KaI600-4241
author: Eyllermann, Christian Ameling

Ka I 600

s

4241

| Coschwitz, Georg Daniel: Dissertatio solemnis-

medico-chirurgica de hypopyo. 1728

|

VCCSETCuMUBTREAS ET LR ROR a

g

!

l]

PT

L

E

—

—

—

-

x

du

ww.

-

?æ

DISSERTATIO SOLEMNIS MEDICO CHIRVRGICA

HYPOPYO

QUAM

ADSPIRANTE bUMMO NUMINE

CONSEN TIENTE GRATIOSO MEDICORUM ORDINE

PRZESIDE

DN

GEORGIO DANIEL

"1

MED. DOCT. AN*XTOM CHIRURG ET BOTAN IN ALMA FRI-

DERICIANA PROFESS. PUBL. ORDIN. POTENTISS. BORUSS. REGIS iN

COMITATU MANSFELDENS. ET APUD PALATINOS HALENS, PHY-

SICO MERITISSIMO ACAD. C/ESAR. LFOPOLD. NAT.

CUR. COLLEGA LONGE DIGNISSIMO,

PATRONO, AC PROMOTORE SINGULARI OBSERVANTIE CUL.

TU DEVENERANDO

PRO DOCTORIS GRADU

SUMMISQUE HONORIBUS AC PRIVILEGIIS. IN AR-

TE: MEDICA MORE MAJORUM SOLENNI

OBTINENDIS.

D. X dul 4nno A4 DCC XXVIII.

PUBLICO ET PLACIDO ERUDITORUM EXAMINI

HORIS ANTE ET POMERID/IIANIS

-EXPONET

CHRISTIANUS AMELINGIUS Sz-,t)[[er

n;atm

OSNABRUÜGGEN518.

493661661-192001- 192 192661- I93c61-E0:663- -493:61-102061-192061-9:064 492

HALAE M AGDEBVRGICAE,

J

Typis IO. CHRISTIANI HILLIGERI Acad Typ.

| *«

&*

Ic-

"]

d

*

u

*

&

»

ü

— -

P

——

-2 7

WO WE

Mi

,*t-

PA

xX

Nl ///

-

/XX&

z

1

z

CZ

7

t

L ,

hi

![ ?

.

—

n

1

ts

m

N

PROOEMIUM

——

EY

)

z

——

u

——

M

A

-

Orpus noftrum mechani-

zm

N

ULb

*

CA

mur

ce conftructum effe, atque in

i

d.

d

E

fingulis füi partibus peculiarem

& XTT

— E N

quafi mechanifmum monftrare,

EX

TETTTICTITDRL

nemO eit qui dubicat, qui fal-

SSSNNN

N

f

Xtem [ftudio artis falutaris ali

-

H

:qualem operam navavit, & in

arte anatornica mediocriter exercitatuseft, Exo-

mnibus autem qua corpus noftrum componunt par;

tibus & Organis precipuum mechanismum pr« fe

ferunt Organa quz fenforia vocantur, & fenfibus

externis principalioribus inferviunt; e quibus maxi-

me Auris, cum Oculo prz reliquisexcelli, Quan-

tus non apparatus adparet in aure, pro fonis cum

aére tremule commoto allatis, recipiendis, dirigen-

dis, moderandis excavationum, elevationum , ca-

vitatum, membranarum, officulorum ; foraminum,

A2

: uxwu*'-

/

Eu x AÉ

4.

du&uum, mufculorum, nervulorum, vaforum,que

:

omnia in hunc finem confpirant?

^ Quantum non occurrit ftru&urz artificium

in oculo, per tunicarum diverfarum lamellationem,

nervulorum implantationem , humorum difpofitio-

nem, & obfirmationem, mufculorum, tanquam in-

ftrumentorum motoriorum accuratiffimam diítri-

butionem ac connexionem , fitumque talem, quo e

longinquoe , eque ace vicinia, radii vifivi, fub illu-

minatione obje&orum vifus, in pupillam incidere

posfint, ut anima noftra rationalis de obje&is, eo-

rumque conditionibus, ideam atque Judicium fibi

formare, ac pro neceffitate voluntatem fuam circa

illa exequi valeat.

Neque deficit hujus organorum fenforiorgm

ftrücturz neceffitas: cumenim fenfus, Animz qua-

fi excubitores exiftant, quorum ope corpus mecha-

nicum ab externis injuriis , ipfius (tru&uramleden-

tibus ac deftruentibus , praíervetur, ne lzfa co

ris ftru&üra , per fecretionum & excretionum

fib-

lationem , corporis mixtio deftruatur; maxima fane

urget neceffitas, ut fenforia organa exquifitiffime

conftru&ta, & pro fine legitime obtinendo ; legiti-

me adaptata effent.

Sicut autem in ftatu naturaii hac prarogati-

va gaudent, ita nihilominus omniaac fingula varie

ac diverfimode in ftatu . praternaturali affli&ioni-

bus morbidis fubjacent , quz illorum vel ftru&uram,

vel.officium ledunt, & vel ad tempus, vel totali-

ter

M

ääää e o

Dy

ter perdere poffu

nt. Cajus rei exempla haud pau-

ca Oculum nobiliffimum vifus orga-

s

ca quoque cir

num occurrun

t, Quod cum itafit, haud incongru-

um exiftimavimus, utíuüb prefente Thematis in-

auguralis elaboratione , quz nobis imprefentiarum

A

incumbit, affe&um Oculorum morbidum propona-

mus,quiH Y POPYON vocatur;

ejusque tractationem

Quod ut in

methodicam breviter perluftremus.

Nauminis füummi gloriam , egretantium vero fo-

lamen cedat; eft quod fubnixis precibus opta-

mus,

*

I.

t

- Ntequam ad plenariam negotii pra-

fentis pertractationem nos accinga-

mus, n'eceffitas requiric, ut Dcefinitio-

nem affectus de quo loquimur, fuppe-

ditemus: qua velnominalis, vel rea-

lis erit.-

Nominalem quod attinet definitionem,

Hypopyon derivatur , atque componitur in gra-

ca lingua, ab 572 füb, & zó» pus, unde in genere

fappurationem denotare poteít: quo refpeétu op-

onitur & contradistinguitur Hypopio , quod de-

rivatur ab vzozc», fupgillo , plagis contundo, &

fuggillationem feu fuffüfionem denotat; vel ab

ózeioy ad fpe&tus,q. d. fuboculare, velparsqua c-

x w

culis fübjacet: unde etiam in fpecie Hypopion hoc

Brunoni in Lexico Med. Caftell fuggillatio füb ocu-

lis audit.. —

—

"

A;

: 'lI.Rea.

[v

$u x us

-dL

Realitär 4 definiendum eft Hyþopyon, dici-

mus ex recepto in Ícholis medicis loquendi modo,

quod noageneraliter fuppurationem in quacunque

corporis parte, obnatam, (ed fpecialiter fuppuratio-

nem in Oculo,' przcipue in , aut füb ejus Tunica

cornea denotet, Quamvis enim a quibusdam ftri-

&iore fenfu eo reftringatur , ut quafi folummodo

Pus intra cavitatem, qua corneam & uveam inter-

cedit, colle&um Hypopyon conftituat, non tamen

deficiunt alii , qui nobifcum fi non. femper explicite

tamen implicite, Hypopyi titulo indigitant Abfcef-

fulum intra fübftanciam tunicarum oculi anterio-

rum, pracipue cornez, ejusque cor.finia ex inflam-

matione ortum , qui ad maturationem perductus,

materiam füppuratam continet , vifuique aliorum fe

fiftit, qua rupto aut aperto abfceffulo, vel inter tu-

nicam corneam & uveam effunditur, ibique humo-

re aqueo permixta vifum turbat , vel feliciore füc-

ceffa per exteriores tunicarum oculi lamellas viam

quære'ndo excernitur, fuique efüuxum patitur.

1

III' -

-

Diagnofis hujus affe&us haud eft difficilis ;

cun: fenfüs externos incurrat , & adípe&u digno-

fci valeat$. quamquam pro diverfitate circumítan-

Vel

tiarum fpecialiorum .liquo modo differat.

enim adparet Hypopyon in forma puftule elevatz

humore d fuppurationem prono replete, in tu-

etue-

nica cqmea,yg; etiam aliquando adnata füperfici

Ino-*

X

e

Z

EN.

2

3X

Z

*

L

o

g x Es

T

moremy;oculi rubprem,dolbrem,& ardoretïw,taaniam

fignia inflammationis jun&um habentis:velin confpe-

&um venit fub purulente- materie evafate forma,

quando nempehec humoriaqueo perfunditur;atgjin

oculicamera anteriorefüb corneainterhane &uveam

tunicam locum capit, per corneam transparet & ita

humorem aqueum turbando,vifum perdit;squa diver-

firas Solingerum movit, ut diftin&tienem inter Pyo-

fin; Ophthalmon, & Hypopyon, conüiþu?t,

,

IV.

Eent—ia af-

De endef hzc differentia non ab e

fe&us , fed ab accidentali circumftantia affectum

comitante: femper enim adeft eadem morbi for-

malitas, confiftens in inflammatione & abíceffu for-

mato intra fübítantiam tunicarum oculi- cum vero

tünice oculi tam cornea, quam adnata ex variis

atque diverfis quoad numerum laminis compofitae

exiftant, hincque füam craffitiem habeant , nec

nón per tunicas oculi co

iofa fimulac fubtilia vafa

4

iftributafint, haud adeo

fanguifera , & lymphatica

difficile eft, quod fanguinex ftafes & extravafatio-

nes in illis occurrant, qua inter laminas fibrasque

tunicarum locum fibi parant, & in corruptionem

apoftematicam converfe, mole fua non modo la-

minas diftendunt, fed acrimonia fua erodunt atque

in unitate ladunt: quod fi circa exteriorem tunica-

yum partem contigat , puftulam elatiorem in illa-

rum füperficie excitat, fi autem profundius verfüs

lora

interiora cqntingat , rruþyarl erit verfus exter

ele-

2

e

D

A ASMA,

8

D

A

E

WL

oA

A.

2

d

X EX

elevatio , facilior vero ver(üs interiora perruptio,

& hinc puris in cameram oculi anteriorem effufio,

V.

Sol&t etiam differentia ab authoribus conQ

fticui atque notari inter Hypopyon & Puftulas tam

in adnata, quam in cornea oriundas : nec eft quod

hanc differentiam penitus & in totum rejiciamus;

fi enim fecundum Joh, B. Verduyk puftule faltem

miliares parva & albide , aut nipricantes, ad nul-

lam fuppurationem tendentes, fed humorem fpiffi-

ufculum forfan lymphaticum continentes , ;ntelli-

gantur, utique hac diftinctio locum habet; fi vero

inflammationem junctam habeant, maiores ánt, &

fuppurentur, non videmus quomodo.ab Hypopyo

differant,

De reliquo hic affe&us differentiam

quoque admittit, quatenus vel idiopathicus , -vel

fymptomaticus exiftit : ubi idiopathicus nobis.au-

dit, quando vel a caufis externis violentis , vel ab

Ophthalmia graviore citra alius morbi cardinalis

rafentiam ortum capit : fymptomaticus autem , f

aliis affectibus internis morbidis fuperveniat, quale

quid in Variolis haud raro contingere folet. De-

nique Hypopyon quoque differt, quatenus vel ma-

gis fuperficiale, vel profundius exiftit, & hxc fua dif-

ferentia maius minusve periculum ratione eventus

,

tiigitat. :

VI.

De fübjeis (i. quzftio inftituatur , quanam

huic afflitioni prz aliis magis obnoxia fieri poffint

aut

X9en E

v

d

E DC m

9

aut feleant, hzc fane non poffumus certa ac deter-

minata declarare 2

cum enim hic affectus ordina

rie caufas occafionales agnofcat, qua primam ipfi

oriendi anfam füppeditant, ab his autem nulla stas,

nullus fexus , nullumque temperamentum facile e-

ximatur , quin ipfis fabjici poffit 3. nifi forfam in ca-

fü Ophtalmiz pregreíIe, ad hujus fübje&ta corpora

nempe plethorica ac temperamenta calidiora re-

fpicere ma

terminata.

gis velimus ,.; fubje&a maneþunt inde-

,

Vil

Speciale fübje&um vel partem fpecialiter af-

ectam vero tanto facilius declarare licet, cum non

raodo ex corporis noftri partibus organicis, Ocu-

lus, fed in hoc fpeciatim certa ipfius partes , prae

reliquisadfli&te hunc titulum mereantur.

Oculum

enim füb hocaffe&u przaliis corporis partibus prin-

Cipaliter & unice quafi affe&um exiftere; a nemine

inficiari poteft, qui perpendit imo videt, oculi bul-

bum tumere, dolere , rubere , imo officium ip(ius

nobile, vifum, ledi. Specialiffimg vero partes o-

culum conftituéntes in hoc affectu patientes (ünt

'Tunicz in quibus Hypoyon, confpicitur, & qua-

rum officium per ipüus prafentiam leditur: quas

füperius jam declaravimus, quod fint vel Tunica

oculi adnata feu conjunGtiva, vel cornea. . In utra-

quelenim harum aliquando hypopyon oritur, ubi

tamen potiffimum füa prafentia vifui inimicum ex-

iftit, quando in cornea exiftir, & quo magis ad pu-

O parte

Pilþm extenc?iturf: an vero Uvea tunica pr

a e&a

N

sv

sU

x

NVA

igo

p

$i

AR

7

i

p

R

:

xCE

RN AR

D

affe&ta declarari poffit aut debeat, ita i:tHypopvon

in illius fubftantia náfcatur, dubium nobis videtur,

propter teneritudinem minoremque ipfius craffiti-

em;.qua tantam puris collectionem haud facile con-

cedit, unde potius nobis verofimile videtur, illos

authores,qui Uveamut fübjectum füpponere viden-

tur, eo fenfü hoc facere, quatenus fübeffuffione pu-

ris inter corneam & uveam preffionem & expanfi-

onem patitur: quo fenfu etiam hurnor aqueus pro

fübjecto in hoc cafu declarari poffet , quia pefufio-

nem puris , füiqueturbationem patitur

; quod tamen

:

b Bems BehS 09 — £. — — n e— A um RL RO

latiqsïqüam' par eft extenderetur.-

" VIIT.

»

-. Devolvimur nunc ad caufas earumque evo -

lutionem 5 ubi primo occurrit materialis proxima,

quam in humoribus, tam fanguine quam lyrnpha

admixta, extravafatis quaerimus : dum enim per

arteriolas eque ac venulas Oculorum tuünicas fübti-

liffime perreptantes, fanguislymphali &umore refer-

tus fertur ac vehituraccedente aliquali motus impul.

fu, qui vaforum aut humorum conditioni impay

exiftit;, eorundem diftenfio aut ru

ptura contingit ,

unde intra fuübftantiam fibrofam &

lamellatam tuni-

carum effunditur , quz a molecula illa fanguinis ex-

travafata-itidem diftenditur, ira ut fanguis ftafi at-

que quieti fübje&us ex fua natura in corruptionem

ruere cogatur, que ramen hic ob admixtam 1ym-

jham partiumque fulphurearum difpulfionem non

k of B3 Fb*— DO ( f* 00) 99 609 8

fphacelofa, fed apoftematica evadit. Sicut enim 3-

tes motus

£

lias jn corpore ftafgs fanguineas occurren

»

uÀ

p

,

| fangui1

Eu E

TI

fanguinis congeftoriis excipiunt atque fequuntur,

uibus fi fieri poteft portio ftafi correpta 'ite-

rum diípellatur , refolvatur , difcutiatur , . ita

hic idem contüngit, & fanguinis affluxus major

ad oculorum tünicas fequitur, unde ardor , rubor,

tumor, dolor: cumautem non femperin naturz po-

teftate pofitum fit, ut fine propofito exaffe potia-

tur, fufficit hic, quod particule agiliffimz in hac

ftafi difpellantut , , reliqua. autem per mutationem

fitus & figurze

t

-

; uti recentiores loquunltur, in mate-

j

)

am converFantur fupp/uratam.

f

IX.

&

Ex antecedventium' caufarum daH'e ocdufrit

congeftio fanguinis ad caput fa&ta, motusque pro-

portionem naturalem füperans: quamdiu enim füb

ordinariis atque equalibus fanguinis motibus cruor

per vafcula oculorum fertur , & aquali ordine per

arteriolas allatus per venulas quoque regreditur, ac

proportione zequabili circulatur,. tamdiu neque fta-

fes , nequeextravafationes, neque inflammationes

ortum capere poffunt ? quam primum autem fan-

guis per arteriolas celeriore aut fortiore motu im-

pellitur, quam per. venulas retrocedere poteft, facili

negotio in vafculis minimis hic occurrentibus, pri-

mo ftagnationes , vaforumque diftenfiones, deinde

rupturg, & extravaíationes,veraque ftafes oriuntur.

Neque rationi contrariabitur, fiad hanc caufarum

cla

i

flem etiam fanguinis conditionem prxternatura-

lem; aliquando ad minimum concurrentem , refe-

B2

raInus;

n

12

X m

ramus: id quod fit, quando fpiffior eft quam pro-

tranfitu per vafcula rninima elTe debet, aut fpecia-

li mucefcentialaborat, tantoque minus füb haccon--

ditione motum imperuofüm tolerare poteft ; aut di-

fcrafia falfa infe&us tanto facilius tenerioribus ac

fenfibilioribus oculo

y

run tunigis rofionis effe&u 'u»i-

fenfus effe poteft-

X.

; A&Qccaüona-ï-es (i animum dirigamus caufás;,

variz illarum deprehenduntur : fiquidem ad hunc

affectum a'iquando difponunt violentie externa, ab

i&tibus , aut contufionibus in oculis perpeffis, illata.

Quando enim violenro talismodi i&u oculi bulbus

afficitur, fübtunicarumquaffatione füccedit fibrarum

motriciumdebilitatio & relaxatiotoni,ne dicam quod

quandoque unitatis lzfio contingere poffir: & cum

oculus cereris paribus inter corporis partes facile fen-

fibiliffima exiltat dolores graviffimi caufantur , qui-

bus prafentibus major fanguinis atque humorum

affluxus fuccedit, quo ftafis & inflammatio forma-

gur, qua fifatis cito haud refolvatur ac. difcatiatur,

füppurationem talem p

oft fe tr3here valet. Neque

hicexeludendz funtO-ulilae&ones v ulneratoriz,pro-

cipue tales, qixe fübrili»res exiftunr, nec ftatim hu-

morum effluxum fimultaneun concedunt atque cau-

fantur ; ita ut difciffo , aut puncto aliquo vafculo

fanguifero, ftaíis & extravafatio fanguinis fub ocu-

li tunicis, & intra illas oriatur. i1d quod aliquando

upun-

-aCc;dic a Catara&z depotitione, quando fub ac

&ura

r

SoES

Es X E

13

&ura vafculum aliquod lzditur , & fanguinis extra-

vafario vel turbationi humoris aquei, vel hypopyige-

nerationi aníami prabet, prout a Clariff. Heiftero

hoc probe noratur? nec non a propria obíervatio-

necomprobatur. Vidimus enim Virginem $6 cir-

cirer annorum cataracta laborantem ; & operationi

chirurgi ocularii cujusdam fe fübjicientem; cui tri-

duo poft operationem magna füperveniebat inflam-

matio , pofftquam humor aqueus fanguine perfuüfus

effer; & ira materia füppurata fücceffive poft cor-

neam tunicam locum fuum capiebat; dum inflamma-

tio haud tempeftive difcutiebatur, aut diftuti pote«

rat

Poteft tamen bhzc lafio füb catara& depofi-

tione longe facilius contingere ; fi chirurgus aewa-

pice latiufcula fcindente przdita, qua rotunda pun-

gente'utatur, dum valcula minima oculi facilius pun-

Curam effugiunr : precipue fi forfan Ophtalmiater

minus exercitatus , aut jdebita notitia de oculi ftru-

&ura haud inftruétus fuerit, e quo duplici funda-

mento facillimo negotio, acum jufto prefundiusin-

trudere, maleque cataractz

'depoütionclm ft:fc;pgrg

poteft.

XI

Ad ecdafionaleä quoque caufas 'Hypop4yi r&;

ferimus Variolas, fub quibus aliquando tanta con-

tingit fàng

uinis & humorum ad caput congeftio, ut

Ji liberi aut immunes ab illa maneant, fed

neque ocu

(anguine perfundantur, doleant; rubeant, &, dura

aut fri-

llis ad ploratum

--&io-

æ'gmtantibus przcipue tene

3

4

Y

14

ESSOCOESS

&ionem anfa füppeditatur , fepiufcule quoque hu-

jus affectus generatio inde emergat : quo ipfo va-

riolofi egrotantes fummum incurrunt periculum de

vifusamiffione, finemperupto Hypopyo vel humo-

res oculi efluant, vel fupra pupillam turpis cicatrix

ipfius claritatem obnubilans remanferit, Cujus réi

varia extant teftimonia , quorum aliqua faltem al-

legare licebit.

Sic Fabricius Hildanus Obferv. Chi-

rurgic, Cent. VI. ObBÉL X X XII ad Blandinum trans-

miffa, fequentem in modum loquitür $ Cererwm mr-

fére munc afflgimur bic Varielis, wardis diverfisque Sym-

"ptomakibus complicatis , quam plurimos infantes e medio

tollunt, Varia poft fe reliuquant Jmptomata , prafertim

án dis , qtà non exarte curantur, Kufce diebus ex uicino

appica addutla wibi f'uit Puella, cut unateréa dlla acris oa-

riolarum. ita eroferat corueamy, t ex utreque oculo 'fac?)z

Simile quid teftatur D. Joh. Jacobus

milfet covca.

W/agnerus; Ephem. Nat. Curiof. Dec. Il. Ann, V.

Obf CH inquiens : Quam siferabilem azfpetluns Va-

risle nim unnqgutm poft fe Teliguant , €) dyrejim, ) Me-

aicorum olfervationes frequentes dotemt. Variolae dextram

wogue oculi bulbum puelli cajmsdam. moftratis inoafertut,

aude Hypoyon five Qculum purulemtum contraxit , bic ex-

fra orbitam prominiit , ut turpi [pedlaculo fueriz3. & Dec,

II. Ann. IV. Obferv. 1. Georgius Frankus de Fran-

ckeriau ita loquitur: Heidelberge A. C. 1673. ubi epide-

suice gra[[abantur Variole altquos vidi poft illas Juerdaftros,

Alios paralyticos, Medici Neofladienfis D,D. 3. F-W. filie

Heideläergæ poft Variolas criebatur dirylapia , qualem £m a-

?Hpere

lia Waqw ;fzf'zzqre didem q&/&wm. 4. C. 1695. f

'UC'WZQ

,

a n i

u

,'Isf

gt x x |

æefnan Viiemäergee apugïSaxam.c plures infantes mmibi offe-

relantur , qui poft Variolas Hypopyo Labarabagt. - Necde--

fecerunt huiusque Dno. Prafidi complura, in praxi,

ipfius numerofa, exempla, ideinteftantia, quodpar-

tim füb variolis, partim poft variolas, Hypopion fue-

rit obortum; ubi precipue femel tanquam notatu di-

gnum obfervavit Filiam 12. annorum variolis labo-

rantem Hypopio correptam, & rupto fponte Hypo-

pyo, per humorum omnimodam effufionem, vifum

amittentem; cujus mater eoder atatis anno, füb va-

riolis, 1n ejusdem lateris oculo, idem perpeffa fuüerat

infortunium.

I

Ad Prognofin tandem

devolvimur, ibique no-

tamus; affe&tum noftrum in genere quidem delete-

rium aut.vitz pericnlo-coimplicatum non efle , nihi-

lo minus tamen refpectu Vifus, graviorumque fym-

ptomatum magnisftipatum elffe periculis, $i enim cum

inflammatione dolores in oculo augeantur & continu-

entur , periculum fübeft de dolorum tranfituin fpafti-

€as, iuio convulfivas & epileptieas tractiones, per ner-

vorum confenfum oriundas: nec metus de fphacelato-

riaafe&tarum partium corruptione plane de nihilo eft.

Speciatim vero prognofis circa Hypopyon eo tendit;

ut abíceffuloilloformato;unitatis lefio tunice cornez,

aut conjunctivz , füccedat, qux fi ad interiora ocu-

li penetret 5 facillimo negotio omnium humorum

ex oculo profluvium, füb abfceffus perruptione,poft

fe trahere valebit. De reliquo tamen notandum;

quod hypopyon in conjun&iva obnatum paulo mi-

hac

nore gaudeat pericqlo, propter majorem qua in

re-

16.

que xcvex

g;

gaudet denfitate &tunicarum firrnita-

n

regione oculus

facilius hypopyon locum ca-

teac craífitie,; in qua

pere,

& circaexteriora ipfius perfiftere poteft: cum

fito longe majus fecüm pericalum gerat,

ex oppo

uando Corneam

ipfam occupat, & quidem quo ma-

edium ip

fius obfidet , atque pupillam attin-

gis m

it.

Hicenim cum tanta craffities bulbi oculi non

adüt, & fub cornea immediate humor aqueus po-

:

fitus fit ; facilior eft ab(zeffus & erofionis penetratio

1

per totam tunic

am, & fi ruptura , aut apertio fiat ,

humorum effluxus;

cum vifus amiffione: aut licet

humorum effluxus non contingeret, cicatrix foeda

AMEN

a

corneam occupans, quo proximier pupille eft, iti-

dem vifum perdet. Majus quoque ancipitis even-

tus periculum. fübeft quando materia fuppurata ocu-

quam fi peculiarij puftulze- inclufa

li cameras replet,

"

fuerit ;

ex hac eni

m facilius, quam ex illis felix eva-

cuatio fperarin

poteft cum füccedente confolidatio-

a

)

r etiam a caufis violentis concurrit

ne.

Quom

oculi conqua

i

atio, & fibrarum motricium, aut vascu-

;

inor fubeffe poterit fpes difcuti-

lorum lzfio, eo m

endz ftafeos, & tanto

gravius fecundum omnia fymp-

tomata metuen

dum eft Hypopyon, proprer defe-

&um motus, quo difp

ulfjo humoris evafati fieri de-

beret. Nee poffumus, quin pejorem

fücceffum ,

raviusq

ueincrementum hypopyi predicamus;,quan-

do nofler a

Éfe&us immediate cum variolis jungitur,

turs eam ob rationem, quo

aut lllas proxime fequi

humores fub variolofo i

llo inquinamento per fe acri-

oxes non modo exilítant ;

fed (ub motibus illis fer-

N

mene

LA

&

E DIG

17

mentatoriis univerfalioribus, adhucacriores, & qui-

dem breviore temporis fp

atio fiant, ideoque hic eti-

am majus inducere poffint damnum.

1

XIII.

Pertra&atis nunc illis;

z ad Wconüd:efatio-

nem rationalem theoreticam .

H

ypopyi pertinent,

Ordo tra&tationis quoque expofcit, ut ea fübjungan-

tur, qua praéticam ipiius contemplationem refpici-

unt, viamque monftrare poffunt quo modo therapeu-

tice illius tractatio fulcipi fecundum rationem de-

beat, Hoc utrite & legitime fiat, diftinctio aliqua faci-

endaeritinterHypopyonin primo initio conftitutum,

& Hypopyon perfecte formatum; necminus, quate-

nuftunicarum oculi fübftantiam occupat; aut qua-

tenus materia fuppurata inter corneam & uveam

hzret; fecundum utramque enim circumftantiam

indicationes curatoriz ex aliqua parte erunt diver-

fz. Si enim Hypopyon in primo fieri conftitutum

fedem fuam in exteriore parte corneg aut adnatz

formaverit, puftulamque fimplicem elevatam hu-

more magis limpido, quam actu jam purulento re-

pléram referat , fzpiffime fpes adhuc fübeft impe-

trandz refolationis ac difcuffionis cumm omnimoda

oculi confervatione, antequam ad veram perfectam-

que transeat f(appurationem. Si veropus collectum

6t fub cornea

umorique aqueo perfufum, nulla

amplius difcuffio aut refolutio locum habere poterit,

pariteracinaltero cafu, quando puftula incorneaaut

adnata perfe&e jam fuppurata, acmateria vera pu-

ru-

^

3*

18

29 x ESX

rulenta repleta apparet;

s

*

'fed potius ïæpirüonis ipro-*

motio procuranda

"

"enit1:

Unde fecundum has 'alle-

atas circum

ftantias , vel tentanda erit Hypopyi fi-

g

entis

difcuffio: vel facti & perfette formati ad debi-

tam maturitatem perductio : quam excipere debet

materie pürulente edu&io; abfceffuli quam pof-

fibilis abíterfio & mun

dificatio; .ejgsdemqu;taadem

coníolidatio.

XIV.

j couimid t laR lo

um habet,quan-

do in tunica cornea, vel e:ziam conjunctiva extror-

*

füm pu

ftula fub reliquis inflammationis concurren-

t5 .itg

tis fignis,

efflorefcit; priinumque initium capi

ut ex colore

humoris inclufi, & mora remporis, fpes

difcuffionisadhuc adpareat.

Ad hanc im-

aliqua

dam a veteribus varie revulfiones commen-

yetran

dantur, laudantur: fiquidem Parzus Cap: De Hy-

pyo fcrib

it Ie curatioge premi: wnmiverfalioribus

A igeniur Cac

urbitule cum (Carificata - fvilliones impera-

Banizr; nec non uti Doleus ex mente Galenicorum

notavit, Venzafe&tioadminiftrabitur. Qu omnia,

T

fi de cetero

ftatus plethoricus urgeat, etasquecon-

grua CO

nfpi

ret , non fünt contemnenda aut negli-

enda;

fed. potius in locis declivioribus ; pro tanto

meliore derivatione ac revulfione adplicanda. Neque

hoc fcopo Laxationes contemnendi ufus erunt, fed

optimo confilio accommodate exiftunt , quate

nus

ffluxum atque

Ccu-

nempe generaliter humorum a

é&am, imminuunt

bitumfad c*apuï& partem affe

&ita

m

E

RESOCENRO

i$

& i.taxpni'vati'kie facilioridi(custioni inferviunt, .Inter

extérna remedia pharmaceutica hoc intuitu appli-

canda recenfet Doleus Spiritum Vini Camphoratum

Succo Chelidonii remixtum , quo oculus frequen-

tius fit abluendus: circa cujus applicationem tamen

haud minimi momenti reftar dubium , refpectu fen-

fibilitatis oculi, quz fpiritum vini camphoratum haud

tolerare folet aut poteft: quamvis enimSpiritus vi-

ni camphoratus externe oculi confiniis illitus, aut

linteamine quadruplicato impofitus haud incongruus

effe posfit, fed maxime conveniat; nihilominus im-

rnediata ejus in oculum applicatio concedi nequit,

cum in contrarium facile posfint allegari exempla?

iquidem Dn, Prafes allegavit biftoriam: De Infan-

res cuialiquotguttz Sp. Viu. Camph. a Medico quo-

dam

2

3

ex male intelle&ta aut interpretata fententia

Celeb. Stahlii; in oculos lippitudine laborantes in-

ftillate, tanros dolores, ardorem, ruborem, atque

tumorem excitarunt, ut de coécitate haud minimus

adeffet metus, qua tamen füb legitima cur

A

.

a per DEI

gïatiam"füit pr&occupata. -

XV

D

Præïüat autem maxime in

principia , ubi ali-

ua adhuc fpes difcusfionis fübeft, Camphoram ha-

lituofa applicatione adhibere.

: quale quid cum fru-

Dominus Prafes in

&u ante aliquot annos przflitit

Puero2.annorum Variolislab

E

]

5

B

orante;

cui circa diem

morbi nonum aut

decimum cir

citer Puftulatalislen-

bat,

ita ut dimidium pu

ftule

tis magniltudi'ne erumpe

67

COtr*

CON

go

: EEX X ESZS

corneam , dimidium vero adnatam tangeret, cum

oculi rubore atque dolore.

Huic confülturus repe-

titis per horas fingulas vicibus infufllare jusfit Dn.

Prafes halitam Camphorez mafticate, id quod füb

Divina benedi&tione tantz efficacie fuit, ut fpatio

trium dierum füccesfive tota illa puftula evanefce-

ret, &inflammatio que aderat difcuteretur, ocu-

lusque in hunc diem (alvus fervaretur, Nec citra

ufüm erit applicatio facculorum paregoricorum ac

refolventium , ex Herbis fceniculi, Origani, Serpilli,

Thymi, Flor. Lavend. Semin. Anifi, Foénic: para-

torum cáamphoratorum : fificci & calidi , aut Vino

deco&i, & fhytiter exprei?i:jocu

;'q confinue ädm01

VC?J.CM' P

XVI.

Altera indicatio requiritur quando

| i)rim/a vel

lane non applicari poteft, quoniam maturatio coé-

ta difcuffionem non amplius promittit ; vel irrita

eit ac vana, & citra effe&um fperatum fruftra appli-

cata fuit , 1in eodemcafü ubi poftule forma

I

»yon oculi tunicas occ

upavit: quamvis etiam haud

fine fru&u fuerit hac indicatio in altero illo cafuy ubi

:

materia purulenta füb cornea, hancinter &uveam,

colle&a fuerit , quo tanto facilior deinceps fit illius

emiffio & tunice apertio. Commendantur autem

ro hac intentione remedia emollientia & maturan-

tia di&ia; quo nomine Cataplafinata & fomenta , ex

Chamomilla , Feenugrzeo, Sem. Lini, Pfyll, Farin.

Fabarum, aliisque Lacte decocta commendatalegun-

tur , fi calide oculolafo adplicentur. De quibus ta-

[

men

Xy

2I

men notamus, quod quidem communiter a Scripto-

ribus fub titnlo difcuffionis, nonautem maturationis

fufcipienda pra:fcribantur ; fed ipfe effetus horum

remediorum notiffimus, de vera'intentione quafi te-

ftetur, Factaita debita materizinclufa praparatio-

ne adexitum , nil amplius reftare poteft, quam ipfa

que effluxus,

Hypo;)yi .apertura', puris

VII.

Circahanc merito qua'ftio movetur, an ruptu-

ra fpontanea fit expe&tanda ? an vero artificialis &

chirurgica apertio fit preferenda?. Ad quod refpon-

demus: quod in eo cafi , ubi pus füb cornea, inter

hanc & uveam hzret, fpontanearuptura expectanda

non fit, nifi expectare fimul velimus; quod exaper-

tura COrnes,

m materia fuppurata facile nimiam

N

humoeres Ocul: fimmul cfliuant ,. &

reddere pote

omnimoda coé&citas fequatur ? Undein hoc paffu ab-

folute praferenda eft apertiochirurgica, qu& prolu-

^bitu magis & neceffitate, ab ipfo chirurgo dirigi at-

que inftitui poteft ; antequam cornea ab acredine

materiz, ad majorem quam par eft mollitiem, aut ul-

cerationem , perducatur. .Ubi vero puftula Hypo-

pyon conílituens exteriora cornez, aut conjun&ivze

occupat , fedemque intraillarum fübftantiam lamel-

latam ormavit ; apertionem chirürgicam quidem, fi

tempeftive adhibeatur, meliorem & praferendam ef-

fe putamus, pre rüpturz fpontanez expectatione;

ex eofündamento, quod certiores aliquo modo effe

poffimus, depuris emiffione, & lamellarum tunicx

interiorum confervatione, quippe qua füb ruptura

fpon-

3

L

ÉI o 2

-

3ontanea in

dubio-& ancipiti manet:- interim tamen

t

um expe&ationem rupture rejicimus;

neque in tot

q!

yrz(ertim fi

defe&us chirurgi in hoc negotio exer-

citaticoncurrat, cum pracipue ejusmodi cafüs haud

deficiant, qui fpontane

amhypopyi perruptionem z-

effiffe,

tunicafque oculi pariter con-

que feliciter fuec

fervatas fuiffe, teft

antur; prout fequens cafus ex oh-

fervatione Dn. Prafi

dis id declarabit.

- XVIII.

.. Puerquinq

ue-circiter annorum.valde fuccu-

lentus, & fpongiofi

habitus, affe&tibus catarrhalibus

L

piebatur Variolis, copiofe fa-

antea obnoxius, corri

ris efflore(centibus ,

»

& füb maturatione confluenti-

bus; quibus

tandem füperatis, quindeci

m circiter

^

-

[

almiam in-

diebus po& :

£f

hanc debellan-

cidebat, cum a

dnate fü

uione aä

dàm acceríunt parente

S

irurgum in oculorum af-

de cetero

laudatum , qui-duos per dies

fli&ionibus.

.

E

2

?

:

:

&

oc

linimentum

:ulo adplicatarcanum, quo fa&o proxix

«

ma no&te ita increbelcunt dolores , cum oc

ulirubore

atque tumore , &

veficula quafiin corneaapparente;

ut parentes non n

i& de Oculiamiffione totali ac de-

curpatione vifus i

nevitabili maximam gererent cu-

ro

fine cemporis difpendio, per ali-

ram:

i

»

quap

d

gter

cet diffi

quo

tm

.

1

]liaria

cum zgrum afferebant.. Su

U ov w p p P p OM R6 p 0 C0 0909 MM 03 0

exami

ne affe&us totus Oculus adparebat inflam-

bitam valdopere prominens, &pu-

gatus , extra or

(tula illa maximam cornee par

tem tegebat, itaut pi-

fi maloris magnitudin

em referret ,

concurrentibus

atur

de V,carem magnis in ocu

l? doloribu;. Adhibeb

Ífta-

du

D

ges J-f( m

23

H

flatim-Laxans pro humorum revulüone a.capi-

te: & pro tentanda difcuffione, fi non Hypopyl

uam fperare non licebar ; tamen reliquz inflam-

mationis.totius oculi, non miodo balituofa Cam-

phore mafticatz. infufflatio fufcipiebatur , fed fac-

culi quoque ex ferpillo, Thymo, Euphrafia , Origa-

no, Foéniculo ,-vino decocti,

calide diligentiffume

oculo imponebantur: quibus adhibitis intra nycthi-

merum inflammatio notabiliter miügabatur, dolo-

res remittebant, & oculusaliquantum detumefcebat ;

manente puftulabyjopyon conftituente; ita tamens

ut fücceffive lamella cornea tenuior appareret, ma-.

gisq

ue extrorfum elevata ; quo peripecto omnia,

z

prec

ipue facculi vino deco&i, priori modo fine in-

novatione-aut mutatione per24. horas continuaban-

tur, & quidem eo

i,ut dicto tempore e

l

tur5 & pus efflueret , cujus

ts

aa' fo

Cif

Hypopyon rumpere

lior effluxus continua

ta fomentatione calida & hu-

mida promovebatur; cum

interea reliqua etiamin-

Íceret; ut ipfi hypopyo

flammatio fücceffive dec

i

.

tanto melius invigilari po

et,

er abfterfiva & de-

entia, quibus per inter

va

i

a laxationes inter-

itx fuerunt; adeout vifumnunc quoque recupe-

po

rare

incipiat puer, cumcicatricula remanens, & cor-

a.

nea diaphaneitat

------

em impediens, ad fuüi remotionem

VW*C

um egpc&;gione pgtienti requifiverit, .

'Ubi autem fpomanea. tal'is'*hypopyri? mäuï

tio haud tempeftive füccedit , aut expectari nequit,

ibi nullum r'eitatv auxilium nifi in chirurgica Hy

p».

pyi

24

" B-

omoto materiz purulents e£-

yi pertufione , ac pr

fluxu:quapropter eaq

ug huc fpe&ant,nuncquoque

erunt explicanda. Ipfa ita-

ordine atque decenter

que operatio ch

.

irurgica ,

licet primo intuitu levioris

videatur ,requirit.

Chirurgi dexteri-

quafi momenti

tatem & exercitation

emin hocnegotio: Initrumen-

tum adequatum: & regular

um quarundazü aut cau-

nem.

Ad primum requifitum

telaram obfervatio

pracipue pertinet o

culorum acies & manuum ir-

(qua repetito exercino tanto

mitas in chirurgo ;

magis obfirmatur ) ne

vel vifus defectu, vel manpuum

tremulo motu accura

