KaI600-400_30
author: Gottschalck, Georg

—

DISCVRSVS VRDICVS,
DE

CASV CONJVGIS

SVPERSTITIS-

SICONCVRRAT CVI DEFVNCTI
LIBERIS SEV DESCENDENTIIBVS, SVC-

EX IPSO STATVTI „ QOD ER-
FORDILE VICGET,
FONTE ETFPEERIS ENPFENYT,

OB CERTAM ET VRGEN TEM

NECESSIIATEM PRELO SVBMISIT
ET IN LVCEM

EDIDIT
GEOEFGIVSY GO TTSCMAL CX,

REGIM. ET JVDIC. PROVINC. ERFVRT. ADVOC.
ORDINAR.

MENSE SEPTEMBRIS

N DCC XXXIII.

—

ti⸗
bic

BENEVOLE LECTORI!

Xactam, integram & circumſpectam ju..
ſtitiæ adminiſtrationem, non minimam publicæ ſalu.
Stis partem conſtituere, extra omine eſſe dubium reor.
Quemadmodum enim Respublica ſine legibus inſtar
corporis anima deſtituti eſt; ita leges quoque ſaluti publicæ
promovendæ non ſufficiunt, niſi prudentiſſima judicantis ad
factum applicatione obſerventur, & cuique, quod ſuum eſt,
juxta legum, præcipue Statutorum, præſcripta tribuatur. Hoc
vero ut contingat, omnes & ſinguli caſus in collegiis jus dicen-
tibus & cauſas controverſas decidentibus obvenientes, ſecun-
dum mentem legis & intentionem Legislatoris, conlideratis
quoque omnibus circumſſtantiis, ad rationem perpendendi ſunt,
ne juſtitia diſtrahatur ab ullius perſonæ juſtiore petitione /. 31.
in ſen. ſy. depoſ. & fiat caſus pro amico, quem jura penitus re-
ſpuunt, & ut malum condemnant. Materia ſucceſſionis quo-
tidie exiſtens, & quidem caſus hic ſpecialiſſimus: An nimirum,
mortuo marito, ſuperſtes conjux, ſeu vidua ſecundi matrimonii
ſterilis, ſi concurrat cum descendentibus, ſeu defuncti liberis,
primo matrimonio genitis, in portione hereditatis virili, juxta
Statuta Erfurtenſia, ſuccedere valeat nec ne? Præſentem dis-
curſum edendi mihi anſam dedit: &, quamvis non paucis affirma-
tivam impugnare, & negativam amplecti placeat, mihi tamen
dicta affirmativa arridet, quia in clariſſimis Statutorum verbis
A 2 ffimis-

frmiſſime eſt fundata. Diſſentientes & negativam defenden-

tes, opiniones ſuas ſequenti modo detegunt:

Conjux prædefuncéctus vel liberos relinquit vel non. (a) Hoc caſu
ſuperſtes, (ſive liberi adfuerint & mortui ſint, ſive matrimonium
fuerit ſterile) quartam quod ad proprietatem, omnium vero bo-
norum uſumfructum, excluſis, interim dempta, ſi ab his petatur,
legitima, aſcendentibus & collateralibus, ad dies vitæ, ſi pertnan-
ſerit in ſtatu viduitatis, acquirit, & retinet. Si vero ad ſecunda
vota tranſeat, retenta proprietatis quarta, reliqua a tempore initi
ſecundi matrimonii, hæredibus ab inteſtato reſtituere tenetur.
tit. 4. S. 13. Statut. Erfurt. (b) IIIo caſu ſi nempe pater vel mater
cum liberis concurrat, nulla habita ratione ad numerum libero-
rum, item an ſuperſtes ſit dives, ſive inops, una cum liberis in
portione virili quoad proprietatem ſuccedit. cit. tit. 4. & 32. Statut.
PErfurt. (Cc) quod Statutum & ad uxorem ſecundi matrimonii, ſi
cum propriis a ſe genitis adhuc vivis, & liberis primi matrimonii
concurrat, extenditur, ita ut & ipſa portione virili gaudeat, quia (d)
revera liberorum a ſe genitorum & vivorum mater, quæ in Statutis
ad ſucceſſionem vocatur, exiſtit. Sed (e) de Noverca ſterili, vel
ceujus liberos turbatus mortalitatis ordo ante patrem eripuit, cum
liberis prioris matrimonii concurrente, quondam ſæpius in judicio
Electorali Provinciali, quod Erfordiæ jus dicit, uti & in Senatu ci-
vico, &, Satrapiis Moguntino-Electoralibus altercatum fuiſſe me-
mini; prætendebat enim portionem perinde ac mater naturalis.
Sed pater (f) aut mater in Starut. Erfurt. tit. 4. G. 3. tantum ad
ſucceſſionem vocantur, horumque in oOphis ſubſequentibus ſolum-
modo fit mentio, & de Noverca altiſſimum eſt ſilentium (g) : hæc
autem nomine matris proprie non venit, nam ſicuti oculus ficti-
tius ob id, quia in veri & naturalis oculi locum eſt ſurrogatus, vo-
catur oculus, ſicut homo pictus ob id, quia eſt hominis imago, di-
citur homo, eodem modo & non aliter Noverca, quia matri na-
turali ſurrogata, appellatur mater. (h) Hinc ſtatutum de matte
conceptum ad novercam non pertinet ex eo, quia omne jus ſta⸗
tutarium, quod a dispoſitione juris communis recedit, idemque
corrigit, ſtrictiſſime accipiendum, nec a proprietate verborum,
quibus utitur, recedendum. arg. L. 14. F. de LL. Sed in terminis
pro-

— —W

—

S=S

di⸗

proprie ita loquentibus accipiendum Tuſch. tom. 7. pralt. concj.
lit. §. cone zS&. n. 22. & quod Statutum diſertis verbis non dicit, id
nec nos dicere, vel per ſubauditos intellectus ſuppleri oportet.
Brunn. conſ b6. n. y. Goedd. lib. I. Conſ. Marp. 26. n. y. Unde
conſequitur (i) ſi Statutum, uti noſtrum Erfurtenſe „matri cum
iberis concurrenti certam portionem ab inteſtato aſſignet, hanc
Novwvercæ vindicari non poſſe, cum Noverca defuncti liberorum
mater proprie non vocatur, ita in terminis JCtus conſummatiſſi-
mus de Wernher Vol. 1. p. 2. O. 11¹. Pag. 943. quam ſententiam
ibidem præjudicio confirmat, adeoque hic caſus in Statutis plane
omiſſus dispoſitioni juris communis relictus eſt. arg. L. 22. Pr. ſy.
ſolut. matrim. de Wernher Vol. III. p. 4. O. 6. Vag. 215. atque (k)
ita a præfato judicio Erfurtenſi, eique Subalternis Satrapiis Ele-
ctoralibus, quotidie pronunciatum fuiſſe conſtat. Proinde ſuper-
vacaneum prorſus erit, de eo vel dubitare vel hic in contrarium
inclinare. Quæ enim (]) certam jam interpretationem recepe-
runt, minime mutanda ſont L 23. F. de LL. Sed potius ſtudioſe
tenenda. arg. L. 2. C. de ædif. pripat. Id enim tam a Ctis, quam
Imperatoribus factitatum fuiſſe reperimus, ſæpius iſti opinionis
ſuæ fundamentum non aliunde, quam ex communi obſervantia
ac interpretatione uſuali deſumunt, ut apparet ex L. i4. f. ad L.
Cornel. de falſ. & L. 1 f. ad Stum Syllan.
Cum autem hisce in opinionibus & allatis concluſionibus, multa
aperte falſa, & a vero Statutorum ſenſu aliena reperiantur, igno-
ſcendum erit, ſi erronea hegantium ſuppoſita dilucide dedu-

cam, & errata admiſſa perſpicue demonſtrem. Ea, quæ diſſen-
tientes (ad a) it. 4. S. 13. Statutorum aſſeruerunt, ad caſum

meum preſentem non pertinent, ergo dimittuntur; ſed (ad b)
probe notandum & obſervandum eſt, quod Legislator in zit. 7.
Statutorum neutiquam de ſucceſſione patris vel matris aliquid
Äanciverit vel dictas vocaverit Perſonas ad prædefuncti conju-

gis hereditatem; ſed Rubrum dick. Tit. aperte ita ſonat:
De ducceſſione Conjugum, ſt illi ( Ic ve) ſoli
adſint, vel NW. cum defuncti descendenti-

A 3 bus,

us, ascendentibus ſeu Collateralibus con-
currant.

Quibus ex verbis clariſſime effunditur; quod Eminentiſſimus
Elector Moguntinus & Clementiſſimus Noſter Statuens in dict.
Tit. 4. principaliter ſucceſſtonem conjugum, (non patris vel ma-
tris) ordinaverit, & licet poſt hinc Legislator in S§. 3. ſeqq. etiam
de patre & matre ſit locutus, tamen ordinem de Succeſſione
conjugum ſuperſtitum per hæc neque turbare neque tollere
voluit, ſed verbis: Superſtes conjux, pater, mater, &. in diét. S..
promiscue uſus eſt, ex quo citra omnem contradictionem
patet, ſuperſtitem conjugem cujuscunque Matrimonii non ſo-
lum in Rubro, ſed etiam in Spho 3. Tit. 4. ſub nomine patris
vel matris promiscue adhibito, ad ſucceſſionem defuncti con-
jugis in portione virili eum liberis eſſe vocatum, & hanc theſin
infra amplius funditusque deducam & defendam; jam autem
me verto ad objectionem (ſub c) ubi diſſentientes opinioni-
bus ſuis plane erroneis per extenſionem ſtatuti ſubvenire con-
tendunt, putantes, cum noverca ſeu uxor ſecundi matrimonii,
reſpectu liberorum a ſe genitorum & vivorum, mater exiſteret,
illam in Statutis, licet concurrat, cum liberis primi matrimonii,
per extenſionem, ad ſucceſſionem defuncti mariti vocatam eſſe.
Verum, uti extenſio Statuti juri communi derogantis in jure
reprobata, (Statutorum enim verba ſtricte ſunt accipienda)
Gloſj. & DD. in Auth. quas albtiones C. de SS. Eccleſ- Gloſſ. in c. cu-
pientes S. quod ſi per piginti de Elect. in 6. Hartm. Piſt. 1. quaæſt. 16.
n. 23. quod negantes ipſi ſunt confesſi, vide illorum effatum
(ſub h); ita ſub illo falſo extenſionis prætextu manifeſtus la-
titat error. Diſſentientes ex jure bene ſciunt, quod procreatio
prolis ſuperſtiti conjugi, nullum ſuccedendi jus, in bonis de-
functi, tribuere valeat; quia autem in omnibus Satrapiis & ſu-
9² K n erid⸗

perioribus Collegiis Moguntino-Erfurtenſibus a publicato Sta-
tutorum usque huc, uxoribus ſeu viduis ſuperſtitibus ſecundi
matrimonii, proprios adhuc viventes liberos habentibus, cum
liberis primi matrimonii concurrentibus, portio virilis ex bo-
nis a defuncto marito relictis, indiſtincte adjudicata fuit, quod
fieri haud potuiſſet, ſi ſuperſtes conjux ad ſuccesſionem de-
functi mariti proprio ſuccesſionis jure, vocatione ſtatutaria ſuf-
fulto, non veniſſet, negantes procreationi genitorum in ſecun-
do matrimonio, portionem virilem pro noverca liberorum
primi matrimonii, ſub ſpecie extenſionis, asſignare auſi ſunt,
quod non ſolum contra notoria juris principia militat, ſed de
hisce omnibus in ataen is altisſimum eſt ſilentium. IIla, quæ
a diſſentientibus (a haancuntur,in theſi plane aliter ſe ha-
bent: nam omnibus in inſtantiis, & judiciis contentioſis, clara,
expedita & notoria res eſt, quod ab anno M DCCIV. ad an-
num M DCCXIII. conjuges ſuperſtites, prædefunctis, in por-
tione virili, ſucceſſerint, nullo habito reſpectu, an ſuperſtes
fuerit mater vel pater, an Vitricus vel Noverca, & an liberi in
ſecundo matrimonio adfuerint nec ne? Et, qunude hac re, in
illo annorum ſpatio, nunquam ulla fuerit altercatio, ſed in dicto
anno M DCCXIII. hæc ſuccesſionis materia, ſeu quæſtio: an
Noverca ſterilis, cum liberis prioris matrimonii in portione
virili ſuccedere posſit vel non? in controverſiam venit, & quam-
vis in Satrapia Noverca, non qua talis, ſed quia fuit ſuperſtes
conjux, ſententiam obtinuerit victricem, hæc tamen ſententia
poſthinc non ſolum in inſtantia appellatoria, quæ judicium
provinciale dicitur, ſed etiam in Illuſtrisſimo Judicio Aulico,
quod Moguntiæ habetur, ex rationibus tamen a Statuto plane
diverſis & ſeparatis, juxta adjunctum ſub A. paſſa eſt reforma-
tionem; & quia poſtea neque ſuperſtites conjuges, neque Con-
ſulentes & Advocati in rationes, dictæ reformatoriæ, a Statuto
W S plane

plane diverſas, & differentias ſpecificas, ob quas reformatio
prioris ſubſecuta, inquiſiverunt; jus ſuperſtitum, ſuccedendi
ex lege Statutaria, per aliquot annos, in non- uſum & totam
fere venit oblivionem; aſt ego, re penitius conſiderata & cir-
cumſpecta, ſæpius dictum ſuperſtitis conjugis ſuccedendi jus,
ex Statuti vocatione, in caſu notatu digno, iterum reſuscitavi,
& in alte memorato Illuſtrisſimo Judicio Moguntino Aulico,
ubi eſt ſedes Ctorum omnium conſummatisſimorum, ſenten-
tiam ſub B. obtinui victricem, quæ palam fecit, quod ſuper-
ſtiti conjugi, quæ etiam ratione liberorum prioris matrimonii,
neutiquam vero reſpectu conjugii, ſeu vocationis ex Statuto ad
defuncti mariti ſuccesſionem, noverca audit &c. debeatur portio
virilis. Et ſicuti (ad f) contra clarum Statuti tit. 4. g. 3. textum
militat, quod pater aut mater tantum ad ſuccesſionem vocen-
tur, horumque in Sphis ſubſequentibus ſolum modo fiat men-
tio, de Noverca vero altisſimum ſit ſilentium; hæc enim omnia
conſiſtunt in erroneis plane ſuppoſitis, tum quia neque in dicto
tit. 4. neque in citato S. 3. pater aut mater, ſed ſolummodo ſu-
perſtites conjuges ad ſuccesſionem vocati ſunt, tum quia ?lit. z.
Statut. in terminis habilibus eſt accipiendus; pater autem ſeu
mater, reſpectu prædefuncti conjugis & ejus hereditatis relictæ,
non ſunt termini habiles, tum quia in ſæpius citato §. 32. & in
6SS. ſubſequentibus ſuperſtes conjux ad ſuccesſionem expresſis
verbis nominatur & vocatur, imo S. . & 16. dilucide exprimi-
tur, quod Legislator hocce in zitulo Statutorum 1. neutiquam
de vocatione patris vel matris, ſed ſolummodo ſuperſtitis con-
jugis ad ſuccedendum egerit & ſanciverit, tum quia ſub voca-
tione ſuperſtitis conjugis, Noverta etiam audit, & hæc duo vo-
cabula: SvPERSTES CONIVX, NOVERCA &c. idem, nimirum unam
eandemque perſonam, ſignificant, quæ autem vocabula ſimpli-
citer & adæquate idem ſignificant, illa quoque habent eandem
conſe-

conſequentiam, tum quia Legislator verbum NovERCA &c. in
it. 4. Statutorum non adhibuit, ſed ſuperſtitem conjugem no/
minavit & vocavit; a terminis autem ſeu legum verbis uſitatis,
receptis & approbatis, temere recedendum non eſt; quod probe
vocum illi novatores obſervent, qui pasſim novos terminos
e. g. loco ſuperſtitis conjugis, novercam &c. fingunt, eoque
efficiunt, ut unus alterum non recte ſæpe intelligat, quod fons
errorum eſt, juxta illud tritum; qui fingunt nopa bperba, etiam
nopa dogmata pingunt. Et hoc etiam intendunt diſſentientes
ſub verbo: Noverca; quod in Statutis quidem non legitur, ſed

idem eſt, & citra omnem contradictionem comprehenditur

ſub vocatione ſuperſtitis conjugis: ita in aprico eſt, quod in ut. .
neutiquam pater vel mater ſed ſuperſtites conjuges ad defuncti
conjugis ſuccesſionem ſint vocati. Etſi etiam (ad g) conce-
derem: Novercam nomine matris proprie non venire, nihil-
ominus tamen res juxta propria diſſentientium principia & ar-
gumenta in eo clara & expędita eſt, quod noverca etiam appel-
letur mater, ex hac ratione, quia matri naturali ſurrogata, jam au-
tem jura expreſſe præcipiunt, quod ſurrogatum ſapiat naturam
ejus, in cujus locum ſurrogatur. Quis igitur dubitare posſit, quin
mater ſurrogata, ſub expreſſo ſuperſtitis conjugis nomine etiam
vocata ſit ad defuncti conjugis ſucceſſionem. Similia, quæ
Diſſentientes adduxerunt, magis pro, quam contra affirmati-
vam militant, quia ſimilium idem eſt judicium. c. inter cæteras
4. de Reſeript. Porro, ſi (ad h) Statutum adeſſet ita conceptum,
ut mater qua talis, ſolummodo ad ſucceſſionem vocaretur, res
dubio obnoxia eſſet: An tale Statutum etiam pertineat ad No.
vercam, ex rationibus a diſſentientibus adductis? & hæc etiam
eſt opinio conſummatiſſimi JCti de E'ernber Vol. lI. p. 2. 0. 475.
P. 943. Verum hic non eſt ſtatutum de matre, ſed de ſuper-
ſtite conjuge conceptum: conſequenter diſſentientium conſe-
B taria

Garia ex plane ſeparatis deſumta, neque quadrant, neque ad-
mittunt applicationem ad caſum Praſentem, & quia verbis ſta-
tuti tenaciter eſt inhærendum, & ab illorum proprietate neu-
tiquam recedendum, res manet ſalva, quod omnis ſuperſtes
conjux, primi vel ſecundi matrimonii, ad ſucceſſionem præde-
functi pertineat. Lex enim non diſtinguit, ſed omnes ſuper-
ſtites conjuges vocat ad ſucceſſionem defuncti, ideo nec no-
ſtrum eſt diſtinguere, & hanc vel illam perſonam a ſucceſſione
excludere, ut fiat caſus pro amico. Deinde opinio diſſentien-
tium (ad i) ubi prætendunt: caſum ſucceſſionis præſentem in
Statutis plane eſſe omiſſum & diſpoſitioni juris communis re-
lictum, &c. manifeſte erronea & aperte falſa eſt, uti clariſſime
patet ex verbis Rubri Tit. 4. Stat. De Succeſſone conjugum ſi con-
currant cum defuncli deſcendentibus, &c. Nonne caſus Succeſſio-
nis hic eſt expreſſus? omnino. Noverca enim eſt conjux, &
concurrit cum defuncti descendentibus, ſeu liberis primi ma-
trimonii. Erronea etiam & non fundata ſunt diſſentientium
allata (ad k) & (1): poſito enim ſed non conceſſo caſu, quod
a Judicio Erfurtenſi, eique Subalternis Satrapiis Electoralibus
aliquando pro negativa pronunciatum fuiſſet, quod tamen ne-
gatur, quia præter ſententiam de anno M DCCXIII. ex ratio-
nibus plane diverſis latam, nulla produci poteſt alia ſententia;
exinde tamen non ſequitur, ut propterea certa & authen-
tica adſit interpretatio, vel valida & communis obſervantia;
neutiquam! nam ad interpretationem authenticam requiritur
auctoritas Legislatoris, ad interpretationem autem uſualem jura
requirunt conſuetudinem & obſervantiam, quæ ſi conſtans &
diuturna eſt, jus facit, & vim legis habet, ſicuti interpretatio
authentica L. I. & ult. C. de LL. l. ſi de interpretatione 37. ſ. de Ll.
Interpretatio autem doctrinalis, quæ fit a Jjudice & Cto, ſi ali-
quid ex vVerbis vel mente legis colligunt & decidunt L. ſcire Le-

é

ges 17. . de LL. non facit jus, ſed ſaltem probabilem opinio-
nem, a qua recedere omnino licet. Nunc autem neque inter-
pretatio authentica, neque uſualis probari poteſt, & interpre-
tatio doctrinalis, a judice ſuperiore, ab Illuſtriſſimo ſcilicet Ju-
dicio Aulico Moguntino reformata & reprobata eſt: ergo nulla
conſtans & diuturna interpretatio, ſeu obſervantia adeſt; ad
obſervantiam enim conſtantem, ſeu conſuetudinis validitatem
jura quatuor poſtulant requiſita, nimirum (1) rationabilitatem
(2) tacitum ſummæ poteſtatis conſenſum G) actuum frequen-
tiam, & (4) temporis diuturnitatem; ſed ubi ſunt tria requi-
ſita poſteriora? nullibi! Et ſi etiam deciſio prælentis ſucceſſio-
nis caſus, dependere poſſit ab interpretatione „tamen probe
eſſet notandum, quod interpretatio ita ſit facienda, ne lex ſeu
Statutum reddatur eluſorium. arg. l. 3. E. de Milit. leſtam. arg. l.
10g9. ſy. de leg. I. Interpretatio enim fieri debet ſecundum men-
tem disponentis, ſeu ſtatuentis, quia mens obtinet primum
gradum, Angel. Conſ. 2061. n. 4. Abb. conſ. . circa Primum in prin-
p. lib. 2. Si vero de mente non conſtat, attenditur veriſimili-
tudo, & hic eſt ſecundus gradus ſuccedens menti Alexand conſ.
179. piſo n. 3. perſ. exquibus lib. 5. Cravet. conſ. 363. n. 26. & ſoqq.
Ceſſante veriſimilitudine & conjecturis, recurrimus ad meram
verborum ſignificationem, quæ eſt tenenda l. 69. G. de leg. 3. l. g,
§. 6. G. de damno infecto. Tandem interpretatio ea accipienda
eſt, quæ ſententiæ Legislatoris congruit, licet verba id non pa-
tiantur, L. quamvis n. de in jus poc. Leges enim ex ſuis parti-
bus invicem ſunt interpretandæ. §. . Inſt. ad leg. Aquil. Sed
in præſenti caſu interpretatione plane non opus eſt, quia lex
Statutaria dilucide & categorice præcipit, & ſuperſtitem con-
jugem ad ſuccesſionem prædefuncti conjugis, ſi concurrat cum
deſcendentibus, qui ſunt liberi prioris matrimonii, expreſſe vocat.
Hisce ſepoſitis, tranſeo ad rationes affirmativam facientes.
B 2 I. Pri-

I.

Prima ratio eſt clarisſima & fundata in Rubrica Tit. 4. Statu-
torum ubi hic caſus ſucceſſorius habetur expreſſus ibi

De ducceſſtone Conjugum, ſi concurrant cum de-
Juncti deſcendentibus, &c.

uemadmodum enim vidua primi, ſecundi, & ulterioris ma-
trimonii, reſpectu defuncti mariti ſemper eſt & manet conjux
ſuperſtes, ita lex generaliter & ſimpliciter loquitur, & omnes
conjuges ſuperſtites ſeu viduas uniuscujusque Conjugii vocat
ad ſuccesſionem defuncti. Lex autem generaliter & ſimplici-
ter ſeu indiſtincte loquens, generaliter quoque eſt intelligenda
& accipienda. L. F. ff. de publ. in rem act. L. 15. S. ult. F. de teſtam.
milit. l. 1. S&. generaliter 1. f. de leg. præſt. c. ſolitæ 6. S. En. de Major.
& obed. Siquidem ubi lex non diſtinguit, nec nos diſtinguere
debemus. L. 32. ff. de recept. arbitr. I. 3. ff. de oſtc. præſ. l. 2. S. 1. ff.
de Judic. Glaßi. ad d. l. 1. S. 1. . de leg. præſt. verb. in infinitum.
Ejusdem ponderis eſt

II.

Hoc argumentum, quod Legislator in Tit. z. principaliter &
ſolummodo ſuccesſionem conjugum praæceperit, de ſuccesſione
liberorum vero in I. & de ſuccesſione Patris vel Matris in II.
Statutorum titul. normas, regulas, & ordinem ſuccedendi præ-
ſcripſerit; hi autem ſtatutorum tituli a legislatore ſeparati, per
fallaciam confuſionis, non ſunt confundendi, quia confuſio in
rebus & nominibus eſt vitanda L. ult. C. de leg. tutel. S. hoc autem
5. Inſtit. quib. mod. teſtam. infirm. pid. omnino Thom. Bozius Zom. 2.
de Eccleſ. DEilib. 22. c. . Quod autem Legislator in Tal. 4. sta-
tutorum principaliter de ſuccesſione conjugum egerit, non ſo-

lum elucescit ex dicta rubrica, ſed etiam ex verbis Sphi . ibi:
ateamen in omnibus ſupra de ſucceſſione conjugum boſitis caſibus
notandam eſt, & . & præſertim ex S. 16. in verbis: Similiter probe
obſerpandum, quod omnia de ſucceſſone conjugunz ſtatuta, ita ſint
intellgenda, ſi conjuges Matrimonium per benedictionem ſacerdo-
talem actualiter conſummaverint. Rebus autem ſic ſtantibus
nemo Ctorum, Jurisperitorum, ſeu hominum eruditorum erit,
qui amplius inficias ibit, omnem conjugem ſuperſtitem (ſive
ſit, reſpectu defuncti, uxor primi vel ſecundi matrimonii, & re-
ſpectu liberorum mater vel noverca) eſſe vocatam ad præde-
functi hereditatem. Præſertim ſi

III.

additur Textus S. 3. d. Tit. 4. clarisſimis in verbis: Si pero caſus
zxiſtit, quod liberi cum ſuper pivente Patyre pel matre concurrant,
Wune optio antiqui Statuti ſen obſervantiæ, N ſuperſtiti conjugi
competens, pi cujus ille illape pel Mobilia cum pripatipa debitorum
ſolutione, pel portionem pirilem zligere & ſumere paluit, in poſte-
ram penitus abrogata eſto, & ſupervipens pater pel mater, nullo
2ad copiam pel inopiam habito reſzectu, cune bortione virili quoad
Proprietatem contentus eſſe debet. Nam in hocce legis textu Le-
gislator non ſolum patrem vel matrem, ſed etiam ſuperſtitem
conjugem nominavit, & in paſſu, legem antiquam „abrogato-
rio, portionem virilem in Paſſu autem Subrogatorio, ſeu po-
tius anteriorem obſervantiam confirmatorio, verba: Superſtes
conjux, pater vel mater, & . promiscue ſunt adhibita; ex quo ma-
nifeſtum eſt, quod cardo totius negotii ſeu deciſio caſus præſentis
juri & rationi conſentanea, potisſimum in eo conſiſtat, an

IV.

in Statutis antiquis ſeu anteriori obſervantia ſuperſtes conjux,
quæ etiam Noverca audit, habuerit optionem mobilium cum
B B 3 defun-
* Kciliget tati tignis. * Scilicet ratione portionis virilis.

defuncti debitis, ſeu portionis virilis, vel non? poſterior caſus
eſt negativus, & ideo tamdiu verus donec contrarium probem.
Progredior igitur ſine ambagibus ad ſusceptam caſus prioris pro-
bationem, quæ fit (1) ex iplis legis novæ verbis: opzio ſuperſtiti
conjugi ex antiqua obſerpantia competens. Deinde etiam (2) ex
dicta obſervantia antiqua ſeu Statuto anteriori in tantum abro-
gato, Rennemann Memb. II. Aiſp. 25. H. 21. 22. & 23. ibi ſi ad ſecun-
das ſe conferat nuptias, in arbitrio ſuperſtitis conjugis eſt, an vel
Mobilium conjugis præmortui heres eſſe, vel cum liberis ſu-
perſtitibus in virilem portionem ſuccedere velit. Secundo caſu
ſi ſcilicet ſuperſtes conjux inclinet ad portionem virilem (a) ad-
mittitur quidem cum liberis ad eandem, ſed tunc æs alienum
inter omnes eos coheredes ex æquo (b) dividendum eſt. (a)
quam vulgo vocant ein Kindes Theil: (b) ita tamen, ut liberi
debita paterna, non cum Matre ſua, ſed alia uxore, vel Noverca
contracta, ex bonis ſuis maternis ſolvere non teneantur, juxta
Statutum in ord. gener. 38. in extractu noſtro 7. in vulgari 9. de
anno 306. Addatur Dn. Benjamin Schuz D. & ICt. Conſumat.
Elect. Jud. Mogunt. Adſeſſor & Synd. Erf. nec non Facult. Jurid.
Senior. & Decani Commentarius & declaratio Statutorum con-
ſuetudinumque Erfurtenſium ſincera ac genuiua P. II. Tit. W.
De Succeſſtone Conjugum Theſ. XIV. n. S. p. 573. & 742. in verbis:
Si vero Maritus, nullis in ſecundo Matrimonio liberis proge-
nitis, moritur, relictis tamen liberis primi matrimonii & uxore
ſecundi Matrimonii, ut & bonis una cum ſecunda uxore acqui-
ſitis; tunc in uxoris ſuperſtitis arbitrio poſitum eſt, an in virili
portione mobilium & immobilium, exceptis bonis acquiſitis,
quorum uſumfructum habet, donec vivit, una cum liberis pri-
mi matrimonii, an vero in mobilibus ſaltem ſuccedere velit.
Et ICtus quondam conſummatisſimus Johan. Heinricus Meier
J. u. D. Conſiliarius Regiminis, Judicii Provincialis Aſſeſſor &
Sen.

Sen. &c. hæc omnia in disp. d. J. Maj. 1702. de differentiis Sta⸗
tutorum Erfurtenſium circa jus commune in caſu ſucceſſionis,
habita confirmavit theſi 49. ubi legitur: Si Maritus nullis in
ſecundo Matrimonio liberis progenitis moritur relictis tamen
liberis primi Matrimonii, hoc caſu arbitrio viduæ relictum
eſt, an virilem portionem mobilium & Immobilium cum libe-
ris primi matrimonii optare, an vero in mobilibus ſaltem ſuc-
cedere velit. Ex hisce deductis luce meridiana clarius efful-
get, quod extra omnem pugnam ſit, ſuperſtitem conjugem ſe-
cundi matrimonii ſterilem, quæ etiam nominatur Noverca, in
concurrentia cum liberis primi matrimonii habuiſſe oprIONEM
ſuccedendi in mobilibus, ſeu in portione virili. Nunc autem
Eminentiſſimus Noſter ſtatuens & Gratioſiſſimus Legislator
prædictam antiquæ obſervantiæ legem, non in totum ſed ſaltem
in tantum, nimirum quaténus concernit optionem Novercæ,
ſeu ut loquar cum Statuti verbis, ſuperſtiti conjugi competen-
tem, correxit & illi derogavit; quatenus autem tangit ſucceſſio-
nem in portione virili, confirmavit: quis ergo amplius autumare
conabitur, viduam ſecundi matrimonii ſterilem, ſi concurrat
cum liberis prædefuncti mariti in primo matrimonio genitis,
haut habere jus ſuccedendi in Portione virili? nova lege con-
firmata: clariſſima enim rerum verba & teſtimonia adſunt, quæ
omne dubium proſternunt. Præſertim, quum

V.

ex jure notum, quod correctio ſit vitanda & potius contraria
concordanda, quia non eſt veriſimile, quod quis dispoſitionem
legis anteriorem corrigere voluerit. Gemin. Conſ. Sb. in ſin. perſ.
iem cum Papa Roman. conſ. oz. Reperende Pater col. 2. in princip.
ubi quod debet fieri concordia omnino ut evitetur correctio.
Siquidem omnis correctio legum periculoſa. Bernhardus Au-
umnus

tumnus Conſ. Gallica juris Rom. ad l. 7. S. ſi pir 13. ſolut. matrim.
Potius ergo Sententiæ legum adhærentes correctionem non te-
mere inducemus, ſecundum Imolam & Raynutium in conſ. z02.
incip. quod eſt amplius P. Pecc. de teſt. conjug. l. . C. 24. R. 4. Et jura,
quæ præcipiunt, Nigrum declarari ex Rubro,

VI.

haut minimam afferunt pro affirmativa rationem: nam ex ru-
brica optima ſumitur interpretatio nigri ſive ipſius textus, qui
rubricæ ſubjicitur. Bart. Bald. Alex. Dec. in l. 1. per ill. ext. ſy. de
reb. cred. & tot. tit. C. de Relig. & ſumt. Gloſſ- in l. 1. circa ſin. C. ne
fedejuſſ. dot. dentur & in Anth. ad hæ C. de uſur. Quando enim
aliqua materia poſita eſt ſub aliqua Rubrica, inde judicatur eſſe
illius naturæ, cujus eſt rubrum. Gloſſ. in C. 1. & in cap. ſi ſuper de
offic. de leg. in ö. & in C. tibi qui de Reſeript. Quod & Sta-
tutis reſpondet. Decius conſc. 396. n. 7. dicens: Rubricam de-
clarare & demonſtrare intentionem Statuti, hinc Bald. in l. un.
col. 2. C. ue liceat ter propoc. inquit: Quando textus eſt dubius
rubricam probare, quomodo talis textus intelligendus ſit, ad-
ditque hoc valde notabile eſſe pro Statutorum Rubricis, vide
& Decian. reſponſ. 13. n. 26. lib. 3. ubi ait: ab omnibus Docto-
ribus doceri in Aict. leg. 1. f. de Reb. Cred. quod ex Rubrica ar-
guere liceat. Nunc autem in Rubrica noſtrorum Statutorum,
caſus ſucceſſionis præſens: ibi: S ſuperſtes conjux concurra! cum
defuncti descendentibus, eſt expreſſus; propterea ſequitur ſi in
G. 3. ſub dict. rubro poſito, dubium adhuc eſſe poſſit, hoc nihil-
ominus removeri per rubricam. Porro bene notandum eſt,
quod interpretatio, ſi qua in re clariſſima opus ſit,

VII.

etiam ſuppeditet rationem pro affirmativa, quia correctio legis
antiquæ in omni interpretatione eſt vitanda, ne leges & jura
L tot

tot vigiliis fabricata unico verbo tollantur tα conſ. 735. in pr.
lib. 2. L. 37. - de LI. ibi. ſi de interpretatione legis quæratur, in-
primis inſpiciendum eſt, quo jure civitas retro in ejusmodi câ.
ſibus uſa fuiſſet. Civitas autem Erfurtenſis retro uſa fuit ſue-
ceſſione ſuperſtitis viduæ ſecundi matrimonii ſterilis in con-
currentia cum liberis primi matrimonii, ideo interpretatio ita
facienda eſt, ut adhuc ſuccedat in Portione virili. dd. L. notab,.
29. ſy. de EL. in perb. Quod non ratione introductum, ſed er-
rore primum, deinde conſuetudine obtentum eſt, in aliis ſimi-
libus non obtinet. ne n.
Multifaria pro affirmativa reſtant argumenta; ſed ne in re
Per ſe clara, certa & indubitata, nimiam admittam prolixitatem,
ülteriorem abrumpo discurſum, de reliquo autem pauciſſimis
libare viduarum favorem mihi libet. In jure civili favor vidua-
rum tantus eſt, ut Imperator illas annumeret perſonis miſera-
bilibus & indulgeat eis beneficia conſideratione digna L. an. C.
guando Imper. inter Pupillos pel Piduas. Brunz. ad hanc leg. In
jure divino revelato autem carum favor plane eſt ineffabilis.
EFxoa. 22. P. 22. Deuter. 16. P. 11. c. 24. verſ. 17. & 19. 6. 20. p. 72.
1unme loc. paraly quorlum benevolum Lectorem remitto, & illi
precor, ut valeat & mihi faveat. “

CoOROLLARIAA.

VIdua ſuccedit de jure Novellarum in quarta omnium Mariti

defuncti bonorum relictorum, quoad proprietatem, ſi liberi
ſaltem tres vel pauciores ex alio thoro adſint; nullo habito re-
ſpectu, an laborêt inopia, an Matrimonium fuerit indotatum, &
an patrem habeat divitem vel non
C II. Ju⸗

II.

Judici de conſuetudine atteſtanti non credendum, inprimis
ſi ille in caſu, ſuper quo atteſtatum perhibet, antea ſententiam
tulerit.
Quod attinet Corollarium primum mihi haud eſt ignotum,
quosdam eſſe diſſentientes, & autumantes,

Quod in caſu inopiæ Noverca ſuum habeat refugium ad jus civile,
& quidem ad Noy. 53. C. 6. Nov. 17. c. y. & auth. præterea C. und.
vir & uxor ubi pro pluralitate liberorum concurrentium certa por-
tio ei eſt aſſignata: ſuggerit enim æquitas, ut conjux ſuperſtes in-
Ops ex bonis locupletis ſolatium obtineat; ſed qualis requiratur ino-
pia, non conveniunt DD. Extremam requirunt inopiam Hondedeus.
Vol. I. conſ. 43. n. 26. Hilliger. lib. 9. c. I. tit. O. & ibi allegati, idque
probant ex cit. Nop. 72. C. 6. pr. ubi: in noviſſima viventes inopia;
levem requirit Surd. de aliment. tit. 9. 4 37. n. S. Förſter. de S. A.
J. lib. 9. c. 4. n. 4. Verius tamen videtur hujus rei definitio
judicis arbitrio eſſe relinquenda. Menoch. de A. J. Q. lib. . caſ.
GS. G. . Iſta tamen inopia non eſt metienda, reſpectu mariti de-
cedentis, ſed reſpectu uxoris ſuperſtitis, quæ ex propriis victum &
amictum neceſſarium comparare non poſſit: honeſta tantum, non
ſplendida ſit vitæ ſuſtentatio. Kohl. de Succeſſ. coniug. p. 2. n. 4.
At quid ſi uxor quidem ſit inops, ſed divites parentes habeat? Eam
ſuccedere defendit Burchard Berlich. tr. de jur. Novercar. p. 2. art. 2.
ſect. 1II. n. Slo. quia ſpes præmatura ſucceſſionis non attentenda &
non tam ſpes ſucceſſionis, quam quantitas poſſeſſionis eſſet conſi-
deranda: illud enim noſtrum dici nequit, cujus acquirendi nudam
ſpem habemus. L. y. S. I. & L. y2. fF. de A. R. D. Aſt contraria juri
conformior & aperte in Noy. 7y. C. 6. fundata, quæ illo tantum in
caſu uxori quartam concedit, ſi nihil habere valeat, & in extrema vi-
ctura ſit inopia, quod non contingit, ſi patrem habeat divitem,
qui ex neceſſitate alimenta, & reliqua vitæ ſubſidia præſtare tene-
tur. F. . pr. & F. 1. f. de agnoſe. & alend. lib. atque ob certam &
radicatam ſucceſſionis ſpem inops nequit reputati. Secus forte
foret,, ſi tantum agnatorum hergditatem, a qua facile Foten er⸗

cludi, ſperaret, quo collimant fationes a Berlichio allatæ, qui &
pſe hereditatem parentum cum agnatorum hereditatibus confun-
dit, cum tamen illius plane alia ſit ratio, quam hujus. Struv.
S§. J. C. Erercit. 35. th. zg. in ſin. Textor de Succeſ-. ab inteſt. n. 11 4g.
& ſi maritus forte non deſideraverit dotem, propterea pater non
eſt liberatus ab onere dotandi, ſed uxori aut viduæ jus petendi ſub-
ſidia a patre, vel ad dotem pro quantitate patrimonii conſtituen-
dam, actio ſalva manet.
Sed opiniones horum diſſentientium juri Civili plane refragan-
tur: illi enim confundunt leges correctas cum legibus correcte-
riis, nim. Nopell. 53. c. 6. cum Noy. . Dap. v. Et quamvis ve-
rum ſit, quod Imperator in Noy. 57. c. 6. ad Succeſſionem viduæ
requirat, ut illa in novisſima inopia Vivat, tamen hæc lex in No-
Pell. . c. 5. clarisſimis verbis eſt abrogata. Nam Juſtinianus
Auguſtus in initio hujus legis correctoriæ perſpicue recenſet
Nopell. G. c. 6. quando ait: quia vero legem dudum poſuimus
Præcipientem, &c. & Gothofr. in Notis ſab lie. n. & p. animad-
vertit, ſub Imperatoris verbis, correctoriæ legis initialibus, No-
Pel. 3. c. 6. intelligendam eſſe; poſtea Legislator pergit & cor-
rigit Noy. y3. c. 6. categorice dicens & Ppræcipiens: In præſenti
melius utramque legem Aisponentes ſancinius, in utroque horum
caſuum, ſi quidem usque ad tres habuerit filios ejus vir, ſive
ex ea, ſive ex alio Matrimomio, quartam partem ex ſubſtantia
viri accipere. Si autem amplius fuerint fili: tantum in utra-
que caſu accipere jubemus mulierem, quantum uni competit
Hliorum: ita quippe ut uſum ſolum in talibus rebus mulier ha-
beat, Dominium autem illis filiis ſervetur, quos ex ipſis nuptiis

habuerit. Si pero talis mulier klios ex eo non habuerit jube-

mus etian: Dominii jure habere eam res, quas ex viri ſacultatibus
ad ecam penire per præſentem juſpzmus legem, & c. & in hocce le-
gis textu clarisſimo, Imperator ſimpliciter & indiſtincte vocat
Huperſtitem viduam, ſive ſit mater ſive Noverca reſpectu libe-
C 2 rorum

rorum ad ſuccesſionem viri defuncti, vel in quarta, vel in pro-
portione virili, pro diverſo liberorum numero; ſed de viduæ
inopia de Matrimonio indotato & de omnibus aliis legis cor-
rectæ ſeu Nov. 53. c. 6. requiſitis, hic altisſlimum eſt ſilentium:
