KaI600-3310
author: Bock, Johann Georg

(](a]Z600

—4;-*————————!

, 3310

l

| Bock, Johann Georg:. — 6. 1769

E agb s o

i c LA L EL VE

j

/!g'

PROGRAMMA

RESVRRECTIONE

JESV CHRISTI,

HOSTIVM TESTIMONIIS CONFIRMATA,

SEXTVM,

IPSIS FERIIS. PASCHALIBVS,

PIO. MENTIS-ADFECTV

PVBLICE PROPOSITVM

RECTORE ET SENATV

ACADEMIAE REGIOMONTANAE

SMLES

l

J *

(þü

lär'

XOS

P À i

^

2

DCCLXIX

ANNO

ä

NCN

J2

»

"

z

s

»XXQX

W

A

««X

REGIOMONTI

AN Bfö,

LITTERIS HARTV NGIANIS

1&

AR

| 600

J/f(*

b

mf

I

ua ratione JVDAEI de refurreQione Jefu Chri&i " generish 'hü-

mani Vindicis teftentur, füperioris anni programmate pafcha-

li ex ipfis illorum (criptisexpo(uimus. . Jam MVHAMMEDA-

NORVM de Seruatore rediuiuo teftimonia perquirentes, de

famofiffimo Arabum Pfeudopropheta, quem Saraceni arabice Z4ebammad;

graeci Msapeó , Megpusd. & MExsper, latini Adabomerum . vel AMabssetum

adpellant, deque libro ab eodem cum quibusdam cooperariis confe&o,

qui totius fedae fundamentum eft , Corano S, Alcorano, vt hoc loco

differatur, opus non eft, cum huic argumento plures operam fuam na-

Varunt , qui in 7e. Frid. Cotta exercita, de velinioue Mubammedica && . /Mu-

bammede. 'Tubing. 1761. & in 7o. 4Ib. Fabrics;: dele&tu fcriptorum de

'Tan-

verit. rel. Chrift. c. L. p. 733 -750. magno numero allegantur.

tum vero abeft, vtin hoclibro, mera mendacia & non ni(íi ab omni

veritate aliena occurrant, vt teftis potius veritatis non dici tantum poffit,

quam debeat Mubammed; fed teftis fibi quam maxime contradicens,

quod'praeter alios bene multos luculenter demonítrarunt ZVicel. de Cufa

de Cribratione Alchorani , L. IIE. T. II. hift. Saracen. Bafil. 543. fol.

AMattb, Ge, . Schroeder. i tratl. AMuhaunned. teffis, veritatis. comra. fe sp[um

Lipf, 718. & Dominicus de Colonia dotliffmus Tefuita Gallus in libr. Cara-

ere de Mabomet c preuves de la. religion Chretienne , tirées de Ü Mlkoran s

de quo vid. Aezzomres de — Trevoux a, 1719. p. 6Gt11.

Quemadmodum

enim gentilium fcriptores, multa licet a fide hiftoriae (acrae aliena eflia-

xerint, non.nullas aliquando veri lineas notarupt; fic quoque Muham-

med intér tot figmenta ac mendacia , haud pauca cum veritate diuina

confentanea pronuntiavit.

lpfe quidem veritates euangelicas fabulis

non tantum deformauit, verum etiam nequiffimis fuis erroribus deftruc-

re conatus eft. Huc pertinet, quod Sur. IV. 55. negata Chrifti divi-

nitate;,eundem pro mero homine venditet, quem praeterea vere paffum,

cruci adfixum, & mortuum effe negat, imo putatiue tantum , vel 7ada

proditore in ejus locum fübftituto, morti fuccubuiffe ftatuit, illoin coe-

lum füblato. Hinc Chriftum juftitiae diuinae noftri loco feciffe, quan-

tum fatis erat ; & pro peccatis hominum femet ipfum hoftiam Deo ob-

tulifle, expreffe inficiatur.

Hac ipía paffionis & mortis Chrifti negatio-

ne Muhammed cum antiquiffimis haereticis chriftianam ciuitatem mi-

fere turbantibus; Docetis nimirum, Saturninianis , Cerdonianis, Mar-

cionitis; aliisque coníenfit; in eo tamen ab his diffentit, quod hi Si-

monem Cyrenenfem , loco Chrifli ir crucem actum effe, venditaue-

Plura his

rint; Muhammed autem Judam proditorem fubftituerit,

fimilia fünt Muhammedis & Muhammedanor&m, inloco de Chrifto,

: ffum vero, etiam aniles fa-

fcommata; q,uogum pauca indicaturi famus ;

bulae;

—

—

— à

-D SOISNEET

l—

: —

'

ri

femina, partim nequiffi-

bulae, ex quibus par

tim veritatis ewangelicae

hite&us dignosci poflünt.

mus ejusdem corr

up

tor et fig

mentorum arc

& Muhammedanis

Negari tamen omn

ino nequi

t, multa Muh

ammedi

KEL

ANDVS peculiari libell

o excullit,

Fig-

fal(o effe imputata, quae

meram

collegerunt copiam, qui

ex pr

ofeffo de re-

mentorum ejus innu

compen

dio allegatos legi-

ligione Mu

hammedan

a fcripferunt , quos in

mus in

RIST. RE[NECCH iutrodubl iont

€ f)

fymopfr totins Religionis Mo-

Cap. IlI. quae editionl. Alcora

ni in latinum idioma trans-

bagmedicae »

lati praemifïa eft.

& apud

Muhammedanos quoque

Sed non omn

ia fingunt Cretes ,

Haud

auca de Chrifto docuit

veritatis. diuinae exítant» veftigia.

fentanea , quibus tamen ftoli-

Pfeudopropheta,

euangelicae verit

ati con

diífimas fabulas ,

ingenii fui abort

us intexuit.

Sic Jefüs a Muhamede

tam nominis hujus fcriptionem pro-

ISA vel ISAI di&us, quam corrup

fuis didicit , qui ejus rationem

cul dubio a Judaeis praeceptoriobus

nt.

Praeterea venerabili MESSI-

discipulo fuo fortafli

s non expofueru

HR

ISTVS refpondet, ab eodem in-

AE cognomento,; C

ui nomen

fienitut.

Appe

llat eum Fi

LIVM & AP

OSTOLVM DEI, & emphati-

o

boc & in futuro faeculo,

Multa fane ad hiftoriam

ce ILLVSTREM ;

licat facientia protulit v

aferrimus homo , ita

Seruatoris noítri euange

NIS, ejusque natiuitatis ;

adpa-

vt ne praecurforis quidem i

llius JOAN

Zachariae patris ligatae , poft

ritionis angcli ante €a

mdem,

& linguae

tius haec omnia prolixe

ro folutae;

oblitus fuerit, immo po

iftam miraculofe con-

natiuitatem ve

narrauerit,

VR

. Ill, & XIX. Idem exponit;

Chr

rtutem, natumque nu

lla. peccati labe infettum

ceptum per diuinam vi

Maria finevirili femine ex pro

bis majoribus, Ca-

ex immaculata virgine

irituum coele

ftium ejusdem annuntiaffe nati-

brielem vero princip

em fp

M DEI coclitus miffum,

uitatem, S

ii

Fuiffe : eumde

m VERBV

PROPHETAM DIVINV

M , qui docuit veram falu

tis viam, euangelium

& confirmationem omni

um, quae in V. T.

raedicauit , imo lumen

vitam fan&am ,.dignam , quara

fcriptis de eo praedita.

Egiffe eumdem

is diuinae pracconem, prauita-

omnes mortales imitentur,

fuiffe Majeftat

& Euangelii promulga-

tis humanae refo

rmatorem, juftitia

e Do&orem ,

torem. Multa eum perpe

traffe MIRACVLA ,

quorum nonnulla fpe-

imbecillibus nimirum ac languentibus

ciatim in Alcorano recenfentur ;

fanitatem , CO

ecis a natiuitate lumina reftituiffe,

vires reddidiffe , aegris

aria pronuntiaffc

MORTVOS AD VITA

M REVOCASSE , nec non V

derit;

ADSCENDISSE

vaticinia, quibu

s complementum €

xa&te refpon

IN COELVM,

& ad Thronum Dei confiftere,

ibidemque MEDIATO-

.

5

venturum aliquando ad judi

cium, & Antichriftum

RIS munere fungi

fo Muhammede Jubente, non

legi Mofis tant

um &

deftructurum.

lp

A 2

N

omni-

J

E

T

asss

« fa

t

IV

omhibus prophetis, verum etiam euangelio Chrifti & Apoftolis eft cre-

dendum. Eximiae Chrifli prae Muhamece . praerogatiuae in ipfo Alco-

rano, quod memoriía vtique dignum eft, celebrantur; nulliusque pro-

phetae in eodem tam honorifica fit mentio, ac quidem Chrifti. Pas-

fim haec momenta in ALCORANO leguntur. . g. SVR. lll.

G. AU

52.

L

.IVf ?78. 169. 170. V. 84. XII. XÍX. 19. 20. 21.

XXIEC XLVlf

Qui Mühammedis caflra fequuntur, cum eodem profitentur, Je-

fum fideliter commiffo fibi munere perfundum effe, cumdem vnum

*

praedicaffe Deum; hominesque ab impio ac vano deaflrorum cultu

conuertiffe ad cognoscendum .& colendum verum Deum.

Imo

SVR. XIL haec Deus de Chriflo loquutus verba perhibeturs Cbri-

fle.. Mariae . filio — commifemms. euangelium ,. quod et . immen € — cewfr-

aatio Teflamenti ad. complendarm legem. — Ideoque omnis enangeli. fersuus , judi-

eium praeceptorum. ejus [equatur ,- quin alias poena dignus erit.. Vid. HORN-

BECKIVS in fumma controvers: L, IIl p. 97. - Chriftum, poft eleua-

tionem in coclum, credunt intercedere pro piis, eidem excelíum in pa-

radifo - gradum affignant ,-inter eos , quorum cleuati (unt gradus. In

domo enim remunerationis varias reperiri claffes flatuunt , quae pro

menfüra virtutis & bonorum opetum ftudii beatis adjudicabuntur.

Chriftum itaque ; quod Dei legatione in bisce terris optime perfunc&tus

fuerit , & per omnia fidelis coram Deo inuentus , imo, non ipfe tantüm

pietatis fingularia.exhibuerit documenta, fed alios etiam ad' Dei cultum

ferio ac conftanter adhortatus füerit, füblimem quendam in paradifo

gradum occupaturum contendunt, ipfumque inter adftantes throno nu-

merant, quorum

gradus in paradifo proximi funt folio diuinaeMzjeffa-

tis, Vid ACHMET BEN ABDALLA (Mulammedani) epift. theol, de artt-

enlis quilämd'am fidei , e 7MSpto. anglico. edita ,. notisque & | animaduer[anibus

illuflr. ac refut, a Zach. Grapio, & LEVINVS. NV ARNERVS in Compend..

bifl. eorum quae. Mebammedani: de /Chrifle, (f praecipuis. aliquot religionis

Chriftianae capitibus tradiderunt.:. Reliqua quae in Alcorano cum Chriftia-

nae fidei doctrina, vel omnimode vel ex parte.conueniunt, praetereun-

tes, id faltem notamus : ftatui in eodem corporum demortuorum refur-

reQtionem, hancque veritatem a Muhammede aduerfus Koreifchitas variis.

argumentis adítrui, Vid. Ge, SALE Zzrrodutt, Alcorazi (e&. DV, P. 99.

uod Mühammedes de Chriftianis meliorem fententiam tulerit, quam de

Judaeis, beneuoloqüe in illos animo füerit, immo illis beatitudinem futu-

ram, licet fuis affeclis eradu majorem, promiferit, certiffrimum eft. Vid.

HOTTINGERI //f. Oriesr, L. II. c. lL. p. 235. feq.

Mirandum hinc

non eft, quod Neftoriani fcriptores propter ejusmodi de Chrifto &

veritatibus diuinis, eloquia, Pfeudoprophetae hujus mornen , adjun&to

praeco-

/Mh-r

Y

fiasconio, quo-Mubamedán: Tlhrd-efbri folent.,- nimitum, CVI PAX,

proferant, obferaante RENAVDOTIO, ZLzarg. Oriezt. 'T. ll, p. 101.

ui quoque notauit, Alcorani teflimonia cum laude ab illis citari, Vid.

L]

ASSEMANNI Jiblietb, Oriest, 'T. HI. Part. L p.585.-

Voluit aliquando TOLANDYS, in libro , cui tit. NAZARENV

S,:

mundo períüadere ; quod omnes Muhammedani , Euangcelium BAR-

NABAE, viri Apoftolici nomen fronti infcriptum gerens , (quiquidem

liber nec Muhammedis tempora praecedit, cum hujus nomen exprefle

in eodem legatur) tanquam de coclo delapfum venerentur; fed Mu-

hammedis fectae adícripti perhibent: Chriftum in coetum adícenden-

tem, librum fidei fuae a Deo commiffum, Íecum in coelum abftuliffe,

nihilque eorum, quae in Euangelio Chrifti olim exfabant, in hoc orbe

amplius fupereffe, praeter e3, quae Alcorano inferta leguntur ; quod

JOANNES CHARDINVS in Biblictb, oriezt. P. 315. feq. & Bartholem.

HERBELOTVS in oyage aux Perfes , 'Tom. X. p. 44. viri in rebus Tur-

cicis verfatiffimi, bona cum fide teftantur, Vid. FABRICIVS in Codic.

apocryph. N. T, P.IIL. p..374. & MOSHEMIVS in vizdicüs antiquae

Chriflianorum disciplinae p. 22. feq... Quae vero Muhammedes in Alcora-

no de Chrifto & veritatibus reüclatis exponit , nexu plane deftituuntur,

fibi contradicunt, nec genuinum admittunt fenfüm.

Infernit nonnul-

las veritates, imo biblicis nonnumquam phrafibus easdem profert ; fed

legitimas inde dedu&as confequentias negat atque impugnat.CHRISTVM

appellat SPIRTITVM DEI Ser. IV, apud Reizeccimm in lat. Alcor. verfi-

one p. 96. & VERBVM DEF $s. III. & IV. eodem loco, p. 56. & 96.

aft eundem verum effe Deum, ac diuino honore profequendum eique

competere ; quae Deo tribuuntur, negat, imo nudum hominem effe

ftatuit.

Quas adfert pro adftruenda incredulitate füa ratiunculae c. g.

quod Deus eum perdere potuerit, & quod Chriftus comederit, ex qui-

bus infert, illum non effe Deum; nec filium Dei, quia Deo non eft con-

jux focia ,. ftupidam impofítoris ignorantiam de duabus in Chrifto

naturis craffiffimumque ejus conceptum de Myflerio S. 'TFrinitatis

produnt, & a mediocri coetus Chriftiani catechumeno facile vitii arguen-

dae fünt. Aoyov Chriftum adpellans, vim vocis ignorat, quam S. Joannes

fignificanit, qui alia longe ratione Chriftum verbzz Dei afferuit, ac Mu-

hamedes fomniauit. laterim ex hac ipía appellatione argumentum .ad

hominem fatis validum pro. diuinitate Chriftt aduerífos Mubammeda-

nos peti poteft. Huic denomínationi ALGAZELVS in profeflione fidei

Eslamiticae , hanc notam addidit: Perbsm Dei daplex eff, AL'TERVM

actevnum frae principios. fabíflens im. effentia Dei s ALTERVM 4zód lmgitur

dinghis » fevibitur - im. libris, & cuffoditur. im. cordibus. . Quodfi Chri(tus.

latur, hoc ipfo Muhammedani conce-

m primo fenfa verbum Dei adpel

^3

; cr:ium,

-

Vi

dunt,Chtiftum effe verum,

aeternum ac efï'enfialem Deum., Imo.hoc feníu

ifta vfüm fuiffe lequutione, ipfa Alcorani ver-

aliquando Muhammedem

O AMaria! certe Deus annunciat

ba euincunt, Sar. lII, Dixerunt. Angeli:

Et S$wr. IF.

tii VERBVM EX SE, 6 zomen ilius verbi, eri Jefus.

]

certe. Chriftus Tefuss filius Maria

&, eft legatus Dei & verbum ej

4:, quod. im-

EJVS.. Siigitur Chrittus Dei verbum;

mifit in Mariam & SPIRITVS

mittente Deo naturae eft, et

coelitus miffui , ejusd

em quogue cum

verbo Dei

Dei verbum, eft Deus iple.

Cumque tefte Corano ,

omnia (int creata, hoc vtique increatum eft, & ae

ternum. . Eadem con-

fequentia ex adpell

atione, quaChri

(tum Muhammed nominat $

PIRITVM

Cum enim fpiritus Dei debeat efle in Deo,

non autem

DEL, colligitur.

d de Deo praedicari nequit , neceffum erit

€jus accidens fit; quippe quo

fübftantia, & proinde Deus.

Sicque Muhammed omnium impoftorum

more immemor eorum

uac

dixerat, aduerfus femetipfum veritatem

confeffus eft.. Vid. MARACCII 2rod:

onetts ia A lcoranum P. Il p. 61. Multa

Chriftum quidem praeftitiffe tefta-

folius emnipotentiae diuinae opera

vt haec, diuini-

tur Muhamed, fe

d eum fapientiae gradum non attigit ;

tatisargamenta, cum propria vir

tute illa fecerit,reputarct; quam potius

confequentiam negligensa veri a

bérrauit tramite.

Exítant tamen in me-

dio Muhammedanorum coetu , fapienti

ores & doctrina praecellentes,

conut

H

&i, meliora de Chriíto ftatu-

q

ui de veritate hujus argumenti

unt.

Refert nempe PAVLVS RICA

VTIVS, Confül olim Smirnenfis, & ad

Mahumedis [IV. aulam , Magnae Britanniae Regis lega

tus, in. Tradt.

an Empire i5

l- QVL p.

Anglic.

tbe. biflory of the prefent flat, of Ottom

s Turcica, ex celeberrimo

244. de

fe&a quadam inter Muhammedano

eorum coetu, quem

Kadezadalis adpellant ,

orta, quae in Morauiae &

Hungariae finibus potiffimum floruit, q

uod eidem addidi praeter Mu-

uoque agnosca

nt.& venerentur & vtriusque

hammedem, Cþri&um q

ant; immo Con

ftantinopoli in aula Imperatoris

praecepta conjung

ae inter Muhamme

danos haud incelebri addi&ti,

'Turcici nonnulli, fe&

1

uae Schuubol- Meffihi , i. e. populus Meffiae adpe

latur, degant; qui

CHRISTVM VERVM D

EVM prohteri incipiunt,

bonique Meffiae dis-

erTurcas nominantur,

Vid, HINCKELMANNI p'rolegomenakAlka-'

cipuliint

MARACCII Prodrerm,

P. Ill p.59.í(eq. 74. &

rauzo "Arabico praemiffa lit. f.

r

/85. Addithisce REINECCIV

S l. c. p. 85. Licet aliqui diftinguant iuter Deum

atternum & Deum ia tempore: fatlum , vid. H

0

ttisgeri bift. Orient, p. 393.

amen [unt, N.g. AL-HEGATAL, qui AE

TERNVM DEI VERBVM

IN TE

Aliqui t

MPORE INCARNATVM efle credunt.

De his; qui inter Mu-

MAEL, FILIVS ALY,

hammedaunos diuinitatem Chri(ti afferuerunt, IS

in capite,

de commemoratione gentis Moslemorum ;

apud Z4aracciume

Hajetien[es & Hadiemien[es

affe-

Prodroms, P. VL p. $9. fequentia 'prodit;

elae

1

VII

elae Abmedi, filii Hajeti, & Phadeli, filià Hademi - - - habuerum tves monas

épiniones, quarum prima fuit , flalilire fententiam de Chriflà. diuinitate , quem

dixerunt, futurum e][z judicem creaturarum in. nouiffmo die.

Allegauit ibi-

dem ZZaraccius plures fcriptores Muhammedanos, qui Chriftum effe De-

um , & diuinam naturam cam humana in vna perfona vnitan fuiffe , fta-

tuerunt. Refert fupra allegatus auctor hiftoriae ftatus praefentis im-

perii Ottomannici, quod modeftiores in regali curia Conftantinopolitana

€onftanter propugnent :

ESVM CHRISTVM ESSE DEVM, VE-

RVMQVE MVNDI REDEMPTOREM ; quod juuenes, qui liberalio-

rum ftudiorum cauflà in Regia detinentur, huic fententiae mordicus in-

hacreant , praecipue ciuiliores & ingenio praeualentes, magnumque hu-

jusmodi hominum numerum effe Conftantinopoli , inter quos quidam

dogma hoc adeo conftanter profefli fünt, vt quoque mortem libenter

füufinuerint. Neque id prohibet,quin omnes illi, qui cydari alba vtun-

tür, eandem fententiam occulte retineant.

Quam reuerenter humani

generis Reparatorem Mubammedani colant, praeter alios Andr. ACOLV-

THVS docet, fpecimine Alcorani; p. 20.feq. qui quoque referente Fabri-

cio l. c. p. 746. pollicitus eft , fe vulgaturum panegyricum elegantiffi-

mum, quo Mubamedanus quidam laudes Jefu, lingua Turcica multis ce-

lebrauit.

In catalogo MSS. codicum Bibliothecae Gothanae , quam. Sa-

lom. Cyprianus edidit. N, CCLXXIV, allegatur codex / Arabico- Tur-

cice-fcriptus, quo 7// vocatur, qwem Dens genuit, primus Dei balitus , duse

retia via incedentium. O If , fila AMariae vefpicias me.

O fpiritzs Sautte ve-

fpicia.f 9.

Ad reditum in fpecie Chriíti in vitam quod attinet, difertis verbis

de eodem teftari nequeunt Muslimi, quia eundem nunquam morti occu-

buiffe; nee mortem ejus vicariam fuiffe neceffariam perhibents primorum

enim parentum peccatum , ipfis ita fentientibus , adeo leue fuit, vt genus

humanum plane non opus habuerit Mediatore, qui morte fua illud ex-

piaret.

Quando proinde Jefüm Muhammed appellat Meffiam , id nom

in genere ob officium €jus mediatorium ; fed ob propheticum tantum

fit; quo in hac terra. perfun&tus creditur, & ob interceffionem , qua

in aeternum defuncturus eft.

Verum enim vero vt mortis Chriíli ne-

ceffitas.ad reparandum hominum genus aduerfus. Mubamedanos longa

ferie demonftretur, hujus loci non eft; & idipfum, quod pro neganda

ejus morte adferunt, ita comparatum eft, vt futilitatis & fictionis no-

tam fatis euidenter prae fe ferat; adeo vt hoc fgmentum, ni(i veritatem:

valido confirmet argumento ;5 attamen pro eadem magnam praefum-

Haec autem circa extremum Chrifti in hac terra.

ptionem conferat.

commorationis momentüm exponit Alcoranus Szr. iV. in verfione Aei-

0A-

seeii p- 9f« E: quia non. credidertuat (Judaei)»in Jefums & dixerunt c

"WA

us

a

vt

ia Mariam. mendacium. magnum. ,. accu[antes eam. adulierii , vealediximus

illis.

Et dixérunt : mos certe. occidimus Chriflum Te[um | filimzm Mariae lega-

sum Dei: nec tamen océiderunt eumy ueque crucifixerumm. eums . fed objeta eff

hat

Euc

eis fimilitudo ojus ;

& profello qui discordes fuerunt circa eum y ejfetne apfe , n

alius fimilis ipf 4 certe.

fuerunt . in dubitatiore de boc, (de vera morte ejus)

fne

»on fuit illis de boc vulla fcientia , [ed tamtum fellario epimiomis, — E

t 4on2 occide-

SEI

yust eunm vere.

Sed eleuauit eum Deus ad fes && - Deus eff- praepotens, fapiens,

perb

MC

Sur, V. ver(z Reineccii p. 114, fic Deus, ad Seruatorem noftrum loquens

introduciturs O 7efw fils 7Mariae,

memento beneficentiae meae erga te - - - --

filin

cum cohibui filios Ifracl a te , me occiderent , cum verifes ad e0s5.

CVM DE-

Dei

MONSTRATIONIBVS MIRACVLORVM. . His Alcorani locis ni-

cun

fit ,

tuntur Muhammedani , fomnia atque ineptias fuas de Chrifto non paffo

orb

nec cruci adfixo, quas pluribus argumentis jam olim perftrinxit 7e. Can-

tacuxenus in apologtis Tl. & IIl a &adolpho Ghaltbero, ex graeco in latinum

pu

fermonem transfufis, Bafil. MD XLIII. fol. p. 27. feqq. Hunc negatac pas-

InO!

ord

fionis & mortis Chrifti in cruce errorem maxime fundamentalem Mu-

mo

hammedes, qui non a. Judaeis tantum , verum etiam ab omnibus fectis,

quicqu

id fibi placuit, compilauit, ab haereticis, jam ante ipfius tempora

Mo

hanco

b cauffam damnatis, fuscepit ac defendit. .Non tamen hoc vnum

Mu

mirandum atque infolitum eft, quod is'ipfe Muhammed , qui vno loco

ipfi

?20Y

E

Tefum a Jud

-

aeis occifum & cruci adfixum negat , aliis libri fui fe&ionibus

de morte €J

usdemi fatis aperte fcripferit, cum fanaticus impoftor multis

me

vicibus fibi contradixerit, farraginemque opinionum fe inuicem deftruen-

han

enti

tiu

m in hóc volumine cumulauerit, quod Z4arib. Ge. Sebroeder l. c, monftra-

in l

vit.

Cum ip(imet Turcae o&to millia mendaciorum in Corano exftare

fateantur, quantum locorum fibi inuicem repugnantium numerum non

g

"obferuarint ,' qui absque praeconcepta opinione librum hunc examina-

li v

uod

ten

runt. Vid. BAYLIVS in ziétiez. bift, Crit. fub tit. MVHAMMED,

- autem in variis Corani periochis mentio mortis Chrifti fa&a fit, in aprico

feni

ofitum eft. . Síc enim moriturum Chriftum , imo ex morte refürrectu-

ele f

rum clare innuit Coranus, SVR. IlI. apud Reinecc.

p. 57. his verbis 5

exp

fum -- Cum dixit Deus:: OO JESV! EQVI-

*

t dolofe egerteut Tudaei in Te

ejus

DEM DÉFVNGI FACIAÁM

TE, ET LEVABO TE AD ME, & :s»-

fuij

munem faciam tc ab eisy qui [uat daufideles: &f povam eos, qui

fequnti. fuerint

eide

deles, vsque ad diem vefurretlionis. Conf. A4arac-

fe 1

te, fupra eos, qui faerizt iaf

dicu

cii Prodrom. P. III. p. 6,.

feq. nec non ejusd. Aefztat. Zlcorazi. p. 113.

SVR.IV. apud Aereccittm p. 9

;. haec leguntur: $ed ELEVAVIT EVM

AL

DEVS AD.SE: & Deus eft praepotens f

4

piens,

Et nullus eft ex [cripturali-

6 .

- ANTE MORTEM SVAM: E

Dei

bas, qui non crediturus (€ omuino 1n eum ,

die refzrre&ioni: erit Tefus contra cos teflis,

Et SVR. XIX. apud. .Aznece.

BO

ens introducitur , haec

*

eurat

P. 27'4', vbi Puefulus Je(üs in incunabulis lequ

baben-

ceba

4

Ípue

LE

u

Á-

IX

:habehtur; Dixit puer : Certe eg; fum ferutus Dei:

Tradidit mibi librum (i.e,

AH

Euangelium) & cezfHituit me prophetam.

Et fecit me beneditium vbicoumque

$)

wera, €5 praecepit mihi erationem && eleemo[ynam , QV AMDIV PERMAN-

l-

SERO VIVVS. . Et pium fecit me erga genetricem meamy & uon fecit. me fu-

1j

erbum , infelicem.

Et pax fuper me , die qua natus fum , ET DIE, QVA

ns

MORIAR, ET DIE QVA RESVSCITABOR . VIVVS.

Jfle eff Tefus

—

filius Mariae , diülum veruatis, de qua dubitant. — (nimirum, vtrum fit filiue

E-

Dei, necne) Cum igitur Chriítus propheta Dei, veraciffimus pro quo

hi«

eum habuit Muhammedes, mortem & refurredtionem füam vaticinatus

[To

fit, quod ipfam vaticinium Muhammedes his verbis adprobauit, & cum

Ut-

orbe communicare voluit; qua rationeaduerfus mortem Chrifti alioloco

m

pugnare ac Chriftum ftatim ad Deum eleuatum effe , absque praeuia

1S-

morte contendere potucerit, nemo fanae mentis conciliabit.

Secundum

[u-

ordinem verborum in SVRA IlII.:Chrifus ante eleuationem in. coelum

TC

mortuus eft , deinde refüscitatus, atque ita in coelum füblatus. Hanc

9ra

Mohammedi fuüiffe mentem ac fententiam , &e/azdu; putat L. l. de relig.

am

Muhammed., p.161.

In fecundo autem1oco $, IV. allegato, Chriftus

Xco

Düs

ipfi videtur fine morte in codum eleuatus, inde rediturus in terram,

mortem obiturus, & poftea refürre&urus. .Et hoc vkimum inter Mubam-

ltis

medanos hodiernos plurimi ftatuunt, vt probabile videtur , contra Mu

en.

hammedis mentem. Vid. ZZaraccius , Prodrom. P. MI. p. 64. feq.

Haec

Lra-

enim de Chrifto pronunciant Muslimi: Em iz coelumm. fublatum, aliquande

are

dn basce terras veuerfurum. vltimis temporibus - - - - commorabitur. autem

ilon

quadraginta.Anmos 35 1erra', DEINDE MORIETVR. Sunt tamen nonnul-

hr

li Muhammedici Alcorani commentatores, a Z4araccio allegati. qui mor.

1od

tem ac refurre&tionem Chriíli ad tenorem prioris loci in Alcorano de-

rico

fendunt. nter hos Ebao-Said 7Mogrebienfis & . Ebnol- Atbir velati ab £sma-

ctu-

ele filio -4Ij, fic de morte Jefu filii Mariae Muhammedanorum fententias

bis 5

explicant, apud Zaraccism l.c.-ariae funt do&torum opiniones circa mortens

sr

ejus, ( Jefu) «tequam Ajfumeretur i2 coclum. — Dictmt. monnulli affumptum

Ám-

friffe absque eo, quod moreretur, & quae. Chriffo accidiffe putant. ChrifHami , non

"Yint

eidem, (ed vel Tudae, Vel Titiano, vel nescio cui ali, Chrifli fimilitndinem prae

4 -

e ferenti, ig quem Deus conjecerat figuram Chrifli, contgfe.

li vera

[13:"

VM

dic«st , DEVM ILLI IMMISISSE MORTEM PER TRES HORAS:

ALII autem PER. SEPTEM: & deisde RESTITVISSE ILLVM VITAE;

rali-

& quidem . auttores bujus. feeundae [ententiae babent pro. fundamento. ea verba

: Et

Dei in Alcorano; CERTE EGO DEFVNGI FACIAM TE ET ELEVA-

nect.

BO TE AD ME. .Cum autem. adprehendiffent Tudaet homiinem quemdam, qui

haec

btn-

erat fr(zili:'Cbrt]fo, ligauerunt eumy G coeperunt attrabere eum funibus , ( di-

cebant eis 19 refuscitabas mortuos, aumon [almabiste ipfum abbis funibus? . Et ex-

[puebant n faciem ejus, C conjecerunt [uper eum fþ&i';ms, C eructfixerunteumz C

per-

VOR o u

,

R J-glf

ftan

dis «

id ip

xX

.

i

permanfit in erute fex boran, — Deinde

& o

petir covpns ejus fa/äpl; faler lignarius ab

Herede, qui erat Tudex Hebraeorum , e cognominabatar Pilatus: & fipeliuit

idok

illad. in fepulcbro, quod fibi ipfi idem Tefeph praeparauerat, — Defcendere autem

fupe

cruc

feeit. Dens Chrifinm. de. coelo ad. matrem. ipfms, quae. flebat eum» '€ disit ei:

Dens. affumpfit me ad [e , neque contigit mibi , sif optimure,

ISMAEL vero

qUC

FILIVS ALY in Chronico fuo, aliquantum fanior caeteris fe&tae fuae do-

bus;

Goribus, vel potius illis infania minor, ita refert: Deizde celebrawit Chri-

conc

flus Pafchba , feria. quinta ,

cum pane C* vino ( abiit in domurm cujusdam x

fioni:

fettatoribus [nis - « - - Dens antem pofuit fimilitudinem Chrifli in jnda, 44c-

omni

eeperapt , (Magnates Judaeorum) erg

turba

o emmy C liganerunt, e percufferumt ,

arque attraxerunt. eumy C pofnerunt fmper eaput ejus coronam de fpinis, C exer-

Chri

EHeT MAT COHITA eum omnia odibilia, && excrutiauertnt eum in reliquo 1llims nottis

mort

€rror

ante feriam [extam donec fatta mane crucifixerunt eum, exiflimautes effe Chri-

finm , hora tertia praeditlae. diei ,. qnae dicitur feria fexta erncifixonis, . Et cra-

cens

cifixi furt cum eo' due latrones fmper montem , qui dicitur Caluariae , Hebraice

rificei

ia cox

autem Golgatbas & smorimi fnuty vt putauerust, hora zoua. — Deinde ofeph fa-

ber lignarims , qui erat. patruelis. AMariaes co

vpus Chriffi a Praefide Tudaeorum

fimus

Herode , qui vocabatur Pilatus s poflalanit -- — -

Donauit ergo il Praefes

gentii

corpus ejus, C fepeliuit 1liud Jofeph ia fepulcbrog quod fibi praeparauerar. - Pn-

ampli

tant antemCbriflsami ilud manfeffe i fe

€

fxum

P

ulebro netke aute fabbatbum, ipfa dieShbbatbf,

€* motle praecedente diem. Dominicam, ( in matutino Dominicae ferrexiffe,

Alcor

Alii commentatores Alcorani, v. £. AMRV, MOKATEL, COTTA-

ítidem

DA &c. hoc ipfum de Chrifto non mortuo, nec crucifixo alio modo enar-

que a

rant. Cacterum de morte ejus náturali non omnes inter fe conueniunt,

Imo c

mortem vero in cruce inficiantur.

Praebuerunt huic diffenfioni caufam

tum v

V

& tar

verba Alcorani jam allegata, quae Deus Chrifto dixiffe fingitur: O Tefs

*

Kgo fane defmngi faciam t & elenabote ad ene.

Phrafis eaim DEFVNGIÍ, va-

fuiíTet

ria$, practcer -nortem, patitur fignificationes,

quam tamen VAHEBI

pulos

per MORI FECIT DEVS JESVM , exponit. Qu

am igitar Chriftus ipfe,

( tarc

teftante Muhammede praedixit mortem , quam Pfeudopropheta vno lo-

baec oj

€o confeffus cffe videtur & alio loco

plane negat ,

(

[

uam aliquando pas-

furum effe mortem, Sz. III, V, & XIX. aperte pro

tetur, quam fanio-

ipfe in

res inter Muhammedanos jam paffüm effe

; concedunt, facile adueríüs

haefit:

maximam fectae hujus partem adftruere;

hosque vefaniae füae conuincere

vero

: urmus.

Omnes Eua

ngeliftae & Apoftoli in fcriptis füis teftantur, Je-

proph

fum paffum, crucifixum, & mortuum,

alium vero loco ipfius füppofitum

" bent,

fuiffe, ne fuspicandi quidem anfam vlla

m reliquerunt.

Omnes, ab ipío

quafi -

Apoftolorum tempore, Patres,

Chriflum in cruce mortuum adfirmant;

& cum ipforum teftimonio om

nia totius ecclefiae Chriftianae fymbola

conueniunt; omnes id teftantur Chrifti ciuium nomi

ne compellandi, ex-

Ceptis tantgm Manichacis, pamcisque aliis illorum

aíieclis,.

Immo te-

ftan-

D

l

XI

ftantur id omhes Judaei, qui, vt Aïcöramus'narrat, tempore Muham

me«

dis confeffi (apt, quod ipforum parentes Jefum, filium Mariae occiderint,

id ipfum queque omnes Judaei ad hoc vsque tempus, quotquotper totum

terrarum orbem disperfi, vno ore eloquantur, idque indubitatum effe,

r ab

& omnes majorcs füos certo credidiffe, confirmant, Omnibus denique

elizit

idolorum eultoribus perpetuo haec veritas conftitit, quos teftes adcitare

'nteva

fiperfluamforet, Summae igitur acinanditae dementiae eft, de paffione,

joeri

crucifixione & morte Chrifti, vel tantillum dubitare, vel eandem abs-

veró

que vlla veri fpecie negare, quam ab omnibus fanae mentis homini-

* do-

bus. qui ad indagandam veritatem hiftoricam non pror(us inhabiles fünt,

Chri-

concetfam ac creditam deprehendimus.

Sed neque primus negatae pas-

fionis & rsortis Chrifti au&or fuit Muhammed.

Quemadmodum enim

m ex

Ac-

omnium haere(ium per priora p. c. n. faecula ciuitatem Chriftianam per-

turbantium faeces in Alcorano (uo congelffit; fic facem praeferente Ario,

nf 5

exer-

Chrifli diuinitatem in eodem impugnauit & veram ejusdem paffionemac

nóttis

mortem in cruce, cum Manicbaeis & Marcionitis negauit, horumque

errorem fuum fecit.

Negatiuam vero ideo elegiffe videtur , quia inde-^

Cbri-

LCYHü-

cens & non gloriofum putauit Chrifto, cruce ac morte adfligi; hono-

hraice

rificentius autem eidem effe, fi a paífionis & crucis ignominia exemptus,

bb f«-

in coelum viuus translatus praedicaretur,

Bene enim reíciebat fagacis-

'OY 4773

fimus impoftor, nuntium de Jefu crucifixo Judaeis effe fcandalum, &

gentilibus ftultitiam, hocque ignominiofae mortis praeconio fedtae füae

vaefes

Ps-

amplificationi male confuli augüurabatur,

Hinc Jefum paffum, cruci-

batbz,

fxum & mortuum effe, velhaefitans & ancepsteftabatur, vel in alioloco

exiffes

Alcorani plane negabat; cam tamen prophetas V. T. quos legatos Dei

FTA-

itidem fuiffe dixit, a Judaeis male adfe&tos, imo occifos narrauerit, haec-

que aduería fata ipfis neutiquam in ignominiam cesfiffe profcflus füerit.

enar-

niunt;.

Imo qui Mghammedem Principem , legatum Dei, magnumque prophe-

ufam

tum venerantur, de eodem referunt, quod haud raro male habitus fit,

Jefu!

& tandem veneno a muliere Judaea ipfi parato, perierit.

Increpandus

l, va-

fviffet impoftor, verbis ex mortuis refuseitati Seruatoris, quibus disci-

HEBI

O fhuli

pulos Emmahus proficiscentes; adloquutus eft: Luc. XXIV.

ipfey

qGP tardi cerde ad credeudum omnibus, quae loquuti funt. prophetae,

Mmzc

10 lo-

baec oportuit Cbriflups pati, & ita intrare 1m gloriam [uam?

) pas-

Cum igitur paíio & mors Chrifti eui&ta fatis fit, quam Muhamed

anic-

ipfe in principio profeffus eft, deinde vero vel negauit, vel de eadem

haefitanter teftatus eft, ac figmentis variis femet ipfum implicuit, ejus

jerfus

ncere

vero affeclae ex parte concedunt; omnes Muslimi praeeunte Pfeudo-

propheta hoc ipfo refürtectioni Jefu Chrifti a mortuis teftimonium exhi-

r, Je-

fitum

"bsnt, cum eum viuum in coclos füblatum adhuc viuere palam & vno

quafi ore profiteantur, quod compluribus cuicit teftimoniis Pius Il. in

b ipfo

B2

nants

epi-

mbola

H, CX-

joO t€-

ftan-

itur, fn biff.

.pilj;alu ad Mor

blj[äïlum "E

durcarum priucipem fcripta ; xquae leg

Volauit fine

Phil. Melanthozis edit. 'Tom.1ll.

fol. 72.

Saracen, cum praefat.

eubio Muhammedes ,

ex eo, quod Chriftus in viuis fit, argumentari,

m

Si enim hoc concederet , quomodo

a Judaeis eum non efle occifü

fine refurre&ionis ejusdem profeffione.

vitam Chrifti- profiteri potuit ,

Statuit vero Chriftum viuum, circa diem extremiumi

aliquando mori-

iueríali mortuorum: refurre&ione in vi-

turum, & ipfo hoc die, in vn

tam rediturum.

Chriftum miraculo

fe ex illibrata virginé conceptum & natum effe,

teftatur ALCORANVS, fer. II 'eumdem q

uoque in miraculum datum

Sic enim , Ssr. XXL. apud

effe omnibus faeculis expreffe profitetur.

Reinecc. p. 296. — Et ZMariae s qua

e munitAm färu

auit ouluam [uam € in-

"w d M wv Lumb/u a ul

z

ía

fuffi

auimus im eAm de [piritw noftro s

C* pofaimus eam , & filium. ejus im mira-

I«

eulum . omnibus faeculis.

Et f»r. XXHI.

Pofuimus filium Mariae G matrem

hi

ejus in miraculum, e

recepimus vtrumque in locum [ublimemy babentem qumie«

dv

Av

m ( fontem. aquac. puracs

fed etiam Chriftum v

a miraculofa praefti-

ql.

hibet teftimonium. Ita enim cam admirandam"

P!

tife opera, indubitatum per

Chrift i ex Maria virgine; per

Angelum Gabrielem internu ncium; manite-

(«

ibus cxpofuiffet, euddem ad fudaeos lo-

L1

ftatam conceptionem in antecedent

ali

quentem inducit ALCORAN V$, a

pud Reizecce, p. $6.. Certe ego jam veni ad

o creabo volis ex- Iuto veluti figyram

«os cum figno a Domino veflros quia eg

( curabo cot-

fin

auiss tumz infuffabo in ilam, C fiet auis per voluntatem Dei:

cum a natimitate ,. Ó* leprofum C& viuificabo mortuas. per volus

tatem Deis e»

Co

Certe ^

nis

diuinalo wobis, quid comedatis ,

[o quia[ reponatis im domibus: 'uejïri.r.,

Jf eflis. credentes.

