fphaerico exponi; et illi ipfi fatentur, methodum

Lth[

hanc faepe Ífymptomatibus valde periculofis cífe

C

€one-

p

[

34

coniunctam; nec minus patet, plurimos aegros

»»

snctu cultri commotos ab hac methodo abhorrere

et illam longe praeferre, qua culter non adhibe-

d

tur, Sequentia igitur eius ufum prohibent:

fs

l) - Metus cültri 'nimius.

ls e

2) Corporis conftitutio mägis fenfibilis et irri-

&i p

tabilis,. quae haud raro methodo hac adhi,

bit, f

bita fymptomatibus periculofis affici folet.

quidam |

9) Cachexia corporis.

P]?mmqv

V

4) Habitus lgücophlegmaticus.

Ti i

) Sene&tus.

C

W&Q 1

6) V?tac genus,luxuriofun—l, immoderatum,

imw

Àttar

$ 38.

;

Meth

Unica praerogativa vera, quam hac metho-

dus habet prae cauterio , de quo nunc differam,

ila eft, ut diagnofi- dubia et ubi tefticulus affe-

QGus vel lesfus, feu Hydrocele cum Sarcocele vel

W g

hernia vera complicata fufpicitur, de vera morbi

ettu

fpecie c(ertioreks— reddamur et cito reniedia ad eius

litte

curationem neceffaria adhibere poffimus, - Hoc in

fem'l;

eaíu, quae.prae on'mibu; alis laudetur, digna efc,

paft

5.';9.

/lwü

p

35

j atptoi

$.

39.

bhortere

-J)e cauterio.-

adhibe-

Methodum, Hydrocelen cauterio radicaliter

ni:

f—alþlapdi,'Eljä, Bocker, Acrel, Gabn, Dl.(g'aujfoy

— — ctut mihi perfuafum eff, iure nraximis lau-

dibus efferunt et prae omnibus aliis commendant;

jj eL if

cum ptn&ura quidem numquam fymptomata d-

hac adli,

bia, fed etiam raro curationem radicalem ; incifio

folet

quidem femper curationem radicalem, fed etiatis

plerumque fymptomata gravia et pericülofa; e

contrario cauterium curationem radicalem fine om-

ni incommodo et periculo efficiat,

-

nova.

Cauterium qüidem minime inventio

huic malo medendi habetur;

TAUl

antiquiffimis enim

temporibus, fed non iufto modo id adhibuerunt.

Attamen E/fe eius ufum renovavit et emend'avivt.

Methodus, qua E/fe utitur, haec eft,

u mefflü'

differm

$. 40.

qylis d

Primo antetiori et inferiori parti fcroti —

['co.'ek

ul

hi

I.

ut nempe pus et particulae membranaceae per

j

aperturam devexam et ixïferiorexxx eo facilius,ef-

j ia

fluere poffint — cautérium parvum magnitudiite

: Hoc i

femi - Louisd'or imponitur, et, ut ädhaereat, em-

äigïïa €9; X

plaflre commupi tegitur. Hoc efcharam magni-

tudine

p

Cæ

au—À

36

tudine totius, immo duplicis Louisd?or efficit, Sed

J güp

non prius detrahitur, quam ad tunicam vaginalem

Áuat

penetrat et eam|corrodit, quod intra quinque us-

t put

1

que viginti quatuor horas evenit; tunc efchara un-

dirt um

guento digeftivo deligatur , fufpenforium applica-

t

tur, et aeger le&o commendatur. Cauterio re-

eefeit

imoto — interdum vero duobus vel tribus diebus

lls «

iam peractis — acgrotus dolores in fcroto, dorfo

T wf

et. inteflinis fentit ; pulfus celerior et lingua fub-

albida apparet; in fcroto, praecipue autem tuni-

ca vaginali 48 circiter horas cauterio fublato ma-

ior durities et tenfio animadvertitur etc. Febris

It

li

li

et dolores colici tempus 24: usque 48 horarum non

]

|

tranfeunt, et plerumque tam exigui funt, ut ra-

Á

riffime venaefectio vel media interna adhibenda

praefer.

fint.

Si autem pulíus celerrimus; et dolores in

fï'c"*.iom

dorfo vehementes fierent, venaefectio et clysmata

Tratyar

adhiberi poffunt; quibus adhibitis non folum om-

i ày

nia incommoda decedunt, fed etiam aeger — fi

W !

fufpenforium habet — cubitu furgere et deambu-

, tmol

lere poteft. Efchara intra paucos dies decedit; tu-

&t an

nica vaginalis nuda apparet, fenfim fenfimque ex

apertura fcroti prominet , et fimul ac rumpi vide-

|

tur, phlebotomo inciditur, Scrotum aqua effufa

"um

collabitur; vulnus Phlebotomo factum fe contra-

uY

ae va-

hit et impedit, quo minus aer cavum tunic

ütrci

ginalis

Vide

u—EÉ

37

dt, d

*

ginalis p;:nctret e,twte&iculu-m attingat. — Vulnus

ginalen

fuppurare incipit, et quotidie per 4 —6 hebdo-

,qHC [

mades particulae tunicae vaginalis cum pure dece-

jata lii*

dunt; nunc etiam durities fcroti fenfim emollitur,

apylica-

et cicatrix non maior apice digiti orta plerumque

lerio T

concrefcit tefticulo , qui durante cura oculis fub-

; dieu

:

du&us et a deligatione externa tangi et irritari

, rb

^

non pqte&.

ia fub-

; tun

$.

4t.

o m

pon

Bocker idem cauterium, fed modq latius Quam

Elfe laudat.

um n

- qt f

Acrel etiam hanc methodum 6mnibüs ceteris

hibenda

praefert; attamen commendat: 2a) aegrum venae-

lores 1

fe&ione , laxantibus et diaeta couf;noda ad curam

d)'smm

praepare, b) Cauterium acre eligere, — ne repeti-

lum o

tio eius opus fit —, et illi opium admifcere, quia

"L

tunc fine dolore efficere dicitur.

d) Cataplasma

d

emolliens durante tota cura imponere. Sed hoc

et antecedente raro opus erit,

'edlb' lll

n [

Gabn cauterium iisdem fummis laudibus ac-

T

cumulans ad felicem curae eventum prodit caufti-

| CEU(Q'

cum falinum fequens: Rc. Lixiv, faponac. Ph. L.

conitt

uncias octo , coc'iu. ad uncias duas liquor: bullienti

at

adde cxtra&, thebaic, drachmas duas, calcis viv.

Finalil

Pul-

r n d

58

d

pulverifati drachmás fex vel quantum fufficit, donec

h2 u

omnem liquorem abforpfeut, ut fiat pa&a vafe

optime claufo fervanda.

x

3

Dulfau[foy. non minus hanc methodum ceteris

praefert, excepto autem cafu illo , quo tefticulus

fcirrhofus, Hydrocele cum Enterocele vel Eplplo-

cele coniuncta, et aeger parvulus adhuc eft. Ce-

terum hanc methodum in 'quavis fimplici Hydro-

cele — 1nagna vel inveterata, ct ubi tnnica vagi«

nalis tenuis vel craffa eft *) — utilei et fufücien-

tem putat; immo cius ufus locum habet, fi tefti-

culus tumet, fuppofito, eius tumorem non fcir-

rhofum, fed tantum condeníatione tunicae albu-

gineae ortum efíe

Cura cauterio plerumque intra tres, aut fi

circumftantiae non favent, certe tamen intra 6

hebdomades abfíolvitur

$...42.

Regulas fequentes, methodus haec ut ex vo-

tis fuccedat, Doffauffoy et alii praefcribunt

a)

Pree-

*) In Hydrocele, cuius hiftoria annexa eft , morbus

etiàm inveteratus, et tunica vaginalis. «rafía et

cartilaginea fuit

P s

——

33

donet

a) Praeter media praeparatiorus generalia, quae

j vt

plethoram et primarum viarum fordes remo-

vent, refrigerant et diluunt, in fpecie per

aliquot dies ante operationem cataplasmata

emollientia; fomentationes et vaporaría ad-

eterut

hibeantur, ut cutis fenfibilitas diminuatur »

elliculus

Bpipie

tnnica vaginalis emolliatur et aquae accumu-

"

latio adiuvetur

Praecipue . haec remedia

Hydro«

utilia et neceffaria putantur, fi aeger aetate

i agl«

provectus et fenfibilis eft, morbus invetera-

ïhüen'

tus, et tunica vaginalis craffa et parum aquae

in ea obíervatur,

(, telte

on at«

b) Cum in ele&ione cauterii et£ eius magnitue

[ äh'bu'

dine plurimum valeat, prae omnibus lapis

Pluma-

caufticus chirurgorum eligendus fit.

ceolum (plumaceaux) eo foluto 1mbutum

ut l

aperturae emplaftri feneftrati imponatur. Ma-

"

gnitudo plumaceoli maguitudini et figurae tu-

morls accommodanda eft.

Semper anteriori

et paululum laterale externde parti fcroti,

eiusque longitudini applicari, et pro ratione

morbi r usque IZ digitos latum effe, et duas

«

")

partes longxtudxms inferioris tumoris contine-

re debet; nec mmus bene imbuendum eft,

Prae

ne — Íi iufto minus fit — in latere fcroti

ys

puris. accumulationes,. quae aperiendae eífent,

n

ori

mfg &

a

40

3

oriantut; vel, nifi fatis imbutum effet; rei-

*

h

terari debeat.

[

Ti

c) Ad mentem Acrelii aeger le&o. teneatur,. et

cií

Chirurgus attendat, ne cauterium tumcam va-

Qu

ginalem perforet..

)

Priori plerumque non opus, poPrenus aue

al

tem eo niagis neceffarium effet, quod caute-

rium tunicam vaginalem perforaret e; tefticu-

Và

lum afficeret.

m

N

d) Porro efchara non prius diffecanda eft

quam dum aegrotus de moleftia aquae accu-

mulatac conqueri coeperit, i.e. fi fenfum

ardoris *) in fcroto et infueti eius ponderis

ha-

€) Nonnulli fcriptores affirmant

aquam caute-

rio fervefcere,

quamvis numquam

tunica vaginalis, fed fola fcroti cu.

tis externa ab eo afficiatur.

Hoc con-

tradidio effe videtur. Nam 1) quo modo tu-

nica vaginalis ad fuppuratiornem etconcretionem

perduci poífet, nifi cauterio afficeretur? et 2)

qua via aqua fervefcere polfet

cum ipfa tunica

vaginali, cui immunitas cauterii tribuitur , quaü

pariete ab eo feparata et ab eius effe&u fecura

reddatur,

Praeterea etiam hic aquae ardentis

fenfus

puu—

41

d!

habuerit, quod in quibusdam iam octavo, aliis

autem duodecimo die et tardius fieri foleat

"Tunc efchara, — quod parum doleat — in-

üt, d

ciforiotota longitudine dllfecanda et aqua eva-

at Vàe

cuanda. eft,

€) Incifioni aliquid lintei carpti indatur, ne co-

TU a«

alefcat, quod interdum — inprimis fi tunica

cautt

vaginalis nimis craffa — fieri folet

ellitle

f) Deligatio quotidie — quamdiu fuppuratio

copiofa et mali odoris fit — bis terve reno-

AQRI

vetur,

Confiftat folum ex plumaceolo un-

: CU

guento digeflivo illito , miti iniectione aquae

enfunt

calidae — ut cavum tunicae vagmahs pur-

Verif

gctur, -— t fufpcnfono.

l

5 435

at

Praerogativae huius methodi fequentes funt

pam

j t

1) Numquam aberrat a fcopo, morbo radica-

liter medendi.

r an

j(, Hl

2) Áegroti a cauterio non tam, quam cultro

ij ul

abhorrent.

£1)

3) Haec

p

qnaïï

fenfus potius ab imaginatione aegri et ab in-

ecult

flammatione ac tenfione cutis fcroti proficifci vi-

(unlis

detur.

2U

]

m

EM

— À

42

3.) Hacc methodus adeo in cacochymicis et ae«

yt

tate provectis adhiberi poteft, quoniam diae-

tam ftrenuem non poftulat et aegro decum-

Ho

bere modo raro opus eft, cum cauterium

IMIWI |

recte adhibitum fymptomata vehementia vel

& t qu

haemorrhagias debilitantes numquam pro-

Ts nl

ducat

ii

Quan i

4») Cura rariffime dlütllls 5 — 4 hebdomadibus

fvramm

- durat; contra methodo per incifionem adhi-

& w

Pito febris fola 8 dies explet

S

j.) Cauterio fi uteris, te(hculus, qui poft efcha-

gt i

ram perfecatam tota durante cura tectus ma-

met, ab omni irritatione , offenf ione et aere

teru

qui

atmofphaerico praecavetur.

Yen

6,) Et fi verum effet, quod nonnulli fcriptores

]

Vag.

affirmant

cautevium. extevnam .folam fcvoti

fic

CUten s. 721177;91407]2 auem fUnicoT vagmalmz

afficere ; haec methodus adeo in quovis cafu,

L

quo diagnofis 'dubia effet, adhiberi poteft ;

et efchara adaperta tunc adhuc tempus effet,

ita

veram morbi conditionem dignofcendi et me-

düs commpiodis utendi.

&

8b

fec

$ 44

g

43

l$ et av

$.

44-

j diae

De fetaceo.

decum

Hoc plures chirurgi illuftres e. gr. Porr,

tertum

JVavner , Sabatier , Richter , Schmucker ,. Plenk

« wl

et alii cum fummis laudibus commendarunt.

Plu-

um p

res methodos et diverfa inftrumenta illud ac dbiben-

di invenerunt, de quibus acus triquetra et curva,.

quam illaftris Ricbzer defcripfit, et in cuius apice;

adibut

foramen eft, per qnod funiculus linteus duci pot-

3 adli

eft, iure aliis praefertur.

-Interea omnes eo confentiunt:

ut funiculus

oft t

per tumorem et quidem non folum per eutem ex-

lts Id*

ternam fed etiam. tunicam vaginalem perdncatur,

et ate

qui ad finem usque curae, faltem ex parte in vul-

nére relinquatur; qua re inflammationem tunicae

vaginalis et eius concretionem cum jalbuginea per,

qriptor

fici confirmant,

q Jr

agma

Is (am

$. 45

Attamen obie&tiones , quas illuftris Be/7 con-

! P()m

ira hanc methodum in lucem profert, quamvis

1] d

eius defenfores a fcopo curae radicalis numquam

qne

eberraffe affirment, graviffime effe videntur, et

fecuentes funt

2) Se-

j

b

44

—

)n

a) Seteceum multo faepxus incifione et cauterio

yt

Íymptomata mala producit, et quidem ex hac

[;

ratione, cum funiculus ad finem usque curae

Til

tefticulo immediate adxaceat, eum premat et

1rr1tct.

fu

T

b) Suppuratio fi evenit copiofa, apertura feta-

[

ceo facta non fufficit, ut pus libere effluat;

&

qua re abfceffus in partibus adiacentibus ori-

In

untur

quorum quidlibet aperíendus eft

k

€) Setaceo adhibito, conditionem tefliculi et

1

humoris in cavo tunicae vaginalis contenti

rece dignofcere non datur

Et quanto in

perlculo aeger verfaretur, fi errore perducti

— quod interdum experientiffimo accidit chi-

rurgo - farcocelen vel hydro - farcocelen pro

Hydrocele haberemus et fetaceo uteremur,

qua re tefliculus fine omni dubio in peiorem

&

converteretur ftatum et aeger vitae periculo

CXPOHCI'eCUI'.

p

d) Haud raro evenit,. quod aqua intra tuni-

cam vaginalem hydatidibus: contineatur.

Et

hic"cafüs cum provideri non poffit, in eo

fetaceum plane inutile effe patet,

glh

i

e) Prae.

—

45

e) Praeterea tantum aquae in hernia vera accu-

Cauterio

mulam poteft , ut diftin&e flu&tuatio fentiatur,

m ex lat

Interdum inteftina una cum ea in cavo inve-

ue curde

niuntur et hae cum aqua reprimi poffunt, vel

xemat l

fua fponte redeunt, íi aeger dorío .iniacet.

In hoc cafu diagnofis facilis eít.

Sed partes

etiam in facci herniae collo coalere atque adeo

(ura fett

collum plane occludere poffunt.

Hic morbus

: efflua

in diagnofi non multum differt ab Hydroce-

ibus fl«

le, praefertim fi tantum aquae in facco her-

;:el

niae continetur, ut inteftina vel omentum di-

gitorum tactu diftingui nequeant.

Sola mor-

RE

bi hiftoria hic cafus illuftrari poteft

Pofito

; content

autem, quod chirurgus morbum cum alio

quamm 0 1f

commutaret, et folam hydrocelen fimplicem

, perduül

putaret; quam infelicem redderet aegrotum,

cidit d

fi eius inteflina fetaceo perforaret!

xelen pro

iterefils

Hae obiectiones, ut mihi perfuafum eít, fuf-

PeIOIfll!

ficientes et graviffimae funt, ut haec methodus

Pemulo

prorfus reiiciatur.

ia tDl«

$. 46

fus lt

Cum hae obie&iones duplici pondere coar-

guant illas methodos, in quibus — ut inflamma-

tio (quae hisce methodis adhibitis ne quidem mo-

dificari

) Jne

46

quansiniein

dificari potcft) et concretio tunicae vaginalis effi-

b

ciatur — vel türundula rebus irritantibus illita a-

(

perturáe acu triquetra factae im»prrimitur, vel acus

condin

triquetrae tubulus feu cylindrus ex charta forma-

Utitan

tus poft perforationem in vulnere relinquitur; ea-

d 2

quoi

rum. defcriptionem plane transeo.

1

terdi

Q d

$. 47

Íteure

De iniectione mediorum 'z'rrz'tantz'um—.

tedio

Hanc methodum Anglus, nomine Zuze, in-

veniffe videtur,

Poftea plures chirurgi celebres

huic laudes tribuerunt. Hoc modo perficitur :

P

T'umor loco fupra defcripto acu triquetra

perforatur, et, aqua defluxa, fluidum quoddam

tat

irritans inicitur. Alii ad hunc finem vino rubro,

Tef

alii fpiritu frumenti, qüin immo folutione lapidis

f10

cauftici chirurgorum diluta utuntur, Hoc fluidum

p

tamdiu in cavo tumoris relinquitur, donec ae-

€y

grotus dolores fentiat, ex quibus poftea inflam--

p

mationem et concretionem tunicae vaginalis oriri

"

ferunte

fii

jn 48'

u

47

ilis of

S'

4$.

g

ilita ?

Cum autem haci methodo aeque ac fetaceo

vel acus

conditio tefticuli explorari nequeat et iniectione

fornae

irritante certe non folum tunica vaginalis, fed et-

üt;

iam albuginea una cum tefticulo inflammetur —

quod fymptomata vehemeutia hanc methodum in-

terdum concomitantia probant — praeterea pluri-

mi chirürgi, eam interdum fine excidere et nom

Íecure curam radicalem perficere, fateantur; hanec

l

methodum etiam non commendarerm.

t Me

dort

$. 49.

T

De exfüirpatione tefficuíi.

Iüïtl'ä

L

Haec in Hydro- farcocele fola vel fcirrhofi:

yudam

tate tefticuli locum babet; ubi vero unicum eft

Perfora-

'ubtüy

refugium, aegrum radicaliter fanandi.

ipi

fio enim tumoris hoc in cafu — adeo qua cura

adum

palliativa — non folum inutilis effet, fed etiam

L2

a

eventum infelicem, dolores acutiffmos, inflam-

« av

yit

mationem , cancrum, immo morteni addu;eret.

at

$.

50.

Si autem tumorem perforare velis, antea te-

fiiculi induratio & quod folummodo vero fuccedit,

"

f

;

"

Mp d

448

n

fi caufa .fcirrhi! miasma. venereum eft — mercuri-

alibus diffolvenda eft, "Tunc fine omni périculo

aqua — nifi diífoluta induratione fcirrhofa fponte

decedat — iufto modo evacuari poteft. — Attamen

b

huic operatioxïi fequentes obftant contra - indica-

tiones :

1) Color faciei pallidus,

li

2) Pul(us debilis et parvus,

3) Defedus ciborum appetitus,

RPW

4) Somnus inquietus.

]i

5) Dolores, tenfio et vikntumefcentia abdomi-

nis etc, ete.

I

Qxändoque faltem Zcve/ rebus his obftantibus

— —

I

caftrationem fufcepit et eventus fuit lethalis,

Hifforia Huydroceles tunicae vaginalis

L

cauterio radicaliter fanatqe.

Aeger 34 annorum et infirmae valetudinis ih

finiftra fcroti þartc Hydrocele tunicae vaginalis la-

Aaabldiga: u- a o RT R a r 1 a Ea

borabat. 'Tumor piriformis, rof digitos longus

et 162 amplus erat. Aegrotus indigefliones adeo

siborum ad concoquendum facilium quaerebatur,

'Q:V.

Anno»

-

—

u

qum

-

—

—

—

l——

n

——

—

-

—

w

v

a

"

5

-

fa.

z

A

KC

a

s

"]

A m

ao

2*

E.

d

a

ABruc

o

É

T

1

:

sl

b

nj

-

«

ho M

o

m

MM«

.

—

2

Qt.q

l

wv

«

iT

d

d

-—*

|

i

de

20

Euroskala Offset

9

—

9

VierFarbSelector Standard *

d

h

DISSERTATIO

t

j 2:*

ä

INAVGVRALIS ' MEDICO - CHIRVRGICA

16

p E

ä

ä

TESTICVLI

'TVNICAE VAGINALIS

ä

HYDROCELE

14

£IVSQVE CVRATIONE

CVM ANNEXA OBSERVATIONE HVIVS MORBEI

13

CAVTERIO. RADICALITER SAÀ NATI.

gF —

12

—2

QVAM

CONSEN'i*IENTE

INCLYTO MEDICORVM

- 009

ORDINE

10

PRO

GRADV DOCTORIS

SVMMISQVE HONORIBVS AC PRIVILEGIIS IN ME-

—

DICINA, CHIRVRGIA ET ARTE OBSTETRICIA

1

RITE

CONSEQVENDIS

5

AD DIEM kXI.

AVGVS'TI

MDCCEXCVIII

ERVDITORVM EXAMINI,

l5

SVEMIT'TIT

P

M. AUR

/

14/^.

L

"

$ 7L.

d

Allendorfio ad Vierram Haffus.

"UE TOMISBRCT CUA T CR 28

MARBURGI- CAT'TORUM

LITTERIS TYPOGRAPHIAE ACADEMICAS,

4» ^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com