KaI600-421_28
author: Haxo, Franz

N . J.. C.
DISSERTATIO IHNAUGURALIS WRIDICA

SISTENS THESES

URE CIVILI
ET CANONICO

WAs, —
pDEO CLEMENTER JUVANTE,.

SINE PELSIDE

Ex PDECRETOQ
ILLUSTRIS CQTORUM.
ORDINIS

IN ALMA ARGENTORATENSIUM UNIVERSILATE

PRO LICENTIA

SUMMOS IN UrROOQUE WURE HONORES
ET PRIVILEGIA DOCTORALIA
RITE CONSECQUENoDI

DIE XIX. JUNII TUERI CONABITUR
H. L. Q C.

FRANGCISCUS HAXO-

SANDEODATENSIS.

Typis VIDUE PAUSCHINGERLANE.

DE O
OPT. MAX.

TPATRIA,

SACRUM.

—

THESES

EX JURE CIVILI

CESSIONIS BONORUM
BENEFICIO.

TIESIS I.

S DIram atque mire inhumanam Cre-
S ditoribus adverſus Debitores, qui
N. ſolvendo non erant, permiſſam
N& LL. XII. ſævitiam, ut videlicet
illis liceret, teſte GrLL. Nocz. attic. Lib. 20. cap.
7. hos in nervum & compedes ducere, venum
exponere, & (quod ſtupendum) corpora ho-
rum in partes ſecare & diſtribuere, mos &
A 2 con-

* ( 4) -
conſenſus publicus (quoad poſterius) improba-
vit, id probante MVIO ex Tertulliano, ad J.
Lub. L. I. tit. 3., & CACILIO apud GELL. Lib. 20.
c. I. commiſerationis tandem potius, quam pœ-
næ digni cum viſi fuerint debitores, ultra pa-
trimonii vires absque dolo obærati, id demum
Beneficii Lege quadam Julia, ut collig. ex L. . &
z. Cod. Qui bon. ced. poſ-. & tit. Cod. Zheod. eod,
iis indultum, ut bonis cedendo a ſervitute, car-
cere, aliisque moleſtiis liberarentur: quod bene-
ficium, cum omnibus bonis ſpoliet, haud im-
merito flebile, calamitoſum & miferabile adju-
torium, auxilium, ſubſidium vocatur, in L. 7. &
7. Cod. Qui bon. ced. poſ-.

t

2ESIS II.

Ceſſionis itaque beneficium eſt auxilium, vi
cujus Debitores, absque dolo ultra facultatum
Vires ære alieno gravati, omnia ſua bona Credi-
toribus derelinquendo, a moleſtiis carceris, ali-
isve creditorum vexationibus liberantur, L. I. &
g. Cod, qui bon. ced. paſ-. dixi absque dolo, fraudu-
lenti enim decoctores, iive, qui ex delicto debi-
tores ſunt, hoc Beneficio haud juvantur, cum
jura doloſis & delinquentibus non ſubveniant,
orum quippe reſpectu procedit regula: qui
non habet in ærc, luat in cute, L. ult. F. de in

*

⸗
l⸗

,
i
45

(5) -

Jus vocando, Le I. S. Fn. de P nis. His conſonant

Conſtitutiones Reg. quibus defraudatores
non tantum ad Ceſſionis Beneficium haud admit-
tuntur, ſed & pœena extraordinaria, quandoque
capitis, pro modo fraudis & circumſtantiarum
ratione, plecti jubentur: vid. ORDINAT. REG. de
ann, 1673. Zit. XI. art. Io. & 12.

ESIS TIII.

Nec eo privandi prætextu juramenti, qui ſe
ſoluturos jurarunt; cum juramentum a dimpoſſi-
bile non liget: vid. PEREZ, in Cod. ad tit. Ogi bon.
ced. poſſ:n.7. Zons. in Comment H. ad tit. de C=ſ. bon.
neque hoc ceſſionis auxilium excludit Pactum,
quo debitor huic renuntiavit; cum tale pactum
uid nimis aſperum & libertati contrarium in-
ducat: vid. LAUTERBACH in Colleg. Pand. ad tit,
de Celſ-. bon. n. 5. Cui ſententiæ conſonat art. VI.
zit. IXEIV. ORDIN. REG. 166. improbans &
prohibens pacta & clauſulas (portant contrainie
par corps) quibus ad arreſtationem ſe quis obli-
aret. Nec etiam denegabitur ob inficiationem
debiti, etiamſi poſtea inficians convictus & ad

ſolvendum condemnatus fuerit; propter menda-

cium enim jus competens non amittitur, niſi
in caſibus a jure expreſſis; at expreſſum non
invenitur, ob hanc cauſam, ceſſionis beneſici-
A 2 um

„

(6)

um ceſſare; quin imo per textum clarum, in I.
1. Cod. qui bon. ced. pof ſtatutum reperitur, De-
bitorem bonis cedere poſſe poſt ſententiam con-
demnatoriam a Creditore, qui debitum dene-
gatum probavit, impetratam.

2RESIS Ir.

Materia circa quam, ſeu Ceſſionis Obje-
Rtum, ſunt omnia bona mobilia, immobilia,
corporalia, & incorporalia, quæ tunc tempo-
ris Debitor habuit, quorum adeo plenaria ad
baculum, ut ajunt, & peram usque debet fieri
ad Beneficii effectum dimiſſio, ut partem indi-
cans, partem vero, quamvis modicam, doloſe
celans debitor, indignus reddatur legis auxilio,
cum legi omnium bonorum ceſſionem requi-
renti non ſatisfecerit: ex naturali tamen beni-
gnitate & in plerisque locis ex Conſuetudine,
veſtis quotidiana, lectus nec non inſtrumen-

ta ad victum quærendum & artem exercen-

dam neceſſaria relinquuntur: vid. COVARR. Lib.
2. Ver. reſol. cap. I. LAUTERB. in Colleg. Pand.
h. t. n. I5.

Z2ESIS r.

Præter liberationem a carcere alter hujus
Beneficii, ſeu Exceptionis effectus eſt, quod De-
bitor ad fortunam pinguiorem perveniens, a
Creditoribus conveniri nequeat in plus, quam
facere poteſt; ſed Competentiæ Beneficio gau-
deat, vi cujus ex poſt modum quæſitis tantum
ei relinquendum, quantum ſufficit ad honeſtam,
decentemque, pro qualitate perſonæ, ſuſtentatio-
nem, L. 7. Cod. Qui bon. ced. poſſ-. L. 6. & 7. JH.
de ceſſ. bonor. S§. En. Inſt. de adtion. unde non
eripitur, ſi quid miſericordiæ cauſa ei fuerit re-

lictum, puta menſtruum, vel annuum alimen-

torum nomine, did. L. 6. & z. f. de Celſ. bon.

2ESIS YI.

Cum perſonale ſit hoc Beneficium, per-
ſonam debitoris principalis cedentis non egre-
dicur, indeque Fidejuſſori non prodeſt: poſt
factam enim ceſſionem manet ſemper obliga-
tio principalis conſequenter & acceſſoria, ſeu
fidejuſſio, cujus nomine, ceſſante excuſſionis
beneficio poteſt conveniri fidejuſſor, L. Z. L.
I9. de Except. arg. auth. præterea Cod. de Rar.
Jubj⸗

juſ-. aliàs enim finis & effectus fidejuſſionis non
obtineretur, cum accipiatur ea in caſum, quo con-
tigerit deficere principalem. Verum Hæredi-
bus defuncti debitoris indulgetur hoc Benefi-
cium, cum in univerſum jus ſuccedant; modo
tamen inventarium confecerint; aliàs ob dolum

ex tali omiſſione præſumptum, non admittun-

tur: vid. BRODEAU ſur Louet. lettre c. Gomm. 7s.

—

2ESIS VII.

Cum certa formula ignominioſa fiebat olim
Ceſſio, ſed jure novo Rom. ſufficit nuda volun-
tatis declaratio in, vel extra judicium, L. 6. Cod.
Qui bon. ced. peſ- nullamque per ſe Ceſſio ir-
rogat infamiam, per textus expreſſos, in L. I10
Cod. ex quib. cauſ. infam. irrog. & L. fin. Cod.e
qui bon. ced. poſj-. aliàs beneficium eſſet perni-
cioſius ſua cauſa; abſurdumque foret, pœnam
ſequi eum, qui Legis beneficio utitur: levis

tamen notæ maculam non effugiunt, moribus

& ſtatutis multorum locorum Cedentes, qui
non mera caſus & facti infelicitate, ſed ſua cul-
pa facultatibus lapſi ſunt; atque imprimis ubi
Ceſſio cum quadam actus ignominioſi ſolemni-
tate in judicio fieri conſuevit: vid. STRYk. in
Uſu modern. pand. ad tit. de ceſſ. bon. 17.
AU-

=— ¾— —.——-—

=

bis
gan
ll⸗
obil
mni⸗
is

.

LXUTERB. in Colleg. Pand. eod. t. n. Iz. imo per
ORDINAT. REG. de ann. Iöëaρ. art. Iaz. infamia
facti notantur, ex qua excluduntur ab offi-
ciis & muneribus. vid. BORNIER. Conferences
des Ordonnances, ad Edidtuin Regium de anno
Ioi. ad Mercaturam ſpedtans, in not., ad Zit.
Io. art, I.

2IESIS WIII

Non deſunt perſonæ, quæ ſolvendo non
ſunt, quibus tamen Ceſſionis Beneficium prod-
eſt quidem, ſi eo uti velint, ſed ad ſe a car-
cere liberandas non eſt neceſſarium, cum vel
ex ſpeciali privilegio tutæ ſint, veluti mulieres,
quæ ob cauſas mere civiles & pecuniarias in-
carcerari prohibentur, per Novell. 132a. cap. 9.
& inde deſumptam Authent. Hodie. Cod.
de Cuſtodia reor. vel alio pinguiori beneficio
munitæ, veluti ſunt ii, quibus Competentiæ
Beneficium indultum, puta Clerici, Milites:
Nobiles, Parentes, Fratres, Socii invicem actio-
ne pro Socio agentes, Conjuges, Donatores
& alii omnes, qui ultra quam facere poſſunt,
conveniri nequeunt: vid. STRYK. in UWi
4 B Mocd'.

Mod. Pand. ad tit. de Ceſl. lon. §. 20. HrI-
MECC. in Elem. Jur. Civ. ad tit. de Ackionihb.
§. 17o9. DE FERRIERE Inſt. §. 26. & ſeqq.
eod. Cæterum ex quibus aliis, præter frau-
dem & delictum, cauſis in Gallia Ceſſionis Be-
neficium denegetur, vid. FERRIERE Juris-
prudence du Digeſte ad Zit. de
Ceſſ. bon.

THESES
Ex JURE CANONICO,

DE SPONSALIBUS.
ZnESIS 1

Qbonſalia in propria acceptione & prout
contra diſtinguuntur a Matrimonio, ſunt
vera, ſeria, libera, ſigno externo mani-
feſtata, ab altero acceptata, atque reciproca
inter perſonas determinatas, ac jure habiles
de futuro Matrimonio Promiſſio. Contra-
huntur autem illa vel privatim, vel ex mo-
ribus locorum, ſolemniter in facie Eccleſiæ
celebrantur: & quamvis ea, ut Matrimoni⸗-
um formaliter præcedant, nulla per ſe lo-
quendo poſtulet juris neceſſitas, ad decenti-
am tamen, honeſtatemque pertinet, imo 8S.
B 2 Cano-

½ (12) e-

Canonib. Principumque Conſticutionibus

con-
formius ea præmitti, utpote quibus tacita ſal-
tem & virtualia requiruntur, ex quo publicas
Præmitti denuntiationes præcipiunt, Capß. 3. T.
* Clandeſtin. deſponfat. Zrident. Seſ. 22. de
Reform. Matr. cap. I. Ordonn, de Blois, art,
40.

2HESIS II.

Quæ ſola interpoſitione fidei ineuntur,
nuda & ſimplicia; quæ juramento, arrhis
aut pignoribus roborantur, veſtita & fir-
mata dicuntur Sponfalia. Utraque vel pura
ſunt & abſoluta, vel modificata, aut condi-
tionata, quæ videlicet modi, diei, vel con-
ditionis expreſſæ, aut tacitæ adjectione limi-
tantur.

InrsS III.

Univerſim habiles ad contrahenda Spon-
ſalia ſunt omnes & ſoli, qui capaces ſunt
au ſe obligandi, & in futuro Matrimoni-
um inter ſe non tantum valide, ſed etiam
licite contrahendi; hinc in ſpecie defectu con-
ſenſus

NNA a ⏑ doAK

N à A

ſenſus incapaces ſunt pueri ante legitimam
ætatem, ſeu ſeptennium completum, C(up. 4.

f. & 12. T. de Deſponſat. impub. defectu ve-

ro Libertatis inhabiles ſunt, non tantum qui
impedimento dirimente, ſed & prohibente
laborant, puta prioribus ſponſalibus validis
alio alligati, vel voto ſimplici continentiæ
ſervandæ adſtricti; cap. 22, &O% 21. J. de
Iponſal. Can. 2. Diſt. 27.

2ESISN I1.

Detfectu Libertatis ad contrahenda absque
arentum tuterumve conſenſu Sponſalia, inha-
iles quoque funt jure & moribus noſtris Mi-

norennes, eorum poteſtati curæve ſubjectæ: cum

inhabiles ſint ad implendam promiſſionem, ſeu
matrimonium absque tali conſenſu contrahen-
dum, & ex Reg. 69. in 6to. In malis promiſ-
ſis Jdem non expediat obſervari. vid. DüCASSE,
Pratique de la Zarisdidtion Eccleſ. Guy du
Rouffeau de la Combe, Recueil de Jurispru-

dence Cunon. art. promeſſes de Mariages n. II.

jurisprudentiæ Gall. adſtipulatur quidem Jus
Canonicum, quod præcipiat, ne liberi incon-
B 2 ſultis

( 14) —-
ſultis parentibus nuptias quærant & eligant;
ſed diſſentit, quod talia ſponſalia non decla-
ret irrita, imo arg. Concil. Zrid. Cap. 1. Jeſ.
24. de Reformat. Matrim. valida & obligato-
ria cenſeat ea.

2ESIS Y.

Cum Sponſalia ſint duorum in idem
placitum conſenſus, ex natura negotii ante Ac-
ceptationem alterius partis expreſſam, vel taci-
tam non obligant & absque injuria revocari
poſſunt: Sed nec ſola Acceptatio per ſe ſuf-
ficit ad inducendam ſponſalitiam obligatio-
nem; quia alienæ fidei acceptatio non eſt fi-
dei propriæ datio; ut, ſi quis animo ſponſalia
contrahendi puellæ promittat matrimonium,
Hæc vero promiſſionem acceptet, at ſine ani-
mo repromittendi; tunc neuter in foro con-
ſcientiæ tenebitur, nec etiam in foro externo
obligabitur, ſi de eorum intentione liquido
conſtet; tum quia actus agentium non ope-
rantur ultra intentionem eorum, arg. cap. ult.
X. de Præbend. L. Io. pr. f. de Reb. cred. tum
quia verba contrahentium ſecundum naturam
contractus ſunt accipienda, L. 6. F. de Præ-

ſcrivt.

1.

4
t.

-----

82 (15) -

ſeript. verb. L. So. in fin. h. de Contrah. empt.
promittens tamen ex liberali & gratuita vo-
luntate alteri duntaxat acceptanti, gravem qui-
dem juſtitiæ obligationem contraheret, non

tamen ſponſalitiam: DD. arg. Cap. I. & 3. J. de

Packis. & L. az. H. de Obl. & acdz.

IEXSTIS r.

Neque Acceptatio per ſe obligationem
ſponſalitiam ex alterutra parte inductura eſt,
niſi reciproca fuerit, ſeu mutua acceſſerit pro-
miſſio; ex natura enim actus, qui eſt contra-
us reciprocus, ultro, citroque obligationem
pariens, Sponſalitia promiſſio eſt ex parte Pro-
mittentis conditionata, ex parte vero Acce-
ptantis oneroſa, ut ex ipſa liquet ſponſalium
definitione, in L. 1. H. de Sponſal. can. 2. cauſ.
30o. 4. J. hinc DD. dicere ſolent Sponſalitium
contractum claudicare non poſſe. Nec pro
repromiſſione habenda (ſecluſis tamen conſue-
tudine locorum, aliisve conjecturis) accepta-
tio expreſſa, ſed ſimpliciter facta: quia in du-
bio magis ſtandum pro libertate; indeque
acceptantis ſilentium de conſenſu in ſuum com-
modum, non in ſuum gravamen erplicnn

7

6

5

4

3

2

1

VierarbSelector Standard*-Euroskala Offset

4 Copyright 4/1999 VXyMaster Gmbhi www.yXYmaster. com

1. N. 9. z. C.
TIO INAUGURALI8 NRIDICA

TEN S.THESES

E CIVILI
CANONICO

Q⁴4S,
LEMEN TER JUVANTE,
NEeE PELSIDE
EX DECRETO

TRIS CTORUM
RDINIS

NTORATENSIUM UNIVERSITLATE

LICENTIA

UTROOUE JURE HONORES
VILEGIA DOCTORALIA
PE CONSEQUENDI

. JUNII 1UERI CONABIIUR
H. L. C.

CISCUS HAXO⸗

SANDEODATENSIS.

—

ARGENYORATI
DPUE PAUSCHINGERLANE.