a fenfu, quam Salomo voci tribuerat,

vt eam tanquam vim'aliquam repraefentet

exeuntem e Deo,

velociffimam ac fubtiliffuü«am, quae animos piorum intret at-

que roboret, et vitiorum errorumque tenebras dilfipet

quae

arcana atque recondita recludat hominibus (VII, 21- 30.),

quae

T1) Hieronymus praef. ad hbrum fapientiae Philoni tribnit juniori,

Buddeus Hift. Philos. Ebraeor. p. 59 fgq. aliique feniori,

Huetius

Dem. Euang. prop. IV. p.359. hanc vnam fuiffe ex plurimis fen-

tentiarüm eclogis & compilationibus opinatur, quae ex magno

ethicorum et gnomicorum Salomonis librorum numero prodierint,

a Iudaeo quodam excerptam et graeco deinde fermone liberius

explicatam.

73) Id nemo deC&ius monftrauit B uthero in Diff. de veftigiis philo-

fophiae Alexandrinàe in libro fapientise, Mifcellaneis. Berohnenü-

bus inferta et in Hift. philos, crit. P.1l. p.693 fqq.

4

ganvcrtmr m tsrESR

-

19

quae mentem a mortali m

ateria depreffam atque obfcuratam

-19.) quae inde a

releuet atque luce fua perfandat (1X, 13

generis humani originibu

s omnia, quae jnter homines vere

produxerit ( C. X.).

lsudab

ilia, profpera et falutaria fuerint,

Alexandrinae

In hac defcriptione quis non videat philofophiae

fophiae ludaeorum moralis femina ?

veftigia ac ferioris philo

Eandem forfan cum hoc l

ibro patriam habuerunt fcripta, To-

Quicquid fit, nos hos li-

biae ac ludithae nomine infcripta.

bros propterea commemoramus , quia morales potius quam

hiftorici effe videntur, et argamento effe poffunt, inter ludaeos

orutn

imorem paula

tim inualuiffe, praecepta religionis et m

&ata vel omnino fi&a tradendi.

Alter

hiftoria vel poetice tra

j

enim liber pietatem pat

rum et filiorum exemplo commendat,

xaudiri docet, alter prouidentiae di-

et preces piorum a Deo e

ä;

j*inae fidem perfuadere debuiffe videtur "?). |

Ex Aegypto id

em philofophandi et interpretandi genus

am migraffe, Jofephus in prooemio ope-

myfticum in Palaeftin

ris de Archaeologia I

udaeorum difertis verbis teftatur. Grae-

cam autem philofophiam i

bi iam antea non plane incoguitam

&K

Inde vt primum philofophari

fuiffe, verifimillimum eft N

eftinenfes ,

philofophorum fe&ae diuer-

coeperunt Tudaei Pala

Pharifaeorum inprimis, Sadducaeorum

fae inter ipfos ortae,

et Effenorum,

tot fe

re graecorum philofophorum fettis re-

de officis et moribus doctrina

!

fpondentes 7*), Pharifaeorum

Mofis [erigtas , fed. eas etiam,

haec fere fuit, mon Íeges tantum

Ca

quae

"À

13)-Cf, Fabricii Tobias, Tudith, Orat. Man. Sap. Eccl. Frag

Qof. 169I.

in Introd. in libros Tobise et Iud.

s

14j Cf. Brucker l. c. p.703 fqq.

15) Iofeph. Archaeol. X

VIII, 2. vpeic QiÀoco

Queg appellat; de bello

)ä&

illd. II, 12. TPIN Hey

qaga iudoige 80 QuAocosrmaq,

-

"x:)&&

^

E

O

—MÀ

quae in monte Sinai ger angelug quendam & Deo ilf

acceperit, quae-

que ore tantum traditae et propagatae fuerint

» effe ob[rruendas, sa-

|

rum ob[eruatione flria líominem. Deo

ä

fatis mon modo facere, ;d

eliam plus praeftrare po[fe ,

quam Deus pofcat. vel ipfe Dio. debeat ;

ä*

peccatorum autem veniam earum legum obfe

ruatione impetrari, quae

ieiunia, [acrificia , -luffrationes , pocnitentia

m publicam praecipiant,

grauam concupi[centiam

sifin a&um deducantur

eL animi cogitationem in peccatis non . effe,

5

voluntatem humanam liberam effe,, quam-

j

vis vniuería rerum natura

ZeC

effarür legibus a. Deo regatur e£, hoc

Jenfu ,. fatum effe,. dici polit

3

eandem vim diuinam, omnia guber-

&antem, etiam in animit hominus

"

|

efficacem effe 15).

Haec illi pla-

|

cita quomodo vita exprefferín

t,

eaque ratione multitudini

impofuerint, et fummae fanüitatis

laudem confecnti fint, ex

vitae [efu hiftoria fatis conftat.

5i quis autem diícere vult,

quae totius doCtrinae Pharifaicae i

ndoles fuerit, quas illi leges

fanctas habuerint et quam arbitr

aria et van

a, quamuis operofa

et molefia, morum praecepta ii tradiderint,

ei liber Taípmud le-

gendus eft, qui doctrinae Pharifaicae tum antiq

uioris tum recen-

tioris corpus dici poteft. Sadducaei, in om

nia alia abeuntes,

Phatifaeis autem tum do&rina tum vita et m

oribus excellentio-

res, omnes leges, non fcriptas, ' reiiciebant,

Deo fine fpe

praemii obediendum effe ftatuebant, non vt ferui

dominis, fed

vt filii patribus obediant,

|

Hac virtutís, fui commodi plane

non ftudiofae, coimendati

one fine dubio illi in hanc opinio-

nem deduci funt, animas cum Cor

pore extingui et nulla poft

Imortem praemia virtntis

expectanda effe,

Ceterum de homi-

nis dignitate atque libertate ita magnifice i

lii fentiebant, vt,

quamuis diuinam rerum gubernationem hau

d negarent, tamen

in hominum voluntate et factis nullum illi

locum concederent

et quemuis fuae velfortunae vel miferiae

autorem effe perhi-

berent

**) Iofeph.. 1 c. XIII, 9. XVIII, 1. 2. de bello Iud. II, 7. $.

|

2I

berent !?). E,J/Emm'um duplex genus fuit, alii enim vrgazu, alii

Setopiay Vel fpeculationem praeferebant. - Primi quidem, tefte

Philone '?) et lofepho*), afcetarum inftar viuebant, amoris

mutui ftudiofiffimi, voluptatem abhorrentes, continentiffimi,

coniugium non tollentes quidem, fed coelibatum fan&iorem

putantes, aliorum filios teneros educantes et erudientes, bona

omnia communia habentes, veftimenta vilia et candida maxi-

me gerentes, in omnes hofpitales, amici, beneuoli; laborio-

fiffimi, filentiofi, pii, in egenos munificentiffimi, veraciffimi,

et integerrimi, iusiurandum deteftantes, fed etiam fine iure-

iurando fidem nunquam fallentes, fenum valde reuerentes;

fragalitatis et munditiei ftudiofiffimi, dolorum patientiffimi,

facrificiis abftinentes, Deum rati fan&imonia mentis dignius

coli.

Apud eos, inquit Philo, nullus eft feruus, verum omnes

liberi, miniftrantes fibi inuicem; dominationem damnant nor

folum vt iniuftam, quae aequalitatem corrumpat, fed vt im-

piam, fubuertentem legem naturae, quae omnes ex aequo

£enitos educatosque, tanquam mater, germanos fratres, re

vera, non folo nomine reddiderit, quae cognatio hominum

perniciofa cupidine ita profligata fit, vt pro familiaritate ab-

alienatio, pgo beneuolentia odium introduceretur ??), Quin. et-

lam

7) Elegsnter lofephus: zv usv siuapusvyy TXVTOTACI 'a;ua;psm X0] TOV

Jeov e£w 8 dpav Ti uaxov 3 s(Qopxy viJsvroy de bello Tud, IT, 12.

loveus cum altero

qui

t

'Afchaeol.fXIll, 9.

de opini'onibus Sadducaeorum

claíficus eft..

*5) De bello Iud. Il, 12.

7) Liber quisquis virtuti ftudet .p. 457

('q.xT. I. opp. 'ed'. Mangey. Cf.

ibidem Philonis fragmenta: p. 632 fqq

*

29) Verba Philonis funt ]. c. p.457. xarayiweenusoi: d& TUy deo7roT(Y, 0U

povbv twe xÓnuwvy iGoTTX ÀUMOIPOMSVOY , G.X XO &6 Xcs|Duy Jecuoy

Quasuwg avoaipsTQV'

? TXYTXC og0i

3

Ug yeYViOuOX xeq Qpexþao*x

j poc

. Qiaxv,

—— Á :

Ts

A2 t

22

iam, pergitPhilo, logicam philofophiae partem vt parandae

virtuti non neceffariam, verborum captatoribus relinquunt,

phyficam autem partem, tanquam humano captu fublimiorem,

rerum coeleftium ftadiofis, nifi quatenus de Deo et Vniuerfi

creatione exponit; morum autem do&rinam fedulo excolunt,

legum. patriarum, quibus fine afflatu numinis excogitandis

impar erat humanus animus, moderamine vtentes.

Has illi

tum alio tempore tum inprimis feptimo die redeunte edifcunt.

Septimus enim dies facer habetur, quo ab omnibus negotiis

ceífant, et facras aedes, quas fynagogss appellant, adeunt, et

iuniores ad feniorum pedes per ordines confidunt, atque decen-

ter ad audiendum Ífe componunt.

Tum alius legit ex libro,

alius e peritioribus obícara explicat.

Maximam enim partem

Triplici

antiquiffimo more per allegorias philofophantur. —

vtuntur regula, amore Dei, virtatis et hominum." ) De The-

rapeutis idem Philo refert ^?) hominum genus effe, femper in

contemplatione diuinitatis verfantium et proficientium, qui in

hortis et villis vitam agant folitariam, non hominum odio, fed

diculis

ne cüm difïimi;ibus congrediantur, qui finguli facris ae

legem

Ónwy, wc adsAQec vyvyoise, 8 iwo,usvsg, & oyTXG OVTUUC U'TEIQyXCOTO*

GV TZV GUYYEVELAY ?

5 emifogÀoc mÀsovsZix m«psvxpepyoaca OIECEIGSV, RVT.

/

oisioryTog nÀAorpioroTx , xoj eyTi Quuauc &X Jpxv &ipyAGuMEV.

91) opoig xct wavoci TQiTTOIG 2 putSvol, TU TE QikoJeg uoj QuÀepeTQ woy

QiAnvSpemrq, inquit Philo l. c. p. 458. Idem autor fummis elogiis

ornat virtutem Elffenorum.

Poftquam de perfecutoribus et aduer-

fariis ipforum tum apertis tum fubdolis verba feciffet: &AÀx y«p,

addit, sdeg sds rwv cQodp wuoJuuwy, sde TwV eruVU ÜoAepuy uaj Ur8«

Àwv lc»oc& TO. Àén D evrx -opakov vwv' Eccauoy oj ociuy wTINGROSUI,

llavrsc de woPevesspo: vzjg Ttov wvOpuw waAouayoduxc IV o iSYOL, MOvdai

p ouTOYouoic xo SAeuJepoig ScIV &X UGEUG Tpoqvsx,doxy, aOovreg

&UTIV TX GUGGITIx, WOj TZV TXVTOC À0y8 WpEITTOVO, &OIVIYAKY, ?j [9i8 18«

Àsis uj c(Qodpx euüxiuovog 6si cupesurov Oeiypee

22) De vita contemplatiua l, c. p.471 -486.

m s ER EE

d

ue s dera, »i '! v ,

23

legem et prophetarum oracula atque facros hymnos meditentur,

qui in allegorica librorum facrorum interpretatione verfatiffimi

fiat, qui feptimo quouis die in coetum coeant, quo natu maxl-

ius orationem facram habeat, qui frugalitatis et t

emperantiae

fiudiofiffimi fint, ac ieiuniis frequentibus fefe meditationi ac

fcientiae aptiores reddere ftudeant, qui feruitutem cum natura

pugnare autument et, excepto fene&utis honore, omnes fefe ae-

qualium loco habeant, quique epulis nonnunquam inter facras

;l

quaeftiones et hymnos atque familiaritatem mutuam accum-

bant. Multum inter eruditos difputatum fuit, Effeni, tum pra&ici

tum theoretici, vtrum ludaei fuerint, an Chriftiani, an denique

t

philofophi gentiles, Judaismo fauentes? — Judaeos ipfos fuille,

js

tum ex jofephi et Philonis defcriptione plane apertum mihi vi-

n

detur, tum a viris do&tis, JJeumanno ??) inprimis et Zruckero ?^)

2

dudum demonftratum eft. . Neque tamen negari poteft, maxi-

ie

mam inter ipforum do&ctrinam et inftituta atque iuter lefu Chriíti

u

do&trinam et primorum Chriftianorum vitam ac mores fimilitu-

n

dinem intercedere,ita vt mirum videri haud poffit, fi Eufzbiur?5),

|[in

AWfontefalconins fcripto fingulari, |ZZedyotus in differtatione hifto-

fed

riae ordinum religioforum praemifía, aliique eos in nurperum

ulis

Chriftianorum retulerint

Quae opinio, licet a Ba/nagio in hi-

'enm

ftoria Iudaeorum aliisque dudum explofa fit, tum aliis argumen-

tis, tum eo maxime, quod Effeni ipfa euangelii origine antiquio-

qro"

res fuiffe videntur, tamen ifta morum et do&trinae fimilitudo

w

femper attentione digna eft, atque miror equidem, neminem in

"d

eam opinionem incidiffe, quae magnam veri fpeciem prae fe

ferre mihi videtur, lefum ipfum adolefcentem in fcholis Effe-

logió

muef'

norum fuiffe, fana difciplinae eorum capita tenuiffe, atque

n

primo-

urie

"U

23) A&t. philof. Vol.TII. p. 512 fqq.

u

2^) Hift. crit. phil., T. II. p. 748 fq.

juyrio

2353 Hift. Eccl. I 17

jg (*

24

primoram difcipulorum eius maximam partem ex iisdem fcho-

(se) «

eodem

lis prodiiffe.

Hanc ego opinionem argumentis haud paucis et

grauibus firmare poffe mihi videor.

Sed hoc non eít huius

Judaeus

loci et temporis,

quo hiftoriae. theologiae moralis ludaicae

ao

nounifi primas lineas fcribo.,

Etiam quae reftant huius hifto-

(t fenet

riae partes, ea$ per temporis anguftiam et harum plagularum

protolit,

limites, nonnifi attingere licet.

(efpteta

Inde ab eo tempore, quo Tudaei philofophari coeperunt,

per omi

ea philofophiae pars, quae de moribus et officiis praecipit, ab iis

UX M

imaxime exculta eft.

Id tum ex do&trina Pharifaeorum, Saddu-

aduer(i

caeorum et Effenorum patet, tum ex fcriptoribus ludaeorum ifta

gifomdia

daria

aetate celeberrimis. In his inprimis numerandus eft Iefus Sira-

cides, Hierofolymitanus, Eleazaris et Ptolamaei Philadelphi

[peciall

aetate clarus, autor libri praeftantiffmi, qui Eccdíe/iafzici nomen

biliate,

fert et fummam quandam philofophiae moralis ludaicae ad

plafíug,

exemplar Prouerbiorum Salomoneorum complectitur. Eiusdem

Wsl

autoris in Talmudicis libris faepius mentio fit, in quibus Pen Sira

coltuy

audit, diftinguendus tamen ab altero eiusdem nominis, quem

Cefe /e

fiomam

filium Ieremiae cuiusdam faciunt iidem libri et libros prouer-

biales fcripfiffe referunt.

Philofophorum autem ipfius aetatis

bX

celeberrimi et do&rinae morum praeceptores praeftantiífimi

efe, i

fuere R. Hilli fenior et R. Schammai, quorum multae fenten-

felicit

tiae morales in libris Talmudicis conferuantur.

Vterque fcho-

lae autor fuit et magnam difcipulorum multitudinem poft fe

traxit. -

Hillel etiam parabolarum moralium foecundiffimus

autor fuiffe celebratur.

Libri Talmudici

multa prifcae

Ebraeorum difciplinae morum veftigia monftrant, atque in iis

ordinis

maxime liber ifte, qui Pirke Zluoth ?^) linfcribitur atque

(»19)

27)

36) Hunc librum Pauíus Fagius rg4t hebraice et latine edidit, quam

editionem Surenhufius in opere Mifchnico feruauit, Eundem li-

brum

b

"r adises

25

N]

(336) .quarti,. JVefitin appellati, decimus eft. — Alexandriae

I"]

eodem fere tempore, quo lefus in Palaeftina docuit, Philo

n

ludaeus floruiffe videtur.

Is Platonicae philofophiae et Effe-

üt

norum difciplinae non addi&us quidem, fed ita fauens,

h

vt feneriora praecepta mitigaret, egregia morum documenta

g

u

protulit, fenfus morales libris Iudaeorum facris allegorica in-

terpretatione vbique intulit.

Inde praeclara morum praecepta

l)

per omnia eius opera fparfa videmus, inprimis autem in libris

jj

de to, quod deterius potiori infidiari foleat vel de infidiis Caini

if

aduerfus Abelem, de £emulentia, de plantatione Noae, de refi-

li

gi[centia Noae, de Abrahamo, de lofmpho, de vita Mofir, de

charitate , -de creatione grincipir, de fortitudine, de decalogo et

fà

Jl

fpecialibus legibw, quod [iber fit, quitquis virtuti fludet, de mo-

bilitatg, de villimir offerendir, de poenitentia, de vita contem-

n

platiua,

Deum ille melius mente grata et venerabunda, quam

ü

precibus, hymnis, oratione coli, nec illi facrificia omnemque

cultam externum fine indole interna pia atque emendata pia-

Wa

[2

cere ftatuit.

Virtatem, Dei legem, animae infitam, corpus

humanum animae impedimento effe, quominus ad altiora ct

of

nobiliora afpirare poffit, igitur fagiendum, deprimendum illud

effe, ita nos Deo fimiliores fieri et ad fümmum perfeGionis et

ii

:

felicitatis faftigium peruenire ?. — Multa habet Philo, cum

l

Iefu

]os

f

Brum edidit 7. P. Harimaunn Gieífae 1708. 4,-cum titalo: Capitula

(l

pairum fiue Ethica Ebraea.

Etiam hodie ludaei hunc librum tan-

]

uam fummam doCtrinae moralis fpeCtant atque edifcere folent. In

verfione Aabii (Onolzbach 1762) ineft Tomo IV. p.265 fqq. vbi

l

vide Introd. p.264.

Bruckerus l. c. p. g1o-

Avoth fententias memorabiliores excerpfit.

916. ex libgllo Pirke

h

)

21) Cf. locos excitatos ab E. E. Stahlio in Verfmh emes. [yftemati-

fchen. Eutwurvfs des Lehrb

£

E

orif/s Philo's von Alexandrien vArt. V.

et Append, in Eiclzkowzz'z' Bibl. T.lV. P.5

li«

D

m

j

!

26

|

Tefa et 3poftolornm praeceptis plane confona et quae vel ver-

bis nonnunquam cum iisdgm cenfpirant ".

Si quis ea, quae de hiftoria theologiae móralis Ebraeo-

rum expofuüimus, expendat, eo magis etiam admirabitur fa«

pientiam Iefu Chrifli prorfus diuinam, qua inter tot errores

feculi fui, in tanta opinionum de rebus grauiffimis diuerfitate

dottrinam de virtate et officiis hominum primus introduxit ab

omnilabe puram, omnia, quae in libris philofophorum et di-

verfarum fcholarum decretis praeclara effent, comprehenden-

tem, quae vitiofa et erronea, excludentem.

Sic ille Sad-

ducaeorum de virtute et dignitate hominis fententias magnifi-

, ad"

cas approbauit, fed easdem immortalitat?s fp;- non tolli

juuari

39) Cf. Maugeium Praef. ad o

pp. Phil. T.L p.XVI. fq. et Loesneri

Obferuationes e Philone a

d N. T. quae nen folum ad illuftran-

dum N. T. fiilum feruire poffunt,

fed etiam ad perfpiciendam

fimilitudinem doctrinae Chriftianae c

um Philoniana.

Apponamus

iudicium Marngeii l. c. iudicis,

tiffimi:

fi quis alius eft, in hac re peri-

,Egregia vero morum documenta a Philone proferuntur,

ita vt vix fanCtiorem Ethicam apud fide chriftia

na inmibutos depre-

hendere liceat,

Aurum ibi et gemmae, vtrumque fub allegoriae

rum velo latentes paífim nitent atque emicant. De deo eiusque

recto cultu, de animae humansé puritate,

de virtutis praemiiis

praefentibus et futuris,

de omni vitae officio nec fan

&ius quis-

quam mnec verius differuit,

In Decalogo explicando, morumque

regulis fub quouis praecepto tradendis, perfpicuum et feuerum fe

probat Mofis interpretem, at

que ex iftis primaeuos ecclefiae pa-

tres multum profeciffe,

aufim affirmare.

licet non femper nomine appellauerint,

Egregius porro fi quis alius libertatis patriae

erat affertor,

pro qua occumbere praeclarum effe docet; idem pa-

friter t

y

rannidis tum in praefeCtis tum in imperatoribus hoftis in-

fenfus. Mira veto fenfuum confonantía nofirum inter et foederis

noui fcriptores, lohannem, facobum, Lucam, Paulum vel auto-

rem epiftolae ad Ebraeos, quisquis fuit.,,

Eam confonantiam

ftrauit,

Mengeius etiam piffim per omnem

operis feriem in notis-mon-

27

juuari potius monftrauit.

Sic ille Effenorum inftitutis et placi-

tis haud parum fauit, fed virtatem, quae in confortio homi-

num, quae factis, ad bonum publicum fpe&antibus, confpi-

ciatur, nobiliorem effe docuit, quam quae fpeculatione, foli-

tario vitae genere et fecretis fodalitiis terminetur.

Idem ille

Iefus eft, optimi ciues, hominum optimus et maximus, qui

amicos fuos eo, quem nunc recolimus, die, diuino ifto, quem

promiferat, fpiritu ita perfudit, vt diuinae do&rinae perfpi-

ciendae, tradendae, propagandae plane idonei fierent, qua

quidem ratione in moribus, ingeniis, religionibus hominum

tanta et tam falutaris conuerfio fa&ta eft, qualem nunquam

orbis viderat, quae ad hunc vsque diem durat nec nifi cum

hominibus ipfis inteffmoriturake&.

P.P. d. vu.Iun, unccxcav.

As

(

T

s

1

:

*

:

X

n

V

us

j

g

E

ATU

AU

&

*

*

Ti

$

x

m

"

M

[5

x

"

:

DW

CH

V

s

185

us

n

i*

-a

E

ï

B

u

$

,;.

E

L

aT

À

i

m

TA dm

x

ï

;

Vs

3

/ïï

g

5

s

x

.

5i

*

t

$

*

*

[2

h

ia

uf

^

EH

*

*

E

:

r

u

A

Y

Es

5

-s

j

s

AUE

h

A

3

i

;

nj

»

j

"

3

£

x

Is

A.

N

Z

YX

9

$4

M

H

&

.

o

3

n

3

A

r3

ae

RE

A

*

a

à

z

*

A:

*

| g

$s

-l

y

-s

-

"

x

-

-

tss

r

A

t

d

ER

Eb

u

ixccaeme

OE

N

E

s

—

N

m

bt

Es

ER

z

ETA

d

ss

p

v

m

PX IA

E

:

2

A

N

RI

E d

E

z

z5

Rss

d

s

E ss P

dv

x

s

*

:

E

s

2

32

SRES

x

p

E

D

d

EE

X

crà

Es

w.W

—— ——

o

20

Qu fe

J

ACADEMIAE GEORGI AE AVGVSTAE

[Es

PRORECTOR

I

S

CVM SENATV

I

R

z

|

o

SACRA

PEWTECOSTALIA

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Balance Q

H

PIE CELEBRANDA

O

e

"a

E

-

CIVIBVS INDICIT

Focus

N

9

&l

Iueft ibeologiae moralis Fcbraeorum anie Clmjhmz

- hiftoria.

;

!

|

4

9

6

GOETTXNGAE

5

ä

TYPIS IO. CHRIST. DIETERICH.

MDCCXCIV.

4

N

B75

3

2

kx*:xæ T*

«t

Mæ// Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1