KaI600-30_17

as

u

ESDOSDRSUSML

(

A

-

Ü

3

PMPNNE

i

-

Ro

P

w

-

a

2

r

2

-;

d-

CO RUNE

CM

x

r

d

a

E

T E

u A

E

xj

EOE

——

—

P

":

a

—

——

n

—

"

"

—

-

aA AA

-

—

m

r

E

—

Ó À

as

d

-

um

a.

æli.pw

—*

——

-

—

m-

"ii

—

d

2

"M

n

—

x

h

—

——

—

77

v

—

z 4 u

I D

——

-

—

—

— H

x m

—

W a

—

tissetodidaio ibl

"

Fa

3

E

*

-

ki

r

r

*

"

*

w

:z

$*

4

E

"

j

at

-

-

-

Ó

A

Pos

P

*

w

M

1

v

o

p

-—

^

j

**

Éb

*

.

h

"

-

EE

» i

?

A&

*

À

*

-

-

Va p

OE

AA o

Iu Reagt

"m

gt

r

—

E

d

-

x

t

P

*

ó

L:

m

R a

*

d d

Ts

*

R A.

:

*

$

*

Anct

i i

m

ls.

2

P

i

-

s.

TR

A

*

»

AC

K2

A

^

*

ys-- K

i

*

d

M

-

M,

w

À V ass

( d

*

o d

-

*

P

-

" w

PT

:

^

$.

D

À

s

A

M

.

PU us

*

"sl

u

$

-

&

h us .

UE

LY

UE

m

w

A

i

L

i

AA

*

a

.

":

4 uN

&

x

[*

-

-

p

-

-

N

I

,«

-

A

*

-

n

n

1

t

M

j

s

*

^

'3

*

m

)

o t

*

$.

E

d

f

Á

j2

wm.n

E

s.

2 d

*

53

"«

-

:

*

N

Aw

w

-

*

-

*j

T

"

N COW

»

IU

:

*

— F

Mn

a

TA

»

1

Pt

&

E

Ed

*

d.

"

»

$

"

"at

5

W

"iudva

k

......

hr

^

ml.äk

:

iX

m

At

*

:

-

»

Li

.

-

ho

hd

-

-

h.

E

*

.w

-

.H

r

*

*

s

t

a

-

.

o

"

Á t

o

*

»

d

j

»

,m,m

NU X

J

x

a

*

jb

*

ide T

*

E

i.

m

a

-

P

p

* W

r

N

M

Bs

-

H

A.

j2

u

A

4

28

P

d

M

k

$s

-

*

s.

E

z.

a hm

.

"

ET

$

-

j

"

"

x

N s

X,

^

k

*

É

..»

" Vi

v

n

&-

"- q

kv

s

,

E

v*

*

* rwA. us

ey

T.

"

M

&v

a

&

o

4v

*

j*

..U

M r R;

-

Y i«

V

N

s

»

p

A

^

"

r

E

»

ct

T

-

*

^

u

»

*

$ ol

E

.

LE

MPal

- .

*

A^

n n

X

u

[i

E

€

$

125

*

-

M»

LA

L

»

-

É

/VM

x

^

k

M

H

a*

x

-

H

^

9«

z i

.,.,

"m

s

p -

A CY N

—

L

&

d

x

"

À

£

-

s

.

*

n

o

PA

vt

.2

OA

P

É*

»np

WA

m

g

£^

^«

s.

"

^

Wa.

xj

H

»

É

*

P

A

-*

M

*

^

at

*

"i

t^

«

*s

-

(

4,

*

Á

&

**

*

)

z

H

E«

»

p

a

(

25

W.

we

*

^

:

n

du

*

.w

v

,

pE

^

M s

*

a

"

H

M

J«

»

J

r

^

4

v

*

"

,

":

-

n

P.

r*

H

a

m

,

:

W

"

*

^

E

PO

M

a

3

"

*

FR

2xd

«

.

A i

d

AA

3

E

»-

p

*

,

£

€

-

;

-

yd

-

*

MC

^

À

$

nE

j

N

*

"

*

-

*

*

ol

*

..w

»

-

-

d.

&

P

,

:

-

a

-

-

o

n

»

L

-

m

»

E

—

*

w

m

s

p

"

*

l

T

^

-

-

2

"

»

hi

u

P

-

i

UW

» «

b2

»

^"

m

-

.M

* x

A

x

r

"

»?

2

pe^

W

4

*

&

iT

x d n

..

1

.

r

4.,

à

»

»

*

*

*

k

-

*

*

$

NX

"

P

*

*

d

"

ol

:

*

21

H

*

j

^i

*

"

"

^

*

F

P

Á

Mi

d«

»

"

E

s

f

A

M

ó^

5

*v

p

*

-

^

-

a

*

-t

-

»^

s

"

&

d-

*

at

uj

E

;!

€

v

*

-

-

"

*

E

m

j

"

w

-

RE

»*

E g

"

*

.

L4

"

-

&

»

.

E

*

Vs

P

"

m

*

Lv

*

-

.

M

R^

*

P i

-

H

/a

F

iÉ

ET

"

*

*

*

"

L

"

h

p

H

d

o

*

s

»-

*

"

&

-

*

A

$

.

i^

E

E

U w

u

,

i.

—&Á

-

E

Pb

ia

J

E

"

L^

z

i

*

*

T

4 u

LUR

£«

*

"

d

w

-

k

i

L

*

L*

*

v

-

*

-

*

.

p

"

À.

*

""

*

B

F

»

-

«

r

»

$d.

*

&

-

:

Z

*

x

F

*

i d-

v p

P

-

"

-

*

A

n

"

P.

*

-

.v

«

"

d

^

.

p

i

d

1

L

*«

F^ o b

"

M

J

?

ww

$

2*

UR

-

m

"

*

-

*

s

»

hls

"

n

3

*

-

-

*

*

-

"

*

i

r

-

jv

£ W

A

i

"

^

'

j

*

L

"-

*

"m

-

Ls

-

*

*

- ...:.4

j4

*

«

&

"

£

À

1

hi.

-

"!

-

-

*

7

i.

*«

"

a i,

P

um

&t

d'ap ln

*

;

A.

t

p pl gt

H

EM

w

E

"

^

»

nl

j

P

Á

W

;

«

*

.

*

*

»

^É

s

"Á

-

t

"as

M

»

^

"

^

P*

o

-

i

e-

Pu.

»

"

"

"

z

**

BA

*

*

"

".

»

*

a

-

:

E

Al

Ka

-

m

»

*

-

»

"

-

"

a

*

-

*

-

x

p

*

-

"

-

:

) n

diéin

—

v

i

*

E

D

"

$

et

m..

W

k

ye-

*

"

dl

É

"

L

"4

-

p*

u P as

[

E

-

p

--

*4

»

Bo

"

*

v

*

A

"À

"

"

D.

£

»^

-

i

"

^

"

"

&

*

*-

"

-

Áx,

"

"

»

-

»

-

-

n

"

*

D

3

^

P

*

*

-

L

y^

»

Á

^.

F

^

l,

^

*

*

Pv

€

E

[

«

.

d

»

*

"

"1

*

-

&

t

"

-

s.

«

-

s

?

-

-

-

4

*

k

*

-

.

&

:

-

^

"

d.

i

T

&

»

"

z

^s

*

»-

"

N

*

Z

E

J

*«

*

w

--

»

"

,

»

J

-

s

Va

*

*

ia

E

Ya

--

*

1.

-

*

«

m

£.

-

-

w

"

^

-t

*

&

d

»

P.

*

T

4

I

-

T

á

x

^

*

P

À

-

s.

L

m

s

r

-

-

d

*

a

-

«

g

3

"

d

D

-

d

E

.M

:

»:

*

X

y

m

m

ET

x

s assiecia

RE

EC TNEN

um

EX

*

as ORE od

.gï,(»r

DISSERTATIO

THEOLOGICA

DE LIBERALI

SIMVL VERO ETIAM RECTA

$

DICTA . N. .T.

DE MORTIS CHRISTI VI ET EFFICACIA

INTERPRETANDI

RATIONE

D

04 RS. . ALTERA

lj

J

QVAM

SVB AVSPICIIS DIVINIS

RECTORE VNIVERSITATIS EBERHARDINO—CAROLHWE

ï?

AGNIFICENTISSIMO

f

SERENISSIMO c POTENTISSIMO DOMINO

DOMINO

1

C.ARUOTL O

DVCE WIRTEMBERGUE Ac TECCLE REGNANTE

REL.

REL,

PRJESIDE

JEREMlA FRIDERICO REVSS

THEOL.

D

ET

PROF.

PRIMARIO,

5ERENISSIMI DVCIS CONSILIARIO, ACADEMIJE CANCELLARIO

ECCLESIIE TVBINGENSIS

PRJEPOSITO ET ABBATE

LAVREACENSI

D

DECEMBKR.. MDCCLXXV.

DEFENDENT

M. CAROLVS. AVGVSTVS HOFFMANN

STVTTGARDIANVYS.

M. CHRISTIANVS FRIDERICVS .MOSER

STVTTGARDIANVS

M. CHRISTIANVS

ACOBVS KLEINER ,

BIETIGHEIMENSIS

M. JOANNES FRIDERICVS HECHTLIN ,

ALPIRSPACENSIS

M. JOANNES VLRICVS

MAIER, NATTHEIMENSIS

M. JOANNES . CHRISTIANV:

;al

]

ZELLI ER,

: SIMOZHEIMENSIS.

ERE TR :g ii t r r At u)

S. $, THEOLOG'E CVLTORES ET SERENISSIMI STIPENDIARU

TVBINGJAE,

LITTERIS. FVESIANIS

——*

Monmserau MA r a.

—HemmS

—

LT

-

u

LT

EL

z

L

———]1

Sz

A

PA

m

2 5

*

r

A*

w

u

)n

mgi

m

——

C

— —w

í

j E

X ,

d

EE

o

,

4. 'rlhlï:""'u .u

A

j

D

€

—

d

w

Y

207

w

R

m/mmm;!ïlhä!

Wm«

nf

—

EUA

W

Q

n

N

N

B

I

i.

N.

D.

[

o d

(ääü

]

Iefum ; Sälvakerem äc Dominum. neftrum

3-

:j

[

iT

i

H

"

(cujus gratiam & auxilium ad id, quod

A

Q

AC

agere nunc infütuimus, fuppliciter &

,demiffe imploramus!) jzlutis noftree cauffa

paffum & mortuum .effe, nec ignorare nec negare quis-

quam poteft, apud quem ulla adhuc eft facrarum litera-

rum auétoritas, Etin eo facile confentiunt omnes, quod

atiendo & moriendo exemplum nobis preebuerit, omnium

perfectifimum, cum obedientiae Deo debitze, tum amo-

ris erga fratres, patientize, ac maximarum quarumvis &

preeftantiffüumarum virtutam. (rPet. lL. 2x. Phil.lI. 5. g.

Hebr. X1I.2. 3.) Sed multa etiam funt, quae de paf-

fione & morte Chrifti exquifitiffimis verbis fcriptura

A2

pree-

4

2))

praedicat, cum, quale quantum've in ea ad falutem noftram

d

momentum fit, apertius docet, cum vim, valorem & pre-

Q

tium, effetumque & fructum ejus diftin&tius declarat.

Quid eft, quaefo! quod in eo, quod Chriftus pro nobis

[

mortuus eft, bengficium Dei omnium maximum drvinique. erga

b

b

s0s amoris documentum. omnium fummum, cui fimile mibil in

humanis reperiatur, ponit? (Rom. V. 6.fqq. C. VHI

31. ÍqQ.) Et cum Dew: ipfe Filium fuum unigenitum ,

f

peccati & labis omnis expertem, angelis omnibus ado-

C0]

randum, morte omnium atrociffima & ignominiofiffima

p

a

ple&endum *radiderit , confili iftius divini rationes non

potuerunt non effe omnium longe graviffimas — Cui igi-

d

tur, rem omnem recte ponderanti libereque & ingenue

&

fine praeconcepta opinione judicanti, credibile ullo modo

videri poffit, non alias, non multo etiam. majores, ob

eauffas Deum id feciffe,^quam ut in morte illius, quem

Salvatorem mundi effe ipfe teftatus eft, (xloh. IV. 14. 9

elfe

1o.) vel exemplum modo virtutis & obedienti&? Deo de-

bite , vel & do&rinz a lefu Chrifto traditze confirmatio-

Doji

nem (Vid. Diff. L. $. XVL) haberemus ? Pimm mortis

Y.

Chrifti cruentze tmaxime proprium, fru&tumque & effectum

jus primarium & fummum in eo Scriptura ponit, quod

)

parta per eam fit humano generi gratia Dei, remiffio

peccatorum, liberatio a reatu & poena peccatorum, ea-

dem-

ehiie

5

demque divinze c;um fanctitati & juftiti:e , tum. benigni-

tati atque amori convenientiffima.

Hoc Scriptura do-

cet, abundantiffime , verbis perfpicuis, tam propriis quam

tropicis, formulis loquendi omnis generis, ad rem gra-

viffimam tanto magis dilucidandam, mirifice confpiränti—

bus. Ingentem ejusmodi locorum copiam congeflimus,

& in ordinem quafi quendam redegimus, in Diff. T.

$. XIV. Nune verum illorum fenfum ita declarare &

confirmare conabimur, ut fimul etiam planum fiat, quam

erverfe in illis interpretandis verfentur, & quam longe

ab omni liberalium & ingenuorum interpretum officio

difcedant noviffimi preefertim doctrinze noftrae. evangeli-

ce adverfarii.

L. Deo&irina ex Scriþtura S. proponitur.

$I

Pro nobis (67i0 SMGv) paffum , pro nobis mortuum

effe Chriftum, *) facri Scriptores, . Paulus inprimis &

Petrus, fzepius afferunt. (Rom. V. 6. 8. Vlll. 32, a Cor.

V. 15. x Pet. ll. 2x.. 1ll. 18. Luc. XX1l. 19. 20.) Ho-

rum

M

jam di.

*) Ex illis, quee de hae loquendi forma in Difp. 1.

addimus

ximus, ledorum commodo repetimus pracipua

vero etiam baud pauca ad rem ulterius illuftrandam &

confirmandam.,

A 3

6

—áÀdáe —

rüm igitur verborum quis fenfus fit, ut diligenter inve-

G

0

fügemus, opere omnino pretium eft. Et id quidem

dubitationem nullam habet, cum quis pro ahquo face-

[/

re aliquid aut pati dicitur, non ex communi modo, fed

p

ipfius etiam feripturee faeree loquendi ufu, eam particu-

lae hujus (v7ég) vim effe, ut fignificet vel generatim mo-

q

&

do, illius caufa & commodo, (Ioh. XT. 4. A&. V. ax.

Rom. XV.8.) vel & fpeciatim ,

ilius loco & vice,

q

fà

(Philem. v. 13. Joh. Xl. 5o. XlII. 37.) eum id facere

aut pati. . Nec evidentius aut certius quidquam eft, quam

quod ex paffione & morte Chrifti frufum percipere pof-

Non doétrina

lo

fimus varium omnino & multiplicem,

tantum & vita fua omni oftendit, fed paffione etiam &

[

morte fua nos, docet, quomodo erga Deum & homines

al

affecti effe debeamus , quid Dei & hominum cauffa &

&

faceré & pati nos oporteat; (Phil. II 5. 8. 1 Pet. II. 21.)

T

Q

Omnem adeo fanctificationem noftram ac falatarem

animi viteeque emendationem ad fru&um & effectum

paffionis & mortis Chrifti Scriptura difertiffime refert ;

E

(Tit. IL-x4. rPet. M. 24. Eph. V. 25. 26. Gal. IlI. z3.

C

14.) E quis negaverit, modo recte id intelligatur, ipfa

diu

etiam. morte Chm íti docrinam ejus confirmatam effe;

(v

novumque , quod dicitur, Teftamentum ( Hebr X

&i

15. 16.) fuo fanguine eum obfignaffe.

Has igitur ob

tfus

Cau-

-die

7

"aufa

ommnes ac fingulas, & alias complures, dici

omnino poteft Chriftus nof?ro beno paffus & mortuus effe.

£s

At vero ut, quze vis mortis Chrift geculiaris fit & maxi-

d

me propria. effe&usque & fructus, qui jure quodam fuo pro

lle

precipuo haberi poffit, recte intelligamus, cum hac lo-

(*

quendi forma, qua pro nobis mortuus eífe dicitur, alize

etiam, quibus fcriptura eádem de re ac non minus fre-

Jl

le,

quenter utitur, conjungi omnino diligenterque & accu-

46

rate conüderan debent.

NU

$«t

of-

Mori pro alio, cum ex communi tum ex fcrlptmæ

/ffd

loquendi ufu hunc przecipue fenfum & maxime proprium

habet, ut idem fit ac illius loro & eum in fmmem mori, ut

[les

alteri illi, cui alioquin moriendum effet, vita conferverur ,

atque ita efficere, ut alter ille liberetur, nec ipfe jam

1)

imortem fubire teneatur

Notiffimum eft illud, quod au-

m

&or diftichorum , quae Catonis nomen preeferunt, dicit:

Jrn.

Cum íis ipfe nocens, moritur cur victima pro te.

2Up

Et illud Virgili: Vnum pro multis dabitur caput

Ita

I5

Caiphas cum inevitabile fibi fingeret Jud:eorum exci-

dium

1pfa

nifi fefus occideretur, unum dicit mori debere,

ud

*He ]

(vmig 78 Aa«$) ut populus confervetur, ut excidium

X

& interitus multorum avertatur. (Joh. Xl. 5.) . Et Pe-

oh

trus, cum dicit, (v6v dopuiv us Ug c& Sicw,) vitam pro

CUM

Te

8

Te ponam, quid pro illo, quo in Dominum fuum tum

ferebatur, animi affe&u aliud cogitat? quam, tantum

abeffe, ut ullum pro eo periculum defugiat, ut ad ipfum

confervandum:- vel mori paratus fit.

Ex his, ne alia

jam commemorem, fatis fuperque conftat, puto, quem

fenfum huic loquendi form:e, in qua declaranda verfa-

mur, & tommunis ufus & Scriptura tribuat. Eandem

vero vim poteftatemque eam habere, cum finis & effe-

us mortis Chrifti eá defcribitur, eam etiam ob cauffam

dubitari nullo jure poteft, quia Paulus, ad rem ipfam

tanto clarius exprimendam, diferte dicit, i&« Chriftum

unum pro omnibus mortuum effe, u tantundem id fi,

ac fi omnes mortui effezt , ille cam mortuus fit, omnes jam

poena defun&os cenferi. (2 Cor. V. 15.) Sünt vero alia

etiam loca haud pauca, quibus adhuc apertius & ple-

nius, quze caufa quisve finis atque effectus mortis Chri-

fti fuerit, declaratur.

Vt enim nos a morte liberari vi-

tamque & falutem confequi poffimus, morte illius ideo

effe£tum eft, quia pro (uv7ig, 7reei) peccatis noftris, paffus

& mortuus eft, (1Cor, XV.3. 1Petr. lIII. *) 18.. Gal.I. 3.

coll.

4,*) Hoc infigni loco Chriftus þrimum gro peccatis pafTus effe

dicitur; deinde additur , juffus pro imjuflis.

Quid fignifi-

4 care id aliud poteít, quam Chriftum hominum loco pafe

fum effe & peccata eorum luiffe ?

9

coll. c. 1T. 20.) quia Deus ipfe (4i2) propter peccata no[lra

eum diriffimo mortis fupplicio ple&tendum ?radiZit. (Rom.

1V.25. VllL3:. EC.LHI. ::.10.) Poftilla, quee antea

r

vidimus, his verbis modisque loquendi nil jam fignificari

poteft aliud, quam quod paífus fit mortemque noftro

a-

loco oppetierit eum in finem, ut nos a morte, quam pec-

cetis noflris commeriti fumus, liberaremur, ut morte illa fua

Q«

xemiffionem peccatorum & Jiberationem a perna , quae nobis

ob.peccata fubeunda fuiffet, nobis impetraret.

Atque ita, quid morte fua Chriftus effecerit, fatis

ä

E

:

i

jam c

larum eft & manifeftum.

Sunt vero permulta ad-

'huc alia Scripturze teftimonia, (Diff. 1. $. XIV.) quibus

1ta dilucidari & confixmari poteft momentofiffima & fola-

j

tii pleniffima doctrina, ut nihil defiderari poffit amplius.

fj

1id nunc videbimus,

]HI.

$

V^

Ex una Déi gratia tota hominis falus & bea-

II III.

e0

4itudo pendet. (Luc. l.77.)

t ! grimum maximum-

us

que grati& divinde donum , quo peccator, atque ideo

P

(Rom.1Hl.19.) quivis hominum indiget, in remi[fione pec-

Jl

catorum pofitum eft. Hanc qui confecutus eft, ei aditus

Jfre

deinceps patet ad omnia fpiritualia & cceleftia bona, qui-

vfiq

bus &in hac &in futura vita beare hominem fumma Dei

al«

benignitas poteit. (Rom. V.r.fqq.) Hinc totius dodri-

B

noe

1O

ER

nse evangelicae caput fere eft, quod gratia, quod remif-

fio peccatorum fer Cbriffum parta fic. ( Rom.V.1-3.8-11.19

21.) Maximas igitur & immortales Deo debemus gra-

tias qUOd pro fummo fuo in hos amore rem omnium

maximam & folatii pleniffimam ita nobis patefecit, ut

Ícire jam. poffimus, non modo quo4, fed etiam quo modo

quave ratione Chriftus id effecerit, ut falva fanctitate &

juítitia fua Deus condonare peccata poenamque comme-

ritam remittere honiünibus poffit

Summam rei Domi-

nus ipfe uno verbo expreffit, cum diceret, fenguinem faum

effundi à dQiciy a u d TICOW. (F*Jatth. XXVI 28) Eodem

fere modo Paulus pauciffimis verbis omnia complexus eft

ita rem graviffimam enuntians: in Chritto habemus red-

emtionem, per fanguinem ipfius, remiffionem peccato-

rum, (Eph.l.7.) ldem vero hic divinus Evangelit pree-

cO (xdxra qiv ducvQ ooSecay GoQiay , 2 Pet. I! 15 & cvuver w

iv 7Q pueupio 78 Xgrigd, Eph.11l.4.) rem maximam,quam

pauca illa Domini verba (Matth. XXVl. 28.) generatim

innuunt, plenius.& apertius expofuit, & quo modo remiffi

peccatorum a Salvatore optimo impetrata donumque illud

gratixe divine preeftantiffinum partum nobis fit , variis

irifice confpirantibus loquendi formulis multisque fe-

pius repetitis fententiis clare & perfpicue docet.

Et

enunciata illa , pleraque certe, ita funt comparata ut,

qu ot-

| .

—

II

quotquot Scripturee auctoritatem ingenue agnofeunt, &

l

fenfum fequuntur eum, quem planum & facilem verba

l«

prebent, dubitare non poffint, in ip/a morte Chrifti ratío-

sem illam & caufam fufficientem effe, ob quam Deus poe-

t

nas a lege feveriffime dictatas remittere & ad vitam fa-

j

lutemque seternam reducere peccatores poffit. Per mor-

X

tem Chrifti nos,Deo reconciliatos elfe, fanguine Filii

J.

Dei nos effe redemtos &c. (vid. Diff. I. $. XIV.) clarze

[*

certe & evidentes fententize funt; quas poftea confide-

rabimus.

Inprimis vero, quod Jaerifmiwm expiatorium

Chriftus, quod. viclima pro peccatis noftris fuerit, non

t

fufe modo & copiofe Paulus in Epiftola ad Hebrzos ,

l

fed accurate etiam & exquifite difputat, atque ita tanto

clarius etiam & diliinéctius, quem ín finem Chriftus paf-

J«

fus & mortuus fit, & quo modo quave ratione remiífio-

7

nem peccatorum .nobis impetïaveri—t, docet & demonftrat.

m

ld nunc oftendemus, planumque faciemus.

i

$

IV.

if

De vi&cimis piacularibus qusenam gentiwm tantum

wd

non omnium opinio fuerit, quibus loquendi modis vete-

1

res graeci & latini fcriptores ea in re ufi fint, ex optimis

ps

quibusque monumentis antiquitatis conftat eruditis. Ex

»

illis ingentem egregiorum teltimoniorum copiam magnus

il

ille Polyhiftor, aRor1vs, congeffit, in libro, de Satisfa-

étione

l-

B5

12

"Afix—j

€tione Chrifti, in quo puriorem Ecclefise doctrinam con-

tra Socinum defendit, & in locis feripturee ad graviffi-

mum hoc dogma pert*nenfibus longe aliam, quam po-

ftea in Annotationibus ad Novum Teftamentum, inter-

pretandi rationem fecutus eft.

Et funt certe in illis a

aRoTIo allegatis veterum teftimoniis, & in ipfis etiam

illius obfervationibus, (p. 123--129. Ed. Lang.) qus ad

re&am verborum pbrafiumque fcripture intelligentiam. pluri-

mum prodeffe poftunt.

Nec indigna memoratu putamus

hzc potiffimum: ,,lram deorum gentes fperabant averti

poffe quibusdam victimis. His dicebatur glaceri numen,

reus ipfe, aut homo aut populus, purgari, peccatum pía-

7i, expiari.

Quare eadem facrificia dicebantur /Aasuxd

dwemd, xaSapriud , xa9dosim; his homo reus dicebatur

dyviCeSda , xegaplCedya], deyid Cdyag , purgari, Jantlificari. Piari

proprie dicebantur ipfa peccata, hoc eft, /ui, five poenam

debitam folvendo, five aliud, quod poenz debitze in lo-

cum fuccedebat.

Czedem caede ,. fanguinem fanguine

expiari dicebant. Sacrificiis, (quae piamina quoque aut

piacula & februa, & facra luftralia vocabantur) numen

utabatur placari, & impetrari impunitas ante commilffo-

ruin.. Id Plinius ita exprimit: Vetus prifeis temporibus

opinio obtinuit, februa effe omnia, quibus malefactorum

confcz'enziiæ purga(entur delerenturque peccata , id eft; culpa,

rea-

1

Ovidius , pef viétimas , ait, homini

].

reatus, debitum.

i

3Deos. conciliari. ,,

Hiee de gentium facrificiis & opinione

d

taffe, hoc quidem loco fufficit. — Ad ea pro-

paucis degut

kr-

gredimur, quae recte co

gnita habere multo majus operze

pretium ett.

s So Vo

d

lnter facrificia , quee ex divina infütutione vetus

].

ceconomia habuit, præcipuuin erat. facrificium pro peccato

u.) Dehoc quid facree nos do-

N

pro reatu. (nwon, Cv

cent literze? quid omnium evidentiffime & planiffime do-

t

cent? victima offerri debebat, cum afacerdote, toto po-

!n,

/,

pulo, principe, quovis ali

o, contra legem Dei commif-

ls

fam aliquid erat; (Lev. 1V. 2. fqq.) peccatum transfe-

lr

rebatur in viétimam, (V. 4. 15. 24. 29. €« X VI. 21. 22:)

& ma&ate victimse fanguis a facerdote ad locum. prae-

n

m

fcriptum deferebatur, & folenni anniverfarice expiationis

die verfus propitiatorium (Lev. XVI. 12. 14. 15.) fpar-

0*

ne

gebatur.

Hi preecipui erant in facrificiis pro peceato ri-

ub

tus, follicitiffime & accuratiffime obfervandi. -Atque ita

a

fiebat a facerdote peccatorum commifforum expiatio, eo-

abatur. (Lev. lV. 26. 31. 35. V. 16.

!0-

rumque remi[fio ynpetr

pfe hoc

Ju$

13. 16. 17. 18. X. 17. XVIl.34.) Tandem Deus i

addidit: Anima cujusque carnis in fanguine eft; ego ve-

ro deítinavi eum. vobis in altari ad expiationem facien-

d,

dam

.B 3

i

z

14

bnu A c

b

g

dam pro animis veftris; nam Janguis eft, qui pro anima

f

expiationem facit. (Lev. XVII. z. conf. Hebr. 1X. 22.)

Nec preetereunda hic eft utilis illa' obfervatio , quod ,

in graeca verfione LX X. hebrzese ille voces ?82, & Nen,

ä

expiare, liberare a reatu , nonnunquam vertantur per

xaSapicear & dyidéuy. ((Exod, XXIX.

[

33- 36. 37. XXX.

10,) & deaiges ( Jef. X XVH, 9.)

Ü

$. VL

Hsec quum ita fe habeant, ($. V.) quu;fnque ritus

Ií

f

ille facrificandi omnis a. Deo ipfo inftitutus fit, quid fibi

p

velle, quid docere putabimus Apoftolum , cum Salvato-

b

rem mundi, Sefum Cbriflum, Sacerdotem effe docet, &

Ü

(

quemnam ab eo, qua facerdote noflro, pra:ftita fint, di-

ligenter & aceurate exponit? Ka, qus de facerdote

li

ejusque in vetere oeconomia officio .dicta funt, ($. V.)

Á

ad Chriftum zransfert apoftolus; inter ea, quae a Chrifto

aca & perfeca funt , & res a facerdote, fummo in-

Il

Y

primis, geftas fimilitudinem intercedere , non obiter & 5

iv zagód , fed data opera & copiofe oftendit, Preeterea

vero, ne opinemur , fortuitam tantum fimilitudinem il-

lam effe, aut per vanam & inanem allufionem ac mere

arbitrariam accommodationem verba, quibus ea, quae

ad antiquum illud leviticum facerdotium pertinebant, de-

fcripta funt, de Chrifto ejusque munere. & beneficiis,

fine

2

I5

Yma

fine vera verum ipfarum fimilitudine & cbnvenientia',: ufur-

Yj

pari, clare & fepius repetitis fententiis afferit, docetque

iod,

evidenter , res ritusque illos antiquos' exidvs. 7ragafdoAiy ,

NEn

vragdderyuz , vd dyriauzra ay dAuSuv, (Hebr. X. x. VIII.

w

5. IX. 8. 9. 23. 24.) ftypos rerum futurarum ac verorum &

XX,

cceleftium Ponorum imagines fuiffe, atque ideo adumbraffe

& praefignificaffe ea, quee a Chrifto peragenda & perfi-

cienda effent;, Quid ? quod Apoftolus ex illis, quse ad

ritus

munus facerdotis fummi pertinebant, aperte collizit & in-

| fbi

fert, quee Chriftum, ut unum verum Archifacerdotem "

(at0«

proeftare & perficere oportuerit, (Hebr. V. 1. *) VIIL 3.

,&

69w dyayz&ir -- lX.24--26.) & ab effectu legalis: vi-

(

&imze ad effectum facrificii Chrifti ergumentatur... Annon

inde etiam manifefte apparet & recte colligitur, fimili-

rdote

tudinem illam, quam Paulum urgere vidimus , minime

)

xifto

fortuitam effe, fed ex Dei ipfius confilio & fapientiffima

) l-

infitutione convenientiw illius & nexus, quo res iftwe

& o

veteris & novi teftamenti inter fe conjun&bw funt, ori-

*

-zerea

ginem

:*) ,,De Levitico facerdote fermo eft, v. 1--

fl il'

;?. neque apodofis

»8dditur, quippe que& in anzecedentibus habetur.

AU g.

mete

»in nova parte comparationis eft protafis /ub/eguente apo-

qufe

»Uofi. Summa eft hec: quicquid preftans eft apud facer-

,dotes leviticos, id in Chrifto eft, & quidem modo eminen-

j de

»tiore: quicquid illis deeft, id tamen etíam in Chrifto eft

*29

b.aENGELIVS in Gnom. ad h. 1

ff(;iis 1

fie

,

16

xMOM

ginem- & cauffam omnino repetendam elfe.

"Tandem

ingens beneficium etiam eft , qubd; optimus ille & peri-

tiffimus hujusmodi rerum & oraculorum divinorum inter-

pres principium quoque ipfum' fuppeditat, ex quo recta

rerum iftarum veteris oeconomie intelligentia omnis

pendet.

In omnibus enim fummo ftudio id tenendum

elle docet, umbram -modo & verorum bonorum imagi-

"em , (veram * tamen, h. e. rei adumbrate fimilem, )

in iftis antiquis ritibus fuiffe; quod prifei illi facerdotes

er illas victimas, quas ipfi offerebant, ad seternam ho-

minum falutem efficere non potuerint, (Hebr. VII. 19.

X, 1. 3.) id vere demum a Chrifto effe&um & perfei-

Jime: praeftitum : effe. ( Hebr. X. 1. 12. 14. Vll 24.:285»

26 Ug 28') v*:::,':)

$. VIL

*) Ipfe JOh.'CRELLIVS ita inquit: ,, quemadmodum univerfum

fedus antiquum imago quzdam eft novi, ita illius partes

hujus etiam partibus, aut rebus ad id pertinentibus, apte

Atque iterum : facrificium anniverfarium

refpondebunt,

nos verum facrificii Chrifti. zypum effe contendimus; idque

au&oris divini verba Hebr. 1X 24.25. aperte demon(lrant, ;,

Inlibro, cujus titulus eft , Ad librum Hug. Grotii, quem

de fatisfactione Chrifti ádverfus Fauftum Socinum Senen-

fem,fcripfit, refponfio. (Racovie, A, 1625.) p. 493. & 495.

**) In eximio libro, ad temporis noftri rationes prudenter ac-

commodato ( .SelbfigeferZche) argumentum hoc graviter &

accurate pertrattavit Vener, HEGELMAIERVS P. ll. p. 449-468.

9SUIB*

chiee

17

S. VII . ^

l-

.Ad hzec, quee paullo uberius & diftin&tius exþofüi-

Al "

mus, ($. VL) principia, ab ipfo Apoftolo nobis propo-

i

fita, animum quotusquisque re&te advertit, ei obfcurum

I$

&ut dubium effe non poteft, quid fibi velit, quid nos do-

1

ceat, cum dicit: Jefum i&fimam pro peccatis , fe ipfum,

n

obtuliffe; (Hebr. X. 10-12. LX. 25.26.) facerdotem eum

|

factum effe, ad expianda hominum peccata; (Hebr. Il. 17.*)

e8

; per

Qs

4ï5ummam— rei his verbis exprimit: Jan muf! an l/orurtheile

j

gefe[felt feyn , wann. man nicht erkennen »ill, dafl Paulus im

diefem ganzen Brief. (an die Hebrüer) den eigentlichen End-

meck des von Gott einge/ezten Opferdienfls habe | aufdeckenn

!

'"f

wollen ; dafi. folglich der Tod JJefa wahrhaftig das Perfóhn-

»

opfer für die Sünden der Men[chen gewe[en [ey.. .. 464.

J,

-5 jAdexeQua , eft proprie propitiare, placare, propitium red-

I

dere, aut propitiari, propitium effe, propitium fe prebere.

1e

Atque ita Deus dicitur jAdoxeda;, propitiari, propitius ef-

fe, propitium fe prebere Luc. XVlIL.r3. Quid igitur eft,

p

iAdoxctra: adc diuapríac, geccata? 1n fübfidium vocari fo-

Uft

jie

let ellipfis, ut idem fit ac fi dictum effet, jAdaxeS as o

O«v vrepi T0v diuapriDv, propitium reddere Deum ob pec-

T

cata iratum.

GkOTIVs (in lib.cit, p. 133.) vertit p/acare

en

geccata , & idem id.effe dicit, ac placando Deum peccata

ett

expiare, Prefentius autem & expeditius auxilium, ut fz-

)

piffime, ita.& hic nobis preftat hebraifmus & greca LXX

dC

interpretum .verfio.

Utuntur .enim illi voce ;Adoxe&ai,

&

sE d'axedrai , fxpifime quidem, primo illo.& proprio fenfu;

6b

fed tamen .etiam4, ubi in- textu hebreo eft 182, & geccatum

£2

"

18

--

er eum toti humano generi Deum praþz'tium redditum effe

& reconciliatum., (zJoh. IV. ro. 11I.2. dvzàe iaaepác ii me-

g 7À» djuagridw --- 0A ToU xOcus. Sacrificii pro peccato,

prout facerdotis , qua talis, actus erat, vis, effectus, fi-

nis, ex divina infüitutione is erat in antiquo foedere, ut

ä

peccata, pro quibus oblata erat hoftia, expiarentur *) &

[

remiffio eorum impetraretur.

Hinc Lev. 1V. V. XXI.

Capp. identidem illud repetitur: Et expiabit eum. ( peccati

admiffi reum) facerdos ;. & remittetur ei. Hoec una fententia

fatis clare & perfpicue oftendit, quse & natura & vis at-

]

que effectus facrificiorum pro peccato fit; oftendit, in-

quam, non modo quoZ per ea, fed & quomodo remiffio pec-

catorum, pro quibus offerre ea licebat, impetrata fuerit.

($.V.) Cum igitur Chriftus, qui mortem fubiens viclima

ä

ro peccatis noftris ipfe fuit, ut facerdos, (victimam Deo

Fmih.f D]

offerens & facrificium peragens , ) facerdoti levitico

fimul

ä

expiari dicitur. Duo funt loca maxime infignia; Dan. IX.

24. & 1Sam. III. $.

Referri vero huc poffunt etiam alia,

baud pauca. rChron. XXIX. 24.. Lev. lV. 20. 26. 37. Sir.

XXVIIL 5. Sic & iAacguac; apud LXX Ezech. XLIV. 27. no-

tat facrificium pro peccato, facrificium propitians feu ex«

piatorium.

*) Expiare (383) peccata, modo vi&ima, modo facerdos,

immo ipfe etiam Deus, (Devt. XXl, g.) & expiari vel homo

vel peccatum, dicitur,

E

19

ffe

fimul vero etiam omni ex parte perfetior, ($. VI.) & fa-

Té*

cerdotis levitici , fummi potiffimum, (Hebr. 1. 17. V. x.

m

VIII. 3.) facrificium pro peccatis populi facrifzcii Chrifti

rh'

vera imago & typus *) fuerit; ($. VL.) planum omnino &

I

neceffe eft, veRE Chriftum morte fua peccata noftra, to-

)&

tius humani generis peccata expiaffe, & remiffionem pecca-

Xl

torum nobis, toti generi humano, impetraffe; planum eft,

eq

inquam, iffius mortis Chrifü. cruentee , obedientize ipfius

titlà

ad mortem usque crucis, eam effe ad auferendum & abo-

[in

lendum peccatorum noftrorum reatum /& ad Deum hu-

lfl«

mano generi reconciliandum vim C? efficaciam , ut. propter

m

eam toti humano generi lapfo & peccatis contaminato pro-

efit

pitius fit, (2 Cor. V. 9. 1 Joh.11.2.) ut non modo effen-

7

tiali bonitate fua motus omnibus & fingulis bene velit,

[eo

fed falva etiam fanCtitate & juftitia fua. peccata condonare

m

poenasque commeritas remittere poffit, utque refipifcen-

il

tes & credentes in Chrittum in gratiam recipiat, pec-

] IX-

cata condonet, & bona falutis omnia, ordine divinitus

dlià;

conftituto, conferat. (x Joh.1.7.9. 11. x. 2. Hebr.1X. 14.)

Sit,

- flü»

In if/ igitur peccatorum expiatione fimilitudo facrificiorum

D2

legalium, fummi facerdoþis potiffimum pro peccatis po-

2

puli,

105

'*) Sacerdotem fummum eíffe verum Chrifti fummi facerdotis

omo

typum, mirum eft, fi quisquam dubicet,vipfe Joh. caELLivs

inquit lib. cit. p. 493.

4

20

:

uli, cuhi fäcriüciö Chrifti confiftit; & nifi vere per mor-

tem Chrifti cruentam & fanguine ejus effufo peccata no-

ftra expiata effent, ad naturam facrificii Chrifti declaran-

dam, ad oftendendum, & probandum, ($. Vl.) quaenam

iortis Chrifti vis, quis effe&us fit, uti Apoftolus imegine

illa (facrificio fummi pontificis levitici) non potuiffet ;

vana enim effet, inanis ac fallax.

Cum igitur imagine

hac divinus rei graviffimse interpres ita utatur, & com-

w

parationem hanc facrificiorum diligentiffime perfequatur,

ut ex facerdotio & facrificio levitico, facerdotii & facrifi-

cii Chrifti natura, vis, & effe&us cognofcatur, plenius-

ue ac diftin&tius intelligatur, qui7 docere; quidT probare

voluerit, dubitari nullo jure poteft.

Ob;. cRoTII ad Eph. L 7. hzc eft annotatio : » Sicut in ve-

teri lege non obtinebatur venia eorum , quz in eo ftatu

veniam btinere poterant, nifi cruenta morte vi&timz ;

ia in novo federe remittit Deus peccata credentibus in

Chriftum ideo, guiz Chriftus id fua morte cruenta, quippe

facrificio perfe&iffivo, Deoque gratiffimo, pleno obe-

dientie, demiffionis, dile&ionie & patientiz, ab ipía no-

bis impetravit.

Azro?d T QociG eft plenifima Ziberatio ,

a reatu. Ícilicet.

Et, Remiflionem peccatorum hic opti-

me intelligas illam Dei indulgentiam, qua fumanmo generi

in graviflima lapfo crimina, non tantum vies pcuitentig

nte-

;zræclude'x"e'noluic, fed novas infuper & nunquam a

hac

2I

--

,-

hac auditas rationes aperuit, per quas ad pomnitentiam

j«

invitaretur. ,5

Notatu digna cenfuimus hzec magni Viri

verba, quia, cum in annotationibus ad ejusmodi loca fo-

l*

cinianam interpretandi rationem fiepiffime fequatur, hoc

certe in loco ita fententiam füam exponit, ut magnam

1

veri partem, ampledti & profiteri videatur. cRELLIvs

ipfe, Socinum defendens, fatemur, inquit; sortem Chri-

Y

fti facrificium effe , & quidem expiatorium. lib.cit. p.475.

D«

Idem vero, cum fuam & Socini fententiam plenius expo-

"

nit;

potiffima vero, ait, peccata noftra expiandi vis in

fl

iis, quee mortem funt confecuta, fita eft: & liberatio per-

fe&a a peccatorum poemna, que expiationis nomine po-

|j-

tiffimum intelligitur, ab iis immediate pendet,'a morte

Ie

vero mediate. p. 472-

Negat idem, Socinum ftatuere,

eatenus tantum facrificium Chrifti peccata noftra expiare,

(2

quatenus fidem nobis ingenerando nos a peccatis retraliit,

u

wnde poftea ex promiffo divino, nulla amplius /aerificii

d

illiur efficacia interveniente , confequatur peccatorum pre-

n

teritorum remiffios nihil,ait, effe a mente Socini alienius.

P. 474- Al*era,famficzz Chrifi vis, eaque potior , & fa-

p

je

crificiorum magis propria eft, qua peccatorum -- reatum

0s

ac poenas tollit,idque partim declarando, & jus ad eam

0,

rem nobis concedendo, partim a&u ipfo divina fupplicia

tollendo

Catechifmus Racovienfis, cum docet,

(i-

P. 473

072

qui expiationem peccatorum noftrorum Chriftus in coelis

12

peragat, preter alia his etiam verbis utitur Victima tam

pretiofa, mors Chrifti, perpetuam coram Deo vim. habet

a

C 5

-

nos

22

"B-

nOS -- a peccatorum reaíu ac poenis defendendt, Ed. A.16g0o.

P. 171

Nos mortem Chrifti ab ipfius oblatione non fe-

jungimus, imo conftanter afferimus, Chriftum non aliter

feipfum , quam morte fua interveniente, obtuliffe; tan-

tum hoc affeveramus, oblationem ipfius expiatoriam , qua

cum fummo facerdote legali componitur, non fuiffe antea

reipfa confummatam atgue abfolutam, antequam a mortuis

