ceat creatorique ſuo complacere ac ut ita dicamus debi-
tum conetur exoluere Quod nobis conſiderantibus ac
ſepenumero memoria repetentibus quanam potiſſimum
uia aggrediamur quod creatori noſtro gratum reipublice
ac ſubditorum noſtrorum ſaluti atque utilitati conduci-
bile uideretur tandem ſuccurrit nil melius atque ad bea-
tam uitam conſequendam aptius Immortalique Deo ac-
ceptius ne concipi quidem poſſe quam bonarum arcium
atque diſciplinarum ſtudia quibus ipſum Deum noſſe
ſolum colere ſoli obtemperare erudimur ſedula diligen-
cia atque concertatione perſequi Atque quo ea in ter-
ris noſtro temporali dominio fubjectis uigeant in hys-
que boni ac ſtudioſi Juuenes imbuantur inſtituantur do-
ceanturque pre omnibus enixeque curare. Non hys ac-
curata templorum edificia atque ſtruéturas non denique
beneficiorum eccleſiaſticorum fundationes preferimus
Nam ſatis evo noſtro decus crevit eccleſie Conſtatque
ſolum acceptabile Deo templum eſle pectus humanum
Summumque illum omnium rerum opificem plus Inno-
cencia atque ſanctitate hominum quam templorum Ma-
gnificencia letari Atque ea parum ad beatitudinem con-

ferre ſed ita duntaxat Deo placere ſi quis puram caſtam-

que mentem in ea ipſa intulerit quam profeéto nulla
uia atque arte melius neque compendioſius quam ex li-

terarum eruditione conſequi poterimus Qua de re per-
moti

re
l

0⸗-

e 21½

moti publicas Scolas atque Uniuerſale diuinarum huma-
narumque ſcienciarum ſtudium In terris noſtro tempora-
li dominio ſubjectis erigere atque cooperatione IIluſtriſ-
ſime principis & domine domine Mechtildis Archi Du-
ciſſe Auſtrie &c. genitricis Nec non IIIuſtris domini
Udalrici Comitis In wirtemberg & Montepeligardo &c.
patrui noſtri fundare curauimus In quo doctiſſimorum
uirorum conuentus celebrari rudesque adoleſcencium ani-
mi erudiri atque inſtitui poſſent Ad cujus quidem fun-
dationem ſatis oportune ſe locus Inſignis opidi noſtri
Tuwingen offerebat cujus amenitatem agrique fertilita-
tem atque aeris ſalubritatem plus oculis contemplari
quam a nobismetipſis commendari placuit In hoc
itaque tam præclaro atque ameno opido Auctoritate
Sanctifſimi In chriſto patris ac domini noſtri domini
Sixti diuina prouidentia Pape quarti atque Sacroſancte
Romane ac Uniuerſalis eccleſiæ Gubernatoris publicas
Scolas atque Generale optimarum artium Studium ere-
xXimus atque fundauimus Cujus felix curſus Sub decem
Doctoribus Quatuorque liberalium arcium Magiſtris ca-
thedras in ibi regentibus compleret quorum tres ſacris
theologie libris atque ſcripturis intenderent Tres itidem
qui ſacrata pontificum Jura que canonica uocant reſolue-
rent Duosque Legum ampla uolumina eorumque diffi-
cultates enodarent tottidem In Medicinis qui ſalubri cu-
ra morbis corporibusque mederent humanis Quatuor in-
C 3 fſuper

22 Se E .

ſuper qui liberalibus artibus intenti cauſas rerum atque
naturas ſubtili inueſtigatione perquirerent Ut omnes fi-
Xis atque ſufficientibus prouiſi ſtipendys In omni facul-
tate gratis legendo ne quis inopia diuiciarum ad notio-
nem ueritatis impediret aſcendere ſolerti ſtudio atque
diligencia ſingulis facultatibus præeſſent Inſuper ut ha-
berent ſtudioſi adoleſcentes in quo ſpem reponerent at-
que bona fiducia premium laborum ſuorum expectarent
Eandem Uniuerſitatem plus quam triginta Beneficiorum
collatione dotatam condignis Emunitatibus atque priui-
legiis laudabilibusque inſtitutis plurimum decorauimus
Vos igitur bonarum arcium Studioſos uiros Vos omnes
præſtantis animi Juuenes uereque ſapiencie amatores
qui uirtutis atque ſciencie ſemitam ingredi Veramque
beatitudinem conſequi deſideratis ad hanc ipſam acceden-
dam frequentandamque hortamur & inuitamus Non dee-
runt uobis qui & doctrina & auéctoritate animos ueſtros
atque mentes informent ac ad erudiendam inſtituendam-
que litteris ac bonis moribus uitam quottidie uos melio-
res reddant Ex quorum eruditione facile emergere atque
ad altiores dignitatum gradus ac faſtigia aſcendere atque
conuolare poteritis Et ne Vobis tam fructuoſum & lau-
dabile bonum diutius differatur hujus nouelle plantationis
fanſta ac felicia inicia a doctiſſimis Viris in omni arte
diſciplinaque principiantibus ad proximas Kalendas Octo-

bris expectate atque fuſcipite deinceps in omne eunm
A

M
der

den

W
Uni
Cn
Dühi
ſntili
bopt
min
tnt
Srin
Nive
g
tite
N

⸗

s

„r e eee 23

Ad laudem ſummi ac eterni dei tociusque celeſtis Curie
progreſſura atque perpetuo duratura Datum In Vrach Sub
ſigillo noſtro preſentibus ſubimpreſſo Anno domini Mil-
leſimoquadringenteſimo Septuageſimoſeptimo Menfis July
die Tercia Indictione uero Decima

§. 20.

Es doͤrfte aber auch dem Leſer eben nicht unangenehm ſeyn,
nach oder neben demſelben auch die Mayntziſche Stiftung aus
denen Wuͤrdtweiniſchen Subfidiis Diplomaticis zu leſen, man⸗
che Gleichheit zwiſchen denenſelben beeden zu bemerken, und ſich an
dem Stil ſelbiger Zeiten zu ergoͤtzen.

Litteræ ab Archiepiſcopo Miethero publicari juſſæ, queis diem ape-

riendi ſtudii generalis Moguntini determinat.

Dietherus D. G. ſanéte Moguntine ſedis Archi- Epiſcopus, ſacri
Romani Imperii per Germaniam Archi- Cancellarius ac Princeps Elector,
univerſis & fingulis Chriſti fidelibus ſalutem in Domino ſempiternam.
Cum multa divinitus a Majoribus noſtris inventa atque inſtituta funt,
nihil tamen preclarius & ſacro-ſanéte fidei Catholice honorificentius &
utilius, publicis ac privatis rebus commodius, otio, paci atque ſaluti
populorum ſalubrius, quam quod Clariſſimorum & Doctiſſmorum ho-
minum conventus publicos ac ſcholas congregari celebrarique volue-
runt, ut teneri & rudes adoleſcentium animi omnis eruditionis & do-
ctrine ignari atque expertes, ne dum virtutibus, quibus bene beateque
vivendi rationem acciperent, inſtituerentur, verum etiam litterarum co-
gnitione & preceptis ſapientie imbuti ac edocti, religionem divinam pe-
rite conſtanterque docendo, dignitatem & præſtantiam rerum publica-
rum fapienter adminiſtrando ac populi ſalutem prudenter conſulendo
Orna-

3.

24 . e

ornarent, augerent atque conſeryarent, quorum ſapientie „fidei, pote-
ſtatisque chriſtiana religio, res divina, cerimonie, ſacra, animarum ſa-
lus, jus, imperium & orbis terrarum gubernacula, vita, libertas, are .
foci, curatio corporis, bona fortuna, domicilia, res denique familiaris
committi credique poſſint; quis enim unquam melius, ſublimius, aeu-
tius atque preſtantius contra Athenienſes ſeculi Philoſophos in Ariopa-
gon aut in ſinagoga contra legis divinæ prevaricationes, quam precla-
rus & eximius gentium Doctor Paulus diſputavit atque diſſieruit? aut
quis hereticorum intricabiles nodos ac verſutias, prudentius atque poten-
tius contudit, diſſolvit & penitus disjecit2 Denique ad Majeſtatem veri
& fingularis Dei cognoſcendam & adorandam, devios ac errantes popu-
los facilius atque ſapientius revocavit, commonuit, incitavit, ac creſcen-
tis Eccleſie fundamenta firmius jecit & fundavit, quam Divorum Docto-
rum auctoritas2

Quamdiu porro divinus honor, ſacramentum vere fidei, act pietas,
moderatio, conſtantia, juſtitia, quibus veluti tenaciſſimis nervis ac vin-
culis Chriſtiana respublica tenetur ac ſolidatur, in noſtri evi hominibus
permanerent, niſi ſapientiſſimis & fidiſſimis ſuis monitis atque inſtitutis
divine legis periti in pecteribus hominum tantarum ſemina virtutum ſe-
rere & fundare conſueviſſent.

Quando inſuper Respublica apud omnes gentes felicior, beatior,
affluentior ac ſplendidior fuit, quam cum eam doéti & ſapientie ſtudioſi
gubernabant; nunquid Abraham multarum Gentium Pater peritus fuit in
omni ſcientia Egiptiorum & Ifrahelitice gentis inclitus Dux Mogſes tanti
populi ferociam ſine lege & ſcientia regere potuiſſet; Joſeph quoque
non nobilitate generis, non divitiarum multitudine, ſed ſola, qua nite-
batur ſapientia, obtinuit, ut dominaretur in omni terra Egipti; Et di-
vinus ille Citharedus David, cum ipſfe eſſet ſacre legis eruditiſſimus &
ſcientia veluti angelus Dei reſplenderet, Natham tamen Prophetam &
ſadoch ſacerdotem ut omnia ſapientum conſilio ageret, penes ſe habuit.
Quid Salomon dignus tanto Patre heres & in regno ſucceſſor non aſper-
nandus? num univerſis mundi ſpretis contemtisque divitiis ac honoribus
ſolam a Deo ſapientiam ad regendum populum ſuum, qua cunctos mor-
tales

qu
ſu

Ve

ey⸗
la
ma

rur

bie

m.
int

ES ee 25

tales anteibat, petivit & exoravit? Macedo vero Alexander non minus
momenti in bonarum artium cognitione, quam in tanto ejus Imperio
quo maximam orbis terrarum partem occupaverat, ponebat; unde &
ſuarum expeditionum comites & comilitones ſemper habuit tam precla-
ros Philoſophos tum etiam preclariſſimorum Authorum codices, quibus
omne ab armis otioſum tempus impenderet; julius quoque Ceſar in uni-
verfi orbis terrarum Imperii faſtigio conſtitutus adeo ſtudioſus doctrine
fuerat, ut Lune ſolisque meatum inveſtigans, tempus per annos, men-
ſes, dies, horas, momenta atque puncta divideret; Auguſtus dehinc
ORavianus tanto deſiderio doëtrine ardebat, ut liberos ſuos, quibus or-
bem terrarum derelicturus eſſet, nedum litteris erudiri juſſit, verum etiam
ne otioſe turparent, ad lanificium aſſuefecit.

Sed quorſum hec tam longo repetita principio? ut intelligant noſtri
evi homines, & in publicis & privatis actionibus nihil quicquam magna
laude dignum fine litterarum peritia fieri poſſe; nam quis unquam tam
magho & excellenti ingenio & tam fſubduéta ratione fuit, ut ſine ea-
rum cognitione quid Dei religio, quid Chriſtiane leges, quid fides, quid

pietas, quid Prelatorum officium, quid populorum & omnium Gentium

mores neceſſitatesque deſiderent, quid & jura ſinant, quid denique ani-
me corporibusque mortalium conveniat & conducat, inveſtigare atque
intelligere unquam potuit. Quarum ſcientia quam ſit neceſſaria, ut ſine
ea difficile ſit, quemquam poſſe ſalvari, non humanus, ſed divinus fer-
mo probabit. Ait enim Iſaias, qui non didicerit juſtitiam, Dei verita-
tem non faciet. Idem de hoc ipſo; & quis erit conſummatus inter filios
hominum, ſi abfuerit ab illo ſapientia Dei? in nihilum computabitur.

Vani ſunt enim omnes homines, quibus non eſt ſcientia legis Dei, unde

liberator noſter in Evangelio ad eos, qui aliter, quam ſe habebat veri-

tas, ſuſpicantes erant, reſpondit: erratis neſcientes ſeripturas, oſtendens,

in ſumma rerum necefſariarum nebula & tenebris conſtitutos eos, qui
ſpiritualem lucernam, id eſt divine legis ſcientiam, habere nollent ac-
cenſam, quam quidem repellentes, per prophetam repelluntur, ſicuti
ſcriptum eſt; quoniam tu ſcientiam repuliſti, repellam & ego te.

Igitur nobiliſſimi Philoſophi, longeque Principes, equidem homines
ſeveri & graves, dum ſe totos virtutibus tradidiſſent, & in inveſtiganda

„D

26 . . ee.

inquirendaque veritate, cujus tamen ſacramentum invenire non poterant,
utpote celeſtium litterarum prorſus ignari atque expertes, omne tempus
vite ſue ponendum putarent, publicas ſcholas inſtituerunt, inter quos
Mileſius in grecia claruit, yconicosque Philoſophos primus inſtituit ſue
doctrine Anaximenem & Anauxageram relinquens diſcipulos; de hine PFi-

tagoras famius, à quo Philoſophie nomen exortum eſt, late ampleque

diffundere & extendere cupiens archana litterarum, in eam oram Italie
ſeceſſit, que olim magna Grecia vocabatur, ibique ſui laboris fruéctum
copioſiſſimum reliquit: Socrates vero, qui nedum Apollinis oraculo,
verum etiam totius Grecie aflenſu ſapientiſſimus extitit judicatus, ad'
corrigendos componendosque mores ac vitam mortalium virtutibus exor-
nandam, adoleſcentulos preſtantis animi plerosque in Scholam ſuam con-
gregavit. Cujus morem ſecutus Hato ejus non indignus diſcipulus,
Achademiam preclara ſua doctrina & eruditiſſimorum virorum frequen-
tia nobilitavit; Deinceps Ariſtoteles Peripateticam ſectam condens, quam

deambulans diſputare conſueverat, plerosque diſcipulos preclara fama in

fectam ſuam adduxit, quibus poſterius Crißppus & Aenocrates, aliique
innumerabiles ſapientie ſtudioſi ſucceſſerunt, eorum inſtituta ac morem
imitantes, qui per orbem terrarum necefſarius & ſalutiferus à poſteris
judicatus, in hec usque tempora ab illis derivatus, frequens celebratur.

Nos igitur animadvertentes & in animo noſtro ſedula meditatione di-
vinam bonitatem atque clementiam revolventes, quæ inter reliqua ſue im
nos liberalitatis & munificentie dona ad fummum & ampliſſimum ſacer-
dotii gradum immeritos ac indignos nos provehere & S. Moguntine Ee-
cleſie Gubernaculum noſtris humeris tametſi tanto oneri imparibus impo-
nere voluit, impellimur profecto circumſpicere & meditari, ſi nos quo-
que aliquem fructum in vinea Domini, noſtri evi hominibus afferre pof-
ſemus. Nichil autem dignius, magnificentius, preſtabilius, commodius at-
que ſalubrius efficere nos poſſe ſumus arbitrati, quam, ſi ad erudiendam,
inſtituendamque litteris ac bonis moribus vitam mortalium, illorum ſa-
pientiſſimorum virorum, quos fupra memoravimus, ritum imitantes,
conventum clariſſimorum & doctiſſmorum hominum & Scholas publicas
in civitatem noſtram Moguntinam convocaremus; illam inquam Mogun-
tiam, que Magiſtra morum & difſcipline ac virtutis indagatrix, expul-
trix⸗

ilis
mar
ſtre
ſole
den
bie⸗

jur⸗

teg
nn
hoe
1te
alti
cop
dut
ten

l⸗-

4

Nr ee 27

trixque vitiorum, divine religionis ac fidei obſervantiſſima ſemper fuit,
quam Divus propterea Hieronymus nobilem urbem appellans, ab Arria-
nis quondam perfidis Chriſti hoſtibus, dum ſacramentum vere fidei or-
thodoxe conſtanter ſuo ſanguine defenderet, captam, deſtruétam atque
penitus exciſam fuiſſe teſtatur. Hec profecto civitas ſitus opportunitate
& ſplendore ac aliarum maximarum rerum admiratione digniſſima inter
alias, quæ ſupra ripam predivitis Rheni fluminis ſite ſunt, tanquam ſol
inter ſidera micat atque reſplendetz Etenim ea eſt civitas, que de omni
Genere laudis atque virtutis, cum quavis, non modo earum, quæ hac
tempeſtate preclare & celebres habentur, ſed etiam cum omni poſſit
antiquitatis memoria contendere.

Inprimis vero Moguntie adeo benigne à natura parente letus & fer-
tilis tributus eſt ager, ut non modo indigenarum, inquilinorum & adve-
narum alimonias, frugumque copiam abunde ſuppeditet atque ſubmini-
ſtret, verum etiam finitimis & longinquis regionibus ubertatem elargiri
ſoleat. Omnia enim, que vite quottidiane neceſſaria ſunt, tam pleno, ut
ajunt, cornu in promptu poſuit, ut nichil ab exteris regionibus pro uſu
humano petendum ſit. Accedunt preterea tot immenſa venerabilium ſa-
cerdotum collegia, tam magnifica & ſplendida templa divine venerationi
dicata, tum vero ipfa Archiepiſcopalis ſedes civitatis Moguntine pleno
jure Domina.
Surgunt inſuper, quoquo te verteris, tot tanteque domus, tot edes
regie, digna Scholaſticorum virorum habitacula, quorum numerus &
magnificentia ſpectabilem urbem & admirandam efficiunt. Preteribimus
hoc loco Hortorum amenitatem, ſaluberrimum aërem, commoditatem
atque fertilitatem preclari & opulenti fluminis Rheni, ſive Germania
altior, five petenda fit humilior. Et quod ei non parum laudis attribuit,
copioſiſſimis & nobiliſſimis Germanie civitatibus vicina eſt; Rheni vero
Publicani prudentifſimi & integerrimi viri, optimis legibus ac inſtitutis
temperant.
Illud vero precipuum & memorabile donum celandum non eſt, quod
fanéctiſſimus & beatiſſimus in Chriſto Pater ac Dominus, D. Sixtus divi-
na providentia Papa IV. ac Dominus noſter clementiſſimus pro divina

D 2 &

28 . e.

& admirabili ſua in nos pietate & clementia noſtro hoc inſtitute & no- hnt
velle Schole Moguntine innumerabiles Libertatis ac munificentie dotes E
per ſue beatitudinis litteras benigne & clementer contulit, eamque Bo- jore
nonienſi, Pariſienſi atque Colonie Agripinenſi omnium Privilegiorum, mat
immunitatum & facultatum prerogativis & antelationibus equari voluit. 2=
Veniant igitur in hanc nobilem civitatem noſtram Mogontiam & hoc No
novellum ſapientie ſtudium celebrent, qui laboribus ſuſceptis periculis- gaa
que aditis ſcientie Margaritam invenerunt & divinitus ipſis concefſum . ehn
. talentum in uſus communes expendere ac lucernam, quam aſſiduis mi
ſudoribus accenderunt, non in abſcondito, neque ſub modio; ſed ſuper
candelabrum, ut luceat illis, qui ad virtutis viam ingredi cupiunt, ſe- tre
cundum legem Evangelicam ponere curent. Veniant inquam illi, qui Ver
erudire ad juſtitiam multos bonitate velint, ſcientia ſciant, auétoritate ſor⸗
poſſint, à nobis profecto dulcifſimos fructus & digna laborum premia Tin⸗
conſequentur; Quid enim dulcius quam quod tuo ſtudio ipſe invene- lo⸗
ris, id alteri impartiri & communicare? ad quam quidem rem natura geu
ipſa procreati & inſtituti videmur, ut, quod omnibus fructuoſum eſſet, ue
id in medium ſumma cum animorum alacritate profunderemus. Solonem vel
illum Athenienſem, unum ex ſeptem Grecie ſapientibus non obſcurum ide
imitantur, qui hoc uno verfſiculo gloriari ſolebat, ſe videlicet quottidie ſoll
aliquid diſcentem, ſenem fieri. Ad hane certatim feſtinent preſtantis s
animi juvenes, vere ſapientie amatores, quorum ſi aret ingenium, de mne
fontibus illius poterit irrigari: Veniant, qui varia ſcripturarum poma u

decerpere, & talibus utentium deliciis illorum frui deſiderant amplexu.
Veniant, qui viam virtutis ingredi & veram beatitudinem cupiunt
indagare: accedant ſitibundi ad fentem ſapientiæ, ut de rivulis ejus po-
tantes ſapiant & de amare Litterarum radice immenſam voluptatem, dul-
. dor
ciſſimos fruétus & ampliſſimos honores capiant. Nam five voluptas n
queritur, hic certe invenitur habent enim Littere maximam quandam die

tale
nes
nan

voluptatem diſcendi, ut de illis vere dici poſſit, quod Eximius Poéëta K
FHlaccus ajebat: omne tulit punéctum, qui miſcuit utile dulci. tan
Que enim per Deum immortalem major voluptas aut dileétio efſe eis
pofſit, quam, cum cujusque rei rationem aut notionem nobiscum re- ſer
pu- nn⸗

. . . .— 2

putamus, aut cum aliis communicamus, ſi enim ingenii humani pabulum
& cibus ſit ratio ipſa, quo frequentius eo cibo utatur animus, eo ma-
jore perfruatur voluptate, neceſſe eſt. Preclare igitur Flos & tuba Ro-
mani eloquii Märcus Tullius Cicere voluptatem potius quam laborem
diſcendi appellandum cenſuit. Quantum inſuper ornamenti, ſplendoris &
glorie, Litteræ ſe colentibus afferant, vel hinc maxime intelligi poteſt,
quod omnes earum ſtudioſos, aut ex ignobilibus claros, aut ex claris
clariſſimos & celebratiſſimos viros reddunt; quo ſepe venit, ut & hu-
mili loco nati ad ſummam dignitatem conſurgant.

Socrates ille clarifſimus, Phanarete matre obſtetrice & Sophronio pa-
tre Marmorario genitus, ad clariſſimum glorie lumen exceſſit; Quam
vero matrem Euripides aut quem patrem Demoſthenes habuerunt, ip-
ſorum quoque ſeculo ignotum fuit, alterius autem matrem olera, alte-
rius vero patrem cultellos venditaſſe, omnium pene doctorum littere
loquuntur. Sed quid illius tragica, aut hujus oratoria vi clarius? Ne-
que evo noſtro doctiffimis viris virtutum ſauarum debita premia deſunt,
quos ad altiſſima honoris faſtigia ſola litterarum doctrina continuo pro-
vehi & extolli videmus ut recte illud de ea dici poſſit: ſuſcitans à terra
inopem & de ſtercore erigens pauperem; ut ſedeat cum principibus &
ſolium glorie teneat. Verum cum in re minime dubia teſtibus & exerm-
plis non egeamus, illud pro confeſſo relinquamus, quod jam tritum ſer-
mone & re ipſa probatum ſit proverbium, nichil eſſe inter mortales,
quod adeo repente exornet, nobilitet ac demum viros claros ac immor-
tales reddat, quam diſciplina & litterarum cognitio. Quam ob rem om-
nes, qui ſapientiam ſentiunt & tanta virtutis, honoris & commodi or-
namenta deſiderant, fibi ante oculos Pithagoram, Democritum, Eiatonen
ponant, quos litterarum deſiderio ultimas luſtraſſe terras accepimus; ubi
enim quidquam eſſet, quod diſci poſſet, eo veniendum judicarunt. No-
bilem igitur Mogontiam & hanc novellam litterarum paleſtram, cui fe-
lix ac fauſtum ad proximas Kalendas Octobris principium dabitur, pe-
tant, ubi facile eas facultates aſſequentur, quibus ſe ipſos humo tollere,
eis ampliſſimas laudes, immenſa commoda & ſuis lætitiam, patriæ glo-
riam & ornamentum afferre poterunt. Datæ in predicta civitate Mogon-
tina ultimo Kalendas Aprilis anno Domini MCCCCLXXVII.

e 2r
J. 21.

Von jenem nun wieder vorliegenden Tuͤbingiſchen Stiftungs⸗
Brief Diplom oder doch Programma (G. 19.) iſt es demnach
herzuleiten, daß die allermeiſte aͤltere ſowohl einheimiſch⸗ als
auswaͤrtige Geſchichtſchreibere, unſerer hohen Schul den drit⸗
ten Julii zum eigentlichen und wahren Jahrs⸗ und Geburts⸗Tag
anweiſen, als daran ſie Graf Eberhard wuͤrklich geſtiftet ja
ſchon verkuͤndet. Alſo, daß doch dieſes Tags Gedaͤchtniß daraus
uͤbrig geblieben. Der alte Georg Gadner ſchreibt in ſeinen an⸗
nott. Wirt. in Steinhofers III. Theil, ſ. 280. austruͤckentlich
„A, 1477. 3. Julii fundavit academiam Tubingenſem, der
D. Theodoric Schnepf, der den 20 Febr. 1578 an dem erſten
Jubilaͤs zur Ehre des Herzoglichen Hauſes und dieſer hohen Schu⸗
le perorirte, nennet gleichmaͤſſig den dritten Julii oder V. No-
nas Julii — Univerſitatem tum Tubingenſem Anno Chriſti
M. CCCC. LXXVII. V. NoNAS Julii erexit, & Calendis Oatobris
ejusdem anni profefſores omnium facultatum primas lectiones

dederunt. Conſilium primum in die Divi Dionzyßi anni illius in
Univerſitate„ &c. in C. Beſolds opere politico, Tomo I. pag.

128. auf dieſes nehmliche Zeugniß beruften ſich Jacob Shinger
in der Rede die er zu Herrenberg den zehenden Jenner in dem Jahr

1611 gehalten, Beſold aber vermehret und dem operi politico,

einverleibet, pag. 150. allwo der F. XII. alſo anfaͤngt: Fundata
eſt ergo Academia noſtra Tubingenſis Anno 1477 V. Nonas
Julii. Ja Beſold thut ein gleiches ſelber in dem Tomo I. des
Theſ. Practici, voce Academia pag. 10. ubi: „Tubingenſis
condita ab Eberhardo anno 1477 — introdukta 3. Julii, das Zeug⸗
nis des an dem zweyten Jubilaͤy 1677 redenden Rektoris Johann
. Adam

S — —

— — A

Sa4 —

=

=. —

— — ⏑

—

Adam GOſianders, vor dieſen dritten Julii ſtehet ſchon oben
H. 3. ans der Eberhardina altero jubileo felice, pag. 00 ubi:
„quinto nonas Julii prudenter & gratioſe erexit.„ die W. Ephe-
merides ſetzen ſ. 16. den 3. Julii 1477.
Es iſt ſich dahero um ſo mehr zu verwundern, daß weder
Joh. Naucler, noch Martin Cruſius dieſes dritten Julii und
keines anderen Tages, als des Tages des H. Dionyſii gedenken.
Privilegia dedit Univerfitati ſchreibt dieſer ſcripto comprehenſa,
1477 die S. Dionyfſii. L. VII. P. III. Cap. XIII. pag. 449. Doch
duͤnkt er mich auf obiges Document an zu ſpielen, wann er von
Graf Eberharden meldet, eum inſtitutum ſuum litteris quo-
quo verſus ſignificaſſe.„»„ deme Steinhofer I, 196. nachgeſchrie⸗
ben „welcher ſein Vorhaben uͤberall durch Briefe kund gemacht. ,
§. 23.
Da gleichwohlen faſt alle auswaͤrtige (H. 21.) die nicht nur
das Jahr, ſondern auch einen Tag angeben, den dritten Ju⸗
lii annehmen und bemerken. Dieſen Tag benennet inſonderheit
Georg Zagelgans in ſeiner academiſchen Geſchichte. Vornehm⸗—
lich aber ſezt den dritten Julii Johann Friderich Pfeffinger
in ſeinem erlaͤuterten Vitriario, L. III. Tit. II, G. 55. nota b) To-
mo III. pag. 234. ubi: „An. 1477 3. Julii INTRODVCTA.„ Ob⸗
ſchon die wenigſte deren dorten von ihme angezogenen vielen Auto⸗
ren einen ſonderen Tag benennen, ſondern ſich allein mit dem Jahr
begnuͤgen.

H. 24.
Der nicht unbekannte Erdbeſchreiber Petrus Bertius, ſo in
dem dritten Buch ſeiner commentariorum rerum Germanicarum
(Am-

32 E e ee.

(Amſterdami 1635. 12) von denen teutſchen Staͤdten handelt,
ſchreibt ſ. 287. 288 von Tuͤbingen unter anderem „Eberhardus ob
inſignes & heroicas virtutes a Maximiliano Auguſto anno 1495
in Wormatienſi conventu Dux créatus, ut terram ſuam redde-
ret illuſtriorem, ac non ſuæ tantum ditioni, ſed univerſæe quo-

que Germaniæ prodeſſet, Academiam in ea civitate inſtituit,

cavitque, ut in S. Iheologia (ſic ſonant verba fundationis) ordi-
narii Doctores quatuor, in jure pontificio & Imperiali ſex, in
medicina theorica pratticaque duo, in morali duo, in poetica Ora-
toriaque duo, in philoſophia naturali ac rationali duobur in con-
tubernis magiſtri decem per ſingulos dies ſtatit horis ſuas profite-
rentur lelttiones, perpetuis ſoverentur ſtipendiit. „ Als ich kuͤrzlich
im Nachſchlagen auf dieſe Stelle gekommen, ſo ward ich begierig,
in welchem Fundations⸗Brief dann dieſe Worte befindlich waͤ⸗

ren, die ſich ſowohl um der Meldung des contubernii als auch de⸗
rer vier theologorum ordinariorum willen auf die erſte und 2

aͤltiſte Zeiten der Univerſitaͤt nicht ſchikten. Wie dann auch weder
dieſe, noch eine andere Stelle, die Bertius dorten aus dem in-
ſtrumento fundationis anfuͤhret, und welche des Joh. Reuchlins
als aufgeſtellten Profeſſors der Hebraͤiſch⸗ und Griechiſchen Sprache
mit groſſem Lob gedenket »„ enique (ut habet inſtrumentum fun-
dationis) ne e orbe illo diſciplinarum quicquam deſiderari poſſet,
linguis ediſcendit, inſignem eruditione cognitiſſima virum Goannem
Reuchlinum Phorcenſem præfecerunt, qui Hebræas & Græcas lit-
teras doceret fideliter.„ Weder in der paͤbſtlichen Bull, noch in
denen Kayſerlichen Privilegien, die mehr nur die juridiſche Fa⸗
cultaͤt angehen, S. des Herrn Etatsrath Moſers altes
Staatsrecht, V, 340. weder in dem obigen Stiftungs 4 de
und⸗

ſen
He

ls

r

ee 33

Kundmachungs⸗Brief Graf Eberhardens im Bart, noch in
dieſes ſeinen ordinationibus (ſ. Zellers Merkwuͤrdigkeiten von
Tuͤbingen ſ. 327. 339) zu finden oder anzutreffen ſind, noch der
Zeit nach ſeyn koͤnnen. Das Contubernium oder die Burſa iſt
erſt in dem Jahr 1482 erbauet worden. Cruſius P. III. L. 8.
Cap. 17. pag. 465. Reuchlin aber wurde, ob er wohl bey der
Er⸗und Einrichtung der Univerſitaͤt gute Dienſte geleiſtet, doch erſt
in dem Jahr 1521 der erſte oͤffentliche Lehrer der Hebraͤiſch⸗ und
Griechiſchen Sprache. S. Joh. Conrad Rlemms ſeriem pro-
feſſorum linguæ Hebr. & Græcæ in programm. 1728 in des
Herrn Etatsrath Moſers erlaͤutertem Wuͤrtemberg, P. I. ſ. 119.
P. II. ſ. 1. Endlich werden hier ſchon mehrere Lehrer angegeben,
als Graf Eberhard in ſeiner obigen Stiftung ſelber gemeldet.
Was alſo Bertius vor eine Fundation, vor ein inſtrumentum
fundationis gemeinet, daraus er obige beede Stellen woͤrtlich ange⸗
fuͤhret, waͤre nicht zu erklaͤren, wann ich nicht ſolche Stellen in ei⸗
nem alten programmate der Univerſitaͤt von dem Jahr 1522 an⸗
getroffen haͤtte, deſſen man ſich zwar bey uns nach dem ſchaͤdlichen
Brand des Jahrs 1534 nicht wohl mehr erinnert, das aber der
Coͤllniſche Theolog, Juriſt und Pro⸗Canzler Jakob Midden⸗
dorp, als damahlen noch nicht gar alt, erhalten und der Vergeſ⸗
ſenheit entriſſen, Bertius aber ſehr irrig vor das inſtrumentum
fundationis angeſehen haben muß, weilen es darinnen von Graf
Eberharden heißt: „in oppido Tubingenſi prudentiſſima Jfundavit
ordinatione., Middendorp, deſſen acht Buͤcher zulezt ſchon in
dem Jahr 1602 (lange vor des Bertii ſeinen) herausgekommen 4

ſchreibt nur dieſes davon „qualiter vero anno Domini 1 522 eam

conſtituerint, præſens deſcriptum oſtendit., Ein ſolches muß

ſchon

34 . Ee.

ſchon in dem Fruͤhjahr 1522 noch bey Reuchlins (†. 20 Junit

1522.) Lebzeiten und vor der Ankunft *) des Erzherzog Ferdi⸗
nands *) herausgekommen ſeyn, als das Land ſchon Carln dem V.
zugehoͤrte. Doch es verdient ſelbiges ſeines Alters und Seltenheit
wegen hiernach ganz eingeruͤcket und damit eine Luͤcke in der Ge⸗
ſchichte unſerer hohen Schule ausgefuͤllet zu werden. Middendorp
hat uͤbrigens einig und allein aus dem Cruſio geſchoͤpft, doch die⸗
ſes eingefuͤhrt. —, Anno 1477 iſt die hohe Schul zu Tuwingen
durch den Graf Eberhard den Bandt (Bart⸗) Mann geſtiftt:
und durch Gabriel Bihel einen Kaͤpplins munch gepflanzt, Prout
de hac inſtitutione alicubi ſic legitur.,„

Univerſitas Tubingenſis omnibus & fingulis bonarum literarum
amatoribus Salutem.
Credibile & a vero minime diſſentaneum eſſe debet, majores no-
ſKtros ingenita hominum deprehendiſſe virtutum ſeminaria ſpſam ſe pro-
dente natura, quibus ſi cultus accederet, curaque diligentior magni quip-
piam effici poſſe, haud eſt immerito exiſtimatum. Itaque bonis ingeniis
velut egregiis plantis certa ſunt loca deftinata, in quibus ſemotis im-
pedimentis preſignia ſapientiæ culmina inoleſcere poſſent. In hanc rem
Alexandriam Ægyptus, Tharſum Cilicia, matrem artium Athenas tan-
quam auguſtum philoſophiæ ſacrarium ſelegit Græcia. Sed & cultores,
hoe

W) in das Land, ſo im Mayen 1522 geſchehen.
**) Daß ſolcher in Perſon auch allhier geweſen ſeye, bewaͤhren zwo Urkun⸗
den, die er hier am 22 Aug. 1525 der Univerſitaͤt Freyburg ausgeſtellet,
in des Herrn von Rieggers analectis ſ. 137, und 343.

Ee

70

In
cen
tui⸗
Ger

lite

mu

„

6 .
hoc eſt, ſtudiorum præceptores adhibiti, qui nuper ſata rigarent, cole-
rentque plantaria. Congratulaturque ita M. Tullius Ciceroni filio, Athe-

nas ad Cratippum diſcendi gratia miſſo, quod eum exemplis urbs, do-
Gtrina præceptor augere poſſet. Gratiam Diis habnit Philippus terræ

„7 85* 35

Macedoniæ regnator, quod Alexandrum filium Ariſtotelis temporibus
naſei contigifſet. Sic Neroni Senecam, Trajano- Plutarchum, Carolo illi
Magno ſuum ceſſiſſe Alcuinam repetimus. Temporis deinde progreſſu

cum rebus gerendis eruditos deeſſe non poſſe cenſerent principes, ho-

nore ac dignitatum prærogativa, literarum commendaverunt gymnaſia;,

Pontifices immunitatem addidere. Igitur Eberhardus probus Wirtenber-
genſium Dux primus, vir ad pacem natus, videns ſuam rempublicam
hominum egere doctorum opera, quos incredibili proſecutus eſt bene-
volentia, ſtudiorum univerſitatem aucéctoritate apoſtolica & imperiali, in
oppido. Tubingenſi prudentiſſima fundavit ordinatione, qua cavetur, ut:
In ſacra Theologia ordinarii Doctores quatuor.
In jure Ponfificio & Imperiali ſex.
In Medicina, Theorica, Practicaque duo.
In Morali Philoſophia collegiati duo-
In poëtica oratoriaque duo.
In Philoſophia naturali ac rationali duobus in contuberniis magiſtri de-
cem per fingulos dies ſtatis horis fuas profiteantur lectiones, perpe-
tuisque foveantur ſtipendiis. Gymnafiarchi inſuper dicti ſtudii perpen-
dentes, quam magni ſint artium effectus, ne quid liberalibus abeſſet
literis, & quo mathematicis alumni liberius vacarem diſciplinis, qui-
bus Græcis nil fuit illuſtrius, magiſtrum Johannem Stoffler, Aſtrono-
mum doétiſſimum vel Archimidi Syracuſio non concedentem machina-
rum peritia, publico conciliarunt honorario. Denique ex orbe illo dif-
E 2 V eipli-

36 r e. SJðð

ciplinarum cyclopedia, ne quicquam deſiderari poſſet linguis ediſcendis,

inſignem eruditione cognitiſſima virum Jo. Reuchlin Phorcenſem præ-
fecerunt, qui Hebræas, Sanctasque ac Græcas litteras ex auctoribus in-
interim præſtantiſſimis, quorum juſta Tubingæ eſt copia, qua præditus
eſt humanitate, doceat fideliter. Univerſas itaque ſtudiorum amatores
ubivis gentium agant, quos hactenus gravis forſan vel pro petendis,
vel percipiendis inſignibus expenſarum deterruit jactura, uberrimos da-
fcendi fontes adire volentes, huc confluant, hortamur. Seneétutis via-
tica, adverſis rebus ſolatia, fortunatis ornamenta gratis, libere ac ſine
ulla mercede in hunc diem erogari folita Calendis Majis anni præſentis
XXII. percepturi. Magiſtris enim ac Doëtoribus, reliquisque omnium
ſcibilium profeſſoribus ærarii tribuni e gazophylacio ſatisfacient, & pro
asque munere dignam ſingulis ſtipem ac præmia dependent, ut ne-
dque propter audiendos cujuscunque facultatis libros quicquam nee pro
percipiendis inſignibus inſolitum hactenus pereipi non conſuetum fſit
erogandum. Idque ex Imperiali Munificentia hortatu ſuafuque Guilhel-
mi Truchſeſii Cæſareæ Majeſtatis in Ducatu Wirtenbergenſium Vicarii,
Baronis nobiliſſimi, atque aliorum regentium, quorum auſpicio ductu-
que ſtudioſus quilibet in perpetuum deinceps (divina modo faveat cle-
mentia) facile conſequi poterit, obvium atque oblatum, quod olim lon-
ga difficilique peregrinatione & multiplici impendio vix atque ægre
vel malignis vel pretioſis eſt afſecutus magiſtris.

Daniel Hoffmann

mbergiſcher geheimder Rath
ſchtslehrer zu Tuͤbingen

19

115 .
ttttttt

Rttt

18
VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

von dem

Stiftungs⸗Tag
d Carls Unierſitaͤt
es Jubilaͤum kuͤnftiges Jahr
ſeyren waͤre

und von der .
Zeit geſchehenen Stiftung
Schule zu Maynz

nebſt dem
meiſt unbekandten

f oder Bekandtmachung
ſitaͤt zu Tuͤbingen
3 Julii 1477

O SBalance Q
17

16

Focus
15

1

110

J

1

H
8

G
7

F
6

5

E
5

1

—=

D
4

3
4 Copyright 4/1999 VXyMaster Gmbhi wwW.yxymaster. com

uͤbingen
* Friedrich Fues, 1776.

—°$

—