KaI600-372_2
author: Ferber, Rudolph Friedrich

B. C. D.

DISSERTATIO INAUGURALIS ORIDICA
SISTENS.

TPoOSTTTONES

MATERIA TESTAMENTORUM
GENERALIORES AD DUCTUM
ORDINATIONIS REGIESA
DE TESTAMENTIS ANNI 173.:
QUAS

DEO TRIUNO PRXSIDE
EX DECRETO

ILLUSTRIS JCTORUM ORDINIS
IN UNIVERSITATE ARGENTINENSI

-PRO LICENTIA

MäMο IN UZTROQAVE JURE HONORES
ET PRIVILEEGIA DOCTORALIA
KRITE CAPESSENDI
SOLENNI ERUDTTORUM CENSUR SCBRMETTTT
AD D. XV. JUNII ANNO MDCooLVIII.

RUDOLPHIUS FRIDERICUS FERBER

ARGENTINENSIS.
n. L. C. c.

—

Argentorazi, Typis JOHI. HENRICI HEITZII, Univeri. Typ.

eſtamentum eſt mortis cauſa diſpo-
ſitio, qua quid poſt obitum ſuum
fieri velit declaraturus, ſecundum
formam a legibus præſcriptam,
E in univerſum ſus ſibi ſucceſſurum
S verbis directis deſignat.

§. II.

Teſtamentum aliquod rite examinaturus I.
ejus formam, II. perſonam teſtatoris, III. teſtes,
IV. heredis inſtitutionem & tandem V. reliqua ca-
pitula attente conſideret.

FEC. II.

Teſtamentum eſt vel publicum vel privatum;
illud publicis monumentis, hoc privatorum telſti-
moniis ſuſtinetur; illud ut tutifſimum teſtaturo
commendat-BRUNNEMANN ad L. 21. C. de zeſtam.

A 2 F IV.

(4)
§F. IV.
Teſtamentum privatum, de quo in ſpecie in
his paginis ſermo erit, vel ſolenne eſt vel minus

ſolenne; utrumque vel nuncupativum vel ſcri-
ptum TI. J. de tzeſt. ord.

§. V.
Diſpoſitionum nuncupativarum in ſpecie ſic
dictarum uſus in Gallia per Articulum primum
Ordinationis Regiæ de teſtamentis, cum pericu-
loſum ſit diſpoſitiones ſæpe immenſas memoriæ
teſtium concredere, optimo jure plane & in to-
tum abrogatur, & nuncupationis in ſoripturam
redactio ſub poena nullitatis requiritur. Interim
tamen probe notandum, teſtamentum tale nun-
cupativum in ſcripturam redactum à ſolenni ſcri-
pto etiamnum formaliter adhuc differre, in hoc
enim nimirum ſolenni ſcripto, ſi teſtator ſcribere
nequit, octavus teſtis adhibendus eſt, non etiam
in illo. Art. decimus cum quinto collatus. Erravit er-
go Author de l'eſprit des den Ordonnances de Louis XV.
ſur les donations & ſur les teſtamens, dicens ad Art.
artum Ord. de Teſtam. Les Teſtamens Nuncupatifi
rits, zels, quils ſont admir par l Ordonnance, & les
teſtamens connus dans le droit Romain Jous le nom de

eeſtamens ſolemnels n'ont entr'eux aucune difference
7
reelle.

§. VI.

Teſtamentorum Nuncupativorunn ſolennium
in

29 (5) 2

in ſcripturam redactorum formam Articulo quinis
quinque requiſita conſtituunt:

I. Ita teſtaturus voluntatem ſuam coram
notario & ſex aliis teſtibus diſtincte pro-
nunciet. =
II. Diſpoſitiones a notario, prout pronun-
Ciantur, literaliter, non tum demum cum
teſtator finem dicendi ſibi impoſuit, in
ſcripturam redigantur.
III. Integrum teſtamentum prælegatur &
prælectionem factam eſſe inſtrumento ſpe-
cifice inſeratur. DJ
IV. Teſtamentum a teſtatore & teſtibus ſub-
ſcribatur, ſi vero teſtator literarum eſt
ignarus hujus circumſtantiæ præciſe men-
tio facienda.

V. Omnia fiant actu continuo.

§. VII.

Teſtamenti ſolennis ſcripti forma Are. IX. in
his conſiſtit:

I. Teſtator teſtamentum, ſive ipſe integrum
Toripſerit, quod vocatur Hiolo rabluun,
ſive ab amico ſcribi curaverit, ſubſcribat,
quo ipſo abrogatur L. 28. G. I. C. de teſtam.
Ver plane ſcribere neſcit, octavum ſub-
ſcriptorem adhibeat.

A 3 II. Teſta-

2 (6⁶)

II. Teſtator teſtamentum ſuum, ſi nullum
ſeire vult quæ in eo ſcripta ſunt, ſeptem
teſtibus Vel clauſum offerat, vel eo ipſo
tempore, quo chartam oblatam ultimam
ſuam voluntatem vel a ſe ipſo, vel ab alio
ſcriptam & a ſe ſubſcriptam continere de-
CLlarat, in præſentia teſtium claudat.

III. Notarius inſtrumentum deſuper confici-
endam involucro infſcribat.

IV. Inſtrumentum hoc a teſtatore & teſtibus
ſubſcribatur, niſi ob impedimentum, quod
poſt ſubſcriptionem teſtamenti ſupervenit,
teſtator actum ſubſcribere non poſſit, quo
caſu mentionem hujus facti feciile ſhfficit,
nec præciſe octavus teſtis requiritur.

Teſtamenta ſolennia, quæ hactenus conſide-
ravimus, præſentiam notarii abſolute expoſcunt,
Art. V. & ILX. non ergo amplius, ut in L. 8. C.
Qui teſt. fac. poſſ. dicitur: tabularii defectum teſtis
octavus ſupplere poteſt.

56. IX.

Teſtamenta minus ſolennia, in quibus vel
omnes vel quædam ſolennitates remiſſæ, ſunt Pa-
rentum inter liberos, Militum, tempore peſtis

Con-

☛(7)

condita & ruſticorum. Ad Pias Cauſas nullo am-
plius gaudent privilegio, Art. LXXVIII.

Teſkamenta inter liberos in ſpecie ſic dictos,
quæ enim extraneos concernunt, hic habentur
ro non ſcriptis, ſi holographa ſunt, quo ipſo
pecialis diſpoſitio Cap. I. Nov. 107. ad omnes te-
ſtamenti partes extenditur, ſine ullis ſolennitati-
bus valent, ſi non, præſentia duorum notariorum
vel unius notarii & duorum teſtium requiritur.
Art. lV. & XII. S

—

§. XI.

Cum teſtamentis parentum inter liberos rati-
one ſolennitatum in omnibus fere conveniunt te-
ſtamenta Militum Art. XXX. & caſtra ſequenti-
um Art. XXXI, niſi quod in his non præciſe re-
quiratur, ut teſtis ſit regnicola, ſed etiam extra-
neus integræ famæ admittatur, imo ſi teſtator
ipſe ſubſcribere poteſt, etiam teſtis ſcribere neſcius
adhiberi poſſit Art. XXVIII. & XL. Abrogantur
hic L. I. pr. L. 40. ff-. de teſt., mil. & ſimiles, in
ſpecie famoſa illa L. I5. C. eod. Specialiter adhuc
notandum eſt teſtamenta a militibus in ſpecie fic
dictis jure militari condita ſemper valida manere,
nec corruere, licet teſtatores poſt aliquot tempus
reverſi fuerint ad locum, ubi ſecundum jus com-
mune teſtari potuiſſent, bene tamen teltamenta
R caſtra

(³ 9

caſtra fſequentium, quibus tempus ſex menſium
definitum eſt. Eſprit del Ordonnance, pag. 3 39. Ubi
diſerte Art. XXXII. ad Art. XXXI. reſtringitur.

J. XII.

Teſtamentis tempore peſtis condendis eandem
formam quam militaribus præſcribunt A. XXXIII.
XXXI. & XXXV, & ita L. 8. C. de teſtam. ab-
rogant. Id tamen hic ſingulare occurrit talia teſta-
menta poſt lapſum ſex menſium, a momento reſti-
tutionis commercii vel tranſinigrationis ad locum,
ubi commercium non eſt interruptum, compu-
tandorum, indiſtincte corruere. Art. XXXVII.

§. XIII.

Ruſticorum teſtamenta etiam ſine ſeptem te-
ſtium ſubſcriptione valida ſunt, modo duo adfue-
rint literarum gnari & ſubſcripſerint ac reliquos

ſcribere non potuiſſe mentio fuerit facta. Art.
XXkXkV. .

§. XIV.

Id eo cautius & accuratius obſervandum, quo
magis a Jure Romano deflectit non ſolum in ge-
nere in omnibus mortis cauſa diſpoſitionibus, ſed
etiam in ſpecie in teſtamentis myſticis datum diei,
menſis & anni requiri non tantum in actu præſen.
tationis & ſubſcriptionis, per quem demum ex
(Criptura privata fit teſtamentum ſolenne, ſed et-

iam
2

2 (9) —
iam in ipſa diſpoſitione Art. XXXVIII. Et ex hoc
fundamento non adeo pridem Senatus Patrius
Major ob unicum dati in diſpoſitione defectum te-

ſtamentum quoddam myſticum alias optime con-
ditum nullum pronunciavit. .

Teſtamenta reciproca penitus damnat Ar.
LXXVII, non vero mortis cauſa donationes re-
ciprocas ac ultimæ voluntatis declarationes per
ſigna & in epiſtolis factas nullas pronunciant, &
ſic L. 21. ff. de legat. III., L. 22. C. de fideicomm. ac
ſimiles abrogant Are. II. & III.

6. XV—I.

Procedimus ad teſtatorem.

Cœcus nuncupative teſtaturus octavum teſtem
adhibeat Arz. VII. Quod etiam is obſervare debet
ui teſtaturus in ſcriptis ſubſcribere nequit, A. X.
Nitcrarum vero plane ignarus comparatur cœ&tςυQ .
& denegatur ipſi facultas condendi teſtamentum
myſticum. Art. XI.

Qui neque ſcribere neque articulate loqui po-

teſt, ut mutus & ſurdus natura, ſimilis eſt mortuo
MUWDW H B D. 29.

( 10) 6

L. 29. C. de teſtam. & nullo modo poteſt teſtari,
verum mutus quidem ſed literarum gnarus poteſt
teſtari in Icriptis, requiritur tamen in ſpecie:
I. Ut teſtamentum fſit holographum.
II. Ut teſtator in præſentia teſtium ſcribens
declaret chartam ab ipſo oblatam eſſe ſuam
ultimam voluntatem.
III. Ut in inſtrumento ſubſcriptionis dictis
verbis ſubjungendo præciſe indigitetur, de-

Cclarationem illam a teſtatore muto in teſti-

um præſentia ſcriptam elſe. Arz. XII.

§F. XVIII.

Teſtes, inter quos & notarius computatur,
Art. lV. & LX. omnes ſimul adefle debent, non
tamen opus eſt, ut mentio fiat eos in ſpecie ad
teſtamenti factionem eſſe rogatos, Art. VI. Quo
ipſo tolluntur dubia, quæ §. 2. L. 21. f. Qui lZeſt.
Jac. poſſ. & L. 21. C. e teſt. excitare poſſent.

Teſtium ſigilla plane non requiruntur Art. IX,
& fic inanis redditur quæſtio, quæ in G. 5. L. 22.
H. eod. ventilatur. .

—

Teſtis quis eſſe poteſt in terris juris ſeripti eo
anno,

(11)

anno, quo poteſt teſtari G. 6. J. de teſtam. & Art.
XXXIX.ʒQZiniſtre Author de l'eprit de deuo Ord.
de Loui XV. contra expreſſum textum in L. 4. C.
Qui teſt. fac. poſſ. plenam pubertatem exigit p. 363.
in ine. Alibi nemo admittitur, niſi qui vigeſimum
ætatis annum complevit. Ar. XXXIX.

Teſtes ſint maſculi, regnicolæ & effectuum
civilium capaces. Art. XL. .

§. XXII.

Religioſos & notariorum ſeu in genere perſo-
narum publicarum, qui teſtamenta conſcripſerunt
amanuenſes, ſervos ac domeſticos a teſtimonii
dictione repellunt Art. XLI. & XLII.

F. XXIII.

Teſtis eſſe nequit, qui non hoteſt ſcribere;
nonniſi teſtamenta militum, ruſticorum & tem-
pore peſtis condita hic excipiuntur & quidem tum
demum, cum ipſe teſtator ſcribere poteſt. Art.
XXVIII XXXI. & MWr. L

Heres inſtitutus vel ſubſtitutus nullo caſu te-
B 2 ſtis

2 (12)
ſtis eſſe poteſt, legatarius tantum in actu ſubſcri-
ptionis tiſtamnenti myltici, Art. XKLIII. & ſic ab-
rogatur G. 11. J. de zeſt. ord. ubi legatarii & fidei-
commiſſarü, quia non ſunt juris ſucceſſores, non
repelluntur.

§. XXV.

Teſtamenta recipientes & teſtes, qui non viſo
teſtatore ſubſcribunt, puniuntur; illi poœna mor-
tis, hi corporis afflictiva. Art. XLVIlI.

Heres nulliter inſtitutus eſt, qui tempore mor-·
tis teſtatoris nec natus nec conceptus fuit. Art.

Legitima illis quibus debetur, quo & poſthu-
mi naturaliter & civiliter tales referendi, titulo
inſtitutionis relinquenda eſt, Art. L. niſi conſue-

tudo loci in ſpecie etiam alio nomine dare permit-
tat. Ar=. Ll. .

§. XXVIII.

Portio nimis modica, ſed tamen titulo inſtitu-
. tionis

22 (13) W
tionis aſſignata, non querelæ nullitatis ſed actioni
ad ſupplementum locum facit. Art. Ll. & EII.

In caſu præteritionis teſtamenta etiam paren-
tum inter liberos & tempore peſtis condita nulla
ſunt quoad heredis inſtitutionem, tam in ſpecie
ſic dictam quam ſubſtitutionem, nec clauſula co-
dicillaris hic inſtitutionem directam flectit in fidei-
commiſſariam, Arz. LIII. & LEIV, ſed tantum ſal-
vat legata & reliqua capitula, imo, ſi bona, quæ
propter nullitatem inſtitutionis ad heredes ab in-
teſtato, quibus debetur legitima, devolvuntur,
legitimam non conficiunt, inſuper falcidia legata-
riis deduci poteſt. Art. Ly III.

§. XXX.
Mlilitis in expeditione occupati filentium pro
exheredatione nominatim facta valet, G. 6. 1 de

Exbered. liber. Militis præteritio eſt exheredatio ait
GoTHoFREDUS ad L. 9. C. d. Teſtam. mil. Hoc

quidem Ordinatio Regia non immutavit Ar. El V,

interim tamen a legibus Romanis quam longiffi-
me receſſit Art. LX. teſtamenta militaria detra-
Gtioni legitimæ, falcidiæ & trebellianicæ ſubjiciens.

Is cui legitima debetur ſive ex deſcendentibus
B z ſit,

2.nn,

S. ſit, ſive ex aſcendentibus, imo etiam collateralis

in caſu a jure communi definito, ſi heres quidem
rite inſtitutus ſed legatis vel fideicommiſſis grava-
tus eſt, præter legitimam etiam falcidiam & tre-
bellianicam deducere poteſt Art. ElI, & quidem
indiſtincte ſive fideicommilla pura lint, five con-
ditionalia vel in diem. Idem dicendum de heredi-
bus ab inteſtato, quibus legitima debetur, in Ca-
ſu ſi teſtamentum, quoad heredis inſtitutionem
nullum vel deſtitutum, legata vero & fideicom.

miſſa per clauſulam codicillarem fuſtinentur.

S§. XXNII.

Integrum eſt teſtatori illos, quibus legitimam
debet, ad ſolam legitimam reducere, ſed fieri de-
bet ſpecifice & verbis expreſſis: ſi ſimpliciter pro-
hibet, ne una cum legitima heres etiam falcidiam
vel trebellianicam habeat, heredi competit electio
an illam, an has acquirere velit. Art. LX.

Sg. XXXIII.

In indaganda uantitate legitimæ aſcenden-
tium indiſtincte reſpiciendum eſt ad totalitatem
bonorum defuncti, non ad portionem, quam cum

Collateralibus ab inteſtato concurrentes occupaß-

§. XXXIV.

☚ (17) Gæ

Heres in teſtamento clauſula codicillari muni-
to inſtitutus libellum mutare, &, quod ab initio
jure teſtamenti petierat, poſtea vi clauſulæ codi-
Cillaris jure fubſtitutionis prætendere poteſt, &
quidem uſque ad ſententiam definitivam, tam in
prima quam in ſecunda inſtantia, Art. LBXVII,
quo ipſo rigor L. ult. C. de Codicill. gratioſe corri-
gitur.

—

Non æque variare poteſt qui milſo teſtamen-
to vi clauſulæ codicillaris agit, imputet ſibi, quod
ita procedendo nullitatem teſtamenti & jus here-
dis ab inteſtato irrevocabiliter agnoverit. Art.
LXVII.

F. XXNVI.

Heredis inſtitutio facta a teſtatore, qui in ter-
ris juris ſcripti domicilium habet, effectum ſuum

Z exſerit, non ſolum quoad immobilia ibi ſita, ſed

etiam quoad mobilia, jura & actiones; ſequuntur
enim hæc perſonam teſtatoris & ad locum domi-
cilii deſtinata cenſentur, quoad immobilia ſita ubi
heredis inſtitutio non ut teſtamenti forma interna
conſideratur, valet dicta inſtitutio vel ut legatum
univerſale vel ut particulare. Ar. LXVII.

§. RXVII.

—

222 (16)
SF. XXXVII.

Articuli præcedentis diſpoſitio locum habet
quamyvis teſtator, de uo in illo ſermo, teſtamen.
tum ſuum fecerit in loco, ubi jus ſcriptum non
obſervatur, & hoc caſu legatum univerſale in lo-
co domicilii quoad immobilia ibi ſita & quoad mo-
bilia, jura & actiones effectum inſtitutionis habe-
bit, Art. LXIX, adeo ut etiam querelam nullita-
tis ob vitium præteritionis excludat, Art. LXX,
imo in genere hic fictioni legis eadem prorſus,
quæ veritati tribuitur efficacia, Art. LXXIII.

KF. XXXVIII.

Clauſulas derogatorias teſtamentis addi ſolitas
Art. LXXVI, cum L. 22. ff. de leg. III. amice con-
ſpirans, quia nemo ſibi legem dicit, a qua non
poſſit recedere, jure meritoque ſpernit.

wtori
noſt⸗
nnnug

eſece

mumer.

—

— õäs

B. C. D.

INAUGURAIIS URIDICA
SISTENS

TPIONES

TESTAMEN TORUM
ORES AD DUCTUM

ATIONIS REGI,Æ
A MENTIS ANNI I735.
. QUAS
RIUNO PRXSIDE
X DECRETO

GTORUM ORDINIS
TATE ARGENTINENSI

LICENITIIA

TROOUE JURE HONORES
LEGIA DOCYORRALIA
TE CAPESSENDI
PORUM CENSURE SUBMITTIT
/UNII ANNO MDCooTIII.

FRIDERICUS FERBER

RGENTINENSIS.
H. L. C. C.

e
VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

alance

15
E
EE
Bal

M N Focus

1

J

Wðõð

H

7

6

5

4

3

DH. HENRICI HEITZII, Univerſ. Typ.

2

. Copyright 4/1999 VXyMaster Gmbhl wwW.yXymaster. com

1