Syrup. roſar. ſolut. drachm. ſex, ſumat. ſæpius cochlear,

donec purgetur.

is
dis

vi

1 Dutride,
Eſentium,
Oe Syrup.
e Tamnarin-
nf 0
Plo eruptio.
Olimine ſuo
Urfu eviten-
ſt, (lylmr.
um reme-
i zger 0
lutire pot.
Vias valde
t. — II
frudn ad.
rbis emol-
Ec., del et⸗
Geluto. —
ores vicidi
Kimulque
ſoſtententur
dei, one,
8: abſtineat
Gos, aleal⸗

—

drachmn. dlas,

ins oochleat,

4 ¾.
nos generare poſſunt, hinc exulet omnis caro,
Præcipue ſi cum aphthis febris putrida conjuncta
fuerit: ſi vero vires valde fuerint labefactatæ Paulu-
lum vini ægro concedi poteſt. Exercitia corporis,
ſi tempeſtas calida, ſerena, ficca, & conſtitutio re-
liqua ægri id permittunt, conducunt. Ita continua-
tur, donec decidant cruſtæ. His delapfis vero evi-
tentur omnia, quæ irritant; adhibeantur contra
mucilaginoſa, leniter adſtringentia remedia; fſi
Partes oris ſauciæ, dolorificæ fuerint, oblinantur
mucilagine cydoniorum mixta cum ſyrup. ſemperv.
maj. &e g). Si dolor minuitur, roborantia lenia
dantur; decocét. fol, agrimoniæ cum melle roſarum
h). Aphthis jam methodo hucuſque præſcripto vi-
Stis, purgans eccoproticum roborans ex Tamarin-
dis, Rheo, Manna &c. curæ finem imponit.

5. XXIV.
Symptomata quæ interdum poſt morbum jam

victum adhuc remanent, ita curantur:

1. Obſtruéttones: clyſmatibus emollientibus ape-
riendæ, reéſerandæ ſunt.

2. Diarrhæa, cohibetur mucilaginofis e. gr. cornu

2) Vel ſq. ſolutio: Rec. aq: roſar. unc. duas, vitell. ovor. nr.
duo; Syrup. papav. alb. unc. un. cremor. tartar. q. ſ.
b) Sive ſerum lactis cum china — porro ſerum lactis cum ace-
to paratum; ſuccus citri ſ. aurantiorum, ſ. Oxymel.

44.

cervi, gummi arabico in cremore hordei ſo-
luto cum croci aliqua parte; vel etiam opio.

3. Ptyaliſmus tollitur adhibitis primo mucilagino-
ſis quibus leniter adſtringentia adduntur, dein
roborantibus.

4. Singultui & Dyſphagiæ, ſi adhuc verfus finem
ſeſe huic morbo adiociant, nec ſuapte evane-
ſcunt, opponimus diætam tenuem & mucila-
ginoſam, cui poſt paucum temporis ſpatium
iſta incommoda cedunt.

Ulcuſcula 7) circa papillam mammarum orta in nu-
tricibus infantes aphthis affectos lactantibus debel-
lantur cataplaſmate, eonſiſtentiam unguenti haben-
te impoſito, ex albumine ovi, oleo olivarum, ce-
ruſſa & croco compoſito.

Si vires defecerint

tamen laudanda voluntas.

²) Der ſorgfältige Kinderarzt. Ein mediciniſeches Handbuch für
Aerzte und Nichtärzte. Leipzig 1786. p. 57.

Applie

in ap

uanm prol

Quie va
Contigio ſet
Cd ek,

Hinc in
ele videtur,
Cptitha mate
Variolas Pr.

Virus
Net, Unde
PPlicata m
reſorptum,
NleC extern
Gum noa

ei ſo⸗
opio.
lagino.
, dein

finem
Vane-
ncila.
tium

nu-
bel-
ben-

ce⸗

45*

T HESE S.

I.
Applicatio clyſinatum ex fumo Tabaci

in aſphyxia ſfubmerſorum magis nocere,
quam prodeſſe videtur.

II.
Qui e variolis ſemel jam evaſit, ſi iterum

contagio ſe exponit, non ideo abſolute ſe-
curus eſt, quin de novo ab iis afſiciatur.

III.
Hinc inſitio variolarum minoris uſus
eſſe videtur, præcipue etiam, quoniam vel
optima materies vVarioloſa, peſſimas tamen
variolas Producere Poſſit.
IV.
Virus canis rabidi diu in vulnere ma-
het, unde topica remedia mox Poſt morſum
applicata multum proſunt; aſt in ſanguinem
réſorptum, ubi Hydrophobiam Produxit,
nec externa, nec interna remedia hodie-
dum nota quidquam valent.

46.
V.

Veſicatoria in febre putrida non robo-

rant, ſed excitant modo naturam, ut vires
ultimas, ſi adhuc quædam ſuperſunt, in-
tendat.

VI.
Ramorum arterioſorum duorum junétim
ſumta lumina ſemper minora ſunt trunci lu-
mine vel huic fere æ qualia.
VII.
Glandulæ irritabilitate peculiari gaudent,
ut certis tantummodo & ſpecificis ſtimulis ir-
ritentur ac contrahantur.

1robo-⸗
Ut Vires
t, in-

juncéin
Inci I-

wudent,
Wlis ir-

61

NCHVEI

D. II.

SOLEMN

TVYP

—
R.

7

Balance Q

Focus

N

Q
—

11

10

1

Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard*-

– Copyright 4/1999 VxyMaster Gmbh wwW.yXymaster. com

RALE MEDICUM
ENTIA

RIS MEDICINA.

*

EN D I .
§ MEDICE CONSENSII
IS MDCCLXXXVII.
DENDUM EDITI

—

—- BADENSIS.

L. C.

E O R A T 1 3

ITZ , UNIVERS. TYPOGRI