vafis anoftomofi eft iunctum, unde fit, ut £acilli-

li

me fanguincm in ipfo retentum in ventriculum

u

effun-

LE

2.

p

20

effundat.

Huc accedit, quod ventriculus ob

|

magnum fuum confenfum facillime ab irrita-

[ingiri

mentis remotis afficiatur, ideoque multis cau-

fitio, On.

fis odcaüonalibus haemorrhagiarum obnoxius fit.

ent con

4) Uterus.

Haec pars cum deftinata fit, etiam

in fuper-

in ftatu fano certis periodis fanguinem excerne-

qme, vel

re, ftructura eius a natura ad hunc finem com-

um aliig

Wbg magi

polita eft. . Hinc permultis gaudet vafis fangui-

8

feris; laxa eft fiructura eius et irritabilitas at-

hagiis lt

que cum aliis partibus confen(io magna. Omnes

igitur caufa occafionales haemonhagiarum in

y2 eif &

fexu ['equiori' facillime in uterum agunt, quia

jna obte-

in eo omnia fere, quae ad haemorrhagias dif-

eum

ponunt, iuncta fint.

sumioribd

5) Vafa inteftini recti. Venae huius partis val-

ia i li

vulis carent, ideoque facilius, quam in aliis,

fanguis in iplis retinetur et accumulatur obfta-

culis eius refluxui pofitis.

Haec poífunt effe

il

m

obítructiones in hepate, mefenterio mechanice

ID

l

r

h

fic

venas comprimentes , repletio ventriculi et in-

SRESeN

teftinorum , fpasmi, qui in vifceribus abdomi-

-

TVJ

'l-] Clm

nalibus ob magnam eorum irritabilitatem et

j

J

fympathiam facile oriuntur, vita fedentaria et

Hf'hmln

inde facta conipreffio. abdominis,

Praeterea

us

omnis irritatio in tubo inteftinali,

imprimisg

ab ingeltis calidis et irritantibus facile plethoram

localem ibi prodmcit, quae, fi debilitas in-

er [ '.135-

teflini recti frequenti clysmatum ufu aliisque

m

yt

caufis contracta fimul adfit, faciliime fluxum

enu'xsüü

haemorrhoidalem procreat.

His addi potelt,

quod per venas haemorrhoidales ob fitum €a-

B 4

rum

ii

eiün-

E.

T

-

rum perpendicularem fegnior et difficilior fit

)

fanguinis refluxus

In adultiore aetate ideo

facilius haemorrhoides obfervantur, quam in

P)Br

iunión, quia in adultioribus fanguis magis

gtss

l) a

verfus inferiores partes tendit et caufae occalio-

nales, quae plethoram abdominalem inducere

) H à

pollunt frequentius in corpus agunt.

3)!

6. 10

b)|

His praemiffis nunc ad divifionem ha emorrhagia-

[

rum caufis fuperítructam progrediar.

Omnes cmus-

cunque generis haemorrhagiae his claffibus compre-

CJI

hendi polfunt:

)

I) Haemorrhagiae a vitio totius l'yftemans feu morbo

) 8

univerfali pendentia.

1) H. inflammatoria f. fthenica

9)l

)n

a) H. infiammatoria febrilis ( critica in febre

inflammatoria evacuatio )

b) H. inflammatoria apyretica

) H. a debilitate umvcrfah live putrida f. a-

?mum

fthenica

CQUHb, d

lït, Con

3) H. putrida febrilis ( fymptomalfebns pu-

Vif

tridae )

lmq

!E )xme de

b) H. putrida apyretica

Mag

«&) H. fcorbutica

ülis m

Xü[a f ra

£) Morbus maculofus haemorrhagicus.

hi

qumm

II) Haemorrhasiae a viuo locali ortum ducentes

i)

hum Qmm

um

z

ï

2

i»

3

tor (it

1) H. a locali partis irritaiione

(afe Ven

ï

3) idiopathica

quam ia

l$ magi

b). confenfuali

occali g

2) H. ab obftaculo circulationi pofita proveniens

nducere

a) H. fpaftica

b) H. a tumoribus et obftaculis internis Val'ä

orhagie

comprimentibu's.

b

"] cwfus-

c) H. a preífione externa vaforum.,

jorpre-

5) H. a laxitate topica

j mono

4) H. traumatica

a) H. per diabrofin

b) H. per cliaereün.

in [btt

Progno/is

$. 11.

Prognofis in haemorrhagiis valde diverfa eft pro

d f -*

caufis, a quibus pendent, parte, in qua fanguis ef-

fiuit ,

couftitutione corporis et quantitate fanguinis

effufi, in quae fingula medicus in formanda prognof

r p

refpicerle debet,

s

Magnam imprimis attentionem meretur copia faü-

guinis amiffi. Quaecunque haemorrhagia fit pericu-

lófa, fi fanguinis, fluidi, in quo motus ac roboris

IE

folidorüam caufa quaerenda, et fontis omnium aliorum

ionem

humorum, ex quo toli corpori partes ad nutxit

t

necef-

)

B5

U

"

-

26

J.

neceffariae fuppeditantur,

tantum profunditur, ut

Mag

funciones vitales corporis inde turbentux aut impe-

thagiae.

diantur.

E

Nam fanguis eft irritamentum naturale cor-

culum (

dis et totius fyftematis arteriofi, quod nifi a fanguine

funt ei

femper irritetur, nullam exfereret actionem femper—

L

premit a

que quiefceret.

Quaecunque igitur fanguinis iactura

Carias €

circulationem debilitat lentioremque reddit penitus-

Áctus ex;

que impedit, fi magna eft. Cum omnes functiones

modo, .

ad vitam necelfariae a circulatione pendéant, etiam

yué fang:

ratione circulationis im—peditae turbántur vel penitus

tam brev

cobibentur. Ex hac functionum perturbatione etiam

lingaine,

humorum prodit deterioratio.

Sanguis ipfe redditur

tur, tame

tenuior, oritur cacochymia, unde multi morbi origi-

Yilceribus

nem ducunt, inter quos maxime vulgaris eft hydrops.,

m

Praeterea quavis magna fanguinis iactura nutritio cor-

puraon:

pors imminuitur, unde faepe oritur tabes, atrophia,

pue i h

febris lenta hectica, Symptomata haemorrhagiae ni-

miae funt pulfus parvus, debilis, intermittens, pallor

1) 1

cutis, fufurrus aurium, Oobnuhilatio oculorum, deli-

LU

quia animi, debilitas omnium functionum.

i

M

Y

Semper falutaris et boni ominis eft in febribus

?

inflammatoriis haemorrhagia critica, cum non folum

)f

remiffionem motus febrilis folidorum oftendat, fed

llc

ipfa quoque evacuatione fanguinis utilis effe poffit,

Ut autem falutaris fiat,

pu

equiritur, ut febris natura

h

evacuationem fanguinis permittat, corpus non nimis

n

debilitatum,. locus haemorrhagiae non periculofus et

quantitas fanguinis effu& [ufficiens fit, nam mimis

I

parva evacuatio demonftrat, vel vires aegri elfe fra-

ctas, vcl veram crifin nondum adelle, et figaum fae-

pe eft lethale,

Magni

,;æä&vh

Ra

6&7

dr, ut

Magni momenti in nrovnoü eft locus haanor-

àu p«

rhagiae.

Haemorr hagias internas femper maius peu—

urale or»

ä

culum comitatur, quam externas.

Hlae bez umqué

funt lethales, raro arte fanandae, nam 1) fanguis effufus

fanguine

[empet

premit et irritat Plerumque partes ad vitàm perne-

8 1actura

celfarias earumque turbat functiones, qui triftes ef-

fectus evacuatione fanguinis maximam partem nullo

i.

Qemm

2) efllu-

üncnono

modo,

certe non cito fatis auferri poffunt

jt, eum

xus$ fanguinie ipfe arte non impediendus, certe non

] perits

tam brevi fpatio, ne interea moriatur aeger perfufo

il-

n etiarm

fanguine; 5) mors fi quoque .non tam repente Laq

in

redditat

tur, tamen evitari faepe nequit, fi fanguis effufus

i orgte

vifceribus nobilioribus remanet, Ítagnat, corrumpi-

hyürop

tur, ipfa irritat et inflammationem excitat atque fup-

Ktritio COf

pu: ationcim,.,

Periculofae funt haemorrhagiae praeci-

atropal

pue :

paru us.

arue n

Hic enim fanceuis firmis calvariae

1) in Caplte.

] p t

offibus inclufus evacuari facile non poteft, idem-

1, g

que cerebrum comprimehs plerumque caufat

mortem apuülec icam.

(ehri

2) in pulmonibus.

Nam locus, ubi fanguis ef-

funditur

primis fi fit . per diaerefin

ifl-

g fou

dlfv nd

flanmatur, unde peripneumonia, et fi in fup-

purationem tranfit inflammatio, phthifis ulcero-

gPOü

pattra

fa oritur. . Difficulter etiam vas in pulmonibus

ob continuum eorum motum ,

Ccoa-

j mml5

Tuptum

jofus &

lefcere. poteft

Si infignis et copia faiiguini

iti$

et magna debilitas aegri accedit, tunc in tra-

chea ftagnat fanguis, ob defectum' virium, pul-

lïe ii

iones obruit et fuffocat

aecrovtum

vel coa-

gulatur et format tübércula, vel coxrumpitur

et

Mg

i,

20

ä

sai n

ab e

et arrodit pulmones; in utroque cafu Oritur

phthifis.

inagna

pericul

5) in ventriculo.

Hic producit haemorrhagia

facile gaftriudem, et ob mágnum ventriculi

T

cum aliis partibus confenfum, faepe oriuntur

qus, qu

, fymptomata periculofa, ut fumma debilitas,

(f X«

—

fudor frigidus, pulfus intermittens, deliquia

lehales,

animi, convulfiones et alia,

Mu

4) in renibus et vefica urinaria, Sanguinis effu-

f li in his partibus aliquid remanet, tunc coa-

morrhag

gulatur et grumus inde ortus vel producit ifchu-

Si lente

riam Oobftruens urethram, vel generat calculos,

Áne vitie

——

Qu n

cüum pro nucleo inferviat, cui dein materia cal.

V ian

carea ex urina fecreta apponitur, vel caufat

initatione' inflammmationem et fuppurationem

puinis ]

harum partium, unde phthifis renalis et vefica-

guinig,

lis oritur.

Ttto ubi

m

Saepe prognofis in haemorrhagiis pe;ndet a caufa,

à)]

In internis praecipue partibus baemorrhagia per diae-

T€nï, qua

refin periculofior eft, quam ea per anaftómofin , quia

1 Qs

bl

ilam facilius inflammatio infequitur.

Maxime no-

quam 3

cent haemorrhagiae a debilitate orientes, quia caufam

mali au gent.

Salutares faepe funt in morbis inflam-

matoriis, quia in his augmentum virium adeft. Hae--

morrhagiae e vulneribus cafu aut inftrumentis chirur-

gicisintlictis faepeutiles, quoniam inflammationem fub-

Ü

lequentem imminuant, .Si caufa tolli non poreft, hae-

UY

morrhagia ipfa quoque fanari nequit. Hincoriuntur in-

übïiUm

terdum haemorrhagiae habituales et periodicae, quae

UET

falntares effe. poffunt, di!gaufa congcfiionem in parte

Qufa

nobi-

p

a

^

^

9

ln orur

nobili exctat, fa'nguinis effufi . quantitas. non nimis

mágna et locus, qui fedes. eft haemorrbagiae, non

periculofus eft.

orrhaga

RRM

mtricüli

Haemiorrhagiae e vafis, arteriis imprimis, ma-

runtur

gnis, quae' ob fitum aut partis, cui fanguinem addu-

ehilitas,

cunt, nobilitatem, ligari non poIfunt,þ femper funt

dqtit

leihales.

Multum intereft, quoad periculum, num hae-

nis el-

morrhagia fit fiillicidium, an profuvium fanguinia.

inc C04-

Si lente ex vafe minori proíluit fanguis, tunc facile

ob

fine vitae difcrimine magna eius copia amittitur ; cor-

lculos,

pus enim, tempus habet, reparandi fanguinis et viri-

jX od«

um iacturain.

Si vero fubito infignis quantitas fan-

] lat

.

guinis perditut, tunc cor non fat

is irritatur parte fan-

*

ationer

guinis, quae fupereít, ad iplum contingente, et non

t vl

xaro fubitanea mors imdeL fequitur.

Habituales haemorrhagiae in genere minus no-

m

rent, quam aliae,

Hinc in foeminis periodico fangui-

;e! (itt-

nis fluxui iam adfuetis plerumque minus periculofae,

inl qUil

quam in viris,

ge n

g

Iherapia.

nüam-

Hae

$. 12.

birur«

Omnis morbi fanatio perficitur tollenda caufa eius

[b

proxima.

Haec eft in haemorrhagiis fublatum aequi-

, hit

libium inter vim fanguinem propellentem et vim,

um

qua vaía fangninis impeini rclftunt. .Qum autem

| quab

caufa haec proxima. effecius . dit caufarum remotarum

| païw

et

n(]bi'

Em

ïiï

Ó

[

-———mz:äüzm—waa:.

Tenedia

et tolli on poffit, nifi his primum fublatis; elucet,

enrationem: baemorrhagiarum valde. diverfam elfe fe.

[ribui

cundum cauías remotas, a quibus pendent.

!

li

$. 15.

]

3v

Haemorrhägïas igitur, fi tuto fanare volumus, fem-

i

per in caufas remotas inquirere. iisque perfpectis, ea

d

adhibere debeimus remedia: quae tollere illas.valeant.

Fit autem interdum, ut tutiffimae citiffimam fanati-

onem praàeferre debeamus,

Hac accidit tunc, quan-

do haemorrhagia tam enormis eft, vel vires aegroti

adeo fractae [unt, ut effluxu fanguinis lethalis xdeple-

tio vaforum et fubita mors, vel periculofa inde exo-

riens debilitàs metuenda fit.

Tunc promtiffimum

auxilium: ferendum et adhibenda illa methodus, qua

quam minimo temporis intervallo háémorrhagiam fi-

ftere, nobis datum eft.

locífit, fi vafa, quae fan-

guinem profundunt, clacdimus vel ope chirurgica,

vel aditringentibus forþibus ingeftis et externe appli-

Catis,

d

$. 14

"n

"

Caufa ómnis haemorrhagï

e vel in aucto impetu

fanguinis verfus locum haemmrhagiae, vel in immi-

n

nuta vaforum refiftentia conüftit; hinc omnis haemor-

Yhagia velillo imminuendo, vel ha augenda fanari

!

debet.

Cum autem impetus f«.nguiniä vel aucta vi

l

cordis ét arteriarum , vel mechanicis circulationis im-

pedimentis , obfiructionibus , tumoribus, externa com-

preffione venarum , vel fpasmis, vel topica irritationa

augeri, àtque refiftentia vaforum vel eorum laxitate

et debilitate, " vel laefione chirurgica imminui polffit;

reme-

3

—

—

a

*

—

U

31

-

$ dutef,

remedia in haemorrhagiis adhibenda in has claffes di-

m ls fe«

firibui poffe, exiftimo:

EE

1) Remedia actionem cordis et arteriarum debili-

tauntia, Quae cum pendeat tum a ftimuli in

partes. illas agentis inaiori vel minori vi, tum

us, fem

a vaforüm irritabilitatis :gradu diverfo, reme-

AUs ea

diorum huius claffis duae lpecies exiftunt:

s Volet,

m fanati

a) quae ftimulos in corpts agentes detrahunt:

p, qui

&) hnuminutio copiae fanguinis, quae fit

j aegroti

vel ipfo profluvio vel venae fectione,

g deple

de exo-

L]

[) Abftinentia ab ommnibus, quae irritare

AW

poffunt corpus: victus tenuis et antiphlo-

Qus, Qu

gisticus; quies cOrporis et animi, [itus

horizontalis; aéris frigidior temperies.

um l

quie fir

y) Purgantia, quibüs maífa humorum im:

lif'xlïg'lüu

minuitur.

" QPPH'

*

8) Fafciae extremitatibus ita applicatae, ut

folummodo venae,non arteriae comprimau-

tur. ÉHis enim [anguis in extremitatibus

j impet

retinetur, ita ut minor eius pars ad cor-

redire polfit,

j 1 IIl

eniot*

b) þQuae irritabilitatein cordis et vaforum

[l

anat.

imminuunt.

Ad hunc fcopum confequen-

u v

dum. fucceffu adhiberi poteft Digitalis pur-

y» Im

purea, quae znodo nobis adhuc incognito ir-

j C0

ritabilitatem fyüeniatis arteriofi. imminuit,

ed

htmne

CX*

unde fexe femper eius ufu pulfus I?ntäox- T

ditur, -

ff

&)

PO

rane

x

ä

N

E

2) Remedia . derivantia.

Ádhibentur imprimis

&

vel ad derivandum impetum fannuxms a paru,

k

nobiliori et pexiculofo, vel i füppreffio confue-

i

E

]

P

et habitualis [anoumls Ilofiuvu caufía eít

ü

haemorrhagiae, ad illud reftituendum.

Ad,

P'lh

hunc fcopuim utimur vel tela: xantibus vel irri.

i

tantibus topiéis remediis

Sic agunt baln

Íed

tepida pedum et manuum, cucurbitulae, rube-

üïi

facientia

hirudines.

Magna quoque eft utili-

H

tas evacuantium primas vias ad derivandum ;

E

irritant enim tabum inteftinalem, ideoque, cum

oemnis irritatio "attrahat, huc derivant malflam

P]'c

humorüm immiünuuntque congeftiones verfus

C

alias partes nobiliores,

Eodem modo agunt

hw

Cl:)r Lmama irritan

W

tio

) Bemedia demulcentia et involventía.

Siir-

tan

USMSUSMUNTON

rtamentum -topicum, quod caufa eft haemor-

rüJag212e removeri nedquit,tunc immuinuimuseius

frie

Ti

ellectum noxium rebus, quae. mechanice par-

tes fenfibiles Ab eius 1rntauone tuentur,

Huc

$

pertinent mïpvnus omnia mucllamno[a et ole-

Ino

ofa.

Sic adhibetur cum [fuccelfu in haemo-

b

ptif interdum oleum lini

H

Eadem ratione in

lt

haemorrhagiis a vermibus oleofa interna et per

£m

clyíteres applicata utilia funt

Thag

t

) Remedia. antifpasmodica;

Quemadmodum

n

in

univerfum

agumnt

antifpasmodica

de

lg

hoc diffentiunt medici; alii;caufam omnium

fpafmorüm

in

aucta

hn

incitabilitate

folido-

m

Tum (debilitate directa Brunonis) quaerentes

l

--

co1i-

T L i t

C

———*M

33

f 1mprm^n

tontenduünt

ea folum "«t flimulos in' fibras

i ; parte

agere et Ífic eorum mnimiam irritabilitatem

m() DO

imyninüere; alii dividunt antifpasmodica in

M

éa, quae [hmulö agunt in nervos , et eà, quae

M

lum.

MP

principio fopiente et directe fenfibilitatem im-

18 vel i

ininente ,

narcoticum 'quod vocant,

fpafmos

dt balnea

fedent; quarum [ententiarum accuratior diiu.

lae, wube

S8i

dicatio nimis longe a copo me deduüceret.

jne eft uti

in efféctás-in oculos cadentes, quos in torpore

erjandut,

animali- producünt; '

refpicimus, hànc impri-

0gue, Cat.

mis divetfitatem in iis obfervamus; qüod alia,

m mallan

praeter vim antifpafmodicam, fimul excitantem

185 verfus

calefacientem et motum fanguinis accelerantem

QdQ aguà

habeant, alia hac vi deftituta folumimodo fo-

piendo in nervos agere.

In haémorrhagiis ra-

tio fuadet

remedia huius generis mmus irri-

us u

tantia eligere, inter quae radix Ipecacuanhae

5

(t haertor

fracta dofi et Hyofcyamus praecipuam laudeni

poimuseu

merentur.

chanitt J

In has«

"EM Remedxa primas. vias evacuantia.

ator, D

morrhagiis. fordes in tubo inteftinali faepe vel

iofa t d

unica caufa funt, yel effectum noxium aliorum

]iaenno

Ihmulorum irritdtióne, quam producunt, au»

p falione 1

gent

Hmc faepe haec: remedia .in. haémor-

g p

rhagus utilia.

Emencorum ufus mterdum ob

commotxonem quam caufant, prohibitur, im-

pnmls in iis haemorrhagus, ad quarüm fana-

aam()[.llm

de

tlonem quies corporis necelfaria eft,

ut m ine

Qc,

flammatoms, praecipue haemoPuü.

Latiué

; 0

patet ufus purgantium et clysmatum,

De vi

)

[l

tlerivandi evacuaniium iam locuti fuzus.

quaeïe"te

7

C

6)

M

24.

€) Bemedia, refolventia. faepe cum. fruetu adhi-

ii

bentur in haemorrhagis, quia hae non raro

€on

Or.iunt'ur ab obfiructionibus imprimis in: abdo-

fit

ine ihaequalitatem in circulatione fanguinis

valo

Acaulfami-bus. Fit autem earum xefolutione ex-

jute

citantibus internis et externis in iotum.corpus

liten

í

aut fpecifice in partes quasdam aut fyftemata

Q

Hngularia agentibus, quibus humorum per va-

Q

fa motus augetur, velremediis, quae vi che-

3

anica huzores flagnantes et indurationes [ol-

Aim

vunt.

D

Con

lefoli

7) ngheäia roborantia. Latisüzhe patet eorum

mín,

-ufus in haemorrhagiis, Agunt autem alia ita,

ü'&ügu

ut fiüimulo vehemente fed. fubito tranfeunte

folida . irritent,

quae proprie . dicuntur ex-

3

citantia,

analeptica, .nervina; | alia effectum

D

roborantem magis conftantem in ,corpus ha-

Ql

bent, et roborantia fenfu ftrictiori appellan-

ln

tur; alia hoc peculiare babexnt , ut fibras

(ig

»

contrdhent et breviorés reddánt; quibus no-

t

rnen adftringentiam vulgo tribuitur.

Omnia

lu

haec remedia augent' vafotum [fanguiferorum.

actionem,

t

Hinc élücét, quemadmodum in

efi

haemorrhagiis ab imminuta reliftentia vel de-

liuy

bilitate et laxitate Vaforumi prodelfe poffint.

Tet

2

Aucta enim in'bis váfis actione , eorum pro-

u

ducent contractionem íta, ut reliftere poffint

ii

fanguini in ipfa impulfo, Sunt, qiïït"reiiciunt

Tet

excitantium in haemorrhagiis ufum ideo, quod

iu!ll

fanguinis motum augeant, Sed his refponden-

iit

dum, eandem vim irritantem , quae auget mo-

M

tum

Qu

5

[

o adi

tum fanguinis in vafis, etiam efficete earum

n W

contractionem ad oftia ,

et utrumque hunc ef-

in 2

fectum pendere ab una caufa, aucta nempe

fanzuinit

vaforum agione.

Sic.videmus etiam in tuboó

(0ne ex

inteftinali remedia nonnuila, e. g. Rheum, cor-

Qorpus

ticem pervumnum €ius acii0nerm augenttia pro

(yftemata

dofü vel fubiecti varia conftitutione

Inox au-

m

ctàm alviexcretionemi, mox eiusdem quaparme

a «t d

Inter haec remedia ma-

nem producere pofle,

jones fl

xime multiplici experientià cómprobata funt:

Cortex Cinamomi, herbae adftringentes, Mil-

lefolium

acida vegetabilia et mineralia, Alu-

: eQrum

men, martialia et alia,

Praeter haec ad hanc

Vi w

clalfem pertinere exiftimo:

suleuntt

anur

a) Opium.

Hoc remedium an agat fola vi

a. t

excitante, an habeat fimul primncipium nara

Q x

coücum , hic difcernere non conabor

Hoé

tamen certum eft, quod vim poffideat, cor-

" appellzn-

t "bfaS

dis et arteriarum contractiones augendi; hoc

qmbus n

enim, augmentum pulfus, quOd producit,

faóis demonftzat,

; n

Hinc in haemorrhagus

iferorum

contrahendo dilatata vaforum minimorum

oftia agere, verifimile eft

Si, ut alii fen-

mgdum Il

tiunt, opium haemorrhagias eo: modo fifte«

j [

ret, ut vi fua narcotica vaforum fenfibilitatem

1 Pomntv

hinc et eorum contractiones imm:nueret, et

m p

inde pendentem.motum fanguinis ita retarda.

e POH"IS

reicm

ret, vel fi fola vi fua antifpasmodica ageret,

tunc in activis lfolummodo et fpafmodicis hae-

(0, qllo

anorrhagiis utile effe polTet, in paffivis noceret,

fponden

quod àautem experientia nonu Ccomprobatur.

C 2

b)

f

ÁÁ

36

b) Frigus. Effectus frigoris in*üüendis hae-

morrhagiis, in quibus vulgariffimus eft eius

ufus, fic explicandus elfe videtur:

&) & repente vehemens frigus corpori appli-

catur, tunc fenfatio ingrata, quam cau-

fat fubita caloris privatio, in parte impri-

mis valde fenlili, ut irritamentum agit in

totum corpus,

Hinc a fubita frigoris ap-

plicatione figna magnae irritationis: rubor

inflammatorius partis, pulfus accéleratus,

tremor artuum, immo convulíones, Agit

autem frigus, ut ftimulus, vel in ipfo

loco, cui applicatur, vel per confenfum

nervorum in partibus remotUs, imprimis

fenfibilioribus, hinc eífectus eius genita-

libus applicati in epiftaxi aliisque haemor-

rhagiis;

B) Alio modo explicandus 6ffectus frigoris,

poftquam fubita illa impreffio in nervos

tranfierit; Xtunc alio et illi fere oppofito

modo agit. Lex videtur elTe corporis no-

Éri, ut in ea ratione, qua detrahuntur

ftimuli confueti in ipfum agentes, eo ir-

ritabilior vel, fecundum Brunonem, di-

0

recte debilior reddatur.

Sic calor natura-

lis, qui femper ut ftimulus agit in corpus

noftrum, Íi in parte aliqua imminuitur,

tunc haec ixritabilior fieri, nece[Ie eft,. Quo

irritabilior autem e[t pars, eo maiori vi

ftimuli in ipfum agunt et maiorem in ipfo

s, uüut

producunt actionem. Nuþc fingamu

a

a,

e

.'

39

7

lendis hae-

valis partis cuiusdam aþplicaiione frigoris

nuge) dug

calor naturalis detrahatur, tunc alii ftimu-

s

[

r

li, imprimis naturales, ut fanguis, maio.

pori app

rem contractionem in illis producent, qua-

[uam Cau

re augebitur refiltentia, quam fanggini in

rte impri

ipfa irruenti opponunt, eique, fi antea ex

obicem

ofüiis, eorum dilataüs eflluxerit,

m apit in

obiiciunt,

rigoris p

nig: rubot

q) Frigus fibris carpdriä noftri applicatum

t

3

coeleratus,

etiam imminuta earum volumine et ex-

nes, Agi

panüone, quae calor auget, agere, veri-

| in ipb

fimile eft. Cur enim haec lex, quae in to-

yufenfom

ta natura obtinet, in corporeanimali locum

ïm?ümis

habere non poffit, non video, Alii opponunt,

jug gent

hoc fieri non polffe, quia, fi calor vel fri-

; hao

gus corpori noftro applicentur, fere nul-

lam temperiei in illo mutationem oftendat

Sed

thermometrum.

in thermometrum

ys frigons

folummodo calor liber agit; caloris autem

jg ned

materiae fi in corpus noftrum tranfit, fta-

t OPFOflm

s J

tim tam intimam cum eius elementis inire

m*POTiS n

videtur. chemicam .coniunctioneá, «t in

arihontüt

thermometrum amplius agere nequeat.

n g r

eil, d

c) Alfectus animi, qui fubita et vehemente

impreflione in nervos vafa irxitare-atque con-

) o

ftringere poffunt.

Experientia docet, hae-

wiorrhagias interdum terrore cohibitas effe,

Eodem modo fympathetica quaedam reme-

d Q"(f

r V

dia agere videntur, quae laudantur in hae-

u ;pf

morrhagiis: bufones v. c. partibus' affectis

qmusi

nt

applicati vel in manibus aegroti detenti, fi

nüt

C

»

hae-

Em

38

[z]

D a

haemorrhagias fiftunt,

hoc perüciunt fine

dubio fola vehemente irritotione, quam pro-

ducunt in corpore aegri horror et faftidium.

d) Huc pertinere quoque videtur . remedium,

C€ulus virtutes. veteres in haemon-hagus lan-

darunt, nempe cucnurbitulae.in locis valde

fenfibilibus, imprimis hypochondriis et re-

gioni hepatis vcl mammis applicatae, INam

praeter vim derivandi,

ebpam

quam habent,

fimulo fuo et nervorum confenfu irritatio-

D

nem in parte, ex qua fanzuis profluit, pro-

ducere eiusque' vafa conftringere poffunt

Sunt inter haec remedia quaedam, quae fii-

mulo peculiari in partes nonnullas magis,

quam in alias, agunt

Haec ergo , fi in his

partibus haemorrhagias fiftere cupimus, im-

primis nobis eligenda funt

SiC v. c, opi-

um, Millefolium imprimis in uteri vafa a-

gunt, ideoque magnam vim habent ad fiften-

das uteri haemorrhagias.

$) Remedia chirurgica

Remedia, quae chirur

gia praebet

ad haemoxrhagms fiftendas in

ires claffes dividi poffunt, nempe:

4) Remedia, quae fola vi mechamca vaforum

*

aperturas obftruunt

&) Natuxra ipfa, vel vis, quae fanguini ineft

quando non , movetur,

coagulandi, quo

modo faepe fiftantur haemorrhasgiae Quan-

do. enim impetus, quo: fanguis : profluit,

fmg

non

E

99

-R

cimt [rte

£&on nimius eft, tunc fanguis in oftiis v2

ftàm vt

forüm haerens tempus habet in maífam

Fftidiam

folidam coeundi et fic l"anguml a tarao ap-

Puifo obwcm opponere.

y

medit

ï*ï

LUE

tmofa et reänofn, ut orumxm ara-

yeris ln

B) V ariag

n hlüc

bicum, Puxv;s amvu, colophonium ahaque

iij €

'y) ceqap;*elïio vuxnerum dvgxz:o vel agarico.

i, M

5) ligatara vaforum,

àié

1t, C0

irrtatio

£) torcular.

li, pr0*

b). Remedia, : quae. fimul ut ftimuli iu (ibrae

po[ïmt.

vaforum-irritabiles agunt earundemque con-

que f

tractionem: effiiunt,; : vel:fic dicta füiptica.

$ magis

Huc pertinent omnia acida vegetabilia et mi-

Á in hi

neralia,: alumen; «herbae adfiringentes fpi*

1U$, It

xitus vin

etc,

His áàdnumerahndum quoque

c, 0f

videtur: cauterium:actuale ,:quod. agn'folum

iuhe

efchara ,' quam producit,:claudit:wafa mecha-

ad lts

nhice, .fed. ftimulo. quaque vehemente lgfa

coüftringeré mdciur.

ecrie

c) OPerat;ones removentes quze mechamcc

uj

Hae

vaforum 1mpewunt contractwnem.

funt perfectà dilciffio. vaforum quae partlm,

tantum difcilfa funt et extractm Pla(*entae

forum

uteri,

f haec volumme fuo uterum maPe.,

dlat quo mmus fe coni: ahere queat

jid

€or:5s

r qüa

hpph catio rcmedmmm niodo recenfitorum quem-

Qnan-

ddmodum ^ in unaquaque "haemorrhagiarum? fpecie

ii

&

fiat,

e 4

(0n

o

40

:

fiat .. huc indicare, angufíii huic dilfertationi pofiti li-

A eo

mites non permittunt, cum illa a permultis pendeat

(ui in ]

momentis, quae fi ingula ; medicus | conliderare debet,

n haem

Itaque hic tantam gcneralem quae in praecipuis hae-

-

ftemuta

morrhagiarum fpeciebus adhibenda e& miedelam

haemori

propönere c0nabor.

auleri m

lus eor

5. 16.

Paetere;

1) Haemorrhagla ab aucta vi cordis t arteriarum

tontalis «

five inflammatoria. Praecipua, cui in hac haemorrha-

àuimi w

giarum fpecie fatisfacere debemus, indicatio eft, re-

Cireumga

Iinovere omnia lrntamenld. quae poffmt augere actio-

calidg,

nem- [yftematis arteriofi: tum interna;

thm externa,

topica aeque ac univerfalia.

Hinc profluvium ipfum,

9) Y

cum:imminuat maífam fanguinis, faepe .eft optimum

vendi [i

TCmedmm " ldeoque non praep()ltero artis auxilio ftatim

Iiüendum.

poïïun

.Sin autem cum periculo iuncta fit fan-

Vilüram

. guinis- profufio,,

nnpnmls !fi natura vias fibi elegent

DT

periculofas,.v. c. pulmones, velíi non fuffecerit na-

at

tura ;indicationi. magnam evacuationem fanguinis

4 Yilge (

pofcenti, tunc hoc: Iupplendum venae fectione. — Ca-

V ad ]

vendum autem ne nimis: copiofa fanguinis miífione

landa

haemorrhagia activa tranfeat in paífivam, ideoque fem-

lantia

per ad pulfus conditionem refpiciendum. Praeterea

remedia deb:htanua

Ij Cnda

quae antiphlogiftica vulgo ap-

pellantur adlnbenda

imprimis falia media,

Evacu-

31

anombus pnmarum viarum, non drafticis, fed refri-

hii

gerantibus. auferendae ordes,. quae ut irritamenta

Titlign.

agere póffint, fimulque imminuenda máífa humorum

producenda alvo liquida;

Abflinendum ab omnibus,

buf, h

quae irritare pofünt vafa, nutrimentis et.medicamen-

T

fita:

tis cahdls .et Ihmuldnubus, hnprimis quae aérem

-

fixum

l0ngg

-

4

át

püti li

fixum .continent. . Removeantur praecipue-ii ftimuli

pentat

qui.in. partem affectam agere poffint; inde evitanda

e dehe,

in. haemoptifi, quae tuffim extitare pofüint,.in.epiftaxi

uis has

fernutatoria, in haematemefi ingefta ivritantia, ,in

jedelam

haemmrhagla uteri coitus. .Si irritamenta ipfa ftatim

auferri nequeunt, tunc involventibus aut-demulcen-

tibns;eorum . actio in fibras fénfiles |imminui debet

Praeterea, fuadendum aegri fumma quies, fitüs hori-

!

efjatumt

zontalis et paullo elatior partis affectae, abftinentia ab

OLTl

animi pathematibus; victu fruatnf tenuüi' éf aer eum

00 j [2

circumdans fit neque fngldus nimis neque'nimis

Ti

cahdus.

!

terna,

-

L

x?hm Ó

9) Haemorrhagia ab irritaüone locali,

Bemo-

pnmum

vendi ftimulos locales, qui haemonhagxas producere

ol

poIIunt methodus valdc dwerfa eft fecundum eorum

[i

naturam et locum , quem occupant

F requentiffi-

legeri

me occurrit [aburra ga&nca ut caufa 1rntans haemor-

rjl nd

rhagiarum ; haec 1g1tur evacuannbus 1em0venda. Si

y us

a vitae confueta ratione eiusmodi irritatio localis. par-

v

tis ad haemorxhaglas pronae, pendet, tuuc'illa . mu-

Ufiont

tanda.

In. yulneribus [aepe. corpora aliena wafa. ir-

Ia feu

ritantia efïluxum fanguinis, promovent, . ad quae re-

lerta

movenda auxiliis chirurgicis eft utendum,

I 3P'

a

2 Haemorrha gia fpafm odica.

In,hac haemor-

reiti

rhagiarum fpecie indicatio eft,. fpafticas vaforum: con-

nenia

ftrictiones folvere

Omnis fpafmus confiftit..in mor-

yunl

bofa fibrarum irritabilium contraetione, earum nimia

iUv

irritabilitate et flimulo in eas agente producta,

Hmc

in fanandis fpasmis duaé nobis fefe olferünt indica-

mal

tiones, nem

pe-removere ftimalum et imfminucre ir.

ran

€ 5

11 La'

(

——

42

—w———

ritabilitatemy imorbofe:uctam

De illo iàmá egimus,

golLmi

viunt

altera "indicationi tunc 'fatisfacere^debénius, quaundo

irritaxientum removeri nequit , vel^plàn& nüllus praé-

£5 p

térnarürális :Rimuhlis adeft

Intéerdüm enim tanta elt

hagiae

irritabilitas; ut ipfi Gic dicti naturales fimrüli n "cor:

hibed;

pus agentes, "ut fanguis, calor naturali$; .;functioónes

penioa

cóorporisipfae fpafmodicas producarit cótitractiónes.

dcet

Hie- adhxbenda funt pfbpue fié dlcla anü[þasmodlca.

'

)v

,,M'

&

7)

4) Haemcrrh&gm; ab ob&aculo lecah cn-culauo-

Stahl e

1iis. fanguinis.

Haec polffunt elfe:

t

*

erdim

a) externa: Veftimenta angufia, fafciae arctiuis,

Otttetue «

( te

L

quam par elt contraetae,

Hacr removeantur.

tl

lnterna ;

mdma 10"«65 vel ob&rucuones

quod i

l

5

Qandularum

"tüinores c;fïxm Vma compn—

f '1"("!

elam ? ]

ma.n eg.

Haec 1e['olvx

aut ,.

h fïen poteü

PGH& (

ïnrurvl manu tolh dcbent.

L

Tj 4

M

;

y

C0 nto

) Haemorrhagiáe à debilitate "niverfali feu pu-

T lerer

íridae.

Hae fanzntur.remiédiis totuüm 'corpus robo-

f Tay

ràntibus.

Si in' febré' pütrida' contingüht; tunc iis

mtemum

pracGipue remediis ütendum, quae Buümorum' colli-

l

! Qu

quationem imminuuünt; "inter quaé dcida mineralia

d. 1

prae aliis laudem merentur,

Si fcorbuti fymptoma

T

funt, reiedia adhibeantir, quae experientia in morbo

Pïerumqm

hoc'comptobavit, 'némpe' acidá, fucci recentes her-

Wnt, Te

barum- antifcorbutieéarum|, cortex peruVIanas, beus

lita tsf

ïaene nutnens

vinum dhao ue

r

6) Haemorrhagza a. ila'«ma!e locali.

Si pars ita

fita eft, ut.externa remedla roborantia ipli applicari

elre Qj

POL'

AT

$

d

43

i Bgn'flïli ,

poffunt, his imprimis utendum; adquem finemy infer-

qmo

viunt fomentationes vel iniectiones roborautes, fri-

i

lus n

gus parti applicatum, electricitas.

Si fodes " haemot-

| tantà d

rhagiae pars eft interna

tunc,;roborantia interna ad-

m r

hibenda, eaque imprimis eligenda, quae actioneim

mtonts

fpecificam in partem atïectam ex[erþxe, expeve ii

«

acgnef.

docet,

*

kgmodm.

7) Haemorrhagia habitualis '€t periodica.:

Get.

r

Stahl eiusque fectatóres contendunt, has haemorrhàzias

i

femper effe falutaria naturae conamina, qfibiis natura

interdum a plethora noxia liberaret corpue, quae faepe

a

oriretur ;; hinc femper eífe promovendas, immo arte

N B&me

excitandás, .et nunquam fiftendas.

Nitebantür iü eo,

quod homo plerumque plusalimenti alfumeret, hine

rncbond

etiam plus. fanguinis generaret

quàm corpus ferre

commpr

poffet, quae abundantia in foeminis menftruis, in feyqu

1 ?Oæü

potiori aliis fangumls excretionibüs excerni deberet;

quod interdum morbi periculofr haemorrhagiis fponta-

neis fanarentur; (ut epiftaxi ápoplexia vertigo , epilep-

[ p

y 1020

fia, mania) et.quia fuppresfonem haemo**rl*amarum

interdum morbi lethales fequerentur

t D

z

Falfa 'autem

eft

quam ex his obfervationibus derivabant

con-

lm CO)U

dufio, haemorrhágias femper. promovendas'ét faluta-

j UMIM

ria conamina naturae elfe,

Haemorrhagiae enim

quf(lma

plerumque ad. breve tantum tempus morbos: illos tol.

l morb()

lunt, nec radicalem / praeftant. cuxam, quae fola^ fab-

ye hd

lata caufa fieri poteft; fi enimdiligentius in caufas hae-

]

y»

morrhagiarum 'inquirimus,

videmus, eas plerum-

que non in plethora noxia, fed in longe aliis morbis

effe quaerendas.

Deinde (anguis lóca periculófa eli-

(i

