KaI600-3368

— — — E

Sucem m

—€—

l—

.

Ka I 600

E

3368

Raab, Hermann Theodor: Dissertatio Juridica Iu-

ridica Inauguralis De Praestatione Damnorum In

Contractibus. 1777

|

7320

ÉHc

LA

T

DISSERT ATIO JU'!IDICA IQAUGURAL[S

PR.FESTATIONE

/

DAMN.ORU.M

IN CONTRACTIBUS

f

QU AM-

L

E

.-'ADJUNCTIS THESIBUS

DEO. FAUENTE. -

DN E: PRZESIDE

W INCLYTA/TEUTOBURGI UN IVERSITA'TE

PRO; GRAÁADU DOC4. ORIJ'

EM

NEC NON PRO SUMMIS HONQRIBUS

IN UTROQUE JURE

IMMUNITATIBUS ET PRIVIEEGIIS: -

DOCIORALIBUS

R!PE ET'MORE MAJORUM. CONSEQUENDIS

PROPRIO STUDIO. CONFECTAM- PUBL.ICE

DEFENDENDAM $USCIPIET. .

HERWIANNUS THEODORUS RA,AB

EMBRICENSIS

.DIE

MENSIS JUNII MDCCLXXVII,

o 0600 00999069494*

DUISBURGI 4AD RHENUM

"lypis FL.AD BENTHON, ACAD TYPOGR. Vmun.

NV - Bys

L

X

gugme

u

—

&

S3ey

Pa EEE

sss V

-

*

"n

NI

..

- £ECTORI AUCTOR

i

aR ——

!

PT

iil

Er: :L:;Horuhf;eb;ki Dzjü'eftatibntm de Praeftatione Dlmn;-

rum in Coniractibus, ruaterza quidem frequent ac que-

$idiaza ef?, nec tamen snimus difficilis, fed potius. tot famtus-

DIS

que tenebvis bac-al/condita latet, st Fevi etiam dodiffimii at

preclariffimi ad eas fuperandas lumen exoptarint, quapropter

DI

at bac explicanda periculum facere vix vtl me vix quidem

fuftinuiffen, mifi Gradus Dodloratus, ad quet aft

exiger

wt prius ingenu ?fhei wires, ac mhaeos im fludio

:

r

progrd-

[u5, quam tenues C exilet etiam illi

Jint,.per. aliquem:. Djf-

fevtationem difcrimini pullico offerrem; neque tamen . adeo cla-

205 de hWt ipfo comcepi fpiritus, ut ideo, quia de materia

tam craffis occulba £5* eircumfufa. tenebrir eam. fevibeve cona-

zus fumy laudettà aliquam . apud . Eruditos mereri exifltmem,.

fed potius, fi bauc materiam pro ejus. digztitate mon fatit vo-

$

I

-

tunde explicaverim, vel quedamn. que 1e bominem effe, ar-

guunt , admievim , etati mea vix tautis rebus mature apud

«of. vtaiaH peto, quam co facilius dabunt , fi meminevint,

LIRUCRES,

S

jn bac mattria us efiatm imter pevitiffimo

n ambg;gi. j Daqu

7

77

da XF. meufü Mgæ Mpqgþxxrm

^

1j

;

!

fir

- Bat

apoput

rA

D

f^ $3

N

|nce

h k

M

kns

S

2

VE

.

y

paurue — AU

RLDIZ

:

*

um

f At

K

r

N

55;;)

«6

a

(

/l

k:

R

..:;/

5

H

"r

:

SSES

32

2

INN

u

r

d

T

m

N

w

AA

A

'.

A

AC M

ï

MOA 2

E

n

,

ov

PA B RP u -

,..

RE

'blllll

(

A

OURU 1

ii i

r rased

A

M

l

MA

r

li

li

N

[ ——2

l

ii

j

QTO

um

DISSERTATIO JURIDICA INAUGURALIS

DE PRESTATIONE

DAMNORUM.

as* wW**56900?9*

IN CONTRACTIBUS

*

$

ex

"u

DÀ

?T. Y

$. I

x

p

2

;El

d

Damnum a demendo vel diminuendo

&

S

[ I)

327

derivatur, quafi fit omne id; quo pa-

9

w

trimonium noftrum diminuitur; vel

AAE

"]

demitur, unde etiam detïmtur* zm.

mmut:o vel demznutzo patrzmomz fie-

firi

Datur vero damnum Dolo, Culpa; vel Cafu, ahæ

A

emm

SME C2 ) 3XIE

enim fpecues, quam hz tres non funt poftbiles,

L.zg,D de reg, jur, L. $. $, 2, D. Commod.

W

Doli definitio invenitur in L. r. $: 2

D. de dol. zmalo..quod fit

omnis calliditas, fallacia;

"Hacbinatio ad. decipiendum fallendum circumveniendum

alterum adbibita

At hzc de&nitio magis & fzpiífi-

me locum habet in contraCtibus, quum dolus in

deli&is fzpe non (it calliditas & fallacia, quia &t

ftupidus in dolo efle pote(t, neque femper adhibe.

tür ad decipiendum fallendum $9 . circumveniendum

alterum,; quia & is» qai alium in publico percutit;

occidit &c, in dolo e(t, unde potius Dolus gcnera-

liter definiri poteü; quod fit:

qunflw propofitum

ledeudi alterum;.

Diftin&io doli ia Zonum &t zualum; quz in

Pandd. & Cod: tit, de dolo malo proponitur, huc

non ptrtinet, nam hic rantum de dolo malo agi-

tür, quo etiam fpectant definitiones"Jam traditz

$. III Culpa a quibusdam defaitur, quod

fi: facum incon[ultum, quo alter injuria leditur,

vel quod cum a d;lzgmte pro.m.m petuerit, mon fit

pro-

——

am ) 3b«E

provifum, qua uliima verba etiam. occurunt in L.

$1. D, ad Leg, aquil.

Hzc vero definitio magis

e(t periphrafis, quam definitio, & przterea hzc ali-

quando ftri&tior e(t fuo definitio, faltem uti hic hanc

vocem accipimus, nam fi quis leditur, multo magis

fi injuria leditur, femper illud damnum lzfo eft

refarciendum, hinc ex hac definitone fequitur o-

mnem culpam eífe pre(tandam, cum tamen in legi-

bus diftingaatur, G in. quibusdam dicatur; quod

non omnis culpa fit-przftanda; deo alii non ta-

men melius culpam definiunt, quod fit: orui[fio

diligentie won doloa im vebus aliemis, vel megligentia

£2 focordia, at hic idem ftatuitur, fc. omnem cul-

pam effe przítandam, negari quidem non poteft,

quasdam dari leges, in quibus vox cwpe fumitur

pro megligentia, qua alter. injuria leditur, quando

utique omnis culpa eft praítanda, fic vero hic. hac

x

voce non utimurs

"Re&ius itaque Culpa de

finitur, quod : fit: fb-

&umn intonfultum, quo alteri mocetur, hoc enim non

femper eft preftandum ;

id tamen per (e patet,

fü&i nomine etiam quod omiffüm negle&tumque

n facere, quod facere opor-

hic intell.igi; cum & no

A 2

| tet;

SWE (4) 3DME

tet, culpa fit, L 9t, f. 1. D. de verb, obl. ut adeo.

que culpa tam cozzmittendo quam ormittendo perpc-

eretur, L. 121. D, de veg, jur, L. 13. pr. t9. f.7. D

lxat: L. $o de veg. jur. L. $2. $. 11. B. pro foczo,

item L, 7, C, arb. tutel, L, 6. $. 12, D. de. meg, geff,

L. 22 f. 3. D d Sct, treb, L. 22, C. de adminifl, tu-

1el,

&. IV, Cum autem fadum illud inconfal.

*um, quo alteri mocetur; tale fit, ut vel a Sano; vel

a mediocris diligentie homine, vel denique a dili-

gentiffimo quodam non foleat admitti, hinc culpa

dividitar in Jatam;, levem &3 lewj]' 18j

f

Caulpa levis iterum accipirur vel in abftra&ho,

Seu fine relatione ad, certam perífonam, vel im

coucreto, Seu cum relatione ad certam períonam,

quacum nobis jam eít negotium, L. 25. £. 16, D.

m

fatnil. ercifc, ubi fufficit &: defideratur, ut contra-

hens eam in rebus alienis adhibeat diligentiam,

quam adhibet in rebus fuis, five minorem five ma-

jorem in rebus fuis foleat adhibere, L, 52. D, depof.

. Verum ICti Romani non ita iemper loquun

tur, fed fzpius alios adhibent terminos, qui vari.

am exPhcauonem adnmtum, Culpam enim levis.

fi mam

JhJE (f) 3OWE

fiam ubi preítandam dicunt, plerumque ajunt

praeítandam e(fe diligentiazm vel cuflodiam; L, s. f.

1. D, commod. L, 25. D de reg. jur. L, 13. $. t*

D. de pign, acf, L, 47. S. pen, D, de legat, Ymuo.

praterea etiam per diligentimm bomimis frugi in — L.

1r. pr. D, de peric, 9 comun. rei vend. per diligen-

tiam . patrisfamiliss in. L, 33. pr. D, de admin, &3

peric, tutel. item per. caffodiam boni patrisfauilias in

L. 35. f. 4. D. de contrab. erit, notant culpam le-

vem in abítra&to; ficuti in f. 9. 3. de fociet, per

diligentiam, quam quis in. vebus. fuis edbibere [olet,

indicant culpam levem in concreto; Culpam levem

alias frequentiffime vocant culpam, L. $, & 2. D

commuodati L. 253. D. de veg. jur. etiam tamen in

L. 72. D. pro Socio, L, x, $. $. D. de obl, $7 ad

$. ult, . de fociet, 69 $. 3. 7. quib. ?nod, ve, contr.

obl. per. negligentias, defidiasgu innuunt Culpam 1e-

vem, hzc vero verba [eemities, vufücitas , imertia:

fimplicitas, ineptia ^in L,.5,. $. ult, D. de fufpe&x

1ut, potius notant Culpam latam; denique culpam

latam vocant diffolutamm, cvafJamm, smagmams latioremi

L. 55-. D. de «dil. edict. L, 226, D, de verb. fign, L.

33. D. depos,; hinc tamen nequaquam cum Struvio

A3

'qho»

Y*

M'E (6) Tut

'Thoma6o, Gurndlingio, aliisque purandum, gradus

(,;uiparum in latàm levem; & levi(fimam nullum id

jure-noflro invenire prafidium, nam $. 23. latius

deinon(trabitur, has non tantum in jure Romano,

verum etiam in re&a ratione & ufu fori fundatos

e(fe, fed id potius inde infcrre licet: ex verbis, qui«

bus ICti. Romani indicant hanc culpam prz illa ef-

fe preítandam, íapius nil cerüi colligi poffe, ut

adeoque regula a Coccejo iu Jure controu, tit, com-

wiod, quefl. 11 - 16- propofira, fervanda fit: quod

non. [emper. ex verbis I Crorum. Romanorum, quibus

in legibus utuntur, [ed [xpius ex matura. contractus

t9. contextu. demetiendum fity que . culpa in bac vel illa

cqnt'm&u' fit. preffanda,

: 5 t Cafds definitur? eventus a divina pro-

eidentia profeclus ; qui preevideri fon. potuit, aut ct

previfo refifli mon potui, qug definitio quidem pla-

ne philofophica eft, attamen poteít admitti, omnia

enim, quz fortuito fiunt, originem habent a pro-

videntia divina, hinc fi in L. $2. f. 3. D. pro fo-

cio, Cafus vocetur dammum, quod imprudentibus ac-

us: qui

dd? , per impruddncem talis eft intelligegd'

non

3sdE (7 ( BME

non präevidit, quod previdere non potucrïc,ham

àlias adet culpa; & hoc fignificatu cu/pe etiam ali*

quando hoc vocabulum gaudet, fic j L. 9. D. de

incend. vuin, £9 L. $. $. ult. de pemnis. aliisque

legibus vox culpe, pro cafu acci[?itur fed tamen im-

proprie.

B X Ab Interpretibus nonnullis Cafus

dividi folet ip folitum, qui aliquando folet accidere,

fed tamen non eít ordinarius, nam quod ordinarie

&t illud ad cafum referri non. poteft, 2nfoltum

qui femcl vel ad femmrum bis in feculo folet acci-

dere, & iufolitiffirnumy qui in multis feculis tantum

femel accidere foler, . jam quidam dicunt, eum, qui

cafum in fe fafcepit, non teneri ad cafum in/olirum;

mulro minus ad infoliiffimum praftandum, quia is

üpn cogitavit forfan de cafu infolito vel infolitiffimo:

fäd vide fis 5 Io. N, r. ubi hzc fcn;entia refuta-

bjtur.

'.5.— VH. Cum aliqüando nön fatis conftec an

damnum culpa en cafu datum fir, hinc bic oritur

quzftio: fi damnum aliquod. datum, an in dubio

13gis prafümendum fit illud culpa an cafuü datum

efle

-(

3me (8) 3hdé

effe? quzítio hzc quidem porius faCi, quam juris

:

eít, in dubio tamen quidam ut Le&tius de pe. thef.

jur, Otton, vol, 1. p. 151. Leyfer m smued. ad jf

ec. 176, hedit. 5, putant culpam prafumi, & ca-

fum effe probandum, at videtur magis in contrari-

um, cafus prefumi, & culpa eífe probanda, quía

&&or fe in co fündat, culpam eíIe admiffam, quis.

que ,vero debet probare fuündamenrum intentionis

fue, L. 9. L. 19. D. &9? L. 1. C. de prob. €8. praf.

quod enim Leyferus ait: a&torem in interitu.rei fe

fundare, minime verum eít, quum non ex eo; fed

ex culpa obligatio Rei ad refarciendum damnum

oriatur, accedit denique femper aliquem przfumi

magis officio fuo functum effe; quam non; nihilo-

a*

minus tamen przefumtiones in contrarium admitten-

de funt, quarum etiam quzdam in legibus inve-

niuntur, L. 11. D. de peric, 69 com, rei vend. 83' [?

1g. . de ol qua: ex delz&

s. VIII

I—Iucusque de definitionibns, & di-

vifionibus, jam ad rem ipfam progredior, ubi pri-

mo de dolo & cafaü agam, quia do&rina de iis non

tantis - dnffïculcanbus eft obnoxia, ac quidem de

Cul-

d

;

(Q

]

3hE (»2 3h«E

Culps, Nem cum dolus nullatenus poftit excufari;

per fe inde fluunt fequentes regulz.

L Dammum dolo datum in ommi contvachu eft

ve[arcienduz , non obflante patfo im comtrarium , ne

dolus futurus prefletur, L, 23. D. de reg. jur. t2 L.

5- D. corimiod, quia tale pa&um türpe eft, cum invi-

taret ad delinquendum, talia vero paCta nulla fünt

per Z.27, $. 5 €9? 4. D, de paclis, quia tamen ubi

dolus jam eft admiffüs, quis non invitatur ad delim-

quendum, hine doli przteriti remiffio valet i, e. pot-

e(t convenire, ut dolus jam admifTus non przftetur,

L, 27. $. 3. D. de patf. L. s. S. 7. D. de adn, tu-

a*

£el. nec tamen ignoro;, quod proxime di&tis opponi

poíiit; hoc dare malum exemplum; & ita quoque

aliquem fpe remiffionis invitari ad delinquendum in

fuüturum, at non adeo rigide íunt no(lre leges;

fufficit enim :neminem per hoc pa&dum invitari ad

dolum in przfenti contra&tu admittendum; praterea

fic reconciliationi nunquam locus effet,

Il In contraclibus, in. quibus precipue amici fi-

dem. [equimur , dolus. infamia punitur, L. 1, D. de

bis qui not. inf. huc pertinent depofitum, mandatum

nilindis

tutel.a,v Íocietas, hos e

nim contrattus non. cum hormi-

B

nibus

BWE 202 394E

^ibus incognitis, fed tantum cum amicis inire fole-

mus,in quorum amicitia fingularem ponimus fidu.

ciam, quia vero longe turpius eft amicum, quam

bominem incognitum decipere, ideo aGtione depo/iti»

suindati, tutele:; pre [ocio direffa ob dolum conde-

mnatus fit infamis. Non ergo aCtione contraria, quia

contraria plerumque non tam de punienda perfidis,

quam de calculo agitur.

L. 6, inf. de bis, qui tot,

inf. Unde primo intuitu cuidam cum Heineccio ad

ï

3. S. 960, i2 * fingulare videri poffet eum, qui man-

dante illo; pro eo fileja(fit, & mandans ei inde-

mnitatem prezftare dolofe renuit, a&tione contraría

damnatum |per L. 6. $ .5. D. de bis, qui mot, inf.

infamem fieri, at cum in. hac. contraria. aClione quo-

que de fide lafa agatur, hinc intuitu hujus negotii

hoc nil fingulare eft; neque ob latam culpam; quía

lata culpa non eft dolus, vid. $, 12. ideoque ob

eari nemo fitinfümis, cum ratio infamiz in his con-

tra&tibus fit perfidia, que deficit in lata culpa, quo

«

facit, quod Ulpianus ait in L, 5. 6. ulr. D..de fufp.

iut, eumi. qui ob Jegnitiem vel vufficitatem, inertiam,

Jnplicitatezm, «vel imeptiam vemotus fit, iu bac. caufa

eat, qua

e[Je, ut integra fxi/liniatiane tutela ve]. cura ab

verba

JNIE (1::) 3BWlE

vetba [egnities, vullicitas, inertia, fimplicitas, imeptia

funt verba technica, quibus ICrd Romani indicant

culpam laram, proin quis non tantum ob levem

culpam non fit infamis, fed generaliter ob nullam

negligentiam vel culpam; & hoc eít, quod dicitur

in L. s. C, de fufp. tut,, fu[peclos futores ex - dolo;

non etiap eos, qui ob megligentiam remoti junt, in-

fames. fieri, item. in $. 6.. . 'eodem, fufpe&tusm. aut

vesnotum. fiquidem ob deluga. infamem - e[fe, ob cul-

pami mon eque. Sc, tutorem ob nullam negligen-

tiam vel culpam, ob quam ut fuüfpe&tus removeri

poffit, infamem fieri; cum culpa quidem fepius no-

tet culpam levem, attamen generaliter poefita, o-

mnes culpz fpecies, ad quas quis tenetur, comple&i-

tur.(*) Id vero, quod ajunt: zque turpe, effe, ami-

ci fpem fupina negligentia deftituere, quam perfi-

dia; hanc fententiam nequaquam fübvertit , dum

B 23

hoc

«

"-

— À

(*) T&ceo, quod fecundum Noodtii & Pagenflecheri fen-

tentiam nequidem tutor ob culpam levem ut fufpe-

&us removeri poflit, ut adeo fecundum hos verba:

ob culpazm zom «que neceffario debeant intelligi de

culpa lata fc: ob culpam jatama uom eque.

SWMIE (1:2) 3DXIE-

hoc dici non poteft, nifi: de eo, qui (tudio negli:

gens eft; qui vero ftudio negligens e(t admittit dolum,;

uti etiam ei non ob(tant; L, 7. $,. r, D.de fu. tut.,

L. 42, D. de verb. fign., L. 1. $. s. D. de obl. t9. ath,,

& L, 11, G. 4. de bis. qui not. fnf., nam in L. 7, S.. 1, all.

dicitur tantum. tütorem ob culpam latam- removeri

poíle, non vero eum ideo notari;. ex L. 7,. $, 1. all.

minus rece colligitur: probrum civile comparari la-

t culpz, lex enim integra de dolo agit; & diftin

guit ioter ea; quod quzdam magis naturaliter;. quze

dam magis civiliter fint turpia, fc, ICtus putat ex

criminibus naturalibus gravioribus etiam nafci infa-

miam naturalem ,. ex criminibus civilibus majoribus

ï

d »

nafci infamiam civilem; L. 1. S. s. all, eit in praftando

culpam latam pro dolo haberi, quod utique verum e(t

nti poftea $, 12. videbimus; ubiifimul hzc Lex la-

;;

tius explicabitur? in L, 11. $. 4. a. mulier non fit

jnfamis ob juris igaorantiam (quz lata culpa eít)

fed ob delittum, quod fecundas nuptias intra tem-

pus lu&tus contrexerir, cui non obftat juris ignoran.

tiaj fi itaque in quibusdam legibus generaliter di.

catur; condemnatos his judiciis fieri infames; hoc in.

telligendum eft ob dolum non ob latam culpam.

$, IX. Sic quoque' facile patet» quid de Ca.

um

JEde (;5 3ouÉ

fü'.fic fentiendum, quia illi refifti non poteft; hinc

obíervanda regula:

Cafum in've fua fert. domimus:

eumque neino pre[lat L. 9. C. de pign. a&f. L, 23. D.

de Teg. jur. dominus enim commoda rei fentit, hine

etiam ejus incomrtioda ferre tenetur adeoque & ca-

füm tanquam ipfi per providentiani immiffum, — que

fegula applicatur, erfi ex fatto meo damnum rei

dlienie ortum fit; cujus exempla ex L 2r. D. de

yti vind. E. 2o0, L. 10. S. ult, L. r1. D. commnod.

L. 26, $. 2. D. de prefc. verb, allcgat Wiffenbach

ad, D tit, commuod, tb. 14..

ä

€. X, Sunt tamen ab hac $, prec. propofita

regula fequentes exceptiones,

L) Nifi alius cafuva

Jpeciali-comventione in 'fe [ufceperit, vel etiam tucite,

L. 23. D. de veg..jur. nam pa&a dant legem con-

!

era&ui, &t tale pa&tum contra&ui adje&um femper

eít fervandum;

quo cafu etiam ferre debet cafüm

infolitum & infolitifümum; genus enim in íe con-

tinet omnes fpecies, cum ergo generi renuntiaverit;

etiam ceníetur omnibus fpeciebus renuntiaffe, atque

hoc quoque fatis clare colligi poteft ex L. 78. G. zjr.

D. de contrab. emrt. ubi frümentum per nives cor-

53

rüp.

E 3700 3

Awpvlr*um effe. proponitur, quod fine dubio eft csfus

infoliiffqus, cum . quotidians experientia doceat,

quod alias per nives potius confervetur, & nihilo-

mious ibi dicitur: huuc cafüm ab eo, qui cafüm in

fe füfcepit, ferendum effe; id quidem negari non

oteft, hanc fimul effe quxftionem volunratis; an»

qui cafum in fe fufcepit, etiam fe ad cafum in'oli-

tiffimum obligare voluerit, pa&a enim omnia ex mere

te contrahentium fünt explicanda,

at quia in jure

fundatum, ut is in dubio tenearur ad cafüm etiam

infoliiffimum , qui cafüm im fe fufcepit, hinc qui

afferit, fefe ad huünc cafuüm non obligaffe, hoc pro-

bire deber, conf. Orto in diff. de cafz folitos injolito;

e? infolitiffimo, — Averanius in Interpret, Lib. 2, cap.

16. & Vinnius ;2 lluft. que[t, Lib. 2, cap.. s. . At*

tamen quia plurimi Interpretes przcipue pra&tici con-

crarium fentiunt, utile erit, fi quis plane fecurus effs

velit; curare, nt alter etiam cafum infolitum & info«

litifimum nominatim in fe fufcipiat. . 2-) mifi domi-

nus fit debitor certe [peciei, nam debitor certz fpe-

ciei interitu rei liberatur, adeoque hoc damnum non;

ad dominum debitorem, fed ad creditorem pertinet.

verb. obl

L. $. ,Db de r&b, cred, & L. 23. D. de

3-)

3ixjp (Cir ) 3pule

$.) In eafu fingulari Leg- X X1V, D. de pre[c. verb. fc.

fi alteri pecuniam. mutuo dedi, ut ex ejus ufuris neg-

otia mea gerat, ibi alter quidem fir dominus pecu-

niz, in muttio enim dorninium rei rnuruo datz in ac-

cipientem tranfit, L. 5. & 2.. £? L. 16. D. de reb.

red. attamen ad me cafus pecuniz pertinet, .quia lioc.

fnegotium magis tanquam mandatum; quam uüt mu-

tnum confideracur,

6. Xl

His exceptionibus alias, attamen fpu-

rias addunt, -4,) AINfi res ceffipuito venditionis gratia

data. fit, fed ita dominium in accipientem tran(it; igi-

h

tur is fecunidui regulam tanquam dominus cafüm

ferre tenerur, .. 5.) ANifi in 3mova alter. fit, cum ve-

ro qui in mora eíft; in culpa hbareat; ideo alter non

tam cafum quam culpam praftat, 6) Nifi alrer cul-

paomi fiml admiforit, at etiam hoc cafü non cafum

fed culpam praftar. 7,) Denique zif ves- apud' do-

animumi peritura mon' fuiffe, quam in mandato; fo-

cietate &c. maxime vero in cormnmodato volunt lo-

cum habere, fc, quzritur an, fi res cafü apud com:

modantem vel plane non, vel faltem non eodem

modo peritura fniflet; commodatarius teneatur, ad

dam-

SWE (:6) J3Due

damnum illud cafu datum refarciendum? Jute Ro-

qnano quidem extra dubium eft, etiam hoc caíü

rem perire commodanti et& apud eum res plane

non, vel fimili.modo peritura non fuiffet, at jure

Dnaturz .H. Grotius de jure Bell. 89 Pac. Lib. 2,

cap. 12. . 13. & Pufendorfius in Jur. nat, Lib

5. càp, 4. $, 6. corumque affecle contrarium de-

fenderunt, unde quidam Interpretes hodierni colli-

gunt, idem etiam moribus obtinere, fed falva res,

non enim moribus re(picimus ad jus naturz, fed

ad jus civile in foris receptum, neque praterea fen-

tentia contraria juri naturz adverfatur, nam gene-

ralis regula eft; rem .perire domino, quem provi-

dentia diviaa hoc damnum íentire voluit, ad hunc,

enim exclufis omnibus aliis lucrum & damnum ex

re füa pertinet; & ficuti domini lucrum eft, fi res

quz apud ipfum peritura fuiffet; apud commoda-

tarium coníervata fit, ita etiam [in contrario cafu

ipfius damnum effe oportet; quum re&s ratio po-

ftulet; ut, qui lucrum ex aliquo fa&o & cafu fen-

tit; ad eundem & damnum ex eo redundans perti-

neat;

hzc vero Grotii ratiocinatio: beneficium ne»

fini debere effe damnofüm, ergo nec commodanti;

gene-

JPKIE ( 12 ) 3o«fE

güneraliter non fubüftit; nam in contrarium; cum

beneficium nemini debeat e(Te damnofum; ergo mul-

to minus commodatario, utpote qui procul dubio

eandem rem ab alio vel eriam ab ipfo commodan-

te vili pretio conducere potuiífet, . quando plane de

eifü non tenetur; ita quoque falfa.& a jure aliena

hzc obje&io eft: pa&um tacitum hic effe prefumene-

dum de tali cafu pre(tando, nam potuit quidem ali-

quando hzc commodantis fuiffe voluntas, hzc vero

non fufficit; cum & voluntas commodatarii de(ide-

retup, quia in-contra&tibus & pa&tis requiritur come

feníus ab utraque parte; commodatarius autem for-

fan tale pa&um non iniviffet, fed potius ab alio rema

commodato rogaílet, vel etiam conduxiffet5 (i itaque

caíum illum commodans ferre. nolit; vel. debet. pa-

&um cum commodatario inire; ut hic. cafum illuas

praftet; vel noa debet rem commodare,

*

$. XH

His regulis.de Dolo & Cafu expli-

eatis, jam fecundum ordinem antea propofitum, di-

fpiciendum, quxnam .Culpa in contra&tibus fit prz-

ftanda, quz do&trina intricatiffima eft, adeo ut cum

Leyfero in sued.. ad. jf. Jbec. 1544 1468. 2, jure merito

excla*

?

C

l

jE Cie ) SUME

exclamem: - borzinem: queroy, qui muübi ex teuebris;

quibus docrina de culpis abfirufa latety emergere . cu.

pienti lumen: accendat, attamen quantum licer, hanc

do&trinam-ad duas primarias regulas aliorum exem-

plo reducere placet; priusquam vero ad has prima.

rías regulas procedam, fequentes regulz claritatis

cau(4 prenotari merentur:

1.) memo in ve fua un-

quam culpam prefflat, [ed tamtum: dolumy L. 25.. f

iI. de bered, petit, Give illa res vere five fiCte» i. e,

quam .bona fide poffidet, fua fi; unde fequitur;

eum- qui rem füuam alienavit, non teneri ad eulpam

ante alienationem admiffam , item bonz fidei poffef-

forem nullam culpam pre(tere; quia pro domino

habetur; defideratur tamen (ut per fe patet) ipfum

ne(cire aleri jus aliquod in re illa competere, fi

enim id falerm) aliquo modo cognofcir, in id etiam

diligentiam adhibere debet, ut alteri jus. illud non

jntervertatur, adeoque tunc ad culpam tenetur; hinc

e(t, quod bonz fidei poffeffor poít litem conte(ta.

tam ad culpum praftandam obligetur, L. 45. D. de

yei. vind.,

etfi per illam. non iadiftindte in mala

fide. con(tituatur.

Altera regula & quibüsdam ita

proponitur: lata culpa. eft dolus, fed i ira-propona

tür,

JdÉ (1:9). 308

eur, fimpliciter falfa eft; Dolus enim eft propofitum

ledendi; Culpa vero eít rantum fa&umn incon[ultum

vid. S..2. &7 3. imo fecundum vulgatas definitiones

ia legibus tamen contentas, Dolus e(t cailiditas; fal-

lacia, vzacbinatio, & quidem ad deezipiendum. fallen-

dum &g circumveniendum adlibita , vid, $. 2.. Culpa

]:ta vero e(t zmaxima negligentiay L, 213. D, de verb

fígn. €9. L. 1. D. de dol. szalo. ergo.dolus & lata cul«

pa moxime differunt,. proin cum fubftantia non fiat

eadem; etiam effe&u eadem effe nequeunt, vero (i«

mile enim non eft, res adeo diverfías eodem effectu

gaudere; quod autem in L. 226. D, de verb, fign.

diciturz suagna megligentia culpa eff, magna culpa do«

lus, id re&e fe habet; (i vox culpa generaliter ac.

cipiatur, quando in fe dolum continet, xque ac (i

dolus aliquis major gradus culpe (it, & (ic etiam

hzc verba: 7;4g2a culpa, pro tali culpa accipi pof-

fent, quz continer propofitum Izdendi, fed. latam

€ulpam hic intelligi apparez ex-L. 32. , depof. ubi

tiam fimul explicatur.vera fententia L. 226, al

fc. in L. 32. all. controvertitur, an lata culpa fit

dolus? & hoc ibi affirmatur ex ea ratione, quia ís,

qui minorem diligentiam in rebus alienis adhibet,

C 5

fraude

JDE. (20) 34f

fraude non caret, adeoque lats calpa prafurmitur

€ffe dolus, cum nemo natura adeo ftupidus effe cre-

dátur; ut non eam diligentiam adhibeat, quam omnis

fanus homo adhibere folet, atque hinc fine dolo non

feciffe; videtur; quod homo etíam ditfolutifimus fà«

cit;

uti quoque ex eo» quod in L. 1, $. s. D.

de .obl. £2 act. -dicatur megligentiam , i, e, latam. cul-

pam,. placut in doli crimime cadere, minime fequi-

tur, latam culpam dolum eífe, nam ibi aperte tan-

tum de przítatione doli:vel culpz agitur; nempe

quaritur; quam culpam depofitarias preftet? & re-

fpondet ICrus: emu fecurum effe i, e, non teneri,

fa. vem , depofitam. levi .culpa. azmiferit, -additque hanc

rationem, quia wom [ua gvatia eams cu[fediendams ac-

cepit, fed ejus, a quo accepit, ut adeoque fecundum

regulam $. feq. tradendam, im eo tantum . tenentuv ,

J£ quid delo perierit, cui comparat ICrus latam .cul-

pam , quod banc depofitarius etiam przítet; eque

ac fi dixiffet, hic eft przftandus dolus,-ergo etiam

laza culpa, upore quz ratione przftationis!dolus eít;

& his modis etiam aliz leges apparenter obftames

eXplicandz fünt, quod lata culpa. ratione praíume

tionis & praítarionis pro dolo habeatur; potius ita.

que

lf

SwE Cir) ShWIE

que repula fic poni debet: 25;) Jata [cw]pa vatione

pre[untionis &2 pre[lationis efl. dolus, feu clariuss

lata culpa præ/'um:mr e[e dolus, i,.e. creditur ille

dolum .admifiíle, qui latam culpam admifitj quia

tamen ompis prafumtio. probationem contrarii. ad.

mittit ; ideo (i quis. probare- po(ï' it, fe non ex ma

ligna intentione, fed ex ignorantia vel mera negli-

gentia tale quid commififfe lata culpa pro dolo non

habeturj uti nec hzc prefamtio locum in crimina-

libus habet, in his namque dolus femper proban-

dus eft, quia ibi probatio ( uti Interpretes aiunt )

luce. meridiana clarior exigitu

Et lata culpa pre-

flatur ut dolus, i. e. femper quando praftendus ef

dolus, etiam. praftanda eft lata culpa, quod adeo

verum eít, ut, licet in jure noftro dicatur; dolum

duntaxat in. hoc vel illo contra&u pra(tandum effe,

non-tamen excludatur lata culpa; L, 23. D. de reg.

juro L. Y« C. depof., L. 8. - 3. D. de prezar., a qua

regnla-tamen ünica eft exceptio: fi de lata culpa

contrarium convenerit; quz eo magis eft notanda,

quia: pactum de dolo futuro non praftando . eft in-

validum , valet. vero pa&tum de lata culpa eiiam fu-

tura non praítanda, cum in hoc ce(fer. ratio ptOhl-

— ÓUR

bitionis 9. 8. N. 1. allegata,

QME (22) EME

$. XIIl.

Nunc hifce præfuppof'us ad* ipfas

primarias de culpis regulas pergo: r.) im comtra&hi-

bus, in quibus penes alterumi omme commodum; penes

alterum onme incommodum ille culpam . etiam levi[fi-

suam, bic latams tantura culpam pre[lat, 2.) Ubi

par utriusque coutrabentis commiodum , ab utroque

prajftanda. ef!. culpa levis &2 quidem in ab[Iratlo, — At.

que hz duz regulz communiter & accurate obfere

vandz funt, nec quis facile ob fpecialem aliquam le.

gem ab iis recedere debet, nifi-exceptio clariffime

ex legibus probari poffit; nam refcripta in .Codice

cum de fpecialibus caíibus ad.alios non extendendis

agant, contra bas regulas. in contraxium allegari ne-

queunt, horum duo obfervavit Noodtius in probab-

Lib, 4. cap, 3.5

ex his itaque facile ratio reddi

poteft; a) cur depofitarius tantum Jatam ,. deponens

leviffimam culpam prazftet; L. $. £, 2, D: conmmodo

L. 1. S, 5. D. de oll, &2 a&l, L. 61. G. s. D. de furtis;

L. 1. £. 7. 16. 20, 47. D. depefit. ubi- tamen extra

ordinem ob fecuritatem iter facientium placuit,. ut

nautz, caupones & (tabularii de rebus apud eos

depofitis füfceptisque teneantur ad culpam leviffimam,

L, 1, $. 8. L, 2, D, naut, catp, jlabul b) Cur . com-

modans

JDE (230 J«f

modans norinifi de lata culpa teneatur, L;r, f. 4

D. de obl. €9 act, L. $, $. $. L. 18. pr. &2 Wf

€opiod, s. $. 2. 3. quib. smod. ve contr. obl.j ubi fin-

gulares funt fequentes exceptiones: fi res ipfo ufu [fit

deteriorata, hoc cafu, et(i culpa alias videri poffet;

nullam tamen cornmiodatarius calpam praftat, quia

commodans fibi impufare debet, quod rem huic

ufoi infüfficientem: commodaverir, L, 10. pr. &2 L-

ült, D. commod.s iteni in fpecié Leg. XX.. D. comnod,

fi commodatarius rem commodatam famulo fuo tra-

diderit transferendaai ad commiodaritemi, famulus re

&cceptá conjecerit fe in pedes, & aufugerit; damnum

illud e(t commodantis, fi famulus integrz opinionis

& famz haGenus fuerit; & nullius perfidiz fufpe:

&us, quis runc commodatario nil imputari pofle

videtur; unde fi.in contrrarium famulus antea fufpe-

& fidei & famæ fueric, ütique daminum. illud eft

commodatarii,. cum fit in culpa; conf. L. 10. $. ult.,

É. 11. D. eodem. L. 21. D. de vei vind., L. 20. $. 2,

D, de prefcript, verb, & Wiflenbachius ad D. tit.

comuod, tb. 12 £2 14.; aliis exceptionibus quz ii hís

duobus contr.Cübus ab Interpretibus allegari folent;

eunr vel füb generali regula fecunday - vel. ab ex-

ceptio-

JBME (24) 3helé

ptionibus poftea adhuc tradendis comprehendan-

dinrur, non immorabimur, c) Cur uterque ex con-

trahentibus culpam levem prat fter. in emtione ven.

ditione, L, 23. D. de reg. juris; L. 35.. f. 4.» L. 66,

pr- D. de contr. emt,, . 3. J. de emt, vend. L, 3. D,

de bered. &$. a&d. vend, d) In locatione condu&ione,

L. 23.. D. de veg. jur.. L. 13. f. 1. L. 19. f 1., L. a5

f 3. 09 4« L. 31., L. 60, f 7. D. locat, quibus non

adveifatur; quod in S. w/t, . de locat. conduci, hic

talis diligentia defideratur, qualem diligentiffimus pa-

tevfamilias in. vebus. [uis adbibet, nam vel Ju(tinianus

ibi abufive fuperlativo utitur pro pofitivo,. vel- ver-

ba illa intelligenda. funt.de eo, qui artifex opus ali-

quod conficiendum conduxit, is enim intuitu operis

illius ad culpam leviffimam eft obligatus, quia artis

perítiam profuetur, conf. L..8. $. 1. D. ed leg, aquil,

Cur hucetiam e) communiter referant pignus, quod

in pignore preftanda fit culpa levis, at cum con-

tra&tus pignoris (it contra&tus accefforius, hinc po-

tins generaliter attendendum eft; in cujus commo-

Qum contra&tus principalis initus, in ejus enim com-

modum & . contraCtus pignoris initus cenferi debet;

accefTorium hamque fequitur fuum principale;. unde;

]

JiME (2£) 3DwdÉ

fi i commodum folius debitoris contra&us princi.

cipalis (ic initus , utpote fi ei pecunia gratuito fine

uris mütuo data fit; hic etiam in contra&u pi.

gnoris ad leviffimam, creditor sd latam, fi in folius

creditoris commodum, hic etiam in contra&u pi-

gnoris ad leviffimam, debitor ad latam, L, 19, C. de. :

bDignor, &9 bypotb. fi in commodum utriusque, uter-

que ad levem culpam obligatur, S. z. .. quib.

?Hod, ve comt. obl. atque inde variz leges explicanda

funt , in quibus sliquando lata, aliquando levis, alí-

quando leviffima culpa praftanda venit, quod nem-

pe refpiciendum fit, in cujus commodum fit con-

tra&tus principalis,

quia vero plerumque contra-

GQus principalis in utriusque . commodum initur,

hinc aliquando in legibus generaliter dicitur zin con.

tra&u pignoris culpam levem pra(tandam effe, L,

23. D. de reg, jur. L. $, S. 2. D. commod: nec

huic obítat; quod Ulpianus in L- 13. 6. ult, D. de

pigm. ad, geüeraliter in pignore «que; ac in com-

modato levifimam culpam exigere videaturs erfi

enim ibi per vocem cuffodiz (ine dubio intelligatur

culpa leviffima, quia ponitur poft dolum & cul-

pam, tanquam aliquid mjus, attamen hzc lex no-

D

ftrae

JMME (26) 3ÜÓE-

ftce "fententiz: accedit, (i vel cum. INoodtio- im pre-

báb. lib, 1, cap, 4. locoi ut legas: at vel cum aliis

tantui: ínterpun&ionem: deleas, Cur denique his

recte. f) addi poffit, quod in fideicommiflo univer-

fali etiam pra(tanda fit culpa lévis, cum nulla ratio

fit hic.a generali regula recedendi, nifi. tamen (ut

per íe patet) nullum inde ad fiduciarium commo-

dum. perveniat, quando liberatur dolo vel lata cul.

pa przítsnda, & de hoc cafu intelligerem L, 25.

55 $.. D. ad f&um treb.

$. XIV. -Hz duz regulz jam traditz tamen

fequentes patiuntur. exceptiones 1) «i/ centrabenei-

bus : aliud. placuerit , ad.-hoc-enim- primo omnium

ze(piciendum 'et, cum inter eos convenire- poffit;

ut major vel minor gradus culpz pra(tetur, quam

qui in legibus eft preícriptus, L. 5..6. 2 &5 1o.

D. ceumod, jure tamen fingulari ob favorem | pü-

bentium, inutile eft. pa&um; quo id agatür, ur ma.

titus- folum. dolum in dote preftet, L. 6. D. de pa-

Gs dotal. licet enim id reCte- conveniat;

ut de

leviffima quoque culpa maritus in dote teneatur; qui

slioquin :ex fola levi obnoxius eft, attamen illud ira

obtinüit , quia paCta quz. caufam dotis dereriorem

