KaI600-2902
author: Rivinus, Johann Florens

UI II ag Bs i o ET 47 HH UE EEE

m LR

p

:

——

——

T

e

Caftto»c€ ..

LUUN

J LECTORI BENEVOLO

$ P BA

. D. IOH. FLORENS RIVINVS.-

PO PQ

ho NU

7

»,,Qlyäe

m

——

*

".

QUD. RVK

L

Votiescunque olim apud Romanos debitores

grande aes alienum conflaverant, creditores be-

neficio et permiffu praetoris poffeffionem bo-

norum ad certum tempus , poft, facultatem eli-

gendi vnum plerumque enumero creditorum,qui

bona obaerati etiam fübhafta diuenderet, Maeiftri

nomine ihiïg

nitum,impetrabantFERAND.ADDVENSISex-

licat Lib.IH.in Tit.de f

ucceff.q

ude fieb. per bon.vend. quo alludit

CICERO in Ep

ifl.ad Fab.Gall. L.VIT. Fam.Ep.25.inquiens: ma-

num de tabula;magifter adeft.apud quem etiam carmen magiftri,

loco profcriptionis legitur. Venditiones iftae per multas amba-

ges,variosque circuitus fiebant,fiquidem cognatis praeferebatur

creditor, et inter creditores is, cui maior pecunia debebatur .

L.de fuec. fabl.qu. fieb. per bon.vend. cuius fücceffionis veftigia ex-

tantin L.60.ff.de padf.et L.16. ff-de reb.aut.iud. poffid. Sediftae bo-

norum alienationes iam dudum füublatae, et poteftas vendendi

bona per executionem occupata, vnice iudici eiusque officio

vindicata, qui in. profcriptionibus publicis, venditoris vices,

absque omni tamen euictione füftinet.

Et fàne fübbaftatio-

nis via in pignoribus iudicialiter captis alia nulla tutior, nulla

fecurior,

uaecunque enim bona iudice autore venduntur;

perpetuo penes eum, cui füb haftaefolennis arbitrio iudex ad-

dixit, iure dominii manent, et repetitionis facultas in omnem

intercipitur aetatem /. . C.de fid. et iur.baflae, — Inprimis Saxo-

nici pientiffimae memoriae Legislatores, mirum in modum,

in praefcribendo ordine fubhaftationum fuere foliciti.

At

cum variis artibus ac fraudibus publicae venditiones in plu-

rimos annos protraherentur, tot tantaeque nullitates circa

proceffum hunc, quotiescunque forma prae(cripta vel in mini-

ma parte neglecta, emergerent, retroque acta nulla efficerent,

totque excitarent motus, qua dere euoluendi Dd. Saxonici in-

primis IOH. PHILIP. T».de fubbaffar. Auguftifimus nofter

Auguftus, pro füfpiciendo fuo in moras temeritatesque iudi-

cum ac partium odio, in Ord. Proceff. veuifa. er. Emend.. coar-

&anda effe cen(uit fatalia fubhaftationum, proinde abrogata

prorfus

—

P

rorfus generali profcriptione, et fublato iure primae licita-

.

tionis

ad Tit. XX XLX. G. 14: et 1y. terminüm quendam per-

finienidum, et poft

eiritorium, quo indicto actum fübhaflationis

vltimam horae XIL campanae fonum auditum,'ei qui maius

pretiam obtulit, rem immobilem adiudicandam fanciuit ;. ap-

pofi

taenim hora,femper coniputatio fit de momento ad mo-

thentum. IOH. CAROL. ANTO

NELL. de zenzþa?'ä legali

1. IV. C.2. n.14. et hoc iure hactenus vfi fumus. Verum enint

vero data lege novae pariter

inueniuntur fraudes , fiquidemi

Legislatoris cef-

rés riorrvndiquaque éx intentione Sacratiffimi

fit, et tantum abfuit, vt iuxta L. 9. ff-.de publ. et vedig. calor

animos licitantium ita inflaffet vt círca horam decimam àüt vri-

decimam iüftum aliquod obtuliffent pretium, quin potius emto-

res,miferorum debitorüm bonis inhiantes, extremum temporis

momentutn, vItimumque propemodum fonum expectauerint,

attequam licitum aliquod conftituerent, vnice folliciti, quomo-

do alios áftutia praeuenire poffént: nonnulliquafi aliud.agendo

in loco iudicii commofantes, an. fortaffe ex anguftia et rno-

mentoó temporis lucrum aliquod obueniret, expectarunt : quane

doque affeífor vel officiális quafi e machina, improuifo modo

vltimum licitatorem egit: iisin locis vbi certus horologii

vfus non eft; adeoque clepfatnmium adhibendum, non raro

circa. horam completam, et quando vltima arena emiffa dici

debeat, lites excitatae: faepius in longinquos annos et tetmi-

nos dilata fuit folutio vt plarie impoffibile fuerit, durante fub-

baftationis fatali interufürium computare, etde maiori füm-

ma certi quid definire, quo ipfo factum, vt viliffimo quando-

et quafi ^nihilo bona acquifiuerint, et fic: con-

que pretio,

€iuis damno, repagnante omnino caritate chriftiana,

ex fpoliis

et ruinis aliorum fe locupletari, haud erubuerint, virtutis glori-

am itíeo quaerentes, quod alterum fecurum mirifice deceperint.

Adeo fauor publici boni, in odium reipublicae degenerauit, vt

debitores maxime vero creditores , non fine querelis difceffe-

rint, nullam certe nouo poffeffori diuinitus exorantes felicita-

téni, reliqui veró honefti, qui ad actum fübhaflationis conuene-

sant et vt plus offerrent parati, de

territi fuerintet impediti, non

aliter

aliter quam

aflutia artibusque adhibitis quidquám effici pofíe

Irruentibus bifce indies fraudibus, et afflictis noua

cernentes.

calamitate creditoribus atque debitoribus , merita fuccurren-

dum , fincero enim animo agendum in fübhaftationibus

CARPZ. AJyl. Debit. ad inéir. red. C. IT. pof. 44. n. 1865. et

remouendum eftin rebus, praefertim publico nonmineé contra-

P?ï?.

VAiAA

endi priuile-

hendis, defraudahdi aut tamen impune circumu

gium, ne pofleffionibus viliori pretio diftractis,licitans plus ex

gratid, quam debitor

aut maffa concurfus ex pretio confequatur,

P

fu

bhaftationis publi-

etenim perquam iniquum, vt fub nomine

cae , locus fraudibus felinquatur , et poffeffionibus viliore di-

ftractis,plus exactor ex gratia,quam debitor ex pretio confequa-

cur L. 16 C. derefc.vend. cui trifte laribus auitis carere et anti-

quà praedia deuolui ad extran

»os, aut fatis lugubre, maiorum

imaginesnon viderefixas aut reuulías. Z. 22. C. de admin. tur.

Hinc MARC. ANT. SABELLI fumm. diuerf. tract. Tom.

IV. verb. fubbaflatio n. 11. exiftimat, meliorem conditionem

offerentem , etiampoft perfectam fübhaflationem, et candelam

extinctam admittendum effe, cum propterea res publice expo-

natur,vt plus offerenti detur aur. boc jus porrechum. C. de $5. Ec-

clef. : Quapropter fortafle ere creditorum foret, vtdies fubha-

ftationi definitus vlterius quidemferüaretur, atnon ftatim vlti-

mo campanae fono refonante, et prima fübhaftatione finita em-

toriresomnino addiceretur, fed denuo auctioni fübiiceretur, ad

explorandum;in quis forte exiftàt qui alterum eumque vltimum

licitando vincere vellet. Etquidem non modo priores licitato-

res, fed ecqui

libet extraneus ad vberioris pretii adiectionem in-

7

AC

diftincte admittendus, ex mente DIC

A&5

ia

H

ET.et MAXIM. ia

L. 4. C.de fid.et iur. baft. fifc. quae noui pretii acceffio non qui-

demhorrida, ceu in L. f. C. de feriis appellatur, fonora tamen

praeconis vel circulatoris aut actuarii voce, ad notitiam adftan-

tium perferenda, et pinguius pretium, tribus diftinctis vicibus,

adhibita certa et praefcripta formula, cum aliquo laxamento

123

£

310

u

temporis

prociatr

i

id

ndum, tamdiuque fi

i

uis augmentum pretii

profeffus fuerit repetendum foret, donecq

ui vlterius progredi

vellet, deficeret, ficque terminus auctionis pulfu tranfigeretur,

vt

VT

vt quafi in fufpenfo maneret prior fubhaftatio, nec 1 anteriori

emtori, fi forte pinguior non haberetur, poenitentiae locus re-

linqueretur..«— Sicapud Batauosadieclio pretiiin ipfo addictio-

nis die admittitur, donec figillum de cera fit fublatum, quod et

in Galliis paffim receptum. Mechlinae,tefte CHRISTINAEO

7n. L. L. Munic. Mechl. Tit. VI. avt.2.2.16;.— Elapfo demum to-

to die adiudicatur res venalis expofita, ei qui plus obtulit, et fta-

tutum Exii effe commemorat M. AN'T., d

. 4

e-AMAT'IS Decif,

LXVII.n.10, vt venditio

publica füfcipiatur tribus bannimen-

tis, plusofferenti. Inprimisexoptandum foret, vt omnes res

pignori captae ex fententia VLPIANI. L. rj. $. r. ff. de-ve :ud.

praefenti pecunia, non vero vt poft tempus haflarium argentum

foluatur,diftrahi poffent, fic enim formula praeconiiinforo Ro-

no: Omnia veniunt,cui

que licebunt;praefenti pecunia. DYON.

GODOFREDVS ad

d. L. [t.1. etrefpuere videntur venditio-

nes publicae fidem de pretio habitam ; at enim vero feculi noftri

calamitofà conditio,et defectus nerui rerum gerendarum, inpri-

mis quoad res immobiles maioris pretii, aurea ifta tempora no-

bis non pollicentur, adeoque licitatores, qui diftinctis terminis

folutionem promittunt,plane arceri nequeunt,fed iterum obui-

am eundum machinis et calliditatibus , adeoque non in decem

viginti pluresque annos differendi termini fed nullus ad licitatio-

nem admittendus foret, nifi dimidiam partem pretii in actu ad-

iudicationis, ad quem fpatium Saxonicum füfficere poffet, alte-

ram partem fingulis annis, folutione tamen vltra fex aut ad extre-

mum octo annos non dilata, numeraret vna cum intermedii

temporis víuris. Itafane varii illi motus, qui intuitu Leübni-

tiani et Pinkeriani calculi, quis nempe eorum ia computando in-

terufürio praeferendus, agitati hactenus fuerunt, et adhuc füb

iudice haerent, ceffarent, nec lis ex lite, aut concurfus ex con-

curfu oriretur.

uidquodllicitatori conquerendi ius non eft,

quippe qui rem ftatim confe

quitur et fructus percipit, in quo-

rum compenfàtionem vífuras inter

medii temporis foluere non

ambiget.

Haefitationem infü

per inducit nouadifpofitio Ord.

Em.ad Tit. XLIT.$. 7. vi cuius

obrefiduum pretii, nifi referua-

tum fuerit dominium, aut iudicialis hypotheca conüituta,ompc

1us

ius praelatiorfis denegatum, imo potius in vltimam claffem re-

miffum, adeoque nouo concurfü exorto, peffima conditio prio-

rum creditorum relinquitur.

Y

Quapropter admiffa licitatione

iudice ex officio, expreffa hypo-

in terminos , intuiturefidui à

theca fchedulae adiudicationis inferenda , quod eft iuris Roma-

ni, fiquidem iuxta L. 15. $1. 3. ff- de re iud.ius pignoris non prius

dimittendum,quam (vti in Florentino legitur,et corpori glotfa-

sfatium , praeferendum,) creditoribus fue-

to,quod habet Sar.

rit fatisdatum. conf. Dn. LEYSERVS Medit. ad ff. M. 256.

". 3.fq. . Quanquamres quoad bona feudalia füb hafta vendita,

inquorum oppignorationem quoad dimidiam partem aut duas

tertias, vt dominus directus confenfum impertiatur non fuaden-

Pariterallicerentur ma-

dum, variis implicita videatur dubiis.

gisemtores et citius verum pretium inueniretur,fi ei qui para-

tam pecuniam offert, vnum aut duo pro centenis praemii quafi

loco cederent.

Aut enim emtor fincero animo acceffit,

et antea de nummis comparandis cogitauit, aut frau-

de acquirere ac in tempore fültim beneficium quaere-

re cupit, tunc profecto fatius foret, eum ftatim repellere,

quam poft vulneratam caufam remedium quaerere. Solent ta-

bulis auctionariis,aut libellis, quibus res venales praefcribuntur,

pretium fundi fübhafta vendendi , ex fide aeftimatorum defini-

tum adiicere,quod iuxta 7..16.C.de Refc. vend. Dd.defiderant,vid.

SABELLI d./.2.6 — Sedifta defignatio vt plurimum, vix di-

midiam 'partem veri pretii attingere füeuit, quare reticenda

potius valoris notitia, fiquidem tempora non rebus, fed res

temporibus feruiunt, et nulla res pluris aut maioris pretii eft,

quam prout emtorem inuenit, ac triftis hactenus nos edocuit

experientia, prétium iftud a peritis rerum fuggeftum, non raro

inlicitando negligi , remque viliori pretio, mediante fübhafta-

Profecto illi, qui aningum in acquifitionem rei

tione acquiri.

venum expofitae intendunt , fpreta taxatione follicite in quali-

tàtem et conditionem rei et redituum quantitatem, adhibira

oculari infpectione, inquirunt, in feudis vero maioribus difhici-

le aeque ac inconfuetum , iuftam, rebusque proportionatam

ittitur.

acftimationem fübiicere, igitur res aleae tantum. comm

Deni-

Denique iudicialibus quondam et officialibus conftitutióne SE-

VERI ec AN TONINI Z.46. ff- de contrab. emt. nifi, vti IV-

S'TINIANVS loqui amat £.. 1. C. de contr. Iudicum. fpecialem

numinis, hoc eis permittentem, diuinam refcriptioneni merue-

rint j. L.2. & 1. f. deadmin.ver. ad ciuit. pert.. interdictüm erat;

vel per fe vel per fuppofitam perfonam emere, alioquini non tan»

tum infirmato contractu rem amittebant, fed etin quadrupium

tenebantur, conf. £..46. ff de Iur? fifci. .. Licet autem hodie pra

quilitate temporum non penitus arcendi fint iudices et ofhicia-

les, camen his nonalirer facultas licitandi indulgenda,quam fi di-

miffo loco et fede iudiciali,fe coronae extraneorum iungant. Sa-

nearticuli hiomnesfingulatim legibus non contineri, nec prae«

videri potuerunt Z.12.].de Leg.. Exoptandum igitur, et a Proui-

diffimo noftro Augufto certius expectandum, vt ea quae in dies

nafcuntur incommoda,et in contentionem veniunt quacftiones;

pragmaticafanctione fuppleantur.

Hoc pio voto praemitfo in

ublicum iterum producendi veniunt Vir? Iuuenes Illuftr.

vof. Praenob.ac Clariff.

vGene—

DN. AVGVSTVS GO'TLOB

L. B. de SEYF FERTIZ

DN. OT'TO FRIDERICVS de POSERN, Equ. Mifa.

DN. M. AVGVSTVS FLORENS RIVINVS, Lipf.

DN. M. IOHANNES BAL'THASAR FABER , Lipf. :

DN. IOH. CHRISTOPH. PRAETORIVS, Neoft. Varifc;

DN. CAROLVS GOT'TLOB WEIDLICH, Rochliz:

DN. ERDMANN FRIDERICVS FINGER, Sorau.Lufat

DN. ERNEST'VS HEINRICVS BOSE, Lipf:

DN. CAROLVS LVDOVICVS MYLIVS, Lipf:

Qui fingulis diebus Saturni, pro valuis publicis fignificandis, lïo-

ris matutinis librosfequentes nouem Pandectarum XIIL vsque

ad XXL ad ductum Sclioepfferi, meo moderamine publice tue-

buntur, alternisque vicibus opponentium partes exornabunt;

Adquos actus difputatorios frequentandos, veros lurispruden-

tiae cultores delicias fuas rogat atque innitat Praefes. Dab. Do-

min. IIX. poftT'rinit.-A. R. S.. M DCC XXVII.

LITERIS IMMANVELIS TITII.

L od

——

—

—

—

asss

REU

—

——

—

—

—

—R um

d

U

R

AR

san

3

5

PO PQ

—

—

:

AX

g

üy

À

2

iz

*X

!

x*-

p RAR MR CRIES OE BG

sss

D. IOH. FLORENS RIVINVS

LECTORI BENEVOLO

N

j

.H

)

x

m

Focus

EHN

Balance

1

2

3

4

5

6

T.

8

10

11

12

13

14

um

Y

Z

'ä/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset