nobis eft, interpretandis de eorum auctoribus, de Apoftolis,

de donis divinitus in eos collatis, re&am quis teneat & fe-

quatur fententiam, res eft momenti longe maximi; omnis

propemodum fanze interpretationis fumma ex eo fufpen-

ditur. Quam quisque de Scriptura uníverfa aut de fingu-

lis ejus libris eorumque auctoribus fententiam, veram aut

falfam, plena ac firma cum animi perfuafione aut dubitan-

ter, tenet, ei ratio modusque interpretandi, quem fibi

í

fequendum effe arbitratur, refpondet.

* Qui (utb. BgENGELivs, in.Gnom. Praef. $. T ) ex anim

credit, , Seripturam V. & N. T. fyftema effe teftimonio-

Xrum divinorum fjolidiffimum pretiofiffimumque, neque

»folum fingulas partes Deo dignas effe, fed etiam conjun-

,€tas unum corpus integrum aptumque referre , quod

non

j,.mg;u(')dd;efe&u, nullo exceffu laboret,,, is non poteft

fen-

Rs

23

fententiarum omnium verborumque vím multo follicitius "

quam quivis alius, expendere, multoque religiofius in

fingulis & libris & horum partibus explicandis verfari. Ni-

hil, quod falfum fit, nihil temere, nihil inconfiderate ,

nihil fine certa ratione & confilio dictum aut fcriptum effe

perfuafum fibi habet; ,,non baceas (ut ibidem $. II sew-

» GELIVS inquit,

a

,Cura ei eft, ,,

) quafi czetera effent putamina , feligeg'e

Qui infpirationis x) vocabulo tenuem , imo tenuifi-

mam illam , quie recentioribus quibusdam N. T. interpre-

tibus placet, fignificationem tribuit; qui O«zrweor in facro

noftro codice nihil effe exiftimat, nifi quod omnibus ad

emendationem animi utile aut neceffarium fit, atque ita

cogni-

xX) Dogmaticus ílle locus de fcriptura fa&ra, im/piratio

ne prae-

cipue, & de ejus /ufficientia atque au&oritate , folet a. pleris-

que male applicari. -- -- Multos certe feverior illa de reve/a-

tione difciplina, quze eft fatis recens, impedivit, quo minus

huic cauffie, quae ad caftam interpretationem facit ampliffi-

me, operam ftudiofius dederint. FHzec Celeb. Dn. sE&MrERI

verba (in App. ad liberalem N. T. interpretationem , Praef,

P. 13. 14-) quid fibi velint, quó tendant, facile nunc judi-

care quivis poteft. Eorum, qui 9«o7*eucíay ; & qua& mi-

racula in Sacris literis vocantur, nil fignificare, quod fu-

pernaturale fit, arbitrantur, patrocinium ipfe etiam. Celeb;

TELLERVS füfcipit, in premiffis D. ED. HARWoDI libello

(vier Abhandlungen,) Antithefibus. p. XIX - XXX.

m

24

:cwmtum ante nonfuerit; qui Apoftolorum cognitionera

& faptentlam 1pfumque adeo Spiritus San&i, guorï Chri-

ftus eis promifit, regimen & auxilium tam arctis & angu-

Ítis limitibus cireumferibit, ut dubium femper incertum

que maneat, an & quousque fermones & libri eorum ab

errore, etiam dogmatico, immunes fint; qui, inquam,

his de Scriptura facra, his de feriptoribus Novi Teftamen-

t fimilibusve aliis opinionibus deditus eft, quos tandem

fines & terminos fusxe in divinis oraculis interpretandis li-

bertati conftituet? INe agnolcere & fateri cogatur,, tradi

a fcriptore facro myfteria, proprie fic di&a, vel prophe-

tias & vaticinia, fuperioris certe ordinis; ut negare poffit,

narrari aut doceri ab.eo quze rationis humanze captum ex-

cedant, aut philofophise fuze placitis adverfa fint, vim fa-

ciet verbis, & detorquere illa ad fenfum; qui rationabilis

ipfi videri queat, quoeunque demum :modo «conabitur ;

tandem vero vel locum ejusmodi mendofum , vel librum

1pfum fuppofitium effe, dicere non verebitur. T:xempla omnis

generis exftiterunt omri tempore fatis multa; noftra au-

tem setate nihil non audere videtur iftiusmodi interpretum

licentia.

Dammii effretiis audacia & inconfideratiffima temeri-

*es ,ne quid gravius dicam , eo nunc progreffa eft, ut

apper-

-

25

aperte jam afferat & pervicaciffime contendat, fatis effe ,

fi dicamus, ita Deum Apoftolis adfuiffe, eosque rexiffe ,

ut nihil, quod falfum effet & ad veram de religione do-

&rinam non pertineret, fcribere voluerint ; num vera fint,

qu:e fcripfere, ex fanze rationis principiis judicari debere;

Johannem tribuere Chrifto fermones, quos ab Eo habitos

effe nullo modo credibile fit &c. Generale ejus principium

eft, in de&rina Chrifti & apoftolorum prorfus nihil effe ,

quod myfterium fit, proprie dictum; nihil, quod ratione

comprehendi aut explicari non poffit; nihil, quod credi

modo debeat.

Fine tandem modoque infana ejus temeri-

tas caret, cum fpeciatim de illis, quze in biforia evangeli-

ca narrantur ,. fententiam fuam dicit, cumque detinire au-

det, an aut quousque fides illis habenda fit, quae v. g. de

nativitate, de miraculis, de morte, de refurreCtione, Chri-

fti commemorantur.

Tam horrenda & tam injuriofa in

ipfum Dominum, quie de his pllblice ab eo perícripta ex-

tant , ut vel meminiffe horreat animus. Quzedam tantum

ilius dida, ex quibus, quid de apoftolis eorumque fcri-

ptis fentiat, videre quisque poffit, in medium profetam, y)

Verba ejus h»c funt: Es iff gemug , wenn xir [agen, die

Schrift - 'erfaf/er. find vom góttlichen Beyftande a//o gelei-

tet worden , daf! fie nichts fal/ches und. zur wahren. Religions-

£ ihya

ALehre ungehüriger haben Íchreiben wollen: und - dafi - all

EU

26

Zlusdrücke, nach diefem ihrem Vorfaze., von einer guten Ver-

nunft verflanden werden müffen. -- Unfer INeus. Tzflament ifl

gar micht frey von men[chlichen Unvollkommenheiten , die den

Verfaffern derfelben angeklebet haben. -- I'as für harte Bild-

veden leget. :j ohannes dem H Errn JJ Efu in deu-Mund. — Denn

dafi diefer. wirklich fo geredet haben Jolle, if fchlechterdings

unglaublich. -- Wie übertrieben redet eim Paulus 1 The[J.und

2 Theff. von der Iiederkunft gEfu und von dem- fogenannten

Ende der Ielt. -- lir kónnen. zwar, durch guter Nachden-

hen. die Meinung der ZAgoflel richtig heraus bringen; aber micht.

anders, als wenn wir die Regel der Auslegung zum Grunde

emen , dafi diefe WMünner eigeutlich mur lauter folche Süze ha-

ben. fchreiben wollen, die vor dem Richterftul der gefunden

Menfchen - Vernunft a/s richtig beflehen künnew. -- Gehet dus

Lehramt j Efu , als fein einziges wahres Zmt, auf Licht,

fo mufi durchaus

nichts Unbesreifliches ;m demfelben feym.

-- Bey dem wahren. Religionslehrer muf$ nichts auf. Begeben-

heiten (talia vero funt miracula, Chrifti refurrectio, Afcen-

fus in Coelum, Exaltatio, Reditus, Judicium extremum &c.)

ledislich gebautes , michts auf unbegreiflichen Auffagen —

beruhendes ,| anzutreffen. feyn. —— Es ifl im der üchten . Lehre

Eu und [riner. Boten, nicht das allergeriugtte , eigentlich

0 zu nenuende , Geheimnifs, er iff da nichts unbegreifliches ,

nichts blos und allein zu glaubendes. -—

-

e

XI.

Sed alia adhuc quaedam attingenda funt, quae huie

noltro inftituto apprime conveniunt. 1.) Quum hoc unum

interpreti, qua tali, propofitum effe debeat, ut verum ac

genuinum verborum auctoris quoque in loco fenfum repe-

riat, aliisque declaret & planum faciat; cavendum ei eft

n

-

p

27

in omni textuum genere & forma loquendi, ne alium

fignificatum verbis tribuat, quam quem Scriptor intendit.

Cavendum igitur ei eft, ne vel plus, vel minus verba figni-

ficare arbitretur, quam quod ex mente auctoris fignificant

Cavendum ei eft, ne quid in Textum :mferat , quod eft

a mente auctoris alienum; fed eeque etiam caveri debet,

ne quid in verbis reperire aut videre non elit, quod in illis

revera ineit

]dem preceptum obfervari praecipue etiam.

debet 2.) in verbis /ropicis , & omnium quidem maxime

in locutionibus metapboricis.

In omni metaphora eft unius

rei comparatio aliqua cum alia, Inter figuram & figuratum

fimilitudinem intervenire neceffe eft. Et in omnium metapho-

ricarum locutionum explicatione lex fumma eít, ne /imili-

tudinem quseras jufto vel mejorem. vel minorem, ne compara-

£ionem ultra id tendas , quo refpicit; fed & ne intraid eam

ve[ingas.

Tertium comparationis , quod dicitur; id in quo

fimilitudo pofita eít, quo tropi convenientia vel primario

vel unice nititur, accurate ett obfervandum; & quid tandem

magis, cavendum, quam ne tropicam dictionem ita inter-

pretemur, ut vis metaphorze & fimilitudo rehnquatur nül-

la? ,, Congruere figura cum figurato debet, in eo, in quo

fit collatio.,, $) ln utramqüe partem peccare haud raro

folent

.v) Ita re&e anor1vs inquit, in lib. de Satisfacone Chrifti. p.

. p. r41. Ed. Lip. À. 1739.

"-

28

folent omnis generis*interpretes; modo plus modo minus

& quserunt & reperire fibi videntur in diCiopnibus & pro- .

priis & tropicis. Et mirum non eft, id contingere in locis

difficilioribus, & valde obfcuris, inprimis ubi intelligen-

tiam verborum nec contextus nec loca parallela aliaque ,

quibus opus eft, adjuvant. Fieri vero id etiam folet, ubi

fubfidia neceffaria non defunt, ubi ita clara funt verba , ut

facile verum ac genuinum eorum fenfum affequeretur in-

terpres, nifi preconcepta ei obftaret opinio, nifi huie ad-

verfaretur tradita in illo loco & verbis illis expreffa doctri-

na, rifi igitur reperire nollet id , quod verba vere fignificant.

Atque ita facile jam intelligitur, quze cauffa fit, quae rarie,

cur illorum, qui liberalem interpretationem tantopere nunc

commendant, explicationes toto fzepe, ut dici folet, coelo

ab eorum explicationibus diftent, qui Scripturee auctori-

tatem ea, qua fas eft, reverentia colunt, Solent quippe

liberales illi interpretes illis etiam in locis, ubi de rebus

agitur omnium graviffimis , (v. g. de ipfius JEfu Chrifti

perfona, officio, redemtione, poteftate & imperio,) in

quibus cardo evangelicee doCtrinze vertitur, vim potefta-

temque verborum, etiam ubi & ipfa fatis clara ac perfpi-

cua, & ad verum eorum fenfum perfpiciendum fubfidia

neceffaria in promtu funt, omnibus modis imminuere atque

ita

-

1

ita extenuare, ut fenfus eorum ampliffimos & auguftiffimos

in valde anguítos & maxime tenues convertant, Qusenam

ejus rei talisque audacize caz//2 eft ? Non latere nos id

poteít, fi ad ea tantum advertarmus animum, quae in libris

Num vera

fuis haud pauci publice jam profeffi funt.

fint, que fcripfere Apoftoli, ex fanze rationis prineipiis

judicari debere unice; ($. LX. extrem.) Dei ipfius auxilium

& Spiritus Sancli regimen in Apoftolis illud modo effeciffe,

ut vera feribere voluerint; (ibid.) nullam nobis obítare

auctoritatem, quo minus de iftis rebus, quae fubjiciuntur

humanis mentibus atque exercitiis, fentiamus ipfi , ut no-

ftro tempori & loco convenit; obje&um teftimonii divini

effe debere xa9oixà; fua natura, ignotum & occultum ho-

minibus cunctis, pariter tamen neceffariüm ad conjunctio-

nem cum Deo; non haberi in faeris literis de rebus £3;xoiz

ftabiles atque confummatas éwoiag; (vid. $. IX, med. &

Diff. noftra de Oeconomia , $. XVII. fqq.) nihil effe in

apoi*colorum feriptis, quod, credere modó, nos oporteat,

ad rationis tribunal ejusque judicium omnia debere referri,

His alisque compluribus talibus principiis liberales iftius

generis interpretes , pro fua quisque parte, imbutum

quum habeant animum, quumque rationis fuze judicio tam

multa ac majorem adeo, quar

» apoftolorum verbis & fen-

ten-

Ds

30

—"&f:ï PT

229 þ

t

tentiis, auctotitatem tribuant, mirum €erte non eft, quod

vim poteftatemque verborum, etiam ubi de rebus divinis

fermo eft, fupra modum omnem minuere & extenuare co-

nentur. ld enim agunt, nequid ineffe illis videatur, quod

opinioni alieui.fu:e. przeeonceptre fibique- probat:e adver-

fari vident. lta fit, ut libertas. interpretandi , quam fibi

vindicant, juftos omnes legitimosque fines ac limites

excedat.

Nil etiam, ut complura alia filentio preetereamus, ur-

gere ipfi fepius folent, quam 3.) dicendi geuus apoftolorum

fuifle praefenti tum rerum conditioni, eorumque, ad quos

libri illorum primum pertinebant, cozitandi & loquendi tmodo

accommodatum, - Quod vero hac etiam obfervatione, ubi

legitimus ejus ufus prasjudieatee alicui illorum opinioni

adverfatur, finiftre utantur, inprimis vel ad auctoritatem

dici & fententize alicujus apoftolicze infringendam, vel ad

vim poteftatemque verborum extenuandam, & alibi jam

Cin Diff. de Oecon. $. XXL) oftendimus, & audaciores

ilae, quas mox videbimus, di&torum de morte Chrifti

hujusque effectibus quam maxime illuftrium interpretatio-

ues uberius demonftrabunt. Progredimur enim jam, poít-

quam generalioribus iftis obfervationibus fatis diu, nec

ta-

vesaed

-ie

tamen fine jufta cauffa, immorati fumus , ad partem tra-

€tationis hujus noftrze praecipuam. — Videbimus

11.) Que vera fit, di&ta N. T. 4e vi & effe&lu mortis.

- Chrifli, liberaliter & ingenue , firuul vero etiam,

bene recteque interpretandi, ratio.

$. Xl

Quod Dominus nofter, ]Efus Chriftus, vitam egerit

serumnarum & miferiarum plenam, quod acerbiffimos tan-

dem & corporis dolores & animi angores perpeffus fit ,

& mortis fupplicio cum atrociffimse tum ignominiofiffimze

affe&us fit, literis mandatum elt ab omnibus Evangeliftis

tam diligenter & accurate, ut vel ex eo judicare nos opor-

teat, in paffione & morte illius fummum momentum pofictum

effe, & fru&um ilius effe poffe & debere longe copio-

fiffimum & faluberrimum. | Et a. ) univerfe quidem /alutis

noftree cauffa paffum & mortuum Eum effe ,. cum ex ipfo

illo'opere, cujus perüciendi gratia a Patre in mundum

millus eft, perfe planum et, tum vero etiam pluribus

in locis Scripturee graviffime afferitur. (Joh. VL s. X. 1o.

ii. Matth. XX.; 383.) . Certum e(t, & ex teftimoniis Scri-

turge luculentiffimis (1 Pet. 1l. 2x. feqq. 3 Joh. 1ll. 16.

]V. 11. Phil. ll. 3. feqq. Hebr. XlI. 2. fq. Rom. VIII. 3.

32.) conftat, fpeciatim eo etiam confilio eumque in finem

paf.

a2

— Ó

paffum Eum & mortuum effe, b.) ut exemplum nobis pree-

beret perfe&iffimum virtutum quarumvis prseftantiffima-

rum , obedienti:»» Deo debitze, fiducise in graviffimis quo-

ue affli&ionibus, amoris erga fratres, patientiee , con-

ftantize &c.

Hábemus porro in illa Chrifi, Filüi Dei,

obedientia usque ad mortem (Phil. H. 8.) c.) decumentum

certiffimum & efficaciffimum fummi erga nos peccatores ,

erga totum genus humanum, amoris & bonitatis immen-

fe cum Mediatoris nofti, JEfu Chrifti; ( Tim.ll. 5,6.)

tum ipfius etiam Dei. (]Joh. lll. 16. Rom. V. 8. 5--7.

iJoh. IV. 9. 10.) Tandem nil frequentius, nil ftudiofius

docent Sacrze literze , quam quod eum in finem paflus &

mortuus fit Chriftus, d.) ut a feceto, a peccati reatu &

dominio, a poena omni, & ab omni tandem inhzerente

nobis labe.& macula liberemur ; ut juftificari , (Rom. V.

9. 1H. 24. 28., ut fan£ti in hae vita fieri poffimus, (Tit. 1.

14. 1 Pet. ll. 24.)) Atque ita facile omnes vident atque

intelligunt, mortis Chrifti, atque obedienti:e illius usque

ad mortem crucis, finem ac vim , effe&tum ac fructum ,

non unum effe, fed varium ac multiplicem,

$. 3

Eft vero mortis Chrifti (una hac voce paffionem etiam

j pro

nunc complectimur) wus aliquis. finis & eifg&us, qu

pre-

E eacacsesaci ao . Ms nl

k

V

33

ju:

pracipuo feu Primario haberi re&te poteft.- D:ci is in. fcholis

l«

"Theologorum plerumque folet Satis/28io, a4) Nos voca-

Q«

bulum hoe, quia Sceriptura id non habet, non fatis com-

]«

mode in principio tractationis adhiberi exiftimamus; fuh

ly

finem tamen, quia tam.demum, - ex ipfis Scripturze locu-

ii

tionibus vera ei & cum mente facrorum fcriptorum con-

,

fentiens notio tribui potelt , de fatisfactione etiam dicemus,

ls

quod opus effe videbitur.

Id ergo, .cum, omnibus terminis fcholafticis remotis,

]*

verbis planiffimis enuncianda res eft ; qureritur : num per

us

mortem Chritti .Gratiz. humano generi parta. fit?..num &

quo fenfu mortis Chriíti fru&tus & effetus fit remif/io pecca-

torum? an & quo fenfu per eam fimus redemti, Deo reconci-

u

liati, &c.. Variis, iisdemque permultis, & mirifice con-

J.

fpirantibus, ad rem momento(fimam exprimendam & de-

].

clarandam , loquendi formis, verbisque cum: propriis &

ue

planis tum tropicis & figuratis, Scriptura utitur.

üe

Adverfarii doctrinze evangelicze, penes quos eft adhue

l4

aliqua, mmajor minorve, Scripturae auctoritas ,, cum vel

dicere vel ftatuere: non audeant, phrafibus ejusmódi &

E

Vet-^

il

82) Habet hac vox fenfum apud alioä latioräm , ut proeftita

effe dicitur per obedientiam Chriíti tam activam quam paf-

fivam , apud alios ftrictiorem ; cüm 1n obedientia paffiva fo-

f

lum ponitur,

34

-u

verbis ejus ibil veri ineffe, omme vero id, quod ex com-

muni etiam loquendi ufu eis ineft, ob preejudieatas opi-

niones videre & pro vero habere nolint, fenfum verum ,

fimplicem & planum, in alium , quemvis ,, admodum tmü-

nutum &tenuem convertere nituntur.

Eít vero recentiorum

Alü

ejusmodi adverfariorum genus potiffimum duplex.

unum do&oris munus ei relinquunt ; alii Eum non docto-

rem modo, fed & dominum effe agnofcunt, qui falutem &

bona fpiritualia impertire ipfe poffit, pro ea , quze data ei

eít; in coelo & terra poteftate; utrique vero id ei denegant,

quod muneri /acerdotali proprium eft. — Et vel ex his eorum

principiis judicari haud difficulter poteft, quam viam non

poffint non infiftere, cum infigniora queeque dicta de prze-

cipuo mortis Chriíti fine & effectu interpretantur.

Afferemus jam loca illa, quee hac in parte in cenfum

venire potiffimum poffunt

Confiderabimus illa; quis ex

veris & communibus interpretandi regulis fenfus eorum

fit, quaeremüs; & tueri eum contra adverfanoxum detor-

fiones conabimur.

Ingens eft eorum numerus; & talis

eít inilis varietas, ut in clafes diftribui commode poffint.

Non poenitebit eos operee, qui non in unum modo & al-

terum oculos conjicient, fed fimul omnia aliquoties atten-

te legent & diligenter confiderabunt.

Lux, quam aliud

€x.

2 x

3*

ex alio accipit , facilem reddet re&tam, plerorumque cer-

te, intelligentiam. . o etiam confilio non citamus modo

lgca , fed verba ipfa damus.

—

6 U XIV. -

Dicunt nimirum facrae litere, r.) ]Efum pro wobis

(Umrig incv) paffum , pro nobis mortuum effe ; Cx Bet. 1.

21. Rom. V. 8. VIlI. 32. Luc. XXII. g. 20.) unum pro

omnibus , juftum pro injuftis, pro impiis, mortuum , paf-

fum, effe dicunt. (2 Cor. V. 15. x Pet. lHL 12. Rom. V.6.)

Dicunt, Eum pro peccatis (zr«e) diuapridr) paffum effe (1Pet.

l. 18. ) pro peccatis moffris (irip av dU aoTIOY nady) mor-

tuum effe, ( rCor. XV. 3.) pro peccatis noftris fe ipfunt

dediffe; (Gal. 1. 4. conf. c, IT. 20.) propter (A) peccata no-

Dicit

ftra traditum effe, fc. in mortem. (Rom. lV. 25.)

porro fcriptura Chriftum, cum moreretur pro nobis , 2.)

vuitfimam pro peccatis (Susíay dmrie ïMdET!äv) obtuliffe; (Hebr;

X. 12.) archifacerdotes in V. T. victimas quotidie (quot-

annis, ftato die) obtuliffe pro peccatis populi ; Chriftum

autem femel fopfum obtuliffe , 'fc. vicimam pro peccatis ;

(c. VlI. 27. eonf. c. X. 10.) non opus eum habuiffe, fa»pe

offerre fe ipfum, quum alioquin fzpius , inde bb) a con-

E5

dito

bb) Hic praefupponitur, inquit ad h. 1. BENGELIVS, Chriftum

paílum effe pro peccatig ab initio mundi commiffs, y. I5.

36

m EM

dito. mundo:pati eum oportuiffet ; (; IX. 2z. 26.). femel

igitur tantum eum per vi&timam fuam , (per immolationem:

fui) & quidem in confummatione feculorum-(zevorum:,

av dicoy) manifeftatum elfe.-(ibid. Y. 26.) dicitur etiam

agnus Dei, is.qui (ferat) tollat peccatum emundi; (]oh.1. 29.)

eum peccata noftra i corpore fuo [uf1ulife (dviveyue furfum tu-

factum eum

liffe;) in lignum, in crucem;. (1Pet. .1l. .24.)

efle (a Deo), Jacrificium. pro. peccato. (2Cor. V. 21.) Sunt

effe-

preterea complura ejusmodi dida,.3.) quibus vis

&us , fru&tus paífionis & mortis Chrifti apertius. declara-

tur. Debebat per omnia (per omnes paffiones & tenta-

tiones ) fratribus fimilis fieri, ut mifericors fieret & fidelis

Archifacerdos ad (apud ) Deum, ad expiandum- peceata. po-

puli; (Hebr. 1. 17.) Facta per fe ipfum purificatione (xa-

Sapiz r -cc) vromodjueroc) peccatorum noftrorum ,, confedit. in

ccelis- ad dextram Dei; (Hebr. l. 3. conf. c. IX 14. x Joh.

1.7.9.) lpfe eft (/aesuec) pkbpizfiafio ( facrificium propitians )

pro peccatis.noftris, non pro noftris tantum , fed &. pro

totius, mundi, peccatis ; (.x Joh. 1. 2.) in eo. manifeflatus eft

amor Dei , quod filium fuum unigenitum mifit in mun-

dum, ut effet propitiatio pro peccatis nofiris; (e. IV..9.

1O.)

cc:) de vera hujus verbi.fimiliumque, qu ad officium .fa-

cerdotakf, peitinent, figuificatione fuo loco videbimus.

E

33

37

10.) manifeftatus eft Chriftus, & oblatus (ut victima) fe-

mel a abolitiosem (ic d9sr07:) peccati. ( Hebr. 1X. 26. 28.)

Sunt vero adhuc alia k

oca,. in quibus, quee vis , quis effe-

&us ac fra&us niortis Chritti fit, verbis etiam planioribus,

etiam- PFOPUXS ,

JCBL&IUH

4.) reconciliati: Deo fumus' per

mortem filii ipfius; (Rom. V. ro. coll. Y. rx. & y. x.)

Deus erat in Chrito wzdum( ommes) reconcilians fibi, (aut,

fi vis, Deus per Chritum mundum fibi reconul.a viti)

non imputans 11115 deli&ta eorum;. (2 Cor. V. 19. coll

WQ.I)

in ipfo babemus redemtionem per fongsuinem ipfis dd) , 'remif-

fonem peccatorum, (Eph. 1. 7. fic & Col. L. 14.) Cum fa-

éram ccenam inftituit Chriftus, Ipfe dicit, fanguinem fuum

effundi in remiffionem. peccatorum;

( Matth, XXVI. 28.) pet

fahguinem ipfius nos ju/7/f-ari dicit Paulus. (Rom.V.9. conf.

c.11.24.25.) Procipue vero etiam totus ille locus infignis

Hebr. X.1-18. hucpertmet & quam maxime etiam illa apo-

Ubi

ftoli; axiomatis vim in hae cauffa habens , fertentia :

van[i? peccatorum eft, non eft amplius oblafío pro peccato.

Qu E. AF Hs m

v.18. Tandem s.) infignia funt eriam illa loea, ubi a

ll

Domino ipfo & ab Apoftohs fxepius dicitur, Chrittum. de-

diffé animam fuam (vitam, felpfum) pretium redemtionis (Ad-

3

TQOY )

dd) Hebr. XII. 24. fanguis Chrifti meliora loqui dicitur, quam

Abel:

Sanguis Abel ciamabat àd Deum pro vmdzäïa, fan-

guis Chrifü pro remiffione.

38

X

vgovr) pro multis; (Matth, XX. ag. Mare, X. 45.) dediffe

eum feipfum redemtionis pretium tviÀvrgor) pro omnibus;

C1 Tim. l]. 6.) redemtos nos effe, non auro & argento, fed

pretiofo fanguine Chrifti, ut agmi, in quo nec labes nec

macula ulla fuerit; ( 1Pet.L18.19.) Chriftum redauifé

GEmyóense , lofigekauff) nos a. malediflione legis, fa&us ipfe pro

fobis (yardga)) taledi£i

7io. (Gal.ill: 13.) Pluribus locis non

opus eP,c.r

& xV.

]amiquis 1.) illoru

m dictorum, quae ad primam claf-

fem retulimus, ($. XIV.) fenfus fit, primum videbimus.

Vocula. ézig, pro aliquo ex ufu loquendi communi, ipfius

etiam Sceripturze , fzepe idem eft, ac leco. ac vice alicujus,

fxpe vero etiam latiore fenfu idem fignificat, quod $yxa ,

ceujuscunque rei c2/[/7. Inde & facere aut pati aliquis ali-

quid fro alio (Zz£e vioc;) dicitur, cum illius Jcco 2c vice id

facit aut patitur. Referri eo poteft locus, e2) JOh.X[,50;

Swepe vero generaliore ac latiore fignificatu idem eft, ac

facere aut pati aliquid in ufum illius , illius bono, cujus-

cunque, quod redundare in illum inde poffit, commodi cauf-

fa. Et hoc quidem fenfu adverfarii (S$. XI1I.) phrafin fu-

mi volunt, cum ?hrz']ius pro nolis Cérig iv) paffus & mor-

tuus

ee) Loca ex au&oribus profanis a

fïert FRO?IVS in libro d

e Sa-

tisfacione Chrift. p. 113.

——

39

tuus elfe dicitur.

Maximo tirfTro. commodo fP) paffum eum

& mortuum elfe dicunt, & perum tamen eft, commodum

fatis exigaum, quod morti Chrifti concedunt, quia prima-

rium effectum ei adimunt, fine quo ne illi quidem fru-

&us, quos fupra vidimus, ($. Xll.) vel locum habere vel

recte intelligi aut percipi poffunt. — Largimur etiam facile,

ermulta effe in ipfis N. T. libris loca, in quibus latiore

illo fignificatu vox vz:e fumenda eft; (Toh.XL4. A. V.41.

Rom.XV.8. 2Cor. Xll.10.15. Eph. Hl. 15. Phil.1.39.&c.)

& preeter illa, quae de paffione & morte Chrifti agunt, ad-

modum pauca, in quibus fubítitutionem; furrogationem,

fucceffionem in locum alterius defignat.

Nihilo tamen

minus id fatis clarum eft, & ufui loquendi maxime con-

fentaneum, cum quis dicitür mori pro alio, tradi & dare fe

im mortem pro alio, mortis fupplicium [üfcipere pro alio, ejusmo-

di verbis & phrafibus id proprie dici, quod moriatur, quod

mortem ipfe volens fübeat eam ob cauffam, eum in finent,

ut sVA ILLA MOoRTE ZLeri illi, cui alioquin moriendum

efTet, liberationem impetret. . Sic paftor pro ovibus mori -di-

citur, utne illze a lupo rapiantur & pereant. (Joh. X, z1.)

Eo fenfu id de Chriíto dicitur; (ibid. v. 10. 11. 1. conf,

Joh.VI.51.) MNec quisquam facile, nifi praejudicata ali-

ua

Jf) Ita Cäfechiünus Racovi;?nüä, ; Se. VI. cap. VII, p.(m.)'14

$.

:

4o

qua . opinione impeditus, negare aufit, hune fenfum illum

Í

Alv

ite

rte dicitur , a. Chritum

inpfimis locum habere, ubi d

unum pro omnpibus mmortuum effe,. ut fantuud.m id fit; ac fi

Preterea cum de

omnes -nortai effent, (2 Cor. V. 15.)

- Chrifto'dicatur, non modo quod:?ro mabis fed etiam, quod

N-

pró-peceatis , pro- peccaris. naffris , pálfus & mortuus fit, & fe

T**

ipfuin- (; inortem ) dederit , non

E

'offunt eerte.verba iíta

minus fignificare, quam quod paífus fit mortemque oppe-

tierit,.gg). eum in fiiem; utne nobis ob peecata noftra mo-

riendum- effet , u nabis a mcrtes quam-peccatis uoffris commeriti

Jumus , iberaremur: : ut! MORTE illa. svA. remiffionem pec-

catorum , & liberationem a pcena, que nobis ob peccata

Multo etiam.:plenius

perferenda fuiffet, mobis impetraret.

id probatum dabimus, eum eb perveniemus; ut, quid.ce-

teris illis loquendi formis, Chriftum fe ipfum viétimam pro

bobis obtuliffe, fanguine fuo nos redemiffe, morte fua nos

Deo reconciliaffe &c., fignificetur, oftendamus.

Catechifmus Racovienfis ad quazeftionem : ;,quis igi-

tur horum verborüm, Chriftum pro nobis éeffe mortuum,

fenfus eft?,, Inter alia hzec refpondet: ,,INos propter pec-

ab

cata—no(h'a morti eeternie deftinati eramus, ipfe w£ mos

ea

r

qiS-éyo À ;þuxüv , folius ]ohanglis & ipfius Chrifti. dictio eft,

infiguis & fiepius adhibita. Joh. X. 11. 15. 17. 18: &c.

x

41

ea. liberaret eorumque. remi/fonem mobis pararet , mortem. crucis

fubiit, cum omnis peccati infons effet.,, (Ed. A. ciorocrxxx,

p. 148-)

His verbis falli quis poffet, & exiftimare, fatis recte

Socinianos de e

ffectu & fru&u mortis Chrifti, fentire, fententiam

eorum vel nihil vel parum a.noftra difcrepare. Sed aliter fe res

habet. Non dicunt, moríe fua eum nos a morte zeterna liberaffe,

non dicunt, ipfa morte fuz eum remiífionem peccatorum nobis

araffe h/) ;

fed verbis illis fuis id modo innuunt, effe in morte

t ad fi-

Chrifti aliquid, quod re&e cognitum, prodeffe nobis poffi

dem doctrine Chrifti habendam & ad animi emendationem ,

qu

am deinceps fequatur remiffio peccatorum & liberatio a morte

geterna.

Oftendemus igitur nunc plenius & apertius, quid de

morte Chrifti ejusque ad falutem noftram refpe&u & ufu Socinia-

ni, & recentiores inprimis adverfarii, fentiant; & quam longe ab-

noftrze claffis (S. XIV.) interpretatione.

üf1t a re&a verborum prim2e

$. AUL

Recentiores 27) adverfarii , (

$. XHL) quem in finem: Chriftus

ffe Scri-

mortuus fit, quo fenfu id, cum pro nobi; eum mortuum e

ptura dicit ,

intelligi velint, his Mfimilibusve verbis declarant.

rmaretur falubris ejur do&rina, &

,, Moriendum Chrifto fuit, u? confi

ut omnes homines in unam verze religionis focietatem conjunge-

ret; atque fic omnis illa fuperftitio, ( Judzeorum) quae diabolum

alis gentibus ultorem deftinabat, collabebatur. Joh. J Sio 32

'in Inftitu-

(re&tius forte', v.15.10.), (lta celeberr. sEwEERvs,

tione

hh) De morte Chrifti dicitur, quod per eam

"os liberaverit , quia illius

interventu liberationem confecuti fumus.

Ita Cat. Rac.' verba illa fua

declarat. p. 150.

.

ij) Dammium nunc mi

ffum fäcimus; quia temeritas ejus-& irreverentia

erga Scripturam facram omnes jam limites fupergreditur.

Utinam

vero do&i illi & celebres Viri, qui tam multa jam cum eo commu-

nia habent. manifefte tandem & publice declararent, quid in fcriptis

illius reprehendendqm effe cenfeant , quid abhorreant & deteftentur.

42

ÉD -

C

tione ad do&rinam Chriftianam liberaliter difcendam, p. 523.)

,Deus ipfe vzrég ww (pro mobir) fecit Chriftum piaculum , u£

certi [imur de venia peccatorum, & jam ab iis abftineamus. 2Cor.

V. 15. 21,,/ (Ibid: p 515.)

,.Paulus defcribit oómnes homines

peccatores, quibus venia detur per fummam Dei gratiam, qui

procuravit hominibus dzroA/«gecmw, de qua ex Chrifli illa morte

qublica certi ef/e homines omnes jam pollint. Rom. IlI. 24. 25

7

(ibid. p. 514.) Gal. IIL 3. illud iZeryogdea; non eft, dedit proprie

pretium ; fed ef/zcit, procuravit, prodito illo Dei novo ordime , ut

jam certo fciant hominer, gratiam & benevolentiam Dei maxi-

mam ipfis paratam effe, fi Chrifto re&e obfequantur, plane au-

tem non opus effe legis Mofaicze obfervatione.,, (ibid. p. 516.)

Chriftus (Eph. II. 16.) utrosque , Judzeos & gentes, ad Dei ean-

dem benevolentiam adduxit, cructs fupplicio novae doErine,quam

Deus ipfe fic confirmavit , fidem certam faciens.,, (ibid. p. 517.)

Et hoc quidem modo Vir Celeberr. interpretatur loca illa omnia, in

quibus pro nobir paffus & mortuus effe dicitur, aut morti vel fan-

guini ejus redemtio noftra , noftra cum Deo reconciliatio , peccato-

rum expiatio &c. adícribitur.

Eandem viam infiftit Celeberr;

TELLERVS, eandemque in locis iftis interpretandis rationem mo-

dumque tenet conftanter. (vid. 4m JZórterbuch kk) des N. T. Blut

Chri-

&&) Pauca quzedam ex illo ejus libro híc proferemus. — .Bemltet euch , die

Menchen zu werden, die ihr nach [einem Evangelio [£yn Jollet , fo habt

ihr Friede mit GOtt durch unfern HEvrn. $f Efun. Chriftum, wnd feim

Tod ift die &

H

veulichfte Beflütigung davou. -- -- Das Blut 9 Ejw foll

freulich fo viel feyn, als der Tod d)Efuw; das Blut oder der Tod S Efu

snacht uns vein von allen Sünden, -- -- infofern er ( Efus) durch den-

felben die Lehre von der Beenadigung bey GOtt beftàtiget hat: p. $3.

Alias ob cauffas, quas facile quivis augurabitur, addam verba, quze

fequuntur. —ZJch will nicht f[agen, da[í die Chriften, die diefe Porjtel-

will

lung horten , .fogleith auch diefe Erklárung da?ey dachten: lch

nicht

AA

43

: Chrifi, Erlüfung, Opfer, Verfühnung €c. Zufüze, p. 106. 118.

119.&c.). Dudum vero Sociniani, ne alios jam memorem ,

Ht

Iu

fenfum verborum phrafi

nque, quibus vis & effe&tus mortis Chrifti

primarius defignatur, eodem modo extenuare & pervertere co-

nati funt.

Pleraque ejusmodi di&a hoc unum nos docere, quod

JEfus divinam voluntatem , quam nobis patefecerit, morte fua con-

firmarit. (Cat. Rac. Sect. VI. cap. VIL) Sic e. g. cum Scriptura

ii

lia

ti Deo fimus per mortem Filii ejus, id ita

dicit, quod reconci

explicant:,, Chriftum JÉfum nobis, qui propter peccata noftra

Dei inimici eramus , & ab eo alienati, viam oftendiffe, quemad-

modum nos ad.Deum converti, atque ad.eum modum ei recon-

ciliari oporteat , & ad id faciendum ;morte etiam /ua, in qua

tanta erga nos charitas Dei appareat, uor vehementer impulifjz. ,,

(ibid. p. 152. fq.) Sed de Socinianorum interpretamentis plura

hoc loco non dicemus.

Id unum addimus, quod plures majores-

que fru&us & effe&us morti Chriftüi , inprimis ubi di&a de re-

demtione explicant , adfcribant, (vid. Cat. Rac. Se&t. VI. c, VIL) //)

quam recentiores illi do&rinze evangelicae adverfarii.

R3

$. XVII.

nicht einmal ammehmen, dafií Petrus und Johannes fe /o deutlich als

Paulus eingefeheu , da es awch bey. ihrer. Erleuchtung Grade gab;

Zber auf die Erklàrung kam es auch nicht an, weun mur durch die

ganze Por[iellung der Zigeck, den bejjern kindlichen Gottesdienft anneh-

]

"unig.

$

e€

würdig zw machen, erreicht wurde. p. «4. conf. p. 284. fq. &

Zu[üze, p. Yo6. fq, Et quid tandem hoc fibi vult, quod dicit: /o

viel if gewifi, da]t die bficht des Chrifienthuns. genau dahim gehet ,

alle zu vernünftigen Menfchen zu machen.. /P/. B. p. 148.

iï

it)

Unum modo híc damus locum.

»Mors Chrifti merito poteft dici

falutem nobis conferre, vel eo tantum refpe&tu, quod per eam, obe-

dientiamque Deo Patri przeftitam, fuwmnmam in omnia . poteflatem adep-

tus fit; ac proinde juws, peccata moftra condenandi, ac vita aeterma mos

teandi, plenum obtinuerit.

Jure ergo /anguine [uo mos emi[e , ac ac-

quifiviffe dicitur, ltas, wisso wAT1ivs in Cat, Rac, p. 150.

sT

44

L

223

d

$. XVAL .

Hic igitur liberalium illorum, qui Dominum noftrum nullo

alio nifi docendi munere funéctum effe contendunt, interpretum

fententia eft: ,, Chriftum perfeioris cognitionis Dei & religionis

caítioris au&orem & ftatorem effe; ,,caput fere do&trinae Ejus &

apoftolorum iíto tempore fuiile hoc, Dei clementizm & prolixum

favorem effe hominibus cunctis communem, nec ad Judzeos tan-

tum, aut ünice, pertinere.

Huic do&trinze & Chrifti omni hifto-

ri»,mu) qua illa maxime confirmatur, fi fidem habeant homi-

