KaI600-3305-1
author: Bock, Johann Georg

EEE SENMEURIUUNEEU U E

DN

I 600

05

Bock, Johann Georg:. - 1. 1764

|

d

Wa

Bu p RORRU

—

"E

j

PROGRAMMA

RESVRRECTIONE

JESV CHRISTI

HOSTIVM TESTIMONIIS -

CONFIRMATA,

PRIMVM,

IPSIS FERIIS PASCHALIBVS

EA, QVA PAR EST, DEVOTIONE

PVBLICE PROPOSITVM

RECTORE ET SENATV

ACADEM.IAE REGIOMONTANAE .

EM LE

3

(*

L

ANNO

NS

N

UA

///

«O//a

MDCCLXIY.

ä

1

;

N Bpg

AA N

X

t

*'Væ

-

REGIOMONTI

!Cf

g Füm

22

G5

LITTERIS HQRTVNGIANIS

—

x

t

*

u

cvaftentibus it&j

im, quae infignis Dei. gratía eft , feffivis illis die-

bus, in quibus

facer Chrifti civium coetus jucundiffimam refufci-

R

tati ex mortuis

Domint ac Sofpitatoris noftri JEfü. Chrifti memo-

tiam piís jubilis ac devot

is adplaufibus recolit, noftri utique eft officii ;

Ü

pariter ac noflras meditationes, ad tantum

ut veltrras, Cives cariffmi *

berieficium debit

e aeftimandum ex

folvendasque Deo gratias excitemus.

Eft totius religionis ;

fpei ac falutis noftrae fundamentum Chriftus, isque

Rem, X. 8. 97 1. Cor. X V. 3.4. 14» illud proinde

ex mortuis refüfcitatus $

diviria

rovidentia, tot tant

isque adftru&tum & confirmatum voluit ar-

umentis, vt plura. & e

xftantiora viX, aC ne vix quidem, ab humana

dente excogitari pollint, "Teftantur clariffima

ratione fobrie illud expen

á

r

diviraefcri

;

b

tarae oracula,

quae vi & efficacia,ad convíncendum de hac veri-

Hutranimos abunde pollent,

tifi praefra&e & morofe illis obni-

tate morta

(unt refurre&ionis Chrifti omni exceptioue majores oculati,

tantur.

eftes

conftante

-mirifice conveaientes, Apoftoli 244. X. 39. 40. quorum tefti-

moníum;ad tuti

ffimam huic veritati fidem faciendam omnino fufficit. Te-

ftanturinfüperq

uiügentifratres 1 Cor. X V. 6. quiServatorem e morte & fe-

fe

excitatum coram intuiti funt.Exhibent cocleftes genii eam

pulchro glorio

lomiffi Chrifto viventi teftimonium ZZarc. X VI, 6.Teftan-

ob caüfam e coe

]

tur ftupendi eff:

-

e

&us & confequentia;teftatur fan&tus martyrum chorus,qui

cruerita mnorte

(aa veritatem obfignarunt, nec plura aequa mens dcefide-

menta, Omnia, quae his oppohuntur ;

rare poteft hujus veritatis docü

de incertitu-

dubiola, magis de temeraria inventorum audacia, quam

dine fadi, quod oppugnare contendunt , teftantur; immo potius

5

s

;

feri ÓfnhI

dubitatione'exernptam; confirmant, Sed datur, ii juo fapien-

tiffimam Dei providentiam veneramur;

aliud argumentorum genus pro

adfiruenda refurre&tionis Chrifti veritate , áb hoftium veritatis, & non

l

Chriftianorum, quos Paulus v5 «£«v adpellat 1. Cor, V , 12-teftimonio defum-

fum. Habereutique magnam pro demonftranda veritate ac certitudine fa-

ureab orinibus cenfetur.Nullus

&i, vim, adverfariiteftimonium, merito acj

enim, qui infenfo adverfüs alium animio eft; praefümitur huic, quae ad ejus

laudem & caufam promovendam faciunt, fibique ipfi noxam contrahunt;

teftimonium exhibere velle. Quod fiitaque vel taliafcripto documento te-

flatur, vel reipfaidem agit, acfi oretenus eidem tale perhibuiffet teftimo-

nium , adeoque ipfo facto, rem, de qua quaeritur, fcopo & votis fuis con-

tráriam, confirmat; omnes inde colligunt; hunc veritatis vi & convidtio-

nis flimulis füiffe eonftritum, éamdemque nullo:modo , nec (üb ulla

robabilitatis fpecie in dubium vocare potuiffe, .Ef hoc eft, quod de re-

furre&tione Chrifti füb exameri vocandum füfeipimus argumentum , ho-

,.

ftium nempe de eadem teftimonia, Sunt haec diveríae conditionis. 4/ia

fcriptis olim ab adver(ariis confignata, quae hoc tioftro aevo vel deper-

dita, in.quoruti tamen locum alia a recentiori manu diverfa plane inten-

corru-

. tione fubftituta, vel adhucdum in prima integritate absque infigni

ptione

!

n

P

tiöne ad nofirum usque tempus fervatas ali4 non quidem litteris, aft

H

uod probatum volumus, demonftrant, hujusque generis

id ipfo faQto;

oris pon«

teftimonia re

alia ab hoftibus, licet invitis illis profecta, non min

Adverfa-

deris effe, quilibet aequus harum rerum ae

ftimator concedit.

riorum enim verbis ut aliquid referatur &

cor&irmetur, non opus eft;

uübi rerüm fa&orumque adíünt teftimonia ;

& hoftes ipfia&tionibus fuis,

rem, de cujus veritate folli

citi fümus, confirmant,

^

Quod enim ad refur-

illum mortis reum judicarunt, ipfique ejus

re&ionem Chrifti attinet, qui

interfe&tores , fi non ore

.

litteris, opere tamen modoque agendi circa

rem Chriftianam, vitae opti

mi Servatoris poft tridnanam in fepulchro

ftimonium, ipfoque fatto partim erga

commorationem füuppeditarunt te

Apoftolos; p

artim invicem ita fe gefferunt,

ut inde tuto colligi poffit,

ivium de Chtifto in vitam reftituto,

fidei, in corde füo vel,

ipfos Chrifti c

u

s in medium p

roferre potuiffe, quod

calculum adjeciffe, vel nihil prorfi

hanc veritatem dubiam redderet,

Sed de hoc adverfariorum teftimonio

;

bus.

reali, v. D.jlalio tempore pluri

flimorum fidei noftrae hoftium reflimonis

De fcriptis igitu

r antiqui

tra&tationem inchoaturi ,

in genere quidem

notamus, primos refürrecti-

no adflatu confignata, reve-

onis Chrifti praecones ;

quorum fcripta divi

».

renter exofculamur, virosque a

poi'coli.c

os, certo refpedtu tanquam ho-

ftes, eorumque teftimonia

, tanquam a

b hoftibus profe&ta confiderari

merito pofle ; cum omnes o

dio a majoribus accepto & füftentato, ut Sau-

lus atrox rei Chriftianae perfequu

tor, hoftili in Chriftum animo accenfi,

de veritate indubitata ejus refurr

e€

&ionis demum certi redditi, Servatori

Licet enim

plene conciliati fint,

Apoftoli jam ante Servatoris ex fepul-

chro egreflum per dodrinam &

miracula a Chrifto patrata ejus amici &

firmamentum robur & figillum fideifuae

(e&tatores facti ; maximum tamen

i refürrectione certitudo.

Idem de

rimo

addidit, indubitata de Magiftri fu

Chrifti civium coetu valet, qu

i ex optimi Servatoris hoftibus colle&tus

ditu convictionem , nomen & gloriam

oft firmam de ipfius in vitam re

ejus profitebatur.

Sed de iis, qui ex in

.

imicis fa&i funt Chrifli amici &

um perbibuerunt, jam nobis n

onfer-

pofthac ejus refurredioni teftimoni

mo eft; fed de.illis potius, qui perpetuo ;

quantum Ícimus, in odio &

inimicitia adverfüs Chriftum perftiterunt.

eumque fufcipere vel detre-

Horum autem teflimonia de

&arunt, vel hoflili impetu adorti funt.

Chrifti réfürre&tione &illa quidem fcripta,

admodum pauca funt, ut

vix uhum atque alterum pro hac n

oftra caufa proferre po

ffimus,; Nec

ffint, cum longe plures de ignomi-

mirandum , quod pauciores citari po

niofa Servatoris noftri morte deque

miraculis ab eodem patratis,. & di-

ultu v. g. PJivius, Celfus, Porp

byrinm Tl

.

vino illi propter illa exhibito c

& Chriftianae reli

gionis ho-

aus, Lucianus, aliique teftentur. Chrifti enim

ítes five Judaei five genti

les teftimonium fuüum

pro Chrifti morte nec

m adverf(ari malae caufae füae, puta-

non pro tniraculis ejus,non ita multu

À2

bant,

1NG

—

x

-

V -u

^

ba-dt, inprimis ceum e

jus mors convitiandi & rjdendi-m

ateriam exhibe-

ret, ipfique miracula, de quibus teftabantur, vel exten

uarent vcl dae-

moni cuidam & magiae tribuerent, -

Teftimonium vero pro Chri(ti re.

furre&ione ipfis maxime periculofü

m

totamque & gentilium & Judaeo.

xum religionem evertere, videbatur,

hinc nullo plane modo a fe impe-

trare potuerunt, ut de cadem teftarent

ur, licet eam dubiam reddere non

poffent, Inde ratio peti poteft

» Cur praeconium de re(ürre&tione

Chrifti,

rei chriftianae hoftibus, prae

reli

quis religionis Chriftianae ca

vidiofüm & horribile vifüm fuer

it; quod

R

pitibus in-

cf; exemplum comprobat.

A. XXVI, 23,

Juxta haec multo facilius i

pfis comparebat, fi non ne-

gare, tamen filentio praeterire Chrifli refurre

&ionem, quippe quam a di-

fcipulis & amicis Chrifti tantum enunciata

m ac praedicatam fciebant ,

cum magna ifla prodigia a tot hominum

millibus di

religionis; & aetatis, diverfis locis & dive

verfae conditionis ,

río tempore víía, enarrata &

longa teftium ferie confirmata, vel in dub

igm vocare, vel plane filentio

involvere, multo minus omnino ne

Z

Bare non potuerint. Haec omnia in-

nucns zuguíHnus, contra Fauft.

4Haricb, L. X VL c, 29, inquit: Z4ertzspa

€hriflam etiam pagani &

udaei credunt : velurrex

![fe autem Chr

Chrifiauorum. fides fl ; & in Pf LXX XVII

DJfimm, prepria

L idem (cribit:

In nulla re tam

vebemthter, tapa pertinaciter , tam obuixe Q contentiefe contradi

citur fidei Cbri-

Jlianae , ficuti de carnis refurretlione,

ChrifH praefertim.

religionis Chrifti adverfarii ,

Quodfi etiam omnes

de Principis vitae refü

rrectione tacuiffent ,

b 1VUE UTRRIT.- I/4;

e€x hoc tamen filentio tantum

abeff , ut ad infringen

dam veritatem & la-

befactandam ejus certitudinem aliquid lucrentur c

aufae divinae hoftes,

ut potius-ex eodem veritas cjusdem nihilo fecius a

dpareat,

Cum enim

viri ingenio & doGtrina praeftantiimi, quibus ad

co neceffitas impofita

erat, ad refellendam hujus rei veritatem omnes a

nimi & diligentiae ner-

-

vos intendere, nequidquam tamen, quo ífuu

m coníequerentur finem

attulerint5 immo potius alia do&lrinae coeleftis

'capita, de Chrifti mira-

eulis, morte & honore divino ipfi

praeftito, fuo confirmaverint tefti-

monio ; evidentiffime inde inferri pot

eft, quod nihil omnino füb ulla fpe-

cie eidem opponere potuerint, &

quod contradicendo huic veritati

ftoliditatis & infipientiae notam fibi

contracturos praeviderint. Ex om-

nimodo eorum filentio conftaret,

immo ex hoc ipfo

quod tam pauci refür-

redionis Chrifli mentionem fecerint, adhuc du

Chriítianae hoftes eamdem n

m conitat, quod rei

egare vel negando d

ubiam reddere, & ad

UL MU u addé REU M

labefa&andum Evangelíftaru

m & Apoftolorum d

e Chrifto ex mortuis

fufcitato, nuntium , nihil, q

uod momentum traha

t; in medium proferre

potuerint; & quidem iftlo maxime tempore,

cum contradiCtio ye] ne-

gatio longe facilior fuerit, quam noftro aevo,

quo longiores jam a Chri-

fti & Apoflolorum aetate diftamus.

anti

Quibuscu

mque adverfariorum Chrifti

quorum (cripta volventibus pa

tet;

omnes religionis Chriftianae ho-

Ítes

; üteunque caufae f*??? confule

rent, vel ad apertiffima mendacia

m WEuCNNRS " h ia "Ua

vel

»

j^

vel ad filentium fe recip

ere coaétos fuiffe,

fi

x

Siléte d,ebhri&i tefurre&tione

Is maxime commodum videbatur,

quippe in qua Chriftus morti pe.

1

i

s ac inferno lues & exitium fadtus ,

exípoliavit imperia & poteftates;

4« quo gloriofo opere

ea palam tradu

Xit ; deque illis trium«

phum egit; C& Il 15., -

idque sv Quvagpuni, Rorz,

L. 4.

per quod deünftus & de

claratus erat Dei filius 1

Verum non omnes voy

&£o filentium hoc (ervatut

qui vel neceílitate & fàcra

mento, vel munere & off;

t5 fuerunt pauci

Coc]efti veritati teftimoniu

cio obftri&i hüic

m inviti licet, immo mala ii

tentione, & quafi

liud agendo perhibuerunt

j

Inter ilos;qui ex Chrifti

hoftibus de refür«

redione ejusdem a mortu

is

in fcriptis fuis teftati fün

t Pontius Pilatus,

'iberii Imperatoris nomine J

udaeac Procurator, pri

m

D

Non enim £antum generati

um locum teneat,

one & morte narratiohi fid

m hiftoricae evangeli

ftarum de Cl

irifli paffi?

es humara conciliatür ; quod haec

füb Pezrio

Pilato, quem non Chriftian

i folum ftriptores,

aznal. L. X V. c, XLIV,

fed ipfe quoque 7zczz;

Chrifti füpplicio adfe

&i mentionem faciens "

nominatim compellats no

n tantum iíte veritatis

generis humani Servatorem innocentem -omnis

teftis falutandus, quod

que criminis expertem

efle, cujus a Judaeis eriminantibus arguebatur ,

"

& fermone & actione

emblematica declaraverit, licet

intempeftive caut

pollebat au&oritate uti, h

üs & timidus, füa, qua

ac vice fibi minus com

modunm

videretur, &

Servatoris potius innocen

tiae quam rhuneri fuo & conície

Iet; fed in primis ad cruc

ntiae confüle-

inionem de

is infcriptionem nobis provocan

dum eft, qua

in genere & praeter op

Chrifti gloria teftatüus, e

utdem Judae-

otum Regem appellavit.

Ipfüm hunc Procuratorem Ro

infcrir

tionis fuiffe au&orem, tcflante e

manum hujus

Xprcfre Joanues

XIX, 19, dubitarí

nequit ; licet manu füa eamdem

; ifla in fpecie form

85 Qqua ad crucem

comparebat, eum confi

fcriptam effe innuitur.

gnaffe veri non fit fimile, ipfi

Haee au

us tamen mandato

tem erat infcriptio c

ruücis (ecundum 7o-

anstm, qui pleniffime illam exh

ibet: Xï:myg

I8deumy.

Ludendi animo hanc a Pilato cruci

6 Nazupauog o BaciYsuc uv

adfixam fuifle , ac (i Sofpi-

tatori noftro adfe&lati irrito conamine re

gni

cerimen exprobrare volue-

rit; quorumdam eft fententia : fed

P

roríus

€extra dubium.

av

eritate aliena, cum omnia

ponant, Pilatum perfe&liffima

m Chrifli innocentiam Co»

gnoviffe, Veri fimilius eff, id eum hac infer

iptione intendiffe

tantum publicum innocentíae teflimoni

s

» Ut non

um exhiberet,

q"od faepius jam

ab illo factum erat ;

fed etiam ]udaeis ftuititiae nota

m

:

publice (criptum ob

& documentum

oculos ponere , quod Regem ha

&

enus follicito ex-

Ípectaverint, huncq

ue continuis füfpiriis anhelaverin

cum votorum compotes fa&ti iftum haberent

€ nunc autem,

; ceum q

uüibuscumque op-

probriis, immo in tragico hoc a&u hortido cru

cis füppli

cio adficere, nec

antea tumultu abflinere voluerint

» quam fcel

eratum hoc facinus perpe.

Wþltravc.rin,t, Nec practereundum , quod tam

conftante animo Chriftum

Mi

(

Judaqu

*

d

y

i E

?*'n j

I

Regem

profeffus fuerit Pilar;, ut, cum titulum mutari ro-

Judaeorum

S . Ort

dinis ecclefiaftici Judaei , & ifta verborum mutatio ,

garent Primate

jfalvo reliq

uo-a

&u tragico fieri haud difficulter potuiflet, nec Romanae

auctoritati

& Procuratoris juri inde aliquid detraheretur, petitis tamen

voluerit, qui in majoris momenti rebus, immo in.

nentiquam adnuere

ipfo interficiend

o C€h

rifto Judaeis nimis cautus cefferat. 7». XIX. 20.21.

bium eft, Deum ita hoc negotium direxiffe; ut etiam ini-

Hinc nullum du

mici teftimonio 8

loria Chrifti regia & maieftas confirmareturs ficque

veritatis ne

.

fcius, immo eju

sdem adeo hoftis, ejusdem tamen teftis fa-

O

ptime hinc Syzefius Cyrenaens , Ptolemaidis Epifcopus ep.

&us fuer

xg. 1

?

LVIIL p.202. ?

dit. Petav. inquitz wes Toi TO E7 yeenupua, T c'aUeH. "yeyovoG

emo 'yWepuno i« SUG*

Que, espyoy gv $

d) Aezsoc Ó« s [DaniÀsUc o ygusoc sungvTe.

raeter haec &y'yeapa a

lia P//ati de Chrifto perhibentur tefti-

sro, Sed

monia, in Ípecie

quae gloriofam Sofpitatoris noftri ex mortuis refurre-

ob quae eumdem maxime nominavimus, & quae

&ionem refpiciunt,

fcripta hoftium, de Chrifti' vita reaffumta, docu-

paulo accuratius inter

menta funt penfi

tanda.

Exítant duae füb Peztii Pilati nomine epiftolae

noti

fffmae ad C[. legrmm Nenmem (1mm0 OtiUS 'Ad -Z"',b'-

inter eruditos

ublicae- expofuüerunt luci

vium Caefarem

Claudianum) perícriptae, q

ii

Sixtus Senenfrs 1

n Biblioth. S. Ventt. à. 1366.

. p. 95. qui unam in ves

liothecae Vaticanae monumentis reperiiffe tradit. Unius

fuflioribus Bib

copiam fecerunt

antlores óev un(aulottgen Vtacbricbten a. 1702. p. 170.

Utramque exhibet 7?

*

Alb, Fabricius in cod, apocr. IN« T. p. 298 - 302. &

litterarüm typum cum orbe litterario communica-

longe plures harum

runt, lllarum altera

exftat in dnacepbalaeofi, five in libris quinque de ex-

itano

füb Hegefjppi nomine editis, quorum auctor poft-

cidio Hierofolym

quam de Pilati à

&ione (ymboliea tractaffet, ita de eodem inquit: * -

ANequaquam 14men m

"

inus exfhit Tels , qi gloriam deminicae agno[cens vefur-

:

[2

uvitus fHiduit s fed eredere perfidus contempfit , frcut teftau

retlionis , praedicar

guv ejusdem epiffola;

Caefuri ia hunc modum dircttn: Pontins Pilatus Claudie c*c.

,

" Hanc quoq

u

e Pilati epiffolam ad Tiberium graece manufcriptam

exftare ip Bibliot

heca Viadobonenfi, Lambecius Comment. L. V . p. 23: per-

hibet.

Alteram ep

iftolam primus vulgavit Barrbelomzaeus Cha[fAuaens, Par-

Kdnet. 1571' P 98' & PO& hunc f'loren,finiu;

te IV Catalogi gloriae mindi ,

a nofatore quodam in antiqua pagina

a. 1668. qui reperiiffe fe illam ;

fcriptam circa a, 1480. refert.

Hac quidem non expreffe refurredtionis

m eam fuppofuit,

vide

]

ri voluit poftridie fta-

Chrifli fit mentie. . Qui eni

[

tim paffionis ; adeoque ant

Chrifti in vitam reditum , cujus ideo men-

tionem facere non potuit,

eamdem effe exaratam; omnia interim in ea-

:

dis(,cïp—l,llorum encomium maximasque lau-

dem, quae ad Chrifti & ejus

des conferre poffunt, continentur.

. In epiftola vero priori, haec Piatus

de Chrifli refurre&ione fcripfiffe p

erfertur: Jj (j4dae) erucifixerum

"i

bus

lle amtem. wmilitibus meig-cujfodim:i

die

gum d fepulto éuflodes adbibuerumt.

- ;r-ï

i.

ii

RU MT UL

L

VII

, die iertió Fgfurrcxit:' ig tAnium Autem exarft negtitid jud)teowtm; ut darézé

dicerents. Dicites quia discipuli ejus. corpus 1pfisis rapue-

T jecunta

m enftadibus &

YHUL,

777

»

:

Sed eum accepiffeni pecuniam; quod fatium füerat , tacere mon porue

- Nam & il

luoa fuvvesciffe teffati [umt fe vidiffe, & fe a Tudaeis pecuniam accepiffes

Haec ideó ingeff;

ne quis aliter mentiatiy , & ac[Himét credezdum meüdacus Tá-

dacorám, - ln genere in hisce epifto

lis füb Pi/ati nomine referüntur Chri-

fti miraculà & iniqua.ejusdem a Judaeis fa&ta accu

(atio, crucis füppliciam

miracul

& in illarum altera, relürreGio, & quod ob :

H

4 vulgo inter Judaeos

& plebem Dei filius fuerit habitus & adpc:

i

atus.. Vid, JFeckemü diff. dé

Buddei m.,w(itd-*

E

- Pontiü Pilat épiftola ad. Tierium éirca vés jefa Chrifti geflas.

édiiat ;

üo páchalis de Poz

tio Pilate evangelicae veritatis refle, quae legitut 2 m

-

1 & p. 79« feq. 4 Stelen,

meditat, exeget;. PL p. 3"779.; Adla cruditarüm a. 1699*

13 D. 127.

W

:

-

Celebratur pfaeter ha

s Pilati ,epf&oïas as Dépa drAdTE VE fryéuiovo6

Xoi 8 dep

QOusca TiBsouo nzucoizi & Papyr; in qua

1

:3

qugi V8 xUgis wuwy VUS

affio ; mors & refurrectio ; juxta liaec vero alia

^

Servatoris mniracüla; p

quaedam inprimis circa reditum Chrifti

e mortois , quorum fiulla in (a»

fabulasque redoletitia recenfen-

i

cra Evangeliftarumi hiftoria mentio fit j

ER

z

tur. Ejusdem fragmeniti

partetm Lambecius qu

oque I. c. comimunicavits

:

M

z

4

qui i eó

detn códice tmnan

uferipto referiptem Tibera Imperatoris 4d Pilatum

tl

teftatur. 7i4. haec relatio gt, & lat, apud Pabricigm l €.

etiam reperiri

P.II[. p. 4$6. feq. " Fa

bulofath haac effe relationem féqueus manifefta»

bit fpecimen de refurre&ione €hrifti;

quod ex latina vertione l.. p. 463:

bbatborum. fablo want , founs de cocló andirms

adícribirnus: 24f die prima Sá.

d

efl , cáelusque Iumine perfafum

féptsiplo tazto duantum aliis [olet diebus, Dié

li fplendare prolutens, &* quemadmodum ful-

tertia nóllis, fol vifus efl incomparabi

4ura in Lemp

effate [nbita promicants

fie Viri llcida wefte 6'7' gleria magnua judüti

apparuerunt,

cum. innumeralili multiiüdine clamantinm & voce magni toniiTti

: CHRISTVS CRVCIFIXVS RESVRREXIIT. — £f qui

L

iuftar proloquente

fb terra. apud. soferos

fervitutem. fervierant y prodieruni im vitam hiatu terrae

tAntó , acfí. fundataenta

nulla effent, ita t aquae ipfae [ubier abyJum adparerants

H

d

um emortuis plurimnis refs

seitatis obiiain veniebant coalefles [pirstits corpore praes

diti « - s Per tetam porró nottem

lumen iftud lucere neutiqum defit. — .4t .Tu5

* pauci verajine terrae abforpti

f'unts u altera die defideraréntur

daeoruui o

multi Tuda

eieX dis qui in Chriflum dixerant, — ls dualid hóm quisque u6*

ffrz»r";)'z 'äidit P

bastasmata fefe cónfpicienda obrulerunt,

ANeque . iga Tüdaeoruta.

iqitidemm ever[ae [unt omnes,

. [uxta duas epi-

fabfliit. Hlierofolymis

Symagogas.

ftolas.& relationem

Pilatij de

quibus diximus ; 4&4 quoque ejusdem de

affione & refürredrione

j C€hrifti a feriptoribus rei -Chiiftianae cele-

vángelii titulo infigniuntur ; ita ut; quod

brantut, quae vulgo JVicedetei e

recentiori aetate pervulgatum e

ft lüb Pfeudenicederzi evangelio, juxta tra-

Pilati Hierofolymis teperto;

4 o VTA

ditionet ab Imperatore Theodofo in domo

quod

&

od füb a&is Pilati celebratür (criptum; anum plaae ideraque fit;

Quid

iterum exhibet Fabrieins L. c. p. 214-297.

N

aE ER

A ii

x

x

vl

ftiano quoc

id de hisce Pif'ati-Fcrïptis judicandum (it, ex addu&is facile-

tet.

V

tramque epiftelam füb Pilati nomine incl

ytam , prout hodie

gem. YDett

ftat fictam effe & commentitiam

Caefari tum

» quippe in qua ne nomen quidem Ti.

ant. Caefares

berii recte pofitum deprehendim

us, nemo eruditus dubitat, nec id, quod-

Anit

quisque validis rationibus comm

otus firmiter credit, in dubium vocare,

.

faves.

numquarn nobi: per(vadebimus,

rium transr

Idem quoque de Pi/zri relatioze ftatuen- —

tione. valid

dum, nec non de ejusdem actis,

quae füb Nicodemi evangelii titulo

proferuntur; quippe quibus in tantu

m fidem habemus,

unquam dic

in quantum eadem .

p'oba*tm fi

cum $. Eyangeliftarum hiftoria referunt,

reliqua vel fanae doctrinae, vel-

hiftoriae facrae adver(antia,

ad fábulas & fi&tiones ablegamus, — Pluribus

qaam maxit

provocaíle

id docet argumentis, quibus noftro quidem judicio in hac re ne quidem.

"s veftras,

opus eft, 7lemoztius i memer, bift.

eccl. T. 1. P. 542. 6 Basnagins in annal, —

d an, chr. 33« Conf, To. Hornbec

kius mifcell, S, p. 32- 344

Inde tamen quod:

Et cum de c

vera & genuina five piítola fi

ye aCta ad noftra

i» archivis

m aectatem non peryenes.

enftodire cenf

rint, nullam umquam éxttitiffe Pilati epiftolam

vcl relationem & a&ta de

hoc argumento ad Tiberium fcri

Jici

oteft :

pta, inferri omnino nequit, Contra-

niffe, cum J

riüm pluribus caufis füftentatum

imus,

Provocavit ad 44 P

hac disquifitione defendendum fusci-

ilati, genuina fcilicet

DXSEM

P

; tum temporis.

fermone quc

fine dubio in loco publico recondita, vel etiam

m

l;*

tione intelli;

uoád apographa pluriu

babere neq.

-

manibus tríta; ia quibus quae témpore Praefedl

urae Pilati c

am Tiberio

getta fünt, confcripta füerunt 5, 7uffizus AMartyr.

*ipel. 1. pro Chriff. hiscä

um 'Chri&mæ

z

.

verbis p. m. 72. zxe Tavya, ovt "yeyovs,

]

1

tteris vel :

UVCOJé [LOLJEW E& TOV £724 [1oVTIS.

mus,

Adju

FHiAaTS "yevouevuy axTan.

Quae verba pa

ulo poít venerabilís teflis fe-

cunda vice iterum repetit: zi dr raura. $

TTOPIGtV, 6X TV &7T4 L1OVTIS AT

445, Pilatun

yevousiey axre» hOi QuyacOs.

verbis refert

Sunt inter eruditos,

qui jujlini

T"poG "ov l:

Verba-ita yertunt: Ex a&: quae fub Pantio Pilato

facta fnt , qu

ae interpre-

tatio Baszagio quoque placuit, qui fub titulo 7

&V £71 Tloveig

voc Tgu B

IM4ÀaTS y&vo-

071 £, VERQGV |

pevov axvov, non fcriptum aliquod Pilatj adorum [eu c

ommentario-

ruüm; fed potius re$ cum Chriíto geftas P Procur

atoris tempore , &

Citarunt pra

a S. Evangeliftis memoriae proditas a 7w/lize innui e

homil. im paf

xiftimat; fed nullo

verbis: 24: ;

fententiar füam füperflruxit fündamento imo illa

m potius evertendi

füppetit ratio.

Si enim haec 7a/ze mens fuiffet,

vocabulo axroy abfti-

Praefes Palae]

tulit de pafffo:

nuiffet, & verba ita pofüifet: vav» &v Ilovri ri

À«t8 ysvouswov, — Poft

;y;qm » Tertulliiazus Patrum a

utiffimus ad qua

edam a Pilato litteris

dem.G»egeriz

confignata refpiciens, cum ii Z4poA

Q

iA

acta Pilati m

etico (CjUOd a, C.

198. exaratum effe 7a.

uon valeres à

Laur, AMoshemius peculiari differtatione , 4e aetare

apelogetici Tertulliani,

nituntur.

uae in volumine difernasomum ad bifl.

eccl. pertinentium , prima eft,

evicit) c, XXL de Chrifti refüurre&ion

AGa P

€ & adícenfone 'in coclos

g

dam ab eod

in antecedentibus egiffet ,

haee addit wgrba: — Ea emwia

fuper . Chrifte

nullum adm

Pileus, C ife jam pre

f«« canfcim;iä; Chri]liqng; (h,

l. idem ac

fautor & defenfor Chrifti;

Chriftianum

€X commen

enim proprie Pilatum non

fuiffe, plura argumenta comprobant, & q

uae . circumfertur inter Coptos

quos Pbilo i;

que monun

traditio, de Pilato ad Chrlftu:p tande

m cónverfo & martyré, deChri-

ftiano

**

w«

IX

ftiano quodam Cop

to Piläti nomine nbtato, fünt ihtcllïgenda. Fid.3flls

facile-

em, YOeltbift: T. 1

X. p.4€9. & Meroires de "Trevoux. a. V717. p 17577.)

hodie €

Caefari tum. Tiberio munctavit.

Sed C Caefares. credidiffent fuper. Chriflo, f

Bidem T.

aut. Caefares: non effent. [a

ecHlo necefarti ,

ant fí & Chrifliani potuiffent effe Cae-

dtenderat ad quoddam Pilati fcriptum ad Tibe-

—-id; quod'?g

faves-

Animum jam a

n VOcare,

rium transmiffum Cap. V.

uem locum infra adcitabimus.

ua ra-

;g Ítatuens-

tione. valida haec Tertu

liani relatio in dubium: vocari poffit. nihil

;elii titulo -

unquam dictum aut (criptum eft, inprimis cam omnibus in univerfum

um eadem -

oba*tm fit eumdem accuratiori rerum romanarum hiftoria & notitia,

trinae, vel.

fuiffe imbutum ; quippe quem ad a&ta publica faepius

Pluribus

quam maxime

provocafle

conftat,

Sic -in apol.

inquit : ^ Coxfulite ' comsmenta-

3e quidem -

»js veftres, :

llic veperietis primum Neranem in. banc. [etlam gladio fevociife.

(5 12 annal,.

(cribit: Ewm muxdi ca[ume

E

?

t cum de eciipfi tempore mortis Chrifti agit,

Romana: avchiva

men quod :

i« archivis ve[lris . habetis.

Et coóntra Marcionem

) pervene-

, fideliffmum teflem Dominicae nativitatis, Nec ob-

cuffodire cenfum Augn[H

&orum Pilati fcriptorum expreffe non memi-

& adta de

jici

oteft: Tertullianum a

Contra-

niffe ,.

cum Pilatum Tiberio de Chrifto tantum nuntiaffe fcribit; quod de

lum íÍüsci

us hac de re cum Tiberio habito, & orali narra-

fermone quoque oreten

| tempor

tione intelligi

poffit.

Talis enim hujus verbi explicatio locum plane

)a plurium

babere nequit,

eo quod Pilatus Procuratoris munere functus, mortuoe

m Chrift

-

am Tiberio Romam redierit.

Nihil proinde fuüpereft, quam ut de

brifl. hisc

|

itteris vel actis ad Tiberium ex Judaea fcriptis iftud »»»rizre intelliga-

£724 Tlovvi8

mus, Adjungimus hifce teftimoniis Ezfebzus , qui pariter ac Teresllia-

aö

* teflis fe-

9I5 »

Pilatum in fcriptis fuis a&tis refurre&tionis J. C. fuiffe teftem, his

18 IuAaTS

verbis refert, Hiff. Eccl. L. l. c. 2.. Ta, 7r&gt V6. X YEXQUV aVegeTéuC TH G'ül-

jui jufh'ni

ayvac 5àn xaO- oAne sra us tme (Ds(Jonpevo, xuAa-

T/poc "u lugS Qs 8 ti6 7

e interpre-

voc Ti9sguo BaciMes nowsTas

&i T2 d& aAAa.c auT8 UO cuevoG vsparrétate, u a

AaTS '"ytV0-

oTI E& veXQay ueras Dawaroy avas ass

nÀz Gsoc &iVcu sratQa, TOIG 7 À AOIG &TTETT I SUTO.

mentario-

publicum Pilati fcriptum Chryfoflossus

Citarunt praeterea ex antiquioribus

mpore , &

homil. im pafch. VV. Epipbanius Haer. L. Orofrus biff. Eccl. L. VIl. c. 4.. his

fed nullo

verbis: 24r poffquam paffrs eft Chriflus , & e mortuis ve[urrexit « - Pilatus

evertendi

? v6-

Praefe

$ Pulaejfinae provinciae ad Tiberium Imperatorem atque ad Sezatu

T«v abíti-

tulit: de paffone

& refurretlione Chrift; confequentibusque virtutibus &c, — Tan-

Wa

Poft

Turonenfis in bifl. Francor. L.L c.21:., narrat, fecundum

ato litteris

dem G»egerius

aéta Pilati mi

lites fepulchri cuftodes confeffos effe: fe filinm Dei reddere

im effe 7o.

Tertullianis

nón valeres aliique plures, quorum relationes; addu&i/sk hifce teftimoniis

'nituntur.

.

prima eft,

A&Ga Pilati genui

na tantique momenti res exhibentia, fcripta quon-

in coclos

dam ab codem fuiffe, & omnimode aliquando exftitiffe, dubium plane

uper. Chriffe

aC t ao p OR

nullum admittit. -Ex Plzii fecupdi epiftolis ad Trajassm miffis nec non

, idem ac

!

eX commentariis rerum quotidianarum ad Ca/igslam Alexandria Ícriptis,

atum non

uos Philo in legatione ad Cajum wrroyvmpuorriuag sQzuseidac adpellat, aliis-

narum

inter Coptos

que monumentis peraptiquis edocemur , provincianjm Koma

, de Chri-

Prae-

Qiano

*

$

X

Praefides ac Procuratores ad Im

peratores fupremumque magiftratum

Conjugis fuüat

retuliffe, quid a fe aliis

que praefeQturae fuae tempore ecftum fuerit, ut

ad omnia , q

quicquid in orbe Roman

O contingeret, ejus cognitionem ae notitiam

Codem ex pr

naucifcerentur, quo inde in commentarios & aéta publica exfcriberen-

centurione, .

tur relationes, Cum eruditiffimis proinde viris, Korrbolro, Pfannero, It-

nationis & of

tigios Cellario, Deylingio, Fabricio, Oleario, Autloribus Qev

tus, Zarc. X

unfd:ulbigen 9tads

ticbten, Banmgartenio im 9lug;ug ver

$ivden- Geftbübte. TTom. L. p.226.

tum; qui ad.

ven. Collega noftro Lilieztbalo, in o

e

chri cuftodes

guten &ade. T. X. p. 198. ali-

isque compluribus rem totam accurati

ori mentis lance examinas*'ibus,

ex militibus ct

flatuendum:

retuliffe omnino Procuratorem Pontium Pilatum ad Tibe-

quo tremefac

rium Romanorum lImperatorem;

quid cum Chrifto in Judaea accidit,

C&um Ífit, &

qua ratione ad crucis fupplicium damnatus ,

cuftodiendum

da & miranda, in fole, terra,

mortüis & aulaeo tem

quae füb morte ejus ftupen-

pli contigerunt,

Goritate, ipíc

quae de ejus miraculis publice & in omnium confj

ectu fa&tis fama fpar-

derit, omnes

fit $ m»xime vero quid de ejus gloriofo ex fepulcl

d

ro egréflu a militibus

rüm gratiam,

Romanis comperiit.

Nemo íàne de his omnibus

dubitare poteft, qui

diorem inftitu:

tum rei geflae magnitudinem & ccrtitudinem, cui

eandem inftit

milites ipfi praefidia-

rii magna €x parte interfuerunt teftes oculati;; quo

rum nonnulli faltem,

&us erat, in|

ipfi totam rem Romam perícripferunt; tum P

raefidum perpetuam con-

fti ab ejusden

fuetudinem, immo quoque officium fancte fem

per obíervatum confideraf,

manae cuftodi

qui res provinciae longe minoris momenti i

n a&a refereb

noxio PZatas :

ant & Impe-

ratoribus perícribebant, quod P/zi alioramque exemplu

m indubitato

ipíi; quam fàm

evincit; ad quod Sverozz teftimonium accedit, qui retert

; quod füb

one milites pi

Tiberio neque tam parvum quicquam , neque tam ma

gnum publici pri-

re? Ipfi Judae

vatique negotii fuerit, de quo non P. C, nuntiaretur.

Fuere haec quae

XXVIIL 14. 1

cum Chrifto acciderunt, in fpecie ejus mors,

debuiffe eumd

quae ex inveterata Judae-

orum ira & indignatione, contra Pilati intestionem & conamina in con-

rationibus all:

trarium tentata, provenerat, cjusque refürre&io, quae faltem Chrifti

tatum füiffe, ac

innocentiam a Pilato toties declaratam , Judacis

probare poterat, ejus

! ori transícrib

conditionis ac argumenti, ut ca ob rationes

. L. XV. collig

politicas non potuerit non

ad Imperatorem prolixe & ia omni ambitu

»quo haec aliaque contige-

.3mae notiffimai

rant, perferre, quo fe ob injuftam Chrifto

» quem innocentém omnis-

,eumdem Ror

que criminis expertem credidit illatam mortem apud füpremu

m. Magi-

; Chrifli morter

Íftratum purgaret, omnemque ignominiofae huj

us necis culpam in Ju-

Chrilu:, qui T

daeorum Principes & Synedrium devolveret,

ficque caufae füae optime

Jupplicio affe&lus

patrocinaretur,

Tanto magis Pilatus faluti fü

ae hac relatione coníülere

-hve hiftoricae

debuit, quo facilius res peracta a delatorib

us,

inimicisque fuis omnia

- gnitum , (quar

in pejus interpretantibus ad Imperatorem deferti

potuit. Quod maxime

Ípexiffe videat

de Chrifti refurrectione accuratiorem notiti

am fibi comparaverit eam-

nuinum & quc

que ad Tiberium pertulerit, ab eo qui totu

m hoc negotium eonfiderat,

umquam perv

in dubium vocari nequit. — P//z«s Chriftu

m ad tribunal füuum dilatum;

I

documenta pu

innocentem. juítumque pronuntíavit; fic eum publice coram accufato-

I

a quibusvis ho

)

ribus praedicavit, manuumque lotione fignificavit. Z44h, XX VII. 24.

cedit, Qquod r

Conju-

XI

Conjugis fuae Proculae fomnium tanti jam valuit, ut ejus attentionem

nagi&rafum

nífuerit, ut

ad omnia, quae cum Chrifto & circa illum contigerunt, excitaret. De

ac notitiam

€odem ex prodigiis mortem Chrifti comitantibus & infequentibus, & a

centurione, qui pracfens cum [tupore cun&a viderat, fibique fübordi-

exfcriberen-

Pfannero, It-

nationis & officii lege figillatim narraverat perceptis, certiffimus reddi-

tus, Z4arc. XV, 44. 45. nemo igitur imaginari fibi poterit, hunc Pila-

bigen 9oads

m. L. p. 226.

tum,; qui ad Judaeorum inftantiam his exhibuit milites Romanos fepul-

p. 198. ali-

chri cuftodes , adeo harum rerum fuiffe incuriofum, ut non accuratius

minan*ibus,

ex militibus cuftodibus earumque praefe&o ipfo refurretionis Chrifti die,

m ad Tibe-

uo tremefa&i fepulchrum deferverunt, quaefiverit, quid hoc die fa-

aea accidit,

€tum Íit, & cur non circa fepulchrum commorati fuerint, quod ipfis

»jus ftupen-

cuftodiendum injun&um erat? usque dum deferendi illud publica au-

ontigerunt;

