KaI600-2631_16
author: Wehr, J. H. F.

3

u

n EE

-

d

-

-N

du x

x aE

Es

L

z

M

*

d

a .

,w.

p

m

3.

us

-

tsl

gl

F

-

a us

i

"-

*

um

£ "w

—ÁÀ

g,

E

^».

sT

L

-

E

L

x*

*

- X

"

g

-

.H

&*w&

g

i

r

j

(

.

df«

DISSERTATIO

INAVGVRALIS MEDICO - CHIRVRGICA

nE

'TVNICAE .VAGINALIS

TESTICVLI

|

E

]

ï;

HYDROCELE

|

EIVSQVE CVRATIONE

l

CVM ANNEXA OBSERVATIONE HVIVS MORBI

CAVTERIO RADICALITER SANA

n —

QVAM

CONSENTIENTE

INCLYTO "MEDICORVM

ORDINE

PRO GRADV DOCTORIS

SVMMISQVE HONORIBVS AC PRIVILEGIIS

1N ME-

DICINA, CHIRVRGIA ET ARTE ODSïþTR&bIA

RITE

E

cousaqvaunzs

[4

AD DIEM XI.

AVGVS'TI

MDCCXCVIII

ERVDITORVM EXAMINI

SVEMITTIT

J. . O. IMe.

Allendorfio ad Vierram Haffus

POR

?

MARBURGI- CAT'TORUM

LITTERIS TYPOGRAPHIAE ACADENICARX,

f

H

T

NG

h

Ms

"——

— a

j

|

SCRIPTORES

JVarner , An A&gount of the 'Tefticles &d. Lond.

IT74-

Aere] , von der Heilung der Wafferbrüche durch

Aezmittel, in d. nuuen Abh. der Kónigl

Schwed. Acad. der Wiflenfch, "Tb I Leipz,

1784.

Potr: Abhandlung von dem Waifcrbrüche und

andern Krankheiten des Hoden , feiner. Háu

ite und Gefáífe, Aus dem Engl, lvoanode,

Koppönh. 1770«

Mobrenbeims Beobachtungen veríchiedener Cþi.

Turgifchen Vorfálle , B, 4« 1782

Duf:

|

——

4.

Duffauffoy Cure radicale de Phydrocele, Lyon

l

1787.

-

Richteris Chirurg. Biblioth. B. 1.3.4. 7. 9. 11.

b

FPyatt in dem Auszug eines: Schreibens vom

Herrn Hof:ath |Michaelis aus London in

C

Richl. Chir. Biblioth, B, 5.

Scbwinde von einer fonderbaren Heilung des

Wefferbruchs d, Scheid. Haut d, Hoden, in

Schmuckers vermifchten chxrurg,, Schriften,

j

B. 2. Berlin 1779.

A&eate Cafes of the Hydrocele with Obfervations

——

on a peculiar Method of treating that

Difcave &c Lond, 1788.

Le Blanc Precxs d'operations .de chxrurgle &e

a, Paris 1775.

Bel] Syftem of Surgery &c

Sebiuckers Wahrnehmungen aus der Wundarz-

neikunft, 'Th. 2. Obf. 22. 13.

Rccuell d'obfervations chirurgicales, faites - par

M. Saviard &ce, à Paris 1784

AMuiie

4

—

$

jyon

Monro's fámtliche Werke |practifchen. und Chi-

rux:gifchen Inhalts , Leipzig 17825

Bernfleins practifches Han'dbüch für Wundiárzte,

'Th. I.

Qti

u

Callifens theoretifche und practifche Wundarz-

neikunft , üþerfezt von Richter , Halle

1785*

de

fit

Thedens neue Bemerkungen und Erfahrungen zur

et,

Beteicherung der Wuüundarzneikunft und Arz-

nei- Gelahrthgit 3 RIX

NEOT

Acre?s chirurgifche Vorfille, aus dem Schwed,

qdat

übcrf,w von Murrey ; 1778.

Por? An Account of the Method of obtaining &c,

e d

of a Seton. London :771.

Douglas Treatifc on the Hydrocéle, Lond. 1755,

Sabatier ,von der gründlichen Kur des Wafferbr,

d

d. Scheid. Haut, d, Hoden, in den Memoires

de l'Academie de Chirurgie,

g&t

Plenck's Lehrfázze der practifchen Wundarzncï-

?uu-x&,u Wien 1730.,

f

lo

Thr-

2

6

[ ]

?Täilenz'm Medicla. und . Chirurg, cherþxxngen;

1789.

Eife an Effay on the Cure of the Hydrocele of

the tunice vaginalis , London 1770,

Gabz in den Schwedi-fch.k Abhandl. B. 49. Fahrg.

v778.

Goaclf: Medical et iiChirurgical Obfervations

&c. &c, &e,

t

dl »

J N-

,

*

0

W

»

INTROITUS.

u

50

um

Hydrocele/thnicae vaginalis tefticuli, þraetet-

natnralem accumulationem . ferofi vel lymphatici

humoris tunicam vaginalem inter et albugineatä

tefticuli vocare foleinus.

-

e

$.

Quemeunque tumorem (haec enim fignifica-

tio hujus vocabuli propria eft) ex praeternaturali

aggeratione bujusmodi humoris in abdomine or-

tum hydrocelen nuncupare poffes.

Antiquiores ,

qui de Chirurgia tractarunt, fcriptores, omncs

ejusmodi tumores, veluti omnes alias eorum fpe-

cies in Ícroto five inguine, qui non immediate a

partibus ex inferiori abdominis regione prolapfis

-

Oi«

h

,1

u .

9

originetm trahunt, hernias fpurias nominare fole-

1

deitot

bant. Id, quod ^alfa quaedam opinio inopiaque

4

WVt

fcientiae anatomicae partium, in quibus hujus

Neni

morbi fedes . efi

effecit

Wifomann, leDvan,

tj

Gavengeor er Heiflev primi erant, qui , ut hifce e

lj ma

tenebris lucem educerent, nianus admovere.

In-

p (

utilis fane.non erat labor,

Aft non omnis obfcu-

tonf

ritas fimul ac femel fugata eft, usque dum ulterio-

af

ribus explicationibus Mozzosi:, Hallevi, Hunutevi

n e

e£ Portzi ftructura. partium illarum, quae hoc mor-

P&h P

bo plerumque afficiuntur, explanata ac clarior

Matt

facta eft

Quantam horum Doctorum explicatio

i

utilitatem medicis huic morbo. medendo attulerit

facile perfpicitur.

$.

2*

Hw

/

, 'Tefticuli in foetu a prima formatxone ptope

qu

mfcuoxsm n*arnmem renum intra cavum PCl'lfO-

Yi

uaei jacent. "Vafa eos nutrientia fecundum peri-

&

tonaeum per ejus duplicaturam ad ipfos, ficut va-

&

fa inteflinorum inter duPhcaturas Mefenterii et

&«

imefocoli, quae peritonaei proceffus funt, usque

ad inteftina. procedunt

Sub finem gravidititatis

Qu

tefticali cum vafis per annulum abdominalem et

W

inguina in fcrotum defcendunt, Sicut vero in utero

&

intra péritonaeum jaCebant, ita non minus, in

de-

-

m

9

0l

defcendendo quafi proceffum peritonaei fecurn du-

que

centes , intra cavum hujus membranae manent.

jus

Nec minus breve tempus poft defcenfum : continue

"

am conjunctionem inter eos et inteflina abdomi-

1

nis manere reperitur. Sed paulo poft fuperior

i

pars (nifi hernia connata adfit) hujus camalis fe

NT

€ontrahere incipit, atque ab annulo abdominah

10

cum funiculo fpermatico usque ad füperiorem par-

j

tem epitidymis plane concrefcit; . inferior autem

"

pars proceffus peritonaei quafi in faccum transfor

t

-

matur , quiab Anatomicis nomen tunicae vaginalis

uU

tefticuli accepxt

lt

$4

'Tefliculi hac in tunica vazinali mobiles et

liberi haerent, in pofteriori tantum partc, per

quam jam ante defcenfum in fcrotum vaía, ner-

p

0

vi vasque deferens per duplicaturam peritonaei ad

AT

tefticulos fefe propagarant, cum ea concreverant ;

et eos etiam poft decenfum cum tunica vaginali

va-

coaluiffe facile apparet , quoniam haec, ut fupr

p

dixi, proceffus peritonaei cft, quent tefticulus,

^

cum in fcrotum transirct, fervaverit,

In hoc loco

f

peritonaeum , quod nunc tunica vaginalis audit;

circa tefticulos fe circumvolvit, quare tunicam al-

bugineam ( íeu immediatum tefticuli tegumentum)

n

for.

——

$6

s

format, quam itaque proceffum prioris, vel tuni-

E

cae vaginalis effe, . perípicuum eft, Cum inferior

i

pars proceífus peritonaci nonnihil amplior|fuperiort

fit, tunica vaginalis formam habet pyramidalem,

Nec minus ea nonnihil longior tefticulo ac tali

magnitudine e& ut hic in ea feíe libere movere

poffit. Maxime eam ad halitum aquofum cohiben-

f

dum juvare arbitramur; qui femper, feu ab in-

at

fcrno pariete tunicae vaginalis, feu ab ipfo teftis

iní

culo, ut hie femper humidus atque ad fe moven-

ll

dum aptus fit, fecernitur,

$

5«

K

&l

Praeter tunicam vaginalem , qua obducti funt

v

£efticuli finzuli, externe ambo circumdantur fcro-

£o. Saccus hic eft qui totus quantus fere ex

)

PT NT

cute et telula cellulofa conftat, quem antiqui Ana-

tomici Dartos nominabant, et qui propriám atque

infignem contractilitatem poffidet, quare JVinslovius,

Hallevus et alii eo perducti funt, uthuic mem-

Et

|

branae qualitatem attribuerent mufcularem.

Ífeptum fcroti

quo tefliculorum .unus ab altero

feparatur, et quod externe Rapbe denotat, non

ligamentofum fed parenchyma tantum eft denfius,

quod facile aére cflari pote&, et earumdem facile

aquae

—

——

L:

tütt

aquae aggeratlonum particeps fit, qmbua exterio-

entot

res fcroti partes faepius obnoxiae funt,

rierd

lert,

tili

$. 6

Yi

Dixi jam, in eo cavo, quod tunica vaginalis

at

format, humorem abforberi aquofum, qui eam

b ite

utilitatem afferre videtur, ut eo omnes, quae

ellis

infunt, partes lubricae atque ab ommi preffione

£lj«

liberae maneant

-

-Yn ftatu naturali hic humor vafis lympbatxc.s

reforbetur, ac in locum ejus novus humor femper

ab

forbendus continuo füccedit.

Quando nunc vis

futt

vaforum abforbentium atque infimul abforptio

ó

10

xïbfa praeternaturaliter augetur; aut fi quando vis

ev!

vaforum reforbentium ac reforptio ipía praeter

hcte

maturam dnmnm tur $ aquae accumulationem €t

quc

acervationem in tunica vaginali tefticuli oriri ne-

0,,ilf'

ceffe eft; qua ea hydroceles fpecigs efficitur, de

d

qua differere mihi animus eft

hu

i

AUU

(iy

4ue

D E-

11169

a

12

ed

DESäRJPJelo.

10l

$. 7.

prw

Primo plenitudo qnaedam ac tüïxxot prope i

feriorem partem tefticuli cernitur, Forma tumo-

.ris in principio rotunda, fenfim in pyramidalem

vol

tranfit, ac inferne latior eft quam fuperne. Inter-

u

dum etiam ovalis invenitur; quin imo perilluftris

if

Richtev , fe eam farcimini fimilem æfidiff&, litteris

D

snandavit.

Atque, quod Anatomici Ataphe dicunt,

bil

nunquam ficut.in ftatu naturali, in medio fcroti

W

eft. Paucis ut dicam, figura hujus tumoris maxi-

N

me irregularis eít, et per vàarias imprefliones: ex-

sj

ternas vel fuspenforii vel fibrarum cremafleris et

.tunicae Dartos, quae interdum in faíciculos con-

[

cretae aequalem impediunt tunica; vaginalis exten-

fionem,. formatur.,

M

$.

8.

Ab initio tumor n;ollis ac fluctuans compri-

mi poteft, quo magis autem tumor crefcit, eo

tenfior fit. Nulla vero preíffione, quin etiam ma-

xima, in quacunque morbi periodo, ut tumor

plane decedat, effci poteft. Interdum vero nom

ïii

fluctuans, fed durus eftj quod vel a craffitudine

et

—

13

et duritie tunicae vaginalis, vel ejus majori feu mi-

nori extenfione, vel a confiftentia humoris contenti

prqäcifcittur.

jig

S- 9e

T

"'Tumor quoque planus, fine dolore et pro

volumine fuo levis eft; nec minus, fieum modo

d

ntet«

huc, . modo illuc , lumine colluftramus, translucet,

iflti

nifi humor in tunica vaginali contentus fpiffus et

eris

turbidus eft. ' Nec non ad tactüm tefticulus fenfi-

biliset major, ut antea, fed non inaequalis effe fo-

Infy

W

let, fi tunica. vaginalis et albuginea deníae atque

^

durae funt,

jati

d

$

iO.

T

qn.

Praeterea tumori id propriüm eü,' utin par-

té inferiori tefticuli ordiatur, in principio nun-

t

quam limites Ícroti tranfeat, fed íenfim usque ad

snusculos abdominis afcendat, ita ut, quamvis in

initio morbi (nifi hydrocele cum hernia vera vel

hydrocele funiculi fpermatiei conjuncta fit) funi-

npri-'

'culus fpermaticus tactu femper perfecte diflingui

potlit, hic in ultima tameu morbi periodo amplius

d

dignoíci nequeat,

jot

o

jnt

$. u

g

X

—

14

-

$. 1r.

1n hoc nxoä)i ftadio tefticülum, quem in priri-

cipio ejus diftincte explorare poffumus, nemo tac-

qui

tu reperire poteft. Cum vero tnnica vaginalis fe

Lt

tefticulo in pofteriori et fuperiori, interdum quo-

u

que in media tumoris párte, connectit, eum nong

a

in tumoris medio jacere, nec- plane aqua cinctum

effe, facile apparet. Quam ob rem nuila fluctua-

Tin

tio in hoc loco detegenda eft, atque tumor d;'gi-

hi

tis aliter quam reliquis peripheriae partibus fefe

habere oftendit, et aegrotus in tactu hujus loci

Ípecificum fenfum tefticuli percipit.

Colori rugis-

d

que cutis fcroti prior conditio manet; licet enim

du

morbo crefcente, fi aqua niagis accumulatur ,

hi

etiam «utis fenfim in dies magis extendatur, tamen

S

non ktautoperckextenfa eft, ut rugae prorfus ex-

planentur.

u

6. 12«

Cum vero tumor in ultima morbi periodo

multum increfcet, ab eo cutis partium propinqua-

rum Íic detrahitur, ut penis, etífi hic non ut in

hydrope fcroti intumefcat, tamen fe quam maxime

contrahat et inte;düm oculis plene fübducatur.

$. 14.

-^

m€—

m

I$

H

d.

$

13.

| ptur

Quamvis, qui hoc morbo laborat, nullo un-

0 (aC

quam in ipfo tumore afficiatur dolore, dorfum ta-

[j fe

men acerbe doleta gravitate hujus tumoris, qui

qué

gutefn . jacendo, five fufpenforio applicato, plane

n

abícedit.. :

m

Huic morbo dehiqu'e proprium eft, quod

JCLUd

nonnulli fcriptores confirmant, eum faepius in fi-

dige

(cfe

«nii.h'o quam dextro fcroti lagere reperiri.

i

Quae «fymptömata fignaque funt, quae hy.

drocclen tunicae vaginalis tefticuli infiguem red.

u

enin

dunt. Atque nunc, hac defcriþtione pzja"emiiïa,

(ül ;

hunc morbum ab aliis fimiliþus*plerumqua dií-

tüctt

«ernere, facilev erit,

U

DIAGNOSIS.

od

$. t4. i

1(]!(3?

Inter herniam veram et hydrocelen intereft,

"

"lumor hujus in tactu planior eft, in fcroti parte

j

inferiori femper initium ponit et tunc ad fuperio-

rem aí(cendit,

In hernia vera autem fuperior

pars ícroti intumeícere incipit, Funiculus fper-

I

PU

16

—

matieus ,. nifi hydrocele maxima et intenfiffima fit,

folutus. eft, tiflincteque tangi poteft;

contra in

quacunqm hernia vera, ubi tumor in fcrotum fe

Qu

demittit , funiculus fpermticus in tota fua via

li

tactu reperiri nequit.

In hydrocele digitorum

t

exploratione fluctuationem, qua hernia vera caret,

li

fentire potes

Praeterea ratio originis morbi rem

at

claram reddit; hernia vera enim ([ubito quadam

ul

violentia ; hydrocele autem fenfim fenfimque oritur.

D

D

3*

$. 1

Pelluciditas non femper hydroceles fignum

certum eft

etenim ex iis, quae fupra ( $. 9. )

Y

notavimus, apparet: hydrocelen veram . faepius

non transiucere, ve

]

A

quia bumor turbidus et fpif-

fus eft, vel velamenta eum cingentia modo prae-

ternaturali indurata funt.

Contra in puerubs epi-

ploceles faepe translucere . folent.

Attamen hae

ais

quoque ratione originis atque tactu-— quafi panis

vifcidus vel male coctüs effet — (em teigiches

Gefühl) diftinguuntur.

Atque hoc morbo; qui

aeger eft, dolore ardente circa. annulum abdomi-

nalem afficitur,

60 l6a

—

quu—Ü

17

([iià h(,

$.

16.

ira n

Àb hydrope anafarca fcroti, quem plerum.-

Ltf 1

que leucophlegrmatia totius corporis praecurrit, vel

à Ylà

etiam quae faepius cum eo coniuncta eft, hydro-

Orum

celen tunicae vaginalis tefticuli. facile discernes.

TO

In illo primum tumor mollis nec elafticus evenit,

bi r

eft ingravefcente morbi . periculo color. formaque

nadam

cutis commutantur rugaeque eius decedunt

Hoe

TET

in cafu membrum virile haud parvum capit incre-

mentum, quod fuüb finem morbi faepius tantope-

re intumefcit et convertitur, ut. maligna (fympto-

mata et incommoda inde oriantur.

Id praeterea

:gnum

ei propmum eft

ut quicunque tactus digiti par-

f

-

vas relinquat imprefliones.

Eplüx

i?*.i

$-7

e

PI'&

. In hydrocele cyfüca fuviculi fpermatici. tu-

$ CPI

1h21

mor fupra epitidymin incipit, et poftea ad inferio-

rem fcroti partem defcendit; quod longe aliter

jpii

Ícfe habet in hydrocele, de qua dicimus.

Nec

;

1

minus in illa femper tefliculum in tumore dxgxto

p

explorare, et hanc ob caufam hydrocelen. tun

(

vagin. teftic. non facxl

cum es confundere pos-

fumus,

i

$. 19,

18

[

18.

i

$.

wir

Quod ad. Sarcocelen attinet , hydroc&lc tuni-

£ac. vaginalis tefticuli ab ea fequentibus discer-

rl1

nenda eft.. In illa tefticulus. denífus et induratus

1

eft, nullo modo tactui cedit, fuperficiem habet

b

aíperam et inaequalem, plerümque acerbe dolet,

et ratione volurminis fui magni eft' ponderis, Quae

?

fymptomata omnia in hydrocele abíunt,:

i

"

$. 19.

f

,Dificillimum' autem eft, praefertim in ultima

morbi periodo, fimplicem Hydrocelen ab Hydro-

Sarcocele diftinguere,

Atque in hoc cafu folo,

qub diagnofis plane incerta eft, methodum mor-

pi per incifionem radicaliter fanafidi omnibqs aliis

anteponendam , mihi perfuafum eft.

Í

$. äo.

Tumor;yHaematocclcs, qui ex ecehymofi ini-

&Gum trahit, plerumque. ratiqne originis ab Hy-

drocele discernitur, colorem fuscum ac lividum

habet, initio mollis, poftea autem, fanguine coa-

gulato , indurefcit, nec minus, íi magnitudinem

€oniparamus ; gravior eft Hydroccle,

r d

$. ax,

r m

1

[osiitame mv

19

6- 1 2:-

nj

In Cirfocele tumorem vifcidum parum dolo-

"u

ris praebentem , atque iuxta funiculum ípermati-

atu$

cum ftrias funiculosque multos digiti exploratio-

Wt

ne fentire —poffumus.v Quo magis tumor crefcit,

me[ j

eo magis tefticulus diminuitur, qui tandem plaue

Quat

evanefcere videtur.

Aegrotus quoque, fi tumo-

rem in quacunque peripheriae parte tangimus,. Ípe-

cificum tefticuli affeci. fenfüm percipit.

Quae di-

«ta Cirfocelen inter ac Hydrocelen diftinctam prac-

mi

bent diagnofin,

àro

folüæ

B. :a2.

Jor«

Atumore, quem Herniam humoralem dicere

at

folent, Hydrocele tunicae vaginalis facile digno-

fcitur,

In illo morbo tumor, vel iuimediate vim

externam feu, contufionem tefticulo illatam. fequi-

tür, vel evidens eft effectus Gonorrheae feu alíae

urethrae inflammationis praecedentis. Haec crite-

j ini

ria fufficiant, ne in diagnofi Hydroceles ab aliis

Hr

du

miorbis aberremus, -

u

$

23.

j

Aet

io

logia.

Caufa huius morbi duplex eft: vel 2) vaía

lymphatica nimiem ef maiorem humoris quantita-

B 3

temn

hn

—

p

tem fecerijunt, quam in ftatu. naturali abforbetur

1

et reforberi poteft ; vel b) vafa reforbentia vim

I

fuam amiferunt et minorem humoris. quantitatem

li

[

x;[orbent, quam in ftatu naturali fgparatulj.

d

qu

$. 9,4

h

- Haec utraque vero conditio morbofa fyfte-

L

iatis lymphatici fequentibus caufis Protreatqr;

i

3) Contufione tc[ïiculli' vel dilaceratione vaforum

N

lymphaticorum aliqua vi externa facta.

y

2) Debilitate vcli relaxatione tefticuli ipfius. Hoc

in cafu humorem e—ffc copiöfum fed non fan-

guineum JVarner affirmat.

3) Induratione fcirrhofa tefticuli , quae e, gr. in

Hydro - farcocele.adeft. — In hoc cafu plerumque

quidem fed falío aqua tefticuli indurationem

fcirrhofam protuliffe ptitatur; femper enim tc-

fticuli induratio accumulationi aquae antecedit,.

4) Inflammatione tefticuli. Haec fi caufa eft VI—-Iy-

droceles, quod Warvüer interdum animadver-

tit, accümulatio aquae 'plerumque cito apparet.

5? Ácrimonia venerea vel alig, quae tefticulum

afficit.

€) Tranfpiratione fetrogrefï'a. AMo/.ïn*cnbeim eius-

modi

L Ó—ÀÓ

*

AE

elut

modi hydrocelen tranfpiratiöne rctrogre[ïä in-

vitn

tra quatuor dies ortam obíervavit.

Proptcrcal

LR

Zonae torridae durationi huius morbi quam

maxime favere videntar,

IV arnev enim quos-

dam Americanos hoc malo laborantes vidit ,

quod ex maxima parte diminutum e&, cum in

Angliam veniffent, et vice verfa ad priftinam

[yftt

nï'agnitudinrem ingravuit, cum in Ame.rieam re.

TU

diiffent.

tütt

7) Compreffione funiculi (permatici, (Duffauffoy)

8) Spasmo, qui annulum abdominalem confizin-

git, (Duffauffoy.)

:

; lal

$.

25.

gr. [

umqüt

Prognof[i:.

iqncm

Ut huius fpeciei Hydroceles, quae plurimum

jm t

evenit, nec ulli parcit actati, . reCtam et veram

ponamus prognofin, inprimis ad fequentía atten-

dere debemus:

iï Hy.

drt

1) ad corporis

conflitutionem aegroti.

Haec fi 1

)3"[«

bona et fana eft, felix huius mali exitus exfpe .

uïum

ctari poteft ; fin vero acgrotus debilis eft, et

fimul aliis : Hydropis fpeciebus, aliisque mole-

g

ftiis laborat; methodi hoe malum curandi, de

;

qfli-,

2

u

*

t

quibus. poftea loqucmur, non optzmam fpem

D

1

praebent.

[

2) ad ftatum. morbi ipfius, an fcilicet topicus , —

quod plurimum evenit — et fimplex, vel non

ht

ct complicatus frt

Hydrocele enim ífola et to-

1

pica; fi tefticulus. fanus eft. — quamvis etiam

lr

Ihic malo continuante propter continuam et vehe-

l

li

xnentem compreflionem et fitum in aqua deni-

qué indurefcere vel diffolvi poffit — magis mo-

WMeftiae quam periculi eft, et plerumque faciliter

rura*ur, Sin vero Hydrocele non topica vel com-

plicata i. e. Hydro-Sarcocele eft, exitum feli-

cem Ífperare non licet.

$) ad actatem aegroti. Sene&tus ipfa morbus eft,

curamque huius mali difficilem reddit, et facpe

operationi chirurgicae fucceffum felicem dene-

gat., E contrario iuvenes plerumque facile, et

puceri, qui feptimum annum non transgrefli

funt, facpe folis naturae viribus fanantur,

$. 26

Ceterum aegrotus parvas tantum moleftias ey

hoc morbo percipit, praeter eas, quae a volumi-

ne

:

a

23

"n

ne tumoris et eits pondere, praefertim fi longe

pedibus infiftit , proficifcuntur.

Ad operationem palliativam quod] attinet,

haec fine ullo periculo et tam facilis eft, ut ea per-

t

a&a aegroti ad negotia fua redire poffiut.

Ope-

fo

ratio autem radicalis, inprimis plures eius me-

j

t

thodi, magis pericu?ofac &t faepius caufae mor-

!

tis fuerunt,

)

5' 27.

N

Itl

Therampzta.

di

AÀ) Cura miedica.

. Haec incerta eft et raro. fpei noftrae refpdn-*

det; pueros et pracfertim neonatos excipio, quo-

tü,

rum vaíalymphatica magis valent. In his Hydro-

lCPE

cele fere femper, et quidem, quod JJÁ'arnev do-

»nc

cuit, faepe folo panniculo lanugineo Benzoe fuf-

ea

fumigato, in;adultioribus autem modo rariffime

(l

diiTolvi poteft.

$. 28.

Remedia , äuac ad hunc tumorem diü'oivcn-

dum praecipue proficiunt , fequentia funt:

1) :mzerna.

Huc fpectant omnia ea, quae cau-

ü

fas Hydroceles removere valent. His laxarn-

J

tia

i

N

i

24

L )

tia, diuretica, prae aliis vero mercürialia et

Qutt

eimetica annumerari debent

IZVyatt . e.gr.

lrguo

Hydrocelen magnitudine ovi gallinacei folis

vomitoriis fanavit.

t (

2) exterua

t

lat

à) Sctaceum parvum,

quod folam externam

C ]

fcroti membranam penetrat.

ü d

b) Infricationes linimenti volatilis.

€) Sufpenforium. Exus effeétus compreiïio cít.

d) Ele&ricitas.

ton.

€) Infufum florum .Arnicae, —. Solutio Alu-

t

münis et Sacchari Saturni, — Vinum -- praeci-

li

cum

pue vero fumigationes

Aceto fecundum

ET

Schbwindzii et IWarvneri, uti etiam Salis Ammonia-

Ya

& fecundum Keares obfervationes,

Schmindtíius

[

nempe memoriae tradidit,

.quod fufpenforio ap-

E

plicato matutino et. vefpertino tempore . fcrotum

p

aceto fumigaverit ct per intervalla lintea aceto vi-

K

ni diluta impofucrit; fcrotum fudorem copxofum

KK

tranfpiraverit, et poft aliquot. dies tumor plaue -

diffolutus fuerit ; quater quidem rediecrit; fed re-

mediis his continuo reiteratis denique planc deces-

ferit. '

Eodem modoó ZFavney pue;o quatuordecxm

annorum fufpenforium impofuit, et, fcroto faepe

ceunm

.

u—S

j

2j

alia tt

cum aceto fumigato et aqua Goulardi hlxmccfato,

6 BL

aliquod lenia praefcripfit laxantia. ,

i folis

His remediis adhibitis aegrötus þ!erumque

non folum copiofam edidit urinam ; fed. multas

etiam fordes acres per alvum evacuavit; Hydro-

(ermatt

cele in diem adeo diminuta ut poft fex Xhebdoma--

des decefferit et numquam redierit.

] C&l

Keate— falammoniacum remcdi-ixm invenit, quod

non femper quidem, tamen faepius Hydrocelen

T

rad:caliter fanandam valet.

Vis huius falis haud

praeci-

incognita obftructiones internas referandi et fan-

gndunt

guinem ftagnantem in fugillatis et contufis refol.

ontae

vendi, Keatium. adduxit, ut in Hydrocele, ubi

matilt

aegrotus operationem chirurgicam prorfus denc-

rio 4j

gavit, adhibuerit, Effectus fpem fuperavit. Qua-

ctotu

propter poftea in fex aliis fubie&tis et quidem fem-

«to Yi

per feliciffimo fucceffu fal ammon, in hac folutio-

ne adhibuit:

*

æpiofum

Rec, Sal. ammon.. pulverifat. unc. 1.

1 planf

(dtt

Acet. vin., fpirit. vin, re&tificat. aa un-

cias 4. . Mifce.

d

'Lintea hac folutionïimbüta'quotidie ter im-

ponunptur et fufpenforium applicatur,

His conti-

jdedm

L

nuo- adhibitis Hydrdcelc, -quod Keare affirmat,

-

non

qu

96

d

non folum plane decedit, fed. etiam numquam re-

Ciedle

dit. Salammon, in hoc cafu duplicem praebet effe-

1210

€um, cum non folum vafa lymphatica ad refor-

Ti (e

bendam aquam in tunica vaginali ftagnantem fti-

Ial

mulet, fed etiam novam aquae accumulationem

( a

declinéet , dum*ad mentem Keazii cohaelionem tu-

!)

nicae vaginalis cum tefticulo efficit, vel fecundum

Ó

illuftrem Azchbzerum: vafa reforbentia apevit, vel

aliud reforpt;oms impedimentum removct.

15

$.

29.

B) Cuva Chivuvgica,

j

Haec iure dividitur:

1) in pa//ativam, et

2) in xadicalem

I Cuva palliativa,

Q

Dc qua prima differendum eft, quia plerum-

que operatmnem radicalem praecurrit, et pro-

pterea ita nominatur, quia eius fcopus folus ifte

eft, ut ope puncturae aqua ex fcroto depromatur,

Haec operatio commodum praebet illud, ut fere

femper, nifi corporíis conftitutio aegroti miferri-

ma fit, — cuius exemplum ozzius inemoriae tra-

didit, quod lethale fuit — fine ullo perxculo ab-

lo

ii t

folvatur, et acgtotus ea peracta plerumque limen

fe

exire ct negotia fua continuare poffit. Interdum

Qu

etiam in fubiecto fenfibili et irrifabili curam ra-

b

dica-

p

GE

p

27

am

dncalem perfecit , cum 'fcilicet ea, febris, inflaim-

vt ef

matio et concretio tunicae vaginalis cum albugi-

refor.

nea tefticuli orta fit. Igitur fere in quolibet cafu,

m (l

et adeo eo, quo tefticulus fcirrhofus apparet, lo-

MORU

cum habet; praecipue autem in fequentibus :

nem d«

1) Ceu praeparatio ad operationem radicalem.

ut antea de vera te-

Ym

eceffarium fcilicet eít

s d

iculi conditione — an nempe integer et fa-

nus fit, vel non — certiores reddamur.

lenta e-

2) Si tumor nimiae magnitudinis eft

miffione aquae ruptio vaforum, *eius come

preffioni affuetorum, declinatur.

3) Si aegrotus. debilis corporis conftitutionis

y, &

eft, quae nullam radicalis operationis metho-

dum admittit,

4) Si aegrotus quam longiffime ab' operatione

erutt

radicali abhorret et tamen a tumoris mole.

n

fiis fe liberatum optat.

TH d

ttà lii

$.

30»

j t

Jeferiptio huius. operationis.

lt

Alii acum triquetram (Troicart), alii phle-

Ti

) ab-

botomum ad tumorem aperiendum melius cen-

fent.

Ambo haec inflrumenta magis reprehendi

m

laudari merentur

Acu triquetra vulgari

]

j

quam

xru

membranas perforare difficile efl, et periculum

j t

adeft

dict*

[ s

28

dem

adefi, tefticulum laedendi, vel quidem cum tü:

bulo inftrumenti eum irritandi et fymptomata ma-

vigi

ligna proferendi. Rt ph!ebotomo adhibito facilli-

ttiQu

$nc memb'anae apertura externa trans,ocatuz et

inpri

omnis aquae effufio eo prohibetur; vel aqua in

Tiortg

tunicam cellulofam. fcrotx diffufa hydropem fcroti

Ó t

^

echit

AMten

magn«

$.

3I

Qatto

b

Utrumque eventum infelicem evitamus, fi

acu trxquctra utamur

quam Bellius (Ablhandl

fisie

von Gefchwür. überf, von Hebenftreit Leipz, 92.)

Wt

defpripfit, et operationem hoc modo abfolvamus:

—RGá

lii

p

Aeger fellae fic imponitur, ut' tumor fupra

eius marginem dependeat; tunc Chirürgus manu

finiftra eum a tergo et ita tenet, ut humorem in

(to

€o contentum, quantum fieri poteft,

in anterio-

«t

rem et inferiorem tnmoris partem . compellat.

N

Quo facto cutis et tela ccllulofa confueto inciforio

(Bistourie) longitudine po!hc:s dimidii eo loco,

Hoc

cui acus triquetra defigenda eft, inciditur,

ul

parvum profert dolorem et efficit

ut acus trique-

£or

tra facile et fine periculo teftieulum laedendi im-

Val

mitti. poflit. — Pofthaec Chirurgus manubrium

n

acus triquetrac manu dextra fixum tenens, ei di-

gitum indicem fic unPOmf

ut tanta folum pars

cenu-

nE

F

—€—ÓM

29

t

um v

denudata fit, quanta ex ipüus f&opo in tunicam

vaginalem tefliculi penetrare debeat, "Tunc acum

ia T

facille

triquetram facili et lento modo fenfim fenfimque

atur. et

inprimit, et fimul ac tubulus eius:in cavum tu-

Tum,

iqua r

m'oris penetravit, perforatorem retrahit,

n Ktot

fi tumor haud nimia magnitudine fit, aqua fine

intervallo evacuari poteft; quod fieri nequit, -fi

magna eft amplitudine, ubi fubitanca aquae eva-

c-uatio'nc et cito fublata extenfione, qua vafa te-

füiculi et tunicae vaginalis antea compreffa erant ,

If, í

facile diruptio eorum effici et inde Haematocele

odl

oriri poffit, de qua fupra in diagnofi differui.

le 91')

Jgitur in hoc cafu qconfïlii eft, aquam eífluentem

vamus:

per breïe temporis fpatium *fiftere.

füprt

; tuatit

Omni denique aqua effluxa et tubulo extra-

jrem i

cto, apertura cum emplaftro diachyl, cömplofit;,

etfcrotum linteo molli tegitur , utrumque, autem

anltrio

mPf Hatc

sum fafcia T' vocata Adcligatur.

/

ycíon?

Quamvis vero haee operatioäfacillimä et fine

e) !0(0!

ullo periculo fit, aeger tamen aliquot hores lecto

, H(]C

commendandus eft, ut eo fecurjus omni fympto-

Iu

gnati infelici fubducatur,

v

iv

ubrium

: & (i«

y p

5. 23.

denv

d

36

$.

32.

Il Cura. radicalis.

D wi

Haec (copum habet eum, ut aquae tumorc non

folum evacuetur , fed etiam accumulatio eius no-

Vi

va femper evitetur. Remedia huic Ícopo indica-

Vuy

ta et efficaciffima fequentia fünt:

Wing

Jtm,

A) Abolitio tunicae vaginalis perfecta,

Vnij,

8) per incifionem.

Tur,

b) per cauterium.

Prin

B) Inflammatio in tunica vaginali produda,

E

qua coalitio eius cum tunica albuginea ori-

tunicm

tur,

Hoc optime perficitur:

""al

a) per incifionem,

Mstur.

b)

— Ífctaceum,

* Qod

c)

ewgin

cauterium ,

iolori

d)

SenES

turundam rebus irritantibus 1lhtam.

Ts anï

e)

üaxam

tubulum aeus triquetrae ( Troicart )

lo

vel cylindrüm e charta factum,

itio

f) — iniectiones irritantes.

nt P

C) Exftirpatio tefticuli;

lorib

110 n

Nunc in hoc ordine omnia hae remedia ré-

hs [

cénfere et corum commoda et mcommoda in lu-

Ht Q

«em proferre operam dabo.

fccm

6 33s

ww

—

r2!

33*

5'

*

De methodo. Hüdrocelen. ger. incifionem fa-

t0ft noil

nanda

J5 o

Haec methodus- annquxH' mis et ufitatiffimis

y iiv

&nnumeratur, quam celeberrimi Chirürgi Pozz,

Saviard

JVarner, Douglafs, le Blanc, Bell

Monro, Richter, Callifen , Schmuckev, Theden,

Scbneider, etc. cum fücceffu feliciffüumo adhibue-

xunt

Primo Poztius cum phlebotomo iu inferiori

NT

€t anteriori tumnoris parte in cutem externam et

w OL

tunicam vaginalem tantam perficit fe&ionem, ut

€i — antequam aqua omnis effluat, et tumor col-

labatur — digitus immitti poflit,

'Tunc fe&xonem

»- quod etiam Monro et Beruflein commendant —

inciforio, quod digito ducitur, per totam .tumo-

jitatt,

ris longitudinem extendit, eius cavum um pau-

wrcm)

lulo lintei carpti et ficci implet, et vulneri hntco

te&o denique fufpenforium imponit.

Si operatio-

*

me peracta — quod plurimum evenit — aezer do-

loribus, inflammatione et febri affigitur, atten-

tio ne adcuratiffima opus eft; et (i tunica vagina-

jj t

lis craffa et. dura animadvertitur, Pozziu; ftatim ,

j; li

ut cura adiuvetur, ei fruftulum ovale cuitro ex«

fecare iubet,

$. 34,

jv

32

€(Ó—

S. 54«

i u

Douglaf: fola incifione non contentus etiam

e fcroto fruftrum ovale excidit, et poftea tuni-

ptuf

cam vaginalem forfice prorfus exftirpat. : Sed haec

m k

gnethodus curam producxt et tantum admitti poteft,

guten

ubi tunica vaginális craffa et cartilaginea ad in«

toce

flamurationem et fuppurationem non apta eft. Eo-

tile

dem modo etlam Saviavd et Ca/]zjän hanc opera-

p

tionem. perücmnt.

Hic praeterca reliquam tuni-

VMier

cae vagmahs partem ,. quae excidi nequit, cet to-

m, j

tam fcroti partcm internam OPCIBUOHC affe&am

Wte

parv1s 1nc1(iombus irritare et fuppuratxom coni-

ls

mittere folet,

pa

35.

BU

[

5.

Le Blanc etiam in cura radicali incifi lonem

(len

Wto

laudat, fed prudentxac. non habet, tumorem per

fiq

totam eius longitudinem diffecandi, quia tunicae

pimium- fefe rctraherent et hanc ob rem tefticulus

x

denudaretur etc,

U

Schmuckey eiusdem ut priores confilii eft, ad-

dito autem praecepto, fi Hydrocele magna fit,

opcrat-onem paihatxvam praemxttcndx, .ut partes

il

extenfae antea fefe retrahant, et poftea, fi aqua

W

de novo accumulatur , operationem radicalem per

fy

incifionem perficiendi.

k

—

L

$. 356.

m

33

$.

36.

Y*

us eltant

Celeberrimus Be// etiam. hanc' methodum aliis

lea tUl

praefert. Sed cum Porr;o diffentiens primo extet-

Sed haec

nam fcroti cutem à fuperiori ad inferiorem eiu$

KPQ Cü:

partem perfecat, ut eo maiori cautione — fi Hy-

n a iv

drocele complicata fit — tunicam Vagmalem et

j f&u EO

quidem eodem modo ut illam aperiat,

Quo facto

yc opera

panniculum mollem latitudine vulneris tefliculum

fl

inter et tunicam vaginalem utroque latere immit-

et (

tit, ita quidem, ut folum pollicis fpatium e vul-

ffedhum

nere dependeat

Nifi inflammatio et dolores ve-

j u

hementes fint, numquam ante quartam diern cata-

Plasmata emollientia imponij tunc autem conti-

nuari debent, donec fuppuratio perfecta eft etc.

Idem, fi tunica vaginalis magis craffa et duxa eft

iftogem

utroque latere fruftulum eius exftirpat

Duplex

remi ptf

fi adeft Hydrocele , operatione facta feptum fcroti

tun*tac

perforat punctura, quam usque ad fundum tumo-

fül f

'7'1-»-.&

ris perducit etc

m

--

T.

5. :)70

t

gff JA

Quamvis autem chirurgi celeberriri huic me«

j

thodo maximas tribuant laudes; negari tamen non

Paf tei

poteft

tefticulum quavis deligatione aeri atmo-

j a

