juſtæ ſint & invalidæ, quæ immediate Deum offendunt,
quæ jus aliorum perfectum lædunt, quæ per expreſſas
conventiones ſunt interdictæz.

(a) Sittenlehre der Vernunft, L. Il. Sect. IX. §. .
() quæ ab ipſo autore fuit latine edita Glasguæ a. 1742. Lib. II.
Cap. IX. §. 2. in fine. VMU

TES. XIV.

Factum itaque per ſe illicitum & turpe, ſi fuit pro-
miſſum, non eſt præſtandum, promiſſio ipſa irrita, nee
ex ea oritur obligatio. Affinis huic oritur quæſtio, ni-
mirum an ſi aliquid fuit promiſſum ob factum turpe, ob
turpem cauſam, illud validum ſit? Et hic ſtatim mone-
mus, nobis non eſſe ſermonem de voluntate legislatoris
poſitiva, ſed de eo quod naturaliter juſtum eſt. Diver-
ſæ autem hac in re occurrunt doctorum ſententiæ. Et
primo quidem loco videamus hanc quæſtionem à GRoO-
TIO propoſitam, & ab eodem dijudicatam (a): quæri
„hic ſolet, an promiſſio facta ob cauſam naturaliter vi-
„tioſam ipſa natura valeat, ut ſi quid promittatur homi-
„Cidii perpetrandi cauſa?“ Turpifſimum hic elegit GRo-
TIS factorum illicitorum genus, de cujus atrocitate ne-
mo dubitat, & quod ideo propoſuiſſe videtur, ut ab a-
trocioribus ad minus atrocia eo facilius concludere li-
ceat. Si itaque hujus facinoris perpetrandi cauſa aliquid
fuit promiſſum, quærit, an illud ipſa natura valeat? Va-
liditas hæc diverſa ratione conſiderari poteſt, & non u-
num tantum admittit ſenſum, nimirum vel valida ita
poteſt eſſe promiſſio, ut patrator jus habeat rem promii-

ſam exigendi, vel ita poteſt eſſe valida, ut licet patrator

non habeat jus rem promiſſam exigendi, promiſſor ta-
men naturaliter teneatur ad rem promiſſlam præſtandam.
◻ 2

In poſteriori ſenfu GRoris hanc quæſtionem propoſuif-
ſe videtur, ſi ad ſubjectum exemplum reſpicimus. Affert
enim Judam Jacobi Patriarchæ filium, qui Thamari,
quam meretricem eſſe putabat, promiſſam mercedem
tanquam debitam perſolvit. Non tribuit Thamari jus
exigendi promiſſlum, ſed Judas ad promiſſum ſervandum
ſe obſtrictum eſſe putavit. Exemplum hoc eam tantum
ob rationem afferimus, ut ſenſum quæſtionis propoſitæ
GROTIANUM eruamus, ſed fi illud accuratius inſpici-
mus, facile videbimus, illud nihil ad ipſam quæſtionis
deciſionem conferre, præter ea enim, quod exempla in
genere nihil probent, hoc in ſpecie ad ſuam ſententiam
Hirmandam non erat afferendum, cum Judas non poſt
facinus patratum mercedem promiſſlam tanquam debitam
perſolviſſe, ſed promiſlum hedum Thamari transmiſiſſe
videatur, ut pignora ſua & arfhas traditas reciperet (a).
Quod fi vero ad ipſam deciſionem auctoris reſpicimus,
videtur, eum hanc validitatem in utroque ſumſiſſe ſen-
ſu; expreſſis enim verbis docet, patrato facinore talis
promiſhionis vim ſeſe exſerere, ſi autem promiſhonis vis
ſeu obligatio ſe exſerit, & promiſior tenetur ad promiſ-
fa præſtanda, & promiſlarius promiſſum ſuo jure exigere
poteſt. Sed videamus ipſam GROTII deciſionem (h):
In promiſſis ob cauſam vitioſam manet vitium, quam-
»diu non perpetratum eſt crimen, tamdiu enim imple-
„tio ipſa promiſſi, ut mali illex, labem in ſe habet, quæ
„Ceſſare incipit peracto crimine. Unde ſequitur usque
ad id tempus promiſſionis talis efficaciam eſſe in pen-
„»denti, ut modo dicebamus in promiſſa re, quæ juris
„noſtri non eſt: crimine vero perpetrato, jam obliga-
»tionis vim exſeri, quæ ab initio non intrinſecus de-
„fuit’, ſed ab accedente vitio fuit impedita.“ Plures in
hoc judicio deprehenduntur propoſitiones, quæ ab aliis
non tantum in dubium vocantur, ſed etiam vehementer

— —

„S☛ S ☛m

).
U⸗

IS

is
l
ele

impugnantur. Duæ autem præcipuæ occurrunt propo-
ſtiones, quarum altera agit de moralitate hujus promiſ-

ſi ante patratum facinus, altera de eadem poſt facinus

patratum; in priori non negat, quod vitioſa ſit hæc pro-

miſſio, quod hoc vitium duret, quamdiu facinus non eſt

patratum, & quod hucusque nulla ſit promiſſionis eſſfi-
cacia; in altera vero adſtruit, quod peracto crimine vi-
tium illud cefſet, & per conſequens promiſſionis Vis ſeſe
exſerat. Singulorum horum aſſertoram veritatem nunc
non inquirimus, quoniam in ſequentibus de ea diſſeren-
di dabitur occaſio; illud vero hic monendum eſt, quod

GROTIUS vitium promiſſionis hujus tantum quærat in eo,

uoniam eſt illex mali; quod vitium utique ceſſat, ſi ma-
lum eſt patratum, ſed hæc promiſſio non tantum ob ra-
tionem allegatam eſt vitioſa, ſed & ob alias, quæ non
ceſſant peracto crimine. Deinde etiam monendum eſt,
quod, dum GRoOrIus modum exponit, quo talis pro-
miſſionis vitium evaneſcit, eam comparet, cum re pro-
miſſa, quæ temporé promiſſionis in noſtra poteſtate non
erat, ſed quæ, quamprimum iſta in noſtram poteſtatem

venit, efficaciam ſuam exſerit, quod, inquam, illa

comparatio ultra legitimos terminos non ſit extenden-
da; quod enim de re, quæ in noſtra poteſtate non eſt,
præcipit, omnem operam eſſe impendendam, ut illa in
noſtram poteſtatem veniat, hic applicari non potelſt; in
eo itaque ſubſiſtit comparatio, quod uti promiſſio rei,
quæ non eſt in noſtra poteſtate, efficaciam ſuam non cx-
ſerit, niſi poſtquam res illa pervenit in noſtram poteſta-
tem, ita etiam promiſſio ob rem turpem vim ſuam non

exſerit niſi poſt vitii ceſſationem.

(a) de J. B. & P. Lib. II. Cap. XI. §. 9.

(b) ibid.
cC 3

(22) 50»

5

THES. XV.

Ahliam omnino fovet hac in quæſtione ſententiam Pu-
PFNDORFIUS (a), qui "an ſi turpe facinus velut ex obli-
„gatione fuit patratum, alter a mercedem pro ea ſol-
„vendam teneatur?“ quærit. Loquitur itaque non tam
de jure, quod patrator Patrato facinoresacquirit, quo
mercedem promiſſam exigere poſſet, quam de obligatio-
ne promiſſoris. In hac autem decidendea ita diſſentit à
GROTIO PUFENDORFIUS, ut ejus aſſerta omni ſtudio e-
vertere laboret. Jam autem dictum fuit, duo Præcipue
eſſe eorum, quorum prius eſt, obligationis vis
miſſo ab initio intrinſecus non defuit, ſed ea tantum
fuit ab accedente vitio impedita; poſterius eſt: vitium
illud, quod habet merces facinoris promiſſa ante patra-
tum facinus, quoniam eſt illex mali, ceſſat patrato faci-
nore. In priori aſſerto duo diſtincta ſu
rum eſt, vis obligationis tali promiſſo ab initio intrin-
ſecus non defuit. Obligatio in omni pacto ex conſenſu
reciproco oritur, nulla enim Propior ratio reddi poteſt,
ob quam quis ad hoc vel illud præſtandum teneatur,
quam quia ultro illud onus in ſe ſuſcepit; ad intrinſecam
itaque conſtitutionem obligationis ex pPacto oriundæ re-

quiritur conſenſus mutuus, jam autem GROTIVUS ſubſu·

mit, conſenſum hunc etiam in tali pPacto & promiſſa fa-
Cti per ſe illiciti mercede adeſſe, quam ob rem etiam vis
obligationis ab initio non defuit. PüFENDORFIUS quo-
que nullam aliam rationem intrinſecæ vis obligationis ex

mente GROTII invenit, quam conſenſum mutuum, ſed

omnino negat, eum ad producendam obligationem ſuf-
ficere. Verba ejus hæc ſunt (hb): „Enim vero ſi hoc
„admittatur, irrita foret Prohibitio juris naturalis de non

„ineundis circa illicita pactis, ſi poſt ſcelus obitum pa-

„tum illud jure naturali eſſet ſervandum. Quid Prodeſt

tali pro-

nt membra; alte-

„prohibuiſſe, ne furtum fieret, ſi furto facto res furtiva
„Citra vitium poteſt retineri? Et falſum eſt vim intrin-
ſecam obligandi pacto turpi non defuifle, ſed tantum
„ab accedente vitio fuiſſe ſuſpenſam, quo usque ad cri-
„jmen allicere deſierit. Nam ut pacto vis intrinſeca obli-
„gandi inſit, non ſufficit, conſenſum utrinque adfuiſſe,
„ſed & idem debet verſari circa rem, de qua in utramque
„partem diſponendi libera eſt homini poteſtas. Arbitra-
„»mur igitur, per legem naturæ, neque executorem fa-
„cinoris pactam mercedem tanquam ex jure proprie ſic
„dicto poſtulare poſſe, neque conductorem ex intrinſeca
„& conſcientiam afficiente obligatione ad ſolvendam eam
„mercedem teneri.“ Plura hic non addimus, ſed illud tan-
tum monemus, PUFENDORFIUM facta per ſe illicita non
ſatis à factis inhoneſtis quidem, ſed non invalidis diſtin-
guere; furtum per ſe illicitum eſt, quoniam jura alterius
perfecta læduntur, ſed mala adminiſtratio & abuſus rerum
ſuarum non eſt per ſe illicitus, nec actus ille irritus, ita
ut nec alter rerum dominium transferre, nec alter illud
acquirere poſſit. Propius autem ad rem accedit, quando
docet, non ſufficere, conſenſum utrinque adfuiſſe, ſed &
eundem debere verſari circa rem, de qua in utramque par-
tem diſponendi libera eſt homini poteſtas. Videtur au-
tem libera cuique homini de ſua pecunia diſponendi po-
teſtas; ſed ſi merces facti per ſe illiciti ipſius facti illiciti
moralitatem acquirit, non videtur, hanc liberam homi-
ni de pecunia ſua diſponendi facultatem efſe relictam.
Et regulam quandam ab ipfo GROTIO traditam hic ap-
plicare licebit (c): Ea quæ ad finem ducunt, in mora-
„li materia æſtimationem intrinſecam accipiunt ab ipſo
„fine.“ Ex his concludimus, nullam veram ex turpi pa-
Go oriri obligationem, ita ut patrator mercedem pro-
miſſam jure ſuo exigere poſſit, licet, ſi promiſſor eam
Ppræſtiterit, patrator facinoris illam ratione promiſſoris

e (24) 50*
ſuam faciat, ita ut promiſſor eam repetere non poſſit.
Quod ſi autem everſum eſt prius ſupra dictæ propoſitio-
nis membrum, poſterius facile corruit; nam ſi ab initio
vis obligationis intrinſeca defuit, ſuperfluum eſt afſere-
re, illam tantum à vitio accedente fuiſſe impeditam, &

hanc ob cauſſam illa obligatio, etiam vitio ceſſante

vim ſuam exſerere non poteſt.

(a) de J. N. & Gent. Lib. III. Cap. VII. §. 8.
(5) ibidem.
(C) de J. 6. & P. Lib. III. Cap. I. §. 2.

TnEsS. XKMAI.

Poſterius GRoTII principium, quod à PüFENDOREIO
impugnatur, eſt: Vitium illud, quod habet merces il-
la facinoris promiſſa ante patratum facinus, quoniam eſt
illex mali, ceſſat patrato facinore. Hoc rurſus omnino

negat POFENDORFIUS, & ſententiæ ſuæ rationem ſubjun-
git (a): Tantum abeſt, ut tale pactum turpe elle deſi-

„nat, peracto flagitio, ut potius ad plenum turpitudi-

„hnis gradum pervenerit, obtento ſuo fine; niſi minus

„turpe ſit furatum eſſe, quam furari velle; aut accipere
„mercedem ſceleris quam ſperare, ſolvere quam promit-
„tere. Imo ſi promiſſio“ eſt turpis, quia eſt illex mali,
„etialn impletio promiſiionis erit turpis, quia elt penſa-
„tio ſceleris, & ad plura ſuſcipienda invitatio.“ Auctor
hic injicit mentionem factorum per ſe illicitorum, ni-

mirum furti, cum tamen tantum de mercede turpis fa-
cti promiſia ſit quæſtio. Videtur itaque conjungi, quæz

ſeparanda ſunt. Sed forte hæc per modum compara-

tionis proponit, ita ut hic horum verborum ſit ſenſtus;
uti turpius eſt furatum eſſe, quam furari velle, ita etiam

turpius eſt, promiſſam iniquitatis mercedem ſolvere,
quam promittere, eam accipere, quam ſperare. Et in
dubium

elt

(25) 56
dubium vocari non poteſt, turpitudinem facti admodum
auctam eſſe, ſi facinus eſt patratum. GROTIUS ipſe in
determinanda quantitate delictorum atrocius delictum eſſe
docet, ſi illud conſummatum, quam ſi vel promiſſum
vel inchoatum eſt (5); & in hac re omnino inter ſe con-
veniunt, in eo vero inter ſe diſſident hi viri, quod vitium
illud, quod ab initio pacti & ante patratum facinus in
promiſſa mercede hærere uterque agnoſcit, alter illud
ceſſare, alter non tantum non ceſſare, ſed augeri judi-
cet. Certe ſi merces illa tantum ideo vitium habet, quo-
niam eſt illezx mali, certum eſt, illud vitium ceſſare,
quamprimum ad facinus amplius allicere non poteſt,
uod accidit patrato facinore, ut itaque illud non ceſſet,
alia adhuc durationis ratio eſt quærenda. Duplicem au-
tem rationem majoris turpitudinis, quam in promiſſa
mercede poſt factum patratum invenit PüFENDORFIUS,
nobis indicat, altera, quoniam eſt ſceleris penſatio, altera,
quoniam eſt ad plura facta turpia ſuſeipienda invitatio. Si e-
nim promiſſio mercedis eſt vitioſa, quia eſt illex mali, illius
mercedis præſtatio etiam vitioſa eſt, quia eſt penſatio
criminis, & quaſi præmium ei datum; & ſi non major
eſt turpitudo mercedis ſolutæ quam promiſſæ, ſaltem
non minor eſt, cum merces promiſſa homines ad pec-
candum alliciat, ſolutio vero & ſolvendi obligatio pec-
catum commiſſum remuneretur. Hæc ſi vera ſunt, non
ceſſat vitium promiſſionis patrato facinore. Altera ratio
eſt, quia obligatio hanc mercedem ſolvendi ad alia ſce-
lera ſuſcipienda invitat. Eo magis effrenata eſt flagitio-
ſorum hominum audacia, quo ardentior erit eorum in-
ſatiata habendi cupido, & quid non auti ſacra fames
mortalia pectora cogit? ſi certi eſſent, mercedem pro-
miſſam ipſis eſſe debitam & juris necefſitate ſolvendam.
Ad quo plura itaque delicta ſuſcipienda hæc ſolutio invi-
tat, eo magis creſcit vitii illius quantitas; adeo non de-

de (26) 58
crefeit illa, multominus omne illud extinguitur commii-
ſo delicto.

(a) de Z. Nat. & Gent. Lib. III. Cap. VII. . §.
(5) de J. B. & P. Lib. II. Cap. XX. §. 30.

TnIES. XVII.

Sententiæ PUFENDORFIANHN addictus PAULUS COMI-
TOLUS Peruſinus (a) hanc quæſtionem ob inſignem Mo-
raliſtarum, uti nominantur, diſſenſum ſane gravem ſa-
tisque litigioiam appellat, qui ut ſententiam ſuam eo
felicius defendat, unum ſibi ex pluribus eligit adverſa-
rium, anonymum recentioris ætatis Theologum, quem
refutaret, qui inter alias ſequentes quoque theſes pro-
poſuit: . quodlibet peccatum ſive quod in committen-
do ſive quod in omittendo conſiſtit, non hactenus, ut
Deum offendit, ſed propter voluptatem vel laborem pre-
tium mereri. Il'. Genus hoc ſtipulationum ante factum
ſen eventum nullam vim habere obligandi mercedis
ſponſorem, poſt factum habere. III'. Poſt eventum ju-
ſtitia naturali cogente ſolvendum eſſe pretium, ei qui pe-
cunia corruptus, facinus concivit. IV'. Tandem com-
munem hanc eſſe Doctorum ſententiam D. Thomæ (b),
Cajetani, Adriani, Covarruviæ, Navarri. Secunda &
tertia fere eædem ſunt & propius huc ſpectant, utram-
que autem tum Pontificii, tum Imperatorii juris aucto-
ritate, tum Doctorum conſenſione, tum, uti loquitur,
rationum firmitate evertere conatur CorolLus. Nos
de auctoritate legis poſitivæ, & Dockorum opinione mi-
nus ſolliciti tantum quædam argumenta huic auctori
probata afferimus. Primum deſumtum eſt ab ipfius ad-
verſarii ſententia, qui concedit flagitioſam ſtipulationem
ſeu promiſſionem eſſe nullam ante factum, unde conclu-
dit, eam eſſe etiam nullam poft factum; nam ſi poſt fa-

*

—

RR— — —

i

-

=

(27) 50
ctum vim habet, eam non habet ex novo pacto ſeu con-
ventione inter contrahentes, ſed ex illa, quæ factum
præcucurrit; at illa conſentiente adverſario eſt nulla. Se-
cundum eſt: ſi obligatio vera & legitima ſemel extincta
nunquam reviviſcit; multo minus obligatio, quæ nun-
quam fiit ante factum, & quæ pro infecta, nedum ex-

tincta habetur à legibus, à ratione jureque naturali poſt

factum aut reviviſcet aut exiſtet. Hæc inter plura pro.

lata ſufficiant, quorum ratiociniorum vim & virtutem nunc

non inquirimus, quilibet de ea ipſe judicet; videamus
tantum, quem effectum argumenta hæc, quæ auctori tam
ſolida videbantur, in ejus ſententia de hac quæſtione
formanda protulerint (c). Nimirum poſtquam hæc in ge-
nere dicta fuerunt, ad ſpeciem turpis facti, nimirum me-
retricii, progreditur, & in illo meretricem interdum tur-
piter, interdum non turpiter accipere putat; turpiter, ſi
propter ſtipulationem, quæ criminoſa fuit, vel propter
ſcortationem, quod crimen eſt; non turpiter accipit, ſi
aut tanquam munus, ſeu tanquam quod gratuitum capit,
quod capit, aut tanquam quid derelictum, ſeu, ſi capit
tanquam lucrum à lege ſibi tributum legeque jubente (4).
Arbitratur enim "civitatum principes & legislatores ne-
„Ceſſitate adductos meretricum genus, quæſtumque me-
„retricium permittere, ut hoc minore malo-multo ma-
„jora mala & ſcelera caveantur. Cæterorum flagitiorum,
„quæ legibus puniuntur, lucra fiſcum vindicare, lucrum
„autem ex peccato meretricio relinquere meretrici le-
„gem. Porro legem juſte in eum animadvertere poſ-
„ſe, qui cum vulgari (corto volutatur, &, quia peccat,
„juſtam ei mulctam irrogare; hæc autem, ut promiſſam
„merc edem ſcorto ſolvat, nulla alia judicis ſententia ex-

ſpectata. Dico igitur, meretrici pretium non deberi

„ex Contractu aliquo juſto, non propter peccatum ſuum
„ſed ſcortatoris, quem communis Uudiciorum conſuetudo
2

0e (28) 56

„& lex mulctat.“ Hic tantum annotamus, quod hac ra-

„tione auctor meretrici jus perfectum exigendi promifſum
turpis facti pretium tribuat, ſi illud jubente lege ipſi præ-

ſtandum eſt. Diſtinckiones quoque illas, quibus talis foe-
mina mox turpiter, mox non turpiter accipit, cujusque
judicio relinquimus. Nobis potius videtur, nullum pro-
miſſum ob rem turpem eſſe validum, ita ut promiſſor
nec ante, nec poſt factum patratum ad illud præſtandum
teneatur, cum vitium illud per facti commiflionem non
poſſit tolli; promiſſarium tamen jure externo retinere
poſſe id, quod ipſi fuit datum.

(a) in Reſponfiz Moralibas Lib. III. quæſt. V.

(V) Doctoris Angeliei ſententia legitur Lib. II. part. I. quæſt. 62 „

art. §. quæ hæc eſt: Aliquis dupliciter aliquid dat illicite, uno
modo, quia ipſa datio eſt illicita & contra legem, ſicut patet in
go, qui ſimoniace aliquid dedit, & talis-meretur amittere quod
dedit; verum non debet ei reſtitutio fieri de his & quia etiam
ille, qui accepit, contra legem accepit, non debet ſibi retine-
re, ſed debet in pios uſus convertere. Alio mode aliquis illici-

te dat, quia propter rem illicitam dat; licet ipſa datio non ſit

illicita, ſicut cum quis dat meretrici propter fornicationem,
unde & mulier poteſt ſibi retinere, quod ei datum eſt, ſed ſi
ſuperfiue ad fraudem vel dolum extorfſiſſet, tenetur eidem reſti-
tuere.
(e) in Reſponſ. Moral. ibid. N. 13.
(4) L. J. w. de condict, ob tunp. vel inj. caunsſ.

TRES. XVIII.

Eyxpoſitis ſententiis tam contrariis virorum de jure
naturali optime meritorum aliam adhuc ſubjungimus
duorum virorum in iocietate civili & litteraria illuſtrium.
Sunt illi CoccxI, pater & filius, qui frequentius do-
cGtrinam GROTIANAM adeo non fequuntur, ut potius eam
impugnent; hanc autem probant atque defendunt, imo
éam ulterius adhuc extendunt. Separatim autem utrius-

7,„
und
tin
noc
jam
ine⸗
li⸗
t

ſ
N⸗

„

ſun 3
mns
unn.

I
110
ns⸗

(29) *

que mentem inſpiciamus; & pater eo usque progredi-
tur, ut dum GROTIO ſatis evidens eſſe videatur, pro-
milhionem ob cauſam turpem ſaltem ante facinus eſſe
vitioſam, CoccEJs ne quidem hanc promiſſionem vi-
tiofſam elle admittat. Verba ejus hæc ſunt (a): At ve-

„rius eit, cauſam ſaltem eſſe vitioſam, non ipſam pro-

„miſſionem. Auctor itaque confundit hic duo negotia di-
„verliſſima (1) promiſſionem „qua quis promittit ſe cen-
„tum daturum, lſcilicet, ut furtum fiat; hoc negotium
„omni jure valet, quia eſt in poteſtate promittentis, &
mis hactenus diſponit intra fines facultatis à natura ſibi
„Conceſlæ; (2) cauſam, ſub qua promittitur, nimirum
„ut alter furtum faciat; hæc nên valet, quia hæc cauf-
„ſa non in promittentium eſt poteſtate,. & ſic diſpone-
„rent de jure alieno.“ Et mox ſubjungit: *Si implevit
„promiſſum, adeoque à fua parte factum hoc illicitum
„Pperfecit, quæritur, an centum, quæ ei promiſia ſunt,
„petere poſſit? quod merito affirmamus, nam hæc pro-
„millio licita eſt, quia promittens de re ſua diſponit, &
„jus in alterum transtulit ſub certa lege, quæ extitit.“
Ex his itaque apparet, fundamentum ſententiæ CocCEIA-
NE quærendum elſſe in ſeparatione promiſſionis & cauſ-
ſæ, ob quam promittitur, ita ut caulſa ſit turpis & in-
valida, promiſſio autem ob eam valida. Et forte hæc eſt
ipſa ratio deciſionis GROTIAN. Vix vero concipi pot-
eit hic rem à re arcte juncta in actibus humanis abſtra-
hendi modus; certe li actio quædam ſingularis dijudi-
canda venit, omnes ejus circumſtantiæ ſimul perpen-
dendæ ſunt, cum minima ſæpius circumſtantia variet,
uti loquuntur, & rem & jus; & ſi promiſſio quædam
ſine relatione ad cauſam, ob quam promittitur, accipi-
tur, illa, quæ ad miſerum bene merentem ſublevandum
facit, & illa, quæ ad homicidium vel ad furtum perpetran-

dum impellit, eandem habebit moralitatem, cum in u-

0 2

We (30) 30
troque caſu diſponit de pecunia ſua intra fines facultatis
à natura ſibi conceſſæ; cum tamen actio „Cujus morali-
tas in genere determinari non poteſt, per accedentes cir-
cumſtantias demum determinetur, & per illas vel bona
vel mala fit (a); aliquam partem bonorum ſuorum alteri
promittere eſt actio per ſe indifferens, cujus bonitas vel
malitia demum per accedentes Ccircumſtantias determina-
tur. Sed vel hæc monuiſſe ſufficiant. Hanc ſententiam
CocEτUä pater mutavit (5), & ea quæ in Commentario
ſeparaverat, hic rectius conjungit his verbis: „Verum
„id ideo hic ſecus eſt, quia turpis cauſa in ipſam quo-
„que promiſſionem venit, eaque una Ccomprehenſa fuit,
»hoc modo: promitto tibi centum, ut Sejum occidas.
„Etfi igitur diſtinctæ fint promiſſio centum & turpis cau-
„ſa, tamen hic Copulatæ ſunt in ipſam conventionem,
„& Cauſa iſta ipſius promiſſionis Pars ac modus eſt, ei-
„que legem dat.“ Quamprimum itaque hæc promiſſio
ad ipſam cauſam refertur, non poteſt non inde
ſequi, illam eſſe & illicitam & nullam, nec promiſſario
jus agendi ſeu promiſſum petendi competere; quod etiam
erſpexit SAMUEL DE CoCCOEFII, in GROTIO illuſtrato ().
æc adeo perſpicua eſſe videntur, ut fere nemo huic do-
ctrinæ aſſenſum denegare poſſit; interim ille idem SA-
MUEL DE CoCCEII, Cognita utraque parentis ſententia
priorem ejus amplectitur, quam ſuis verbis indicamus:
Si dicendum quod res eſt, magis arridet prior parentis
„ſententia, valere ſcilicet pactum ob injuſtam vel turpem
„Cauſam initum etiam naturali jure, & jus agendi compe-
„tere ei, qui implevit cauſam utut vitioſam.“ Prelixi non
erimus neque in ulterius exponenda doctrina Viri Illuſtris,
neque in eadem refutanda, cum enim ipſe nihil novi ſen-
tentiæ patris priori addat, nos uoque in contrariam
partem neé quicquam afferimus. Mirum vero eſt, filium
ſolidis patris rationibus non fuiſſe permotum, ſed falſam

opinionem veræ & primis Philoſophiæ moralis principiis

innixæ prætuliſſe. Mirum quoque, hunc SAMUELEM iſtum
paragraphum d), in quo PürENDORFIUs ſententiam Gro-
tianam, & priorem parentis & ſuam propriam expugnare
conatur, & graves rationes contra eas profert, Com-

mentario ſuo Grotiano integrum inſeruiſſeé, ſed ne ver-

bum quidem ad eas evertendas attuliſſe.

a) in Grotio illiſtrato Lib. II. Cap. XI. §. 9. nota a.
b) in Diſſert de Voto captandæ mortis, quæ invenitur in Tomo II.
Ewercitationum curioſarzm num. LIII. 9. 17.
c) in loco mox allegato p. 1 34. b. in fine.
ℳ) 8vVum Lib. III. Cap. VII. de J. Naz, & Gentium.

.

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

4 Copyright 4/71999 VXMaster GmbH wWVW.yXVmaster. com

C. D. B. T.
S JURIS NATURALIS

NOMISSIS

PORTIOXNEM TERTIAM
IATERIA
IISSIONUM

P RW S ID E

NID.ERICO FRID

IIS NAT. ET PHILOS. PRACT.
ROF. PUBL. ORD.

6ITATE ARGENTORATENSI
PII. MARTII A. C MDecIxII.

PLENNITER DEFENDET

-S PHILIPPUS FRIES

ARGENTORATENSIS

ARGENTORATI
K. HENRICI HEITZII, Univ. Typogr.