KaI600-3309
author: Bock, Johann Georg

iäa][öOO

3309

Bock, Johann Georg:. — 5. 1768

DI o AL o

T r

AC amer

l

"

PROGRAMMA

RESVRRECTIONE

JESV CHRISTI,

z

HOSTIVM TESTIMONIIS -

CONFIRMATA,

QVINTVM,

JPSIS FERIIS PARCHALIBVS

EA, QVA PAR EST, DEVOTIONE

PVBLICE PROI OS[TVM

RECTORE ET SENATV,

ACADEMIAE REGIOMONTANAE.

SMLE.

A s v

A

J5

f«

OE

?)??

r

1

NNO

v

Mm»

MDCCLXVIHI

)g)

,

x

V

nï;a

:

AZESM

*

N

4

S

2

3:-':-:4""

REGIOMONTI

LITTERIS HARTVNGIANIS. [*

RE

&oo-

-— **-!263

H

!

indicata in Progr. pafch.a. 1766 & 67. Jofephini te(timonii inte.

gritate de triumphante Chrifli in vitam reditu , reliqua 744aeo-

rmm de eodem tef'imoria, eaque /cripta examinanda profequi-

mar, iftum in hoc examine feruaturi ordinem, vt PRIMO ex-

tra omne dubium ponamus, veteres Judacos juxta Vet. Foederis ora-

eula - credidiffe: Meffiam po(t mortem, cruentam in vitam rediturum ;

$ECVNDO inquiramus an, & quomodo ipíi de refurre&ione JE(u Na-

zareni in crucem adfixi, quem generis humani Reftauratorem, orbis Chri-

flianus profitetur, teítati fuerint? In antiquiffimis Judacorum éícriptis,

Perfona , natinitas , vita, officiums miaflerium , doilrina , miracula, pafffones, &&

mors Meffiae admodum perfpicue ac ejusmodi omnium circumftantiarum

recenfione defcribuntur, vt horum teftimoniorum cum IV. Euangeliíta-

rum de Chrifto Nazareno narratione conuenientia vnicuique pateat.

Demonftrarunt iftam veterum Judaeorum orthodoxe 'fentientium har-

moniam BALTHASAR BEBELIVS , ;» aztiquitatibus Enangelicis & Tudai-

c&:, HERMANNVS AB HARDT, de frutln, quem ex librorum Tudaice-

vum lcllione percipiuzt Chriffiani, RVD. MART. MEELFüHRERVS, in

confen[u. Veterum. hebraeorum cuma . Ecclefra Chrifana, €ex. vetuftiffmis eorum

monumcntis & ex bifl. Eccl. demaz[lrate, CHRISTIANVS SCHOETTGE-

NIVS , in libro pererudito: Sy&juá ber mabre SDefíaé , au8 ber altem umb

reíeu Syübifiten Sfeofogíe, aliique complures.

Iofigne hinc religioni Chri-

ftianae accedit documentum , quod ccclefíia antiqua Judaiea, omnia

Vet, in(irumenti oracula, quae Chriíti ciues de JE(u Nazareno interpre-

tantur ,.de Meffia olim explicauerint; nec fine pio animi adfeQtu ; con-

templamur, veteres Judaeos , in omnibus Theologiae Chriftianae capi-

tibus, in fpecie in doCtrina de myfterio S. S. Trinitatis, de redemtione

eneris humani , de juftificatione, de fide, de lege & euangelio, de refur-

re&ione mortuorum & extremo judicio, eadem fentientes; quem con-

fenfum ex ipfis fcriptis Judaicis complures Theologiae Judaicae fcripto-

res, v. g RAYMVNDVS , MüLLERVS , HOORNBECKIVS , VOE-

TIVS, CARPZOVIVS, W/AGENSEILIVS, COCCEJVS , LIGTH-

FOOTHVS, HOTTINGERVS, ALTINGIVS, PFEIFFERVS, W/ITSI-

Nos circa veritatem

VS, RITTANGELIVS aliique demonftrarunt.

refürrectionis J. Chrifti, quae totius Chriftianae religionis fundamentum

ac centrum eft, ex hoítium teftimoniis confirmandam occupati, quae huc

pertinent, Judaeorum teftimonia vindicabimus. . Id quidem veri(imile

non videtur, Judaeos in vniuerfüm omnes,;teftimonium refurrectioniSerua-

toris noftri perhibendo admodum aduerfüs (emetipfos teftaturos effe ; fed

diftiaguendum . omnino eít, inter veteres orthodoxos & recentiores

ïl

Qis, de

excoccatos, oculisqug, velamine praejudiciorum & malitiae obte

McIHa

E

—

Il

Meffia judicantes,' querum illi multum lucis ex authenticis propheta-

rum explicationibus, & traditionibus nondum fucatis, acceperunt; cüm

hi Phariíaicae tyrannidis jugo opprefli, tenebris animique coecitati fe

vltro commiferint, Notabilis ante omnia eft paraphrafis Chaldaica Tar-

gum Judaeis di&ta, aliquot faeculis ante Chrifti tempora conflata, quae ad

verba Jobi XIX. 25. JVouwi Geelem metm viuum y & poftremus f[upra pulue-

rem flabit, haec verba adne&tit: Er poffea, tempore redemptionis , fupra pul-

uerem ftabit, - Juxta paraphrafin hanc , haud obfcura pro refurre&ione

Mefliae allegari poffunt teftimonia e libro Sobzr, qui fecundo poft Chriftum

natum feculo confe&tus, in quo diuinorum oraculorum explicationes R.

SIMEONIS filii JOCHAL Do&oris Judaici in fine fec. I. & initio fec, II.

ac proinde Apoltolis. magna ex parte coaeni, ab ejusdem discipulis in

ynum volümea colle&ae, leguntur.

In his teftímonia pro generis buma-

ni Reparatore in vitam redáce, tantae fünt claritatis , vt quoque Judaei,

licet vana temeritate, nec vlla veri fimilitudinis fpecie Chriftianos crimi-

nentur, quod librum iftum, in religionis füae commodum additamentis

corruperint, Propter praeclara interim A. Simeoris de. Meflia. eloquia,

Scboettgenio probabile vifum eft , illum non tantum Chriftiani(mo fauiffe

maxime, fed etiam Judaismo reli&to, Chriftianae disciplinae femet ad-

dixiffe. Vid. Ejusdem difT. Sizeozem filium. Tochai ,. amtarem. libri SOHAR

religiore fuiffe Chriffianum, Dresd. 1755. . Quod(i quoque id certo demon-

flrari poflit; his ipfis tamen teftimoniis, Doctoris antehac Judaei, verita-

tes euangelicae, inprimis-vero refurre&io J. C..ex mortuis aduer(us Ju-

daceos recentiores, negantes & blasphemantes confirmarentur. . Hoc au-

tem ipíius teftimonio non obflante, Judaeus effe potuit , cum non R. SI-

MEON tantum , verum quoque alii Do&ores Judaici refürrectionem

Mefliae, nec non fpecialem refuscitationem juftorum, ipfius tempore ex-

fpectandam , docuerint,

Explicationes atque enunciata Talmudiftarum

tali-modo faepe funt concinnata, vt inde valida contra ipfos Judaeos ar-

.:;

gumenta peti queant, cum inícii ac inuiti interdum,Caiphae exempio; vera

eloquuti fuerint. Suntin Ta/gzde multa;fide digna antiquitatis Judaicae col-

lapíae quafi rudera & veftigia, ad conuincendam recentiorum Judacorüm

perfidiam & illuffrandam vtriusque Inftrumenti hiftoriam ; immo haud

paucas S. Euangeliftarum relationes, quoad maxima momenta Talmud

repetiit;inprimis in libris Mifchnae, SANHEDRIN, SCHABBAT, AVO-

DÀ SARA, SOTA & Gittin multa buc fpeQantia narrantur. Jam ad

conquirenda de refurre&tione Meffiae effata Judacórum nos conferimus,

ï

SOHAR ur. fol. 82.col. 526.haec legimus verba: Oporzmit Meffam mori,G

P

|

per aliquod temporis interuallum im [Vatm mortuoraum commorari Exfol.s 3.col.2 10.

Quando fanttiffmus & beneditlus IDeus. aeterm foederis recordabitur, tum Mes-

6 E

fiam

IV

ffam ex puluere excitaturas: eff , proui

Dominum Deum fuuta & Dauidem &

deriptum eff. Hof. VT. g. quaefitavi fuay

egema futtm , G Ter. X XX

« 9- fermituys

Jint. Domino: Dco fmo &* Danidi Regi

f , quem excitaturus

puluere in vitam reuocabos ad: quem modum.ditlum e

fem i. e, quem. ex:

» dmos, Xl. 9. Erigam

collapfum tabersaculum Dauidis.. In libro. BERESC

HITH RABBA, z. y6.

ad verba ;; (Tertio die attollebat. Abrahamus ocul

os facs, Gen. XXII, 4.

ita Doctores Rabbanitae non obícure reditum

Meffiae in vitam tertio

die innuentes, fcribunt: DiGwm. efl Hofi FT, z:

FU05 205 facit biduo per-.

&tlo, die. tevtia zos erigety vt cumillo vinamaus;

de die:tertio. Patriarchartm. [e--

gitme Gen XLIL wg. die tertio Tofephus dixirfeamibus. fuiss

de die tertia explo-

vatorum, Tos, JI, 16; occnltate. uos ibidema per tres. dies;

de tertzo: die latae legis:

Exod. XIX/16: fallum e[b die tevtios. de tertia die Jenae

Jon. . H. .. € Jena- Cont-

sporatus- e[F. ia ceto per tres dies G tres notless. de te

YH0.die ex Captimitate redeun-

tumy Efr.. VLIH. 32,. &* caflrametati [mmus. eodem. loca. tres. dies ; de' teruo die

refueretlionis mortuarum, ia [rriptum. legimns :

: 205 Uirtos prae[PFat biduo abfolte-

105 de tertio.-die Eflberae Eflb, F. 1.

fattum eff tertia-die, quo. Eflbera.[e. amicinis

ve[libns vegiis....Non. equidem. in.hisce. verbis., Mefliae die. tertio , e fa-

pulchro in vitam reuertentis. vel reuerfi mentio fit ; fed. verifimillimum eft,.

recentiores Judaeos, odio in. JE(üm. Seruatorem noftrum, ductos,

infigne

hoc antiquitatis Tudaicae oraculum. mutilaffe & |mentio

nem. de Meflia;

tertio-die in.vitam receunte deleuiffe; Nulla enim ratio indic

ari poteft,

cur veteres, populi hujus do&tores,. quos. in. do&rina d& Me

flia quoad:

plurima.momenta orthodoxos inuenimus,

quoscumque Melliae die tertio.

ex morte refurgentis typos;

omni cura,imo:vltra modum & limites col-

legiffent; antitypum.vero alto filentio- praeteriiflent,

Major huic afferto:

accedit probabilitas, cura antiqui Judaeorum inter

pretes per triduum Jo-

nae commorationem in. vtero.ceti redeuntis,, die: tertio ,.

Mefliae. ty--

pum reputauerint, & JEfus ipfe id,. quod:cum Jona conti

git;, tanquam:

praeludium refürredtionis fuae Judaeis expolüerit ,

ZMattb, XM. 39 - 4..

XVL 4 Ese, XI. 29,

Idem exinde patet, quod: díctum.Hofeanum alle—

gatum ,. (vt infra demonftrabitur). a. ludaeis. de- fan&tis. cum Meftia

refurrecturis.explicatur,.cum qua explicatione Chaldaica:

paraphrafis con-

fpirat, quae di£tum his verbis profert :. Zivas zas praeftabis

un diebus folatir,

Z

venttris texupore ve[uscitationisamortuormyr, i bis zos ff

45CItalit , VE ISAmus co-

zam ip[o, '"Vandem:non filentio- praetermittendum, quod.FINVS in-fla-

gello Judaeorum. VY. 79« huic periochae libri BERESCHITH. RABBA: ab

ipfo, toto.ambitu exícriptae ,. haec addiderit verba:

Reperstuv . in facro. co-

dice frequens tridui msemovalilis . gaemtio-, cuyus earti

Ume vuumyad ref&rrettio.

A2 QMQ&'M veferendum, . Cum igitur. notlro- te

t»pore. verba haec in libri

hujus. exemplaribus,

typis impreflis non legantur ; hinc- SCHOETTGE-

*

'NIO

Yv

NIO: 1, c, 799, admodum probabile merito vifum eft,. quod Fizus vet-

ba haec tum temporis , in fcripto quodam: codice reperierit. - Addimus

his, quod, notante Zizetio in deme, enazg. Prob. EX. c. 162, $; r. R. JV-

DA HAKKADOSCH docuerit;. poft triduum animam. Meffiae. cum

ejusdem corpore vnitum iri.

Nec'obícure veteres: Judaci: mentionem

faciunt terrae motus , fa&ti tempore-reditus Seruatoris noftri ex fepul-

chro. EHaec enim leguntur in libro SOHAR Num.fol. 36. Cok 34 1.ad

locum Num. XXIV. r7.. .Ab boc tempore, quo flella baec exeatuy, tegio gon-

tremifcet & exeuietur ,. quadraginta quisque milliaria circa locum , im que:

utdificatum eff. templum.. — Et fpecus [mb tevva aperietur , quae flammas strram

eezflagaturas ejaculabie. . Ex bae [pelunca magna illa coeleflisque: auis prenolabit,

quae per totunz vaiterfuss vegnalit ,. ipfque datuga. efl imperiama , & ongnes [ulr

coclo papdli coramz 3pfo comgregabmstur. .

Ts Rex. Melfias cut datum eff im-

gerium,, appavebirin toto.orbe, hopzinesque iflins aetatsis , qua ipfis maunifeflabitur,

waam poft aliam perfentiscent adfliélionem ,. €& IHfraelitaram bofles vitleres erunt.

Tum AMeffrae [piritzs [nper illosuemiety qtii viaditlam de Edemitis [nmmturus eft,

Q* totam terraur Seir accez[uruss: INum, XXIV., 19-... Nullus- dubitabit ,. his.

verbis refüurredtionem Chrifti (ignificari, inprimis cum.eadem legantur ad

oraculum BILEAMI: Exerieter flella cx Tacob,. quod Judaei in: vniuerfum

omnes de Mefífia explicarunt; longiorique commentario: illuftrarunt.

Qui Rabbinicam cogitandi ,. docendique formarn pernofcit , in hac peri-

copa, omnia fere, quae in:refürreGtione.. Chrifti a-mortuis in Judaea, &

poft illam per totum terrarum,orbem acciderunt,enarrata animadue

rfe t.

Contigit ifto. tempore terrae motus, licet quo: vsque pertigerit , ecuange-

liffae non notarint,

Quis non fub fpelunca infra terram aperta, fepul-

chrum Chrifti apertum ,. deuoluto per terrae motum: lapide fepulchrali,

contemplatur? lgnis.ex fpecu prorumpens & terram accendens cuange-

lium innuit , quod. Chriftus rediuiuus. per totum.orbem: praedicandum:

committens Apoftolis ipfe ignem: adpellauit, ad quem: accendendum in:

terram defcendérat. Luc. XHl. 4g. — Auis magna cocleftis ,. generis hu-

mani Keparatorem defignat, qui femet ipfum cum Gallinz, pullos fuos füb

alis fuis fouente, comparauit Aarb. XEXT[IT. 27... Ipfi:concedebatur impe-

rium , quippe qui poft refürre&tionem füam, fibi omnem datam cfle po«-

teftatem.in coelo atque in terra Qx*cä-tebatux*..Mat:h, XOXVHE.18. San.

&i ante eum vita.defuncli, & quoad:animam in paradifo: coelefti-refocil-

lati; tempore re(ürrectionis ejus, reftitütis corporibus, & animabus cun

liis iterum vnitis,.monumenta fepulchralia deferentes ,. ad: eum congre-

gati funt,

Regnum ejus gratiae poft: euangelii praeconium. per: totüm

men:ejus

orbem expanfüm; & tandem qui fide

eum: »fukslcegerunt & no

3

grofesg,

—

Est

VI

.]i

profesfi, quibuscumque crüciat-ibuä funt adfe&ti, Deo haud raro vindi&am

poscen

te, ab hoftibus ipforum.

uae de refürrectione fan&orum , cum Chrifto refuscitato e fepul-

chris egrefforum, a Matthaco narrantur; antiquae ecclefiae Judaicae haud

igaota fuerunt, cum orthodoxi ejusdem do&ores, qui nondum fermento

&

harifaico veram doGtrinam inquinauerant, de (an&tis, tempore Meffiae €

mortis habitaculo reuocandis ac vitae reftituendis' data occafione non-

nullorum V. T. oraculorum, fatis clare loquuntur , hocque ipfo de Ser-

uatore e mortuis reuertente teftantur, Reperiunturin SOHAR Numer.

fol. 86. col. 341. ad ifta Bileami verba: delo illum, fed.som in praefenti,

quae de Meília interpretantur, fequentia illorum eloquia: flo rempore

f i emortuos fnscitabit , *

(Melfiae) fautlus C* maxime benediétus Deuss populi

enortis amyplius mog reminifcentur, ficut [criptum eff, Pf. CK VML 16. 17. dex-

(a Dei voportat viéleriams non ego sporiar, fed vivam. — Et Geaes. fol. 8 1. col.

319, Tempere AMeffae Deus. juftos viuificabit., * ex puluere. fuscitabit ,. uec

erint. x puluere confetlum opuss - - - [ed. firmum acdificium ac duvaturum,

ficit. feviptam eft E^ LW 2,' " Progredere ex puluere , farge & accumbe Hiero-

falyma, Sic excitabunmtur C ex infimis terrae locis progre[furi [mut, C in terra

Jfraelitica

vini ve[flituentur - « - nonnullae-agimae jano diny uoumullae baud ita

pride

" e corpare dece[ferunt, quas. Deus prap

ter. vitam pie C* [antkae atlam , di-

uod TÀRGVM in para-

nas$ j

udicauit , quae AMeffiae tempora videaat.

phraíi di&

i Hos. Vl 2. eandem fandborum reíuscitationem confirmet,

"

us.

In eodem libro SOHAR, Chadafcb fol. 4$. 1. ad verba

füpra notauim

Caput meum rore flillat, haec leguntur: ffarzrmm eff , auod

Cant. V. 2.

B

AMe[fíae tempove mertii

1

ab hac,rore frut vittificandi , prout. ditfun legitur Daz,

XIL 3.

Atulii fi

A

b terra dormientes , refurvetturi fuat.

Plura ejusdem ar-

gumenti loca ;

SCHOET TGENIVS .. c. p. 806. feq. collegit; e quibus

vnicum filentio non praetereundum arbitramur, —Leguntur in finc libri

de Jobo reyeaava de zaA avagn-

Jobi ver(ionis rov LXX.:haec verba

g aurov us ov avietow a-Rupio, Scriptum astem eft; ipfam (Jobum)

rarfus refurrecturum, cum quibus refurgit Dominus; quamuis rectius ju-

dicacetur, (anQtos cum Meffia, quam hunc cum illis refütrexiffe. .Eft hoc

teftimonium magnae vetuftatis, & nifia LX X. Interpretibus., quod qui-

dam crediderunt, haud tamen multo 'ante vel faltim breui poft Chrifti

jn terra ver(antis tempore adpofitum. Vid, Dav. Orte A"avrendorT differt.

de refurretlione 70[2.1' cum fütfïf f atta. Goctting. 1738. & Vener, Liezthali,

j

ute a

dc, Tom. XI. p. 202. Not. ri. In numerum fanctorum cum Meflia

reíuscitandorum poft Adamum, Abrahamum, Mofen, Eliam, aliosque, Da-

videm quoque referunt vetcres :ecclefiae.Judaicae. Antiftites,: de- quo

opus

Dei

TARGVM ad dictum Pf, DSXVIII. 17. Non moriar,. fed viuam,

Vil

ä

Dei präedicaturus, nafrat, Dauidi diuinum oraculum per fpiritum S. Fa—

&um effe, ipfum, aliquando cum Meffia " füscitatum iri, & opus Dei in

reparatione- generis humani celebraturum.

Et in libro MIDRASCH

'TEHILLIM, fol. 12, 3. ad Pf. XVII. t5. fequentia fcripta legimus. 54-

irabar expergefatlus , mempe. cum . [antlis de quibus E. XX Vl 19. di£tum

lpíe quoque locus

eft : Expergiscamimi 6f oloviemizi qui fub teyra cubatnis.

re(urreGtionis & manifeftatiohis fan&torum; antiquis Judaeorum doGori-

.bus non ignotusfüit; quem in BRESCHITH RABBA, Sec&t. LXXIV.

fol.73, & SOHAR Excd. fol. 4. col.15. itaindicarunt: In eadem Terz4,

in qua M[fias femet primum. con[ptciendmm exbibebit ,. sgortui vefuscitabumtar,

- . Santius Q* fummc leneditlus Dens. mortuos terrae fantlae mouae vitae ve-

flituet, & bi i. GALILAEA ;nagzo numero refurgent » ficut feriptum vf .. Ef.

XXF, $. abforptarus eft -Deus. mortem ia aeteroum,

Iflo tempore vefuscitationts

jam diu vita defuntlorum , quae in tevra fanéta comtinget, magno numero [upra

puluerem fLabunt, & in terram GALILAEAE vezient, ibidenz enima Rex Meff-

as manuifeftabitur.

Quod haec effata mandatum Seruatoris re(üscitati, in«

nuant-quo discipulos faos in Galilaeam 'ablegauit, ibidemque femet ma-

nifeftaturum pollicitus eft, extra omne dubium pofitum, maximeque pro-

babile eft, quod etiam (an&dti , cum Chriíto rcfuscitati, cum eodem in

Galilaeam f& contulerint.

Conípiciendum vero fe quoque multis prae-

buerunt, Hierofolymis , referente Matthaeo X XVII. 53. quod a uetuftis-

Haec enim in libro

fimis V. T'*'commentatoribus Judaicis confirmatur.

SOHAR Exod. fol. 88. col. 359. leguatur: Zpfo bec rempore vf

ur;eäiani:,

vausquisque ad familiam [nam femet collocabity cuutti Deum vno animo celebra-

turi. Con[lituit vero Deus, fiagulos linteis ve[tibus amicire, ficque venitet. Hiero-

f

mas Deum fuum laudaturi.

Hoc medo congregati Deum | contelebrantes,

^s

fanttus & fumme beneditius Deus cum illis gaudebit, freut. Jer. XXXI, u, fevi-

ptem efl « veuturi [um ( in fublimitaze Sionis exuliaturi, . De negotiis (anCto-

runt, cum Meffia refuscitatorum ,. tempore commorationis in hac terra

era&tis, in libo SOHAR , Chadafcb £ol. 42. 4. haec reperiuntur: Coz-

finit. fanttus & famme benedictus. Dens. vefuscitare mortuos, qui ounes » ad

"Melliam "venient , eumques quicquid cuilibet libuerit, üserropabunt, — d. ilios fe

atcingent viri dofliffimi, G hi omnes congregati , coclefli Japientiae tperam fuam

nauabunt: - - - deinde omnes discedeut Eliam vifuri, € cum boc ad Patriar-

ehas acce[furi, de liberis fuis [anttis fuo amimifferio [aluti ve[litunis laetabumnr - -

nouasque legis explicationes de Meffiae temperibus proponeut, - - - Videbpumt emim

amoenitates: Domini P(, XXVIL. 13. 44 v»um emues vaaxime ,gaudébunt,

177

n

ue fplendovem ac lpmen quaqua verfum expan[uri.

Quod fàndi cum

(

Meffia refuscitandi, non fecunda vice morituri, immo potius cum vitae

l. 92.1.

Principe in coelum cuehendi fmg 'ITAILMVD, SANHEDRIN to

teftatur

—

VIE

teftatur hiis verbis: Eff dosviva domus (fcholae"y Eliae;

Qïoü" 17-!4]?'1' if?f T

fantlo & fnpasse : colebrando Deo d vitam veuotand? y anun 32 pulserem sterum

reuerfnvi fit, ad quem meodam [criptum efr, EC VV. 9. fuperflites Sioziz ac Hie-

vofolymae , fantlà vocabuntur , qui velati [unt. inter. viuos. Hiterofolymae - -- -

fantlus * benedittus Dems: alas. ipfis. formabit, tanquam aquilis, prout feriptum

dn Demizune fperantes , somum yobur. accepturi funts vt fe

pflav aquilavume, alis eucbanty vt currant ffoe. lafftndiney um amsbuleut , 6 uon

fesf fiann.

Ex eadem hac fpe ac fide refurrectionis fanCtorum, cum Mes-

fia in vitam redituro, veteres cccle(iae Judaicae Doctores, íüummum Pa-

triarcharum defiderium fepulturae fuae in terra Canaan explicant, quippe

v ag etmyulemMoe

qui tun

temporis in vicinitate effe de(iderarunt, quo inter primos refur-

t«

re&uros reperirentur, In BRESCHITH RABBA, Se&, 96. fol.-93..4.

& TANCHVMA fol.17.2. haec leguntur: Rabbm:

zoflvi:ex ore R.

Cbelbo iterrogast: Quare Patviarchae in terva fantla corpora fua, n fepeliven-

fl

inr admodusa flngmrpizt defrderio? & Refpondezts. Quia ibidem amortui & fe-

t

P

selti tempore Meffiae prim refurrecinri, bis-diebus faintis fruituri [unt. .. Haec

defi

derii patriarchalis ratio in PESIKTA RABBATHI fal-&ts. repetitur

I:

n

& ad didium PC CXVL 9. prouocatur: ambulabo córamDomino (Mes-

fiae) in terris viuentium, — Ex iis quae allegauimus fatis conflat ; quod

ti

veteres Judaei non tantum refürredtionem Mefliae certifTirai crediderint,

Pï

eamque fpei ac gaudii fui materiam fecerint, vernm quoque quoad cir-

eumítantias ejnsdem conaexas, omni €x parte confenferint, cum $; Euan-

f

d

geliftarum de gloriofo Chrifli in.vitam reditu, rclatione, camqüe mirum

in modum aduerfüs Judaeos recentiores confirmaueript,

aí

Quantum in fpecie ad teftimonia Judaeoram, pro confit

manda J'EFQ

Nazareni in erucem lati & mortui re(ürrectione facta, attinet; hujus (eriam

O!

accertam confe(fionem nemo a Judaeis Chrifti - inimicis exípectabit.

ju

Ji

Quemadmodum aatem raulti ipfo Chrifti in hac terra veríantis tempore,

Íu

de eodem;leniorem fententiam pronuntiarunt, ac quidem feQta Pharifaiea &

qi

Sadducaea; de Effzzerum enim fe&a inter Judaicas modeftiflfima, nusquam

j

legimus, quod cum Chrifto vnquam vel Apoftolis hoftiliter egerits. fic

tU

quoque haud pauci re ipía de JE(u Nazareno teítati funt , quando de

ar

Meilia pro fua opinione adhuc füturo ea pronuntiant, quae cum illo ac-

[o!

ciderunt. Confeíli practerea funr JE(um crucifixum eumque fuscitatum,

hi

complures ex Judaeis ad Chriftum conuerfi , qui veritatis hujus vi con-

ftri&ti Chriftianismum, a primis inde temporibus ad. noftram vsque aeta-

fü

£em füsceperunt; fed de his alio loco; cum jam hofltium teftimonia, qua

hoflium & Chrillo aduerfariorum nobis praefértim in cenium veniant,

Za

H

*

uere aliquando. inter Judaeos, qui familiaribus fibi con£rmarunt: JE-

füm Nazarenum verüm effe Meíliam , fed fimul teftati; quod vitae hujus

to

ac

?

^

commoa-

Cà

IX

d

commodis irretiti eum qulic'e profiteri, & Judaismo, fn quo fummis ho-

-

noribus & quacunque hujus feculi felicitate perfruantur, vale dicere no-

lint.

Pertinet huc memorabile collogium, 77e04o/; Judaei, cum Pbilippe

1705

Chrifti ciue, regnante Imperatore 74//ziazo , habitum, quod Svidas lub

fe

Tit. iygouc toto ambitu defcribit, in quo Judaeus, Chriftianam do&ctrinam

207

a femet cognitam, eloquitur & tandem occultam banc pauciffimisque tan-

ES-

tum Judaeis notam, indubitatam tamen vt profitetur, veritatem aperit,

Pa-

quod JE(üs Nazarenus ex immaculata virgine praeter ordinem naturalem

IPS

natus, & pofthac in facerdotum numerum fusceptus füerit. Vid. Ejfza-

ur-

mengeri entoedte$ Sjubent)um. T.L p. 123. feq. Sed cum de veritate hujus

teftimonii dubitari adhuc merito pofle ; quibusdam videatur, alia a nobis

4«

R.

proferenda funt, quae minus dubium admittunt,

v -

In vtroque TALM VDIS volumine plura de Seruatore noftro occut-

runt loca, in quibus falfa & blasphema veris mixta deprehenduntur, ita

fe-

acc

tamen , vt in illis ipfis quae hoftili in Chriftum animo prolata fünt, haud

tur-

raro veritatis euangelicae radiiconfpiciantur. -Mentio in eodem fit ejus

[es-

natiuitatis, genealogiae, adultioris aetatis, commorationis in Aegypto,

1od

miraculorum , & tandem condemnationis & occifionis in vefpera Pafcha-

tis.

Sic enim intér aliain SANHEDRIN, 774 dixit; 7Efws Nazarenus

int,

cir-

propiuquus fuit vegno (i. e. € familia regia ortus) && z vefpera Pafchae cruci-

lan-

fexerunt eum. — Adftruere quidem conati fünt nonnulli Judaeorum , quod

um

de JEfü quodam in Ta/msde dicta ,. fanctiffimum noflrum Seruatorem

plane non tangant, fed iftum Talmudicum alium emnino effe; cujus

afferti futilitatem &z4. ZJart, Aeelfubrerus in diff, TEfus- i2 Talmude, ob

[Efü

iatü

oculos omnium, partium ftudio alienorum pofuit.

Non equidem negari

abit.

poteft, in Talmudicis de JEfü narrationibus haud pauca exponi, quae in

OIe,

JE(üm Nazarenum , omnino non quadrant. Ifte enim Talmudicus non

"a&

tuiffe dicitur filius Mariae Jofepho defponíatae, íed patrem agnouiffe,

uam

quemdam Papboz & auum 7sda, matrem vero Pazderam & coaeuus fuiffe

; fie

efuae, filio Perachiae, a quo ille tanquam Praeceptore fuo, excommunica-

o de

tus perhibetur, Juxta haec afferta, T'almudicus i(te r30. & pluresannos,

) aC-

ante generis humani Reparatorem vixit, & pauciores quoque habuit dis-

Ccutr,

cipulos, nominibus fuis, a discipulis hujus plane diuerfos. — Practerea per-

con-

hibent, T'almudieum fuiffe idololatram , qui fictiles Deos adorari juffit,

ACta-

& propter id ipíum crimen , damnatum, lapidatum, & tandem in lignum

,qua

füspenfum effe, Sed cuiuis rem hanc fobrie cogitanti, ratio patebit, cur

iant,

Talmudiftae narratiunculas plane differentes, & cum períona JEfu. Na-

| JE-

zareni non conciliandas, fcriptis fuis vltro inferuerint.

Hi enim quar-

iujus

to poft mortem & refürrectionem Chrifti faeculo viuentes , cum jam

ino-

docrina Chrifti vndiquaque cognita & fuscepta, Judaei vero propter

Chriftum , omnibus terrae hujus po-

xcalumnias & blasphermias aduerfus

B

-

pulis

RJ

X

YvK

h«

ulis exofi & abominabiles effent, hasce fallacias im coetus fui comma-

d

dum excogitarunt, aliumque quendam JEfüm, vario habitu Nazareno fi-

V.

milem effinxerunt, fcriptisque füis diuerfas de eodem hiftorias intexuerunt,

quo Chriíti ciues ad vi

ndi&am aperto marte non iriitarent, & rc-

p!

er

fugium aliquod haberent,

quo fe reciperent, quando ob maledicia in JE-

Pa

fum effuía, accufarentur.

Optima enim ipfis videbatur peffimae cauflae

dcfenfio, quodfi in jus vocati, aliqua fpecie crimen imputatum a fe auer-

füis

c€]

tcre poffent obuertendo, plane alium effe, quem diris & calumniis

&t

petiiffent,

Intenderunt infuper hisce fraudibus , euangelicam de JEfu

intexta bac diuería & a vero aliena relatione, aubiam

Sc

Nazareno hiftoriam;

TC

ac (uspectam reddere , qua vero fpe fua non tantum omnino fruftrati

fünt ; (ed quoque certo reípectu ipfam veritatem:hiftoricam infcii confir-

nu

X&iffimam hanc hiíloriam implicuerunt figmen-

pc

marunt. Quaeenimin fat

&

ta, (ibi ipfis contradicunt,

& vnicuique facile fraudulenta rei ac perfonae

tefactionem & vlteriorem veritatis confeffio-

15

g

eccultatio patet , cujus pa

ih

nem ipíi maxime auerfantur.

'Tanto magis hoc extra dubium pofitum

es quidam Judaei ipfi concedant, in libris Talmudicis

rc

eft, quanto paratior

L

Efum Nazarenum

indigitatum effe, inter quos maxime nominandi funt

25

ABEN-ESRA , vir íummae aud

oritatis inter Judacos , ad Dan. XI. 14.

Auctor COSRI Orat. IIL n. 65. AAbrabamus,

filius Dauid. in m92pn ^2cs

€c

ja

& ZACVTVS in j'uclmjiä, edit. Cracov. 1580. p- 16- 6. aliique plures.

Al

R. MOYSES filius Maimonis in libr. Jud. c. XL expreffe fcribitz ZE[ws

p7/

Nasarenttis vifaus eft, effe "teffías, & occi[us eft per damnm judicis, & ille cau[fa

p

f*

vt Ifrael deffvuer

etur in gladio, & dispergerentur reliquiae ipforum & depri-

mereutuv,

R. LIPP

MANNYVS modo adfirmat ,. in Talmudis. periochis

d:

CT

nt

notari JEfum Nazarenum , mo

do negat; nec miranda eft hominis verfi-

fu

ellis contradictio , quia modo ferio agit ;

E

modo- fücuni. facere nititür.

tio fitin TALMVDE, plane

d-

Falfiffimo huic afferto; quod JEfus, cujus men

ni

diuerfüs fit a ]

Efü Nazareno , nouum argumentum. pro neganda veritate

licae de Chrifti paffione, morte & refurredtione adnecte-

7

hiftoriae enange

Pï

re (fibi vifi (ant recent

iores Judaci, perhibentes , vel Meffiam plane nom

moriturum eífe,ac proinde JE

(üum Nazarenum mortuum aliquando verum

] eumdem ifto mortis genere a parentibus

in

efle Meffiam. negantess ve

el

ipforum non effa affe&um,quo illu

m defün&um effe narrant Euangeliílae:

O. fànioris mentis etiam inter recen

tiores contradicunt, ac

fe

Sedhis alii. paul

at

Metífiam & mor

ituxum & pofteritatem relicturum ad tenorem oraculo-

fe

ab orthodoxis ecclefiae Judaicae Doctoribus expofi-

rum propheticorum

Et licet quidam referant , eum non efle in

fa

torum,, indubitato ftatuuut.

lc

crucem füblatum , quia id mor

tis genus in maleficos ftatuere Judacorum

fuerit ; veram

tamen lE(u Nazareni mortem: ad-

fr

Principibus licitum non

flzuunt, ita quidem vt la

pidatus , ac deinde in liguum ,fuspenfus fuerits

NAG.

XI

vid. ABARBANEL in Ef p. 25. Cocc. Sanh. p. ä65. imo ob mortem cjus

horrendis diuinae irae judiciis parentes fuos , fequeipíos tam longo exilio,

durilimaque qua adhuc adfliguntur calamitate, punitos effe, profitentur.

ts

Vid. HOTTiNGERI Corpeud. Theol, 74 p. Yoo. Not. g. Non opuse(t

pluribus, veritatem mortis JEfu Nazareni, teftimoniis Judaeorum adítru-

ere, cum in ipfo Talzzude, loco (üpra allegato, referatur ,

C

Paíchatis effe interfectum, SCHADBBAS fol. 67. a.

: illum in vefpera

&

[-

Quantum vero ad refurredionem JEfü Nazareni à mortu

15, ïa ttinet,

I$

ejus veritatem non palam quidem au&tores Judaici profitentur, necpro-

u

Rteri poflünt cum propofito in Judaismo perfeuerandi ; interim talia de

Seruatore Noftro teftantur, ex quibus per coníequentiam iidem teftes

ti

refurre&ionis Chriftireputandi funt.Profitentur nimirum Judaei, qui termi-

Ye

hum temporis aduentui Meffiae praefixum & in oraculis prophetarum fatis

[

perfpicue determinatum praeterlap(um effe fentiunt, veniffe Seruatorem

& in Perta Romae inter miíeros veríati, tandem vero exaltatum iri,

In

i

ploffa enim R. SALOMON JARCHI, ad Ef. LII. 15. ecce feruus meus

intelliget, axaltabitur, & fublimis erit , haec de Metliae paffione & refür-

IS

re&tioneleguntureloquia : Rabbizi noftri boc de Aefffa exponunt s dicnmnt emm,

nt

quod Mefffas plagis affcéius . ficut fcviptum eft Ef. LIIT. 4. languoves-noftros ipfe

enulit & dolores noftvos ipfe portauit, €«& quod fit ia porta Romae (Chriftus autem

2»

€o tempore venit, cum Judaei füb poteítate Imperatorum Romanorum

Sv

jam fuerunt) izter lazguores babentes , ut dicitur in libro [anbedrim. - - - Ex-

n5

altabit. Dens. fautlus ( beueditlas AMefftam plusquam. Abrabam, & exaltabitur

fa

plesquam. Mofes - & fublimis erit plus, quam angeli, — Legitur iflatraditio in

-

Berefchitb Rabba &c, Vid. Raymundus Marrimid. c. p-.389g.. Alio modo Ju-

Is

daei fidem füam teftantur de Z4e/fa fuo bes 7ofepb, cündem ad expiatio-

le

nem populi moriturum, & a Z4e/fa bez David relüscitatum iri.

In tracta-

[

tüa AFKAT ROCHEL, quo de doloribus Meffiae agitur, (vid. BV X-

i G

'TORFF Bibl. Rabb, p. 364.) ita nonum fignum aduentus Mefliae propo-

te

nitur: Zichael tuba clanget. clangore smagmo , & diffisdentur fepulchra meortuo-

g«

THUL Hieroþl)mi; C Deus ve[uscitabit cosz. AMeffías quoque. ben David & Elias

I

propheta. fuscitabunt Mefffam ben Tofeph &c, Vid, Eifenmenger,l. c. T. M. p.715.

Chriftum praeterea veri nomiriis miracula edidiffe & leprofis fanitatem,

us

immo mortuis vitam reddidife, quae opera ipfi maxima judicant, palam

Cs

eloquüuntur ; licet eumdem haec, per Scber bampborafch

aeftitiffe , mi-

är

AC

ferrimi tradant, quae deliramenta toties jam repetita

refutata toto

ambitu profcrre, tanti pretii non aeftimamus, vid. Efezezgeras l.(:. p-154.

t

feq. lilud tamen certo certius ex illis hoftium teftimoniis colligi poteft,

Itx

tantam Chriíti miraculorum füiffe euidentiam , multitudinem & excel-

lentiam, vt nec [ümma Judaeorum prauitas & mentiendi temeritas, vllam

Bs

lane negaudi;

ia

t5

fpeciem rfepcrire potuerit, cadem p

2

hil.]c'. ad mendac

&

d.

XII

& turpiffimas blasphemias confügiendum, neceffum putauerint , quae

veritatem potius confirmant,quam deftruendam fibi ftolidi propofuerunt,

^

Hoc ipfum igitur afferentes, JE(üm Nazarenum praeftitiffe miracula, per

nominis diuini virtutem , euidentiffime commonftrant, tantam miraculo-

rum cjus fuiffe excellentiam, vt omnino non daemonibüs & malis geniis

adícribi , tantamque certitudinem , vt nulla impietate ac inuidia fupprimi

& negari potuerint. Quodíi ille per nomen diuinum , vt perhibent, in-

dubitata patrauit miracula, quae immediatae Dei potentiae füpernatura-

les effectus funt, eadem ad confirmationem mendaciorum non efífe pa-

trata, fimul teftantur : quippe quod diuinae bonitati & (apientiae aduería-

retur , & non niíi ab illo ftatui poteít, qui de Deo fibi perfuadet , quod

mendacem erroneamque do&trinam immediatis potentiae füae operatio-

nibus ftabilire voluerit, quod nullus vmquam (anae mentis Judaeus fibi

perfuafit. Ad quem igitur modum miracula,a Mofe & prophetis per diuinam

virtutem praeftita , horum diuinae legationi & coele(li doctrinae fidem

fecerunt, quod ipíi Judaei optimo jure defendunt; fic quoque miracula

Chrifti, quod(i quoque ponatur, per nomen diuinum fa&ta effe, ipfum fue

iffe Legatum diuinum, veraquedocuiífe mortales, demop(trant, Fuitigitur

ex hisce conceffis Chriftus Legatus Dei; quemadmodum Judaeorum De-

&or Nicodemus ipíe, & collegarum fuorum nomine fatetur Joh. IlI. nemo

enim, inquit, poteít zavra v« erusía, illa indubitata Meffiae figna, in V.

T. jam notata, facere , quae tu facis, nifi Deus fingulari pror(us modo,

cum eo fuerit.

Monftrauit fe itaque Seruator miraculis fuis vt virum

Deo proximum, Zach. XIIIl.7. Cum vero idem praedixerit, (e tertio die

refurre&urum, huncque ipfum reditum in vitam,olim per prophetas prae-

