dictum, variisque typis praefiguratum ,. totius do&trinae euangelicae ab

ipfo & discipulis fois promulgatae effe fundamentum, docuerit , huic ve-

ritati miracula ejusdem. fummam - fidem fecerunt. .JE(üm vero eadem

ifto modo per Schbembarmpborafch praeftitille, quem Judaei delirantes fia-

gunt, per fe corruit, Quodíienim tale nomen Dei magicum, per quod

miracula fieri potuerint; ifto tempore exítitiffet, cur non Judaei nominis

hujus diuini virtute (emetipíos & rem publicam füam tempóre Vefpafi-

ani & Titi Juuarunt, ficque in proprium commodum effecerunt, vt Hiero-

folyma non potuerit ob(ideri ,. ab hoftibus occupari , & folo aequari, tot-

que Judacorum myriades non eníe, flammis, fame ac pefte perierint? Qui

fadtum eft, vt non nominis hujus mirifici virtute in coeleítes fedes

euolauerínt , vel omnes, vel faltem nonnulli?

Non tantum Judaei , refurrectioni Chrifti teftimonium perhibent,

teftando de ipíius miraculis; fed etiam miraculorum ab ejusdem discipu-

lis in nomine JEfü Magiftri füi effe&orum , mentionem faciendo,

In

Apo-

MIDRASCH KOXH'E.LETH, [. Gloflain Ecclefiaflen, de Jacobo

ftolo

XII

ftolo 'narratür, quod quemdam Eleafarum filium Damah, ferpentis morfü

veneno infeGtum, per zomen 7Efu fanauerit & in Tr, SCHABBATH de

eodem Chrifti discipulo memoriae proditur, quod quemdam; qui toxicum

vel aliud mortiferum deglutiuerat , per. virtutem nominis TEfu , valetudini

reftituerit. Vid, RAYM. MARTINI pzgio fidei. p. 361. (eq.. Ex ejusmo-

di traditionibus manifefto conftat , quod ipfi Judaei certo petfuati fuerint;

in nomine JEfu, a discipulis ejusdem facta effe miracula, ac proinde cum

hisa Seruatore noftro diuinam miracula patrandi virtutem effe commu-

nicatam , quam praerogatiuam ne quidetmi de Mofe praedicant. ld ipfumi

quod profitentur , fammam Seruatoris noftri euincit Majeftatem , qui ob

generis humani peccata libere mortuus, fibimet ip(i vitam; quam fponte

dedit, reftituere potuit, cum per discipulos füos opera diuiria praeftiterit,

Loquuntur haec palam de JEfu a mortuis fuscitáto; cum nemo fanae mentis

Judacus dixerit;in nomine mortui impoftoris tanta fieri potuiffe riracula,

Nemini vnquam Deum, funimasque ejus perfeCtiones cognofcenti ; per-

faadebitur, praeftitiffe Numen fumme bonum ac veraciffimum per lhiomi-

nes fraudulentos , fupernaturales effe&tus, qui praedicauerint magiítrum

füum in vitam rediifle, qui tamen reditum in vitam falfo oftentans morti

fuüccubuerit,

An de Deo cogitari poterit, eum lhoc ipfo perniciofiffíimum

mendacium in detrimentum totius generis humani , tantis figillis diuinae

veritatis obfignaffe, ficque homines fefelliffe, vt hi fallax & effictutn prae-

conium, tot argumentis infuperabilibus vi&i, credere debuerint? quod

blasphemum & dictu horrendum, nemo vmquam de Deo ftatuit,

Quo-

modo Judaei , qui Mofen.& prophetas eam ob cauffam tanquam praeco-

nes diuínos venerantur, quia Deus eorum oracula; diuinae poteritiae effe-

&ibus obfignauit, apoftolos calumniari poffünt; quod Chriftum viuum;

qui tamen in vitam non redietit, fallaces fimulauerint; cum illos propter

diuina opera in Nomine JE(ü praeftita, pro legatis diuinae Majeftatis re

ipía & füomet teítimonio ipfi reputare debeant, Ipfis calumniis & fabu-

lofa relatione fatorum, quae cum JEfu Nazareno poft obitüm ejus ex o«

pinione Judacorum contigerunt, veritati refarreCtionis aliquo modo tefti-

monium perhibent. Futilia enim , abfürda & contradictoria egurgitari-

tes, palam faciunt, quod rationibus & argumentis plane deftituantur, qui-

bus fcripta euangeliftarum ; omnibus veritatis characteribus munita, im«

nare poffint. . Eo vero fictionum fümma redit, in libro i(to peftilen-

tifimo TOLEDOTH JESCHV, a.JO. JAC. HVLDRICO, cum animad-

i

verfionibus edito, in quo malus genius omne virus füum contra diuinum

Seruatorem effudifle videtur, cujus verba exícripta leguntur apud £ifez-

b

emengerum l.c. T. L p. 390.:: Die, quo TEfus fuspenfus, ad ve[peram anclinau-

te, corpus ejus jubente loae eadema loco fepeliuerunts qua occifus evat,

ProximA

.^ Huac

xeie discipuli ejus ad fzpulcbrum ckongi"egnti, 1ugentem lucium excitarunt

3

JVDAS

i

XIV

*

IVDAS (('&il. Chrifti proditor, quem au&or fcripti hujus— virum fan-

£tum & Synedrii Affefforem reputat) azimaduertezs , ,FOF" disciplorum TFfu

guesme viumnli

disceffumn, corpus abflelit ,. illudque in. borto (uo im leco pecteliart, in

f

carfum direxit , quo fepulturac locus tegeretir , neenine bujus vei confcio, fepelinit.

/

Pojfriflie discipulis ad mazsmentem redeuatibus, G circa illud Imgentibus ac

l-

chbrymantibus, JVDAS dixit: Quare fletis? prodncite mibi , C wvos ipft fpettate

virum fepaltum.,. — Discipuls, ad banc prouocationem perquirentes fepulchrum , uon

intenicbant. corpus JE[n imevfetli; daeti igimmr wbique. dispe

vOCUATL VIIEOYEHA

[2

Efum INazareuum ia sgam vedüffe, & velito fepulcbvo ia coeltm fublatum effe,

Jreut ipfe adbuc vinns de fe vaticinatus fuerat, — Hase fingularem famam audiens

HELENA Aegiza, (quam fabulae hujus anilis architedtus pro Regis Ale-

xandri Jannaeiconjuge habet) fapientes populi Tudaici ad fe citauit , bisque

feuere injunxit vt corpus occifi ffne omei mora adferrent, — Hi poff a!iquqa' teen-

pus Reginae nuntiarunt, quod in [eptelebro quidem illnd quaefftterint, fed zom smuczat-

vinty nescii quis ilud abftulerzit,

Regina boc uuntio accepto, omnibus popetli Tudai-

£i fapientibus, mortenz minata eft , zift corpus , fine ullo mortis cvimine occif, iutra

tridgi fpatium adferrents fe enim grauiffmas pocuas ab dis fempturamqui virim

juftum nullius improbitats reum, quemque filuum Dei, €-in cotum [ublatum

eredidit impie interfectrint : Tvifle boc fatuum - omues Tudacorum principes, qui

denuo iaflituta fapslchbri percontatione corpus zon intenicbant , fummo adfecit smoe-

vore, quibus tandema. ]V DAS , eorum omninm , quae gefta erdnt, guarus laetum

atalit auutium, quo carpus a fe ablatum r ia borto fuo. fepultum effe framficateit.

Quod inde cffoaiemtes & amfeventes Judaearum [apientes, Reginae obtulerant, quam

Sgae de bot occi[a latae jam fententiae C effufi de eo encomii wsasime puduit.. Reci-

taffe haec, idem eft ac refutaffe. Interim homo nequam veritatem tefta-

tuür, quando refert: corpus Domini pal/ico nernize quaefitum -& famam

illam, quod refürrexerit, per totam metropolin, vbi tum temporis Judaei

propter

Paíchatis feftum congregati fuere, diffeminatam fuiffe,

Alia

via ince

fitR. ABRAHAM PERIZOL, inlibro MAGGEN ABRAHAM,

quem Ejfenmengerus, manufcriptum vidiffe l. c. p. 194 refert, fimili ftolidi-

tate perhibens: Quod discipuli corpus JEfu Nazareni no&e fabbathica

Pafchatis qua Judaei facris fuis. & inprimis agnis Pafchalibus intenti, &

incurii erant eorum, quae cum corpore occifo acciderunt, furto ab(tule-

rint, illadque in. medio horti fepelinerint ; poftea vero temerario aufu

rofe(Ii, quod viuum viderint Magiflrum fuum, . & cum illo loquuti füe-

rint. Non merentur iftae fabulae, quorum ipíos fanioris mentis Judaeos

pudet, refutationem ; id tamen ex diflonis, varioque fidtionum habitu ve-

flitis nugis colligi potet, quod aduerfus femet ipfos, falfitatis füae fibi

conícii, teftentur; quodqne res maximi momenti fummaeque certitudi-

nis fit, quam figmentis fuis diuerfimode excogitatis, quibus periculum

fecerunt, an aliud prae alio magis atrideat; dubiam reddere ftuducrunt,

Qui

-

£

XV

Qui folis fþïendorem ferte non poffunt, aulaea & velamina, & qui ve-

ritatem radiis fuüis corrufcantem odio habent, fingendi & obtreCtandi

materiam conquirunt. Ínterim quilibet haud difhculter fibi perfüadebit,

quod ejusmodi fabulae in veritatis Chriftianae fraudem effi&tae, huic, non

id cogitantibus'quidem , imo inuitis hoftibus, & aduerfüs fcopum, fibi

propofitum laborantibus, teftimonium adferant.

Cum enim illae abfürde

varient , füuaque mendacia multis modis probent, hinc vetritatem refür-

rectionis J. C. iis confirmant, qui figmenta & mendacia examinare & vera

a faltis discernere norunt.

Teftantur aliquo modo. de refurreGtione Ser-

uatoris noftri, Judaei,referentes , celebrationem primi diei loco fabbathi

Judaici a JEfu inftitutam efle; quod R; SALOMOM JARCHI expreffe

narrat; in loco, qui apud Esfezmezgerum TY. l. p. $58. exleriptuslegitur.

Non dubitandüm, quin plura. Judaeoram teftimonia adferri poffinty

quod(i KARR AEORVM, qui magno numero in oriente non modo;, fed

etiam in Tranfyluania & Polonia degunt, fcripta anecdota in hunc finem

adcitari poffiat,

Meminit illorum HOT' TINGERVS in compendio Tbeo-

logiae Judaicae ex. Rurazgelo , qni libros iftos- infpexilfe in familiart ad ami-

cum epiftola retulit ; de iisque tam elenchticis quam hiftoricis afferuit,

quod de Seruatore noftro, ejus discipulis occultis & manifeftis, nec non.

de paffione illius teftentur, immo quod antiquiffimi fe&ae hujus paren-

tes, ipfius mortem impedire voluerint , prolixe narrent.

Verum enim

vero quodíi etiam nulla Judaeorum teftimonia pro reditu Chrifti in vitam;

litteris confignata allegari. poflent , - ideo. tamen neutiquam is ex parte

judaeorum dubius ac incertus redderetur, — Adeft enim publicum populi

hujus teftimodium reale , ejusdem nimirum modus agendi cum Apofto-

lis, caeterisque Chrifti ex mortuis fuscitati teftibus, nec non infequens

excidium Hierofolymae; ac exilium ad hunc vsque diem perdurans, quod

magni prophetae verilima vaticinia comprobat, ipfiusque reIiquis oracu-

lis plenam fidem facit; de quo argumento alio tempore v.D. dicturi.

Qui primam . tractationis noftrae partem meditatur , non fine futm-

ma animi voluptate animaduertet. delituiffe priscis temporibus Chriftia-

nismum inter Judaeos, quemadmodum Lutheranismum ; ac euangelicam

de veritatibus religionis Chriftianae do&rinam, olim füb Papatu, occulta

Omnes vti-

quidem , fed aliquando refplendescentia laeti recolimus.

que judaei, infcii licet Thefauri hujus , imo coeci , veram de Meffia do-

&rinam ac Chriftologiam cuftodiunt , quam olim plures populi do&tores,

noftro aeuo paucifTimi, in propriis monumentis agnouerunt, quae coeca

cohors quotidie in fynagogis legit, fed praeconceptae opinionis velamine

ju(toque Dei judicio impedita non expetit ; nec intelligit.

Occurrunf

juxta periochas, quas fupra ex variis gentis .hrulju's fcriptis allegauim

us, in

i

m d

cele-

i

XVI

celeberrimo Judaicarum rerum fcriptore 4barbazcle , paffim, inprimis

in Comment.ad EC & in geaytiNo mwe23 59 vya multa; cum religio-

nis Chriftianae articulis admodum conuenientia teftimonia, & facrae do-

&rinae eloquia de juflificatione ac de Mediatore, falutem ferente.

uemadmodum vero ipfius Seruatoris in hac terra tempore, doCtrina de

er(ona & officio Metliae adeo hnjus faeculi conceptibus corrupta erat,

vt opinio de regno eJusdem terreno , ne ipfis quideni Chrifti Apoftolis

facile diffuaderi potuerit; fic recentiori aetatétanto pluribus fgmet prae-

cipites tradiderunt erroribus, quanta Juftiffimo Dei judicio . ob funda-

mentum fàlutis vltro contemptum , & vitae Principem interfettum , odi-

umque aduerfus eumdem inueteratum ac in dies auCtum , coecitate (unt

obnubilati,

Duos nimirum ftulte excogitarünt, coecutientes , Meffias,

refpuentes omnino ynum eumdemque in duplici (tatu. a prophetis prae-

di&um, nempe in ftatu exinanitionis in hac .terra humilem, adflictum,

doloribus mortique fübjectum , & in ftatu exaltationis, gloriofum , ex-

cel(um, regnantem, aeternique regni poffefforem.

Veftri autem officii eft, CIVES! perennem tam vpamonum & mortis Seruatoris

noftri, quam reditus ejus ex morte meinoriam cuftodire, cum ex vtreque falutifera

li

ad vos promanant beneficia, vtrinsque identidem commemorationem Apoftoli, Spiri-

tus diuini afflatu commoti, fuo vobis commendarunt exemplo.

Sed nec fufficit fola

mortis & refürre&tionis Chrifti memoria, in id potius (ummo ftudio enitendum vobis

incumbit, vt vtriusque fructuum reddamini participes, ficque vtriusque intra vosmnet-

ipfos experti efficaciam, & ipfo experimento , Chriftum vere in vitaui redüffe, edo&i,

erga alios quoque re ipfa & mortiis & vitae Chrifti exiftatis tgües atque praecones.

Quod Apoftoli in coneionibus fuis, ante omnia püblice teftati funt, & in fcri-

uod S. Paulus $9 7gwTOlc, inter primari& & praecipua Religionis

tis fuis vrferunt,

Chriítianae capita

r

e tradidiffe fcribit : Cor, XV. 4. quod Chriftns mortuus fit pro

hominum, fecundum $. fcripruram & fepultus refürrexerit feeundum $. feriptu-

peccatis ]

vam, his diebus feítis immo per totam vitam meditemini, de eo certo certiorcs vos can-

ui&os habeatis, quod in Refurrectionis dominicee verirate omnis religionis noftrae

cardo vertítur , & falutis noftrae fundamentum repofitum eft. — Si enim Chriflus non

refurrexit, vana eft praedieatio noftra, vana fides veftra 1 Cor, XV. 17. Judaeorum interim

recentiorum coecitatem, futilesque ineptias penfitando, noftra intelligamus bona,

illornmque teuebris ita vtamur, vtmos incitatos fentiamus ad do&rinae Chriftianae

lumcn faluberrime fuscipiendum, fugmmo Numini deiniffas proveritstis jubare nobis

benigne eonceffo, gratias agendum, pro illuminatione & -conuerfione coecutientis

quantum in nobis eft ftudium adhiben-

populi ardentes preces fundendum , omneque,

dum, quo impedimenta remoueantur, quibus Judaei , ipfos inter Chriíti ciues com-

ne & profeffione veritatis, & maxime Chrifti erucifixi &

morantes , & cognitio

a mortuis füscitati, praepediungur.

[2

A

396

[ d

d

nis

IO-

lo-

GOLGATHA.

ife

de

at;

jis

LAVDES MONTIS

ac

üa-

; di-

CHRISTO

ant

laS,

ac-

m

IN ILLO VICTORI (*)

ex-

$,

Ori$

fera

ri-

fola

obis

net-

&i,

audabunt alii Solymas arcesque Sionis,

Ac clari miracula templi,

(cri-

Ons

uod Salomo ftruxit, diuino percitus ocítro,

pro

Rex quo non Iapicntior alter.

btu-

Qn-

Concelebrare iugi Carmeli culmina mens fit,

lrae

Et quae vatis afyla fucrunt

norn

rin

- Eliac, afflatu propiori Numinis víi,

ona,

Qui patrium repetcbat olympum.

anae

obis

ntis

Gratus odor vallis, fouit quaslaeta, rofarum,

ben»

om-

-- Eximii florumque Saronis,

Laü—

(*) Genus Hor. Od. VII.L lodv

4:l

Laudentur merito Bethlemi lucida prata;

Atque faluaferis loca cunis,

Quas paítor vidit campo fulgore corufco

Ec .genioru'r"n in nubibus aemen.

Eft mihi melliduo multo fragrantior Haemo

Goleatba , mons rubicundus amico

Sanguine , quem fudit füblatus ftipite diro

Nofter amor, fons atque faluts.

Hic verus votis Paradifus panditur; auri

Hic pretofa fluenta recurrunt. .

Crux micat, in fpiffis, queis cingitur ara, tenebris,

Et redeunt folatia vitae.

Crux fignum eratum trepidis in colle cruento.

Eft animis tutusque receptus,

Crux haec delicias, coclo; fpc&acula digna

Indicat et vexilla triumphi.

Nunc Satanae fremitus victorem mortis et ofci'

E monts rcfonat procul alto.

Cocleftes plaudunt Chrifto füperante cateruac

De genere humano reparato.

Heu mifcri! quondam tentabant crimen et aufus

Numiris in praecepta nefandos.

Abítulit hos faftus, decepit fpesque finiftra,

Et detrufit hiantem in abytium;

Quales ftultitia rabidos coclumque petentes

Fulmina dc;cccnjc gigantcs

Tum

Tum patris c gremio defcendit Filius almi,

Intactumque reliquit olympum.

Expiat hinc fontes patiens in monte Redertor ,

- Vt meliori fcandere fato

Poffermus faufti praeclufa palatia cocli, -

— Atque thronum Omnipotenus adire.

Prifca fides dicto: faperum nos fedibus efle

Montibus in celfis propiores.

Ergo fuperftino lucos et tetmpla Deorum

Aecthereas erexit 10 aurás.

Nubila ethorrifonae placuerunt rnentibus vmbrae,

uo dolus hic latitaret iniquus.

Non*hoc,qpc*xh pia Mufa canit, tnons nomine fanctus,

Non in eo cadit hoftia vilis.

Sed patris acterni genitus, viua ciuis imiago ;

Sponte necem paffus truculentam.

Abluit heic omnis peccati fanguine culpara ,

Deftruit imperiumquc Tyrannt.

Purpureo itrorat cliuum ungitque fluento,

uo mundus fit fonte redemtus.

Vox: confummatum eft, ingens e vertice montis

In totum mage perfonat or

bem

Contremurt ítygus riors atque M

olochus averniss

Nos crucis eduxere tropliaea.

Heu mihi! defp

erans exclaniat gurgite pringcps:

Viéctorem victoria fallit.

Ergonc

Ergone non illum mortis fera vincla tenebunt,

Qui rigidam confregit abyífum.

Non jllum tetri reanebunt clauftra fepulcri,

Qui vitam fibi reddet ouanter.

Surget et c tumulo fulgorem protrahet almum;

- Àc fpolis gaudebit opimis

Heuimihiridentu! quantum nunc perdo rapinam ?

Sic genus humanum aufugit orco.

Sic queritur plaudente choro, cui plena poteftas,

Vulnera adorandi pia IEfu.

Tuque facer nobis mons € regione Moriac!

Maéctatum qpi dctcgis agnum,

Tu trepidac fidei des propugnacula certa,

- -FHoreat in te palma falutis.

Sit pofita alius rauca fiducia rupe;

Tu mihi petra immobilis cfto!

Opperiar mortem quouis hic tutus ab hoftc;

| Opperiar noua íemina vitae,

Fer, Pafcb.

: eiglochXVIlI.

L

N

E. o

Ó

— À — — M À

d

-

*W&.—-—-—

PROGRAMMA

W

.. RESVRRECTIONE

—

u)

JESV CHRISTI

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

HOSTIVM TESTIMONIIS -

E

E

CONFIRMATA,

E

ä

E

QVINTVM,

EE

-

IPSES FERIIS PASCHALIBVS

EA, OVA PAR EST, DEVOTIONE

PVBLICE PROï OSITVM

E

RECTORE ET SENATV

ä

-

ACADEMIAE REGIOMONTANAE,

T

E

Qw

zl

f«

Z9

d

2

p

Qb??*

1

8

ANNO

Pa

[Hi SSSON

n

MDCCLXVII

7

b

ä

6

jxää?

TR

3

42

5

((/Q

D7 4

ä

REGIOMONTI

QW

Bld'(

LITTERIS HARTVNGIANIS. (* P.

if

«

FJ—Q ' g

57;53

Xx Copvright 4/199?. YxvMaster GmbH www.yxymaster.com