excitatus , celos intraret,

Nam &in illo facrificio lega-

li, quod gotiffimum facrificium Chrifti adumbrat, ad con-

fummandum facrificium, omnino ma&ate pecudis fangui-

nem in San&a SanGtorum inferri oportuit. Hebr, IX. 7.

p.174. Cum Scriptura teftatur, Chriftum pro nobis in-

terpellare, —-- id eo fit, quod ea, quz Chriftus in pec-

catorum noflirorum remiff/onem ex Dei voluntate fecit, fi-

militudinem qüandam precum habeant, quatenus Deum

ad dandam mobis peceatorum remi[[ionem vehementer impel-

lunt,€9 in ca nobis concilianda efficaciffima fuut. p. 175.1q. ,

Nos hec, quamvis paullo prolixiora, hoc quidem loco

in medium proferenda effe duximus, ut tanto lucuientius

appareret, ne Socinianos quidem ita tenuiter de morte

Chri(ti fentire, ut eam ad folam doffrine de gratia & be-

nevolentia Dei a Chrifto tradite confirmationem rcferant.

Non negant abfolute , facrificium Chrifti effe verz expia-

torium ; agnofcunt, eam morti; Chrifli vim & efficaciam

effe, ut Deum, ad dandam illis, qui preceptis illius obfe-

quuntur, remiffionem peccatorum , vehementer impellant ;

agnofcunt , facrificio fummi facerdotis levitici facrifieium

Chrifti

EE

23

JI

Chrifti vere. fuiffe adumbr&tum; docent ipft etiam fatís

"

operofe , comparari omnino a Paulo facrificium Chrifti

cum facrificio fummi facerdotis ita, ut utrique vera pec-

IU

catorum expiatio tribuatur. "Tenent igitur Sociniani ali-

i

quam verz de morte Chrifti, ut vi&ime piacularis, do-

ia

&rine partem. Quam gravi autem nihilominus in errore

n

adhuc verfentur, ex ipfis his, quie allegavimus, eorum

"

verbis abunde apparet, ea autem inprimis, ad qu:x nunc

i«

progredimur , Scripture teftimonia aperte & perfpicue

docent & demonftrant.

J

$. VIIL

T^

Ille

Sanguine Chrifti & per mortem ejus cruentam pec-

[

eata nofira expiata effe, illa, quae $o VII. exhibuimus ^

f«

loca generatim docent; nunc ut & illa expendamus necef-

n

fe eft, quse prioribus iftis & exoptatam lucem afferunt,

i.

& propius atque. diflin&lius declarant, quo modo Chriftus pec-

T

cata hominum expiarit, & quam ob cau[Jam paífio & mors

(

lu$

Chrifti ipfa illam expiandi ac nos a reatu & poena pec-

catorum liberandi vim habuerit. Eminent, puto, & ad

i

id, quod quaerimus, probandum vel fola fufficiunt , pre-

pe

T

fertim coniundia, duo illa maxime infignia Pauli effata,

2 Cor. V. 19. 21. Gal. lll 3. 1n priore illo loco dicit,

r

pl

» Deum. genus humanum fecum *) reconciliaffe, atque

J«

placa-

t

*) Hzc loquendi formula, xameAAdecuSas 3 Oxj, quo-

um

modo intelligenda fit, oftendemus poftea; hoc loco de

Til

altera taptüm di&i hujus Paulini parte agimus.

r

z-]

24

-

placatum 'ei fe reddidiffe per Chriftum, . Quomodo? nam

éum, cum purus effet ab omni peccato ; ni*hilque un-

quam peccaffet, tamen hominum cauffa fe&tum effé ab eo

pectatum , ut homines per eum iufü fieri poflent. Quid

eit, fa&um e[fe a Deo peccatum? nempe peccatorem *) dicen-

dum erat; nam manifefte in utroque membro abftractum

eft pro concreto: Jed Paulus durius effe putavit, eum ,

quem purum oninis peccati dixerat, peccatorem appel-

lare. Sed fi ita dixiffet, num aliud effet, aut effe pof-

fet, quam, ut peccatorem tractavit, poenis PeccatOrum,

db hominibus fcilicet perpetratorum, ab eo, hominum

cauffa, & loco, exigendis? idque fecit propterea, ut ho-

en-

zines fieri. poffent ju/li Dei , fcil. juftitia a Deo .acqipi

da

9

*

*) Plerique interpretes djuzpsímy dici volunt pro si&ima pro

peccato ; multi, cum veteres, tum recenti

Ores, vertunt,

. p- 209. POLI

geccatorem fecit. Vid. svicERrI Thef. Eccl

Pofterior etiam

Synopfis , woLFIVS, & HEVMANNVS, ad.h.4,

hzc interpretatio rationibus nititur fatis gravibus.

Vix

unus alterve locus afferri poteft , (Lev.IV. 21. V. 9. VII. 1.)

uübi nwen, vi&ima pro peccato, in greca verfione dicitur

dpuagíe, cum in reliquis locis om

nibus longe plurimis ver-

tatur 7pj djumpríac, T0 7pj (aut Umep) d Tídc. ln al-

tero membro (Jyxauoc Uvn 8 ) abftractum manifefle pro cone

creto ponitur.

Poftulare igitur eam videtur & precedens *

emphafis & fequens antithefis, Quod vero ad rem & fenten-

tiam ipfam áttinet , eam in utraque interpretandi ratione

ünam eandemque effe, facile omnes vident.

eem

25

da: nam éancórm €«£ eft, quae elt éx &«à, donum Dei,

|e

ut Jef. LI.5. Rom. I. 17. comparato loco Phil. 11l. 9. ubi

0

eft plane dixaiorUyn €x . O. ,,

lta eximium illum locum

ii

eruditiffidus ExNESTI explicat in Programm. Pafchali

ln-

A. C. cioiDccLxxv.

Quod autem hoc in loco Paulus

docet, cum dicit, Chriftum a Deo fa&tum effe djoprías,

t

id multo etiam fortius & £ugarisoréooc in altero illo loco

d-

exprimitur, cum Chriftus pro nobis (noftra cauffa, & no-

0^

firo loco,) ad nos a peena, per legem fancita, redimen-

f

dos, xardoa (maledit?io feu exfecratio ) fa&us effe dicitur,

(Gal.HI.13.) Qu vis ,quis effétfus perpeffionum & mor-

hos

tis Chrifti fit, quale quantumve bonum nobis diriffimum

/[e

illud & ignominiofiffimum , imo exfecrabile, crucis fup-

]i

plicium fübeundo pararit, his verbis hoc loco docet: Re4-

emit (exemit) nos a maledi&Hione legis.-

Hoc autem non affe-

f.W

"

rit nodo, fed probat quoque & demonftrat argumento

01

iivl

longe efficaciffimo. Uti in Epiftola ad Rom. c. 111. dicit,

Vi

totum mundum effe ózódisoy « O«3, (Y. 19.) quia omnes,

[1]

]udäl&gentes fint u9 duapríay; (Y. 9. coll. y. 22.) ità

tl

yete

hic verbo multo terribiliore dicit, maledictos , z2 xacóoa,

nal

id eft, exfecrationi ac poense, peccatoribus a lege.divina

cofie

feveniï'lme dictate obnoxios elle *) omnes, qui vel lege

dent

ve

a

*) Ad mentem Pauli hoe etiam in loco re&e & facilius perfpi-

yu

ciendam,; notabimus quedam., que dudum etiani BENGELIVS

in

26

TE

-

vel legis operibus nitantur, quia fcriptum fit: maledictus,

(émixamdouroc,) qui non continuo & conftanter omnia legis

preecepta obfervat. (Y.1o.) Et inde concludit & infert,

er legem & ex operibus legis neminem juftificari coram

Deo. (Rom.1H. 2o. Gal.11l. 1x.) Hoc igitur primum

oftendit & demonftrat Apoftolus, omnes homines v£zà xa-

ri-

fm'gm effe, & neminem prorfus effe, quiLege aut ope

us

in Gnom. ad Rom.III. 19. 20. Gal,IþI. 16. fcitiffume obferva-

vit.

Ili, quos Paulus (Gal. III. 10) proxime & immediate

refpicit, funt utique Judei; & conta hos precipue ad ver-

Lex vero, ex

ba legis provocat, cum eos reos peragit.

qua eos redarguit, non illa tantum legis fcripte pars eft;

qua ceremoniazlis dicitur, fed tota, & maxime moralis. (Rom,

lL 19.9. 31. II 20:fa:26. Gal.II.21. IIl 21.) Contra gen-

ier agere folet ex lumine & lege nature. (Rom.L.18. fqq.

]L.11-15.) Et fic aperte & p/ene probat, totum mundum

reum eíle, Uzódxor 7Q S«Q.

Utitur vero etiam concifo

probandi genere, & ex fola quoque lege fcripta contra gen-

tes & Judzos fimul argumentatur. (Rom. IIT. 19.).. Nempe

vel reatum gentium ut aliunde manifeftum & indubitatum

prefüpponit, vel id fimul intelligi vult, cum ne per legem

fcriptam quidem, eamque multo perfe&iorem, juftificari

quisquam poffit, multo minus per legem natura notam fieri

In noftro autem loco Gal. IlL. to. o:"ner omnino

id poffe.

homines reos peragi, ex eo etiam liq/uido cognofci poteft &

intelligi, quia redemtio éx qi; xamdpac ToU vóMs , fru&tus-

que ejus, promiíía benedi&tio, non ad Judeos modo, fed

zque etiam ad gentes pertinere clare & difertis verbis ab

ipfo Apoftolo dicitur. v, I4.

d.

,

bus fuis & proeftitá legi obedientiá contta maledi&ionem

jj

illam & feveriffimam poenze comminationem tueri fe, iram-

t

que Dei, jufti judicis, & poenam effugere aut avertere

poffit; & nunc (v. 13.) clare & perfpicue docet, qua de-

Iff)

mum ratione id fa&um fit, ut ab ifta maledidione liberi

d

fimus. Chriftus, ait, isque unus & folus, ab ifta male-

Il-

di&tione nos redemit. Quo autem smodo id effecit & prze-

us

fütit? Rem illam omnium maximam, ex qua una omnis

r

totius humani generis falus & reconciliatio cum Deo pen-

te

(

det, effecit & perfecit, *yeuevoc Ug "uv xardoao, dum

e&

pro nobisy qui Umà xardouy vel ézmasdoaror eramus, fa&us

Q&)

ef?, noftra vice, noftro loco, malediciio, wt nos vz3

omï

gm

xardpz) effe defineremus. — Quid vero hoc aliud. eft, quam

.

mala illa graviffima, poenam, quam nos, ut peccatores ,

lum

meriti fumus; quze nobis ex feveriffima legis juftiffimze

o

g

fententia & comminatione perferenda fuiffet , Chriftum,

lmpe

omnis in fe peccati & culpee expertem atque innocentif-

UTO

fimum, (2Cor. V. 21.) noftra cauffa & noftro loco fub-

egem

jcari

iffe & pertuliffe, atque boc modo effeciffe, ut maledictio

fieri

illa nobis non amplius incumbat, ac reconciliati Deo &

Dino

remiffionem peccatorum, (per fidem, Gal. Ill x1.9.) &

J

fs

bona, quibus ad falutem opus nobis eft, (v. r4. & Rom.

fed

.5

V.r.fqq.) omnia confequi poffimus omnes. Licet, pu-

loco inpximis ; utl, fquibus

to, illis jaïn verbis, hoc sæam

S. Rev.

D23

"7

28

5

4

S. Rev. ERNEsTI explicationem loci 2Cor. V.2t. con-

cludere non eft veritus: , Quid? an aliquid defiderari

poteft àmplius ad perfpicuitatem rei? Profe&o qui hie

non videt lucem , plane ceecus fit oportet:: nec magis

aliquid deeft, quo minus res certa fit facrorum librorum

auctoritate.,, Sunt vero complura alia leca, quee idem

illud ; quod ex duobus his primariis locis (2 Cor. V. 21.

Gal.lll. :3.) sbunde, ut arbitror, demonftratum dedi-

mus; comprobant & confirmant ; qgæ paucis attigiffe

.

fufficiet.

A

.

IX.

"Divinitus inftru&us Johannes Baptifta Jefum ad. fe

venientem intuens, ij9, inquit, à duuóc v8 O«8 , ó digor mv

dyuapriay T& Kórjes. Joh.l. 29.- Sententia brevis eft & fe-

le&a; fingula verba ") momentum habent & vim quan-

dam propriam ac fingularem. | Zfgm'm vocat; refpiciens,

uod ex ipfo etiam articulo à re&te colligitur, prophetiam

de eo fub hoe fchemate factam. Jef. L111. 7. coll. A&. VI1T.

32. 55. Mundi peccatum. ferre , aut auferre, Jefum, Jo-

hannes dicit. Muwndum hic genus humanum effe, quivis

etiam tiro, vel non admonitus , videt ; & dum peccatum

mundi dicit, fingularis numerus, 5 dpaería, cum articulo

pofi-

*) Legi omnino & expeüdi

ærengur note in äGnom; Bengel,

Dngulis verbis fubje&a.

2

"

b

et,ut omnia omnium homïfxuin'

pofitüs , eam vim ha

a

eccata, & peccatum unum omnibus commune malum

hie

effe , fignificet. Ambiguitatem vero aliquam habere vi-

cum verti poffit, nec analogia Scri-

g5

detury verbum 90 dipov,

am.

pturz, nec rei, de qu

a hoc loco agitur, natura adver-

1V. 6. Marc.ll. 3.)

efm

fante, vel, qui fert, portat, ( Matth.

210

vel, qui tollit, aufert, (Luc. VHl z2. XI.52.. Job. Vli

i*

59-) vel, e

x alio fadis frequente vocis ufu, (Luc. V. 24

il

Marc. VlI.

34. Matth. Xl. 29.) qui in fe fufcepta * ) fert ;

H

ta. fimul etiam aufert, totius humani generis pec-

atque i

1Cäta.

Et hunc quidem fenfum pleniorem, qui utrumque

L

illum in fe continet, ut hoc in loco verbo tribua-

riorem

fiti

mus , facit preecipue diétum illud Jefaiee , quod refpici,

Je-

haud facile dubium effe cuiquam poteft, c. LlII. 7. 6. xo.

an-

1. (Hebr.) coll. AG.VIlL.32. Et quid magis confenta-

15,

neum eft, quam ut, ficut in ipfa illa Efaiv prophetia &

jam.

in locis fimilibus, (1Cor.V. 7. 1 Pet. 1. 19.) ita in hac

lll.

etiam tam infigni fententia Johannis Chriftus fpeétetur ut

ime ut

J.

non tantum ut. innocens , fed quam max

agnus ;

immo-

N

TOU

*) Illud Zig

«v , inquit ipfe -e

tiam SEMLERVS, omnino fecum

fert, qua

fi Chrifto | impofitum iri

omne peccatum univerfi

ayo

mundi; non Jud&eorum t

antum,

1 Joh. Il. 2. /A2aj40c , per

In N

ota ad h. ]. Paraphr. Ev. Joh. p.48.

»Oü'

agnum immolatum.

Deus hunc quafi agaum

facrificii jugis & univerfalis defti-

[]gel:

navit. p. 47-

D3

39

mmolandus. Et ex his, puto, rectius etiam & plenius

intelligitur, cur dicatur agnus De. . INempe 6 dvàc s 6«2

eft, ut b. BENGELII verbis(Gnom. ad h.1.) utar, , agnus,

quem Deus dedit & probat; & de quo Ipfe ita teftatur:

hic folus eft Agnus, hec fola eft vi&tima smihi grata.

Hebr.X.5.fqq. Sic Pf. LI. 9. facrificia Dei, quee Deus

agnolcit., Agnus ille, qui ad;ferenda mundi peccata

a Deo deftinatus & miffus eft; Agnus ille, qui unus &

folus id re ipfa przeftat, quod per facrificia pro peccatis,

&inprimis etiam per agnum *) pafchalem (xCor. V. 7.)

adumbratum & przefignificatum fuit. — Huic Johannis tefti-

monio fimile eft, quoad fummam cauffe, Petrinum il-

lud, ubi Chriftus non modo pro nobis (Ep. l. c. l. 2x.)

pro peccatis, (c. lT. 18.) paffus effe, fed etiam explica-

tius, peccata noftra Ipfe tuliffe dicitur in corpore fuo fu-

er lignum. (c.1L.24.) Utitur hic Petrus ipfis Prophetze

(Jef. c. LIII.) verbis, prout ea reddiderunt LXX Inter-

pretes; (duróc duapríac gro^dv dwiveyus , Y.12. 0de diuapaíag

duTO» dyoice , Y. ;x.) quid vero fit, ex Hebraeorum lo-

quen-

*) Si, quod Bengelianz Chronotaxi confehtaneum eft

; ipfüm

Pafcha tum prope fuit, Toh. lL. ra. illa ipfa circumftantia

temporis multum prodeffe auditoribus potuit, ad fenfum

fententiz gravis & acute re&ius pleniusque intelligendum.

Conferri vero etiam poteft in Salom. pEY LING

IH Qbferv,.

facr. P.IIL pim XXXV. $s. VILL-X.

-

31

lts

ferre vel fua vel aliorum peccata, notiffi-

qüehdi ufu,

er

mum fit oportet. (Num. XIV. 33. ubi LX X. dvolasci vv

Ils

srogveia». duvGY. Ezech. XVL 58. XVHI. 19..20. 17.) Hoe

n

igitur nos Petrus quoque docet, in Chriftum ita conjectá

.

fuiffe a Deo peccata noftra, ut morte eruenta, omnium

uce illum

CuS

ignominiofiffima & acerbififfima, luere ea in cr

2

oportuerit Ex his, quae jam expofuimus, infigne illud Pauli

&

dictum (Hebr. I 3.) lucem accipit, & ad explicationem illo-

15

rüm, quam dedimus, confirmandam facit, Fa« per Jefe ipjum

purgatione peccatorum noffrorum confedit Chriftus ad dextrama

)

lm

Majeftatis (Dei, Rom. VIII. 34. 32-) in excelfis (in ccelis.

Hebr. VIII. 1.) Purgatio peccatorum noftrorum (xaSa-

l].

gioiór sày disagridv iiv hoc loco non eft illa, quze per

?

(dn

proeconium Evangelii, per falutarem do&rinam & gratio-

[ü-

fam Spiritus S. operationem efficitur, qua emendamur

UE

& fancficamur; feciffe enim & perfeciffe eam dicitur

g.

Chriftus ente quam in coelos evectus ad dextram Dei

confedit, & per eé ipfum, h. e. fe ipfum offerens ,

Tit

(Hebr. VII. 27.) &, per fuum ipfius fanguinem. (c. IX.

l-

qu

12.) Quum igitur prseterea etiam conftet, facrificia pia-

fim

cularia, quibus a reatu pecatorum fe liberari, Deosque

J

placari gentes opin

abantur, non modo /Azcix2 , fed seque

dU

Uft

etiam. xa9eprixd , xa9dpsia, dicta effe, &, quod multo

V,

(ur

etiap. potius eft, in verfione grzeca has vpces, xa apí

&

3*

-e

& »29apisuoc, fatis frequenter ad id exprimendum, quod

hebrzs 782, Co*2, NOn, fignificant , ufurpari ; (Exod.

XXIX. 36. 37. XXXIII. 1o. Lev. VIll. 15.) nulla nobis

dubitandi ratio relinquitur, purgationem peccatorum hic

intelligendam effe eam, quse per Jacrificium Chrifti pera-

&a elt. Elt igitur ipfa peccatorum, per Chriftum, fum-

mum facerdotem noftrum , in terra, non in coelo ?)

demum, peracta expiatie, Sanguis igitur Chrifti confcien-

tiam noftram a peccatis (dvrà vexogv tgyov) mundat , (Hebr.

IX. 14. coll. v. 13. 22.) quia per eum, dum fe ipfum

Deo vicimam obtulit, peccatorum noftrorum expiatio

facta, & per mortem ejus expiatoriam remiffio peccato-

rum nobis parta eft. Aliud eft, ubi ftrictiore fenfu ver-

ba fingula fumuntur, cum cor, & aliud, cum confcien-

€e - A. t Tto

^5

LoXnJ

) mundari dicitur. 'Cor

tia (Joh. VIII. g. Hebr. X

(xagdía)

*) Re&e ipfe etiam CRELvas, focinianorum facile acutiffimus

expiare, inquit, ut voces grece xasapiTpóc , deyyizuoc ,

éyiuc;ióc , qum de ea ufurpantur, indicant, eft expurgare

peccata, & quidem cum de /aerificii; fermo eft, peccato-

rum reatum ac poenam tollere.

Ime cum de aliis prater

Chrifti vi&imam facrificiis ufürpatur,, a/jam fignificationem

Male autem , contra

non recipit.s, Lib. cit. p. . $26. 499.

omnem vocis ufum & nulla prorfus ratione idonea fultus

expiationeim ad füun&iones & a&us Chrifti in calo precipue

referendam eífe, imo /impliciter dici poffe, expiationem

in celis peragi, contendit. p. 526. 47j. 521*

-

33

lod

(xatdía) pu*rgatm' , cum animus a.pravis propenfionibus

ud,

& cupiditatibus liberatur: confeientia autem. (sureduzic)

mundatur, cum animus peccatorum fuorum contractze-

;b:xs

hie

que per ea culpee & reatus fibi confcius de gratia Dei

oU

& remiífione peccatorum certus redditur, atque ita a

Iffl*

metu ira Dei poenarumque peccatis commeritarum li-

beratur. KEum autem in f/nem peccata homini remitti, &

lil«

conícientiam fanguine Chrifti purgari, (s r Aevpévev O«

5br.

dvri , (Hebr. IX. 14.) ut debitum Deo cultum & hono-

fum

rem przeftare pofft, verseque pietati & fanéctimonise

atl0

ftudeat, apertius fufiusque oftendere, non eft hujus loci,

0"

Atque ita fatis, puto, fuperque demonftratum eft ,

yer-

($$. III. fqq. VHE 1X.) quod quove modo Chriftus pec-

g.

cata humani generis vere expiarít; quodque remiffo per-

Cot

eatorum, ex qua falus hominum & reliqua omnia gratize

u)

bona pendent, ille (paffionis &) mortis Chrifti finis &

effe&tus fit, quem fcriptura omnium maxime praedicat,

jmus

proprius & peculiaris , immediatus & primarius.

Res

qu

maximi moment eft, & digna omnino, quse uberius

vt

ul

etiam & copiofius, quam a nobis factum eft, pertracte-

gtl

tur. 'Sed tamen & illud perfuafiffimum habeo magno-

ontd.

.que eum animi mei gaudio affirmo,ad fidem rei & doctri-

Vlts

d

nz faluberrimas animo verum amanti ingenerandam ; &

n

ad tuendam eam contra quascunque adverfariorum de-

tQï-

ETA

251

34

torfiones & iifidias, ipfa feripturze oracula, (Diff.I, $. KIV.)

modo fenfum.-illum, quem planum & facilem verba prae-

!

"

bent, fequi ac.tenere velit, vel

ela: fufficere, . ln ilis ,

quae *fuperfunt , brevioribus j

am. tiobis xeü'er licet,

L

X.

IV,

Cum vatiee:fint & multiplices facrarum literarum

de morte Cbrifti ejusque vi & effe&u loquendi formu-

:

Le, CDiff. l. $. XIV.) ad fingularum fenfum recte percipi-

endum perquam commodum eft, quod alia ex alia lucem

accipit, & una re&e intelle&a explicationem alterius mi-

rifice adjuvat aut confirmat. ld nunc inprimis monen-

dum eífe duximus, dum ad confideranda illa loca pro-

redimur, in quibus reconciliatio bominum cum Deo ad mor-

tem Chriftü refertur.

Morten. Chrifti cum. piaculo. ita

comparare Paulum, vidimus, ut per eam peccata homi-

num expiata & remilfionem peccatorum impetratam effe

doceat. Quid igitur? num fententiee illi, qua per mor-

tem Chrifti Deo recontilisti effe dicimur, (IXom. V. xo.

1i.) alium tribuere fenfum licebit, quam illum, qui fa-

cro placulari convenit? conciliari, reconciliari (x&vaAAda-

qeSu , MaAXdTTéDa[) quis alteri dicitur, non modo 'cum

ijfé re aliqua. permovetur, ut alierum ilum vel odiffe,

vel iratus ei effe definat, eumque jam amet ,. colat &c.

fed etiam cum elfer ille eó adducitur, ut ipfum in gratiam

reci-

35

I)

recipiat, ei irafci definat, pöenäs non amplius expetat;,

2

llis,

fed propitium jam & benignum fe ei praebeat. — Et hoc

quidem pofteriore fenfu locutio ifta in ipfa etiam Scrip-

tura adbibetur. . Ita (1 Cor. V1l 11.) uxor, quae mari-

tum. deferendo offendit, reconciliari ei dicitur, quándo

atutt

gratiam ejus recuperat, quando injuriam fibi illatam

ETU

maritus illi condonat, Eundem fenfum ille loquendi mo-

'qpi«

dus habet, (Matth. V. 24. & Sirac. XXIL. 22.) ubi fi-

ucetlïl

militer is, qui offendit, offenfo reconciliari dicitur. Ma-

$ fl

ximopere vero notari hic illud meretur, nullo prorfus

)nefie

exemplo probari, Deo hominem reconciliari idem effe

pl'(]'

ae hominem (quoä fociniani volunt) animum fuum er-

fInof»

ga Deum mutare, convertere fe & inimicitiam adverfus

0.

eum deponere; cum contra communi etiam «//fui loquendi

LDmi'

id maxime confentaneum effe *) conftet, ut idem fit ac

y lt

Deum per.peccata offenfum ac propterea iratum homi-

fnor«

ni propitium reddi, hominem apud Deum in gratiam ***)

fe-

]. 10

jf

*Y Evidens eft locus ille, quem ex Sophocle cnoTivs pro-

Mf

tulit, (lib. cit. p. 93.) ubi xamrdAAdccoudai S«oic idem elft

ac Deos conciliari, propitios reddi, placari, iram eorum

gonr

ponamque averti.

)d!ff 1]

3*) Tam manifeíta eft liec hujus locutionis fignificatio, ut

[ .

SEMLERVs ipfe, Vir Celeberr. verba Pauli Eph. II. 16. ita

explicet: ufrorgue, Judeos & gentes, ad JDei eandem be-

« ia

Inftit. ad do&r. chrift, p. f17.

Et

aevolentiam. adduxit.

locum

r«

E2

36

cicpucsus

refüitui, Sed in ipfo etiam loci hujus (Rom. V.) contex-

?u fatis multa funt, quse hune fenfum exigunt, Ad ve-

ros fideles, ad Deum ac Dominum & Servatorem fuum

]. €. vere converfos, fermo Apoftoli pertinet. (v. 1-11.)

Hos alloquitur, his dum oftendit, quam felices & beati

fint, quam ingentia beneficia a Deo & jam . acceperint

per Chriftum & accepturi adhuc fint, totus in eo eft,

ut accurate eos & quam diftin&tiffime doceat, quid morti

Chrifti acceptum referre debeant, & quid ab eo, cum

Cut aliis in locis plenius id edifferit) seternüm , cum

fummo in omnia imperio. ad dextram Patris fedens,

vivst , expeCtare jam certiffime & fumma cum fiducia

promittere fibi poffint. (v. 6-11x.) Cum impii adhuc

& peccatores, nullo prorfus beneficio digni, fed poenas

graviffimas commeriti, effent, Chriftum pro 5is & (ut

aliis in locis id exprimere folet) pro peccatis eorum,

(ad expianda ipforum peccata) mortuum effe, dicit;

(v. 6. $.) & per hanc Chrifti mortem eos, cum non

1moódo omnis erga Deum amoris expertes , fed inimici

adeo & infenfi Deo effent, Deo effe reconciliatos ; (S. 10.)

per

locum illum, (Hebr. H. 17.) ita expouit: Chriftus ponti-

ficis maximi more Aominer in. Dei gratiem reflituit, expia-

ii5 populi peecatis.

In hunc longe perfe&ius convepiunt

omnia illa, que foïeþant a facerdoíe etlici, p. $19.

-

p

5

37

E

t

pet eande

m Chriti mortem, per fanguinem ipfius, eos

g.) & remiílionem peccatorum

V

etiam ju[Hificatos effe, (v.

XXVI. »8. AG. X. 43.

uf

accepiffe. (coll. Eph. 1. 7. Matth.

XXVL. 18.)

Ex his, quze per mor

tem Chriftüi confecu-

i

eqti

t jam fint, infert & oftendit Apoftolus,

quid fperare

fiht

poiï'mt & co

nfecuturi ab eo certiffime fint fideles, cum

t

vivat nunc,

& coeli terreque rerumque omnium Do-

lta nimirum cogitare eos vult & concludere:

gt

minus fit.

fumus , illamque

W

Per fanguinem Chriiti jullificati vanc

m gratie divinee munus eft, juftitiam jam

n

quae fummu

accepimus ;

multo igitur magis nunc ea per Chriftum

[I$.,

Ia

obtinebimus, qu

ce ad falutem. noftram pertinent, nec

luc

quicquam

nobis ab ira illa, quae fuper impios & infide-

.36.) extimefcendum eft.. (v. 9.)

[las

les manet, (loh. lll.

m peccatores adhuc, inimici & in-

Qu

Quum enim, (y2e) cu

fenfi Deo eramus, f«conc

iliati Deo fimus per mortem Fi-

m,

lii ipfius; multo magis, in gratiam d inam jem . reflHituti ,

t

per Eum, d

um sternum nunc vivit & ad falutem fuo-

non

(coll. Rom. V1lI. 32. 34- 28-) ferva-

d

rum ommnia dirigit,

bimur. vitamque & Jalutem aiernam confcquemur. (v. xo. 11.)

|o)

lta, fervata verborum omnium prop*riyetate, omnia opti-

Peï

me cohzrent; clara & perpulehra eft eorum, quase vitee,

J

cum. illis,

que morti Cbhrifi tribuuntur, comparatio ;

40

:wnt

egregia eft fententiarum , quarum una ad alteram refer-

3

tur,

38

J —

tur, congfuentia; evidens etíam eít, que ex upa ad al-

teram ducitur, confequentia & juíta conclufio

Quid

igitur agunt adverfarii ? quam vim verbis inferunt? quam

inigue fenfus & ab u

loquendi abhorrentes & con-

textui haud eonfentaneos verbis & fententiis a pofïoh af-

fxngunt7 Apoftolus reconciliationem hominum cum Deo

jam fatham effe dicit & quidem per mertem .Chrifü ; illi

contendunt, bomines ^ reconciliar

Deo nihi fi gnificare

aliud, quam :ipfos odimn erga Deum deponere, veconciliari

ergo homines Deo fum cum comvertuntur , fieri ergo id per

dorinem. —Et qua demum ratione, qui veram verborum

vim totiusque orationis apoftolieze feriem & nexum ani-

mo non preeoccupato folicite expendit, adduci poterit ,

ut credat, nihil hoc loco doceri nifi hoc, ,, Deum fizem

pullice fecié per mortem filii fui, quod cum ipfo jam re-

conciliati fimus?,, Multo fane majora, multo auguftiora

& diviniora funt beneficia, quorurm rationem & cauffam

in morte Chrifti,

(prout ipfa in fe, non cum doétrina

cum refurre&xone & exaltatione ejus conjunctim , fpecta-

tur,) contineri; Apofcolus cum aliis in locis permultls,

tum in hoc etiam inprimis docet, ubi /ummum in ea.di-

vini erga oms/es homines amoris documentum ponit.

Nihil igitur eft, vel in hoc noftro Textu, vel in reliqua

omni Scnpturæ do&rina, cujus eauffa tam Zemuem his

Apo-

2 -

39

Apoftolt verbis & exilem. fenfum tribuere v"eï oporteat

gl«

yeä liceat,

üd

Mu d

a

Ofle

: W'Simi-.ïis priori (Rom. Mi s. 11 ) focus ile eft,

d

2 Cor. V. 19. Deus erat in Chritto *) mundum recon-

jeo

cilians fibl, non imputans eis peccata ipforum, & po-

yli

nens (ficut interpreti committitur, quid loqui debeat)

ate

in nobis (apofielis) verbum reconciliationis. n utto-

(0t

que loco et, quod ad alterum illu'trandum & recte in-

telligendum facit. Quod in potteriore hoc loco (v. 1g.

M

X9.) minus definite dicitur, per Cbrifium Deum nos fibi

reconciliaffe, id prior ille diftín&itus exprimit, per mortem,

Is

m

pgr Janguinem. Chrifii, Filii Dei, id fa&um effe, — Viciffim

vero

*) Non una eademque eft in definiendo hujus locutionis fen-

fes

fu interpretum fententia.

Sunt, qui nihil aliud dici volunt,

0fà

quam, Deus mundum fibi reconciliabat per Chriftum ,. uti

V.1$8.

at

Ali vertunt: JDeurerat, qgui mundum (ibi reconci-

liabat per Chriflum.

Sunt vero etiam, qui, non fine ido-

10à

nea ratione, duas enunciationes has his verbis contineri

t«

arbitrantur; Deus erat im Chrifto, (Joh. X, 5g. XIV, 10.)

muodurm reconcilians fibi.

Nobis his immorari non licet,

tif,

Ad fummam cauffe, in qua nunc verfamur, id non perti-

(i-

net. Sed dignum tamen, quod hic memoretur, hoc effe

puto, quod ipíe etiam celcb. p. BAHRDT verba apof(toli ita

i

vertat: denm Gott [elbfl war in Chrifle , und. ffifftete eine

du

4uffóhnung. der. Menufchen mit ihm. felbft : dergeflaít , dafj

pis

er ihnen ihre Sünden num michi mehr zurechnen will.

0s

AO

-

yero ille Epi&ofz.e ad Romanos locus ex noftro lioc

haud parum lucis accipit, quia hic apertius etiam. docet,

quam ob cas[J/an fanguis Chrifti vim illam Deo nos reconci-

liandi habuerit. v.21. (vid. . VIII.) Maximi porro mo-

nenti hoc etiam inprimis elt, quod murdum Deus fibi

per Chriftum reconciliaffe dicitur. (v. 19.) ta enim cla-

re & perfpicue hic locus docet, beneficium fanguine Fi-

li Dei'partum, fru&um mortis Chrifti, ad totum genus

humanum pertinere; uti lohannes quoque ( Ep. T. c.11,2.)

lefum Chriftum iaazpóv effe dicit pro peccatis totius mun-

l

di. (vid. $. VII.) — Sed adhue aliquid eft, quod pre-

cipue etiam hoc in loco obfervari meretur. Alibi dici-

tur, Cut vidimus $. 1II. VII.) per mortem Chrifti par-

tam nobis effe remiffionem peccatorum ; hic dicit Apo-

flolus, per Chriftum. Deum ita fibi reconciliaffe mun-

dum, placatumque & propitium ita fe reddidiffe homini-

bus, ut peccata eerum eis son imputet. (v.19..) lfta, quee

paucis attigimus qui ita ut par eft expendit, ac tam ver-

borum ipforum veram vim poteftatemque, quam integrum

etiam contextum, cum locis parallelis , paullo atten-

tius confiderat, nullo certe modo focininam amplecti

fententiam fibique perfuadere poterit, reconciliationem

per Chriftum fa&am (v. r9. ;in converftone hominum ad

22)

Deum -coniiitere , & pradicatione Chrifti peractam effe,

AJ1s

*) CRELLIVS lib. cit. p. 15 f.

zi

4x

UM

Dignum vero eft argumentum hoc graviffimum, ut

b

a

ullo uberius declaretur.

lllud igitur quid eft? cum

(l

p

aulus hoc ipfo in loco jam porro dicit, fibi ceterisque

0-

apoitolis pradicanda reconciliationis nunus a Deo commil-

fum & demandatum effe, pro Chrifto legatione fe fün-

j

i-

i, adhortari fe, Deo ita jubente & per ipfos loquente,

xogare fe: reconciliamim Deo. (v. 20.) GROoTIVS *) rei

Fi

fatisheri putat, fi uplicis reconciliationis mentionem hoc

1US

in loco fieri dicamus.

» Prior , &it, reconciliatio eft, qua

Deus mundum fibi reconciliavit per Chriftum , five in

Utl«

Chrifto. (v. 18. 19.) Pofferior eft, ad quam Apoftoli , ut

miniftri reconciliationis, quibus impofitus eft reconcilia-

Ite

tionis fermo, homines adhortarentur Dei ac Chrifti no-

jci-

mine, (v. 18. x9. 20.) Prior ergo illa non poteft effe ip-

fa converfto.

Eít enim antecedens & materia

raecipua

Jfe

ejus fermonis, per quem fit converfio. Deinde Paulus

n

ipfe oftendit, eam confiftere in nom imputatione peccatorum,

Utl«

id eft, in decreto non imputandi. Non imputare autem

jinie

eccata & remittere idem valent. ( Rom. 1V. 6. 7. 8.)

uomodo autem hoc non imputandi decretum in Chri-

qllæ

fto fundatum eft? Dicet Paulus: Eum enim, qui

ees

Vef»

catum non noverat, pro nobis peccatum fecit. (v.21.),, **)

;rum

At vero, quamvis tota hec amoT:i oratio ita intelligi

(Lefe

poffit, ut nihil in ea fit a vero alienum; tamen duplex

reconciliatio nec ftatui ref(te nec dici commode poteft,

;lec'li

Quod, ubi de fignificatu vocum & notione illis fubjici-

atb

yret

enda quaritur, aliud fit converfio hominis ad Deum,

ji äd

aliud

*) Jn Lib. cit. p. 94. fq. & p. 31t.

")

le

. **) [ta de reconciliatione hominum cum Deo Vir sroAvua-

Scaro; fenfit tum, cum Librum de Satisfacione Chrifti

F

fcri-

42

aliud. reconciliatio hominis cum Deo, tam cuivis per fe,

yam ex illis, quae jam diximus, ($. X.) fatis, puto,

i

u

perque conftat,

Cvid. $.X.) . Per converfionem hominem

ä

cum. Deo . reconciliari, dici 1interdum folet; minus qui-

ü

dem accurate;, fenfu tamen non malo; fi converfio. ad

ordinem tabtum, :non vero ad cau[Jas, gratize & remiffio-

nis

eccatorum a Deo impetrandz refertur. Porro *),

j

ubi homo Pbomini reconciliatur (Matth. V. 24. 1 Cor. VII.

11.) recte . omnino dices, eos inter fe, aut alterum cum

Fï:

altero, in gratiam redire; hominem autem cum. Dco re-

dire in gratiam , ut pari fenfu dicamus . nec res ipfa,

f

nec fenfus divinze majeftatis patitur.

Quomodo igitur

hoe zaszaAAMynre 7G O«9 interpretandum tandem effe cen-

febimus? Deum toti humano generi per Chriftum. re-

coficiliatum e[Je , ante dixit Apoftolus; (v.18. 19.) non

teft ergo, cum ad homines fermonem nunc dirigit ,

id velle aut praecipere, ut ipfi (convertendo fe) Deum

fibi concilient ,. & propitium reddant. d modo hortari &

rogare eos poteft, ut ipfi etiam id nunc agant, quod ex

iplorum parte neceffarium fit, ut grarie per Chriffun par-

ie partidpes fiant.

Hoc quid fit, quzvis fere. pagina

CTID-

;;

fcriberet.

Satis exilem autem vere, quam hic profeffüs

eít, do&trine partem eo tempore adhuc tenuit, quo An-

notationes fuas in Epift, 2. ad Cor. in lucem edidit.

Ane.

notatio enim ejus ad verba, us5 Aoyi£ójsevoc diuroi; d. 7ra-

azTUMaTA durOy , hec eít: JNon ia imputans, u£ non

eos a peccatis & peenis peccatorum vellet liberare ger eam

viam, quam Chriftus & monftraverat & iniverat.

*) Ad verba, xeraAAd*ywre r O& , annotatio. GROTIE hzec

"^^eft: reconciliamini Deo, hoc eft, redite cum Deo in

gratiam,

43

2

fe,

(Luc. XXIV: 47. A& X.

3. XXVI.

inm

Scripturse docet:

4

e

claratione

nem

i8.) Sed ad rem penitiu

s intelligendam,

aliqua opus eff

e videtur.

Gratia (ftri&e & proprie di-

qui-

».4d

Ca, 9 xaei,) il

e gratuitus Dei favor, illa gratuita erga

peccatores benignitas (E

h. H. 7-) eft, qua

poena com-

1ff10

merita non afficere eos fed fervare *) vult,

& bona ad

f

Vil

falutem & beatitudinem seternam con

equendam offert

& confert. Heec ea gratia eft, quee toti humano gene-

cunm

eft; bono-

) f

fi (Rom. lll. 19. uzodixg) per Cbriffum parta

rum falutarium omnium /o?: inexhauftus.

(Eph. 1. 3-

a,

O-

gitr

9. lI. 1-g.) Chrifto, & facrificio quidem ejus expiat

Cefiv

rio, id debemus, ut bac gratia nos Deus dignetur, &

falva juftitia & fanétitate fua dignari pofhit.

Zitius gra-

n fi

gulos ho-

100

tiz , five univerfum genus humanum five fin

mines, tam irregenitos q

uam regenitos fpectemus, varii a

lglt )

ln

his, ut & in bonis ***) Gratise

yeurt

funt & multiplices.

fi

(

qua & ipfa fzepe

Xdeic vocantur, ( x Pet. IV. xo. 1 Cor.

]

.15. A&. Xl.23.) homiini offerendis & con

ferendis or-

ylex

] þzlï-

dine Deus fervat, fuis ipfius perfectionibus , (fanétitati

prafertim , bonitati & juftitize fuze, ) naturee hominis,

»agina

erfectioni totius Vniverfi convenientiffimum.

Horum

ferip

bonorum alia ante convgrüonem hominibus ut a

d poe-

Yeffus

niten-

o Àt

