KaI600-2630_1
author: Laurent, Claude Hilaire

—

z

h.

41

z

E

g

*

-

-

"

x

5

ii

"

E.

L.

j

"

&

$

aK

de

../

:

DN

i

À

£

&

X

5

x

&

$

ET

m

*

P

-

H

&

ás

:

"

&.

m

AK

E

£

m

s

g

&

1

F1

K

5

P

-

a

x

*

E

ó

i.

?

&

&

*

"

s

[

51

T

[.|

j

Ed

A

$

&

m

L1

QUE

r

E.

r

*

4

A

Lu j

g

3

2

»

m

.

,

&

»

**

E

-—

&

g

r

P

r

y

-

"1

*

€

T

"

"

$

w

*

-

E

P

&

E

ls

z

—

—

Va

-t

-

4

»

E

"

5

*

")

ao

E

p

f

w

d

"

*

*

d

v

&

*

L

j

F

P

^

-

P

"A

*

Á

3

$5

"

TE

"

*«

5

».

El

" d

"

L

d

i

*

W

i

&

d

ap

"

&

i

r

z

^

Ü

Ms d

F

a

»

d

"

i

*

1

E

-

*

"

"

4

*

d

"

46

P

&

&

E

- *

Ea

*

:

*

3

z

*

x

*

»

:

£

r

&

"

x

v

.

r

d

-

"

b

1

L:

r

g

2é

T

a.

E

*

v

-

»

$5

d

d

E

-

» .

P

&

$

*

*

jl

"-

r d

m

s

*

F3

25

w

F

M.

"

5

-

»

*

*

a

"

*

P x

$

E

4

x

a

"

-

r

[1

»

""

&.

d

*

E

*

Es

":

*

E

^

**

W

Es

^

p

: d

&&

L

!

-

x

F

; as

$

m

"

"

á

Ed

C PL

-

k

j

t

E

*

"

"d

N

E

»

s&s

db

P

Á

du,

*

Vs

"

P i

:

E2

r

m

£

y

^

s

"

"

"

m

E

$p

p

p

»

p

*

d.

L

b

d

Wüä

*

^m

r

-

£

a

-

9

d

-

"

-

:

É

-

FE

*

L

*

&

&

*

2"

- d

El

*

E

"

d

w

p

k

p

"

$

ts

"

$

*

E

w :

"

$

E

hs

.j

2

F

"

*

"

E

À

»

".

*

"

*

F

UR

"

L 2

,»

-

L

-

x

w...

QW

4

F.

.

F.

* a

*

E

:

-

x

&

'"

g

^6

V

«i^.

,

s

*

;

L*

"

&

d

"A od

£

d

hd

g

F

"

E

D

E.j

$

E

-

;

23

g

&

*

&

p

E s

La

^

*

-

g

e

:

"

:

H

í

E

Y-

Hu..w

d.

EC

"

S5y

d

^s

:

p

v

La

1

"

M

y*

F

"

—

E

$-

d ag

"

*

b

"]

i

*

H

»-

Li

g

a

a

R

um

"

E Md

*

&

L

*

£

j

r

a

L.

3

m

E

i

*

?

d

[

E

q.

E

*

H

n

-—

&o?

"

aT g

g

L

&

B-

»

h L

:

E

"

d

*

:

,PTX

E

E

&

N

K -

Lj

a m

x

*

«WP

K

d

D

".

y*

k

A

&

.w

:

":

-

dÉ

a

a.

a

di

$

dae

T

-

t

8

u

P s

".

—

—

L^

I

j

s dl

*

A

L

"

3

dl

W 3

v*

ES

N

.

m

g

à

L d

m

"g

a

X

r

L

ET

E

E

$— x

(

L

1

.?m.

P

»M..

E

P

$

Á

*

E

i

.æw« ,

us

agl

4

3

ET

r ol

z

$

A

x

»

E

*

dipo

*

E

*

L

T

" E W

A

&

tá

g

"

x

É

&

E^

R

M

k

?

.? 7

ET

B

L

K á

É*

ET

H?

£

É

&

s u

L

-

v

d

E

e

p cdd-

£

;

?

r

—

u

g

j

dl ..

EE T.

W

x

s

ol

"

i

M

L s

IUMOU GURPPMMRSE CURRT E OC g

m gi m

l-

Ó

E. LA RRE

E

las Dl - Mi

C SMPTRACM

"5

s

—

—

—

-

— d

-

"TP

-

i

"

--

-

"s

t

m

a

2

n

As

-

i.

p

HQ

E

i.

lecndpas iiies 5 ao CM

—

m

N

:

——

-—

PA

i .

-

RY

"

*

^

MT

m

ï

——

P

&

P .

P

d

P m

| m

N

*

E

V

s

&.

s

jrom.

Dd

l

Ed

d

Ms

d

i:.)./

okj.w

"

)

P^v

£

p ^

MA

Á

l

x

x

T

i

sss

X

»

AE

p2

EPT

*

2

AE

E

:

EM

R

A

N

r

x

s

x

VA

M

-

5

n

—

-

»

AT

358

d

z

*

M

Ls

u

m

M

—

E

d

m.

——

u

—— ——

79 Á—

—

TE

g

d

—

ao

p

EX

E

a

E

m

us

Is

a

wb

—

M

D

W

W

[

2

E

d

-

3

p

z

um

iecs

SS

-

x

n

*

N

(s

2s

-

A

s

i

N

X

-

Eu

z

z

s

AC r

x

ss

T

i

u-

VA

RE

e

—

E

A

2

IX DÀ ANIUNE

T

:

n

d

Es

N

u ER

Es

eciiecm

i

MM n MR

Ó

EEE

Wt«.

Q. D B

AJDiSSERY ääf iO AMUOEDYCA

SU ET AT

USU

INSTRUMEN ïï&äï'*w

][N ARTE OBSTETRICIA

QUAM

'CO'*JSEN'I IENTE GRATIOSA FACULTATE MI:DICA

ARGENTINEN SI

1*

PRO LICENTIA

GR AGD'UM DOCTORIS

RITE OBTINENDI

j

SOLEMWITER ERUDITORUM EXAMINI SUBJICIT

DIEJ JANUARII 4NNO RED. SAL. MDCCLXXIPF.

CLAUDIUS i

.H.JJ.'& RFUS .SLJI&UR ïNT

k LOCO MAILLERONCOURT, IN COMITATU BURGUNDULKE.

äB

H

L

Q. C

TY

p

j

3

ARGENTORATI

i

sx Offioina Jou. IHgNmici Hzirzir, Univerfit. Typegrahi

;ïï

k vs

P —

,

-s

;

R

-

(

j

s

N

Sd G5

—

*ok

RN

2

3

—/:;

E. X*

2

u

:

^

:-;

* x

,:-

NX

P

EE

r

M

d

N

iu

dUUES

p

E

— À—

—

a n

Em

M

r

—

EE

RUARUAU

EX

—

EuE

:—.

E

4

d

a

DE

USUETABUSU

YNSTRUMENTOR UM

IN ARTE OBSTETRICIA.

C

Wæ&

12

s

uit ea femper Ícientiis & artibus , qus ineft

F

hominibus, indecurfu fuo progrediendi nor-

ma & tarditas. Homines diu jacent inincuna-

bulis prz debilitate otiofi, quam firmitatem

corporis juvenilem adepti , in hilaris patrix

fuccrefcant emolumentum.

Artes & fcientiz ab ipfo nafcen-

i exordio in cunis umbratilibus multum antea delitefcunt,

quam lxti compotes roboris generofum & fecurum reipubli-

cx officium exhibeant.

Quod, ut in pluribus aliis, ita in

arte obítetricia viguiffe non obftupefcimus.

Hxc ab origine

mundi exculta longe lateque terrarum , fpiffis ad retroactum

t

ufque fxculum tenebris obvoluta, hinc

A.

gmporis fuag fo-

X

t

fummodo vires.lxtius im generis humani commodum expli-

"cetto bonorum

cat

: Falfis imbuti przceptis veteres, atque

inftrümentorunm ufu deftituti , cum civem public

rei com-.

modare debuiffent vivum; matrem fcepe cum foctu e medio

fultulerant.

Sagaciores nunc & tradandorum aut removen-

dorum mPcrumPntorum periti magis embriulci, naturz la-

boranti fuccurrunt tutius, & falvum fapuhme cuni puerpera

partum iu finum patrix reponunt,

Neque tamen, quantumvis ad perfcöhoms & claritatis

grqdum ars noftra fuerit provecta temporibus hodiernis

etiamnum undique inclarefcit.

Suz Ífunt adhuc ipíi tene-

brze: immo nova fua, quax ab iüventoribus mutuata ett

auxilia,

latum controverfi:e campum proferunt,

ViX €X-

hauriendum.

Multi namque negant inítrumenta ullatenus

vocanda effe in auxilium dum partus inftat laboriofus: im-

mo de occafione adhibendi ipfa vel non adhibendi contro-

vertitur apud alios ; dum: reliquis fuus conceditur proprix

machinx favor, 'ïtque aliis repudium ablegatur.

Quas controverfiz querelas ut dirimam quantuni candi-

datus poffit, triplici quzftione , fpeciminis academici loco,

rem dilucidare conabor

num

Expendam igitur primum

inftrumentis in arte obítetricia ? tum quandonam? deinde

quibufnam utendum fit? In hoc difputationis argumento

dum Verfabor, non fi fic agam, ut differtator eloquens & di-

Íertus, cujus rei 1mp0t:em fateor me libenter; fedutveritatis

mdagator cujus animo ineft Cupldït'ïs certi ; ut civis, cujus

munia funt confulere civium faluti: ut Medicus , cui grave

profeco munus incumbit mortis, quantum poteft, gradum

cohibere.

PRIMA PARS

u

am igitur ob caufam inftrumenta effent ádvocanda

E*

,imauxilium, dum partus adeft laboxiofus ? Excla-

erfarii: ,an quia multos recreat novitatis

,mant illorum adv

,amor? quam multa enim anteada fiecula naturam viderunt

1

,in matribus

i

aborum victricem abfque inftrumentis ?. Suis

s mufculofis uterus 2), iifdem adhoc unice

»preditus £bri

donatus eft a fapientilffimo rerum ARCTITECTO ,

ut foctum.

35

»propriis viribus expelleret,

x.

* Qua$& veroad 9blectamentum folummodo ,. non ad uti-

litatem fxpe, non ad necelfitatem aliquando orta fuiffet no-

vitas & micuilfet! artes plerafque invenit artiums mater

neceflitas,

Victricem

naturtam viderunt quidem retroacta Sacula

i5b ); fed quam crebro vicdam &

folam ,. & nos vidim:

uerunt; quoniam nullum

pretiofo fub onere fatifcentem dol

in machinis idoneis auxilium fibi adhucdum eomparaverat!

Qui dedit mufculos homini & mufculis vim contracti-

lem ingeneravit, ille quidem fuam in utero fic conformandoe

mentem explicuit, ut contentis facilior procuraretur exitus.

Verum heu! *quoties lxta fpe excidit natura, & in ipfo

triumphi limine fuccumbit c) * -Non

prepedit femper cum

teri irritabilitas, qu

matris, tum foetus obitum ipfamet u

demortuum ex defunctx parentis utero tenellulum . adhuc

excluferit 4).. Expedit igitur inltrumentis non rato adju-

vari, fi manus extera non polht.

is infenfi; fuamque nuov'ö

Inftant acrius machinament

ratiocinio fententiam tueri conantur.

* Quid enim caufx

seft cnr paritura mulier a

liénis indigeret auxiliis, in qua Bin-

ffe fuavitatem & benevo-

»$

cenda fuam videtur Deus exhaufi

tic

Lic

un, cum cetera, quaqua patent , vivipara nulla non

jlen

&) Rurscui adoerfaria Anatom. decad. 3. n. ro. in fin. p.35. t;

-

£ r. & Trad. Anat. p. 9.

by r« MoTTE part, 2« Lib. 3. 0

bf.249. MAURICEAU obf. $2. )29.

& LA MoTTE patt, 3. Lib. r. obferv. 360.

d Hamvmus de gencrat. animali , cap.

de partw,

p. 368,; ä 14

MoTTR]p.10o93. YAN BWIBETEN t.4 P. 4.62.

óig

»telpuant ,

inftrumenta,

egeantxn?üiis. A muré ad elephantem filent

.Silent etiam manus : .quare erg'o,, in partu promovendo

manibus nofmet ipfi utimur?

Silent inftrumenta a mure ad eälephantem ; eíto: verum

de animalibus vaga cerere viventibus idem fit judicium ac

de domeflicis: quam multa ex iftis in excludenda prole fa-

lutarem hominis operam exigunt; quz fi defceret, feris

brevi darentur in epulam ! an fera meliori forte nata credi-

deris? Quzx porro ex manibus noítris domeftica, eadem ex

1

inftrumentis auxilia mutuamur.

Vacant inftrumentis vivipara; fateor: neque tamen. ve-

rum reputaveris defumtum a cxteris animantibus ad homi-

nem argumentum : neque enim conformatio endem in ma-

tribus; neque torofitas capitiseum vigore eadem in foctubus ;

neque in parturiente eadem viarum cum parturiendis relatio.

Sit in exemplum hinnulus: hunc fepiffime ad. vitales auras

abfque extraneo auxilio adfpirare poffe , quid tam mirum?

cum larga infit cerve pelvis; cum vividus multum , & ab

alvo matris colles jamjam fpretis vallibus emenfurus , natu-

rali femper fitu e clauftris emergat; cum pulfet oftium caput

éjus, neque craffum, fi volumen relate ad truncum confi-

Meres, neque.ita rotundatum ; & patentem quafi fefe in-

cuneando fecuturis viam aperiat e). Aít eadem naturz non

fuit erga hominem benefcentia.

Quz os homini fublime

dedit, codlumque tueri juffit, h:c oblongam mulieribus.,

fed magnam viarum anguftiam indidit, dum ingentem com-

municavit infantili capiti prz trunco molem & rotunditatem,

quibus fxpiffime cum partibus im itinere obviis diu multum-

que conflictari tenetur, dum

Íui exhiibeat.

ïnodo», felici fato , ficfefe egref-

m

—

€) MAURICEAU p, 237. c. 6. L. z. De hisvide HiERONIMUM MER-

&

CURIALEM Libr. ?. de morbis

mul,. cap.3. de caufis partus.dife

P. 233* & fegq,

* ficilis in /zafzzlon. ginac.

e n C

L:

Juverat iftas a primo ad vitam Ureffil duthu tátes hc».

tnini devolutas redimere: & vero 1pfi rationem infundende

redemit -*

quo verbo omnia me complexum effe intelliget,

Hac uni-

qui noverit quam late pateat rationis dominium.

verfum nature imperium homini competit,

Dum ad defi-

nitas EUCS fruu*afur attributa al 1memorum p'lüClt'if€ animan-

tes czteri, atque oblatz trifti in partu. morti remediis able-

ganda inhabiles occumbunt ; homo naturz rex & dominus

ipfam undique fledit juffis aut precibus evocat in auxilium :

neque vero latis fefe continet corporum vifibilium cancellis;

fed ipfa terrs rimatur vifcera, & haurit ex ipfis ea munera

qui propriis excocta & fabrefacta viribus, in labentis fpe1

Iedmtggmtwnem feliciter allaborent,

-

* Ex' metallis igitur.conficis inítrumenta tua; regerunt

,ofores illorum acerrimi ; fed quam dura! que vaginam

,,tundunt cum utero, rectum cum vefica dilacerant

Quam

,funefíta! quze foetui vitam neceflario adimunt,

Quam inu-

tllm prorius & fupervacanea * quorum nullo in eafu vera

ncceiïït*zs incumbit.

Initrumenta excudlt, perfecit,

ad-

hïbu1t unica & tutatur auri facra fames, ?

Duritiem inítrumentorum non düFxtebor, qua ipforum

ufibus fitabíolute neceffaria

Verum illam criminari ubique,

ut mali ingenii duco, fic parum perípicacis: ita enim illam

in prudentis embriulci manu repofitam videbimus ; ut qux

tundi,

divelli

hCCI"ïII neceffum Gt, adoriatur ea cum fru-

€&u, neque Ve! minimam parcendis noxam inferat.

Quodfi.funeíta (int ex plurimis multa, quorum poftea

ufuüm condemnabimus; neque tamen eomnia mortifera cen-

fenda funt , fiquidem qux fumus admitfuri , illa demortuo

"4

jamjam feetui applicantur abfque ullo difcrimine matris.

Valeant igitur ridendz potius quam fäplenü probandz

illerum criminationes ariftarchorum, . qui fola inftrumento-

rum appellatione terrefacti, devota trahunt invido de pe-

&ore fufpiria, & ad internecionem , ad meditatam cxdem

3

2620

s

n2

noS,

£otis viribus conclamant.

Vitam. civium. diligimus &

& inítrumenta ideo adhibemus in partu, quia vitz matrum

Íervand:z toto animo eonfulimus.

F .i/*ä RS S ä*ä: U F*J D i&zxe

amque dantur cafus in quibus fumma ingruit cörw:

Ya

IN

necel

AilUc

1S

Quandonam igitur ipfis utendum Qt, con-

tinuo rimabimur,

Rem a limine flatim

l

k

61

1 eífet ;

decidere fi minus .op&roii

fa!tem jzjunum videretur atque aridum. Eamergo tutius u$

üirimamus atque jucundius ,

cafus omnes inveítigabimus

eos, tum in quibus machinas fuas depromebant veteres,

tum in quibus non raro abutuntur illis neoterici; ut fimgulis

orie

ad rationis & exp

2V* Llv

ntix* normam expenfis palam £at quan-

ü

i

do inftrumentis a

hucdum fitutendum temporibus hodiernis.

Omnes porro illi cafus, -quicunque fuerint aut (int

etiamnum, füam traxerunt originem vel amatre, velafotu .

vel ab obítetricantis ignorantia; aut a fimultaneo caufarum

iftiufmodi concuríu derivantur. f ).

Quo plures in uno.

eodemque partu obítiterint, eo partus cenfendus eft pericu-

lofior.

Hinc niultiplex exurgit partuum laborioforum clatfis,

Primis.grayiditatis tempotibus evenit non raro, ut gra-

vide vagosiü abdomine doloresexperiantur, quos excipiunt

tandem cum veri dolores ,

tum larga aquarum effluvia co-

mitantur.-g).

Molam utero detineri eo faciliu

IS

credideris,,

quod- primis iftis a conceptione. menfibus hippogaltrium

hi

proter morem diltentum experta fuerit przgnans , atque

ignavam utero molem pro ratione decubitus huc illuc 8u-

adi

f) His tribus caufis generalibus quartam. PARXUS

»&lJ

ungit , vidve

24. €. 16. p. 666. «&c.

.£)Quibufdam mola decidit cum infante novimeftri ; alie eam | ad

mortem ufijue.geftarunt: vide PanuM L.24. c. 41, . Sed de his

molis uiero accretis hic fermoneamr non facimus,

-

.

f;:**g

Ls

.**

4

At

—ä»—' [

,*3,

ctuatitem paffa fuerit.

Verum hic moles craífior ori&ciun

uteri non laxum fatis pratergredi impos, iuerti vix adjuta

pondere, fuo im carcere delitefcit , gravida multum nociva.

Quid tum veteres ? Alii maffan: iftius modi inertem fuade-

baut cum HipPocTATE deturbandam fomentis, clifteribus ,

collntionibus uterinis, fubdititiis fortiffimis 7 ).

Alii eam ;

utpote rotundam , ac proinde nulla alia ratione, fifcriptis

Qui

fldes, extricandam: inftrumentis. avelli curabant i.

ridiculo veterum praccepto quemdar cx rieotericis , poft epota

uteri irritamenta malis innumeris fumofä, tandemi fuffmgari

quis crederet ? Si manus , ait , pharmacorunr nequeat infti-

Sed cedo iftiufinodi cafüm in quo non

[hita perficere 4 ).

poífit manus in dilatatum fatisuterum immitti? im quo craffa

moles prementibus fortiter digitis immotigera diripi recufet ?

Aut in quo non debeat ipft maturz pernrtti, Íi digitis non

extrahatur, fed pharniacoruni acrimonia detrudi ?: Neque

vero ita contendunt ex Hhodiernis celeberrimi /).

Nequa-

quam preflis adeo ignorantiz aut iniprudentiz: vefligiis in-

fiftebat VIARDELIUS, cum MoniNI nmulierem liberavit mola

fua »). Non. prociel.lofäm: adeo femitam prenrebat Maua1-

-

i

h) HipPocT. de de mol'a'. libr. de morb. mu

L

7

cys L. € 172.

lib. de flerilib. c. 20. edit. VAN DER LiNDEN. MocHION de

mola matr. c-2- p. ?. &. harm. ginec. Nicorar Rocumi de

mola cap. 7. ibid. p. g. Lupovicr BONNACIOLI enn. muliebr.

c. 6 p.136.

]4coB: RUEF,; de curamole. p. 1386. HXERONYME

MERCURIALIS de morb. mul. L. :

c' 3. p 222. MARTINI Zf£a-

bie. c.28. p 77:&c. Lubovici MEgRCATI de mola pofi

tum €&c. c, 6. p. 1062.

: par-

i) PAREEUS L.24. C€. 42. p. 976. 7- editio Parif; . A. 1«85.

k) SCULTET p. 288. explication de la Table. 4o. Article de Ta £Mofe.

1) PuZOos c.29. art.2. p. 210.211. 212. & in omnibüs tuetur fenten-

tiam multum a CRANTZIO diverfam ; hic enim Vir Celeberrimus

FoRcIPES adhibendas fuadet in excutiendis molis ( vide comi-

mentationem de inflrumentorum €2'c. c. $5.) quarüm dat definig

tionem falfiffimam , fub littera r. p. 65, ejufdem operis,

Hi) VIARDEL, L,2. c.8. p. g1. & feq.

Xt.89 C

C-EUSV, cüm fiamentofa & hid.tidibus cuni cruore innumeris

remixta carne Ipongiofa civem fuam vindicavit. 1.

Ecce de novo gravida mulier, qux multos graviditatis

menfes jamjam emenfa eit; fuübito profuit ex utero fanguis,

five hac quidpiam ab extus paffa fuerit; five internis exagi-

táta motibus, gravem nimis imbelli animo paffionem tulerit ;

five ob rationes innumeras hic locorum non evolvendas.

Continuis ex avulía partim placentula rivis manat cruor,

purpureus color linquit genas;

vix digitum ferit pulfus

exilis, & membra quatit gelidum frigus. Quid tum veteres?

& pharmaca expellentia , & f[ternutatoria periculofa , &

compreiiiones ridiculas, & verfiones infulfas, & concuffio-

ncs fapienti deludendas, & machinamenta tandem difter-

pendis deítinata partibus cum Medicinz Parente venerabun-

di adhibebant o).

Quid etiam. ex neotericis quidam, abje-

|

&is veterum praceptis; fua fama fuifque fcriptis conípicui?

Sifoctus tantillus, fi illud quod vocare moris eft fpurium

germen , fuffocatum fluxibus irriguis uterum f[timulis ex-

hauriunt adhucdum aliquatenus revincti; fi neque nature

labcribus obtemperando , neque obíletricantis manui fefe

przbendo excutiantur; inítrumenta tunc temporis adhiberi

jubent Mauniczus ipfe, & iplemet LEYRETUS f).

Quam

diverfam fibi ab iftis viris celebribus viam aperuit LA MoT-

TIUS 4) dum Caenfíi, ut innumeras alias preteream, mu-

-

lieri

i) MAURICGEAU obfery. 327. p. 3 13.

0) HIPPOCRATES de rmorbis mulierum. L.1. c.77. 8$. 93. 94.

95. 96, 97. 110. 128. L.2.c. 23.25. . Lib. de.fuperf. : c. 4. .. Mo-

SCHIO de Jbort. c. 6. p. 6. 3. Harm. gin.

Nicor. Ro-

CHJEI C, 29. p. 16$. 166. LUDOVICI BoNACIOLI Enneas- muliebr.

cap. 6. p. 135« 136. ]AcoBI RuEr. de ZMuliebr. L. 3. cap.6. &

L..5. cap. 4.

p) MAURICEAU c. 1

t L.2. p. 347. &feq.. LEVRET. Suite des Ob-

: fervations fur. [es Accouchemens. laborieux. art. 1. p. 468. 471.

241. 242.244. 24$. 246.

:

g) LA MoTTE. obf 243. c. 8. L. 3. ob

248. 249. 25 t. 2$2, 160.

Ita etiam MauRICEAU obf. rt, 69.

14j. 169. -"&c..— & VIARDEL, G. 13. 14. P. 143, ufque ad 120,

|

EFï

1

ä:

*

$ 9 Q

"

lieri embrionem eripuit ,

qui una cum membranis ovum vi1x

adaquaverat.

Fatifeat , inquit auctor celebritate fua digniffi-

mus y),

fatifcat propriis adjuta viribus natura; fi foctus

fextum nondum attigit gmwd;mus menfem , cum membranis

fimul 5

fi fuperavit. eis gnaviter purupfïs nihil facilius adi-

mit manu; mhl abique contufione magis

Eadem mihi tra-

diderat pracepta Cel. SERINUS ,. Chirurgus Legionis Corfice

primarius;: & embriulcus juratus civitatis ÀArgentineníis dex-

terrimus; cum exfanguem pauperculam vix non femper ani-

mo lingquentem foetulo manu fola feliciter liberavi

011—-

Afít multo fortunatior alia decimum atti

DLb

graviditatis

meníem

maturum utero foetum deponere lxta , non inex-

pectatis jamjam doloribus cotripitur

Verum heu! dolores

ili quaqua verfum vagantur fotui inutiles , & matrem

animo dejiciunt

Mulsi labuntur in torminibus dies, ne-

que in tpfo naturz opere tantulum qutdqtnm promovetur

'andem premuntevgram vera quxdam partus conamina qux

caput infantis:.ad cervicem' uteri perruptis aquis laxatam pro-

Sed brevi (tat immotus mifellus idfans, nullis am-

pellunt,

plius adjutus doloribus matris qui fuis deftituta viribus ,

frigidum toto corpore fudorem exprimit mox peritura. Quid

tum veteres ? hic fane remedia embrionem aut foetum ex-

pellentia toties a Coo commendata , fi non viribus, faltem

ufu triumphabant 5). ^Quid ihter anteadti temporis neoteri-

cos plurimi? quid inter hodiernos nonnulli? . Confugiunt

ad inftrumenta utadjuventin anguítiis matrem, & moriturum

infantem redimant £). ; Quani diverfam ab iis femitam pre-

7) LA MoTTE Reéflexion jïzr Z'OZJ 241.

wx&w

5) HIPPOCRATES de nat, mul..c. 9o.. de morb. mul L.3«4;€6 93.

94. 93- 96,

101. IO$. ICÓ.

107. I108. 109, t IO.

128.

. EROTIS

deinad mub 6; 19 D. 4

in harm. gin.

NICOL RocHJI

de morb. mul. cura.

6..27.

P

103 &c.

Jac. RUEF de mul,

L. 3. €. 3. p. 176. PARJEUS L. 24, C

*

t) SMELLIE T, 2, tec, 25. ebf I, ad 7. EMMANUEL, FRIES! dif.

s

10 £X

premebat vix:non femper, fi fcriptis fides; LA MomTIUs z).

Quam difparem ipfe MAuRICEUS fequebatur x). Et vero il-

lam terere quam facile, tam erat naturze confentaneum. Vel

enim oblato debilitatis cafu verfio infantis poteftinflitui juxta

morem recentioribus ufitatum , quod fxpitfime; vel caput

ejus ad inferiora protrufum nimis regredi (i renuat; quidni

faltem, ubi inftrumerta, ibi manus intrudi poterunt, quz

aiumtis ab vgra roborantibus adjutz, p

Qrtus £nem fecurius

promovebunt y).

Quam diveríis cruciatur ifta torminibus! quam pericu[o;

fis! dolores fpurios veri quidem exceperunt; quibus maturus

;ï:

aquarum efHüluxus proxime imminebat: aft quanta rerum

converíio! dum caput foetus fuis involutum membranis pel-

vim ingreditur; ecce mater fubito corripitur undique moti.

bus convulfivis, qui tandem in fpafmos abeunt: mens fibi

non eft confcia; lingua (ilet; muta toto fere partium tractu

watura vix loquitur nifi interruptis & obícuris fummorum

femorum motibus.

Quid tum veteres?. inconcinnam reme-

diorum farraginem propinabant puerperis epotandam , atque,

ut tollerent morbum , morbum: excitabant 2 ).

Quid inter

neotericos & hodiernos plurimi 4)? Fotum inítrumentis

folvere jubent, & ita (timulantem convul(ionum caufam ferro.

Argentorati defenfa 1771. D. 33. C. 17. MAUSSION. Journ. de

AMede 1473. p. $29. & S.

U) Quoties accerfitus eft ad mulieres viribus deflitutas , quas tamen

.manu fola liberavit; abfque ipfomet MauRrOmti decocto cum

fenga & fucco limonum , quod remedium in operibus paffim re-

prehendit.

x) MAURICEAU obf, 14. &c.

y) vil. LuDov. MERCATUM de mul. 1. 1. lo 0 $.. Xogr.

in Harm. gin.

&) HiPPocR. L. 2. popul. aít: $ puerperis comvul/io fiat,, febrim

-excitato. c. $. art. ro, íd, de nat. mul. c. $9.

4&) Differt. de-convulf: partur. Argent. i747. Auctore FR. HENR.

-KEEP. art.34.35. p. 17. 18. 19.

EMMAN. FRIES Diff, cit. c, 2z.

PELA LEVRET ng'tc des Accouch. laber. p. 211,

II

e

u

removere

"Neque tamen iis adhucdum locus: five eriim

tempore graviditatis

five inltanti naturz labore fpafmis.di-

vexetur nullo frznandis remedio mater; manus tamen pote-

ritin uterum demitti; atque tunc foeetus ratione cum illius

xtati, tum fitui confentanea extrahi debet

Hanc falutis

viam pofteris commonítrabant ViARDELIUS, MAURICEUS,;

LA MorTIUS, dum convulfas pattrixz puerperas in partu iub-

levabant 4).

An minus imminet foetui pemculum »

cum egteffuro remo-

ram injicit rigidz cervicis uteri calloütas ? Nifi maturum

tempore graviditatis auxilium. zgrz allatum fuerit; qu

ViIARDELIO mosinerat c); veris etfi prefía doloribus mater ,

dum inítat partus , torquebitur incaffum & divexabitur. Bra-

chia, pedes,forían pro vario infantis fitudelabenturquidem in

vaginam ; fed reliquumtenelluli corpus oppofitas fibi ánguftias

fuperare non poterit.

Quid tum veteres 2)? * Hanc geíta-

sStionem, ait MosCHIO, antiqui .

. agitabant utad fuperiores

,,partes lecti eas:ligarent.&. colliderent.

Alii vero ad:ífcalas

Alü infinitum deam-

ligabant, & fic pendere: jubebant

bulare & falire cogebants Alii Ícalas etiam afcendere, Alii

&

,autem manibus fub axillis: miffis a terra. fublevabant

diutius exagitabant

Quibus remediis aliqui etiam vio-

Tentas oris compreíBiones & provocata acerrimis fternutamenta

fubjungebant ut ampliarent uteri ftricturam; atque his irritis,

ferramenta adhibebant.

Quid ex neotericis multi? ad em.

brocationes, quas jam przícripfit antiquitas fana , cum her-

B2

b) MAURICEAU obf. 36. $1. 86..9o.

LA MOoTTE obf, 213. 214.

214« 216, 217,. 223. 231. 316

VIARDEL lo2 G 45 P. 1jL

& feq.

€) VIARDEL. L. 2. c. g. p. 79. & feq.

4) vid. MoscH. c. 12. p. rr. his adjungi potd'c HiPPOCR.de naf.

mttl, c. 31,

de morb. mut. L. 2. €.26.247. 28.45. 46 47. de S£?eril.

cap. $. JAc. RuEF, de AMul. L, 3. & d B6 etiam cap, 6,

p.177. & feq.

As

1 15

* bís emollientibus fadas; ad vapores aqux bullientis vagitra

exceptos; ad inftrumenta denique fua curfitant', ut rigida

laborantis uteri cervice foetum poflint avellere e ).

Neque

vero iftis adhucdum locus :

quamquam emollientibus uti

quivis pro lubitu poterit, quin tamen magnum exinde pro-

ventum. referat :

fed valedicat tune temporis inutili pror-

Tus ac perniciofo inftrumentornm ufui, quem viri inter re-

1

centüores iliufiriffimi detrectant. f)):

Quem reípuebat ipfe

LA MOTTIUS g); cum vitiis & annis cumulatam valoniarum

meretricem Hhbidinis fructu vindicavit, Et vero quis poterlt

e(le adeo inconfultus, ut fuas in uterum machinas antea in-

trudat, quam remediis callofitatem folvere tentaverit ? aut

quid machinis opus, cum .fola natura ftricturam mollire

confueverit.

Molleícit cunctando uterus ; & foetuüm manui

invertenti morigerum przítat patientia victrix rerum & con-

fiderata tarditass (i tamen vertere neceffum fuerit.

Aft nulla infit utero callofitas, nulla cruoris effufio ; ma-

trem neque convulíio neque debilitas inertem detineant ;

unus adfit prternaturalis:uteri cum deviatione qualibet fitus ;

ecce nova rurfus imminet cum matri, tum foetui periculorum

caterva, .Modo tenelluli cagut ad. offis facri radicem impa-

é&um ftat immobile; modo fimphy(i offium pubis infiftens ,

jacet otiofum ; modo ad alterutrum ilium latus degravatunt,

fubfiftit placide; aut fi procedat ulterius ,, Iscux tuberibus

igfidet ; neque poteft ullatenus moliri egreffum. — Interea

&) Eas jam vide præfcfiptas MOSCHIONE c. 12. p.1o. IT, vixque

non omnes Aucores quorum opera continentur in Harm. gim.

Eas pariter prefcribunt in ftridura & anguftiis uteri, Hancporro

ftricturam derivamus a temperamento; ab ctate; a cicatricibus

variis tum lius venerez , tum ignis, tum vulnerum, & contufio-

num fuccedaneis &c. Inftrumenta fuadet DELEURIE p.200. c..630.

£). PUZOS c, 11. art, 3. p. 122.. mais fe Tems, ait, &2 lapatience &2 c.

&) LA MOTTE pàrt, 2. L 3. obf 245. 246. 249.. In ejufmodi cafu

vife funt parturientes ^feliciter, abfque ullo inftruümentorum

suxilio peperiffe, de quibus tamen fere de

sem. des Scienc, l'Àn 1748, Hifl. p, $8,

fpe;abawr. : Vidg As

E

i

13

vanis fatígata doloribus mater linquit animo; dum torpidurn

venis fanguinem agit fitu perverfo fractus & languidus in-

fans.

Quid tum veteres 7) ? Deviationem hanc fcabello

confidendo , femoribus diductis & flexis genubus effe debel-

landam; tumque, ni progrediatur infans, quod plerumque

fiet, illum üncis effe extrahendum jubet /ETIUs: cam autem

digito corrigendam Moscuito auctor eft. Quid neoterici?

immo ex neotericis famofiffimi 7) ? verfione paulifper ten-

tata, ftatim advocant in auxilium inftrumenta, nec nifi fer-

ramenta loquantur, ut folvant aberrantis naturx laborem.

Quam verus, quam deridendus inftrumentorum abufus ! quis

enim aderit, quavis obliquitate data cafus, in quo veríio

infantis non polfit inítitui ;

aut ipfi in aperturam . pelvís

inferiorem jamjam illapfo robuftis manibus & indultriis con-

fuli nequeat? Si oppofitis pelvis fuperioris limitibus detine-

tur in mora; anigitur adeo operofum eft matri pofitum

commodare vulvx declinationi contrarium? "Mollem uteri

"

oram verfus vaginz ceutrum paulatim diftrahere

.

ÁAtque,

nifi in lineam rectam brevi propellatur matris doloribus, in-

fantem pedibus arreptis extrahere ? Si fubfidet in infima pel-

vis patte , atque alterütri obluctatur ifchiorum tuberi; crede

mihi, manum habes, intende nervuni, & ea tanquam vectis

ope, caput aícopulo remove : ad exitum patienti cum ma-

tris tum obfítetricantis labore mox degravabitur.

Hzc faàne

dixiffe videbor fola ferri fpeculatione nixus, & errorum ple-

nis voluminibus circonvallatus : fed adeít inter ea volum

N

ing

B 3

'h) IETiUS c.22. MoscHio in Harm. gin, p.12. €. 12. in eod.

opere Nicor. RocHEUs de ea fpeciatim loquitur. c. 27. de morbis

mulier&m curandis,

i) FRIES Z.c. p.29.30. €. I5. JOAN.FRID. EnasMCUS diff, Ai-g,

17ÀA9: b d. 0i 43. 331

HELD, diff. de partu laberiofo p.29,

€. 29. Árgent,

DkrscH, diff. de

a

3749. €,19. LEVYRET p. 179, fuite &c.

Ippl; inflirum. in gartu Argent.

M

**b

14 d

LrvnETUS É): fed ade(t DgvENTERUS /): fed adeft Swtr.-

LIUS s/): fed adeft celebris illa Londinenfium obfftetrix,

quz Ánglicas mulieres obliquitatibus uteri adeo obnoxias 1

abfque fectlone czfarea CRANTZIO tam eloquenter in hoc

cafu defenfa , abíque ferali forcipum

apparatu liberavittoties,

& adhucdum liberando ,

priftinz. venuítati juncex feliciter

reftituit s).

Quid autem. mánus in hoc novo partu proficiet ; cum

ipfimet tangenti digito aditus ad uterum denesatur?' Trant-

preíffus ad laxam uteri cervicem isfans nullum reperit eífu-

gium quo devolvatur ad auras.

Conferruminate cum pu-

dendorum labiis nimphz. pro rima patenti velum offerunt

impervium: vix ftillaverunt ex. interaneis aquz; & depreí-

fum ad ima fcetus irrequieti caput oppofitam egreffui. cicatri-

cem in yaftum tuberfumma inter femora protrudit.

Felix

adhucdum ni coalita profundius vagina pertinaciorem defcen-

furo remoram inferat. . Matrem tamen urget identidem do-

lor; movet feipfum infans, inítat pede, manu, corpore

toto,. donec jaceat uterque debilis. & morti

proximus

. Quid

tum veteres 0) ? Quidam affumebant fpecilla cum pulve

ribus

acerrimis, ut obítacula corraderent : multi coll

irium perfi-

ciebant cum fpongia arida fübtiliffimum, quoda

die in.diem

adaugebant,

Ali vertigines , torcularia volventia, uteri

Ípecula, in ufum traheb

ant ftatim, íi neceffitas. extempora-

nea eo adigeret : nec. defuerunt , meliori fententia, qui

Oobicem fe.rr'o»rcmovendum contenderent. Quid ex neoteri-

P

k) LEVRET Suite. dcs Obf..fur les Accouch.

l) Deventer Edition Francoife, c.46.

lab. p: iz;. &fuivi;

m) SMBLLIE T. 2. Recueil. 17. obf. 3. 4.

Y

n) Traité fur les. Accouch. pat ELtS. NIHEL, p. 286. & fuiv.

Hoc opus non a muliere, fed a viro

j non ab angla, feda galle

certo certius confcriptum eft,

9) vide HIERON. MERCURIALEM de morb. mulier. L.4. c. 14. de

uteri claufura, in quo varia

variorqm fiffemata & remedia cuna

fuis affignat, p.288. & feq.

Qu g

eis quidam p)? Aliam ingrediebantur viam falutis non mi-

nus, immo magis reformidandam; fi quidem abdomen par-

turientis & uterum ad extractionem foctus modo, loco tam

definitis fecari jubebant, ut juxta regulas mortis periculum

matri neceffario effet incurrendum,

Verum libeat ab ipfis

Ícifcitari do&oribus quereinfttumentz debeant abdomini ap-

plicari ? Quare vulnera debeant utero infligi ? Quare non

ftrigofe preeguantis vulvte potius infligantur, quemadmodum

irius, MoscHIO, ÁLBUCASIS, PARUUS q), jamjam proe-

ceperant; atque his avellatur fanguine materno cruentatus

infans ;; aut cunctando excutiatur.

Vivet nihilominus egrefz

fus per plagam puerulus, neque miferam fatis parentem in

vite periculum eonjiciet: immo jucundo in pofterum vul-

nere faucia, movam im patris delicias prolem facile procrea-

bit. Non alia fuit.celebris valoniarum Chirurgi agendi ratio,

cum imperforatis-mulieribus ab imminente mortis ftrage vin-

dicatis, multis etiamnum futuris adhuc civibus auxit

triam atque loeupletavit 7).

P

Devenimus tandenm .ad nltimum ex parte m"at'fi's: in paftü

impedimentum , pravam :nimirum pelvis conformationem.

Sialias imminet cum proli, tum parenti grave periculum ;

hoc in cafu. graviffimum jure -metito promunciaveris. Fac

aperturam pelvis fuperioren: a pubis exoíloít , facab offe

facro pubi nimis proximo juíto miánus diduciam: cedo

iftiufmodi cafus remedium. — Nsc potius obítacula pullulabunt

ex obítaculis undique rediviva, & lLerna malorum aderit !

Quid enim hic proficient infantis tripudia ? ^Quid matris

tormina promovebunt? Laxc alías ccterzs partes , foetui

licet; obluctantes pertinaciter , He&e*ütii tandem naturz ob-

NUREUUUDer.

p) RovssETUS de y/leromotokia. p« 448. in harm. gin.

q) lErtUS L. 49. c. 22.. MoscHrO pars pofi. c 15. ALBUGASIS

c. 72. de curatione alratica p; 442.

PA&REU S L*n 241 c-ap.( ;gw

p. 966. 967.-

J) kA MQTTE obf 346, 347. 348. 349, MAURIGEAU.obf, 489583,

s

16 &«

temperabunt; aut quod natura fola non potuit, illud prsta-

bit artis adjuta viribus:

hic offa manent fuis immota fedi-

bus, quidquid contrarium protulerint cum veteribus ho-

dierni 5);

atque indivulfa-femper 7), nunquam füperan-

dum variis nixibus obicem offerunt:

Vica ex omni parte

natura vix non procumbit.

Quid tuüm veteres :) ? variis

illi machina mentis aut trucidabant infantem admotis tamen
