Nuunc ad privilegia, quæ ſtudioſis circa contractus Privilegis
ſunt conceſſa, pervenio. Primum igitur ſe nobis offert Studioſor.
mutuum. Mutuum rarisſime dant ſtudioſi. Inde MENOCH. ircAcο.
ſudioſum pecuniam mercatorl 1raltus.
numerantem non præſumi mutuo dediſſe, nec donaſſe, oudioſus
ſed depoſuiſſe. Et ſane donatio multo minus, quam non praſu-
mutuum datum, incurrere ſolet rationes ſtudioſorum. Quod
. C 3 vero

mitur mu. vero ſtudioſo eſt debitum, id omnibus aliis creditoribus præ-
mmum de- fertur, & adeo privilegio piarum gaudet cauſarum & do-
diſe., nee tis. RERVFF. de priv. Vniv. priv. fif. BERLICGR. f. concl.
donaſſe. s. n. 6t. junkk, toncl. 70. n, 21. . Inde etiam legatum in-
debitum, ſtudioſo ſolutum, repeti nequit, per 5. Fx. M’t.
de eblig. quæ quaſ. ex contr. naſe. Studioſo in contuberna-
lis funus ſumtus facienti competit actio funeraria. P. Mül-
Tad,s Aes vero alienum eſt, qued maxime ſemper ſtu⸗
4i orum dioſos urgere ſolet. Privilegia autem iis circa hoc plu-
rima ſunt indulta. Primum quod posfint per publicum
programma creditores ſuos citare, iisque certum tempus
præhnire, quo ipſos conveniant. BRVNMEM. L. un. C. u
nem. inpit. ag vei accuſ. cog. n. F. KFBVFF. pr. unipy. pr. 17.
Deinde non poſſunt conveniri ex obligationibus & debis
tis ante ſtudium contractis, dum in ſtudio ſunt, proba-
tur ap. dict. REBVFF priv. 21. ex E. g9. C. d proxim. ſacroer.
ſerin., quod & in ipſa Auth. Habita Imperater FRIDERICVS
vetare videtur. Huc refer, quod mulier, ſi ſtudiorum
caula interceſſerit, SCti Vellejani exceptione non utatur.
P. MVLLER. not, ad Sruv. exere. F. zt. th. 12. lit. y. Quo
mercator Studioſo pecunias a patre miſſas deferens, com=
penſationem objicere non posſit, IDRM A. l, ad th. 237. lit.
r. REBRVFF. priv. 166. An & quatenus ſcholaribus compet priviles
gium competentiæ 2vid. rurzei. 1. conel Fo. n, e. ſe:
Seysdioſes Superiori S. XVIII., dixi, Mutuum Scholaribus da-

„on debet tum, etiam contra voluntatem patris, juſte a patre ipſo re-

eredi. peti. Sed hoc ſolummodo de debitis honeſtis ſtatuendum.
Cum enim multi ſtudioſorum in academia à vero ſa-
ientiæ ſcopo aberrent, & contra voluptatem ſequantur,
pius accidit, ut qui genio ſuo melius indulgere que-
ant, non ſufficiente pecunia, quam a parentibus accipere
ſolent, acs alienum contrahant, ac ſeie debitis obruant,
quorum

—

gnoru
eypel
jam
(redi
MOnia
ae⸗
ent,
degne
polle.
mos 1
beſenn
pendan
ſ fllir
in X
gleich
cen
nhe
dier⸗
cuN
fumqr
ſen
Utilit
MWary
i/,

1s pre⸗
& do⸗
ontl
im in⸗
. if.
berna⸗
„

e ſtu⸗
e plu⸗
Plicum
tempus
6. *
.
4
Sn
BICTS
Piorumn
Welur,
Cod
cor⸗
2. .
pnlrile⸗
ſ,
bos d⸗

pore⸗
gendum

in Mandao ſupr. cit, expreſſe legendum eſt: Wenn
zahlet, ſolches demſelben oder ſeinen Erben, wenn binnen

rumque ſtudioſi debita, quæ ſupra V. florenos Miſn. ad-

X

8 (2) &

quorum ſolutio parentibus incommodo evadit, ipſosque

expectato poſt parentum ohitum patrimouio privat. Inde
jam olim Scto Macedaniane cautum fuit, filiofam.
credi non debere, L. 4. f. de SCio Maced. Habemus in Sa-
xonia Mandatum von aufborgen jſunger Leue d. anno 1y24
uo omnibus interdictum, ne ſtudioſis mutuo pecuniam
ent, nec merces credant, & inſuper cautum, neque ipſos

neque ipſorum parentes ullo modo ad ſolutionem adigi

poſſe- Cum vero nihilominus homines ſint, qui num-
mos ſubminiſtrando juvenilem luxuriam juvare non eru-

beſcunt, & ſtudioſi ſolvendo ſæpius ſe ac parentes ſuos

erdant; Lex 3. §. 2. F. d. SCto. Macea. vult, patrem, etiam: „, tey pin⸗
ſi filius ſolverit aes alienum, numos vindicare poſſe, & iee
dasjenige, worzu er ſich dergeſtalt verſchrieben, gutwillig be⸗ Füe
. . . L „ . 1 . hi, .
vier Jahren, nach verlauff beſagter Zeit es geſuchet wird, Du
cum intereſſe zu reſtituiren ſchuldig ſey. In Saxonia ple- onracza.

ſcendunt, ſolvere non tenentur. Add. tamen de creditis in

utilitatem ſtudiorum, sTRuV. exers. F. zo. th. yz. ibique P.
MüLLER. not. lit. . & L. B. de LYyNCKER. Analelt. J. L. 15.

S, XXII.

Quamvis etiam alias circa cambialia, rigidisſi- Cembium
mum jus in Sexonia obſervetur, tamen circa ſtudioſos ta- ſubſiribe-

le quid nullum omnino habet vigorem. Cautum quippe re nequit

in Mandato von Auff borgen junger Leute: ſtudioſos cam- Zudioſus

bium fubſcribere non polle: verba, ibidem g. z. hæc

ſunt: So wird hierdurch ledermaͤnnlich, beſonders aber den

Maͤcklern oder Juden, ernſtlich verbothen, von denenſelben

Studenten, Wechſelbrieffe, oder Wechſelverſchreibungen
anzunehmen, und ihnen darauf Geld oder Geldes⸗

(⸗4) £

Nec fide- Werth zu creditiren. De fidejusſione ſtudioſi agit
jubere. L. 7. F. d. SCto Maced. ubi aſſeritur, fidejusſionem valere.
Sed exceptio ibidem datur: ſi nempe color quæſitus fu-
erit, ut filius-familias, qui mutuum accepturus ſit, fideju⸗
beret, alio reo dato. Sed hodie fidejusſionis & accepta-
tionis mutui par eſt ratio. Iniquum enim videtur, eum,
qui pro ſemet ipſo obligari nequit, pro alieno nexu ob-
ligari. Sic fidejuſſori ſcholaris non competit beneficium ex-
cuùsſionis, BERLICH. P. 2. oncl. 24. n. 32.
De emtio- Circa emtionem venditionem notamus, quod ad
ne vendi, ſcholas vel collegia amplianda, in caſu neceslitatis, vicini
tione. cogantur vendere domicilia ſua; quamvis enim alias
nemo invitus, ut rem ſuam alienet, cogi posſit; in hoc
tamen verſatur utilitas publica, & huic omnino privata
poſtponenda. Intereſt enim reipubl. habere, qui ipſam
prudentia ſua ſervare queant. SRFBVrE. cit. loc. priv. oo. Conf-
LIEBENIRAL. Diſp. 1. de privil. udioſ. th. 7. lie. e..

Locationt Circa locationem conductionem porro obvenit:
conduét. quod cives in Academiis inviti domum ſtudioſis, aliam
dommmodam habitationem non invenientibus, locare de-
beant. REBVFPF. pr. 7. RICHIER. ad Aath. Habita. Diſp. II.
ag. Fl. LIEBENYHAL. d. z5. 7. lit. c. (quod etiam ad equum
ſGtudioſo ab academia recedenti locandum, extendit REBuFF.
d. priv. 7. n. 2. 30 NAGOSS. tr. de equis. quæſt. 207.) terum hic ratio
publicæ utilitatis attenditur, quæ requirit, ut bene habi-
tent ſtudioſi. Non tamen exinde ſequitur: Dominum lo-
cantem ſtudiofum e domo ſua expellere non poſſe, ſi ipſe

ea indiget: Eſt enim lex expreſſa 3y. C. d. Locat. quæ hoc

reprimit; conf. PET. MGLLER. not. ad Strun, everc. F. e4. th. 12.
lit. s. not. 1. add. RICHIER Diſp. III. Præfertur autem Stu-
dioſus alio in locando, ſi æquam penſionem ſolvere velit.
Domum L. fn. C. d. loc. pred, civ. Et cum C. 1. X. de Locat. Scho-
Scholari lares & magiſtros, alior. Scholar. domos ante ſinitum con-
Ee. tra-

,

ſcient
STR
DD.
g.
dens,
Lvagt. 44
vel cn
diolo
ſcenlie
en
und
halten

.
Junt
Poſuin
ure
rencda
cedene
feca
hune

ſrapin

l ag
Valere.
tus fl⸗
ligeju⸗
cepte⸗
1 eum,
n ob.
um ex⸗

1od d
5 Vicini
Alies
in hoe
Privet
i inlun
C

enit:
dam
e e⸗

dequun.

REhukk
nic retio
uun lo⸗
ne hoc

ho⸗
tum ℳ.
tta⸗

tractum conducentes: excommunicatos dicat, hoc ſane ad lecatans
alios non Scholares extendendum., adde REBVFF. priv. Io. conducens

Eſt autem iſta penſio a Magiſtratu omnino taxanda, ſi e-ercomma-

normis ſit. RERVFF. Priv. J. n. 7. Cum vero quidam ſtudioſo- nicatar eſt.
rum, ut ſæpius cit. REBVFFI verbis utar, diſcedant de no- Libri Su-
Gte ſicut noctuæ, quando contraxerunt æs alienum, & po- dioſorum
ſtea obliviſcantur ſolvere, quæritur: an libri, in muſæum an ſint ta-

conductum a Studioſo invecti, ſint tacite obligati? Et iſtud cite obli-
quidem negandum, ut probat REBVFF. pr.i9. patet ex L. 6. gati 7

fF. d. pignor. Conf. LIEBENTHAL. d. th. z. lit. f. Et certe
quid ſiudioſo magis neceſſarium, quam Libri, quid carius
eſſe debet? Hodie vero hoc non attenditur, ſed in caſu de-
ficientis ſolutionis in Libros ſcholarium graſſatur. Add.
STRuIV. exerc. f. 26. th. 1Iö. ibique P. MiiLLER. not. lit. z. ubi
DD. in utramque. LaAVTERBACHI. colleg. fF. tir. locat. cond. K.
42. Porro Studioſus de domo conducta ante tempus rece-
dens, alium non rixoſum jure ſurrogare poteſt, ?. MüLCLER.
zos. ad Strup. ecx. F. 21. th. io. lit. G. Sic locator ob doloſam

vel culpoſam reticentiam rei vitioſæ tenetur, e. g. ſi Stu-

dioſo equum vitioſum locaverit, aut Cameram furum con-
ſcenſion. patentem, MürLLER. a. I. it. i. Add. Der Univerſitaͤt
Jena erneuerte Verordn. wie es mit Vermiethung der Stuben
Rud Betten, Zahlung des Koſtgelds und Tiſch⸗Rechts 2c. zu
halten. . .

L s. XXV.

Hæc circa contractus Scholarium monere voluimus. De Repreſ-
Sunt quidem in REBVFF. & Horatie LVTIO præter ea, quæ ex- ſaliir in
poſuimus, multo plura, ſed cum pleraque cum communi Seadioſor
jJure civili concordent, ad privilegia ea non duximus refe-on exer-

renda, quippe cuivis per ſe conſtabit, ea ſcholaribus con- cendis:

cedenda, cum ſupra notatum ſir, Studioſos quoad ſibi pro-
ficua gaudere privilegiis civium. Tria ſüperdamt, quæ ad
hanc ſectionem pertinere videntur, nempe de Repreſſaliis, de 1l-
ſuctapione, & desacceſtone. SOrAsaem ſimt oppignorationes,
quan-

— ce
quando deſiciente juſtitia perſona vel res ſocii inſontis pro
gebus focii nocentis retinentur, usque dum damni inlati fiat

geſtitutio. Hæc autem in ſtudioſes exercere nullo licet

modo. bPræter hoc enim, quod in noſtra Arth. dicatur:

Studioſos debere ſecure venire & habitare, iſtud etiam ex-

presſis verbis vetitum, cum Imperator velit, ne quis eis
ob alterins cujusdam, cajuscunque provinciæ, delictum ſive

debitum aliquod damnum inferat. Quod aſucapionem at-

tinet, vid. RICETEK. in ewpof. Apth. Habita. Diſp. IV. REBVFF.

pr. eit. priv. ug. An & quando Studioſo Academia ſacce-
dat 2à Vid. sTRuV. exere. F. 35. th. 42. ibique P. MüLLER. nuf.
Ur. ö. Alias vero Studioſo non fucceditur ſecundum jura
in loco Academiæz: cum jurisdictio Academica non fit u-
niverſalis, ſed ad cauſas tantum ſtudiorum reſtricta,
FRANZR. I. Ref- 16. n. ꝗy. adeo ut ne quidem in bonis mobi-
libus, quæ ſecum habet, aliud obtineat. Videlicet ibi civi-
BRter non eſt, nec bona eo deſtinata funt: quin potius ra-
tione mobilium ad domicilium ejus reſpicimus. vid. CARPZ.
6. Reſp. 3S. E. B. de LYNCRER. Amalelk. Fr. Bb. 36. 1it. 17., 5.
4z. & Liß, j0. kit. k. th. I2-
SEcT. II.
De jure Studioſorum circa crimina-
lia, & foro eorundem pri-
vilegiato.
Delitas O Erturn eſt juvenilem ætatem ad vitia & ſcelera pronam,
Commu. adeoque patet, Studioſos quoque iisdem obnoxios eſ⸗
niæz Sin ſe, Cui experientia cotidiana ſuffragatur, & atteſtantur tot
dioſorum. volumima actorum, quæ ubique in ſcriniis academicis in-

venire Heet. Et quod quidem graviora delicta Studioſo-

Xu

—qẽ

dropn

— — —021 K£
s do tmrum attinet, pares ob ea cum aliis civibus pœnas luunt,
i fat ati furtum, homicidium, adulterium, & his ſimilia. Vid.
heer PHILIPPI Mſ: pradk. Iiſt. L. 1. clog. 1. ubi diſquirit: An ſtudio-
caut: ſus ob furtum pœna ordinaria ſuſpendii plectendus fie?
mn er⸗ Aff. P. MürLLER. not. ad Struv. exerc. fF. t. zh. 15. dLit. g. TA-
is eis BOkR. racem, crim. zad art. 16o. H. 20. Téqq: COIHMANN. Conſit.
m ſire acad. yo. n. 92. Jeqg. Ea enim perpetramtes perdunt privile-
at⸗ gia academica, ut ſupra diximus, adeoque nullum eſt du-
SPVPk. bium, quin etiam torturæ ſubjici queant. TABOR. tr. de quæß.
ſalut. c. y. G. 41. CARPZGV. qazſt. crim. Iich. n. gö. ſoczf. L. B. de LY NCKER.
N . analelt. ſf. L. a&t.15. 1h. gs. P. Sog- Solet tamen plerumque mitigari
n Pecna ſtudioſo delinquenti, reſpectu ſc. habite ad eorum juve-
fit u. nilem ætatem. Quoad fornicationem præſumtionem contra
ice⸗ AKudiofos militare plerique aſlerunt, juxta illud tritum:
i. Scholaris ſolus cum ſola non præſumitur orare Pater No-
it ſter. Sed hæcce regula nullam plane meretur fidem, ſed
, . pertinet potius ad convitia, quibus onerantur ſtudiofi ab
aZ, tis, qui expertes litterarum earum amatores oderunt. Se-
5, quimur contra iſtud, quod certiori ſane nititur fundamen-
K quod nempe quilibet bonus præſumi debeat, denec proo.
betur contrarium. Hoc tamen inter privilegia Studioſo-
rum refert BERLICHIVS P. F. concl. 35. n. &a. quod lotrices
Scholarium ſtupratzæ detem non poslſint petere, & a pœna
. erdinaria excuſandus ſit ſtuprator. Crimen falſe monetz
llla⸗ in ſtudioſes non cadere, etlam, ſi fallos exponant num-
mos, REEVFF. pr. uz. teſtatur. Volentes & ſcientes enim id
. feciſſe non putantur, cum jura magis, quam pecuniam noſ-
ſe ſoleant, arg. L. 22. C. d. jur. delib. ubi de milite argumen-
tum in ſtudioſos deſumitnr. 25
ten 10 Sunt autem quædam delicta, quæ ſtudioſis ferme pegis
s in⸗ propria ſunt & maxime inter eos perpetrantur. Ut turbe ide
acholo⸗ S 2 publi. udigſe⸗
Nu 2 Publi-

(28) 6

ram pro- publicæ & noctummæ, & denique duellum. Turbas publi- Dihil
prio. cas ſæpius a ſtudioſis exeitari quis neſcit? protocolla & a- bere
Ga omnium univerſitatum adeat, ubique enim exempla r⁹e- peena
periri ſolent, Sed hujuscemodi delicta relegationis pœna glch⸗
auctoribus applicata coercentur, nonnunquam damnatio ad nmin
operas publicas accedit, nec non relegatio cum infamia finct
connexa, fi fugitivus ſit reus, & violatio mandatorum Re- Ium
Roris, ſeu, quod gravius, ipſius Principis, delictum exacer- me

bet. Sxpius Stuchofi noéte ex epulis & compotationibus
provenientes, clamoribus, & in prætereuntes jactatis con-
vitiis, diffractionibus feneſtrarum, lapides gladiis pertun-

dentes, magnas turbas excitare, & litterarum ſtudiofum non ele⸗
decentes ineptias agere ſolent: ejusmodi pacis publicæ langi
turbatores per excublatores femoveri, per noctem ſervari, nand
& oriente luce cuſtodiæ academicæ mandari, exindeque guam
pro ratione delickorum carceris vel alia pœna adfici con- neat
ſuevere Statut. Acad, Jenenſ. . Klan
5. XxIuTI9 M
In ſpecie Cum ftudioſorum in academiis ſemper ſit magna teleg⸗
Duella & multitudo, facile adparet, qua ex caufa tot inter eos Conet
Cenami- oriantur disſidia. Notisſimum fcilicet eſt illud, quot ca- wſam
„d, pita, tot ſenſus, quod & in academia locum habere ex- ai pe
perientia teſtis eſt. Quæ disſidia, ſi ſolummodo in injururi· ſlioli
as verbales & minores reales erumpunt, non adeo rigidam ingn⸗
Aaac alii pœnam luant ſtudioſi. Quamvis enim in Electo. Ieg.
. gali Saxonia in hujusmodi delicta ſeverisſime animadverti tuta)
ſoleat : In Mandato contra Duella anno 1ziz. S. js. de ſtu- in or
dioſis ſic cautum eſt: doch ſoll bey denen Studenten, in ſinman
Anſehung ihrer Jugend, die daſelbſt geſetzte Gefaͤngniß Stra⸗ Gioſin
ſe, auffer was das wuͤrckliche duelliren, und die dem Pirn
gleich geſchaͤtzte Rencontres anbetrifft, nur zur haͤlffte exe- Kndi⸗
quiret werden. Si vero inter ſtudioſos a verbis ad ver- a

bera progredhiatur, ut ex Mandati noſtri jam citatis ver- 60, 4
bis adparet, pœna in Duellantes decreta exequi debet; F. 4.
. 8 nihilo

— MBßr —
Ppubli. nihilominus tamen & in hoc caſu mitigationem locum ha-
plae. poœnam Duellantes luunt, & qnidem in perpetuum i, qui di=
pem gladiationem faciunt auf dem Stoß, prout Pecretun: viftäa-
llo ad tioniz d. a. 10ég. ordinat. Sed hedie non obtinet illa di-
nfamis ſtinctie, ſed indiſtincte relegantur, qui certamine armo-
unhe⸗ rum comendunt, niſi in pecuniariam pœna relegationis
aucr mutetur. H
denun⸗ =G . Pœnæ ſtudioſorum ſunt, pecuniaria; cafceris & Pæna FKu.
Innon . relegationis. Pecuniarig magis Parentes eorum, quem ipfos dioſorum:
publie tangit; carceris pro diverlitate delictorum diverſa eſt, & Pecunia-
nd. natione durationis, 8e cum & absque carena. Nonnun- risg,
R quam in pecuniariam mutari ſolet. Lipfiæ pro ſingulis carcerit,
RZ incarcerationis feptimanis quinque thaleri ſolvuntur, in
“ Salana noſtra tres tantum. Relegatio vel fit in perpetu- Relegatis-
um, vel ad certum tempus. Priori caſu per relegationem nir.
ad XCIX. annos exprimi ſolet; ad certum tempus vero
relegatus durante eo rechre non debet, & ſi tale quid
magna conetur, in perpetuum relegatur. Relegatio, qu?æ cam
g eos infamia eſt connexa, rigidisſima eſt, qua ſtudioſi adfci-
not ca⸗ ci poſſunt, pœna, nec niſi atrociora delicta ſequitur. Stnu-·
ge ex⸗ dioſus ſi ab Academia relegatur, an a tota illa provincia,
inut. in qua Academia fuſtentatur, relegatus cenſeatur? vid. BER-
igidam 110CH. P. z. concl. 21. n, 19g. Sed P his omnibus vid. Sta-
Lecto. tuta Jenenſia & Lipfienfia, imo fynopſin ſtatutorum. quæ
advetſti in ommibus academiis novitiis ſimul cum infcriptione in-
ge ſtu⸗ ſinuantur. Vnum hic addere lubet: Fugam nempe flu- FPauga ſtu-
ten, in dioſum non reddere ſuſpectum. Quamvis enim alias fu- dioſum
Stra⸗ gitivus præſumatur nocens, L. 7. S. J. F. d. ſuſpect, tutor, non reddit
deln Studioſus tamen non præſumitur metus cauſa ialutem fu ſaſpectum.
ſe exe⸗ ga quærerg, ſed parentes viſendi gratia abiiſſe, ſeu forte
d dor. eeo, quod præceptor immoderate eo utebatur. L. 7. S. 7.
eis vef⸗ F.i d. edilit, ediét. confer. REBVFF. d, privil. Eniv. br. F. qui
geber; ᷑ pbz caſuüm

caſum adducit, quod nempe ipfe Tholoſæ ſtudioſum
defenderit ex hag lege, ſuſpicionemqu ab eo remove-

. KRMNI.

Eorum
rivilegia:
tum ſtudi-
bſorum.

ſupereſt exponendum, ferum ſcil. pzivilegiatum ſtudioſo-
rum concernens. Cum enim eorum jJura ab aliis longe
digerfa fint, peculiare gtiam iisdem forum tribuere jam
olim Friderico Batbargſe placuit, ut eſſent. qui 2b alienis
liberi curis academiarum ſalutem eo majori fetvarent di-
ligentia, ac Kmul petulantiam malorum continua vigilan⸗
dia compeſcerent. Asth. igitur Habicg, C. ne ſil. pro. patt.
expreſſe ordinat: ſi litem eis quispiam ſuper alique ne=-

otio movere voluerit: hujus rei optione data fſcholari-

dus, eos coram Domino vel Magiſtrata ſuo vel ipfius ci-
Vitatis epiſcopo, quibus hanc jurisdictionem dedimus,
Trer Scho- conveniant. Tres ideoque hic dantur ſcholaribus judices,
ler. judis, Dominas, ſib quo Rector academiæ intelligendus, RFBVFr.
des.? Wmerpret. Auth. Habite, non ut quidam volunt, Hominus
vel præles ipins civitstis; hic enim intelligitur fub de-
nominatione aliorum judicum, qui excluduntur a jure ſtu⸗
iofis dicundo; Magißer, ſub que profeſſor eorum ſeu
Mnfhector intelligendus; tertius fudioſis conceſus judex
Korpus academiam reputaverint mdores noſri, clcrico
Burisdickionem ejus mandare Hnp. non dubitavit. Et
Aum, alids actoni deckio compett; inter Phies
ttteei judices aliquem eligendi, coram quo ipfum conveniat,
J. „. §. oh. ſ. 1. Jedt. Optio hic data en ſcholzri eti-
Mazik,a-am reo, duemnam inter judices eligere velit. Ait por-
Me. ro Aush. hofia, hisce Jucdlicihus datam jurisdictionem No-
mitean tisſima autem hic ec vuigata diviſio jurisdictionis in fu-
ownimode periorem ſ. altamn, & inferiorem f. baſſam. sTRYK. 21

Danm

Haud exigui momenti privilegium achhuec nobis

jurisdittio Al. 4d. f. ad tit. de jurisd. th. 6. Jea Quxritur igitur, quæ⸗-

ham 4
goiar
ſam, (
tio
wilegis
1 4
1em tal
C. N.
le mar
Du
MICHI
ſorum
tut cit
F. ſe⸗
zegre
Per pr
M, Aa
. K.
lm. t
Rüoh
et,

pekit
uckici
Non o
el e
itagne
N cor⸗
fone
Wn

dquidam Ddum, emnimodam jurisdictionem eſſe conteſ-

.
7

— 4 6) α
nam conceſſa ſit, omnimoda, an baſla ſolum odo?s volanft Zarm Ee
. 6 dain ſis,
ſam, cum Imp. dicat, ſtadiofis ſaper quocunque nego:
tio nullanz litem eile movendam eoram alio, quam pri-
vilegiato eorum foro; sTRYEIVS zutem c. J. ß. 7. vult,
ſi vox jurisdictionis indefinite tamtum e primatur, infenio⸗
rem tantum oncefam eſſe, & BRVNNEMANN VS in cit., Autks
C. Ne. ſi, pro. päatr. num. 6., ait, altam Jurisdictionem ſpecia-=
le mandatum reqnirere; & vero fimile eſt, ſub negoti-
orum vocabule venire folummodo negotia civilia. Conf-
RICHTER., ad Asth. Hahita. Biſp. VI. Czterum ftudentes
forum domicilii in patria retinent, & ſi ibi conveniun-
tur, citatio patri ipforum zecte infinuatur, LEYSER. wedite
ff. ſpecim. y. med. y. ſeq. Ideoque ſtudioram cauſſa pe⸗-
regre abſens ad patrium Judicium vocatus, per ſe auf
per procuratorem comparere neceſſe habet, . MüLLER.
noi, ad, Siray, exere. fF. 27. tb. ac. lit. O. Bocer. cl. Ge
D. 6. th. 1g. ſed privilegium fori, Schölaribus a Friderico
Imp. tributum, hodié in quatuor capitibus immutatum efi;
Scholares tamen, quorum Rector jurisdictionem non ha-
bet, Epiſcopo ſen Conſiſtorio adhuc hodie ſub funt, LExSEE=
git, loc. wed. 1, ſeJi.
S. XXXI.

Pochie omnis jutisdictio academica Rectori com-
petit & Conſfotio five Senatui academico ; Cajus Nodierus
Judicium delegatum in hiac Salana eſt Genclium Aritius, tademice
Non ommibus vero academiis in eodem gradu conceſſa iurisdidit-
eſt, eſee Serjkio f. Mod. F. tit. d. jaritd. S. 14. Stucdiofis onis ſtutus
itaque non amphus competit optio judicis, fed opus eſt,
ut coram Recétore compareant citati, quippe qui in inſcrip-
tione jurant, ſe Rectori obedientiam præftitutos. Ne-

tui

Ne. Norot Poflunt Rtudioft jurisdictionem & ſe ſena- Fad Pie.

(„ rr——
ricdikio- tui oppidano ſubmittere. c. ſe diligenti iz. X. d. ſoro com-
nem non petenti, ubi a clericis, quibus interdictum, ne ſibi con-
poſſunt ſtituant iudicem laicum, ad ſtudioſos argumentamur.
proragare. vid. LEYSER. cit. loc. medit. 3. Poſſunt tamen Studioſi in
ſingularibus cauſis magiſtratus oppidani jurisdictionem pro-
rogare; fed nec hoc, niſi conſentiente adverſario, IDEM
d1. l. med. g. Sic & reconventio contra academicum in fo-
ro oppidano locum habet, 10. c. l. coroll. 2. & ſpecim.
123. med. alt. Alias ſtudiofus coram magiſtratu oppi-
dano confeſſus, pro judicato non habetur. BERGER. Blelt.
Proe. execut. S. 24. & El. proc. matr. §. 45.

§. XXXII. ,

In quibusdam autem academiis inferior, uti e
ſuperioribus patet, ſolum jurisdictio academica eſt, ſuperi-
or ad præfectum pertinet; exemplo eſt Wittenbergenſis,
prima no-& ipſa noſtra Salana. Rectori competit plerumqne no-
tio ad Re tio leviorum cauſarum; majoris momenti cauſas ipſum
Ktorem ad Conſiſtorium vel Concilium referre oportet, quod con-
pertinet, ſtituitur ipſo Rectore, Senatu ſive Adſeſſoribus,
etiam vti & Secretario ſive Actuario. lenæ, cum hoc tempore Re-
academiis Gtoris Magnificentisſimi officium Serenisſimus Princeps Saxo-
ſaliem in. Imnatenſis Jam ſuſtineat, Pro-Rector eligi ſolet, cujus offici-

ferior con- cium eſt ſemeſtre. An Academiæ Electorales Saxonicæz

ceſa ju- earumque membra forum ſortiantur in Curiis Electorali-

nisdictio, bus Saxon. (Hof⸗Gerichten) ibique conveniri posſint? la-

te reſolvit NiCOLAI reſol. pratt. 9. ubi plura ad hoc forum
privilegiatum ſpectantia adducuntur.

F. XXXIII.

Ligores Eñr foro privilegiato fluit, quod lictores Magiſtratus
magiſtra- oppidani vel præfecturæ intrare nequeant muſea ſtudioſorum-
tus urbani Debent enim hi ſecure habitare. Auth. Hasitæ« C. ne hl pro.
non debem patr. ſimili privilegio gaudent collegia, quod ex Wns.

Jenen
dege
wvo
Ants
nicht,
Nath
ein
Dehm
Rect

Dn

Det.
dici
cauſ
lali
EhRVY
dioſo⸗

Didi
emim
nucht

Nuc
wwit
Pein
Sd
beha
zegen
lariun
4
Per

Jene,

hern
denhe

☚

„an. Jenenſ. patet. So haben wir auch die collegia zu Jena inerare
on. dergeſtalt privilegirt, und befreyet, das wir auch hiermit thun, Mſ
tamur. wo ſich zutruͤge, daß der Studenten einer oder mehr in des udieſor.
voſi in Amts oder Raths Gerichten verbrechen, es waͤre peinlich oder—
n pro. nicht, und in die collegia kaͤme, daß der Schoͤſſer oder
IDEN Rath noch derſelben Diener nicht ſollen macht haben, hin⸗
nin ſo⸗ eein zu lauffen, oder ſolgen, und den Verbrecher heraus zu⸗
heint. nehmen. Doch im Fall, daß die Verbrechung peinlich, ſoll der
opi⸗ Rector dem Schoͤſſer den Studenten durch den Univerſitaͤts⸗
4 Us, Diener aus dem colllegio zuesberantworten ſchuldig ſeyn.
In criminalibus prima notio ad Rectorem perti- De capta-
net. Statut. Acad. Jenenſ. Non enim ſtudioſus ſtatim ju-ra ſadio-
ati er dici ſeculari tradendus; requiritur prius ut inquiratur, an ſorum.
ſpen;. cauſa per ſe capitalis, etiam quoad ipſam perſonam capi-
li, talis ſit? Ideoque iudiciorum habenda ratio, quod WERN-
eg “ HERVS Obs. for. P. I. Olſ- zöb. Przjudicio confirmat. Stu-
Pin ’Jð dioſos per noctem tumultuantes quoque Magiſtratus op-
* picgdanus per miniſtros ſuos cuſtodiæ mandare poteſt. Sic
das, † enim in ftatut. neſtris: Der Rath ſoll die Studenten, ſo bey
nehe⸗ näͤͤchtlicher weile mit ungebuͤhrlichen, unzuͤchtigen, graͤßlichen
eee Nachtgeſchrey, oder andern unruhigen friedbruͤchigen und ſtraffes⸗
c. wuͤrdigen Sachen etwas verwuͤrcken, welches nicht in die
Peinlichkeit oder Leibsſtraffe zoge, durch die Nacht⸗ oder
onel Stadtwache gefaͤnglich annehmen, biß folgenden Morgen
lac. hyphalten, und als denn dem Rectori die Verwuͤrckung an⸗
zeigen, und den Studenten ausantworten. Et hoc ad ſcho-
c ſoun

larium privilegia pertinet in Ord. Acad. Saronicar. BEleltora-
lii Auguſtag excubiatoribus interdici, ne plagis ſtudioſos
per noétem graſſantes adfcere audeant, ut & in Satut.

Jenenſ. doch iſt dem Rath befohlen, ihren Buͤrgern und Die⸗

iſtans nern einzubinden, hierinnen und uͤberall mit guter Beſchei⸗
hnn denheit und urſcheigkeit zu gebahten.
r0⸗ . . . J: 2 . . . ⸗„ H . . .
ſ Denique inter privilegia judicialia Studioſorum Remedium
vn. = E referen-

2.
proroca- referendum eſt- quando ACCVRSIVS ad L. 2. C. Pz nem.
zor. contra invit. ag. Ge. lit. e. Scholari ſeu Studioſo mox ex acade-
creditor. mia diſceſſuro facultatem concedit, etfi non diffamantem,
hudioſor, provocandi, ut aétionem, quam ab eo meruit, tempeſtive I
inſtituat, nec differat, donec pedem in ſtripedio habeat. run
Quæ Accurſfii ſententia arg. l. 6. C. de remiß. pign. recte AI.
defenditur, cen judicat Dy. LEYSERVS med. f. ecim. &l. dioſi,
sorollar. I. Et quamvis BERGERVS in Elect. proc. provotat. wede
§. 7. eam jure niti neget, tamen ejus practicam receptam ð
ibidem agnoſcit. P
§F. XXXVI. e,
Privileg. Porro ſtudioſus etiam active privilegio fori gau= MWgi
ſori altiv. det. Nimirum inter miſerabiles perſonas refertur: ideo- W
que adverſarium ſuum in curia ſuprema Principis conve- cor
nire poteſt, juxta L. an. C. quand. Imy. int. pupil. & vid. V.
jus dic. PkT. Müc-LER. not. ad. Siruv. exerc. Ff. 9. t h. 59. lit. onenn
. n. g. Sic etiam Studioſi poſſunt, omiſſo judice inter- ini
medio, ad ſupremum appellare. BERLICH. P. 1. concl. 10. mum
„ 5z. Studioſi tamen non fruuntur foro privilegiato, ge
vi⸗ quando extra Acad. contrahunt vel delinquunt, RICHT. VI.
Privileg, zd Auth. Habita. Atſp. 7. B. I. FRANZK. 1I. Reſol. 16. n. 35. & 67. demil
Iori ceſat. ggRLICH. 2. Deciſ. 257. n. 6. L. B. de LYNCKER. comm. fj. L. H
1. t. 1. §. 47. & P. 1. Deciſj. 247. An Studioſus privilegio ei V
renunciare posſit? Vid. Marpurg. Vol. 2. Conſil. 12. n. Iob. ſeg. Corrd
8. XXXVI. ſaen
Concluſio. tæc de prwilegiis füdieſoaram jam dicta, pro modulo ,
ingenii mei, ſufficiant. Quod reliquum eſt, opto, ut omnes recho
academiæ floreant, vigeant, hæc ſapientiæ ſeminaria, ſpem obli
atriæ & ſalutem reipublicæ fuſtinentis, Noſtrum eſt o- num,
bedientiam & integritatem, ſtudioſo ſapientiæ decente. i
exhibere, & tunc nec deerunt, qui ad exemplum laudatis- Hand
iuimnn Imperatoris FRIPERIGI ſtrenuos Muſarum De- VI
fenſores, & academ'arum Servatores ſeſe ex 2=
„ DDdibebuct. N

*

4 CcconoI-

(*) *

I. Copia Academiarum, Doctorum & Studioſo-
hebeat. rum æque, ac inopia, Reipublicæ obeſt.
telte II. In Academia N. reperiuntur Doctores & Stu-
iin 41. dioſi, qui nec legere poſſunt, nec ſeribere, foͤnnen
rmatd- weder leſen, noch ſchreiben.
kehtam III. Imo in Academia P. Candidati, qui nec lege-
re, neque ſcribere, poſſunt, creantur Doctores &
ke⸗ WV. Virgines in numerum Studioſorum recipere,
tome⸗ convenit.
6 vi. V. Studioſis prope academias anſam & occaſi-
AH onem illicitæ voluptatis, peccatorum, & vitiorum fub-
mer. miniſtrare, Iura Divina & humana prohibent, eam-
1 . que præſcindere & exſtirpare potius jubent.
giao, VI. Studioſis Theologiæ, Iuris, & Medicinæ in Aca-
ieht. demiis occaſio exercendi Praxin ſuorum ſtudiorum
g magis promovenda eſt, quam impedienda.
.5 4 VII. Iuſtitia Diſtributiva in republica recta, non
g t. corrupta, requirit, ut præmia, honores, officia pub-
UÜca, & ſimilia, ſecundum merita ſtudiorum, per caſus
nodulo rectos, Nominativum & Vocativum, non per caſus
onnes obliquos, Genitivum Nepotiſmi, Dativum Numo-
‚pen — rum, Accuſativum denigrationis candidati competen-
etto. tis, vel Ablativum importunæ flagitationis, dignis
teote haud indignis, conferantur.
undint. VIII. Studioſiindigenæ, cæteris paribus, in officiis con-
N . ferendis, præferendi ſunt alienigenis ſive peregrinis.
NX. Studioſis dictitat Iuſtitia univerſalis, orandum
EK 2 & la-
00l.

– 7 *
& laborandum eſſe, ut ſit mens ſana in corpore ſano.
X. Studioſos, qui Magiſtratibus, Præceptoribus
& Parentibus haud obediunt in licitis & honeſtis,

Iuris divini & humani coêrcitiones & pœnæ manent.

—

XI. Studioſi,
erſonas ſectantur, exheredari merentur.
XII. Doctores & Præceptores, qui profana contra
fidem evangelicam, vel artes rabuliſticas, vel ſanita-
ti & vitæ humanæ noxia exercenda & promovenda
commendant, ab academiis ſunt exſtirpandi. “

XIII. Virtus togata ſive eruditio litterarum præferen-

da eſt virtuti ſagatæ ſive artibus militaribus & bellicis;
ideoque procœdria Literato competit præ milite.
XIV. Eruditio per ſe neque probitatem neque pru-
dentiam adfert.
XV. Literæ habent ſuos oſores & Obtrectatores.
XVI. Studia contemplativa magis delectant, quam
proſunt. .
XVII. Academia eſt inſtar alvearii vel apiarii, fu-
mus afflictionum & onerum fugat apes, tintinna-

bula præmiorum & honorariorum eos revocant &

allectant. =
XVIII. Annonæ caritas diſpellit muſas; ejusdem
Vilitas allicit muſarum filios: ergo flagellatores an-
nonæ ab academiis arcendi. SðJðSMUW

7

— —

qui mimos, Gcorta, fures, & ſimiles

det n
juwen
ſemir
Cont
u p.
nitisſin
deſine
(ujus
Pretes
ſüiarii
de
tati,
ſec il
ligent
guend
magis
enb⸗
Pena
det
tum
accech
dida

fug⸗

—

(

dnua NOBILISSIMO ATQVE DOCIT EBSIMAO
u DoOMINO RESPONDENII
Ontra S O
u Vales fmactus tandem proferet ſecutura æſtas aut fer-
ſenc ◻ tßlior autumus ? quando jam adeo fœcundum ſe præ-
bet viride & amœnum Ver! Perge igitur., florentisſime
feren⸗ juvenis, LENzZ, excolendo agrum ingenii fertiliorem, cui

llicis; fſemina elegantioris literaturæ concredidit cura & cultura
7 Conſultisſimi Parentis, ſtrenui juſtitiæ diſpenſatoris; fac,

ſenr ut pomum hoc haud procul cadat ab illuſtri Stipite, me-
. ritisſimo quondam & beato nunc Vice-Cancellario LENzZIO. Non
deſine ſectari veſtigia eruditi & prudentis Cognati, HERRII,
4. cujus merita agnovit Serenisimus Patriæ Pater, ut ipſi &
gam praæfecturæ directionem clementisſime commiſerit, & Con-
. Rliarii aulici charactere dignum habuerit. Cogneſcimus
N⸗ . quidem ex ungue iſthoc ſpeciminis, proprio marte elabo-
tinna. rati, leonem, dum non ſolum jura Stuchoſorum exhibes,
cnt ſed illorum virtutes quoque & vitia tangis, probos & di-
ligentes ab improbis, Dorfflaͤuffern und Faulenzern, diſtin-
guendo. Non igitur eſt, cur metuamus, clasſi ultimæ Te
usdem magis, quam priori, eſſe adſcripturum, quin potius ſpes
res an⸗ eſt firmisſima, quod privilegia & præmia, non odia &

pœnas ſtudioſorum, ſis captaturus. Fac igitur, quod ſecun-
det ſupremum Numen! ut ſpem amandisſimorum Paren-
tum ex aſſe adimpleas, & ad boni ominis agnomen LENZ
accedat proſtheſis, non dira & atra Pefti-, ſed læta & ſplen-
dida Excel? a & mihi de diſcipulo & inquilino bonæ
frugis gratabor, & tibi ex animo gratulabor, Vale!

6

E 3 Enarra-

Earrat de conditione quilibet ipſe
De placidoque ſtatu, quis neget? hocce ſuo,
Clarus in arte poëta canit ſic: Narrat arator. &c.
Ac audit, cathedram jam modo, quisquis adeſt,
Dum conſcendis, præclaræ, Lenz, artis alumnum
De ſtudioſis ſic fundere dicta. Vale.
Hæc pauca modulatus Doctis-
ſimo Reſpondenti, Amico ſuo
Svavisſimo, proſpera quævis
adprecatur =è 9
CHRIST. FRIDERICVS KREBSIVS.
Cahla-Altenburgenſ. Candid. Jur.

Fauais euge! avibus, mi Lenzi, ſcande cathedram,

*

Laude Tua, Themidos fac reſonare ſcholas.

Qui pia civilis doctrinæ templa peragras,
Sic prodeſſe domi, discis, itemque foris.
Ipſe Tibi Magnus Juris Dux, atque Sacerdos
HERTELIVS, monſtrat noſter Apollo, viain.
Docta Tibi famam, impreſſo ſolatia recto, 5

Vt mihi, ſic Patri, gaudia pugna parat.
Hæc pauca in honorem Nobilis-

ſimi ac Doctisſimi Domini Re-

ſpondentis de ſpecimine mox
ublice exhibendo gratulaturus
SAIAS GEORG. FRIEDER. SCHROETER-
L. L. Cult. Magdeb. Opp.

i⸗

loce
Cumm
Hos-

Cel⸗

Docti⸗
ico ſio
queris

Bols.
ur.

Wobilis⸗
nin Re⸗
ine mos
Ovlaturus

OETEN

„

Visquis in Aoniis dignus cupit eſſe Camenis,
Et ſtudioſorum juribus usque frui:

1s debet ſtudiis omnes intendere nervos,

Et Phœbi doctis invigilare choris.
Hocce LVO monſtras exemplo, FAVTOR AMANDE,
Hoc TVA nos præſens pagina docta docee.
Cum ſcandis Themidos divinæ pulpita ſancta,
Iuraque demonſtras ordinis Aonii.

Hos TIBl gratatur lætos mea Muſa triumphos,

Et factis ſolyit vota ſecunda TVIs:
Creſce Deo, Patriæ, Venerando creſce Parenti,
Et cape ſudoris præmia digna TVI.
AvVGVSTVS CHRISTIANVS EHRLICII.
Groſſenſtein- Altenburgenſis. LL. C.
Opponens

Wer im Lentzen ſeines lebens, .
Wie Herr Lentz, ſchon Fruͤchte zeigt,

Von dem hofft man nicht vergebens,

Daß der Herbſt was groſes reicht.

Werther Freund, die kurtzen Worte,

Werden ein Oracul ſeyn:

Denn du nimmſt die Ehren⸗Pforte

Heut ſchon diſputirend ein.
sä Mit dieſem wenigen gratuliret dem
Herrn Reſpondenti zu ſeinem
abgelegtem ſpecimine
