Verum €a,. quae Jofephus filentio praeteriit, pro fcopo, quem fibi prae-

dC C3,

phus ,

fixit, leuiora vifa funt, meraeque circumftantiae ad hiftoriae nucleum

Ifta autem, quae hoc continentur teftimo-

tantopere non neccffarïlac-ï.

BZ

;

nio

3

goHa-

z

i

XII

locz

nio non partem hiftoriae leuiffimam,

fed paimariam & principalem con-

alio

ftituunt, ex-

u

a non tantum plurima rerum ]u-daixcarum momenta pende-

D

Romanorum coafcriptae

Net

bant fed fine

la quoque totius hiftoriaein gratiam

nes

filum abruptu

m & nexu fuo deftitutum fuiffet, Quis enim putaret: Jo-

Chriftianorum a Chrifto ita dictorum mentionem fecerat ,

pibt

fephum , qui

Principis hujus coetus,

qui per aliquot annos docuerat ; do&rinamque

quic

faam miraculis firmauerat,

& tandem vitae denuo reflitutus obfignaue-

pre

Vft

rat, mentionem feciffe nullam, qua

i

m inftituti füi ratio neceffario exi-

ebat. Id autem quaerere, cur hoc

vel illud ficco pede tranfierit Jo(e-

qüa:

ne

phus, inutile prorfus eft & a

d rem praefentem nihil confert ; cum talis

abeffe debeat.. Quantam enim mul-

Jof«

rigor a le&ione veterum fcriptorum

daic

titudinem rerum inhiítoria Romana, quas potuerunt narrare auctores, non

memoratarum animaduertimus.

Non omnia ad finem fuum neeeflaria re-

plar

lum

utarunt, & quam facile in magna rerum memorabilium copia, quae

tem

ientem füa mole ac varietate obruunt, diftrahuntque, praeterire potu-

Chriíti perfonam & facta

rhei

exunt, Sed plane alia illorum ratio eft, quae

Trjol

zefpiciunt

quae celeberrimi hujus rerum Judaicarum fcriptoris memoria

cum fata a Chriíto, populo & primariae Judae-

re^3

excidere non potuerunt,

anti

órum vrbi praedicta, coetusque abipfo denominatus, ipfi perpetuo ob ocu-

los verfarentur. Ea enim quae ad Chriftum ejusque ciuitatem pertinent,

ipfu

tibu

in conuentibus & coetibus publicis priuatisque; confiliorum & colloquio-

tum erant materia, maximamque per totum orbem famam comitem ha«

fler

bebant

Tantum hiftoriae momentum rerum Judaicarurm.fcriptorem in

ifte

giefi

eximio dignita

2

tis gradu conftitutam publicisque muneribus praefedtum

tert

tecc

filentio prae

üffe, infpecie cum Joannis Baptiftae & Jacobi meminerit ,

quis eít,

qui-vt

hoc credat, a fe impetrare poffit.

maf

inci

defellus: omnis nexus ac erdiis in boc teflimonio, avgumentum.

eod

aduerfus illud. pugnanti

bus fuppeditat. — [INemtiquam enita [ecundum illorum: [en-

de ho leco amttor ipfe de Chriflo teflatus effet ,. ctm nec

qua

dezame TPMEHS COPO

Ver

quoad werla, nec quoad vem ip[am

villus cum auteccdentibas. d confequentibus ,

tC periaclm totum orationis filum dis-

aud&

nexus animadnucrtatur , ac proinde quia ha

tion

vumpit ,

ab aliesa maun intrufa videtur.

E&cogitauit illud dubium Capelles,

fimum in hac materia effe Tillemesrizs judicauit,

fept

qupd graui

multo

fedi

.Sed nec h

oc argumentum caufam noftram dubiam reddit,

ne -

mhinus omnino euertit, Deleatur hoc de Chrifto teftimonium, & multo

tion

magis

omnis defideratur nexus, ingensque animaduertitur fermonis hia-

tim

tus.

Ponamus vero hanc periocham orationis ordinem interrumpere,

ftantibus adhue argumentis ,. im fuperiori pro-

hun

jnde tamen neutiquam ,

grammate magno numer

o. allatis , colligitur, ab alio effe intrufam.

pori

Hiftoriarum Architecto res memorabiles ifto

info

Neceffarium enim non eft,

bus

erdine in libris fuis proferre, vt vna alt

eram poft fe trahere & quafi

bis füperftites effent

Hin

articulatim copulata videatur.

Quam paucae no

mnia

s agnoscendae, quod íi o

Avltix

:' veterum feriptorur paginae pro genuini

loca

E

XII

loca pro fpuriis habenda füerint , quae— ita inuicem nom cohaerent, nec

alio vinculo artificiali; quod cujusuis arbitrio reli&tut eft, juncta funt.

z

Nemo hoc argumento vtitur aduerfüs 7bucydidem ; qui rültas digreffta-

nes & orationum fegmenta admittit,

Eft praeterea hiftoriarum princi-

pibus inprimis antiquioribus in more pofitum , vt, quando memorabile

e

quidpiam enarrare volunt, fermonem quafi abfcindant ; idque ex- imi-

roulfo profetant,; quod lectorum mentibus penitus iafigere fludent.

Víus eft 7ofephus crebris digreffionibus im aliis feriptorum fnorüm locis,

ä

quas tamen nemo vmiquam hanc ob rationem | intrufas judicauit. Sed

neque haec periocha omni refpe&tu pro digreffione habernda eft. Cum

Jofephus ordinem temporis & Chironologians in defcribendis rebus Ju-

daicis feruare voluerit, pro hac norma verba ejus nón fine nexu, necloco

plane inconueniente leguntur, In feriptis hi(toricis , quae fa&torum fi-

i

lum ad temporís nexum explícant, nioris haud eft, ea-quae ipfo facto &

l-

tempore juncta funt , longo copulandi artifício & vel grammatica vel

rhetorica copula conjungere. Quicunque ex hoc argumento veterumi

Ia.

fonumenta tanquam füppofita rejicere; & de eorum integritate dubita-

ge

re velíet, idemi ageret; ac qui totam hiftoriam pro fabüla, & cun&a ab

Ll

antiquis hiftoricis tradita; pro fpuriis ac fuppofititiis declararet. Imrno id

lt,

ipfum, quod in hoc teftimonio nexus curti antecedentibus & confequeri«

O*

tibus de(iderari putatur; caufae potius noftrae argumentumi aliquod fub-

de

flernit. Si enim ab aliena manu & Chrifti. quodam ciue, verba longa

o

deliberatione, adhibita arte compofitaque fraude effent ititertexta, idem

ifte impoftor majorem nexus curam habuiflet, Junxiffet eadem cum an-

lt,

tecedentibus, grammaticas copulandi formulas in auxilium vocando, quo

magis omnem commiffae nequititae füspicionem auertiffet. Ipfa haec

97*

incuría, ipfe formandae connexionis ncgle&tus monftrant, verba haecab

7,2

eodem au&ore effe prolata, qui plures periochas fcriptis füis inferuit,

d ^

quae ab antecedentibus diuulíae videntur. Sed dantur quoque in ipío

A2

verborum fitu, notae quaedam palam monfirantes Jofephum illorum

£j

au&torem effe. Confüetudinem enim obferuauit auctor in abrüpto ora-

4

tionis filo, verbo yaere; ad aliam rerum feriem trarifire.

Narrauit Jo-

fephus ab initio capitis grauem Judaeorum cladem; quam ob excitatarn

to

feditionem perpeffi (unt.

Tum fübjangit haec de Chriflo. Eodem pla-

ne alio in loco vtitur ordíne , vt poenam criminis, ipíius criminis riarra-

[to

ld-

tioni praemittat. Nam poft expofitam Herodiani exercitus cladem, fta-

re,

tim fuübjicit caufam, Joannis fcilicet Baptiftae truculentam caedem. Juxta

'O-

hunc copulandi morem , quem füum fecit, adponit connexionem a tem-

t

poris ordine : *wérar xeTa. vHTOV TOV XpoVov WycSc.

Deinde calamitati &

j

fto.

infortunio Judaeorum füperiori aliam hujus gentis cladem in fequenti-

lafi

bus adjicit, eamque a primo fonte, vnde euentus profluxerunt, repetit,

:

nt

Hinc narrationem praemittit de Pas/lzzz & Decio Mausdo, tanquam non

nia

Judaicae.

'Tilverin.g enim im

probitate

OCA

Avltimam caufam perfequutionis

facerdo-

B 3

—

[

XIV

Lol

(acer

dotum Zrubis (Aegyptii Numinis) exacerbatus, etiam de judaebrum

h

cris, propter illorum fcclus, feueram & acerbiorem fenten-

fa

peregrinis fa

Ad eumdem modum Sgereziss quoque. ia Ti c. X XXVI.

£iam tulit.

:

al

Acgyptiorum.

& Judacorum c

alamitatem copjunxit, his verbis: Exrerzas

fit

£eremoniais

lg

"

ptios Tudaicosque vitus compescuit, Et Taceitus Aunal. X.. M. c.

nt

LXXXYV. (. 4« dH

s2 eft de [acris egyptiis Tudaicisque pellendis. . Ad eun-

ja

ne modur 7:

efepbus vtriusque gentis poenam & ejus cauías con-

in

dem pla

hoc modo omnia cohaerere,

junxit,

Ex adductis quiuis colligere poteft,

fü

fi ila de Paullina non

ad antecedentía de Chrifto , fed ad (equentia de

hi

facris referas.

Qui interim iftam de

U

ilfis Aegyptiorum Judaeorumque

€x

p

aullina ment

ionem ad antecedentia referre vult, non omni ratione de-

Ccu

ofitum eflet, Jofephum aduerfus Chriftum

ftitueretur, qnod(i in aprico p

CK

imale animatum re vera fuiffe,

licet interim tanquam Hiftoricus ex verita-

ill

de €hrifto narrare voluerit, & ex caufis

tis ftudio gloriam captans, vera

pu

fupra allatis ex. parte quoque debuerit.

'Videretur enim bacratione

T

udaicum inimicumque aduerfus Chri(tum anim

:

u

m prodere, quod juíto

ad

breuiori & fuperficiari

ae de Chrifto narrationi, cujus tamen magnitudo

inc

& fama longiorem

ac folidiorem requirebat relationem ;

fufiorem foe«

gu

damque de libidine

Romani adolescentis , Decii sempe Aaundi , (ub zduubis

ter

ecie cum Panlliza in. Ifiídis templo expleta ; fubjunxerit hiftoriam, qua

cef

fp

do, Chrifto ex virgine nato maculam adfper-

(£acite

& quafi aliud. agen

qu:

ere ,

£oti rei. Chriftiana

e vulnus infligere , malamque famam iaferre

Ícr

Ab omni enim fimilitudine non abeft; quod in-

fibi propofueritq

te.

uito & relu&tapte;

immo alieno in Chriftum animo, breuem hiítoriae hu-

mtc

am-monumen

tis fuis inferuerit , quam fufjus & majori verbo-

can

us paxrticul

rum,

circumftant

iarum laudumque adparatu adpofuiffet , fi de illo bene

pe!

fenfiffet ,

& ex propenfo animi adfe&u (cripfiffet; licet non negandum;

quc

in hoc vltimo cafu,

plures de integritate hujus teffimonii dubitandi ra«

aQ

jam dubitant, cum dubiis minor locus relictus fit,

det

tjones habuiffe , qui

'"Praeter haec;

quae in medium proferuntnr a contrariae fententiae

reti

defenforib

us dubia, aliud eft, quod a ft

ylo in hoc teftimonio obuio de-

inei

fümitur, & a

Tagaquillo Fabro tnaxime vrgetur , cui in eodem ftylus Ja-

obt

fepho infolitus & reliqui

s ejus dicendi fcribendique modis diffimilis com-

pra

neque qui cjus veftigia prefferunt minimam fal.

paret. Sed ngque ipfe;

que

tem hujus a

flerti probationem addiderunt.

Contrarium potius validis

iNet

dftruxit Dasbufrus , parte pofteriori tractatus füpra allegati ;

tam

argumentis à

ui luculenter

& ad oculum demonfítrauit, omnia, quae in ftylo au&to-

falfz

dignofcendo obíeruari poffunt, fcilicet frequens vfus vo-

yis cujusdam

ex 1|

pgum. ac phra

fium modorumque loquendi & fimilis vocabulorum pofitia

tum

& ftrudtura ,. in hoc quoque

Jofephi teflimonio comparere; quemad-

h

Dif

inodum jn relignis hujus

fcriptori

s periochis. Ita enim non tantum om.

lent

pis' orationis neXus

-

&

*

pro

ferendi habitus inflruQus eft, vt non; ni(i ad

YO

deriuari poffit, & ne vgisä'quidcna

;oreghqm pc;tiner:, ab eoaq;

cula

D

X

r

H

XV

um

cula occurrit, quae non faepius ab eodem adhibita fuerit, Conftat enim

en-

hoc: teftimoniüm verbis phrafi

busque, ZZatbatiadae aut propriis aut valde

familiaribus, ejusque more c

VI.

ompofitis, vt inde argumentum internum

Za$

ab ip(ius Jofephi ftylo defümtu

fit, cujus valor & probandi

vis omnibus

m; pro integritate hujus teftimonii peti pos-

c o

innotefcunt , qui comparatio-

:

nem cum reliquis F/agi fcriptis inftituunt.

jam validum eft, ad defendendam

Et hoc folum argumentum

One-

confirmandamque teftimonii hujus

A Gs

integritatem , contra omnes

in contrarium fentientiuth

fü

ratiunculas;

d

btilitate magis quam pondere ae(limaridas,

lpífa enim teftimonii

-deé

hujus verba totidem füunt momumenta &

20

*

criteria ab ipfo auctore indita,

de-

€x quibus. certo judicari poteft, a nemin

sj

alio iftud proficisci potuiffe,

um

cui vnusquisque Jofephi libros aflidua perfer

ut

ans folertia calculum adji-

ita-

Ciet, quod Daslzfju; mira cam laude probai

t Neutiquam tamen cum

ufis

ilis pugnam ijnire-animus eft

; qui ex nonnullis r

ationibus f& perfuafos

one

putant , paucas admodum voces',

a Chrifli quodam ciue in initio ad

marginem codicis (üi adpofitas;

afto

fequiori tempore ipfi textui infertas cífe,

udo

adcoque hujus teftimonii text

um ita

potius legendum effe, ad quem

Es

modum Hieronymus eundem allegauit,

quod tamen ejusdem vim & ar-

ubis

gurh/entum nullatenus infrin

git.

ter monílrant, tanta adhuc

Quae in medium protulimus, luculen-

qua

argumentorum pondera non effe, vt ne-

ceffum habeamus concedere,

per-

teftimonium Jofephi efle fuppofitum, hunc-

errG

que fcriptorem temporibus

Chrifti proximum nihil plane de Chrifto in

1n-

fcriptis fuis narraffe. Nulla p

rae

gnans ratio vrget a cauíà noflra discede-

hus

re, cum fanum judicium & in

genium criticis regulis formatum, argu-

rbo-

menta ; quanta fatis funt,

fuppeditent

ad iategritatem hujus loci vindi-

ene

candam, d& dubia iniis dispellenda,

qui acqua mentis lance ornnia

ponderant.

Quodfi

Ufis

vero pluribus aliquando rationibus,

quas tamen vix

TA*

quemquam prolaturum füspicamur,

vi&i hoc loco:noftro cedere co-

a&i füerimus, ex filentío tamen

t

Jofephi tam demonftrato nihil omnino

)tae

detrimenti in rem Chriftianoru

m facram & diuinam religionem deriua-

retur, cum longe firmiori &

de«

mento.

inimobili fides noftra 'nitatur funda-

Quid enim exinde contra nos reli

gionis Chriftianae aduerfàrii

; Jo-

om-.

obtinerent ; quod fcriptor Judaeus

adeoque Chrifto infenfiffimus filentio

E-fal.

praeterierit, quod populo füo contr

arium noxiumque putauit, nihilque ne-

lidis

que boni neque mali de Chrifto,

cui tamen fete, coaeuus vixit, retulerit.

Nemo vmquam in ejus fcriptis a

li

3

x

ati,

quid Chrifto aduerfüm repetiit, quod

i to-

tamen hofltis referre non interm

ififfet, (i fub vlla verifimilitudinis [pecie

fala & blasphema natrando,

ciuitati Chriftianae nocere

! VO,;

potuiffet. Proinde

fitio

ex ipfo ejus filentio;pro bona caufà Dei,rebus fic

ftantibus aliquod argamen-

tum

nad-

peti poffet,ad minimum nihil d

amni inde ad eam redundaret, Vid.

Orme

Dif. Theol. bift, Guf. Ge.

"elimeri 1730.

"Alrrfii habita, -

qua Jofephi Hï

(i ad

. NQs

lentium /euang'elica&: hi&orige non noxiur

n eflc oüea*dlitur.

-

Sed

cula

»

o

g

T

XVI

Sed euida jam teftimonii hujus integritate , grata mente diuinam veneremur

prouidentiam , cni tribuendum, quod Jofep!

hi fcripta in hoc vsque aeuum & ad noftra

wuipora fint feruata,

quo ex ore quoque & calamo hoftis, & quidem non vilioris

conditionis, fed qui Sacerdos, coptar

um belli Praefe&us & Philofophus infignis ex-

ftitit, veritatis teftimonium conftet,

Juxta haec multum interett fidei Chriftianae vt

vaticiniorum Chrifti aduerfus Judaeos eorumque templum, primariam &

iuitatem. &

publicam rem com

plementum ptobe intelligatur ; nullibi vero hoc melius intelligi poteft,

Chrifti eaufae aduerfante, qui calamitates cladesque Judaeoruim vt

quam ex hiftorico

A

teítis oculatus expofuit,

ex quo ceu fonte, omnes inter Chriftianos, qui de his fcri-

&cceperunt

Diainum hinc grati praedicemus confilium ,

pferont , fua omnia mutuo

quod

fapientifime profpexit;

vt Jofephi fcripta per omnia faecula ab interitu fuerint

feruata.

Inprimis id grati agnoscamus, propter infigne de Chrifto teftimonium ,

quod Michael JFalrherus aur

o margaritisque pretiofius adpellat, ac nonnulli vltra

st quoque finguiari diuini numinis impnifu a Jofepho lit-

pretium tanti aeftimarunt,

zeris eonfignatum judicauerint,

Vt in hoc negotio dire&ricem Dei manutm miremur

Chryfoflomum jam monentem nos habemus 77ozz/. LVII. in Genefin, ita inquientem :

qsmro -yao vnc su|iyrawa 19 Üss coiac, ov n T&6 &x9esc 116 aA d éiae, au-

a8c paprugae Tromi vyevtcdon Tf aMj as

Ex quo enim msgis finguleris Dei

circa ciuitatem Chriffianam prouidentia adparet, quam quod praecipuus iítius gentis,

quae Chrifto infenfi

ffima fait & adhucdum eft, quaeque illum in crucem egit, fcriptor

hi(toricus luculentum optimo

Seruatori zeflimonium perhibuerit, quo inftru&i ad re-

i obdurati, cslumnias & obtre&stiones merito vtimnr.

Non tamen

pellendas popul

$

iftud, quantum ad nos, pluri;

ac decet aeftimemus, fed potius tanquam acceflorium

Non enim connenit Chrifti discipulo de religionis mye

miuori;quc pretii ftatuamus.

fleriis ac palmariis capitibus a

nimum fuum teftimoniis humanis, hoftium licet connin-

dire.

Superst infinitis

cere ; fed ipfam S. fcripturam fcrutari , Chriftumque ipfum eu

Ie/vh/alw

modis fscra euangeliorum tetra&ys, prbut Eufcbio & Theodoreto 3icitur, omnia T&v 227

teftimonia de Chrifti refurzectione ; cum yel vnus teftis diuino fpiritu agitatus fuffe-

ciflet, - Placuit autem Deo quatuor teítibus corumque fcriptis diuinis refürre&ionis

Chrifti biftoriam & yeritetem litteris confignatam orbi tradere, vt tanto vberius veri-

Hine Chryfoflemus Homil. L in Matth. &AAa Aeyeic uoi, ov 8X "g«

tas pateat.

XE&i Sig SUa y'yeMsiG s eBE TOU OTLTEXEL UEV

aAX w 3&(;59? Ia Xov g aMQuæ,

Qu TS'TO TET 'C'AC6G G'uvey oenqaa yeoau.

In hisce igitur teftimoniis diuinis, eum in finem fcriptis, vt eredamus Jefum effc

Chiftum filium Dei, &

er fidem in illum vitam aeternam coníequamur, hisce

diebus TRIVMPHATORI REDIVIVO facris , diligenter ruminemini, CIVES!

eidem in cordibus veftris, in coetibus facris & ipfo opere per totam vitam veftram,

pro acquifitis beneficiis ( yitae fuae fru&tibus toto pe&ore gratiasagite. — FograGeT6

fermento malitiae & nequitiae expurgato, & fitis tanquam infermentati, ficque in azy-

mis Bneeritatis & veritatis dies feítos fan&is exercitiis & pia &A0 8; occupati pie

decenterque tronfigite, nón ex confüetudine, fed coelefti gaudio perfafi tripudiantes

aeana canite CHRISTO VICTORI: abforpza eff sors in vi&loriam.

Vhi mors acu-

deus tuus2. vbi sua, o inferne vicigria? Deo autem jaudes, qui dediz nobis vi&foriam per

D

Iteque vos hoc veluti &7/Wx&9 ad coe.

gäi

Dominum softrum '-7. C. 1. Coy, XV. . 54.

*

1üs facros ablegamus: REX CHRISTE, TIBI SIT HONOR, HALLELV]JA? QVIA,

STI PRO NOBIS MORTEM , RESVRGENDO

QVAM PERTVLI

i

! DFV,IC!STL, HALLELV]A !

remur

noftra

ilioris

MS exe

nae vt

CHRISTO

[

em &

poteft,

uim vt

is fcri-

AGNO DEI EXALTATO,

iium,

cuerint

$.

nium

i vltra

ho lit-

»remur

ntem

Jranslatio portica. Cap. LIII.

22

6, aU

ris Dei

lefaiae (*)

g entis,

| ad re

criptor

tamen

Torium

nis my»

onuim.

nfinitis

Rebosah

v s£o

cce feruus nofter unctus

is luffe

e&tionis

Fidus exantlabit ommnem,

us veri-

| 8X 77g-

A

Quam gerit, cufam falutis

Scandalum, deformis, alea

um effc

,

hisce

Vilior, tolletur heros.

SIVES1

reftram;

Maximos confperget orbes,

TOLCETES

n ..'Ly-

Osque Regum contcefcet,

oati pieé

A

idiantes

Infcii cernent ouantes,

OrY$ acl-

'íam per

ngue non id audxcrunt, audiant. & iubilent!

ad coé

QVIA,

( Primo Dcum, poftea Prophctam loqucntem f flimus.

Es

Prghia — Sed quisifta credit, atque

Brachium fentit Iehouae 2

Ille enitn ceu planta tcrrac

Germunat radice ficca

Sprctus ac abiectus infans;

Et malis tantis laborans,

Vir dolorum, vir probrorum;

Nulla forma dignitasque,

$iC vt, obuclare vultum, nemo non rubefceret.

Or

At profecto damna noftra

Pertulit; poenasque diras,

Vindicis Dei piaclum

Quem fuiffe iudicarmus.

Sed luit peccata-mundi,

Proque nobis vlceratus,

Numunis concoxit Iras,

Pace quo frui liceret,

Vulnerumquc per cruorem nos medelas haufimus,

Inn

Nos ouis palantis inftar

Per vepres vagamur, omnes

x

Ad vias flexi finiftras.

Ll

Expiauit ille culpam.

Tractus ad mortis dolores,

Ad necem ccu mitis agnus,

Vel bidens tonfore coram

Pallet,- obmutefcit hifcens:

Ore fic mactatus vllas haud querclas protulit.

Nunc i5 angotis peofundis,

Iudicisque exemtus aula

Viuit, ob delicta noftra

Qui fuit plagofus infons,

Sürpe vitae exeifus almae,

Viuit,. & quis fecla vitae

Metietur atque prolein? .

-X

Gloriatur & .triumphac

1U$,

Innocens, in cuius ore nulla fraus, nec falíitas.

Inter impios fepulcrum;

Diues aft in morte factus,

Et manu contufus alta ,

Victima vitae immolata,

Semen aeternus videbit

Ac ouabit poft labores

Per fuum nomen falutis.

Reddct hic multosue 1uftos

Iuftus prc, qucm prcmcbant imputata cmmma

!

Hinc habebit praedam opimam,

Fortium feret rapinam,

Martysum cinétus corona,

Pro lytro morti foluto,

Proque millibus reorum,

Quos füpe hac vitae redemut.

Paffus, vt latro fceleftus,

D

Inter hos trabi refixus,

Tum preces fudit benignas pro ncfandls hoftibus.

M

'"Fer.

Pafchatos

L.

cl1o D»cc LXVII.

j

-—

——

—

—

—

——

du

r UR ME cU

PROGRAMMA

RESVRRECTIONE

W

IESV CHRISTI

m

Es

HOSTIVM TESTIMONIIS

CONEIRMATAs;.

as

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

E

QVARTVM,

R

Eä

EHIEEH

D

IPSES FERIIS PASCHALIBVS

DEVOTIONE PVBLICE PROPOSITVM

EA, QVA PAR EST,

ää

2

RECTORE. ET SENATV

£

ACADEMIAE REGIOMON : AN AE.

-

——

"

OV

72*]?

u

g&

D d

j

A

b

MDCCLXVII

8

ANNO

SS

)

E

N ÉN

$

äþ

a

X

POR

N

&;*;

6

*&

:

ää

i

REGIOMONTI,

SM r

TYPIS HARTVNGIANIS

*X*

Kq w f:(f;' 334

X)Q?n»xc;v'?

a Copvright 4/1999. YxyMaster GmbH . www.yx'ymaster.com