potius omnia illa ſuccesſionis viduæ requiſita, in hac poſteriori
lege correcta & abrogata ſunt, in verbis: Iu præſenti melius
utramque legem disponentes, ſancimus; et: per præſentem juſſimus
legem. Quemadmodum autem ex jure diffuſe notum, poſte-
riora derogare prioribus. L. 25. . de LL. L. 6a. S. 6. F. loc. ita valde
miror, qua de cauſa & ratione toti fere ICtorum Scholæ li-
buerit, ad legem correctam nim. Nop. Sz. c. 6. recurrere, & per
hanc confuſionem legem correctoriam, Sole clariorem, tene-
bris diſputationum inanium obnoxiam facere. Allegatio cor-
rectæ legis parum imo nihil utilitatis adfert, & in jure penitus
habetur reprobata, Angel. ad S. in perſonam Inſt. de act. Nec
hac in re diſſenſus fere omnium Ctorum me terret: hi enim
uno etiam ore ſtatuunt, illum, qui pro ſe legis textum habet,
in magno juris Oceano ſecure navigare & verſari. Nunc au-
tem clarisſimum Novell. uz. c. y. textum pro me habeo, pro⸗-
pterea illi tamdiu firmiter inhæreo, donec mihi demonſtretur
fundatum contrarium. FEt poſito, ſed non conceſſo, quod ad
ſuccesſionem viduæ Novellarum, illius inopia requiratur, ni-
hilominus tamen hæc opinio, viduam, quæ divitem habet pa-
trem dici haud poſſe inopem, &c. juri communi e diametro
eſt contraria. Quemadmodum enim in citata Novell. 3. c. 6.
correcta, quorſum diſſentientes recurrunt, nullum de divite
patre legitur verbum; cui autem non conveniunt legis verba,
etiam non convenit ejus dispoſitio. L. 4. S. 6. ubi Paul. F. de
Damno inf. L. 21. ſf. de teſtam. milit. L. y. in princ. & ibi Bart.
ff. de adminiſtr. tut. & hanc exornant Theſin MPoL. Conſ. 25.
n. 10. & conſ.o. n. 12. TIRAQC. in l, ſi unquam perb. Vibertis n.2. C.
de

de repocand. don. BRVNOR. à SOLE in locis communib. perb. dispe-
ltio I4. Ita illi diſſentientes nullum inveniunt præſidium, in
lege 5. pr. & S. 1. G. de agneſé. & alend. lib. quia in præſenti pri-
mario & principaliter non agitur de debito paterno naturali,
ſed de ſucceſſione ex jure Novellarum novo viduæ competente:
& hic eſt caſus proximus. Caſus d. leg. y§. autem eſt remotus
& ſaltem ſubſidiarius; ad actionem, ſeu remedium fubſidia-
rium, vel extraordinarium autem devenire non poſſumus,
quamdiu adeſt actio ſeu remedium ordinarium & proximum. In
ſumma horum Gordiorum nodorum diſſectores ſunt, partim
Conſummatiſſimus ICtus Thoming. in ſuis juris quæſt. quæſt. 40.
p. m. 179. ie An mulier, quæ eo tempore, quo maritus moritur,
nihil in bonis habet, ſpem tamen fovet, ſibi ex parentis vel pro-
pinquorum ſucceſſione aliquid adventurum, inops eſſe cenſea-
tur, ſieque Beneficio Authent. Pratereaz C. unde pir & uxor, gau-
dere debeat an non? ubi utramque negantium & affirmantium
opinionem, exacte & accurate perſcrutatus eſt, & tandem p. m.
asz. hanc fecit concluſionem: Verum utut iſta ſeſe habeant,
verior mihi videtur jurique convenientior contraria ſententia,
quam amplectitur Jaſon in d. Auth. praterea n. g. perſ. conſidera
& n. 9. ea ratione, quod parentis locupletis filii ſuperſtitis ma-
tris ſuæ, inopia laborantis, tenuitatem liberalitate ſua ſublevare
camque alere teneantur. d. l. ſi quis a liberis in princ. de lib.
agnoſcent, & nihilo tamen minus debeatur adhuc matri ea, de
qua nos loquimur, quarta pars bonorum mariti, quemadmo-
dum plus quam manifeſte liquet ex textu ſæpe de Auth. Praterez
& in corpore, unde ſumitur. Ex quo etiam erroris convin-
cuntur cœteri, qui hanc, quam ſæpe diximus, quartam inopi
uxori idcirco deberi exiſtimant, ne alimentis deſtituta victum
emendicare cogatur. Et hæc ſententia confirmatur etiam per
Dec. in d. Auth. Praterea. Ad ſin. ubi dicit, mulierem, quæ tum,
C 3 cum

cum maritus e vita decedit, inopia laborat, hujus quartæ com-
potem eſſe, quantumvis etiam poſtea abundare cœperit, quaſi
ipſi ſemel jus fuerit quæſitum eo que tempore mortis mariti in
difficultate & penuria rei familiaris fuerit conſtituta: per vul-
gatam juris regulam, qua dicitur, quod cauſam certo tempore
requiſitam, ſatis ſit ſuo tempore ſubeſſe, etiam ſi poſtea ſubeſſe
deſinat. Bald. in l. generaliter col. 2. C. de episcop. &+ cler. unde
fit, ut immunitas patri ob numerum libererum conceſſa,
filiis etiam poſtea defunctis nihilominus adhue competat. Bar-
tol. in l. 2. §. Non ſolum. de Excuſatio“ tut. Et hanc ſententiam
idem, quem ſupra allegavi, Fabin. de Pep. in utramque partem
prolixe disputar in d. Auth. Praterea Z. 165. Quanm ipſe am-
plius confirmo per textum manifeſtum, quem nulli commen-
tatorum in mentem veniſſe ſane demiror, in h. pretia rerums in
Princ. ad leg. Falcid. qui textus, ſeeundum Bartolum, aureis ſcri-
bendus erat litteris. Diſerte enim reſpondit ibi Ctus, quod
hæres inſtitutus locupletior dici non mereatur, antequam adi-
erit hereditatem, inprimis autem ſervus: cum multis caulſis
accidere poſſit, ne is juſſu noſtro adeat hereditatem, ſitque præ-
poſterum & inconveniens, ante nos lecupletes dici, quam quic-
quam acquiſiverimus. Quid hoc textu poteſt eſſe manifeſtius?
utpote qui fortiori etiam in caſu, quo ſcilicet jus hereditatis ade-
undæ ex ſpe incerta amplius non dependet, ſed de præſenti jam
nunc competebat, heredem tamen inſtitutum nihilo locuple-
tiorem eſſe cenſet, antequam reipſa adierit hereditatem. Nec
immerito. Illud enim demum noſtrum eſſe recte dicitur, quod
manu ipfa apprehendimus & in corpus patrimonii noſtri rede-
gimus, l. in laqueum verſ. Summam tamen de acquir. re. domin.
& facit textus in l. ei Baſſatorem C. de ſidejuſſ. Nam quia nos
acquiſituros eſſe ſperamus, nec dum tamen acquiſivimus, non
magis noſtrum dici poteſt, quam ſi feram beſtiam vulneratam
. Per⸗

perſequamur, cum multa accidere poſſint, ut fera beſtia etiam
Vulnerata, vel quæ in laqueum venandi cauſa poſitum incidit,
non capiatur, . naturalem, §. iltad. & d. l.’tin Laqueum, de acquir.
rer. dom. & S. illud. Inſt. de rer. dipiſ. Ut non immerito jure no-
ſtro proditum videatur, vanam eſſe ſpem ſuccedendi, nullam-
que adeo hujus ſpei rationem eſſe ducendam /. poſt emancipa-
ionem, S. 1. & ii Bartol. . 7. de liberat. lega. Paul. de Caſt. in
l. qui cum tutoribus. n. 4. ante med. perſ. ſed quod poſſiz de trans-
alt. Jaſ. in l. F. poteſt. colum. 3. de 2 cguiren. heæred. & in l. qui
Romæ. S. duo fratres, in oppoſit. de perb. obligat cum ſimilib. alle⸗
Sat. per Hippol. Riminal. Inſt. Quib. aliena. lic. pel non. in princ.
2. 262. Quid enim (ut, unde cigreſſa eſt, ſeſe referat oratio)
ſi fundi & poſſeſſiones patris locupletis, antequam filiæ here-
ditas ipſius obveniat, vel chasmate Pereant, vel incendio con-
flagrent? Quid ſi bona ejus reliqua irru ptione prædonum vel ho-
ſtium diripiantur? Quid ſi alio fortunæ incommodo ad ino-
piam parens redigatur? His enim & reliquis ejusdem generis
fortunæ telis atque periculis expoſita eſſe bona externa, quo-
tusquisque eſt, qui non videat? Ut non immerito M. Cicero
ejusmodi bona mobilia pecuniæ membra & ludibria fortunæ
appellaverit, propterea quod non tam in voluntate & arbi-
trio noſtro ſita ſint, quam infortunæ temeritate. Parlim Ctus
ſimiliter Conſummatiſſimus Merenda controy. Iur. lib. 3. C. ſ.
. 5. 6.7. J. & 9. ubi invictiſſima deducit argumenta, ex legum
fontibus & DD. opinionibus, in verbis: Motus ex eo, quod, ut
ſupra admonui in cap. anteced. n. 2. nullam aliam legem ha-
bemus, quæ cogat patrem dotem conſtituere filiabus, præter
conſtitutionem, de qua in g. qui liberos. ſf. de rit. nupt. & ideo
tota hæc res ex ea conſtitutione dependet, quæ cum agat de
filiabus in poteſtate exiſtentibus, non eſt trahendum ad filiam
emancipatam, quia in poteſtate non eſt &c.
l Ulte⸗

: Ulterius ſeu Poſtremum quod concernit corollarium, res in
jure expedita & exploſa eſt, quod Judici de coniuetudine te-
Ranti non credatur. Carpzov. P. 2. Conſt. 3. defin. 22. . 2. Ma-
ſcard. de probat concluſ.124. R. 2. & 2. ibi. Judes non debet fungi
duplici officio judicandi & teſtificandi. Item: Secundo amplia,
ut procedat, etiamſi eſſent plures judices, Felin. in c. cum a nobis.
n. 6. de teſtib. cujus ratio illa viderur, quod vices duorum ſuſti⸗
nere non polſſit, ut eſt judicis & teſtis: altera illa videtur ratio,
quia agitur de proprio honoris commodo, cunt unus corum,
qui judicarunt, ſe defendere velle videatur. S

MN Appellations⸗Sachen Hanß Rudolphs, uxor. nomine
Jund Conſorten Appellanten und Beklagten an einem, wi⸗
der Annen Brigitten Hildebrandin Appellatin und Klaͤgerin
am andern Theil, erkennen zum Churfuͤrſtl. Maͤyntziſchen
weltlichen Gerichten allhier verordnete Stadtſchultheiß und
Aſſeſſores vor recht; daß die Appellation ihrer Formalien hal⸗
ber zu recht beſtaͤndig ſey, merita anlangend, daraus ſo viel
erſcheinet, daß der Klaͤgerin wider Beklagte erhobene Klage
nicht ſtatt habe, ſondern es ſind dieſelbe von dem Proceß⸗ loß⸗
zuſprechen: Die beyderſeits aufgewandte Koſten werden ge⸗
gen einander hiermit aufgehoben. V. R. W. =
Publ. in jud. Erffurt den 14. Octobr. 1713. circa hor. 9. præ-
ſent. Mandat. Heren Braunen und Herrn Fincken, nomine der
1 Appellatin, und hat dieſer dargegen ſalvo reſp. D. Concip. quæ-
vis remedia jur. ſuspenſ. & devolut. als Quer. Nullit. Reſtit. in
integrum & event. Appellation. ſtante pede interponiret und
Conſcript. Actor. gebethen.

Dieſe

Dieſe Sentenz aber gruͤndet ſich unter andern auf nachfolgen⸗
de Rationes: Dieſes aber daß der Defunẽétus viel uͤbrig gelaſſen nicht
erwieſen, vielmehr aus denen Actis erſcheinet, daß er bey dieſer un⸗
gluͤcklichen und wiederwaͤrtigen Ehe alſo zuruͤck kommen, daß die
Kinder nicht eines, ihre Materna erhalten, ſondern davon einen gu⸗
ten Theil, wie ſie queruliren, entbehren müſſen. Die Stieff⸗Mut⸗
ter auch faſt alle Mobilia an ſich gebracht und noch in Huͤnden
hat. Zu dem faſt die meiſten Urſachen, ob quas jure indigna ju-
dicatur uxor, ſich anhero ex actis anfuͤhren laſſen, ꝛr. ꝛc. Und en
hacce notabili rationum decidendi differentia ſpecifica, auch weil
gar kein Succesſions-Fall vorhanden geweſen, geſtalten die Ma-
terna der Kinder erſter Ehe die gantze Verlaſſenſchafft abſorbiret;
So hat keine andere als nachfolgende Sentenz ertheilet werden koͤn⸗
hen, in præſenti autem res ſe aliter habet, ut apparet ex Adj. ſub B.

Wir Lotharius Grantz, von GOT Tes
Gnaden, des heiligen Stuhls zu Maͤyntz Ertz⸗Bi⸗
ſchoff, des heiligen Roͤmiſchen Reichs durch Germa⸗
nien Ertz⸗Cantzler und Churfuͤrſt, Biſchoff zu Bam⸗
erg, ꝛc.

Bekennen und thun kund hiermit, als ſich an unſern Churfuͤrſtl.
Hof⸗Gericht in unſer Stadt Mayntz eine AppellationsSach zwi⸗
ſchen Annaͤ Brigitta Hildebrandin, Appellantin eines, ſo dann
Hanß Rudolph & Conſorten Uxorio nomine Appellaten andern
Theils, enthalten, daß darinnen die Wohlgebohrne, auch Ehrſam⸗
und Hochgelehrte unſer Hof⸗Richter, Præſident und Bepſitzere ge⸗
dachten unſers Churfuͤrſtlichen Hof⸗Gerichts, ſaͤmtliche unſere lie⸗
be Getreue, Dienſtag den 17. Septemb. dieſes 1715ßten Jahrs, am
damahls gehaltenen General-Hof⸗Gericht, erkannt und ausgeſpro⸗
chen haben, wie folget: In Appellations-Sachen Annaͤ Brigitta
Hildebrandin Appellantin eines, entgegen und wieder Hanß Ru⸗
dolph & Conſ. uxor. nomine Arpelae andern Theils, wird An
Vor⸗

Vor⸗ und Anbringen nach zu recht erkannt, daß durch Richter
voriger Inſtanz wohl geurtheilet, uͤbel davon appelliret, dahero ſo⸗
thanes Urthel zu confirmiren, und zu beſtaͤtigen ſey, als wir Hof⸗
Richter, Præſident und Bepſitzer dieſes Churfürſtlichen Hof⸗Ge⸗
richts auch alſo confirmiren und beſtaͤtigen, die bey dieſer Inſtan⸗z
dieſerhalben aufgeloffene Gerichts⸗Koſten aus bewegenden Urſachen
gegen einander compenüirend und vergleichend. Solcher ausgeſoro⸗
chenen Urtheil hat deren Appellaten Anwald ihme gewoͤhnliche Uhr⸗
kund mitzutheilen gebethen, die ihme auch alſo erkannt, und unſers
Churfuͤrſtlichen Hof⸗Gerichts aufgedruckten Secret mitgetheilet
worden. Mittwochen den 30. Octobr. 1715. G

Mandato Emin. ac Celſiſſimi Dom. Dom. Lotharii Fran-
cisci, Archi-Episcopi ac Principis Electoris Moguntini,
Episcopi Bambergenſis, &c.

Johannes Valentinus Emmerich,
Judicii Curiæ Mog. Aſſeſſor.

Tohannes Marckloff, Judicii

Curiæ Mog. Secretarius.

B. Von

B .

Von GOttes Gnaden Philipp Warldes
heiligen Stuhls zu Mayntz Ertz⸗Biſchoff, des hei⸗
ligen Romiſchen Reichs durch Germanien Ertz⸗Cantzler und
Churfuͤrſt, ꝛc. thuen kund und bekennen hiermit, demnach
ſich an unſerm Churfuͤrſtlichen Hof⸗Gericht in unſer Stadt
Mayntz eine Appellations⸗Sach zwiſchen Gottlieb Sophien
Kranichfeldin, Appellantin an einem, ſodann Annaͤ Sibyllaͤ
Boͤrnerin, Appellatin am andern Theil, enthalten, daß da⸗
rinne die Wohlgebohrn⸗Veſt⸗auch Ehrſahm⸗ und Hochge⸗
lehrte unſer Hof Richter, Præſident, Raͤthe und Beyſitzere,
gedachtes unſers Churfuͤrſtlichen Hof⸗Gerichts ſaͤmtliche un⸗
ſere liebe Getreue, geſtrigen Tages, als Freytags den 10den
Iulii, dieſes 1733ten Jahrs, am damahls gehaltenen gene⸗
ral-Hof⸗Gericht erkannt⸗ und ausgeſprochen haben, wie fol⸗
get: In Appellations-⸗Sachen Goͤttlieb Sophien Kranich⸗
feldin, Appellantin eines-⸗ entgegen Annam Sibyllam Boͤr⸗
nerin, Appellatin andern Theils, wird allen Vor⸗ und An⸗
bringen⸗auch erwogenen Umſtaͤnden nach zu recht erkannt,
daß durch Richter voriger Inſtanz uͤbel geurtheilet, wohl da⸗
von appellirt, dahero ſothanes Urthel zu reformiren, derge⸗
ſtalten: daß Appellatin ihrer Stieff⸗Mutter, der Kranich⸗
feldin, aus ihres Vaters, des abgelebten Kranichfelds, Ver⸗
laſſenſchafft ein Kindes Theil zu uͤberlaſſen ſchuldig und ge⸗
halten ſeye. Als wir Hof-⸗Richter, Præſident, Raͤthe und
Beyſitzere, dieſes Churfuͤrſtlichen Hof⸗Gerichts, auch alſo
reformiren, ſchuldig und gehalten erkennen die bey dieſer
Inſtanz derentwegen aufgeloffene Gerichts⸗Koſten aus bewwe⸗
genden Urſachen gegen einander compenſixrend⸗und verglei⸗
D z chende.

chende. Solches ausgeſprochenen Urtheils hat der Appel-
lantin Anwald ihme gewoͤhnlicher Urkund mitzutheilen ge⸗
bethen, ſo ihme auch alſo erkannt, und unter unſers Chur⸗
fuͤrſtlichen Hof⸗Gerichts aufgedrucktem Secret-Inſiegel zu⸗
geſtellet worden. Mayntz den inten Julii 1733.

Mandato Emin. ac Celſiſſimi Dom. Dom. Philippi Caroli,
Archi-Episcopi ac Principis Elect. Mogunt. &c.

oh. Henricus v. Laſſer,
Emin. Elect. Mogunt. Conſil. 8&
Jud. Curiæ Mog. Aſſeſſor.

Jo. Marckloff, Jud. Cur.

Mog. Secretarius.

4

2

V

X

19

18

3
◻
S
S
S
8
S
56
5
£
S5
5
5
8
0
6
2
8
S
=

SVS TVRIDICVS,
DE

CONJVGIS

-RSTITIS.

RAT CV DEFVNCTI
DESCENDENTIBVS, SVC-
MCONCERNENIE, ☚—

444 Copyright 4/1999 VXyMaster Gmohi www.yXyaster. com

QVEM.

ATVTI, QVOD ER-
RDLME VIGET

VEEBIS ENPFENNTS,

M ET VRGENTEM

EM PRELO SVBMISIT
T IN LVCEM

EDIDTT
G0 TTSCHALCX,

. PROVINC. ERFVRT. ADVOC.
ORDINAR. .

—

NSE SEPTEMBRIS

CC XXXIII.