Goritate, ipfo hoc die tertio veniam nadi fuiffent. ' Quis porro credi-

s fama fpar-

derit, omnces omnino milites fic fuiffe pecunia corruptos; ut in Judaeo-

ua militibus

rum gratiam, nullus, ne quidem Praefidi fuo verum dixerit

; qui rigi-

diorem inftituendi inquifitionem plena cum poteftate inftru&u

$.1mmo u£

poteft, qui

/fi praefidia-

eandem inflitueret praegnantibus ex caufis füpra ex parte allatis obftri.

aulli faltem,

&us erat, inprimis cum rumor inter Judaeos divulgaretur, corpus Chri-

)etuam con-

fti ab ejusdem difcipulis furto efle ablatum, dormientibus cohortis Ro-

| confiderat;

manae cuftodibus? Num huic ftatim rumori militibus füis inhonefto ac

at & Impe-

noxio Pilatus füpra omnem modum credülus fidem dedit? Quid facilius

i indubitato

ipfi, quam famae hujus mendacium expiscari, immo de Judacis tali rati-

» quod fuüb

one milites praefidiarios ac vigiles injuria adficientibus vindictam fume-

| publici pri-

re? Ipfi Judaei verebantur, ne ad Pilatum rei veritas perveniret. ZZzzb,

e haec quae

XXVlll. 14. 15. Ex his omnibus non tantum adparet & potuiffe &

terata judae-

debuiffe eumdem certiorem fieri refürre&ionis Chrifti; fed quoque ex

mina in con-

rationibus allatis ipfaque neceífitate & propriae falutis cauía inci-

ltem Chrifti

tatum fuiffe, ad haec omnia pro more ab antecefToribus recepto Impera-

P terat, ejus

jtori transícribenda. Poteft idem haud obícure ex verbis 7aciz; Annal,

otuerit . non

. L. XV. colligi, quae fübindicant hiftoriam de Chrifto 'tum'ïtempor'is Ro-

jue contige-

.mae notiffimam fuiffe , inprimis eamdem tempore Pilati accidifle, & per

itém omnis-

eundem Komam denuntiatam eíle; fic enim 40 circiter annis poft

! Chrifli mortem & refürre&tionem inqüit; 4z£or somini; (Chriftianorum"

num. Magi-

ilpam in ]u-

Chrifus, qui Tiberio imperitante per. Precuratorem PONTIUM PILATUM

fuae optime

fupplicio affeéles fuerat// Sed num hoc Pilati fcriptum, five epiftolarum

1e confülere

five hiftoricae relationis, five tandem a&orum nomine aliquando infi-

e fuis omnia

gnitum , (quamquam TerzzllLiaggs qui auntiaffe Pilatum fcribit, epiflolapo v«

Jod maxime

lpexiffe videatur, 7»fli»us vero ati4), five unum, fiveplura fuerint, ge-

'averit eam-

nuinum & quoad autographum , in manus Chriftiani coetus antiftitum

| eonfiderat;

umquam pervenerit, dubium prudentiotibus videri poteít, cum talia

um dilatum;

documenta publica in tabulariis Romae religiofe & magna cautione , ne

m accufato-

. a quibusvis hominibus-volvereptur , adfervata & cuftodita füuerint. Ac-

m

vel

XXVII. 24«

|tedit, quod ne unicus quidem Patru

Conju-

£

" ecclcüaü?Corum,exemplum

epi«

Es

«

"

Xl

epiftolae vel

rcla*ïltïonis,. vel a&torum exhibeat; *ut eademwfeumquam Yi

F

diffe, adfirmet. Quando itaque a Celeberr.

á

abricio quaeftio in hoc argu-

mento haud füperflua excitatur: Unde fciri poffit, utrum ifta, quae in

aGtis Pilati exftitiffe ait 7uflinus (mec mon Tertullianui) vere etiam fueriat.

in commentariis a Pilato ad Imperatorem miífis , & unde commentarii

ifti in vulgus manaverint? ad eamdem refponderem, quod non credide-

rim hosce commentarios hoc tempore & quidem quoad autographum

Pilati, in vulgus emanaffe, omniumque oculis ac manibus ufurpatos fü-

;jg!äg N

áffes Tuflinum tamen, Tertalliamum , ceterosqve ftrenuos prudentesque

F3

Chriftianae religionis defenfores , horum fcriptorum adorum certam

confequutos éffe notitiam , nec armis dubiis, quae facili negotio ab ad.

verfariis rerum Chriftianarum callidiffimis deftrui potuiffent, in re ma-

ximi momenti, cum hoftibus atrociffirris pugnare, temere aufos fü.

iffe, Jam optime notavit //aacus Cafanbonus exercit. X VI. p. 679. ex 7-

ivi, Tertulliani , aliorumque. veterum verbis colligi non pofle, velepi-

flolam vel relatiouem ,| Nel aa Pilati ifta aetate evulgata ita fuife; ut ome-

nium tererentur manibus. Id tamen quisque facile concedet, epiftola-

rum vel actorum notitiam pervenifle ad facros Chrifti civium Antifti-

tes, fortaffis per aliquem e. Caefarum miniftris, qui ad Chriftum con-

verfus, quae, ipie fcrinia tractans Auguítorum certo certior comperis-

fet, fidei fuae fociis fideliter narravit. Tanto probabilius hoc effe vide-

-

tur, quanto certius conítat, jam Pauli tempore in aula Romana & fa.

mulitio Caefareo exftitiffe nonnullos,'qui Chrifti nomen profitebantur,

Phi.lV.22. Auget hanc probabilitatem , quod venerandi Patres; qui

teftimonia Pilati ícripta pro-rei Chriftianae veritate allegant, non in ge-- -

nere tantum, iftà adcitent; fed quoque potiora eorum momenta refe.

rant; fübfcribendum hinc Z/zac; Cafauboni. optime füfpicantis fententiae, -

quod aliquis Caefareorum tabulariorum cuftos, five cui antea ad haec.

Ícrinia acceffus permiffus füerit (immo fortaffis ipfe Terrelazu:, qui quod —

d.

hujus rei mentioriem non fecerit, validas fine dubio caufas habuit) tan-

dem Chrifli civis factus, totam rem, & (criptorum iftorum argumen-

tum, cum uno atque altero ecclefiae doctore communicaverit, qui hoc

in fcriptis & apologiis fuis relatum retulerunt; usque dum relatio haec

dicendo fcribendoque ad plurimorum notitiam perlata, hinc & inde ut

fieri folet, additamentis ampli&cata & variis titulis & infcriptionibus infi-

m

gnita, cuidam Chriftiano vel etiam uno pluribus occalionem praebue-

runt, ejusmodi epiftolas , relationem & acta Pilati fabricandi, cum ftoli-

dus zelus, & füperftitiofum rei Chriflianae;figmentis opitulandi ftudi.

um, tantum (criptorum fabularum & fraudis plenorum cumulum acerva-

ret; quae poftea fucceffu temporis ab artis criticae imperitis pro genui-

a

nis Pilati monumentis reputata (ünt5 quod facile di&ionis & fermonis,

a Tiberii faeculo alieniffimi genere, aliisque argumentis validis refutari —

110-

j

poteíl. d. 70?.-E:/qtrdz' Nan-C/äfi]ffan0rnm de Chriflo: teflimania, p.

118..

*

XIII

nä. & Aucores ber 9lIlgetm. QBeItgefcb. TJIX; p

. 409« Nc;t. m. Quam-

:

vis itaque facile largiamur, omnia füb Pilati nomine fcripta ad noftram

actatem perlata, effe mutilata immo exalioingenio a variis au&toribus pro-

fe&ta, quare quoque ab invicem divería, proüt a variis manibus muti-

lata, aliisque naevis notata, (licet, quantum in genere ad argumentum,

quod in iis tractatur, nihil, quod a Pilato fcribi non potuerit in illis oc-

currat).proinde non eadem effe, ad quae antiquiffimi coetus Chriftiani

doctores nutum íüur intenderunt, ac provocarunt; non tamen ideo

igtieue

quis argumenti copiam obtinet, numquam vera & integra Pilati exftitifle

a&a, nifi-quis vano dubitandi pruritui fe tradat , & ultro dubitare velit,

quo-umquam poffit, " Quis fibi-perfuaderet, viros tanta prudentia, erudi-

tione & veritatis ftudio praeditos, quales nominati antea (lrenui religio-

nis Chritianae defenforcs fuerunt, tantae audaciae, & aufus plane teme-

rarii fuiffe, quod in commodum Chriíti civium ad ultimum discrimen

in publicis ac fanguinolentis perfequutionibus reda&torum, ad ac&ta Pro-

curatoris Romani, numquam fcripta & nuspiam vitibili

a

rovocaverint ;

quae fi a religionis Chriftianae adverfarlis füppofita & e

&i

&a judicata fu-

itlent, quod ilto tempore facili negotio demonftrari potuitfet, fi talia fig-

menta Chriflianorum ingenio exclufa fuüiffent, toti rei, quam defenden-

dam (üfceperunt, ruinam atque exitium contraxiffent, Multo minus de

illis, tamquam omnibus notis & tanta quidem fiducia firmaque convidli-

one publice. loquuti fuiffent, & fcrip(iffent;.& minime omnium eorum

contenta magno ambitu & aliquando fecundum verbaallegaffent, nifi ea-

dem vel propriis oculis ufürpaffent, vel eorum- apographa omni fide di-

gna fuis mapibus tenuiflent; vel unus faleem eorum copiam nactus fuiffet,

Numquam certe.ad illa in apolegiis fuis provocaffent, quippe quas, in fpe-

cie vero Tertslliazus luarh pro Chriftiana religione defenfionem, ad Roma-

ni imperii ProceresRomae degentes transmiferunt, Quis fallere hunc vo-

luifie ex quodam fundamento füfpicaretur, cum ipfi in hifce circamftan-

tiis magnopere verendumi fuerit, ne perfrictae frontis & fallitatis, publi-

cis ex tabulis arpueretur caufaeque Chrifti noceret magis, quam opem

ferret.. Nec obftat quod Terrzdliazus aliquando credulus fuifle perhibea-

tur, cujus vitii eum maxime Zarezzus accufavit Zzzal. eccl. Tom, Il. ad/

ani. CCl £. 302. Licet enim hoc omnino negare non fufcipiamus, neuti-

n

uam tamen ideo concedimus, virum gravem, prudentem, modeftum &

veri ftudiofum, qui utique Terzz/liazus omnium confeffione fuit, in tanti

momenti re, qualis provocatio ad Pilati a&ta erat, nimis credulum fuitfe.

Fuerit interdum ad credendum facilis, fed erat quoque nonnumquam

aulo difficilior & veterum hiftoriarum diligens explorator, riec iis firie

examine femper aures praebuit.

Fuerit interdum credulus , non tamen

-

uae vulgo narrantur, omnia conficla funt. Qui plura credit, non fitio-

nibus tantum, íed etiam veritati fidem habet. "lTandem admifcuerit [i-

cet aliquando narrationibus fuis fabulam ; annon omnia

fert pro

*

!

B 3

guae'rc

-

1

fabrt—ælki's

XIV

fabulis,fünt ae(fimanda? Talis fi confequentia concederetur, paucis ad-

modum fcriptoribus vetuftisimmo nulli omnino fides effet habenda. Ín-

con(ideratum & temerarium plane animum prodidiffet, qui Chriftiani

coetus defenfionem füfcipiens, in tetius orbis Romani conípeQtu aliquid

afferere auderet, quod (1 verum non fuiffet, oculari tabulariorum infpe-

&ione falfi ftatim potuiffet convinci. Curmque praeterea Tertalliazus fo-

lus non fit; qui Pilati fcripta citet, fed 7slumm AMartryrem inprimis, &

juxfa hos alios, recentiores licet , focios habeat; hinc:viri do&tiffimi

haud pauci rerumque harum optime gnari, ex hac primorum ec-

cleiae Chriftianae doctorum. ad haec Pilati documenta provocationc

de veris a€ genuinis Pilati aGtis:dubitare , criticosque tales ,. qui au-

dacius faepe de iis dubitant, quae ab antiquis Ícriptoribus, maxime

Chrifianis tradita accepimus , imitari merito detre&tarunt ;. immo

tius omnibus folide penfitatis eadem tum temporis exítitife adfir-

marunt,

Ex eo certe füundamento ; -quod ifta, quae noítro tempore

TPilati nomen prae íe ferunt, fcripta, non fint genuina, citra veri-

tatem & legitimam confequentiàm infertur , nulla plane umquam exfti-

tiffe vera, maxime cum teítes, quod talia exftiterint, adfint plures, ad-

veríus quos nuilalocum habet exceptio. Haud pauca ex antiquiflimis

faeculis inflrumenta pacis ; foedera, privilegia , teftantia fanctionum olim

factarum documenta, vario cafu interierupnt, nec genuina, atque integra

de illis exemplaria proferri.]am poflunt; numquam tam

enideo, & ex

folo hoc capite in dubium vocatur, exftitiffe aliquando talia, remque ita

fe proríus habere, prout rerum civilium.fcriptores fide digni, quique tem-

poribus iti

s vel coaevi ; vel propiores faltem vixerunt, eadem allegant.

ÍImmo omn

ia;quae hisce in(trumentis & a&is publicis, licet deperditis fu-

erftru&ta funt; invariata perdurant, quando nulla veritatis fpecie demon-

ftrari poteft; numqu

am talia negotia gefta, nec proinde aliquando ad ve-

ritatis normam fcriptis effe relata,

liidni igitur in bac caufa noflra, aQa

olim Pilati vera & illibata exftitiffe défénderemus, cum nihil , quod non

exfliterint, dici, immo potius quod copfignata fuerint, & a Pilato con-

fignari debuerint, pluribus argumentis ncc non teftibus communiri pos-

fit. Nullus umquam ethnicorum religionis Chriftianze defeníores , ifto

tempore, quo ad Pilati documenta provocarunt, falíi arpuit, illisque op-

onere in animum induxit; quod talia fcripta, ab illis ultro allegata, num-

in tabulariis Romanis ad fervandum in

quam litteris confipnata , nec

pofteritatem ,. recondita

füerint; fed potius Chriftiani nominis hoftes

&a tuto provocantem , tyrannide & marty-

Jujlisum primum ad Pilati a

rio opprefferunt , quem argumentis & criminatione falfi vincere

Ipfi itaque hoftes, de genuinis Pilati a&is con-

non poter-ant.

vidi, alia incefferunt via, fingendo fcilicet alia a&a fub Pilati nomine,

rei Chriftianae adverfa, quo ipfo nefario conamine invito & praeter

füam opinionem & intentionem , novum nobis pro genuinis Pilati ais

argu-

J

»

7

XV

ergumentuis procurarunt. Prodita enim funt, poftquami Patres füpra nominsti ad Pi-

lati a&a tute provocaffent, fub Maximini períequutiorte ab ethnicis cffida in Chrifti

Servatoris noftri contumeliam multisque blaspheruiiis confareinata *& Uzauvgavo, 38

IBÀa78, de quibus Evfebius in biff. ecc]. L. 1X. e. 5. conqueritur, quod multis blasphe-

miis & msli genii fcommatibus referta fuerint, fpuriamque &orum originem argumento

chronolozico evincit, fcilicet qued anno feptimo imperii 277e777 fcripta perhibeantur,

cum tamen P//atus hoc anno nondum in Palaeftinam venerit, Videntur haec acta falfo

Pilati homiae infignita, ab ethnico quodam hoftili in rem chriftianam animo fabricata,

quo argumentum a religioris Chriftianze defenforibus, adverfus ejusdeim hoftes, veris

Pilati actis fuperftrudum, infringeretur. Ex hifee interim fictitiis ac antiquo jam tem-

pore excogitatis, quae veris opponcce ftatucrunt adverfarii, ad exfitentiam genuino-

rum Pikiti a&orum in hoc cafu, nifi fümmo certitudinis gradu, probabiliter temen ar*

gumentari nobis licet. Caufam no(tram defendendam non evertit, quod A&. IV, 27.

oft refurre&tionem Chrifti PiJazus corum numero accenfeatur ab Apoftolis, qui infen-

fiflimis Chrifto adverfabantur machinationibus, adeoque a verifimilitudine abeífe

yideatur, tam honorifica de eodem fcripfiffe ad Imperatorem, Confenfit quidem Pila-

tus perfequutieni in Chrifti difeipulos, reclamante tamen confcientia & magis in fpe-

ciem, ut Judaeorum furori eederet. lidem Apoftoli in publico concilio Acf. HI. 15.

Pilato teftimonium perhibuerunt, quod Chrifti innocentiam agnoverit, illumque cru-

cis fupplicio liberare & dimittere voluerit, Non vero compreffit Chrifti civium perfe-

quutionem ab aliis conftitutarh , quod res religionis ad fe non pertinere, nec fui fori

e(fs judicaret, Propenfam fuam voluntatem vero in Chrifti difeipulos & opere quidem

ipfo declarare, ob tumultuantium Judacorum odium, quos maxime timujt, fclicigati

fuae minus proficuum reputavit.

Mirum interim cui videtur, quod primorum faeculorum Patres tam infigne hi-

ftoriae Chriftianae documeninm cujusmodi Pilati feriptumi fuit ad refutandum ethni-

corum ealumnias, exftinguendaque maledi&orum tela, haud parum conferens, quoad

omnes ejus paries & in extenfo ia spologiis füis pro ceufa Chriftiana noi conferva-

verint; is perpendat velim , quod utique acta Pilati, non nuda folum allegatione ad:

tigerint & in tranfitu quafi ad ea provocaverint; fed quae exftantiors pro iftorum

temporum ratione, ipfis vifa fünt capita, exfcripferint, librisque füis inferuerint, Ex

ipfis hi&e S'uflini Marzyris G TertuZiani ia apologiis fuis, allegationibus fufficienter

quoque colligimus, prolixiora-fuiffe genuina Pilati fcripta, five epiftolarum, five rcla-

tionis, five a&torum indice infignita, ad quae refpexerunt venecabiles caufae chriftia*

nae patroni , quam quac hodie Praecon(ulis hujus nomen prae fe ferunt, quia varias

€x illis referunt ci»cumftantias, quas in hifee fcriptis hodie non reperimus, 'Tanto ma-

gis optandum foret, ut omnimode & plenarie ifta fervare non intermififfent, quan:

to majorem haec legendi cupidinem, quae ab ipfis fervata funt fragmenta in nobis ac»

cendunt

Interim ratio hujus; an dicam negligentiae, an contemptus cjusmodi generis

argumentorum neício, adduci poteft, Plus in genere antiqui patres infumferunt la-

boiis ad proflizandam gentium fuperftitionem, quam ad colligenda & proponenda eá,

uac inter gentes pro confirmanda do&rina Chriftiàna quocumque modo conferri

poterant, de quo argumento vid. Diff. füb praefid. ven, Baumgavteni? habita, Halae

Magdtb. 1738.

Reftat circa hanc materiam de Pilato Chrifto redivivo teftimontum exhibente, ut

8e Tiberii Cacfavis Claudiani Servatorem in numerum Deorum cooptand

1

confilio pau-

f

e&us ac con-

Cis tra&temus, quod a nonnullis Gregov/o Turonenft praeeante tamquam e

fequens A&torum a Pilato ad Tiberium trausfcriptorum confideratur, adeoque tainquam

argumentam pro defenfiene caufae noftrae, & quod vere Sþämmmnh& rci'urrca;o

v

T

TT

É

£

XVI

,

ab hocPraefe&o in a&ta olim relata GcRomam transmiffa

fuerint, allegatur. Verum vela

Programmatis hujus feftivalis effe contrahenda, fpatium huic fcripto pracfixum monet,

Vós denique Cives! pro muneris noftri partibus admonitos cupimus, ut ad fum-

müm certitadinis & convictionis gradum pet $5. Sancti gratiam & teftinonium déve-

vitate refurrectionis J. C. fummopere adfpiretis. Eft religionis noftrae fan&iffimae vc-

ritas primaria & maxime fuadamentalie , jefum eflc Chriftum, utpote mortuum qui-

dem & fepultum, fed refufeitatum quoque e mortuis, Ipfe Servator hoe fignum veri

& a Deo orbi per prophetas promifti Meffiae ante moxtem confttituit, 3fo. M. 19. 21.

Sploite templum boc, €8 in tribus dicbus excitabo iud; loquens de corporis fui templo.

Eamdem hanc veritatem Paulus argumentum praedicationis fuae apoftolicae fecit.

1 Cor. XV. 3 4.. Chriflus mortuus efl, pro peccatis no[Iris fecundum fcvipturam, € fepul-

£us efl , C? vefimvexit tevtia die fecundum feripturas, ONititur hac veritate fides noftra

de fatisf;&tione pro nobis praeftita, carnis noftrae refurrectione & falute aeterna. De

hac jgitui üt quam fizmifüime adverfus quoscumque haefitetionum f8iu&us confirmemi-

Divinum habetis hae de re tcftimonium, quod in«

ni, omnes veltras. dirigite curas,

fnitis modis fua excellentia & auctoritate teftimonia bumana fuperat. Hacc divina

oracula, firmo iilis fidem habendi propofito, perpetuisque ad Deum fulis fufpiriis (cru-

temini, Chrftum in illis quaeritz, cognefcite, confiteamini; immo illum quoque vera

fide ample&tamini, quo totius generis humani Sofpitator, etiam vefter, & ipfius me-

ritum etiam veftrum fiat.

Confirimavit Ponzius Pzlazus fuo teftimonio non inno«en-

tiam tantum Chrifti in crucem a&i, fed quoque in actis vel epiftolis füis ad TzZerium

miílis ipfius diviniratem , excellentiam gloriofumque ex fepulchro tertia dic reditum;

ipfe tamen ex coeleíti ae faluberrima veritate, quam vel invitus & praeter animum ad

aeterna directum «onfirmavit, nullum commodum percepit

Multis quidem gradi-

bus honorifica quaevis de Chrifto judicans & feribens Pi/atus melior fuit baud paucis

a Chrifto nomen férentibus & medio in Chrifti civium coetu degentibus, qui horren-

das in optimum Servàtorem blasphemias egurgitare non eruübefcunt; interim tsmen

omnia illius teftimonia Chrifto exhibita, parum vel nihil potius ipfi ad falutem pro-

fuerunt.

Periit miferrime veritatem equidem hifteriee agnoscens Romanus Judacornm

Procurotor, omni aeternae falutis (pe deftitutus, eo quod veritati agnitae moremjgce-

rere Chri&umque. vera fide füfeipere, abnuerit,

Utinam hocce ejus exemplum nos

yedderet cautiores , veítigia ejus nos terrerent, re&iusque faperc docerent illos infpecie,

u

j Chrifto e mortuis füscirato publieum teftimonium perhibent.

Quid inde fru&tus

M.

&

: commmodi in eos redundat, qui cum Pilato Chrifti innocenciam, dignifatcm&:.fp!-cn-

didum e mortis gompedibus egrefTum agnofcunt, immo aliis & terrae hujus Principibus

adeo nuntiant, nifi etiam ipfi fpiritualis mortis vinculis foluti, cum Chriíto e peccato-

refurre&tione, nos inter

rum fepulehra refurgant, Sine hac fpirituali cum Servatore

& Pilatum nihil intercedit. difcriminis, immo nos pariter & illum juftilima Dei

fententia manet, in illos lata; qui Chriftum quidem cognitum habuerunt, eidem autema

práeftare obedientiam morofe recufarunt, Plurimi ex iis qui Chrifti nomen prae fc ferunt,

codem, quo Pilatus modo pereufit, qui eum eodem paria refciverunt ac didicerunt,

cupidiratibus tamen fuis vitiisque mortiferis ultimum propter Chriftum dicerc vale

«um Pilato detrectant, — Ne igitur & nos fimili ratione percamus, hifce dicbus vi&oriae

Chrifti faeris folliciti cogitemus, veritáti agnitae, non in confilium adhibite cor-

rupta carne noftra morem geramus , euin Chrifto ad. reportandum triumghum.

re&a vja, contendamus ,. ita ut cum eo peccatis moríentes, cum.eo

quoque dd novam vitam xjcdcamus.

-

l&

b

*

g

— . CHRISTO REDIVI

VO

CVM SOLE ORIENTE

A

MAIESTATIS SVAE

SPARGENTI RADIOS

ane'þfu/os rutilans nondum difïuderat ignes.

Cynthius ; atque nouo campos ornarat amiCtus

^. Ecce caui Chri(tus perfringit clau(tra fepulcri,

Et radios folis fuperans fplendore, refurg;t.

Sint procul hínc tenebrae ! follemnes luce ferena

Seruator terris vbi vult monftrare triumpbos ,

Nulla quibus fimiles vnquam confpexerat aetas.

Fallor? an obftupuit fpe&tans fol flammifer i(thaec, -

Igninomumque polo iusfit confiftere: currum ?

- Vt íteterat quondum fixus , cum belliger Heros

Hoftes Ifacidum m

T

moranda clade peremit.

Quippe falutat eunt, qui fulgida condidit a(tra,.

Quique vias illis celfo fignauit in axe.

Vmbris fasne. fuit tümulo fé tollere: cinctum

Qui falgens rediit tenebrofi Vi&or Auerni?

Nox erat, infandum facinus, cum Proditor aufus

Armatas duxit furiata mente cohortes,

Inféftis vendens inimicis aere Magi(trum. -

Dignum no&e fcelus!. dignum caligine denfa?

Nox erat, infontem cum flagitiofa caterua

i

X

Vcrbe:

Verberibus caefüm lufit, ïlaqueisqd;: ligauit,

Nox erat , inclufám corpus cum rupe cauata

Poft diros i&tus, poít vulnera mille quieuit.

Nunc facies no&is furuo circumdata peplo

Fulgorem refugit nec cernere füstinet illum,

Qui lucem mundo , qui gaudia grata reducit.

Horrefcit pectus ; gelidusque repente pererrat -

Osfa pauor, quoties mens contemplatur opacam,

Quae mortale genus presfit formidine, noCtem, -

Lux fimulac animis patrato crimine cesfit.

z

Non fic Niliacos intempeftiua colonos

"'lerruit vmbra, diem rapiens coelique nitorem,

Non peior vel Cimmeriis nox incubat aruis,

Quam quae per miferas fe fuderat horrida gentes.

lgnarus verae palpabat quisque falutis,

Praecipitique vagans curíu properabat ad Orcum.-

Ac veluti pelago rapidis agitata procellis

Errabunda nequit portum contingere puppis:

Sic fine diuino peccator lumine torpens,

Non fibi confuluisfe valet, fübmerfus in vmbris.

Aft lumen pul(íis tenebris nunc ecce reducit,

Formofum prodire diem qui iusferat olim;

Cum deforme Chaos verbo disfolueret vno,

Iam fugiunt nubes ; iam blanda patefcit Olympi

'l'errigenis facies, fol clarior aethere lucet,

E coeco viuus dum prodit carcere Sponfor.

Quae grauis ante fuit mortalibus ira "lonantis,

Amplius haud poenas et fulmina faeua minatur:

Nam placauit eam profufo fanguine Chriftus,

In diri figens chirographa ítipite ligni.

Haec quis feftiuo fuauisfima tempora plaufu

Non celebret? Refonent ViCtori cantica claro!

Pe&ora laetitiae fenfu perfufa tumefcant!

LQCtin

Laetificam cultu hfaciem natura decenti

fte nitefcat!

Ornsns, poft lu&um iam verna ve

Multicolore folum depi&um flore corufcet,

ufh!

Vt fetum decorare queant noua ferta triump

Auricomum pullo "Titan vélauerat ante

Morte Creatoris perculfus, tegmine vultum.

Moefta füb exfequiis titubauerat vndique tellus ,

"l'errita fignificans , quo fit lacerata dolore.

Sed quàm mutata riferunt omnia fronte!

luftitiae Solem dum rurfus confpicit orbis,

Qui breue per temp

us lacem fubtraxerat illi,

ecurrunt faecula mundi,

Huius ab aufpiciis d

Splendor et immenfus

praecesfit faecula quaeuis.

Ardua per coel

um non

dum fuit orbita ducta;.

Ad(trictas fle&ic fu

lgens vbi Phoebus habenass

Nondum nubiferi pingebat culmina montis

Purpureas i

n axé fores aurora recludens ;

Vefpera nu

lla diem fequebatur pasfibus aequis,

"Tempora nec

(ipnans menfis properabat et annus:

Aeterni facrofan&ta tamen Genitoris imago

lo

Splenduit in Nato iam tunc; radiabat in il

Gloria principioque carens ac limitis expers. -

O coecas mentes! tanta quae luce- nitentem

Nosfe Deum nolunt.

Pudeat te,

türba proterua !

populum qui fallere do&i;

Vosque Sacerdotes!

E rupis gremio Chrift

um rediisfe negatis.

Quid fumum vendere vulgo;

O pudeat fraudum !

Somnia quidue iu

uat fc

elaratis fingere verbis ?

-

forte negabitis ortum,

Confpicui folis fic

Cum fe clara dies

eois voluit ab oris?.

uid fruftra vitae maieftatisque ferenum .

Obfcurare iubar

nifu tentatis iniquo,

In fulua fefe quo

Vi&or. üüit arena?

Num

4

iNam lapidis x;idle's fuperiinpo.(ïtumqu; Ggilium,

Aut vigil excubitor Summi potuere lehovae

Viribus obniti ? "Viuit jam morte folutus,

Viuet et aeternum. Rump,antgr vt. ilia 'voþis !

Nos, Cz'uþs, Wn,ullus transuerfos abripit gfroä,

m

Nec locus eft dubiis, Chri(tum rediisfe fepulcro,.

Soimus, eum dextrae iun&um refidere Parentis,

Sublimique throno regalia fle&ere fceptra,

Clarius hand oculos radians Hyperionis a(trum

Stringit, quam certos penitus nos reddere

posfunt

Diuino legimus quae teftimonia verbo.

O feriat Chri(ti maieftas pe&ora veítra,

Et tantum fubmisfa colat yeneratio Regeml

Vt matutino-fuperas rediuiuus in aüras

'l'empore prodibat: fceleris fic bufta nefanda

Iam matutino vos linquite protinus aeuo,

Dum pollent vires, dum vernat laera iuuentus, -

Auroraeque decus rubicundo ridet in ore;

x

Sit Seruatori vitae flos ille facratus!

Solis iuftitiae cui lumen fplendes amicum -

Hunc no&is tenebrae. ducent ad .Q,euiav ?gmguam;

Frn. PascHar,

I

æwmgc.r.xxy,;

j

s

—

— ——

——

L

* )

PROGRAMMA

W

- RESVR RECTIONE

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

JESV CHRISTI

HOSTIVM TESTIMONIIS -

ES

ä

EH

CONFIRMATA,

1

:

i

ä

PRIMVM,

;

IPSIS FERIIS PASCHALIBVS

EA, QVA PAR EST, DEVOTIONE

PVBLICE PROPOSITVM

«

.

RECTORE ET SENATV

E

ACADEMIAE REGIOMONTAN AB,.

P

DQM LE

2 :

*äj

ZA

e

$

5

4

D

22

6

NSS

v

d

QD

&

MDCCLXIY.

ANNO ä

N

N p

ä

t

-

o

*'Vä&

REGIOMONTI

d N : L^0- 5305

À ^ Copyright 4/1999 YxvMaster CcmbH . www.yxymaster.com

LITTERIS HARTVNGIANIS

d