KaI600-268_2
author: Barot, Antoine Laurent

8oNmis IN UTROGU

a p B. r.
DISSERTATIOD INAUGURALIS URDCA,
QUASDAM boOsITIONES 2

MATERIA
TESTFAMENTOER UM.

DELIBATAS EXHIBENS,
Q UA M
DEO SOLO PRESIDE,
EX DECRETO HONORIFICO

ILLUSTRIS FACULIATIS URIDICXE

IN ALMA AkRGENTORAT ENSIUAI
UNIVERSITATE

PRO FENIIA

MRE HONORES
ET PRIVILEGIA D9Ai
RITE CONSEQUENDI

SOLENNITER TUERI CONABITUR
DIE XX. AUG. A. O. k. MDCCOLX.

ANTONIUS LAURENTIUS BAROT,
METENSIS.

H. L. Q. C.

.

2 E O.,
PARENTIBUS.
PATRONIS

ET
AMICIS.

Tiber debet eſe ylus, & trum, quod iterum non redi Wrbiri
20ris. L. I. Cod. de SS. Eccleſ. 2Ar. irium teſta-

- B —’B ————
—— ꝰ — myLnnu1..1G—

7

V

3 (3) EE-
DISSERTATIO INAUGURALIS JURIDICA,
CQOASDAM POSITIONES

ENX MATERIA
TESTAMENTORUM
DELIBATAS. EXHIBENS.

§. I.

ullmentun eſt voluntatis noſtræ ju-
83 à* ſta ſententia de eo, quod quis poſt
T mortem fieri vult, (a) cum directa
Ba R heredis inſtitutione. (b) Inde omnes,
TV W& ES qui voluntatem habent, judiciumque,
nec defectu corporis (Cc) aut animi impediuntur,
(d) nec alias ſunt prohibiti a LL. (e) teſtamentum
condere valent.
(à) MookEsTINUS L. I. F. Qui teſtam. fac. poſ-.
b) Hæc verba definitioni MopEsTINI addenda cenſui, ut
* diſtingueretur a teſtamento Codicillus, utpote in quo
directa heredis inſtitutio fieri nequit. §. 2. Inſt. de Cod.
A 2 (0)

D

☛ (4) 2
Surdus & mutus ſimul ſic natus impeditur teſtari. L.
10. Cod. Qui teſt. fac. peſ-. uti & cœcus certo modo. §. 4.
Inſi. QCuib. non eſt perm. fac. teft. L. 8. Cod. Qui teſt. fac. poſſ.
(d) Ut impubes. §. 1. Pr. Eiſt. QLuib. non eſt perm. fac. teſt.
mente captus: Furioſus: d. & Euſt. d. t. prodigus: §. 2. Inſt.
d. 1.
(e) Sic prohibetur regulariter filusfam. adeo ut nec con-
ſentiente patre teſtari queat. L. 25. §. 1. F. de M. C. do-
nat. alii teſtari prohibiti videantur in §. 6. Inſt. de Teſt-
ord. Auth. Ingreſſi. Cod. de SS. Eccleſ. d. ult. Inſt. Quib. non
eſß perm. fac. Zeſt. L. II. F. B. Z. d. L. 8. &. I. &. fin. F. eod.
Auth. Credentes. Cod. de Haret.

§. II.

Cum teſtamenti balis & fundamentum (a) ſit
heredis inſtitutio, eonſequens eſt hac intermil-
ſa, illud eſſe ipſo jure nullum: ficut & nullius
valoris eſſet, ſi legitimus (b) teſtium habilium,
(c) ad id præciſe rogatorum, (d) rite ſubſcriben-
tium & ſubſignantium (e) numerus deficeret:
aut

aut actu quodam extraneo interruptum fuiſſet,

C & 24. Iif. de Legat. L. fn. F. de Jur. Cod. L. 3. F. de
bis quæ in teſtam. del.
(b) Legitimus teſtamenti perfedti numerus teſtium ſeptenarius eſt-
§. 3. Inſt. de Teſt. ord.
) 8.6. Inſt. bh. t. Inde excluduntur inteſtabiles. d. §. 6. Lafk-
A. t. prohibetur mulier. L. 20. §. 6. F. Qui teſt. fac. poſſ⸗
FPurioſus. d. L. 20. K. 4. F. d. 4. L. 9. Impubes. J. K.
6. Inſl. d. t. Servus. d. §. 6. F. d. t. Prodigus. 4. F. 6. Heres
in teſtamento ſcriptus. S. 10. Inſt. h. z. Non vero Legata-
rius. S. 11. Mſt. B. t. &c. ſufficiet autem, ſi tempore teſta-
menti facti teſtis tanquam idoneus fuerit cognitus, utut
poſtea inhabilis deprehenſus. §. 7. Miſt. b. z. Modo teſta-
toxem audiverit & viderit loquentem: alias eſt teſtamen-
tum CORTINATUM & ipſo jure nullum. L. 9. G 12.
Cod. h. ?. Sicut nec illud teſtamentum valeret, ubi heres
perſuaſit teſtatori, ut eum heredem inſtitueret: vocatur
hoc HEREDIPEDATUM & ideo ipſo jure nullum.
(d) L. 21. K. 2. F. Qui eſtam. far. poſſ. Hæc tamen
ſolennitas obſervata non eſt in Gallia; nec Notarius

ſen tabellio tenetur ſacere mentionem, teſtes ad ta-

42 (6) L82.
lem actum rogatos fuiſſe. vid. OnD. LuD. Xv. concer-
nant les teſtamens auno 1735. menſ. Aug. art. 6. verba
gallica hæc ſunt: il ſicfira que les temoins qui aſſiſteront au
teſtäment nuncupatif écrit, y nyent été preſents tous enſemble,
ſans qu'l ſoit neceſſaire de fatre mention, qui les ayent été
priés & convogués à cet efet Ge.

(e) L. 22. §. 4. F. h. t. vid. tamen pro Gallia hac de re. d.
Ord. art. 5. ſubſcribi quoque debet ab ipſo teſtatore. L.
I1. Cod. h. t. d. Ord. art. 5.

de ſuite & Jans divertir à autres actes.
§. III.

Quamvis autem heredis inſtitutio poſſit Heri
aut pure aut ſub conditione quacunque honeſta
& poſſibili; (a) tamen certum tempus eidem adje-
cum, (b) aut conditiones ex natura ſua vel de
jure impoſſibiles pro non adjectis habentur,
teſtamentumque quafi his non adjectis valet,

(c)

(a)

(E) (. 3. Inſt. & L. 21. in f. f.. h. t. d. Ord. art. 5. ibi: le tous

2 (7) 2
(a) §. 9. Inſt. de Hered. inſtit. ſive ea ſit poteſtativa, ſive ca-
fualis, ſive mixta: hæque ab heredibus extraneis omnes
impleri debent: arg. L. 4. pr. f. de Hered. inſtit. licet he-
res ſuus poteſtativam ſolum in cæteris præter legitimam
bonis inſtitutus implere; quoad legitimam vero nulli ſatis-
facere teneatur. d. L. 4. Pr. F. d. t. & arg. L. 22. Cod.
de Inoff. teſtam.

(b) L. 9. Inſt. de Hæred. inſtit. Quemadmodum enim nemo
pro parte rei teſtatus & pro parte rei inteſtatus decedere
poteſt. §. 5. Inſt. de Hered. inſtit. L. 7. f. de R. J. ita
nec pro parte temporis teſtatus, & pro parte temporis
inteſtatus decedere valebit.
(C) §. 10. Inſt. de Hered. inſtit. L. 14. & 1I5. F. de Cond. &
& demonſtr. in gratiam namque ultimarum voluntatum
hæ pro non adjectis habentur, & ea, quæ ita adſcripf
ſunt, in favorem eorum, quibus appoſita ſunt explican-
tur. L. 32. F. de Cond. & demonſtr. modo diſceſſeris a con-
ditione impoſſibili ex facto hominis hujus, ſed non al-
terius: hæc enim, cum ab aliis ſaltem impleri queat, pro
adjecta cenſetur, & conſequenter vitiat heredis inſtitutio-
nem. L. 4. §. I. F. de Stat. lib. habeat enim talis ſibi, quod
implere nequeat conditionem.

F. IV.

☛ (8)
§. IV.

Licet porro in omnibus teſtamentis, heredis
inſtitutio feri debeat, (§. præced.) dantur nihi-
lominus teſtamenta, ubi præter heredis inſtitutio-
nem, cæteræ non requiruntur ſolemnitates, ex pe-
culiari eis annexo privilegio: ut teſtamentum mili-
tare. (a) Cui parentum inter liberos, (b) ad pias
cauſas, (c) tempore peſtis factum, (d) & ruſti-
Ccorum (e) annumerari ſolen.

(à) Sic milites in expeditionibus occupati, ſ: in teſtamentis
ſuis neque legitimum adhibuerint teſtium numerum, ne-
que aliam teſtamentorum ſolemnitatem, recte teſtantur.
pr. Imſt. de Milit. zeſtam. L. penult. Cod. de Teſtam. milit.
L. milites. I5. Cod. d. z. Idque militibus conceditur propter
eorum imperitiam. pr. Inſt. d. t. circa ſupremam volunta-
tem imperitiæ militum venia datur. L. Impuberi. F. de Ad-
min. & per. tut. & mi'itibus ignorantia juris non nocet.
L. Regula. 9. §. Ji filiusfam. 2. F. de Jur. & fac. igacr. an
autem teſtibus ei opus ſit, & quot adhibere debeat, vi-
geatur partim in L. Iſ. Cod. de Teſt. Mil. L. 40. pr.
F. cod.

.
2 (9²) Le.
F. eod. partim in §. 1. Inſt. W L. 24. f. eod. vid. Auoqtt

A. Ord. LUD. XV. art. XXVII. O ſad.
(b) L. 21. §. I. Et Auih. Quod ſEme. Cod. de Teſtam. add. d. Ord.

LVD. XV. art. XV. verba ejus hæc ſunt: Le nombre de
temoins requis par les articles, V. VII. IX. &ο X. ne ſera
point neceſſaire pour la validité des teſtaments, codiciles
ou autres astes de derniere volonté faites enre enfants &
deſcendans dans les pPays qui ſont regis par le droit &crit 3
il ſuffra, que lesdits Zeſtaments, codiciles ou autres askes
ſoient faits en preſence dJe deuoc Notaires ou Tabellion, on
'un Notaire & deux temoins. Cætera adhuc vid. in d. Ord.
art. 16. 1I8. 19, & 20. &⁵.
ÆÜ cap. Relatum. 1I1I. X. de Teæſtam. pro Gallia de diſpoſitione
aad pias cauſas vid. ediét. LUD. XV. a. 1749. du mois d'Aoilſt
concernant les etabliſſements & acquiſitions des gens de main-
morte. art. I. 2. 3. 724.
(d) Ibi duos vel tres teſtes ſufficere exiſtimant DD. Add.
L. in. Cod. de Teſtament. dicta autem Ord. LüD. XV.
a. 1735. art. 33. de hoc teſtamento ſic ſonat: En tems
de peſte les teſtaments, codiciles ou autres diſpoſitions à cauſe
de mort pourront &tre faites en quelque pays que ce Jſoit en
preſeuce de deux Notaires ou tabellions oi de deux ofkciers
B 4de

*3 (10) L 822¾
de jigſtice royale &c. on Pardevant un Notaire ou tabellion
avec deux temoins, ou pardevant wwz des Ofnciers ci. deſſeis
nommés, auſſ aveg deiz temoinz, ott en prſence du Curé
ou deſſenvant E&c. add. tamen ejusdem Ordinationis art.
27. hæc Ordinatio Regia tollit illam Dd. diſputationem,
quorum aliqui duos, alii tres, alii quinque, ſi nimirum
teſtator nondum peſte adfectus eſſet, alii plane ſeptem
redquirunt.
(e) His namque ſecundum loci conſuetudinem teſtari licet,
ſervatis requiſitis L. Uult. Cod. de Teſtanmr.

§. V.
Sive autem ſint teſtamenta ſolennia, ſive
minus ſolennia, ſi ne his quidem requiſitis polleant,
quæ eis præſcripta ſunt, ipfſo jure nulla dicuntur:
quæ vero ſuis gaudent requifitis conditionibus,
ſubſiſtunt, niſi forte ex poſtfacto vel per teſta-
mentum poſterius æque perfectum, (a) vel per
agnationem poſthumi (b) rumpantur; aut per
mutationem ſtatus teſtatoris reddantur irrita,
(aà), aut ob defectum heredis in teſtamento
ſcripti

ſcripti deſtituantur, deſeranturve; (d) aut tandem
Officio judicis reſcindantur. (e)
(a) §. 2. Inſl. Quib. mod. teſtam. infirm. Poſterius enim non
prius eſt ultima teſtatoris voluntas, & quia nemo ſibi le-
gem dicere poteſt, a qua recedere nequeat, L. 22. Pr. F.
de Legat. II. poſterius valebit; utut Io. huic in priori
teſtamento fuerit derogatam, aut Ilo. adjectum priori te-
ſtamento juramentum de non revoçcando. Juramentum
namque ſequitur naturam actus, cui adjicitur. ang. L.
fin. Cod. De non num. pecun. quamvis in tali caſu teſta-
mentum mutans reus foret perjurii. L. 2. Cod. de Reb.
cred. & jurcj. Ang. cap. 2. de Paët. in 6to. De vi & effe-
Qu poſterioris teſtamenti porro videatur §. 2. Inſt. Quib.
mod. teſtam. infirm.
(b) Sive ille ſit verus, ſive quaſi poſthumus, aut civilis.
§. Ir. Inſt. Quib. mod. teſtam. infirm. Modo vivus naſcatur &
non monſtroſus: quamvis enim præteritus alias, jure ſaltem
noviſſimo, teftamentum ipſo jure nullum reddat: in hoc
tamen caſu teſtamentum eo usque ſüubſiſtit, donec talis
poſthumus ſilentio præteritus naſcatur: quia de tali filio
nondum exiſtente teſtator non cogitaſſe cenſetur. Sed

Auid? ſi quaſi poſthumus præteritus ante mortem teſta-
B 2 toris

22 (12) Eer
toris moriatur. Reconvaleſcit non tam jure civili, quam
prætorio. L. 12. Pr. F. de injuſt. rupto &c.
(C) §. 4. Inſt. Quib. mod. teſt. infirm. hoc quoque iterum re-

convaleſcit jure prætorio, ſi teſtator in eum ſtatum ve-

niat, in quo fuit, dum condidit teſtamentum. S. 670.
Inkt. d. t. E. penult. . 2. F. de Bon. poſſ. ſec. tabl.

(d) L. 9. K. 2. F. de Lib. & poſth. Si quis facto jam primo
teſtamento aliud æque perfectum poſtea condiderit, & in
hoc ultimo demum heres deficiat; tunc primum eſt ru-
ptum per poſterius, & poſterius herede deſtitutum eſt,
conſequenter deficientibus his duobus teſtamentis a te-=
ſtatore conditis, veniunt heredes ab inteſtato ſucceſſuri:.

§. I. Inf. Quib. mod. teſtam. infirm. E 16. F. de Ijuſt.

rupt. irrit.

S) In rite facto teſtamento ille, cui debetur legitima, in juſte

exheredatus inſtituit querelam inofſicioſi teſtamenti, qua
petit, ut teſtamentum reſcindatur & ipſe ab inteſtato ſuc-
cedat. Pr. Inſt. de Inofic. teſtam. Eſt hæe querela actio
extraordinaria, & ideo, utut ſit perſonalis, tamen non
ordinaria 30. annorum præſcriptione gaudet, ſed quin-
quennio ab adita hereditate numerando finitur. L. 8. .
fin. f. de of. teſt. Ceſſat quoque hæc querela, ſi ali-
guid

SS

quid legitimæ relictum fuerit: Nov. rIS. c. J. Reſiduum
legitimæ dein petere debet talis heres per actionem ſup⸗
pletoriam 30. annis demum extinguendam. L. 30. Cod
de Iofc. teſtam. Item ſi quis aut ſuo nomine aliquod le-
gatum ex eodem teſtamento acceptaverit. L. 10. §. f. eod.
aut alieno nomine ſponte acquiſiverit. L. ult. fF. eod. Non
vero, ſi tutoris nomine id fecerit. §. 4. & 5. Inſt. eod.

§. VI.

Teſtamenti tandem perfecti, validi, non
rupti, irriti, deſtituti, nec inofficioſi finis & ef-
fectus eſt, ut quod teſtator poſt mortem de bo-
nis ſuis fieri velit, certo conſtet: eaque volun-
tas tanquam lex aliqua conſervetur; (a) adeo,
ut prohibitio teſtatoris ſimilis ſit ipſius legis pro-
hibitioni: (b) modo legi, (Cc) jurisdictioni, aut ſta-
tutis non adverſetur.
(à) Quocirca teſtamentum juxta jus commune recipit in-
terpretationem; adeo, ut omnia verba præſumantur lega-
liter ac recte ſcripta, ac executione inſtar legum parata

polleat. qarg. L. Padtum. 46. F. de Pact.
B 2 (b)

(14) 2-
(b) L. fin. Cod. de Reb. alien. non alien.

(C) Nam nemo poteſt facere, quin lex in ſuo teſtamento
locum habeat. L. 58. F. de Legat. I. aut juri publico de-
rogare., d. LE. 58. f. de Leg. I. nec jus alicui ex ſtatuto
debitum aufferre valet. . g. quotam partem hereditariam
ſtatutis uxori debitam, vel dotalitium &c.

22 Se

— ——

CoOROLLARIA.
EX JURE CIVIII.
I.

Contumax roverſus ad litem, non Prius auditur,

niſi reficiat adverſario ſumptus E&z damna Juramento cuns
Judicis declaratione Zaxanda.

II.
Conſutudinem introduétam eſſe duobus teſtibus pro-
batur.
III.
Aſfinitas non labet gradus.
Addiétio in diem non ſemper It pablum reſolutorinzz.
EX TURE CANONICO.
Ex pluribus indiciis Dinul jnnskie moveri botgſt

Jude ad Judicanudum, Subeſſe impodimentum ofpinitatis
dirimens matrimoniuzn, Hr
II.

Allegans propriam turpitudinem auditur, ſi animæ

periculum vertatur.
III.
Praæſumptio violenta tam pominis, quam juris non
tantum in Civilibus, ſed & in Criminalibus Cauſis ſuf-
ficit ad condemnandum.

Circumventiones etiam de jure Canonico licitæ ſunt 5
modo ſint intra licitationes absque dolo.

EX WRE FEUDAITL.

I.
Jus feudale eſt conſuetudinarium.
II.
Aonati non ſuocedunt in fendo novo, utut proprio.
Dominium diredtum feudi a Vaſäallo nunquam præ-
ſeribitur, licet utile præſoribi poſſit.
IIVV.
Toſtes inveſtituræ præſentes debent eſſe Pares curiæ.

F £ E

1⁵
Sssssaann
Etttitt
tttttth
Focus Balance

☚

D. B V.

*IHNAUGURAIIS WURILDICA,
* ½DAM POSITIONES

MENTLORUM

TAS EXHIBENS,
Q UA M

O L O PRESIDE,
; CRETO HONORIFICO

: ACUITATIS TURIDICE
„ ARGENZ ORATENSITITAI

IVERSITAYTE

LICENTIA

TROOLDE WURE HONORES
° LEGIA DOCTORALIA
6 CONSEQUENDI

* ER TUERI CONABITUR
„6. 4. O0. K. MDOCLX

AURENIIUS BAROT,
"MIETENSIS.

— — ——

IMNONIS KüksSNERI, Cancellariæ Typographi.