KaI600-3443
author: Mauritii, Christoph

ÓO ————— —— n

Ka I 600

|

3443

Mauritius, Christophorus: Ad audiendas orationes E

ultimas quorundam auditorum publicorum

in

auditorio publico. 1770

TOR N MU O LUC

-

i

a ciim

v*

n

AD AVDIENDAS

ORATIONES VLTIMAS

QVORVNDAM AVDITORVM PVBLICORVM

D. XXIII ÁPR. CIOIOCCLXX. HOR. POM.

IN AVDITORIO PVBLICO

GYMNASII ILLVSTRIS.

HABENDQS.

DECENTER IN;VITAT

E T

DE ARTE ORATORIA SOBRIE ADHIBENDA

PAVCA PRAEFATVR

CHRISTOPH- MAVRITII,

E LOOQU. PROF

bj

?

U

««««««

ä; q

LOA

[

76

Z

.

ORAT TEU

—

CR

[452)

N

ii

(

l

i

MMW'MIW

]

/ey

]

:

j/ Ea

E

du

Jj

CARLSREHE,

SLIDRLEPUT GD TE EE

/

1

-

*l

O'&

AN . Brs

PA P

Vb

"^.

m

7»

—

À

E

fäï

[

ri pi

dicti

ad a

quae

rum

la ini

aliis i

l(//

N

N g a W N

w

(

x

U

N

7

NV

NXRK 'wax

N

f

/,

:

!

184

j

27

ï

&K

——À

N

E

N

x

^

&

r Trla funt, quae ab oratore requiri folent: vt do-

.

FM

CZATQUCR

wr'y 5'

D)

ceat, Vt probet, vt moveat.

Quum vero iam

[(/ï

iÉ

"

u

:

reliquarum doctrinarum magiftri & doceant &

afferta fua probent: tertia tantum pars ortao-

ri propria effe vulgo creditur, vt affectus moveat, & proinde

dictionis venuftate colorumque inductione animos auditorum vel

ad appetendum vel ad averfandum flectat

Nemini dubium eft, quin maximi momenti hzc ars fit

quaein humanum genus, quod plerumque fenfibus ducitur, mi-

rum quantum imperium exercet

quo magis videndum, ne il-

la iniufto loco adhibeatur & vel ludibrium fibi

vel damnum

alis contrahat

X2

Tunc

fea? (4) SaG?

habe

Tune igitur fuo loco ftat orator, dictionis elegantia & mo-

V.e

vendi arte pollens, quando vera dicit & ad homines loquitur,

que :

qui vel nuda veritate non tanguntur, vel fi tangantur, tamen

quaim

non eo adfurgunt, quo illos veritatis propofitae dignitas evo-

bus «

cat, Hic certe vela danda funt perfuadendi artificio, vt, fi er-

ranti

ga Deum reverentia commendanda fit, maieftas eius & opera

in naturae regno edita vivis coloribus depingantur; fi obfe-

quium erga alios , vel mifericordia erga inopes excitanda fit,

mane

perfonae dignitas vel miferia gravibus verbis & fonantibus pro-

rabur

ponatur; fi homo ipfe caftus, continens, laboriofus efficiendus

nione

fit, virtutes & his oppofita vitia acerrimo fermone proferantur.

eas f:

corda

lniuftus aütem locus erit huic arti, fi orator vel rem, de

defec&i

qua loquitur, ante non difüncte explicuerit, vel propofita non

quibu

rite probaverit , vel, fi Vtrumqüe factum foret, verba tamen

r

indigna & ineptas enunciationes adhibeat.

l

verba

Loqui,nec ita loqui, vt alter intelligat, quae tandem fit ea res,

de qua fermo fit,quid hoc aliud eftquam in aqua, vel in vento,quod

verita

aiunt, fcribere ? Indue fermoni omnes verborum phaleras , accerfe

Et in

omnes di&ionisVeneres,lauda, vitupera,mirare: nifi plane oftende-

Tradi

non 1

ris,quid aut quem dicas, loquentiam verius, quam eloquentiam

habe-

*eaS (5) 5597

habebis, & ifta quidem , vt Julius Candidus apud Plinium 1.

1Ino-

jitur,

V. ep. XX. pronunciat, multis atque etiam impudentiffimo cui-

amen

que maxime contingit.

Nihil itague magis curandum erit,

evo-

quam vt fcopus dicendi femper ante oculos verfetur, auditori-

fi er-

bus dilucide proponatur & ad eum cuncta reliqua dicta refe-

rantur.

opera

obfe-

Magna certe dicendi virtus peffpicuitas eft, fed, fi fola

a fit,

maneat, nec argumentis rite probahtibus fuffulciatur: ipfa er-

pro-

rabunda alios in eundem errorem inducet. Clare quidem opi-

endus

niones fuas divulgant haeretici vel fchifmatici, & commendant

antur.

eads faepius mira verborum elegantia atque dulcedine: quid autem

n, de

cordatiores ab affenfu retrahit, mifi argumentorum folidorum

a non

defecus? ^ Caro quidem adeft, fed offa et nervi non adfunf,

.amen

quibus fuftineri corpus fas effet.

Tandem vero , fi vel vtrumqtge bene obfervatum fuerit,

oa res,

verba autem rebus non aptentür et totius orationis habitus

9,quod

Veritat'i/pronunciatae non accommodetur: male laborat orator.

iccerfe

Et in facris, et in profanis faepius&hoc vitium deprehenditur,

tende-

Tradit nobis religio chriftiana generis humani fofpitatorem, qui

entiam

non nifi vulneribus et fanguine beatas nobis fedes reclufit.

habe-

Ad-

)(?

*"X:as (6) "f*

L

Adgreffi funt multi oratores, divinam hanc veritatem commen-

adhibi:

dare, fed quonam verborum fchemate ? Ex Chrifto pro nobis

propof

vülnerato rubinos, ex corona ejus fpinea rofas colligunt, in

rarum

beatorum fedibus Elyfios campos et nefcio quas Fortunatas

gloria

infulas inveniunt ; quid mirum, fi vel religionis hoftes eam vt

latinis

ludicram contemtui habent, vel religiofi ipfi mollibus hifce dictis,

tanquam inertiae pulvinaribus requiefeunt, feriae veritatis &

i. En:

divinae facrarum litterarum virtutis prorfus expertes.

Sed non

mer

Laudatur vir bonus,

minus in profanis errat oratorum vulgus.

geni

aliquo virtutis gradu infignis: et ftatim ita laudatur, vt omnes

rept

fimul fumtajä virtutes vno pallio contineri credas. — Vituperatur

COIT

malus, aliqua macula notabilis :

et ftatim ita vituperatur, vt

II. Cr

omnium fcelerum libidinumque fentina in hoc vno confluxiffe

filia

videatur.

Explicate docent et examinate demonftrant hic

filiu

oratores, fed verba eorum tam vaga atque extra omnem limitem

prol

projecta deprehenduntur, vt nil nifi artem in dictionum lenociniis

Sed damnum hinc exoriens non

prae

expromere voluiffe videantur.

parvi aeftimandum eft.

Vltra modum enim laudatus omnes

III. P:

omnium virtutum numeros implevifle fibi videtur et caeterum

filiai

torpore marcet: vltra modum autem vituperatus fpem melioris

inge

vitae omnem abiicit et fei*rea fronte omnium fcelerum titulos

gerit.

u- 022

1.

ä*f(b

a

imerr-

"Longum foret, íi incommoda ex artibus oratoriis male

adhibitis nafcentia amplius recenfere velimus.

Veniendum ad

nobis

propofitum eft. Sunt nobis juvenes, qui apud nos eruditi litte-

1n

rarum ftadium laudabiliter decurrerunt, rigorofum examen cum

1natas

éloria fuftinuerunt, et nüne in a'cademia.s abituri orationibus

im vt

latinis Mufis noftris vale dicent.

dictis,

tis &

l Enwrsr. HEgwR. Sacus , paftoris olim apud Eutingenfes

d non

meritiffimi filius , theologiae ftudiofus; quem non folum . in-

bonus,

genii dexteritate,. fed etiam parentis praematura morte ab-

omnes

repti amiffione omnibus ftudiorum nutritoribus de meliori

leratur

commendamus, de amplitudime fcientiae theologicae aget.

ur, vt

IL CuRisTIiAN. GOTTLIEB SACHs, Viti celeberrimi, Con-

luxiffe

nt hic

filiarii ecclefiaftici et Rectoris Gymnafü noftri dignifimus

filius, theologiae itidem alumnus, ingenii elegantia et morum

imitem

probitate maxime commendabilis, zn/gmem vfum theologiae

lociniis

ns non

praedicabit..

omnes

III. PHrz. Rvporpez. SroressER, Viri Confultiffimi et Con-

eterutmm

filiarii aulici filius, iurisprudentiae dicatus, et diligentia et

nelioris

ingenii alacritate probatus dignitntem iurisprudentiae oftendet.

'—titulos

His

X 4

—

*

*f* (8) "x*

His vero remanentium nomine abitum gratulabitur

CumisropH. Füipn. WinHrELM. HorrMAwN, Dhürnenfis,

pofteaquam dulcedinem. litterarum. commendaverit.

Vos vero, ornatiffimi iüvenes, iam academiarüm luce

fruituri, bono cum Deo proficifcimini, vincite fortiter omnes

vitiorum illecebras , perfequimini feliciter ftudiorum veftrorum

curfüm et tum in ecclefiae, tum in patriae emolumentum cum

gloria olim revertimini.

P. P. d. xxi. Apr. cio1occLxx.

N

-

n

(—x*-:

07

E

—

£

;

E-Y

ET

W

z

ER

.&

Sb

(

N

—

TM

N

A

ARUS

NM

l

ONSNN

NS

SR

g o

.

W

NNS

SSS

Ü

P

NSS

N -

Xax —

C2

M

SSSSSSS

AR

*

d

B

AD AVDIENDAS

r — MÀ——

ORATIONES VLTIMAS

QVORVNDAM AVDITORVM PVBLICORVM

D. X XIII. ÀÁPR. CIOIOCCLEXX. HOR. POM.

W

IN AVDITORIO PVBLICO

x

GYMNASII ILLVSTRIS

d

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

HABENDAS.

DECENTER INVITAT

"

E

E T

DE ARTE ORATORIA SOBRIE ADHIBENDA

A

PAVCA PRAEFATVR

ä

E

ä

CHRISTOPH MAVRITII,

ELOQU. PROEF.

E

-

R

29

LY

E

Qs

[

Nec-

QUA.

E

—

TTTSETI

(q22»

x

z

m

J

C

i )

—

[j

E

WJ,

8

:

CARLSRVäE,

6

Typ*ulg MA.FI:QMLOT'TIANIS

5

ä

AN . Brs

4

o

3

Cb

2

1

6 ? Copyright 4/1999 YxvMaster GmbH www.yxymaster.com

I

7 4