habent, maximi momenti dubium fe neGtere arbitrantur. "Y'effari enim

Til

Svetoniurm de Tiberio putant, quod non folumi adveríüs 7»daees, fcd

quoque SIMILIA SECTANTES; quibus Chrifti. cives innui veri fimil-

€edte

imum ipfis videtur, infenfo adea fuerit animo; vt eosdetmi exilio &

32042

quavis poena dignos judicaret,

ent

Loquitur Sveienius de Judaeorum ex-

puifione a Tiberio perada, quae nom tantumi eum confilio cjus de

dl €?

Chtifto deificando plane non pugnat, cum longe ante Chrifti mortem facta

XX

fit; fed quoque cum eodem optime conciliari poteft, Cum enim per

dem

Pilatum experiretur, quod Judaei Chriflum tantum virum truculenta

potu

- UÉre

suorte occidiffent , tanto majus odium in judaeos concepit, vt quac

antea adveríus eos flatuta erant, optimo jure decreta effe animadver-

feé*va

teret, nee poeram in eos enuntíatam mitigaret. Nullo vero nititur fun-

pe4vi

2049 4

datento, quod in Sveregi:verbis per fm»ilia feülaztes Chrifti cives fint

iatellipendi, cum hi nen fint fimilia fectantes, fed potius maxime exofi

[

rfn

díece-

veto

fuerint Judacis; qui Chrifti civium -Principem,- crucis fupplicio a

raqt,

T

- Xiif

rant, & adhuedut ejus Confeffores ïrreconcifigbili inimíicítia pro

fegue-

Dantüt,

Veri igitur fimilius eft : Sverozium per Jemilia fe&ianres intelli-

gere vel diverfas Judaeorum fe&tas, partesque iavicém püguantes, vcl

Sanaritauós , vel Chaldaeos vel alios quoscumque Judaeorüm facra ad«

fe&tantes. "Tandemi negari quidem nquit, Tiberium circa vltimos vitae

füae atinos quibuscumque vacaffe libidinibus, quibus; vt fieri folet, circa

teligionem negligentior redditus eft; fed eum quot'die fe perire anxius.

ex ipfüla Caprea, vbi tüm commorabatur, ad Senatum fcriberct, tefte

Tacité dnnal.. L. VI. c, VI, FURIIS FLAGEELATUS, vndecumque ré-

tiüedium atque folatium ad incitas & extrema reda&tus conquilivit, &

in eo requiem & advetíüs confícientiae: morfus refocillationem fe in-

venturüm fibi imaginari potuit; fi Chriftum in Deorum füorurm focieta-

tem recipetet, quem tniferis olini auxilio & folamine fuifle; ex Pa

réelatione cognoverat , quam fpem de reliquis Diis populi Romari ,. nec

de Augufto; quem ipfe Deum fecerat, quemque fibi paretm credidit;

x

cum (ibi ipfi tem

P

la & facra decerni videret;

| cgücipere*mllidifümu?

FPrinceps non poterat.

IV. Qnmod mizus prá

balile f c Impe'ratþrjeæ, q*ueäf fumima cnn. patejläte

imperió C^ Seudtmi praefuiffe conftat, boc [uum conlum ad Seuatum. detuliffes

€& buzé abnziffe, Tiberii vata & confilia éxplere. . Fuit enim ita ad adulatianem

€07

*

ofüus, timidusgue Seuatusy maxime ub Tiberiüi vegimine, v ab gcfdezii

aroOéeicw propofrtaia facile impetrare potuifet. Imperator.

H

E

-

:

;

Nec hoc dubiumi quidpiam coufett; quo Tertau

lliani t'ela'tfo fï&ïonïä

ac mieridacii drgüatur.

Erat quidem Tiberius maxire arropans nec cüie

:

que aliquando cedens; aft quoque ad diífimulandum proclivis,

Hinc

optime, M. Adarüs Traité de la Religion reveleé P. L p. 9. fctibit :

Tibere etom fievre . B arrejant au [upréme degvé i. mais il m'ewit ! pas voin

diffmulé , & fin Politique: er ui fait. quelles vaifons il' yeut avoir eues de faire

ceder dass vae affaire. fi delicate f4 Pelitiqe 4 fon orgueil? Ejf - il rien dé

soins rare dams les cours dés Reis, $ue d'y voir la ferte && la. complaifance

f'entre. fucieder l'uzne a ÜTantro , G. fe ceder Üune a lVasve la. places felan les

differeutés vues, qu'ils ónt dans P esprit ? Suslenius in Vita Tiberii c. XXVIL

XXX, & XXXI. expreffe teftatur, quod adulationem maxime averfatus

demiffique & humani aníimi füerit, quod a Senatu diffenfum perferre

potuerit; & faepe dixerit: lw civmaté libtra. linguam menemque : debeve: effe

-hberag,, Refert de eodemi qued fpeciera libertatis quaedam induxerity. con-

férvatis Senatui ac magiflratibus & maicflate priflina € poteflate : peque tam

X

parvum quidauam neque tam imajnum. publici" priuatique megotii fuerit, de quà

ao* ad Patres confeviptos veferret, . Et poft alia laude digna, teftatur: a4-

verfus fenteutian -[uam decerni ne queflum quidem effe Tibeyium. | Poffunt

vero magni poudetis tationes allegari; quae Senatem ad rec

ufandutm

3

- Tiberi

XIV

€

"Tiberii confiliis affenfum permoverunt, Sacramento fibi duxit &aximam

Xc

n recepto Deorum.cultu conftantiam obfervare, & ne quidquam in

El

jeo. ex majorum infítituto. mutaretur, & peregrina (acra reciperentur,

modis omnibus cavere. . Muneris (ui confilia ad fervandam tranquilli-

di

tatem publicam peftulare videbantur, arceffendi aíe peregrina ac aliena -

fti

ficra; cum füb eorum praetextu haud raro. in politia quoque nova mo-

liuntur homines.

83

Cum inprimis Judaeorum religio multis abhinc feculis

cxofa effet, Chriftum vero Judaeum fuiffe refciverant, hinc eidem inter

de

.Deos fuos novaeque religioni in imperio Romano fuis legibus locum

ef

concedere ,. partim — periculofüm ,

artim. ignominiofum — videbatur, :

re]

Notavit quoque ipfe.Zeztwlliauss. caufarn, cur Senatus Imperatoris con-

bit

filio adnuere. noluerit, quia fcilicet. IN. SE (vel fecundum: alios IPSE)

iNc

divinitatem non probaverat, nec inter Deos locum .obtinere voluerat.

de

Recu(avit fcilicet Tiberius: divinos honores, quos illi antea vltro obtulit

ti3

Senatus, hinc inconfultum & minus conveniens Senatui videbatur, lm-

nikh

peratori Chriftum in Deorum numerum recipere volenti, adlpirare,

gui

quippe quem ipfo hoc affenfu fuo majorem & excellentiorem funzmo

ne«q

Impeérante declaraffent ; . quod- huic maximum contemtum apud popu-

bus

]um Romanum, & tándem Tiberii aliquando confilii hujus poenitentis

ad

odium ipfis infenfifimum conciliare potuiffet.

tiít

V. Quod ff denique ita res cantigiffet ,. ac Tertullianus. de Tibersa vefert,

tati

gentiquam [ane þ,qg;;ni feriptores , qui fafla Tiberii cum éura, C quoad omnes

tus

verum. ab ipfo ge[Fartem cir

eum[tantias defcripferuut inprimis vero

l'ACITUS,

dus

SVETONIUS, VELLE

US PATERCULUS & VALERIUS MAXIMUS

tiun

de boc ejusdema canfrlio anemorabili admeodum tacuti[feut.

nüir

Argumentum a filentio defümtum nullo plane fuceeffu nobis objici

f1p1c

poffe jam indicayimus, .Neque in hoc cafü mirari quis poteft filentium

conf

profanorum hiftoriae Romanae fcriptorum , qui deliberato conflio hac

fufte

de re filuerunt, nepaganismo contemtum apud plebem. contraherent

fa,a

& doétrinas Chriftianae auxilium quoddam & au&toritatem adferrent,

retui

iis enim a fcriptoribus rei Chriftianae hoftibus, hiftoricam relationem,

Qu

men

uae a

liquo 1nodo Chrifti civibus famam quandam & gloriam conciliare

€xX v

offit, exfpe&daret? Id ipfüm vero gloriae cedere Chrifli civitati fibi

Sena

1maginabantur ; fi Tiberii erga Chriftum favorem ac reverentiam, qua-

f1ak4!

cumque ratione in illo zxcitatam divulgarent,' Nemini profana priorum .

tem,

(eculorum fcripta legenti iftud filentinm mirum videbitur, cum ex iftis

norei

fatis conftet, exteros auctores omnem f(edulo eyitaffe occationem ,. qua

tum ;

fibi neceflitatem impofitam praevidebant, rei Chriflianae mentionem

faciendi, - Quod tacendi ftudium adeo obíervarunt, vt quoque memora-

bilia imperii Romani & Imperatorum fata filentio involverent, fi haec .

ul aliquid

ita comparaïa . j,udi.c,arcn,tl, xt io gloriam Chriftiani coetus fim

-

comme-

N7X

v

commemoráre deberent, quod jam Baveziws i Praef. - ad ausal. Obfere .

»

x

vavit, & exempló

ul G

ilIDl

tolizi confirmaviti^

Nec omnibus dubiis.

'eorum, quibus dubitandi pruritus ineft; exemta effet hifloria a TerruZrano

um

relata, " quod(i etiam.fcriptor. quidam. papanus eamdem - contirmaflet.

in

Eadem quae de Tiberio 7értzZazu:; de Fadriano & Alexandro Severo

ür,

]li-

narravit-paganus fcriptor; attamen fucrunt, qui de hujus tei veritate

z

He

dubitarunt.

Cür id magis incredibile videri pof

iiv

; quod fcriptor Chri-

jna -

ftianus narrat, prae eo, quod a

r

liïo.'temporke— 1conäigix'fc refert fcriptor pa

*

noe

ganus, emnino mon videmus.

lis

Ex addu&is patet, quod

neutiquam argu?näntïs fat valicis. ha&elnus :

|ter

.demonftratum fit, . confilium iftud quod de Tiberio refert Tevelrauns

um

Incertis interim ac dubiis

efle effictum ,. ac omnino a vero abhorrere.

tur,''

relationem hanc effe accenfendam, nec adeo firmiter ftabilitam vt du-

: Qnie

biam plane nullum- admittat qui putaht,: caute .;& Íobrie fentiunt.

SE)

Nec tanti pretii eft haec controverfia & exillarum numero , in quibus

'Tat.

de fidei fündamento & divina religionis Chriftianae origine & excellen-

tulit

tia désputatur.

Si. vel quaevis ; honorifica . Zzlerizs Chrifto decrcverit,

ln-

nihil re vera. inde ponderis & auctoritatis ad rem Chriftianam, nec ar-

are,

gumentum ad demonftrandam religionis: & do&trinae veritatem accedit,

amo

nec inde divinitatis Chrifti pendet demonftratio,

Immo potius fi omni-

opu-

bas plane dubiis exemta effet relatio, circa Senatum Tiberii confilia non ,

entis

adprobantem , divinam mirari nos oportet providentiam , quae fapien-

ti(lime profpexit: ne con(ilii hujus complemento abominabili transmu-

eferty

tatiohi do&trinae Chriftianae in idelolatriam & fuperftitionem locus fa-

03265

&us füerit, & impedivit, quo minus Servator nofter in faecula veneran-

rUS,

H

dus & füper omnia Deus beaediQtus, in vanum & zorrupto ingenio fatti.

MUS

tium deaftrorum .concilium receptus, fieque vifüs fuerit Chriftus bomi-.

Itrita fecit divina

num (ententia & auctoritate factus aliquando. Deus.

objici

füpieniia Tiberiiconfilia , remque ita direxit, vt Senatus Romanus illis

tium

confenfüm füum negaverit, ne religioChriftiana hominum confiliis ac arte

o hac

fuftentata appareret; fed in ea quocumque modo ab hominibus impugna-

erent

ta, attamen divinitus propagata & confervata, tanto luculentius corifpicee

rrent,

retur Dei digitus, Ridebat füummum, quod in 'Throno caelefti fedet Nu-.- '

)nems

men, vanas paganorum inter fe de Chrifto Deo disceptantinm pugnas, &

ciliare

ü fibi

€x vna párte minus folidum. Tiberii confilium , ex altera vero temerariam

Senatus Romani id impedientis operam, nec brachio faeculari in hac cau-

, qua-

fa Majeftatis divinae inter mortales ullam permittere voluit auctorita-

iorum

tem, quo tanto luculentius vniverío conftaret orbi, divinum Chrifti ho-

:x iftis

norem füb ipfius Dei effe tutela & profpiciente cura, cui fummam erga:

, qua

veri-

ionem

eum reverentiam prius inv hominum cordibus plantare , per folidam

tatis-

?mora-

&

fi haec

z

*

aliquid

omme-

XVI

tatis convidtionem , quam Tmperatorum Conflitutiones & mardata ís

auxilinm trahere, placuit,

Haberent hoftes quod fidei Chriftianae obji-

cerent, quodfi Chriftus Imperatoris & Senatus juffu in Capitolio divino

honore excipi debuerit, fed Jam nihil habent;cum veneratío Chrifti nemini

poenarum ;netu injun&da, fed Confules & Senatores , ne quidem cru-

ciatuum & mortis formidine deterreri

Ipo.tu.erigt,, mvug,di Servatorem

gonfiteri,

iiunc quem ;

ftolido piane confilio fititiis adnumerare voluit idolis

Tiberins Imperator , hisce diebus feftis memoriae refurre&ionis ipfius ex

mortuis facris, Crves dileilzffyar, fübmiffo veneremini Popl,itc, hunc, quem

demonflratum per reíuscitationem ex mortuis Dei Filium Rom. I. 4.

Sed alio prorfus

hodierna .coetus Chrifliani feflivitas vobis exhibet.

animo eum honorate, quam gentilis Imperator,

Non fufficit externo

Servatorem profequi honore, fed Spiritu & veritate, cultuque fidei obfe-

quii, amoris ; reverentiae , laudis & precum excipiendus eft, Nihil 7s

juvat Chriftum füper omnia Deum in faecula benedictum ore profiteri,

mmo queque veritatem hanc adver(us ejusdem hoftes defendere ; quodfi

ipfo fa&to & opere, ipfius quam adftruitis divinam gloriam. & majeftatem

negatis , & honorem quem verbis ipfi exhibetis, a&ionibus & nefandis

operibus detrahitis. , Majores dabit poenas, qui ipfüri coeli terraeque

Deum ac Dominum cognovit, ejusque voluntatem refciyit, immo aliis

expoluit, aft tamem mandata ejus exfequi , & nutui ejus divino morem

tre&tavit.

Qui Chrifti benorumque per eumdem acquifitorum parti-

gerere vltro de

«

v

ceps fieri vult, i

s yiva fide credat, neceffe hsbet, eum geternum ac proprium Dei fili-

$

um, Patri confübftantialem, Deum verum G vitam aeternam effe. ^ Nullus autem

were

;

hoc credit, nifi qui fpiritu veritatis, fidei & fan&ificationis vnétus eft; nemo

iftum Dominum adpellaze poteít, nifi per. Spiritum fanum 1. Cor, XIL. 3.

enim Chr

Nemo Spirirum S. in corde fuo habitantem habet, qui opera carnis malique genii per-

etrat. ln id itaque omnem dirigite curam, omne propofitum , omncs veftras preces

& fuspiria, vt mli genii operibns vinculisque liberemini, J Reconciliemini Deo fide-

que amplectamini euin, qui Dco nos reconciliavit ; qui traditus propter peccata noftre,

?

rcfurrexit propter juftificationem noftram Rom. IV. 2 5.

"

Sie dies memoriac Chrifti

xedivi

vi facros faluberrime eelebraturi , Chriftum non ex confilio humano , fed vera

df divina fde falutis Reftanratorem ample&ente , um Thoma compellabidis ;

XU£IOS (43, 404 0 Ósoc (48, Io. XX. a. ficque cum illo, qui fide in eum VESTER quo-

factus eft, ad vltimum vitae halitum vnitos, emenío peregrinationis hujug

9116

adoptaturus eft, vosque apud ipfum magfuri

ftadio, ip["c inter coclites

efüs in aeternumm. -

u

PRIMOGENITO .

J

no

in

"u-

EX MORTVIS -

J.

;Jlis

ex

em

».

4.-

fus

jerra fuB'irhmcnfi pharetrata Numinis ira

no

Moefta iaceíis, diras nottem gemebunda minantem,

fe-

Vos

Se «idet acceptam rurfus, nam Filius Alti

Purpureum pretium venis ftillantibus offert,

SFI,

Tum vero exfultac laeto concuífa ctremore

; dfi

em

Ipfa finum pandit, vaítis refolutaque feclis

|dis

San&torum tepidis recalefcunt corpora in vrnis,

jue

Ecce Dei mortem vincentis fefta celebrant

diis

Omina fplendorem , erebrefcit fama triumphi,

em

Et patulum buftum fru(tra ftipaffe cohortes,

irti-

2

fili-

Et quod defixit manus infidiefa figillum

tem

Vi&orem laxaffe minus venerabile tali.

cmo

l.5

Ergo fides ducit plaudentes vndique turmas,' *

pex

Emicat abíterfis lacrumis & vulnera mulcet,

ecesg

ide-

Spemque metumque fugat, quis enim iaj credere noliet?

v&ll,

Etfulfere

ii fpeCtacula grata diei,

ifti

h

it firmae dux fundamenta falutis,

vtrYa&

Nunc po

Ec fibi cognatis teítes inuitat ab aftris.

jéts ;

leniferi afflatu genii mollefcere ceram

quo-

ag

Ipfe pater iuffit, vitam pacemque fpopondit.

lubila relligio fundit, quo nomine conftent,

in monte Sionis

T'er retulere fonum colles

X

'Intere'g

Interea ftvgio radcus léo rügit auerno,

Ac gemit extortas prgedas de faucibus orci.

. Cun&a fub imperium mofs olim dira vocabat,

Au&or & illius fitiens nigra damna per orbem

Difpergit, laetus-tetras meditatur in-antris

Offifragis leges, & inexorabile fatugi.

Proh homines vinctos, Satana failente, catenis!

Crimen enim late ferpens letumque trucidant.

Siccine primaeuae ftipendia lurida labis -

Soluet in horrificis feruus detentus abyffis?

'artara quis petet, & quis inhofpita regna tyrami

Goncutiens érebi portas perfringet iniquas

arpiuori, fpoliumque manus reparabit auarae?

'Tandem diuinus mouit fe fedibus vltor,

Fortunam miferans hominum generofus amore.

Punicea clauis sffixus ab arbore pendens

Non tamen occubuit, fed raptus tuürbine leti,.

Infefti quafíis hottis caput atterit heros

Viribus, atque trucis laruas horrore rigentes

Detraxit mortis,'neque pungit noxia morfu.

Nulla .quies.inerat toruis in Daemonis vmbris,

Senfit adeffe dies, queis infidiofa poteftas

Conuulfis rueret tamulis, Dominique triumpho

Spiendidiora forent aurora membra rubente,

'l'um draco contortus fru(traque venenifer ira

Intumet, abítrufis ringens liuore fpeluncis,

Sibilat, & diris fpumans fe deuouet ipfum,

Exitiique tenax , foeciorum percitus oeftro ,

Ereptas meditatur opes, & opima voraces

Furta futura dolent, hauítas nec vt antea ftrages,

AA—AL j a qQHUSV, WOSRE BI ATT UO

Ijgm 1Ticet in- medio libraf'ent plgna trophaea,

"'Tertia

b

Tcrtia lux Chriftam, Chriíto dat nomen ho—norïs,*

EY

Cui fe fub terris flé&ant quogue genua coa&ta,

Ac phlegetontaeus collifis dentibus aftus

Aegra pedi praedo fuübmittát colla domanti,

-

Ipfe per angoris luctas in mortis agone

Corde patrem ípirans mage glorificatus ;Jefus

Gorgoneam mon(ílro fpeciem ftimulosque repreffit,

Atque gerens clauem referandi liminis atri

"lendit ad infernum, ceu fulmen ahenea clau(tra

rangit, & examinans

andi fermone ruentes

ncipit: o Satana! tua fanguinolenta poteftss, -

T'ot quae retro annis (tetit, & caput extulit am

»

pluny

Concidat! en! viuo, viuant coetusque redem

ti.

At nunc ante tnas infelix. vi&tima poenae

'Tamque frequens cadat horribiles non amplius aras,

at genus hufmamum mors & pice torridus orci

Ignis gurgitibus tibi deplutiuit hiuleis,

Cura.nec admorlas mentes operofa falutis

Turbabit, eredens in me feruabitur omnis,

Non mo:tem cernet, vita fine fine fruetut.

Hinc.abiit vi£tor praedicens faCta diei

Lucida iudicii reuocata carne fepulta.

Verfatus forfan Satanas in fraude; putarat,.

Omne.quod in tumulis, taboque putrefceret alto,

lam periiffe diu, fomno dormire perenni

Iniaftos iuftosque (imul, nam praemia dulcis

Inuidet his vitae, quamuis fibi tetra cruüentus

Membia nefandorum torquendi exoptet amore —

Accipiet; fanCtos vero tuba grata ciebit.

Chriftus enim primum celebratus funeris heros

Extrahet ex motis, ceu foederis Angclus, vrnis .

*Corpora, dile&osque fuos in. pace cubantes,

Quae fibi coniunxit capiti pia membra reducet,

um

-

x ,O

Num finet 'in tenebris Boxlum lactare Jabores

Magnus Abrahamides, gregis aut dux fanguine par&

- Immemor exiítet, rediens vt fufcitet omnes,

Cuilibet ac tribuat, ficut meruere "patrantes ?

- jnde tot vleeribus fanie fillante perefus

Foetens ipfe fuis, plagis macilentus acerbis,

"Nil nifi pellis & offa; fere incineratus Jobus,

Puluis & vmbra, támen folatia congerit alma,

. Fifus ego, dicens animofa voce, Goclem

. Niuere, qui tandem fuperadítans offibus vltor

.Colliget, ac cutis hoc corrofo cortice ílringet,.

-Stamina repperiet, quae vermis blattaque gu&ant,

Tunc ego luminibus Domino fatiabor üsdem,

Qmi; aciem fqualor & ma*didac cfïqd;re' querelae,

'Euohel vi&brem Vii(deamu's clarius illo,

Ac in oliuifero portatum colle per auras,

iDonec eum nübes quaerentibus ab(tulit oclis,

»

que locavit ad almam

. Atque peplum aethereum, dextram

:

- Numinis, vnde redux pleni fulgore triumphi

Orbem orbi reddet, fcrutans quoque vifcera terrac

'Tunc ad vafa, notat iudex metuendug inermes,

Quem mare; guem gelius , coeli vencrantur & aftra..

"

FER. PASCH,

VMDCCLXV.. :

L.

Í

—— —— ——

—

w

PROGRAMMA

W

-

RESVRRECT JONE .

z

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

JESV CHRBSTI,

du

E

HOSTIVM TESI IMONHS

--

CONFIRMATA,

ä

E

SECVNDVM,

É

IPSIS. FERIIS PASCHAL VS

EA, QVA. PAR EST, DEVOTIONE .

PVBLICE Pi ROPOSITVM

-

11

RECTORE ET SENATV

" ACADEMIAE REGIOMONTANAE.

10

Á

o*

MIE.E

Em

aY

-

d

8

l—.l/

d

7

ANNO

m

MDCCLXV

Wa b

)

23)

lo

!

6

CM

| DP

s

RNNS

N

497

ä

(s

m t iM i m n m

—

REG!OMONTI

LITTERIS HARTVNGIANIS

x

X.ä Copvriaht 4/1999 YxvMaster GmbH www.yxymaster.com

Ka

7