KaI600-436_6
author: Lenz, Ludwig FriedrichandHertel, Johann Friedrich

ndo-
en
. 6
100.
ca.
ele⸗
Driis
Qos
l.44
DER⸗
unt⸗

6rt. ,
t. 24.
epfir
AM;
Sat,
M.
aß.

gent4

Zentit⸗

au-

ent, 1/,

i.
co⸗
R

3K. 6.

enten⸗

umn ſ⸗
1⸗
U. 4.

STSSEKTATTGOG IVRIDIGA

JVRE STVDIOSORVM

Vom

Gtudenten⸗Rechte/

DIVINA 1Be GRATIA

RECTORE MAGNIFICENTISSIMO

SERENISSIMO PRINCGIPE AC DOMINO
DOMINO

WILHELMO HENRICO,

DVCE SAXONIE JVLIACI CLIVIE MONTIVM ANGARIXE
WESTPHALIE ETC. COMITE SAYNE ET WITTGEN-
STEINI RELIQVA
PRESIDE

VIRO MAGNIFICO

IO. FRIDERICO HERTELIO

ANTECESSORE SALANO CVRILE PROVINCIALIS FACVLTATIS IVRI-
DICME ET SCABINATVS ADSESSORE ORDINARIO.
H. T.
ACADEM IAEeE PRORECTORE
PATRONO PRACEPTORE EV HOsPITE SMME COLENDO
IN ACADEMIA SALANAL
DIE XXX. JVLII A. O. R. MDCCXXXV.
IN AVDITORIO IVRE CONSVLTORVM
HORIS CONSVETIS
PVBLICE DEFENDET
AVCIOR RESPONDENS

LVDOVICVS FRIDERICVS LENZ

ALTENBVRG. MISN.

—
—

7E N E, LTTERIS MVI LERIANIS.

VIRO WTTVSTRI
ET CONSVLTISSIMO

DOMINO

IOANNI DAVID D
HERRIO

VVINDISCIILAEVBAE DVYNASTAE
SERENISSIMO DVCI SANXO - GOTHANO
A CONSILIIS AVLICIS ET PRAEFECTIV
RAE ALTENBVRGENSIS8
PRAEFEGTO. 3 .r

* »

PATRONO S 3r
DEVENERANDO

VIR ILLVSTR18s
ET CONSVLTISSIME

PATRONE
NXVNCVAM NON SyVBMISSE
COLENDE.

— ſequii documemta exhi-
2 Y bere: & ego, cum aTE
maximis me devinctum
norim

ÆWO Lientis eſt, patrono ubi-
2 . .„
ue venerationis ac ob-

101

gla
du⸗
Catt
hut
tiſti
dtio
ing⸗
gua
igne
fen⸗
lobo

Min

licen
IIV.
Vove
Opun
boſe
e!
10,
oce⸗

N2

norim beneficiis, aliquale ſaltem⸗-
grati animi ſignum monſtrandum-
duxi. Olim enim in domo TVA edu-
catus, amœnioribusque muſis im-
butus multum fructus e conſumma-
tiſſima TVA librorum hauſi conle-

Gtione. Si quid igitur in me eſt

ingenii, ſi qua litterarum ſcientia,
quamuis hanc exiguam eſſie haud
ignorem, omnia ad TVAM laudem:
ferre debeo & gloriam. Et en!
laborum academicorum meorum
primitias, de Jure Rudigſorum ſci-
licet diſſertationem, quam TII, vin

ILLVSTRIS aC CONSVLTISSIME, hisce⸗

voveo, offero. Vellem quidem, ut
opuſculum TE dignum exhibere,
poſſem, ſed TvVA humanitate & in
me benevolentia fiſus, non dubi-
to, TIBI meam pietatem gratam &
acceptam fore. Quod reliquum

eſt, Deum precor, i ut rn, rvosque
tueatur & in poſterum, rEque ler-
vet patriæ, famili?, & omnibus
bonis: ſervet denique muſis, qui
TVvO maxime Iætantur patrocinio.
Me autem rvo favori fubmiſſe Lorr⸗
mendo;, nunquam non futurus

2III

VIR ILLVSTRS KiS
CONSVILTISSIME/N

EPATRONE SVMME. DEVENERANDE

NMAPLISSINI NONMNNIS TVI
Dabam Jonz H 34

caltor oblervantiflimuas

LVDOVICGVS FRIDERICVS LENZ,

ue

nus

1N.

W —
y D
S

DE IVRE 8TVDIOSORVN
DISSERTATIDO.

PROOEMIVM.

HOnarum artium Studioſos non ſo-
lum apud elegantiores olim orbis
ſ nationes „ Græcos, Romanosvé,
magni æſtimates, verum etiam
in medio ignerantiæ, & barbarfi-
ei obſcurisſimo ſeculo, honori ha-
bitos, præcipue celeberrima illa
FEIDERICIANA conſtitutio, Ap.-
Lenticz: Habita. C. ne flins pro patre.
ſatis ſuperque atteftatur. pſe e-
nim Imperator per totam erme
legem in eo eſt, vt eorum elogia exhibeat, quippe qui,
quod, illorum fcientia totus illuminetur mundus, & ad
obediendum Deo, & Principibus, ejus miniſtris, vita ſub-
jectorum informetur, de iis prædicareac eosdem dignos
judicare non dubitat, qui ab omni injuria ſpeciali dilecti-
one defendantur. Quis præterea eorum non miſereatur,
inquit;

inquit, qui amore ſcientiæ exules facti, de divitibus pauperes,
ſemet ipſos exinaniunt. vitam ſuam multis periculis ex-
ponunt, & 2 vilisſimis ſæpe hominibus, quod graviter
ferendum eſt, corporales injurias ſine cauſſa perferunt?
Et certe reipublicx intereſt, ut academiæ, tanquam ve-
ra ejusdem ſalutis ſeminafia floreant, Tpſe enim Iaſint
znus Imperator in Proæm. I. pr. Imperatoriam, ait, mat
jeſtatem non folum armis decoratam, ſed etiam legibus
armatam efſſe oportet, ut utrumque tempus & bellorum &
pacis, recte posſit gubernari. Quæ igſtur reipublicæ abs⸗
que divinarum atque humanarum legum prudentia guber-
natig? Et quæ legum prudentia absque ſollicita & fideli
inſtitutione, qualem in academiis naneiſcimur. Sed magno-
pere omnino dolendum eſt, in plerisque academiis pri-

vilegia Studioſis conceſſa, ab hominibus litterarum
expertibus, & bonarum artium oſoribus adeo im-

minuta ac limitata inveniri, ut vix ejusdem dilectionis,
qua ſapientisſimus FRIDERICVS Imperator eos dignos ha-
buit, hinc inde ad-pareant rudimenta. Non equidem neé-
gare auſim, a prima ſua integritate multum ſcholares
recesſisſſe, ideoque diſciplinæ & refrenationi eorum ani:
mum intendendum eſſe: attamen, cum adhuc certe
ſint, qui probitatem, & bonos mores inte eos ex-

hibeant, inſontes cum ſontibus perferre quis e n.
1 4
Sedes hu Vm propoſitum nobis ſit, jura Studioſorum expos
jus mate- nendi, primum eſt, ut dé præcipua Hujus mate-
riæ in riæ ſede, ſcilicet Arth. Habita C. ne fil. propatr.
Auth. Ha- non nulla præmittamus. Debemus hanc ſaluber-

ita. C Ne-rimam, & quæ aureis litteris ſcribatur, dignam legem
fl. pro FRIDERICO Prime Imperatori, cui cognomen Ratbharoſſæ Itali ad-
patr. didere. Non vero Secundo; qui demum Anno MCCXVIII. impe-
rium gerere cœpit. Noſter autem Anno MCLII. * die
“ artii

Matti
tenſt
Poct)
campi
tet.
coporn
procer
kealicis
de ſee
ſed ſ.
eam in
buit,
r
TIINM
Aenm ,

H
linn
commen
ommen
Intereß
Ktud.
in ſenl
ricke
ceptum
Adeln
pella
irens

X
– 2 (-92) W
pperes, Martii unanimi Principum conſenſu in urbe Francofur.
lis ex. tenſi Imperator electus, hanc legem. . kanco .
YM ten ¹ Imperator electus, hanc legem, Anno. MCLVIII. 4
Kunt, pPoſt Mylanum expugnatum pacemque Italiæ reſtitutam in
itr Campis KRoncaliis tuſit: uti quidem ex fſubſcriptione pa-
1,e tet. R dquidem ſuper hoc diligenti inquiſitione epiſ-
4 44 coporum, 1 batum: ducum, omnium judicum & aliorum
le Prorerum ſacri palatii examinatione. Quod quidem de
9 fItalicis Principibus intelligendum eſſe, ratio docet, & exin-
Prum de ſequitur, illam Germanos ex latioue non obligare,
2 a05. ſed ſolummodo ex receptione. Imperator enim Codici
guber. eam inſeri jusſit, & ideo illi parem cum hoc vim tri-
ddi buit, quippe qui Studio & opera ipfius noſtri FRIDERICI
magno⸗ auctoritatem in Germania accepiſſe dicitur, Apud sTRvY-
nis ptl⸗ KIVM VIj. Mod. f. diſearſu prælim. de ſu & auctoritate juris
teralum Rom. in for. Germ. J. zo.
lonis, =”
m ne⸗ 4 —Rr — — .
ats De Studioſis in genere.
n aul .
e. H' quidem de Avch. Habiz, quæ fundamentum eſt pri-
ginx E1 vilegiorum Scholaribus conceſſorum; ubi cenſulendi
SS ſun Commentatores, quos adducit BRVNNEMANNVS in
comment. ad d. Auth. num. 10o. quibus addi poteſt RICHTER.
comment. ad cit. Auth. Noſtrum eſt, de perſonis, quorum
intereſt, jam jam diſſerere. Vocabulum Studioſus, quod
eho⸗ a Studio vel a Stadendo derivatur, vel late ſumitur vel ſtricte; Seudieß
8 mite in ſenſu lato talis eſt, quicunque litteris operam navat. Etymolo-
unr. Striéte deſignat hominem, in academia inter diſcentes re- gia.
lubet. ceptum. Homonymice etiam tribuitur aliis; & quidem Homony-
legen Adſeſſores in ipſa L. 1. F. d. off. Aalſeſſor. Studqioſi Juris mie.
tella. adpellantur. Nec inepte quemlibet eruditorum Studioſum
l infe. dixeris, cum nemo in eo gradu ſcientiæ excellere queat,
V. die B ut
Mani

5yneny⸗

mia,

ut nihil amplius habest, quo detineatur. Inde & fſapi-

entisſimi olim viri philoſophorum nomine uti voluere,
quod revera nil aliud, quam ſtudioſos ſapientiæ deſi-
gnat. Nos hic ſtudioſos ſtricte adpellamus, & de his no-
bis erit agendum. Alias ſtudioſi etiam vocantur Sehola-
res, quæ quidem denominatio ipfſi Imperatori placuit.
Nec minus ſub generali adpellatione Cirium Academicorum

continentur. Eſt in Germania uſitatum vocabulum Burs,

vulgo Burſch, quod a Burſa, ſive Byrſa, domo ſcilicet, ubi
olim ſtudioſi coire ac comedere ſolebant, cum adhuc
integra eſſet diſciplina, derivandum. Hodie hujusmodi do-
mus non amplius ſunt in uſu, niſi eisdem fornices, & cau-
ponas, quas gens ſtudioſa frequentare ſolet, æquiparare
velis. Conf der Spate im teutſchen Sprach Schatz. voc.
Burs. ibi: ſed honeſtum nomen eſſe cœpit, cum etiam
Studioſi artium liberalium ſe hoc nomine conſalutatent,
& quod moribus honeſtis, elegantibus, & decoris agitur,
auf Burſchmanir, vulgo more Studentico, fieri dicatur.

Defnitio. Studioſus eſt homo juvenis, litteris in academia

Dirißo.

operam navans, & per inſcriptionem in numerum diſ-
centium relatus. juvenem oportet eſſe; quoniam hæc æ-
tas, ad captandas doctrinas, præcipua pollet aptitudine.
Non equidem ignoro, provecétioris ſæpe ætatis homines
ſub ſtudioſorum titulo in academia commorari, ſed hi
ad pſeudo-ſtudioſos omaino referendi, nec de jure gau-
dent privilegiis ſtudioſorum academicis. Semper enim ille,
qui in litteras ſtrenue incubuit, ac juvenis omnem quam
debuit, adhibuit diligentiam, emenſus ſtudiorum curſum
ſtabiliendæ fortunæ ſuæx animum intendit, ac vitæ genus
certum eligere ſolet, quo ea, quæ didicit, in ſalutem &
ſuam & aliorum adhibere queat.
. §. IV. .
Studioſos varie dividere licet. Sic ratione a-
Sultatum ſunt vel Studioſi 1teologie, Studioſi Iaurir, Studioſi

—
Malti⸗/
Nativit
pobilet,
vel Di⸗
gentes
Ratione
tales,
ſeii, n
& ſie

matticul
ciyes
Mis ſch
fung, 4
ne, cui
öbtkring
ur, bro
ſum etk
2dsne
Lc
excedere
tum:
dage in
ſten Na
n Ne N⸗
ſe. Starr

fiine
In. value
Mentes,

Ppi⸗ Medicineæ, & ſtudioſi Philaſophie. Ratione Aignitatis ſive
oluere, nativitatis ſunt vel illuſtres, Principes vel Comites; vel
deli⸗ nobiles, Barones & Equites; vel plebeii. Rat. fortunæg ſunt
his no⸗ vel Divites vel Pauperes & egeni. Rat. epere vel Dili-
Khol gentes vel negligentes, Faullentzer, Dorfflaͤuffer, & ſim.
llacuit. Ratione morum temperantes, caſti, cordati, manſueti, libe-
nierun rales, modeſti & urbani, comites, &c. vel helluones, la-
Png ſcivi, timidi, iracundi, prodigi, rudes, ſtupidi, auſteri,
icet ubi & ſic porro.
ocdi do⸗ ee Studioſi fiunt Inſcriptione, quæ eſt nominis in Cauſs H-
& cau⸗ matriculam relatio. Mos invaluit, ur parentes, præcipue fecient.
nipatare . cives academici, filios ſuos, etiam pueros adhuc, depofitio-
1s. voe⸗ nis ſchedula inſcribi curent, ſed ea propter Studioſi non
etiam fiunt, ſed requiritur, ut Rectori fidem ſolemni ſtipalatio-
ntuerh ne, cui in noſtra Salana regulariter juramentum accedit,
gin obſtringant, &, quod maximum, in academia commoren-
. tur, Profeſſorumque lectiones frequentent. Nec permis-
ſum eſt, quo quis uitra certum tempus, quod ubique
demiia loci legibus & ſtatutis præfiniri ſolet, in loco academiæ
Unn ⸗ absque nominis ſui apud Rectorem profesſione degat.
luac & Quod ſpatium in Lipſienſi academia quatuor ſeptimanas
Uindine.⸗ excedere non debet, & in Jenenſi ſpeciali lege ſanci-
honines tum: So wollen wir, daß kein fremder Student uͤber drey
i Tage in Unſerer Stadt Jena gedultet werden ſoll, der ſei⸗
e. . nen Nahmen nicht bey dem Rectore hat angegeben und
ne ga⸗ in die Matricul dazu verordnet, hat einſchreiben i
in le, in die Matriculam, ſo dazu verordnet, hat einſchreiben laſ⸗
grin ſen. Statut. Jenenſ. Add. Tab. leg. Akadem. Jenenſj. mum. II.
. . VI.* .
ann Studioſus ſtatinn a tempore inſcriptionis, ſi in Pennalis⸗
de academia remanet, uti incipit privilegiis academicis ac pa- wus re-
latem. ri jure cum aliis gaudet. Depravata olim ac pesſima probatat,
in-valuerat conſuetudo, ut noviter in academiam prove- &v Natio=
. nientes, variis vexationibus a veteranis agitarentur, ac ex naliſmat.
one e o nomine Pennales vocarentur. Utque eo melius inmmo-
Snch, B 2 teſce⸗

(12) ℛ£

teſceret, quinam novitii eſſent, quemlibet eorum poſt ac- ſs el
ceſſum ſtatim ſuum nomen apud Seniorem nationis ſuæz ereg
profiteri oportebat, niſi hoc intermittens eo graviores po- l⸗
ſtea vegationes expectare voluiſſet. Sed hoc ſolemni e- & I.
dicto caflatorio abrogatum, in academiis quidem Viten- cella
bergenſi & Lipfſienſi d. a. 1661. & in Salana noſtra Pen- Mula
nalismus in verbeſſerten ſtatutis academicis d. a. 1653. mil
Cum enim homines juvenes a parentibus in academiamð vileg⸗
educti, ut altioribus Muſarum Sacris inbuerentur, indigno „ 7
modo aà veteranis pecunia emungerentur, ac inſuper diſſo- dam
lutioris vitæ inlecebris inficerentur, ſummo jure perni- alete
cioſisſima conſvetudo abrogata eſt. Sic etiam peſtis il- ldeon
la hujus academiæ, quam Nationaliſinum vocant, ſerenisſi- heißf
morum Nutritorum ediéto anno 1724. prohibita, ceu ex ſet
formula juramenti ſtudioſorum num. 5. adparet. —? nicht⸗
Porro requiritur, ut ſtudioſus in academia litteris o- ſſah

Diferen, peram det. Habemus enim in Aatt, nofira expresſis ver- cnſt
tia Sudi Pis, privilegia ibidem denominata iis indulgeri, qui ſtudi- K
Peciß- orum cauffa peregrinantur. Hic autem non excluduntur i
. ii, qui in patriis academiis Muſas ſectantur, ſed hoc tan- taec
tummodo ex ratione eorum temporum proficiſcitur: tunc e- ien
nim academiæ adhuc raræ erant, nec ubique terrarum Rind
tales inſtitutxæ. Conf. STRuV. exerc. F. 2. th. 3y. In ſpecie “
de ſubjecto & requiſitis Studioſi juris, vid. Dn. Præſicd. le 1
mannudnkét. ad ſtind. jurid. Sect. arper. tot. & de vario Fine ohe
eiusdem Secz. J. Add. ſeriptores, qui de ratione Studiorum
in genere, & in ſpecie de ſtudio Iuridico præceperunt,
quos adducit Dn. Præſes cit. tradt. proæm. §. 1¹. H W
§. VIII. 4 rnnn
⸗R Studiorum cauſa in academiis commorari oportet Stu- raliter
e e. dioſos, ſi privilegis frui volunt. Ideoque Studioſi Profeſ- tionis
dioeß. oprum Lectiones non frequentantes ea amittunt. Expres- longe,

ar. ſis enim verbis Aveb. noſtra requirit, ut ſtudiorum caquſa
ſue eregrinentur. Et cum ex communi Dd. opinione militi-
s po⸗ dus armatæ militiæ milites togati æquiparentur, colligitur
ni e⸗ ex L. 16. & 77. C. de teftam. milit. Studioſo beneficia con-
liten. ceſſa, propter ofncium ,i. e. ſtudium competere, illumque
Aben. Muſarum caſtra actu ſequi debere, ſi lisdem frui velit, ut
1667. & militem in expeditione eſſe oportet, ſi militaribus pri-
emniam vilegiis uti cupit. vid. RICHTERI expoſ. Auth. Habita. Diſp. II.
ddieno VII. pag. 2g. & 16z. Similiter ad hanc theſin proban-
gitſo⸗ dam argumentum ex L. qui ſul Pratertd. g. C. Sacroſ. Eeccleſ-
Petmi valere, aſſerit BRVNNEMANNVS comm. ad C. h. 1. num. g.
ſis il⸗ Ideoque Seatuta Jenenfa bene ordinant: Daß alle die, wel⸗
lenisſi⸗ che ihrem Studiren nicht obliegen, oder wie Studenten zuſte⸗
ceu er het, ſich nicht verhalten, guch dem Rectori und Profeſſoribus
8 nicht folgen und gebuͤhrlichen Gehorſam leiſten wollen, ihren
Eltern, Vormunden, und Verwanden, mit Vermeldung der
Urſachen, anheim geſchickt werden ſollen. Alia tamen eſt
is. conditio eorum, qui Advocatorum Amanuenſes agunt;
er⸗ ORRISTIN. vol. 2. Dewiſ. 10. n. Z. BRVNNEM. ad L. g9. C. de
oi⸗ 5§. Eecleſe num. . Eſt enim hoc etiam ſtudiorum modus,
Aunmt quo ii, qui juris ſcientiæ nomen dedere, forenſis Pprudentiæ ini⸗
tn⸗ tia ediſcere ſolent, nec adimendus egentibus modus ille ad-
. e⸗ quirendi honeſtisſimus, quo parentes ſtudiorum ſumtus ſub-
eme⸗⸗ miniſtrare non valentes ſublevari queunt. Requiritur autem,
ſece . ut antea juris ſtudio operam dederint, ne plane ſcribarum
nc oco habeantur. conf. RICHTER. Iupra citatus ag. Jj.
dinen Studioſus deſinit eſſe, udit eraltir; quanquam in ceame
heiun academia adhuc deinde commoretur. Sed quæritur: quo piye eſ⸗
tempore ſtudia exacta debeant cenſeri? Non autem gene- ſant Pri-
raliter definiri poteſt, quo quisque temporis ſpatio erudi- vilegia.
Ffu⸗ tionis exhauriat fontes Notisſimum ſcilicet eſt illud: Ars
te 4 longa, vita brevis. Nec lighoramus, quemque etiam do-
bo 6 QRisſimorum cotidie edifcere, quo detineri queat: nec
Exp 6 B una

7

(14) )½
una eademque eſt tot ingeniorum conditio, cum alii re-
pente, alii ſenſim & gradatim proficiant. Ordinatio acade-
miarum Saxonicar. Electoral. Auguſtæa juris ſtudioſis V.
annorum ſpatium præfinit. Quod vero apud Romanos
multo ampliori gaudebat ambitu, cum Imperator IVSIINIA-
„NVS proæm. Inſt. S. 3J. ipſe fateatur, quod priori tempore
„prioribus vix poſt quadriennium contigerit, ut tunc Con⸗
„ititutiones Imperatorias legerent; ex quo patet, in princi-
iis ediſcendis per tantum tempus deſudaſſe Romanos:
riennium hodie plerisque ſufficiens videtur; ſed certum
eſt, multos non absque ſuo experiri magno malo, illud
quod ciso fit, cito perire. Conf. Dn. Præſ. mavudalt, ad Aud.
Sr. Sect. e, H. S. .

Aliqui de- 4 Eſt Ler eyxpreſſa: Nec ipfi, gqui ſtudiorum cansſa. zZ.
terminant & d, incsliss ubi habemus poſt decem annos ſtudioſum in

decenni- oco academiæ permanentem pro incola haberi. Unde vo-
1im. lunt Dd. ſtudioſum hiſce annis exactis, in loco, ubi uni⸗
verütas inſtituta, domicilium conſtituiſſe, jura ſtudentium
amiſiſſe, & in civitatem tranſiiſſe. BRVNNEMANN. ad d. l. 2.
C. d. t. num. z. quod & probat MENOCHIVS preæſumt. Libr. V.
preſ. 29. n. Fo. & ſeqg. ubi tamen recte adjicit: niſi conſtet.
Gudioſum adhuc poſt X, annos ſtudioruam cauſa commo-

rari. Add. P. Müit-LER, not. ad Struv. oexere. f. g. th. 2,. lit. E. ubi.

de Studioſo 5o. ann, Lipſiæ habitante, & duobus ſolum libris
ſtipate, cx cOLERO de prac: &xec. P. g. C. 1. H. Gje. 4
g,, Certum eft, ſi ſtudioſus mercaturam, aliamque ne-
Pamt otiagtienem exercest, eum pro tali amphius non haberi.

dtae f . olligitur ex Decret. dift. 5s, ubi clericis interdicitur ne ſe-
jusa

tura & ne-
Lakiis ſo⸗

ſé qam façit. Sub Clerigorum enim adpellatione etiam ſtu⸗
culeribes, en .

dioſi veniunt, vid, RIeTEB. erplieat. Auth. ailk. Diſp. VII.
pag. F. Habemus porro in E. 4as Jab pretertg, gs C. d. Sa-

ror.

cularibus negotiis ſeſe immiſceant. Et tie. T. ne Clenci vel Mor
zach. ſecnlar. neg. ſe immiſe. pPariter ad hanc theſin proban-

rſ. N.
neris,
Teleyet
gue he
gia ſus⸗
ant;
munus
ldeo ſi
Prtedita
ſua not
qux ci
i pente
Deciſo
ſüio:
Hondt,
Uund als
Barger
Nath u

.
Amittit
Ws e⸗
onptzian
Vegi
let utili
katumn en
titata Di
derdpat
Re fana.

7
Gemia
ſomatcr.
lem prn

ii re. weoſ. Eccleſ. expreflam ſanctlonem: ne quis ſub ſpecie mu-
cdtte. neris, quod minus exequitur, alterius muneris oneribhugs
ſis N9. relevetur. Secus vero eſt, ſi ſiudioſus mercaturam, alias-
nanos Aqg gue negotiationes ſecundario tantum exercet, nee ideo ſtu-
INlA⸗ dia ſua negligit, tunc enim ratio, quam Impp. ditta Lege
mno=te dant, ceſlat, ideoque etiam effectus; requiritur enim, ut
Con⸗ munus, quod prætextus loco ſumitur „minus ezequatur,
hinet. Ideo fi cives academici posſident domicilia;, jure braxandi
hanos: Prædita, idque exercent negotium, tamen ideo Privilegia
Atdm ſua non amittunt, ſed obligantur tantummodo, ut onera,;
„ild quæ cives, de his negotiationibus præſtare ſolent, *que a
u ii perferant. Quod probat RICHTER. Dſp. EII. pag. 115. ex

Deciſo Scabinat, Lipl. Inde & in Salana noſtra Heæc diſpo-
ſitio: Wenn die Cives academici buͤrgerliche Gewerbe und
. 1 Handthierung treiben, ſollen ſie an den Rath gewieſen werden,

n i und alsdenn das Buͤrgerrecht zu erhalten, und den Stadt⸗
w. Buͤrgern gleich zu geben ſchuldig ſeyn. Vertrag zwiſchen den
tr Rath und der Auinerſe äite n Jen⸗ de anno 1660. F. 3.
“ Deinde ſtudioſus capitale crimen committens, ſua h. Capia-
1 ,. amittit privilegia. Omnem enim hujusmodi honorem rea-li trimine:
ink tus exclucdit. L. 1. C. ubi Senat. vel. Clarißf civil. pel crimin.
MD conveniantur. Et cavendum, ne ſub prætextu concesſi pri-
nd HM vilegii vel flagitiorum creſcat auctoritas, vel publica vacil-
ibs let utilitas: L. 2. C. d. privileg. Scholar. Infamia tamen no-

tatum etiam ſtudioſum eſſe poſſe, notat RICHTERVS ſapius
citata Diſp. VII. pag. iyg. Neque incarceratio propter culpam
derogat quicquam famæ & reputationi Studioſorum, GLAESER.

i. de fama. th. 33.P. MüLLER. not. ad Styuv. exer. . th. 21. lit, .
Aerki g. AllI.
6 ſ ₰ 4 . 5 4 ₰ . 17
l. Tandem amittit ſtudioſus privilegia ſua, ſi ex aca- IIe & re-
11966 demia diſcedit. Sed quæritur: quando diſcesſiſſe quis præ lildza aca-
nine⸗ ſumatur. Ex L. 32. C. d. primiierio & . à palatina militia ad demiaæ,

Studioſos colligitur, eos nempe per quinquennalem abſen-
. . dam privilegia amittere, niſi deinde denno nomina ſua
Pto-

) 4
proſfiteantur. BRVNNEMANNVS ad d. l. 3. C. h. t. num. 4. Conf.
TABOR. armamentar. tit. de Hoplophoria. c. z. qu. I. Quo-
niam autem in foro, quidquid ad ſimilitudinem alicujus
introductum, in omnibus ei præſumitur ſimile, ex hac jam
citata Lege etiam Senioratus ſtudioſorum computari debet.
Cum enim in promotionibus ſoiemnibus Candidatorum or-
do, a tempore inſcriptionis numerando, ſecundum annos
Rudiorum academicorum diſponi ſoleat, fas eſt, ut ii, qui
per aliquot annos a loco academiæ abfuere, modo militum,
ſecundum hujus Legis noſtræ diſpoſitionem in computatione
iſtius temporis jacturam ſubeant. Sed hoc non obſervari
ſolet, inſcriptionis tantummodo habetur ratio, quamvis et-
iam ſcholæ cujusdam alumno, uti interdum accidit, data

fuerit, qui nomen profeſſus denuo Orbilio tergum & manus

ſubdiderit. Denique notandum, quod privilegio Arth. Habita.

G ne fl. pro Patr. gaudeant quoque, qui ad Studioſos viſendos

Academiam intrarunt, CABPZ. L. 6. Reſp. IIge cire. ſin. P. MüLLER.

not. ad strup. exerc. f. g. th, Fy. lit. g. n. .

De Privilegiis Studioſorum

rat. Civilium.
. XIVYy.
AcGtenus definivimus, de quibus perſonis acturi ſumus,
atque de Studioſis in genere tractavimus. Nunc de
jure eorum diſſerendum. Studiorum favorem eſſe maxi-
mum, imo majorem, quam 1. maunerum publicorum, nedum

Stndioſus
gaudet
privilegio
2) Immu-

itatis ab 3. .
ngnhu⸗ prof. ſe excnſ. num. 6. colligit. Ordinat enim E. 7. d. t. ut ſin-

vperſanali- guli usque ad viceſimum quintum ætatis ſuæ annum a ſtu-
gat. düs non avocarentur, ſcil. ne munera publica perſonalia
capeſſerent. Sed addit E. 2. C. ibid. juſtisſimam limitatio-
nem, niſi ſit civium inopia, Add. LIEBENITHAL. Diſp. I. de
Privileg. ſtudioſ. th. S. lit. 6. ubi lit. c. idem de Patrimonia ihuns
8 affir⸗

privatorum, BRVN NEMAN NVS 4d L. 1. & z. C. qui ætate l.

—
afrn
ſrun.
Schol⸗
elt r

guon

IIHAI.

Kuck⸗
militi⸗
gladii
tit An⸗
diof:
de I
iit de
lares,
le ſcie
ipis
hütz,
Kucio
inent
dilia
Kcium
Kcium
Prinile⸗
raſ
tuto ſi
1a 1. g
favore
mum in
norum
Giorun
mil. tr.
4. li⸗
tir vid

—
Conl.
n.
cujus
cjam
ebet.
mor⸗
zunos
litum,
tione
ſerwari
is el⸗
data
manus
Habita.
ſendos
AA&

ſomus⸗
une de
wali
nedum
Ate l.
un ſn⸗
na k⸗
tſonali
mitmio⸗
F. . A
lr⸗

— R
affirmat. Gaudent porro ſtüdia privilegiis 2:) Pizrum can- b) Pia-
n. Cum ipſe Imp. in Aath. Halie. beneficium, quod ags de
cholaribus tribuitur, pietatis ſuæ beneficium adpellitet, & ſarum
L. 1. F. d. variis & extraordinar. cognit. expresſis verbis dicat:
eſt quidem res ſanctisſima civilis ſapientia. Hinc audent E
quoque privilegio Eccleſiarum & Clericorum. vid. Senzet

THAL. Diſp. 1. de prirxileg. ſtudioſ. th. 6. li⸗ ei
AL. Diſp. 1. de privileg. Audiof, th. G. it. b. & c. Deinde Oleriro-
Studioſi 3.) Militibus æquiparantur; nam militibus armatæ e

miltir tosatl Euiarantet milites; nec ſoli militant, qui c) Miliie
gladiis, clypels, & thoracibus nituntur. I. 14. C. de advoca-. Sagate

tis diverſ. judieior. LIEBENTHAL. d. l. lit. d. Hinc quæ Stu-

gioſ acquirunt, peculio quaſi caſtrenſi accenſentur, L. B
de LYNCKRER. analeé&t. ſf. L. 1ö. 7.I. th. 66. LAVTERBACH. colleg. F.

de Lerg,. §. 14. Pro 4.) Pauperibus etiam habentur Scho- d) Pan-
lares. Authentica enim noſtra eos de divitibus pauperes amo- Pertatis.

re ſcientiæ fieri, dicit. LIEEENTHAL. cit. loc. lit. ſ. UnRd
ipſis 60 nceduntur tamtum Piaticnla, non Viaitd. in ai.
§. 1. F. de Judic. Vid. PAGENSTECHER feilimen MRK comip .
Schützio- Lauterb. manip. d. Eic. 14. Pag. 27. Cæte S. W- *
Studioſis pauperibus, Hegata ad Pomicilium Teſtatoris der⸗
tinent, Z. B. de LYNCKLR. P. 1. PBeciſ. 2 4. Pavbfa-
bilia quoque iis cum civibus ſunt communigs. Bene-
ficium enim jure ſpeciali conceſſum non excludit bene-
ſcium juris communis. LIEEBE NTHAL. d. Diſp. 1 .
privileg. Studioſ. th. 6. not. g. Ita MENOGGH . ,
præſ. 29. aflerit: Scholares Gymnaſii Patavini ex ſpeciali a

* Cirium
communia
Priuitegia.

tuto ſibi utilia pro civibus habere. Hoc vero non ad one

ra, quibus cives gravantur, extendendum. Quod enim

favore quorundam conſtitutum eſt, leges ad læſionem eo-

rum inventum videri nolunt. L. 6. C. de Leg. 6.) Poregri- F) PBere-
norum quorundam favore fruuntur ſcholares; eos enim ſtu- SDnℳ.o ,

diorum cauſa peregrinari Fridericus Imp. ait, & L. Jo. F. fa

mi. erciſc. peregre agere Studioſos adfirmat. LIEBENIHAL
c.: l. 4 6. Studiorum denique 7.) idem eſt favor ac Do.
tir, Vid. LIEBENIHAL. ctt. th. 6. lit. i. Imo magis privilegia- £) Doris.
tum

tum efſe ſtudium, quam dotem, RRBVFFVS . prin. univerf.

mn Eſt in Arth. Habita. expresſis verbis cautum, ut ,,
9) mg. ſcholares ad loca, in quibus exercentur litterarum ſtudia, ,,
tam ipſi, quam eorum nuncii veniant, & in iis ſecure ha-
bitent. Ex hiſce colligunt Dd. eos 8.) ab omnibus vecti-
galilus eſſe immunes: RICHTER. in expoſ. Anth. Habita. pag.
72. Diſp. III. Et hoc in viridi eſt obſervantia, ita ut Li-
pri ſtudioſorum, ſi iis inſcribatur: Studenten⸗Guth, a ne-

nitas a Ve-
Sigalibus.

mine publicanorum & viſitatorum in Saxonia tangi debe-

ant. Add. STRuIV. exere. F. 39. th. gs. ibique PET. Müt-LER. norz.
Vir. A. 4. Non folum vult Imperator, ut ſtudioſi ſecu-

re veniant, ſed etiam ut ſecure in loco, ubi exer-

centur litterarum ſtudia, permaneant, ibique habitent.
Conf. LIEBENTHAL. Diſp. 1. de privil. Qudioſ. th. S. lit. d.
1) Maſas ldeoque 9.) Muſæa Studioſorum ſunt ſacra, & offendens
) ſtudioſorum domos, dicitur committere ſacrilegium, IIE-
Sadioſor. BENTHAL. Diſp. 1. d. privil. ſtudioſor. th. 6. not. c. Ad ſecuram
Pe: se. habitationem pertinet, ut a tumultibus vacuus ſit locus Stu-=
. diorum; quod patet ex L. un. C. de Studiis liberalibus. Ideo-
) Siudio- qué 10.) expelli poteſt a vicinitate eruditi faber continuo
e t repitu turbas excitans, & alii hujusmodi artifices; LIE-
S , BENRTHAL. c. I. t. 7. lit. ö6. quod quidam ſolummodo de do-
rn Roribus valere ajunt, expresſis Legis verbis inhærentes;
archen ſed alii, a majori ad minus concludentes, ſtudioſis idem tri-
“ vveh buunt. BRVNNEM. in L. un. C. d. Stnud. lib. num. II. REBVFF.
t. .

1) iam d. privil. univerſitatumi. Privilegio z. FELIC. plene in c. cum

. ev. X. de reſiriptis, deſtinatus enim ad clericatum debet
ern rdore Prlegegio clericali, & ait REBVFF. pr. o. Schola-
un, ſe;, KEn doctum Doctori indocto præferri debere. Et ſæpe æ-
de- 2 itas requifit, ut & in hoe Studioſis proſpiciatur, difficile
adonik- Tin eſt inter continuos clangores meditationes ſuas eo,
e. quo par eſt, ordine fetinere. Neque eſt dubium, quin
.

etlam

etiam
ſen⸗Gi
Proluhe
emIm a
Mulicu
Uuus hat
tum m
met.
oblerve
ciniam
4t: qu

llg

WH
(lxerſa
Ktucio
tium,
tum ode

Ptrlatio
el leg⸗
MaANN.
legato,
trahicur
luppedl
tatis ol
Dom. i
Patres,
ſibol. jr

l don⸗

VIN/,
dunt tar
doo enim
tes crec

—

hiperſ.

1, e ,
tucliann
ure ha-
1s velli⸗
a. nus.
5 Ut li.

Ane⸗

debe⸗
LER. 10.
i ſecu⸗
di eret⸗
habien’
endens
1, UI-
ſecuram
Nens u⸗
. eo-
ontinwo
6; UI.
de do⸗
erentes:
dem ti-
REBEVII,
4 1ℳ
in gebet

Schola-

ſepe 7
liicle
ſoas ed⸗

n
W, gun
eKiam

—

44 0n2 Se
etiam uI.) ſulfurarii, & alii artifices, als Lohgerber, Seif⸗
fen⸗Sieder u. d. g. e vicinia ſtudioſerum posſint expelli &
prohiberi, ne fœtidam artem exerceant in vicinia. Muſæ
enim amœniores munditiem amant. Ex pari ratione 12.) *) net
Muſicus e vicinitate ſtudioſi recedere cogitur, quoniam ſo. en Mußt
nus harmoniacus magis mentem deturbat, quam incondi-
tum murmur, in pari ratione autem par juris diſpoſitio ob
tinet. Opus autem eſt, ut in hoc caſu præventio omnino
obſervetur, ita, ut, ſi artifex prior inhabitaverit iſtam vi-
ciniam, quam eruditus, ipſe ad cedendum obligari neque-
at: quod præjudicio confirmat ſæpius citatus RICHITER. PDiſ;.
III. p.4z ſa. Add. LINCEII Diſp. de jur, literator. contr. vicin. kre-

Pifer. In Lipfſienſi academia circa hæc omnia praxis longe

diverſa eſt. Cum enim ibidem mercatura maxime floreat.
Studioſi aurigarum, merces adportantium & exportan-

tium, mercatorum & emtorum, continuo Strepitu haud pa-

rum obturbantur.

§F. XVI.
Studiorum quoque ſumtus 13.) non exigua gaudent 2) Ewer
prælatione. Quicquid enim ad ſtudia continuanda datum ſumtunm,

vel legatum, cenſetur factum ad pias cauſas, BRVNNER- quæ in
MANN. in Auth. Habita. Ne fil. pro patr. n. 4. Inde nec de Studia

legato, alicui litterarum ſtudioſo facto, quarta Falcidia de- impendun-

trahitur. Arth. ſimiliter. C. ad L, Falcid. Pater eos in genere tur.
ſuppeditare debet: cum vLPIANVS L. po. F. Fam. erciſt. Pie-

tatis officium Illud nominet; conf. BERGERVS Dig. XXXV. d.

Dom. liberor. in bonis parent. S. 7. Imo ſunt excommunicati
patres, qui filiis necefſaria non præbent. REBVFF. d. priv.
ſehol. pr. 35. LIEBERNTHAL. Diſp. I. de privileg. Rudioſ. th. . lit. E.
Et donaſſe præſumitur pater id, quod in ſtudia filii eroga-
vit, d. l. atteſt. HARIM. PISITOR. Quaſt. jur. Lib. t. qu. tg.
Sunt tamen circa hoc obſervanda, quæ ſequuntur. Dona- Cautele,
tio enim præſumitur facta, niſi 1.) aperte conſtet, paren- 7uz ſunt
tes credendi animo filiis ſumtus czorum ſiopeditalſe ciras

7

s,

eosdem 0

ſervande. Non tamen hæc annotatio ſola ſufficit, ſed tantum debilem

præſumtionem facit, niſi accedat probatio de earundem ex-
penſarum repetitione BERGETUS Diſp. de Dom. lib. in bonis pur.
§. 7. 2.) niſi parentes apud ſe habuerint bona ac filium
ſpeciali titulo pertinentia, ut caſtrenſia ſ. quaſi caſtrenſia;
tunc enim præſumitur, de bonis iisdem erogationem fa-
ctam, 3.) niſi ſumtus inutiliter erogati ſint, & filius magis

Bacho aut Veneri, quam Muſis operam dederit, 4.) miſi

pro filio tantum fuerit erogatum, ut alii libeni bonis, quæ
ipfis pater debebat, carere cogantur. Tunc enim eſt vul-
gata juris regula: *
tatem ſervare velle, quæ tamen etiam ad hoc reſtringitur,
niſi evidenter adpareat, quod inæqualitatem fervare volue-
rint. Id quod uberius apparet apud dictum HARTM. PI-
STOR. loco ſub init. huj. S. cit. Conf. STRuV. exerc. H. 30. th.
77. ibique P. MäLLER. not. Hiſce conditionibus autem non
exiſtentibus ſumtus Studiorum in hæreditatem computari
non debent. L. jo. F. Fam. erciſe. Add. STRuIV. exere. F. 37. th.
Jo ibique P. MütLER. not. L. B. de LYNCRER, analect. F.
T. 37. tit. 6. 1. 29. Nec in Legitimam imputantur, STRuv.

ex. F. io. th. 35. ibique Mür LER. not. lit. A.
S. XVII.
Ouanam Non ſolum vero pater tenetur filio ſumtus ſtudiorum
perſona conferre, ſed etiam mater, L. 1u. C. de negot. geſt. ubi Imp.
Preæter pa-„AI EXANDER expreſſe Herennie reſeribit: Alimenta, quæ ſ-
trem ſum.„liis præſtiterit, injuſte ab ea repeti. Ad alimenta atem
mesStudio pertinet inſtitutio in bonis artibus, MENOCHI præſ. Libr. W.
rum con- pr. 19i. Reipubl. enim intereſt, ut non ſolum homines e-
forre tene qucentur, ſed etiam cives Inde etiam teſte eod. MENoO-
antur. OHlo Pater naturalis ad præſtationem ſumtuum ad ſtudia
necefſariorum obligatus eſt. Defectum parentum hoc caſu
ſupplere debent, frater, avus paternus, & alii, qui carita-

te ſanguinis ad alimentationem ducuntur. Id quod ex E. .

*

id quod adparet, ſi in rationes liberorum eos retulerunt.

Parentes inter liberos maximam æquali-

—

Fih
tbeze.

patren
ex A,
pateri
ftudu
ter do
id. 1
ſtucio
contral
in vt
Horatt.
mort
totum
gatus,
etate
ihii
mum
is e,
indige
MACN
N. 2

ſant
Mutuu
I. III.
Mümer
Mutun

letunt.
ehilem
nir gar,
flium
tenſia;
wagls
nd
Zqual-
ingieut,
volue⸗
1M. M.
n non
putan
G zj.th.
eſt. .
SIhur.

fructum habet, arg. L. 3. C. de caſtr. pecul. milit.

L. III. praæſ. 34. deducit:

(21) l
f. ubi pup. edur. deb. MENOCE. c. l. colligit. Add. ST RuV. 2.
th. go. ilique P. MüLLER. no.
5. XVIIII
Donationem quoque a patre filio ſtudioſo factam à Donatio
patre revocari non poſſe, BEBVIFF. 4A. privil. univerſ. priv. Gi. Studio-
ex Argum. L. A. E. de Caſtrenſ. pecul. Probat. Ne cuidem rum cauſa
pater in his bonis a ſe filiis ſtudiorum gratia donatis uſum- facta re-
⸗ Quia pa- vocari ne-
ter donando videtur uſumfructum remittere. REBVFF. de dit.
priv. univ. prix: ö6z. Porro ſi pater filio denegare forte audeat Debita
ſtudiorum ſumtus, & ille ad ea perſequenda æs alienum filio ſtudi-
contrahat, pater debitum ſolvere tenebitur. Videtur enim or. canſſa
in utilitatem patris verſum, L 3. §. 3. F. d. in ten verſ. contracta
Horatius LVIIVS d. priv. Scholar. pr. XX. Neque, ſi pater pater ſol-
mortuus ſit, filius obligatus erit, de parte ſiia hæreditatis vere tene-
totum iſtud exſolvere debitum, ſed de communi ſatisfie tur.
ri debet, quoniam pater, ad præſtationem ſumtuum obli-
gatus, ipſe debitum contraxiſſe præſumitur. E. 17. C. ert.
etat. Conf. REBVFF. priv. S9. Add. SITRuv. exere. F. 37. 1he.
Jo. ibique P. MüLLER. not. 6. 1. Cum porro donatio ſtudio Donatis
rum cauſa facta ad pias cauſas data videatur, ea, quam- udior.
vis. excedat ſùmmam 5o0. aureorum, tamen inſinuatione non caußa non
indiget: probatur ex E. penult. pr. C. de donationib. vid. TI- inaiget in-
RAGVELL. d. privil Pis cauſ. Horat. LVIIVS de privil. ſoholar, ſinuatione.
Pr. 23.
