quicumque Hiítorici vt palmariam fibimet ipfis ante oculos ponunt, ad-

CUA .

curate obferuandam pracfixerit; vt veritatis ftüdium in recen(endis fa-

V^

&is rebusque gellis feQtaretur, nec propenfione vel odio abductus a

veritatis tramite defleCtere voluerit. Ipfe hanc fibi normam in prooemio

hi(toriae fuae ftatuit, illosque atro carbone notauit fcriptores; qui a veri-

tati$ canone recefferunt, imo.id fibimetipfi maximae laudi reputauit, quod

banc optimi Hiftoriographi cynofuram ex affe ob(eruauerit, - Vid, eius

prooemitim r&pi t2 i30aux8 qroAus, vbi plura de hoc argumento & propo-

fito füo fzribit. In vitae füae recenfione; quod Hiftoricum nihil magis de-

Th.

) E "M U A wWU—MLbo 74 d7

€cat, quam ftudium veritatis, ipfe Feüatur: Tw ya? f;opzaf: ævay(æcpov

T0

-

ss

LO

þ"'-,'XHVI

$ C,.

o Jugu &O Ut A0l ; & L.'XXQ c; VIIL - 2ntiz.i— — !uéiG OE »; T'ROTEOV

in-

"zv eMnOnay grpoOsuevor X. T,.

In hiítoria de bello Iudaico & euería

epi-

Hierofolyma cui ipfe interfuit, magna fide ver(atus eft, quod opus-Ti-

ibi]

'to Imperatori probatum füit; qui illud fübfcripto manü (ua deereto , .di-

18

uulgari iuffit; & in L. ; eostra Apiouess, non tantum Velfpatiano: ac Ti-

c f-

to Regique. Agrippae, fed Tulio Archelao quoque & Herodi & aliis a fe

tus,

monítratum refert, fideique tuliffe teftimonium narrat.

Bibliothecae

Vi-

hinc publieae traditos. eius libros; auctoremque ob ingenii gloriam

On-

ftatua. donatum effe Romae, Ezfebius & Hierozymus veferunt. — Eft hinc

L.I

fides.Iofephi in plerisque- fcriptis veteribus pariter ac.recentioribus cele-

du-

brata, adeo vt nomine-quafi proprio Q/ÀzÀ797« appellatus (it ,' & Zafephe

p

Scaligero QikaAn9searo; audiat, quamuis-aliquando a veritatis linea infcius

fiue

forte & praeconcepta opinione abreptus deflexerit. -Vid. Fabriciu; l. c. p.

254.. Optimi igitur hiftorici legi (atisfácturo neceffitas omnimoda incu-

le-

buit, vbide Procuratore Posrio Pilam- rebusque füb-illo in ludaca geftis,

rIt.

o

L

a

rolixiorem narrationem inftituebat, hiftoriam de Chrifto intexere. Nul-

re magis ftadit partiummaculam , quam follicite'a fe auertere niteba-

rta-

tur, fibi conttaxiilet, necvnguám minus promiflis füis ftetifet, quae per-

jue

fe&te adimplere conftituit, quam fi de Chrifto per totum terrarum orbem

en.-

celebrato , altum íeruaffet filentium, ^ Gloriae ipfe füae, cuius adeo cu-

qui

1us

pidus erat, obtuiffct, quodfi res minoris momenti confignando ,rem

famigeratiffimam: nec-ine'aperto partiüm fludio praetereundam , ad

His

cuius mentionem faciendam . ipfo rei factae momento & fiexus hiftorici

l-

filo vi quafi pertrahebatur;conticuiffet. Quis enim non defideraret in hi-

;'uli

ftoria de Pilato rebusque (üb co geftis aliqualem (altem'de Chrifto nar-

ts

rationem, auctoremque, fi eam omi(iffet, repudiaffet? - Nec aduerfi quid

1s,

a [udaeis fibi iaferendi metu deterreri potuit, cum ifto tempore hiftoriam

"t

fuam fcriberet, quo eorum poteftas ac nocendi vis, fa&o iam trifti vr-

mi

bis primariae excidio,faCtaque populi per omnes terrae partes difper(ione,

ad-

labefa&tata ac deítru&ta eflent, & ipfe non in füdaea inter populares füos

fa-

verfaretur, íed Romae intér captiuos feruaretur, cum haéc (criberet,

Sa

Res Chrifti eiusque coetus inter ludaeos ita erant comparatae, vt in fcrip-

lo

TI-

to, gentis huius hiftoriam füo ambitu referente , praetermitti planenon

potuerint. . Erat Seruator tot tantisque miraculis non'in Iudaea tantum &

od

regionibus huic vicinis, fed in toto Imperio Romano celebratus, omnes-

lus

que terrarum incolae non ignórabant, quod pallida lüdaeorum Primatum

)0-

inuidia & hoftili ecclefiafticorum

erfequutione coram Pilato accu(atus,

de-

/Th.

& hoc inuito & reluGtante diu, fine vlla mortis caufa, ad crucis füppli-

cium condemnatus fücrit. Mortem ipfius tot tantaque prodigia exteris

T0

3

"

ad;o

XIV

rant; ipfum, þoft triduanam in fepulchro com-

adeo regionibus nuntiaue

diifIe, infolita & omnium ftuporem excitans fa-

morationem, in vitam re

hoc die & proxime fequentibus,

a fepulchri cuftodibus, & poft

ma, ipío

lateque diuulgata, & quantum

hos a Chr

ifti rediuiui praeconibus longe

in lIudaeis fuit;

cohibita , praedicauerat ;

innumerabilis tandem (e&ato-

bus terrae habitatae populis colle&us ipíum DEum

rum coetus, ex omhi

& gcneris humani Ke(lauratorem

adnuntiauerat. Quis non videt notatu

rtem in conícribendis

rebus (ub Pilato geftis prae-

dignitfimam hiftoriae pa

terüffe, aperto partium

fludio du&um fuiffe:& palmarium boni hiftorici

ffe Iofephum;

accufari-poffe, quod fi teftimonium de

officium neglexi

nec eius calamo config-

Chrifto fupra exh

ibitum ex ipfius libris exfularet,

t Tan

dem libros eius neutiquam hoc de Chrifto deftitutos

natum eflc

denter comprobant, quae idem Zofrphus de

fuiffe teftim

oniol,.ca fatis eui

loanne Baptifta &

Iacobo zfpeftolo Chrifti fratr

e (cripfit, quae nemo vnquam in

llgsFaber qui magno

dubium vocauit;

& fpuria effe acculauit;cum ipfe Taragqui

anne Baptifta iftud

iti boc teftimonium con

trouerfum impetu fertur, de lo

flatuit.Sic autem deloanne Zofzpbus-Azriq.L. X VIII.

certu

m effe & genuinum

"

Ti6': O& q)V iSÓcutV &QcnEr oAuoAgvati TOV Eptoo8

c. V: edit. Hà

uerc. T.I. f. 883.

auau a o Opuotinc TYUp.

gug xerrot Tr OWT ioyvS T9. ET IRLÀ B-

s?

aroóv umO^18 988,

evycod ov avópz, Xeu THG iSàougc x$-

peg 78 BagrT(o'8.

ATEIVEE "yetp a vov Heaigma

NuTag, Kai "W rQog aAAASC dexaioc ovi xote 606 0V

Aguoyra, Gpevü" ETAC

[Jaarvimgum euvsyou, STUO) "yap Kea Viv

Damiow aso-

fjeow suc Siesct

xeeua 86

AX eQ*

Cþ'xve&m gt &TL TLYQV

dededä(l)V deælT?]O'El Xpeuevav, [7

dexvi Ug

qre 04 a THG

Vruyzic Arauoruvm grporexiexavd appuevite. at

e'y»ewt 78 GGj

xou "yotp npougay TV As 0V 77 axpoana $i Va AoyeV,

qGy &A AU musce Cogevan,

às vi9avov eUTS TOlG avSpamatg pun &i at Oa 6b

desac Hgaünc. D. &T vorov

quiQspor, Tewrm yep

£(QXWsa0 0 OU

u(QuAn vn euavg. arpa£orvecs TT oU upEvTOV TrySi-

£av yyévecaa , "r poAo (2 ety

QUpEW, 3 p&sraQoMg yysvopié-

var, WVi VE TEDaY &

umoqua v Hpvós , Oecquos

imc 6ig a TO yeeTe

émso v pugvovo. Kod O EV

70l6

QSmc, vo posiprpuevo» Qpipiovs

qvauTa A. vuTa.

£ig TOV Many oupsvzos TT 6p

&i£oJ & ,

J isd:uuic o2

Q EWX MUA TT

&X ELv TOV oAeOpov ewi vv sparreutugtt y

g Hpo

dir Geovvos.

De lacobo teftimonium Iofephi ex(tat 74zrig.

45 Ücg MA«

nnullis quidem in dubium vocatum,

L.XX.c.I

X.l.ef.9

26. quod a. o

nulla tamen,

(altem non valida dubit

andi ratione addu&ta, cum illud Efe-

L.Il e, XXIV. &

Photius ia Bibl, €od. 238. difertim al-

bias - Hifl: Eccl.

legent, [ta vero

(e habet: — — —

-X renpobyüy &ic eruTo voV OE QOV

taxuo[Doc- oVoktet QU TI) o TiVAg ETEDEG Q6 TF poWOJAC C

ano" v8 AFyopE B XoT8»

T. À;

u

qay Weniyope Ton8

ec , gaeeoout ( (cil. gt'gvag) Asucdnoopgiae , U.

emo

Nox

XV

N&mo"vhciu-am haec conciiare

poterit : I'ofephü-m de loanne Bäp-

tifta fcripfiffe, immo laude omni

digniffima de eodem teftatum eflé ,.

ucd omnes, quantum [ciamus ;

concedunt, &j de Chriflo in quem

ne verbum quiderh íctiptis füis

oannes ere&o digito monftrauit,

arran

inferuiffe; & de lacobo, quae n

da putauit, retuliffe , huncque

expreffe Chrifti fratrem appellafie ;

ficque hoc ipfo Chriftum maxime no-

atris conferuari

tabilem indicaffe perfonam , a

d quám memoria lacobi fr

iA

ä

poífit;

& tarpen nihil plan

e de

Chrifto ipfo commemoratum effe. . .Qui

It

facile perfpicit ; hac ipfa de Iacobo narratione

fyon ipfe coccus effe vu

blegaffe, in quibus paulo copio-

le&ores haud obícure ad antecedentia a

:

fius de Chrifto iam di&tum fuerat.

Supponere enim ea, quae de lacobo

refert lofephus, hoc de Chrift

o

teftimonium, acutiffimus iam JZitfius

qerit.

Evang. 4Miscell, S. T.l p. $84. Exhi-

monuit, erat, de prae[rautia

iä

bendo duo teítes de Chri

fto, propter teftimonium de illo, nec violen-

[I-

tam mortem formidantes, etiam

de gloria Chrifti, cuius Martyres ambo

ftatus eft.

Quis enim vmquam fibi imaginari pote-

)s

fuerunt, lofephus te

-

rit, lofephum ne quide

m puné&tum quoddam de Chrifto na

rraffe , qui ta-

L $-

men de Iacobo notatu

digaum iudicauit indicare , quod

Chrifti - frater

loriam maioremque famam attigit,

Quid vero

L0V

fuerit, quod in Iacobi g

d.

inde lacobo famae acceffiffet ,

(i plane nihil de Chrifto ipfo in fcriptis

Q

fais protuliffet? Qu

od(i itaque dubitari nequit;

illum ita de Ioanne Chri-

bo eiusdem ftatre fcripfifle, nec dubitari poteft,

vt

fti Praecurfore, & laco

Nullár enim eumdem

V,

uin ita de Chrifto ia hoc teftimonio fenferit.

G &6

Seruatoris noftri fecifle mentionem , . qui lacobi fratris IEfu' & Iohanüis

/si-

Baptiftae, primi Cähriüi praeconis meminit, ab omni probaþilitate alie-

u-

Bum Cit.

406

Ex his, quae in c

ompendio a nobis;a multis fufius di&la funt, quan.'

tum fàtis eft, conftat,

validis nos munitos effe praefidiis, qui — Zofepbum

r 016

& s

miraculorum & praecipue vefurrectiovis 1, C.

effe teffem cum aliis defendi-

Id

mus,.

Qu

od vero nec plura, nec fortiora ab corum

partibus ftent argue

I proríus ab aliena manu intruíüm , vel

Itl

menta, qui teftimonium hoc ve

alio tempore D. v.. demon-

ufe-

infigni variat

ione iaterpolatum effe ftatuunt;

al-

ftrabimus,

ld interim , qui magno numero hoc lofephi teftimonium

comprobant, quod 7/aacus Foffus, Libr. de Sibyll, orat. c« XT.

xQOV

oppugrarunt,

7 &V

fcripüt: P

ro[e

Ha unulles veligio ChrifHiana infenfrores habet hoffes quam ipfos

r. ^.

€brifiamos,

cum «ix vllum apud autiquos de Chriflo tefHmonium invenias , quo

Dotliffigni viri labefatlare : aut etiam peuitus euevtere fuc-

mae

non complures etiam

Dnium a

riet cogati,. Hlabui

t Seruator im tewris praefens cqflitus teftimo

E

Patre,

;

eenapete r rR RE

.

XVI

Patre, a. Sp. S.':Sc 35 äägclis. Habuit etiam: a malis /g'eniis . Matth, TX.

29. nec non.ab inimicis, & ab, his quoque poft adfceuüionem in-coelum.-

Qui hoc teitimonium ab.hofte. non . potuiffe proficisci contendunt j de.

iftis merito timendum, ne eadem ratione;.a malis geniis di&tum : Quid

nobis & ubi IEfn!. fili David, aut infcriptionem'a Pilato. cruci impofitam z

IEfus Nazarenus Rex Indacorum , aut centurionis eorumque' qui cüm illo

ad. crucem Chrifti ftabant, effatum: . Profeclo iffe

filius Dei. fuit, vel ne«

Ht

gent, vel in dubium vocent,

Non quidem. Chriftus ab hominibus-accis

pit tcftimonium lo. V, 34. nec illud Maieftrati & . Veritati ipfius addit

pondus ac robur. . Prodeft tamen illud aliquatenus in. certaminibus cuni

religionis Chriftianae hoftibus. & quantum ad hoc Iofephi teftimonium .,

attinet; maxime cum ludacis.... Hinc ip(üm hoc teftimonium ab hofte pro-

latum memores nos effe iubeat prouidentiae. diuinae , qua. res humanae

&.hominum aGtiones ita faepenumero- gubernantur , vt prudentiflimi

quoque rebusque (üis optime (ecundum adparentiam confulentes; quae«

dam tamen dicto feriptoque. proferre vel fa&to infolito ex(equi. debeant,

quae fini & inftituto fuo. praeter omnem opinionem minus conueniunt;

immo prorfus e diametro aduer(íantur, quando ad Deigloriam, maximum-

que rei Chriftianae commodum conducere videantur.

-a Id id tantum adfpirare velitis, Cizes! vt cum Chrifto fuscitati, vitae

Chrifti probatiflimi teftes vos- ip/ aliquando reddamini. . Sic- vobis ad tc.

ftandum de Chrifto, interno Sp. San&ti teftimonio inflruGis, & ad fusci-

pienda propter Nomen Chrifli quaeuis mala paratis ,. non opus erit , vt

veV €£u teftimonia.ad veftram conuictionem conquitatis.

lpfi tunc orbi

buic documento eritis,; quod Chriftus verus fit generis humani Reftau-

rator, non tantum noftram. in gratiam & auxilium morti traditus , fed

etiam refüscitatus,

Seruat.moderna eccleíia - orientalis morem ,

uo

ad.teftandum gaudium animumque certum de-gloriofiffima Chrifti re-

(arrectione, ab hoc ipfo fefto ad adícenfum Chrifti in- coelum, in plateis

bac congratulandi & falutandi vtitur formulay qua alter xgicoc: avse di-

cit, alter aAz9«c «vsss, relpondet... Vos potius, qui Theologiae ftu-

dio vos addixiftis, id-per totam vitae veílrae flationem teftemini, quod

Paulus argumentum: ac fümmam - praedicationis füae apoftolicae fecit,

'x Cor, XV. 3. 4«

Chriffus mertuns. eff- pro peccatis mofivis. fecnmdmum

[o, - vefurrexit teria - die feeundum.

g Frfpt;zms',-(ä*' fr»pn/tm.e

feripiaras,

CHRISTO HOSTES

P

4

- ELVDENTÍ -

am fatis poenae. calicifque mortis

Filio mifit Pater , et luentis

--

J

In caput-diras: generis fcele(ti

Fulmina tprfit. -

Oc—cupatv Iel'u gemitu profundb

Ora lu&tantis moribunda pallor,

chc qui ludae altifona dat exfpi —

raíTe 1eqnþm.

Euge !- nunc hoftesl('cfgio; xcä*chvinno,w

Efferant ri&us, periiffe Chriftam,

Ta&itet vanos Pharifaea plaufus

'T'urba t—riumphi.

Tartakrik aämuglt tétrieum barathrum,

Gaudiis fronitém: piceami refoluens;

Mo-rte vi&orem . Satanas cadentem

Spe fikbiA 'Eplglft.

Sibilat :,fpul.näaü'ä-: draco: ',tvabe virus,

Vix trahens pugna' caput inde tritum,

Vltmum effugiffe putat pericli

-

Saucius iCtum.

$

X

Iam

Tam -dolos fraudum fabricator- ingens

Mentis infpirat metuens receffu,

Ac. yt obfignent tumuli figillo

E

r XSuf;ggerit,« antrü;n. :

Sic, ouat, nunquam reuiuifcet Heros,.

Nec calor. vitae reparabit offa,

Nulla perfringet putridi redemtor

^; Clauftra fepuleri! ï

Ecce, praecedens rofeas quadrigas,

Lucifer.faxum.Genius remotum

yollgit, as Chriftus, tenebrofa mortis

- Vincula laxat!

Exit , et candor niueus caueïrixiam'

Complet, vmbrofa placidae. quietis !

rocul.inde pulía, :

No&e 'vi&toris p

i

Sole morante.

D'ï:(ïici»'c*:'fulgor tonitruque cocli

Marte-cuftodes trepidos fugaci,.. -

r.fubito per offa

Cäbgelarls , liorro

":

'lorua cucurrit, -

Prociirïfu*s um d;i"fïf't;gitlnt , petuntque

Hac. fimul fama Solymas. regreít:

NoóGuas. pellit veluti diei

7 'Lumine Titan,

Ait

Ui me

Aft pauor quangus,' mihi dic Sionis

Mufa! myítarum. tremefaCta .corda

Ceperit, quantos agitarit orci

.

L ydx*a tumultus.

Heu fpei dulcis fp»ebies inanes!

Hoftium . fraudes. abeunt, furorque

Itritus cqn*fqndicur, ac pudore

: Deperit vítus,.

Nee minae contra poteï*ünt nec aera,

Nuntios tanti remouere fa&ti,

Millc praecenes totidem per ora

Miraque fpargunt.

Vrbs ftupet Tudae, ruit atque portis

"Lota, miráclo attonita hgeret omnis

Turba, fanctorum pia grex refumit |

2 lubila moe(tus,

Gaudii iam difcipulos otantes

—NVita Meíliae cumulat fluentis,

Seque in illorum nouus ardor ima

PeGora fundit,-

.Inter haec tetrae furiae laceffunt

: Caedis au&ores, iacet ingemifcens

Orbe pacato Satanae nefandi

Fra&a poteítas,

Aít

At

At chorus plaudit fuperis ab auris

Coclitum , cernens rigidos labores

Sgrte pro noftra pofitis peractos

EH': trophaeis,

Numini fit gloria, pàx et orbi!

Concinunt, vicit^quia diuus agnus

Fata ma&tatus, fpoliumque palmae:

Gefüit aþ hofte,

Prncipum quaffa eft -Erebi tyrannis

Inuidi, obturata rapax vorago,

Liberum . mortale . genus - fagittis

Mortis inermis.

lamque erunt Chrifto. fua re&itutäj

Regna, per totum celebrata mundum;

Gentium. praedam referet falutis-

. Au&tor opimam,

]ura colle&is .þopu/lis daturus

Sub crucis figno, remeanfque ad a(tra,

Ipfe dile&is tribuet quietem

Sede perennem,

Filio fceptrum Pater iftad offert,

Chriítus elufit vapidos. furores

o date Vos amico

Hoftium , Íceptr

. Foedere Ciues!

FER. PASCHAL

L.

cIoIoCCLXV[.

-

—

——

——

—

lx — É

B

7

. PROGRAMMA-

oskala Offset

— RESVRRECTIONE -

S

W

R

9

IESV CHRISTI

Q

8

VierFarbSelector Standard

HOSTIVM TESTIMONIIS.

[

T

CONFIRMATA,

[e)

TERTIVM,

ä

EEE

5

IPSIS FERIIS. PASCHALIBVS

..............

EHEHHEH E

EH

" EA, QVA PAR EST, DEVOTIONE

-—

PVBLICE PRDI OSLTVM

RECTORE ET SENATV

ACADEMIAE REGIOMONTAN AE

TL

09)

-

- d

ANNO

CO

MDCCLXVI

ä

j

kääk :

u

ä

REGIOMONTI

LITTERIS HAKTVNGIANIS

F

M 8/6'

Knïfïï

0

Xä Copvriaht 4/1999 YxvMaster GmbH www.vxymaster.com