ita & fados mentium morbos, &

abíurdiffima opinonum atque Errorum monfítra

d

erumpere Ejus providentia patitur, ut ad vera ca-

Q

ftaque Religionis pulcritudinem tanto magis admi-

randam , tanto ardentius , amplectendam , tanto

TM

ftudiofius curandam excitaremur.

Praeterquam

[

C 3

quod,

22

9 9

quod, ex qüo cum univerfe Religionis hoftibus

bertti

cipien

fuit decertandum, Sacrorum do&Gores multi ab in-

[iendi

finitis inutilibus controverfis, quibus ad ipfius

tum

fanctiffims Religionis contemtum inter fe digladia-

litter

bantur revocati, ea qua ad animam & eflentiam

Religionis pertinent, ftudiofius inquirere, inutiles

Quii

«dvel

tricas & vitiligationes miffas facere , ea quae fcitu

neceffaria & falutaria funt á levidenfibus quaeftiun-

Certio

fioter

culis fejungere , & vires atque arma fua contra

communes Religionis hoítes conjungere addidice-

füm

rint.

Neque minus etiam eft certum , quod pur-

Reh'gi

gandi magis magisque receptam in Ecclefia Do&tri-

vel ve

nam á fuperftitione & humanis commentis, defec-

torum

tus multos complendi , multa vero, qua abunda-

intell

bant, refecandi, ac hac ratione San&iori difciplinze

Tum

fatis

liberaliorem non folum Formam, fed novam etiam

dignitatem Firmitatemque conciliandi , occafionem

illum

confi

pariter ac materiam infcii quidem prazbuerint ipfi

illi homines, qui Religionem vel evertere prorfus,

tiones

vel effraeani quadam licentia innovare ha&tenus ftu-

dem

duerunt,

Quod fi enim verum eft, ut cít pro-

It

fitüs

fecto veriffimum , ab inimicis multa fzpe diíci

d fin

poffe melius, quam ab amicis, & femper amplec-

füit ,

tendam effe veritatem, ubicunque occurrit, etiamfi

lone;

nemo omnií-

proveniat ex calamo vel ore hoftis ;

Ium $

no negare poteít, quod ab Religionis noítra aetate

lg

d

Conj

profeffis vel hoftibus, vel temerariis faltem inno-

vatoribus bene multa melius edocti, de multis,

fit aj

qua five emendatione (ive accuratiori opus habe-

Itor

bant Examine, minusque vera & firma erant, uti-

attl

liter moniti, á prajudicatis multis opinionibus li-

Xol;

berati ;

J e

23

ibus

berati, prudentiores in his illisve Do&rinis vel con-

if-

cipiendis , vel tradendis, vel urgendis, vel ftabi-

yius

liendis redditi, accuratiores denique in argumento-

hda«

rum pro Religionis veritate delectu , facrarumque

litterarum ftudio & interpretatione fimus facti.

Yiam

uties

Quinimmo multum adjuvarunt iftorum hominum

adverfus Religionem conamina, meliorem illum &

(citu

tiun-

certiorem de rebus divinis fenfum ac animi perfüa-

fionem, que pravalere apud haud exiguam doéto-

ontta

idice«

rum pariter ac indoctorum partem capit, quorum

Religio omnis antea nonni(i vel caeca quaedam fide,

put-

Xlti«

vel verborum in rerum divinarum inítitutione tri-

torum Copia, quorum tamen verum fenfüm non

vt

onda«

intelligebant , vel denique majorum ac magiftro-

rum immodica veneratione nitebatur.

Ex quibus

pling

etíarm

fatis patere arbittramur, pertinere memorabilem

ilum Bona caufe cum tot gravibus adveríariis

onem

y ipl

confli&um inter eas res, qua, fi ad hominum ra-

tiones referuntur, primo intuitu deploranda qui-

rÍüS,

dem & nocivae videntur ;

; u

quibus tamen Deus op-

timus maximus pro imperveftigabili fua Sapientia

; pro

ad fines fuos , quos in infinita mente fibi propo-

dilc

füit, mirifice promovendos, ita uti novit, ut fi ra-

npïCC-

tiones Ejus penitius penetraremus , infinitam Ea-

jmf

rum Sapientiam & Salubritatem admirari nunquam

;mni-

digne fatis poffemus, * Nihil autem eft, quod á

gtatt

conditione militantis in hac imperfe&tone Fcclefiee

inno-

fit alienum.,

Ipfe enim San&tiffimae Religionis Con-

LUMS !

ditor Scandala in Ecclefiam füam ventura pradixit.

lab

Matth. XVII!, 7. & divino Paulo monitore I. Cor,

; u«

XV, 19, opportet effe Harefes, ut qui probati funt

il

mani-

dC

[

24

) 9e.«4

|

manifefti fiant: i. e. ut oculte hominum cogita-

tiones, ut aliorum Zelus , aliorum charitas, alio-

tifr

rum moderatio, aliorum Fides atque confítantia in-

bus

notefcat, & Deus per talem Cribrationem , ipío il-

qua:

ratic

lam ad gloriam fuam mirabiliter dirigente, concele-

ftule

bretur,

In hoc acquiefcimus , & de veritatis vic-

toria fecuri , ea quae de hoc argumento fufius fo-

otio

rent dicenda, complectimur Anonymi, cujus Scripti-

verfi

unculam nuper haud fine voluptate legimus verbis:

viffn

fpe d

» 9todb Bat e$ alfo, inquit ille,. nidt Gefabr für bic

Dayi

d

9Sabrbcit: fic voirb bod) fiegen, immer volliger fiegen:

EE

Qafit. c8-feyt; baff bie Gabrung, barinm bie Seeligioit

pioni

955

ficb aeaenroártig befinbet, mod) einige CyaDve wmábret :

Conf

r

in bie &ànae fann fie nicbt baurem ;

C$ mivb mu be

taon

ftomebr. tinvatf, ausaeftoffen , 1b bas$ Gange beftoz

$

,5

beffer geveiniget, tb aelauteret.

€$ nufer Sotten

(5 .

35

fey, auf baf bie, fo vecotfaffen finb, offetbar unter

iui$ werbern.

C verftebe mid) nidté auf Spocalpps

Que.

55

tifcbe SRednunaen : oielfeicbt aber fonnten fíe meinem

Sicr;

$5

S9(usficbten Bie tinb ba eine Deftimmtere Geftalt geben.

fij 0f

55

Cd made mnur dberDaupt Cpeners Sjoffnumg . beffever

fis fe

55

Qeiten su meiner Sofiug, tnb olaube mit zyuberficbt,

moayi

23

pa& ber oon je Der unb ür egenben, mo man es nicbt

93

vermutbet , ausaeftreute &aamen, fid) allgemad) ente

at ]

95

voicf[e unb at feimemn anfange.

SW8ie nabe bie 95lü^

tio,

35

dend

tbe, woie nabe bíe volfe Crmnbe fep, fiberla(je i :em,

onfe

55

beffen 9Sart bas Gange ift..— 9Dtir veranügt 3u Toiffeit ,

fum.

95

unb (b freue mido, es au woiffen, ba$ bie SSevelidteit

55

meines Soeilanbes feprr ivb , von einem 9yeeer àu bem

debe

a

nbern, unb bon bem Z8affe big a

n ber Smelt (äng

1108,

ob

eo' 32 (

1

[v

Cate-

Dare

C9 Gie 3eiden biefee Scit tnad) ifeen 9tuafidten für bie 9telie

CfUm

gion, Óamburg auf Stoffen ber aelebrten Seepublie, 1774.

Jaect

2j

ogita-

Caterum Auditores omnium ordinum Specta

IIl ;Pars.

, alio-

tifimi, Humaniffimi , vel absque nobis monitori-

Ya in-

bus veítra fponte abunde intelligitis ipfi, quid ifta,

quam defcripfimus hactenus temporum nof(trorum

ipo

oncde.

ratio á fingulis Civitatis Chriftiane ordinibus po-

tis vit-

ftulet offici , & quod indignum prorfus foret vel

fius fo«

otioforum Spectatorum in memorabili illa per uni-

Scripti

verfum Chriitianum orbem in caufa omnium gra-

viffima Crifi, perfonam induere, vel dulci tantum

verbis:

f t

fpe demulcendo animum turpi alicui indulgere ig-

navia,

Stat nempe caditve cum caítiffima Reli-

* fiegat:

tuligiott

gionis vel Reverentia vel contemtu Vefítra Patres

ww

Confcripti ! omnis Au&toritas ac ipía etiam Digni-

m u

tatum Veítrarum Securitas :

Veítrorum Ecclefiae

(v

Scholeque Dottores minifteriorum omnis Salubri-

-Stottal

tas —— ftat caditve omnis humanatum divinarum-

av n

que legum Religio -— boni omnis in Societate tum

yotali

Sacra, tum civili, ordinis obfervantia : Rei familia-

: ol

^ qultlt.

ris omnis fortuna ;

liberorum ac poíterorum om-

nis felicitas, Patriaa omnis Salus, & denique, quod

o

maximum omnium eft, tranquillitatis animi & be-

JULTUA

( IIl

atae immortalitatis omnis fpes certa atque confola-

if a

tio.

Hec apud animum nofítrum ftudtofe perpen-

i

dendo, & cum prefenti Rei Chriftiane conditione

Qytti

conferendo , non poffumus non fentire , Vigilia-

w

rum atque curarum omnium longe maximam effe

;rrliä)fm

debere, ut Religioni füuus apud omnes conftet ho-

r Qu

nos,

In quo c&teris praeire füo Exemplo Reipub-

It &t

licee atque Ecclefia. & Schola Pra(üdum nec non

Parentum omnium primum ac proprium eít ofli-

Cat?

Abíolvitur autem illud tribus

cium atque munus.

i $ii

D

tnaxime

"

26

)8o«€

maxime partibus, . qua omnes cum hujus, noftri

temporis ratione neceffariam habent conjun&io-

nem.

Prima ett promovere omnibus viribus libe-

raliorem rerum- divinarum, five publicam, five do-

o - APE

mefticam, inftitationem :

Altera coercere honeftis

omnibus modis incredulorum pariter ac Innovato-

rum effrenem adverfus Religionem licentiam &

Impudentiam :

Tertia denique mederi omni opera

atque Studio Irreligiofitati & molli Educationi.

Qua quidem fingulatim atque fufius exponere, fi

vellemus , non angufto temporis fpatio inclufam

orationem , fed librum fcribere nos opporteret: In-

dicaffe tamen opera pretium vel propter id ipfum

ducimus, quia exinde jam abunde fatis intelligitur,

quam grave & arduum fit, vel Magiftratus, vel

Doctoris publici, vel denique etiam Parentis in

tam memorabili in Caufa Religionis, qualis nunc

eft, Crifi, cum dignitate tueri munus; & fapien-

tiffimorum pariter ac Saluberrimorum , quae Deus

fibi in illa propofüit, confiliorum inítrumenta effe

Lt EM o qa r : M E E PU. i.

& exfecutores.. Quo quidem munere, praftabilius

ac divinius nihil in tota hac rerum univerfitate ex-

— x

cogitari poteft: ut ab altera parte turpius ac vilius

nihil reperitur, quam in excultiffima cateroquin

hac noftra atate bene multorum fedulitas atque in-

duftria, qui, quafi conjuratione adverfus Deum

atque Religionem omnem fatta, id fibi münus im-

pofitum effe , exitimant, ut divinis confiliis per-

fricata fronte obftrepentes, fenfüm Numinis ex ho-

minum animis, quantum quidem in fe cft , evel-

V. . . E .. RRM Q g . 1

lant, & irreligiofitatem ac molle aliquod & libidi-

noíum

—

)

[o]

(

27

nofum vivendi genus magis magisqu& promoveant.

Hos Humani generis infenfiffimos Hofítes: ilos

autem Ejiusdem liberaliffimos Benefactores atque

Amicos efle, quis eft? qui infitiari poffit ?

i

Quae cum ita fint Auditores O, O. Spe&atiffi-

mi! magna nobis de Felicitate alme noftra Patriae

Tà

1Í,

gratulandi haud (ine ingenti divino beneficio fuppe-

tit facultas,

Ut enim ab antiquiffimis temporibus

f

hac urbs noftra protulit aluitque viros ex omni

m

ordine, Religionis non folum amantiffimos, íed

]«

etiam Ejusdém prudentes pariter ac Strenuos Vin-

m

dices :

Ita in memorabili hac in Caufa Religionis

Jf

Crifi, cui quidem & nos fübjecti fümus , non de-

v.cl

Ifl

funt Magiflratus , Doctores Publici, Parentes &

Cives bene multi, qui Religionem cura cordique

nc

habent, & quibus poft Deum, quicquid inter nos

!

reliqui eft, vel numinis Reverentize , vel Chriftia-

;

na virtutis, vel purioris Doctrine, vel bona edu-

k

cationis, vel falubrium inftitutorum , aliarumque

D

id genus rerum, maxime debemus.

Pracipue vero

12

gratulabundi heic veneramur , quos novos nobis

u5

uno hoc anno in memorabili Reipublicae noftrae

j

Cri(i, ad füummos Confulatus Honores eveétos di-

n

vina munificentia indulfit Religionis Patronos, Pa-

if

tri& itidem vel fingulari etiam hoc refpectu , Patres

Ti«

Optimos, Clementiffimos,

O quam volupe nobis

r

erat, Suaviffimam Veftram Viri magnificentitfimi.

Ü

Coram Miniftrorum Ecclefi. Scholaeque univerfa

u

Concione, audire Vocem , quz certus nobis Inter-

Ji

j

erga Religionem dignos-

prcs pientiffimae Veftrze

2

m

que

28

) of

que ejus miniftros fuit mentis,

Quid tam mag-

num eft, tamque Salubre, quod nobis pariter ac

civibus noftris de devotiffimo veítro erga Sum-

mum Numen animo , in tuendo promovendoque

DA L. o PO REO

re&iffimo Ejus fenfu & Cultu, certo polliceri non

poffimus? . Ó quam dulcis per Vos viri magnificen-

tiffimi! nobis meliorum temporum affulget fpes,

qui de arctiffimo Salutis Reipublicae cum Religionis

Reverentia Fadere atque nexu adeo intime eftis

perfuafi !

Faxit Deus Ter optimus maximus, ut

Vobis diutiflime cum pleno corporis animique Vi-

gore, quantum quidem humana fert fragilitas, ad

beatam ufque zy4Ave, ad Reipublice gubernacula

fedentibus, floreat pax , vigeant bonarum littera-

rum Studia, Triumphos de hoftibus fuis agat Ca-

civium-

ftiffima Chrifti Do&rina indies clariores ;

que omnium animi atque mores magisque confor-

Caterum

mentur ad praclarum Ejus Exemplar !

cum ad Votorum iftorum complementum vix ma-

jus quidquam á Summa Dei erga nos munificentia

atque liberalitate vel. defiderari vel precibus efflagi-

tari pofht, quam beneficiorum, qua in nos hacte-

nus contulit maximorum, perennitas atque con-

ftantia: cum faufta hac prece definit noftra ad

Vos, Oratio, ut dum eft in Caufa Religionis gra-

vis aliqua Crifis, Deus tales nobis confervet & lar-

giatur íemper in Republica, Ecclefia, atque Schola;

Viros, quales nunc habemus, qui mafculo Religio-

nis pariter ac Patria amore atque Zelo imbuti re-

bus noftris praefint, & in iis cordate quidem fem-

per, fed tamen prudenter , lcniteg placideque

ge-

ren-

?

o

(

29

rendis omnem fuam qua pollent Au&oritatem , Eru-

ditionem, facundiam, cunéctas denique ingenii ani-

mique impendant dotes: Ita füus femper apud nos,

isque au&tior indies Religioni conítabit Honos, fal-

va cum Republica inter nos erit Ecclefa, nullam

—

Á——

—

—

expavitura Vim

Quatiat licet

Orbem tumultus, terraque fedibus

Convulfa, montium ruinis

Arctet aquas Pelagi frementis:-

«* C0 —

Infana quamvis &quora faviant ;

Et verticofo gurgite torqueant

Spumamque limumque, & procellis

Terrificis Scopulos flagellent.

Nam Civitatem, cui Deus unice-

Indulget, aris & propriam fuis

Dicavit, algenti pererrans

Lympha fugax hilarat liquore,

Occulta ne vis aut Timor hoílicus

Urbis quietem follicitet ;

Deus

Gentis (uz intentus Saluti

Pravenit auxiliis pericla,

Gentes tumultus concitet impias,

Et Regna Belli concutiat Furor,

Flammis fremat Caelum corufcis,

Terrificet labefacta Tellus:

Hac & Duelli, pacis & Arbiter

Stat, praliorum , qui regit exitus;.

Munimen, & noftra Salutis

Prafidium Deus, Dominator Orbis:

Dixi;

x*

x*

*

20

T 46f

mæmm&mæ&æ*wgmammwwwfaa

EHÍIMETPON

THESIUM THEOLOGIC ARUM.

I

Doétoris publici, in ifthac , quam defcripfi-

mus, Crifi, cum dignitate tueri rnunus, magnum

omnino eft opus & arduum.

II

Quo fingulari etiam refpe&tu , divinum illud

Jacobi monitum , , ze»ei diddexaAe yírecS«, tan-

tum valet, quantum poteft.

III,

Ab una enim parte ipía bonis litteris omnibus

excultior etas noítra pleniorem accuratioremque

poftulat rerum divinarum cognitionem ab omni-

bus, qui docendi alios ambiunt provinciam: nifi

nempe bona caufa magis nocere quam prodeffe

cupiant,

IV.

Neque fufficit amplius bonum effe Virum, le-

viterque & fupra quidem Vulgum fapere, & me-

moriz atque fermonis aliqua gaudere facilitate, &

in fungendo munere , rebusque gerendis, non qua

eundem effe fuadet hujus noftri temporis ratio, fed

qua itum eft hactenus progredi fecure via,

LJ

)o(.

31

V.

Sed prater illam boni & fequacis Viri landem,

erectiori ingenio & novis liberalioribusque Studiis

ac magna denique.prudentia opus nunc eít ad res

divinas ita tractandas, ut illis neque humani quic-

quam afüxa;ur,- neque divini quid temere dematur,

VI.

Ab altera vero parte propter ingravefcentem

indies magis magisque incredulitatem & irreligio-

fitatem atque luxum, falubriter adminiftrandi mu-

neris Sacri haud parum augetur difficultas , cum

magna omnino requiratur animi fortitudo pariter

ac conítantia ad fuítinendum incredulae & luxurio-

f2 aetatis hominum odium atque contemtum , &

non folum fuz, íed etíam aliorum bene multorum

faluti ita profpiciendum, ut neque naufragium pa-

tiatur Fides , neque füccumbat & cedat torrenti

Virtus,

VII.

Quo quidem afferto , ne quis illud prater ani-

mi noftri fententiam latius fumat, neutiquam vo-

lumus, ut defendere atque tueri, five ore, (ive

fcriptis, Religionem adverfus incredulorum & im-

proborum hominum impetus, pro communi ali-

quo miniftrorum Ecclefia reputetur officio, cui de-

effe falvo Sacro fuo munere nemo poffit,

VIII.

"r ss m

Imo vero tantum abeft, ut tale quid ftatuere

in animum induxerimus noftrum ; ut potius, (i

. Quid

32

L J

) t

quid valeantr apud cariffimos Fratres noftros, vel

n

preces,. vel monita noftra, Eos amice rogemus &

moneamus , temere ne Religionis adverfus hoftes

M

K

tuendae füfcipiant provinciam : Sed graviorem hanc

p

muneris Sacri partem folis iis inter eos relinquant;

$

qui propter ingenium ; Do&rinam , prudentiam ,

longum rerum ufum & exercitationem , cateras-

que ad fungendum cum dignitate atque virtute ifto

officio, neceffarias dotes, funt aptiffimi,

»2

IX,

Haud enim rara antiquiorum pariter ac recen-

£oc

tiorum temporum füunt Exempla, qua abunde fatis

docent, ex fufcepto á probis caeteroquin homini-

bus, fed minus tamen aptis, patrocinio , plus fape

mali quam boni in caufam Religionis profe&tum

fgiffe.

X,

—— n5 £. $

Neque magis probamus illorum morem , qui

$

artem aliquam neceifariam muneris Sacri fitam

effe putant in effundendis omni five data, five ftu-

dio quaefita, occafione, gravibus de invalefcente

vel incredulitate Theoretica, vel naturalifmo , vel

lr

aliorum id genus Zfimorum progenie , ex fuggettu co-

ram concione querimoniis ac invectionibus,

XI.

Praterquam enim ifta multorum fedulitas exa-

cerbandis magis quam lucrandis eorum , in quos

invehitur, animis, plerumque infeérvit; haud raro

f

etiam excitando incendendoque legendorum Scripto-

4

rum ,

j)o(

33

vel

rum, qua ab iíto hominum genere funt exarata,

ij

in quibus, cum bene multa re-

Studio par eít:

IN

periantur ingeniofe dicta, vera etiam multa atque

praclara, irrita redditur imperitorum Fides, & vel

1

u

Scepticifimo vel Indifferentifmo paratur via,

4

XII.

[lo

Multo itaque dignius atque.falubrius minifte-

rio Sacro nobis videntur fungi, qui Religionis Certa

principia atque momenta publice privatimque au-

[«

ditoribus fuis, ita tradere ftudent , ut non poffint

W

non divinam eorum vel ad erudiendum ad Salu-

Dl

tem, vel emendandum, vel firmandum coníolan-

pe

dumque animum , fentire vim , atque fua fponte

n

abunde fatis intelligere, ea omnia, qua certis iítis

principiis vel momentis contraria funt ,'á vera Sa-

lutis via abducere, adeoque non divina, íed hu-

Lf

mana effe,

XIII.

[«

(

Unde facile colligitur, noftro quidem judicio ,

non tam per Antithefin , quam vero per Thefin,

d

inftituendam effe, falubrem rerum divinarum in-

fti;utionem.

XIV,

Ac pracipue illorum Religionis momentorum

4

0j

diligens atque frequens pro concione habenda eft

Ü

ratio, qua cum difciplina morum vitaque ufü

ac confüetudine maximam habent conjunctionem.

)

E

XV,

34

)

XV.

f

Prïmariusvenim, fi quid intölligimus minifterii

Sacri fcopus eft, non tam do&tos & in concipiendis

rebus divinis, deque iis differendis, limatos atque

fubtiles formare homines, quam vero cum neceffa-

riis familiares, & bene moratos.

D

XVI.

Quo quidem afferto turpi alicui in Sacrorum

miniltro pigritia aut ignavize neutiquam indulgere

vel minimum nobis eft animus: quippe quem fem-

per opportet effe memorem pulcherrimi illius etfati

divini noftri Principis atque Magiftri: me yegppa-

T£U6 hm O-qreUOeig . &i Tq» [üeciAÉiRy TOV QUpA.YGY earóe

T dv&gw/wga cixodeemó]us egrqs ex[dd s 6X T2 Gncaup8

&ureU xeuva xei TXA«i 4 Matth, XHlI, $2. quod pra&-

cipue Sacrorum miniftri, quibus munus eft eru-

dire alios ad Salutem, fibi dictum effé putent.

XVIL

Quare in mediocri & elementari quam fibi á ju-

ventute fua in Scholis atque collegiis comparavit

divinarum rerum cognitione, haud fübfiftendum Sa-

crorum miniítro ;

Sed in dies ulterius in bonarum

litterum Studiis, iis prafertim, qua cum fan&tiori

difciplina atque munere arctiorem habent conjunc-

tionem , gnaviter effe progrediendum exiftimamus,

XVIII,

:

Ita autem in tra&tandis his Studiis Eum Verfàri

epportet, ut nec vetera, nec recentiora praefidia

|

niniium

|

9t

33

nimium veneretur, & vel antiquitatis vel novitatis

immodico amore ducatur; fed Verum pulchrum-

que quarat & ample&atur, ingenue, ubicunque

tandem reperitur,

XIX.

In quo, fi divinum illud z4»re Zwupadev, T?

xaAà xartxe. plurimum apud: Eum fit valiturum,

1

profperum Studiorum fucceffum illi fpondere mag-

no quodam» jure poffüumus.

XX.

ä

Atque hac demum ratione , Caufz Religionis

3

vel in ipfa hac Ejus noftra &tate memoraoili Crifi ,

L

quantum quidem in cujusvis Sacrorum miniftri

D-

fitum eft poteftate, praclare confultum iri ;

: firmi-

ter nobis perfuademus.

g

M

£

X

NY

(

G

)

EN

z

*l/

ls

P

CA

d

À

D

N

-

r

ä»xu

»

-

C

D

$

lo

E

W Z

»

y

ss

W

t

fà

-

-

--

m

ER

I

TO

TEGUSGTSEUNEENGRSS

E

x

x

i a

Y

ERE

zl

L

-

A

s

34

—

um

r nerertusguad

——

—— IÜÀÀ

d

sU

TA

p

:

$,

p

20

po/^

d

1

a

r

d

p

NN

P*v

"

D

EO

.Wm

7

j

iv

ii

3.

p

^

j

"

P

M

&

o i

&i

4

1

d

1f

o

A

s

»

A

.

)

)

A:

i

.W:

ifo

5

*

iA

Á

»».&,..

"

^

u

27

u

L

A

E

j

4

&

3

T

o

(

Y

$

M

i

MUS

y

[

2

à

PA

d

u

€

fs

me,

i

5

^

E

m

»W

o

[

791

j

A

L.

5

)

4

1

1

É

d

a

;j

L

»

p

GX

2

17

n

)

eng

6d d

d

i

?

d.

"

d

J2

8

P

E

€

v

n

f

us

M

i

7

25

T

4

p,W«

7

Z

4

U

P

il

m

PAU

"

»f

*

s

p/

/

o

$,

p

E

ib

R

i

b

E

»

:

r

j

27

n

5

*

3

5

:

P^

P

D

g

s

"

ö..

r Ed

x

E

x

R

7

; a À

1

T

,

j od

M

$

A

Id

i

d

d

EE

P

d

$

»,

1

.

d

[

"

2

L

d

A n

as

*

2

j

E

-

*

[4

D

j

ia s

v

d

C es

[

?.

Tb

?

p ]

m

MW

:

i

*

E.

v

*

i

£

&

EO

i

P

i

u

v

?.

d

2

j

»

1

2

3

p

2

[

n

óni

fww.æ

z

"

N

VA

H

d

v

i

-

-

d

*s

d

Á"

p

Ü

:

AC

m

J

*

$

z

s.

EU

7

i

d

b:

.

2

T

&

T

d.

Z

AH

x

s

:

m

P

j 4

7

^

m

n

í

s

*

E

n

a

55

d

d

E

wæ

E

N

A

wæ

4

4

-

m

3

?

A

u

i

L

*

4

VVA LS

s

D

(

Y m

4

PU

?

*

m

T

d

3

i

s

J

s

zi

"

PA

g

m À

p

E

j

dÀ

(

u

d

2

P.

E.

:]

£

d

2

d

5

"

s

P

f

ww.,

d

"

E

»WA

Is

F.

AE

J

M

U:

H

eb

g

28

P

20

A

*

*

£

A

25

i

14*

:

P

T

2

x

ó

P.

$

:

5 yu

Pa

w

PA

ex

A

d

D

p

Ua

d

j

A

T

x

Ug

z

m

».

ww»ä(

2

6s

E

j

y

fs

or.

QNNWQ

5

n

A

:

2

n

?

"

,

4

v

?

s

Y

;

T

P

»

A

m

j

u

*s

M

a

4

:

22

£

T

17

d

m

$

u

D

p

fe

2

P

.

j

j

f

5

a&

"E

,

P

A e

pors

b

n

"i

.w

26

i5

j

2

.x

A

Es

;m

»

E

E.

*

d

x

U

e

As

E

d

w»

z.

m

a

O

e

h

? d

j

24

u$

Es

6a

iÉ

$1

5

»

u

r

1f

s

i

2

d

4

v

,..

d

L

d

"

:

p o

2

3

x

d

A$n

-

5

2

-

A.

E.

f

fs

z

.

35

2

Á

5

-f

u

CR

A22

E

3

d

u

«

^

3

.

s

E

u

(

w&.

i

s

A

5

d

*

D

p

f

f2

:

»

4

2

«t

7

-

s

dsEres

m

*

3

M

j

m

w

3

&

i

T

Hs

p

n

ï»

T

»

d

s

A

ve

14

hs

4

i^.

M

a

$*

A

P.

u

-

—

. 4

E

xeedievus

Is

a

M dn

x

R ERE

A

n

crmeteten

r

E

M

u

kl u

Mi

TWMECMIM

u

DCR

x

ao

R

as

.

x

um

x

AA

s

sst i t V ied

s

M emm

M RA

as du

s

TE

:

r

/mhcx

ET

as

um

jxis

EE

OA Mi AEX

II

EE

E

VOTA

uT TTTE

INII

VOT

N

Y

U EE

EC

m

-

T

t

Ser

r

M

As

VE

E

o

dv

P O.

i

I

L

d

m

Mi

I

Ua

u

o

——

il

TO

TR

EUR

—

ERTeSES

TE M EE CAS

x

RORT

-

^

X

EE

$

I

E.

-

um

Em

VeDw

:

OU

T

C

E

Es

AE

ETA

Pa

UR

Rn

VAI E.

W

pI

"

—

AE

IT

A

IN

L

TEU

E

RE

z

T

MT

t

»

EY

t

TU

m

z

14 &

:

—ï

ï i

ääERATIO PANEGYRICA,

FERIA PROTOMARTYRIBUS

FELICI ET REGUL/E. SACRA,

RECITALA:

o

E2

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

MEMORABILI IN CAUSA

E

r

RELIGIONIS PER UNIVERSUM

ä

RD

CHRISTIANUM ORBEM NOSTRA

ATATE,

CRISI

ä

n

QUAM.

CUM ANNEXIS SIMUL IHESIBUS,

ä

DEO TER OPTIMO MAXIMO CLEMENTER ANNUENTE

Placidwe Difquifitioni fubjicit,

i

TORL CASPARUS MEJERUS,

11

S, Theologie Profeffor.

Refpondente,;

10

PAU OBO RAHNIO, V.D.M

Affumente;

HENRIGO GEIGERO; S.Tþeol.Scuäo

Hsb QuS

Poflridie $9ynodi Autumnalis,

fs

DURIC.;

EX OFFICINA GESSNERIANA. MDCCLXXVIII

ä

! K

öp Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

ss

P r