KaI600-2715_9
author: Münck, Jakob Konrad Anton

TA

"

T

j

iE

/s

AX

i

a

k

3

X

D.

i

BN

4

C

x

"

CRM

:

$

15.

3

J

N

n

-

js

h

D

J,:,

4

N

i

x3

E.

:

E

5

X

3

A

2

;

1

R

a

E.

;!

&

^s

3

h

,

D.

e

M

3

H

*

415

r

j

M

H

«

D

X

"Ar

XX

1

Qs

.W

L

x

[

w

*

u

414

d

Js

AN

f

[X

jé

J

418

A

3

d

Á

H

"

4

"

1

d

Á

K

.

H

1

j

H

J

MW

M

UR

£

I

QT

H

s

i

VN

Ó

N

JCH

4

12

eR

153

?

Mi

k

H

8

H

1

X

[

A

1

MAT

,n

X

j

v

E

)

LMLP.

$

A

N

W

APAT

RO

h.

&l

N

i

$

MA

i

4

E

ELPE

2

A

OLPLALALI

4

D

x

d

W

A

*

vt

QUE

U

M

H

R

$

N

H

*

T

L

UC

i

AAE

ii

E

W

4

CN4

"

X

$

H

W

o

XW

[

—

W

:

i

3

4

2

i

-

2

M

2

4

4

p

u,

6T

PoLE

n

D

4

s

E

AH

ÉT

H

a

K

1

^

O

ER

T

H

*

4

m

ARA

A

UM

A

:

d

"

2

N

4

$Y

:

«l

[

4

N

:

3

j

*

ol

i

TEX

L — —À —

C (

T

"n w«

&

Y

Digitalisat

D d

K :äïh T

vorhanden

s

»E än

"n

€1

- |

L, M ag

D.

DISSERTATIO INAUGURALIS

DICA

MATRIMONIO

QV.JES

TIONES ALIQVOT

EXHIBENS,

QVAM

SUB DIVINO PR/ESIDIO

Ex Decreto-€9 Autoritate

ILLUSTRIS 3URISCONA4UL-

TORUM ORDINIS.

IN INCLYTA UNIVERSITATE

i

AARGENTINENSI,

PRO LICENTIA

! SUMMOS INUTROQVE JURE

HONORES zr PRIVILEGIA DOCTORALIA

JRITE CONSEQVENDI,

SO L ENNI Eruditorum Examini

fubjicit

JAC. CONRAD. ANTONIUS.

UNCK,

Bruntrutanus.

4. D. 30. Zusufl. 4. R. $. M DCC XXVIII

hor. & loc. fol.

ARGENTOR ATI,

ä

Lrrikis HæredïnlJOWS P ST.RH

1

RAVEREND!JJLMO

!

II VJTRISJIM.

DOMINO,

DOMINO

JOA

BAPTISTfE

".

LIBERO BARONI

!

»x:REINACH

ä

(tfi

Dta

EPISCOPO ABDERITANO

/jmc

DIOECESIS ET PRINCIPATVS

g

dift

DASIBEEFINSIS : COAD-

[/7)

IVTORI, &c

3C

T

D'OMINO MEO

mq

$T

GRAT IOSISSIMO

de --

BEYERENDISSIME AC IL-

LVSTRISSIME

PRSVI

*

E

C W

I,Aliorum 1m dedicando zmorem fecutus , YLLV-

E

2 d

d

W

STRISSIMVM NOMEN TVVM , pagellis

X

|

D

ïä:

Jafee praftgens i2 Eju|dem laudes , quarum am-

koNS

u

^i

pliffmus [e mibi aperit campus, abtre *vellem, Solz

certe

lucem affundere *viderer ; Foque magts , quo *verius esi,

Dieceftn. Bafileenfem , ut €9 dulciffimam Patriam meam ,

)

quic 7m'd Loni ,

quicquid [alutaris , quicquid lati à Caffare

h

&9 Polluce , dua

bus ]Zel!zk,fxz'.r , ceu. totidem [ecundum Ern-

ditfis folibus , Antiquitas olim . fibu ominabatur , illud omne

multà feliciusin CELSISSIMO PRINCIPE AC EPI-

SCOPO SVO, REVERENDISSIMO FRATRE

TVO, DOMINO MEO GRATIOSISSIMO,

inaue COADIVTORE JZju[dem. fidelifmo, YLL V-

"m ex-

STRISSIMA TVA DIGNITATE Jfupente

permni,

M

eviri , admirari ,. "venerari..— CT aceo binc PE R I L,L V-

STRIS REINACHIANLE Geztis ip Ecclefiam

rita. Humilimo pratereo [Ientio extmiam illam , quam

omnes -(ubdgti leta "voce extollumt , ac uno quafi ore. depra-

dicant , Cl&n?mfiam, Comitatem , Vieilantiam. — Intatfum,

cüm dimetiri non po[fim , velinquo innumerorum , quibus avi-

tam meam mattatam video domum , beneficiorum. cumulum.

ld unicé €9. (abmi[se contendo , cum £ REVERENDIS-

SIMO HOC FRATRVM PARI, w fazruinis,

it4 antmi , ita offcit , tta Virtutum beroicarum conmjunttio-

nem €9' paritatem vari[mam totus mecum attonitus [ufbiciat

orbis , liceat mibi. fpem inde conctpere certiffimam , fare , ut

utvriusque €9. Caftorts €9' Pollncis prefidio atque Futamine per-

petuo gloriari po[rm,qui ad gratam [uam teflandam mentem

Alterium. Eorum . devotus accedo , Eique tum. laborum meo-

rum Academicorum coronidem , tum totam meam Paternam

Domum , eà , qua decet , antmi [uljectione do , dico , dedico

. REVERENDISSIMJE 4c ILLVSTRISSIMJE

r d

DIGNITATIS TV£

Cultor humillimus

Cliens obfeguiofiffimus

JAC. CONR. ANT. MVNCK.

HLV

e05

(1) 509

if

4

—*3!*&

N

qmm

(&

OW

3&

CUN

IN

x

NU

)

N

*

x

M

$

«

] Ls

À9:

d

Á

-

9 DA

12

p

m

(J

f d

i(um,

V

-

(gLa

dj

26

M

SY

2

VA

:

ER

ä

S

KH

z

( u-

ER

Es

J

«

:

(

27

;A

» Y

z

plut.

;

RE m

XX

E

Qx'"*« 7ï

— -

— z

d

25

o ians

7

A

ZA

)21

(DIS-

;ruifzis,

QVJESTIO L

utiit-

"n Copula Sacerdotalis pär-

/þz'ciar

j , M

peat ad Fjentialia Ma-

i ptfa

t

zrz*;ngniz'.?

) Hto-

VEX YOV

Fal QU W,

qriuth

N TE

OC

$)

Jg

-

gv

^».

E

VE

Er Co uläm Sa.

leditó

22

lo

"JA»-

E

217

N

; j

cerdotalem intelligo Cere-

menias, & precationes fa-

(

d

2j

J

d2

LJ

A U

CA

d o

$ cras in folennitate nuptia-

um à Sac;:r

dote adhiberi folitas , ut ni-

mirum DEus illarum imtuitu fp-onfïs ne-

ceffariam impertiatur gratiam, ad. onera

Matrimonii facilius fuftinenda ; & fobo-

J

(s

lem Chri&jan& educandam. —X Hzc Bene-

À.

dictio

UA

P

^

z

2) 90

di&io quamquam utiliffima, ut patet ex

füpra dicis, mihi non videtur pclunerc

ad eiïenuaha Matrimonii; plurimis ratio-

nibus in hanc oplmonem motus folidio-

res hic affero.

Solum cohfenfum partium matrimo-

nium pe1ficelc nos docent LegcsEcclc-

fiaftice & Civiles. Cap. rz. €9' z. deSpon-

[« €& Matrim. L. 0. Pand. de R.

quo non malé infertur, quod, cum folus

confenfus ad pcrfe&xonem matrmïonu re-

quuatur, copula Sacerdotalis huic obve-

niat tanquam folennitas accidentalis. Al-

terum erit pr obationis Inca ar gumentum

quod per copulatxoncm Sacerdotis Nu-

tie non contrahantur , fed jam contra-

&a coram Ecclefia publlcentur ; Funda-

mentum hujus patet in eo, quod Filius

natus ante Benedictionem , non ut Filius

naturalis, fed ut ex Legitimo Matrimo-

nio fufceptus fuccedat ; quod certe non

fieret , fi ad valorem Matrimonii requi-

E

xeretur hac Benedi&tio: Ratio pofterioris

eft,

-

C

e96 (3) 509

eft, quod obhgatlo ex confenfu Con)ugah

romiffo ftatim operetur ad confümiman-

dum. Pondus dabit mez affertioni hoc

ultimum: Benedidtio Sacerdotalis nüllum

habet locum in fecundis nuptiis, imó era-

viter pumtur Sacerdos e

benedlcens,

Cap. 1. €9 2 de Secundi

quæ tamen

nuptlæ, CUI'H æquc fint P€1F€&UITI matri-

monium ac primarequirerentBenedi&io-

nem Sacerdotalem,fi haec effec de fubítan-

tia matrimonii ; Nam fubftancalia actüs

vel rei a&um vel rem f&mpm concomi-

tantur: Rationem autem , cur Sacri Ca-

nones pxohxbeant fecundas nuptias bene-

dici, exiftimat R. P. Pzchler , meus quon-

dam in Sacro Ture Profeffor Colendifft

mus,hanc effe: Quia aliàs quoque bence- ,,

di&iones & coníecrationes folemnes, 2

uti Virginum, Ecclefiarum, Altarium, ,,

&c. non vult Ecclefia repeti , ne vile- ,,

Ícant. ,

Reftat autem ad p1obat10ms mez fen-

tentia complemcntum ut ad Capltulum

R

Az.

przm'

m

-

ego (4) $(

prim.can[.-3o.4n. . quod videtut effe bafis

"& fundamentum fententix contrarie re-

fpondcam. In citato Capitulo Evariftus

Papa jam pridem ita ftatuiffc legitur -

, Aliter legitimum non fit conjugium,

o

», nifi ab hi

fuper foeminam domina-

»tionem h

videntur, & à quibus cu-

» ftoditur,

etatur , & füo tempore

, facerdotaliter benedicatur &c. — Aliter

», Veró pracfumpta non conjugia, fed adul-

» teria, vel contubernia , vel ftupra, aut

, fornicationes effe non dubitate , 77// vo-

» Inntas þrqpria fq,f?*ngawrzft , €8 vota

» [uccurrerint. legztuma.

Ad quod cum

tribusSalisburgenfibusDo&oribus " refpon-

co : di&um Capitulum loqui prafum-

tivé de Matrimonio Clandeftino, feu de

illo matrimonio, de quo alias non confta-

bat alia proba.tio,;

uod fufficienter col-

licendum eft ex . verbis finalibus Capit-

zifi ?volmfw pmprz'zf [ujj[ï*agawm't £5 «va-

&« (uccurrerint legitima.

. Deinde h

jOC

Ca-

* AR R. P.P. Engel, Kæ:]iä & Schmier ad Tif. de

Cland. Defponf.

d

e92 (5 ) $6

Capitulum explicavit Sacra Synodus Tri-

dentina S.24. Cap.1. de Rc£ Matrim. ubi

habetur :

Eadem Saná&a Synodus /or- ,,

tatur, ut con)ucres ante Benedi&tionem ,,

Sacerdotalem in Templo fuícipiendam .,

in eadem domo non cohabitent.

Vet-,,

bum autem /ertatur íatis"denotat non

eífe neceffitatem abfolutam, hanc bened:-

&ionem 1.'€Clpl€ndl, ita ut Matrimonium

ex hac efficiatur validum.

QVJESTIO II

An, ff Finis Primarius Ma-

trimonii obtineri nom po[-

- fít, Matrimonium fet ta-

men. permitteudum ?

Aufíam Finalem Matrimonii eITe tri-

C

þïlccm fufficienter conftat. t.)Procrea-

tionem proli 2.) Conjun&tionem ani-

morum ad mutua auxilia, obíequia &

NCSUONS €$ ..*

officia conjugalia praítanda. ;)Remedium

E

à

Con-

E

« (56)959»

Concumfccntlæ

Duo priores funt fines

primarii , ultimus vero finis fecundarius

dicitur, de quo hic non eft quæfho nec

ä'

de conjun&tiione animorum , quz intelli-

gitur ineffe omni matrimonio , fed de fola

procxeatlone pxohs quzritur :

. An ]udex

Ecclefiafticus fciens fponfum, vel fponfam

non effe generationis capacem . £. pro-

PEGI' fümmam atatem ; POHIE pelmlttew

corum matrimonium ? ad qUOd RCIPOH—

deo: imó, debere permitti tale matrimo-

nium omni Ture hodierno, Canonico &

Civili , modó inhabilitas generandi non

fit annexa 1p(ï 1mpotent1æ coeundi, qux

dirimit matrimonium.

Ratio dubitandi

fuit in co axiomate notiffimo; ond con-

ua vel prater finem, vel ufüm rei fit, ra-

tum non eft ; ex quo fequemtm quod de-

ficiente matrimonii fine , primario Ícilicet,

nullum fit matrimonium

Dubium au-

tem pra-fens duobus verbisrefolvo negan-

do nempe quod in tali matrimonio abfit

omnis finis primarius , habent enim tales

COll-

a

e3o(7):0

contrahentes con jun&ioncmanimorum ad

obíequia conjugalia, quz fufficit. Deinde

dici poffet propter cap. 1. Cauf. 27. qu.1.

quod , cum tale conjugium finem fortia-

tur requifitum à citato Capitulo, nempe

remedium concupiícentiz , fit omnino li-

citum. . Cur veró prohibe'retur matrimo-

nium fenis vel fterilis ? càm Ecclefia gra-

ta habeat matrimonia conílitutorum 1n

articulo mortis , modo tamen potentia

coeundi per morbum non fit penitus de-

ftructa, fed tantum impedita, licet mora-

liter perpetuó, nec non Spadonum & Eu-

nuchorum , modo non fint,utrinque ex-

ícóti.

Dixi autem & de Ture Civili de-

bere permitti, quod clare patet ex . Z.. 27.

Cod. de INupt. qua lege ]u&inianus Im-

perator Leges Juliam, & Papiam, quz vi-

ris poft 6o. annum, foeminis vero poft $o.

prohibebant nuptias contrahere , meritó

abrogavit.

Id notandum tamen, ut jam

fuperius monui , quod fi tales. períona

morbis vel actate ita exhauftae forent , ut

e

nullà

« (5S)950

nullà arte medicà ad actum Conjugalem

habiles reddi poflent, tales incapaces fint

matrimonii, ceu docent communiter Do-

Gores apud Barb. z2 C. 2. de AMatrim.

zum. é. Poffet uidem hic fieri obje&tio

occafione. pcccau Onaniduci, cujus men-

tio fit in verf. 9. Cap.

38. Genef Sed ad

cam mfpondendl in conflictu pubh.co fm-

te dabitur locus. -

QVAESTIO IIl

Jïn Matrzmonzum Jftue con-

Jéufa. . Parentum - daitum

zpfo ure Cronlz f ; nul-

/ume-z

Vantam Leoes Civiles Palenubus in

Liberos potefïatem tribuerint, id

fufEaenter conftat ex innumceris textibus,

quos recenfere hujus non eft loci; faltem

prmcxpahtcr Solum mihi incumbit in-

quirere, num hac poteftas à Jure Civili

Patu

| -BS (5) $50

Patri tradita in tantum /nfä:elfe poffit filio

matrimonium fine ipfius confenfu contra-

henti, ut tale matrimonium ipío jure an-

nulletur à 'legibus?

Qui Negativam hugufïï'ue probare co-

nati fünt, fuam opinionem 7z principio

Jufl. de INupt. mec son 1n legibus 7. &9 $.

Cod.deNupt. l1. frn.ff. de exhib. libev.. faf-

ficienter fundatam exiftimant, & quidem

fic inferendos quod juxta princip. Jnft. de

INupr. & civilis ratio non imperet , fed

tantum fuadeat, ut matrimonia non con-

trahantur infciis parentibus,fed hi textum

malé interpretantur, ut brevi demon-

ftrabo, neque melius allegant legem 7.

Cod. de INzpt. ubi habetur, quod conjun-

&io matrimonialis ceffante patris volun-

tate facta, fit mimus legitima. ]am ex ul-

timis verbis volunt, ut talis conjunctio

non poflit dici omnino invalida, fed mo-

do tantüm illicito contracta. Hc autem

ad Grammaticos remittenda effe exiftimo,

cum ]urisconfulti non fit de vc;bjs difpu-

tare,

-9 (1o) $09

?

tate, fed juxfa Verum fenfüm T'extus dif-

currere, legesque clariffimas apparenter

dubiis præferre. Ulterius fundamentum

ponunt in lege fequenti, dicendo : Impe-

ratorem affirmraare, folam in matrimonio

fpe&andam efle voluntatem illius, de cu-

jus conjunctione tractatur, ex quo con-

ciudunt, quod cüm de conjun&tione pa-

tris non tra&tetur, ejus voluntas fpectanda

non fit. Notetur autem Imperatorem in

hac Lege loqui de Liberis patre orbatis,

& Curatorem habentibus, quod fcire fu£-

ficiet ad folutionem hujus argumenti.

Poftremo afylum quarunt zz .f fiz. À. r.

ff de exhis. Lib. fic habente: , Si quis fi-

» liam füam , qua mihi nupta fit , velit

,, abducere, vel exhiberi fibi defideret, an

; adverfüs interdi&tum exceptio danda fit,

» fi forté pater concordans matrimonium,

; forté & liberis füubnixum velit diffolve-

»1c? &certo jure utimur, ne bené con-

» Cordantia matrimonia jure patriz po-

erit

ä,"teüatis turbentur, quod tamen fic

ad-

d

eyc (11) St»

; adhibendum, ut patri períuadeatür, ne

, acerbé patriam poteftatem . exerceat, ,

Ad quam legem puto re&é. refponderi:

Imperatorem non adimere patri jus, quod

habet in filiam, ut conftat ex verbis fina-

libus, fed durà & acerbà feparatione mo-

tus, neque ignarus peffimorum exituum

ex hac fæpä refultantium filize confulit, ut

patrem roget ne tam acerbé patriatq'po-

teftatem

eat annullando matrimo-

nium ta

& concordans; nihilomi-

NGE

*

nus remanet jus patris illaefum , cum ipfius

(t confentiendo . matrimonium redinte-

grare, vel diffentiendo nullum. declarare.

Hinc pro affirmativà certantes plus

juris in vidtoriam habere mihi. videntur,

cüm eorum fententiam claro atque dirc-

&o legum fenfu ftabiliant ; id ftatim vi-

dere cít in citato princip. Inft. de Nupt.

, cujus verba funt: . fi filiifamiliarum fint,

, confenfum habeant parentum, quorum

; in poteflate fünc ;; Nam hoc fieri debe-

»1Ie, & civilis & naturalis ratio fuader.

Da

Hoc

— —S

«E ) se

Hoc £t ratio- civilis ,. & naturalis fuafie

Legilatori, ut confenfum parentum re-

quivreret. ad fubftantiam matrimonijs nom

autem , ut adveríarij volunt, ratio civilis

& naturalis fuadet , ut Matrimonia non

contrahantur abfque confenfa parentum;s

fic certe hunc textum malé interpretan-

tur. Sed adhuc evidentiüis probatur affir-

nmantium o

pinio Zege 15. ff. de R. N. ubi

habetur.

Nuptiæ inter ea

rfonas;.

nifi volentibus parentibus ré

; juftae

non habentur. ut &. .. de jure dotium,

»in qua Imp. fic ait: Dotis promiffio non

, ideo minus valebit, quod ignorante ini-

tio patre nuptiz non fucrint, Ex quibUS?

evidentiffimé patet , quod. ad: validitatem

& fubftantiam matrimonii neceffarius fit

hic confenfus non: minus , quam contra-

hentium, idem. repetitur 7z /, 2.f. de R.

IN. L unica C. de y.

7

/a

F. Ulrginum f. z. cz)ff

ca finem. l.12. C. de INuptizs:

His tamen non obftantibus tertianr

fcntentiam puto legibus effe conformio-

rems

L

( 13

P

rem maglsque fundatam in intentione Le-

gxslatox is- Dico ergo diftinguendum effc

inter filios in patua pote&ate exiftentes,,

& inter emancipatos, priores ob textus

paulo ante citatos non poffe nupuas con-

trahere iníciis parenubus po&enores veró

offe ex hac ratione nempe , quia Leges

Civiles. pnnapahter ob patriam potcPca—

tem Tus hoc patri concefferunt, £. 2. /j*" de

R.N.

In filio autem emanapato ceffat

ratio legis, confequenter ceffat etiam pro-

hibitio. Hujus opinionis bafíin & funda-

mentum pono in /. z5. f de R. IN. fic ha-

,bente. Filius emancipatus etiam fine

, confenfu patris uxorem ducere poteft

,, & fuíceptus filius ei hares erit... Quoad.

Filias autem dico eas ante. vigefimum

qumtum annum Ctlalï]fi Emanapatwms

libertate gaudeant non poiTe matrimont-

um contrahere fine auctoritate. patrisjux-

ta leges. 2dua 18. €9' zn*canjþm&fme 20..

C. de Nuptirs. rationem hujus, dicit, effe

fmglhtatem fexus SC/J??&'Z&[FU*U num. 22.

B ;

Inft.

E

3

»

Inft. de Nupt: . 'Nerum adimpleto vigefi-

mo quinto anno non impedientur , nifi

Prius' rejcc?cis convenientibus nuptiis* per-

fonas turpes, aut füo ftatui multüm infe-

gj

riores vellent in maritos ducere,.quo caíu

tamen non puto matrimonium jam con-

tractum poffe diffolvi, multa enim impe-

diunt matrimonium,quz contractum non

diffolvunt. 4 patre furzofo $. ff. debis, qui

funt. iui *vel. alieni juris.

Id unicum hac occafione pro coroni-

de hujus quaftionis adjungere placet, fci-

licet, quod meritó Doctores laudabilia di-

cant ea ftatuta provincialia, qux in hoc

pun&o juri civili adhærcnt.

QVJESTIO IV.

An,cg Quonuam jure mortuo

Puatre coufenfis Matris ad

Matrimbuuum

Vequird-

Aur

In

——

$

j

N hac quaftione quadrüplex:jus no-

I

bis confiderandum datur, nempe Tus

Divinum , Naturale; Canonicum & Ci-

vil. . Qui jure Divino referunt confen-

fum parentum , & confequenter Marris

ad Effentialia Matrimonjj allegant. pro

fundamento füz opinionis quartum prz-

ceptumDecalogi,ubi cuique homini man-

datur honorare Patrem & Matrem, adeo-

que ipfis invitis nihil faccre: præfärtim in

E

re ardua & magni momenti.

Liceat ta-

men mihi unum vel alterum hac occafio-

ne hujus Sententie Sectatoribus propo-

nere: fi quartum preceptum Decalogi

ita adftringit liberos, ut nihil agere pof-

fint infciis parentibus , vel adftringit ge-

neraliter, vel certis in cafibus. Si gencrali-

ter, tunc in omni contra&tu , conventione

liberorum &c. przcedere deberet con-

fenfus Patris &: Matris, quod & ipfi non

admittunt, fi n certis cafibus tancum, vel-

ut in Matrimonio, hoc probare tenentur

novis textibus, praíertim cum quartum

pee

receptum.de, Matrimonio-nihil definiat;

definit autem Chriftus Aaztbar 7 9. quid

juris fit in hoc cafu, & quidem his ver-

bis !

uos DEus conjunxit, homo non

feparct , & propter hoc dimittet homo

atrem. & matrem & adhazrebit. uxori

fuz.

' uod..d.i&;um Chrifti. fufficienter

demonü:rat non tantum cam 'COHjUH&iO"

nem, qua fit à Liberis fecundum volun-

tatem parentum efle validam, fed etiam

zäää

illam , qux citra eorum ordinationem fit.

Hinc ]ure Divino Matris arbitrium vivo

vel. mortuo patre non eft de Subftantia

Matrimonij.. Id unum concipere nequeo

Doctores potuiffe tantam poteftatem foe-

minz tribuere, quae varium & mutabile

Íemper teftimonium producit, (hoc enim

habetur zz c. forus 10. ext. de veré. ffgni.)

ut irricam faciat actum, quem Deus ipfe

*

erfecit.

Naturalem &quitatem flri&té exami-

nando mihi videtur, quod g-ratitudo,quam

quaque proles tam ratione procreationis,

quam

«35 (17) S»

quam educationis Matri dcbet, exigat, ut

in tam gravi negotio ipfius exfpe&tetur

judicium ; càdem veró aquitate mater

tenetur confentire , fi tamen ob .caufam

legitimam diffentiret,non exinde rcfültat,

eam recedere à communibus Naturxz Le-

cibus; hinc nec pofïc contrahentes pro

lubitu fpretà cadem Naturz lege ad Nu-

prias convolare , fed tutius clizendo, ad

]udiccm íe conferant , ut ille arbitrium

fuum interponat decidendo , num cauía

diffensüs fit jufta, necné , fic enim illicicé

non contrahent Eandem viam fuadent

Canoniítz tanquam ab omni periculo re-

m t Fa m t

motam,aliqui etiam plus allegant, nempe,

!

quod ]udex , aliunde comperto diffenfu

patris, vel matris defun&o*patre., propter

gravem cauíam v. g. fummam inzquali-

tatem contrahentium , propria Au&bori-

tate poffit tale Matrimonium prohibere,

imo (ponfàlia jam contracta irritare, quia

ur dicit R. P. Exgel n tit. de Deffonf. Im-

pub. zum. v. poff. Guttierez, 69 Santbez,.,

Virtus

egc ( 18) 50

, Virtus juftitiz non obligat ad adum

» peccaminofum, ex quo notabiliter lz-

, ditur charitas PlOlel parentum pietas

, & cognatorum amicitia diffolvitur, De

catero nihil occurrit in hoc Sacro Jure,

quod non per fe fluat ex puoubm, quam-

quam poflet objici jam allegatus in quæ—

ftione prima Canon Z4/ter. 1. cauf. 3o. qu.8.

ubi dicuntur conjugia aliter celebrata,

quam ibi przcipitur, & confequenter abs-

que confenfü parentum, adulteria effe, ftu-

ra, & fornicationes. Refpondetur tamen

ad hunc Can. quod. non abfoluté dican-

tur adulteria , fed limitate, zz// voluztat

proprm f jfmgafverzf, five confenfus con-

trahentium ; deinde confenfus parentum

ibi requiritur per modum f(olemnitatis,

ficut ibidem exigitur Dos, Miffz Sacrifici-

um Paranymphl ut contrahentes biduó

vel triduó orationibus vacent, & caftita-

tem cuftodiant &c. nam fi hzc ad valo-

1icm matrimonir CqUII' Ccr cntur,planc valdc

pauca matrimonia contrahcrentur valida.

De

dä(w)ïi&

De Ture Civili quzftio hzec parum

habet dubij, càm confenfüs parentum ra-

tione patríz poteftatis ad fubftantiam ma-

trimonij fit neceffarius, ut in qua'ftione

priori demonftratum , quz ratio non cft

cadem. reípectu Matris ; Putarem tamen

ob /. ze. Cod. de INupt. quöd ad licité con-

trahendum & hujus confenfus interve-

nire deberet, ex quo & antecedentibus

Dico, Liberos Nuptias contracturos

omni jure teneri ad explorandum coníen-

füm Matris defun&o Patre, cujus omiffio

matrimonium reddit illicitum ita, ut et-

iam tales Liberi poffint puniri, fi caufa

diffensüs fuerit legitima ; Quis autem in

hoc cafuü poenas injungere poffit, an Le-

gislator fzecularis, an folus Ecclefiafticus?

dubitatur inter Do&tores , qua occafione

credidi non abs re fore , fi breve , quid

hac fuper-quæ&ione hic infereretur.

Quaritur,an Legislator fzcularis pot-

fit poenas ftatuere in liberos fine confeníu

parentum nubentes? Quamvis quidam nc-

gau—

C(z.

——

e$: (20) $09

j;

gativam rcputent probabiliorem, eo quod

cauíz matruimontales & condere leocs

circa matrimonia fint de foro Ecclefiaftico,,

& non pertineant ad Principes fcuskegisla.-

torcs fxculares zrg. C z non. 3. de or-

dine cagn.z'tiazzm, ut & C.. .dä"Spaäqzj&!iäm,;

Nihilominus tamen íententia. affirmanti-

um mihi magis arridet, nam quando a&tus:

eft malus, tunc etiam judex fzcularis pot-

eft adjuvandi: ]-;uris Canonici gratià eun-

dem prohibere, & punire, prafertim f

aliquo modo in przjudicium Reipublicae:

tendat, ficut: hic, ubi' ex Nuptiis Libero-

rum grayes nonnunquam inimicitize inter-

parentes & e'onfanguineos't proveniunr;.

Tale ftatutum vigere in Bavaria refert- R..

P. Pschler: tik.. de Matrim num. $2. ub

Tus Bavaricum. 77/. 4- art.. .. infigniter:

;le&it liberos fine patris aut' matris con-

fenfü contrahentes matrimonia ftatui nom

convenientia, itaut i pfiänon*döbcaturDOs;,

nec aliquid aliud à Patre adhuc vivo, imó:

filio--

poffunt exhærcdarix,f-;. infra jo. ratione

runy

TT

rum & infra 25. atatis annum ratione f1-

liarum ab. honeftis. matrimoniis prius non:

impeditorum fine confenfu parentum du-

cant: perfonas. infames, maculatas, vcl in-

honeftas.

QVJESTIO V.

n Matrzimonzum ad. Mor-

ganaticam . aliquid ilesi-

Himi in [é contineat ?

Raprimis fcïi'endühä- Matrimonium ad'

P

- Merganaticam niliil aliud effe , quanx.

Viri: illuítris &t Ulxoris. inferioris. ordinis:

conjunctionem Legitimanr, eo' pacto: vcl

conditione' i favorem Liberorun prio-

ris matrimonij.,. aut agnatorum: factam;.

ut Uxor && Liberi. fecundi matrimonij;.

certis bonis & annuis- reditibus in. pacto

dotalt determinatis vivant' contenti, & X:

ezteris bonis avitis & paternis unà cuar

titulo abftineant, Flevezman de Connubia

C

lib

« (22) $

lib. 2 tit. z. Hec fpecies Matrimonij in

favorem & bonum Reipublice fuit in-

trodu&ta, partim occafione bellorum vl

aliorum temporum miferabilium, in qui-

bus Princeps five Períona illuftris incapax

prateriti (ple'ndo;*is & pompz ad evitan-

dam'formcationem teneba.tur in uxorem

ducere perfonam conditionis fuà inferio-

ris; partim etiam ratione Divifionis Prin-

cipatüs, Ducatüs, aut Comitatüs, qui fz-

ius cum dedecore Familiz illuftris divi-

debatur, & ad nihilum quafiq redigeba-

tur. Verüm quid bona Natura ad hzc?

plané,fi ipfius zequitatem. confideramus,

cum Matthxo de Afflidis dicemus , ea

pacta, qua& folent intervenire in his ma-

i

trimoniis, effe monítra Naturze .ff. r. 7Ma-

lier num. 1. €9. 2.

eud. 26. cum auferant

Liberis legitimé natis, uti nullus dubitat,

quod.ipüs jure- fanguinis debetur : Dein

poterltnä Pater renunciare juri ad Filium

pertinenti ? vel Pater Rex filium privare

rcgnó, quod tamen à genere accipit?

fane

——

«)3 (23 ) $9

fane fi Albericum de Rofate z pramio f

J. difeipulz: confülimus, negativam fuis

minimé deftitutam fundamentis reperie-

Inus.

]am ego in hoc acerrimo fen'tentia-

rum przlio, uti plures, ita & ego maxime

defudo, dubius in quam partem inclinare

debeam , fi tamen dicendum, quid mihi

videatur, ftatuo, Matrimonium ad Morga-

naticam nihil in fe illegitimi continere,

cum familiz illuftris confervationem re-

fpiciat; Ea autem, qua ad familiz fplen-

dorem confervandum tendunt, nec legi-

bus nec moribus improbantur, fed ftatui

publico magis neceffaria funt, jzta Myn-

jngerum. ve[pon[. 7o. num.31.. Quis enim

Iiluftris, difleQá in plurimas partes hazre-

ditate paterná,íervitia mi

litaria futnmo

s

Principi debita juxta conditionem fuam

tutó & prompté prafítare poflet? Cum

fortaffis ejus. reditus vix ad fe alendum

fufficerent; potior igiturratio habenda eft

& Patriz & antiquiffimz Familiæ, quam

UXOris

«85 (24) ti»

Tixoris&i Liberorum : Nam nobis non

» folum nati famus ait Cicero, fed ortüs

,» noftri partem patria Vendlcac, partem

Chari funt Parentes, chari Li-

$5 alp 1C1

», beri, PIOquU.l familiares : fed omnes

j

,»omnium charitates patria unà complexa

» eftioffic. Lb 1.

Ob eandem rationem

adoptatur hac opxmo communi coníue-

tudine , ut & alia quam plurima, que

P&OPtü' famlharum confezvatwnem con-

tra jss Commune & regulare rtecgpta

funt: fic jus Pumogemturæ rcceprum eft

in Impcno Romano gcrmamco, & in alüs

Reoms, ut famxhalum dlgmtas & memo-

ria integra cuftodiatur. Con&atermtatcs

Punapum ideo introdu&z funt , ut terti-

toria inter illuftres Imperij fatuilias retma-

neant. vide GL 2. Obfervat. r27. Re-

nunciationes familiarum 1lluPcuum Prin-

cipum , Comitum Imperij mtroc'u&æ

P.

funt, ut bona in Aenatione permaneant,

& fic familtam nïu&rlorem efficiant. Par-

thol. Confil. 72. His adde Renunciationes

film—

D R m

»

-

RI IS

a.

AR at

:

-

s

T.

E

e

ca

AA ER

VT

R

À

E

"

n

s

"

E WOW

5

u

A

.

x

s

A

p r

À

CUM N T EE R UE

hi

2

R ER

:

t

B

^

A

z

E

.

ATUMPR

"E

-

"w

As

i n E CC

T

RRE

-

CM N u-

n

m

v

r n

-

&

:

i r

s

r

:

T

m

-

:

——

-

Ó

N

k

g

.

pET

h

E A

T

L.F... d

Í

Ls

LE

d

ETE

ia

2

R DN TE E UUK TRC

tT URE EUAAT

-

n i m I HU

s

Pan

d

"—

M ml

-

*

m

ORE

-

a

s

*

E

I

i

a

d-

ss

b

F.

d

o

M

s

n

eS

TA

T

Is

w€

E URNERLSA

v

I i r d d

AA

D a

A AT TR TR

"

*

:

:

d

N

w

-

EX

Z

Hénen

RUA.

T

.

N

AT at

ERE

u

m

O

-

i i

D

TE

x

R

is

B

*

a

E

"i

:

i

TE RATA

-

AA d

A^

f.» x

ar a TTE

x

A

s

PX

Y

:

-

"

REU CT

r rA

4

x

u

-

2

s

um

MISEST

TT

m

x

^

zi

AC

n;

s

RTA

ia

s

RC

x

d

U

E

AMES

A

A

E

cams

E

v

BAROA

*

TE

EUR

u: ERE RR

-

dÉ N

"—

CM

:

$A

"

M

m

LE

MM

s

AEOLOSE

s

—

zM

Es .

-

x

x

E

T

&-

n

:

-

d

Es

$h i.

*

MAU CN

x

ts

RC

RUA.

X

AE

:

jx

T

j

M

R.

wr

i

RRR

UM

M

Á

ROR

u

z

a

x

$

:

7

:

CURU

C

x E

AA

s

*

Ms

AUA

ET

r

^

x

-

d a

E.

x

e€

-

Mn

z

T

*

CX

x

x

U SCWS RE

i

R

z

u

L u

K

E

r

.

5

N- Ls

E

LA

ARU

M AURT

V.

x

EuE

- U.v

u

p

M

us

$

m

E

--

us

i

AE

Mi

r

m

:

M

i*

33

b

2

A

x

5

CX

2

2X

x

uD

u

-

»

VN

M LNES

A

-

z

*

R

T

U..

z

w

M

N

EU

x

Es

W

TR

AA

NUA N

r

N ET N

R

*

*

m

:

m

E

W

*X

.,um

RORU

QET r

OE

RAR

RSs

T RORO

24

i

-a

-

x

A.

Y

x

x

Z6

LU

m

EE

x

TNSN

IU Rn

m

A

EM

Lt

r

x

P

A IAUM,

x

l-

E

w

A

W

:

DA

A

AA

W

w

l

IN dN

M

ORAU EE

La

i

W

A

x

N

x

N

*

R

ii

*í

H

W

"

z

wmw

--

a E

^

&

VA

A

m

"

i

E

-

ETA

CR

:

2

E

r ot

EM

RRR

3

E

W

".

2

s

A ATTRUS

NH

E

M

a

i

E

.W.

R

E

»

ER RUROA

Ms

M

v

R.

Ro

*

*

VR

A

-

s

X

x

/»

o

r

R

I

s

W

N

*

s

"

E

*-

t

AT WIT

xR

€

*

x

W

hs ER E

E

C

w

B.

MUV

E

E

:

A

v

RR

*

s

TU

A

d

ATT

E

M

^

MU iT d p

D.

t

x m

W

E

x

w

i

:

w ln-

AC

r

-

AA

:

A

:

9

AR

?

v

TR

A

M/

s

,m

X

TEREN.

A

W

:

Oa

-

.w

m

H

s

--

T

a.

*

E

R

x

:

W

x

Cs

a.

z

x

:

s

RE

AT

T

U

R.

x

z

EEE

M

s

m

u«

u

D

AUE EE R

^

x2

E

ERE

r

x

E

.

a

YT

-

a

AT

,,...,

3

-

m

A

M

:

x

^

HM.

W

oX

R,

"

v

RT

i AT N IOR

L D

-

m a T

x R

i

:

W

E

A

z

a

2

s

EEE

E

M

ER

d

T

m(

A

E

^

T

s

r

x

*

IUA.

.

e

EE

-

Nr,

x

E

-

x

z

NT

x

-

U

.

M

E

w

-

z

-

ee

ay

E

N

VN

E

z

$

w

-

AUX

z

^

J

E

ls.

:

x

u

n

*

M

UT

-

EUA MT

-

-

T

z

s

m

Al

-

1

s

4

?

"

4

x

R

EE

ERE

W

OURU

i,

"

*

.H ;

z

H.

A

LA S

w

W.

m

,.w

:

5

w

N

:

Is

s

z

2

"

M

i

E

r

x

*

Es

a

z

:

-

*

E

m

N

A rA

e

t

z

x

i

x

A d

s

E

N

«t

v*

EC

v

*

E

*

M

y

D*

J

*

z

x

$d-

AUE

R

,m

&

,w

*

t

A

i

MC

--

VA

Ea

w

s

,w

i

Mu

A

W

W

x

—

a

RC t

Wx

M

H

H.

UT

u

f

:

bobo.

A

x

À

^

z

w

:

s

w

z

z

2

s

A

x

z

z.

KC

z

Y

M

s

um

Es

:

DEU

^

*

*

RE

W

r

x

P2

i

N

W

,M.4

i

x

x

z

w

*

L:

N

E

s

:

:

R

X

^

n

x

x

RA

C

-s

-

z

Mw,

i

AA

"

T

w

u

-

sE

T

i

Vs

i y-

W

AE

:

*

^

,W

s

x

a

T

M

x

E

E

E

E

*

*

2

^

s

x

W

z

^

x

&-

:

-

CM

^

x

x

?

^

i

AUMT

:

:

:

W

i

x

x

:

*

E

É

C

:

RVO

z

2

-

*

E

".

E

2

z

P

x

N

X

U

x

a

x

Hm,,m,

;

u

H x

R

x

«

z

es

UE

-

EE

U

Á

i

W

x

A

-

d

^

E

*

E

U NN

O

w

E

u

s

E

E

*

».

o

-

/N

nl

yfu

D

t

x

.

-

-

z

:

x

-

x

R

E

:

$1

*.

X

x

t

-

o

,N,

-

-

LE

-

s

S

"

T

z

^

us

I

hm

:

-

*

l-

a

:

s

:

E

-

A

z

R

a

R

-

R—

E

s

-

M

E

2

:

:

a

:

z

,,

E

E

w

E

w

"

--

Y

*

E

x

-

E

x

,.

^i

As

-

:

A

N

A

*

z

-

al

x

s

-

-

:

»

.

M:

cm

-

"D

x

x

x

z

A

U

:

^

x

s

R

x

5

A-

1

DISSERTATIO INAUG URALIS

4

URIDICA

g

MATRIMONIO

QV.ESTIO

NES ALIQVOT

HIBENS,

ä

SUB DIVINO PR!ESIDIO

Ex Decreto-€9. Autoritate

ILLUSTRL$ JURISCON.UI

12

JTORUJM ORDINIS

IN INCLYTA UNIVERSITATE

Ti

ARGENTINENSI,

)

PRO LICENTIA

l SUMMOS IN UTROQVE JUR]

ä

|

HONORES zr PRIVILEGIA DOCTORALIA

RITE CONSEQVENDI,

SOLENNI Eruditorum Examtnt

fubjicit

JAC. CONRAD. ANTONIUS MUNCI?

Bruntrutanus.

A. D. 30. Zugfi. A. R. $. M. DCC xxz/m

hor. & loc. fol.

ARGENTORATI,

4 ^ Conyright 4/1999 YxyM GmbH www.yxymaster.com

Lryrais Haredum JOMS P STORL]

ï