reddunt, non valent, L, 14. »-D.. de pac, dotal, atque

SmIE: 27 3Bafe

-pb hánc rationem idem hodie quoque obtinere de.

bet, diffentiente licet Groenewegio de Jeg. abrog, ad

L. 6. D, de pacl, dotal, 2) mifi in vebus proprits quis

snajorem diligentiaum adbibere [oleat, quam matura neg-

etij exigit, nam eo cafu etiam ad majorem diligen-

tiam in rebus'alienis adhibendam tenetur, cum frau-

de non careat, qui minorem «curam in rebus alie-

nis adhibet, quam -in rebus fuüis adhibere folet, L

31. D. depofit. proin qui in rebus füis .eft. diligen-

tiffimus, in rebus alienis ad eandem diligentiam obli-

gatur, mec tamen hoc plene convenit culpz levif-

fimz, nam qui ad hanc tenetur, res alienas fuis

preferre obligatur, non qui in rcbus proprns eft

diligentiffimus,

^6 XV. 35) nifi quis artis peritiam.'vel fuff—

cientem firiitatem : profe[Jus fit,: is enim femper de

Jeviffima culpa tenetur, L. 132, D. de reg, jur, quæa

nemo debet affe&tare id, in quo mtelhglt, vel in-

telligere debet i imperitiam vel- infirmitatem fuam aliis

periculofam futuram, L, 8. 6. 1, D. ad Leg. aquil,

& hoc pro parte ratio effe videtur; quare manda-

tarius ad culpam leyiffimam tenetur (pro parte enim

«t officium amicitie, quo mandatum nmititur) licee

D a

nam-

"EWE (ir) 3ME

hamque ordinirio folius mandantis commodum: &

mandatarii incommodum verfetur, & proin tantum

mandans ad culpam leviffimam, . mandatarius ve-

ro fecundum regulam ad laxam folummodo ad-

ftringi deberet; attamen, quia mandatarius alterius

negotium füfcipiendo partim- hujus negotii periciam

vel fufficientem ad id firmitatem profeffus videtur,

partim de negotio füfcepto rite & omni diligentia

expediendo fidem. amico dediffe cenfetur, ne offi

cium illud amicitiz periret, (i tantum culpam latam

vel levem in negotio amici przítaret, ideo de le-

viffima. etiam tenetur; | id quod probatur ex L, 13.

£. 7nand, ubi oppofitio culpe. & quidem omnis

culpz dolo, & exclu(io cafus fortuidi fatis innuunt,

mandatarium teneri etiam (de leviffiina, fed cum hanc

legem quidam de mandato judiciali intelligi && ad

illud re(tringi velint, ideo pro aflzrenda hujus.fen-

tentiz veritate magis ftringit quod in L. 2r. C,

eodez; dicatur 75 adrmimiflratione negotii alieni aec

quidquasa megle&hum -ve] declinatum culpa vacuum »j-

Je, inde enim: eo. magis. fequitur mandatarium le.

vifimam przftare, quia hzc lex edi&um eft, Edi-

&-a vero geaeraliter fünt interpretanda ; nec

obje&tio,

quod

?

"Sde (Cas) 30A4IÉ

-quod nibil amplius , quam: bena fides ab €o, qui pre.

eurat in L, 1o. pr. D; snandat. requiritur , tanti

eft, ut me in contrarium: moveat, cum nil obftet,

-quominus Jona fides hic notet culpam leviffimam,

pam bona fides.indicat illam culpam; -ad. quam prz-

ftandam quis ex natura negotii obligatur, ergo hic

"culpam leviffimam ; quo modo etiam explicandz

funt, L. g. S.uli.» L. 26. 6. 7. D. &? L. 4- C mand,

"ficet enim ibi a rnandatario culpa fimpliciter exiga-

qur, adeoque levis duntaxer praftanda effe videti

poffet pér ea; quz 6,. 4. di&ta funt, attamen hoc

"fecundum &. eod, monita aliquando de ea culpa eít

"intelligendum, quam fatuta negotii requirit; ergo

Hic de levifima; nequc hanc fententiam turbat;

*quodl ex L. s. &. 4, D. de pre[. verb, ubi dicitur:

mandatarium paclo poffe ad(tringi, ut cuffodiams, i. e.

'calpam Teviffimam znibi praftet, inferunt? fine pa&toy

hoc ergo eum ad culpam leviffimam non teneri,

nam pa&um hoc uti fepius in contra&tibus; ita etiam

ibi redundat5 denique pro contraría fententia nequid-

-quam facit, quod mandatum in L. 23. D, de veg.

^aur. annumeretur iis contraQibus, in quibus pra-

"&atur culpa levis, nam eum per hoc non negetur

etiam

/D 3

IN ERE A Y

L

USBÉ - C09) BME

æetaam lcwfï' imam in,mandato venire, ideo re£te ait

.,Voetius ad. D. tit, mandat N, 9, id quod huic le-

-gi deet, ex L. 13 &? 21.. C, al fupplendum efíe;

.jtaque lmandatanus culpam etiam leviflimam pre.

.ftare tenetur,

6. 16 d. Nif quzs fua fponte fe. negotzo m

- alterius cotmodum obtulerit, nam cum is nullum jus

habeat ne mlmmum quidem damnum in rebus doe

mml ,

.à quo non rogatus eft,'inferendi, ideo cul-

pam leviffimam przítat, unde fequitur, mulro ma-

-gis ad. culpam levilimam terieri, qui f& nltro rebus

Alienis & qundem fine confenfu domini ingefit; ex

- quo principio porro fluit, quod male fidei poflef-

for ad culpam leviffimam preftandam fit ob(tri&tus,

Jtem. quod negonorum geftor de culpa leviffima

teneatur etiam in cafu, fi fe aliis non pratulcrit;

N

mam cum usdem verbis, quibus in . 1, 7. de obJ.

que quaft ex contr,, negotiorum geftorem culpam

leviffimam praftare indicatur, eadem præ(&auo in

$. a. 7. quib. snod, ve contv. obl. commodatario injun-

gatur, quem fane ad culpam leviffi imam obftrictum

effe ex L l 5 4. D. de oHl, U a&, conftat, hmc

rc&e

*

3MÓE Cor) 3UdÉ

reUte inde infertur, G. r, . all, ad cafam & fe aliis

prztulerir adítringi riot poffe, fed negotium gefto. -

rem. fimpliciter ad leviffimam teneri;, corf. L. 23

D. de veg, jur., L. 24. C. de ufuris. L. 25, $. 16. D;

füm. ercife., quibus.L. 20- C. de tieg. eeff, &? L. 7. C.

arb, tut. non ob(tant, L. 26. al, enim refcripeum

eít, ut adeoque exinde, quod ibi rantum doli; cul-

pz latze & levis:per negotioram géftorem pra(tan-

d mientio fiat; minime inferre liceat: eum regula-

riter ad leviffimam. non teneri; cum in refcriptis

unius pofitio -non fit alterius exclufio; quia in iis de

fpecialibus cafibus agitur; L. 7. C, all, non. minus

refcriptumi eft, neque de a&ione negotiorum ge(to-

rüm in univerfum, fed de illa quzx adverfus cura-

torem datur; agit; illa vero non ad'culpam leviffi-

mam, fed folam levem praftandam agi-poteft, quia

curator fe non- ingeffic negotiis alienis, fed a Magi-

ftratu illis eft prepofitus; mulro minus obeft; L. 25.

$. 16. D. fa. ercifc.; quam. nonnulli opponunt, ubi

]Crus ita argumentatur: (i familie hercifcundz a&i-

one api poffit ad culpam levem przítandam, id

fieri dehet a&tione negotiorum geftorum, atqui co-

heres non tenetur negotiorum geítorum, ergo non

tene. -

L

SME C2 A»xb

tenetur &d .culpam levem,

hinc vero non fequi-

tur culpam levem tantum in negororum gefti-

one venire, nam (ic ICtus majorem fyllogifni po-

nere debuit, ut inde hanc confequentiam inferret,

fi enim majorem ita pofuiffet: fi teneatur ad culpani

leviffimam, tenetur negatiorum geítorum, tunc inde

tantum jnferri potuiffec; ergo non tenetur ad cul-

pam leviffimam; fed voluit probare: eum non tene-

ri ad culpam levem, ex hac lege itaque id tantum

concludere licet, qtiod coheres in a&ione familiz her-

Cifcundz non adculpam levem in abftra&o, fed tan-

tum in concreto prz(tandam obligatus fit5 hic quo*

que debilis e(t argumentatio, qua concluditur, de.

bere fufficere levem culpam, ne alias abfentium neg-

otia nulli demandata eorum adminiftratione ob €x-

a&am culpz leviffimz przftationem in detrimentum

reipübi. defererentur, nam qui affe&tione du&tus ne bo.

na alterius diftrahantur, vel negotia alioquin peritu-

ra geífit; non nifi-de lata culpa tenetur; L. 3. 6. 9.

D, de; aeg, gefl.; &que ac is, qui juffu prztoris neg-

otià aliena geffit; latam tantum culpam praftat,

quia in illis cafibus excufat a lege neceffitas, in hoe

ftorem

Veto ceffat-..razio ; ob quam negotiorum ge

alias

3mdE (C35r) 3p4E

&3J.culpam leviffimam obftri&us eft ;

Ut adecque

manear regula, negotiorum geftorem alios ad cul.

pam leviffimam teneri ;

non tamen ad caíüm, Z,

22. D, de neg, gefl, nam (i infoliti quid,^ & nowi

non eX more boni patrisfamilias geflferit, dicitur

quidem in L. r1. D, de meg, gefl, eum. & cafüm

praítare lucro tamen cum damno compenfsto, fed

quia & id culpa non caret,

hinc porius culpam

quam .cafum. preítat, fecundum $. 11. N, 6. atque

ita quoque intelligenda videtur, L, 22, C. de meg.

£e//., cujus verba funt: megotiu»s gerentes alienumm

mon interveniente [peciali pa&o. cafusn. fortuitum pra-

flare mon compelluntur , omnis difficultas ex verbis:

t0n interveniente [peciali paclo, oritur, quia (i pa&tum

ioterceffit, dominus fcit alrerum nego'ia cjus gerere,

requiritur vero ad quafi contra£tum negotiorum eefti-

onis ignorantia domini, alias enim potius eft man.

datum, hac de caufa in hanc legem explicandem

hucusque Interpretres. etiam ; przeclariffimi infüdarunt,

fed 6ne aliquali hujus legis emendatione nodus haud

folvi poffe videtur,. nam nec Glofiz, nec Molinzi,

nec Accurfii; nec Leyferi m zued, ad ff. [pec, $5.

"iied. 1, €? 2, nec denique Braunii in diurn, Erlan-

4

B

»

gene

: QME "(*n'. ) EME !

genfib. am 175 1. N, $3. pag. 444 conïeamäs:-&rbä-

flere, jam alü nuper luculenter. demon(tarunt, qui

& ideo novum in huc lege explicanda. periculum

fecerunt, fc, fibi. per(uadent fecundum hanc legem

Begotiorum geftorem: ad praítationem caíus obliga-

um effe, fi forfan amicus domini- eo- infcio. pattus

fit cum negotiorum geítore, ut cafüm fufeipiat

Sed neque huic conje&urz fubfcribere poffum,

etfi enim iis: facile largiar regulam illam: quod

memo ex contra&tu alrerius jus perfe&tum acquirere

poífit; fab Imperatoribus ad majorem humanirarem

& facilitatem redatam effe, adeo ut ceffione in- Ja-

fc tum non amplius opus fuerit; id tamen negari

non poteít, etiam jure Romano noviílimo in €o re-

gulam illam man(iffes quod nemo alteri fine ejas

confenfü jus acquirere "poffit, L. 9.,^ L. 6. C, de

ánutil. [lipul.s . 4« 7. eodem, proim amicus domini

per hoc pa&um domino non poteft acquirere, cum

adeo & hxc explicatio fibi noa cohzreat; wil aliud

fuüperet, quam ut in emendatione hujus legís re-

fügium queram, ec cum Bynckershockio in oPfery,

Rib Y.cap. 7, & Noodto 7 comn.|ad D. tit. de negot,

$efl. pro son interveniente. [peciali paclo, egams ien

?pterveniente 'jþe;iali fäöïp, quam ,cmcndationem €o

Mf 0f ; m

taverint , aiti . videre. eft ex , 4 C, de adv, diverf,

»udic., & (ic hxec L. 22. «ll explic

:

fanda, eft ex ;all. L»

L. DD, de-meg. geft,— -

^

i n ib

$ XVAL 5) Nifi ul

ad anajorem culpe gradum. quis adfivingatur, unde ia

tutela culpa levis preftanda venit, nam veríotue

quiden: folius.pupilli commodum, .& tutoris incorm.

modum»-quia- temen reipubl, intereft, .eos.; .qui fe.

ip& defendere.nom poffunt, ac proin. lefioni magis

obnoxii-fant;. aliorum -tutela -cautius..defendi , hinc

tütor ad culpam levem praftandam .obligatur, ..L«

g, C, arbür, tutel., L. 1. pr. D, de tut, £ ratiom

t9. L. 23. D. de veg. jur,5 nec e(t, quod opponatura

qutorem .tantum ad latam adítringi in .. 7- ..2«

D. de aduiiti, 1tt., €9. L. 9. C. arb. tut., nam in bis

k.gibus proponuntur exceptiones, fc, i tutov. pupilla

pradia suimus. idonea comuparauerit, meque tamen jore

dide, meque gratiofe. bauc. snalam conditionem elegerits

jtem 6 momina paternorum delitorum iuitio Ju[cepte

sutele idonea» tempore tuiele (forfan, quia. ftarim

non fumt exaCta) meque dolo meque ananife[ta megligene

tia iuloris auimus idonea e[fe cwperint , sutorem his

,' cav(ï-

X.Ezk!

3IOE- (36) 3DWIÉ

cafïbus non ad levem; fed tantum ad lstam cul.

pam teneri, cujus réi rationem dat Zosfius a4-. D,

tii. de tut, g rat. N, 4, in f, quia idoneus etíarn pa-

terfamilias in iis facile fallatur, &c levem culpam

admittat; hz itaque excepriones firmant regulam in

reliquis tutorem culpam levem przftare;

Nequa-

quam timen leviffi imam, uti quidam ex L, 4, C. de

perie. tut. colligere volüerunt, nam,. ex eo, quoä

ibi dicaturz zutori fortuitos eafus iruputari mon opor-

iere, concludi nequit: ei culpsm. omnem proin &

leviffimam imputari poífe, cum unius exclufio, non

femper fit alterius inclufio, przcipue quia L. 4- 4E.

eft refcriprum;, ut adeoque forfan de folo' cafu for-

t£uito confulti refponderint Imperatores; nec juvat;

eliena negotia adminiftrantes ad praítationiem culpse

——

Jeviffimz adítri&os effe, uti- id de. negotiorum ge

flore & mandatario ex f. 1. 3. de obl, que quaji

ex contr, 69 L. 31. C, zuand, probavimus, nam hóc

non femper obtinere in curatore bonorum apertum

eft, utpote qui tantum ad latam culpam tenetur;

L. 25. f. 10. D. mandat. quod, vero hoc in nrgoe

tionem geítore &: mandatario obtinet, alis rationes

habec, u ex $, 15 & 16. diQis apparer;. ex quo

( & 16

SpE (352) S3MÍE -

6. 16, etiam facile patent cxccpuoncs, quod tuto£

etiam leviffimam 'pra(tet, fi fe prz aliis tutele. ob-

tulerit; item (i fe tutele immifcuerit, L. $3. $, 3.

D. de furt, jinél.. L. 1. . 35. D. depof-; his adde &

in rebus fuis fic diligentiffimus, L, , pr. D. de tut,

E7 vat, juncl, L. 31. D. depof, vid. $. 14 N. 2 ditls.

Cum itaque tutor ipfe ad culpam levem regulari-

ter obligarus fit; maxíme fingulare eft, ejus. here-

des non ex levi fed cantim ex laca defun&i tutoris

culpa teneri, L, ulz. pr, &. 1. D, de fidej, nom &9 be.

ved, tut.5. L. , C. de bered, tut., qui tamen alías fuc-

cedunt in omnia commoda & onera defun&i, L. $9

D. de veg. jur. & initio poterat videri, textus, quos

—

pro hac fententia allegavi, de ipfo fa&o heredum;

inteliigi poffe, certum enim e(ít, quod ex eo, quod

heredes ipfi in tutela fecerint, vel quatenus fa&tum

antecefforis continuant, tantum latam culpam prz-

ftare L. 1. pr.,. L. 4, pr. D. de fidej, mom. &9 bered.

tut, fecundum regulem f. I5. [N. r. traditam, &

ita commode fatis explicari poffet L, st pr.. . 1. aH»

unde etiam 'lhomafius in diff. de eulpa tutoris ab

beredibus þrt]landa

afferit:

heredes tutoris ad cul«

pam levem intuitu- illorum, quz defun&tus fecit, te.

E 5

L

ncrl,

tieriy cti -effentirer; nifi- L. 1. C. all, obftaret , -ejos

enim- verbas heredes tutorusa ob megligentiam, qua,

(uon) * at culpa comparari polfits condezmari mon,

eportet» fi mon. coutva tutorein lis incboata efl, multe

apertiora'funt quam ut antea datam explicationem.

admittant, & hinc magis placet vulgaris fententiat,

heredes.tutoris ex fa&to ejus rantum teneri ad. làtam,

culpam; üt adeo regula illa: quod, heredes fucce-.

dant in omne onus defun&i, hic exceptionem patias

uiir, cujus exceptionis rationem mihi fuppeditát Nood^

us i2 tomm. ad. D. tii, de fidej. mom. &7. bered. tu-

tur..,, quad quamvis heredes alias faccedant ia .onera,

defan&i, atcanien, quia -exera «ordinem placuit: tue

torem, qui fecundum regulam tantum.ad latam cule

b

m adítringi deberet; .ad levern teneri, hinc fimul

placuerit onus

hoc ad ejus heredes noa extendi;

unde ea, quz Thomafius in al difJ. in contrarium

? 'vel dc

guggat, cum vel generalyiäv de her,gdibus fint

herg- :

dul

(') Quod in Baülicis--in hoc textu nelata coipa quidem

sb heredibus tutorum praftanda dicitur, ilind veros

fimiiter vel poftea -mmnterum, vel depravamum effe

E TINBEPRINEORSIENES

: yidctuf, qualia plura utique im grecis invehi.quun

X

"amedp Ca») "EME

r'hcmänbæ titorum rmon agant, nequidquam emm

-lnanc: vulgarem fententiam. operantur,

6. XVIIL 6) ANifi quis.rez ab. altevo.

þv&æia

3utendarm. acceperit, quando- liberatur dolum & latam

-culpam praítando, L. 14, $. t1. .D, de furtis, L. $,

-8. D. de precario, ergo i precario, quamvis ad. fo.

-Jius: accipienus commodum , & dantis incommodum

-dllüd 'tendar, accipiens tamen prafítat tantum latam

cenlpam quaritur qua fir hujus exceptionis. ratio

«Heineccius ad-7, . 788. IN, 4« hanc putac efle rà-

-tionem quia dans.accipienzi rem ultro obtulit, at hanc

-Yationem non paritur natura hujus vocis precarii, per

-hanc enim magis indicatur, quod accipiens precibus

a^

-& dante rogavit, unde potiu$ ratio in eo confiftere

s vidérur. quia. precarium . eft contra&tus incertus, &

ftri&i juris, nam e przcario proríus incerta obliga«

tio nafcirur, & extrsordinaria a&io datur, L, 14. D,

-de prectiio, quod etiam aliter ex. juris principiis col-

digi poteft, ps&a enim apud Romsnos non fant obli-

atofia, nec ex lis aCkio datur, adeoque ex preca-

^rjo non poteft cert oblipatio, && determinata sCio

nafei, cum vero hz regule de eulpis G, .15. tradi-

& det-

—

[ apt?d Romanos in- csrtiæ.;obligaaionibus,

£ere

Jb«gE ( 49 ) 3IjE

terminatis a&ionibus, ac proin (ut videtur) tant:mfl

in bonz fidei contra&tibus obtineant, quia ibi folura-

modo certe regulz de prz(taiione culparüm. dari

poffunt, hinc in incertis obligationibus & indeter.

minstis a&ionibus, ac proin in (tri&i juris contra-

&ibus tantum dolus & culpa lata praftatur, atque

hzc eft ratio, quare in precario accipiens mon nifi

de dolo & lata culpa tencatur, cum autem apud

Germanos omnia pa&a etiam nuda fint obligatoriae

proin ex iis certa obligatio, &t determinata a&io

detur, praterea nulla hodie fecundum receff. lgp.

87. 1600. f, 1$2, amplius differentia fit inter aGi-

ones bonz fidei & firi&i juris, hinc hodie in pre.

cario fecandum regulam 6, 12, N, r. culpa levi(fi-

ma ab accipiente przítanda venit,

Qcodcm modo g'c

jn commodato,

: 6. XIX, 7) Niþ quod im Jocietate, rosmphtnia-

fi^ (quo pertiner & bonz fidei pofleffio, fi pofic(-

for dubitet rem effe alienam) Jevis culpa in concre-

to fit pre[lande, Generaliter quidem in negotiis id. *

urriusque contrahentis commodum: initis culpa ie-

yis in.ab*üra&o ;'vid., 6 15. N. 2. feu diligentia di«-

Jigen.

p

—— ——

apde (4:) m!

lizentis patrisfamilias:exigitur; in |his tàmen extrd

erdinem placuit füfficere & defiderari culpam levem

in concreto, feu diligentiam focii-in rebus.füis, adeo

ut, fi focius in rebus íuis minus diligens fit, etiam

iü focietate & communione minorem. diligentiam

sdhibendo excufetur,; e contrá-fi.in rebus fuis fit

diligentior etiam eandem diligentiam, in rebus alie«

nis adhibere debear, quiá vero focietas mutuo cori-

fenfu initür, at proia contratus fit, in-communio«

nem vero quis cafa incidit, ut proin-hac qua(i coa- -

traCtus fit; binc exinde per fe patet, rationem hus

jus juris in utraque diverfam eíle debere; commu-

ter in illa hauc ex £, 72. D. pro focio, rariongm red.

dunt: quod focium diligentia ejus contentum effe'

oportet, quem ipfe elegit; at Heineccius ad. . $

647. in * fibi falfo perfuafus eandem etíam incom-

munione obtinere; aliam excogitavit; quod focius

focii diligentiam probaffe videtur, e cujus focietate;

quum id.ei integrum femper fuifet, non difceffie:

yer

um enim vero cum in commiunione alia retio in

L. a5. f. 16. D. fam. crcifz, allegeuur, quod ibi qui-

Jibet ex fociis jus habet rem fuam adminiftrandi

in re.

tanguam fuam, ut a

deo ab €o majon quam

F

bus

^.

J3pXE C42) 3DAE

bus- fuis- adhibere folet,.diligentia in rebus commtte

pibus exigi nequeat, non eít, cur a vulgari ratione

recedarur 5

erque ex hac ultima ratione, ctiamt

bonz fidei poffefforem poft litis conte(tationem, fi

per illam in mala fide. non. coníticuatur; ad h:nc

"

eulpam levem in concreto przítandam obligarum

dfe, putarem,

$. XX, Adhuc reftat pro coronide mquu-ere

en gradus culparum, & exinde dedu&tz regule in

re&ta ratione, ín Jure Romano; & ufu fori fint fün«

datz? quod ad primum; fane equiffimum eft, re-

&eque rationi; quam maxime cogvenic, eum qui ex

Contra&tu omne commodum percipiat, eciam ad mae

jorem diligentiam ad(tringi debere, quami qui inde

incommodum vel falrem nullum commodum habet ;

item ia contra&u ubi par utriusque commodum &

incommodüm, üirumque zqualem prazftare diligen-

tiam; & quidem boni patrisfamilias, quia quisque ibi

ad hanc diligentiam vero (imiliter refpexit, quam bo»

nus paterfamlias in rebus fuis adhibere folet; quod ad

&lrerum ICri Romani non quidem (emper diftinctionis

hujas verba adhibeat fecundum di&ta $. 4., attamen

&0$ gradu» hos & inde dcdu&as regulas fecutos efíe»

ad

3h«tE m:) 3helE

Sävo-c"u!fdm' patet ex L, 5. f. 2. D.

£ónumod, L. 2

D. de veg. jur. ubi aperte tres grà

dus culparums

& inde dedu*

quz in diverfis negotiis fjraftantur,

&z regulz, prou

t unius commodum verfetur , vel

Axriusque, occurrunt, corif.

L. 47. f. 5. D. de legai.

p Y N

L, 7. C. arb, iuty

qmo., L. 1. pr, D; de tut, 69 rat.

Lo 13-) L. 14-, D- df pig

n. aéd, ,

Lo 6[0 ;- 60 D'dt

furtis, L. 1. f. 5. D. deoll

, & a&l5 quod ad tertium

fertim Scruvius in

$ttinet; quidam ICti Germani prz

ïy""' jlh'.

civi]. tit, coni

D

tod, $. 41, €9 feg. Gundlingius

án excerci

1. ad D, tit.

tomimod, & "Thomsfius in diff-

de culparum. prejratione ,

" hos gradus & has regulas

hodie nolunt

admittere, fed alia

s regulas fabricarunt,

fe immifcere debet v ad [e mon peri-

fc, 1) memo .

Teni. 2) quisque

.

debet preflare emm diligentiamt

quam matura negotii

, & omnes circumflantie exigunt.

pam non dividunt, fed praftatio-

Unde hi plane cul

| nem diligentiz ab

arbitrio judicis dependere volunt,

ET. finge has f

egulas cffe mel

iores, attamen hi Au&to-

res non funt

Legislatores, adeoque cum certum &

'indubitatum fit;

jus Romanum in foris. Germanicis

receptum efle; in

dubio hoc femper eft fequendum,

robetur, quz ratione horum

Wnifi ab:ggatio aliqua p

x

grà

AE (4«) 3pdE

giradaum & harum regularum.a di&tis Au&oribus nom

probata eft, neque probari pote(t, proin gradus &

regule culpara . Juris Romani ia- foro fant. fervan-

dz,. praterea regulg ab his Au&oribus propofitz

cum regulis juris "Romani ad idem trendunt, fiifi quod

ex, quas di&i. Au&ores ftaraunt, fiac.aliquanto ob-

fcuriores & minus determinatz, cum e contra Jus

Romanum reguhs plenius. & accuratius. determina-

verit, prima cnim-illorum regula continetur in ex-

cepnone $. 16: tradita, alrera in ipfis regulis $. 13,

propof' tis; itaque quum gradus & regula . juris Ro«

qmani in reCta: ratione fundatz, & proprie cum aliis

privato arbitrio ftatutis ad idem . tendart, per fe fluit

hos gradus:&:inde dedu&tas regulas ufu fori fervari,

de quo co magis churus mihi wdeor, cum unus

omaium. L:víerus. in. zued, ad. ff-. fpec,. 194. ?2ed. 2,

hos gradus & has regulas non quidem nodum f f-

vendo, fed uc alter Alexander rumpendo tueatur, ob

cujus au&omazem fufficiens: in foro prz(i dlum B-

bcnt,

TANTUM,

THE.

f

SWE (4r) 3OWIE

THESES CONTROPERSE

.OMNI 3URE SELECTE.

.) ]us CKirca facra tam .ordinis quam Jurisdiäionïs

Principi qua tali non comperit ex lure natu:eli.

4.) Licirum & tiullo jore probibieum in ftatu . na»

carali eft duellum; quod quis ad fervandum of-

£

ficium ad- íui- fnorumque fuftentationem necelfa«

-9-

rinm, quod alies certo amittit, acceptat, vel of-

fert, (ialia via efficax confervandi fe in illo ,nokn'

E

foperfit,

.

.3 ;

Confangui

nita$ idi gradu fecundo linez re&z, &

Tnatrimoeniumnr.

in primo linez obliquz jure naturz non dirimic

— :

4 Decimz Clericis materialirer i. e, quatenus funt

congrua minifteriorunt fuftentatio; quidem ,Jure

divino ; formaliter vero i, e. quatenus funt cer«

ta quota fc, decima pars frudtuum , tantum

ure pofi:ivo Ecclefiaftico debentur.

$) Jurisdi&io Vicarii generalis non eft delegata;

íed ordiuaria refpettu eorum; quz poteft incui-

D

tü viceriatus,

6) Ufürz lucrativg, quas aecipiendi aliu, canonicus

titulus non feit liciras, a Catholico licire, &

—

bona confcientia ex tirulo ffatuti vel confuetü-

dinis accipiuntur; modo alias (int moderatz,

—

"hdt (4e0 3»4E

$5

Advema non committit crimen Mijeflatis

vel

perduellionis.

$) Fure füfpenfo heredes ejus .conveniri poffunt,

ad rem füurto oblaram reítituendam , aut ejus

[

eítimationem przíftandam,

$;) Etíam legitimati: per

- fubfequeris matrimönium

fucceffionis feudalis funt incapaces.

10.) Exfpe&Gtadvatus, cui feudum in csfum, ( poffes-

- for.ne feudali fucce(Tore dece(ferit; promiffüm

^*ft, hoc petere pore(t, vafallo, qui feudum alio

modo veluti per feloniam amiferat, fine. fuc-

ce(iore. feudali decedente,

31.) 'Transa&tio non refcinditur ob lefionem enor-

mem rernedio L. 2. C. de re[c, vend.

12.) Super controveríia te(tamentaria rrausaCtio .

cita & valida eft etiam teftamento non inípecto.

13.) Ve(timentorum e(t verus ufusfructus,

14.) Bonz fidei poffeffor in rei vindicatione fru&tus

confum;os lucratur, etfi iis fit locupletior faCtus.

/

&

b («5

s

olv

E

Wa

p://lr

/

N

—

—

E

( 48

N

Yub

^

m

i

VY

.

AC

(X

—AEN

:

5 —

4

/DÀS

s

M

If

pl

n

| XwiE Ce7) 3DdE-

.SUMMARIUM DISSER TATIONIS

À

'^€. r, Damnüm quid & quibus modis det

P

ur I?A

— À

$. z, Dolus quid?

*

^$& $. Culps quomodo redte definiatur ?

inis ICti Rom;

-& 4. Culpa.quotuplex, & quibus term

fifam levem, & leviffimám indicent?. ubi Struvii, Gund-

p

gï

lin

€cjo propofita.

cii, & Thomalii fententia rejecta laudatur r*egpla eCoc?

id?

1

L4

Juomodo a qu

ibusdam dividatur?

^&. 3. Datinum in dubio -cafü non culpa datum e

ffe, þl'æ-

fumitur, quod contra Lectium & Leyferum defenditur.

$. ?. Regule de dolo proponuntur & ob eum actione

directá condemnatus fit infamis, non vero actione contra-

tia, neque ob latam culpam.

$. 9. Regula de cafu traditür, & applicatur.

$. 10 Quetuor 4 fegula exceptiones allegantur ,

ubi

étíáni ; eum,

ui cafum in fe fufcepit, teneri ad cafüm in»

folitum & infolititfimum; probatur.

$

$. 11. Keliquas tres exceptiones fpuri

at effe ddcetur, ubi

& cafüm ferre dominum, etíi res apud eum peritura non fi-

iffet, tami contra Grotium & Pufendoifium ex jure pat

quam contra bodiernos quoscatm &.io argumichto compro-

batur.

s claritatís caufa praenotans

$. z. Dus regulae de cu!

dolum latuus detronífiretor,

tur, ubi latam culpam non ef

quà occafione £. 216. D. de F. $. ex L.

3. D.-dep.o/. £2

^

L. 1. &. . D. de O; £? A. explicatur.

rg. Primatiz de cuipis tegule proponuntur, exinde

f 4uele acdurtür

q

fuccincte de('cubitur. um

ue in p-ignoArf: lcul»pa' præ(tapd;a fu

$. 14

--

3

bute ?43-5»5&&?2,

g 14. Poteft convenire,

ut major vel,minor culpe gra:

dus pra(letur, quam qui iu legibus et. praefcriptus , &

ua ibi exceptio ratione dotis? item qui majorkum in jes

bus fuis adhibet dil

:

;

igentiam, etiam majorem ia rebgg alie-

re deber.

pis. adhib

.

H

1ti

*

. !f.

u

artis per

tiam vel fufficientem firmit:tem pioe

fitetur, cu

*

rius.,

2

am leviffimam : ptæ[tat 3 ade,qque & manda.a-

6. 16, Item

aa leviffimam adítringitur, qui fe n'egb:iö

alieno in alterius utilitatem obtulit,

ubi fimul ratio, quere

m, £. poífe(for, & neg. geflor etiam Jeviflimam pratet,

allegatur, attamen hunc aliquando tantum ad latam nune

uam vero ad caíum teneri demonflratur, qua occafione

multorum ICtorum conjectura circa L. 22. C. de zcg. Euf

rejiciuntur & refutantur.

$. 17. O

b interxffe rei

]

1

publ. aliquando ad majerem culpoe

adum quis adítring

itur, proin tvtorcm quidem aiquan-

djo de lata, aliquan

& de leviílima, ordiaarie tamen de

á

Jevi, Heredes vero ex fatto cJus tan

turn de lata :eqcri:- Ie»

:ecta "Thomafii fententia fuftinetur, :

&. 18. Ratio, quare in precario culpa levi

fümia praffan:

da veniat? ltem

L

x

$. 19, Quare i

n focierate & comunione ( quo & b. £,

offefIio refertur,

fi poffeffor dubitet rem effe fuem ) extra

IT

ordinem culpa levis in concreto preeftari debeat expiorate

$. 2o. Regulas de.culpis in re&ta ratione jure Rom. &

ufü fori fundatas effe argumentis munitur,. fimulque regu-

l& a Struvio Guudlin

bantur,

-

gio, X -& Thomafio tradite impro-

1

o U

Do X7

3

"

S(

M

Q

,

|

ï'

a

-

SECUA

B ) -

760 ^

!'e

r

T.

,.

a ia mtatuneus HO r o

m RRE

rA

L

Y

LA

X

W

DISSERT ATIO JU'UDICA lblAUGURALIS

19

18

PR!ESTATIONE

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

DAMN.ORUM

&

17

16

IN CONTRACTIBUS

15

QUAM-

. ENH

ADJUNCT:S THESIBUS

E

DEO. FAUENTE.

nE

S.IN E. PRA!SIDE

N INCLYTA- TEUTOBURGI UNIVERSITA'TE.

e

PRO( GRADU . DOCZ ORLS.

m

-IN UTROQUE JURE.

ERN

NEC NON PRO SUMMIS. HONQRIBUS

s

IMMUNITATIBUS ET. PRIVISEGIIS: —

DOCIORALIBUS

mrE ET'MORE MAJORUM. CONSEQUENDIS

8

d-

PROPRIO STUDIO- CONFECTAM. PUBLICE. -

DEFENDENDAM $USCIPIET:

r

-HERMANNUS THEODORUS RAAB

EMBRICENSIS

6

.DIE

MENSIS JUNII MDCCLXXVII,

xöoöbööooodöoQQQOQOQx

ä

DUISBURGI 4AD RHENUM

T YPI$ FL.AD BENTHON, AcàD TYPOGR. Vmwr.

N - BI

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

* J

:

&

36*

o

À