Vid. A7dMaraccii Prodr, P. M.

CO

in boc. erit faue figuum: uolis ,

Igt

6.

Sura V. apud Reiecc.

p.1r4. ita Deus ad Seruatorem noílrum

be

nedi&um loquens perhibetur: O 7efw fil Mariat ,

memento beneficentiae

dix

qui

meae erga te» e

erga genetricem. 1HAmm y cum corroborani te. fpiritu. [anélitatis ,

dum effes im incunabilis & Senex : &* um docnite [cri-

hu

vt allequereris bomines ,

uit,

pueram. & fapi

eHLtiAT ,

Pentateuchum ( Euangelium : & cum creabas ex: [uto

Incris :x,co):cve]ione* mea: G fanabas coecum a natiuitate & le-

dar

eveluti figuram uo

eft

prof"

m ex cence[foue mea

C cum: educeres e fepulchris mortuos ex: concefffone

247

& cun: cebibui filios Ifrael a tey ne occiderent, eum veniffes ad eoscum de-

ciff

rutr

mon[Irationibus miraculorsum.,

. Pertinet huc, quod Muhamedes, id exi-

mium Chrifto quoque tribuat,

-quod, fi quaado Dominum fuum inuoca-

quo

Sic enim in eadem Syr. V. apud ARezweec.

nis

uerit, ftatim fuüerit exauditus.

Memento. cum dixerumt ZApoffoli s o Te[u , fii Mariaes am poterit Do-

prae

P. 114

obr

spinus MAT

demittere ad nos men[am de caelo ?. Refpandit z. Timete Deumn, fi eftis

fideles.. Dixerum , volumts Comedere ex ed ,

vt confirmentnr corda neftrai. &

]:fx

mir

€0 gn

escamus , quod. jam dixeris nobis vera , C effe fuper eam ex tefHficantibus.

MA

: (iu e. 2

ffitere eidem meníae) — Dixir Tefus, filins Mariae: O. Dius, Domine

neier

Xiri

biff

aefler , descendere. fac fuper sos menfam e coelo,

quate fit nobis in diem feffum ,

ünfe

primo nofirum, C nouiffmo nofirum , & in fignum ate«— Et nutrí nosz. Naus

LATis

Iu 65 optimus nutrientium.

Dixit Deus: Equidem descendere faciam illam ad

odo.

ves: aty qmi infidelis fuerit poflea. ex' vobiss certe ego puniam eum potuay qua

one.

sen pumiam vllam ex creaturis, Similem fabulam, qua teftatur ad Chrifti

jori-

preces facta effe miracula , narrat 4dlcorazi Commentator Thalebieyfis in SV-

) vi-

RAM IV. quod fcilicet Deus ad inftantiam Chrifti, fudaeos conuician-

tes illi & matri ejus, in porcos transmutauerit.

Vid. MARACCIVS ,

effe,

Prodrom, P, lll. p. 65.. Ex his omnibus in aprico pofitum eft, & Muham-

itum

medem & íub ejus vexillo pugnantes, profiteri; quod Chriftus ali-

apud.

quando veri nominis miracula. quae figmentis fuis inuoluta proponünt,

P^ in.-

patrauerit, Licet pleraque miracula, quae Chrifto tribuit Mubiammed;

Vira-

fabularum fordes redoleant, quippe quas fine dubio ex apocryphis hac-

AtYen

reticorum fcriptis baufit 5; cum tamem ipfe haec pro genauinis habuerit ;

| quie-'

his ipfis armis aduerfüs eum hac in parte pugnare poffumus.

Negant

aefti-

quidem Muhammedani , quoad maximum eorum numerum, Chriítüm

ndam

propria virtute ; haec praeftitiffe miracula, Deumque, PER ILLVM

nite-

(Chriftum) leprofos-mundaffe, & in- vitam:reuocaffe mortuos, PER. IL-

'os lo-

LVM creaffe auem, EX CONCESSIONE DEI ab co facta effe miracula,

eni ad

aliisque hujus conditionis phrafibus vtunturs interim tamen hocipfo con-

cedunt;, ad preces & voluntatemy Chrifti, praeftita effe a Deo iffa in-

guram

Lo cot-

finitae potentiae opera.

Licitum igitur fit nobis argamentantibus ex

:

conceflis : Si Deus per Chriftum; & ad preces cjusdem patrauit veri nomi-

"Certe ^

nis miracula, illa nom in mendacii atque erroris;

fed veritatis potius

? Po II-

confirmationent praeftitit..

Cuni vero ipfius poft mortenr cruentam &

(trum

ignominiofam in vitam reditus, quem Propheta rmaximus toties prae-

jcentiae

dixit, praecipuumi totius doctrinae fuae füerit argumentum & fulcrum;

Iitatis ,

quippe quo omnia religionis ab eo ftabilitae momenta fündantur ; hinc

172 ]Z'ri4

hujus vaticinii veritatem Deus miraculis

ex luto

per Chriftum patratis obfigna-

uit, Hoc ipfo igitur de diuinis Chrifti operibus teftimonio, Muhamme-

'e € le-

dani refürreGioni J. C. ex mortuis teftimonium füppeditant, nec opus

m't[iühe

eft, vt aduerfus eos demonttretur, Chriftum propria virtute baec effe-

cum ae-

cifle miracula, quod & illi inter Muhammedanos, qui Chriftum ve-

d exi-

rum Deum profitentur, omnino concedunt.

aec ipía confequentia &

inuoca-

quod miracula aChriftoin veritatis ab illo praedica

tae, infpecierefürrectio-

Rezmecc.

nis fuaae, quam, tefte ipfo Alcorano, loco füpra exhibito , Chriflus.

erit. Do-

obrationem Szr. IT. ap

raedixerat, confirmationem fueriut patrata, concediturinAlcorano ;quam

7,-/1- foif

ud Aeizecc, p. 14. haec verbaleguntur: Er attwlimns

flras &

efm filio Mariae demonfirationes x (1, e. virtutem miraculorum ) Hinc Chrifti

cantibuss

miracula Muhammed faepius infigniuit nomineDEMONSTRATIONVM

Dominc

dem

m[er

MANIFESTARVM : SVR. XLIIT. :pudä Reinece,, P. 446. & eum

B

Cam

XIV

cam maxime o

b caufam commendat, q;uod venerit IN EVIDENTIBVS

acula Chrifti: compellat.

.Si ipitur

ARGVMENTIS, quo titulo, mir

]a demonftratur certo & indubi-

Muhammedi ipfo annuente per miracu

tato do&rinam a Deo profedram effe, ho

c ipfo toti Religioni a Chrifto

£raditae, quae nititu

r re

furre&ione ejusdem a mortuis, teftimonium

u

Immo;

cum miracula Chrifli reuera concedat Muhammed ;

dirt

fuppeditat,

nec Euangeliftas ,

qui illa litteris tradiderunt, pro falfis teftibus habeat ,

On

relationi ipforum de paffione;

morte & refurre&tione Chrifti omnino fi-

Pei

dem exhibere neceffe habet,

Nuspiam in Alcorano fno Muhammed de

ipfo

elebrat, immo nec vllum fibi attribuit, velin no-

mifi

(c ipfo tanta miracula c

mine fao fa&um effe ve

nditat ; hocque ipfo Chrifti excellentiam, fümmame

& (

que verit

atem infcius, imo inuitus obteftatur,

Refert WARNERVS,

RI

hanc Mubammedanorum effe fententiam , quod inter alia mi-

verl

l.c. p.9:

etiam SEMVM, Noae filium vi-

MA

racula, quae de Chrifto concelebrant,

tae reftitüerit, qua ipía traditione fine omni dubio , ad (an&os refurre-

dedi

&ionis Chrift

i tempore refuscitatos; refpicitur.

quod

"Haud ob

fcure ALCORANVS de miraculis, ab Apoftolis Chrifti poft

3102€.

Den.

hujus in coelum adícenfionem patratis loquitur, dequibus SVR. II III.

V. & XLIII. nonnulla effata leguntur, His vero a Muhammcdanis con-

P. 16

ceffis, neceffe quoqu

e habent, vt teftimonio Apoftolorum de refurre-

eftis j

&ione Jefu Chrifti; ca

Icülum adjiciant, ficque Chriflo a mortuis re(us-

qued

dicen

citato teftimónium exhibeant;

cujus argumenti vim, programmate füpes

riori demon(rauimus. Non opus eft hac in parte longiori difcuffione,

Foed

cum 7Mabammed in. Alcorano, diuinam originem non tantum fcriptorum

^

guml

iam Noui T, concefferit, adeoque veritatem teltimonii

cifixt

Vet. verum €t

ab Euangeliftis & Apoftolis exhibiti ; nullo modo in

tem !

refürre&ioni J. C

dubium effe vocandam re vera dixerit;

licet ipfe confequentiae hujus

pra &

immemor fuerit

, cujus obliuionis homo fanaticus plurima edidit fpeci-

€eloqc

acil

& impofturae documenta. Sic vero Sur. ll. ap. Reinecc,

in vit

mina, mend

fiam :

P

»

ui cre

dunt in id, qued demilfum fuit ante te (i. c. Pentatenchum, Pfal-

fer

ium & Euangelium

) pf ficmiter. credunt.

SVR. XXIX, ap. Reinecc,

e. IX

a Muhammedani ad Judaeos & Chriftianos loquentes propo-

mafte

p. 261. it

quod demiffum fuit ad ss (i. e, Alcoranum)

teftar

nuntur: Credimu; im illad,

Pentateuchum & Euangelium )

einid. quod demiffum fuit ad ves (1. €.

€omp«

g Denus nofler, 65' Dens veft

ev vnus eft, & nos [umus ei desoti, — Iterum SVR,

(

W. ap. Rei

necc.

235

Dicite o Moslemi: Credimus tm Deum $ qnod des

refurr.

4

d nos (Alcoranum) &* qued. demiffum fuit ad. Abrabam & Ismacl

ditata

gaiffutm . e,

"tf Ifaac & jaco

b c oibus Hfrael & quod traditum. fuit Moyft & Tefu, (Pen-

colligi

fateuchum & Euangelium ) &

quod traditum . fuit Prophetis a Domino ipfa-

refurr

zmm: won facimus dicrimem imter Nllum ex i fis

(i. €. omnes eorum fía-

Cauffa

si

£ros ,l«ib—ros pati rcueircgtia fuscipimus) d wes jlli (Deo) fumns «dditts.

us arg

M ies

Chrift

perabil

bium ^

aduerí:

S

]E

)-

to

XV

Adaer P Chr:]lünf:i*edi&i*i»!t jft&t? id, in qhid vis éredidiffis,

profetl . jam

ds

diretli ertnty at fí tergimerfati fuerinty. grofedli ipfí

65

erunt 15 feiffura a volif.

fi-

Omni jure ex his verbis colligi

poteft: Si illa V. & N, T

- féripta, fcil.

Pentateucbus Prophetae & Euangelia fümma venetatiorie,

.«commendante

de

ipfo Muhatimede , funt füfpicienda; tariquam a Deo in haühc terram de-

Ter

me

miffa, falfiffimum eft, quod alio loco idem calumniatur,

eadem a Judaeis

& Chriftiaüis vniuerfaliter effe deprauata

& corrupta.

Idem de diui-

PS,

nis hisce fcriptis teftatur Muliammed /;r.

nts

V. apud Reinecc. p. toj. liis

Vl*

verbis : E fubfeqni fecimus veflinia eorum(P.

rophetarum) JESVM FILIVM

MARIAE, cezfirmantenr

» qUod traditum: fuerat aute eum de Pensatetcho: &

re-

dedirius ili EVANGEL

IVM, z que ef

diretlio €? Inx ; & confirmantem: id,

quod tradium . fuerat. aute ipfum de Pe

ntaténcbo: Es direllionem, C commsani-

oft

tonem rimentibus Densm : Er

II.

Dens, hi funt. Praenaricante

Jetdicet familia Euangelii Juxta ids. quód . tradidit

on-

s Et alio ejusdem fzz,

loco apud Reinecc,

p.108. Die:o þ:"rip'mmle: j

re-

effis fandati [upra vem vllam;

1

iopulus cui S. Scriptura conceffa eft) s;

füs-

enec ob[eruetis Pentateuchum & Enangelium, &

quod traditum. eft obis

4'Domino veffra.

Et p. r14.

TIofpiratit Apoffolis ;

Ipee

dicens: Credite i me & in' Legatum meeum

ne,

Foederis a Deo demiffa & in(pirata profite

efam. Cum igitur fcripta Noui

um

atur Muhammed, hoc ipfo ar-

onii

umentum illorum calculo fuo probat,

ficque teftantibus his Jefüm cru-

cifixum, refuscitatum effe ex mortnis r

euera affenfüm praebuits vel fal

0 in

tem fidem illis omnino non detreétauit,

:

ujus

Profitetur Coranus, quod fu-

eci-

pra fignificauimus, Jefüm Mariae filium e

dc

Meffiam & Chiriftum; quo

eloquio fimul omnibus iis; quae proplietae

de. morte & reditu Chrifti

.

Pfal.

in vitam vaticinati funt, €alculum fuüurn adponere inuitustenetur. Mes-

fiam occifum iri poft LXH. Hebdomadas,

Gabriel eloquutus eft Danieli

[CCC,

. IX, 21. 26. qua ratiorie idem nuntius

Op9-

Dei, quem fibi Alcoranum inti-

mafle finxit impoftor ,

Meffiarh. non effe tnortuum ad

derfus femetipfum

um)

teflari potuerit, homo fanaticus; ex coritrari

uüum).

is & inuicen pugn»'*antibusï

VR,

compoütusf, omnino non cogitauit.

4 de-

uicquid igitur Muhiammed ej

usque partibus dediti in coritraríum

refuürredtioni Jefu Chrifti ftatuiffe vi

dentur,

imael

vel negata vel ambigue ven-

Pen-

ditata paffionis & mortis ipfius veritate ;

€x addu&tis tamen certo certius

colligitar, eosdeni [ào modo, fioc eft, co

rfufe, tumultuarie & firie ordine; .

j i;.'.* g.

refürrectioni Seruatoris rioftri teftimoni

n (ä-.

urn per

hibuiffe, Magna jarn inde

£.

St

cauffae Chriflianae accedit praefumptio, quo

d Muhammed nulló pror-

füs argumento; vel probabilitatis tanturn fpeci

em prae fe ferente, reditum -

vt

Chrifti in vitam opp

ugnandum füscipere potuerit, imo de eodem, infü-

perabili ar

gumentorurh virtute femet adcó cónftritum fenferit, vt in du-

bium voc

ando mortis Chrifli veritatem, ftolidis fi&tionibus fibi inuicem "

adueríantibus implicuerit, INemo 'camc? Pfgris, quam par ,eü' ha;ïc,lqu?:-

g d

p

ww

m

xvi

in

m

nedium protul

imusv Muhammed

an'örum tefcim.bnïa, aeftimabit, . Abfit

dferri veritat

irefurreGtionis Jefü Chritti, tot ar-

enim

vt iisdem majorem a

-

vt potiusex adduGtis infera-

pumentis euictae, Cer

titudinem, putemus;.

yt, qui hanc

in dubium vocare velit, íe-

mus: eam adeo effe indubitatam,

met iplum quibuscunquc ab:(hr,dis ,

ri,dicul,isqucl ,nuxgis totum tfradere

debeat.

VE

RE

Ciues! r,e'ligion,isChri[t

ianae Majeftas & refufr,e&ionis Ch

fti.ex mortuis euidentia &c

ertitudo, v

tipfiusadeo hoftes infenfis(imos, &

jllam magna ex parte

contueri, fuoque cal-

mendaciorum amantiffimos,

Nec vtilitate omni caret,

haec aduerfario-

culo appr

obare oportuerit.

fidelium yel teftimonia

veritati exhibita vel figmenta eidem

rum &in

imo -confequentia

$

ex conceffis ruminari.

Quamuis

6] p()*ü'ta 4

um vocantes,

u

enim bomines, Ch

rifti ex

fepulchro reditum in dubi

quae facer .co

dex (uppeditat argumentis ; probatiffimis-

infuperabilibus ,

fan&ioris disciplinae ambitu &

ue ac diuinis te

ftimoniis & ex vniuerfo

nexu maxi

me fint conuincendi

; illud tamen a

liquod adfert praefidii &

fi illis Judaeorum ,

"Muhammedanorum &

attentionis

momentum , quod

obfcurioralicet &

gentilium pro

ponuntur effata,

& veritatis euangelicae,

Vix

vay s£o veftigia animaduertuntur.

figmentorum

plena in fcriptis

Religioni Chriftianae iafen(i (ant, eo pro-

enim omnes$,

"jnter eos, qui

cefferunt infaniae,

vt omnem om

nino fidem hiftoricam pedibus concul.

vt -potiu

s nonnulli,

exterorum teftimoniis prouocati &

caueri

pt prorfüs 5

hrifti refurredione nun-

conftri

&i, Euangeliftarum

& Apoftolorum de C

alemcunque a

fenfum exhibuerint. Wtinam veritatis radiis

tio, (üuum qu

us, ita vfi fuerint, vt ipfis manududio

medias inter £

enebras coruscantib

*

án viam falutis exft

itiffent. Spemi

nterim certam animis concipiamus, fore

tas tot fabulis ac

figmentis in numerofiflima gente fepul-

aliquan

do, yt veri

fa, luce

?

fua iftam or

bishujus partem

fuperftitionis caligine obtectam

lluftratura fit;

.& quo id aliquando fiat, fup

plices his ipfis diebus

tandem i

fummum Numen exoremus, vt excoe-

?

feftis, vi&toriae

jefu Chrifti facris,

cati & fedud

i populi mifereatur, .

3

& qui non vult, vt vllus pereat, has

)

ades ad falutarem veri

tatis agnitionem perducat , illasque

hominum myri

laues tenenti praedae fubjiciat;

coelefti Triump:

hatori, infe

rni ac mortis €

Y

'Ío orbe ad eum;

raeter quem nulla falus, conuerío, vnum

uo, yniue

£andem ou

ile & vnus paftor f

at; & ab omnibus terrae , quam late patet;

agno interfe&

o & in vitam reuocato,

laudes & gratiarum

jncolis;

actiones perfoluantur.

HYMNVS COELITVM,

bfit

tar.

'erae

t, ,[jc.-

CHRISTO

/

dere

H

RESVRGENTI A MORTVIS() -

),

ecal-

Y

fario-

$.

idem .

imuis

antCS,

Ra EEE

—J

TIimis-

itu &

idii &

um &

icet &

»

Vix

S

Ws

*ä

Z

7

0 pro-

oncul.

w

e

FA

S

udite pfalmos Numinis angeli!

cati &

u

7

"

€ nun-

:

Et vos olympi lucida fidera !

——

pE

radiis

Quidquid genu flexo cateruis

du&io

1s, fore

: fepul-

^ Concelebrat benefacta coeli.ï

tectam

. diebus

€xcoec-

Müactatus Agnus iubila rettulit.

at, has

illasque

abjiciat,

Viuit — fepulcri vincula rupta funt.

, vnum

Triumphat almus dux falutis .

rum

€ patet;

Pacis et altifonantis auctor.

C G"en-usxlyricum ad. Od,'./ IV. L. l[ Horat. :

[

Teþri patet nunc fräus' Cabodaempnis,

Et contremifcunt limina "l'artari,

Subiecta mortis eít tyrannis,

Calcat eam xpedibusthlc victor, .

v is confili ekpers, mole ruit fua;

Excelfus olim fcimus vt impios

Titanas immanemque turbam

Fulmine fuftulerit corufco.

Sic orcus atros excitat impetus,

Hoc vt. vacillet propo(ïtu&x Dei,

In.- caffumA abit terror dolusque,

Et Satanae,'. pereunt tumultus,

Afüxum ini'äuac lethifero crucis -

Ligno videbat turba nefaria

Heroa, et exultat gehenna;

lactitat ac. Libitina praedam,

AO: o dierum feítus, amabilis?!

Orbis redemti lux'bona, & omnibus

Cantanda feculis, globoue

Temporis, aetheriis vel hymnis!

Ea 5ic fepulcro prodiit ignifer

Sol ortus almo iuftitiae finu!

Tntum caput fcrpenus edit

Sibila; no$, canimus triumphos.

V i&oria Agno fit fupereminens

Reffufcitato, cuj data fplendida

. Codli poteítas, ac abyffi,

Quam potuit referare, claues!.

Mox occupablc praemia, quaé Patris

Ad dextram adhaerent, perpetuum thronum,

Gentes reget fceptro benigno;

Hoftibus aft grauis elus ira.

Iaml nomeén Vnct colliget agmina.

Vexilla fumet turba fidelium

Ingens, et orbi praedicatur

Pacis euangelium perennc.x

P erítabit eius' fructiferum Lytron

Aeternum in aeuum. -Sic fine tcrminis

Regnum vigebit. Meffianum.

: Parta labore/ crophagä ürant.

N

v'incäent in ito, quod venerabitur,

Signo petentes connubium poli;

Noftro. choro iungeétque lotos

Sanguine iu&iücanti; Agni,

£

V itus et actis oloria grátiis

Chrifto, parauit gaudia qui fuis!

Noítrum genus dilexit, eius

Sternimus ante pedes coronas,

L.

fer Pafch. (;ID Iocc LXVL[II.

4

y

ia

i

N

——

——————— —

—— M -

"

I/ V

PROGRAMMA

W

RESVRRECTION E

m

i2

JESV CHRISTI

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

HOSTIVM TESTIMONIIS CONFIRMATA

&

r

imm

z

SEXTVM

ä

É

HH

H

i

D

IPSIS FERIIS. PASCHALIBVS

;

x

PIO. MENTIS ADFECTV

ä

PVBLICE PROPOSITVM

2

RECTORE ET SENATV

ACADEMIAE REGIOMONTANAE

:

*DBI I »

iv M

ERE

RU.

Pa

8

ANNO

TOE

2

E

MDCCLXIX

ä

A

5

z

7

A »

6

RW

!

U

«*

-

ä

4

REGIOMONTI

oN. B;

LITTERIS HARTVNGIANIS

,

3

6)(*

2

Ka ' 660-

,)/((*

/

,.

KC

1

Næ Copvright 4/1999. YxvMaster GmbH www.yxymaster.com