tisfima inftrumenti directio &

diatur. Alterum

applicatio ad lo

cum debitum impe

fftrumentum pnta adzquatum & huic

quod attinet, in

dede Bu w —— ha, p od F lm m x 168 o CT

eperationi aptum ;

non equidem peculiari hunc in

nem excogitato artifici

ofo inftrumento opus eft,

Lance

ola qua ad phlebotomiam

ied füfficere poterit

üt admodum lata, fed magis acu-

utimur,modo n

on

minata, qua ne p

rofundius preteraut contra chirur-

um damno egri penetret , emmpla-

gi intentionem ,.

ftro quodam, aut tere

binthina cocta, ad di

ntam

quo tanto fecurius a chirur-

h

debitam involvi poterit,

o adplicari pothit.

His b

reviter pralibatis, ipfam

perationem cum regulis circa

demum fübjungimus o

BROORDORPUHENCROMEREURO VRCLPTEUVRAPETEY A

illam obfervandis, quarum

prima .erit, ut eger in

commodum fitum ponatur ver

füs]ucem, quochirur-

& quidem ita ut ca-

gusin opera

ndotanto fecurior fit,

inc

ut zegri firmum

teneatur ab alia perfona , ne

tur. Aperüs pal»

inde moveatur, ac operátio turbe

culi vocant & hi«

pebris annulum quem fpeculum o

ere

—

d

-

-

Q i*

bere folet chirurgus, quo oeuli bulbum firmiter té

[]

neat; id quod aliquando vel minus neceffarium, vel

[

. minus adplicabileexiftit; dum quandoquidem chirur-

T.

H

gus propriis digitis idem efficere poteft. Hocfa&o

1

ehirurgus te&o prius oculo fano lanceole Hypopy-

"EE .

)

on in inferiore aut. decliviore loco. pertundat , ut

pus colle&um effluat, quod utfüfficienter,fiat fuffi-

"at

[]

ciens debet effe apertura , ne nimis parva puris ef-

fluxum impediat; pracipue fi fpiffiufculum fuerit; ad

cujus evacuationem plenaria:m leviorem oculi pref-

fionem commendant; quam tamen non femper ne-

ceffariam , aut utilem , ob oculi fenfibilitatem , judica-

mus$ fcientes, quod calida oculi fomentatio, de qua

fuperius di&um eft, füb pauca ex

pectatione pqu

fuxile reddat, idemque preftet.

XX.

B. 9 () ( 2 M

"d

r]

Haud immerito nunc quaftio movetur , in

quo fpecialiffimoloco chirurgus apertionem inftitue-

re debeat, cum plurimi authorum a Galeni ad rio-

ftra usque tempora, quosinter funt Nuckius, Ver-

duyck, Dolxus , Heifterus, Paraus , Solingerus, Fa-

bricius ab Aquapendente , Dionis, etc. locum pun-

&urz (ine exceptione determinent in inferiore cot-«

nezmargine,five circa adnate & cornez conjuns

&tionem , ita ut oblique fecundum du&um fibrarum

adigatur Lanéeolaobliqua; alii autern inter chirur-

g0s praéticos opinionem foveant , melius effe, fi

"- V9 X N n Jupe v UX

apertio im medio cornez inftituatur, Noftram fi

hacde re explicare debeamus fententiam, diftin-

"

guendum effe judicamus,anHypopyon puftulam for-

effu-

thaverit in fübítantia tunicarum ; an. vero pus

füum

R i i

mET —f.»-ewæ n

Swe

T

E p

s

a

EC Ms

OIPERUPIWed .

x

26

fam intér corneam & uveam hareat ? fi pi-.ïu'?s ; 'aper'tï,o in-

ftitui neceffario deber in ipfa illa puftula, quemcunque. de-

mum locum oculi fpecialiffime occupaverit: fi pofterius ;

duo potiffimum occtrruntdubia confideranda : unum circa

humortfm oculi efluxum , alterum circa cicatricem in cor-

ä

nea nafcentem vifumque impedientem, llli qui apertio-

nem in medio cornés fuadent ae füftinent, refpicere vi-

dentur , ad faciliorem humoris aquei & reliquorum efflu-

i

xum, perlocum declivem vulneratum, quem magis prz-

caveri.aut evitari putant fua enchirefi- 4lli vero quiin in-

feriore cornez margine apertionem füadent, evitare quam

maxime ftudent turpis cicatricis inductionem, qua pupil-

la facile tegitur & obfcnratur: nec eft quod una prz al-

ä

r

tera parte aliquam hac de caufa mereatur reprehenfio-

nem; cum utrümque incommodu

4n

m contïdgratigne fit di-

—

gnitfimum,

L

Inrerti

m cum in rébus dubiis fcmþer minimum ex

duobus fit eligendum malum , notiffimum eft, humorem

E

H

aqueum licet ex parte ftmul cum pure effluat, haud dif-

ficulter refticutum iri , ejusque fimplicem efüiuxum haud

(ravem incutere mecmum, — Reliquorum quod attinet hu-

morum profluvium; & hinc dependentem coécitatem, no-

torium eft, hoc non a fpecialiffimo loco vülnufculi infli-

&i, fed a vulnufculi magnitudine dependere, quod utprae-

caveatur,cautum effe decet chirurgum , ne apertionem ni-

:Z;

mis latam & magnam faciat , cum haccautela non obfer-

[6:

[9

vata femper illud profluvium contingere poffit,(ive apertio

inftituta fit in medio, fivein margine cornez. . Decicatrice

li

&i

autem fubnafcente in medio cornez poft alterum operatio-

nis modum haud dubius effe poteft chirurgus, cum fere fit

[*

inevitabilis ; LInde concludo, priorem methodum utique fe-

cundurn rationesallatas ordinarie meliorem ac praferen-

dameffe;quamvisnonreticere poffim,meipfum ante annum

ü

a

aut quod cx.currit;,i/n virgine sq.annugrum,cui poftCatara

de-

.

um &

—

z.

EX

MY

Y

as

ss

"

d

2

B

A

-

*

DA

»€

VN TA

27

n—

depofitionem, poftquam Ophtalmiater egram triduopoft

operationem deferserat, atque difcuffio inlammationis ab

53

alio Medico fruftra tentata erat, " Hypopyon obnarum

ca

fuit, apertionem inftituilfe circa mediam cornez partem,

-

& quidem felici fücceffu, nullo remanente cicatricis vi-

Q-

füm impedientis veftigio, quod tamen, cum femel fltem

-

obtigerit, inregulam vertere nolo. Non poflüm quin

u-

in tranfitu quafi enchirifeosillius mentionem faciam , cujus

Ép

Galenus recordatur, de Ophtalmiatro, qui Hypopyon

n-

curaturus, caput aegrotantium it& motitabat & fuccutic-

';I'[l

bat, ut pus ex camera oculi anteriori & .humore aqueo,

d-

ad fundum quafi. oculidecideret , & ita pupillam libera-

u-

bat: circa quod remedii genus alii dubium jam moves

O-

runt, quod neqse vera difcuffio hinc fit fperanda ,. ne-

ji-

que puris evacuatio, ideo

mendarinon mereatur.

que tan?uam acequatum —

.:n

ex

Ad plenariam Mepopyi-a catesia pnrnfenta libe-

m

rationem commendatur aquibusdam in caíu puris fpiffio-

if-

ris, fuctio per tubulum huirc negotio accommodatum; id

ud

quod cuilibet relinquimus liberum; fimul autem. com-

u-

mendamus abfterfionem neceffariam per mundificantia,ut

O-

vulnufculum probe mundatum tanto citius atque felicius

di-

confolidetur; quem in finem Myrrhata & Cróeata com-

P

muniter fub colliriis aqueis laudantur, que tamen fub ve-

l-

hiculo tali aqueo parum efficíunt,. - Unde potius ex fen-

EE

tentia Dni. Prafidis, partim linguentum illud Ophtalmi-

LO

cum Hartmanni a Dolzo maximopere laudatum ; ex fel-

ice

libus Anfer, Gallin. & Melle patatum ; partim Axungi-

lo-

am Viperarum aut Afchiz piíciscommendamus, tanquam

fit

certiores de horum effectu ab ipfa experientia repetita

(e-

fa&i, His omnibus recte adhibitis neceífitas quoque po-

xn-

ftulat , immediate poft operationem chirurgicam füfcep-

im

tam per aliquot ad minimum dies acceffus Iuminis arcea-

i

tur ab oculis; & eger in lpco Obfcuriore detineatur, ne

'ab

le-

W-:-—.o.— x

DTTRUM B C tU

I EE

)

A

28

5

VARNS FAS

"

i»

1

)(

L

p

'ilitas oculo

ab acceffu luminis major quam

par eft fenfib

& aflluxus humorum aug

eatur, aut invite-

contrahatur ,

tur.

Nec om

ittenda funt, in eo precipue cafu, ubi pus

corneam inter & uveam.

hafit, conftringentia & exfic-

vulnufculo; quointuitu e«

cantia, pro citius occludendo

tiam communiter Collyria e

x fucco Chelidonii, Aqua

a,&paucoVitriolo albo

Euphrafiz;fceniculi, Tutia praeparat

XLil,

parata

Ó

commendantur.

Ultimum quod reftat in hoc negotio ,.

.

duo illa in

s aquei ef-

comm

oda confe&aria refpicit, nempe Humori

fuxum, & hinc pendentem oculi

collapfum & imminu-

tionem; & Cicátricis in corne

a au

t adnata generationem.

Notandum veto circa prius ,

quod folius aquei humeoris

E

effuxus nihil portendat, cumi

llefimodo vulnufculi con-

ituatur, priftinam-

folidatio acceleretur, facile fponte reft

ue formam oculo reddat; & quodhi

c efiuxus non me-

d

tüendus fit, nifi aperrnra faet

a totum O

culi bulbum ad ca-

Cicatricem quod attinet,

vitatem usque. penetraverit.

ipi

us quidem generatio intotum

fere praeoccupari nequit;

cornez, aut penitus obnafeatur, nul-

fia

utem in margine

lum inde timendum

eft damnum reípe&tu vifus, quoniam

upillam non tegit aut obfcurat: fi

vero forfan corneam

ita ob(ideat ut pupillam tegat ;

poftea opera erit impen-

denda, ut

lenioribus fepticis & abfterg

entibus ipfius cal-

bus removeatur, quod facilius fücceffive

lofitas pro viri

obtinetur -

quando Hypop

yon in fübftantia corneg ha-

fit.

Hunc !

n finem partin

Pulveres ex facharo Canari-

enfi, offe fep

ig & Vitriolo albo quotidie infufllandi, par-

tim Axungic

füpranominatae pervices inftillandz, locum

busomnibus prorevulfione Decubitus hu-

habebunt : qui

morum ad oculos, ta

m Laxantia interpofita, quam pro

j

re nata. Fonticuli

fubjungi poffunt , & fic patien-

totum expedandus erit

.. tþrg. optatus in

EILNEIS

plag. Ts

|.9.pofi Pyofin del, comma — pag. 9À 22:leg« Hypopyon,

p

GE

As

ERV

E

m r a

m a r

—

—

——

—M—Á

—

t^

-

——

Ra

—

j

DISSERTATIO SOLEMNIS MEDICO - CHIRVRGICA

HYPOPYO

2

QUAM

z

ADSPIRANTE bUMMO NUMINE

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

CONSEN TIENTE GRATIOSO MEDICORUM ORDINE

. M

E

PRZESIDE

cïä

Ro

ä

DN.

GEORGIO., DANIEL

P

ä

ä

C€OQ

[l 7

MED. DOCT. ANATOM CHIRURG ET BOTAN.IN ALMA FRI-

DERICIANA PROFESS. PUBL. ORDIN. POTENTISS. BORUSS. REGIS iN

D

COMITATU MANSFELDENS. ET APUD PALATINOS HALENS, PHY-

SICO MERITISSIMO ACAD. CJESAR. LFOPOLD. NAT.

CUR. COLLEGA LONGE DIGNISSIMO,

x

PATRONO, AC PROMOTORE SINGULARI ()BSE'RVANTI',E CUL-

-

TU DEVENERANDO

E

E

E

PRO DOCTORIS GRADU

SUMMISQUE HONORIBUS AC PRIVILEGIIS. IN AR-

TE MEDICA MORE MAJORUM SOLENNI

OBTINENDIS.

D. X jguli o M DCCXXVIIIL

PUBLICO ET PLACIDO ERUDITORUM EXAMINI

HORIS ANTE ET POMERIDIIANIS

EXPONET

E

CHRISTIANUS AMELINGIUS $5

OSNABRUÜGGENS1$.

t)uern;amt

E

493:56$061-t92063-092192061-102061-E920€1-193061-1020€1-192061 9504 4192

HALAE M AGDEBVRGICAE,

26

Typis IO. CHRISTIANI HILLIGERI Acad, Typ.

/ £.

[2 4

a

L

Z

:/)'

'-x Copyright 4/1999. YxvMaster GmbH www.yxymaster.com