KaI600-400_33
author: Gourdin, Nicolaus Franz

RRP r CEADTSPRSSHNRUE m W m aM N

E

—

E

A

"

—

al R R

i

CH

2

—

z

a

AC

m

—

WE

T.

R

4

A Ed

m

g^

ag

PU N

P À5X

^N

n

o

Wä

p

[

äw

N

27

j

w Y

Ra )

m*

^

3

Ji

UM o

vorhanden

Digitalisat

PL US

w

DISSERT!ATIO 'INAGUR

continens

ALIS-

Succin&am expofitionem

".

$

vCap. 4p. X

ELECTIONE ET -

].

ELEGII FrlOI

L

SIALDR.

x

Quam

j | :

115010 D

EO Pruaefide

Juffu & au&oritate Inclytz Facul-

tatis Juridicae in Univerfitate -

s Argencoratenü

"Pro þ?mmis in utroque jure bonoribus $ Prz;-'

vilegiis Doctoralibus confequendis

. SOLENNIO R I examini fiftet

NICOL. FRANC. GOURDIN,

Metenfis.

CAd D. xxv. Febr.

CM DCC XF.

Hor, !o,mg/y fot.

WLARGENIORATI, Literis DANI-ELIS» MAL&(J KL

n TTE LE u at BEMREPTEEA

TT T EE LL EM -t

m "- ; CU

MEELASESI —

-$52 ( ) Se$7

do

SI N

D

$

:

&5

CX

D

háhxd$

tbabbbbhas

Qu

Gs

db p pQ

g

T.

g

d

:

qequp

d od dDerpe oqe p spe p g

guyuye

j

E

T

E

HUTIPEEQLE

Q. D. B. V.

Praloguium.

4

"

um jam Ann. MDCCXIII,

AJ

8

O

äï

&

coJ a

menfe Septembri ab illu .

a

2559

i

(tri Facultate ]uridica Pa-

3

9)

»

N

E^

AC

rifienfi poft folennia pra-

'V

d

&

TF

L» C

A n

fita & propugnatas juris

uttius

ue ex ducta fortito materia thefes

Gradum Baccalaurei im utroque jure

obünuiffem ; inde tum in ifta ipía

Univerfiate , tum in Argentoratenfi

hac eam porro jurisprudentiz — opc-

ram dedi, ut denique hoc ipfo, qui ad

finem properat, meníe me examini, quod

|

u Licenti

ati (übire par eft , fitere

pro Grad

auíus fuet

im. Ceffit res feliciter, dum fab

finem examinis rigorofi ore Spectabilis

Dni Decani Decretum Factlltatis juri.d.

A— 2

in

^^ - ( 4. )&03«

hac Academia intimari contigit, quo po-

tefítas mihi conceffa fuit , de quocunque

luberet ; argámento, quocunque placue-

rit, tempore ipauguraliter fine Prafide di(

patandi. Nihil iraque reliquum, quam ut

huic ipfi de.reto morem geram ; quo fine

ä

ad exemplum aliorum Textum ex Jure

Canonico brevi refolutione illuftratum ex-

hibeo, Corollaria tamen ex Jure etnam Ci-

vili fubjecturus.. Qua omnia ut equi bo.

l

nique confulantur, eft,

quod à benevolo

Lectore decenter ftipulor.

Car, X. Dr ELscrioNE Er Ergcr.

E

"Porssr,

in editione Parifïenfii, quam fräfrc

.

curaverunt; ita habet:

s Plthæl

»

Houonius III, EsoRAcENs: PnionE

:

32

Er Maaisrgo GuipoNi Dg CANOPO,

, Conftituus in prafentia noftra Procurato-

, IIbus Sancti Taurini. Eboracenfis & San-

, € Leofredi de cruce Abbatum (ac mo-

(ä

,, Bafteni Fifcanenfis dZ. f. z. B. SS, Yoannis

f

4 & Pauli Presbyterum. Cardinalem dedi.

mus

——202 (5.) &&

mus Auditorem , coram quo propofüerunt **

Procuratores przdictorum Abbatum;quod *

vacante przfato Monafterio, quod ad Ro- *

manam Ecclefiam pettinet, Monachi cjus- *

dem loci, contemtis przfatis Abbatibus^

qui cofüode poterant, & debebant de ju- **

re vocari. ad Electionem abbatis temere *

rocedentes, Hi quendam Abbatem Stu^

Judoci ad ejusdem regimen minus idone- *

um eligere prafumferunt ; qua*fc petebant *

.

Electionem . €j

usmodi penitus irritau)^

ores iplorum Abba-*

Cum autem procurat

tum juffi effent exprimere , quo jure ipfi ^

Abbares deberent Electioni Abbatis Fifcan. *

!

Monatterii interefle : Reíponderunt, quod **

olim, cum atfumerentur in fuorum Mona- **

*

ft

eriorum Abbates , fuit fpecialiter indul- *

cum eis ab Abbate & conventi Monafter *

Fifcanenfis , ut haberent vocem in Capitulo *

je

eorundcm.Nos autem rationcmhujusmo- "

1-

"

y

di frivolam reputantes fuper hoc perpetu

i- cc

filentium imponimus Abbatibus fuprad

Refo:

étis,

À 3

—62 ).s-«:»z; |

Kefolutio.

Pramitto,

Ituti ad cle&ionem , ut legitime &

canonice fiat, multa requiruüntut ; ita

inprimis illud ctiam eft neceflarium,

ut cligentes five illi qui eligere volunt Przla-

rum v. g. fint tales perfonz, quz faculta-

tum habeant & jus cligendi ; qu

od fienim

facultas in fübjecto eligente de

Hciat , ele-

&tio nullius poterit cífe valoris

, cum ad

ä

omnem actum, ut validitatem habeat, &

poteítas requiratur , & voluntas, ita , ut, fi

unum ex his defit, nullitatem

a

inde contra.

hat negotium,

k

Caterum . regulariter illi poffunt cli-

"

gere, qui fünt de ceodem corpore, five con-

feffu; ita, fi Przpofitus elige

f

ndus eft capi-

tuli, Canoriici ill

Iüs Capituli erunt Ele-

(

ctores ; fi de Abbate alicu

jus Mona(terii,

P

Monachi illius Monafterii

cligent,

L

Verum quazfitum fuit, an non Monä*;

^

chus Monafterii alicujus, fi Abbas fa&tus

ali

fit

i

Gj

-552 (7.) 8687

fit alterius Monaflerii, poffit adhuc dare

faffragium, fi de Abbate in prior Mona-

fterio eligendo agatur, de quo cafu agit

cap 47. X de Eleci. g. El. Potest. quod

"-- — —— 0C 8

brcvi expofitione illuftrare conabor.

Lt itaque ordine procedam, confide.

rabo r.externa hujus textus , z. interna.

Exteina in infcriptione habentur, & defi-

gnant 1 authorem , qui cft FHonorrus ter-

tius "Pontifox , qui fedem papalem tenuit

Saculo r. 2 perfonas , ad quas hc De-

;1

cretalis eft - directa.

Diverfimode autem

leguntur; in editione vulgari infcribitur

Eloracen[i Priori : in aliis Ebroiceenfi Prio-

la

l-

ri, in vulgata praterea infcribicur ZMagi-

firo Guidoni de Canopo, in aliis Magifiro

Guidoni de canabulo. Alia iterum editio-

nes legunt Bolecenfi priori Santia Barbara,

)

Lexovienfis Diacofis,& Magiflro Guido-

ni de Capellis. Ec hec quidem lectio videtur

alis effe praferenda , quoniam 1ta habet

Honortun

Colleo'ïio quinta decretalium, qua

qerum

—;-S«ï»ä'(s.) eege

terttum authorem noftri Capitispro.autho.

s

,

/

rc agnofcit; d. ibi y. de E

e

ec. 69 Elect, Pot.

i

Caterum Monafterium. Sanctz ! Bar-

barz in Dioecefi. Lexovienfi Ordinis Divi

Augufüni efle,refert. /pzocentius Ciromius

4d cap. nofirum, . Eft itaque hac decrecalis

Roma inGalliam miffa; &

quidcm,fi Pl .

thai recte computant, anno 1255

—

: Scindo,

Quod interna. textus hujus attinet,

poteft ille dividi in tres partes r, contnet

petitionem actoris a principio, 2, expref-

fionem caufx , in quá fundabant petitio-

nem fuam actores, ibi:

CHUIA AUfem Pï'ü,-

CUr. €$c.! 3. continet fententiam contra

actores propter caufam ine

ptam, in qua

fundabat intentionem füam.

ASHImmo,

Summa hujus capitis, a Glofsa bene

|

exhibetur his. veibis ; Monachus. unius

Monafterii, alterius Monafterii Abbas fa-

!

&us, n electione Abbatis prioris Monafte-

ri vocem non habet ; etiamfi tale jus ab

!f,

Abbate &Monachis prioris Monafterii fibi

fuit refervatum,

- Caíus,

252 ( 9.' )äoa« |

Caíus ; dc*quo agitur in hoc LPE

te 5 Cafumaue

z

1

i

H

e

figero,

hice(t: vacante Monafterio Fifcanenfi €

1

d

Hs

s

é&tus quidam fuit in Abbatem ; huic F

ctioni (e oppofüerunt Abbas Sancti Taurini

Ébtoicenfis, & Abbas San&ti Leofzedi de

Cruce,. Miferunt proinde. Romam FPro-

curatores , qui peterent ab Honorio. HIT,

Pontifice, ut Elc&io caffaretur, co ,quod

ipfi Abbates di&i debuiffent Ele&ioni in-

terefe Abbatis Fifcanenfis & fuerint con-

Procuratores electi Abbatis; qui

tempt.

iüdem Romam erant miífi, petierunt, ut

Procuratores Abbatum pradictorum ex-

pri

merent; ex quo jure pratendant. prin-

À

cipa

les fui, fe debuiffe intereffe cïc&iloni

l

Abbatis Fifcanenfis.

a cum. olim

Refponderunt ij , quo

M

aflumerentur in Abbates fuorum Mona-

ü$

fteriorum, & antea fuiffent Monachi Mo-

2

B

nafteni Fifcanenfis; ipfis fuerit.ab Abbate

[

& conyentu hujus Monafterii conceífum

b

P

us , ut haberent vocem &

& reíervatum J

bi

D

(u£.

uf

'——æ(ro..)goa-j |

fuffragium in Capitulo ipforum , non ob.

ftantequod non amplius effent de illo Mo-

nafterio, fed Prafec&ti aliis Monafteriis.

Quxrebatur ergó, quid effet decidendum;

Papa contra actores pronunciat.

ä

Quod varictatem le&ionis & expofi.

Perlego,

tionem verborum in hoc capite attinct,

paucis nosexpediemus; loco 7: Auricenfis in

d !

5. Collectione: Decret, legitur Tanrini , quod

P

Monafterium e(t. ordinis. Divi. Benedicti

W

Congregationis Sti. Mauri in utbe Ebroi-

cenfi, quod conftruxit Richardus Dux, qui

Normannos rexit anno 943. ut refertur z

f

Galha Chriftiana Tom, 4. fol £29. Monia-

erium de cruce $t Leofredi eft otdinis Di«

vi Benedicti Dioecefis Eboricenfis in pago

[

Madriacenfi, conftrüctum a Sto Leofredo,

Alii dicunt , hoc Monaftetium a Sto Au-

l

thoeno Archiepifcopo Rothomagenfi, ap-

[

paritione crucis ibidem fuiffe dicatum ; un-

de etiam aliquando appellatur eXonaf[íc-

ri?m Beata crucjs S(i Azt/yomi.

4

| fi(ca-

Fifca

nön(e M onaüc*riumc& Sacrofan-

& Trinitaa dicatum Crdinis Divi Beac-

"

nedi&i ampliffimum & opulenuffimum,

?

uod condidit Sebotius ; 6t auravit Ri-

chardus L. Dux Normaniz , ut refertur in

l

Gallià Chrifliana Tom. 4. f0l.372.

Fifcicampus;Ga

llice fe/camp cft in oppi-

D

Il

do Gallixz, quod fitum eft in Normannia

x

Proviücià &in Caletenfi tra&tu cum portu

l

in orà Littorali maris PBritannici, emire &

Huare de Grace €9 Dieppt.

j

fuit auditor da-

ül

Berttandus, qui a Papà

]oannis &

I

tus partibus ;

fui; Cardinalis SS.

(pectat ad

f«

Pauli, qui titulus Cardinalitius

Pafilicam Sti Lautentii , ut prübathaäzius

Di

in. INotitia Cardinalium.

n

Loco Abbatis Sa Eudoxi Cironius exi-

0.

xU'

ftimat; lcgendüm effe Sti Vendocii, cft au-

tem Monafterium Sc Eudoxi- in dioecefi

p

Ambianenfi,de quo 77 Galli Chrz-'/izzmä

U

|

Som. H. fol. 539.

,

"dubicindi gite

4 ha nc de Cfi"fu«!.

.. Quod radones

deci-

B.2

d*

-——'-aä( u,) z'.-oa«—

-—

decifionemattinet ; poffet all

egari pro duo-

d

bus Abbatibus ,

.l quod Fle&tio. Abbatis

l.

nulla fit, fi

non omnes ill

l, qui [uffï'agium

d

habentconvocentur. vi d.

Pizbz'ng ad bunc

j

li. 5e&. 2. $. 2.. Tam autem- Abbates 8^

l

Taurini & St Leofredi non füerant con-

In

vocati , fed contempti, cam tamen com.

al

modeé poterant , & debebant intereffe Elez

ni

&ioni: quod potuetint, fapponendum eft,

fi

quod autem debuerint , & jus habuerinit,

J

1d probatur ex eo, quod jas fuffragii ipfis

(

fuerit a Monafterio Fifcanenfi refervatum.,

gll

Jam autem certum eft , quod ele&ores, fi.

ve jlli , qui habent

jus eligendi ,. uti hic

Monachi Fifcanenfes

, poffint jus preftan-

f

di fuffrag

ium aliis concedere,

adcoquc Ab.

Mi

bates Sti Taurini;

& Leofredi virtute con.

Do

ceílionis 4 eJXtoachis Fifcane

nfibus factz,

«

debeb

ant utique ad cle&ionem Abbatis

t

Fifcanenfis admitti ; & vocari.

FP«

Poffct fecundo pro AbbatibusSti Tau-

Ec.

l;

n

rini, & Leoftedi allegari Caput cum

cle-

h-äöä(!;-)ä-i.ä-*

:

clefia X. de CAusA po[fefiionis , €9 propriem-

(IS

tis. ubi illi; qui jure admitti non poterant

ad Electionem Epiícopi, admittuntut vir-

i^

tute quafi poffeffionis eligendi;in quà erant.

Y

Itaque videntur Abbates pradi&i falem

in poffefforio fuiffe a Papà manutenendi;

n

atqué pronuntiandum, quod turbati fuc-

[

rint in po(Tcifïone juris fuffragii, dum non

1

fuerant convocati ad electionem ; Salvo

It;

jure Monachis Fifcanenfibus in petitorio;

fis

contra Abbates praedictos circa jus fuffra-

mm,

gii; (ive ciculum difputandi.

"Tertio videtur etiam Abbatibus prædi-

fi

&is faéta injuria,. quod coacti fuerint re-

hic

if

fpondere;quo jure habeant fuffragium ; cft

bl

enim regula juris comunis gcncralis ; quod

offetfor non teneatur reddere caufam, feu

edere titulum füz poffeffionis; immó in-

v

!

tertogatus; quare poffideat , füfficienter re-

fpondet, quia poffideo, /. 67. ff-de rei ind.

L.ult, C.eod, l. extat alias decretum ff. de ju-

hared.1. 2. C. de pro.ä.

vefifci. L .H. C de patit.

His

el'

3

-«£52 ( 14.-') e60-

His tamen rationibus non obftanti-

t

bus recte videtur Papa Abbaübüs impo.

I!

fuiffe filentium ; quod enim primam ra-

Àb

tionem dubitandi attinet, verum quidem

hn

[v

eft , quod, qui hábent jus eligendi, poffint

idt

MK

alus facultatem quï:agxi concedere , fed in

pk

noftro caíü cxceptio ftatuenda eft, quo-

niam Mona(terium Fifcanenfe, uti ex tex-

fur

tu patet , fuit exceptum a. poteftate Epifco-

del

] & irnmediate fübjectum Romano Pon-

naí

h

tfic $ unde fine Pontificis licentia , non

Cot

poterant Monachi jus. prafentandi fuffia-

LT

Íer

gium illis,qui illud non habebant, preftarc.

- Ad fecundam rationem | dubitandi

*

Refp. in prafenti cafu nullam adhuc quafi

poffeffionem acquifitam fuiffe Abbatibus,&

imm0o, etiamfíi fuiffet quafita,in eà manu-

teneri. non debebant, cum illis refifteret

jus commune , v/4. Gon/alez; im cap. 24. x.

h.t. unde recté tam in judicio poffcfforio,

quam petitorio ab ele&tione exclufi fue

P

runt Abbates Sa Taurini, & Leofredi in

Ad

precfenti cafu.

—-Söä(!ï-)ää;"

D m

| Ad tertiama rationem d

ubitan

di refpond. quoci

le

dem fit, quod poffe

ffor non teneatur ede-

regula qui

cum in prafenti cafü.

je

re titulum

pofíeífionis; verum,

mu

ne,quod di&tat, Mo-

Abbatibus refifteret jus com

nachum eodem tempore duo

bus Monafteriis prafi-

ciendum non effe,cap. »e nimia

x. de Religiofis domibuss

mittia

d ele&ionem Abbatis

«t

ideó , ( intendebant ad

debebant prius ederé , fcu

lil

Monaflerii Fifcanenfis ,

ffionis juris eligendi.

robare titulum quafi poífe

Connoto.

Notabilia ex hoc textu fe

quentia deduci pot-

(funt : electio, fi non vocati fuerunt

,qui poterant ; &

IX-

noneft valida. 2.

Abbas unius Mo-

debebant cligere;

ndi Prelatum in alio Mo-

naíterii non habet j

us elige

Monachi illi jus fuffragii

[

nafterio exempto,

etiamfi

concedant. »id. Bar

60/240] busg

c zextum y . Cironim

on

4

Qua prater dicta

objici pof- & objicit,

in compilatione quim

gi&u diluere-conabor.

[d-

fent,ca in ipfo con

jcielolololelolololelokekolek

arcf

Jokeetototoletok

ndi

- Corollari

a ex Jure Civili,

N

üaü

s

A&ioneRïäi Judicate .

[üs

a

L. z. ff- d d dni (9 peric. dut.

I

p ^

udicati Actio cöntfa tutorem-non dat

ur,—ü

oti

pupillus fuerit condemnatus.

ärf

patur tamen contra þ:um ,

fi liti fe obtulerit.

Bu

UR

Ad

"4

-

Bs d

II T,

ld quod in dubio non cenfet

ur feciffe, cum , fi

litem nomine pupilli intendat

tione officii facere cenfeatur.

vcl fütcipiat , id ra-

I V.

. Datur contra pupillum Adio rei judicatæ.

Excipe cafüm, ubi ab. hz

fuit condemnatus, abítinuit -

reditate , cujus caufg

VI.

Tunc ne

E

| 1

rei judicata.

quidem contra tutqrcm datur a&id

VI.

Coctcruha executio

VIL

femper fit in bonis pupilli.

Non-in bonis Tutoris.

: VTTL

Nec in bonis fidejuíforum , quos tutor dedit de

judic

ato folvendo, licet-eos dare non teneretu

!

r *

I X.

Quod fi tamen tutor ob litem calumniofam fit

ine

xpenías condemnatus, tunc executio datur con-

tra ipfüm tutorem.

^F 1 N L

Eb -

l

f

l0

J

dt

fi

ort

f N ^

"—

ao

——Y

v

MOR i

Rs

m

V

Es

r ^

&t

1

L

A i

u

M

1

|

E

|

u

H

04

N

an

$—

RRR d

-

E.

—

—

——

— —

r apesd

o

——BG a

T AK r E

LL

T

--

cevees

E3

W

&

Pa

Z

Y

X

W

o

DISSERTATIO INAUURAL [S

continens

*

CO

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Succin&am expofitionem

E

LE

Cap. 47. X.

e

ä

ä

E u

ELECTIONE ET

od

ELECILPOTE

i

SLATE

-

Quam

-

olo DEO Praefide

u&oritate Inclytae Facul-

]uffu a

8

cans [Jur

idicze in UIniverfitate

ä

"

Argcncoraccnü

"Pro fummis in. utroque jure bonoribus €9. Pri-

6

wilegz'zs Dodoralibus con/equmdis

5

SOLENNIORI examini fiftet

4

|

NICOL. FRANC. GOURDIN,

Metenfis.

vAd D. xxv. Febr.

cor DCGC X

Hor. locoá, fol.

o

z

——

4 ^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

AARGENTORATI, Literis DANIELIS MAAG il,