KaI600-2631_13
author: Hufeland, Friedrich

3

u

n EE

-

d

-

-N

du x

x aE

Es

L

z

M

*

d

a .

,w.

p

m

3.

us

-

tsl

gl

F

-

a us

i

"-

*

um

£ "w

—ÁÀ

g,

E

^».

sT

L

-

E

L

x*

*

- X

"

g

-

.H

&*w&

g

i

r

DISSERTAÁATIO INAF GE ALIS MEDICA

SISTENS

PATHOLOGIAE ATQVE THERAPIAE

HAEMORRHAGIABVM

ADVMBRATIONEM.

QVAM

AECTORE ACADEMIAE MAGNIFICENTISSIMO

SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO

DOMINO

3

CAROLO AVGVSTO

DVCE SAXONIAE IVLIACI CLIVIAE MONTIVM

ANGARIAE ET GVESTPHALIAE LANDGRAVIO

THVRINGIAE zzr,

g

CONSENSV

GRATIOSI MEDICORVM ORDINIS

PRO GRAADV DOCTORIS

SYMMISQVE IN MEDICINA ET CHIRVRGIA

HONORIBVS

e

IVRIBVS ATQVE PRIVILEGIIS

RITE CON SEQVENDIS

A. D. xvrr. Ivrr cloloccrxxxxvri.

PVBLICE DEFENDIT

FRAIDERICVS

HVFELAND

SAXO - VINARTENSIS

SOCIETATIS MEDICOB VM CORR

SODALIS.

ESPONDENTIVM IENENSIS

E VE

N A^ GE,

T»zis

(iOEpFEsnDTIL

p

Ms

*s

S;mguie

lhuic (j

cifcumg,

lrat, j

N COïpus

lii n

Qïmft;

1 l) Güïüe]

det

» du

i .'uamm Q

ditis, ü

A.

RUT

Ljrde

if [

1.

4 9) Yaj

Sipise

äüxs [

admïmeï.

U o

&

f

,

g

T

POT

d

$. 1.

S

anguis in /&orpone animali fano in vafis fui generis,

huic foli functioni a natura deítinatis ,

continetur et

circumagitur,

quae, etffigura, fitu et ftructura dit-

ferant, in ho

C tamen conveniun

t, ut fola fanguini

per corpus diftribuendo 'inferviant

; ideoque fub com-

muni nomine Juflematis circulationi

B

5 comprebendantur.

$

P

[*]

-Conftat. hoc [yftema tribüs potiffi

mum pártibue:

1) corde, mufculo cav

9, ob eximiam, quam polfi-

det,

irritabilitatem |et aptiffime ordinatam fibrarum

fuarum compagem ad magnam vim exferendam ido:

n€0; 2) arteriis,

canalibus fibris muscularibus prae-

cum . corde cohaerentibus et mufculum. quafi

unum cavum cum illo conftituentibus j

quae fanguine

a corde ipfis tradito irritatac contrahuntur,

eumque

impulfu fuo cum eo, quem a corde ille accepit, iuncto

ultro propellunt atque .per. totum corpus diftribuunt;

3) : venis , canalibus membranaceis et (cavae finem fi

excipias) fibris mufcularibus deftitutis, in quibus fan-

guis. ex arteriis receptus ad cor reducitur. His'etiam

adnumerandi funt. finus fic dicti venof& in'capite,

Num corpora penis cavernoía in fiatu fano fanguinem

À 2

inters

|

i

(

4

T

*

interdum contineant, experimentis. nondum -extrz

eu) ctret,

omne dubium pofitum eft.

ls lumue

a, E

$. 8

lum; que

Quicunque fanguinis ex his vafis, eorundem vel

lii quie n

laefione vel ofiiorum dilatatione folitam excidente

1 maigri f

facta, effluxus aut in externa corporis fuperficie, aut

fun &

in eiusdem cavo quodam contingens Haemorrhagia di-

at necell

citur,

Hinc patct, omnes quoque in telae cellulofae

ius fvílem;

cavernas fanguinis profufiones, quae fub nomine fu-

atodacna

gillationum, petechiarum , ecchymofium , macularum

morrhagm !

fcorbuticarum. comprehendi folent, huc e[fe referendas.

filde diner

l d m

$. 4

V, o

Magna: autem inter -haemorrhagias, ratione lóci

MUEUE

in quo fanguis effunditur, caufarum, a quibus pen-

fetio, n

dent

et effectuum atque fymptomatum, quae pro-

!dio du

ducunt, intercedit differentia.

Cum enim, ut ex

3pfa definitione, quam dedi, elucet, omnis ex qui-

buscunque vaíis fanguiferis fanguinis eflluxus hàe-

ffäque |

morrhagia merito dicatur, et nulla fere corporis pars

* Tüultes

ft, quae non vafis fanguinem ipfi advehentibus gau-

deat, palam. eft , totum corpus noftrum patere hae»

'Jnftltutae

j

anorrhagiis.

Ex. hac partium ,'in quibus fanguis et-

fundi poteft, differentia, ^maghna quoque inter hae-

morrhagias oriatur diverfitas; neceffe eft. " Sunt enim

ucïl]m [eql

lk[ (

! Pract

nonnullae .partes . magis ad' haemórrhágias difpofitde

n

isque faepius obnoxiae, quam reliquae; funt in qui-

busdam haemorrhagiae curatu facillimae, quae iii aliis

h n

fumma medici . arte. modo valdé: difficili aut vix üri-

quam. fansri poffunt, in aliig' partlbus fanguinis pro

L

fufio.levem tantum . morbum producit vel omnf pe-

itQr

riculo

I$ el tb

g

5

W exua

riculo caret, immo interdum falutaris effe poteft; in

aliis fummo . periculo: premitur vel vitae difcrimen

minatur.

Ex eadem caufa maxima etiam fymptoma-

tum; quae haemorrhagias comitantur, prodit diver-

ndem vel

fitas, quae modo in levi tantum incommodo, modo

excidente

in maiori functionum corporis noftri turbatione con-

fücie, aut

fifunt, et fi organa nobiliora et ad vitam con[ervam

yrngia d-

dam neceífaria inde affligantur, interdum gravem to-

; cellüloe

tius fyftematis perturbationem . vel lethalem eventum

nomine t

producunt.

Si ad. caufas refpicimus , videmus, hae-

morrhagias polfe efIe effectum et fymptoma morborum

maculanta

elerendas.

valde diverforum ; nulla enim fere corporis noftri mor-

bofa eft mutatio, quae non caufa haemorrhagiae fieri

queat, Obfervamus haemorrhagias in inflamimatoriis

v J

aeque, ac nervofis et putridis morbis; modo fpaftica

affectio ,

modo vifceris cuiusdam obfítructio, modo

quibüS [

laefio chirurgica pro caufa eft accufanda.

i, u«

$. 5

j5 & Q"i'

ffhuyas d

Itaque haemorrhagiarum notio cum latiffime pa«

teat multosque morbos-vario refpectu inter fe diffe-

ygos P

rentes. .comprehendat, multae ab auctoribus earum

" p

conftitutae funt fpecies atque factae divifiones, etfi

?

yoc i

:

non femper fundamento . fatis firmo fuperftructae,

[ängïllli &

quarum fequentes, tum ob utilitatem, quam praebent

inté

, hàé

unt enim

medico practico, tum quia faepe apud fcriptores ob-

Qpl

viam veniunt, commemerabo:

ytin i

ib

-

Frequentimme oceurrit haemorrhagiarum divi-

ge ia

&o in activas et paffwas. . Ple:

ique auctores intelligunt

j 6U

fub haemorrhagia activa, qua

e Ooritur ab aucta y1i COI-

;11'10'15 y

dis et arteriarum acceleratoqu

e motu fanguinis, atque

o^

dicunt

AS

rículo

.

6

£

[*]

dicunt paffivam, quae debilitati fyftematis circulatio-

xar tor

nis, laxitati vaforum, eorum lacerationi, erofioni

(pus 8

loclibnt,

et difciffioni, vel tenuitati morbofae fanguinis origi-

nem debet.

epuortem

Eodem fundamento nititur haec divifio,

quam illa inflammationum in activas et paffivas , fi-

Ài x

ve fihenicas et afthenicas, quae a nonnullis recepta

[dpicim

eft. . Magna enim; tum quoad caufas, tum quoad

fymptomata, eft conformitas inter haemorrhagias et

lanper ei

inflammationes.

val erofa

Inflammationes aeque ac haemorr-

hagiae pro caufis agnofcunt vel totius corporis fta-

Yüore (ut

tum inflammatorium five auctum robur, vel irritatio-

Áes. haen

nem localem, vel debilitatem ; hinc earum divifio

h2€m0ff]];7£

in inflammationes vere inflammatorias , topicas eta

Ts &dnum

debilitate orientes five putridas, quales in febre pu-

ligium qe

Qusis

irida et nervofa non raro.occurrunt. Uterque mor-

bus hoc commune habet, ut maior affüluxus et con-

tiuni, ori;

geltio fanguinis in partem alfectam eum antecedat,

rhagias p

unde, [Íi vafa fatis refiftunt, inflammatio, fi minus

Virile I)

reliftunt, et fanguini, vel diftenfa ad oftia fua, vel

Ytu, vj

yupta, exitum praebent, haemorrhagia oritur. Hinc

&T lace

obfervantur etiam irg partibus, quae fedes funt hae-

morrhagiarum, plerumque eadem, ac in partibus

ln d

inflammatis, fymptomata.

Fere femper haemorrha-

melius Y

giam antecedit rubor, tumor, calor, titillaio vel

þzemorrh.

dolor partis, ex qua prorumpit, et fanguis in hae-

"f attio f

morrhagiis activis eflluxus faepe crufta fic dicta in-

(.ïïlum D

flammatorià tegitur.

Haemorrhagiae et inllammati-

n M

Ones, quemadmodum easdem caufas, fic et eandem

g

Ut

fere. medendi methodum agnofcunt; quod experien-

de(ï&f Cel]üs

tia fatis confirmatur.

Nam in utroque morbo omnis

fehris Ttu

medela in hoc confiftit, ut vel corpus, fi ftatus inflam-

WWIS,

matorius univerfalis adeft, debilitemus, vel irrita-

MR

maenta

-

£

7

menta topica removeamus , vel.roborantibis iitotum.

Grdhto-

[ enlioni

corpus agentibus,. fi debilitas adeft univerfalis, 'vel

localibus, i partis tantum laxitas caufa eft,

inis otig

,fol-ilcilaï

ec divilit

cmxforæmuf.

b

ffvas, D

Ad vaforum, e quibus fanguis. promanat vitiay

; rengpta

fi refpicimus, obfervamus , ea, fi haemorrbagia oritur,

m quad

femper effe vel ad oftia fna dilatata, vel. dilacerata;

bigis d

vel erofa ab acribus ingeflis, externe applicatis aut

o haemure

ichore (ut faepe fit in. carcinomate).

Hinc 'tres: claf-

)rporis l

fes. haemorrhagiarum autores conftituunt, nempe:

J irrittit

m dirilio

haemorrhagiam per amaflomofim, diaerefin , diabrofim.

His 4dnumerant nonnulli quartam fpeciem: haemor-:

picas &a

rhagiam pev diapedefim, quae fola tansfudatione fan--

. eore p

guinis. pet latera valforum , nulla facta .folutione.con-

nv m

Mihi quidem haec fpecies ad haemor-

tinui, oriatur.

qng &O

rhagias per diaerefin referenda. effe. videtur, quia:-ve-

antfædät;

xiümile non fit, aperturam in denfis vaforum mem-

m

branis, vita adhuc fuperttite,

i [oi, "

feri polIe ,. fine ul.lak

earum laceratione. vel ruptara.

u D

g [unt hie

In febribus interdum in;eo-.iftääïiog in.quo in

MT

j pb

meliuus mutatur , morbus, quod criticum appellant,

hemori

haemorrhagiae oriuntur criticae,

In unaquaque fe-

ii «d

bre actio feu incitatio folidorum.augetur.

Haec, fi.ad.

jin hr

cetum usque. gradum aucta eft, oritur debilitas (in.

lica t

directa Brunonis).. . Hinc relaxatio . oftiorum. vaforum

Hammäïf'

et evacuationes criticae, ut elffectus et figna morbi:

T a

decrefcentis. »Indoles harum evacuationum pendet a

g'(Pe rieu

,febris natura,.organis praecipue affectis, conftitutione

jp orim*

corporis ,. methodo medendi . confenfu parüuma etc.

T

Haemorrhagia &xitica tunc. OUtur , £, in COTPOIH?"S

jnm

im-

(

À 4

quentà

—

D

:

imprimis: plethoricis,

poft factam' relaxationem vafo-

toofas,

rüuni minimorum, -vis cordis

et arteriarum tanta ad-

lus en

hüc. fupereft,

ut in illa xion ferum fólum, fed ipfe

i, f

cruor protrudatur.

Hinc in febre inflammatoria,

Agtitet

cuius character eft aucta vis [yftematis arteriofi, fre-

f du

quenter obfervatur haemorrhagia critica.

Plerumque

Weum trái

Oritur e naribus,

quia membrana pituitaria laxa eft

D (ürpore ;

multisqué | gaudet. vafis fanguiferis , et quia, fi

fimul

|

Vütytem t

adeft inflammatio in pectore,

fanguinis reditus e ca-

i OOnpel

pite inde impeditur.: His o

ppofitae funt haemavvhagiae

lx trity

J

mptomaticae , quae [ymptomata morborum

; in qui-

ln ips,

bus apparent, aut non tollunt,

In-

aut exafperant.

toliuipg :

ter has, quae frequenti(fime Occurrit,

eft haémorvhagia

fic . dicta putrvida,

h wteri ;

quam in morbis cum debilitate'et

Hetent,

morbofa - tenuitate fanguinis coniünctis f

aepe . obfer:

vamus.: Oritur,

quia tenuior fangpis per relaxata va*

Quanti

forum. oftia. facile effluit. Diagnofcitur e morbi, cu-

wüt, .

ius fymptoma eft, natura, debilitate corporis, fignis

a fültidis

colliquationis , augmento debilitatis,' quod producit,

30 Quj

et facultate fanguinis coagulandi plerumque deficiente.

p

UUn, (n

raecipuae huius generis fpecies funt: 1) haemovrhagia

.m ] pmümv

putrvida febrilis , quae in fummo febris putridae gradu

Rl vf

D9n raro contingit et fere femper cum petechiis fimul

incedit;

Ua f

2) haemorrhagia ; fcorbutica , fymptoma fcor-

buti,

maximam . partem:ex gingivis prorumpens, | 5)-

Ütm [

morbus snaculofus. haemorrhagicus , qui fpecies videtur

! g, e

elTe fcorbuti, et fola celeritate, qua oritur, ab eo eífe:

diverfus,

Tidungy "

i

h haemonk

5

Dividunt alii haemorrhagias- $n naturoles, i. e,-

Plv .

quae ad naturam hominis pertimednt, et etiam' in

Fs

fiatu. faniffimo oriuntur,

I

atque inkflïion naturales five

mor-

Mnti t

z

9

t valo-

morbofas.

.Adfillas fola - menítrua referenda funt.

inh d-

Vterüs-enim in corpore muliebri ad id deftinatus eft,

[ed ipe

it;, *factaacänceptione., foetum contineat eique tradat

nàtorià,

fanguinem ad nutritionem ipfi neceffarium , ad quem

i, fre

finem durante. graviditate inagna'copia fanguinis in

imque

uterum tranfit,

Haec ne nimis magnam et noxiam

a et

iu corpore/matris caufent mutationem, iam extra gra-

b ml

viditatem maior fanguinis copia utero adducitur, un-

50

de congeflio et plethora localis huius partis oritur.

nftagit

Haec irritatione varia fymptomata, tum in his.parti-

in qui

bus ipfis, tum in.aliis per confenfum excitat, ..quae

| d

molimina:menftruorum |vocantur et difparent, $i

rinia

váfa uteri aperiuntur et fanguini congello exitum

pue t

praebent,

I

: oofet

yala Y*

Quantitatis fanguinis effufi et vehementiae, qua

j (l

proRuit, ratione habita, dividuntur haemorrhagiae

*

in flillicidiwn- et : profluviwm fanguimis. S$fanguis mi-

ügnis

nori copia, fine impetu profunditur, dicitur fiillici-

ylcil,

1entt.

dium, Íi-nimia copia, celeritate vehemente prorum-

Ad füllicidium maximam

g

pit, profluvium vocatur.

gradu

partem . referri. poffunt ecchymofes , petechiae et ma-

culae fcorbuticae.

; il

j fntr.

. Cum fanguis in internis corporis cavis aeque ac

, $

in externa eius fuperficie effundi poffit, merito di-

jetut

) dit

viduntur haemorrhagiae in inteymas et externas. Cum

in haemorrbagiis internis figno praecipuo diagnoftico,

profluvio nempe fanguinis deftituamur,. in alia fym-

ptomata attendere debemus;,ad diiundicandum morbum,

i^

quae funt vel fymptomata omni haemorrhagiae vehe-

u

menti

communia ,

ut. pallor

Cutis ,

frigus ex-

,J

À

J

&

tremi-

a

m

19

u -

iremitatum, pulfus debilis, variabilis, '1ntermittens,

i ole d

anxietas, fudor frigidus, deliquium animi, vel fym-

fuit im

ptomata fpecialia a vifceribus, quae fanguine effulo

vires j |

affliguntur, pendentia, nempe in capite ftupor; pa-

Ter dlen,

ralyfis, ;convulfiones, deliria, vomitus,. apoplexia;

Prpcl

in pectore refpiratio impedita, fuífocátio, cordis

tque e

palpitatio ; in abdomine fluctuatio; in tubo inteftina-

ln Petmw

li excretio fanguinis per vomitum aut alvum.

fis futs

iltertas |

Denique haemorrhagiarum notatu digna eft di-

ttnfervan

vifio in haemorrhagiam [pontaneam et chiruvgicam. Spon-

que qu

tanea appellatur, quae oritur a cau(is internis, chi-

fub.. ln ;

rurgica,: quae contingit, fi vafa fanguifera vi exter-

tü6s qu

na laeduntur

et remediis externis, quae ars, chirur-

fit, Q

gica praebet, fanatur.

LE 3)131

$. 6.

Mib

Inter omnes haemorrhagiarum divifiones, ea, quae

Du, lüe f

a caulis defumitur, utiliffima maximique momenti

fl (

eft, cam omnis ars medica in tollendis caufis morbo-

lum

rüm verfetur, earumque notiüa 1n omnt morbo pri-

BEU

mum fit, in quod medicus rationalis attendere debeat

te PQ[[U

Ut autem haemorrhagias fecundum caufas rite diftin-

YCenfean

guere poíffimus, prius diligenti harum mdaaanone

opus elfe videtur.

Qäxl

W

$. 7

h]

Gl

Sanguis a corde mufculo validiffimo, omni mo-

dd'eqültm

mento magna vi propulfus non poteft non ingenti im-

R, f

petu, qui in arteriis earum contractlone, in venis motu

musculorum adiacentium augetur, in vafa fanguifera

"i od

Jmum

deferri in eorumdemque o[txa ac latera impelli. llla

facile

àdly

ICOC(

9g

-ä

11

»

rtleng,

facile dilataret, haec dirumperet, nifi vafa vi quadam

jvà -

huie impetui refifterent.

Hinc elucet, femper duas

ne ekulo

vires in fanguinem, dum per corpus movetur, age-

por; p

re; altera, qua per vafa a corde verfus fines eorum

;oplexia;

propelliÀtur; altera, qua vafa fanguini refiftunt ean-

!

cordis

demque e receptaculis a natura fibi deftinatis emanare

tellina-

non permittunt.

Ut autem hic finis, fanguinem in

h

vafis fuis coécere, rite confequatur, harum virium

integritas et aequilibrium adeffe debet, quae quamdiu

Q e& d'l'

confervantur, haemorrhagiam oriri, fieri non poteft.

y. 9

Ttaque quaecunque haemorrhagia pro caufa proxima

li, Ch.;-

fublatum àequilibrium inter vires, quae propellunt,

r extere

et vires, quae in vafis f'uis contiuent fanguinem, agno.

, C

fCit'.

Oritur haemorrhagia, 1) fi vis propellens lan-

b

guinem nimia eft ratione vis refiftentis vaforum, ita

ut illa hanc faperet, 2) fi refiftentia valorum nimis

imminuitur ratione vis, quae fanguinem protrudit,

8 Qläe

Duae hae fyftematis circulationis morbofae mutationes

fi certum adfecutae fuerint gradum , femper produ-

f m]ï f)O'

cent haemorrhagiam, Ad eas nunc caufas, quae du.

nOIhO p

arum illarum virium integritatem et aequilibrium tol-

lere poffunt, animum advertemus.

Quas antequam

|

r

j dl

recenfeamus, accuratiore definitione' ac difquifitione

virium illarum opus effe videtur.

Voce vis fi utimus

,dgaallüua

in explicandis phaenomenis maturae, nil aliud fub

— —

ea intelligimus, mniü caufam, vel fummam omnium

caufarum , quibus phaenomenon quoddam exiftentiam

m

adfequitur, et plerumque ad hance vocem confugi-

mus, fi caufae illae ipfae nobis adhnc latent. Sic vis

ii

vitalis eft coniunctio omnium caufarum , tum iuter-

fis moid

en

nárum, tum externarum, maximam partem mnobis

g

: J

adhucoccultarum , quarum elfedius eft phaenomenon

g

vitag.

fl

x

—

e

4

z

vitae. Eodem modo ad propellendum fanguinem, nec

diry

non ad continendum ipfum in vafis, variae .contribu-

tem

unt.caufae, quas coniunctas antea fub wocibus vis pro-

pellens fanguinem. et. vis refiftens vaforum compre-

l]i

hendimus.

at

Caufae in ftatu fano fanguinem per vafa

promoventes fünt: vis cordis, contractio arteriarum,

quit

Tum

refpiratio, motus mufculorum; caufa refftentiae va-

forum quaerenda tum in firmitate ac denfitate mem-

mu

branarum ,. quibus. conftant, tum in facultate, qua

imprimis arteriae gaudent, fanguine in ipfis contento

1

irritatae fefe contrahendi et lumen fuum imminuendi;

quo fit, ut non folum vi,. qua fanguis, ut omne flui-

!

i

dum. in..canali contentum, in latera vaforum premit,

hi

obftaculum ponatur et vi oppofita reagatur, fed oftia

Y

aperta quoque vaforum, ne nimis dilatentur et fan-

guini.cum impetu propulfo in eademque inenunti exi-

tuin praebeant, impediatur.

Y

li

$. 8

Q

Expofitis fic legibus, fecundum quas per vafa

promovetur et in ipfis continetur fanguis, patet, om-

nes . haemorrhagiarum caufas eas producere. vel augen-

do contractionem cordis et arteriarum , motum mu-

fcularem et refpirationem, vel imminuendo firmita-

iem et contractilitatem vaforum, vel efficiendo . in

iis folutioném coutinui, INunc recenfebo caufas, quas

haemorrhagias producere, experientia docet, et quem-

admodum hoc fiat, oftendam.

Quarum has clalfes

conttituendas eífe, cenfeo ;

L) Caufae augentes impetüm fanguinis ita, ut refi-

ftentia vaforum. fuperetur, eorumque vel latera

dirum-

-

15

g, nec

dirumpantur, vel oftia ita dilatentur; ut fangui-

W

nem eflluere permittant,

vis p

*

À) Omnia, quae motum. fanguinis.in toto fyfte-

ympre

er vafa

mate. circulationis augent

Augetur motus fan-

guinis, vel aucta contractione cordis et arteria-

Tarum,

u Yà

rum , ; el mechanico. modo refpiratione et motu

musculan auctis.

« men

*

lt g

Qnten

1) Áucta contractio. cordis et arteriarum, . Pen-

det actio harum partium , ut omnium muscu-

inuendi,

lorum,.tum ab 1rr1Lab111tate, quae ipfíis inelt,

ne fl

tum a ftimulis. in eas agentibus.

Quo irrita-

Pïemlts

bxhor ePc musculus, vel quo maior eft vis fti-

oua

muh in eum agentis, eo validior eft eius actio.

r

Sic etiam cordis et arteriarum actio augebitur

u &

vel aucta eorum 1rntabxhtate vel augmento irri-

tamentüi caufa afficientis.

Hinc merito inter

caufas haemorrhagiarum xeferri poteft

Per W[

a) aucta irritabilitas cordis et : arteriarum. In-

, 00

de exphcandum, quod i, qu1 irritabilitate

]augeü

mmm laborant magls ad haemorrhaglas di-

j m

fpoün fint, quam alii.. Hinc i iuniores, foe-

f

mmae et deblhores facxhus in, haemorrha-

d !

giás mmdunt, quam adulu, viri et robufti.

, qüBS

b) hritamenta in totum fyfteria circulationis

quem

agentia, quibus augetur cordis et arteriarum

lcmeö

contractio, et fanguis in partes' praefertim

debiliores vehementius impellitur, in qui-

j

bus inde congeftio et, fi vafa minus, quam

| u

par eft, refiftunt, fanguinis proflüvium oritur.

&)

fíru

w

:

14

&) Sanguinis, naturalis fyftematis arteriafi

fiüimuli, abundantüia five plethora.

Raro

autem et vix unquam haec per fe hae-

morrhagidm 'producit, nifi.fimul accedat

localis partis cuiusdam debilitas, Sanguis

enim cum vi àequabili omnia vafa irritet,

—eorum aucta contractione fimul refiftenti-

am,qua agunt contra fanguinis impu fum,

auget et fic haemorrhagias oriri impedit.

Qnui fanguine abundant, fimul autem ro-

bufto corpore praediti funt, raxó patiun-

&ur haemorrhagias, facillime autem ple-

thorici, qui fimul folidorum debilitate ct

" laxitate laborant.

Hinc débiliores et ex-

fangues faepius menftruis nimiis obnoxiae,

quam robu[tae etü fanguine abundantes

foemine.

Videmuüs, prae aliis haemor-

5

xhagiis fubiectos effe, qui cibis ac potu-

1

^Jentis bene' nutientibus copiofe fruentes

digeflione bona praediti, fimul a motu et

labore abfüinentis defidiofam et quietam

in luxu agunt vitam vel locali partis cu-

iusdam laxitate laborant.

Hinc etiam ad

'haemo'rrhqgiag proni, qui temperamento

fanguineo gaudert, in quo femper cum

abundantia *faïn'gginis laxior corporis tex-

Jf

tiura iuncta efít,

(x(me

EE .Motue nimius corporis , veheinens cur-

J

, fus,

equitatio, faltatio, labor.

Auget

d

*nim incitationem, in toto-corpore et fta-

il

tum . inHammgtorium producit, Aucta to-

E

tius

E.

p

15

iaterig/

tius corporis incitatione, augetur euam in

n, o

fyfiemate circulationis ,

et fanguis malori

fe hat

vehementia et: celentate propelhtur per

] accedi

canales fuos,

Singus

i[a irritet,

y) Febres,. in quibus magna vi circumagi«

vefiflent:

tur fanguis, impriris inflammatoria,

xmpu [

$) Alffectiones animi vehementes tales,

r impetà

quae augcnt actiionem et funcuones COr-

utetm 10

poris, ut ira, gaudium

Yü pz ]un

ifen p

£) Calor auctus.

Calor irritat, hinc aucta

ilitate et

àcüio cordis et vaforum et accderatus mo-

& u U

tus fanguims per va[a.

; Opnoxudt

bandantt

€) Ingefta irritartia ^ et 'cálida, - riatrimen-

aemor-

ta et medicamenta aromatica, fpirituofa,

x QOW

imprimis quae fpecifice in partes agunt;

; raentes

quae fedes haemorrhagiatum elffe'poffunt,

3 Tn0U [

ut Myrrha, Aloe; Crocus in üterum et

vafa

j queam

haemorrhoidalia,

Cantharides

in

vaía renalia.

Huc pertinet imprimis aer

paï tjg OU

fixus, quem prae aliis haemorrliagias fa-

emmöüfo

cile excitare, experientia docet.

We[ cam.

2) Functiones, quae mechanico modg. circula-

PGUS tex

tionem fanguinis accelerant

auctae,

3) Re[pn-atlo aere nimis tenui, vel loqneu-

o5 0U

do dm et clamando, cantando vel flando

]

Auüet

aucta.

Cum aucta enim refpnan(me fempu

acceleratus fanguinis motus coniunctus eft,

Aacm [

b?

[ui

A6

Q'

b) Motus. mufculorum vehemens.

Praeter

€ea, quae iam' de eo commemoravi , auget

crculationem quoque o modo, ut fangui-

!

nis per venas circuitum et fic eius reditum

ad eos acceleret.

$

i

Huc

u

B) Quae impetuüm fanguinis topice augent,

i

pert inent Oomnia,

.quae congeftionem verfus par-

tem ahquam producere polïunt, nempe.

1) lIrritamenta localia, quia irritatio attrahit.

j

Omnia. enim, irritamenta actiopem augent in

h:

parte nmtablh, et eo magls, quo irritabilior

eft pars illa.

Artenae malorem irritabilitatis

gradum pofüdent quam venae, hinc irritatae

eliam |citius, et' maiori qüantitate. fanguinem

parti - alicui adducunt,. quam. venae reducere

poffunt.

Inde;..fi.vafa fatis refiftunt, inflam-

ma!io; fi.minus refiftunt, haemorrhagia ori-

tur.

Saepe :'haemorrhagiae ab his caufis pro-

ductae ;videntur eíle morbofa fecretio partis.

Quemadmodum erim a ftimulis localibus aliae

fecretionés .morbofae producuntur, ut in ure-

thra.et raembrana pituitaria mucus vel materia

puriformis, in hepate fecretio perverfa bilis;

fic etiam fanguinem nonnunquam ex hac cau

Ea ratione in pul-

B/

fa excernere polfunt váfa

monum infHammatione mitiori imnateria punfor-

mis, in vehementiori fanguis fecernitur atque

Haec irritamenta localia

per fputa eii&itur.

poffunt effe:

) in

um

-

17

Trieter

3) in loco ipfo, in quo haemorrhagia oritur

, quget

(idiopathica). Sicoritur ab ingeftis ftimulanti-

ut [angui

bus, mmedicamentis drafticis, vermibus, in

; redituma

dyfenteria, vel a clysmatibus nimis irritan-

tibus alvus cruenta, a nimio coitu haemor-

Thagia uteri, a nutrimentis vel medlcämen-

nt, Huc

tis irritantibus vomitus cruentus, ab equi-

verios nar

tatione vehemente et diuturna in corporibue

!T

dlfpoütls Huxus haemorrhoidalis,

b) in locis a parte affecta remotis, Hic agunt

) à mhll

wzent i

per confenfum et producunt haemorrhagias

vitabiliot

mxhüm

&). in partibus, inter quas et locum irri-

o raue

tatum per nervos confenfus intereft natu-

famguinem

ralis, magna enim in vafa fanguifera vis

eit nervorum, quod. imprimis rubore vel

; reducere

inflant

palore cütis a pathématibus animi caufa-

13g13 or

to demonfítratur. Frequens fymptoma elft

aufis p'?

in. febribus galiricis epiftaxis

qnia per

ajo p

nervum Vidianum nervus intercoftalis cum

nafalibus cohaeret

|

Eodem modo haemor-

jibis gt

i um

rhnagia mnarium Oritur a Yvermibus et ob

v

Éructionibus vifcerum abdoóminalium.

rerf3 mha,

) in partibus debilitate et irzitabilitate mor-

1 h;(*, Cdü

-—

bofá - fáborantibus.

-

Saepe enim videmus,

ET

fimulum in partes per confenfum agere,

i Pufl

quae cum parte idiopathica affecta multo

locaha

Ininus mnervis iunctae funt

quam aliae,

r

in quibus nullum morbofum confenfum

obfervamus.

Hic in initabilitate nimis

I)

aucta

/m

18

:

ilarum caufía

confenfus

aucta partx um

Hac ratione in hominibus

qu aerenda eft

pulmombus debilibus praechhs ab omni-

bus fere irritamentis haemoptifis oritur

[/

X

2) Obftacula circulationi pofita. Huc referen-

ib

da, quaecunque refluxum. fanguinis ex parte

T

"

quadam per venas impediunt, unde non folum

:

in parte alfecta oritur cougeftio fanguinis, fed

cor

etiam

obfaculo hoc crculationi pofito

irritatur et frequentiore contractione accelerat

fanguinis motum.

Haec obftacula polffunt elfe :

li

a) Conformationes corporis malae, vel con-

p

genitae, vel acqunfxtae. Hinc explicandum,

V

quod fpinae dorfi incurvatio vel thoracis

nimia anguftia ad haemoptifin difponat, quia

inde !

iberior fanguinis fluxus per pulmones

z) Cluge

impediatur

Hinc ii, qui habitu praediti

xäWhOn

funt fic dicto apoplectico, ob difficiliorem

Ioh« IU

fanguinis e capite per venas iugulares redi-

tum facile in haeniorrhagiam cerebri et apo-

1

plexiam incidunt.

Qen

b) Tumores et obdurationes glandularum

len

venas cempnmentes.

Vulgan[l'ima eft ob-

Tà

]"m

fervatio, quod ii, qui obítructione vel in-

tumefícentia vifcerum abdominis laborant,

u

W

haemorrhoidarii fint, quia facillime per quod-

H

Pïq

cunque obftaculum fanguinis curfus per ra-

Émos venae portarum valvulls carentes 1mpe-

lg

diatur,

Eodem.modo a tuberculis in pul

üt

monibus haemoptifis faepe oritur.

hu«

Qu

c)

:

19

OB[CIALUS

c) Spasmi, quibus motus fanguinis per vafa

mlblls

inaequalis redditur

Si enim partes quaé-

ib Onni

dam contractióne fpasmodica ita angnuflantur

oritüt,

eafrumque vafa comprimuntur

ut impervia

1

redantur fanguini

tunc

i

referen-

ic alia loca petit

ibique accumulatus e. vafis relaxaiis vel di.

ex parte

ruptis effluit

folom

Excitantür hi fpasmi praeci-

pue in corporibus nimis fenfibilibus óm-

inid, fid

nibus

irritamentis

in partes fenfiles aut

]i pol (o

quae magnum . habent confenfum agentibus,

acctlont

unt ele

Sic animi affectus trifies, vel ii, qui fpa-

fmum. periphericum caufant,

ut terrof, (ic

| cot

potus frigidus, balnea frigida, vel quaecun.

candolty

que alia repentina corporis refrigeratio hae-

| boraus

morrhagia8 producere po[ffunt.

(

OHJfrqu

UPU EM

u I mOHED

IT) Cauf2e imminuentes refiftentiam vaforum, vel

relaxatione vel mechanica diftenfione oftiorum, vet

?(uedm

folutionem continui in illis prodücendo.

baliortm

P

|ores 1et

b & p

1) Debilitas totius fyftematis circülationi

Huc

perüunent omnia quae imbecillitatem univerfa-

lem corpori inducere poffant:

Congenita tene-

dub

ra corporis flructuta, haemorrhagiae antece-

dentes vel aliae nimiae excretiones,

defectus

] vei

vitae

nutnmentorum, puerper:a frequenua

&abomnfy

genus delicatius et quietius, labor nimius,

Praeterea huic claffi aduumeranda videntur ve-

yet qlwd-

Pcf ra

nena quaedam nmarcóticà, quae praeter debili-

g imp*

tatem lyftematis nervofi indeque orientem to-

j Pul

tius corporis

imbecillitatem ,

quam

rodu:.

cunt, fortaffe peculiarem quoque vim habent,

()

ha

fangma

w

unde eius

faagninem tenuiorem reddendi ,

eflluxus e vafis facilitatur.

2) Debilitas .partium Éingularium,

| Haec po-

teft effe :

a) congenita.

Hinc faepe partium fingulari-

)

um ad haemorrhagias difpofitio oritur. — Hac

T

ratione 'explicandae haemorrhagiae haeredi-

tariae.

Vüulgaris eft obfervatio, haemopti-

fin

haeémorrhoides ex haereditate oriri, [fi

nempe vafa pulmonum aut haemorrhoidalia

nativa et congenita laborant debilitate,

b) Acquifita, vel relaxatione, vel nimia irri-

tationé partis cuiusdam.

Relaxantur partes

vel calore magis, quam par eft, ipfis appli-

cato, vel nimia earum diftenfione, vel fubi-

ta liberatione a pondere aut preffione, cui diu-

turno ufíu adfíuetae evant.

Haemorrhoidum

Y

frequens caufa eft abufus clysmatum emol-

lientium.

Eo modo explicandae haemor-

rhagiae, quae interdum oriuntur, fi pus ex

abfceffu magno, vel aqua ex abdomine ni-

mis cito evacuatur, vel fi fubito ex aére den-

90

Bpre in tenuiorem tranfimus.

là te

Vulnera val'onim.

Solutio continui in va-

hï*fïm(

fis effici poteft.

'lum

a) per erofionem

di,.

dere

«&) ingeftis 'a'cribus,. imprimis venenis, quae

d

internam tubi inteftinalis fuperficiem ar-

xodunt

[l

&

li

at

[

GL"

-

1

il e

B) ichore, praecipue cancrofo.

Hinc in

hoc malo tam frequentes funt haemor-

Haet v

rhagiae, quae interdum fubito triftem mi-

ferorum aegrotorum vitam terminant,

ingulari-

b) per dilacerationem vel difcifionem vafo-

rum , quae oriri poteft

w, Hac

» Dneredi

&) nifu. Obfervatum eft, tuífin vehemen-

haemopl^

tem ac fternutationem haemorrhagias pro-

TU

A

duxiffe, et a nifu fortiori in partu vomi-

rhoidal

tum cruentum caufatum effe,

1t6,

É) concusfione vehemente.corporis. -Hae-

ia -

moptilin a verberibus in tergus oriri, fre-

m ?artei

quens eft obfervatio.

Eundem effectum

iplssp

producunt conculfiones. vehementes vel

: 1"6! [llbi'

lapfus in terram

y) infirumentis acutis,

yrboicon

His adnumerandi

um n

ä

quoque funt calculi acutis praediti fpicu-

e haemOï'

lLs in renibus vel vefica urinaria haerentes,

quae non raro mictus cruenti caufa elfe

j [ p D

folent.

d i

TA

4) Obftacula, quae mechanice diducuntet aper-

ta tenent vaforum oftia.

Ex hac caufa oritur

haemorrhagia uteri, fi placenta ex parte tan-

u "

tum ab interna uteri faperficie feparata impe-

CR EL

dit, quo minus ille fefe contrahexe et fic clau-

dere poífit vaforum oftia aperta.

Eodem nmo-

do Oritur interdum haemorrhagia difficulter

ojb

quae

fiftenda e vafis femidifciffis, quorum contractio

den ?'

fic impeditur.

g]

b$

5. 9.

w

T

e

$. g.

n

Ex hoc caufarum recenfu exþ!ican'da fingularis

m

partium quarundam ad haemorrhagias difpofitio. Om-

[i

nés partes ad haemorrhagias pronaé hoc habent com-

mune, ut vel multa contineant vafa eaque in fuper-

)1

ficie magis ferpentia, vel laxioris fint ftructurae,. vel

m

ob Ht(um fuum, functionem et confenfum cum aliís

1.

paftibus caufis haemorrhagiarum occafionalibus magis

po

fint expofitae.

fer

Hinc plerumque haemorrhagiis hag

partes obnoxiae:

4

qu

igi

1) Membrana pituitarja narium.

Laxa eít et

lex

multis vafis fanguiferis tenui membrana obte-

PU

ctis gaudet.

Qpinto pare nervorum cum toto

In iunioribus

Y

fyftemate nervorum cohaeret.

epiftaxis ideo tam frequens eft, quia in hac

aetate impulfus fanguinis verfus caput maior

vu]

eft, quam in adultis.

fang

Qul

9) Pulmones.

Tota niaffa fanguinis femper

o

per eos tranfit; ftruciura eorum eft laxa; faci-

Yan

le iniectiones in arterjam bronchialem tran-

IG

feunt in cellulas puimonum. fefpiratio cum

Tà

tam facile turbetur ac inaequalis reddatux, fae-

I

pe liberiori curfu fanguinis per eos obftaculum

Ind

ponitur.

Huic accedit cordis vicinitas, cuius

impetui laxi pulmones facile cedunt.

m

5) Ventriculus. Mb'tas habet 3rterias et venas.

]()x

Praetcrea lien, vifens inter omnes maximam

le

quantitatem fanguinis continens cum ventriculi

(

