KaI600-292_38
author: Bosque, Jean Nicolas

—— V‚—w—

. Q. D. B. v.
DISSERTATIO INAUGURALIS JURIDICA

RETROACTIONE
CONDITIONUM & TEMPORIS.
C NU A M
DEO SOLOPRESIDE
E X DEC R E T O
ILLUSTRIS FACVULLVATIS JURIDICX
IN ALMAARGENTORATENSIUM

UNIVERSIITATE.
PROLICENTIA

SUMMOS IN UTROQUE JURE HONORES

ET PRIVILEGIA DOCTORALIA RITE CONSECQUENDI:
DIE XVI. JANUARII A. MDCCLVIII.
X* I. E MNIFNRUDITO XIIM EE AMMIIMI IIEZICIT

JIOANNES NICOLAUS BOSQUE,
ARGENTORATENSIS.
A. A. L. L. M A G I & TE R.

H. I. Q. C.

—
—

4RGEFNTO R ATT,
Typis FRANCIS CI CHRISTYMANN, Excellentiſſ. Regii Adminiſtri
in Allſatia Iyragraphi. D

D. E. O
OPTIMO MAXIMO,
VPATRIE,
PARENTIBUS

A T QUE

A MLCIS

—

Falſum eſt, quo tegitur id, quod factum eſt: vanum,
quod fiert non poteſt: Käctum, quod non eſt
factum & fteri potuit. Donat. in Eunucho.

DISSERTATIO
INAUGURALIS JURIDICA
. D E
RETROACTIONE CONDITIONUM
ET TEMFPORIS.

§. I.

ICTIONIBUs jura gaudere, variæ Juris
Juſtinianei Leges (a) diſperſim poſitæ
dilucide abundeque nobis demonſtrant,
dquæ id quod factum non tegunt, quæ-
. Egqque non afferunt, quod fieri non Potuit
id vero quod fieri potuit, quaſi factum eſſet, æqui-
tatie cauſa proponunt. Exempla ſunt bonorum poſ-
ſeſſiones a Prætoribus () liberis emancipatis, aliiſque,
() qui de Jure civili ſtricto ad defuncti ſucceſſionem
venire non potuerunt, conceſſæ: item 2 Fublicia-
2

na (1) bonæ fidei poſſeſſori rem, antequam plene uſu-
cepit, amittenti contra minore jure poſſidentem com-
petens? & Actio reſciſſoria; (e) qua petitur, ut uſu-
capio completa reſcindatur, quaſi facta non fuiſſet.
Et aliæ plurimæ : inter has autem Retroactio, quam
alii Retrotractionem vocant, temporum & conditionum
non minimum in Jure locum obtinere mihi videtur;
quam ob rem de illa quædam ex Jure Juſtinianeo
diſſertationis inauguralis loco in ſequentibus paragra-
phis notare mecum conſtitui.

(a) V. g. in traditionibus tacitis, L. 2. f. procſocio & aliis longæ
manus, L. 79. ff. de Solut. L. I. . 2 I ff- de Acquir. poſi. brevis
manus, G. 43. Iuſtit. de R. D. L. 15 ff. de K. C. l. 18 f. de
Aecquir. poſſeſſ. ſimbolicisque traditionibus, . 44. Iaſt. d. t. L.
74. ff. de Contrahenda Empt. In tacitis Hypothecis. t. t. in
Ouibus Canſis Pig. Vel Hypoth. In Actione inofficioſi Teſta-
menti, L. 2. ff. de Iuoff. Teſt. in Privilegiis, L. 14 &. ſcientes. Cod.
de J. J§. Eccleſ. &c. &c.
(b) Velut nobis t. t. Iaſt. de Bon. poſſeſſ. clare exponit: præſcrtim
G2. Inſt. eod.
(& Aliæ bonorum poſſeſſiones aliis præter emancipatos liberos
4 a Prætoribus conceſſæ, Eid. S. 6. Izſt. d. t. L. pen. §. I. de Bonor.
Poſſ. ſecund. tab. Add. STRYCK. tract. de Succeſſ. ab Inteſt.
Diſſert. 9. c. I. 2. 3. 4. & ſeqq. ubi plurimas ejuſmodi Bon.
poſſeſſiones pulcherrime explicatas invenire licet.
() Utpote vi cujus Uſucapio a potiore jute poſſidente im-

de Aäct. L. I. ff. de Publ. in rem act.
(e) Econtra in hac fingitur Uſucapiens propter Domini legiti-
mam abſentiam nunquam uſucepiſſe. §. 6. Iaſt. de Aäction. L.
30. pr. & §. I. Le ult. F. Ex quib. eanſ. maj.

pleta eſſe fingitur contra minore jure poſſeſſorem. §. 4. Inſt.

De
lspr⸗
ſuntia
ventu
rium
djici
tionen

prout
rmet
eſſe y⸗
la: g
Ron,
Condi
bilise
nome
(a)

n
ma
gue
der
W

Dene ulu⸗

tem com⸗
Ut Ul-
on fuillet.
io, Joem
Pditionum
i videtur;
püſftiniane
6sParagre⸗

Alis longe
,. . ieſs
ClisFs
Muul.
hecis d in
ſcion Tehh-
ſämen Cu.

it, graſenin
(vorosetos
„§ 1.de un.
eſlmoch bon⸗
poligente imn⸗
ten 5

Donmi len⸗

WKr
§. II.

De Conditionum retroactione acturus quædam de
illis prænotanda exiſtimavi. Eſt autem Conditio circum-
ſtantia quædam negotio humano adjecta, a cujus futuro
eventu ipſum negotium pendet : (a) inde, cum prima-
rium conditionis requiſitum ſit illud, quod actum, cui
adjicitur ſuſpendat, inque futurum conferat, condi-
tionem in præſens adjectam ex eo, quod negotium
prout exiſtere vel non exiſtere intelligitur, ſtatim in-
firmet vel ſtatim ratum faciat, nullam conditionem
eſſe volunt Jure-Conſulti. (5) Eodem modo, cum
illa, quæ in præteritum adjicitur, ſive extiterit, ſive
non, ſemper effectum conſequitur, quaſi extitiſſet, ()
Cconditio vera dici nequit: uti nec conditio impoſſi-
bilis abſolute talis ſive naturalis ſit, ſive civilis, conditionis
nomen meretur () in ultimis ſaltem voluntatibus.
(4) 6. 4. Inuft. de F. O. l. 54. ff. de V. §.

(b) UrPIAN UsS in l. 10. §. I. ff. de Cond. Iaſt. Quamvis hic
Jure-Conſultus conditionem in præſens non plane tanquam
inutilem rejiciat, in d. l. pr. ff. d. t. Quare ob defeéctum pri-
marii conditionis requiſiti conditionem talem nullam eſſe:
quoad infirmationis vel ratihabitionis vero effectus conditio-
nem eſſe, exercitii gratia defendo: præſertim cum SCLZVOLA
im L. 80 ff. de Cond. & demonſt. & PAPINIANUS in L. 120
ff. de V. O. ſolummodo ideo nolint, ut noſtra nomen habeat
conditionis, quia in futurum non eſt collata.
() d. k. 10 G. I. ff. d. t.
(d) Non enim habetur pro adjecta, & ita utut impleri ne-
queat, non vitiat, ſed vitiatur. §. 10. Iaſt. de hared. inſt. ſe-
cus in contractibus. L. 31. f. de V. O. & §. 11. ift. de Iiutil.

6
S§. I I1.

In meo ergo themate illas conditiones, quæ in præ-
ſens vel in præteritum adjectæ ſunt, vel impoſſibiles,
omittam; tantum de illis, quæ in futurum impletæ
ſuum progignunt effectum, vel actibus inter vivos vel
ultimis voluntatibus adjectæ, hoc loco diſſertaturus: il-
las tamen non excludo a diſſertatione mea, quæ qui-
dem impleri non poſſunt, ſed non ſtat per eum, cu-
jus intereſt, quominus impleantur. Conditiones in
futurum collatæ quandocunque exiſtentes retrotrahun-
tur ad tempus contractus facti. Ponamus emptionem
venditionem ſub conditione perficiendam, exiſtente
conditione utriuſque contrahentis hæredes quaſi jam
ab initio perfecta emptione in præteritum obligantur,
(a) ita quoque cum fructus futuri emuntur, venditio
intelligitur tunc facta, cum contractum eſt negotium,
(⁶) & ſi venditor egerit, ne naſcantur, aut ne fiant,
ex empto agi poterit.

(2) Ita teſte Paulo, in lege 9. . 1. verſ. Quodß exrtiterit. f-. de
Per. & comm. rei vendit. Proculus, Octavenus & Pomponius,
emptoris eſſe periculum aiunt, adeo, ut hoc decedente hæredes
ejus obligati ſint, d. l. S. C. I. vers. quodſi pendente. p. d.t. cum
hi defuncti perſonam repræſentent, imo una eademque per-
ſona cenſeantur cum defuncto.
(?) L. Nec emptio. 9. pr. ff. de Contrab. empt.

S§S. I V.
Quemadmodum itaque emptio ſub conditione con-
tracta, ea deficiente nulla eſt: ita impleta conditione
perfecta eſt, & conſequenter periculum ad emptorem

*

ejuſque h⸗
Pendente
ejuſyeher

eimporente

duffteit en
perierit,
Gati ſapra
omnino
heceſſe eſt

(4) D.!
(9) /,
Ar1

In iis De
Citione, eſt
letinal,
büs dimin
Anteuam .
elt penint
communi
Nengiori,
Nſtaz
fone re
debit,
enptore,l
Uerit, ilnd

1) 1. 35.

in giem

Ein Re.
oſlibiles,
impletæ
Vivos vel
turus: il
quæ qli⸗
eum, el⸗
tiones in
rotrahun-
nptionem
cx'Nente
gwaii jem
hligantur,
,vepclitio
egotium,
ne funt,

nt. ſ. 4
ONNONNS .
mmeinttedes
at. Cun

mmade N⸗

ſone con⸗

7
ejuſque hæredes pertinet. ( § III.) Quam ob rem, licet
Pendente conditione res fuerit facta deterior, emptor
ejuſve hæredes acceptare tenentur rem, eodem, quod
tempore negotii initi contractum fuit, pretio ſoluto. (a)
Sufficit enim rem adhuc exiſtere. Si vero res plane
perierit, venditoris proculdubio periculum eſſe lau-
dati ſupra affirmant Jureconſulti: () quia, re prorſus

& omnino non extante, fictio retroactionis ut pereat,
neceſſe eſt (&).

Ca) D. l. 8. §. 1. vers. Jſane. F. d. t.
() D. l. 8. . 1. vers. ſ. bendente fy. cod.
(?) Arg. l. huic. 15. §. I. F. ad Leg. Aquil.

In iis porro caſibus, ubi emptoris, extante con-
ditione, eſt periculum, ihi etiam commodum ejus fo-
ret in caſu, ubi res tali modo vendita augeretur, ſump-
tibus nimirum venditori, in rei conſervationem factis,
antequam traditio ſequatur reſtitutis; (a) cujus enim
eſt periculum, iſtius etiam commodum ( eſſe debere
communi axiomate edocemur: econtra vero, ſicut
venditoris eſt periculum, re durante conditione pror-
ſus perdita; (&) ſic quoque venditor pendente condi-

tione ali rem tradens fructibus medii temporis gau-

debit, (2) & emptor non poterit eam uſucapere pro

emptore; (e) quamvis, ſi hic quid forte pretii jam ſol-
verit, illud condicere valeat ( F).

(4) L. 3 8. §. 1. f. & . ben. Cod. de Act. empt, l. I5. pr. f. de
in diem addict. *

. 8
(5) L. 7. prin. in Ff. ff. de Per. & Comm. rei. vend.
(«) D. l. 8. K. 1. verſu ſi pendente ff. d. t.
(4) D. l. 8. §. I. Veri. quod ſi pendente. ff. eod. Idem reſcripſe-
runt Impp. CAR US, GAEINIS, N UMERIAN US AAA.
Rimulo ſupplicanti, in l. 6. in f. Coai. de Palct. inter empt. & vend.
() D. I. 8. §. I. d. Vers. ff. d. t. Add. l. 2. S. 2. Pr. F. pro empt.
& I. 4. ff. de Add. in diem.
); D. 1. 8. §. 1. 4. vers. F. d. t. Adld. l. 41. in F. Fde Cenerak
empt. & d. l. 6. Cod. de Pabt. inter empt. &ö vend.
§. V I.
Quod modo dixi de conditione in futurum adjecta
(quæ ſuſpenſiva dicitur) non in totum quidem, ſed ali-
quo tamen reſpectu affirmari poteſt de conditionibus
quibuſdam reſolutoriis emptioni venditioni perfeciæ
adjettis: utut enim reſolutiva, quæ negotium perfec-
tum per accidens infirmat, non tam conditio, quam mo-
dur vocari queat; attamen non impletus iſte modus
facit, ut fructus ab emptore percepti iterum reſtituĩ
debeant, quaſi nunquam perfectus fuiſſet contractus,
idque de addictione in diem ſaltem & Lege commilſ-
ſoria, non vero de pacto de retrovendendo verum eſſe
& natura horum pactorum diverſa & Leges (a) de-
monſtrant.
(a) De addictione in diem. v. gr. ſi quis meliorem conditio-
nem oblaturus veniat, emptorem, qui non vult jure, quo
gaudet, Protimiſeos uti eandem offerendo conditionem, om-
nes hactenus perceptos fructus, impenſis pariter in tem adhi-
bitis ipſi a venditore ſolutis, huic reſtituere debere probant
l. 6. pr. & l. 16. f-. de Amddiktt. in diem. Niſi, ut ſupra eodem
o. jam monui, primus emptor eandem, quam poſterior,
offerat conditionem; tunc ille jus præferentiæ habet. l. 7. l. 6.

Vetro
bs (a
Nibus ſi

()1.
tior
ali
condi
condi
Pore,
e
II. Si
Cond
tri

4

len telciiſe⸗
4NUS AAA.
r. F. roen.

Fese Cuntral.
14.

rumm adſettn
Zem, ſelldl⸗
PNtonibus
oni Pettetie
Dtiatn perter⸗
io, Qwemino-
s te wodis
terum eliul
ſetcoNtaclli,
Lege commtni⸗
6o verunn 6

.

§. 1. ff. eod. conſequenter & rem emptam & fructus huc uſ-
que perceptos retinet: plus enim, quam eandem conditio-
nem, adjicere primus emptor non obligatur. L. 9. f. od. arg.
Quod fructus Lege commiſſoria non impleta ab emptore quo-
que reſtitui debeant, demonſtrat l. . f. de L. Commiſ,.
Quod demum pactum de retrovendendo attinet: emptor vendi-
tori quandocunque vel intra certum tempus pretium reſtituenti
iterum vendere cogitur. l. 2. C. de Palct. inter emp. & vend.
I. 12. f. de P. E. Non vero fructus interim perceptos: hos
enim retinet, quia fuit Dominus. STRVYCK. ad Lauter. cemp.
lib. 1 8. t. I. de Contrah. empt.

Retroactio conditionis etiam locum in ſtipulationi-
bus (a) obtinet; imo & in diſtractibus, (6) ſolutio-
nibus ſub conditione factis, effectum ſuum producit.

() I. Si nimirum debitor uni creditori ſub conditione, ſtipula-
tione facta, rem hypothecaverit, & pendente hac conditione
alius eandene hypothecam accipiens pure eidem credidit,
conditione illa interim exiſtente, potior erit primus creditor:
conditio enim ſemel exiſtens perinde habetur, ac ſi illo tem-
pore, quo ſtipulatio interpoſita eſt, ſine conditione facta
fuiſlet. L. II. S§. I. . 9. pr. & §. I. f.. Qui pot. in pig. G
Pypoth. l. 26. ff. de Stipul. ſerv.
II. Si filiusfamilias ſtipulatus ſit ſub conditione ſibi dari, &
conditio poſt emancipationem extiterit, ex ſtipulatu actio pa-
tri competit: quia in ſtipulationibus id tempus ſpectatur,
quo contrahimus. PDAULUS in l. 79. pr. ſ-. de E- O. d. l. 26.
in ſ. f. de oripul. ſerv. l. 126. pr. ff. de F. O. l. 31 ff. eod. &c,
(“) L. 16. f. de öolut. & Leberat.

1I0

S. VIII.

Nec teſtamenta retroactionem conditionis exiſtentis
excludunt: puta, ſi miles deceſſerit intra annum poſt
miſſionem non ignominioſam privilegiatum, teſta-
mentum jure militari, etiamſi poſt annum inſtitutio-
nis conditio demum extiterit, valet. (a) Hoc tamen
de Legatis ſub conditione relictis dicere non audeo,
quia Leges impletam conditionem nec ad mortis teſ-
tatoris, nec ad teſtamenti facti tem as retrotrahunt. ()
Quare autem hoc ſecus ſit in legatis, ac in contrac-
tibus in noſtro hic allato caſu, DIONVYS. GOTHOF.
varias affert diſparitatun rationes: (e) ego illi, quam
ex BAL DO, aliiſque laudatus author attulit, ſubſcribo:
nimirum: quia contractus duorum conſenſu perfectus
majorem retro vim habet, quam legata; quippe quæ
unius tantum perficiuntur voluntate & relinquuntur.
Eſtque hæc eadem, quæ Legiſlatores, alio tamen ſenſu
movit, ratio, cur conditionem impoſſibilem contrac-
tibus adjectam (4) velint, quæ illos vitiet; non vero
ultimas defunécti voluntates. (e).

(a) §. 3. vers. Quid ergo. Iuſt. de Mil. Teſt. l. 28. pr. f. de Teſt.
Milit.
(b) L. an. §. 7. Cod. de Cad. tol. JUSTINIANUS enim Impe-
rator A. oratione, qua Senatum Urbis Conſtantinopolitanæ
alloquebatur, inter alia §. 7. ſic dicit: expectari opoytet con-
ditionis eventum, ſub qua fuerit derelictum & ut tunc cedat
legati dies, CUA VEL. CONDITIO WPLEATUR,
PEL DIES INCER TUS EN IITERII. Add. l. 5. ff.
Quando dies leg. ced. cui conſonare videntur l. 41. 4. 10 5. F.
de Condit. & Demonſt.

)
(0)

.

in
ad
0).

Veri
nibus
conditie
tatibos,
ſiper e
MINUS
impleri
()
dar⸗
ſ
10

24

8 exiſtentis
Gnum poſt
Im, telta⸗
jaſticotio⸗
Hoc tamen
non audeo,
mortis tel-
rahont. ()
in contrac⸗
60THO.
i, qoam
ſublcribo:
ſü perteliis
gunppe gue
elnquumur,
tamnen ſenſi
emn contta⸗
1; In ſeld

lr.'hull.

W enimImn⸗
linrinopoſuns
ſorn Opinni Con-
K mr Cls
ltAT/,
.4l. L/I.
1Auo. f.

In nota ad 1. 78. Flte I.
. 5 ** . ISit.
E 41. Uac aen Tibrlar. L. 7. En. F. 0.
inpocili Fwertve ſolum iute lgene uc de dendore
adjicitur. 4. . 7. F. a. 7. jech, non vero de illa, quæ acgerzre

Verum, li
. ice .Z .
nibus H æque in legatis, ac in ſtipulati
conditio tum in N obtineat, nihilominus urſo⸗
tatibos, & Præ ctractibus, tum in ultimis tamen
ſi per um P . ib in, legatis pro impleta olun⸗
minus im e jus intereit gon impleri ſ abetur,;
impleri on ſe : (4) aut ſi Per eum, Cujn interen
2 et, quominus impleatur. n intereſt

(2) Sic, ſi per eum, qui p
i ſier, Wnmitn qui promiſerit ſub conditi
ſet, cerr. Idem: ea impleatur, Plkcho ie 8 ern ſ.
Tolet. L. 161 . legata & hæredum inſtitutio impleta eſ-
24. Pr. Véy. . . e K. Z. Z. 50. . 85. 8. 7. ff. nes Herue
84. K 1 F. ne exemplit ſi de Cendit. Deo, . .
*1 4 eod. &c. .pr. in f. f. de Contrah. Empt. & l pe.
* 1 Ti 1 * 0
tione, ſi io deen⸗Nrwi legata ſint quoad viver ſi
nus Begor 8 neborit gereret & per eum on ii ub condi-
rare: legatum fid . VIUS pnollet eum ulteriu 4 er-
conditionem implevi eicomiſſumque debetur Ti ns admnint-
1 S Fic- impleviſſet. L. Mævia. 13. ff. de Amd: . 6
AI. Si v 2Z eg.
dio verba tellemern. ita ſe habeant: uat H
17 ati eſſetis, alimenta De! e ini S Clau-
egata ſint-

& oſtea ( .
poſtea Claudius Juſtus moriatur, Imperator ANTONAAUS

12

PIUS liberis Sextiæ Baſzliæ ſupplicamibus reſcribens cogi- 3 tempore
tationem defunctæ Sextiæ interpretatur, ut & poſt mortem Patris,
Juſti eadem illis præſtati voluerit: ejuſmodi enim ſcriptura Vim ſua
ĩta accipi debet, ut neceſſitas alimentis præſtandis perpetno ma- Cmnibo⸗
neat. L. Gajo Ho. I3. §. Imperator. I. ff. de Alimentis vel Kei. (
Cibar. leg.
III. Si Scjæ centum legata ſint ſub conditione: ſ. Filio nup-
ſerit, legatum debetur, ſi Per eam non ſtet, quominus illi (2)
nubat. D. In Teſtamento. 3 1. Vers. Wam cum. f. de Condit. in
& Demwonſtrat. Idem reſcripſerunt Inpp. SEVERUS & AN- 1
TONINUS A. A. Alexandryoſupplicanti in L. I. Cod de Inſt. & 1 f
Sabſtit. Simile quid ſecundum hanc Juris Civilis regulam lat⸗
quoque ſtatuit IN NOCENTIUS III. in c. 22. X. de Sponſa- Muum
libus. Dona
Uti & IV. ſi a marito uxori annua legentur ſub conditione: S
um filio habitet: legatum uxori debetur, licet negotii cauſa tris
de medio diſceſſerit. Modo conſilium ſecum filium habendi, con
retinuerit; non enim omne momentum, ut cum liberis ſit, Per
exigendum eſt. POMPONIUS iz L. 8. ff. de Cendit. & De- An
monſtrat. polk
Idem V. eſt, ſi hæres inſtitutus ſub conditione: Ri decem de- a
derit, paratus ſit numerare, & is, cui debentur, nolir acci- biri
Pere. L. 3. F. de Condit. Inſt. L. 14. & Le, Zulianns. 86. fl. de 15.
Cond. & Demonſt. Adine
N tit g
X. e
* .
Porro & fictio retroa ctionis a LL. admittitur in 4 16.
tempore. Ita donationes ab initio non adeo validæ, nin⸗
morte & ſilentio donatoris confirmantur, & ad tem-
pus donationis factæ retrotrahuntur, quaſi ab initio “ N
Valuerint. (a) Ita ratihabitio (2) patris contractum, ſe

au eliud negotium ſine juſſu factum confirmat, quaſi mi

ibens ohgi⸗
poſt mortem
im ſripuun
erpetmg .
Hliemit lel

Elis my-
lnominus ili
F. d Cudlt.
S& AN-
A deh.
ili tegulan
Lcuſr

ditione:
nepoti calla
un abendl,
m lbetis ſt,

Muält. Dre

Shen e⸗
, noli acl:

. S.fc⸗

nittitur in
e0 Validæ,
A 20 ienn⸗
nrrolhn,
a, Onii

13

tempore facti negotii jam valuerit: ratihabitio enim
patris, aliuſve, a quo negotium quoddam dependet,
vim ſuam pro ratione circumſtantiarum retroactivam in
omnibus contractibus, judiciis, imo & maleficiis ex-
ſerit. ()

(a) L. Donationes. 2 5. Cod. de Donat. inter V. & U. Idem eſt;

ſi pater filio aut filiæ ſub poteſtate ſua conſtitutis donet. a.
L. 25. Cod. d. k. Aädd. L. Donationes. 31I. &. Pater, qui ſiliæ.
2. f-. de Donat. & l. mortis canſa. 29. ſ. de Donat mort.
canſ. Atque hæ donationes retrotrahuntur tum quoad domi-=
nium, tum quoad fruétus. L. de Fruttilus 197. L. 19 ff. de
Donat. inter V. & U.

(⁵) Si v. g. fliusfam. mutuum acceperit quidem ſine juſſu pa=

tris, ſciens autem poſtea pater ratum habuerit, hic tenetur
condictione mutui qod juſſu: ratihabitio enim mandato com-

paratur. LE. alt. Verſ. neceſſe enim. Cod. ad Senatus C. Maced.

Attamen in nuptiis ab initio ſine conſenſu Patris contractis,
poſtea ratihabitis non eandem L. L. Rom. vim concedunt ra-
tihabitioni retroactivam: volunt enim, ut tempore ratiha-
bitionis demum valere incipiant. Pr. Inſt. de Napt. Zuntt. l.
13. §. 6. F. ad Li. Zul. de Adalt. Quamvis hodie conſenſum
ad inchoatas nuptias retrotrahi verius exiſtimet Hopp. ex aliis
tit. de Nupt. Arg. A. l. alrx. Cod. ad Senatus. Maced. ut pote
quæ generaliſſime loquitur.

(æ) In contractibus. d. l. alt., Cod. ad SCzum. Maced. Add. I.

16. §. 1. f. dAe Pignor. l. 44. §. 1. f. de Uſncap. cap. Ratihabi-
tionem. 10. de K. E. in 6to. In diſtractibus; v. g. ſi procura-
tori falſo ſolutum ſit, & dominus, quod ſolutum eſt, ra-
tum habeat, debitor liberatus eſt, ex eo, quod ratihabitio
mandato comparetur. Exemplo eſt quaſi procurator, qui de-
ficiente procuratore, abſentis litem conteſtatus eſt: ſi Do-
minus deinde litis conteſtationem ratihabuerit, videtur res in

B 2

14 .
judicium retro recte deducta, L. 56. f. de Zudic. Idem puta de
defenſore. L. II. C. 7. in f. ſf. de Except. Rei jud. In malefi-
ciis quoque ratihabitio mandato comparatur. L. I. S. Sed etſt
quod aliut. 14. . de VEi & Vi Armata. E. Hoc jure. 1 5 3. §.
In Maleficio. 2. ff. de R. Z.

§. X I.

Retrotrahitur quoque ad tempus mortis hæreditatis
aditio. (a) Eodem modo agnitio () legeti & ejuſ-
dem repudiatio (4) ad tempus aditæ hæreditatis redu-
cuntur, quandocunque etiam ſecutæ fuerint. Nec
Jus accreicendi locum retroactioni denegare ex Legi-
bus (4) perſpicitur.

(a) L. 54. ff. de Acquir. vel Amitt. Haæred. l. 138. l. 19 3. F.
de K. Z. Ita ex hac retroactionis ratione ſervus hæreditarius
ante aditam hæreditatem olim recte ſtipulabatur hæredi fu-
turo. L. ſi ex re. 2,8. §. ult. f-. de Stip. Serv. Eodem modo
hæredis familia funeſta facta intelligitur, licet poſt tempus
hæres extiterit. d. l. ex re. 29. & 8. alt. ff. d. t. Porro Uſu-
capio cæpta a defuncto Poreſ ante aditam hæreditatem im-
pleri, & medium, quod ante aditionem interceſſit, tempus
hæredi ad implendam Uſucapionem prodeſt. L. NWunquam.
31. §. Vacaum. 5. L. 44. &. Wondum. 3. ff. de Uſncap. Alius
ejuſmodi caſus videatur in L. Si exheredatus. 10. . ad &Crum
Sillan.
(b) L. ſervum ſilii. 44. §. I. f. de Leg. I. l. ſ legatum. 80. f.. de
Leg. Z.
(æ) Nimirum : ſi legatarius repudiet legatum, viderur res legata
retro fuiſſe hæredis. d. L., ſervum filii. 44. §. I. f. d. t. Inde
legatarii legatum repudiante legatæ pecuniæ in mutuum da-
tio ante repudiationem jam facta, valet. L. Proinde. 8. F. de
K. C. aut ii hæres ſervum legatum manumiſerit, moxque

Niqu
Si nimir
ſe non pe
ſi poſtes
ſi fac
ſictio rece
er Ra,
0d non
quo dam-
adlhuc e
ferrem;
LMwis, d
obteſtor.

C4) .
6) 15

en panade
Inmleſr
. aß

eredltatis
& ejul.
s kelu⸗
int. Nec
ALegi-

l iozf
Heteditzins
j heredifu⸗
Ddem mn00
volt tens
Pono Elr
Aen in⸗
ſ, es
, Mangul,.
.ACun

en. dofec⸗

urteslege
F.At. Iu,

1

urnumn

1
repudiet legatarius, retto compet
numiſſ. Vind.
ſcendi caſus vid. in L. Si domeinus 17. §.

(4) Huſus juris accre
1. & lh, Titio. 3 4. 6um. l.lſeq. ff. ad LE. Aciunl.

8. X I I.

ovi operis retrotrahitur-
ciare impeditus interim

it libertas. L. 3. f. de Ma-

Aliquando etiam nuntiatio n
Si nimirum novum opus nun
ſe non poſſe nunciare teſtetur, quæ teſtatio facit, ut,
ſi poſtea nunciaverit, retro ædiſicatum deſtruendum

ſit, facta quaſi repetito die nunciatione. (a) Eadem
ſictio recepta eſt in damni infecti cautione, dum ſcili-
cet illa, poſtquam adverſarius miſſus in poſſeſſionem,
ob non præſtitam cautionem reducitur ad tempus,

uo dammi infecti primum caveri debuit. (⁵) Plures

adhuc ejuſmodi retroactiones præſertim temporis af-

ferrem; ſed, cum aliis quoque mihi vacandum ſit ne-

gotiis, hæc, ut ſufficiant, ea, quæ par eſt decentia,
Obteſtor.

(a). L. 5. §. quis ipfi. 7. F. de O. n. N.

(b) L. Si fnita. 15. F. em videamus, 3 I. F. de damno infelto.

16

Coο X& μ1Ĺ’ 1RIA
Ex IURE CIVILI.

Adtiones adjectitiæ qualitatis non Junt
veræ alttones.

I I.

Adlio de peeulio tantum intelligenda eſt
de peculio profectitio.
II I.
Quamvis adlio tributoria etiam ſit de pecu-
lio, tamen etiam propter peculium diſtinguitur
ab actione de peculio.
I V.
Quidquid facimus lege prohibente, id ipſo
Jure nullum eſt.

Eri Stipulatio alt alius Contractus nullus

ſit, etiam ea, quæœ tali contraétui adjecta ſunt
nulla ſunt.

Livet
juliee de

EX

on ſunt
gende

jdeyeen.
ſmn tir
inguiin

,il

s nullu

17
V D

Licet aclus ipſo jure nullus ſit, tamen a

judice declaratio nullitatts peti debet.

EX IURE CANONICO.

Matrimonium ſine conſenſu parentum ini-
um Jure Canonico non eſt nullum.

II.
Matrimonium ex errore circa ſubſtantialia
initum quidem nullum eſt, ſed reconvaleſ-
cere poteſt. .

1II.
Uſuræ gquincunces licitæ ſunt.
1V.

Anatociſinus autem illicitus eſt, ſecuti &
padtum antichreticum.
V.
Caput XIX. X. de Uſuris intelligendum eſt,
guod Gregorius LX. ſempliciter illum uſura-

nium vocaverit, qui a debitore recipit aliquid

18
ultra ſorten etiam Saerigri in ſe periculum.

Poteſt quis ſemet in eligere.
EX IURE FEUDALI

Feudum non eſt ſaulla „ſed DVominium
utile.
I1.

Si Vaſallus alienare velit Feudum, non

ſemper ſiu Hicit conſenſus Domini.
I. I I.

Poteſt Dominus Vaſallum in Feudo novo
zta inveſtire, ut Pro vetert ePutetur-
I V.
Sed Feudum non ita poteſt confirmare, ut

novum fiat.
V.
Feudum etiam poteſt poni in re noſtra.
V I.
Laicus ettam poteſt concedere Feudum
eccleſiaſticum.

S. D. C.

Kahſen

[20 n

0
V

†
X

R

18 19

17

O Salance Q

15
P
3
53

16

Focus

N

◻½
—

12

11

10

2

S
W

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

ℳ Copyright 4/71999 VXyMaster Gmbh wwW.Xymaster. com

Q. D. B. V.
INAUGURALIS WURIDICA

D E
ROACTIONE
DNUM & TREMPORIS.
C U A M
OLOPRESIDE,

DEC RETO
FACVULLVATIIS JURIDICA

KRGENTORATENSIUM
VEKRIJTIIATILE:
LICENTIA

UTROOQUE JURE HONORES

POCTORALIA RITE CONSECUENDI:=
JANUA RII A. MDCCLVIII.
PPDIZOEUAIEVAMIMNI CG IIBEICIT

NICOLAUS BOSQUE,
ENTORATENSIS.

H. L. Q. C.

sEE

G ENTO KR& ATTI
CHRISTMA
in Allſatia Ty

3
NN, Excellentifſſ. Regii Adminiſtri
Pagraphi.