KaI600-4268
author: Behr, Johann Heinrich

Ka I 600

4268

Isenflamm, Jacob Friedrich: Dissertatio inauguralis

medica de anaemia spuria. 1766

E

b od

-

-

as

—

—

—

-

—

—Á

Es

-s

ls

^

D*

i

"

|

f

ag

DISSERTATIO INAVGVRALIS MEDICA

ANAEMIA SPVRIA

QVAM-

SVMMI NV MINIS AVSPICIO

RECTORE. ACADEMIAE MAGNIFICENTISSIMO

SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO

DOMINO

FRIDERICO CHRISTIANO

MARGGRAVIO BRANDENBVRGICO PORVSSIAE

SILESIAEQVE DVCE xsi. BVRGGRAVIO

NORIMBERGAE REL.

PRINCIPE AC DOMINO NOSTRO CLEMENTISDIMO

EX DECRETO GRATIOSAE FACVLTATIS MEDICAE

PRAESIDE

D. IACOBO FRIDERICO ISENFLAMM

SERENISS. MARGGR. BRANDENB. CVLMB, A CONSIL. 'AVL.

ET MED, ANAT. ET BOTAN, PROFESSORE PVBL, ORDIN,

IN FRIDERICIANA ERLANGENSI

PRO GRADV DOCTORIS

SVMMISQVE IN MEDICINA HONORIBVS PRIVILEGIIS

AC I1IMMVNITATIBVS LEGITIME OBTINENDIS

PVBLICO ERVDITORVM EXAMINI SVBIICIT

IOANNES HENRICVS BEHR

LOBENSTEINIO-FVARISCF' S.

D

V1L

APRIL

MDCCLXVI.

EnraNGAE APMVD I.D. M. CaMERARIVM ÁAcAp. Tirocn

:

6X

i

€

b

3

!

»-

£

€

"

bv

g at

P?—Jï»

w

E NEI

N

(5

g

2

EC

d-

.

"

RILENME IT

N

A

4j

«t

N

Z*

pE

7 À

W

M

n2

J

».

Á

]

A

I!

Y

eo

N

DN

)

SSS

u

D AAGES

t

j

(f

:2;25/

Xä*m

R

MAT a

*

Bä ,

^i

r

T.

lfö

a

*

—/

ä'l*

XX N ,

QY

ï:

N E

5

R

)

N

-

Qx

-

3

'DISSVE.RTïA'TIO INAVGVRALIS MEDICA

DE

»

ANAEMIA 'SPVRIA.

j

777

EE

M

R

NT

PR OIOE/H;WM.

NY

S

Q

"Z

S

",

27

A

A

lacuit diuino legislatori; dum gentem per

MLA

NS

omne vitae fuae tempus in locis defertis

zmmm—

fl

—

E

7

Ul

i ^

migrantem, iamque terras fibi infuetas. in-

u-

ET

—

culturam variis ad victum cultumque per-

45-7 tinentibus legibus obftringeret, harum le-

gum alias fola fua fulcire au&toritate, alias

adie&ta ratione eo quafi feuerius inculcare.

Referenda eft

ad has vltimas ea, quae fanguine vefci vetat, a) addito fci.

licet €o legis fundamento, quia azima caruis feu vita efl in

fauguine, : Relnquenda merito certe et huius legis inter-

pretatio diuinae voluntatis interpretibus, nec in re tam ar-

Á

d'þa

" a) I.e-ï,ii';;,, Xflll. Y II, et I4,

L

2

DISSERTATIO INAVGVRALIS. MEDICA

duà falcis in alienam meffem immittendae nobis eft facultas

aut pruritus

Ad caeremonialem pertinere legem et hoc effa-

tum, firmiffimis euincit argumentis fumme Venerabilis et

Celeberrimus KIESLINGIVS, b) varia quoque de ratione fan-

guinis expiatorii typica adfert ngipzGGERvs, c) quo for-

te etiam,aliquantum 10H. cLERici interpretàtio pertinere

videtur, d)

Diftin&ionem a reliquis gentibus hic incul-

Cari autumat sPENCERVS$ e) alii vero crudehitati , quae

E.

efu fangmms facile menti infpirari poffet, hic obicem poni

putant. f) Ob religiofam fanguinis altaribus. tantum defti-

nati rationem hanc effe datam legem probare conatur

GOTTHELF, AVG. LECHLA. g) Praeter hafce rationes e

facris hauftas fontibus et phyficas fübiungit D. PATRIK DE-

LANY, h) fanguinem calefacientem eífe peffimaeque digeftio-

nis c1bum fupponens ,

ficque et medicae confiderationi

hanc legem fubiicit.

Eo magis forte in praecauendum ex

pefümo cibo in regione calida in aduenas redundaturum

detrimentum tendere videtur legis fpiritus. i) . Verum li-

cet omnino praua confe&taria ex deuorato fanguine oborta

teftentur sagTHOLINVS, ) SENNERTVS, m) TIMAEVS

^ GüLDENKLEE, n) aliique complures, mihi tamen noxii

effe&tus

b) in Hiftoria Concertationis Grae«

h) Reuelation . examin'd whit.

corum Látinorumque de efu fangui-

Candour. Se&. 1. $, 13. et 15.

nis. Sed. I. Cap. 1X. feqq,

c) de libertate Chriftianorüm a le-

i) Montesquieu Efprit. des loix.

Tom. Ill, Lib, XXIV. Cap, 24. fqq.

ä

ge cibaria veteri. Cap, lV. $. 8, fqq.

1).Disquif, Med. de fanguine ve-

d) in Commentar, ad hunc locum;

tito.

» 12«

e€. de legibus Ebraeor. ritualibus.

Lib, JI. Cap. X V

m) Inftit, Med, Lib, II, Part. 1I,

1

£) Grews Cosmolog.facr, Lib.IV,

Sc&. 2, Cap. 4

Cap, VIII.

n) Caf. Medicinal, Lib, Vl Caf,

&) Differtat, de pretio fanguinis

L

Ts

i

phyüco et religiofo,

o DE A,NAEMIA SPVRiA.

$

effe&us cum lege data combinatione nimium a ratione ipfa

adiun&ta recedi videtur, dum ideo (anguine vefci illicitum

erat, quia in eo vifa feu aima eífet. Duo enim fünt, (i

medice d:uinum effatum rimemur , quae feparanda ac euol-

venda feorfim videntur, primum fcilicet, quid fit vita haec

vel anima in fanguine latens, alterum , quare haec in fan-

gvuine latens vita impediat, quo minus fanguine vefci li-

ceat, Non hic quae perfpiciam , fed quae perfpicienda et-

fent, me proponere, vltro fateor; nec, quo attentiori haec

euoluantur animo, eo me maioribus irretiri, nec facile fu.

perandis difficultatibus, negare poffum. Quo enim cun-

|

que modo abftrufiffimo licet lateat in fanguine vita, "per-

Ípici nequit, qui fieri poffit, vt ex eius deuoratione aliquid

detrimenti capiat fanitas humana, cum,

qui bene viuit,

plusquam viuere non poffit. Effet forte potius corpori

exhauíto et exfangui fanguis praeftantiffimum cardiacum ,

nouam quafi vitam corpori femianimi infundens , nec leue

hac in re Chirurgia transfuforia inueniret .patrocinium,

Poffe vero modo vix explicando a corpore viuido effoe-

tum corpus refocillari, ipfum pavipis in finu foridae

puellae calefientis teftatur exemplum, 0) quod etiam in

pertra&tationefibrae debilis etlaxae allegat Il]mus s, v, s wg.

TEN. p) Nihilergo in vita, quae in fanguine latet, noxii,

nihil deleterii inuenit disquifitio medica. Nec minus denía

quoque ipfam hanc, quae in cruore refidere dicitur , ani-

mam eXplicandam obuoluit caligo. 'Nollem enim ad flam-

mulam vitalem , nollem ad Mumiam rHEOPHRASTI pAq -

cris1, Archeum nzLMoNT1, eueftrum aut fpiritum aftra-

Y

A

lem

.o) Lib. l. Reg. Cap. I v, r,

hau, $. 28,

9) Commentar.in Aphorism, Boere

n AC m SOCATI TPH UP P YU H P m o Poper m t

4 — DISSERTATIO INAVGVRALIS MEDICA

lem confugere,. quibus nonnulli fatis fibi fapere, ofnneq'ue

tuliffe pun&um vifi funt, ita, vt ex his non cruentationem

folum occifi coram occifore, q) fed et lemures et fere

mormolycea explicare füperftitiofe fatagerent. —Facile

quidem, pendere a fanguine vitam, perfpicit quisque, dum

eo effufo haec ipía deletur illico. Sic z»AwtiNONDAs r)

-

íe telo extrafto cum fanguine vitam effufürum praeuide-

rat, et ANTIGONVS ingenti clamore vas pulmonale di-

frumpens animam cruori miftam eiecit. s) Verum non fo-

]a haec fanguinis iaCctura mortem fíibi comitem vindicat,

gec fic in folo fanguine vita eft. Medulla enim fpinali ab-

fciffa- dum interire animal videmus , eodem iure, et in hac

et in origine neruorum latitare animam, dicere poffümus,

neque tamen ideo hoc ciborum genus inter prohibitos ci-

P

bos retulit lex a fanguine àabftinere iubens.

Corpus eius,

qui in vnda fübmerfus periit, ne guttulam quidem effudit

cruoris, ne minimae quidem fibrillae ruptionem paffum

eít, vere tamen mortuum eft, nunquam ad vitam reuocan-

dum, folo, qui antea aderat, fanguinis motu ceffante.

Non ergo in.fola fanguinis praefentia anima , non in fola

corporis integritate vita, cum vtraque motu fluidorum

abfente non impediat, quo minus corpus exanime fit.

Adeffe vtique eius, qui moueri debet,' fanguinis debitam

quantitatem necefle eft, dum'hac fubtra&ta adimitur vita,

nimium imminuta laeditur fanitas.

Floridum ac. rubicun-

dum afpe&um viuidae fanitatis habemus indicium, palli-

rum

dam nobi—sk mortem fingunt pi&ores atque poétae, Ve

quo

) vid. de hac re REIES Camp.

r) Cornel, Ne

p. in Vit, Epami-

Elyf. iucund: Quaeft. 35. eAR-

nond. Cap. VIIl.

MANN de miraculis mortuor, Lib,ll

$) Plutarch, Agis et Cleom, Tom,l,

Tit. 7.

9

DE ANAEMIA SPVRIA

$

quo facilius hic, quoue expeditiüs fuccedat, in quo vita

fanitasque refidet, fluidorum motus, eo exa&tius vtique

horum moles et qualitas fibrarum mouentium robori re-

fpondere debet, quod ni fiat, fieri non poteft, quin ipfe

motus, ficque fanitas et vita modo labefaétetur vario.

Quem igitur admodum fanguinis abundantiam Plethorae

füb nomine merito in morborum referimus claffom, ita

etiam eius paucitas feu defettus eandem Medici requirit

et confiderationem et opem. Patitur et haec, fiue totius

fluidorum maffàe, fiué nonnullarum partium habito refpe-

£tu, fuam fubdiuifionem, fponteque fic fumma, quae Anae-

miam Veram a Spuria feparat, appgret differentia. Cum

itaque alio iam tempore de Anaemia Vera nonnihil diétum

fit, Spuriam nunc attenta perluftrare meditatione, et quae

hac edo&us fim, AI'nauguralis fpeciminis loco proferre,

conítitui,

| A L.

Eft vtique et fenfu Medico in fanguine vita;

neque

effundere hunc omnem absque vitae licet ia&tura. — Ve-

rum non iners eft quiefcensque maffa , quae corpus grauen-

do praefentia füua lammulam vitalem nutrit, non fermen-

tum confli&u particularum fpiritus viuificantes eructans ;

non domicilium effluuiorum aíftralium, vt fomniarunt non-

nulli, quae ipfi non intelligerent , aliis obfcuris verbis ex-

plicantes. ^ Habitat nequicquam in corpore hic vitae the-

faurus, nihil certe àd vitam faciens, ni fobore- vitali per

tenerrima vafcula in minima corporis difiiciatur penetralia.

Motus igitur fit, neceífe eft, fanguis fua praefentia vitam

: cgnferuan.sr, maleque in 31io, q

uam in moto fanguine vita

Á 3

quaeri-

d

;&e*?i**'*'*-ïx

4 — DISSERTATIO INAVGVRALIS MEDICA

quaeritur, ; Verbis huc pertinentibus id confirmat ». ra1n. ^

.HOFFMANNVS, t) dum amima, inquit, et vita ipfus quoque

Scripturae Sacrae teflimonio eft in fanguine, prout uempe is in orbem

circumuebitur, et per vniuerfi corporis vafculofam compagem motu

agitatur , umam fimulac bic motus quiefcit, omuium partium funtio ,

et animae operatio intercidit. Sanguinis motum, licet circu-

lum non petfpiceret, iam cognouit Hippocrates, paffim in

»

operibus fuis u) de.fanguinis curfu probibito ,. alio loco-coufi-

flente , : mentionem faciens. Firmum íic fuit ab omni tem-

pore et motus et circulus fanguinis fcientiae Medicae fun-

damentum, exiguumque pauciífimorum affenfum obtinue-

runt, qui etiam poit àmmortalis. GVILIELMI HARVEI in.

. uentum, rem adeo in aprico pofitam negantes pertinaciam

potius, quam eruditionem teftati funt. v)

&. II

Verum docet fcientia Mechanica leges, eprnit

rationem , quae omnino inter mouenda et mouentia adeffe

debet, vt motus fuccedat, determinatque mouendi maffam

atque volumen, et vim motricem indicat, eo fcilicet re-

fpe&u, quo vel vtcunque motus fieri poteft,, vel quo ma-

xima fuccedit facilitate, x) Maximam quoque hae leges

explicandis corporis viui phaenomenis addunt perfpicuita-

tem.

t) Med, Rat, Sjftem. Tom, I; Lib,

fceptationibus eruditis laudando res

T, Se&. l. cap. V.

fipuit, quod in Fundament, Medic,

u) Lib, de Flati

pag. 128, His verbis teftatur ; Jjusz

bus Cap, VII. Lib,

de alimentis, Cap. IV. de locis in

h

vefutando, Harueo. vebexwnter i.

homine Cap. VI.

curibo, refator ipfe et explodor, adeo

v) PISO; HANNEMANNVS, LYe

rationes eius funt nou perfuadentes

sERvS, et his prior voPisCvs

Jfed cogentes,

FORTVNATYS PLEMPIVS , qui ve-

x) Hamberg, Elem, Phy(, Cap. T,

ro vitimus exeinplo vix fatis in di«

*

DE ANAEMIA SPVRIA.

7

tem. Eft enim partibus folidis, eft cordi vafisque robur

fuum, ope cuius eas , quibus praefünt, perficiunt fun&tio-

nes; eft vero etiam fluidis fua quantitas, volumen et con-

filtentia, hunc motum. aut mirum in modum promouens,

aut vehementer fufflaminans. Mutatam igitur hanc vires

inter molemque rationem, fieri non poteít, .quin maior

minorque in:motu hincque in ipía fanitate fequatur muta-

tio, fanguinisque fiue excedat, fiue debita deficiat quan-

titas, ex motu inde mutato varia in corpus fanitatemque

redundabunt incommoda, Dum defanguine hic mentio fit,

eius dare hiftoriam exa&tiorem ; fuperfluum foret , id enim

fluidum, quod in corpore viuo ope cordis vaforumque

maiorum diítribuitur, hoc fub nomine hic fubintellexiffe

nobis fuüfficiat.

.

HH

.Alia nunc longeque difficilior refoluenda videri pof-

fgt. quaeftio. Quodfi enim debita in corpore viuo fangui-

nis quantitas tantum ad illibatam fanitatem confert mo-

mentum , Medicorum omnino intereft, hanc quantitatem

cuique corpori competentem quam exattiffime determi-

nare, quo fic eo certius re&ta norma obliqui haberi pof-

fit., Multum quidem in hac menfuranda defudarunt erudi-

torum complures, prolixusque in iis recenfendis, eorum-

que inuentis fanguinis ad cotpus rationibus eft 1X 1. HAL-

LERVS, y) quid in hoc calculo defiderati poffit; folide fub.

iiciens. Licet enim primo intuitu haud adeo hic calculus

difficilis videri poffit , ingens tamen et mira in eodem in.

ter autores obferuatur diuerfitas, dum vel variis vfi vel

Sisdem adminiculis optime fe fluidae molis ad folida ratio-

nem

y) Elcmenf. Pkhyfiol. T. Il Lib, V, ^ Se& I, 5»- l, f*eqvq.

3

DISSERTATIO INAVGVRALIS MEDICA

nem detexiffe arbitrat funt. Quae cum ita fint, nec foler-

tes naturae fcrütatores diuería detegentes illico praecipi-

tantiae aut erroris accufandi, nefcio an vnquam fperare

liceat, fore; vt non ad minutias , fed ad magnam differen-

tiam habito refpe&u, vlla cum certitudinis fpecie, fangui-

nis ad vitam neceffarii quantitas indicari poffit. . Qui im-

menfam fanguinis fibi moleft copiam obferuaptibus wAL-

THERO Zz) etTH, BARTHOLINO 23) emaribus fuderant,

alacriores inde fa&i, potuiffent forte ex vulnere cafu in-

£i&o aeque notabilem adhuc copiam effundere, fupertti-

tesque effe, vt adeo intra multarum librarum numerum

confiftere vitam appareat, cum tanta differentia nec vires

cordis füffocet, nec exhauriat. lIngens porro, quod cui-

que corpori proprium eft, difcrimen ratione elateris et

amplitudinis vaforum id efficiet; vt fit etiam cuique com-

peten

s fiuidorum moles haud temere eodem calculo ad

alia corpora applicanda.

Patietur fic facile hic infignem

(anguinis ja&uram, viresque fibi fic. addi fentiet, dum al-

ter longe minori effufa copia, multum fibi roboris fub-

tra&um experietur. |Inculcat jam hanc differentiam fol-

licite obferuandam carzNwvs, b) dum, febricitantes, in-

quit , -nonzulli per fex librarum fauguiuis detrattionem .curati, alij

ex quibus patet,

per fesquilibrae fubtratlionem |grauiter — laefi,

quantitatem omuibus conuenientem definiri mon poffe. |1mmo in

xnoquoque corpore fluidorum molem perpetuae ac mo-

mentaneàe viciflitudini effe fubie&tam , ipfae eiusdem cor-

poris fun&tiones nullo interruptae tefnpore fuccedentes

con-

z)

4

E

P

t N. C. Dec, Hl, An. IX;

2) -?c Anat. x:ar.Ccnt. 4. Hift, 36.

et X,

Q

bíeru, CLXXXVI,

b) De arte. curatiua ad. Glauco-

: E

nem Cap. W,

9

DE A'NAEMIA SPVRIAÀ;

conürmant Qui ex alimentis praeparatus eft chylus fan-

guini infunditur, eiusque feníim in eundem motum ab-

reptus naturam induit. Poít multarum itaque horarum ab

omnibus alimentis abltinentiam, parciffimus certe, qui in

fanguinem inftillatur, recens fuccus erit. Pergunt inte.

rim fuo vafa ac vifcera fungi officio et non folum docente

saxcTOonio inuifibili halitu perpetuo humor acorpore auo-

lat, fed et reliqua, quae variis fecretionibus praefunt, or.

gana fuam fibi partem vindicant. Fieriitaque non poteft,

quin fanguis omnia haéc fecernenda in fe continens, con-

tinua hac, quam patitur, ia&tura minuatur mole, eoque

decrefcat màgis, quo noui fücci.affufi tempus eft remotius,

vt adéo fic, cum quouis momento aliquid fanguinis füb-

trahatur promptuario, eius omni momento diuerfa fit quan-

ti—tvas, nunquam exacte determinanda.

9

II.

s

a quos fubfiítere fluidorum moles

Larci itjaque funt intr

falua vita poteft limites, minus omnino largi intra quos

poteft vita incolumi. Aegre fert corpus nimiam fanguinis

quantitatem, obruiturque mole cruoris, laeditur non mi-

nus nimia eius ia&tura, exhauriturque multo cum fanguine

robur vitale,. Optimum hoc, quo magis fiuidorum moles

ífolidorum refpondet et viribus et capacitati,

Quantam

iam in folidis partibus aetas, fexus, vitae genus.et fex-

centa alianon efficiunt differentiam ? Erit fic cuique cor-

pori norma, quantum ad.incolumitatem exigat fluidorum,

exaCte determinans, maiusque velminus fuae patietur in-

tegritatis detrimentum, quo magis ab hac norma fangui-

nis recefferit quantitas. Sola ergo inter fe cauffarum com-

b

paratio,

Io 'DISSE.RTATIO/ INAVGVRALIS MEDICA

paratio , fola fun&ionum laefärüm copfideratio abeffe ne.

ceflariam interíe fluidorum folidorumque rationem doce-

bunt. Poteft enim, vt probe contra nonnullorum Che-

micorum Scholas demonftratur, effe in corpore ea laudabi-

lis fucci abundantia, quam Plethoram nominant Medici, et

quae effe&tus potius quam effentialis cuiusdam differentiae

refpe&tu habito, vel ad vafa vel ad vires adeffe dicitur.

Poteft idem in corpore latex purpureus deficere, variis-

que fic, contra&tilitate vaforum nunc liberiori reddita,

nec decenter füperanda, anfam praebere incommodis,

quod, nifi a repentina inanitione effe&um fit, rarius cer-

te, quam Plethora, neque tamen proríus inauditum eft.

Anaemia hic adfe&us priori oppofitus dici folet, nomine

non quidem adeo ftri&te iuxta originem fuam. interpretan-

do. Poffet enim « illud priuatiuum omnis proríus fangui-

nis praefentiam videri excludere, cum tamen ne vlla qui-

dem eius reftante vel minima portione nulla in corpore

noftro vita fuperítes cogitari poffit. Latior itaque vocis

huius fiat interpretatio neceffe eft,. ficque non tam plena-

rius fanguinis defe£tus, quam vitiofa'eius refpe&tu corpo-

ris paucitas intelligitur. Quodfi iam in genere,. vt $. 2.

di&um, fanguinem id vocemus fluidum, quod ope cordis

et vaforum maiorum in corpore circumfertur, vera tum,

quotiescunque huius fluidi debita abeft quantitas, aderit

Anaemia,

S. A.

Altius nunc in fanguinis partes conftituentes -ih(iui-

rere; easdemque, quas adeffe fummi Viri analyfi Chemica

uerfitate

«edo&i funt, €numerare fuperfluum foret. De di

quidem

DE ANAEMIA SPVRIA.

It

quidem earum, | quae, debito inter fe modo connexae,

fanguinem efficiunt, particularum conuenit inter omnes,

in earum tamen determinanda quantitate et inter fe ratio-

ne mirum in modum differunt. c) Dum animal ab animali,

homo ab homine differat, differre inter fe líarum partium

quantitatem mirum non eft, Corporis nunc viui fanguinis-

que in eo moti relationem intueri fat efto. Hic enim, quo-

ties e fano corpore emiffus, motu iam fuo progreffiuo de-

ftitutus eft, praetet tenuiffimum, qui in auras euolat, ha-

ltum rofcidum , nullo penitus tortus artificio , in duas

fponte fecedit partes a fe differentes, alteram fluidam,

plus minus dilutam et flauefcentem, alteram rubicundam,

denfam, in infulam quandam concrefcentem. Solet haec

füb nomine cruoris feu purpurae ab illa, quae ferofa dici-

tur, diftingui, d) Nollem his partibus promifcue nomina

üuidarum et folidarum, «xel etiam aquae et terrae impo-

nere, ne forte obfcuritas quaedam nafcatur, fi his nomi-

nibus ea, quae soznHavivs denotauit, fübintelligeren-

tur, ltaautem Vir Summusloquitur. e) Príma pars epreffa

pouderis, coloris, fluxilitatis vt aqua , vix odora, fapore feve

uullo praedita. .. Flammam. extinguit, inieia eidem. Itaque aqua

eft feré. .. Maffa fuperftes dura, examinata omni vatione experi-

meutorum , mibil praebet alcalini, mibil acidi , uibil prorfus acris,

fed iners , paululum empyreumatis fapieus et fpiraus inuenitur.

In fundo retortae foex fupereff nigerrima ,' vefplendens , ftagilis ,

rara admodum, valde leuis, foetida, empsreumatica, amarilfma,

vix falfa.

. Senper nigrirudz'nem retiutit , ergo efj verus carbto

Ba

Cruoris,

c) Ingentem horum experimen-

d) Boyle Hift, Nat, fanguinis hue

torum numerum videin IL L, MAL-

mani p. 88.

LE&R1 Elem. Phyfiol. Tom, Hl Seit,

c) Element. Chem, T, li. Proceff

1 . 6, XXXIV, fgq.

CXIX,

I2

DISSERTATIO INAVGVRALIS MEDICA

cruoris, —.Si igue apitur aperto uy'z'ammatur, nigritudo zgre confa-

mitur , veftat terra alba.

z.

$. VI

Non itaque aquam fanguinis, non carbonem, non

terram falfam, vel infulfam ,

non ferrum confideramus,

cum non, nifi artificio ignisque tortura adhibita , haec de-

mum principia appareant. f) Sibi reli&am potius intue-

mur naturam, quasue patiatur ,

ni turbetur arte, fanguis

viciffitudines.

Abit hic feibcet, ni moueatur, in cruorem

et partem ferofam , harum partlum ar&ius connubium a

motu progreffiuo üuzdum quafi concutiente ortum &t con-

ferustum effé teftens. Etiam in harum partium determi-

nanda quantitate et inter fe ratione diuerfiffimos inuenimus

antores, maxime inter fe differentem fcrutiniorum fuccef-

fum referentes g) Eadem forte hic, de qua füpra $. g.

ratione totius Maffae fanguineae d18:um eft, fubeit cauffa,

eadem difficultas, quae, quo minus cruoris exatte deter-

minari quantitas poffit, eft impedimento.

Succeffiua, quae

omni momento toti fanguinis Maffae accidit mutatio, etiam

in cruorem redundet, neceffe eft, ficque et Varlablhs erit

omni momento cruoris ratio.

$. VII

Quodfi vero et fenfu Medico in fanguine vita eft

non inepte forte in eius parte rubra feu cruore effe d1ce-

tur.

Hic enim folus fanguini 1uborem, faciei afpe&um

*l

floridum et iucundum conciliat, ex quo et vitam et vigo-

rem

£) Neumann, Praele&, Chem, T, rum 1ecenfet 1ll, Hallerus Jec.. cit,

IlL p. 748 fqq.

$. Vill,

&) magntun etiam horum nuntiee

DE ANAEMIA. SPVRIA.

13

i rrem vitalem non labefa&tatum þconcludimu.s. Paüek langui-

dus, qui mifere viuit, exhauftasque vires vitales éruoris

teitatur paucitas.

Non enim fluida, quaecunque demum

fuerint, per cor et vafa maiora ferri, ad vitam fat eft, fed

ferum adfit cruore animatum necelfe eft, vt; quas in corpo-

re fano fieri oportet, funttiones rite füccedant. Prout ita-

que lati fünt, intra quos debita fanguinis ac neceffaria fuüb-

fifit quantitas, limites, $. 3. ita certe non minus iufte

idem de cruoris in fero quantitate ad vitam fanitatemque

neceffaria dici poteft. $. & . Qui limites vtut lati fint, va-

riae tamen erunt cauffae, quae, vt hos cruoris feu purpu-

rae quantitas tranfiliat, efficere poíTunt. Denfus erit fpif-

fusque fanguis, coloris atrorubentis, fi hic abundauerit ;

tenuis erit, pallidus et.aquoíus, vbi huius fuerit cruoris

penuria. . Ruborem ergo cum veri fanguinis noftri idea

inuoluat, adeífe poteft fapguinis proprie fic di&i defe&us,

licet tota Huidorum maffa fatis folidis refpondeat , manife-

ftabiturque non iis, quae in genere fluidorum defettum

denotant, fignis, fed iis, quae purpurae feu cruoris pro-

prie paupertatem indicant.

Omnem.humorum maífam fi

refpiciamus, qualitatis erit non quantitatis vitium, refpe-

&u vero partium fanguinis habito, quantitas aderit iufto

minor partis purpureae, hincque idem affe&us commode

fatis Aanmz'ae $puriae nomine defignari poteft.

& VHL

Magna quidem adfe&um noftrum aliosque morbos

diuerfis denotatos nominibus intercedit affinitas, vixque

multum a cacochymia pituitofa vel ferofa, vix a Cachexia,

forte et Leucophlegmatia primo intvitu differre yidetur,

^

et

$

M.

DISSERTATIO INAVGVRALIS MEDICA

et facilem qmdem faepe et breuem ab illo in hos effe tran-

fitum, fponte apparet,

Sed.cum antecedentia a confe-

quentlbus probe feiungere multum interfit, erunt et hic;

qui adfe&um ab adfe&u feparant,

determinandi limites.

Ea enim eft fluidorum noftrorum natura, vt,

ni debito

femper moueantur modo, breui tempore vitium caplant,

vel ab 'infufficiente excretione, hincque eorum noxia ad-

cumulatione, vel a fua in fpiffitudinem vel degenerationem

procliuitate oriundum. — Patet enim ex iis, quae paullo in-

fra adférenda fünt, adefle cauffas, motum tluidorum labe-

fattatum, hincque 1abem facile contrahendam explicantes.

Verum fucceiüua haec non ümultanea illico fünt follicite a

fe diftinguenda. '

Vix, dum e primo morbus germine pul-

lulat, magna fefe . a&wnum laefione, dirisque fignis mani-

fcftat

folius fi adfpe&us floridi ia&uram, palloremque

fenüm apparentem excipias.

A fanguine enim per vaíaà

fubcutanea transparente amoenus ille rubor, fanitatis in-

dicium, qui aberit vtique, fi, quod ianguini ruborem con-

ciliat ,

abfuerit.

Hi fere erunt, qui vix vllam, de qua

conquerantur moleftiam experientes , folo pallore ab ho-

minibus bene fe habentibus dlftmguuntur, prout C/yarmus

ille apud rozTAM, h)

pulchre valet Charinus, et tamen paliet

Parce bibit Cbarinus ,. et tamen pallet.

Bene concoquit Cbayiuus , et tamen pallet.

Sole vritur Cbarinus , et tamen pallet

Tingit cutem Cbarinus , et tamen pallet

Probrum Cbarinus audit, et tamen pallet.

5. IX-

h) Val, Martial, Epigram. Lib, L. Epigr. XXXVIII,

DE ANAEMIA SPVRIAÀ

I5

2

&. IX

uodam faltem refpettu huc quadrant,

quae sy-

DENHAMVS i) adfert ;

Cau[Ja. bydropis in genere fangu/nzg dehi-

litas efl , vude alimento, quod forinfecus zrnportatuï in fubfrantiam

fuam conuertendo nen iam pavr efl. Eiusdem quoque eft fen-

tentiae zTTMüLLERVS, qui dum de cachexia loquitur, 1)

eam fic definit

I) quo matiuus color, inprümis faciei lan-

liuidum

luteum ,

guefcit

mulaturque in varium , — pallidum,

virefcentem , et eft veuera Cacbexia frutlus Cacocbymiae, baec vero

pediffequa Cacocbsliae

Spuriam quidem hic adeffe Anaemiam

facile patet, fed cum alio iam morbo ,. Cachexia fcilicet,

complicatam,

Differt enim haec, quod vel feri volumen

refpe&u vaforum abündet

vel quod idem ipfum in vitio-

fam iam abierit vifcedinem, quod vtrumque in Anaemia

Spuria, funCtionibus ad aliquod adhuc tempus fatis bene

fuccedentlbus, abeít. Facilem hanc Cachexiae ex Anae-

mia originem confirmat iii. srTOCKivs m) fic loquess,

Si vena feta emi[us fero. adeo. abundet ,

vt exiguam faltem fangui-

nis ftritte [ic ditbi portionem exbibeat , omnino iudicare. licet , quod

fe- et excretiones iufto parciores fint , et via pateat ad- Cacbexiam.

Sicque. fero abundante non illico adeffe Cachexiam, fed

ad hanc viam patere contendit. Timendam effe ab huius-

modi fanguine Cachexiam, hinc non coniunttam ftatim,

docet quoque:». HoFFMANNVS, n) dum, vitiofus , inquit ;

merito is cenfendus eft fanguis, qui fero nimium redundat ,.

et. exi-

guam

i) Oper, Tra&at, de Hydrope

I

ms vena fe&a emiffi infpe&ione, Ien,

m,

1O,

) Oper. Tom, Il..Cap, L. p, im,

n) Med, Rat, Syft, Tom, lli, Sc&,

22

1, Cap, XIlI,

m) Differt, de ludicio.ex fangui-

&b

16 DISSERTATIO INAVGVRALIS MEDICÀ

guam "ua[ae vubicundae portionem in complexu fouet, eo, quod

laefam fauguificationem , et parciorem perfpiratiouem ; imminutum

quoque vrinae fluxwm prodit, ac vtique Cachexiam, et tumores by-

Suo hoc termino indicat giz-

dropicos , oedematofos minatur.

RONYMVS MONTVVS O) dum, pituitae maiorem quantitatem ,

fed Spivitus abundantiam minorem adefe , dicit.

'go Xc*

Eandem iam morborum horum differentiam, fug&x

tamen inter fe adfinitatem , facilemque transgreffum de-

notat H1PPOCRATES p) his verbis : Quwm pituita alba de-

tinuerit , totum corpus tumore albo intumefcit, eodemque die melius,

alio deterius fibi babere videntur. . . baec quidem licet alia pituita

uibil albidior fit , cutis tamen- color candidior apparet, fauguis enim

pituitae copia aquofus redditur , nec aeque id eo bouus color ineft;

proptereaque caudidiores apparent , morbusque pituita alba vocatur.

Si igitur curatus iuitio morbi fuerit , " conualefcit , fin minus, in by-

dropem morbus traufit, et bominem perimit, Nihil ergo hic in

principio. quam fanguinis debilitatem ninil quam cruoris

defe&um, id eft, rubicundae partis imminutam quantita-

Nulla hic vel vaforum infolita

tem intellexiffe videtur.

pïenitudo., vel vacuitas, nulla humorum in genere abun-

dantia, vix notabilis praeternaturalis fpiffitudo. Non ra-

tione molis aut capacitatis folidorum, fed fola partium

conftituentium- proportione peccat fanguis. Erit hoc com-

trarinm ilud cholerico antiquorum femperamentum , in quo

vatio. globulorum rubrorum et falfugiuis ad aquam uimis modica

ef. q)

$. XI.

q) 1ll, äe Haller Elem, P

o). Anafceue morborum. "T. I, p.

hyüologf

m« 384'

Lib. V, SQQ. IV. $. IV,

$) d4e affe

&ionibus SeQ. V, Cap, V.

«*

17

: .DE ANAEMIA SPEVRIA. :

COR

Magna fuerunt eruditorum circa naturam, verarm

figuram .et originem horum globulorum purpureorum de-

tegendam, conamina, variusque experimentorum fuccef-

fus, r) nec modus hucusque , quo globulus ruber e minori-

bus ferofis componatur , inque eos rurfus diffiliat, fatis di-

ftin&e patet.. Nec multa hic adferre autorum teftimonia

patitur breuitas, cum, fanguinem ex flauedine per vitae vim in

vuborem perfici , nobis fufficiat, et folum motum circunduti fan-

guinis efficere atque conferuare eius mifturam , fiuorem, calorem ; vu-

bedinem , s) attenta facilisque obferuatio confirmet , dum

Ni-

fcilicet illo laefo et haec mirum in modum vitientur.

hil in ouo recenti rübri apparet, quod tamen debito calo-

re per debitum tempus fotum pullum excludit, fanguine

rubro gaudentem. Cum igitur non exigua fit ferum inter

fanguinis et albumen oui fimilitudo, docente id »oEnHa-

viO t) his verbis: Omnia igitür baec aocent , albumem oui et

e

"

ferum fauguinis fere idem effe, fed id qu

J

fcere in tefla , boc vapide

agi per vafa vitalia,. nihil fupereft, quam vt , quod album

antea et pellucidum fuit, eius nunc feri particulae calore

refolutae, iam viribus cordis et vaforum fenfim euoluto-

rum, u) in globulos denfiores e& rubros compa&tae fint.

idem et in corpore.viuo contingere, attenta docemur ob-

feruatione. v) Qui floridum antea fatisque denfüm ac ru-

bicundum in vafis fuüis continuit fanguinem, fiin morbum

C

langui.

r) horum ditiffimam colle&ionem

u) Marcell, Malpigh, de format,

vide loc, cit, 5e, il, $. IX, fqq.

pulli in-ouo p. 6. faq,

v5 Dan.,de Superuille Diff, de

s) Boerhau. Inftit, Med. $. 229.

fanguine et fanguificatione,

Thef,

t) Elem. Chem, T, ll, p, m« 350.

XLVI. XLVIL et XLVUI,

19 ^ DISSERTATIO INAVGVBALIS MEDICA

languidum incidat, tenuem eum et pallidum, exiguam for-

mantem infulam purpuream ex vena fe&ta effundet , neque

tamen vllius guttulae rubrae in toto morbi decuríu fecit

ia&turam, Albet nunc, quod antea rubuit, non euacuatis

fed diffolutis iis, quae ruborem effocerant, particulis , in

ar&tius, fi vis vitae debita accetferit, rurfus connubium abi-

turis. ldem enim ille, remotis, quae aquofum fanguinem

reddiderant, cauffis, fibrisque nunc validius elementa com-

pingentibus, denfüm, fufficienteque anima:um cruore fan-

guinem e vena aperta fundet, nulla tamen ne minima qui-

dem medicam

?

enti vel alimenti particula rubente,co;fpori

ingefta,

& XII.

Diftin&e fatis ex hoc folo robur vitale vaforum,

eorumque in fanguinem a&tionem debitam huius effe rubo-

ris cauffam, apparet, licet tamen, in morbis cum primis,

permulta occurrant phaenomena, ex mixtione feri cum

cruore vix dubiam mihi explicationem admittentia.

Ea

€ft corporis noítri viui mira vis atque ftru&ura, vt, qui

in illo elaborantur humores, nwllum vnquam artificium

humanum imitari poffit. Peruenit quidem eo ars Chemica,

vt ignis tortura fanguinem in elementa fua refolueret, ve-

rum nulli vnquam artifici ex horum combinatione verum :

quoad omnes qualitates fanguinem, aut humorem ab eo

fecretum elaborare contigit. Latent in compofitione par-

ticularum multa, latent forte plura in modo, quo fanguis

ab a&ione folidorum adficitür, Virgo ex phthifi pulmo-

nali cache&ticotata ,*dum ei vena fecaretur, fanguinem ef-

fudit in pauciffimum ferum , plurimum vero cruorem,

I

denfiffi-

"

DE ANAEMIA SPVRIA.

19

denfiffima pfeudomembrana te&um, abeuntem.

Vix talis

ex hoc corpore fangms exfpe&andus fuiffet,

Laefa ett

adeo hac fanguinis fübtra&tione, vt, cum orthoftadia-an-

tea effet, iam nyunc le&o afïigeretur, € quo celeri demum

greffü ad plures migrauit

Vnde hic cruoris abundantia,

vnde membrana phlogiftica ? Subtra&tus eft vno die tertia

vice fanguis iuueni, diriffima, quae cogitari poffit, pleuri-

tide laboranti, cui intolerabilis anxietas nullum in le&to

decubitum concefferat, fed pariete fuffultum, donec con-

cideret ,

ftare coegerat,

Nemo certe quod efftuxerat ,

fangumem effe, fufpicatus effet,

cum nulla prorfus partl-

cula rubra appareret

totum quantum gluten erat, ex albo

flauefcens, concretum adeo, vt ne ex inuerfis qmdcm va-

fculis vel delabeletur vel vnicam feri guttulam effunde-

ret. Obiit mifer die morb1 quarta in Nofocomio, in quod

ante fedecim horas translatus erat.

An parti fibrofae con.

cretae adeo irretiti globuli purpurei, vt dlfparerent ? an

vehementiffimo motu diffra&i penitus ?

&. XIII.

Non minor et in animalium fanguine exphcando

obfcuritas.

Licet enim in genere quidem maiori cruoris

copia maiorique denfitate differat a fanguine humano bu-

bulus, patitur tamen et hic varias variis in morbis nec fa-

cile. explicandas viciffitudines

Cum triítiffima lues Ao

MDCCLXH,. ineunte vere numerofifüima armenta mife-

