KaI600-30_16

as

u

ESDOSDRSUSML

(

A

-

Ü

3

PMPNNE

i

-

Ro

P

w

-

a

2

r

2

-;

d-

CO RUNE

CM

x

r

d

a

E

T E

u A

E

xj

EOE

——

—

P

":

a

—

——

n

—

"

"

—

-

aA AA

-

—

m

r

E

—

Ó À

as

d

-

um

a.

æli.pw

—*

——

-

—

m-

"ii

—

d

2

"M

n

—

x

h

—

——

—

77

v

—

z 4 u

I D

——

-

—

—

— H

x m

—

W a

—

tissetodidaio ibl

"

Fa

3

E

*

-

ki

r

r

*

"

*

w

:z

$*

4

E

"

j

at

-

-

-

Ó

A

Pos

P

*

w

M

1

v

o

p

-—

^

j

**

Éb

*

.

h

"

-

EE

» i

?

A&

*

À

*

-

-

Va p

OE

AA o

Iu Reagt

"m

gt

r

—

E

d

-

x

t

P

*

ó

L:

m

R a

*

d d

Ts

*

R A.

:

*

$

*

Anct

i i

m

ls.

2

P

i

-

s.

TR

A

*

»

AC

K2

A

^

*

ys-- K

i

*

d

M

-

M,

w

À V ass

( d

*

o d

-

*

P

-

" w

PT

:

^

$.

D

À

s

A

M

.

PU us

*

"sl

u

$

-

&

h us .

UE

LY

UE

m

w

A

i

L

i

AA

*

a

.

":

4 uN

&

x

[*

-

-

p

-

-

N

I

,«

-

A

*

-

n

n

1

t

M

j

s

*

^

'3

*

m

)

o t

*

$.

E

d

f

Á

j2

wm.n

E

s.

2 d

*

53

"«

-

:

*

N

Aw

w

-

*

-

*j

T

"

N COW

»

IU

:

*

— F

Mn

a

TA

»

1

Pt

&

E

Ed

*

d.

"

»

$

"

"at

5

W

"iudva

k

......

hr

^

ml.äk

:

iX

m

At

*

:

-

»

Li

.

-

ho

hd

-

-

h.

E

*

.w

-

.H

r

*

*

s

t

a

-

.

o

"

Á t

o

*

»

d

j

»

,m,m

NU X

J

x

a

*

jb

*

ide T

*

E

i.

m

a

-

P

p

* W

r

N

M

Bs

-

H

A.

j2

u

A

4

28

P

d

M

k

$s

-

*

s.

E

z.

a hm

.

"

ET

$

-

j

"

"

x

N s

X,

^

k

*

É

..»

" Vi

v

n

&-

"- q

kv

s

,

E

v*

*

* rwA. us

ey

T.

"

M

&v

a

&

o

4v

*

j*

..U

M r R;

-

Y i«

V

N

s

»

p

A

^

"

r

E

»

ct

T

-

*

^

u

»

*

$ ol

E

.

LE

MPal

- .

*

A^

n n

X

u

[i

E

€

$

125

*

-

M»

LA

L

»

-

É

/VM

x

^

k

M

H

a*

x

-

H

^

9«

z i

.,.,

"m

s

p -

A CY N

—

L

&

d

x

"

À

£

-

s

.

*

n

o

PA

vt

.2

OA

P

É*

»np

WA

m

g

£^

^«

s.

"

^

Wa.

xj

H

»

É

*

P

A

-*

M

*

^

at

*

"i

t^

«

*s

-

(

4,

*

Á

&

**

*

)

z

H

E«

»

p

a

(

25

W.

we

*

^

:

n

du

*

.w

v

,

pE

^

M s

*

a

"

H

M

J«

»

J

r

^

4

v

*

"

,

":

-

n

P.

r*

H

a

m

,

:

W

"

*

^

E

PO

M

a

3

"

*

FR

2xd

«

.

A i

d

AA

3

E

»-

p

*

,

£

€

-

;

-

yd

-

*

MC

^

À

$

nE

j

N

*

"

*

-

*

*

ol

*

..w

»

-

-

d.

&

P

,

:

-

a

-

-

o

n

»

L

-

m

»

E

—

*

w

m

s

p

"

*

l

T

^

-

-

2

"

»

hi

u

P

-

i

UW

» «

b2

»

^"

m

-

.M

* x

A

x

r

"

»?

2

pe^

W

4

*

&

iT

x d n

..

1

.

r

4.,

à

»

»

*

*

*

k

-

*

*

$

NX

"

P

*

*

d

"

ol

:

*

21

H

*

j

^i

*

"

"

^

*

F

P

Á

Mi

d«

»

"

E

s

f

A

M

ó^

5

*v

p

*

-

^

-

a

*

-t

-

»^

s

"

&

d-

*

at

uj

E

;!

€

v

*

-

-

"

*

E

m

j

"

w

-

RE

»*

E g

"

*

.

L4

"

-

&

»

.

E

*

Vs

P

"

m

*

Lv

*

-

.

M

R^

*

P i

-

H

/a

F

iÉ

ET

"

*

*

*

"

L

"

h

p

H

d

o

*

s

»-

*

"

&

-

*

A

$

.

i^

E

E

U w

u

,

i.

—&Á

-

E

Pb

ia

J

E

"

L^

z

i

*

*

T

4 u

LUR

£«

*

"

d

w

-

k

i

L

*

L*

*

v

-

*

-

*

.

p

"

À.

*

""

*

B

F

»

-

«

r

»

$d.

*

&

-

:

Z

*

x

F

*

i d-

v p

P

-

"

-

*

A

n

"

P.

*

-

.v

«

"

d

^

.

p

i

d

1

L

*«

F^ o b

"

M

J

?

ww

$

2*

UR

-

m

"

*

-

*

s

»

hls

"

n

3

*

-

-

*

*

-

"

*

i

r

-

jv

£ W

A

i

"

^

'

j

*

L

"-

*

"m

-

Ls

-

*

*

- ...:.4

j4

*

«

&

"

£

À

1

hi.

-

"!

-

-

*

7

i.

*«

"

a i,

P

um

&t

d'ap ln

*

;

A.

t

p pl gt

H

EM

w

E

"

^

»

nl

j

P

Á

W

;

«

*

.

*

*

»

^É

s

"Á

-

t

"as

M

»

^

"

^

P*

o

-

i

e-

Pu.

»

"

"

"

z

**

BA

*

*

"

".

»

*

a

-

:

E

Al

Ka

-

m

»

*

-

»

"

-

"

a

*

-

*

-

x

p

*

-

"

-

:

) n

diéin

—

v

i

*

E

D

"

$

et

m..

W

k

ye-

*

"

dl

É

"

L

"4

-

p*

u P as

[

E

-

p

--

*4

»

Bo

"

*

v

*

A

"À

"

"

D.

£

»^

-

i

"

^

"

"

&

*

*-

"

-

Áx,

"

"

»

-

»

-

-

n

"

*

D

3

^

P

*

*

-

L

y^

»

Á

^.

F

^

l,

^

*

*

Pv

€

E

[

«

.

d

»

*

"

"1

*

-

&

t

"

-

s.

«

-

s

?

-

-

-

4

*

k

*

-

.

&

:

-

^

"

d.

i

T

&

»

"

z

^s

*

»-

"

N

*

Z

E

J

*«

*

w

--

»

"

,

»

J

-

s

Va

*

*

ia

E

Ya

--

*

1.

-

*

«

m

£.

-

-

w

"

^

-t

*

&

d

»

P.

*

T

4

I

-

T

á

x

^

*

P

À

-

s.

L

m

s

r

-

-

d

*

a

-

«

g

3

"

d

D

-

d

E

.M

:

»:

*

X

y

m

m

ET

x

s assiecia

RE

EC TNEN

um

EX

*

as ORE od

E

DISSERTATIO THEOLOGICA

DE LIBERALI,

SIMVL VERO ETIAM

RECTA,

DICIA M

T

V

Eu

DE MORTIS CHRISTI VI ET EFFECTV,

2ESSE:

INTERPRETANDI RATIONE.

PARS Ina,

QVAM

SVB AVSPICIIS DIVINIS

FERSITATIS EBERHARDINO-CAROLINZE

REC TORE FMNI

GNIFICENTISSIMO,

SERENISSIMO

Ac POTENTISSIMO DOMINO

DOMINO

C .A RO LO

DVCE WVRTEMBERGLE Ac TECCLE REGNANTE

REL.

REL.

(

PROESIEDE

db o 013 2 Y MUSDUE

VSS

^JEREMIA FRIDERICO RE

S,. THEOL. D. ET

PROF. PRIMARIO,

SERENISSIMI DVCIS CONSILIARIO, ACADEMIJE CANCELLARIO,

ECCLESIJE TVBINGENSIS PRZEPOSITO,

ET ABBATE

LAVREACENSI

DIEBFS 25. 26. 28. 29. NO/. MDCCLXXIF.

a

DEFENDENT

M. PHILIPPVS FRIDERICVS ]J/EGER, DENCKENDORFFENSIS.

M. IOHANNES FRIDERICVS IMENDOERFFER , HERIMONTANYS,

M. GVILIELMVS FRIDERICVS LANG, NÜüRTTINGENSIS.

M. CAROLVS GVILIELMVS BLECH, sTvTTGARDIANVS.

A UBN.

M. JOHANNES .JACOBVS ANDRASI, aügLINGENSIS.

M. GODOFREDVS FERDINANDVS SEEGER, WAIBLINGENSIS.

SS. THE(?LOGIJE CVLTORES, ET SERENISSIMI STIPENDIARII.

TVBINGAZ,

LITTERIS FVESIANIS,

E iil

AL

:g

*

n

mTDPN

E

—— 22q

E

—

TL

—

.

E

pI dl —

LE ——

— —

EE

t

z3

:äg

HISEÀ ääïi?

tZM.

d

p

$.

1 E

— —————1

AS

[

MSUS

þd:r'

] I

E

Trr

M

—

AURT

n

v g[*,./

///(/P'

PT

if

IPUNS

)

a-'" /'uav

Wt numuv n («

:

Lf .:!lïbw Nl

"mnm. Ui

Xl2

,

e

l N.D

l,w'

Quem in finem pafï'us pro nobis fitChrittus,

)v

quem przecipue in finem mortuus fit, quze

T

x

m

'(6

mortis lllius vis, quis effectus fit, Novi Te-

ftamenti auctores fetis clare & perfpicue

nos docent, idque tam multis in locis, ut numerum ho-

rum inire vix poffis.

De Jberali horum interpretatione

quum agere inftituerimus , operz omnino pretium elfe

videtur, ut

l.) de liberali Scripturze facrae, Novi inprimis Tefta-

ment ,

interpretatione obfervationes quaedam

generale:

præmlttantur.

A.

$ I

t

1))

5 I

Cum in omni rerum & negotiorum genere hberahs.

agendi, ratio in laude poni foleat, mirum non eft, Ziberalem

ipfius etiam Scripturze facree. interpretationem. fummis lau«

dibus celebrari & noftris his temporibus erectioribus ma-

xime ingeniis commendari [ï:udloüfïlme.

Rec&e omnino & pie adeo dici: poteft, ,,rclrgzom clm-

», [lianz liberalem indolem tam effe propriam, ut, quo eam

,indolem magis aut negligimus aut abjicimus, eo magis

,a Chrifti & Pauli praeceptionibus & divina au&orltate dif-

,cedamus; ad infignia autem illa vitia & funefta maligni-

,tatis exempla propius aecedamus, quze chriftianam reh—-

»gionem publicam liberali ' confeientiad - vehementiffime

Z

, oppofuit.,, 4)

Nec ratione idonea deftltältur fi quis afferat ac paul-

lo etiam feverius contendat, ;, Juäma temeraria, lites va-

;nas, fufpicionés malignas; funefta odia , indigniffimam

j anathematizandi confuetüdinem " aliàque. e]usmodl gra-

viffinia mala, quze variis temporibus tatm late paffim graf-

fata effe ccetusque chriftianos afflixiffe cónftat,' non aliun-

de magm quam éx 1ll1berah & minus ingenua

logiam &

$

tra-

a) Ita Celeberr. seMLERvs in Apparatu ad hberalem N. T. in-

texpletatlonem. Praef. p. 10.

EE

3

tradendi & difcendi r

ati

CVU

one nata effe ; fuperPcltloms zeli

perverfi , horumque fimilinm malorum remedia ex libe-

rali & ingenuo religionis &Theologzæ ftudio repetenda ef-

fe; a6; fi inftitutio vere liberalis locum ubique haberet,

futurum etiam 'effe , ^ ut plures accuratius & incorruptius

,,]uchcare audeant de optima publicze doCtrinze ratione,

»quae noftrs setatis homu.nbus præmpue falubris. fit &

o frugifera. ,

-Ad Scripturam favmm recte mtelhgendam & accurate

interpretandam quibus fübfidiis, quibusve virtutibus opus

fit dudum oftenfum eft a Viris doCliffimis; nunc, libera-

lis ut fit interpretatio, praecipi preecipue atque ita urgeri

fzpe folet, ut exiftimare quis poffet, ea una in re ad re-

&am facrarum literarum intelligentiam omnemque, quze

ex ea pendet, certam diving veritatis & fcientiam «& de-

fenfionem , motentum pon ommum longe maximutns

Neque vero a veritate alienum id eft, fi, quid i? liberalis

interpretatio, re&te definias, &qmbus praeterea rebus in-

ftructum elffe oporteat interpretem mgenuum, perfpe&um

fatis: exploratumque habeas.

$. 1

TrLLERO judice, hoc demum eft interpretem agere

liberalem atque feverum, ut malis doctus effe, quam vi-

A 2

eri $

4

ER

deri, eam in declarando fenfu feriptoris parfimoniam ad-

hibens, qua non omnia dicuntur, qua forte dici poffint,

verum quze fuffecerit pro loco dixiffe;. ut libenter profi-

tearis, a quibus profeceris ipfe, ne cogantur juniores a tui

folius auctoritate pendere,; quzs efít peíis ftudiorum

omnium; ut porro non reprehendas in aliis, a quibus ta-

men ipfe non liber fis; - tandem fi tuis temporibus tuique

ccetus five praeferiptis formulis five confiliis fervire coga-

ris, potius plane ab interpretandi ambiguitatibus abftineas,

tibique foli fapias. FHzec omnia ut loco illo 7) conjunge-

ret Vir doctiffimus , fingulari de cauffa factum eít; nos

ro inftituti ratione in definienda 'interpretatione liberali

preffiores effe oportet.

$. lII

. Ut optimo cuique feriptori & philologo, c) liberale

dicitur, quod liberum & ingenuum decet, libero homine

dignum eft, liberum & honeftum indicat: ita illi, qui, ut

liberalis fit interpretatio, noftra hac setate tam fevere ur-

gent & tam ftudiofe commendant , id maxime requirere

videntur, ut, qui Scripturam.facram aut partem ejus ali-

quam

D) Vid. Viri celeberrimi Præterita in quatuor hymnos Davi-

deos P. IV. V.

: f.? Vid. Jo. Mattheei GESIfERI novus linguze latinze thefaurus.

*

ÉR

i.

$

quam interpretandam fibi fumit, primum quidem fenfum

verborum quoque in loco ita queerat, ut fincero unius

veri reperiendi ftudio & amore ducatur; ut deinceps in eo

definiendo ac publice etiam declarando fue ipfius arbi-

trio 7) utatur, füszque. rationis judicium ac confcientise

dictamen fequatur, nulli ferviliter obfequens humanse au-

Coritati.

Praterea. vero liberalem interpretem eum de-

mum effe arbitrantur, qui non ipfe modo de fenfu loci

cujusque libere judicet , fed alios quoque fuum ipforum

judicium fequi, fententiamque-fuam libere dicere ac publi-

ce etiam declarare patiatur, ita, ut ab omni contra dií-

fentientes odio liber & ab omni malevolentia immunis fit,

nec quemquam, propterea quod aliam in facris literis in-

terpretandis viam modumque tenet, calamitate, contume-

lia, aut ullo alio incommodo afficere cupiat. Hoc autem

jus, hanc fentiendi & de fenfu ac docirina librorum facro-

rum judicandi libertatem omnibus Z/s tribuendam effe,

cenfent, qui intelligendi & judicandi facultate ea fint prze-

ditii, ut ad naturam & rationes rerum perfpiciendas ac

Ponderand

»

as fatis apti jam iïnt, ac fuo etiam modo exer-

citati.

A

llla

d) Servitus eft obedientia fra&i animi & abje&i, & arbitrio

carentis fuo. cicERo, Parad. VI. c.I.

—

Illa animi fui fenfa ii, quorum-hac'in' cauffa ratio no-

bis potlfïimum habenda. eft ,

.his fere fimilibusve verbis

exprimere &106&5' , Cum omnes facrorum librorum lecto-

res utantuf"jüre pari atque eodém; no(ïrxs quidem ftudiis

mgenws opus eít, ut fic 1nterp1€t«,mur , ut maxime ve-

rum eHe Penpmmu &, --- .Liberüm *ft, de illis

rébüs ( quas uuenpia re&te dicere poflumus, quia ignora-

mus) fancte & liberaliter pro fe quemque traCtare, quo-

ti quique fünt ad conjungendos rerum Aoys; non inepti;

eas 1g1tur V

irie, ex confcientize fuae modo;definient; fed

fibi tantüm Jst üon aliis. f) d enami , lllud cavendum eft

pfæc;pue E. mterpretandl réligione, quie ad nos fatis

jufta^fit atque mgenua , difficiles & atroces fimus in alios

arbitri-

g)y"--- 5 Minus ingenui etiam inter noftros re-

hgï

is mimfm folent tantum Theologorum fuperiorum

au&ema dum Vy, us 2i ,,Facde intelligimus , plebem

recte equi- bonorum interpretum . auctoritatem , cumi ra-

tlombus operam dare ipfa non poffit.

Rete igitur etiam

Rata

e) Ita SEMLERVS, in Inftit. ad Do&rinam Chriftianam libera-

liter-difcendam. Proleg.

f) idem in Apparatu ad Lberalem N. E mterpretauonem.

Y2et.

£) Idem, ibid. p. 157.

h) Idem, ibid. p. 208.

"

à -'.' :

j

ftata qtï;edglnï & fh—ma interpretandi ratio poteft przecipi

?

a.focietatis , cujus publici doCtores interpretandi viam

minus tutam. forte.feq,uebantur,.Iïa.tpribus; modo libera

maneant confcientize jura. ;),, --:,, Bonam fidem & inge-

nuam confcientiam , cujus miniftefio multo maxime opus

eft ad liberalem interpretationem, pttainus nobis hoc im-

ponere, ut non perhorrefcamus:aliorum vel atroces fen-

tentias ; modo rei chriftiange & religionis ingenuse profe-

&us & profperos fucceffus adjuvemus. &),, &c. — Jam ve-

ro memorabimus & nos pauca quiedam, quze praecipue

vel obfervare ftudiofe vel folicite cavere liber

:

alem & inf

genuum Sacre Sripture interpretem oportet,

$.

IV.

P.

-

Inter jura pvræþcïpua omnium illorum, qui 1ntel

l

*

igen-

di jam recteque judicandi facultatem habent, illud etiam.

effe, ut, quid doceat Scriptura facra, quze fententia ver-

bis ejus fubjecta fit, quomodo intelligi divina oraeula :de-

beant, ipf/ & quaerant & iudicent , plànum omnino & non

modo re&a» rationis principiis, fed divinze etiam in facris

literis traditze. doctrinze /confe-ntaneum eft, . Imo ut illis

ina-

7) Idem, ibid. p. 187.

&) Idem, in Apparatu ad liberalem V,

T, interpretationem.

p. 141

n

8

AURU

maxime in rebus, quibus anim»e falus continetu;, non

aliorum hominum arbitrium, fed fuze ipfius confcientize

dictamen & rationis judicium fequantur, non Jiberum mo-

do illis, fed & pars officii eft, quod ne negligere quidem

quisquam ita poteft, ut omnis ab eo culpa abfit. Ipfius

etiam plebis quodnam ea in ré & jus & officium fit, du-

dum & folide & graviter oftenfum eft a Viris 7) rerum di-

vinarum peritis.

Enimvero ut certum eft, libertate illa

& jure ipfo.privari.ab ullo hominum neminem poffe, ita

non minus indubium eít, ut cujusvis alius, ita hujus

etiam juris ac libertatis ufum (quod paulo poft apertius

oftendemus) nifi intra debitos limites fe contineat , legi-

busque fuis obedientem fe- praeftet , in abufum verti per-

niciofiffimum.

S. VO

Liberalis facrarum literarum , .atqlïe ingenuus inter-

pres fatis commode dici is poteft, qui ad credendum &

ftatuendum , quis loci cujusque fenfus fit, a fervili omni

obfequio alienus, non hominum aucoritafe, fed rationihus,

quas juftas atque idoneas effe ipfe judicat, adduci fe pa-

titur.

l) Legi a Theologiv cultoribus meretur SAM. WERENFELSII

Differtatio apologetica pro Plebe Chriftiana adverfus Docto-

res Judicium de Dogmatibus Fidei ill auferentes.

-ze

9

titar.. Neque tamen ideo bonus quis & accuratus inter-

pres eft, aut verum verborum , in quibus explicandis ver-

fatur, fenfum affequitur, nifi ea etiam intelligendi faculta-

te & judicii vi polleat, ut ipfis etiam rationibus, quas vel

ab aliis percipit vel ipfe reperit, juftum ftatuere poffit

pre tium.

Poteft vero , etiam liberalis & ingenuus, interpres ;

imo debet omnino, aliorum preftantium interpretum ,

eorum inprimis, qui cum eruditionis tum pietatis laude

jure meritoque florent, auCforitatem ita certe revereri, ut

quod ipíi fentiunt ae publiee etiam docent, non temere

afpernetur, aut invidiofe exagitet; ut rationes, quibus

utuntur, haud indiligenter expendat; ipfamque etiam fen-

tentiam eorum, ut primum fatis gravibus validisque ra-

tionibus munitam eam efle intelligit, haud illubenter am-

ple&tatur.

; Nunquam ego

inquit WERENFELSIVS 7) ,

fuaferim interpreti, ut in re haud parum difficili negligat

aliorum bonorum & fanorum judicium; ne; ut fzpiffime

fit, delicias fuas faciat, ex fingularibus & nonnifi cere-

B

bro

$) vid. Sylloge Differtationum ejus Theolo icarum , P- 486.

lbi & h2ec addit: ftultifflima eft hzec dvrddua , fi quis folus,

À

€um paucis fimilibus, fibi videtur oculos habere, ad intel-

h«rendum librum, qui ommnibus chriftianis ad faiutem ine

zucndls a Deo datus eft.

1o

Wm—

bro fuo, fepe non bene compofito, arridentibus inter-

pretamentis. , Abfit, oportet, ab ingenuo interprete te-

meraria omnis & przeceps novandi libido , & fditllefU.b

veterum quoque Theologorum contemtus.

$. VI

Acerbiffime non raro exprobrari folet Theologis ,

quod. ex fs/femate fuo Scripturam facram interpretentur ; a

1;

liberali autem & ingenua interpretandi ratione nil magis

|

abhorrere, nulli vehementius ac contumeliofius conten-

dunt, quam illi, qui in religione & doctrina chriítiana no-

vari volunt tantum non omnia, fuisque opinionibus no-

vis viam ea ratione parare ítudent.

Sy/Zema 'Theologize dicitur, ubi ea, quae ad Theolo-

giam pertinent, ita traduntur 7), ut e textu Seripturae

facrze originali doCtrinze ejusdem argumenti, qua» fparfze

variis locis inveniuntur, fub certa capita five titulos coJli-

gantur ; colle&ze in umum corpus , ex membris fuis artificio-

fe coagmentatum, redigantur; juftoque inter fe & conti-

nuo mexy proponantur. Eít hzc veri & perfe&i fyftema-

tis

5) Vid. S. Rev D SARTORIZI Pofit. Theol. $. 18. Ed. II. & yo.

DAY. HEILMANNI Compendium Theologi;e Dogmaticee.

s 2

-

iY

tis genuina notio, — Duplici 0) autem fenfu dici Theologia

poteft Thetica feu Dogmatica: altero mobiliori , ufitatiori al-

tero, llo notat Syftema Veritatum de Religione in Scri-

pturis traditarum ; boc Syftema Veritatum de Religione ,

tanquam ex Scer. S. hauftarum a coetu publieo approba-

tum, Non utique illa, fi de jure quaefieris, diffentire de-

bent.

Accidit tamen, ut in facto fzeepe & nimium difcre-

pent; quippe omnes fuam Thefin habent & colunt Se-

€to.

Poteft & errorum fyftema ex. dictis Scripturze

eompingi, & fpeciofiffime partes ejus connecti. Poteft

animus vel nimio fyftematis illius amore, vel certo Scri-

pturas interpretandi typo fic imbui, ut ad Exegefin trans-

latus oracula divina cogat fervire hypothefi. Sspe pre-

pofterum "Thefeos ftudium impedimento fuit errantibus, ne

liquidam e facris veritatem eruerent. ,

Hsec ut funt veriffima, ita planum etiam eft, /yf7ema

T beologice nobiliori illo fenfu diium, e certe, qui, tale id effe,

eognitum prorfus exploratumque haberet, ad fcripturás

facras facilius intelligendas & recte interpretandas plurimum

profuturum effe. . Sciret enim, non poffe ullo in loco-divi-

no-

B23

o) Noftra hic facimus BrirriNGERI, illuftris quondam & Phi-

lofophi & Theologi, verba ex Diff. De natura & legibus

ftudii in Theologia Thetici. S. 6. 5.

CUECEPERSUA MR

norum verborum eum effe fenfum , qui non confentíat

cum doétrinis in fyftemate illo propofitis. ld vero etianr

valet, de quavis cujusvis fyftematis parte, quam quis ve-

ram & ex facris literis legitime derivatam effe certum ha-

bet & demonftratum,

Licet ergo 'Theologo in indagando & definiendo fenfur

locorum Scripturze facrae dubiorum & difficilium wti ea ,

qua diximus, ratione fyftematis fui dogmatibus, non qui-

buscunque, temere & pro lubitu, fed illis, quze vel ex rectae

rationis principiis vel ex facris literis legitime dexivata effe

certum eiexploratumque eft. — Interpretari vero facras li-

teras ex fyftemate fuo fi idem eít, ac, fenfum verborum

quorumeunque hunc illumve effe, ftatuere, credere ; . 9€

pro certo habere i4eo, quia fyftemati ejusve dogmatibus

convenit aut adverfatur, id non modo indignum | iberali

& ingenuo interprete, fed & omnibus interpretandi le-

ibus adverfum effe rectiffime dicitur. Cumq,ue ad legen-

dam & fcrutandam Scripturam facram vix quisquam acce-

dat, quin animo jam conceperit formam ) aliquam do-

Gri-

4) BILFINGERVS, (in Diff. cit.S.8.) ftudium in Theologia the-

ticum quibus legibus regi potiffimum debeat, his verbis in-

nuit: ,, Thefes quidem ex recepta Ecclefize do&rina liaurias;

fed'easdem & infacris paginis quzeras, &.ad oracula Dei

exami.

»)

EOL

vl

13

étrinse a parentibus aut preeceptoribus traditam ; non re«

prehenfionem fed landem meretur, qui eo etiam confilio

Scripturam legit & ferutatur, ut videat, « verbo Dei con-

fentanea fint, quse ante didicit

at fi eo tantum animo

Scripturam legas & fcruteris, u ea, quze aliunde didiciíti,

ex ea confirmes, fieri poteft, ut, graviffimo errandi peri-

culo femper expofitus, tota fzepe via aberres.

Fieri igitur omnino poteft, imo fzepe id fieri, expe-

rientia fatis fuperque loquitur, ut fylemate fao "Theol logi

ad interpretandam facram Seripturam non fatis cireum-

fpe&e, male, inique, utantur. At vero non in eos folos

cu]pa illa cadit

Neque enim minus compertum certum-

que eft, illos, qui dican illam 'Theologis , haud raro ad-

modur infolenter & calumniofe, fcribunt, illos omnium

B 3

ma-

examines,

Si congruant, firmiter teneas: fi videantur dif-

fentire; repetas examen, & circumfpe&um te geras; & de-

1

cifione lentum ; &.ac

L

confulendos peritiores pronum; & in

momento quzítionis perpendendo accuratum ; & modeftum

in ftatuendo; &, nifi errores publici fimul cxltlales fueriut,

caritatis atque unionis tenacem; fi fuerint, ejus do&rinas

emendationem per gradus quaras;

demque fi nulla fucce-

dat, Confclentize & Veritatis ,

quam perniciobe Societatis

amantiorem te ptæfï:es »

Sunt heec praecépta prudentie;

quibus facile alia, etiam graviora, addi poffent.

Utmam

vel hac, ad animum recte revocata, 1011 ;oie obfervarentur!

14

-xee

maxime, qui in Theologia & Religione Chriftiana novari

omnia volunt, in facris libris explicandis /vo fyftemate &

ipfos uti, & haud raro multo etiam magis, multoque

iniquius & periculofius byporbofi , wut dier folet, fervire,

Ipfa principia 7) quorundam, tam dogmatica, quam herme-

nevtica, haud pauca, (cf. $. XI.)illa inprimis, quibus ad fen-

fus feriptorum minuendos & extenuandos utuntur, fi non

prorfus atque omni modo precaria, firmo tamen folidoque

omni fundamento deftituta effe, fatis manifeftum eft omni-

bus, qui jufta ac debita obfervantia facros fcriptores re-

E

verentur & colunt, ac paullo feverius omnia accuratins-

que examinant.

$. VIL

N

Liberalis & ingenui interpretis illud etiam effe re&te

dicitur, ($. IIL) ut, qua libertate, quo jure, in interpre-

k

tando & in dicenda publice fententia fua ipfe utitur, eo

|

alios seque frui, & diffentire a fe, patiatur haud invitus,

lu

Cavendum ei eft omnino , "ne interpretandi religione, quae

ad eum fatis jufta fit atque ingenua, difficilis & atrox fit

2

erga alios arbiter;, ne quenquam, ob diffenfum, & prop-

l

terea quod opiniones ejus vel a fuis fententiis vel & a

com-

q) E. g. de Revelatione, de G«o7risucia ejusque criterio, de Mi-

raculis, de Religionis chriftianee natura & indole, de Per-

D

Y*

fona & officio Chrifti &c.

-ie

Is

communibus Ecclefize fuce fcitis diferepant; vel odio pro-

fequatur, vel verborum acerbitate leedat, vel contumelia,

aut alio quoquam graviore incommodo afficiat, ( S. I1L.)

Cum vero officium hoc recte fapientibus & bonis omnibus

commune fit, ut, quod ab aliis fibi fieri, jure non invito,

cupiunt, id in cauffa & cafu fimili ipfi etiam illis lubenter

& ingenue przeftent, loco ifti communi non immorabimur,

nec ea, quae ad. dilucidanda & recte ufurpanda ejusmodi

przecepta dici forfan non fine ratione ju'ta poffent, longius

profequemur. Una res et, quam hoe loco attingere

haud veremur.

. Ecdlefize noftre Theologis, illis potifmum, qui Li-

brorum Symbolicorum auctoritatem ita, ut par eft, reve-

rentur , qui optimos quoque & eruditiffimos quosque Theo-

logorum, quos fuperior ztas tulit, jufta obfervantia co-

lunt, qui dictis & fa&is illorum, quos novas res temere

moliri novisque opinionibus fuis ingens rei chriftianse de-

trimentum aflerre arbitrantur, paullo feverius repugnant,

exprobrari fzepiffime folent, ac fzepe etiam non fine info-

lentia & faftu, vitia varii generis graviffima.

Exprobratur modo veteribus modo: nofiree eetatis

Theologis ,,acerba fuperftitio; falfa fpecies zeli; avita fo-

»cordia; ignava fyftematis confuetudo; indigniffimum liti-

»gan-

16

zi

,gandi & anathematizandi. ftudium ; improbitas & vehe-

mentia in retinendis antiquoruim decretis & ftatutis; quod

»facro. terrore in futili obfequio homines contineant; te-

,tros effe multorum clamores de periculo religionis ,

Jquam quidem illi videantür proscipue ponere in dimica-

,tione acerrima pro domeftica illaa & tradita a magiftris

, Theologia, projectis cun&tis olficis , qua» fibi ipfis de-

»bebant & aliis prasftare; iftis fervilibus & ignavis ftudiis

,adeo multos plane effe deditos, ut ne legant quidem at-

»que perfpiciant recentiorum eruditorüm audaciores quafi

» Ícriptiones. ,,

His aliisque r) permultis 'ejusmodi. op-

probriis referti funt libri, in quibus de liberali & ingenua

Scripturam interpretandi & Theologiam tractandi ratione

preecepta traduntur,

Sint fuerintque, quod negare equidem nolim , Theo-

logorum vel veterum vel recentiorum aliqui , imo fatis

multi,quos, conftet, non fuiffe ab omni tali culpa remotos;

haud erit tamen facile zequus quisquam, a partium ftudio

alienus, & religiofus arbiter, quin videat &judicaturus fit,

declamatorium ejusmodi reprehendendi genus,tam vagum,

tam generale, tam vehemens, in bonze cauflze patrocinio

locum

£) Conf. Procemium Editoris , le&u. dignifimum in Editione ter-

tia Gnomonis Zengeliani , . 3. .

«

17

loeum non habere; acceufationes iftas tam acerbas & atro-

ces, cum dubium non fit, quinam Theologi impugnentur

ab injuria & contumelia vacuas effe non poffe; criminatio-

nes tam vehementes & ignominiofas nil minus certe quam

nimi, ,,probis & caftis judiciis adfueti, , indicium effe. 'Sed

ad alia magis neceffaria jam progredimur

$. VIIL

Oid fit liberalis interpretatio , aut liberalis & inge-

auus .$) interpres, ab illis, qui vocibus his omnium fre-

quentiffime utuntur, jufta & accurata definitione non de-

claratur. Recte omnino dicitur, debere interpretem ita

in facris literis explicandis verfari & quoque in loco fen-

fum verborum ita indagare, ut fincero unius veri repe-

riendi amore ducatur; ut fuo Jpüus arbitrio & judicandi

facultate utatur; ut, remoto omni fervili obfequio, fuze

ipfius rationis judicium & confcientize dictamen, etiam ubi

publice dicenda eít fententia, fequatur; utque preeterea

(liberali erga alios animo) alium etiam quemvis eodem

jure, eadem libertate , uti & frui patiatur, absque omni

animi malignitate, odlo &invidia, (S.111.) Et fane nihil

in his eft, quod veritati non fit confentaneum; nihil, quod

C

non

$) Conjungl fæplfïime folent:duse illa voces; adhibentur veroe

etiam promiícue, aut & pro fynonymis fere ufurpantur.

18

u

non pertmeat ad interpretis vel jura vel o[ïlua, & horum.

1uidem omnium omnino fummum & maxime neceffarium

illud eft, quód primo loco pofuimnus.

At vero, quod

omnes diligentiffime obfervare; atque illi, qm erectius fibt

ipfi & liberalius ingenium tribuunt, fibi inprimis dictum

putare debent, omni illo, quem modo declaravimus, ver-

borum fenfu elfe aliquis poteft liberalis & ingenuus interpres,

neque tamen ideo fimul etiam interpres vel Ponus vel ido-

neus aut accuratus eft, — Qui fuo ipfius arbitrio, omnique,

qua pollet intelligendi & judicandi facultate liberrime uti-

tur, qui rationis etiam & confcientiee fuze di&tamini tide-

liffime obfequitur, falfos & a mente fcrlptem alienos fen-

fus verbis tribuere, imo graviffimos in interpretando er-

rores committere aeque poteít, ac qui ex aliarum auctoxi-

tate pendet. Poteít interpres ille, vel maxime liberalis &

ingenuus, deftitutus effe ea, qua opus eft, & ingenii vi &

udicii acumine, atque etiam anímum habere praeconceptis

oplmombus fafcinatum; & has ob cauffas fieri poteft, ut

zeque erret, ac qui fyftematis fui theologici doCtrinis ad de-

finiendum verborum fenfum utitur. (conf. $. VI.) Ne ve-

ri quidem amor fincerus & integer, & vividus fuee erga

Deum obligationis, quí confcíentize ineft, fenfus, cum

omni cogltandl libertate hujusque ufu conjunctus, id effi-

cit $

s

— ÀHüÓ€

19

€it, ut mentem fcriptoris verumque verborum ejus fenfum

recte femper affequaris & certo teneas. — Benus & Atcuratus:

interpres is demum eft, qui juftas certasque interpretan-

di leges fequitur & aecurate obfervat; neque vero effe talis

poteft, nifi qui, urius veri amore & ftudio ductus, & 1e-

gum illarum probe gnarus fatisque peritus, & fubfidiis ne-

ceffariis inftru&us, prsetereaque a præ]udlcats opinioni-

bus liber, & eximia quadam eum ingenii vi tuim. JudlC&ndl

facultate praeditus fit.

Non ita illiberali animo fum erga Viros eruditos, qui

nihil fere noftra zetate magis commendandum effe arbitran-

tur, quam Jiberalem Scrlpturæ faerae interpretationem , ut

fufpicioriem cuiquam movere velim, non referri ab illis ad

liberalis & ingenui interpretis vel officia vel ipfam adeo in-

dolem ea, que ad bonam mterpretatlonem requiri vidi-

mus. Et quis tandem vere ingenuum interpretem eum

effe dixerit, qui vel a legibus mterpretandl liberum fe effe,

vel fubfidiis difeiplinarum omnis generis carere fe poH'e

exiftimet? ld vero magnopere velim, ut tirones animum

ad ea, quee diximus, advertant, utque erectiora mgema,

quae plerumque etiam audaciora elfe folent , dlhdentlfï'x-

me fibi caveant, ne, cum in facris literis mterpletandls

üerfantur, cogitandi libertatem in licentiam convertant.

E

Cz

Ca-

£o

Caveant fibi, ne id przecipue & ambitiofe quaerant , ut tt*

liberalium interpretum. numerum referantur; eurent ftu-

diofiffime, ut libertatis fuze ufum iis femper limitibus cir-

eumfcribant, quos falvis & i'n.terpfeta*ndi- & alis divinis:

legibus transgredi non licet. Quanto impatientiores (fuxln:'

illius ]ugl , quod humana auctoritas aliis imponit , tanto

magis, unam divinam ipfius Scripturze facrse. auctoritatem

revereantur. Et hic quidem nova fe nobis offert, alia ad--

huc quaedam, quze ad inftitutum noftrum inprimis perti-

nent, monendi, occafio.

$IX

| Ad mentem /frriptoris cujusvis reCte percipiendam, ad re-

&e judicandum , quse fententia verbis ejus fubjecta

fit, plurimum refert, quid de Jpfo, ejusque , ut vulgo

dici folet, charactere, quid, inquam: de ingenii illius ani-

Ne

mique dotibus fentias, perfuafumque tibi habeas.

temere quis de auétoris ratione formaque fcribendi ju-

dicet, cognita ei effe debere potiffimum eruditionen ejus ,

íngenium & judicium , preeceptum f) eft artis criticae &

kermenevticze magiltrorum haud ignobile, Qui de auéto-

rIS

ciERICI Árs Ctitica; P. II. c. E. De üs,

J) Conf. e. g. Jo-

.qua funt in quovis

fcriptore animadvextenda , ut d'e.- eo

re&e judicare poffimus.

p2 1

zís alicujus (Homeri, Platonis, Ciceronis, Virgilii, aliorume

que) eruditione, judicio, ingenio, nimis maghifice fen-

tit, ei nihil non pulchrum in illo & laudabile effe videtur ;

fi rerum. argumenta fpeGes, multa in.eo. invenire fibi

videtur, quae nunquam ili im mentem venerunt ; fi fti-

lum fpectes, ornamenta , condimenta oratienis , elegan-

tias fingulares effe credit & contendit, qus majori ju-

re ab aliis ad vitiofum & corruptum dicendi genus re-

feruntur. Contra qui nimis tenuiter aut abjecte de au-

&ore aliquo fentiunt, aut male erga eum animo affe-

&i funt, reprehendendi ejus occafionem ítudiofe quze-

runt, &, quod ingenuos w) interpretes omnium maxime

dedecet, vel manifefte vim: verbis ejus facimnt, ut fen-

fus tandem fuis opinationibus congruentes tribuere illis

poffint. Sed fatis eft, breviffime hzee, cum nulli non nota

fint & indubitata, attigiffe, Valent vero ifta multo etiam

magis in Scripturarum Jatrarum interpretatione.

ObK. Quodfi ad liberalis aut ingenui hominis indolem :

euni varius admodum & multiplex harum vocum, vel la-

tior, vel ftrictior, fignificatus effe poffit, illud etiam re-

feras, ut debitum cuique honorem & reverentiam luben-

€ 3

ter

us

.&) Si vox eo fenfu fumatur, quo e. g. Vir ingenuus idem eftac

qui germanis dicitur, eim ehrlicher und recht/chaffener Manm.

22

£e-£ & fincere, fine tergiverfätïone & invidia, tribuat, ut-

que ftudium atque operam omnem adlibeat, nequid agat

aut cogitet, quod juítz alterius dignitati & auctoritati

adverfum aut in eum ullo modo injuriofum fit, fua fpon-

te patet, quo modo erga /acrorum librorum auttores affe&tus

elIe debeat vere liberalis & ingenuus eorum interpres,

$ X

. Ut inlibris Novi Teftamenti, de quibus nunc ferme

