forceps; nullis deterretur obicibus." Uncta manus demittitur

in vulvam , fieri quantum poreft, ad fitum infantis & nteri

explo-

$) LEVRETUS loquitur de manutriis ligneis ro—tunäis &c. an extite-

runt unquam? hoc credere non poffum, quoniam junctioni coeh-

dearium, verfus bafim nonm fatis incurvatorum primis temporibus

offeciffent. Saltem ejusmodi manubriorum iconem nullibi reperi,

:&) Vide differt, 1] JaNKiI citatam, & tabulam verfus finem,

f2 49 i

»expïomnäuä: jamjam calefiunt cochlearía , & oleo quodam

inunguntur: alterum porro, mediantibus, f1 libeat, digitis

deducitur in uterum, qua parte majus eft obflaculum , fi

Fnigpi10 fides 4); aut qua parte minus eft, juxta LEv RE-

TUM £); atque leni motu & quafi ferrando in latus oppofi-

tum transponitur. Ín eodem loco ubi primum cochlear, ibi

fecundum fupra tenelluH caput-leni lapfu inferitur: jungun-

tur brachia; blandus & mollis motus eis applicatur huc illuc

directus; & levibus tandem motitationibus verfus inferiora

brevi degravatur qui moriturus erat infans, absque ullo ma-

tris detrimento, & e clauftris eruitur.

Optime, fi vere doctor: fed qux deprzdicas miraculis

antequam fidem adhibeam, liceat mihi unam auribus quz.-

ftiunculam infufurrare: quare inftrumentum in. perficiendis

partubus laboriofis adeo abfolutum , ut ipfi extrema, juxta

te, manus accefferit; poít tot tamen & tantas quas ubique

regnorum [füubiit mutationes, novas fubeat adhucdum,

&I

novas usque & usque requirat? qui fuam in omni cafu for-

cipem incurvam collaudat LgvRETUS, alibi multas artis opes

extolit; quafi viribus alicubi forceps fua deficeret c). Qui

Jun&uram axi mobili prxditam pro recta forcipe extudit,

hanc denegavitincurva, quaíi vero, ut fupponit falfo, cur-

vitas omnibus dotibus ab axis mobilitate oriundis fupplere

poffet-

Qui-eandem ommibus aliis cum fecuritate, " tum fa-

cilitate praítabilem afleverat, Smellianam incufando forci-

pem; illius nihilominus commiffuram cazteris anteponendam

confirmat ; quafi omnem, ut modo contendebat, moleftiam

€urvitas non auferret d). " Qui virtutem in omni labore nulli

Smelliana tamen uti

inferiorem attribuit incurvse :forcipi;v

G

&) Ita FRiES diíf. citata p. 30. C. 1.

b) LEVRET accouch. labor. p. 102,

£) Suite des accouch. labor. p. 316.

4) lbid, quot in una pagina videbis

Alicendis contradicunt?

que gnf;ea dicdüis, que poftea

-

C :o $

à

coadus efít ) ; ut non vincendum, propriis viribus obicem

Smellianis viribus expugnaret.

Labat ergo fzpe utraque for-

ceps: Anglicam vellicat dictis LEvngTUs, & factis compro-

Dum

bat. Gallicam extollit fcriptis, & operibus incufat.

ambabus. perfectior excudatur ;. dum facta LEve xrr LgvRETI

fcriptis. confonent;

quid pronum magis quam refpucre u-

tramque quatenus.imperfectam ;. & Bexilem. in. omni. caífu.ma-

num. adhibere ?

Liceat rurfus aliquid novi a te cum bona venia expofcere ::

quareinftrumentum , quod habetur ultimum obftetricantibus:

in necelfitate fumma auxiliuni, tamen intutum adeo fit atque

injucundum? primum i applicando... Debet.enim illud con-

tra. prxcepta famo(is. adoptata' chirurgis & artis ipfius funda-

menta. applicari f/):: debet juxta exceptiones probatas fapien-

tibus ,. ajunt ,. & fagacitlimis: excolendas 7) ,. ideft. cx:co.more

in cxcam cavitatem: intromitti : debet: confümmata: in ipfo

utendo: maniw pertractari:: fed quot.fünt? quot dantur em-

bryulcis.occafiones. manum iix. exercitio. ejus. confummandi ?

quot- homicidia: antequanr. unicuique: manus: confummetur ?

debet,. ut exemplum: proponam , ea parte inferi, qua facilior

eft aditus: eo tenipore quo: uterioftium quafi.evanefcens uni-

cunr cun vagina: canalenr hiatumque conftituit 7): fed adíit

uteri obliquitas;. ea parte tunc: temporis inferetur, qua. cra-

füm: uteri: orificiunr nondum deletum: eft ;; aut quod. idem

eft ,. qua parte: vulnera: matti mortifera certo: diftribuentur.

Poítea zz dirigendo. Debet cochlear, incurvum licct, ab:

intromiffionis: loco. in. adverfam: partem: deduci,. per partes:

vix xom femper inflammatas; cruore nom refluo turgidas;.

aliquando- gangrena. brevi depafcendas, & putridis jnmjam':.

m

e) Tbid.

in omni cafü SMEXELIUS ad i'ntrodu.i-

f) MAURICEAU p: 368: €:33-

cendam forcipem manibus utitur, Vide T r. p.274. ad; 304.

£) LEvRET: fiüte des: accouch..lab. pi 171.

/) LEvRET; acceuch. labi p. r11, not; a; cuta

ffentitur: Celeb..

BOEHMER, in obferv, de Sarcom. Q, 15;.

N

G FT

r

^

L

"

K

irroratas humoribus: debet eo deduci, quamvis incurvunt;

motu ferris proprios hoc ett, ut ferra fefe revera gefturum i),

MWIST

Dein iu compri

HZLCII

do.. Doquod uteri cervicem nutquam com-

primat: quod ipfiusoram fub imprudenti manu contra capitis

offa nunquam elidat: quod eam elidendo, per vim non ex-

trahat:an caput ab a

oo

ecere facri ad fori

iicem pubis incunea-

tum per parietalia comprimendo , ita minuet longitudinalem

ejus diametrum., ut ipfi exitus pateat £) ? an caput iufantis

multum :debilitati prehendendo , noverit obítetricans jultum

compreílionis gradum, 'qui vitam a miorte difterminat? -an

craffum nimis caput & torofum cogendo, :contufiones non

excitaverit.diuturnas 7) ; aut fummo ccumtenelluli periculo

vel oriundis exinde cerebri ámorbis 37) fanpuinem e naribus

non exprefferit? fi.res rem ipfa non loqueretur , atquc exem-

plis indigerem ; teítem hic appellare poffem puellu'um quem

vidi, forcipibus extractum, qui nigram adhuc, quum cum

viderim , infyncipitesquamvisminimo , fugillationemcum tri-

ftilima & languente vita reportavit: quid fet igitur in craffis

practernaturam capitibus ? damnamus obítetrices, quzc deforma-

G fz

i) LEVRET accouclt. dab. p. 102.etiam juite des .. .. p. r72. hec

funt ejus werba . . , «en a itransportant comme en fciant .au :cóté

oppofe.

£) Sit.caput incuneatum , quemadmodum illud fuppono: áintromit-

tetut a luateribus lfchiorum forceps. 4An tunc temporis compri-

mendo, eamdem -diametrum longitudinalem minuet? :quemad-

modum contendit Celeb. (CRANTZ., opere citàto; C, 39. p' 40.

nequaquam: ideo avellet.capüt, quia longitudinalem ejus diame-

trum in magnam pelvis diametrum declinabit.

Sedeadem manus

robufíta poterit.

1) Hoc dolem per fepe forcipis patroni: atque fomenta cum vino

adhibenda tum fuadent, Vide SMELLIE T. r. p. 277. . . &2 elles

ble[fent moins la téte qu'en tout autre fens.

Si minus; ergo

femper contundunt, quovis modo applicentut.

formidat multum

m? Propter compreffionis pericula forcipis ufum re

Illuftriff. SWIETENIUs :' Vide Comment. T. 4- p. 485..-

w o

tam in exitu capitis molem prementibus digitis flectunt inme-

liorem atque emendant:' & dictiscarpimus.& Ícriptis populos;

qui vix transpreffis [per vulvam infantibus. caput molli manu:

pinfendo, adfuz gentis morem.& fignram conformant : & nos.

acerrimi aliorüm. ARISTARCH:£, jamjam illud in vulv& ferris.

conterendo duriílimis applanamus. & contundimus! tandem:

in ex£rüfendo. Polunt in uteri marginibus aut in. vagina:

latitare polipi: poteft vulva fanguine irriguo-turgida ,. inzc-

qualibus ad interanea colliculis.elevari: pote(t infantis caput;

jam craffum.nimis, per diametrum: tamen minimam adhuc:

comprimis & inter flaccidas, dum decidit ,. partes diamoeter

maximaelongari: qua tum imminet matri jucunditàs, dum.

forceps polypofa füb extractione tubera corradet?

dum.

vulvz monticulos. fene(tris. implicitos corrumpet!. dum in-.

gens. caput. ferreo- jun&um volumini per angultias itineris.

nonnifi lentis flexibus morigeras fubito & fine mora convel..

lct'! atque perruptis PERINXI propugnaculis anum cum va-

gina fociabit' teitem. hujus rei appellabo, [i velis, preter

€atteros 5 Puzozium .0),. virum ut nitidum indcriptis ,. ita:

án enarrandis infortuniis fincerum ,. qui potentis Galliarum.

matrome fiduciam amifit, quoniam. ipfa forcipis.fubfidio py

PeRINJXUM deperdiderat,

Quis in eadem pericula fe conji-

eiet,. fi prudens fit embryulcus?. quis terribilem. famz aleam:

m) Vide ipfum. SwzLE. T. s. rec. 23. obf; 4. 9: . Geleb BokeHMi-

RUS l. jam.cit. omnem lafionem g

enitalibus inductam in culpam.

medentis,. non. vero. inftrumenti. r

efundit.

Ád parem pro medi-

cina affertionem re(pondet civis Genevenfis in

libro fuo cui titulus,,

Aemile ,, que la medecine vienne donc Jfans

le medecin;?

Non:

omnis in eo tractando manus poteft effe confummata.

Sed. manus:

in partubus, licet non.laboriofis,, exe

&

4*

citata ,. nunquam in laborios

fis fimilia patrabit,

e) Puzos C. 12. Art. 3. p 13 .. r33,

) Puzos. etiam. forcipe. utebatur, fiquidem: unam ipfe ad' nutunr

uum perfecerat:.cujus mentionem vide. apud Vo1G T

, in differt,

de capite infantis. &2 c,. Gieffe" 1743.

Porro predictas PERINEI

cerattones forcipibus deberi cum fumma

probabilitate contendit:

ELIS. NIHEL, traité fur lcs qccouch..p. j

69

( s

cum forcipe tentare voluerit, & in(idiofis fefe credcre.lucti-

bus; autnon maluerit potius ,. abjecto fux ratis infido remo,

:fïacurum falutis portum. fortiter occupare 9)?

Fas.fit unum. & ultimum antea didtis quxfitum addere,

doctor optime: quare laudatum bonis omnibus, neque lau-

dandum juxta. vos omnes. fatis. in. cafü procellofo tanquanr

facra. obítetricantibus anchora. inftrumentum ,

fit abfolutc

femper, tanquam inutilitatis. fummz. reJiciendum ?. ob(tu.

puifti * dicorum audaciam non potes fatis demirari : fed qux-.

dicturus fum , fac., velim ,. animo. prefenti. & benevolo.au-

diveris.

Singula. per partes cum bona . venia enarrabo

AÀn ufurpatur in obíLaculis partus ,. qux- oriuntur ex. parte

matris2 alia nos & tutiora, & jucundiora in iítts natürc

injuriis aut impotentiis adminicula fuffecimus;. five mola tor-

queat ; five abortus ingruat ;. five dolorum activitas fatifcac ;

five fpafimus convellat; five callus moram inducat ;. five viam

obliquitas. preepediat ; five. egreffum membrana procludat ;:

live prava conformatio metumdum magis nafcituro impedi-

menutum afferat 7) ; 'N;quc ifta naturz adminicula tum in fana

Inthlle, tum in. verioribus ac oeconomize humanz rmgzs

aecommodatis Cel, SERINI praceptis ; tum in ipfismet aucto-

rum. om mum

coruni etiam qui inftrumentis. patrocinantur,.

lbris & obférvationibus- haiffimus 5).

AÀn ufurpatur in obítaculis partus, que oriuntur ex parte

G 3

q) ka volue:is forcipem adhibere in cafu ,.ubi: m.Ila eft lp('uæ neceí-

fitas

Legltur in medicinze dxarus ann. 73. p.. $3 «.

,,La mala-

,v'e E

outre ce ime prierait d. fon premzer accouchement de

»l'apporter (Je forrepsï avec moi , eg. de m'en: fervir dés lapre-.

LP

Lecoris hdem l

,,miere douleur; quié étoit gracieux &c. ..

talia legendo , poteft a rifu ant ab indignatione temperare ?

z) ÍIn hac prava. matris conformatione forcipem nullatenus indicari

contendit Celeb. CRANTZIUS Á c. quare tamen auctores femper

eam fvb iftis circonftantiis clamitant ?

$; Jam citavimus MAUSSIONII & LBVRETI obíervationes quz huc

Ípectant,.

C 344 «

fotus? omnem hydropis fpeciem absque inftrumentis pro-

pugnaré; ommnem capitts aut corporis ; licet naturaliter con-

ftituti , tumorem ; aut quod idem elft ,

omne vittum a ma-

gnitudine vel proportione oriundum tmc machinisfuperare-4)5

omnem fit:

m nature non confentaneum, :quantumvis di fi-

mkm, citra ullam opem extraneam in meliorem commutare;

omnem ignavam in utero molem ex fe non deciduam, ineque

dO*anu'lm progrus vulve viribus cadaver absque ferro de-

tütbare; conf&gurationem monftrofam .omnium difficillimam,

& contigua focietate obftacula duplicantem manu fola

dubcl—

lare docmmus 2 quæd*xm ob(taeula vicimus , quemadmo-

dum extera debellaruntmulti & vicerunt «r)

fL«

WLC

Àn ufurpatur in ob

iculis partus, qux fuam ex imperitis

manibus originem mutnantur? neque in capite per mentun

otlibus pubïs impacto; neque mu'tiplici feetu variis per cru-

delem ignorantiam membris faucio; neque foetu unico pet

extremitatem quandam

caput remorantem &-vix in viis pat-

tus animadverfam obliquato; mneque ipfo multis fimul &

omnimodis in egreífu partibus tuu,tdïs cruore, & labendo

per vulvam «caput obtorquentibus retardato; meque capite

folo quidem prodeunte, [fed ob quasri(«m ex rationibus in-

numeris rationes przpedito in pelvi & incuneato forcipem

unquam prefcripfimus aut voluimus adhibendam acy,

Videtur qu1dem intuitu primo ultimus ille cafus forcipis

dicat veltiro obftetri-

opecram I'thl!feï'æ' an vero ngUïfït 5

£) Peroperationem, ut vidimus, conformationi pelvis maxime accom-

modatam . Quod fi res fic f-xcccdere non poffit; tuncneceffarium in

hoc malo afil lum , operatio C:efarea :

, Vide egregiam de ea com-

mentatienem in LEgvREgTO füite des accouch. lab. p. 420.

Z) Quot hiftoriz monftrorum recenfentur in PARE ] 240! quotin

harmo- gin, paffim defcribuntur! quotm SMELLIO! quotin trans-

action ibus phuufo jhicis! quotin variisacademiarum operibus , qux

tamen [monfira diu vixerunt. Non ergo manibus diícerpta ;fuere.

x) In his omnibus obftaculis, & ceteris antea eïpoütls quanta fzepe

prodigia praeftare polfit infantis verfio ; vide egregiam de ea differt,

tfin

Goe

LLiil

ge, 1757, a U. HERM, Ni1CcOL. KIENMAN,

E

( o k

cans.

Requirit. in primo progreífionis ftadio, in quo caput

extra fuperiorem.pelvis limbum nondum egreffum eít 5) ?

fed hic incurva forceps non debet in ufum vindicari, cum

veríio facilior , femper inftitai queat. Requirit in fecundo ,

cum oblonga capitis diameter propter obítantem. facri cum

ultima. lumboruma vertebra prominentiam ad latera femper

declivis, lento irrepit paffu , & turpiter fzpe quiefcit ? fed

"

hic difficultas poteft femper digitis explorari: quidni ergo

manus: inftrumenti loco infervire poterit 7) ? requirit in ter-

tia itineris. ffatione,, cum in pelvi inferiori coníftrictum tur-

l

gidis. partibus: fortiter undique comprimentibus quafi abfor-

.

betur ? fed hic, qua parte minor in inducenda forcipe refi-

[tentia aderit, manu debet invelligari: quidni manus ex-

plorans ,. fi idoneis auxiliis. naturanr adjuvare noverit, cun-

1

étando cetera: & patienter agendo praftare poterit a).. Quarta.

l-

partus ftatio extra omnem forcipis aleam pofita eft..

1

Verunr, inquis, utilitàtem forcipis & neceffitatem cla-

[-

mant experimenta a famofis cunr illa viris confecta. Immo

experimenta: a practicis celeberrimis contra: inftrumenta mili--

[

y) Quidam tunr adhibent forcipen; Tälïä preffat SMELLIUS. Quin

Y

- €eleb. LEvRETUS: forcipe Smelliana ufus eft in capite ad pelvis

Vide

n

füperiora: repellendo,. quod' poftea: forcipe. fua. extraxit,

LEgv. füite: des accouch. lab. p. 316.

h

2) Non videtur iftis fub circonftantiis verfio unquam impeffibilis z:

vide MAURICEAU obf,. 39:

]-

&) Nifr velimus imitari SMELLIUM, qui caput ad offa pubis fupe-

riora retrudendunr fuadet, ut facilius extrahatur: hocque contra

f

morenr, ait, ufitatum hodiernis ,. illud' totis attrahendi viribus,

In

atque: more cceco comprehendendi : vide in T. 2, rec. 28, obf. 2.

j

in qua quidquid ad forcipis repudium. poteft excogitari, quafi in.

.

integrum confcribitur..

Nn

Hic CRANTZIO CRANTZIUM opponere poffem.

Sic enim lo*

I

quitur c. 13. operis toties citati:

5Caput enim pregrande fepe

'kE

»ipfa natura formavit, & retentum aut impeditum, arte adjuta,

Quare igitur ibidem. indicarü

Sexpellit, ita ut obítaculis &c."

:pe

femper forcipem contendit ? vide c, 44.

2

$ 796 (

tantibus tettata cum. expreffione fiidorís , & citra partarien-

tium periculum profperrima fortius clamant ).

Quid, fi

ipfamet.c) cum forcipibus confe&a, illatum abufum vociferan-

tur? unumquemque auctorem evolve, dili

$

& litem dijudica,

genter perpende,

Sed adeo tenuis eft; regeris, adeo levis ea forcipis la-

mella duplex, ut palam fit omnibus eam progredi pofle, quo

digitis denegatur aditus; quin poffit huc illuc absque ulla

partium molefítia inferi.

Pellem igitur, ut volumen deme-

res, Smelliano more cochlearibus circumpofitum abítulifti ,

doctor optinie: fed quidita ? adeo dura eft ifta lamella du.

plex, ut Iscnir nervum comprimendo, extremitatis fenfum

pro tempore femper auferat 4). Sed adeo lata eít ; ut utram-

que & crurum & feneftre fuperficiem cum digitis compe-

nendo, majus femper duobus digitis gracilibus fpatium oc-

cupet: ergo cum (int duo cochlearia, majus femper irre-

pente parva manü fpatium occupabunt: fed vivit, fentit ma-

nus; & fuppalpando obvwiis parcit; fenfiles viarum enfra-

€tus molliter preterlabitur; fubblanditur tenellulo infantis

e).

;gapillit'f;o; dum *i'l'lfg, quam admoves operi, ferrea manus.

Fac

b) La Mottiorum, Deventerorum, Viardeliörilm, opera evolve 5

& quid poffit natura

, quid poflit manus' induf&ia , quid poffit

patientia, videbis,

c) 1fta jam citata, que MaussroNriUsS, qug LEWRETUS patrave-

runt absque forcipe prodigia in prava pelvis conformatione, quid

murmurant? quid potius non perftrepunt ?

d) LEVRET füite des obf. fur les accouch.

p. 172.

€) Ea fub idea forcipem reprefentat CRANTZIUS c. 9. p. 13; immo

talem fuiffe inventoris ejus fcopum contendit; Hec infidebat menti

imago; cum.a matrona quadam laboriofis femper partubus exa-

gitata, partim propter infantum torofitatem , partim propter via-

rum anguftias, interrogatus, num quoddam maloadhuc futuro re-

medium adeffet,

quod diuturnos demulceret dolores, & vix

transprimenda infantum capita paucas intra horas e clauftris libe-

raret; fane adelt, inquiebam , & quidem paratiffüumum. Scifoi-

"

ï:ï*:'wä*?(

Fác unoverbo, doötör 0

ptime, facoriatur cafuä exili manu

abfolute infuperabilis: tutiora admitto prz tua forcipe in-

ftrumenta, qux fumptuofa minus, matribus neque funt ita

metuenda, neque turpia ipfis vulnera, infligere aut morti-

fera confuefeunt.

Laqueos igitur defideras: przterea etenim inítrumenta

vix ullum amplius memorandum füccurrit; nullum fültemi

allignari poteft mollitie fua magis commendandum. | Fafciam

fuadet MaAvnICUUS fimplicem f), digitos quatuor latam &

duas ulnas longam.

Eandem fafciam adhiberi v

ult W ALD-

GRAVIUS ; fed jubet eam in latitudine fua refolvi

in quatuor

fafciolas , per aliquod longitudinis intervallum ;

ut caput

extra fundam egredi non polfit g.

Suüm facculum cateris

anteponendum auctores funt AMaxDus & GREGORIUS; re-

ticulum nempe 4) quatuor annulis inftrudum ,

in quibus

refticula fericea contractionem ejus & corrugatione

n promo-

vet.

& eticulum etiam compofitum reperit Cuap

MANNUS i),

cujus idem ac caterorum fuadetur ufus. Jamjam

laquearium

.PAU»LUS—V JEGINETA T RHASIS & AYICENN

A 4) meminerant,

atl

tatur, urget, prz gaudio delibutä, atque fi

bimet congratulans:

quoniam efllagitas, ajo, dicam;

medela.laboranti mira & tutiffi-

ma erit ufitata neotericis ferrea manus,

Mutat vultum: induci-

tur fupercilio nubes . , , horreo, inquit, morem iftum ,

neque

teneris illum puerulis, neque delicatule mihi refervo,

Jam me-

tuo ftrigofam vetule obftetricis manum,

cujus duritate hinc inde

ledimur: quam eífemus miferi

mutui,

; fi tractaret nos ferrea manus! 'Ob—

K) MAURICEAU c. t4. p. 296. 287-

£) Vide differt, inaugur. de c

apitck infantis , .

VotiGT. Gieffe 1743.

a Do JQ- CAR.

h) Obf. fur la prat. des accouch. p. 23$. reticulum GREGORII ab

AMANDI fuo aliquantulum difcrepabat :

vide LEYRET aGccoucA,

lab. p. 13. not, b.

i) Vide CRANTZ, Z, c. p. 65.

N

&) locis f;itatis.

^

Hta porro omnia artis adjumenta in extrahendo capite trun-

cato adhibebantur.

Áliam in incuneato capite avellendo

fafciolam fimplicem mediante ferrea lamella circa collum un-

dique convolvendam RarHLavWius impendendam auctor

eft /). En omnia tibi exhibeo fpecimina. Hilaritatem fronti

protulit eorum intuitus: non miror: qui fugillationes antea,

qui vulnera, qui Ícifluras matris femper clamitabas, tali

nunc formidínue vacabit animus.

Modo reticulum leve capiti

admoveas, aut habenam imponas defuper, aut circa collum

obtorqueas ; brevitotis attracta viribus, incuneatum aut abs-

que trunco refiduum in utero caput pertinaciter evellet,

Neque tamen adeo promptus erit, de quo gloriaris, fuc-

eeffus, vir optime: neque (i calanticam aut fafciam capiti

applicueris; quod vix non femper, íi non impoffibile, fal-

tem difficillimum eft; jam de extractione feetus aut capitis

conclamatum eft: ita enim fub eorum actione deprimetur ad

inferiora caput, ut per füperiorem partem complanatum,

majori adhuc cum difficultate ex pelvi emergat. Sed fi tuam

potis es capiti calanticam imponere, quare manu absque ea

mon üteris? Ífed in incuneatione mavis cum RATHLAUWIO

ftrangulare infantenmi , quam prudenter cunctando fpe vivum

falutare? funt mihi manus , funt brachia, aut tutiora tuis

L

anltrumenta.

Laqueos & reticula tolle.

Unum reftat fubfidium, ut in fententiam meam & in ve-

xitatis partes philofopho facras obftinatum te traducam , anti-

quitatis opera revolvere; & Tigurini medici apertoria, at-

]) Vide LevRET /füite des accouch. lab.2. pl. fig. 4.. cujus de-

fcriptio in eodem opere extat, p 3:7. De laquearibus peculia-

rem fectionem confecit SMELLIuS, T.1o. p.249. fedeorum uti-

lem operam recenfet, T. 2, Receuil 27. obf 2. Parceque je Jca-

vais, que dans des. cas -oi l'on s'efl ainfi feroi du filet, ait

SMELLIUS, dans;lunm le cuir chevelu. a. été tout emporté; &2

dans l'autre la machoire inférieure & été coupée jufqu'á l'os,

$ant &e. Tante molis erat Romanam corhierg gentem !

a

æææ

«que m) matrieis fpecula; :& Arabum vertiginem z); & vetti-

gines nec non impellentia Graecorum aut Romanorum de-

promere o?.

Forfan poterunt rubiginofa ifta veterum ferra-

menta quod intendere debes, quodque recentiorum mnitida

non potuerunt ;. offa pubis nimirum divaricare a fe invicem,

uterum quantumvis cum pelvi reluctantem aperire; atque fic

latiorem egreffuro viam explanabunt.

Nam quid aliud fa.

eiendum expeteres ? .. , Horrorem incutisdoctor: Quafi vero

iplimet pelvis offa im $) partu laboriofo a fe invicem didu-

cerentur! quaíi poffent faltem cum machinis absque partiüm

laceratione aut fphacelo divaricari! machinamenta theorize

falfitlimz fuperítructa, ingeniofa in excogitando, in agendo

perniciofa, funelta, lethalia tolle.

)

Tollo fane, alumnule mi, tollo; neque qui ulteriora vi-

KRc-

deas propter jejunan rationibus vanitateri dignus es,

-«linant adhuc aureisin latebris mira mentis humanz inventa;

reclinat quidquid luxurians neotericorum ingenium reperit,

ut aliqualem cerebri extractionem perficeret; reclinat quid-

«uid antiquorum folertia effinxit, ut membrorum quorum-

cunque impedimenta auferret; hic ea omnia infimul collecta

recondo.

Si tanta tua eft erga tenellulos infantes benevo-

lentia, ut folis eos manibus traducas ad. vitam , neque velis

vel intocentiffimis inftrumentis adjuvandos; quantus erit

dolor, quam altus, dum meceffaria fxpe in fcindendo, in

mutilando, iu excerebrando ferramenta, tam induftriis ef-

fca viris recogitabo: qux tatien ultima fupereft in facili-

tando partu indicatio,

Sed eam hic nullatenus explicabo,

H5

m) Vide JacoB. RUEF. 7. c. ita PAREUS L. 24, €, 86,.

A) ALBUCASIS /. €.

"

e. ld. ibid.

p) Extant alique obfervationes que fejunctionem iftan

f videntur af-

ferere: fed iftas aliqui prefracte negant, Saltem non vifze fuünt

nifü in mslieribus, aut qua laborarunt antea motbis; aut Qu

D

lapfum paffe fuerunt; aut &c.

& 6o $2

teque tuo caítigatum fatis fato permittam,

Omittam ergo

HiPrOCRATIS fcalpra cum unguibus 3); Moschioxis per-

foratoria cum embryotomis; AETII, PAULI, ÁALBUCASIS,

AVICENNA cum cultris inciforiis terebratoria »); omittam

Fnigprr patrís gladiolum. vagina inclufum ; ferram fimplici

manubriolo inftructam,armata dentibus cochlearia 5);omittam

terebra OurDI occulta £); . ferrum SrMPsONI 4); omittam

perforatorium LgvRETI x); omittam FRIEDII junioris tere.

brum »);

omittam forfcen: BiwGiI 2);

omittam mira

adhuc multa recentiorum inventa, quo hic recoudo,

Quid autem tu ipfe admittes, qui omnia artis admini-

cula huc usque inventare

inauditi ?

jeceris? afferesaliquid novi, miri,

Parce falibus , do&or venerande;: tempera lingux elo-

qguenti, &a liberalitate jocorum abfítine.

Ridiculum acri-

miftum rem non fecabit, neque litem unquam dirimet, Non

refpuo ultimam quam affignafti indicationem: ut autem ipfi

aciam fatis, nil novi defidero , nil miri*expeto, nil concu-

pifco inauditi,

Si opus habeam inftrumentis, hoc unum

volo, forfices chirurgo confuetas, neque quidquam ultta re-

quiro q).

q) De morb. mul. l. 1. c. 96. & de fuperf. e. s.

r) C. t3. ART. tetr. 4. ferm. 4. c. 3. PAUL. l. 6. Ccap.*4. ÁLBUG.

l. €. p. 446 AVICENN. op. c 28. 29,

5) Vide Dxtseni dimT. citat. c. 24.

t) Vide Treatife of midwifry.

u) Dehocinftrumento fit mentio in Ill. SWwITEN. eomm. t. 4. p. 49e,

x) Hoc vidi apud Dn. ROEDERER. Argentinenfem embryulcum, &

artis obftetricie Doctorem clariff. atque eruditiff,

y) lbidem vidi FRIEDII terebrum:

quod aliud nihil ef£t quam tere.

brum LEVRETI in jun&ura mutatum.

*) Vide ejus Iconem in I!luftr. JaN&K1I differt. citata.

&) Celeberr, DEVENTERUS cultro utebatur; & lll, HonNIUS clave.

Q 6

o

Unieus mihi videtur cafus Cafarea operatione non terminandus

neque tamen manu licet exercitatiffima fuperabilis, (i fit omni ex parte

perfecta, neque aliis remediis obítinata ce(ferit, cum maternarum vi-

I

rium proftratione capitis incuneatio. Ni. manus potuerit veronem in-

m

fantisinftituere; ni fitu decenti, nivenz fectione, ni corroborantibus,

ni variis indufirie manus encheireübus adjuta mater parturire queat ;

dum nihil non patienti embryulco & naturze victoriam expectanti ten-

pf

tatum eft; intereadum demortui partus (igna fefe manif

ib

abunt,

Incerta quidem ex his multa funt ab auctoribus allata, tum veteri-

f;

bus, tum neotericis D; : alia etiam falüflima, quatenus vera venditata

[1

funt c): fed quod magis dolendum, multa, & fi certz mortis indicia,

in hoc pofitu infantis nequeunt inveftigari.

Quis enim epidermidis

feceffum in variis corpufculi partibus, capite inclavato noverit? quis

in capite horrendum in modum tumefacto latitantem fub fontanell

membranulis pulfum exploraverit? attamen fi pul(averit nullibi tumor

-;

ab appellente ubertim fanguine non refluo oriundus; fi frigidus paula-

tim nullum amplius arteriis cruorem excipiendo fubfederit, de vira fos-

tus conclamatum eft d ).

Non reformidandum eft hic locorum inítru-

mentorum fubfidium: ergo actis in cervicem infantis forficibus earum

manubria explicantur: rurfus in contrariam depreifie partem pariter

diducuntur, ut vulnus incrucis formam inflictum latum excerebrationi

campum prabeat: fit ea per rimam ufitatis forficibus fontanelle infli-

€am: tum extrahitur vix non femper facillime, fed femper absque

partium matris inflanmatarum lzfione ulla miferrimus infans, & mo-

ritura mater , hoc unico auxilio fanitati ut plurimum re(tituitur.

-

Quo igitur plaufu nunc immanem inftrumentorum apparatum pre-

fequentur eorum patroni, ideo audaces, quia alias celeberrimi ? qui-

bus laudibus ea vulnerum & mortis figna extollent adhucdum & de-

corabunt? que potius pertinacia dgmens! quis furor ! dum per- urbes,

P

€cleberrimis viris fimpliciffima þlacuerunt; neque opus habuerunt per-

pelitis macuinis, ut mira patrárent.

)) Hipr, de fuperf. c. 4. MOSCRIO c.133. qu. 2. PaRÉEL 24. C, 5I.

p- 959-

$) Ita VIARDELIUS p. 75. & 76. allerit meconium femper effe mortis in-

dicium certiffimum : quod tamen certis fub cirenmftantiis nihil indicat

aliud nifi fetum aliquam in egreffu moleftiam pati per vim compreffionis

abdomini diutius incubantem.

Nnulla ex parte -matris figna filii mortem afficurare videntur ; cum mor-

du matres vivis adhuc filiis tumnli non raro primi fuerint.

N

E d

g

äqpe rafum c& matres videre lapguidifmas qna terefiflmes infantes

d

3

$ 62 i9

per regna, per populos civilibus odiis armatos immanis graffatur di-

fcordia cruoris ingurgitata fluctibus, nova bella inferre matribus ; iftis:

deteflanda magis; & refperfos genitali fanguine infantes, fpem patriae

laborantis unicam in ipfo vite exordio trucidare velle; & internecione

eo reformidata minus, quia jactantius. celebrata delere ! audiant pa-

F

triam ipfam orantem: ,,Famofi viH , in quorum manibus labentis vitae

»& incipientis fpes inclinata recumbit ; eam totis fovete animis; totig

»curate viribus; neque lacerum jamjam funeftis mille plagis gremium

»novis funeftate vulneribus & conficite.

Stricta ferri acies in obfidio-

»nibus, in praliis caro civium fanguine fatis fuperque cruentata eft;.

»cur illam innocenti cruore inficitis in ipfis zedibus & faedatis? cer-

»nite extructas in puerperarum afylum donios, in quas penetravit nun-

»quam ferrea machinarum cohors; quze tamen tot dilecta mihi fuis

»parietibus onera recludunt: non horrent hic vulnera imatres timida ;

»& incruentis quaffate doloribus, materno. vultu fecuritatem expri-

»,munt

Quid igitur devotas viro matres & operum fuorum oftenta-

»trices letabundas & uncis & forcipibus difcrnciatis? luctuofam pa-

»triz facram auri famem deponite: propulfíate a: fexu:humanitatis di-

G

»gniífimo, ab ipfo focietatis elegantiffimo flore falcem impiam, neque

»in ipfo germine dilectiffimos fructus peffundate,

Intueamini manunt

»que vobis a natura data eft; hanc non in tractando ferro, fed tenel-

,lulo infantis corpore exercete; confummate eam in tactu; confum-

dexteritati

,mate in ufu; in facilitate. motuum ;

in dexteritate :

»,mifcete. femper conlilium;' atque fic animum inducite, illum. qui

»in laboriofis partubus exfolvendis rarius inftrumentis: utitur, elífe

»celebres inter embryulcos celebritatis dignillimuma;"

FINIS

-

P g a qe

*

i

$. locó &4RCTITECTO /ege ARCHITECT:

I. l. ne oterici, l. neoterici.

v

;

. l. pubis, 1. cóccygis.

15. l. ocftacula, l. obftacula.

ä

g

::

18. l. ergre(fum, 1. egreffum,

4

36.

16. l. ALCEHAMTIO , 1: ALBGH

Y

KMPIG;

II. L bruini, l7 BRUINI.

j

* "8 "d d ud'd'rr

40.

26. l. bruini, l. BR&UINI.

k»a

:

16. l eum, L. eum -

ü

u

a

L

D

a

35

al

E

E

E.

t

-

E

n

"

EPTTUR s

e

—

*

4

E

$

E

&

$

*

1

"

^

»

&

*

o

p

dgie

n

:

;

L.

"

E

$.

j

d

*

X

e€

b

po"

2

1

*

2

:

E

"

*

*

EOW

$

x

g

L.

4

ET

li

E

W.

E

j

L

a .

"

*

í

*

v

*

*

*

*

E2

li.

*

-—

&

"

"

*

£*

-

d

*

E

"11

1

E

i

i.

E.

E

"

3

;

Y

L

E

"

x

"

E

F1

b

s

-

á

M

d. *

E

»

$

":

$

r

à

H

*

i

&

X

«

»-

*

*

&

j

d

*

"

äi;

*

*

r

à

E

E

m

F

ä

y

F

F

L

]

. d

r

Á

«

2:

k

L.

[

k

F.

*

r

y

*

-

d

;?

2j

L

*

I

J?"M

22

du

*

A

.W ET

s

o^

d

Ls

*

d

P.

L

$

E

i

a

d

L

i.

]

A

p

.

*

k

$

du ii

E

:j

"

;

-

)

T

7

*

áe

i

E.

af

j^

&

"

A

E

L s

ia

EC

*

t

L

4 x

^

&

æ":'.

&

"

»*

A«

f,

g

*

p

^

*

"

"

a *

CR

*

n

;

"

*

E

d X

El

-

*

*

"3

r

3

Li

"

*

h

af

*

^

VP

*

ü

-

E

e

—

E

*

E.

d

*

w

r

$

gj

r

L

"a

*

*

b

*

T4

r4

*

*

-

L

*

k

E

*

*s

Á

»

d

g

E

**

P

*

$

A

"

*

X

»

p

*

ï

B

m

*

E

É

-

vas

& s

*

?

K

s

E

*

*

-

&.

Lal

sst

E

x

E E

E

&

*

»

-

*

o

hs

* o

L

^

$x

U du

*

E

F

$.

L

p

&

"

*

d

*

&

$

&, ä* AR

Ób

^ .'»5"-

L.

&A n

ï

«

*

E s

F

4

H

n

*

!äh

E

I

:

R

m

*

i,

L

pl

d.

sl

L.

"

p

&

i,

*

g

1

*

LY l

1

R

E

z

5

t

Ó

à

Em

*

:

*

*

LÀ

L0

h

r

*

hu

- t

4

"

*

i

a

g

*

&

h

À w

*

i

-4e

X

-

L

*

r

p

$

xv

L.

i?

P

E

E

:^

És

o

»

"

i

"

*

*

L

x*

b

23

a

z

»

*

»

P

*

EU

*

od

d

E

El

i

x

5Am

95

ii

Y

E

*s

d- *

d

*

*

Ws

^s

g*

X

;E

*

:

H

]

E

/

H

ho

1

E

N

[^

—

z

& 3658

L.

m

Á ..

**

2

l

*

ha.

AC i

d

M?.«

"

ä*w

"s

5

$

y

*

l

&

»

*

«

x

.

E

L

g.

*

ï

o

a

E

*

*

1

*

*

-

i

^* ii/

9É

L

J

.

*

*

us

u

2

w æ

d

-

o

145

hi

1

&

cem

20

"g

" 5 X FX

S

X

y

XATIO MEDICA

R

19

18

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

ET ABUSU

17

JIMUENYAOROUM

16

a BH

Focus O Balance Q

15

E OBSTETRICIA

BA

N

GRATIOSA FACULTATE MEDICA

M

ARGENTINENSI

! LICENTIA

T

UM DOCTORIS

[

ITE OBTINENDI

e

[

:RUDITORUM EXAMINI SUBJICIT

ARII ANNO RED. SAL. MDCCLXXIPF.

l

com

d

HALARIUS LAURENT

]

ONCOURT, IN COMITATU BURGUNDLE,

L

Q. C.

äB

I5

P.

v

|

r

äw

|

ARGENTORATI

ä

I£NR1CcI1 Hairzir, Univerfit. Typegrahi,

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.