
acer ex iis præparatur, quæ acrimonia dein

omnibus aliis humoribus communicatur.

Referri huc etiam debet uſus mercurii y) copioſus,

in morbis ecum exigentibus, lue Venerea aliisque:

cum diſponat ſerum in glanckulis ſalivalibus ad ſta-
gnationem & putredinem 2).
=–
) SLEVOGT I. c. Pag. 1I19. §. 31.
X) LIETAUPD I. Cc. Med. WMonsp. anonym. I. C.
9⁹) SAUVAGES l. C. PLE Nk l. C. SLEVOGT l. o.
²) SLEVOGT I. c. §. 35§. pag. 123. 4

Succum limonum

Pec entius ar
e Pfoduce⸗

III. 4 loplicat

lcefahiin
Gunt exs
Ge homin
Iz mand
tans prehe
cantharidu,
Criebantur.
15 diquo
etolelle
1s rtenn
V. Geſta, u
Dathemat
Monspelie
Angores
mis nutrn
pendo,
V. Retenta
huc perti

— —

³) Vid. Laz.
TJ. II. b. u
renum cnl
) L. §
5) 1 c.
4) 1. c.

—

23.
OTIS Le. 3

phthr or- frequentius aut nimia copia exhibitum, aphthas quo-
que producere ait RIVERIUS ).

dhu
ceſt:
niditati enin III. Applicata externa, acria, pungentia; rodentia,
ex iſta ort lacerantia, urentia, inflammantia. — Huc ſpe-

Rant exempla, quæ enarrat SLEVOGT ) à unum

le C
Oagulan.
de homine, qui dies nodtesque herbam mcotia-

Tetarcdat
D næ manducare conſueverat, quiqué e ſomno pu-
que corde ans prehendere ſe tabacum, aflumſit emplaſtrum
cantharidum, idque manducavit, unde aphthæ
nti, mel riebantur: alterum de botanices cultore;, qui
(liii, in ab aliduo commilitonum deceptus locò foliorum
er is ei acetolellz manducavit aſari folia & fimilem prio-
ris ſortem expertus eſt.
Pium evol.

IV. Geſta, ut motus nimius animi vel corporis, ca-

e). Nocent.
zZſtus. — Nimia corporis exercitia & animi

5. l1or,
Pathemata Ppro cauſis aphtharum agnovit Medicus
Monspelienſis ?); eadem æque ac Ccuras & animi
P
angores allegat LIEUTAUD c). Nocent hæc impri-
mis nutricibus ubera Præbentibus, lac corrum-
pendo, quod ſuctum ab infante, aphthis afficit.

ventriculo,

Guls Vltlatus,

eimonia dein

atur.
V)copiofus, V. Retenta intra corpus, 916 execerni debuiſſent:
ea aliisque: huc pertinent e. g. perſpiratio ſupprefſſa, bilis acris
ibus ad ſhr. . S Sõ .
*) Vid. LAZ. RIVERII PraXαα medica cum Teoria Lugduni 1674.
m limonum Tr. II. p. 187. ubi commendat hunc fuceum ad imminuendos
— renum calculos.
a) 1. c. §. 38. Pag. 120. 121.
) 1. c.
c) 1. c.

24.
facta, fluxus menſtruus ſuppreſſus ), meconium
non rite expurgatum apud infantes neonatos e),
ſaburra & vermes a LIEUTAUD F) allegata, crudi-
tates in ſlomacho congeſtas, lac aſſumtum corru-
Ptum, id quod citat. Medicus Monspelienſis habet
g). Nec minus huc referri meretur mundities oris
negleéta, quam præcipue tanquam cauſam aph-
tharum adduxit ROSENSTEIN h).
Id tandem notaſſe adhuc hic velim, KETELAE-
RUM ¹) aphthas ſemper per Criſin oriri contendiſſe,
& quidem per Criſin imperfectam; adſtipulantur
iſti SLExVoOGT /), OosTERDYCkEK SCHACHT 9), VAN
SwWIETEN m) & VOGEI n) quos vero omnes Pluri-
bus ſam correxit III. STARk 0), meliora nos do-
cens. Etiam de HEN y), Cl. KREBS 9) & III. QuA-

—

4) SLEVOGT I. C. G. 37. pag. 124.
e*) LüpwiI6 inſtitutiones medicinæ olinicæ. Lipſiæ 1758. F. 738.
F.) 1. c.
O) 1. C. & RIVERIUsS I. c. T. I. pag. 380.
b) 1. c. pag. 60.
¹) 1. C. pag. 17. §. 10. ſqq. vid. porro V. SwIETEN I. c. P. 203.
*) 1. c. pag. 125. §. 38.

¹) 1. c. pag. 279. §. 6. ubi dicit aphthas alias criticas eſſe, alias
ſymptomaticas.

m) 1. c. pag. 202.
n) Vorleſungen über die Kenntniſs und Heilung
Krankbeiten des menſebhlichen Körpers &c.
§. 164.
°) 1. c. pag. 20 in nota ad Sphum r2. lit. w.
5 1. c. pag. II12 & 114. — & cjuſd. Prælestiones in Herm. Boer-
baave inſtitutiones Pathologicas ed. Fk. AuG. DE WASSEEBERG.
Viennæ 1782. T. IV. Pag. 204 in not. ubi ait: criticæ ſunt ra-

der vornehimſten
Leipz. 1780. Pag. 156.

IIN Yeri
Ccendas 4
Cnt, facile

Couſa/
gores ſili,
lentio, filt
lumores lent

HRcenii
Optime eig
itch; Al
um, p
Conmibuenten
NPhres Al

t comprehe

¹) ophiha
4) aphthe
Ufympton

Roplthe
—
h, It peten
Ntomaticr
Ole ndi a
morbum, e
IIn Common
1n lygl. .
Uitnntibus a
andodne P

Uigenn Uihhol

conium
latos e),
a, crudi-
Im corru-
enſis habet
idities oris

ſum aph-

KETTLAE-
tendiſſe,
pulamtur
3), VAN
es pluri-
nos do-

II. Q
18. 9.738.

X 1. e, P. 203.

as eſſe, alias

vornehmnſten
0. pag. 156.

Hrmn. er-
SS5E BöRG.
iox ſunt ra-

25.
RIN *) criticam evacuationem aphthas minime eſſe

dicendas ajunt. Ut ergo ex his quæ hucuſque dicta
ſunt, facile quid ſentiendum ſit, erui Poſſit.

S. XVIII.

Cauſa proxima eſſe videtur, emiſſariorum li-
quores ſalivoſum & mucoſum ſecernentium exul-
ceratio, facta ex obturatione illorum canalium per
humores lentos, viſcidos, acres.

5. XIX.

Ex recenſitis hactenus cauſis aphtharum elucefcit,
optime eas dividi poſſe in Idiopathicas & Sympto-
maticas; ad quam diſtinctionem neceſſe eſt ut atten-
damus, utpote in methodum aphthas curandi ſua
contribuentem. Subdividuntur vero iterum optime
in plures alias ſpecies: & idiopathicæ quidem ſuh
ſe comprehendunt:
¹) aphtham pemphigoden
2) aphtham lactucimen.
Ad ſymptomaticas vero referuntur
3) aphtha ſebrilis

ro, ut petechiæx, & miliaria; plurimum, ut hæ, funt ſym-
ptomaticæ &c.
„) I. c. ubi ait aphthas æque ac miliares non eſſe criticas eum
morbum, cujus ſymptoma ſunt, non levent.
*) In Commentat. de curandis febribus & inflammationibus. Vien-
na 1781. p. 21. ubi de criſibus ſynochum non putridam ju-
dicantibus agens, ait, præter alia etiam aphthas diebus oriticis
quandoque prodiere, quas vero ſummam humorum ad putre-
dinem diſpoſitionem potius, quam triſin notare putat.

B 5

26.

4) aphtha maligna
5) aphtha ſyphilitica cum mercuriali
6) aphtha ſcorbulica. .
Aphtha pemphigodes: equidem hanc ſpeciem addi-
di & a reliquis diſtingui deberi credo. Pem-
phigoden appellavi a 7ααaαa, bulla, quoniam ta-
em refert & prouti bulla ſaponacea ſæpe ſubito
evaneſcit. Omni ztati familiaris eſt; oritur vel
ab ingeftis in corpus, vel retentis in corpore vel
externe applicatis acribus; abſque febre eſt, &
nulla, nifi inſignem calorem & difficilem maſti-
cationem, ſymptomata créat; 12 horas, inter-
dum vero etiam plures dies Pperſiſtit. Bis obſer-
vavi hanc ſpeciem in ancilla mea ): totum lin-
guæ apicem, & infra eam frænulum ocαρbavere
eicharæ aphthoſæ plures: & alia vice minus co-

pioſas vidi in fœmina quadam; ſæpius ſub auſpi-

cio HII. SPIELMANNI „ eas videndi in infantibus

34 annos natis occaſio mihi faéta eſt. Perti-
nent huc iſtz aphthæ, quas ab externa cauſa or-

tas deſcripfit SLEVOGT 5) atque Cl. STARK 2),

quasque idiopathice natas vidit idem STAREIUS u),

„) Tempeſtas, qua aphthis afficiebatur ancilla, erat humido-ca-
lida, pluvioſa, & quoniam ſervitus, qua fungitur, non per-
miſit, quo minus tali tempeſtati ſeſe expoſuerit, hanc cauſam
exanthematis fuiſſe credidi; forſan etiam in diæta vitium com-
miſit, id quod certo dicere nequeo.
5) 1. c. §. 35. pag 123. vid. ſupra §. 17.
7) 1. C. §. 20. Pag. 163.

Ker
TIN 1
Aphth
IENI
cam
nt
Ipto

I, 10
li 4
potis .
(ubito
faele en
ltna ſeh
Propriun
uxt da
ctiam (l.
que haud
etiam de

Quando

—
) loco mo⸗

. 7) I. .. pag

v) VAX R
3) Perpieni
Heries ſe⸗
Nonniſt ca
) Noſa lgi

9

TN
Nudinezt

1
1 . Dag. 1

27.

KETELAER, BOERHAAVIUS “) , atque VAN SwWIE-

I TEN tV).
Aphtha lactucimen SAUVAG. Aphtha infantum CüL-
pecem addi . LENII. Denominatio ofſtendit, ſub hac ſpecie
(tedo. em. eam ſolam ) intelligi debere, quæ infantibus la-
, Ouomam t. Gtantibus] familiaris eſt, quædue vel a lacte cor-
2 1rpe ſübith AnP vel a meconio &c. non rite expurgato ori-
; oritur en tur, ideodque male a SAUVAGESIO aſleritur, in-
e d vagdi ab iſta etiam adultos; ut me judice id
hro t 4 Potius de Priore ſpecie valeat: abſque febre,
lcilem “ (dubito tamnen an ſemper?) ea niſi neglecta fuerit,
ras niet facile curabilis eſt.
Dð obler- Aphtha febrilis. Eft hocce exanthema nonnunquam
. tonun brm Proprium & conſtans febris epidemicæz ſymptoma
o upwwer⸗ NuRta SAUVAGES y) & VOGEI. ²); hinc loquitur
ice Winus co- etiarn CIl. SrFFTE 2) deé febre quadam aphthoſa .
ius lud außz. quæ haud raro inflammatoriæ indolis eſt; ſimilem
in infantibus etiam deſcriptam legimus apud STAREIUM b).
ln el Pori Quandoque febris eſt Putridæ indolis, tunc ad
enn caulſa 0- liim ſpeciem;, — —
CI. STAR 9, 2) loco modo citato.
“ 2) 1I. o. pag. 20 r.
nSIaiIs w) VAN SwWIETEN l. o.
imina X) Perſpicuitatis ergo non male me feciſſe puto, quod has duas

ſpecies ſejunxerim, quæ olim ab

auctoribus confundebantur. —
per-
ungitur, non nonniſi cauſa differunt.
. pagt cawlum . .
lerit, hane cal 9) Woſologia methodioa.
via vitinm eon-
diata vitin

2*) Ghtematiſehe Bintheilung
T. II. p. 133.
4) Kudimenta Pyret

der Krankheiten. vid. CULLENII libr.

logiæ methodice. Berolin

i 786. pag. 178.
²⁵) I. c. pag. 168 1[q4.

28.

Aphiha maligna c) dicitur, pertinet. Eſt ergo hæc
ea, quæ cum una ex febribus §. 16. recenſitis
malignis juncta eſt.
Aphiha ſvphilitica: duplicem originem ſ. cauſam
agnoſcit; oritur nempe vel a lue univerſali, vel
à lacdatione nutricis venereæ, quæ ultima ſpecies
in infantibus a nutrice venerea lactatis perſæpe ob-
ſervatur; quomodo a reliquis ulceribus venereis
differat, non video ex deſcriptione, quam nobis
de utroque morbo dedit PLENkIUS à): facile ve-

ro dignofcitur ex cauſa prægreſſa.

Aphtha mercurialis e). Tum ſanis, tum ſyphilithicis

a remediorum mercurialium uſu copioſiori oriun-
tur: ad latera & baſin linguæ atque in ductuum
Stenoniorum orificiis confeſtim erumpunt.
Aphtha ſcorbutica f). Naſcitur ex acrimonia ſcor-
butica: dignofcitur ex reliquis ſignis ſcorbuti præ-

ſentis.

c) Epitheton. malignum valde ambiguum eſt: hinc notare hic
volo, etiam reliquas aphtharum ſpecies malignas fieri poſſe,
ſed tunc tamen retinere nomen a cauſa excitante: addimus
modo, eſſe hanc vel illam aphtham degeneratam.
d) 1. c. pag. 96. & 97. etiam SAUVAGES I. c. aphthæ vocari de-
bent, ſi ulcera adhuc funt fuperficiaria, ſi vero profundius
ſerpunt, vera ulcera ſunt denominanda.
e) PLENK & SAUVAGEsS I. c.
JF) SAUVYAGES 1. c. it. SLEVOGT I. c. pag. 105. & not. SrAR-
KII, qui dubitat (& quidem recte) an non fint vera ulcera
ſcorbutica.

Logurn
corinis:
pecora pi
criticæ 0
GAR in
Viennz
Pto: c
ler nur d.
iel voſte⸗
luphelen⸗
44 Eiten 3
eſe crecidit
Obſidentes.
lis micotan
tur, & dei
macerata ſun

Hmnptome
1i reſpeclu
I. Ante eru
Pathicas:
fantes 9.
diupor
IICX Pro⸗
Prurm rar
turbas in
—
) In agultis

erg hæc
vecenſitis

1. cauſarn
verſan, vel
uma Ppecies
perſepeob-
us venereis
uam nobis
facile ve-

Pphilithicis
Hori oriun-
1 duduum
unt.

nonia ſcor-

vorbut præ-

——

ninc notare hie
gnas ſeti poſle,
itante: aldlimus
tam.
phthee vocati de-
vero profundins

„& not. NIAl-.
.
ſint vera uleer

29.
Loquuntur adhuc Auctores de aphthis ferinis ſ pe-

corinis; hæ funt aphthæ malignæ indolis, quibus

pPecora præcipue affici ſolent; quæque in cornutis

criticæ obſervantur: conſuli de his poterunt SA-
GAR in Tractatu de aphthis pecorinis, qui prodiit
Viennæ 1768 & anonymus quidam in Libro infſcri-
Ppto: vom ſogenannten epidemiſchen Lungenkrebs,
der nur Schwæmmgen ſind und critiſch beim Horn-
vieh vorbœmmt: von einem Braunſchweigiſch Lüne-
burgiſchen Landmann. gedrucht zu Gœttingen 8 °1787
44 Seiten. Anonymus, perſcrutato, quem cancrum
eſſe credidit, morbo invenit, eſſe aphthas linguam
obfidentes. Curari ait: ſi infuſo ex Spiritu ſecalis, fo-
liis nicotianæ, ruta, & ſale marino conſecto laven-
tur, & dein illinentur melle in quo folia abſinthii
macerata ſunt. Vid. Gazett. Salut. 1787. Nro. 37.
J. XX.
Symptomata, quæ in aphthis obſervantur, tripli-
ci reſpectu conſideranda ſunt.
I. Ante eruptionem. Præcedunt nempe aphthas idio-
Pathicas antequcm erumpunt, maxime apud in-
fantes g).
1) Stupor, hebetudo & ſomnus mox inguietus,
mox profundus, egros non refocillans: hoc ſi-
gnum rariſſime fallere dicit VAN SwIETEN. Ob
turbas in ſenſorio communi ortas ſomnus inquie-

In adultis nonniſi lcalor inſignis & dolor oris præcedit.

30.
tus, ob lentorem lymphæ a materia aphthofſa
(adhuc circulante cum reliquis hum oribus) Pro-⸗
duétum ſomnus fit profundus & oritur ſtupor.
2) reſpiratio atque deglutitio diſficilis; indicat ma-
teriem in aſpera arteria, pulmonibus, œſopha-
go colligi.
Ob eandem cauſam
3) Voz eſt obſcura & rauca.
4) Lingua ac interiora oris ſieca & ſummus omni-
no caloris ſenſus: hunc ſenſum caloris percipi-
unt imprimis matres ſ. nutrices, communicatum
ab infantibus ubera ſugentibus „ quibus aphthæ
imminent; ubi adhuc notandum, avide iſtos pa-
Pillas arripere, mox vero eas iterum derelin-
quere, idéo quod non ſugere poſſunt ob preſſio-
nem papillarum lis moleſtum & dolorem, quem
excitant muſculi in ſugendo agentes.
Si vero tanquam ſymptoma alii morbo ſuperveniunt
aphthæ; tunc
(1¹) paroxyſmi Jebriles jam præſentes fiunt vehe-
mentiores, (2) oritur nauſeg, vomitus, appe-
titus proſtratus a materia putrida, bilioſa, mu-
coſa in primis viis hærente, initio morbi ca-
thardicorum ope non ut decet eliminata, hinc
(3) lubenter apparent, ubi febris cum diarrhæa
vel dyſenteria incepit; vid. ſupra, (4) anxiéta-
tem patiuntur ægri, hæc enim ſemper comita-
tur molimina naturæ ad expellendam aliquam

mater
Dartes .
Poſite
de Pon
dis,
Ven
in fan
uIr ve
Thea,
Ponte
malerie
I. In oupi
Reriante
ſggis alo
auciaque:
ſubjecl en
it ut leyen
Zgrotuntes
6El att, ſee
gelia nequ
ſtinatis, ni
ExX vaſis n
lquorum
ueficlio
diem nocte
hinc Nüi &

—
) Ki etiam 10
lohent, tam
et vig. Gayr

—

31.

aphthofa materiam, quæ ipfſam incommodat, ſi nempe
bus) pro- Partes, ubi eruptio fieri debet, nondum diſ-
Kuopor. Ppoſitz ſunt (5), tunc enim conqueruntur
dicatma- de pondére & dolore circa ſcrobiculum cor-
, Clopha- dis, fingultiunt, præcique ubi jam aphthæ

ventriculum & æſophagum obfident, antequam
in faucibus apparéant. (6) Infigniter debilitan-
tur vel ob evacuationes alias prægrefſas in diar-

id og. thœa, dyſenteria, in ultimo phthyſis ſtadio

iPerep, ſponte veél arte motas, vel ob malignitatem
ckezninn materiæ morboſæ.
SaPhtis II. In. erptione . ſi jam præſentes ſunr.
hos e. Brevi ante eruptionem tempore vel in ea ipſa In-
derelin ſignis calor & ardor oritur in ore. Omnia cruda
„ ſauciaque ægro videntur, & quoniam epidermis a
en. ſubjecta cute ſolvitur, partes ſumme fiunt ſenſiles,
n, men ita ut levem etiam oris contactum ægre ferant
. grotantes, guſtus non modo depravatur, ut Vo-
errenunt GEIL ait, ſed plane omnino tollitur, quoniam in-
geſta neque attenuari liquoribus hanc ad rem de-
fum wr. ſtinatis, nec papillis nerveis applicari poſſunt ).
iut, We. Ex vaſis materia morbifica obſtructis oriri poterit
bilol, m⸗ liquorum ſub cruſta aphthofſa ſtagnantium ſubita
morhi ca. Pputrefaéctio: — neonati morbo hoc laborantes per
int, hine diem noctemque ejulant, nec ſugere poſſunt,
n Ciar h hinc ſiti & fame excruciantur, ſi vero ſugere co- .
4) onxie .
ita⸗ y) Si etiam fſoluta epidermide cibi liquoribus ſalivalibus ſolvi
er comnin poſſent, tamen ob iſtos depravatos etiam guſtus depravatus fo-
m aliduaan ret vid. GAUBIUS 1. C. Sphus 696. & 697.
⸗

32.*
nantur, ut plurimum mammæ lactantium circa
papillas ſimilibus ulceribus obſidentur, cui mor-
bo Germani nomen der Faſch dederunt. Aſt non
modo oris internas partes obſident aphthæ, ſed
altius etiam deſcendunt. Erumpunt in faucibus,
inque æſophago, oriuntur hinc his in Partibus in-
flammationes, tumores, coarétantur iſtæ, fit ergo

deglutitio difficilis, aut etiam plane aboletur. Tu-

mores ejuſmodi ſi circa laryngem oriantur, quem
etiam aphthæ occupant, anginæ & ſuffocationis
periculum adeſt. Si vero perveniant ad ventricu-
lum ac inteſtina uſque, cavitates vaſorum abfor-
bentium clauduntur, hinc ex ingeſtis neque ad
ſecundas vias, neque ideo etiam in ſanguinem ali-
quid venit, ſed immutata per alvum ſecedunt,
dira inde ſymptomata ſequi & ægro mortem im-
minere, cuilibet patebit: papilla, per quam bi-
lis ac ſuccus pancreaticus in duodenum effluunt,
obſtrui etiam inde poterit, unde maximæ anxie-
tates ſequuntur. Præterea a cruſtis ulceroſis gan-
grænam partium, quas obtegunt, oriri poſſe ait

VAN SWIETEN aliique, id quod negat tamen Vo-

GEIL., cui etiam non probabile videtur, lienteriam
ideo oriri poſſe, quia interni ventriculi tunica ab
aphthis fuit obſeſſa, ſed credit mortem potius ſe-
cuturam fore.
III. Poſt delapſum. — Crufſtis aphtharum os obfi-

dentium jam delapfis, partes nudæ per ſe jam ſen-

ſiles,

les, i
opioſa
Kticatio
Interdu
ſingultn
intettini
is tun.
Mecpue
fnchem,
done aclis
Hr Ee ſn
gnoſin

Uegiſt,
mmam
Tcconideran

1 Mios. Aph
Ali⸗ Pericu
do 20ducnn
ſt Muide
nun quol
Uimn Ylth⸗
Gadern caul
1e Aimin
Iis Hüribu,
Oumixttte,
iecngun

Glantium eiren
tur, cui mor.
erunt. Aft non

t aphihe, ſed

mnt in kucibus,
in partbdusin.
N iſte, fit erpo
ne aboletur Tu-
Orinntur, quem
& luffocationis
Int ad ventriicu-
vaſorum abſor-
eſtis neque al
ſanguinem alj-
um ſecedunt,
0 mortem im-
per quam Pi⸗
num emwunt,
maANIINE ANNe-
Ws Ulceroßis gan⸗
, Ohili poſe ait
negat timen o
detur, Henteriam
ntriculi tunica b
nortem potius ſ

ntharum Os obh⸗

per ſeſim er
ſlles,

hoc ſummam Exigit
hic Conſideranda hæ

1. ias. Aphthas in *tate infantili alii

niam aphthæ ill infantibus ut

33
ſiles, fiunt adhuc ſenſilior

es, feduitur ſaliwatio
copioſa,

ſanguine interdum etiam mixta, ma-
ſticatio ac deglutitio redduntur dolorificæ, unde
interdum in duavis Boli aut potus deglutitione .
ſingultus oritur. Similis humorum effluxus fit in
inteſtinis, ſi cruſtæ aphtharum ibi decidunt, &
quis tunc diarrhosam aut dyſenteriam i
Præcipue ſi per Papillam in duodeno
ſtruétam, jJam vero liberam, bilis copioſa, ſtagna-
tione acris facta erumpat, mirabitur 5

Hæc de ſymptomatibus ſufficiant, tranſeo ad pro-
gnoſin.

nde ortam;
„antea ob-

F. XXI.
PBrognoſis, Prouti in omnibus mörbis ita & i
Medici Prüdentiam; momenta
C fere funt:
innocuas,
Argümenta quzæ am
hic enarrare himis prolixum ef-
à pPenſitans credo, dquemeunque
orum quodammod non valde errafie; aſt; quo-
Plurimum ex levi
riuntur, in gene-
Plures infantes Czte-
mi adults. Cæterum, in
mmenta reliqua nunc dicenda re-

alii periculoſas eſſe ajunt;
bo adducunt,
ſet. Equidem e

quadam cauſa & idi Opathicæ 0
Te affirmare Poſſumus,
ris Paribus, évVadere qua
omniztate, ad mo
ſpiciendum Erit.

C

34
que alius color,
ſt, flavus, lividus, Ccinereus:
omnes hi coloreés; uti auéctores
dicant: etiam
e faventem

2. Color. Quicun quam albidus;
malum ſignum e
profunde ruber,
uno ore profitentur,
albidas exitum minim
mat HXHAM i). RoOSENSTEIN )
s obduéctæ,

periculum in

ſupra modum

Promittere affir
ait, quot adſunt aphthæ maculis nigri

ot etiam gangræna eſſe affe as *).

mario affectus. Aphthæ, quæ nonniſi

3. Locus priy
ccupant; Parum

artes maſtlicationi inſervientes O

nt, ac facile vincentur

erſus delcendunt, éo
o ab inferioribus, inteſtinis, ventri-

ntes verſus ſuperiora adſcendunt,

periculi habe ; quo vero ma-
gis inferiora Pejoris indolis
ſunt; quæ ver
culo &c. incipie
& inſuper cruſta!
pernicioſiſſimæ ſunt.
4. Copia. Quo Pauciores;
ſi modo ſparſæ hinc inde inveniuntur in ore, nec
ſigna Prægreſſa ſuſpicionem movent vel majori co-
pia obteas jam eſſe partes internas, ventriculum
ac inteſtina; vel deficere Vires vitales, quo defec-

eo meliores ſunt aphthæ;

*½) Opera medico-pbyfica. T. I. P. 175.

x) 1. c. pag. 58.
*) RIVERIUS ait, quæ
cum cruſta nigra, det
puave inſtit. pathol. ait: Pa
degeneratio humorum a ſtatu naturali) minor;
Icæ, ſi nigræ, eo major cruditas-

ſunt profunda;, fordida & maligna C
eriora. DE HN in Præleét. in H. Boer-
g. 205. Si albæ ſunt, cruditas;, (i. e.
ſi flavæ, ſi fu-

ardo recenti ſimili obducuntur,

Mt, de d

(ouſe pre
thas Prod
Tharum
aPphthæ
bo preg
ſuntquan
Elia ,
Ebris len
ceherunt,
Egli, idel
Prognoli f
. Vins, qil
ſi rient a

Vie rein
Chibita.-=
Culorum 4
poſtus,
mentis ve
per ſe jam
tur, tune .
—
0 CLanlw an
) WrE 1.
¹) A. D Hx)

392*
tu impediuntur, quo minus copioſiores erum-
dum Abidus, Pant, de bono eventu ſecuri eſle poſſurnus.
88, Cihereus,

3. Cauſæ prægreſſæ. Quo levior mitiorque cauſa aph-
thas producens fuerat „ eo melius futurarum aph-
tharum omen erit, eo benigniores ipſæ erunt: ſic

, Vti Auores
icaNt: etiam
Uüme ſaventem

aphthæ ex aſſumtis acribus ortæ, abique ullo mor-
= bo prægreſſo ſeſe manifeſtantes, minus Periculoſæ
nigrs Obduche, ſunt quam illæ, quibus alii morbi maligni, dyſen-
teria ?), febris putrida, Phthyfſis pulmonalis m),
, quæ nonnifi febris lenta, lues venerea, miliaria 2) &c. ante-
upant; parum ceſſerunt, præcipue ſi diu jam iis decubuerunt
qno vero ma- ægri, ideoque viribus jam exhauſti ſunt, hinc in
Peſorsindols Prognoſi facienda inprimis etiam attendendum ad

eſhumis, Venit-

6. Vires; quæ ſi fractæ ſunt, ſignum funeſtum eſt
rA 20dlcendunt,

ſi vigent adhuc, ſpes convaleſcentiæ affulget.

nili obducunu, .. V, .
7. VDig egimen antea obſerpatum & medicamenta
. adhibita. — Si initio morbi, ex immaturd mulier-
oles funt aplihe culorum diligentia Eger in cubiculum calidum
untur indte, Poſitus, ſtragulis bene tegitur, ſi infuper ali-
. . ⸗ .. . . . .
enraa mentis vel medicamentis calefacientibus ſanguis
nas, leuce Per ſe jam æſtuans magis adhuc ad fervorem agita-
les, qu tur tunc debent omnino fluida diſſipari, inſpiſſari
— hinc, & ita fomes, qui exſtingui debuiſſet, ma-
) QüARIN animadverfiones practiceæ in diverſos morbos. pag. 213.
is mnala mn) WEBER I. C. Sect. II. pag. 199.
jall, 1,. 1 2) A. DE HAN I. 6. pag. 206.
mt, etuditas,

or; ſi Hara, 4 2

36.
gis adhuc accenditur. Ita medicamenta adſtrin-
gentia in momento eruptionis propinata nocent,
dum vaia conſtringunt, materiam aphthoſam jam cedunt,
erupturam repellunt, adeoque quo minus erumpat, Clcirmatn ma
impediunt. Tumores tandem, imo inflammatio- (liminahntes
nem & gangrænam partium affectarum inde oriri AIma Mie
Poſſe, facile Patet. us ſe ſfli
8. Cruſtarum aphthoſarum duratio. Cruſtz quo edne ahi
diutius permanent, antequam decidunt, eo pe- mmtefurptn
Dtonem perl

joris indolis ſunt; indicat enim materiem tenacio- .
1. . Cenllis HOVis
rem, vires jam debilitatas, vaila ſuppoſita non ſa-
.mietitbbus e
tis pervia: — hinc meliores aphthæ, quarum 9

Ventior tunden
cruſtæ cito cadunt. l

. Perieulofores
. ia er . Quo durior, craſſi 1 .
9. Comſiſtentia ruſtæ. Q craſſior, den Enlite, iut
ſior, tenacior eſt cruſta eo deterior eſt, novæ
enim priori nondum deciduæ ſenſim ſenſimque

Iuccreiſcunt cruſtæ, tardius decidunt, humores
ibuonum ſan

magis corrumpuntur, id quod etiam indicat color
Alnftt, lupereſt

inde ortus, flavus, fuſcus, &c. unde certe fau-
ſtus exitus prædici nequit. DMeuaentur aP
Droprlam vitam
Ument glutinofa
1ehunt, e corpon
ſintis rotidie

10. Conſtitutio partium poſt delapſum cruſtarum.
Si delapfſis jam cruſtis aphthofis loca iis paulo an-
te obtecta apparent pura, rubra, humida 0), bo-
num ſignum eſt, tunc enim novæ vel plane non

—
9) Id ipſum KREBS I. C. pag. 6. in nota pro ſigno certo, aphtha- Pelif d logne
rum non amplius rediturarum, allegat. heſeribit hoo ie

ul, preparatum
ninn ſalca mellig
8
er, cumqne

henta adürin-
Mata noce᷑THt, 37.
Dhthofam jamn

ſuccedunt, vel admodum raræz & paucæ modo;
nInus Erumpat,

ultimam materiem morboſam, mobilem quippe
0 inflammnto-

. eliminantes renaſcuntur; ſi vero ſiccus vel tenuiſ-
rum inde or

ſima aliqua tela alba obducétus oculis Perſcrutan-
tibus ſe ſiſtit locus, pro malo ſigno habetur, nam

rulie qlp æ* que copioſæ ac denſæ, imo denſiores adhuc ac
cidunt, ed l. ante erumpunt aphthæ, ſi nempe vires ægri eru-
ateriem temez⸗ Ptionem permittunt, ſi iſtæ vero fractæ & produ-
ppofin non k⸗ cendis novis aphthis impares fuerint, ſub diris
Eihe, glanim anxietatibus æger morbo ſuccumbit. — Quo fre-

quentior tandem regeneratio aphtharum eſt, eo
Periculoſiores ipſæ ſunt, fiunt enim ſæpe inde

Ctalſor, den. chronicæ, juxta VOGEL p).

rior eſt, norvè

nſim fenſimque §. XXII.

unt, humores . . .
Quibusnam jam remediis huic morbo ſuccurren-

dum ſit, ſupereſt ut dicam.

m indicat olor
unde certe fin-
Præcaventur aphthæ neonatorum, fi quam Pprimum
Propriam vitam vivere incipiunt, meconium & firi-
gmenta glutinoſa, caſeofa, quibus primæ viæ reple-
tæ ſunt, e corpore eliminentur, ſique nutrices os in-
fantis quotidie inſpiciunt, iludque mundant 7)

ſun ontorun.
CA is paulo an-
umida o), Do-⸗
vel Plane non-

*

5) Prælect. de cognoſe. & curand. C. h. affect. Lauſannæ 1781.
9) Præſcribit hoc ſcopo ROSENSTEIN P. 60. 1. c. decoctum ali-
quod, præparatum ex foliis ſalviæ, infuſis in aqua font., ad-
mixta pauca mellis quantitate, in quod panniculum lineum in-
tingere, cumque hoc os infantis eluere nutricem jubet.

C 3

—
gno certo, aphtha-

38.

Aphtharum ſymptomaticarum cura prophylactica eſt
ea ipſa, quæ morbi Pprincipis: Præcaventur ita ſæpe
e. g. in mor bis acutis Venæſectione, interdum & ca-
tharticis & emeticis in morborum initio exhibitis ).
Probat id experientia, qua novimus hodie non am-
plius adeo vulgare eſſe, aphthas vel etiam exanthema
miliare ſeſe jungere morbis acutis, Præcipue febri,
diarrhœa vel dyſenteria concomitatæ, ex quo régimi-
nis & remediorum calefacientium loco, purgantia re-
petitis vicibus exhibere ſolemus §). Si vero jam ſeſe
manifeſtant aphthæ, quomodo iis medendum eſt?

J. XXIII.

Ubi infantes lactantes aphthis afficiuntur, ex-
que a lacte corrupto (quod ſane ut plurimum
fit) ortæ ſunt, nutrix vel mutanda cum alia eſt,
vel ſtudendum ut iſtius lac corrigatur, hunc ſco-
pum obtinebimus, nutrici exhibendo pulverem,
quem RoSENSTEIN pulverem nutricum ¹) appellat,
ſique porro iſtam plus ſolito, bibere jubemus,
potus jam ſit vel aqua ſimplex, vel decoct. hordei,
vel quicunque alius potus diluens: aphthæ ipſæ illi-

7) OosTEBRDICK SCHACHT I. c. pag. 281. §. 13.
⁹ DE HN I. c. pag. II3. ſqq.

4½) compoſitus eſt hic pulvis ex Magneſ. albæ unc. un., flaved,
cort. aurant., ſem. fœnicul. ſacch. alb. ana drachm. duabus, m.
tere ſ. 4⸗5§ per diem de eo ſumendum, quantum cultri apice
contineri poteſt.

nentut meller
Adtum N
labunwur. crul
curandis
Pris Matüran
commodund
Cia, eſt inſt⸗
Allum fehril
ſambuci, ili
um; decolf
Ourztum 9) a.
Naque remec
orum inſignt
Is. V.5. Si⸗
Krero kebnis e
ena, der n
6) Alübeantur.
n, Madix card
Gde allringentin
Gdantur: iuter re
Eii poſlunt

¹) Compoltio ſt,
1. ſklig maiin.
Tinnme., mel.
li, gmant. in
Uendam.
) Rec. Lerot.
acet. unc. un
²) eo, agur
ſacche citr. l

WVlaRca
ur Ra ſer
erdum K

Dexhibiti,

Odie non
n exanthen
Cipue ſeh

.1
quo repin

Igantia
10 ſarn ſe
ldum elt

Intur, e
t Plurimn
u alia

hunc ſn

0 polreren
1 0)appelt
e jubems
ecoCl. hon
hthe ilel

.
3.

e. un., fli
m. duabus,
in cultri 4n

39.
nentur melle roſar. cui pauxillum Spiritus vitrioli u)
additum eſt pluries per diem, & dein infans, ſi de-
labuntur cruſtæ aphthoſæ leniter evacuetur. — In
curandis aphthis ſymptomaticis præcipue ad fe-
bris naturam reſpiciendum eſt, cui remedia ac-
commodanda ſunt. Ut plurimum febris aphthis ſo-
cia, eſt inflammatoriæ indolis; tunc ad ſedandum
Zſtum febrilem optime conducunt e. g. Infuſum flor.
ſambuci, tiliæ, ſpiritu vitrioli vel oxymelle mix-
tum; decoctum hordei vel avenæ, cui nitrum de-
puratum „“) additur; ſerum lactis tamarindinatum,
aliaque remedia diluentia, reſolventia, refrigerantia,
quorum inſignem numerum in Mat. Med. reperi-
mus. V. S. Si vires ægri admittunt, inſtituenda. —
Si vero febris eſt putrida; china, camphora, con-
trajerva, aér fixus cum potibus acido-mineralibus
“) adhibeantur. Si eſt febris intermittens, chi-
na, Radix card. benedict., aliaque amara non val-
de adſtringentia in uſum trahantur. — Hæc interne
dantur: inter remedia externa, quæ tamen & intus
dari poſſunt, quæque tam cruſtæ delapſum pro-

2) Compoſitio ſit. Recip. mel. roſar. drachm. un. Spiritus vitrioli
ſ. ſalis marin. gutt. un. ſ. duas. vel Rec. Rob. diamor., Rob.
dianuc., mel. roſar. ana drachm. dimid. add. Spiritus vitrio-
li, quant. ſatis ad ſaporem acerbiuſculum — fimili modo
utendum.
α) Rec. decoct. hord. Libr. quatuor, oxymell. ſimpl. unc. tres,
acet. unc. un. nitri depurat. drachm. un. m. ſumat pro lubitu.
w) Rec. aquæ comm. Libr. quatuor, Sacch. alb. unc. duas; Elæo-
ſacch. citr. unc. dimid. Spiritus vitrioli q. ſ. ad grat. m.

A 4

40

movent tanquam linimenta vel gargariſmata adhi-

bita, quam calorem febrilem ſedant, laudantur ſe-
quentia: ſuccus expreſſus ſempervivi majoris, qui
cum mellis partibus æqualibus miſcetur & aluminis
tantum fuperadditur, quantum ſufficit ad ſaporem
acerbiufcubum X). Utilis porro habetur ſuccus ex-
Ppreſſus raparum y), cum melle roſar. mixtus inter-
ne propinandus; idem ſuccus cum juſculo carnis vi-
tulinæ coctus tanquam potus, clyſma, gargariſma
adhibetur. Remedia ex borace egregios effectus ad
ſolvendas & deſquammandas cruſtas aphthofas edere
cum omnibus auctoribus experientia loquitur. CI.
MELLIN X) ita illum præfcribit: Rec. boracis drachm.
chimid., tere cum aquæ font. unc. dimid., ſolut. add.
mellis comm. unc. un.; id & adhibeatur Pro linimento
& quotidie bis terve ejus Propinari cochlear poteſt. —
Si plane non deſquammare ſeſe vellent, Spirit.
cochleariæ drachm. quinque, ſucc. citr. drachm. un.
os deterere & chinam exhibere fas eſſet 2). Aphthæ
ſi lividæ, gangrænofæ apparent, china exhibetur va-
riis ſub formis, in pulvere, extracto; — tanquam
clyſmna decoctum chinæ cum melle roſarum applica-

X) en remedium Boylei: Rec. ſucc. expreſſ. ſemperv. maj. „
mell. comm. ana unc. un. m. coq. dein adde aluminis q. ſ. 3
quo omni hora aphtheæ illiniuntur.

9) vel decoct. dauci carottæ ſ. ejus ſuccus expreſſus; vel de-
coct. ſ. ſucous expreſſus braſſicæ rapæ.

X) 1. c. pag. 123.

2) BERNSTEIN l. c. pag. 229.

I potekt
ſenibit C

terne ſu

mercur!
dicit B.
i puro
9) nel et
cog, in
200d, dͤl
ſngnlam
taodemen
1lo
) en tom,
gummn 1
Drli mere
Gimid m
ſin inſan
erhibendi
Mat. Vn
anti och
adnltior
gur de
mane &
9 en talia
Grachm.
Een, tete
Uibr. dn⸗
f g
lt am
mercut.
¹) Compol
reciſicat
co ant

1 41.

adhi. . .
hi II Poteft a). In aphthis a lue venerea ortis, pPræ-
dur ſe⸗ 1: . J
ſe⸗ ſcribit Cl. PLENK b),: mercuriurn gummoſum c) in-
du terne ſumendum, externe vero laudat gangariſma
Ammnts mercuriale d). In aphthis ſcorbuticis nil melius eſſe
orem dicit B. DE SAUVAGES „ quam ſi tangantur oleo vitrio-
es ex. li puro, aqua Rabelii e), & ſimilibus.
§ Inter⸗
mis vi⸗ 4) vel etiam fq. remedium. Reo. terræ japon. drachm. tres,
iſma coq. in aquæ calc. Libr. un., ad reman. uno. quatuor, colat.
kis adl add. Sacch. Saturn. ſerup. un., mel. roſar. unc. duas; ſ. per
s a ſingulam horam cochlear „ quod aliquamdiu in ore retinetur,
dere tandemque lente deglutiatur.
C.. ⁵) 1. o. pag. 96.
chmn. *₰) en compoſitionem: Rec. Merour. revififacti drachm. un. pulw.
Ddd gumm. arab. drachm. tres, terantur probe, donec omnes glo⸗
buli mercuriales diſparuerint, tunc addatur Syrup. diacod. unc.
mento⸗ dimid. miſceantur. Equidem credo mercurium ſublim. corro-
ell.— ſiv. infantibus *que ac adultis exhiberi poſſe, en methodum
Sir exhibendi. Rec. mercur. ſublim. corroſiv. gr. duo; ſyrup. fu-
Plent mBarr. unc. ſex m. ſ. infanti bienni mane & veſperi unum, in-
Im. un.

fanti octo annos nato duo cochlearia parva exhibeantur: pro
phthe adultiori vero ita Rec. mercur. fublim. corroſiv. gr. ſex,

aquæ deſtill. Libr. un. Syrup. capill. vener. uno. un. m. d. ſ.

tul va⸗ mane & veſperi cochlear magnum.
Iqua 4) en talia: Rec. mercur. vivi drachm. dimid. gumm. arab.
Pplica⸗ drachm. tres, Syrup diacod. unc. dimid., mercur. dulc. gr.
ſex, tere ad mucilaginem, dein add. Decoct. flammul. jovis
“ Libr. duas, mel. roſac. unc. un. Eſſent. myrrh. drachm. un.
J.1; m. f. gargarifma. Vel Rec. aquæ fior. famb. Libr. un.; Ge-
lat. amyl. drachm. un., ſyrup. papav. alb. unc. un. m. add,
1 mercur. gummoſ. drachm. un.
Tel be⸗

e) Compoſita eſt ex Reo. olei vitriol. unc. quatuor, Spirit. Vin.
rectificat. unc. duadecim, milceantur lente & non niſi poſt
octo aut plures a mixtione dies trahatur ad uſum.

5

42.
Ante omnia vero, ſi ſigna adſunt materiæ putridæ,
bilioſæ, aliarumve ſordium in primis viis Præſentium,
iſtæ eliminentur, & quidem in neonatis ope Syrup.
Cichor. cum Rheo, in adultis vero ope Tamarin-
dorurn cum Sale aliquo medio mixtorum ). Ob-
lervetur tamen, ne purgans detur in ipſo eruptio-
nis momento, eo enim natura in molimine ſuo
turbaretur. In toto ergo morbi decurſu eviten-
tur evacuantia; aſt ſi alvus obſtipata eſt;, clyſma-
ta emollientia injiciantur, quæ fere ſolum reme-
dium ſunt, ad quod confugimus, ſi æger ob
fauces aphthis denſe obſeſſas vel non deglutire Pot-
eſt, vel ſi deglutire poſſit, ob primas vias valde
obſeſſas, deglutita abſorberi non poſſunt. — In
ejuſmodi caſu balnea etiam optimo cum fructu ad-
hiberi poſſunt e. g. ex flor. ſambuci, herbis emol-
lientibus, furfuribus triticeis, ſapone &c., vel et-
lam ex lacte, dupla aquæ quantitate diluto. —
Diæta etiam obſervetur, unde humores viſcidi
non oriantur, fit ergo liquida, tenuis, ſimulque
alendo apta, ne ſcil. vires labantur, ſed ſfuſtententur
potius; veſcatur itaque æger cremore hordei, oryzæ,
ſago, aliisque alimentis Concoctu facilibus: abſtineat
vero ab omnibus iis, quæ humores viſcidos, alcali-

„7

7) Rec. Pulp. Tamarind. uno. tres, cryſt. tartar. drachm. duas,
