KaI600-334_9
author: Colle, Pierre Chrysogone

ndl
Erd

hiiun

e⸗
Agreſ

8 Paorien
bhnds D

—

1

uIE

v. 0. y.
lssERLATIO INAUGURALIS JURIDICA

SlSTENS THESES

IURE INILI.

EI CANONICO

QUAS
DEO SOLO PRXESITD
EXDECRETO

AMPLISSIMI NCTORUM
GRDINI

INALMA ARCRNORR DENNN UNIVERSITATE

PRO LICENTIA

SUMMOS IN UTROQUE JURE HONORES
ET PRIVILEGIA DOCTORALIA

RITE CONSEQUENDI
SOILEMNITER TUERI CONABITUR

DIE IV. 71ρ6 A. XK. J. AMDecILV.

PETRUS CHRYSOG. COLLE.

LORQUINENSIS.

—— mm
T is VILDUX PADSCHINGERIANC.

VIRO

PERILLUSIRI ATGQU“E
CONSUITISSIMO

D O MINO
FRANCISCOGGABRIEII
SUFFILET
DOSSFEI

RFEGIS CONSILIARIO

CIVITATIS SARBURGENSIS

PRTORI REGIO

GRAVISSIMO

REI JUDICIARILE, EDILTTIE, ERARMY
PER DITIONES METENSEM, TULLENS.
ET VERODUN.

SUMMI PRFECTI
SUBDELEGATO SOLERTISSIMO

PATRONO SUO BENIGNISSIMO

HAS STUDIORUM IURIDIC. PRIMITIAS
IN DEBITI OBSEQUII TESTIMONIUM, EA QA PAR EST
ANIMI DEVOTIONE S

DICAT, VOVET, CONSECRAT

Obſequioſiſſimus d& devotiſſimus QWen:
PETRUS CHRYSOGON. COLLE.

AI
N

II
10
8101

9
R N

THESES

EX JURE CIVILI
DE MANDATO.
22ES. I.

Ontractibus, qui ſolo perfi-
ciuntur Conſenſu, adnu-
meratur Mandatum, quod
.AB eſt Contractus Juris Gent.
nominatus, quo negotium honeſtum
expreſſe, vel tacite gratis gerendum
committitur & ſuſcipitur: Leg. I. & 18.
ff. Mand. vel contra. L. 60. ff. de Reg.

Jur. Objectum ejus conſtituunt Res Ii-

citæ, & Facta honeſta; turpium nam-

que & inhoneſtorum, quippe quæ im-

A 2 poſſi-

(4) -

poſſibilibus æquiparantur, nulla eſt ob.
ligatio: §. 7. Inſt. & L.6. 5. 3. ſ. . t. L. 26.

f.. de Verb. obligat. L. 185. f.. de Reg. Zur.

tenentur tamen damnificato Mandans

& Mandatarius, & ab illo actione ex deli-
cto deſcendente conveniri poſſunt: L. .

.3. ſf. de Furt.
5. 2MESIS II.

Ab objecti qualitate Mandatum di-
vidunt, in Judiciale & extrajudiciale;
utrumque Univerſale dicitur, ſi ad uni-
verſitatem negotiorum extendatur:
Particulare vero eſt, ſi ad aliquod ſpe-
ciale, aut certum genus Negotiorum
reſtringatur. Clauſulæ cum libera ad-
jectione facultas duntaxat continetur ea
peragendi, quæ ratione gravis Mandanti
imminentis præjudieii Mandatum non
requirunt ſpeciale: vid. DE FERRIERE DI-
ctionaire de Pratique verbo Procuration
cum libera.
2HIES. WI.

Ratione Perſonarum, in quarum gra-

tiam

Im .
cie,
Avoi
Mdarr:
od

Ntinn

hera l
neture
lannt
um NN
curniot

romen

NM

(S) 2-

tiam fſit, quinque modis contrahi poteſt
Mandatum: aut enim ſolius Mandantis
gratia celebratur; aut Mandantis ſimul

& Mandatarii; aut Mandantis & tertii;

aut Mandatarii & tertii; aut denique

Tertii tantum: Quod ultimum re ad-
huc integra, obligatorium non eſt: arg.
§. 19. nſt. Ae Inutilil FKipulat. ſed demum
ab Executione contrariam Mandati a-
ctionem Mandatario adverſus Mandan-
tem parit, & directam negotiorum ge-
ſtorum actionem Domino negotii ad-

verſus Mandantem tribuit: vid. DE FER-

RIERE, Nouvelle traduction des Inſtit. in

not. ad §. 3. H. t.
7HES. II.

Neque obligatorium eſt Mandatum
in gratiam ſolius Mandatarii cedens,
quod, non niſi abuſive, Mandati nomine
donatur; cum proprie ſit Conſilium,
ex quo neminem teneri notiſſimi Juris
eſt; niſi tamen fuerit fraudulentum: L.

47. f. de Reg. jur. aut ab illo datum, qui

A 3 peri-

6 ⅝ (6) -
peritiam artis profitetur; reus eſt enim
Culpæ, qui id affectat in quo prævidere de.
betimperitiam ſuam aliis fore damnoſam:
I.8. ff. ad Leg. aquit Aut niſi cum ſpeciali
perſuaſione & jnſtigatione fuerit conjun-
Gtum, quibus ad Negotium fuit aliquis in-
ductus, illud aliàs omiſſurus: . 6. Inſt. h. t.
Quin imo ſpecialis Commendatio certæ
perſonæ obligat quandoque Commen-
dantem, quippe quæ ſpeciem mandati
continet: vid. CARPZOV. p. 2. C. 18. def.

ult. MEVIUS p. 8. dec. 120. & ſeꝗ.
4 7 HILESISN Y. Re .

Suscepto ſemel Mandato, Mandatarius

Negotium perficere tenetur, ita ut fines
Mandati exactè cuſtodiat, nec ab eis in
partem deteriorem discedat; Puta ſi

minoris comparavit Mandati fines præ-
teriſſe dicendus non eſt; id ipſum e-
nim Mandato continetur, cum majori
ſummæ expreſſæ minor inſit, & poſſit

Mævius mandavit Titio, ut fundum
Tusculanum 10000 flor. ei emeret, ſi

Man-

dlam
ecill
ojr.
isi⸗
l.
ocem
nwen.
ndati

.

Atarin
Utfi
beii
Pun

Nn

net,l
es Pld.
plune

. t

M.

eln
fed .

Mandantis cauſa melior fieri, per expreſ-
ſum textum in l. 3. pr. ſf. h. t. Cum e-

contra eam deteriorem facere non poſ-

ſit Mandatarius, ex cit. text. hinc ſi is

præſcriptum excederet pretium, aliud

à Mandato feciſſe videretur: l. 5. ſf. eod.
quoad exceſſum ſcilicet; nam quoad
concurrentem quantitatem præfixam te-
neri Mandatarium ratio Naturalis & Ci-
vilis poſtulant, id que ipſum agnovit

poſt Proculum Gajus, in l. 4. f. eodem.

& confirmatkReg. Jur. 37. in 6to ut vide-

licet utile per inutile non vitietur.
2IES. VI.

Verum an pro exceſſo competat ſaltem
Negotiorum Geſtorum Actio, valde con-
troverſum eſt? quod dubium ſequentis
ope diſtinctionis facile ſolvi videtur.
AutMandans, ne pluris emeretur expreſ-
ſe prohibuit, aut non prohibuit. JIllo
caſiſi res in commodum Mandantis ceſ-
ſerit, æ&quitati conſentaneum eſt, eum
Contraria NegotiorumActione teneri ad
refun-

(8) -

refundendum exceſſum, ne alieno dam.

nodocupletetur: poſteriori caſu, non

tenetur; quia ex eo quod invito Domino,

geſtum eſt nulla datur actio, ſed dona-

tumcenſetur: l. fin. Cod. de Negot. geſt.

2IESIS VII.
Cum in hoc contractu alter ab initio,
alter vero ex poſt facto tantum obligetur,
oritur inde Actio Mandati, ex una parte
Directa, & ex altera Contraria, Directa
competit Mandanti adverſus Mandata-
rium ad negotium ſusceptum perfici-
endum, rationes reddendas & damnum
Dolo, vel Culpa, regulariter Levi, datum
reſarciendum; dixi Culpa Lewvi: Exacto
enim officio, quod exigit in Mandata-
rio Jmp. Conſtantinus, in l. 21. Cod. h. t.
Cuſpa Levis in Jure noſtro opponitur:
illudque requiri & ſufficere ſuadet gra-

tuiti officii, & amicitiæ in hoc nego-

tio intervenientis indoles: dixi Regula-
riter Levi; de Culpa enim Leviſſima

teneri quoque Mandatarium, ſi Ne-

goti-

Ne
en

e
V
gue
10.

an.’

Mo
ino,
Coor.
Ndo
gent
part
irel⸗
NCltr
elhei⸗
moun

Haton
N—N

Ddn

.4.

Nitot:

8 re⸗
Nehe⸗
hn
Ne

or

eee (9) Lee⸗
gotium, v. g. cujus modi Lis eſt, ex na-
tura ſua exactiſſimam diligentiam deſi-
deret, nullus dubito, ob l. 13. Cod. Eod.

2Eö. VIII.

Contraria Mandati Actio competit

Mandatario adverſus Mandantem, ad in-

demnitatem nomine Mandati conſe-
quendam; Hac actione petuntur non
tantum ſumptus nece(larii & utiles, aliæ-
que impenſæ legitimæ bona fide in exe-
quendo Mandato erogatæ : LZ. 3. §. 1. I.
10. §. 9. L. 20. & L. 27. §. 4. H. t. L. 4. & L.
12. Cod. eod. ſed & damna dolo, vel cul-
pa, etiam leviſſima, Mandantis data; ini-

quiſſimum enim foret hujus facto lædi

eum, qui beneficium præſtat gratuitum,
ut monet Regula, tum Æquitate, tum
Jure Civili fundata: nemini officium de-
bet eſſe damnoſum: l. 61. §. 5. ſ. de Furt.
Non tamen ad id reſtituendum obliga-
B tur

tur Mandans, quod caſu deeſt Manda-
tario: L. 26. §. 6. ff. h. t. S
ZEES. I
Variis Modis finitur Mandatum; &

quidem (Io) Revocatione tempeſtive
facta, ſeu re adhuc integra: §. 9. Inſt. b. t.

l. 12. F. 16. ff. Eod. (20) Morte Mandan-
tis, aut Mandatarii, re adhuc integra:
§.18. Inſt. l. 15. Cod. Eod. Ratio prioris
eſt, quod promiſſa officii præſtatio in
Mandato ſit perſonalis, indeque cum

perſona expiret; Ratio poſterioris eſt
quod in Mandato ſpecialis perſonæ in-

duſtria ſit electa, quæ in hærede eadem
non præſumitur.

22ES. J.

Solvitur (40) Mandatum Renuncia- F

tione tempeſtiva a Mandatario facta:
L. 22. §. ult. ſf. h. t. ratio eſt quia tunc
demum oritur obligatio, dum Mandan-

tis cœpit intereſſe; ſed re adhuc inte-

gra,

4

r

n;
aſtire

.
nd.
ern
rioris
Kio i
lecun

is c

næi
eaden

nch.

ficke⸗

toe.

Ancn⸗
inte⸗

gra, ſeu quamdiu is ſibi æque bene-
proſpicere poteſt; hujusmodi Renun-
ciationem non admittunt Contractus
alii Nominati, in quibus quippe
hæc ratio ceſſat; imo Renuntiatio,
etiam re non amplius integra, ad li-
berandum Mandatarium efficax eſt,

ſi Juſtæ cauſæ adſint; modo tamen eas,

cum id potuerit, opportune notificave-

rit: l. 27. §. 2. F. eod. Extinguitur de-
nique Mandatum, peracto Negotio,
aut lapſu temporis, cum ad tempus

contracta, eo elapſo cenſeantur
revocata.

B 2 THE-

—9 (12) 363-
T-H ESES

EX MWRE CANONICO
EL-EcTIONIS FORMA.

21ES. I.
Orma Electionis tribus potich mum

perficitur: Alterum, ea quæ ipſam

præcedunt ſpectat: Alterum, ea
quæ in ipſo actu Electionis contingunt,
reſpicit: Tertium circa ea verſatur, quæ
illam ſequuntur; Ipſe autem Electio-

nis actus triplici modo in Cap. 42. N.

de Elect. præſcripto conſtituitur, videli-
cet Scrutinio, Compromiſſo, In-
ſpiratione.

Inrs., I.

Per Scrutinium proceditElectio, dum L

ſingulorum ſuffragia per Scrutatores
afſſumptos ſeorſim colliguntur, confe-

runtur & publicantur; ita ut ſuffragio-

rum

cil

55 (18) -
rum collatione rite facta, is Electus ha-
beatur, in quem Major & Sanior pars
Capituli conſenſerit: Dict. Cap. 42.
X. cod. niſi ex ſpeciali Conſtiturione,
Statuto, aut Conſuetudine, aliter cau-
tum ſit, vel obſervatum; ſic ad Electio-
nem Se Pontificis duæ tertiæ ſuffragio-
rum Cardinalium requiruntur ex Con-
cilio Lateran. III: vid. Cap. 6. X. Eod.
Ex quo Sanioris Partis habenda ſit

ratio, ſequitur, votorum Collationem
non fieri duntaxat Numeri adNumerum,

ſed Zeli ad Zelum, & Meriti ad Meri-
tum; verum ad arcendas ex Zeli & Meriti
comparatione oriundas discordias, Uſu
& Conſuetudine receptum eſt, ut in
omni Electione, ad inſtar ejus, quod

in Electione Monialium fieri præcipitS.
Pontifex, in Cap. 43. de Elect. in 6to. ſo-

la Collatio Numeri ad Numerum atten-
datur, & ibi Sanior Pars adeſſe cenſea-

tur, ubi Major reperitur.

B 3 THES.

(1¹4) ½½¾-
Per Compromiſſlum Electio fieri
dicitur, ea quæ fit ab uno vel plu-
ribus e Gremio, vel etiam Extra-
neis Clericis, quibus hoc nego-
tium eſt commiſſum, & quidem
unanimi Capituli conſenſu, nemine
contradicente; adeo ut unius diſſenſu
negotium impediatur; de Singulorum
enim Jure agitur, nullusque invitus
ſuo in Electione ſuffragio privari po-
teſt; quo pertinent regulæ: quod om-
nes tangit, ab omnibus debet approbari:
in communi cauſa melior eſt conditio
prohibentis.

7TESIS F.

Compromiſſi forma exacte a Com-
promiſſariis ſervanda eſt. Limites Man-
dati, ſi exceſſerint, præjudicium Compro-
mittentibus haud faciunt: unde ſi IIli
indignum Elegerint, His nihil imputa-
bitur 9

Hitur,
Uigendti

Liberr
Aleipe
niſto exx
biiphi
rum; pe
nis lbe
Utire, in
umerum
miſarij
menmeli
Arocatul
Unem de
Uhabere
Ueurm fa

1n 3. X.

.
er.
.
len
dine
el
um
tus
bo.
.
r.
ſi⸗

% (15) -
bitur, ſed integrum ipſis manebit Jus
Eligendi: Cap. 37. de Elect. in éto.

2EJ. VI.

Liberum eſt Compromiſſariis unum
ex ſe ipſis eligere, ſi tamen id in Compro-

miſſo expreſſe non fuerit prohibitum ; at

ſibiipſi ſuſtragari nulli licet Compromiſſa-

riorum; poteſt tamen quis, absque ambi-

tionis labe, Electioni de ſe factæ con-
ſentire, ita ut conſenſus ipſius augeat

numerum; Sic v. g. ſi ex tribus Com-

promiſſariis unus Collegam, alter Ex-
traneum eligat, Compromiſſarius a Col-

lega vocatus, acceptando, ſeu in Ele-

Ctionem de ſe factam conſen tiendo, duo
vota habere cenſetur, & extraneo, eui
unicum favet ſuffragium, præfertur:

Cap. 33. N. de Elect. Elect. poteſt.

17 2MES. PII.

turElectio, dum quis, nullo præcedente
tractatu, ab omnibus, quaſi Spiritus
Sancti impulſu, eligitur: dict. Cap. 42.
erunt Electiones S. Ambroſü, Nicolai
tibus rarus, & hodie inuſitatus: vid Es-
2. it. 21. Cap. 4.

Per inſpirationem denique facta dici.
pr. Vers. niſi forte X. de Elect. tales fu.
&c. Sed hic modus Seculis ſubſequen-
PEN Jur. Eccleſiaſt. Vniverſ. part.

SSER

17

WSTI
IM42

R

OX
IT D.

80LEX
DIE

RNAI

UIONTI

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

v. Oo. M. 7.
IO INAUGURALIS JURIDICA

ENS THESES

44 Copyright 4/1999 VXyMaster Gmbhi wWνπυ. „Nster. com

CIVILI
ANONICO

QUA S
SoOLO PRXESITDE
KX DECRETO

SIMI JC
PINI N TORUM

WTORA 11 S UNIVERSITATE

LICENTIA

UTROQUE JURE HONORES
ILEGIA DOCTORALIA
E CONSEQUENDI
TER TUERI CONABITUR

OBKIS A. K. S. MDCoIIL.

CHRYSOG. COLLE.

ORQOCININSIS-

f süü
DE. PAUSCHINGERIANE.