KaI600-3308
author: Bock, Johann Georg

i? UPE :

M —

l—

"O

D

LA

|

W

j

WW

m

L ——M—M———Àáà

M

|

-

L.

,f

—— —

bpra

———————— Q

m r r a a m r n n n

2

m

M ——

a asoo o p ANRE p

PROGRAMMA

RESVRRECTIONE

IESV CHRISïI

HOSTIVM TESTIMONIIS

CONFIRMATA;.

J QVARTVM,

IPS!S FERIIS PASLHALIBVS

EA, QVA PAR EST,

DEVOTIONE PVBLICE PROPOSITVVI

RECTORE ET SENATV .

ACADEMIAE REGIOMONT AN AE.

——

ALE

SE

x

R d

Un

A

&

/Q"

ja

ANNO

$

C

MDCCLXVII

Sy

(

S»

ä

lr

AW

N

A

U

«

s

r

REGIOMOVTI

SSN- Br

TYPIS HARTVNGIANIS

*)X**

;;'Q J g(»&- äsf"æä"

h?

II

eftimonia vav s£e de refurre&ione Seruatoris noftri J. C. per-

quirentes, id, quod /oefepbus protulit, argumentis quae maxima

nobis vifa funt, Programmate fuperioris anpi Pafchali, vin-

dicauimus. |ítud ducentis abhiric annis vario modo oppugna-

tum effe, eodem loco notauimus,

Ex quo enim tempore mceliores litte-

rae reftauratae funt, ingens quoque incredulitas, & modum excedens de

omnibus dubitandi pruritus inualuit. Multi tanto dubitandi de fcri-

ptorum integritate aufü , gloriam captare fibi vi(i fünt, quibus hoc , in

eppugnando Iofephi teftimonio, praeceps & continuum ítudium magna

ex parte tribuendum eft. Quo magis ante aliquot faecula nimiae cre-

dulitatis ac fuperflitionis vitio homines infe&os confpicimus ; tanto ma-

jori nifu in contrarium incredulitatis & nimiae dubitationis morbum re-

centiori tempore prolapfos videmus.Multi enim Critici , quo famam fibi

concilient; arma capiunt; & ad locum quendam veterum fcriptorum op-

pugnandum fíemet accingunt, illumque effe intrufum, nec ab au&tore

Ícriptum, faftuofo impetu contendunt.

Hi critico faftu turgidi (üis ad-

uerfus fcriptores domefticos pariter & exteros pugnis, armamentarium

recludunt empaeGis , .ex quo temporis fücceflu id detrimenti ac. ftoli-

ditatis prouenit, vt nulli jam teftimonio fides habeatur , quod tri(te fa-

tum COMENIVS jam praedixit, in Tra&, de vze zeceffario c. Vl, $. g.

fcribens: ZViff vagum illud fémperque adbuc: incrementa capiens dilanium ali-

quando frflatur, futurum efH, vt homises aut mbil legant aut nibil credant. Non

merita in publicam litterarum rem acquirunt, fed in eandem potius hofti-

g

les infultus tentant, qui femper aliquid , quod dubitandi faciat locum,

quaerunt , & in id incumbunt, vt contradictio obuerti poffit. Magnum

malum intulit credulitas, majus tamen omni veritati & teftimonio con-

tradicendi temeritas,

uantum ad Jofephi teftimonium a nobis vindicatum , dubia ab ad-

uerfariis caufae noítrae mota foluenda in nos fuscipimus, ita tamen, vt

non ad omnia refpondere animum induxerimus,fed ad ea tantum; quae in

receffü aliquid habent. Nec negandum, in bac materia plurain medium effe

prolata, quae magnum momentum trahere videntur, aft non tantum, vt

loco, quem occupauimus, cedere victasque dare manus cogamur. . 2r;-

ma ratio, qua aduerfus nos decertant, infignis hujus teftimonii debellato-

res defumta eff a filentio Patrum EV SEBIO axtiquierum,

JNon prouocaruut

4d boc Tofephi teflimenium de Chrifte JVSTINVS MARTYR, TERTVLLI-

ANVS,CLEMENS ALEXANDRINVS, CHRYSOSTOMVS, CYPRIA-

NVS aliique ; & quod maxime illud. [ufpetlum reddit, ne quideza in pugnis &

difputationibus [uis aduerfus Indaeos , in quibus tamen Iudaeum de Chriflo ma-

gnifice loquemtem — adcitare non. intermififfent, fs te[Limonium . boc in. ejus feriptis

agmmaduertiffent,

INon allegauit illad ORIGENES, za libris fuis coutra Celfum i

"n ey'm

iMïna petius alio loco contra illnd fcripffe videturs se PHOTIVS quide

memi-

E.

It

meiminit, qti tamen ex Tofephi [eviptis e

xcerpta fecit, ejusque libros Antiquitatum

Accedit, quod Patres mominati in [criptis

bis recenfsit, Bibl. cod. n.76. & 238.

fuis fatis frequemter teftati. fuerinty qued lofephi

.

libros diligeutifmme tratt aueriat,

«

uamobrem etam 1

llos frequenter 'im aliis pavtibus allegamnt ;

( in fpecif IV-

STINVS M. zz orat. cobert. ad. Graecos.

boris tribuit 77 77GIP'S in pro-

Circa hoc dubium, cui multum ro

legorn, i& Opp. Jofiphi & ia felellis capitib

us bift.

eccl. fec. T. c.. VII. Se&. L. $.

d Patribus EVSEBIO antiquioribus

20-37. in genere obíeruandum,

qUO

minus neceífarium vifum fuerit; a

d hoc in fpecie teftimonium prouocare,

habuerunt , vel bujus generis

Vel enim excitandi illud. occafionem non

probationibus,

a teftimoniis hominum petitis vti, nec voluerunt, nec con-

acra Scriptura &

fueuerunt , ip

fisque potius propofitum fuit ex S

Libris Mofis & Prophetarum cum fuda

eis difputare.

Quod Chriftus ali-

a multa patrauerit miracula,

ifto tempore

quando exltiterit, & in hac terr

non demum ex lofephi verbis demo

nflrare opus erat, cum ipfius & mi-

huc effet memoria, cum natinifatis »

miraculo-

raculorum ejus recens ad

rum , paffionis & mortis, pu

blica adhuc exftarent monumenta, ad quae

ant primi rei Chriftianae defenfores, Ea

prouocare tum temporis poter

hriftiin hoc orbe vita du-

demum aetate, cum elapfis aliquot (aeculis, de C

mpore contigi^,

neceffe vifum eft; hoc

bitari coeptum eít, quod E«febii te

Jofephi teftimonio hominut

m mente

s ab hoc dubio immunes praeftare.

luribus & exftantioribus pro fcopo fuo argu-

ä

Patres igitur antiquieres, p

mentis & teftimoniis ftipati, tanti non aeftimarupnt lo

fephum, vt de eo;

isce terris vixerit& — miracula patrauerit,

ï

quod Chriftus aliquando in h

Sed in

quod nemo tum in du

bium vocauit,

teftem eum compellauerint.

d. JVSTINVM MARTYREM , qui in Dialogo,

Ípecie , quod adtinet a

uem cum Tudaeo Trypbe

zt habuit, lofephi teftimonium- non allegauit,

(i feri potuiflet, magnum momentum Juftino

cujus tamen alicgatio ,

aliatura videturj notandum , qu

od ex filentio hoc nihil certi pro-

flarium . comparuerit Juftino , alle-

bari. poíTit.

& quod minus nece

gare lofephum, nec teftimoniu

m Scriptoris hiftorici

magnum pondus

ime cum Iofephus, fcriptor tuin recentis-

habuiffet apud Tryphonem, max

fimus Iudaeis ipfis fufpectus vide

retur, quippe quem pro Apoftata ha-

buerunt.

Non animus fuit Juftino ex au

&oribus faecularibus & homi-

numteftimoniis disputare cum Tryphonc;

fed ex ipfis prophetarum libris

do&rinam Chriítianam & deitatem Chrifti adítruere.

Praecipue de ho-

nore diuino Chriíto tribuendo Jufti

nus-cum Tryphone egit, in quo argu-

m Jofephi praeftiturum optime augu-

mento parum auxilii fibi teftimonia

ratus eft , cum aduerfarius ipfius ,

ea fine dubio, quae Jofephus fcripfit,

concefl[iffet,

'Tandem ex eo, quod

Iuftinus non allegauerit Jofephi tefti-

tie 3

monium;in fcrip

MAm w

d noítra tempora feruatis, non fequitur;

quod iftud tum

um, nec vllibi ab eo citatum fueri

t:cum

temporis in illis plane non inuent

A

Juftini

EM

g

ART.

——

a t^

——

F—.

r at

IV

Juftini haud paucos libros periiffe; nec noftra tempora attipiffe, certo

certius fit.

TERTVLLIANVS faepius citauit lofephum, quando fcilicet

in Apologetico defendit ludacos, quorum cukus religiofus a paganis illu-

ebatur.

In do&rina autem de Chrifto, praeftantiora habuit teftimonia,

AGQa nempe publica Irhperatorum & Senatus Romani, quibus ipfe mu-

Nec

nitus, (ine vIla cau(ae fuae noxa, hoc teftimonium praeterire potuit.

teflimonio,

Tertulliano commodum vidcbatur , aduerfus ludaeos ifto v

lt;!,

cum illi éodem plane non. commoueantur ,. nec omnimodam fidem ci

habeant.

Accedit , quod ifta actate nemo de Chrifii in hac terra, con-

Ea

uerfatione & miraculis, in omnium confpectu pa

L

E

tis, dabitauerit, Etquis

tandem eít, qui nefciat, quod . Zerz/azus paucifIimos fcriptores graecos

llegauerit, quod ideo-orniffum ab illo vulgo creditur, quod litteraruim

graecarum baud ita gnarus faerit, vt libros.hoc idiomate fcriptos fibi fa-

miliares reddiderit,

Non quidem allegauit Tofephi verba CLEMENS

ALEXANDRINVS, licet L, l, Srrozat, profiteatur , fe con(üluiffe Lofe-

phum; fed quoque non tanti illa aeftimauit in ifta materia, qua ipfi pa-

rum, immo nihil prodeffe poterant,

Nemo enim tum negauit Chiiftum

in Iudaea paucis retro faeculis vixiffe.

Táàndem certo dici nequit, eun-

dem in omnibus Ícriptis füis hoc Iofephi teftimonium non allegaffe ; cum

perplures ejus libri omnino deperditi, & ab haud paucis fragmenta tan-

tum ad noftram aetatem peruenerint.

De reliquis coetus Chriftiani Pa-

tribus idem, quod Jam didtum eít, dici poterit. ORIGENES quidem fpe-

ciém prac fe fert, ac fi eftimonium lIolephi in Codice, quo víus eft; non re-

perierit. ItraenimComment. inMatth.de Iopíeho inquit: xau voavuasor égwy,

ovi TOV Vya'av z ppov 8 Xara 6T auuevoc éweti xroisov , sÓgv "yevov Ya dyacuon vimy

SuceTUQITE T0CQUTTI X. T. X. Et L. L. coszira Celfum:. 0 auvog Wi vorys aarisom

79 Ws «cgw. Scd ex his Origenis locís id tantum colligi poteft; velle

ftrenuum hunc fidei Chriftianae defenforem indicare, quod lofephus num-

quam vt Chrifti ciuis, Seruatorem, tanquam- verum & aDeo promiffum

Mefliam füsceperit, eumque confeflus fuerit; ac proisde, id quod Orige-

nes de Iofepho dicit, cum iisquae Iofephus de Chriflo teftatus eft , non

pugnant, fed inuicem optimeconciliari poffunt. Id enim; quod Chrifticiuis

fucrit, Chriftumque tanquam verumMeffiam füsceperit ex lofephi teftimo-

nio controuerfo colligi omnino nequit. Quando enim dicit: CHRISTVS

HIC ERAT, Hicozymni recte (iceffert: & CREDEBATVR ESSE CHRI-

STVS. Hisenim verbis: 5766 7» o yeiv« non fidem (nam in Chriftum

teflatus eft, cum potius fübaudiendum fit in.hac propefitione Aeyepitree;

f. hic cft , qui diccbatur Chriftus, vel; qui füb nomine Chrifti gentilibus

innotuit. Male hinc argumentatur Lscas Offander in Epir, bifl. Eccl. Te-

füismonimm To[ephi de Chriflo ego emmine fuppofititium effe éredo - - — fi enim To-

fephus ita de Chriflo. fenfifet ,. vt teffimenium illud prae fe fert ,. Iofephus fuiffet

faltem Chri-

-Cl!rijiiamlgi enm tauen 1 ommibus ejus [cripes mhil pror[us, quod

f'anismum

m

V'

^v

flianismum redole:t;, reperi péef. — Potuit omtnino lofephus ea de Chrifïov

fentire, & tamen non aflenfüm firmum praebere propofitioni: lefus eft

Chriftus,a Deo per prophetas. getiéri humano inde a Paradifo promiflus

Melfias; nec Chriltum ita agnouit , quemadmodum eum agnofcere :

confiteri decet verum Chri(ti ciuem &discipulum ; immo potius omnia,

4quae in Chrifli gloriam eloquutus eft, non ex animo fuo, fed cx vulgi

captu & tanquam hiftoricus; aliorum opinionem enatrans , loquutus cft.

Praeceps binc plane judieium & à veti Gimilitudine remotum cít, quod

tulit Z/2acus Feffas ,in. Olferv. var« Losdisi 1683. adítruens, quod lofe-

phus Chriftum tanquam verum & patribus promiffum orbis hujus Repa-

ratorem plena fide lüsceperits nec nox Z 4 J"bifton , qui in Anglica

operum lofepbi translatione;adeo in defendendo hoc teftimonio proccs-

fit; vt flatuerit: Jofephüim non Chriftianum tantum fuiffe ; & tanquam

Chriftianum illud fcripfiffeg- fed pofthac.quoque munere Epifcopi Hieroe

folymitani defunétum tuiffe, . Iuxta haec, ad ea, quae ex Origeze aduerfus

noftram (ententiam proferuntur, refpondetur ab aliis, quod Orzgezes

forfitan habuerit codicem a judaeo quodam jam mutilatum: quod vero

eam ob ratíonem vix ftatui poteft, quia exinde coliigimus, legiffe Orzgee

»ez hoc Jofephi tetimonium de Chrifto, cum bunc expreffe dicit tuliffe

magnificum jutftitiae teflimonium 7aceJo, Chrif fratris quod Jofephi de

Chrifto mentionem certo certius fupponit.

Citauit fine dubio Origeze: eX

fola memoria labili Jofephi fententiam , textum vero ipfum ifto tempore

non ante oculos habuit.

Quod vltimum faepius. a Patribus, vt alia oc«

cafione ita in fpecie eirca Iofephum fa&tum effe j ex iftis allegationibus

patet quarum teftimonia plane in lofephi libris hodie 5on confpiciun-

tur.

Sic ad Iofephum [cribentem 'prouocant de dirutis propter ibjue

ftam Jacobi necem Hierofolymis, de loanne Baptifta propheta, de Chrifto

cum facerdotibus adolente in templo, Orzgezes coztra Celfum L. T. & l, &

in AMattb. XI.. Enfebius Hift.. L. lL. c. X XIII. Hzeresymts: Catal.: feript.

Eccl,c. H & XII. & .Svidas tit. Iummmoc & lgrec. Fecerunt itaque id

ipfum; quod adhuc faepe accidit ab illis ; qui fcriptores allegant, fcfipta

vero ipla non |infpiciunt, illisque fenfum plane. alienum tribuunt; nifi

uis ftatuere vellet; omnia haec loca olim in Iofephi fcriptis leda, a

Judaeis vero erafà atqueexpuncta effe, quod Zizerio probabile , , Fabricre

vero l, c. a vero remotüm videtur. Deeo; quod PHOTIVSlocum hune

filentio praeterierit, pluta dici non poffünt, nifi quae jam omniambitu dicta

funt a Daubafe l, c. £. 201,. Fecit quidem Phorius ex (criptisantiquioribus

excerpta; fed quar facile aliquid in illis praetermittitur ; quod tamen

omnino dignum, vt excerptum fuerit, faltem nonnullis ita videtur, In

hoc excerpendi negotio; quo Phoriu; fungebatut; liaud raro negligurítur,

quae facile obuia , peruulgata & ab aliis jam obferuata deprehendi-

materia tes f& habet

Phetius enim

mus, Et itg quoque ja fubltrata

i

Ccum

.AKS"

NI

de Chrifto notum emnibus , totiesque ab

cum videret, Jofephi locum

]

aliis (criptoribus (quorum fi

ne dubio librorum haud. exiguus numerus

citatum , nonlaboris & operae pretium

fequiori aetate deperditus eft )

Cuiomnia

duxit, illum excerpere

, & toties repe

titum cibum adponere,

fatis eft,non videntur, is perpendat, ex ipfis Phorzi

haec, facere quantum

fcriptis haud exiguam p

erifle molem. vid. Caveus feript. eccl. biff..p. 48.

Patrum EVSEBIO antiquiorum, fequentia vt fo-

'Tandem circa filentium

brie perpen

dantur rogamt

i:: AN. VNICVM HOC PRAESVMTIVI

VM, REM TOT RATIONIBVS MVNI-

V ALORIS

ARGVMENT

TAM DESTRVERE POSSIT:

Temerarius nobis & vario refpedtu pe«

hoc yno fundamento, veterum fcripto-

riculofi

ffimus aufüs videtur, ex

aeuis, proxi-

rum libros mutilare, easq

ue periochas delere quas non a co

as ac allegatas videmus,

Inprimis hoc

miqu

e temporis auGtoribus repetit

n

in ca

fu cauffae non deficiunt , cur i

fli locum controueríüm non citaue-

ui eum citare debuiffe putantur.

Primis enim temporibus libros

rint, q

fi

ofephi va

lde rariores fuiffe facile judicari poteít, nec mirandum foret,

(altem non omnes haud vidiflent illos. Recentiffimi, ree-

antiquifTimi Patres;

lieionis Chriftianae Apol

ogetae haud raro teftimonia in fcriptoribus pro-

anis pro cauffa fua, obuia, filentio praeterie-

fanis Craecis pariter ac Rom

runt,

A5 ex hoc filentio in

ferri debite poffet, eadem effe (uppofita?

odice, a ludaeis primo ftatim tempore;

Fortaffe qu

?

idam Patres vfi funt c

1

cum

auca a

huc exftarent Iofep

*

hi fcriptorum exemplaria, corrupto &

-Nec incongrue

dici poffit, quod Iudaei,

?

Tofephi teftimonium

prae cifo:

|

tanquam hominis reli

gionem a p

atribus acceptam minus ac(limantis, vel

ejusque caufae patrocina

ntis, non admittere

Chrifto nimium fauentis,

voluerint, quod ex loco quo

dam Origenis in Matth. XIII. haud obfcure

colligitur. Hinc fadum , vt

hi 1*cligiox;is .Chriüianae defenfores ad- il-

lud non pronocauerint,

- Maximura

dubiorum pon

dus in eo repofitum creditur, 4«ed verj-

C coetus ab boc colletli

meile emnizo mom videa

t.ur,'fq[ephzm Judaeum, Chrif

V5mum-,Phari[atorum [eclae additiumsueriate

m libi adeo exofam pro-

boffem ivfeof]

Tanta enum eft

faum e[fes frbique b

oc te[limonio odium. gentis fmnae. contraxiffe.

Chrifli inmocentia, dignitate , C reditu 1n vitam, praeftantia,

hujnus teflimon pro

«t Tudaei bomints ingeututm

animumque Chriflo aduer[112 lopge excedat. — Nun-

Tudaeum bhaec de Sevteatore noftro [cribere potztiffey niec cone:

liari poffe, talia de

o]uam

quod de Tofcphe

Chrifto 1f

autem ,. ad elitum tamen funm dudaeum manfiffe »

cveditur,

AMulto. probabilius videri 5 4

wodfi ChrifHi mentiontm. in Tudacorum

ltà i Chrifli: contumeliam ( coétus

lifloria facere vole

erit y aillum potius mn

vel, fi bec fibi vifum won furrit 4 10tam de Chrifto

Chriftiani dedecns gurgirafe,

E

ejusque coets bifloriam frlenti

o praeteviffe , quemadmodum plura alia smomenta

j

co pede tranfat.

S. Euangeliflis comssersoratas ye

ouendum nuper maxime occupatus fuit

L

^

Crirkca hog dubium re

:

—

*

,

f

VII

p.22.íeq. Multa fuünt, quae hoc modo dubitantibus regeri poffunt,

Ante oronia nobis in memoriam reuocandum eft, firmum iftud Jofephi

propofitum, aihil fcribendi, quo partium ftudii accufari poffit, quod par-

tim in prooemio ,. partim aliis locis fcriptorum füorum palam profeffus

eít, de.quo fuperiori programmate loca citauimus.

Proinde veri firnilli-

mum eft, eutadem haec de Chrifto, vetitati cuique cognitae confentanea

fcripfiffe, vt gloriam, quam hoc vera fcribendi.ftudio acquirere voluit;

non amitteret , falfa & calumniofa narrando,

Obferuauit iftud veritatis

hiftoricae ftudium in aliis relationibus Chriftianae ciuitatis memorabilia

concernentibus, hinc non dubitandum , quin idern quoque in narratione

de Chrifto expleuerit, .. Laudat enim Ioanbem Baptiftam L, X:X. . VIIH,

vt virum optimum, qui ludaeos ad vittutis ; pietatis, juftitiaeque exetci-

tium excitarit, cujüs;caedes, ladaeis (ic putantibus,cauía fueritquod Hero«

dis exercitus ingentem ftragem paffus fit ejusque martyrium ludaeis &

Metropoli füae ruinam. conciliauctit,

Neque minus de Jacobo mino-

ri lufto, Chrifti fratre refert ; quod ipfius caedes omnibus bonis displicu-

erit, L. XVIIE c. VIL. Nulli praeterea Iofephi fcripta legenti incogni-

1

tum eít Jofephum non baec tantum , fed quoque pluta alia lüdaeis mi-

nus grata & bilem quam maxime mouentia libris fais inferuiffe , quae; fi

nece&arium videretur , citari poffent. . Cur non, qui tanta dicendi fcri-

bendique libertate vfüs.eft, eadem quae de Chriíto fcripfiffe putatur,

;

absque popularium fuorum formidine feribete auíüs fuerit, nihil adferri

poteft, maxime cum (uum veritatis ftudium, in iisdem (aepe caíibus, com-

probauerit. Potuerunt infüper horrenda Dei judicia in ludaeos & pri-

mariam eorum ciuitatem,ab irato Numine excitatay& a Seruatore quoad

minimas circumftantias praedicta , quorum complementum ipfe Zofephus

trifti vultu confpexit, & ex parte attonitus expertus erat, ipfi magnum

de Chrifto, quem populares calumniis, immo ignominiofa & dolorofa

morte adtecerant, conceptum inftillare, anirnumque poenarum & vltio«

nis diuinae adípe&tu commouere, haec pauca faltem in ejus encomium

proferre. . Nec quidquam |in hoc teftimonio relatum legimus, quod

fufpicionem excitare poffit, ab ipfo non effe profe&um , cum id ipfum,

faltem plurima, quae narrat, partim Judaeorum [Principes & Senatus ec-

cle(iaftici membra cognouerant, nec negare poterant; partim ab aliis

quoque Judaeis referatur,qui Chrifti mortem ex indelebili odio quarandam

ejus temporis focietatum & hoftili conjuratione. deriuant, qui tamen

omnes,in religionea pattibus accepta, pertinaces períeuerarunt,nec Chri-

íto idem cextramque exhibuerunt, Íd certo ex teftimonii hujus.argu-

mento inferri nequit, quod Iofephus; fi id, quod teffari ipfum defendi-

mus, animo credidiffet, non in Iudaicae religionis facris per(titiffet, fed iis

pofthabitis, Chriftum Seruatorem ejusque do&rinam profeffus fuiffet.

Verba

fed na

Vi |

cris C

Xerba enim ejus iü füperiori Programmate e

xfcripta manifefte common-

Ge. Ze

firant, hi

8 eum, non animi fuimet ipfius, fed vulgi declaraffe fententiam ;

a. 17

nec ideo

finiflri quid'de. Chrifto feribere, vel ejus miracula palam & in

a veri

plurium homi

num confpeftu fa&a & refüurre&ionem negare vel in du-

JO. 1

(ibi commodum duxiffe, cum ipfi aduerfarii & contradicen-

bium vocare,;

nio-F

tes timendi e

ffent, non tantum Chriíti eiues. ex Iudaismo colledti, qui

qui d

degebant, Rom, XV1, (ed Romani quoqua

Romae haud exiguo numero

quaec

ipfi,

jue Chriftam

m

Seruatorem jam profitentes, fiue ctiam pagani, inter-

(ine dubio teftes miraculorum oculati füperftites erant.

Omnimo-

Ípedt:

quos

Ccomrt

de enim cauit Jofephus,

nenarrationibus fuis displiceret Romanis. Huncin

cum

&nem vtitur loquutionibus,

apud Craecos & Romanos (criptores vfitatis,

ipfe 4

hinc omaia ad captum et

hnicorum exponit, hinc fae

pius hanc vel fimiles:

fimu:

vt caiqne libet , feutiat: hinc, quoque

huic adhibet formulas: fe 4e bis,

daeo

na, quantum ad Romanum imperium fp

e&ant, ita expli-

oracula diui

]ud.

cat, quo min

us ingrata fint Romanis, quod ejus expofitio fomhii Nabu-

opi n

foris inter alia comprobat.

Inprimis eumdem a mendaciis &

chodono

ad C

calumniis adue

r(as Chriftum-& rem Chri(lianam eructandis detrahere

VCIC

r

"

orum familia, cujus ipfe lofephus Cliens erat, a qua .

potuit 427

ufa Flan

Ccac

quoque nomen Fl

auii & ciuitat

is Romanae jus fibi conceffum, cul fami-

tribi

deo exofi erant , quaeque ante Domitianum ni-

liae Chrifto addidi non a

mmo Cliriftia-

Hua

hil aduerfi adueríü

s Chriftianorum coetum moliebatur , i

vitr:

m

fub hoc Imperatore ductos, in confanguincis fuis ha-

nos ad mattyriu

veri

buit. "Vid. Eafe

biu; L. l. c, XVII.. Poffunt, qui veri haud fimile repu-

mor

a honorifice de Chrifto fcripfiffe, vt aliter judicent, mo-

tat, Iudaeu

m it

D

prel

1

ftorum tempornm inter ludacos ftatt

im & religionis ratio-

ueri, quodfi

n fibi repraelentant, ,

tam

nem,nec no

n ipfius fzriptoris conditionem & habitur

Chi

iudaeis poft Chrifti adfcenfionem ,

qui cum polt tot tàn-

Multi fuere ex

lon

faque ejusdem miracula ,

n

a plaribus credita, a nullo falfitatis conuidta;

Tna

w

fun&o & terris exemto in fide períeuerantes;

credentes in eum, ipío d

cuj

imo credentium numerum

in dies augeri admiratione. perculfi viderent,

Ch!

de Chrifto meliora crediderunt ,

& quamuis ejus difciplinam nom

ipfi

fad

amplexi, co

etuique C

hrifti c

iuium jun&i fuerint, rerum tamen ab eodem

Ch

lorum fama, imo horum effe&tus & monumentorum

geft

arum , & tniracu

inf

intuitü à

ddu&ti funt, vt inf

igne erga ipfüm ftudium & venerationem te-

nei

dum tenaces;

ftareatur,

" Interim hi ipfi antiquae legis Mofaicae adhue

X

L.

d Chriftum conuertis & Mofaica flatuta negligentibus vt fe

gentilibus à

yelalias ob cau(as integram

adt

ju

ngerent a

fe noa itmpetrare potuerunt,

ej

li

cam cum ecclefíia communionem detrectarunt, Omaes enim

atque pub

£ut

judaeos fuiffe c

oecos & nominis Chriftiani boftes & obtrectatores ifto.

tar

e&o nequit.

Paulus quidetm a Cor. Ill ts. inquit;

tempore dicj prof

fed non omnium. ,Haud

dif

gat « uagüies (109

v Igdeutv) qo RaAUuM, lT a ;

a

mi

Pagani

$ I:a,titgdmarii h, € nec ?udaei nec

'p;iug;-i fucrun-t tum tempori

Ü

. i(fcd

—

IX

enerali dediti, verum etiam a fa-

fed naturali, f. philofophicae religioni

g

cris Chriftianorum non plane alieni. vid. Z4ich

, Reiffii Diff. (üb Praef. Gaft.

notte

in bif. 7ud.

iams

Ge. Zelizeri a, 1730« "dltorfii habita, p. 50. & 7o, Crullius Anglus,

& in

3. 1708. Losdizi euulgata,

de qua À. E. lat. 1709. p.205.

Non igitur

a verifimilitudine recedunt , qui cum Celeberrim

o olim populari noftro .

; du-

Libres 4I. pro teftima-

jcen.

IO.

ERNESTO GRABIO in Precf. ad Dasbzfi

illis

nio-Fl. Jofephi de J. C. ftatuunt,

accenfenfum effe Jofephum, quippe

, qui

nJoaune

ejusdem Praecurfore & Jacobo optima

oqua

qui de Seruatore, nec no

Chriftiana vlterius deliberandi occafionem ex-

inter

quaeque credidit, de re

jimo-

fpe&auns , Gamalielis ratioc

inium fuüum faciens A&. V. 39. Chriftum

communi hominum forte pra

eftar*iorem effe judicauit.

Potuit Jofephus

Iincin

llis teftibus, 1 Cor. XV. 6. colloqui , vidit

tátis;

cum Apoftolis & quingentis i

miles

ipfe & expertus eft, vat

icinio

Chrifti de excidio hierofolymitano exatis-

fimum refpondiffe cuen

tutm , ipíe fcelera ac impietatem reliquorum lu-

oque

(criptis ejus in fpecie ex L. VI, de Jlv

explis

daeorum. aueríatus eft, quod ex

labu-

]ud. conftat,

& in nonnullis do&rinae Judaicae capitibus a Judaeorum

opinionibus ip

(um omnino remotum fuiffe ex libris ejusdem patet. Hinc

üs &

anto propior acceffit, quam reliqui Judaei, Quod

jihere

ad Chri(ti ciuitatem aliqu

vero non totum fe ac palam

eidem junxerit, id vel nimio legis Mofai-

a qua

cae ftudio fe&taeque zelo,

yel

1

rationibus politicis & faeculi hujus motiuis

fami-

D

awbsfs hinc Jolephum femichriftianum &

m nl«

tribuendum videtur.

riftia-

Hadfanus eumdem fuiff

e

virum ex baptizatis Joannis, ftatuerunt. Licet hi

Jofepho fentire videantur , id tamen propius ad

is ha-

vltra quam par eft, de

d Effaeorum fe&ae addictus, quae proxime ad

repu-

veritatem accedit, quo

»Imno-

moresChriftianos a

cceílit ,

quamque a Seruatore nullibi nominatim re-

2. la

Imudiftis,qui Sadducaeos paffim damnant, memora-

ratio-

*prehen[am nec

dhuc dubiüs & opinionibus fe&tae fuae confiritus de

ntant,,

tam legimus , a

ttin-

Chrifto certi quid ftatuere haefit

auerit, interim a calumniis & conuitiis

fe profitetur, quod Effaeorum fedta fihi

uicta,

longius remotus fuerit. Ipfe de

Praeceptore Bano. quodam haufit, in

antcs,

maxime arrideat, cujus placita ex

erent,

cujus contubernio tres quoq

ue annos exepit.

Hisce dubiis impeditus

Chrifto non veri nominis mir

acula, fed cum quadam animi fluduatione

n nomn

bus diuini aliquid fübeffe poffit, quod multi

odem

fa&a PRADOXA tribuit, qui

F'orum

Chrifto tribuerunt Matth.

XXIL 16 1o.

Ill. «. eoque in coelum eue&to

infenfffimi hoftes & pagani o

btre&atores mirandorum operum mentio-

m te-

o Gretins de veri Rel, Chriff.

DACes,

nem fecerunt & de iis teftati fünt. vid. ag

vt fe

L. II

Idem verbis: $SI MODO VIRVM

DIGERE FAS EST, quem-

admodum totius orationis

feries docet, indicare voluit; fcilicet, quod

egram

e fe tulerit,

Sic quoque radi-

| enim

ejus perfon

a diuini aliquid & mirabilis pra

es ifto

tum Chrifti ad vitam,

non quidem indubitato & fideli mentis amplexu

fanquam verus Chrifti confeffor afferit;

fed tantum adparuiffe fuis

nquit ;

didit,. Apoftolorum

Haud

difcipulis poft

mortern refezt, quibus fine dubio cre

miraculis maxime comrmotus,.

Tanti vero non inualgit ipfius de Cb

rifto

"agani

con-

fed

-

o

H

-

X

conceptus, fauor erga eum & proþoüum de eo vera fcribendi, vt pro»'p-

collati

terea rerum terreftrium ja&uram (uscipere, omnibusque praejudiciis re-

incon

nunciare conftitutum habuerit. "Totcalamitatum genera, quibus Chtifti

& in

adficiebantur Confeffores a. gentilibus pariter ac ludaeis, virüm aulicum

ine

[EUQe

antiqu

ad terrena & ad faeculi hujus felicitatem intentu:m imped

runt, quo mi-

extrac

nus Chriftum, 6jus do&trinam coeleftem & inuifibilia bona ample&tendo ;

tantam- fibi contraheret miíeriam.

" Verifimile eft eum £imiliaritate

necelf

modo

& confortio conjun&um fuiffe, cum quibusdam Chrifti civibus iisque

terfec

eruditis & litterarum doctrina inftruGtis, qui ipfi varia prophctarum de

Meffia vaticinià, aliaque his fuperftruéta argumenta explicando. & ad

puniat

ac vn

Jefüm Nazarenum adplicando, aliquam fültem erga Magiítrum fuüum in-

Princi

ftillarunt reuerentiam, Fortaffis ctiam hasce inter praeparationes ad ple-

Certio

nariam de Chrifto vero & vnico generis humani Keftauratore conuicti-

enem perueniffet, nifi tum temporis multorum popularium fuorum opi-

quibu:

'f;requ(

nio de duplici MeíIia inualuiflet, vno miíero & aerumnis ac adfli&io-

eaden

mibüs agitato, altero imperante regnorumque hujus orbis potituro,

fufpic

quod vitimum gentis praejudiciorum caligine obtectae refugiam fuit,

tis. m

eum ormnibus fuis munimentis a coetus Chriftiani Antiftitibus expulfi, ni-

Acceffit ad

quasd

hil praeterea quod Chrifto opponerent,: effingere poflent,

contr

baec quae diximus , in Jofepho adulandi propofitum ; cui tribuendum ,

":

princi;

quod Libr. VÍ. c. XXIII. de Bello 7u4. ftatuerit; promiflfionem diuinam de

mand

Kege ex Oriente prodituro in Vefpafiano; qui, fcriptori aulico ad adu-

jus 8

landum compofito;, ipfo Chrifto praeftantior fibique vtilior videbatur,

€ffe completam. ; Loquitur de hac opinione, quae ifto tempore multo-

vix q

curp

rum animos occupauerat, Zaces Hj L. V.c.XHE. his verbis: Twm

enim: pluribus perfuafo iuerat, amtiquis facerdotum. litteris contineri , eo ipfe

aliqu«

cutn |

pempore vt valefceret ortens profeilique Tudaea verum potirentur , quae ambages

Vefpafiauum ac "Titum praedixerant, quae quoque iisdem fere verbis a 5uwe-

quae t

icript

tonio i2 Fefp. C.1V. repetita leguntur. Si itaque hoc de Chrifto teftimo-

nium debite penfitamus in eodem Jofephas nihil dixit, nifi quod homini

genio

A;zglu

politico optime conuenire, (ibi perfüuadere poterat.

Non enim licitum

tantum , fed pro vitae fuae ftatione & iítius temporis circumftantiis, ne-

gefatm

proba

ceffarium quoque duxit, fümmo adulari Principi, eundem vt alterum

& ciu

Meffiam venditare ficque quouis modo ejus captare gratiam. Quia vero

füs «

a Judacis offenfus erat, quippe ab iisdem tempore obfeílionis Hierofolymi-

nae B

tanae variis injuriis adfe&us , hinc eos gentem malam , temerariam & ad

ne vc

feditionem procliuem adpellat, quod certo fcriptoris Judaei de popula-

ribus fuis teftimonium vix quisquam augurarctur.

Licet igitur Juda-

litate

in ho

istno vltimum dicere vale noluerit, quia tum Chriftí ciuium calamitates

nonü

ipfi- fuscipiendae fuiffent, vindictam tamen de Judaeis fumendi occafio-

tio fit

nem non praetermifit, quare Chriftum f. Meffiam priorem a populari-

Veru

bus (uis effe accufatum caedique traditum , narrauit, Quodíi itaque ea,

fixit,

phus ,

qu diueris locis de ïgfpaüfa«qg & de Jefü Na

z?renq dxxxt Jofe

*

tanto

H

golla-

!

ais

XxI

: proþ—

ciis re-

collatione inftituta compar(amu*sï, hunc gjus fenfüm homini aulico non

inconuenientem exponunt; Populi Judaici Primates offendiffe, accu(afle

Chtriftt

ulicum

& in crucem egiffe alterum Meíliam haud, paucis Prephetarum oraculis

antiquis defignatum , vili & abje&a forma ipfos inuifentem , docentem &

uo mi-

jiendo;

extraordinariis mirabilibusque facinoribus doGrinam (uam confirmantem

necelfe binc effe, vt alter Meffias potens. & manu bellica inftru&us boc

aritate

iisque

modo regimen füuum gloriofum pariter & tremendum reddat, vt de in

um de

terfe&oribus prioris MefIiae vindi&tam fümat, hos maleficos jufta vitione

& ad

puniat, ficque prophetarum divinorum vaticinia de ipfo in litteras relata;

um in-

ac vniuerfale Mefliae gloriofi régaum delineantia; impleat. Hocipfío &.

ad ple-

Principis & popali Romani gratiam ac fauerem fibi conciliare poffe, certo

nuicti-

certior Íperauit, -

Nemo vmquám in dubium vocauit ifta Joféphi loca;

quibus aliquatenus gentilismo blandiri videtur, quae in ipfius [ícriptis

n Opi-

Bi&io-

Írequepter occurrunt, ab eodem au&ore fcripta efle , nec quisquam

eadem a gentili quodam deorum fi&itiorum cultore effe intertexta

dtüro,

n fuit,

:

füfpicatus eft.

Sice, g. fa&a inter Judaeos a Mofe aliisque prophe-

tis miracula cum praeclaris Heroum inter paganos facinoribus , imo

)fi; ni-

(fit ad

quasdatn V. T. narrationes cum gentilium fabulis comparauit ,. & L. II..

contra Appionem illud effatum Exod, XXIl. 38. « Dzis zez detrahes, et

)dum ,

^

am de

principi populi tai. ne maledices, it& explicat: quod non illudendi & blasphe-

d adu-

mandi fint illi; qui ab aliis gentibus dii reputantur, $i igitur haec & hu-

batur,

jus generis alia, quae a Judaeo in fauotem gentilium eaunciata vix ac ne

nulto-

vix quidem ex(pedares, Jofepghum fine omni dubio auctorem habent,

Tum

cur periocham banc controueríam, quae a Chrifti ciuibus in commodum

eo ipfe

aliquod verti poteít, non (cripferit, nulla ratio adferri poteft , inprimis

N

cum plures caufae füpra allatae eumdem mouere potuerint, ad (cribenda,

inbages

a Sue-

quae eum fcripfiffe defendimus. — Alios teftimonium hoc de Chrifto cum

ftimo-

icriptore Judaeo conciliandi modos practerimus , inter quos multo in-

jomint

genio expofitos animaduertimus alterum, quem AZarrisius, alterum, quem.

icitum

dnilas quidam azenymus excogitauit, quos attigit Zacebss Seresis; in Ott

i$, ne-

getammleten geugniïïen von Cbrifto p. 233. feqv. . Quantumad id, quod

terum

probabilius videatur: Jofephum planefilentio praeteriiffe hiftoriam Chrifti

& ciuitatis ejusdem; vtique adparet, nonnullarum rerum ab Euangeli-

a VCTO

julymi-

ftis commemoratarum , v. g. Infanticidii a. ZZarrbaee deícripti, pisci-

nae Bethesdae a 7»asze indicatae , aliarumque; rerum in Jofephi fcriptis.

| & ad

»pula-

ne veftigium quidem rcperiri; ex hoc vero filentio nulla plane probabi-

Juda-

litate colligi poteít, eum quoque de Chrifto, & de omnibus rebus, quae

litates

in hoc teffimonio proponuntur , filentium obferuaffe.:

Omifit quoque

:cafío-

nonnulla ex hiftoria veteri Judaica, quorum in fcriptis diuinis V. T. men-

ulari-

tio fit.

Quis inde argumentaretur, reliqua non a Jofepho effe fcripta?

