re proiterneret,

fe&ta eft. quinque vaccis in principio

pmorbi vena

fanguinem elegantiffime coccineum fatisque

fluidum füundens.

-Hic per fex dies in vafculis fatis profun-

dis moderato calore afleruatus, nihil quidquam phlogittici

2

exhibuit,

L

26 DISäERTATIO INAVGVRALIS B/iEDICA

exhibuit, et ne guttulam feri feparatam oftendit, veram

potius rübram gelatinam exhibens in. maffam friabilem

abeuntem.

Exattfüme haec animalia, cum quotidie in-

uiferentur, peripneumoniae fymptomata exhibuerunt. Pe-

rierunt hae quinque vaccae die morbi feptima, cumque

diffe&tioni intereffem, pulmones nigerrimo fanguine cum

vafis maioribus infar&tos, pleuramque rubore. infe&am

vidi. Sed in humano nunc íanguine fübfiftendum eft. E

cadauere viri, qui laqueo fibi mortem confciuerat, . die

poft mortem decima ex Aorta fanguinem nigerrimum fed

prorfus fluidum extraxi, nullum grumum, nullum feri fe-

ceffum, nullam ne minimo quidem foetore putredinem ex-

hibentem. . Hic in gradu caloris rs, fupra pun&um con-

gelationis Thermometri nzAvMvR1ANWI per fex dies af-

feruatus, non putruit, nihil feri exfudauit, fed in placen-

tam vitri inftar fragilem , colore granatum imitante abiit,

quae adfufam quidem feruidam aquam rubicundo colore

aliquantum tinxit, ita tamen, vt maffà ex brunno flaua co-

riacea remaneret, ne ipfa quidem cottione diffoluenda.

Qualisillic morbi, hic motus inteítini et putredinis effe-

&us. An facile ex iis, quae cognita hucusque fünt, ex-

plicandus ? Sane quo exa&iori haec fcrutinio euoluuntur,

eo denfiori inuolui videntur caligine.

Sapienter fic fan-

guinis in morbis degenerationem, aut morbos ex indole

fanguinis infpe&ti explicare dubitat i 1. de naxw, dum x)

de fallacia fignorum petendorum a fanpuine bumano multa comme-

morare nou vult.. . quis enim , inquit, iuflammationem abfentem

praefentemue, quis bumorum aut. coagulum aut diffolutionem ex folo

fauguiue determinare:aujit ? -Profe&to cum tanto viro fateri

non

x) Rat. Med, Tom, IX, Cap. lI, $. VII,

l

21

DE ANAEMIA SPVRIA

non erubefco, y) me in 'dz'es, quamuis ad ommuia attentiorem

vix tamen in üsdem. quidquam profeciffe , et vt: vuquam proficiam ,

vereri; eo quod clare videam, naturam bumoris , quem noe ge-

flio, ab omnibus notis in verum natura. liquidis alieuiffrmum , eun-

demque in ommui, cui a tot.ammis injudawi, examime potius, quid

non effet , quam quid e[fet, iudicantem : exainine tandem . Cbemico,

in quo maximi viri exercuerint fe toties , liquorem noftrum vitalea

fic inuerti mutarique, vt id, quod. fuerit, guanefcat , id vero , quod

aunquam. fuerit ,. aut þ-eJQFe potuerit , fubfiituatur.

"e rV.

Arduae funt, quae $. XlI. et XIII. adlatae fant, in

explicanda- fanguinis natura, difficultates , neque tamen

tantae, vt ommia illa, quae experientia duce docet obfer-

uatio, penitus euertant,

Requiri enim ad ruborem fan-

guini conciliandum , debitamque formandam cruoris. co-

piam , motum fanguinis progreffiuum , folidorumque in flui-

da a&tionem fatis validam , fupra $. XI. traditum eft. Fie-

ri ergo non poteít, quin haec laedatur fanguificatio , per

omne id, quod vaforum debitam in fluida contenta a&io-

nem fufflaminat. An et ideo facies praeter morem pallida.

morborum faepe praenuncia ? Verum cum vis ipfa et phy-

fica et vitalis fibrarum a&ioni refpondeat, quo illa fuerit

Valida haec.

infirmior, eo haec minor fit, neceffe eit.

erit, fi fibra robuíta ac tenfa, debilis, fi fibra ipfa debilis et

jaxa.

Eueniet inde, vt non male certo refpe&u habito

fanguini tenellorum prae fanguine adultorum, foeminino:

prae virili minor veri cruoris copia tribui poffit, hacque

forte feri copia iufto maiori du&tus wirnzriMVvs BALLO-

NYS,

a 3,,.

y) loc. cit, Tom, X. Cap. V,

242 DISSERTATIO INAVGVRALIS MEDICA

NVS, Z) formoþjiæis mulieribus impurum fanguiheïk detrabi, ob-

feruat. Differt fcilicet laxitate fibrarum aetas tenella ab

adulta, differt fexus fequior.a potiori,

Verum natürale

hoc eft cuique robur exa&te toti et ftru&urae et oecono-

miae corporis refpondens, nulla ex hac laxitate, nulla ex

cruoris minori copia laefio. ' illa iam morbi fiue pediffequa

fiue praenuncia, fi in morbofum increuerit gradum, vtique

etiam morbofam glo

lorum purpureorum paucitatem. ef-

ficiet. Elegantiffme morbi et cauffam et medelam expo-

nit llnus p. va? swiETEN 2) his verbis: Dum debilis langui-

da cblorofi torpet puella , ingerit nutriménta quidem, fed non inde

perficit bomum. fanguinem , fed lac quafi tautum , vude tota pallet,

immo imprudenter feda vena, im tali cafu. fanguinem vidi exiniffe

album, .. Per ferrum ingeftum et corporis exercitia augeatur in bac

puella vis firmarum partium in ffuida coittenta , incipit tumeus fub-

Jidere facies ,. amoeito vofeo. colore genae et labia perfunduntur , ve-

dif debitus vigor toti corpori, Eadem ,*quae per alternas fibra-

rum tenfiones et relaxationes in paroxysmis diuturnarum

febrium intermittentium, faepe et acutarum illis inducitur

laxitas, et hunc efficit cruoris defe&tüm et pallorem in-

terdum diu fatis , morbo licet proríus fuperato, rema-

nentem,

:

So : X V.

Ducimur fic ad aïteram, quae ob purpuramdefi-

cientem vitiofum efficere fanguinem poteft, cauffàm, ni.

mis fcilicet parcum motum mufcularem. Yrequens.enim

et reciproca mufculorum conttri&tio et relaxatio, fgn

gui-

D1S

2) de virginum et mulier

um morbis; a) Commentar, Torm« 1; $. 25.

;ib. li. p 180,

L

-

^DE ANAEMIA SPVRIA.'

23

nis —per venas motum multum promouens , celeriorem eius

in cor refluxum, huiusque hinc ex maiori impetu maiorem

árritationem celerioremque efficit conftrictionem. — Proii-

citur fic maiori celeritate fanguis in arterias, earumque

conítri&ione compingitur et concutitur validius. - Anheli

redimus a veloci curfu, vultuque rubore fuffüfo, fanguine

illic in pulmones, hic in extremitates et vafa fubcutanea

proie&o fortius.

Euincfcit hic cum cauffa breui euane-

fcente eff.&us, diutius ct motus et quietis affiduae eiffe-

&us perftare folet. Cernimus et fic ignauum corrumpe-

te otia corpus, vitiumque capere, ni mouea—tur.,'fangui-

nem. Floret rofeo colore fanitas in genis eorum, qui,

agreítem degentes vitam, frugaliter, quas ipfi colunt, fru-

gibus viuunt, alliduoque tamen labore corpus et fatigant

et firmant, aliis inferuiendo fuae confulentes: valetudini.

'[riftis contra ea ,. decolorque eorum facies, qui, licet

opimis nutriti ferculis, per

petuo torpent otio, et opipara

coena faginatum corpus molliffimis fouent cubilibus. Ea-

dem quoque eft fors eorum, qui fcientiarum alle&ti dulce-

dine, immoderatam diu no&uque in earum pertra&tatione

adhibent diligentiam, ficque vere no&turnis impallefcen—

tes chartis aliis inferuiendo confumuntur.

50 XVIo

Dum ex alimentis parat vis vitae fanguinem , vtie

que et horüm indoles et degeneratio magnam fibi in mu-

tando fanguine vindicat efficaciam. Et acidum et glutino-

fam inopiam boni cruoris efficere teftatur »pog&HAv1Vs, b)

m ef-

hoc, dum fibrarum Hacciditatbm humorumque inertia

ficit,

4

b) Apäoris:n. 64, et 72,

z4 DISSERTATIO 'INAVGVRALIS MEDICA

ficit, idud, dum praeter debilitationem folidorum alio

quoque modo in ipfam fanguinis partem rubram agit. lta

enim lllmus Commentator Boerhaüii: c) Videmtur praeterea

acida corpori ingefía pallorem illum facere, acetum labiis applica-

tum illa pallere. facit.

Ili, qui acetum ex vino. vel cereuijia pa-

vant , quotidie in aére acidis vapovibus pleuo verfantes ,. palleat

faepe. Duplici fic ex cauffa acidum illud, quod anaemiam

fpuriam producit, adeffe in corpore potelt. Vel énim ob-

ftat folidorum infirmites, quo minus acidum, quod in ve-

getabilibus, quibus vefcimur, adeít, decenter füperetur,

noftroque fanguini aflimiletur, quod fic fibi reli&tum in

P E

acidum fpontaneum abit, velimmoderato víu tanta copia

alimenta acida ingurgitantur, vt, dum fuperari a natura

non poffunt, pro fua indole fanguinem rubrum afficiendo

agant.

Sic acetum fauguini adfufum ingratiffimum ei luridumque

colorem conciliat. d) — Peffime hinc fibi confulunt virgines

formofitati ftudentes, dum vel immodice acetariis dele-

&antur, .vel et ideo ea nimia copia ingerunt, vt pallorem

faciei concilient, illuftrium hunc effe foeminarum colorem

vane fibi perfuadentes. Fiet earum defiderio quoad colo.

rem fatis, ita tamen, vt ridiculam perfuafionem graui fa-

nitatis ia£tura luant.

go XVII. A

Eft certe et in fanguine iam confe&to mira quaedam

indoles, vt debita requiratur iam praefens cruotis copia,

quo fic facilius, qui infunduntur noui fucci, naturam inqui-

linam induant.

Fit inde, vt imminuta admodum cruoris

copia, fanguificatio vehementer laedatur, tardiusque et

parcius,

c) Qommentar; T. 1. 6. 64.

.Atïill. To n' P- 95['

) Urclincourt in Mangeti Ziblioth,

-

2$

| DE ANAEMIA SPVRIA.

pafcius, vel vix vnquam albi Chyli in fanguinem rubrum

debita fiat mutatio. .An etiam ditfringendo fucci aduenae

tenacitatem agünt globuli purpurei vt denfiores ? Quae

frequentibus puerperiis largisque lochiis exhauftae: funt

mulieres, miramur, vbieas florido adhuc aliquantum vul-

tu poft plures annos confpicuas videmus, dum folitum no-

bis eft, figna in iis anaemiae fpuriae, faepeque triftia hu-

ius confe&taria, obferuare.

Repentina, quae magnis fit

vulneribus, fanguinis exhauftio, non reparabilem faepe

inducit cruoris defe&tum, fuoque colore, quantam fece-

rint fanguinis ia&uram, . debiles teftantur. Praeter exem-

pla ab iLr. HaLLERO e) adlata et alia plura paffim obuia

funt, . Cognitus fic mihi erat Vir eruditus, longiori vita

digniffimus, qui ex imprudenter dilata venae fectae deli-

gatione in tantam incidit anaemiam, vt ab eo tempore per

complures annos mirum in modum palleret, nunquam re-

deunte vel yllo viuidi coloris veftigio, nec prorfus eodem,

quo olim gauifus erat, corporis vigore. —Non in hoc totam

fluidorum maffam, fed rubicundam íanguinis portionem

deïflcere e multis fignis apparuit.

& XVIII.

Vix glutinis naturalis in fanguine praefentis hic men-

tionem facere licet, dum indoles eius et efficacia, qua fci-

licet vel ferum cum cruore coniungit, vel minores parti-

culas in globulos purpureos condenfat, nondum faátis

perfpe&a fit.

|ta fcilicet hoc deprauato vel ferum a

crüore vitiofe fecedet, velipfi globuli rubri in -mino-

vel etiam maiori infe&ti

5

res et ferofos fponte fatifcent

3

D

acrimo-

e) Elem, Phyfiolog, T, It Lib. V.. Se&1V. $. 1V,

-

46. DISSERTATIO "INAVGVRALIS MEDICA

acrimonia in vafa minora irmü*ipentes morbidüm efficete

ruborem poffünt ; f) et HorrwaANuvs g) vidit i fcorbue

]

to fanpuinem e pedibus aquae iüffams breui tempore in fibrofa. con-

erementa compatum ,. du aliis

4 colle&uin non ita zuulto po[t

St

craffo tenaciffimoque glutiue fuiffe obd:

unt, in quibusdam vero loco

fanguinis craffi valde tenue cocciuei coloris et acris faporis ferum ,

gulla craffiore nigra. fubflantia. in funio vajs velila, effuxiffe.

Euidentior longe eft cauffa, qua.(ibi damnum inferunt, qui

intempeftiuo ac immoderato remediorum vfü conferuan-

dae fanitati ftudent, ficque, dum medice fe viuere autu-

mant, peffime viuunt. Hi certe erunt, qui rite fücceden-

tibus omnibus in corpore fünctionibus fponte currenti calcay

adüciunt , ficque proxima ad lapfum via decmwumt. h) ^ Haec

enim remedia, licet euporifta, fi faponacea fuerint, vel

gutnmofo . refinofa, ficque vi refoluente, boc efft, fingulas liquidi

moleculos im woinuliores veducendi, i) inftru&ta, ^ wbi mmleculae

praeter saturaliter. coalefcentes ton. edfuerint, natürslem glo-

bulorum rubrorum cohaefionem diffoluent, cruoreque in

ferum diffoluto inertem fanguinem ac vappidum efficient,

Non fic folum viam anaemiae roítrae pandunt, fed et eam

ipfam gelatinam fanguinis, quae tantum forte in compin-

gendis globulis purpureis fert momentum, fundendo effi.

ciunt. Ita enim 1LL ScRMIDELIVS:1) Oritur eiusmodi bu-

morun tenuitas ex fufione gelatinae. uaturalis fanguini famo etiam

" propriae,

f) Wills, Tra&, de Scorbuto,

dicament, Part; W p. IHl. licet Vir

Cap. I. et II.

Summus hunc librtum non inter eo$

£) Med. Rat, Syftem, Toim, lV,

recenfeat, qui fe fciente vel volente

Part. V. Cap. l. $. XiV,

in lucem prodierunt, .

h) lunker. Confpe&, Tkeoret,

V) in Differtat, de Lochiis

Pra&, Tab. LXXVI.

pragtct

naturalibus, $. 13,

.à) Boerhaue Trag, fle Vi;ibus Me«

-

eeee

E

27

DE ANAEMIA SPVRIA.

propriae. Non carere fic periculo infufa medicata, mellita

et faponacea, (i intempeftiue vel adhibeantur, vel iufto

diutius vfüs eorum protrahatur, e verbis nimi s. van SwiE-

TEN patet, qui 5 m) Mel, inquit, veferibus medicis adea

víitatun in omnibus merbis inflammatoviis attenuaudi dotes ecre-

ie poffidet , eius enim vfu immodico, vel et nimis diuturao , (ie

folui poteft totus fanguis, vt aquae imftav per aluum . dilabatur,

Et norznHAAvivs Ífe ab amico Medico ruzgriPEAV au-

diffe refert, n). peffimum fieri poíffe veneficium, fi quo-

tidie certum quoddam leniter purgans propinetur, fic

enim omnem fanguinem folutum, t continua diarrhoea

Sanguis igitur cum hic

per aluum iri euacuatum, o)

per aluum ruber non excernatur, fufüs antea in ferum

fit, neceffe eft, haecque remedia non euacuandi fo-

jum fed et alterandi virtute vehementer inftru&a funt,

Per refoluentia autem nimis exbibita tenuitas majJae fanguineae ori-

tur , quae Temere a aonullis laudatur , fitque fic vere in humo-

ribus &Réfolutio zxoxia, p) Euertunt fic fanguinis crafin, de.

ftrount cruoris compagem , qui, dum prophylaxi ftudent,

continuo Effentias et Elixiria refinofo - gummofa ingurgi-

Y

tant, et vt gra

LE

je, quod fibi imminere credunt, periculum

effugiant, nunquam fine Pilulis, fine quibus effe mallem,

effe volunt, pallore fuo , quid fubfit vitii, teftantes,

"

*

Daoa

. XIX.

afterifcos inuenio , iis vero debitum

m) Commentsr, T, L 6. 598

nomen fubftituere vix difficile erit

ei, qui PhOERHAVII alia fcripta die

* Praele&, de Lue venerea, Se&

ligenter peruoluit.

lL Cap. !V

$. 248.

) Vid. izL. pELII Differt, de

o) n tra&

atu hoc lingua vernacue

laaBvRAGHARTO edito loco nomi-

Relolutione noxia $, X. fqq.

mis buius purgantis page 420» ürcó

$8 DISSERTATIO INAVGVRALIS MEDFCA

U

$. XIX.

Eft vtique pallor in facie cümprimis confpicuus,

cum 2 deficiente bumorum praeparatioue, defetiu olobulorum vubro-

vwm et incipieute corruptioe q) oriatur, noftri affe&tus fignum

notabile, Ita Hippocrates grauidis pallorem tribuit ex ia-

&ura boni fanguinis , dicens :

r) Cum im víero gerit mulier ,

fota fit eum virore pallida, . . e£ pauciori in. corpore- exifteute. fan-

Qume, eam ex viridi pallidam ele , meceffe effl. — Neque tamen

fignum hoc vniuerfle adeo , vt huic foli infiftendum fit.

A transparente enim per vafa fübcutanea cruore cum flori-

dus proueniat faciei color, poteft vel vafculorum anguftia

naturalis globulos rubros ingreffü prohibere, vel et inte-

gumentorum obfítare denfitas, quo minus fluidi fub iis moti

color appareat, vel et Climatis aeris

que indoles hunc pro-

ducere effe&um, s) vel d

enique repentina animi pathema-

ta hanc inducere mutationem, illaefa fanguinis erafi, dum

vel terrore perculfi pallefcimus ; Vel noftra rubefcimus

^

culpa. Solent hinc Medici prouidi de fanguine-iudicatvri

€a intueri corporis loca, quibus vafcula tenuiffimis te&ta

funt integumentis, labia fcilicet palpebrarumque inferio-

rum aliquantum didu&tarum partem internam ; ne denfitate

cutis vel naturali vel aduentitia decipiantur. Sed et cer-

tioribus fefe manifeftare folet Anaemia fpuria indiciis,

Quae enim $ XL et XIV. de robore vaforum füa aCtione

ferum in purpuram.compingentium adlata funt

, facile, fi

haec purpura deficiat,

deficere robur fibrarum, docent,

Miþor ergo erit atqge d;bilior' fibrarum laxarum in fluida,

a€tio,

q) to8. decon TE

R Syftem, Prax.

$) vid. D. Müller Differt. de cauffa

ed. Tom. I. Lib. II.

Tit, HI, N

9.IO4. Palloris cutis hominum fub zona tor«

Cap, 32.

tida habitantium $. VIll, fqq.

3) de Mor'b:-Mul. Lib. ï.

29

DE' ANAEMIA SPVRIA.

/a&io, minor horum attritus, eoque ine&icacior, quo ma-

gis globulorum rubrorum -quippe denfiorum defecerit

quantitas, Aberunt ergo-omnia, quae a&tionem vaforum

validam, quae validum denotant et inter f& et ad parietes

— 3attritum, indicia.

Aderit minor caloris in corpore gra-

dus, t) minimique frigoris impatientia, minor falium et

oleorum réfolutio et commixtio.

Hinc, quae ex corpore

excernenda reiiciuntur, nec colore nec odore, quo in íta-

tu fano effe deberent, praedita erunt, diluta potius et

aquofa indole, quae fit finguinis mixtura teftabuntur , id

quod in fexu fequiori cumprimis menftruis pallidis pro-

deuntibus palam fit. Pulfus, cum nulla adfit irritationis ,

nulla duritiei cauffa, ob fibrarum laxitatem mollis erit ac

tardus; et cum im genere maífà fluidorum nec abundantia

peccet, nec paucitate, nulla quoque, cur paruus effet ,

ratio fuppetit.

Proxime hinc ad . eum accedet, qui in

.Scholis Medicorum vndofus vocarifolet, ex quo in acutis

et diuturnis morbis diuerfa admodum formantur praefagia.

Verum cum languide fic et fecretiones füccedant, et ex-

cretiones, omnesque corporis fani fun&iones, nec in ty-

ftema folum vaforum, fed et mufculorum et neruorum

haec cadat fibrarum debilitas, deerit et animalibus a&ioni-

bus vigor ille naturals, forporque ille et infolita, quae

D

füccedit, defidia, effe in fanguine, pendere a cruoris quan-

titate, vitam et alacritatem, teftabitur, :

Qn XX.

"Diffoluit certe vitiofe fanguinem liquor putris e vi-

Ícere vel fuppurato vel corrupto in eum ftillans, qui, dum

reforbe-

D' 3

t) attente tamen hic conci'ia:da . Ha&n Rat. Mec./T. Il. Cap X, T,lll,

! funt, quae de calore in corpore hu- Cap, lll et T, V, Cap. VÀ,

inano docet Vir Summus Ant, de

DI

qo

DISSERTATIO INAVGVRALIS | MEDICA

Teforbetur, íüa acrimonia purpuram in tabum fatifcere

xcogens, cacochymiam purulentam inducit, "Vix, quae in-

«de oriuntur, mala arte auertenda funt, dubiumque, an

:*hac fanguinis diathefi, an vifceris nobilioris deftru&ione

;meger fublatus fit.

Verum non hanc purulentam, fed no-

ftram, de qua hucusque a&tum eít, Anaemiam meditatio-

me perfequentes, haud adeo 1ucundam eius deprehendi-

40Us prognofin.

Cuius $. XIV. et XIX. mentio fa&ta eü:

fibrarum debilitas atque laxitas, cum in totum corpus re-

dundet ,-languidioresque eius efficiat fun&tiones, id ipfum

reddet fic magis infirmum. . Cum vero obferuante coRN.

ELsO u) Zificmitas omuibus morbis pateat , maior inde et ho-

yum corporum in morbos elucefcit procliuitas, ita tamen;

vt certae fint, in quas potiffimum prono lapíu praecipi-

lpfa iam ex fua

tari poffünt haec corpora, adfeé&tiones.

indole patet mali contumacxa, fonitem fuam cau[ïämque

Dum enim ab infirma fibrarum in flüida

augens quotidie.

a&ione pendet cruoris paucxtas debilior erit haec ipfa va-

forum in fanguinem a&tio, quo minor fuerit cordis et ar-

teriarum irritatio, quae igitur vt effe&us cum maffae ma-

teriae irritantis refpandeat debilior erit, quo fanguis fue-

rit inertior, quoue magis globulis purpureis vtpote magis

ftimulantibus deftitutus, v) vt fic fanguis ferofus debilem

xaforum conftri&ionem, debilis conftri&io fanguinem fe-

rofum taediofo circulo ef&cxant

Facilis iàm ex hoc in

alios morbos, eos cum primis, quos autores $. IX. citati

:expe&tandos dicunt, patet tranfitus.

-Fibrae enim, quae

füa Iaxltate füfficientis cruoris praeparationi zmpares erant,

fi

u) le. I. Cap. l,

maux p« 145

v) Hales Haemaftatique. des Anie

n

L

ET

n

38

pE ANAEMIA SPVRIA:

fi eousque dägenerent, vt etiam flaccidae fint, et 2 natu«-

vali grauitate tenfae non vedeant. in. debitam contrationem et breui-..

sátem , x) languefcent eo magis, quae fieri deberent, de--

bitae excretiones, ferofusque fic in corpore accumulatus:

humor cachexiam tandem et leucophlegmatiam aliosque:

affe&us Hydropicos efficiet. Tumebunt cumprimis, quod -

huic morbo admodum folemne eit, artus inferiores, eo-

rumque oedemata mane plerumque difparentia, vt pluri-

mum Anaemiam Spuriam comitari folent, difficilius fcilicet

humorum adícenfu (accedente. Habent enim bumores fani cer-

tum vifciditatis gradum, per quem adbaerent lateribus vaforum. . ,

Si iam firmus et bonus fauguis mon producatur, — Sed in 4quofamk

tenui:atem degenerare incipiant bumores , minuetur illa adbaejio ad

latera vaforum , manente tamen. iminutata Vi grauitatis , adeoque:

tunc facile "tumgbunt aríus inferiores. y)

& XXI.

*

. Obicem itaque huic malo ponere oporte

ts princi;f

piisque obftare, ne fero demum, fi per longas inualuerit :

moras, medicina paretur. Non hic remediorum farrago, ;

non locupltiffima, qua cuique falus venditur fua, requiri-

tur officina, paucis quippe et hic Medicum nobilitantibus,

Caáilas morborum aggreditur, qui eas cognofcere didi-

cit, hisque füblatis vere demum medetur infirmitatibus.

Morbi alterius fi fuerit An^emia Spuria vel pedifféqua vel

raenuncia, obuiam quidem huic eundum, iti timen, vt

ad illum follicite, quem vel praecedit vel f-q'itur, mor-

el fa-

bum rvef/piciatur, quippe quo fublato vel fa&ta iam, v

cilior

x? de Gorwtcr Compend, Med.

y) B. van Swieten Commentaf,

1

"'Ira&, X,

.2.'

om. 1V, $» 1228.

DISSERTATIO INAVGVRALIS MEDICA

22

cilior longe et huius erit medela. |Quodfi vero. cae, quae

$. XIV. fqq. indicatae funt, fubfuerint cauffae, hae fic

euitàndae erunt corrigendaeque, vt fibrarum vaforumque

laxitas, pallidi fanguinis genetrix, tollatur, fufficiensque

fic generetur cruoris copia, validiore fcilicet: validarum

fibrarum in fluida a&tione ; horuimque hinc debita copden—

.

fatione reftituta.

[L!

$. XX—II.',

Non abundant in morbo noftro fluida refpe&u

totius corporis $. VIlL, et IX. fed vitiofa faltem re-

fpe&u . cruoris adeit.feri copia,

vel cruoris refpe&tu

feri vitiofa .paucitas. , Vix ergo hic, quae euacuan.-

adíunt

indicantia.

Ma-

tium nobis víüm iniungant,

gnam certe, fi quod vnquam remed'um, requirit cautio-

nem Venaefe&tio, vixque, hi alia vrgentia eam fuadeant,

quod perraro fit, in vfum trahenda. Minuit haec vim vi-

tae, debilioremque reddit fluidorum propulfionem, z) et

gradum caloris in corpore minorem efficit, nec fübtra&to

fanguine, quod in proportione partium latet, vitium tol-

litur.. Cauffae igitur, quae tamen tollendae effent, cum

fic augeantur, euenit vtique, vt períaepe grauiter laedat

aegros aegrasque imprudens phlebotomia, altioresque ma-

agatradices. Non mi-

lum, quod exftirpare animus erat,

nor et in vfu eorum, quaeé per aluum euacuant , remedio-

rum requiritur circumfpeé&tio. Haec enim ; quas irritaue-

rant ftimulo füo, fibras debiliores relinquunt, et, quae

non quantitate in corpore peccauerunt, fuida exturbant.

Wocebunt haec eo magis, fi vel"faponacea fuerint, vel

u

z) Hales Haen

*

1aftatiäyue des AflilllaUX- P. 86. fgq.

83

DE ANAEMIA SPVRIA

La

"gummofo-refinofa,

ficque, vt $. xvir. expofitum eft, paucit

" laudabilem cruorem peflime

fimum , qui adhuc fupereft,

fundendo, intempeftiue eum corpori fuübtrahant. Solemne

quibusdam eft, hanc fanguinis deprauationem largis infufis

calidis aquofis aggredi, quae, quam perperam adeffe putant,

vifcedinem tollant, vitiofaque expellant. Vix id faufto cum

euentu initur confilium, pluresque puellae ex Anaemia hac

in vetam Cachexiam dantur praecipites. Quae enim re ve-

ra adeft ex defe&u cruoris humorum tenuitas, ex adfumtione

P

artium leuiorum , aquofarum praefertim calidarum a) augebi-

£wr, et quae

debiles iam funt fibrae eo -magis relaxantur.

& XXHI.

/'ö'm'itten'ö'a ergo,quae hucusque enuferata funt, fapienti

confilio erunt infida haec fanitatis praefidia, paucisque iam,

quae agere oporteat, fuübiungendum eit. Vertitur fcilicet

in eo cardo tei, vt roboratis decenter fibris, vaforum auge-

etur contra&ilitas , ficque viuidior efficiatur fluidorum

propulfio,

quo fic his magis conquaffátis maior denfae ma-

quid maiorem

teriae compingatur copia. Faciet huc, quic

Conferet non

vaforum in fangvinem producit a&ionem,

bolum motus muícularis , qui

exiguum ad medelam fym

temere negle&us fupra $. xv.

inter morbi cauífas rela.

elfo, b) jfiis effe de-

tus elt, et exercitatio, cuius, fuadente o

bet- la[jiiudo ,. quae citra. fatigatio

B

uem jit , et aliorum remedio-

rum adiuuabit efficaciam, et

fua iam natura praeftantiffi -

siremedii vice fungetur.

Au&us ánde fanguinis motus

velocitas, vt fupra di&tum,

vividiorem cor-

eiusque circuli

dis efficit vaforumque

confiri&ionem, quae, quo fuerit

maiot

z) li. Schnidel, log, cit» p« H

b) Lib ll Cape 2

34 DISSERTATIO INAVGVRALIS VMEDICA

maior, eo maior orietur fluidorum comprefforum denfitas;

Parit in principio hoc remedii genus difficultatem, cupiunt-

7/

que corpora debilia eo plus torpere quo torpuere diutius.

Verum füperato primo hoc torpore, crefcit in dies mo-

uendorum membrorum facilitas, reditque cum vigore et

fanitate agilitas. Multum praeftat moderata deambulatio,

plus cérte brachiorum motus, eorumque vel in agitanda

dolabra inermi, vel, quod fexum fequiorem decet, in le&is

fternendis pauimentoque euerrendo exercitatio, longe ce-

lerius fic fanguine e venis axillaribus et fubclauiis in faccum

venofum refluente. Idem eft celerior fanguinis refluxus, qui

obtinetur leni'ac moderata corporis et extremitatum cum-

primis fri&ione, quippe quae e venis fübcutaneis reditum

fluidorum promouendo, maiorem efficit fanguinis et motum

et calorem. Haec fibrarum ad viuidiorem ofcillationem

irritatio cauffa eít, qua permoti nonnulli et vim ele&ricam

in hoc vasorum torpore proficuam iudicarint, quippe quae

cordis atlionem. pulfumque efficit uumero roboreque auciorem, c.)

S^UXXTV.

Eo cum primis enitendum eft, vt in affümendis alimen-

tis ea euitentur vegetabilia farinacea atque herbacea, quae

fua procliuitate permultum acido et glutinofo fpontaneo

generàndo vel augendo famulantur, iis contra ea ele&tis,

quae animalis profapiae magis jin alcalinam vergunt indo-

lem, et fiaffà fatisque ficca fuerint, faturatos denfosque ge-

nerant humores, quod efficient eo magis, vbi non potu mul-

irituofo

to aquofo diluta, fed potu parco meraco leniter fp

fuffulta

€) Chrift. Lud, Alberti Differtat.

de vi Ele&irica in Anemorrhoeam,

$. X. qu.. Gocttiyg. €10 I3CC LIV,

*

afi

DE ANAEMEIA.SPVRIA.—

35

fuffulta fderint. Breuis eít, quae roborationem fiBrarum in-

iungit, indicatio, magnum tamen fibi e fonte pharmaceutico

et quidem e roborantium cla(fe vindicans remediorum nu-

merum. Pofífunt ex his, quae aromatica virtute praedita

"

Ífunt, cum primis fi prudenter martialia adiiciantur , for-

*

mulae concinnari innumerae, efficacia eadem eidem indi-

cationi fatisfacientes. . Vidi faepius celeberrimum quon-

dam virum cum fümmo fru&u bis quotidie (übiun&o motu

corporis Vncias duas porrexiífe vini Burgundici, cuius li-

brae duae cum Vncia vna Corticis Peruuiani et Limaturae

Martis Vncia dimidia in digeftione calida per XXIV. horas

fteterant, fa&aeque imitationis nunquam me poenituit,

Magna quoque aquarum Spadanarum prudenter adhibita-

«um laus eft, quippe quarum pars aquea fatis celeriter

elabitur, reli£to diutius in corpore principio martiali, fi-

brarum robur, denfitatem et contra&tilitatem augente,

Obtinetur bis, fi tempeftiue fuccurramus, is, qui optatur,

finis, redeunteque fyftematis vaforum tono naturali, redit

debita fluidorum condenfatio, purpuraeque debita quanti-

tas, ficque viuidior fit, quae in fanguine, quae

in cruore efcv, vita.

Err; pag, 5. $, 1. lin- 3, lege grauando pro grauendo,

oX E5 .

k

NOBI

& g

mOBILISSIMO

^ TQVE

DOCTISSIMO

DO M-I NO-. CANDI D'ATQ

PRAESES.

S

4

i non medioca*z;s"eji, quimn faepe Jibi acquivunt, qui vitam et fa-

| guiuem patriae defendendae comfecrant , gloria , fane mon suiior

et eorum laus eff , qui vitam viresque. feruandae dicant faluti ci-

wium. Lübenter bi, dum fanitatis praefidia vimantur , aliis in-

féruiendo. confumuntur. , fciendi et iumandi dulcedinem maximam

fuam wnercedem. arbitrantes, |Hi, quo altius in. fcientiae Medicae

abàita indefeffo penetrarunt feruore , €o penetrave. profun'dz'usq C0-

nasbür, muuquam fe artis limites nunquam otii metam attigife

váti.

Es Tu, Nobiliffme Domine Candidate, ex borum mumero,

meque , qui diligentiffimum Te babui Auditorem , babes. diligentiae

Summos ergo, qui merito Tibi uuuc

quge et eruditionis teftem.

conferuntur , .im 4rte Salutarí Honores fincero- Tibi ac laetiffimo

awimo gratulor, idque opto, vt dignam feimper praefrantia Taa

—

fortem experiavis, I iam et ciuibus, Tuis , prudenti fcientia duce

quam petunt, opem propitio Numine ferendo ,. aliorum emolumento

Juam fuperfirue felicitatem. — V'ale* $Scrib, in Friderieiaua

&rlangenfi Ipf. Non. Apri 4. R. $.

7N

E

&lobccLXPVI.

PRAE-

3l

Wt

PR '&E

NOBILISSIMO P'RAECLAR;I-SS'IT/WGR.

: *

— ATQVE DIGNISSIMO.

NO DOGCIO

RANDO

D*O MI

AMICQ. SVO.OPTIMO

RG IfrsD'F LEISCHMANNVS

MED. D. OPP,

IOAN*N*EFT GEO

UM etam attingunt ,

Ainice. iutegervime , jïuciü T'z)zz académica, et

M

fummi in avte falutari Tibi

fant decreti bonores, biac fieri non

potuit, quin Tibi bac de.re animum eumque

gmtulabundum declarayem.

conuevfatioue priuari; quia

Doleo Te perdere , et in pofferum Tua amicá

cepta, ad fuum

vero poftulat temporis ratio , vt boua a Dei gratia ac

entiffiiis noftris

bonorem et prox

mi vtilitatem exerceas, comitatus av

votis fiss Viuas im fplendidiffimae Tuae fami

liae ornamentum , ia aegro-

torum folatium , et in orbis eruditi decus.

Deus T. O..M. Te ad feras

et :- Adjit. Tuis. conamini-

vfque aunos fofpitem atque incolumem conferu

eddat beatum. -

Celerttim

Bus, eorundemque exitum ab:omnui pa

rte Y

vnicum boc addam , ad uos faepius

amice vt vefpicias. Vale

Dabgm Erlaugae die IV. April. Z.VIDCC..L'XKVI,.,.

VIRO.

PRAENOBILISSIMO

ATQFE D

ö'CTFSSIMO :

MEDICINAE

DIGNISSIMO

DOCTORANDO

Sn D- Pn'

RICHIVS Med, Cand.

C. A. WENND

OPPONENS.

,

-

Oka qua,

juid iucundius mibi . 4cqidere,-p5ïuzj]"et quam illà occafi

ianta in

Q

uanti Te faciam, publice. demonftrare . poljum.

arte falutari, fit copuitio Tua, omuibus notum efn, qui Te

penitius

De bonore itaque, quem accipies, ex animo

vatulor ,

infpexerunt,

fimulque. Deum .oro atque. obteflor ,

vt crefcenti Tüae. ploriae- fautat ,

Jibique omne, quod in mortales cadere. poteft, genus felici

katis inpertia-

tw., Vale, meque vlteriori Tuo amori ac beneuolentiae commen-

datum babeas. . Dabam Erlangae d. Iy. Agn MDCCLXF 1.

VIRO

PRAENOBILISSIMO DOCTISSIMOQVE

MEDICINAE DOCTORANDO

DIGNISSIMO

FAVTORIL AMICO ET CONTERRANEO SVO AESTVMATISSIMO

$. P. D.

CAROLVS GEORGIVS LVDOVICVS. RITZ

Iw c.

"

y

uplex ho$ iuhgit'—vinculum, Mufae nimtrum et communis patria,

1

-—

D

Pofteriori buic. praeprimis acceptum fero ,- quod laudis TP A E,

uam 1udefeffum. artis. falutavis (fudium TIBI peperit, ad me etiam

transeat particula A

- Hac . de felicitate pariter. ac de. fincera. amicitia

TV A, qua me ]

hucusque amplexus es, iure meritoque mibi gratulor,

At, quum omues

boni de dignitate dotforali, qua Gratiofa Facultas

Medica zoffra TE in praeciarae eruditionis TY AE praemium pro-

ediem ornatura eft, amimitus gratulantur; — vitio mibi vertendum

e[fet ,

i iuter comimunes plaufus folus tacere, et gaudium votaque

mea filentio fo

cors fupprimere vellem, — Sicut igitur de pevitia medica

exatliffima ,

quam folers . diligentia TV.A fideliffimaque -Dodorum

TVORVFAM inflitutio TIBI dederunt ,

ex animo gratulor, ita ex

intimo cordis affedu de laurea, qua tempora TV A mox cingentur,

beue merita gratulor ,

Gratulor matri TWAE fuauiffimae de filio

bonorato, gratulor patrige de medico erudito atque fideli. Gratulor

ommibus , qui fanitatis fuae vel comferuandae vel reffaurandae curam

TIBI commi[Juri fuut .

Viuas modo vigeasque per longam amnorum

inceptaque mon, uifi faufla, experia-

feriem faluus atque incolumis ,

ris ,

opto .

Caeterum uibil magis in votis babeo, quam vt inaefli -

mabil

3

em amicitiam fauoremque TV.F..M auro cariorem integrum mibi

ad cineres vsque conferuare beneuole velis,

Quantwim in me eff,

dionum illo me vt reddam , integris fludebo: viribus.

Vale ,

mibique fauere perge.

Dabam Erlangae die XXIF.

Martii MDCCLXVI.

*e

'?ï*

**

z

—

7

"

7)

$

d

*

K

p

N

s

i

"i

5

U

j2

306

st

ag

*s

$3

h

s

j

*

Rs

i

M.

H

;

DISSERTATIO INAVGVRALIS MEDICA

!

ANAEMIA SPVRIA

QVAM

Ea

SVWMI NV MINIS AVSPICIO,

RECTORE ACADEMIAE MAGNIFICENTISSIMO

o

SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

f

r

oD MI N

O Batancee Q

gO

E

FRIDERICO CHRISTIANO

L

MARGGRAVIO BRANDENBVRGICO PORVSSIAE

Focus

SILESIAEQVE DVCE xsi. BVRGGRAVIO

N

-

NORIMBERGAE REL.

PRINCIPE AC DOMINO NOSTRO CLEMENTISSIMO

p

