Av

*) Servare, coQur , falvos & beatos reddere.

d m

**) Primarii funt,

qui verbis fcripture dici folent, vocatio ,

illuminatio, regeneratio, juftificatio , fan&iücatio,

glorifi-

y; 100

catio &c.

y um

**) Ad hec inprimis etiam edia, que dicuntur, gratiz

pertinent.

Bona ipfa varii funt generis: externa, interpa ;

Omnium etiam beneficiorum vdivi-

o d

fpiritualia, coeleftia &c.

norum fui funt gradus.

F3

4t

—Wa—:

nitentiam & fidem perducantur, (Rom. II. 4. Joh; Hi..

I

-) alia poft converfionem , & illis folis, qui' vera in

ü

hriftum fide praediti funt, *) conferuntur.

Primum ;

y

quod converfus per fidem confequitur, eft gratuita pec-

eatorum vemifo; (Luc. XXIV.47. AC X.43. XXVL. 18.)

j

K

cum hac autem ita conjuncta funt reliqu

a omnia, ut

P

converfus & fidelis, alia una cum eá (Rom. V. x. Act.

3

XXVI. 18.) alia poftea, juíto ordine & gradu, accipiat.

Rom. Vl.22. VIIl.28-30.32.) Diftinguere igitur, di-

verforum & actuum & bonorum refpectu, & dicere recte

E

[/

offumus,

ratiam aliam effe

D

**) generalem. aut univerfa-

f

Í

B

em, qua

eus propter Chriftum omnes omnino homi-

nes, etiam nondum converfos & impios, aliam effe /pe-

cialem, qua omnes & folos fideles propter Chriftum com-

plectitur. . Et hoc fpeciali & eminentiore fenfu vocem fze-

piffime ufurpant apoftoli. Hanc gratiam, unà cum bonis

EMS 4 . d A

cum ea conjunctis, fidelibus optant & precantur. (Rom.

l. 7. 1 Cor. l. 3. 1 Pet. 1. 2. 2 Pet. 1. 2. 2 Joh. y. 5. Apoc.

1.4.) Hunc fenfum vox habet in variis illis loquendi

NG ER - t

formulis, ubi quis grafie particeps (av'yxomc , cuuquiroxoc ,

*) De bonis fidelium in Elem. Theol. Mor. totum Caput

IVtum agit.

$*) Aut, vocabulum (yapi) fami, fenfü vel generali vel

fpeciali; ampliore aut rettrictiore,

Indicat etiam ipfum

reconciliationis vocabulum vel acguifitionem (impetratió-

nem) modo grati& & remiflionis peccatorum, vel fipul

etiam, ut foqui folent, appíicationem. — Vti vulgata eft re-

gula, verba a&iva, eisdemque quz refpondent paffiva, ip-

fum etiam fimul indicare & fignificare ,

—— De--— —— 009 d b ass —

Je&um.

plenum fæpg ; -

dnciozu

3ie-

45

I

IiI. 14.) effe aut fieri , gratiam cohfequi , in gratiam" re-

L

Ita vero. facile nunc

udicabimus, cum

n

cipi, dicitur.

!

n ,

Apoftoli, cum alii miniftri Evangelii,

homines, poft an-

j

nunciatam, qua per Chriftum fa&ta eft, totius humani

$)

generis reconciliationem. cum Deo, adhortantur & ro-

ut

ant: reconciliamini Deo, fenfum horum verborum,

X&i

analogie doctrinze evangelicze confentaneum, his fimili-

Idt.

busve verbis exprimi

offe: Deum habetis per Chriftum

di-

vobis reconciliatum ,

&

ita propitium , ut fervare vos.,

xl

condonare peccata, & falvos ac beatos vos reddere pof-

rld-

fit & velit; agite jam & vos, id, quod falutis ordo divi-

ffl-

nitus conltitutus veftra ex parte requiri!t, (psravoeire x2

J

zgiuere,) ut a Deo in gratiam nunc recipiamini, ac re-

-

miffionem peccatorum vitamque zeternam confequamini,

'Tandem, ut concifus hic & acutus eft apoftoli fermo ,

l-

n

I$

hoc fimili fere loquendi modo ad fignificandum id,

om,

apoftolus vult, uti poffumus: Accipite beneficium a

p

e::

vobis oblatum, & facite, ut reconciliatio veftra cum Deo,

d

xdi

um fuum confequatur. effécium.

per Cþri&um facta, plen

»XOG,

$ XIL

ebr,

Duo adhuc funt infignia Pauli teftimonia, Eph.ll, 16.

lll

& Col.1,21.22. que ita

inter fe & cum duobus 1llis prio-

3pu£

ribus ($$. X. X1.) conveniunt, ut fieri vix poffit, ut, qui in

his de conciliatione hominum ctum Deo per mortem Chrifü

vel

facta agi agnofcunt, illa (ad

Eph. & Col.) de /ola inter lu-

fa.

de»os & gentes per d»rinam

E

vangelii facta pace intelli-

qtO

igül

gant & interpretentur. -Chriftus, inquit Apoftolus Eph.

Lf

], 16. ludeeos & Gentes Deo reconciliavit. | erba Tunt ea-

dem, eadem prorfus eft loquendi forma, quze in duobus

D

lo

ilis (Rom. V. 2 Cor, V.) ejusdem Apoftoli locis; g-mnon

€2-

46

-

eadem etiam fententia illis fubje&a eft? Quse ratio nos

cogit, ut alium illis hoc in loco fenfum tribuamus? ,, Ubi

oci circumftantize, regerit Crellius, (lib.cit; p. 381.) ufi-

tatiorem fenfum non admittünt, alius, quem ratio loquen-

di admittat, eft quaerendus.,, Non repudiamus hanc le-

gem; amplectimur potius hoc principium: ambabus ma-

31

nibus; regula hermenevtica eft,

ad quam omnis interpre-

tatio dirigenda eft.Et hoc quidem in loco ea prodeft no-

bis, cum ad eum, quem ipfi etiam w/atirrem effe agno-

Ícunt & fatentur, hujus locutionis (Chriftum Iudzos &

Gentes reconcilie]e Deo) fenfim tuendum, tum ad illum,

quem ipfi in his verbis quzerunt & inveniffefe putant, re-

Jiciendum. — Nimirum Socinus, Crellius, alii, ludzeos &

Gentes reconciliare Deo, idem effe volunt ac reconciliare

ip[os inter e, ut Deo ferviant.

At vero (ne dicam, verba il-

la, inter fe, ut ferviant Deo, non extare in textu) hunc

fenfum ipfa ratio loguendi (quodipfo etiam Crellio judice cer-

tiffimum prava interpretationis indicium eft) non admitüt,

Grotius (lib.cit. p.96.) interpretationem hanc diftortam,

duram & /ine exemplo effe dixit; & Crellius ipfe ( Nib. cit,

p.381.) negare non potuit, ,, dativum, qui perfonam fi-

gnificet, verbo reconciliandi fubjunctum (xerzAAdzct&raf

and «m) aliás femper folere fignificare, non finem, fed par-

tem alteram, cum qua pax conftituatur;;, ne /eile quidem.

exemplum ullum, cui vis aliqua ad probandam Socini in-

terpretationem ineffet, vel a Crellio, quamvis ftudiofe

omnia conquireret, (loc. cit.) vel a Grotio, fecum ipfo

jam pugnante, (in Annot, ad h. 1. ) proferri potuit. — Cer-

tum igitur eft & evidens, verba Pauli, Iudzeos & Gentes

con-

7

"5f

- ,eonciliatos effe Deo , ex ufu loquendi *)tam communi quam

-

g

reecipue etiam ipfius Pauli. hune h

abere fenfum, ludseos

b

&

. Gentes in gratiam Dei reftitutos, Deo acceptos & ami-

[-

cos redditos effe; num vero in circumftantiis loci hujus ,

[«

i. e. im confextu, aliquid eft, quod eum non admittat *

jos

Enimvero conveniunt &. confentiunt 'omnia.

Uti in ce-

-

teris locis, ita & in hoc reconciliatio effecta effe dicitur

(

per mortem , per. Jauguinem, Chrifii. .v. 36.& 13. & Col.],22.

lu

per crucem (v.16.) idem certe eft ac per

fanguinem in

Q«

cruce effufum, per mortem, qua in cruce cum cruciati-

"bus gravi

ffimis affe&tus eft; &tv &i euam , **) in uno cor-

m,

i commode poteft de proprio Cb: i//i cor-

pore ( v.16. ) intellig

G«

pore, cruci affixo; ( coll. Luc. X XIl, 19. Hebr. X, 10.)

uod unum.vocatur refpeftu duarum gentium, quae per

unum corpus Chrifti cum Deo fint conciliatae. — (coll.

a;e

Jl«

Col.1,22.) Sed totam etiam orationis Paulinze feriem,

nc

textusque noftr

i nexum cum. iis, qusae antecedunt & fe-

o

te ut oftendamus, par eft. . Verbis

quuntur, paucis cer

il

valde fignificantibus

Ephefiis ante oculos ponit Apofto-

m

lus, quam infelices ante fuerint , (v.xi.12.) & quam

eati

cit,

*) sEMLER vsipfequomodonoftrum hunclocum interpretetur,

f

M

füpra (ad $. X.) jam vidimus.

) Si cum Grotio aliisque vertere malis, m unum corpur, fci-

t«

"

letti

licet myfticum & fpirituale, quod eft Eccíefía, ex utroque

populo, Judaico & Genuli, colle&a, ne fic quidem ver-

ifi-

ba hec Apoftoli (v. 16.) noftre explicationi adverfantur.

jofe

De corpore autem Chrifi potius intelligi ea " vult locus

parallelus ,

Col.I,23. (ubi idem plenius exprimitur: a7ro-

xamiAAanEe w 7À cójuari Tiit cagxoc durs

did v Savdcs.)

jate

& in noftro hoc loco (v. 16.) ipfe etiam verborum ordo,

l68

quum hoc é» W cóuam) non poft, fed ante illud zg O«

of

ponatur, fuadere videtur.

S

48

—

beati nunc fint, cum Chri&o & toto reliquo credentium

in Chriftum coetu conjun&i. (v.13.) Aditum ad jura & be-

neficia populo Dei propria

paratum ipfis effe per Janguinem

Chrifti. (

V.13.) Pacem inter ludzeos & Gentes per Chriftum

factam effe, ut unus nunc fint

opulus Det, iisdemque

omnes bonis & juribus gaudeant.

(v.14.) Odii & inimici-

tia» cauffam, legem ceremonialem

;in carne Chrifti, i. e. per

palfonem & mortem ej

45 , effe fublatam. (v.x5.) Mortuumenim

efle Chriftum,

! pace per Chriftum facta ludzi & Gentes

unus fierent novus homo, i. e.

fanctus Dei populus; (v.15.)

€? ur

utrosque (zéque) per unum corpus fuum, in mortem

traditum, Jeo reconcilieret, ( v.x6.) Atque ita, per abrogatio-

nem legis ceremonialismaxime vero per amicitiam cum Deo, lu-

dzei& Gentes amici inter fe fa&ti funt. Utrumque autemChriftus

per mortem faam effecit, (v.15.16.) Alii deinde adhucinfienes

pacificationis & reconciliationis illius fines, fru&us & affe-

étus in utroque loco (Eph.11, rg-22. & Col.1,21.22. com-

memorantur, q

uibus expendendis immorari jam noftri non

eft inftituti.

Quum p. 5. fcriberemus , I. Dorina,, ex Scriptura S. propofi-

ta, auimus erat, paullo etiam explicatius oftendere Ii. quam il«

liberalis, imo iniqua, fit adver/ariorum

; graviffima quzeque Scrip-

turz de Redemtione, de vi & effe&u mortis Chrifti, teftimonia ,

interpretandi ratio; & III, quale quantumque fit hujus do&rinze

moinentum. Parti Hdze praemittenda adhuc fuiffet illorum fcriptu-

Y2 locorum, in quibus voces dzroAsrqucic,

Avrpoy , dyríAvrgor &c.

occurrunt, explicatio. Sed cum ad pertractandas duas pofterio-

res illas pàrtes progredi nunc per temporis noítri rationes non li- .

J

cuerit, unum hoc in votis jam habeo, ut ex illa parte quam non

indiligenter tra&avimus, exegetica,ad quam hac tota in cauffa ome

nia tandem redeunt, ftudiofi potiífimum noftri fru&tum al

quem

percipiant fibi aliisque falutarem!

PA

Gu s5 A-o'Ea.

GUSMSQSPEE nE

W m

—

M

T

$:

d

TR

NY

N

b*

1

M.

x

*

z

^

z.

*

E

o

z

o D Ue, d G

y

TTE TS

[

8a

T

fs

-

-

-

—

"1

w

»

s

&

x

*

»

o

w

W

f

s

——

*

*

u

E

"

.

ES

k

*

$

*

*

a*

"«

*

Aren.

-

z

K

ss

H

*

*«

Z

at

*

K

"

*

"

A

:

"

"

vt

YX

wm.

*

*

N

X

^i

?s

k

n

AE

-*

"

us

p

*

*

»

*

*

"

*

*

,H

d

.

4

"

"

x

"

S

*

«

F.

&

a.

-

Y*

"

*s

"

ET

,

P

.w

X

-

*

"

h

*

;

*

$5

ts

*

"

1

*

*

»

V

^al

À

Ww

4

-

5

-

X

1

n

t

«

"

N

*|

ii

n

»

H

x

:

|

Y«

*

:

"-

i

-

*

*

"w

Á

w

3

FR

v

:

*

^

h

Em

.X

2

L

;

-

-

at

»a

&

*

À

*v

*

-

v

*

k

we

.

w*

&

*

*

p

-

v

—

*

*

"

-

i^.

T

4

Év

h.

.wïr

d

fs

x

w

W

É

^.

*l

Á

*

-

*

,..w..

i

du

—

1

X

-

*

1

u

X

VN

*

»

Pv

^

s

rv

EM

:

M

i

&*

-b

x

»-.

*e

*

A

"

&

*

f^.

^

"

&

» m

"-

^«

*

-

K

«

"

".

^

w

1

*

a

x

*

*-

*

ha

^s

*

"

—

"

*

^

EM

*

;M

&

r

"-

"

.

«

x

i

*

»

"1

"

E

«

-

bl

m

.i:w.

us

*

"

-

à

W,

P.

-

*

»

d

«

&.

*

L

L^

zb

*

A

wed

»

y

":

Ó

-

N

"

"

At

l

-

»

t

P«

"

M

x

w*

*

4.

-

-

"

&j

*

i

-

*4

*

d

"

4

*

p

'ee

P

*

«

&

*

»

w

T

LA

M

i

»

a w

f«

"

X

P

M

A

v6

j*

-

m

MR

9

at

n

-

SO

"

"n

-

b

[

n

N

*

i

X

& d.

s

^

*

s

i

v

2

t

-

»

"

*

*

$

$.

L

P.

:

*

*

P

M

*

L

M

P

ET

*

v

J

4

*

—

N

L

U

3

j

*

1

.j

-

j

*

*

^

ts

«

"C

"

"

T

Q^

Va

-

*

*

k

-

s

Ll

"É

"

:

*

,4,

T

"i

M

)«

s

:

» df

*

i

*

x

w

P. M

m

v*

-

N

m

-

P

um

4

*-

-

*

"

*

ies

*

e

t

-

-

d

w*

.

*»

»

"

Pa

-

E

* r

-

—^

"

2

3

E

ET.

-

,

.

*

À

»

C x a

t

x

N

*

$^

:

Y

wu

-

N

^

odl

v

X

*

xX

s

*

-

5-«d

s E

-

2

"

X

»

x

sw

t

H

^

"

,

E

*

B

-

*

AT

-« 9

EK.

*

*

t

d«

z

E.

E

-

"

vi

v

M

s

té

s

E

N

Ym

"r

*

*

»

hx

-

«

C

N

B

-

*

,W(

"

dÀ

.

ial

*

W

E

D

"a

*

^

S5Nà

-

&

,

A

Y

»

X

3

x

-

s

*

w

r

"

A

"

ag

^s

^

X

.

E

-

*s

&

Y

z

P

"

-

2

«

.

m..

Mi

n

x

»

E

j

w

s.

^

*

h«

?

X

T

-

d

»

"

*

d

N

MENS

*

t

-

*

»

*

i,

d

f

«

-

s

*

A

-

E

"

w

P

*

-

»-

has

*

X

P

n

s

*

-,W

^

W

me

«

-

Ms*

s

^

&

*

N

nw

v

Es

li

|!

E

*

"

t

x

«

"

h

H

M

^

"

»

&

*

M

"V

;

x

V*

*

X

3

2

»

&

«

x

Bo

x

E

N

UR

L

"

i

f

a

s

-

w

EX

E

i

-

5

:

.

AE

5

DOX N

W

»43

j

*

-

*

»

"

*

,.,

N

À

-

,W,

-

*

k

y

m u

*

$.

"

:

d

V od

«

*sv5

,,H

x

i

4

A

M

i x

-

x

u VO R

m

B

*s

*

:

*«

&

^

p

—

y

M

"

ES

E

W,

*

d

x

:

-

*

Y*

N

&

x

-

I«

*

i

^Y

^

R.

.

M

w

w l w

r

x

E

-

m

m

E

XX

",

O *s

M EE

À

r

*

UM

"

"*

À

N

ER s

N

b

N.w.

L3

«

i

Yal

d Spiuem

Y

b m

N

P

-

e

*

hs

VE

x

T

— d

V N

$.

D

*

i

w

&

*

2

-

»

k E

:

X* *

" CTN

1

M

M-

s

-

L d

y

E

4

d

T.

*

W«

w

*

*

A

-

*

w

N t

a

w

—

PO

N

N

Y

x

a

L

"

P

Y

&X

N

y.

P

"

as

X

*

H

d

t

o

EE Y

AX

-

-

s

P

H

Y*

i

-

*

s

D

"

X

n

x

&

BN

*

*

M

.

n

"*

-

*

VC v dl

E

",

T*

WE

us t

A

X

P

;

lo

-

n

s.

a.

4

N

"N

m

«

Ms

a t

o

X

MA s

E^

A

"af

o

Y

L

NX

i

j

r*

A

«t

x

» ts

VU

du

p n

N

d

*

A

Yes,

A

S

W

v

N

AX

ONN E

-

^

Ü

d

*

u

X

&

*

*

ÓX

& s

A

N a a

o

M

Ó

*

L:

M

C

u

p*

*

XX

—

*

E

A.

"

Pa

.rxs -

M

t

J

*s

"

d

E

*

".,

W.

* x

Vs

. K

a U

/W

Y

*à

*

zX

x*

UM

W

-

w À.

.

bv

E

E

E

E

L

p-

-*

CM

m

1

*

: M

L

X-

m

* -

'pusc

TW £

"n

4

As

:

S o

-*

ia

1

1

w

NU

D

H

-

P n aE

AO

d

.

d

a odl

»

^W

x*

j

M

U,

.

v

x

5

-

M

W

A9

A

3

*

5 us

^

d

N

*

M

—

*

U.

KE

A

x

W J2

TE

*

EE

.W..w

w

M

*

X

M

de-

s

*

"

X

(

NX

3

.

-^

v e

Lt a

-

E

x

k

"-

POR

u

-

Ka^

3

-

E.

A

WA

*

i.

*

LA

»

t

:

a

Á

ww

L

ER

A

a

2

r

i2

2

3

--

M

E

P

a

,

&

-

»A

etdur

M

:

T

.

-*

uc

w,u

*

n

-

a

:

b

*

s

.

*s

"

À-

*

M

i

W

?

I

t

£

*

p

"

A

as

2

*

x

a

Pa

A ts

P

1

n

e

PO

j

i*

M X

"

".

3

"

jedec

t

PA

;w

x

V

EE

X

T

^

s

x

-

Do

&

m

M

u

P^

d.

» r

n DT

:

L d

PMIE

o

L

-

N

23

a«

-

A:

r

d

^

o

-

M

x

"

st

-

3-

—^

d

H

DN

3

TO

"n

R M

pecie s d ho .

VENOSNELAN. 2

P

.W.-

s.

2

i

E

"5

: ial

t

—

r a APE

-

: i

mtiniq n

Mifinamens

À

—

-

—

a

m

n

-

TM

—

Ti

i

»

*

:

s

m

A

m

i i

RR

2

"

TL

2pu lpE n

EX

-

"

WX*

UATN.

NT

d

TR

T

d

:

ecacne

ERE

ia

a

l? t a

:

E N

2s

T RONN

-

À

T

b

&

DISSERTATIO

THEOLOGICA

DE LIBERALI

SIMVL VERO ETIAM RECTA

2

DICTA N T.

j

DE MORTIS CHRISTI VI ET EFFICACIA

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

INTERPRETANDI

RATIONE

s

i

PARS ALTERA

ll

QVAM

ïä

E2

ll

SVB AVSPICIIS DIVINIS

ä

ä

ä

RECTORE V NIVERSITATIS EBERHARDINO-CAROLIN&?

1

AGNIFICENTISSIMO

Y

SERENISSIMO

Ac J POTENTISSIMO DOMINO

DOMINO

!l

CAROLO

j

u

DVCE WIRTEMBERGUE Ac TECCLE REGNANTE

REL.

REL,

-

PR/ESIDE

;

2

JEREMIA FRIDERICO REVSS

THEOL.

D

ET

PROF.

PRIMARIO,

SERENISSIMI DVCIS CONSILIARIO, ACADEMIJZ CANCELLARIO

ECCLESIJE TVBINGENSIS

PRJEPOSITO ET ABBATE

LAVREACENSI

D.

DEFENDENT

DECEMBK.. MDCCLXXV.

M. CAROLVS:

AVGVSTVS HOFFMANN,

STVTTGARDIANVS.,

M. CHRISTiIANVS FRIDERICVS MOSER

STVTTGARDIANVS

M. CHRISTIANVS

ACOBVS KLEINER,

BIETIGHEIMENSIS

M. JOANNES FRIDERICVS HECHTLIN

ALPIRSPACENSIS

ä

M. IOANNES VLRICVS MAJER, NATTHEIMENSIS

M. JOANNES CHRISTIANVS ZELLER,

- SIMOZHEIMENSIS.

Á€—

$. $, THEOLOG'JE CVI TOR:.S ET SERENISSIMI STIPENDIARII

[

A M MQ——— — —— —— —— "Á

TVBINGA,

CLITTERIS FVESIANIS

Xäj Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com