KaI600-2721_1
author: Brodhag, Johann Michael

DN

SPRCGIME INAUGUNRAL MEDICUM
PRO LICENTIA

GRADUM DOCTORIS MEDICINA.

OBTINENDI

8

GRATIOSE FACULTATIS MEDICE CONSENSII

D. XXIV. NOVEMBRIS MDCCLXXXVII.

PUBLICE DEFENDENDUM EDIT

LOERRACO=—BADENSIS.

H. I. Q. C.

A R G E N T O R A T 1

TYPIS JOH. HENR. HEITZ, UNIVERS. TYPOGR.

—

CONSPECTUS.

Sect. I. Hiſtoria littéraria 4
1. Etymologia ac Synonymia
a) Latinorum §. 1.
b) Germanorum §. 2.

c) Anglorum, Belgarum, Arabum, Gallo-
rum §. 3.

2. Antiguitas §. 4.

Sect. U. Natura morbi
1. Deſeriptio ſ. Character genericus § 5. 6.
2. Analogia & diſſerentia
a) a miliaribus. §. 7.
b) a petechiis §. 8.
c) a variolis §. 9.
d) a morbillis §. 10.
e) a ſcarlatina §S. 11.
t) ab angina gangrænofa §. 12.
8) – — bolypoſa d. 13.
h) a ſcorbuto acuto §. 14.
3. Aetiologia §. 15 - 19.
4. Diæreſis ſ. Diviſio S. 19.
5. Semiotica.
a) Diagnoſis. §. 20.
b) Prognoſis §. 21.
ect. III. Cura
1) prophylactica §. 22.
2. radicalis.
a) morbi §. 23.
b) ſymptomatum §. 24.

Lirrs eſt 4

en Geleriben

Iitue gelltes
Eem Nullamag.

Cuundo, quam

Cenericum 9

ſorte derivanc
Aplkhole cum
lodie omnes)
nomim vel ſpe
dum leſignant
1. Lackucimin
ITANUS
men ex inb
eciei, ei

—
N.
4) (ent.l. Cura

um, Gallo.

EI . ESER =— WAITIIII 5

DE APHTHIS.
6F. I.

Inügnis eſt denominationum, quibus morbum 2
quem deſcribendum ſuſcepimus, varii auctores, va-
TiEque gentes inſignivere, caterva, ex omnibus au-
. tem nulla magis placet pro genere hujus morbi deſi-
gnando, quam ea, qua Aphtha dicitur, quod nomen
genericum græcæ Originis a verbo o, accendo,
forte derivandum, ob ſimilitudinem, quam puſtulæ
aphthoſæ cum iis a combuſtione ortis habent, etiam
hodie omnes Noſologi aſſumſere. Reliqua quæcunque
nomina vel ſpeciem modo, vel majorem morbi gra-
dum deſignant: ſunt vero ſequentia:
1. Lactucimina, Lactumina. Quamvis AMATIIS LU-
SITANUS ) hanc voçem aptam efſe crediderit, ta-
men ex infra dicendis patebit, eam unicæ modo
ſpeciei, ei nempe, quæ a lacte corrupto orta, in-

«) Cent. I. Curat. 17.

A 2

4.

fantibus ubera adhuc trahentibus præcipue fami-

miliaris eſt, omni jure hodie tribui.
2. Serpentia oris ulcera CELSUS b) nominavit: aſt
aphthæ tunc demum, quando vel ob negleétam,
vel perverſam curationem, vel ob materiæ mor-
boſæ malignitatem vicina corrodunt, dépaſcun-
tur, adeoque quaſi ſerpunt, hoc nomen meren-
tur. Tunc ulcus eſthiomenon etiam vel nomas vo-
cari a medicis ſolere, inquit FoRESTUS c). Au-
diunt etiam ulcera cacœthe.
3. Fervida oris ulcera VAN LINDEN d) vocavit, vel
quoniam ad originem vocis αν, vel ad unum ex
Præcipuis ymptomatibus, ſummum nempe calo-
ris ſenſum reſpexit.
4. Ulcera Syriaca, Kgyptiaca, apud FORESTUM au-
dire, ait Cel. STARk e&); a regionibus calidis, Sy-

5) De Medicina Libri octo &c. Lugd. Bat. 1746. Lib. II. c. 2.
c) Obervationum & curationum medicinalium & 'obirurgicarum Ope-
ra omnia IV Tomis digeſta. Rothomagi 1653. T. II. pag. 108.
nro. §. eſthiomenon ab 0ρi, edo, comedo, conſumo. nro. 6. no-
mæ, a vonn, paſtus, it. actio ipia depoſcendi, hinc vonα apud
DIOSCOBRIDEM idem eſt ac alcera depoſcentia carnem, ſeu, quæ
paſcendo ſerpunt. — Vid. etiam RIVERIUM in Praxi medica cum
Theoria. Lugduni 1674. T. I. pag. 381.
d) Quoniam ad manus non eſt ipſius vAN LINDENII liber, li-
ceat citare SLEVOGT Tractat. S. I. in STARKII YZractat. ſu-
pius cit. p. 93.
e) Abhandlung von den Schwämohen, nebſt einer Ueberſetzung des
Ketelærs und Slevogts von den Sochwämehen. Jena 1784. pag. 2.
in nota: evolvi locum citatum FoRESTI, nec illud nomen re-
perire potui.

7

Egyto

ria
Ppræt⸗

aebit,
nolncenis
3, Iuabl) 9e
ninatonem

Iationes inlt

1 Feſicul⸗ N.
bone incommß
eſeulaon.
8 Uleuſcula
Mumn veto pe

ſe

convenit.

le oris

Ceribus

Her quide
AIt non fmund
norbo atnib
idiomate gern
Grlogen: lul
emre ſolet
ümummmu
—
†) NEVOGT
9) Def. mid.
1) Vid. Sa
) Pjuld. Pr.
) Puris nen
5) Vid. Fohr
„7) Ch. 6. M

STrEIN A
Gctüngen

„
ria & Egypto ita vocantur:; quoniam, uti infra =–
Patebit, Præter alia, aër inſigniter calidus aphthis
producendis aptus eſt ).
5. LlIe*αρα a GAI.ENO 9)

minationem noſtræ primæ ſpe

dicuntur; eam deno-
ciei tribuemus ob

Pue ſami. rationes infra dicendas.
H 6. Puſtulæ oris ab HALY ABBAS ). —
bnigeth 7. Veſicul gingivarum SENNERTO ¹). Denomina-
Delaln, tione incompleta:
e Mcn. 8. Ulcuſcula oris Fel. PLATERO ) & PLINIO ). Quo-
epaleur. niam vero peculiaris quid habent, quo ab aliis ul-
Nnell eter. ceribus ſe diſtingunt; hinc hæc denominatio non
elnomas ſo. convenit.
rus 4) A . II.
. Hæc quidem fſunt nomina latina & latino-græca,
vocarit, vel aſt non minor eſt numerus ſynonymorum noſtiro
ad unum er morbo attributorum, quæ hinc inde apud auctores
empe calo. idiomate germanico ſcriptos leguntur. En eorum

Syllogen: ſub nomine die Schwæmmgen apud omnes

ſolet in genere, C&tera vero nomina ut plu-

RESTUMau- venire
calidis, S)- rimum minus ſunt uſitata: e. g. der Vosz oder Soor m),
— —
b. II. c. 2. 7) SLEVOGT in Starkii libello. pag. 119.

g) Def. med.
py) Vid. SAUVAGES
¹) Ejuſd. Practicæ me
) Praxis mwedica. Baſileæ 1656.

¹) Vid. FoREST 1. c. pag. 107. .
) Ch. G. MELLIN Kinderarzt. Kempten 1783: Pag. II9. ROSEN-
STEILN Anweiſung zur Kenntniß und Kur der Kinderkrankheiten.

Goœttingen 1785. Päg. 57:
A 3

rurgicarun Ohe-
..II. pag. 109.
no. rO. 6. 40.

Woſologia methodica. Pp. 45⁵⸗
dioinæ Lib. II. Wittebergæ 1629. P. 62.
ne ea apud PT. I. p. 106.
em, ſeu, Aue
xi medica cum

UII liber, li⸗
Tyuclat. ſe-

erſetzung der
1784. Pag. .
id nomen Ie-

Kurvos oder Aurves n),

Kahmn p), das weiſßſe Mar
zehr ), Mundgeſchwiire

der Mehlhundg °), KRuhn odger
l0chen bey Kindern 9), Mund.-
5⁵), Mangfäulblattern 7).

g. III.

Angli noſtro morbo tribuere nomen The
Thruſh u), Belgis audit de Sprouw o):

ro alterum belgicum „ quod occurrit i

DI Lexico medico 1) Mondgezweer, omnia ulcera
oris in genere deſignat, ideoque ad noſtrum mor-
bpum non quadrat. Arabibus vocatur Alcola, Al-
—
") MELLIN I. e.
9%) Sic morbus noſter voce vetulis familiari,
vid. G. ARMSTRONG i5e,
vund deren Behandlung
GorrTL. SCHEFER. Regenſpurg 1786.
J. G. BERNSTEIN Prabktiſobhes Handbuoh Ffär Wundärzte. Fran-
kenthal 1786. B. I. Seite 217.
) BBENSTEIN l. c. FEHR fub hac nomine
fantilem deſcripſit; vid. Ephemerid. Gerr
200. pag. 310. aft nonniſi incipientes a
VOGT in STARKII libello. p. 110.
2) BERNSTEIN 1. c. W
7) Ita dicitur ab III. AEMSTRONG 1. c.
) Ita vocatur ab auctore def. medic.,
adſeribitur.
1) Ita nominantur aphthæ apud CRANZ
und chirurgiſohe Arzneymittellehre
iberſezt von XAV. JOs. LIPPE
472. eſt etiam vox apud Arg
2) STEPH. BLANCGARDI Lexico
FLAMM. Lipf. 1777. pag. 96.

nomen VeE-
n BLANGAR-

„*

in Bavaria vocatur.
die gewöhnliohſten Kinderkrankheiten
aus dem engliſohen uherſetzt, von J. Cx.

Pag. 14. in nota; porro

Proprium morbum in-
m. Dec. III. a. 2. obl,
Pphthæ ſunt, vid. SLEB-

qui liber falſe GALENO

„ Vid. Ejus mediciniſepe
,„ nach dem Dyſtem dey Watur;
RKT. Wien 17856. IB. I. Th. pag.
entinenſes uſitata. — Mundfäunle.

n mediceun, ed, a. J. FR. ISEN-

7„v BLANCARD 1. C.
) 1. C. p. 96.

lal Cllbe,
Aplites & mil

Düri videntur.

Num phih
non contenti
OosEEDIES
nglem poft,
relasz Celerix
Conantur, al is
Fockl, CI. d.
Iis uümis ot
Moler in hac
Ere viden,, l
LIl tractatumn de

¹) Mulegin wethoi
9) Von diplicebit
KETELAEMIT
Zitian Id vn
exeunte Augn
ra editio prodl,
lieir RIcH
Ie

7
gita et Trad
ium Ge; qui!
ia prodiitin li
notis II. Sr)

ſ.

ld

2) Mit. negici

Ruhn 600. e.
, Mind
tern 1)

len 7 7 e
men ve.
DANCAR.
in Ulcera
um mor.
la, A.

—

„*

¹ vocatur.
rantheiten
1 J. (x.
¹ porro
te, Pran.

tbum in.
2. obl,
4. SB.

ALENO

leiniſebe
Natur;
1. pag.
Faule.
ISEN-

—„

.
gola ſ. Calaba, Breſegue Occitanis; Galli appellant les
aphthes, & male a SAUVAGESIO X) Chancres nomi-
nari vid entur.

F. IV.

Num aphthæ Veteribus jam notæ fuerint, numne,
non conſentiunt auétores: KETELAER y) quidem &
OoOSTERDYK SCHACHI z) argumenta afferunt, quibus
magnham noſtrarum aphtharum ab iis, quæ apud
veteres deſcripée leguntur, differentiam oſtendere
conantur, afſt ixritz jam fecerunt iſta VAN SWIETEN,
VoGEL, CI. STARK, aliique, & nullus dubito, quin
his ultimis toto animo ſubſcribam. Ne vero nimis
morer in hac diſquiſitione minus gravi, & ne actum
agere videar, ablego lectores præcipue ad Cl. STAR-
KkIT tractatum de aphthis ſupra jam citatum, ubi ex

x) Noſologia methodica T. I. p. m. 455.
„) Non diſplicebit forſan, ſi hic quinque, quæ mihi innotnerunt,
KETELAERI Tractatus editiones patefaciam: prima editio prodiit
Zirizææ inb titulo Comment. med. de Aphtbis Belgarum ao. 1669.
exeunte Auguſto (ergo non 1672 prouti Stark dicit p. 7.) alte-
ra editio prodiit Genevæ ao. 1727. & ſubjuncta eſt operibus me-
dicis RICHARD MoORTONII ſimul cum GUALT. HAREIS
Tract. de morbis infantum, ejuſdemque Obſerv. de morbis aliquot
gravioribus. Tertia editio reperitur adjuncta iisdem MokTONII
operibus medicis, quæ prodiere Venetiis ao. 1733. Editio quarta
addita eſt Tractatui GVALT. HARRIS de morbis aoutis infan-
tum &c; qui ſeorſim prodiit Amſtelodami ao. 1736. Editio quin-
ta prodiit in linguam germanicam tradnuéta a Dn. HOSCHKE cum
notis III. STARKII Jcnæ ao. 178 ¼. eſt hæc ultima editio, quæ
mihi inſerviit, quamque jam citavi.
2) Inſtit. medicinæ praécticæ. Amſtelodami 1767. p. 178.
A 4

8.

HIPPOCRATE, CELSO, GALENO, ARETEO, .TIO,;
PAULO EGINETA, FORESTO, PLATERO, aliisque au-
toribus ante KETELAERUM florentibus ſatis ſuper-
que edocuit, veteribus aphthas innotuiſſe. Plurimos
ex modo dicélis auctoribus evolvi, legi & relegi, &
omnino veſtigia noſtræ labis, præcipue aphthæ lactuci-
minis, & aphthæ malignæ reperi. Id tamen præterire
nefas eſſet, Cl. LoRRVY ) ad eos pertinere, qui HIP-
POCRATEM non bene intellexerunt; confundit enim
ni fallar ipſe, Cel. vir aphthas, quasHIPPOGCRATES ait,
mulierum pudenda præcipue vexare cum puſtulis &
maculis, quæ in cachecticorum cruribus naſci ſolent.

g. V.

Intelligimus vero ſub aphthis eſcharas ſubrotun-

das, granum milii imo piſum interdum æquantes,
O

coloris ut plurimum albi, pellucidi in medio, rubri
in ambitu, vel etiam pro diverſitate humorum pls
minusve corrupterum ipfſas producentium colorem
flavum, cinereum, fuſcum, lividum, nigrum in-
duentes; ductibus excretoriis in ſuperficie labiorum,
gingivarum, oris, linguæ, uvulæ, faucium, rarius
etiam arteriæz aſperæ, œſophagi, ventriculi, inteſti-
norum *) & pudendorum obviis innatas, diſcretas vel
confluentes, incerto tempore commoraturas, cum vel

a) AN. CAROL. LORRVY de morbis cutaneis. Pariſiis 1777. p. 77.
*) III. JoN. SIDEREN Med. Doct. & Medicinæ bPract. Profefſor
Upfal. ſolus eſt, quantum equidem ſcio, qui tribus propriis ob-
ſervationibus in cadaveribus aphthofſis factis innixus contendit,
aphtas ultra fauces, nuſquam apparere, — quid in hac re ve-

ſne1
Uehor

EI
Natn
ſeren

bis,

Ha
worbt
lent.
re cun
1)q
Cier
¹) u⸗
merc
mer
D
.
ni 1
hac
cory⸗
ſei
5) V
ugn
por)
lag.
truy

53, Amko,
lisque au-
Atis ſuper-
Dlurimos
relegt, &
thelhduct.
Ppreterire
, qui HIp.
Indit enim
RATES ait,
puſtulis &
alei ſolent.

ſubrotun-
Equantes,
dio, rubri
Drum plUs
n colorem
nigrumn in⸗
labiorum,
Im, Tallus
l, inteſti-
ſcretas vel
,cum vel

1777. p. 77.
G. brofellor
propriis ob⸗
§ contenit,
1hac re ve-

9
fine febre ſtipatas, quæque ſponte vel arte ſublatæ
ichorem contentum plorant & ſæpe cito renaſcuntur.

F. VI.

Eluceſcit hinc Figura, Magnitudo, Color, Sedes,
Natura & Differentia aphtharum, quam ultimam con-
ferendo iſtas cum aliis morbis, iis aliquatenus affini-
bus, ſequentibus Paragraphis luculentius êſtendam.
J. VII.
Habent enim aphthæ analogi quid cum nonnullis
morbis, & hinc cum ſequentibus fere Ccomparari ſo-
lent. — Primo cum exanthemate miliari. Conveni-
re cum hoc, docent: .
1¹) quod interdum miliarium more, tanquam ſympto-
ma, morbis acutis & febribus continuis ſeſe adio-
cient )
²) quod in iſtis morbis non niſi regimine calido &
medicamentis calefacientibus adhibitis oriantur &
methodo antiphlogiſtica & Purgantibus initio pro-
Pinatis Præcaveri Poſlint 4)

„ quæ natura quoque
aphtharum eſt.

ri ſit, & num III. SIDREN jure omnibus reliquis auctoribus de
hac materia meritis contradixerit, ulteriori inquiſitioni Practi-
corum relinguo, equidem adhuc dubito. Vide NWova Acta regiæ
Jocietatis ſoientiarum Upſlalienſis. Upſ. 1780. Vol. III. p. 36.
²) VAN SWIETEN Commentaria in H. Boerhaave Apboriſmos de
Cognoſcendis & carandgis morhis. Lugd. Bat. 1755. T. III. pag. 201.
PoOrTO STARK I. C. S. 32. P. 172. SELLE medicina olinica. Pp. II3.
*½) ANT. DE HX N RKatio medendi. Viennæ auſtriæ 1773. Pars X.
pag. III. & ſqq. — adhibita licet hac cantela miliaria tamen
erupiſſe ait III. Qu ARIN, de ourandis & infammationi⸗
2

10.

3) quod ſimilia nonnulla ſymptomata utrumque
morbum præcedant 9).
4) quod uno eéodemque tempore; imo eodem in ho-
mine unâ interdum prodeat uterque morbus e).
5) quod ſi und adſit utrumque exanthema in eodem

—

ſubjecto, uno exſiccato alterum ſe extollat & vi-

ceverſa f)
6) quod ægri aphthis affecti odorem, vappidum ace-
tum referentem per conclave, in quo decumbunt
ſpargant, quem etiam in miliaribus obſervare ſole-
mus 9).
7) ob fimilitudinem puſtularum & réditum poſt de-

lapſum, quod in utroque morbo ita obſervatur h).

8) quod uterque morbus per contagium communi-
cari Poſſit ¹).

bus commentatio. Viennæ 1781. pag. 100. ob has aliasque ratio-
nes additas concludit pag. 102. miliaria nonnunquam ecritica eſſe.
d) VAN SwIETEN I. C. item STARK 1. c. §. 32.
e) DE HN. 1. C. P. X. p. 238. vid. it. MACERIDE Introduétion
méthodiqne à la T'heorie & a la Pratique de la medecine; traduit
de Vl'Anglois par Mr. PETIT-RADEL Paris 1787. T. II. p. 144.
f) STAERK 1. c. G. 32.
g) VAN SWIETEN l. c. — Peſſimum præjndicium nonnullorum
animis inſedit, cum in miliaribus odor vappidi aceti notetur,
abſorbentia exhibere & acidiuſcenlorum acidorumque uſum in-
terdicere. Sitis ingens & appetitus, quo ægri ad acida ferun-
tur, id non peccare, ſed metum putredinis adeſſe docent, cada-
vera certe eorum qui miliaribus pereunt, cito intollerabiliter fœ-
tent & intumeſcunt. — QuABIN de curandis ftbribus &'0. p. 103.

) VAN SWIETEN I. c. it. SAGAR vid. CULLEN kurzer Begrif der

medieiniſehen Noſolegie. Leipz. 1786. T. II. p. 143. item QuA-
RIN de curandis febribus &c. pag 97. confer hanc defſeription
puſtularum miliarium cum ea puſtularum aphthoſarum §. §. data

¹) de miliaribus vid. DE HN. I. c. P. X. pag. 218. — nunquam

Diſt⸗

Kecunc
Miliaris
—
miliaria
apthas e
infäntes
i e. lder
(vILEN
1u) I. t.
¹) F. Ck.
Cedlinbr

Differre vero oſtendunt:
(1) quod peculiari⸗

TIa nonnulla ſymptomata Præcedant
trumque & comitentur miliarium eruptionem, quæ in
aphthoſis non obſervantur 1).
emin ho- (2) quod nunquam exanthema miliare ſit morbus
Orbas ). idiopathicus Cum aphthæ e contrario etiam idio-
A in eodem Pathicæ naſcantur ).
Ollat E vi. (2) quod diverſum locum ccupent. Hanc ſolam
differentiam intercedere utrumque inter morbum
didum ace- credlidit VAN SWIHETEN m & III. KREBS 2), qui ul-
2 G
ecumbunt timus ait: eandem acrimoniam „ quæ in miliari-
rVare ſole- bus ad cutem deponatur, in aphthis deponi ad
inteſtina &c. .
m poſt de- (4) quod Papulæ diveriæ ſint, majores & latiores
eTVatur 1). Plerumque in aphthis, magisque elevatz , mino-
communi- Tes, non adeo ſupra epidermidem eminentes in
miliaribus.
liasque ratio⸗ g. VIII.
n eritica eſle.
Secundo cum Peétechiis. Affinitatem exanthematis
ed mMiliaris cum petechiali egregie oſtendit contra PRING-
eine; tradu
Il. d. u. ——
miliaria contagioſa vidit CULLEN, vid. 1. c. Th. I. Pag. 194. —
onnnltorum apthas contagioſas eſſe docent uleuſonla nutricibus vel matribus
nonnn . . .:
ti notetut, infantes aphthis laborantes lactantibus communicata ab iſtis,
ceti note . .
ie ninmn in. 1. e. Be⸗ Faſch.
doias kefun- ²) VAN SWIETEN 1. o.
ent, cada- ²) CürLEN I. c. T. I. p. 199.
E 1
bitet lee. ) 1. C.
1an .. 101 2) FR. CII. KREBS mediciniſoher Beobachtungen II Band Iter Heft.
6 rye. Quedlinburg und Blanckenburg 1786. pag. g.
er Pegti,
item (A⸗
geleription
m 5.5. data.
— nunGai

1 2 .
qui diſtinctis

LEI Iyſtema militans Ant. DE HEN 0),
iliarum-

verbis ait, non diverſiſfſimam petechiarum I
ſed idem corruptionis, idem cir-

que naturam eſſe,
m in loco Lemma affert

circulationis vitium. Eode
ex HUXHAMO, ¹¹⅓½ conſtat,
miæ tempore & petechias malignas & maligna milia-
ria & aphthas malignas unâ quandoqueé vel eodem
in homine Prodire. Quid ergo aliud inde ſequitur,
quam convenire aphthas malignas cum Ppetechiis na-
tura, & idem quod de miliaribus jam diximus, et-
Differt vero uterque mor-

uno eodemque epide-

lam de petechiis valere.
bus loco affecto exanthematis facie, in petechiis

morſibus pulicum fere Dimili p).
F. IX.

Tertio cum variolis conveniunt ita
1. Aphthæ ſi non omnes ſpecies, certe febriles qua-
tuor ſtadüs abiſolvuntur; prouti variolæ, ſladio
invaſionis, eruptionis, ſuppurationis, & exſicca-
tionis ſ. deſquammationis 9).
2. In ortu, ac initio Præſentis mor
tu ac decremento ymptomata nonnulla in aphthis
obſervantur, quæ & in variolis apparent.
3. quod uterque morbus per contagium communi-

cari Poſſit.

0) 1. c. P. X. Pag. 238.
5d Ab his diſtinguuntur, quod ſtigmatibus careant, quæ in mor-
ſibus pulicum conſpiciuntur. QuARIN de eurandis febribus &
pag. 109. .
2) SAGAR in Culleni libro coit. T. II. pag. 243.

bi, augmento;, ſta-

Difkerun
1) Nann
mor
quan
)Stadi
enum
ſüpat⸗
) Vo
eunt .
4) Exan
cum,
febris
tida,
(X l
9) Cura.
erim
) guo
mur
nit,

Quart

Gicat, n
bus ab⸗
in erup
totum 0
Per GG

—

¹) Most

diſtinchis

iliarum-
dem cir.
ma allert
13.
e epide-
gnn mlir⸗ Differunt vero multipliciter.
Vel eodem 1) Natura ſua toto cœlo differunt; variolæz enim ſunt
Re iecitu, morbus ſui generis ab omnibus aliis diverſiſſimus,
etechiis nr. quamvis indoles ejus nobis non fſit cognita.
inmg, er 2) Stadiis duobus ultimis præcipue, & modo, quo
erque mor⸗ erumpit exanthema, & ſymptomatibus, quibus
n petechi⸗ ſtipata ſunt & exitu differunt.
3) Variolæ poſt exſiccationem non adeo facile red-
eunt prouti aphthæ.
4) Exanthema varioloſum ſemper eſt ſymptomati-
cum, præcedit nempe illud, ſi benignum fuerit,
ebriles qua- febris inflammatoria, ſi malignæ indolis, febris Ppu-
olæ, ſtadio trida, aphthæ contra obſervantur etiam idiopathi-
& exſicca- 1 Ccæ i. e. abſque ullo morbo Prægreſſo.
5) cura, prouti SLEVOGT ait, aſt non credo , iſta
gmento, lu. enim ſaltem reſpectu febris eadem eſt.
lan piks 6) quod autem variolis non niſi una vice corripia-
gent mur, (in quo etiam SLEVOGTIUS differentiam Ppo-
m communi- nit,) haud adeo certum eſt.
6. X.
— Quarto cum morbillis. Quamvis ill. MüRRAY Y)
mein kr. dicat, nonnullis ante eruptionem morbillorum die-
eſrie Ge bus albas naſci aphthoſas maculas in gingivis, quæ

in eruptione cum inflammatione eryſipelatoſa per
totum os & fauces diſpergantur; nunquam tamen bi-
ni hi morbi confundi poterunt, cum morbillos ſem-
Per ſymptomata catarrhoſa præcedant, illosque co-

7) RoSENSTEIN I. c. pag. 298. in nota.

14.
mitentur. Eruptio mobilloſa porro in pluribus cor-
pori partibus, facie primno, deinde collo, pe-
Gtore, brachiis, dorſo, lumbis & cruribus fit, quas
partes aphthæ nunquam obſident; eruptio longe di-
verſa, §s) virus morbilloſum longe ab aliis alienum?),
& ſui generis haud adhuc ſatis notum fit.

F. XI.

Quinto cum eruptione cutanea in febre ſcarla-
tina obvia, quam ("I. MoRTON u) cum morbillo-
ſo exanthemate pro eodem morbo male habet, do-
cent enim decurſus febris ſcarlatinæ ejusque ſympto-
mata, differre utrumque hunc morbum prouti be-
ne oſtendit RosENSTEIN v). Eadem etiam differen-
tiam ab aphthis monſtrant, etſi initio ſumma debili-
tas, nauſea, vomitus, angina &c. adſint, quæ ſym-
Pptomata etiam aphthas præcedere ſolent. Eruptio
eſt maculoſa, ruberrima, diffuſa ), in nonmulis
modo papulæ æ), purpuræ albæ ſimiles, aſt humore
vacuæ conſpicuuntur, præcipue prope aures, col-
lum & articulationes manuum atque pedum. Ileu
quanta differentia!

g. XII.

Sexto cum angina gangrænofa ſ. cynanche Plia-

ROSENSTEIN I. c. pag. 303.
1) ROSENSTEIMN I. c. pag. 298.
u) ROSENSTEIN I. c. pag. 329. in nota.
„.) I1. c. pag. 341.
w) SAGAR in Cullenii libr. cit. pag. 335.
X) ROSENSTEIN I. c. pag. 335.

Inger i

dvit LIEU.
in inflamm
Cula pallich.
cineream l.
ſormans, (
Panet), ſe

Septimo e
Pe cruſtz ap
cluntur, me
imiantur 4)
thofæ a men
lur, ilte eni
nec Alizs Iyn
Kintuper in,
Ium aphthoſe
poſa Angin
membranæ

Ocharo er
nomihibus N
—
9) Ilegrif der
VITH ag.
²) MrrIx l
4) (k. Fh. Mic
tinge 1778. Pa

rymngea epidemica affinitatem alere aphthas malignas
dixit LIEUTAUD y). Equidem iſfti adſtipulor, quod
mnn inflammatis faucibus, tonfillis &c. appareat ma-

601- . . . 5 . „
e. cula pallida, irregularis, ſeſe diſpergens, eſcharam
Gdis cineream ſ. cœruleo -nigram, ulcuſcula obtegentem
Ma . .
e ch formans, quæ tufſi fublata in alio loco iterum apPp-
8 U . .
un, Paret 2), febre etiam conveniunt.
g. XIII.
Septimo cum angina polypoſa. Quoniam nem-
calla. Pe cruſtæ aphtharum non putridarum, fi ore reji-
billo. ciuntur, membranæ tubuliformis ſpeciem aliquando
do- imitantur a), ſed facile diſtingui poſſunt cruſtæ aph-
1Pto- thoſæ à membrana quæ in polypoſa angina rejici-
be- tur, iſtæ enim nec in ſaponis ſolutione deliqueſcunt,
ren. nec alias lymphaticæ concretionis dotes monſtrat,
bili & inſuper inſignis ſemper dolor excretionem cruſta-
Gym. rum aphthoſarum ſequitur, qui nunquam ægros po-
Ppdio lypoſa angina laborantes Poſt excretionem ejuſmodi
*
Nnis membranæ vexat.
imore §. XIV.
col⸗ . R
llen Octavo cum eruptione aliqua cutanea, quam ſub
nominibus Muguet, Millet, Blanchet, Scorbut aigi
) Innbegrif der ganzen mediciniſchen Praxis. Frankenthal 1785. .
Pha- VI Th. pag. 269.
— 2) MELLIN I. c. pag. 193.

a) CH. F. MICHAELIS de Anguia polypoſa 1.. membranecea. Gœt-
tinge 1778. pag. 117.

1. contagieux nobis deſcripſere III. DoGBEEI ), LE-

VREIT, BERGIUS d), atque RAULIN. Eſt ſpecics

eruptionis miliaris, referens punéa minuta, alba,

erumpentia in cavo oris, etiam in G&oPhago, Per
24 horas veNantia, quæ
novæ priorum locum occupant, & hæc ſunt, quæ
fmilia cum aphtis habere hunc morbum credimus,
Præteréea etiam in ulcera ſicca ac nigra eruptio iſta
verti aliquando conſuevit. Differt vero cauſa *), quæ
in hoc morbo eéxceſſus nutrimenti vegetabilis eſſe cré-
ditur, & hinc etiam cura diverſa, cum victus animalis
optime conducat in morbo Millet dicto, a quo ca-
vendum eſt in aphthis, niſi a lacte acidulo pro-

ductæ fuerint.

vero dein evaneſcunt, afſt

§. XV.

b) Memoire ſur les Gmptomes & le traitement de la maladies vene-
yienne dans les enfans nouvkeauxX nés Sc. Paris 1781. pag. 63.

d) in Actis Holmienſibus. Vol. 33.
*) Societas regia medicorum Pariſienſis in conſeſſu, diei
7 Martii, anni 1786 pretium so Ludovicorum aureorum, quo-
rum 25 beneficio adminiſtratorum noſocomii generalis pariſien-
ſis dati ſunt, promiſit illi, qui ſequentem optime explicuerit
quæſtionem; quænam ſunt caunſæ morbi aphthofi ſub nominibus
Muguet, Millet & Blanchet noti, qui morbus infantes, & præ-
cipue in noſocomio congregatos unum, tres, quaterve menfſes
natos invadit, quænam ſunt ejus ſymptomata, quænham eſt ejus
natura & cura tam prophylactica, quam radicalis. Vid. Gazett.
Salut. 1787. Nro. XLI. Ex hac quæſtione ſoluta, ſi prelo prod-
ierit, plura haurire poteris, quæ huc ſpectant. Decrevit enim
pretium inter 4 dividendum, in conceffu 28 Aug. 1787. & duo-
bus Acogit attribuit.

.

Cau,
Pathol
has ite

mus.
) fi
gu
fie
bs
Ge
9)
Egri
zerl
tici
l
con
uId
te e
43) hab
ſler!
ſit,

Cauſ/
morbi
bus
Gicam

1. Mor

t ſpecics

Oa, alba
Dhago, Der
neſcunt, d.
funt, què
n credimus,
eruptio iſta
ula ²), que
dlis eſle cre-
lus animalis
à quo ca-
cidulo pro-

2*

— —

1 Maladies vene⸗
8I. pag. 63.

conſeſln, diei
aureornm, quo-
eneralis pariſen⸗
btime explicverit
6 ſub nominibus
nfantes, præ-
anaterye nenles
uenam eſt ejns
I6. Vid. Gareft.
a, prelo Nrl
Decrevit ellis
. 1757. E dͤuo⸗

17.
5. XV.
Cauſas aphtharum, ut legitimo more i. e. more

Pathologorum Procedamus in proximam & remotas;
has iterum in prædiſponentes & oionales divide-
mus. Diſponunt ad aphthas:
1) ſibra gracilis, inſigniter irritabilis aut mollis;
quoniam quemcunque levem ſtimulum celerius
faciliusque percipit, & humoribus in eam agenti-

bus minus reſiſtere poteſt, hinc infantes facilius

quam adultiores aphthis afficiuntur.
2) Sanguis ſpiſſus, mucoſus, alcaleſcens, quoniam
Egrius per vaſa movetur, hinc obſtructionibus &
acritatibus anſam præbet; unde ſenes & Phlegma-
tici potius quam mediæ ætatis homines & choleri-
ci aphthis ſunt obnoxii. Si ergo in homine,
conſtitutio corporis ea eſt, ut ambæz hæ cauſæ
unda adſint, mirum non eſt „ levi modo acceden-
te cauſa occaſionali aphthas oriri.
3) habitatio palludoſa gentium borealium. Id a Po-
ſteriori jam notum, quomodo a priori verum
ſit, infra explicabimus §S. 17. n. 3.

S. XVI.

Cauſas oαſionales aphtharum conſtituunt vel
morbi prægreſfi, vel vitia in ſex rebus non naturali-
bus commiſſa. Ad morbos, qui cauſam procatar-
cticam aphtharum efficere poſſunt, referuntur:
1. Morbi acuti, quales ſunt e. g. febres malignæ,
B

18.

putridæ ) ,bilioſo -putridæ g): Febris nautica pe-
Niilentialis*), quam deſcribit HXHAM /), ea Xe-
nodochiorum, carcerumque, Jebris dyſenterica,
cum vel ſine dyſenteria comite i), quæ juxta SY-
DENHAMUM *) Præcipue ad apthas Pproducendas
propenſior eſt: porro ſebres inflammatoriæ, angi-
næ H) inftammatoriæ, angina membranacea l) & .
In ommibus hiſce morbis adeſt in corpore materia
acris irritans m), movetur iſta per vaſa tenera
irritabilia, circulatio ſanguinis auéta eſt, inde
citur calor, partes aquoſæ ſerolæ per

valde
major naſ
ſudores & alias evacuationes deperduntur, terreæ,
mucoſæ, viſcidæ remanent, adhærent ſibi invi-
cem, ad os feruntur, ibi obſtruétiones efficiunt,
novus ſemper ſanguis ſpiffus, acer advenit, at-

que epithelium a ſubjectis partibus ſeparat, &

ſic aphthæ formantur.

F) HXHAM Opera phyfico- medica, curante CHR. REICHEL. T. III
Lipf. 1764. — T. II. pag. 98.
g) KREBS 1. c. STOLL de cognoſcendis & curandis febribus. Vin-
dobonæ 1786. §. 758. P. 273. STARK I. C. pag. 185.
*) Ad affectus febribus peſtilentialibus ſupervenientes præcipuos
refert RIVERIUS aphthas. Vid. ejus Prax. med. cum Theoria.
Lugduni 1674. T. II. pag. 638:
) 1. c. T. I. pag. 236. .
VAN SWIETEN I c. pag. 202. STOLL 1. c. QUARIN animad-
verſ. praclio. in diverſos morbos. Viennæ 1786. pag. 213.
* Opcr. L. B. 1741. pag. 190.
* HXHAM 1. c. T. I. pag. 220.
1) MrICHAELIS I. c. pag. 114. in not.
m) Inde aphthas oriri poſſe ait GAUBIUS in inſtitutionibus path.
medicinalis. Leid. Batav. 1781. p. 444. §. 697. Editio tert.

„/ mnici.
1 rhi Mtoucl
ſebris jenta n
aliaxe jabes ab
Ocgult Aa;
& Calorenn O
tantes in his
adhuc mags
ulenkculis in
guinem ſpilio
inis acrimon
Piei ludoribus
per ſputi KAl
is conditionib
9) 10rps 9) In
10, efumditur
liquamcorpon
Gitur urina, n
Pertpiratio, ſan
Ies font fpih
unde Irpe ul
cis Oriuntur.
,
) lues penerea
—.—
¹) KrxkaM 1. c. T.,
biliol ad hecticam
G. HonSrII ſenior
ris. NMrimberge
9) WrpNR de D
1. LI t
) RrA l. 0. ag
)Ievravp le,

Uncfatus dnor dat

duticg ye.
), ea Xe-
ſenterica
juxta Sr-
ducendas
ie, angi-
cea!) &c.
e materia
ſa tenera
eſt, inde
roſæ per
„terrez,
Dbi W-
cfücint,
Wenit, at-

leparat, &

ICHEL. T. III

febribus. Vin-
55.
tes præcipys
cum Theori.

IN animad-

113.

lonibus path.
tert.

19.
2) Morbi chronici. Ejuſmodi ſunt
1) ſebris lenta nervoſa n), phithyſis pulmonalis o)
aliave tabes ab ulcere quodam inteino aut cancro
ocgulto vel aperto &c. orta. Qui novit ſiccitatem
& calorem oris, humores acres ſtagnantes, irri-
tantes in his morbis adefle, qui ſcit exaſperari
adhuc magis febrem jam præſentem ichore ex
ulcuſculis in ſanguinem reſorpto, eoque ipfio ſan-
guinem ſpiſſiorem, acriorem feri, eamque ſan-
guinis acrimoniam ſummum adhuc gradum adi-
piſci ſudoribus nocturnis, tuſſi, excretionibus
per ſputa & alvum, is certe non mirabitur, ſub
his conditionibus aphthas oriri poſſe.
2²) hydrops p). In hydrope a quacunque caufſa or-
to, effunditur Pars ſeroſa ſanguinis in cavitatern
aliquam corporis, ob eandem cauſam parca min-
gitur urina, nullus fere adeſt ſudor, nulla fere
Perſpiratio, ſanguis & omnes inde ſecreti humo-
res flunt ſpiffiores, acriores, accenditur febris;
unde ſæpe ulcera peſſima & aphthæ in hydropi-
cis oriuntur.

3) lues venereg 9). Venenum venereum Ppræ Ccæ=-

n) HuxHAM 1. c. T. I. pag. 1656. — febrem lentam cum diarrhœa
bilioſa ad hecticam inclinantem, cui aphthæ ſupervenere vid. in
G. HORSTII ſenioris Operibus medicis, cura G. HORSTII junio-
ris. Norimbergæ 1760. T. II. L. I. Obſ. XXXVI.

*⁹) WEBER de caußs & Jgnis morborum. Heidelbergez & Lipfiæ
1787. L. II. Sect. II. pag. 199.

p) STARK I. c. pag. 199.

4) LIEUTAUD I1. c. — Medicus anonymus Monſpelienſis, oujus vid.
Tracëctatus duos pathologicos 1) de morbis puerorum, 2) de morbis

2

—

20.

* .
teris inhæret humoribus ſeroſis, eosque corrum- et, Hin ommun
Pit; lui antequam per totum corpus ſcenam vam cohHütde
fuam ludat, Prægrefſa ſunt alia ſymptomata ve- lirdi ali.
nerea, e. g. gonorrhœa, ulcuſcula cancroſa, qui- * 3 imtemni
bus æ&qque ac reêmediis adhibitis corpus ſumme ¹ M ction⸗
debilitatur, multique humores aquoſi deperdun- ſe ti if
tur, inde reliqui ſpiſſelcunt, qui, cum acre virus Dent rri
Iem,

venereum iis inhæreat, facile, dum in ore col-
liguntur, aphthas producere Poſſunt.

4) Scorbutus 1). Cauſæ omnes ſcorbutum produ- Potenir nocente
centes e. g clima frigidum „habitatio in locis ma- Jeſfumte, ungam
ri vicinis, aut deprefſis, *ει dibus humidis, vic- ſi.
tus ſalſus, exſiccans, durus &c ita agunt, ut ſo- ,,Egüiden
lida debilitent, inſpiſſent fluida, lentorem hinc . crlcue: horet
& viſciditatem inducant humoribus, qui dein um, gio pete
inpediti, quo minus libere circulare poſſint, zunem, gunmo
acrimoniam adſciſcuntur in variis variam Pro lscdlefoni⸗r
cauſa antecedente diverſam: inde vero aphthas ictitiie K
naſci poſſe, haud aliam exigit explicationem. Rscortchi.
5) Lues ſerophuloſa . ſi nutrix ea laboret, infan- Nnns J
tem lactentem inde aphthis affici poſſe ait Medi- 3 Aunich cal
cus Monspelienſis anonymus s). Humores in mprres con
ea lue cujus adhucdum naturam ignorari dole- lin Penſpin
mus, ſpiſſos & acres eſſe, nemo eſt, qui igno- Rvolcnum nur
cutaneis. Amſtelodami 1760. pag. 103. PLENCK Doctrina de mor- Cllationem mi
pis venereis. Viennæ 1779. pag. 96. FOREST. I. c. pag. 108. Nro. - —
4. HORST. I. c. T. II. Lib. VII. Obſ. VI. in Reſolutione. )) VaN SWTIN.
7) LIEUTAUD I. c. — Med. Monſpel. 1. c. 4) VN SWIETEN
5) 1. c. ¹) 1. c. vil pono

ncehletur tempen

due corrum-.
bus ſcenam ret,
Dtomata ve- aptam conſtituere poteſt.

mcrofa, qui. 3. Morbi alii.
rpus fumme 1) febris intermittens, continua facta ½)

hinc omnino cauſam aphthis producendis

of deperdun. 2) Jebris tertian exquiſita u).
um acre vius 3) Dentitio dificilis; ob circulationem adauétio-
m in ore col- rem, & præcipue humorum ad os affluxum.
It.
S. XVII.
utum produ- .
Potentiæ nocentes ex ſex rebus non naturalibus

o in locisma. .
umidls, zie deſumtæ, tanquam cauſæ occaſionales conſiderandæ
9 . .
ſunt:

I. Aer & quidem
1) calidus: nocet ob circuitum ſanguinis inde auc-

Agunt, ut ſo.
ntorem hinc

, qui dein
gre olint tum, quo partes ſeroſæ diſſipantur, terreæ re-
int,
“ manent, humores ergo inſpifſantur, motuque
ariam pro S . . . —2ðè
P ipſô celeriori acriores fiunt, irritant: a nimila aé-
ero aphthas 1 .
tris ſiccitate & caliditate pueros frequenter aph-
catonem. ðUD .
B this correptos eſſe ait Medicus Monspelienſis ano-
oret, infan- .
nymus v). Magis adhuc nocet:
ſe ait Medi- . . . :
. 2²) humido -calidus. Aer humidus ſolida relaxando,
Humores in icnic
do vapores e corpore excernendos non recipiendo;,
norari dole- . . .
i. hinc perſpirationem ſupprimendo, colluviem
, qui igno- .
, dui 1 ſeroſorum humorum lentorum inducendo, cir-
—,— . . . . .
iing he mur- culationem minuendo agit; ſi jam ſeroſi lentique
pag. 105. Nro. — —

4¼) VAN SWIETEN I. c. pag. 201. text. Boerh.
2) VAN SWIETEN I. modo citat.
v„) 1. c. vid. porro STOLL. 1. c. pag. 274. §. 757. ubi inter cauſas
recenſetur tempeſtas calida.

lutione.

B 3

22.

iſti humores in vaſculis minimis oris &c. ſta-

gnant, acrimoniam contrahunt, aphthæ oriri
omnino poſſuut. Deterior longe adhuc eſt:

3) humido =frigidus, palludoſus. Humiditati enim

ſi frigus ſeſe adſociat, omnia mala ex iſta orta

in pejus ruunt, dum humores inde Coagulan-

tur, motus progreſſivus magis adhuc retardatur,
& omnis omnino naturæ vigor cadit.

4) merhiticus, a corruptione qualicunque corpo-
ris animalis ortus tw).

II. Ingeſta acria, cibi, potus, condimenti, medi-
camenti titulo. — Pertinent huc cibi ſaliti „ fu-
migati, piperati, etiam dulces, ſi ex iis per
fermentationem acre quoddam principium evol-
vitur; frequens uſus vini in mutricibus X). Nocent-
que ea aflumta duplici modo:

¹) vaporibus ex iis ſeſe evolventibus in ventriculo,
inque os adicendentibus.

2) eo, quod chylus, adeoque & ſanguis vitiatus
