KaI600-3307
author: Bock, Johann Georg

!

[

:

Vaf ao sieae i

E UE ——

|

,

—

NOMT

e

TIFNAC CCSEIM RUT PERUS

EM

—— —— ——

——

——

—— —

-

TEX

/],ä

"'äfn

. PROGRAMMA.

RESVRRECTIONE

IESV CHRISTI

HOSTIVM T ESTIMONHS

CONFIRMATA,

TERTIVM,

IPSIS FERIIS. PASCHALIBVS

* EA, Q;VA PAR EST, DEVOTIONE

—

PVBLICE PROI OSH'VM

.RECTORE ET SENATV

ACADEMIAE REGIOMONTAN AE

AL

99

uY

p

LO

Á

ZA

us

,

ANNO

NS N

MDCCLXVI

]

m

l

:

p

REGIOMONTI

- 8/6,

"MP ER!S HAR I VN GIANIS

0;

:

KQ&»S!*

X

H

isquirentibus

nobis hofilum teftmonii de.

Chri&o ex morte

ft Pilatum, de quo ante bien-

reuiuiscente, & quidem.fcripra, po

nium die fefto Pafchatos-egitmus ,

Flavins Tefiphus , gentis Iudai-

cae Liviws ac Xexopbes , Bobiliffimusque "hiftoriatum au

&or,

loco collocandum aefíti-

uem nonüulli proximo poft facros " fcriptores

ddictum teftazi :-LE(am;

marunt, exhibetur.

Hunc Pharifaeorum fectac a

mirabilium facinorum "au&torem, veri-

homine vulgari fuiffe majorem ,

adfixum & mortuum, viuum

tatisque doctore

m, eumque cruci quarnuis

tamen discipulis füis poft tridu

um adparuiffe ,

B

& ab his ejus e morte

G

J

us ad noftram aetatem coníer-

ad vitam reditum affertum effe, (cripta

diuino factum effe, reputamus.

uata; perhibent, qu

od non absque nutu

Sunt haec verba ip

fius teftimonii Is2auc ag xouoAoyiee

; L. XVIIL c. lll.

rti Havercampi "Y om. .. p. 876. "ywezeu

$& XcTc, 78TOÓV TOV

— Edit. Sigebe

^

do£uv

X,govoy Lg086,

g

G anps érys aYÓpe ao

y Aeyüw xgn. "w "yag sago

&yüV "TOIf/TIl6s

idaceXoc av g, TV f

Qovi ca pO óccopav a, at woANS

w«u,? 5

mAnimnnh

$706 43V, X AUTOY

m Igdcuge; mroAASg 06 &AANunSG S7Tyenyevo s a.

&TiTSTIU]ROTOG — "IATR

-lVälilätl

TGO? "FD TOV ÓQ gag UW ,

"Qu

^

Wg(A)TOV [ wyæwna*avng.

EQawvryog auroic

VET £X «V

Susouc ao

- Orryt

E

aupacua

susoay TAV COV

vo» Ouav mQoQroy «auva, xes aM wogux

qspi auTS ENpTMOTOV, KG 6 YUV aV Xoisua

wev ao TEÓ GyOMa[MéVG) EX $Tf«

Asré ov CDuAov.

ium, aliud de foaseve Baptiffa ab

Datur prae

ter hoc Jefeph teftimon

Herode necato z4ztiq« u

d. L. XVIII. c. V. edit. Have

rt 'Tom. L. p. 883.

de fratre

lefü (qui dtcebatur

nec non L. XX, c. V

IIl.1. c p. 976-in quo

Cbriflus) Jacobo €ju

sque martyrio loquitur, quo

H

d vtramque infra allegabi-

mus, Sed de his;

cum nemo 1

ntegritatem illorum i

n dubium vocmucerit,

neque in illis refurre

&ioni Chrifli teflimonium exhibitum fit, opus non

eít,

vt hoc loco pluribus ag

H

atur.

De Primo vero pauca dicendi animus

ris eruditiffimis recentioriaeuo, integris adeo

nobis eft : illud l'ceta tot vl

m, & in vtramque partem

fcriptis iterum iter

umque füb incudem vocatu

examinatum fuerit;

vt vix noviquid deeodema

dferri poffe.videatur. Vid.

p. 140 feq.

Hinc,quoque Zavercampie pae

Fabricius in Deletlu argutm.

?Praet. $. g.

Vi verum fa-

rum circa illud adferre

vifum fuit, dicenti in

dila funt emuiay & qu

antumuis clamiteut Faber ,

tear, quae dici po[Junt,

bo'ita vt legitum, tribuendum exiflimo, quae-

qm' Allum

fequuntur, 00nino

JAfep

cumque fcriptoren 9o

bilem cau[a [

imulauerit, vt nobiliffimum boc emblema pur»

Pauca interim de €ó;

ftridimque, quae maximum

urae faae a[fueret.

nobis dicenda fünt, cum de teftibus adueríariis Chri-

trahunt momentum,

fto a-mortuis refüuscitato te

ftimonium ferentibus, meditationem inftituen-

tio inuoluere prorfus

l

tes; celebratiffimum ho

c lofephi tc&infxonium filen

mnes

nón queamus.

':äi*z.t'.'.

3X

m

Omnes tum graeci tum ecclefiae latinae Patres in ea füerunt fenten-

mentem venit, quatenus corum

tia, necaliter vmquam cogitare ipíis in

fcripta id teftantur,

genuinum hoc effe

Elavii Tefephi teftimonium. — Pri-

mum autem contra il

lud mota fünt d

ubia, cum ante duo faecula &

ftiani Do&ores Iudaeorum recentiorum libros

uod excurrit, coetus Chri

perlegerint, & de Flawie fefiphe ej

usque de Chrifto fententia ex falía

ludaeorum opinione judicauerint,

Cum vero fatis euidenter demon-

ludaeos recentiores ex inue

terato erga Chriftum odio plu-

ftrari poffit,

& in dies longius recedere;

rimis in rebus a Jofepbi men

te longe abefle,

z

.

hinc non, quid ludaei praeconcep

ta mpmlone

duti, (entiant, fed quid 7of-

(e tempore collocatus;fentire potuerit,

phus in ea, qua fuit ftatione ifto praeci

ac debuerit, norma (it necelfe eft,

ad quam controuerfia de authentia &

da. -

integrita

te hujus teftimonii erit; componen

Credita vtique eft ad

medium

fatc. XI/1. intemerata teftimonii huj

us fides

Primi, qui de eo-

niu; , luris Confultus,. qui

dem dabitarunt, fuiffe feruntur Hwberres Gifa

& Lucas Ofander, n Epitome

tamen fententiam füam litteris non commifit

bift. eccl.

Hosce Ante(ignanos plures

magno n

umero fequuti fünt, qui

onii dubitarunt, velillud plane oppugnarunt,;quos

vel de fide hujus teftim

inter nominandi Dav, 5

londellus , Tanaqu. Faber, -Alphous, Salmeron, jac.

Capellu s

Cloppenburgius ,

Sebald. Suellius , Richard Simoniuss Chriffoph. -Arwol-

, qui. illud vel probarunt, vel

d«salique. Major eorum eft numetus

dueríüs: labefa&tantes eam;

defenderunt, quorum praecipui

ejus fidem a

funt:

0A5

Picus Comes Mirandulaaus, Petrus Galatinns, CX Iudaeo fadius

Chrifti ciuis, /

Centur iatores Magdebw*genfe;, Sebaflianus 7Munflerus, Stxtus

[j

J[aacus Cafaubonus , Guilielmus Schickardus, Geor-

Senenfis , Cacfar Baronius,

Thomas Reinefius, "Thom. Bangims,

i5 Calixtus, Cbriflopb. AAdam, Rupertus ,

Gviliel. Spencerusy Henricus Valefius,

Daa. Hu

etius, Sam. Parherus, Tillemon-

tius, Cour. Horsejus, Theod. Hachfpaus

$, Tob. Conr. Danpbawerus, To. Mi-

g

Jo.. Coccejus , Hadr. Junins, AMich,

craelius, Tac, Ffferius, Tah. Gerb, Vosfius,

EF altbevus, Carelus Daubufiuss

Gvil. Bonjour,

Caueus, Conr. Dan, Fricky IFil-

liam WAifton Aulores Ov ollg

em. YOeltbift. 7ac. Serenins in Den. gejamte

fíd De$ Flavius Jofephus von

[eten Seugniffen Der

$yepben unD. bornám

$ baten 3Gft,

o6(u;

Frid, Eberh. Boy

£2 im Gitunbvig De £ebens uno bet

& longe plures.

Inter hos medii ftant

; qui lofephum quidem de Chri-

nt, aft paulo aliter , ac quidem teftimo-

fto non nulla fcripfiffe concedu

nium hoc hodie vulgo legitur,

adeoque ínterpolatum & nonnulla ab ali-

ena manu inferta effe verifimil

e ftatuunt ; Hasce partes tenent Srephanus

Ricbard. Monstacutius,

Wagenfeilius,' Jo. Henr. Frfinnss Thor. Ittigi-

Le Moynt,

ts To. IAMb. Fabricius,

& Fen, Bamngartenius , qui dubitantium argumenta

.

Y ín oer

validiora cenfuit,ladcoqueA ad negati

uam magis inclinare videtu

P

2lu5em.

IV

B

P. 898 N ( 8'27«'$.)' & Ofnesut Oa

?fligerm: YDcltb, "70 TX.

ebenaefcb. T. L. p. 235 -237.

Pelures,.qui vcl adfirmantium vel negari

tiumn. partes defenderidas fusceperunt, recenfentur a Thbows. Jriepo in bif.

eccle prim. faec, p. 4$6. & To; Ge. Bahbioin bift, ecel. N- , "Fom. 1. *

170-172. quibus haüd pauei addi poffent, ti hujus loci effet, indicem

eotum adornare,

Majorem effe maximorum virforüm numerutmi, qui

adfirmantium partibus fe adjunxerunt, certütn eft 5 aft non au&oritate

fed argomentis dirimuntur controuérfiae$ hinc jam exponendae fuünt

maximi ponderis rationes, quibus commouentur; qui genuinum d& a To-

fephi manu prófedturti effe teftimonium, omnibus déqua lance aeftimatis;

ftatiiunt.

His addu&tis foluenda erunt dübia, quibus fe fülciri putant,

qui illud feguiori tempore infertum , vel pro caufa rei Chriftianae quoad

praceipua momenta interpolatum effe, judicant.

Primumioitur argumentum pro ' caufa no

ftra- codicibus ivamy[&?iþti:

iisqueantiquiffimis fuperftruQtum eft. Fanta enim eft codicum rnanuftripto-

rum; a celeberrimis vitis Z7s4fozio, Havercampio aliisque multo ftudio vn«

diquaque collatoram harmonia; ac conuenientia ; aut f quaedam in illis

animaduertitur discrepantia, tam 1cuis eft, vt mirandum plane fit, quo:

3modo viri erüditione & judicio clari, omni antiquitatis teflimonio , &

exerplarium probatorum au&oritate de(tituti, iftud teftimonium expun-

gi' voluerint; nifi forte vltra quam decet, proprio ingenio & nimio dubi-

Rs

ulae aduerfaturj

tandi ftudio induMerint, quod criticorum faniorum reg

qua nihi! ex veterum fcriptis expungendum eft ,. »j£ ;d codicés maunJcripti

^

veteres permittant, immo jubeant, C* conjeblurae clarae, liquidae, certae. frnt,

Teftes non tantum compellamus veteres rerum Chriftianarum fcripto-

res, Hieronymum. Sephronium, Hegefppums Ifdorum Pelufotam, Sozomenum ,

Cedrenum, Nicephorams Suidam, aliosque,qui ante reuirescentes per orbem

litteras eruditionis fama inclaruerunt, de quibus neutiquam ftatui poteft;

quoód vnus ex altero, vel omnes ex ZZacario. vel Enfobio exlcripferint,

cum plerique horum in citandis lofephi verbis, a ZZacaríe vel Ewfebio

allegatis, diàerfi plane fint, ac proinde exaliis potius exemplatibus manu

exaratis lofephi teftimonium fuis operibus inferuerint ; & hoc ipío te-

ftati. fint, fe itaillud inueniffe in codicibus manufcriptis, quorum vfus

ipis conceffus fuit ; prout iftud allegarunt, Sed prouocamus quoque ad

eodices adhuc füperftites, illosque maxime; qui Z/wdfouio & Havercampio,

viris, de Iofephi operibus, optime meritis innotuerunt, Sunt ifti fequen-

-

tes,

1)Exemplar graecum Jusbeguiamum , ab .4ugerio Busbequio olim

Conftantinopoli.cornparatum; & in Bibliotheca Caefarea repofitum. 2)

Duo alii Codices latine verfi,. & ifti

uidem membranacei , in eadem

S no-

Bibliqt.h(gc»a; Caefarea, €x quorum gltcrp Ic&iones aliquot variante

-

tavit

n

venvttmt

TU

m

—

.

E P

tauit Lalicis in Conivitia, i, VTTIL, p 3. iui p. 3. in epilftola ad zlgrr-

in cadem Bibl; exftare;

ftum Luneburg

egfim. Ducem feptem codices Mss;

refett; .4) V

etus Codex in Bibliotheca Kegis Galliae,

4) Cod; Lug:

duao-Batatrus praeftantiffimus;

in charta ferica fcriptus; quondam Zfaaci

á'exaratus, - '5) God. Hennes

Poffi, ant

e VIIt, & quod.excurrit. faecu

bergenfis aut Schleutingenfis.

6) Cod. Vatieanus. 7) Codex Biblioth,

8) Codex Bibliothecae Ambrofianae Me-

Reg. Berolin, Spanhemianus:

orum excedehis, cum

diolanenfis, in corticibus fcripfus, aetatern 1400 ann

alio e papyro acgypti

aca conflato & antiquiffimam

lofephi verfionem la-

l

de quibus Zavercampins, l, c. Praef. £. 3:& 4« De

tinam complectente;

I2. & Jv. Hewn

P

riori antiquiffimo vi

d. Je, AMabillonins Hiner, Ital, 'T, V.

Hoitinger

Bibl, Quadripart. p. 33. & tandem.

9) Codices Scripti biblio-

.Coloniae Allobro-

thecae

Palatinae, ad quos editio graeco-latina edita

um; 4, 1634« emend

ata eft.

In hisce. omnibus; quantum fcimus; Io-

fephi teftimonium ex

hibetur ;'iftosqué omnes partim a fcriptoribus cita»

tis allegatos, pattim adhuc

duii füperftitesa quodam Chrifti ciue aliquan-

do eífe corruptos, nemo

Íac

ile fibi perfuadebit, licet' vni velalteri haee

iniuria inferri potuerit.

Multo facilius eft, inteprum librum, tempórum

rationem callide obferuant

i fcriptorisque, dicendi habitum "accurate imi-

taati fupponere, quam genuinum quoddam fcriptum , cuius permulta in

huius regionibus, publicisque librariis exftant exemplaria,

diuerfis orbis.

interpolate

& alieni quid intrüdere,

Ad infarciendum . noui aliquid in

genuinum áü

&oris librum, ab eo qui huic impofturae ftudet, requiritur,

vt omnes &

fingulos pér vniuerfüm disperfos codices in fua habeat

oteftate, liberumque

ad eos acceffüm nanciscatur j vt pro lubitu vel

immutare vel füpprimere poffit. "

Sine hoc, quod tamen cogitari in hoc

terum codicem fuscepta, diu latere

ca(u riequit, fraus eirca vnum vel al

nequit,

cutn ifta. in contümeliam fraudulenti impoftotis 'cx aliis codici-

bus, eorumque collatione facile

detegatur.

(Tanto minus vero in hoe

cafu vniüerfalis corruptio locum.

habere poteft ; quanto certius conftat,

fcriptorum Zofzpbi exemplaria ,

.

multorum in manibus & quidem Roma-

norum & ludaeorum, a primo,

quo exarata funt tempore, fuiffe,

uod

enim non Chrifti primum cinibus , verum potius gentilibus ac fudaeis

nota & celebrata fuerint, patet €X- Seeroyre in P'espaf, C, V. Perpbyrio de

Nülla quoque. e& Chiiftianorum partibus

abfinentia Libr. IV . aliisque.

" corrupt

ionis huius ratio fingi poteft: quippe quiin caufa füa tot argu-

- mentis

m idque cff-

longe validioribus muniti, vt einsmodi teftimoniu

:

Ad hoc argu-

Gum, in auxilium vo6

carent; nulla re moueti poterant.

mentum ftabiliendut acce

dit; quod Ge, Jolfz. JPedelitis in. Gent, M. Dec,

quo-

II n. z. pro cauía noftra adfcrt; quod fcilicet locus ; controuerfus a

dam

»

4.

LUa

r

VI

:

dami Chrifti cfue plane inferi non pótuerit, quin fraus ftatim & (ine vllo

ftaudem committentis, vel cauffae propter quam committenda fuerit,

commodo, patuiffet. Indicauit nempe Zefepbus füb finem antiquitatum

Iudaicarum a feconfcriptarum (qui mos nonnullorum veterum erat) nu-

merum s f, verfüum, & libris XX, fexagint

a millia .verfuum f line-

arum comprehendi, expreffe le£torem monuit. Hoc ipfo opus (uum ab

omni corrup

tionis periculo immune praeftitit, nec potuit linea; multo

minus longa nimis ver

borüm (eries; quantam habet hoc teftimonium,

addi, quo minus au

fus ifte temerarius a quocumque ftatim obíeruatus &

Lf

in publicum expofitus fuiffet. — Opponunt quidem huic argumento a co-

dicib

us manufcriptis defumto, qui a«nobis diffentiunt,. codices hoc tefti-

mon

io deflitutos; fed nihil admodum obtinent, cum veri fimillimum fit,

:

in iisdem hanc pe

riocham a Iudaeis effe expunctam , qui non potnerunt

nonteftironium hoc a

fuae. gentis ac religionis fcriptore exhibitum ,

Chrifti ciuitati inuidere, omn

emwue tentare operam, quo idipfum illi

3..

adimerent. Eorum enim quam maxime intereft ,. ne illud admittatur,

hinc mirum nemini videatur, (i omnes vno ore iftud refpuunt. Vtun-

tur ludaei opere Gerrosidis

(quem Atabes corrupto vocabulo Ebs Carbun

0, hiftoria gentis fuae com-

—

adpellant) hebraeo, feu potius aquocunque ali

pilata.

Perhibent enim , Flauius Jofephum,

.

ij graece (cripfit , biftoriam

fuam etiam hebraice fcripfiffo,

fpecial

u

e inftituto in exemplari hebraco

j

fe ip

fum vocare IOSEPHI BEN. GO

[ON, qui in graeco adpellatur

Flasius lofephsus.

In hac quidem hi(toria, huiüs teftimonii verba non

leguntur; quis vero inde aduerfüs cauí

am noílram argumentum peteret,

cum Gorionidis opus hebraica lingua exaratum, non fcriptum Iofephi ge-

nuipum, fed mutilatum, mu

Itisque fabulis Iudaicis maculatum , immo

plane no

n opus quoddam lofephi, fed alius fcriptoris,

& codex füb illius

nomine a

b iis venditatus longe recentior fit (quod recentioris femporis

iaGa, in eo

2

dem. recenfita extra omne dübium ponunt) -quam; plurimis

operum

Iofephi codicibus manufícriptis,

in quibus iftud teftimonium con-

tinetur,

. Hóc faltem in dubium vocari nequit, in peruetufto codice Mss.

Bibliothecee Vaticanae, q

ui Antiquitates Iofephi Iudaicas compledtitur in

ligguam Ebraeam translatas, i

ftud teftimoaium olim aliquando le&tum

iam a. ludaeis fine dubio abra(àm ,. quod Baroziws tefta-

fuifle, fed nunc

tur. ad a. C. 24* n 226

& Hyetius confirmat in. Demozflr. Evarg. prop. lil

(f..15. nec non

"Theophilus Comes. de JF'in

d

[

H

ifcharaetz, , qui i(tum codicem

jfealio. adfirmauit.

Vid. Chriffopb, drao]-

Romae fibi demonftratum ZZagez

di Callettio Epfl. de tefoimonio lofephi, im ed

ts opp« Jefephi- Havercaenpi, .T. lL.

£ 263. Addihis poteft, quod Cawews ex !

inedito Gyraldi Cambrenfis libro,

4 T,IV.

dle injitutione Principis.adíert, in.quolh apud Fabricium i. Bibl. Gracc

p.238-

ia

r

;.—

VII

. 258. haec leguntur:: Aoberrus (Canütus , qui a. 1176. claruit ) Prr S.

Fridivwidae apud Oxeniam, bebraice dotbus in dnobus exemplaribus lofephi bebraice

feriptit, inuenit teflimonium de Chriflo, in aliis nuper erafumy quad & Indaeis Oxo-

niac degentibus oflenfum fuit. De editionibus operum lIofephi typis imprefis,

cum cornpluribus Mss. codicibus collatis hocque teftimonium «exhibenti-

bus, non opus eft vt hoc loco index conficiatur, cum de illis, & quidem

raecis , latinis, Graeco-latinis & in linguis vernaculis editis, Fabziciusin

Bill. Gr. 'T, IV, p. 242-249. longiorem narrationem inflituerit; quae

luxta editionem

tamen íupplementum ad. noftram aetatem admittit.

a Sigeberto Havercampio duobus volum. Zwg. Bat. a. 1726. poft. Joannemm

Hnd[onum ad-codices ferc.omnes; cum inpreflos tum manufcriptos ador-

natam; fequentes tantum nominamus. — Graecam a. 1544.fol. nitidiffimis

typis eX efficina Hieronymi Frobesii & INicelai Epifcopii , curante 2d7zoldo

Peraxylo Arlenie, — qui praeter Mss. codices c Z4ezdoxae Bibliotbeca, alio-

rum quoque amicorum beneficio àceéptos adhibuitj & Oxeziezfem. a.

1700. e ?beatro Sbeldoniazo, graeco-latinam., cum codicibus quam pluri-

I

mis Mss, qui exftant in Bibliothecis Angliae, Galliae, Italiae & Germa-

niae collatam,

Ad fecunduem avgumentum pro caula noftra probanda procedimus ,

quod «b allegationibus Veterum . [criptorum de[umium ct. — Haud enim pa-

rum eandem defendit, quod per omnia fere faecula antiquiora, hemo

vnquam huic teftimonio contradixerit, nec de genuino eius ortu, ab

auctore Iudaicarum antiquitatum ludaeo , minimum dubitarit, cum plu-

rimi rerum Chriftianarum fcriptores, data ipfis occafione ad haec verba

ab hofte religionis Chriftianae profe&a vltro ; & absque contrarii metu

prouocauerint.

Primus omnium Patrum adhuc füperftitum, qui hoc

teftimoniam allegarunt, MACARIVS eft MARTYR , cubiculi impera-

torii Praepofitus, Ewfebio de quo deinceps, antiquior, zz fermoze ad

Diocletianum ; quiin 4ds Sanclorum mens,

AMal Tom. V. p. 149. exhi-

betur. Locum hunc Teezeliu; in ven monatblidyenlIntevrebungen a. 1697-

p. 559. notante- id Fabricio , in Bibl, Gr. T, 1V. p. 237. primum obfer-

wauit. Haec vero fünt verba ZZscwrii: Yoevztóc 6 &2 le209 oÀUMAV ISpEUC *y&»

yopssVoG , xeu igopuy uv Mi HaG T. warTe, iOvuBG , oetrUoe) TOV Ütoy aA Dwey

yeyovora, evavSeumroavra 8 wou. s'aupwOyra. uod T TQTI VAE FyEQOEYTOL,

2 T& CVyyetcMuoara, £v 7f Onhocia, avrrexeivou (Q(JuoOmun, Aeysi k Bvw: "yne-

v« Ó& Xovra, TETOV TOV ag , vig'uc c'o(Doc atte, &iye avdga. aTOv Aeysu xcgtty

av yag Tagadofev spyev mormig ^. T. ^, An genuinus fit Z4acari; ad Dia-

cletianum. fermo, ab eruditiffimis viris dubitatur, nec huius loci eft hanc

controuerfiam ditimere, cum potius ex conceflis difputare nobis ani-

mus fit, Sed ponatur, haec ZZ«carii 4dila, wel longe poft Diocletianum

plane

D

VTE

plane b'otxiï&a,*vel jxäterpoïata, locumque Iofepixi a,feccntiore manu

his infertum effe; inde tamea minime fequitu, hunc Ioíephi locum Ma«

carii (cripto ab aliena manu infertum, effe excogitatum; & a.vero re-

cedere, quod Libri lofephi iu publica Bibliotheca repofiti fuerint.

pra

lex

Ex his omaibus nihil faltem adzerf5 s; euincitur , qhod(i ctiam conce-

datur, -nihil ex iisdem pre »obis deriuari poffe,

Sed noa íolus eft hic ZZa-

Lic

all«

carii locus lofephi teftimonium exhibenss allegauit iftud EVSEBIVS Par-

Cat

bili Caefarienfit , faec, IV..,& , quod non fuperficiatie ob(eruatum volu-

mus, duabus vieibus & diuerfo loco , in Dezzo»flr. Euang. L. Ill c. V. &

ti(

ind

iz bift. eccl. L. L. c. Xl.. Priorem locum, in quo Iofephi verba plene ex-

hibet, hic adponere iuuat: auraguaz Msv 8V, Xou z Tuvds TUyyAVEL TrSQLTS G

qui

M

v5goc "puow pidzTUQIA, OS) de OlQ) EX VFEQiEC WA , MOH VTa P E(zcumv aT

Eu

pacvu xoucaQon, op gn TU OwTOXAÍÓSRa TU TC vSOcuMG coxcuoAyiaC, 16

mtu

KATE T8e LUAATE -g0v86 vyoQui, aE TOE 8 C 1205 TAT $V THTGIG, "iE

Ga

Td, Og aT &KéiOW VOV ^(goVov wj&SG , G'oDog cwitp érys w/ägæ auToy Aeysiy 'xg/;;,

qu yao Tragadog a spyav Tortite , X, T. — Pelfime agunt; qui cum. Za»a-

dié

T.6

qu. Fabro fuüfpicantut, finxiffe Eufebiem. hoc Iofephi teftimonium , quem

eff

cum aliis Patribus ia ea opinione fuiffe calumniantur, fe bene mereri de

veritate coelefti, fi illam figmentis quocumque modo adiuuarerit, Nulla,

fet

hac- (üfpicione iniquior excogitari poteft temeritas , nullis plane ratigni-

vég:

bus excitata, cum aullam .fiagendi rationem babuerit.

- Per iniquam

tV5

yn

confequentiam argumentantur, qui inde, quod effidta primis faeculis fue-

pint Pfeudoemaugelia , Adpocalypfes, aliaque huius generis fcripta apocrypha,

XU£

cólligunt, a Patribus eadem effe efita , qui tamen iffa ingenii monftra

0U

Y0Z

atro carbone haud raro notarunt, & cum faítidio reiecerunt, co quod

erroribus ; orthodoxae fidei aduerfis (cateant,

Nulla fpecie caufam

nií

dei

malam. tüeatar, qui fibi aliisque perfuadent : fraudes & faeces haereti-

cás a Patribus effe profeQtas; quafi hi dodrinam Chriftianam mendaciis

fae

confrmare yoluerigt. Summam haec criminatio malitiam in accufatori-

Epn

bo

bus arguit; cum ne leuiffima quidem malae imputationis. ratio adít,

Cui- enim. bono iftud Evfciz; finxiflct, cum .ex bhoc teítimopio nec di-

exi

fer

uinitas Chritti ,.nac alius quidam fidei articulus penderct, qui longe for-

tioribus argumeatis ab orthodoxae ecclefiae Patribus, aducríus baercticos

fet

ex ipfa facra Scriptüra difputantibus demonflrari poterapt. Et quid hac

LI

füc

fi&ione obtinuiffet , cum libri Iofephi ia aetate. in omnibus fere Biblio-

thecis repofiti dnimaduerterentur, ex quibus facillimum fuifTet aduer(ariis

CI

no

inprimis Arianis Fafebum faliac pellimae fraudis accufare;.. Nequiffime

fibi aliisque. confulunt, qui in fraudis au&korem inquirupt, immo adeo

no

fententiam ferunt, antequam fraudem iftam dari & crimen aliquod com-

[

Cix

t.

fmffum sf conftet , nee id

farsæirnälaitg fatis yalido dcmcpmari pofg

*

X

ofi

Vi

inu

IX

P

re.

Ex eo, quod Eafelhius aliqüan'do in cHandis fcriptoribus mi'nüä fidum fe

int,

praeftiterit, eorumque nec non ipfius lofephi verba interdum male intel-

lexerit, nihil aduerfus hanc Flauiani teftimonii allegationem euincunt,

1ce-

Ma-

Licet enim aliquando male & indebite fcripta allegauerit, ideo tamen

a -

allegata- ipfa non effinxit, nec verba, quae finiflre intellexit, hanc ob

jlu-

cauíam exeogitauit, eademque pro fpuriis fupt habenda. — Tandem exfti-

tif[e.baec lolephi verba diu ante Eufebium & quidem Origenis faeculo,

exe-

inde- colligitur quod' hic referat, lofephum de Chrifti fratre Iacobo lo-

g

quutum eífe, quam merito confequentiam fecit J/aacws Poffus in epift. ad

17

AMatibiam Palbuzhium, |Vid. Iac, Serenii gejamL. Seugn. oon 9yCfu p. 248.

70

Eufebio tempore proximus eft HIERONYMVS vir füo tempore dodiffi-

/AVE-

mus, qui omnes fere pariter ac Eufebius veterum fcriptorum libros tra-

n

Gauit, Cenfor acütus & Iudaeorum Magiflris, vltra, quam par.eft, ad-

-

di&tus, .qui Iofephi .teflimonium in Caralego fcripterum .. ecclefiaflicorum

em

Tom.L.p, 275. exhibet, quod nunquam repetiilIet, .nifi id genuinum

de

efíe , firmiter fibi perfuafüm babuiffet, & in codicibus fide diguis legis-

]Ia,

fet. .[ta autem , c. inquit: &Toc (vwss706) & 100 oX ramaud ia Acyo a

jni-

végtG oA oysi Qu 6V &'yXOV TV GT]AEIGV TOV xgisov 60 QuySaa Traga, Qagureu-

a

&V HCH 0aW o Bayrr us a aj g "yeyevino o TgoQnm , od Qia 1. c(Qa-

uc-

vuy iaue[3 8 as a, i£g000A U uet memopOscOou. Eygetls Qs ueu LR

ha,

AU£iS S7006.

luévos OE Wava, THTOV TOV ygoVov ia 8c Co(Doc at ,. érye a ea

ira

uV A&y&W "g 3- yae vraguäafæv &'yev TroM/T26 X, T. , Nunquam He-

iod

vonymus hoc teftimonium ipfiffimis verbis defcriptum tribuiffet lofepho

am

niíi certo-fciuiflet, vere ab hoc au&tore effe proditum & nulla malae fi-

ztI-

dci fpecie argui poffe. « Nec in hoc negotio ipfi exprobrari poteft; quod

CHS

faepius ipfi. vitio- vertitur, illum fine adhibito fanioris criticae examine

JFi-

Ep[ebinm extantem frequentiffime fequutum effe, cum ex collatione ver-

Gt

borüm vtriusque conftet, Hieronymum verba Iofephi ex Eufebio non

di-

exícripfiffe, quippe quae paulo aliter tradit, ita vt ex hac verborum dif-

OUs

ferentia certo collipgi poffit, eundem codice, ab eo, quem adhibuit Eu-

COS

febius, plane diuerfo vfum effe, Poft Hieronymum RVEFINVS AQVI-

lac

LEIENSIS Presbyter, ad Iofepbi fcripta prouocauit, eademque füffragio

IQ«

fuo- confirmauit in' biff. cccl, Enfeb. L. M. c, UX« p. g g- edir. Bafil. quod

L1is

CHRYSOSTOMVS & AVGVSTINVS quoque fecerunt, quia vero hi

ine

non expreffis vetbis hoc teftimonium allegarunt; hinc HEGESIPPVM

[2

nominamus (vel potius, qui a nonnullis Au&tor librorum de excidio Iudae-

me

ornpz putaturs ANMBROSIVM) qui teftimonii huius plénam proponit ac

lit

circumícribit fententiam . & quam certum fit, Iofephum ita fcripfiffe,

Lx

Fea

oftendit, it/ïquiens': ia mente df:tiu: J;uit, vk uec fermonibus [mis crede

fed

esccrae

dae

Z

x

tm&

fed loquiitus eft propier h

ifforie fnae fidem, qm'44 fallere nefas putabat ,. mon cve-

rat

dis — — — plus addit teflimonioquod uec incredulus &

SAE

dit id propter duritiem cor

Pelufota , Io. Chry(oftomi

3nsitus neganit;

Sequitur iam Saec. P. Jfidergs

NE!

difcipulus, ea

dem lofephi verba allegans epif. L..IV. n. 225* his ver-

in Z

bis: Bzsin xau sAAtoi u [Bae ii xou

7ramiw ewSewaroi n Tev eydoav [oag-

dauoi Às vrac'av vmrseQaAAoutvoi Kai ,

TH

qujin émovuc dousi af eevc enaa ,

$ [40VOV TOiC areoDysatic &TiS'£UT'AW ;

&A sÀs augyo v Osc.

Eyswsvo s 7i6

les

Kai TV rA Acua du ov usv

JuonT06, iosuoc axgog Ka T VojS. GrAGITTUG s

dori

«Xr9uag cacaQearac, w UTtQ

:850&(&)1! cQis'co &V gw*ducvo;, AO TO TF OUVT OO

L

qé "WX EREIVOV KOELVTOVOL AO

amoQawav ,

71 d v "rgevypavco a ia TTR

VI

gaQugnooa afwecae, 8B'yae t

QuAocs TOV euge(Jon v ^yvanasy ,. cwaynieuoy od

NK

qac £xuuB "rapuOsobai gnrec. vi 90 Q

WOW5 'ywévaa Ós xart 'exgiyoy TOV "pOV OV

om

iq086, Co(pog avWmp, sryé auTO! awoca Asyeii v

"—...-...-.-—

Eyc à& )d

mo

piaduga, de, &v oic erm& dida-

Sauuaco v a'väga; &V TOAAÀOIG UEV TO QuAaAMOs6 ,

to,

CXAAOG AVOT TOV 112oyz «dAn95 deyopevav , . .

A. Excipit hunc HER-

MIAS SOZOMENVS in Hifl. eccl. L« L. c, 1.

p.8. ita lofephum de

Te

ó& o Mæ'rS't&O iágeuc , av Trapd

Chrifto teítantem referens: xer iwaemroc

mo

q& iHÓeuoig xetk- POJILCUIOuG 671'&305010&70; "y&VOLA&V0C » eioxgeoc av $ hag TUG VIG

cit

A&iV oRvEL j G TrpuLOOE V

qépi Xpu68 aAgO9sae. aV

^

dpga iV "yag oruTOP a roxa

tafi

EWCIW T7romTt?v xos o

idaraxAoy Aeyay aMIdan.

ggpison de arspDavog ovopsaccei , at

fet

qU S'aUpa) Wa TaLOoao Vi , w TQITOIOY

tovro, Qavya'au , u & uopia O uu-

fiff

?ToAÀs OE ov-

ais TrSpi duTS grpospycDos Tuc Dcoic mrpo(Dyrroug 8X aryvogi,

fis

vac 86 STWyaytTo E

AMnvac TE -X2 (SOaugC . eTriuEIEUI. cya TY T AG QUTOV [AcLpTU-

de

Ac4 YO OWT CGUTS (QVOL6.

cievoy. u &miAeuMyeu QuAO , xeu pioi Octes T T

f& »

p

s$'opV JL0VOVB y.4

Qan ccva.?ko'ya)c T0iG 6pryotc €&0V sivou TOV Xpigov. v7To ds 78 Tre-

pado£ s Trparyuervoc AGTAEAGUySIC , OVA G

€ pE Go TE et0EODct 46 y.r,c)ïv TOIG EIG CU«

ua!

*0V "Tig£UO'U0W

FY 7177

Aov

5. xei &UvÜsusvoc , x, 7. À.

.Huic

be

SAEC. VI. iunge

ndus eft M. AVREL. CASSIODORVS , qui Antiqui-

H

ua

tates Iofephi Iud

aicas: pri

mus latine vertendas curauit, idque amicorum

de hoc teftimonio in ff Eccl. Tripartita L. Y c.2.. ita

A|

opera pracflitit ;

re

fcribit: Zofepbas 7Mattbatiae

filius atque faeerdos, vir apud Indaeos nobiliffmuss

vt

teflis evat de veritate Chrifli,

Veoiare namque eum virum ien 4udet &c. SAE-

ft

CVLO VII, illud allegauit KOANNES MALALA L. X. Chrowograpbiae

&

p.379-

Edit. oxon. his verbis: z &£ exsuws oAsSpoc tefao o iSQcuoiG

x u i

wewWoc o sOpzuuy QuAocoQoc rauTa aüveyparparro , EIpITROS at 80,

ft

evi sfové ÓG

40 S'aUgaa) VHv , og " C purmroc enyevdoc u Omteuog (evmsp

etQob 0V TOIBTOV awO puirot Qey Mryew , x u

4 Ósov) sx &£senper oduvs &a 72« (8-

uT, Sy TOg iSdaunoI; €uryy pajapam AUT8 &eOevo o aroc -

deats xUp26

eumog iSOouoc,

SAEC, VIIl, ANASTASIVS ABBAS in libro contta lu-

dacos,

—— 9

XI

daeos, ex verfione Zy. . Turriani , in Tom. TII.

Am*z'quärum lettoutiza: Ca-

nifii p. 142.

ad. hoc Iofephi teftimonium refpiciens,

inquit: Zdeme lofephus

au&tor. & fcripter. veft

er de Chrifla ait: fuiffe virum iuftum & bonum , diuina

[

ralia oflez[um 4

[4

declaratum , qui plurimos. figmis ac miraculis innartt,

SAEC, IX. GE

ORGIVM HAMARTOLVM, SAEC. X. SIMEO-

ni

& SVIDAM

Y-

NEM METAPHRASTEN in Cementario rerum S. Jacobi

in Lexico , voce iemwmog, SAEC. XI, GEORGIVM. CEDRENVM, &

g*

THEOPHILACTVM Bulgariae Archiepiscopum in Comrrezt. n 7Matth.

V5

& lo SAEC. XIIl. IOANNEM

ZONARAM in Praefat, ad 2zduza-

riG

les & in Annalibus p. 267..— Edit. Parif.

MICH. GLYCVM, quem füb 7eo-

7606

dori AMetocbitae nomine Adeurfius edidit,

in zzal, Parte MI, p. 234- edit. Pae

TOb

[

zif - IOAN. SARISBVRIENSEM in Polycratzco, L.IL c, IX. GODOFR,

&t

VITERBIENSEM in Chroz, p. 359. & 366.

Edit. Francof. SAEC. XIV,

"

NICEPHORVM CALLISTVM Zf Eccl.

L,Lc. XXXIX, edit, Parif.

omnes inquam hos aliosque fcriptores , inpr

imis ex Latinis Iofephi tefti-

AV

monium vario habitu & refpeétu allegantes,

breuitatis ftudio. praetermit-

70

offünt apud Hasercampum ]. c. T. Y. £. 1. *. 3.

R-

to, quorum verba legi p

L.x. P. r. in Hasercampi edit, oper. lofephi,

de

— 4.*. & Car. Daubafum

Tom. II, f£. 194. feq.

Euidentiffime itaque ex his omnibus patet, tefíti-

v46

d

monium lefephi a pri

mis inde temporibus in codicibus, quos fcriptores

citati adhibuerunt ad

fuiffe ; neminem illorum de cius integritate dubi-

"(V

tafle, nec dubitandi vllam habuiffe rationem , quam ve/ vicus indicas-

A0b

nec vnum ex altero coeco impetu exícrip-

uU.

fet, fi dubio locus exftitiffet ;

menta

variae le&iones probant, quas ex his ip-

0V-

fiffe, praeter alia argu

TU-

fis fcriptoribus notauit

Io. Audr.. Bofius in. Exercitat.. ad. Periocham Iofephi

JT05

de 1Ef& Chriflo c. M. $. 45.. quam recudi c

uräuil; lo. Georg, VP'alchius , Ie-

pae 1723.

i

Pob-

dertum. avgum

entem s quod plura Comple&itur, inde merito deri-

cUUs

quibus ad fcri-

uic

uamus, quod loíep

hus pro ratione occafionis & fcopi ,

bendum commotus; re

[pe&u habito ad fidem füam , quam fan&te fer-

jui-

um

uandam - conílituit, nec non a

d ea, quae de Ioanne Baptifta & Iacobo

Apoítolo

ab eo litteris (unt confignata, non potuerit non ifta de Chrifto

Ita

referre, qua

e illum teftatum effe defendimus.

Hiftoriam gentis fuae

d AL

Flauiana praecipue Augu-

K.E-

vt fcriberet lofephus nonnulli ipfius amici ex

aebuerunt,

In fpecie Epaphrodito au-

hiae

ftorum familia]ipti occafionem pr

OlG $

&ore fuaforeque, quem in prooe

mio doCtum fuifle virum & rerum ge

gfol

flarum (cientiae maxime cupidum afle

2

rit, lofephus, ad gentis faae hi-

ftoriam litteris tradendam fe adpulit.

Fuiffe bunc Epaphroditum INerozis

7p

ocet, «dosal. L. X V X Neroni pri-

48*

A

mum

(0-

Libertum & Epitferi herum, Tagitus d

Iu-

. OS,

XII

mum- poftea Domitiano a libellis f'üifïe, /Smlonim tradit, v. Ieroxwis c.

XLIX. & Domit c. XIV. a quo capitali poena damnatus & a; c. 95.. in-

terfectus. Hunc Epaphroditum illum ipfüm fuiffe, caius Paz/s in epi-

ftolis. fuis aliquoties meminit; illumque Epaphram: & capiuitatis focium

in Chrifto" IE(ü adpellat, . Pbiem.23. & Epaphroditum Phil. IV. 18,

coll. 22. quique Paulo in vinculis multa amicitiac officia praeftitit & fi-

delis Chriíti Minifter de primis Chriíti. civium coetibus optime meritus,

Col. 1. 7. Phil. r. 13. Coll. Col. IV. 12.. verifimillimum -nonnullis vi-

detur; vid. Danubufins oper, Iofepb, edit, Hauercampi Tóm.1I,t,210. Con-

uenithoc cum temporis ratione,& cum iis,quae ZofepbissdeEpaphtoditoL.l.

«datiq. i2 prooemio profert , cuius verba, qui attente perpendit, non du-

bitabit caleulum füum adiicere feütentiae , quae Pauli Epaphram & Epa-

phroditum cum Iofephi; eundem virum fuiffe ftatuit,

D

Sed, fiue idem fuerit Epaphroditus quem Paulus compellat, fiue

alius,. fiue in gratiam Epaphroditi .&-Flauiae Domitillae Flauiique Cle-

mentis, Chrifti ciuium ; illa de Chrifto verba hiftoriae fuae intexuerit,

quae Danbzfio mens eft; iue noms a multis tamen, qui biftoriae defiderio

ad opus Antiquitatum confcribendum, lofephum , ipto:fatente, adhorta-

bantur, rerum Iudaicarum Hiftoriographus fine:dubio iteram'iterumque

interrogatus, quid de Chriflo infigai & tum temporis celebratiffimo gen-

tis Iudaicae viro fentiret. Í Nemo.cnim tum erat fciendi cupidus , qui

certior fieri. non de(ideraret, «uis aut qualis effet Chriftus ille, cuius

E

nomen & miranda faé&ta per orbem vniuerfum fama celebrabantur.

His

M

neutiquam fatisfeciffet ; 1mo malae & füfpectae fidei notam' apud eos (i-

bi contraxiflct, nifi iftud tragmentum allegatum operi, hiftoriam populi

Iudaici, ad íua vsque tempora, toto ambitu compleGenti ipntexuitfet,

ficque quae fama de eo publica fparferit, boóni Hiftorici partes implens,

figaifica(let. Reipfa illum hoc :práeftitiffe extra omne-dubium ponit ,

uod in con(ignand: fudaeorum hiftoria hanc fibi legem , quam optimi

