KaI600-2654_11
author: Duncker, Hermann Heinrich Georg

—

7

*

»

-

-

ao.

-

-

"*

&

z

3»

*

-T

M..

EY

"

p d

L.

^

E

*

*

E

E

"

-

E

EN

w

—

»

"

;

»

TT

P

L!

X

". r

*

-

p

EM

—

P

*

d

N

*

E

"

)

,v(—æ, Ap..

. *

*

F

as

w

J

*

".

-

e

f

,

P i

Á

95 us

-

"^.

"

?

E

*

á

d

-

m

**

E

-

n

*

&

»

k

b

—

-

"

"

-

«

^

-

-

Án.,

-

p

u.

P

A

-

^

"

^

5

)

a

(W

r

;

P E

-

-

*

»"

*

t

*

P

"i

——

À

bo

1

":

a

w

.

»

p

Y

j

X

m

E

n u

x

-

*

w

&

F.

d

X

-

x £

D

W

Yi

-

-

aw.

"

-

W

-

E

»

.

*

—Ó

-

*

^

-

»

d

».

^

»

^&,

*

w

d

4

E

"

a

b

l

[

v

bt

z

P

n

"

1

[

!

ie:

"

E

»14

»

*

ET

E

w

u*

*

p

TA

k

-

3

Wa

w

?

ay

—

—

—

s sincim

2

s

EC

—

ET

T

——

——

r

p

/ av g

w

4

3

y

(

*

u .

m

Ls

as

"

I

Á-n

Q9

[

m

IUj

i

T

i

g

t

ä

AA!

(

(

d

«

38

7

ORDINIS MEDICI

IN

YNIVERSITATE LITTERARVM IENENSI

H. T

DECANVS

D. CHRISTIAN. GOTHF RID.

GRYNER

SOLLEMNIA INAVGVRALIA

NOBILISSIMI ATQVE.DOCTISSIMI

MEDICINAE CANDIDATI

HERMANNI GEORGII HENR. DVNCKER

MEGAPOLITANI

À. D. xxv. APnuiLIS cIloloccrixxxxrir

HABENDA INDICIT

Continuatur Opufculum

FREDERICI

VAN DER MYE

Dt morbis et fumptomatibur popgularibus Bredanis

VII.

COSERRSDNSECHY

IENAE

LITEHRIS

FIEDLERIANIS

E

S ed an cauteriis *) vtendum? (De potentialibus femper

loquor) Quid in tauto diférimine elegerim

exphcabo.

Circa peftis medium, irritis omnibus chirurgorum co-

natibus, perfuafi tumori nimium latenti cucurbitu-

lam imponendam.

Interdum, Íi maior folito appareat

venenata qualitas, fcarificationem inftituo, vt inquinatis

vapoubus pateat exitus. Cucurbita inde reiterata, cata-

plasma adtrahens imponitur, vel emplaftrum magnum

diachylon.

Poft dies paucos incifionem fatis profundam

impero. Parum enim refert partes adeo ignobiles dila-

cerari; poftea, vt (implex vlcus, curo. Rem certam habes,

profperam, raram fimpliciffimamque. Iam patet

euas

fionis difcrimen fuilfe nultum.

Cur autem [lnxio cons

tracta non puri fuerit fimilis, fed putredo quaedam alia,

oftendunt corporis huniores, qui ob humiditatem, cibos

malos et perflantes aufiros putrefcebant. Non pus itaque;

fedputredoquaedam alia, etiam differens (Communisnam-

que putredmxs cauífa) vnicuique puitrescentium propriam

differentiam dabat et eflieiem,

Hoc tempore fanguis menftruus etiam inutilis **)

Non enim

eo interuallo agebatur, quo morbi crifis agi poterat

A 2

mas-

*) Quin ipfa veficantia xeprobat Áscnu l c. p. 478. fcarifationem ad

arbunculos laudat, dammat vero CHENOT C. 4. p. 179. fonticulos

ad auertenduin contasium commendat Howanp l c. p-106. et

ipfüm cauterium in peftilentia Veneta füiffe ad idem adhibitum

teftis idoneus eft SgvEn1N.

De Efficaci Medicin, c, 4. p. sst

*) Interdum bono cum euentu fluxit fub auctore Cuzxov c. 4*

p2 64.

4

hu

magnaque infelicitate concurräbat expurgatio menítrua

cum morbi cruditate; etiam, quod animi defectio, in pe-

fiilentia familiaris, hicque in fluxu muliebri contingens,

calamitatem inducebat et. interitum.

Videatur HzpPo-

cRATES *) in Aphorismis. taque inutilis hoc tempore

fanguis, vt in aeftate per nares, eo magis, quod, fame

dominante, egregiam illam euacuationem debilitata ab-

horreret natura; Nutrimurenim noftro et viuimus, licet

fucco vitiofo. Sed cur aliter apud fenem **)?' Nullae

enim, quibus muliebria rite apparuerunt, periere, nec

quibus per fuperiora fanguis. Cur? Fames ibi nulla, pe-

ftis vacans, et diueþfä totius anni conditio.

Vrinat craj/ae, copiofae, pingues) Succorum malitia a(;l

renes re[luente, vrinae erant craffae, erant copiofae,

lis iecur expurgatum, quod prae ceteris hac tempelftate

inficiebatur, ferum craffum dabat et abundans. Reuo-

cemus, quod dictum fupra: /i inguine tumbrfrequem. Cum-

que fudores pauci forent, vrinae veniebant largiores. Da-

bantur et pingues, colliquationis indices, haud fecus,

quam in pe&-e. Galenica ***), in Epidemiis annotata.

Acrifiae wel. difficilit iudicationis) O fallas malum! Per

venas ferpis et decipis, lates, et nos vris, incautos feris

murni

et prouidentes , fobriis noces, hellugni párcis, opti

feli-

*A) APhOT. Secï, Vo SGO

*") Epidem, l, Sect, 3. Aeg, 14,:

* In Epid, IIl, Comm, ä, n,41, et.löx.p*. 354. T. TI,

Lonmnsescn sss

$

felicifümumque fanguinem in momento peruertis, reddis-

que infelicem, infamas medicorum praefagia inertiaque

reddis. Tu folum eorum opprobrium, tu ruina: Sub fpe nos

fallis, et fallendo necas, neciu vno quies, miferos ad-

ftantes iugulas, et potiffimum affines, concoqui nequis,

vrinae funt acrifiae, iudicium diffimulas inter fpem

metumque, fugas coniuges, proles et parentem. Profe-

cto fallis. Multae erant vrinae, et fine iudicatione. 'Nec

enim expurgans corpus, nec quae mole[ta funt, mouens.

natura vrinarum multitudinem pariebat, fed redundan-

tis ferofae humiditatis f(ymptomata oftentabat deglrguata..

. Comatofi *) alz;z' , alü mon. ll mumquam febre vacarunt, hi

aliquando.) Comatofi ob materiae craffitiem, ii maxime,

quibus caput laefum affectumque.

Duplici namque ra-

tione patiebatur, vel primaria, vtin phrenitide, vel ex

accidenti, vt in febre ardenti, Euehebat enim ad caput

prauos humores calor hoc tempore redundantes. Frigidi

|s

fciliceterant et crudi.. Autumnus, aufter, otium,hos càuz

$

fabant, indicabant vrinae craffae et abundantes. "Num-

quam igitur febre vacarunt comatofi.

Vel enim erant

Hoc fimile HirPocnRA-

phrenetici, velcaufo laborabant.

J

T1s **) infectis.

Comatofi, Ànquit, erant et phrenitici, eb caus

l$

o laborantes, atque etiam in omnibus aliis morbis maximir.

Cauf-

li

fam afügnat.., quod cum febre effent. Ecce febrem coma:

]i«

A 8

, parien-

-

*) Hos fere mortuos dixit Cuxor c, 3. p, 60,

'*) Epidem, III, g'ecr, 2, p. 726, T,I, ed, Lind,

&

lasss csncnn d

*

fari.entem. Non dubitat GarewNvs

49

cui HirPOCRATES

tion immerito de vniuerfo comatoforum accidentium concur[u ambigit,

Phreneli-

fiue phreneticos , . fiue-quid aliud. ipfos nominare expediat.

cor enim tp[os vocare veretur , cum non delirent, - omnia. autem phre-

neliea pidet jymptowqta. Non itaque febris funt immunes

comatoli.

Qui non comatofi, febrie fuerunt expertes.

"is extra venas putrebant humores. Non fecus, quam ve-:

nena vel propinata, velab animalibus eiaculata, corcor-'

H

vumpendo, absque febreï, mortes inferunt,

-Erat con/jitutfa peflis ordimaria hoc tempore haec. jncipignte: coma-

iofi, anxii horrentesque.) Hoc anni temperamentum humi-

ditate multa caput repleuerat, inde comatofum ab initio

laborantibus intulit fymptoma, fuccorum quippe malitia

eo acrimoniae nondum deuenerat, vt vigilias vehemen-

tes excitaret et deliria. Zraní anxi.) Veneno vaporibus

cor feriente, deliquia veniebant anxietudinesque. Zor-

rebant.) Ob humores frigidos putrescentes, qui copiofe cir«

£a praecordia fixi horrorem inducebant concitatius moti et

vagantes. Febrisnon ardens.) Quia comatoli, (omnolenti. Quid

Garzwvs **)? la cataphoris et fethargis febres accidunt non admo-

dum calidae, [ed tepidae.

Non fitiebant: Dormiebant enim,

nec valde ardebant, et laéfa ventriculi concoctione , fpu-

tum humidum congregabatur plurimunique.

KExacerba-

miliare.'

Jioues diebus eraut paribus,) Hqc pex'niciolïls morbis fa

Ceteri

*) Lib, de Comate, c. 1. p, 185, T. III,

") pe Simpl, Med.JXI.Hc. 2.p309, T. V, -

as MP EE hao

(3

Ceteri morbi acuti accefíiones diebus fere habent impari-

bus. Eft periculofum, quia quae paribur diebur exacerbantur,

j

garibus iudicantur *). Paribus iudicari quid folatii fit, often«

dit Gac£xvs **) in Imperatoris filio. P0f biduum plerumque

vigilabant.) i fcilicet, qui lethargo non peribant

Succi,

ab ortu humidi, ex putredine tandem acrimoniam acqui-

rebant, vigiliarum effectricem. — Nihilitaque ftupendi,

principio comatofos fuiffe et fomnolentos a multitudine,

madore et frigiditate fuccorum crudorum

et poftea vi«

giles, cum putrefcentes corruptique acredinem generá-

j

rentet caliditatem.

JMente conflabant.) Duplex enim coma

]

eft, fomnolentum et quod fine fomno venit; illud lethar-

gicis, hoc accidit phreniticis. Prioris nunc erat generis,

d

cuius etiam meminit HiepocnaTEs *)

Fndecitna mentis

(s

ïg

erat compos, [ed comatoJa et in[omnis.

Tunc tumor) À profun-

us

do nimirum fomno: JVec enim [uccos érudos. digeri- fimit, &t vt«

f*

Jcera. reddit grauiora **). Vacuationes omnes detinet fopor,

T«

inde excrementa collecta et putrefcentla , tandem acrxo-

)d

ra calxdxomque reddita , eryhpelata, herpetas, carbuiie

jid

culos,

febres inüumerabilemque aliorum morborum

itl(«

D

turbam exfufcitant.

Tumor ergo poít fomnun, cum

iif

B

M

natura ad noxiorum pulfionem fefe daret. Aliquibus ap-

[«

Y

pares

j'lt-

*) Epid, I, Sect, 3;

|ate,

**) De Praecognit, c, 10, p, 837, feq, T. IV,

etert

***) GarzN, De Comate, c, 3, p, 186, T, III,

»

*) Epid, !II, Sect, 3, Aeger, 2,

ss

** GarEN, Meth, Med, XII, 1, p, 292. T, VI, et De VfuParf, IX, n

645, T, l,

j

EY

ZT A

PL

EUR U

d

e

8

EOLGURSGEERRED t

parebant exanthemata, quibus totus fangms infectus,

His fyncope et mors inopinata.

Hiems humida , auftrina, . clemens,. fomni. grofundi, dufente-

riae, bubones paffim vdgantes, exanthemata &t carbones infrequentes *)

Autumnale tempus erat, eius ratione morbi autumnales,

nec diuerfis erat peftis fymptomatibus, cum caulfae fo-

renteaedem. Lingua plerisque in circumferentia. vubra. e& humi-

da, in medio alba aridaque.)) Contrarium contigilTe aeftate

audiuimus, cum ardore, vigilia, fiti.

Cur in circumfe-

entia humida?) . An quod ob diftillationes os humectantes

madore imbuerentur partes linguae fundo viciniores, ni-

gmirum laterales? Ob humoris huius defectum in medio

ficcum guftus erat organum.

Erat et album in centro,

propter ficcitatem quafi muria et falfedine conditum.

Inde rubrum in margxmbus, a fale lotum mundatumque.

Tremebat [emper.) Aut nimis. exficcatis neruis durioribus,

vel flaua atraue bile in neruos infiliente, aut nimia afílu-

entis humoris pituitofi copia

Prius aeftate contingebat,

pofíterius tempore madido frigidoque. Conualebant plurimi,

quibus in collo vél fub axillis con[picuur tumor.) CaufIam ftatim vi-

debimus

Qui in ip[a inuafione melius fe. habebant, citius defe-

ctre.) Caulfa gemina, et quod morbo fe non opponeret na-

tura, et quod dolores inquietudinesque ab oppreíIo non

perci-

*j Carbunculos fine bubonibus rariffimos elfe cenfet CHENoT; c,

3. p. 79. feq. rariffimos in extremo pede, raros hieme ac vere, fre-

^ quentes fub. autumm prmmplo et aeftate, nullos poft bubones or-

tOS.

9

«dus

perciperentur: Multis enim fic affectis mens aegrotabat

vt recte dictum fit ab HirPocgATE: Quicunque gaite aliqua do-

lenters. dolorem non — fentiunt, iis mens! aegrotat

Vagari:/hic pa-

ifrite

i^

rum lubet, cum in huius enodatione nemo me quietum

reddiderit. Inter AnrsrorELEM *) et GarEexvM **) lis or-

Lalet,

ta eft..

Ille dolorem triftiGam fenfus effe docet, hic tri-

e [o.

ftem fenfum,- fed immerito, quia, quibus mens aegro-

Átui

tat , iis firma non eft conceptio.. Quibus autem firma non

(tate.

—

eft conceptio, iis firma eIe non poteft actio fenfitiui ap-

FOL

Alleg

petitus, Quibus autem actio appotitus fenfitiui deeft, iis

$, ll«

deeft et dolor, quem rectiffime in appetitu fenfitiuo po-

nit AnursroTErrs. Dolor ergo Peripatatico eft fuga ap-

1edio

petitus fenfitiui, qua tendit in obiectum, vt malum feu

TitzO,

non conueniens feníui,

Ex quo infero vlterius, hoc ar-

Ym

gumentum AnisTOTELIs fententiaerobur addere. Quicun-

TIQue

que parte aliqua dolentes dolorem non fentiunt, iis mens

Dus,

aegrotat; ergo a contrario fenfu, dolentes, quibus mens

lu

non aegrotat, dolorem fentiunt, vel

qui dolorem fen-

oehtt,

liunt, ns mens nou aegtotat.

li enim dolorem fen-

Áurini,

üunt, quia concipiunt, et iis eft fuga in appetitu.. Non

mv

enim-fentiunt fenfu folummodo externo ; Alioquin et do-

y d

lorem fentirent, quibus mens aegrotat.

Fruftra itaque

ret Id«

calumniatur AurSToTELEMFRANCIS CVSVALESIVS ***), quafi

0 non

voluerit dolorem eodem modo fentiri, quocandor. Non fa-

pem

ne id v oluxt fed ab obiecto improportionato fieri i-.ifum,

quem

x07, 6

*g Ethic, X,

2 frt

**3 De Loc, Adfect, l! €/2, p, 21, T.1V.

jnes 0T

18*4-1'() (

fï'nmufrf Medic, et Philofoph, IV, 4. p 187,

10

d

quem fequitur triftitia in appetitu fenfitiuo, quae voca-

ur dolor. Sed haec miífa fint, quae praeter methodum

hiftoricorum more obiter adieci.

Quis luctum nmnon

renouabit? Quisiterumnon exclamet? O fubdola! O vin-

ci. nefcia generofa haec pernicies, quae caecis latebris hu-

zeieti.

mani corporis arcem inuadens, indomitis laquexs irre-

tit morituram, et fucato vultu naturam ludit applauden-

tem.

Hou*efcxt animus, ConwNELIvM Fnawciscr ad be-

ftiale forum. commorantem dum propono.

Robuftiffi-

|

mus et periculi omnis impauidus infectam domumni (cy-

gnum aureum vocant) crebrius adibat.

'"Fandem circa

carpum fubito liuidum apparet:. exanthema, tumoribus

aliis adhuc latentibus. Naufea adeft exigua, capitis do-

lorleuis. . Confortium quaerit, vino adufto cereuifiaque

multa fe ingurgitans, iocis tempus et fe ipfum fallit, va-

3

fauil-

gatur, decubitum omnuem lectumque expauefcit,

las penetralibus fouet tandem apparentes. Noctu vomi-

tus fuperuenit etaeítus toto corpore efferuefcentes. Inde

lecto prodit, publice obambulat, facies folito triftior, et

fub axila eiusdem cum exanthemate lateris bubo ingens

exorditur

Miro animo morbum adhuc tegit; nunc do-

mi, nunc foris, tam diu laflatam mentem corpusquem or-

bidum recreans, donec anxietudines plateas prohiberent,

32 o f ede u .

et deliria peftem propalarent.

Veriffime ille:

Diffimulat fruftra. — Quis enim. celauerit ignem ?

Lumemn ab indicio proditur vsque fuo.

Obiit tertia nocte, continuo delirio fatlgatus, exan;he..

matibus vndique apparennbus.

*

Hactenus

ts

rl ER

E

1

II

e

" Hactenus illa.. Redeundum e& ad*kipfïa folemnia Cra«

RISSIMI CANDIDATI, Qui fummos in medicina vtraque ho-

nores ambit.

Quam ftudiorum rationem (ecutus fit,

Ordini Noftro hifcé vei*bi; aperuit,

E;g-o HERMANNVS GEORG!VS.'HgNRICVS Dvséxt&, -Szzerihf

natus um anno buins feculi fexagefimo momo. — Pütrem veneror 1o»

HANNEM DvNCKERVM, matrem Vero- CHRISTIANAM , viduam

Ravscu, /ed pro dolor! morte praematura qmibi ercptam.

Opti*

i parentes omnegm vauarunt operam ,. Ut primis. litterarum u-

dimentis , quibus ifla aetas impertiri folet, a domeflico praecepros

re rite imbuerer.— Deinde me tradiderunt Gymnafüi infiris, quod

Parchimi floret , magiffris clariffmis , WIEHNERT, LENZ, ZEH»

LIKE (7 PRAIAHN, 4Uof pro eximits im me zueritis laudo coloque

praecipue..

"bfoluto [cholaflicae vitae curricula , celeberrimam

banc mufarum . fedem muenfe Maio anno o&uagefimo fiptimo petii,

et'a Proreclore tunc temparis Magzifïm, PERILL. ABECKARDT, 7A

academicorum | ciuium . numerum . receptusfum. AMaxima tum

voluptate in Logicis et, Mecaphyficis Iuy.. ULRICHIQ. aufcultaui

b. NürgDERVKG ;2 matbematicis eme erudiuit. — Statim ad medici-

nam ipfam adi. — Yuy, NicoLA1 eze docutt. patbologiam, mec uos

femioticen j PeniLL. GRvNER praelctHones in artem formulas me«

H

dicas confcribendi et tberapiam fpecialem frequentasi. Ttr. Lo-

DERVM Anatomiam , pbyfiologiam , chirurgiamz vtramque et arteni

obfletriciam tradentem auditi.

4nno oifuagefmo nono me Got-

«

tingam contuli , et ibi praelctfionibus artis. Gbfletriciis 1t1. Fr-

SCHERI ZAferfui , et nofocomium obfletricium eius. curae tommif-

a

fu. adii. EXcELL. SrTRoMEvERI praeletliones in pherapiam gee

ntralem frequentaui, — Chirurgiam me ib docuit Excg1t. ARWE-

MANNVs. Sed ammo monagefmo iterum lenam vedi. li3. STAR«

kit praeleifionibus. in materiam medicam et. tberapiam fpecialem

- Jfedslo interfui, toque duce, in inflituto climicoya Sereniffimo Prin-

eipe 6 demandato , aegrotos. innifr.... Yux. Svccovivs phyfrcam

"

tbeoretico - experimentalem me . docuit , ExcexL. Barscu £orani-

642 €E Cbymiidm, EXPER. SQHENK'Q/Z'C'O/agiW?Z. | Omnibus bi;'nj

46

i

v

n al

12

ac, fingulis. Praeceptoribus mmaxim

f

4f, qQUás pgy?tm » babeo ag?-

que granias.

Nuper, qüinquennio in ac.ademiis abfgldto, medi-

tatus reditum in patriam, ab Ordine Noftro examen ho-

nefte petiit, eoque feliciter fuperato, veniam impetrauit

difputationem inauguralem habendi, quando ei cunque

libuerit. -«Faciet hoc, me praefide, a; d. xxv. Aprilis.

Quam panegyrin vt praefentia VesrRA celebrare et actum

vetuftate ac caerimoniis fuis etiamnum venerabilem, vti-

litate commendabilem, bona bonorum virorum opinio-

ne dignüm et ad aemulationem iuuenum excitandam ap-

tiffimum follemnem reddere velitis, PRonzcron Acaps-

MIAE Macwirrce, S. R. L. €ourrzs IrrvsrRissiMI, PA-

TRESs CouwscniPTI, PRorFEssonEs ExcrkrrewTISSIMI, Do-

cTORES ExPERIENTIsSIMI, GENEROSISSIMI atque Docris-

SIMI CoMMILITONES, ceterique litterarum Favronzs, Or-

dinis mei:.verbis omni, qua decet, obferuantia rogo.

P.P. Sub Sigillo Facultatis medicae a. d. xxrr. Aprilis

cloloccrxxxxir.

PA

5

T

ar

^s

I

T

2

W

ag

d

——

^

—

a

n )

—

E e

:

—

RRE

m

i

u

m

-

TR

ia

x

M

AH

RT

E

E

—— L Mp i

—

i

T

"

EZ

»y

cT

Ra

"ts

F

*

&o

*

i.

-

d

5

^

x

«

E

o aa

j

a

F

z

8

-

;

É

^

;x

*

A

de a

ie

-

Y

x

E

m

E d

d.

N

^

-

»" o

"

h. 1

-* *

vt u

t

a

A

4*

*

T d

r

s

E

* us

-

p^

-»

* a.

J

El

u

1

-

x

i

r

t

A*

— T

CO r

"

FTU

s

«

r al

SUR

?;

d».

E

v

»

—

.R

E od

P

;;

M

^ od

w*l

-

y*A.

T

£

-

$

-

Noï

d

*

P ER

A*

-

a

44

^

Mu

M

vt

? ---

X

a

-

d

És

i

fs.

-

i d

Zg:-(

9v

Y

:

gt

A

a d

7

-l

L

x

-

s

^

N

«

d

*

w

j P

-

w

o

4

^.

A edo

as

hv

»

E

à,

p

E

*

-

ul

A

*

"

f

E

A.

5 w

.

"

«

»

»^

r

*

*

^

s

m

P

*

?

i

Jj

^

4

A. 9

p m

TE

w a

3

Pa

E

^-

E

v

:;

9w 4

*

-

£2

Ll

hs

*

st

TW

E

[

*

*

d

5

ge-

"-

-

-

d

;

L

;* -

u-

A

*

p

-

&

E

MA *'*-*a;;;ï ?

i m

A

)

E

*.

N d

-

E

P.

*

Hs

:

D

Q'llu

P n

ww

*

3

--

-

i

n

E

,

"

TA

"

Es

F nssi

R

M

-

p

-

E

T* w

9.

--

K Migieo r E

*

d

i

a, od

:

ä&-

,

»

*

a

M

Av

s

"

:J

x

ny

i

^ t

*

*

x ^

$*

J

*

*

-

*

fu.

Y

P

"-

^

Mi

Ts

H

»

LM

p

d

*

ï

d

E

*

".

d.

if

*

t

"

h&

h

à,

hi

"

n

w

"i

-

*

x

.

Vs

.

*

-

v

u

L

*

»;:

-

*

m

La d

* ;

*

B

*

g

"

£

d

"s

-

v

E

"Á

&

"-

*

P

*

P a

. i

»

ET

E

,

s

"d

d

&

"v

-

:.l

v

p1

1

v

*

Wi

m d o

E

sdise

-

x

^

E

pu,

3

E

»

F

d

v

,i

x

4

A

db

"

e

*

-

ES

*

*

*

m

LA

y

o

ütp

hus

-

*

*

X

nE

*

j

a "

"

-

À

»

i.

,

"s

-*

*

s.

a.

*

B

La

*

"*

&

,

N

b

ts

r

«

A

LA

»

E

-*

-

E

^"

E

-

";

-

*

*

1

i.

f

*

»

--

-

E

v

E

s.

*

^

h

p

kon

E

N

E

*

B

2

&

-

-

x

E

E

E

s*

*

»

*

d

.

3

M L

AE

RT LE U r

z

inas d

"

J:f!

5

ORDINIS MEDICI

IN

VNIVERSITATE LITTERARVM IENENSI

2

H. T.

E

DECANVS

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

3

z

ä

D. CHRISTIAN. GOTHF RID.

e

ä

GRYNER

EEE

:

DL

SOLLEMNIA INAVGVRALIA

lä

ä

S

NOBILISSIMI ATOVE.DOCTISSIMI

MEDICINAE CANDIDATI

Q

—2

HERMANNI GEORGII HENR. DVNCKER

MEGAPOLITANI

a

2

A. D xxv APRILIS cloloccrxxxxriri

HABENDA INDICIT

Contmuatur Opufculum

1

FREDERICI VAN DER MYE

De morbis et fymptomatibus pgopularibus Bredanis

6

VII.

Es

CSSNSECESENSS

5

ä

IENAE

4

LITERIS

FIEDLERIANIS.

— m

2l

3

2

1

i*j;! Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com