KaI600-443_13
author: Hoffmann, Franz Ignaz Joseph

8 — .

1
n ne
tcihtin egne

SDEyn onli
Obend en ⸗
ediger/ dernicrd
Aendmeblenpr
—
eNrenmmgume
– .
eer Percloenden
1 Ertei,
Snalſind i ten
nir e G
N gune
Gnißts b e
ſehn on tie⸗
cls n e
ucmn ſunn
rolchel nache
ommt nde Ge⸗
ahdeſehen n
chderoergg
Bt dil
nd nnnt nr
ggenen gente 4
nenize ni
ſninn, ir
virde der
lgen n N

aeti⸗

cu u

gvein⸗

L. D. B. l.
DISSERTATIO NAUGURALIS JURIDICA

COLONO,

VILGO

HBoffma in

QWASDPAN POSITIONES

EXHIBENS
QUAAMA
D EO PR1SIDE
EX DECRETO ET AUTHORITATE

ILLUSTRIS FACULTATIS
WURIDICAE ARGENTINENSIS

PRO LICENTIA

SUMMOS IN UTROQCQE JURE HONORES
ET PRIVILEGIAN DOCTORALIA
RITE CONSEQUENDI

D. 12. DEPZEMB. A. K. J. MDocIILIII.
SOLENNI SUBMIITITY CENSURE

FRANCISCUS IGNAT. JOSEPH.
HOFFMANN

HAGENOENSIS.

. AOENTORATI,
Typis MELCHIORIS PAUSCHINGERI, Typogr.

PA I RI. ((8
PARENTIBVS,
PA 1 RONIS

Tarica de
4. 6 §. dbhr

G tantum er
inun appe

( 3) ¾-
νSν6ρν*α νιπνναοοπ ρ%

EA e Ae
SEASSS
E i
D. B. r.
DISSERTATIO INAUGURALIS
JURIDICA
DE COLONO,
vLGO0

Hoffmann

QWASDAM POSITIONES EXxHIBENS.
1MIESIS Y.

Volonus venit acolo, quodſi ei verbo
agros adjungas Germanice ſigni-
ficat das Feld bauen, vel ſi ædes
addas, ein Haus bewohnen in-
. dicat: inde Colonus lingua Ger-
manica ker⸗ Hoffmann oder Mayerhoͤffer,
ab ædibus Locatoris prædii ruſtici, quas inha-
bitat, & agris, quos colit, dicitur: licet is, qui
tantum colit ædes mercandi aliave causâ, inqui-
linus appellari ſoleat. (A)

(A) vid. not. DioNYS. GOTHOFRED. dd Leg. 24. Cod.
de Epiſcop. audient. Lit. L.

A 2 IHIES.

—2 (4) 262-
2ES. II.

Coloni in Jure noſtro alii vocantur Adſcrip-
titii, id eſt ſervi prædiis ruſticis addicti; qui
tamen à ſervis anguſte acceptis diſtinguuntur,
tum quia ſervi non ſunt ulli prædio addicti, tum
etiam adſcriptitii, etſi reſpectu domini ſint ſervi »
tamen reſpectu aliorum pro liberis (A) haben-
tur. Alii liberi & Coloni nominantur, qui an-
nuam penſionem ſeu reditum domino præſtant
in auro vel ſpeciebus. (B) Licet tamen terram
deſerere nequeant: (C) Imo & Capitationem
Præſtare teneantur: exceptis nihilominus Colonis
Thracenſibus (D) Ulyricianis (E) Eccleſiæque
Theſſalonicenſis. Cum autem hi fint coloni ali-
cujus principis, quemadmodum ex pluribus Co-
dicis Conſtitutionibus eruere licet (F) de iis hic
tractare neutiquam contendimus; ſed de Colo-
no alicujus Domini privati, qui pro certa mer-
cede præſtanda conducit prædium ruſticum.

(A) Cod. de Præd. tam. L., r.
(B) L. y. L. 20. de Agrirxolis.
(C L.6. L. 8. C. de Agricol. L. unic: de Cdone Thra-
cenſ. L. unic. de Colon. Ilyric.
(D) hi enim non ſolvunt Capitationem id eſt Ca-
Firis tributum, ſed tantum jugationem, id eſt tri-
utum ſoli. vid. d. L. unic. Cod' de Colon. T. bracenſ.
(E) vid. E. unic. C. de Colon. Illyr.

(F) ſcilicet: e L. unic. C. de Colon. Illyric.
arg. L. 9. C. de Agricol. &. &c. quis Snr
cit

li
(

or/⸗
C
144
genmanie
Eiften àl
Dus dhtur,
tamen Mi
Neln, non e
ſt Mimandh
temnh, &
ENDe
Propra
Ncen
Cojis r⸗
legene
minii ſo
Pliciter
()
Dorro tr⸗
Tegularit
Pi cont

nm /leri.
bitingonmm,
Additi,tun
minſnt Eeni,
chhben.
tur, gui a.
o rættut
en em
irionem
ClN
leſiege
onid.
husCo-
e iSNi
e .
ia Mel⸗
cu.

Cnn Ihrr.

en iet (r
oseniekt

,Cen unf.

ln. i
be di

(5) 2-

dicit unquam, quod debeatur Capitatio ſeu
Capitis tributum privatis Locatoribus: ergo,
ubi mentio fit de Capitationibus, quæſtio
eſſe debet de principibus Colonorumque do-
minis.

2ES. III.

Eſt ergo Colonus prædii ruſtici Condu-
Stor (A) utpote qui a domino fundi alicujus
Hro certa mercede (B) eundem colendum con-
duxit: atque hic diſtinguitur ab Emphyteuta,
germanice Erb⸗Zinsmann, ſicut Emphyteuſis
differt à Locatione Conductione, quæ ad tem-
pus datur; cum illa detur in perpetuum. Licet

tamen Diſtinctio Emphyteuſin inter & Locatio-

nem, non ex ſolo tempore, ſed ex conventione
ſit æſtimanda; (C) quia Emphyteuſis etiam ad
tempus, & Locatio in Porpetnum eonſtitui pot-
eſt (D) adeoque non ſola temporis adjectio, ſed
propria Contractus Forma dictos contractus ab
invicem diſtinguit: nimirum ſi dominium ali-
cujus prædii utile in aliquem translatum ſit ſub
lege Canonis (E) * in recognitionem directi do-
minii ſolvendi; tum eſt Emphyteufis, ſi vero ſim-
pliciter uſus rei, ſeu fructus pro certa mercede
(F) ** concedatur, dicitur Locatio Conductio:
porro tranſit in Emphyteutam ejusque heredes
regulariter dominium utile, cujus intuitu etiam
ipſi contra quemvis poſſeſſorem utilis rei vindi-
A 3 catio

(6) Les-

catio competit (&) quam utilem Rei Vindicatio-
nem Colonus non habet; niſi ea, ſi velis, ipſi
cognitàâ prius a Prætore Causâ concedatur. (H)
Adde Emphyteutam non agere poſſe ad remiſſi
onem penſionis impetrandam, ſi forſitan detri-
mentum ipſi contigiſſet, cum contra Colonus

eandem petens conſequatur.

(A) E. 15. O. 2. L. 19. . 2. 4. fy. de Locat. Conduct.
(B) Licet merces in rebus immobilibus ſpecialiter
penſio dicatur. in dd. LIL. 15. §. 7. & 19. §. I.
(C) ANDLER. ad L. 3. Inſt. tit. 25.
(D) L. ult. f-. Si ager Eectig. L. I. S. 39. F. Je Super-
KRcieb. L. 39. ff. de Locat. Cond.
(E) * iſte canon non ſolum in Parata pecunia, ſed
etiam Vino, Tritico, Oleo, Gallinis &c. conſiſte-
re poteſt, quia ceſſat ratio militans in Contractu
Locationis Conductionis, dum hic nihil æſtima-
tur, ſed canon, qui regulariter modicus eſt, ſal-
tem in recognitionem dominii directi ſolvitur.
§. Inſt. 24. de Locat. Conduct. L. 2. C. de Jure Em-
Phyt. Lex vero 2. de Diverſ. Præd. Urb. & ruſt.
loquitur de Emphyteuſi rerum publicarum, cu-
jus canon eſt numerata Pecunia.
(F) * Merces autem præciſe in numerata pecunia
conſiſtere debet, & quidem Propter eandem ra-
tionem, ob quam Emptionis Venditionis Preti-
um pecunia numerata eſſe debet; quoniam, ſic-
ut æſtimatio rei totius in Emptione ut pretium
& res omnes ſola pecunia æſtimari poſſunt, ita,
ut extra pecuniam res una alterius æſtimatio eſ-
ſe non poſſit: ita, cum in Contractu Locationis
Conductionis ſaltem uſus aut fructus rei ſit æſti⸗

mandus,

ye
cei.
el

Iract
L 19.
Vid A.
Nnl
G11,
her;
wäirindi
iune.

Me
quod in!
Fatur ex
dum hab
non etian
Gus trans
DPartes c

hexre, z.

. (7) ⅓-

theiftien. mandus, certo pecuniam numeratam interveni-

1, ſis, p re oportet, ſine qua Locatio eſſe non poteſt. L.
Cnerdin 1. §. 9. F. Pepe. & L. 5. §. 2. F. de ISErr. Verb.
ſe IDH nec obſtat huic ſententiæ: L. Si olei. 21. C. de
lſe Adndk. Locat. Cond. ex qua videtur merces in quavis re
iforſtan en. conſumptibili conſiſtere poſſe: nam reſponde-
Ontra Colonvs tur: quod ibi ex æquitate & communi contra-

hentium conſenſu res, quæ ipſa fructum fert,
ſi pro certa quantitate fructuum, tanquam mer-
larm Qndi⸗. cede, utenda data ſit, pro Locatione habeatur:

As ſraslter vel melius, quod in J. L. res fungibilis vice mer-
„ 1 cedis in pecunia conſtitutæ, poſtea ex pacto
præſtetur, ſalvo contractu, cum ab initio con-
yr. tractus initum eſſet, L. 9. Cod. de Keſeind. Vend.
L. 19. §. 3. L. 35. in fin. f. de Locat. Conduct.
Unu, vid. ANPLER. Lib. [3. tit. 25. contra Harp. &
collk. Wſenl. d. I. .
Verach (G) L. 1. §. 1. F. Si Ager Te
Almn. (H) L. 1. F. 3. F. de Superficieb. atque ſic non eſt
.W. rei vindicatio utilis naziva (ut in Emphyteuſi) ſed
Gmr. dutiva.
nebn.
1 riſt. 2MES. IV.
Crumn,c. 1
Differt porro Colonus à Superficiario: Iwo.
NANeN quod in Superficiarum dominium utile transfe-
Kemlem t- ratur ex juſta, id eſt, ad dominium transferen-
Anns hler⸗ dum habili cauſa: v. g. Emptione, ſolutione &c.
oonnchle non etiam Locatione (A) cum locatio non ſit mo-
ell Mmin dus transferendi dominium, niſi præterea inter
i – partes convenerit, ut liceat in fundo locato ædi-
ri ficare, ædificioque jure dominii uti: ubi nihi-
enic lominus
tus rel

ma

ε (8) .-

lominus jus reale conſequitur, non vi locatio-
nis, ſed vi Pacti Locationi adjecti, & ſubſecutæ
traditionis. (B) Colono autem Prædium Ruſti-
cum locatur; adeoque Colonus & Superficia-
rius ferè inter ſe differunt, ſicut emptor & Con-
ductor rei cujusdam a ſe invicem diſtinguuntur:
Præſertim ſi de Superficiario proprie ſic dicto,
utpote qui a domino directo emit ſuperficiem,
loquaris. Si enim quæſtio ſit de eo, qui con-
duxit ſuperficiem, potius rei Conductor, quam
Superficiarius dicendus erit: cum hoc caſii o-
mnibus Locationis Conductionis Legibus ſtare
debeat. 200. Diſcrepat Superficiarius à Colono:
quod Superficiarius, velut Emphyteuta, utilem
habeat Rei Vindicationem: omnis enim actio
quæ domino quoad rem ſuam alias directo Com-
petit, illa Superficiario & Emphyteutæ datur
utiliter: cum ècontra Utilem ſcilicet nativam
Colonus neutiquam habet. (C) 3 o. Superficies
(puta vendita & donata) ob Ceſſationem ſolven-
dæ penſionis non finitur; cum tamen prædium
Colono locatum ob non ſolutam penſionem re-
peti queat. (0) Quomodo autem cum Vaſallo
Conductor Prædii Ruſtici diſconveniat, fidelitas
ſeniori pro dominio utili in Vaſallum translato,

& merces pro re locata a Colono præſtanda no-
bis clare indigitant.

(A) L. 39. ff. Locat. Conq ibi: non ſolet Locatio
minium mutare. adde L. 65. Fj. de Contrab.
Empt.

.

un

G,

Ast
Vrbn
act ⸗
eolnr
n
ett e
ſeſſone
ue ll
Celet
tor Pr
expelle
Preſſun
tis non⸗

6 (9) -
Empt. ubi ſequens ponitur regula: Zotiens Con-
ductio alicujus rei eſt, quotiens materia, in qua
aliquid præſtatur, in eodem ſtatu eusdem manet:
quotiens vero immutatur „ alienatur, Em-
ptio magis, quam locatio intelligi Jebet.
(B) L. 74. Ff. de Rei Vind. L. 2. f-. de Superf. nec
obſtat, quod tamen aliquod annuum fit præ-

ſtandum, ein jaͤhrlicher Grund⸗ oder Boden⸗
Zins, nam & res ita vendi poteſt, ut annuum

aliquod præſtetur.
(C) vide ſupra Corollarium ad finem 5§. 3tü po-
ſitum Lit. H.
(D) L. 54. §. 1. 56. f. Locat. Conduct.

RES. YV.

His itaque præmiſſis, quæ de Colono ul-
terius ſunt notanda, veniunt. Hic ſcilicet con-
ducit prædium Ruſticum a Locatore, qui eſt
regulariter ejusdem Dominus, ita, ut Domi-
nium ac conſequenter poſſeſſio Civilis rema-
neat penes Locatorem, & Conductor in poſ-
ſeſſione naturali, id eſt, Corporali ſit, rem-
que hactenus fruendam detineat (A) pro mer-
cede omni anno ſolvenda; non tamen ideo Loca-
tor Prædii Ruſtici ante annum conductorem
expellere non poteſt, licet tempus certum ex-
preſſum non ſit; quia prædiorum talium utili-
tas non percipitur, niſi ſemel tantum in anno; (B)
B quodſi

quodſi tamen prædia ruſtica ſingulis annis non
pProducant fructus, ſed non niſi exacto trien-
nio in omnibus campis perfecte percipi poſ-
ſint, eo usque etiam relocatio facta cenſetur:
communiter enim agri diſtribuuntur in drey
Felder, ubi ſemper tertia Pars inculta relin-
quitur: ergo cum ſingulis annis totius Pprædii

utilitas non percipiatur, relocatio ad triennium
facta cenſetur.

(A) L. 39. F. Locat. Cong. arg. L. 65. F. dqde
Contrab. Empt.

(B) Hopr. ad pr. Inſt. de Locat. Cond.

IES. VI.

Proinde ſi Locator re locata Conductori
uti non permittat, Actio eidem competit Con-
ducti Directa contra Locatorem „ ut dicta re
ſibi uti liceat, vel ſolvat id, quod intereſt: (A)
cum nimirum culpa & dolo Locatoris eâ uti Con-
ductor non potuit (B) deinde, ut Locator rem, ubi
opus eſt reficiat, aut pro eo tempore quo uſui
eſſe non potuit, pPenſionem remittat (C) da-
mnaque Vitio rei Contracta Præſtet. (D) Quæ
ita ſunt, ut non tantum à Locatore, ſed etiam
ab ejus heredibus peti poſſint (E) dummodo
à Succeſſore ſingulari (Puta Emptore rei loca-
1) abſtrahas, cum is non in omne jus de-

functi

5 (10) 6¾- ⸗

ſen.

—

(1I1) -

functi ſuccedat; niſi tamen ea lege emerit,
quod Colono frui re conducta per tempus in-
tegrum liceat; in quo caſu expulſus Colonmus con-

tra Locatorem etiam agere poteſt. (F)

(A) L. 7. & 8. Junct. L. 9. fF. Locad. Conduct.
(B) * alias tantum mercedem remittit L. 33. f-. d.t.
(C) L. 27. ff. eod. L. ex Cond. 15.: F. eod. cujus ul-
timæ Legis §. 1 mus & zdus indicant Locatorem
remitterée debere penſionem integram, ſi res
omnino periit; aut ejus anni ſaltem, quo re lo-
catâ uti non potuit.
(D) L. 19. J. I. FZ. d. I.
(E) L. 10. §. pen. F. & L. 10. C. h. .
(F) L. 25. §. I. C' L. 9. C. éod.

2HES. VII.

Competit autem Locatori Actio Locati
directa ad perſequendam mercedem in ſine an-
ni. (A) Uti & uſuras. (B) Niſi aliud con-
ventum: (C) pacta enim contractuum leges
ſunt. Dum vero Locator Colonum expellit,
non niſi pro rata temporis præteriti & præ-
ſentis mercedem petere poteſt. (D) Quid?
imo ſi culpa conductoris interveniente (E. g.
ſi re conducta male utatur aut penſionem non
ſolvat) Locator eum ejiciat, nihilominus tan-
B 2 tum

5 (12) L62-

tum pro rata temporis præteriti & præſentis
tenetur, (E) nulla habita ſententiæ Doctorum ra-
tione, qui integram in his caſibus mercedem
deberi volunt, eo quod propter culpam in-
tervenientem in ſui præjudicium Conductor

Perinde habeatur, ac ſi adhuc rem conductam
teneat. (F)

(A) L. 42. f. Je Perh. Oblig. ibi: qui hoc anno aut
oc menſe dare ſtipulatus ſit, ni omnihus parti-
2 Prateritis anni vel menſis, non recte betet ;
ergo is recte petit, qui mercedem in fine anni
Petit.
(B) L. 54. f. Locat. Conducz. ex dicta lege erui-
mus, quod officio Judicis uſuræ applicari de-
ant: Aſuræ enim in bonæ Eqei Contractibus &*

R non tam ex obligatione brofciſcantur, quam
ex oficio Judicis applicentur.

(C) L. 34. ff. ge Keg. Jur.

(D) arg. L. I15. §. 7. L. 33. F. Locat. Condq
(E) arg. L. Colonus 61. d. . ubi dicitur:

ator Colonum fundo ejectum
Tum nomine conveniat.
Patitur, ut is penſionem Præſtet, quem Do-
minus dtuacundue ex cauſa manere non Pati-
tur; præſertim cum præſumendum ſit domi-
num expulſione non aliter uti „ quam ubi vel
ipſe re uti, vel alii locare poſſit, ubi quidem
bis penſionem exigere iniquum fuerit. vid.
RANZK. J. Lib. 19. tit. Locat. Cond. 2. num. 152.

(F) Ita

quod Lo-
penſionum Jgebita-
Bona fides enim non

1e.

(F) Ita poſt Gloſſam in gern dem ſuper ver-
bo: VERSATURG&C. Locat. Cond. ScHNEIDEW. §. Act.
ſub Actione Locat. num. 31. Inſt. de Action. quos
tanquam ſuæ hic allegatæ ſententiæ adverſarios
citat dictus FRANZKIUS cit. loc.

TES. EIII.

Poſt Biennium Locator Colonum, implo-
rata tamen prius judicis authoritate (A) Re-
Ge expellit quamvis etiam Locatio in quin-
quennium pro certà mereede, fingulis annis
ſolvendã, ſit contracta, atque conventum ſit,
ne invitus ante quinquennium expellatur Con-
ductor, (B) quia id intelligitur pactum fuiſ-
ſe, rebus ſic ſtantibus. Atque tum etiam
proſequi poteſt id, quod Conductoris dolo,
culpa lata & levi deterioratum fuit, aut pe-
riit, ut quanti intereſt, damnetur; Verum de
culpa leviſſima aut caſu fortuito neutiquam
reſpondere cogitur (C) niſi Caſum fortuitum
præceſſerit culpa levis (D) aut pacto eundem
in ſe receperit. (E)

(A) L. 13. ff. quod metus cauſa L. 176. f. de Reg.
Jar. L. 3. 6 de Pign. 4 2

(B) L. 54. §. 1. L. 56. f. Locat. Cond. Cap 3. in
En. X. de Locat. & Cond.

B 3 (O I.

(C) L. 8. 5. 2. F. Commod. vel Contr. L. 3. K. 1. F. Waut.
Caupon. Stab. L. 23. ff. de Reg. Jur. 7.

(D) L. 11. §. 1. & ualt. L. 25. §. pen. f-. Locat. Conducr.
(E) L. 9. §. 2. & L. 13. §. 5. F. d. t.

TIES MX.

Atque ſi quid deterioratum, nec refe-
Gtum ſit a Colono, omnes res illatas inve-
Stasque Locator detinet, donec reficiatur,
cum dictæ res illatæz & invectæ Pro deterio-
ratione & penſione ſolvenda, tacite oppignorata
ſint; modo Locator prædii ruſtici ſciat, quæ
res illatæ aut in ſectæ fuerint à Colono: non
enim res obligatæ ſunt, quæ ignorante Loca-
tore ſunt invectæ, coloni enim nihil ad colo-
niam pertinens invehere queunt, quod non ex-
hibitum ſit inſpectioni Locatoris, qualia ſunt
aratra, ligones, vomeres & ſimilia cultui a-
grorum deputata: in inquilinis prædia urba-
na inhabitandi Cauſa Conducentibus non eſt
neceſſaria locatoris ſcientia in rebus illatis ſed
omnia invecta & illata eo animo ut Perpetuo
ibi ſint, id eſt, quam diu durat locatio, taci-
te ſunt obligata ipſi Locatori; ſolent enim illi,
ſcilicet Inquilini, pecuniam numeratam in ci-
ſtis

1

—

66 (15) ☚
ſtis reconditam, vel ſimile quoddam, quod
non exhibetur, inferre.

Sed quid ſi res pro penſione oppigno-
ratas Conductor alteri vendiderit? iſtas Loca-
tor a quocunque poſſeſſore quaſi pignus avo-
care, & hactenus detinere poteſt, donec Co-
lonus vel ſolverit mereedem; vel ea, quæ ſunt
deteriorata, refecerit. quæritur autem hic in-
ter Doctores, an iſtæ res, quas Locator præ-
dii ruſtici a tertio avocat, debeant ei expreſ-
ſe oppignoratæ eſſe „ utrum vero tacite ex le-
gis diſpoſitione jam ſint obligatæ? dicunt qui-
dem aliqui Doctores expreſſe oppignoratas
eſſe debere, ut Locator à tertio eas revocare
poſſit, cum in hoc Colonum inter & Inqui-
linum ponant differentiam quod Inquilini res
tacite ſint oppignoratæ (A) quia præter penſio-
nem nulli fſuperſunt fructus; cum vero fru-
Rus ex fundo conducto jam tacite obligati
ſint, alio pignore in Colono opus non eſſe:
quoniam autem utriusque pPerſona æ&que tan-
tum pactum valeat ad pignus obligandum;
ac in eo differentia inveniatur, quod tacitum

pactum in Locatione ædium colligatur ex ſo-
la

la rerum illatione, quæ, in locatione fundi
non ſufficit; cum accedere voluntas domini
debeat, ut Colonus varias res invehere que-

at, ſatis colligimus ſufficere tacitam rerum in-
vectarum oppignorationem. (B)

(A) L. 4. ff. de Pactis.
(B) zideatur JI. PAC. A BERIGA ib. 4. eod.

74 N T v
O. A. M. D. C.

19

—
Pretenn
non ſolnn 4
m, en
l⸗ Nvorn
nin nl.

CheSe.

er nichrin de

ahlenpfia.

e
der Sende
Gnungurd
nehr g
AMpyemn irs
,ſtein

ed ſk n
Sonſt

len/doSH
8 ege⸗ .
lietoie⸗
W
Wodeg.
Hed wach
inde G
ſſelbe inden
wonengen
ch Gitt
cden
gentinſe
6/man ret
en i⸗ A P
in Ma
n bli

nd ediit
erroſl

NNNNNNN
5 6 7 8 10 11 12 13 14

IIEII

L. D. B. V.

18

DISSERTATIO INAUGURALIS JORIDICE

un
,

I

16

CoLONO

VOLGO

W

Boffmann
QASPAN POSITIONES
ExXHIBENS 4 E a
QVUAM
D EO PRDBEBSIDE S -
EX DECRETO ET AUTHORITATE .
ILLUSTRIS FACULTATZ
WRIDICXE ARGENTINENSIS

PRO LICENTI

SUMMOS IN UTROQCE JURE HONOE
ET PRIVILEGIA DOCTORALIA –
RITE CONSEQUENDI

D. I2. DEPYZEMB. A. R. J. MDCCTILII.
SOLENNI SUBMITTIT CENSURE

FRANCISCUS IGNAT. JOSEPA“

O◻

SH

HOFFMANN E
HAGENQEN Sls.

—

I

19 20 21

V

19 W X
VierarbSelector Standard*-Euroskala Offset

18

17

16

15

cus nce

12

11

10

9

3
E
G „ E
U. ₰
◻
E
UII
=
E
=
Q 3
„ B
5
S„
6
.
2

A
1