fed iaprimis: RESVR-

STI^A-MORTVIS peífimus homo al

qua4 'ratione

RECTIONI CHRI

ex pr

Opria virtute in vi

tam rediiffe

teftimonium perhibuit, illumque

dü ve

vltro & palam confirmauit

uo

] minimum PHILOSTRATVS

füfpicandi argumentum ex

[e0]

£

ifare, idque orbi perfü

adere potuiffet ; ab

ffictam refürrectionis Chrifti famam ;

vel hos

Euangeliftis & Apoftolis €

ditumin vitam fingendi,

;

nullam

hantasmate deceptos fuiffe,

"Apellanii (ui re

ularium fuorum

habuiffet cauffam. — Breuiori

& faciliori omnino modo pop

affenfum effet confequutu

s , fi

Euangelitarum & Apoftol

or

um de Chrifti

fal(itatis & malae fidei acc

ufare,

ficque vniueríam

E;-

refürre&ione praeconium

D

ditu omni ex parte niti-

Chrifti ciuium difciplinam. q

uae Chrifti in vitam re

tur, pro figmento declarare potui

ffet.

Sedid ne quidem in mentem venit

m neutiquam in dubium vocare potuit

PHILOSTRATO, imo potius, qua

documentis eui&tam, fupponit; aliam

Seruatoris refürredtionem, fat certis

ro demonfiranda re-

vero i'ngrcditur'viai

m,acperhibere m

olitur, nihil inde p

lieionis Chriftianae

diüina origine fequi obtendit, cum

fimile quid APOL-

. quippe qu:m

EONIO, imo quo

d magis adhuc reputat ; contigerit

fed potius morté

mortuum aliquando effe,

ne quidem certo ftatui poffit,

' ]ta enim du-

naturali nón edudtum corpore ,

ad coelites commigraffe.

;ï

L. Vul. c. 29.

Tlegi "yag TEOTB ,

xac

9* oy sT£AsUTA;

l-

bius de eodem feribit:

1 0s sànie sigtrToA s 0

ds uÀ 7810 x

s-

s aTsÀcUTOt, 7rAeiBG May Aoyos s AnMi

[

Hac ipía. prae

l-

sagaAsAaQQUai Óu'yag "X To

y Aeyyov &iv Yo &AUTS WEj

fycophanta.de Apollon

io non mortuo ef-

Je

Ch;.i.(to- praerogatiua, quam

Engït,

i€

*

XIV

Hngit, tacite 1concedi,t,f Chriftum in vitam rqäiiffe ; heroem vero füum

hoc effe praeftantiorem , quod numquam .morti füccubuerit ;

.largitur

iþäs |

quoque refürre&tionem Chrifli accidere potuiffe,

cum de Apollonio du-

bitandi cauffam effe profitetur, . an omnino vmquam mortuus fuerit.

&Gam

quid«

Dubie autem PHILOSTRATVS de A

pollonii morte loquitur, quia apud

peda

plurimos de fabulofo hoc homine obti

puit opinio, eum, quod ab INDIS

ritati

praedickum fit, morti non fuccubuiffe, quae opinio quoque diuinis hono-

verit

ribus ei tribuendis occafionem fuppeditauit,

TYANENS

ES enim ipfi

parti

templum exftruxerunt, & ANTONINVS. CARA

CALLA vesor ci ere-

terui

xiffe 3 DIONE narratur, L. LXXVII,

ALEX.SEVERV

S. cjus effigiem

nihi!

in larario fuo habuit, tefte LAMPRIDIO; & AVRELIA

NVS imaginem,

€hri

templum & ftatuas ipfi dicauit, tefte VOPISCO.

Ipfi APOLLONIO

magi

propriae immortalitatis adüngitur praedictio; ad DOMITIANVM enim,,

ren;t

qui eum -occidi jufférat; dixiffe perhibetur:' /oz quidem rre occides, quo-

Cum

miam uequaquam fato obnoxius (um.

V. JO.

füum

Tjan, in Opp. Philoftr, edit. Olearii £. 373. Íc

,,TZETZNAE PA ble' de Apolt.

lumr

uaé de morte Apollonii Pbiloftratus dubie dixit vno loco, in al-

qui.n

tero fibi parum confcius certo ftatuit. ^ Expreffe enim L. VIIL. c. 12. de

quid:

eodem refert, quod poft obitum füumin vitam redierit

» ac Philofophiam,.

bus «

raecipue vero animae immortalitatem docuerit,

quo ipfo Euangelicam

CHRISTI REDIVIVI difcipulos fuos de variis re

gni füi momentis eru-

quar

erun

dientis, hiftoriam imitatus eft; idque hominem,comicum ac imaginarium

gate

oft reditum in vitam feciffe fingit, quod Chriflum refüfcitatum in hac

terra peregiffe , teíles fide digni, diuinisque figillis & miraculis di&to fi-

diuit

dem facientibus ornati, fünt eloquuti, 'Ne vero fimile quid in Apollonio

dom

defideraretur, quod Euangeliftae de apparitionibus, vitae Chrifti tefti-

certi

bus, factis exponunt, perhibebatur ille AVRELIANO Im

peratori poft.

elic

diparitionem ex hac terra apparuiffe, quod VOPISCVS, v

t füpra figni-

nia ;

ficauimus, effinxit.

ftici

. Qui fcurriles PHILOSTRATI aufus fobria ment

e penátat , .in his.

duà

iþfïs

de APOLLONIO figmentis ,

réditus Chrifti in vitam documentum

aliquod confpiciet, Nemo magis malam cauffam , '& quod nihil habeat,

geli

defc

quod veritati, fua luce radianti opponat, prodit, quam qui hanc obtre-

tior

&ationibus adoritur ,. illam vero figmentis & laruis juuare conatur , fic-

lide

ue nulla alia re fibi confuli poffe, calumniis füis fignificat,

ui ad has

diui

contugit machinationes, & veritatem fatis démon(tratam canina rabie

difc

mordet, -hanc adeo luci efle expofitam teflatur, vt ne quidem fophiftice:

fien

His

& ratiociniorum fallaciis ppplugrnar'iï,fedl tfxntüm ymbris peti poffit,

con

. ipfis

eiiàái

1

,

XV

; füuum

argitur

iþäs ficulneis pr

aefidiis Hmülacrnrþm cultores päl'ahä fécerünt, mentem

iio du-

quidem füam veritatis

euapgclic;ae"dccume,ntis ac figillis fuiffe conftri-

fuerit.

&am & compurcam,

liuortm autcm & animum errorum tenacerh iri-

a apud

pediuiffe, quo minus p

oflhabitis mendaciis, fabulis ac cauillationibus ve-

.

INDIS

ritati litauerint; Permi

fit (apientiffimium Numen, vt refürre&tionis J. C.

; hono-

veritas ab ejusdem hoflibus blasphemiis ac fitionibus oppugnaretur;

)im ipfi

vt poft tentatam pro defendenda mala caufía quamcumque pro-

ei ere-

partim ,

teruiam

& temeritatem, ip£i hoftes fuüo experimento conuüincerentur, f&

.

figiem

nihi! aduerfüs veri

tatem valere; partim, vt haec do&trina, quae tótius

ginem,

Chriftianae Religionis fundamentum eft, omnibus Chrifti ciuibus tantó

ONIO

magis confirmaretur ,.

hiquc poft longum certamen dulci vi&toria frue-

| enim,.

udiüm & fumma vze«Qora in hos redundaret.

rentur, magnumque ga

J5 Quo-

Cum iegitur hofles; temp

oribus Chrifti & Apoftolorum proximi, finem

füum figmentis & cauillationibus: affequuti non fücrint, imo potius ca-

1 4pol.

lumniis fuis certo refpe&tu veritatem Euangelicam confirmauerint; hi,

] inv'al'

qui noftra aetate eam conuitiantur;

Ípe fua omnino excident. ' Poffünt

tutis, " & veritatis admiffionem detrectanti-

x;.xdc

quidem doGpacias dono defti

Y

i

si

/hiam,.

bus dubiorum offundere nebu

lam, veritas tamen ipfa fualuce cortufcabit;

elicam

m empaedtarum cohors numquam obte

nebrabit. Vana & ridicula fu-

is eru-

qua

erun

t antiquis feculis h

oftium molimina, in

lania qüqque erunt rioftra ae-

iarium

tate p

effima illuforum confilia,

in hac

Beat

i, CIVES!:

ui refurredionis ]. C. neceffitatem & veritateri

:

Nuütante

i&o fi-

diuino tcftimonio con

rmatam firmo affenfü complectuntur.

JMlonio

dominica refürrectionis veritate, xew fides noftra.

1,Cor, XP.. EuiQta ejus

i tefti-

certitudine, certiffimam fidei aezoiggeu & 0 Angoogias confequirbur, In-

ri poft.

felices fua culpa, qui proterue repudiant, quod tot Prophetatum vatici-

Chrifti rediuiui adparitiones, tot teftes dome-

| figni-

nia, &V- 'r. typl, tOt

.

ftici atque extr

anei, inpri

7

rnis illi, a coelefti Spiritu in óronemi veritátem

4n his.

du&i, & diuina

e virtutis figillis muniti confirmarunt, imo quod ipfi An-

entum

eli, reli&tis coe

lorüm habitaculis in terram, fürnmo gaudio excitati j

x

abeat,

defcendentes praedicarunt.

Qu

ii increduli funf; quod plura & euiden-

uin teftimohia, aequé fto-

obtre-

tior» pr

o refürrc&tione J. C. non lüperfint hofti

.

Ls fic-

lide judi

cant, ac, qui fidem diuinis teftibus denegant, quia Chriftus re«

d has

diuiuus hoftibus nón apparuit.

Vt hofles Chrifti ifto témpore ; eutn à

reditum Chrifti ex morte vitro obte-

rabie

difciplina Chriftian

a alieni fuünt,

hiflice

fientur, nullo jure p

oftulari poteft. Optime hiac fentit AVGVSTINVS

His

contra FAVSTVM

MANICH. L. XVl.€c,29. Mormam effe Ckri]fum

- ipfis

qHAÀ pagam' A€ d

des eff

wimici ejui 'credimtax enm ántem rc;furre:ffjü' pripeia fi

-

Chri-

1

Z

XVI

w

Chriflianevam, — Complures tamep per praeconium Apoüölorum & mi-

racula eorum in omnium confpe&tu patrata, tanquam hoftes ejus, de rc-

fürre&ione Chrifti conuidi, eidem teftimonium dederunt.

Keliquit or-

bis hujus Sofpitator fepulchtum in praefentia cuftodum hoftium. In coe-

lum jam fublatus adparuit SAVLO, infen(iffimo olim ciuitatis Chriftianae

depopulatori, qui iterum popularibus fuis & Ethnicis, qui omnes Chri(ti

rediuiui hoftes exftiterunt, victi tamen per gratiam Dei & ip(ius rei eui-

dentiam, Chriftum rediifle in vitam confirmauit.

Idem te(tantes amici,

non credulitate abrepti, teítati fünt, fed difficillime ad fidem perdu&i,

tandem crediderunt, poftquam Jefüm rediuiuum faepius vidiffent; cum

eo ambulaffent, loquuti effent, comediffent ac bibiffent, Teftes quoque

domeftici, omnibus ad teftandum requifitis inftru&i, accuratam tei no-

titiam confecuti, vitae morumque probitate femet commendantes, nulla

lucri fpe decepti, maximam in exhibendo te(ítimonio conftantiam feruan-

tes, nec ab eodem tormentorum ac cruciatuum violentia deterriti, ad-

mitti omnino debent, nec opus eft exterorum teftimonio, ad indubita-

tam de fa&o quodam f(cientiam perueniendi. Maxime accedit, quod (a-

cra Euangeliftarum fcripta mortalium, nedum hoítium indigeant tefti-

monio. Haud parum interim adfert commodi veritati, ab illis in litte-

ras relatae, quod plures natiuitatis, in hac terra conueríationis, miracu-

lorum, mortis ac reditus Chriíti in vitam circumítantiae a (criptoribus ex-

teris recenfitae; &, quamuis per indire&um , confirmatae animaduer-

tantur.

Id igitur hisce diebus feftis agite; CIVES! vt in memoriam reuo-

cetis certiffimam diuinisque figillis obfignatam Seruatoris noftri refürre-

&ionem, verillimae religionis Chriftianae ac plenariae noftrae cum Dea

&

reconciliationis fundamentum.,

Nihil enim magis redempt:onis opus

plene perfe&um, infen(i Patris iram penitus reconciliatam , genus hu-

Fi

inanum a morte, mali genii dominatu & inferno poteütiffime liberatum,

& doctrinam a Chrifto cjusque Legatis praedicatam, diuinae effe origi-

nis declarat, nec quid firmius fidéi noftrae fulerum , fpei robur & in ae-

k

rumnis folatium adfert,

quam triumphans Chrifti capitis noftri refür-

A

rc&io. Celebrantes his ipfis diebus Vindicem noftrum & Perruptorem,

nofltras quoque recolamus pracrogatiuas, quae fünt: CREDERE

CHRISTVM VERE RESVRREXISSE, ET NOS PE

R EVNDEM

V

g^

ALIQVANDO RESVRRECTVROS,

V

*b

* mi-

le re-

lit or-

1 cCOC-

janae

CHRISTO REDIVIVO.

/hrifti

i eui-

sU ÁBIESTEA 2 :

imici,

lju&i ;

cum

loquec

ei no-

TRIVMPHATORL -

nulla

$.

A

ruan-

[4. ade

ubita-

od fa-

tefti-

litte-

racu-

JS €X-

duere

]uitin acternum , tumuloquccgreffus inliQ'i

A,Vi&or mortis adcít, quem nos plorauimus

reuo.

omnes.

[urre-

auras.

| Deao

Seruator mundi lucem protraxit in

opus

Hisce meis oculis, (lacrumis maduere pudici,

s hu-

ltum,

Frons fuffüfa rubore, tacens periuraque lingudf.

Vidi, vefanis. aufus quem laedere verbis.

origi-

in ae-

Pcétoris ad gemitus. Iefüs refpexit amice,

refur-

Ac mulcens animum dictis. folatur. amoenis..

)yrem,

)ERE

Alloquitur blando: Meffias me. bonus ore:

iM

Viuo, et vos mecum cocli viucus in-aula ;

Nunc vero tcfles eritis, quos mitto per orbem."

Viderunt alii linquentem trifte fcpulcerum, -

Gloria ,rg(plcndcns quem nunc circumdat. olympi

Sic

Á

'Sic ait in coetu Petrus; quo no:lc;quc*timbrquc

Difcipulos Chrifti fama iam cogerat aucta.

Affenfere ili, nec idem vox vna ncgabat.

At nondum pracíens miracula viderat errans

líta Thomas, reputans, acgrorum fomnia velle

Narrari; mentes deceptas efíc vel ocítro,

Lactitiae oppofüit-fcfe, .dubioque ténaci

Absque fide temere conítrictus talia fatur:

Ni mea clauorum cernant haec lumina longe

Sugmata, ni digiu tangant quoque vulncra carnis,

Atque manus lateri defixum palpet hiatum,

Non ego, quac tanto jactaus robore, credam,

Non grcdaxn,, Iefum dchn&um viuere eundem.

Dixerat ; ät Chriftus nofcens, omnifcius. Al

filius, haec duri meditata. nefaria cordis,

Spemque métumque inter fuperatis octo diebus,

Conftut in. medio mocíti gregis huncce gqmenti-s

Paftorem amiffum,; fed 1am meliora canenus,

Ac pax vobiscum! blando illos orc falutat.

lam pracfente Thoma íefe conuerüt ad ipfum:

Pornige, ait, digitos, contrecta vulnera noflra.

Ecce manus clauis confoffae in füpite tetro!

Pone tuám dextram latus ad. mucrone folutugm,

Fontibus ex cuius ftillauit lympha cruorque,.

Nec ficut fueras inceredulus antea veris

Permaneas, neque in his erroribus amplius haere,

Praedi&is. fed habeto fidem, quod viuat Jcíus.

Morg

Mors. mcä pro mündö, credentero vita. beabit. .

Tum vero attonitus procumbit poplite. flexo

(ens Numen adorát:

Mira Thomas fpectans, ac prae

Mi Domine atque Deus!. fingultu protulit oris,

Intumuitque ftupens pectus, vox faucibus hachit..

Aft ardente fide totoque amplexus amore

Meffiam, balba lingua praecone fatetur,

Laectitiaeque haufit corda: exfultantia torrens.

edemtor,

Ergo Thoma! miti rcfpondet. voce R

Difcipuli frangens animum , parcensque pu Ofl,

Ergo fidem mihi das, quia mc vidiffe licebat? .

O mage felices certe tibi dico. futuros;

Quos fnaiora manent virtutis praemia fortis;'

Qui non vifa oculis tamen intus talia credunt!

Expectant illos cocleftia. gaudia vitae,

Qüae non fpectarunt - mortalis fortis ocelli ,

Nec feníere aures, neque mentem venit in vllam.-

Siccine conuerfum lenis fapientia Chrifü.

Reddidit alma Thomarm, cui tunc apparuit ingcns

Auétor euangelii, quod diuus Apoftolus orbem

Deinde docens, palmis obfignat Martyris vncts.

At nos, qui dedimus Chrifto nomen 'Edemque,v

Stare fuis illum promiffis iure putemus; .

Ac fcruatorem, qui crimina no(tra piauit,

Quem non confpicimus, verum fentimus amando, -

Dulcia qui praebet füperae folatia vitac,

Eílc reuerfurum tandem poft fccl.;.i peracta

| Nuþi;

L

7

Scffurum in folio, Geniorum fulgure cincto ,

ludicet vt cunctos homines ac facta rependat,

Subiiciens hoftes pedibus calcisque. fcabello,

Vr videant, in quem fixerunt fpicula; &ulti,

Et plan

'ant gentes reiectae NNuminis 1ra.

Tum fplendore tuos o Chrifte benigne! criumphos

j

Ducens, 1ur-1geïgrcgcs,-,- etregni redde perennis.

*

H

Partic

1

?

pes, iinxit quos tecum foedus amorque.

Afpicient oculi Te terque quaterque beau,

Vulneribusque tuis infigent ofcula mille,

Et venerabuntur, mifcentes 1ubila cantu

Coclitnum, donis, quae fperauere, fruentes..-

Gloria laus et honos agno fonet omne per aeuum

Mactato, vitae qui nos transucxit ad auras,

Atquc giþifcvcpxthfn»ni!csv a mortc rfc,furgcn,s!,

/

FER. pASïCH-Aff.

. CIDIDCCLXX.

|

L.

w

L

CR

t

| Á

X

PROGRAMMA

X

W

RESVRRECTION E.

19

18

JESV CHRISTI,

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

HOSTIVM TESTIMONIIS CONFIRMATA

Bal

SEPTIMVM,

ES

Eä

EHHIHGHAHH

IPSIS. FERIIS . PASCHALIBVS

. ENH

c

EQ;, QVO PAR EST, PIO MENTIS ADFECTV

PVBLICE PROPOSITVM

RECTORE ETSENATV

B

ACADEMIAE REGIOMONTANAE

—— 3 x

EE

LE

L

&9

QN

)*

LC

*

»»

Vi

8

NSNNS:

T

OE

X

MDCCLXX

Y

ANNO

E

*

3 N

kx wïNXV

V

6

5

ää

ESS

4

TYPIS HARTVNGIANIS

REGIOMONTI

X;Xï B

3

Ko £CO-33M

meS7

N.ï Copvright 4/1999. YxvMaster GmbH www.vxymaster.com