triplici verfus'extremitatem alteram inftrücta ramo: quisque

ramus foramine excavatur-quod ternüm'complectitur uncum

cylindri lateribus ad «qualem diflantiam. conferruminatum.

$i promoveatur tantisper virga mobilis, minaces tum fibi

admoventur hami, ut obviis corporibus infigantur; fi agatur

retro, refiliunt elatere & ceffantes.predo inhiant

Rem

omnem minime habes.

Vivaces Griplii ad eandem ftaturam

affurgunt fub incubante matre,. & unguibus non fat didudis

'rgpa-

- 9) Obf. 6. T. 2, g 261 264. 267. 276. 352.

365.76f. Jur l'ebf. 9.6;;. &e

p) PARA&RUS L.,24. a. 42, p. 976.

$i 35 C

rapacitati Depe inhabiles, farcinis opimis defrkaudan-tur. Na-

turam emendavit ars noftra griphipedum inventrix, & fedulo

caftigavit.

Hoc ungues füb incumbente malleo fabricatur

varios, & a fociis unguibus pro varia neceffitate divaricat.

Fac itaque nunc ignava moles uterum divexet; mirandam

machinam in eum ïnol"liter intrudimus , rubigine ancca probe

expurgatam, & inodoro perun&am oleo, atque molam ad.

aca virga immifericerditer arripimus.

Potett quidem in

adigendo vulvam contundere; poteft uteri fundum, loco

molis dilaniare; poteft przdam divellere & deftituere incar-

ceratam : poteít.., intelligo: quidni igitur loco pedis operi

inanum admoveas? [funt mihi manus , Íunt brachia; aureis

latebris occule griphipedem.

Griphipedem recufas, infequitur doctor attonitus: an ro-

ftrum geranii pariter recufabis, qui Mavunicxo ipfi femel

anchora facra fuit & unicum in extrahenda cruoris effluvii

caufa auxilinm, dum gravidam ad incitas redigeret q).. Dua-

bus conficitur inftrumentum illud virgulis a jun&dura minu-

tatim in longitudine fua decrefcentibus; & verfus finem den-

ticulis in intima parte pecinatim coéuntibus inftruitur. Jam

exinde notum tibi eft , quare fuam a geranio appellationem

traxerit:

Ejus ufum paucis accipe. Sifanguis, propter cau-

fas alibi traditas ab utero deciduus, lethiferum curfum non

fupprimit; roftrum en quod vides, protenditur in uterum

folerter; torquentur huc illuc diductis manibus fülutares

mandibule, quas digitus hazemorrhagiz caufam tangendo di-

tigit.

Pauco temporis tracu, lenibus giris, in totum di-

vellunt cum placenta foetulum aut germea ftimulans, atque

divulfum dentibus ex utero reportant. Poffunt quidem loco

foetus vulvam commolere matris ; neque enim funt palati

multum fapidi: ppfï'unt pro germine tenero partem trunci

nobiliffimam devorare; poffunt . . . intelligo;t quidni igi-

q) L. 3do. «. 51, P.-3€0' —35'»

Qb 34 i

tur,äigitum. acciigis operi, quo certe MAURICEUS uti po-

tuiffet, cum immiffus roftro comite digitus faciliorem aditum

habuiffet folus; aut alterum fibi comitem digitum nullo ne-

gotio adíciviffet 7).

Sunt mihi manus,

funt digiti graciles

& validi; reconde toftrum.

Silet Doctor nonnihil commotus ; ruborem vultus pallor

excipit: redittamen ad inceptum fermonem ; fed paulo acrius

infequitur.

Morofus homo es, qui doctrinam refpuas Mav-

Fortaílis oculorum aciem

RICEO tam urbane ftabilitam ;).

compungit virgarum exilitas ; fed artem vide quantum ars

perfecerit! mandibulas tibi latiores exhibet corvi aut anatis

roftrum : cerne fulcatam extremitatem ampliori margine di-

ductam 7): quin ipfammet recentiorem LgvAaETI fercipem

exiguam ore feneítrato- praditam intuere »): quid tum ia

matrice aderit heterogenei cui non occurrat ftatim alterstrum

ex his inftrumentum ? in quod inítanti príimo non impingat ;

quod non invadat, non apprehendat, non arripiat? . . . ..

Verborum tortente me obruis Doctor: inutile eft utrumque

quod patrocinaris inflrumentum , licet LEvRETUS multa in

inftrumenti fui gratiam attulerit x).

Immo, quo craífius

eít, eo etiam , femota perículi ratione, fit inutilius.

Sunt

mihi manus; funt digiti; fuutfux naturz vires, quibus abs-

que digitis fola fiepe vincit y). Libedt utrumque cum for-

eipe parva recondere rofítrum.

Recondit; Ííed ut aligd exerat jJamjam indignabvundus.

T) L. 2. p. 363. 364. Quemadmodum in extractione placentze

confecerat. p 257. C g. L z

5) MAURICEAU L. 2, c. 33.. €'ef pourquoi ce pauvre auteur. . ..

AURICEUS inftrumentorun: caufam defendendo mifcere voluit

utile dulci.

t) JAc. RUEF. p.179. de /iarm. sinac.

u) LEVRET Suite des O

üg- 12- l ;o' p zj 20

lg/?rv., Jur les Accouch. labor. p. 4)72. 47;.

*) loc. cit. ufque ad 479. inclu(ive,

g) PUZOS. c.19. p. 196, &c,

z

:

ij

gt

Quid igitur profcies, àit, inftrumentorum ofor temerarie;

quid patrabis absque eorum opera in hydrope thoracis ?. quid

inafciteaquofo? quidintimpanitico? quid in hydrocephalo?

quid in macrophylocephalo? .. ; Refpues fpatumile ALBUCASI

floccifacios cultellum incurvum PAREO ex-

defcriptum 2)?

pofitum a; ? quem MauniICJUEUs embryulcorum pater advo-

cavit in auxilium, fcalpellum unciformem,

hoc tu artis

alumnulus uti denegabis 5)? atqui tamen inftrumenta ifta

contempleris oportet: exporge frontem & infpice: eorum

manubrio lamina infidet magis minusve longa ; hzc femper

obtufo gibba dorfo, altera parte terminatur in aciem magis

iinusve concavam, qus verfus laminze finem eufido indefi-

nenter extenuatur, — Reponitur digitum inter indiceni & ma-

ximutm falutare ferrum ; demittuntur in vaginam aut in al-

vum digiti, pro circumítantiarum difcrimine ; atque ipfis

verfus manubrium retractis , i: caput fpatumile; in pectus.

vel abdomen Parxanus aut Mauricxanus cultellus pro-

mifcue demerguntur: qua data porta ruunt ftatim venti vel

aquarum fHuctus, & obex parturienti cum fonitu torrentis

more fubtrahitur c).

Metuendum nonnihil eft, ut vera fa.

tear, ne ex digitis, ltringentibus quidem, fed humidis cultel-

lus alteruter erepat; ne digitos manubrium verfus retrahen-

do, vulnera ambeuntibus diftribuat; ne vi maxima intrudi

non poffit inuterum, ut aliquoties evenit, quin obviismor-

fum inferat ; LO Wintelligo;

quidni ergo manum ad-

2

2) p. 447. Aarm. ginac.

i 44 G3E p o5x

b;U.2; p.364 Ta. r. n. d. ,

c) Jam moriserat fcalprum incurvum tempore MoscHIONIS adhibere,

l. c. c.13. op. MOSCHIONTS art.1. 3. Mihiautem illud notatu dignif-

niffimum videtur, quod eo ufque temeritatis proceíferint , ut ap-

prehenfa embryulci curvedine inter digitos tepefactos, eos poftea

perunxerint , ut tutius operarentur,

Idem fane cum aliis ferra-

mentis ad

ftabant.

jugulum aperiendum aut perforaqduai éccipitium prie-

Wï

Q3 36

fnoves operifolam , quo ifta teties obítacula fuperavit? fünt

mihi alumnulo manus ; funt brachia robuíta fatiss univerfam

& fpatumilium & cultellorum tolle catervam 4)..- .

Tolle tu ob(tinatum animum , inquit, qui rat/bnum pon-

dere deftitutus, & veteribus reniteris & hodieruis.

Parum

induftrium forfan reputabis etiam & male habilem qui uncís

vitam matrum redimit? illos tamen ars (ine neceílitate non

adco multiplicavit e).

Iufpice igitur paulisper, & dicenwdis

intentus , ora fulminantia tene : ordiar ab alto, En uncinus

unam tenuem ipinam habens f), remotitfimis jamjam tem-

poribus cognitus, En uncinus alter ambabus cum intermedia:

lancea fpints przeditus g), & apud ipfos Arabes vulgaris ufus,

En uncus bimembris & duplici armatus aculeo, latino bar-

baris in morem receptus Z).

En catena im utroque extremo

unco minaci inftructa;; neque uno abhinc fxculo reperta &

in honore pofita /). En griphipedes ab ALcERAMPIO inventi ,

duplici vel quaterna confcéti virga tenui verfus extremitatemy

adunca, & per articulantem cochleam proxdz tenaciter infi-

gendi £). Expalluifti! ftrictos, ut video, mucrones refor-

midas; & gladium vaginz coufecrafti.

Laudo benevolen--

tiam, & a tua requie contaminanda longiffime abfum.

Un-

corum- hic exhibebo familiam. vix non toto colo diverfam,

p»

4) Etiam: fpatumilis. duplicis meminit AL.BUCASIS l".'c. etiam im-

menfía vis cultrorum a variis-auctoribus recenfetur.

Nihil autem

eft in his ommibus magis notatu dignum, quam zterng medicorum

lites ridentibus pofteris confecrate. Videas eosin fcriptis fuis quoad

eultrorum manubrii longitudinem ferio diffentiertes, dum laminz

a bonis omnibus repudiantur. MAURICEAU p. 287.

&) vide apud Cel,. CRANTZIUM, quo ufque multiplicati fuerint,

C. 8. 0p. cit.

J£) ArLBUC. /oc. cit. p. 446. de eo mentio fit etiam in CELSO. Zoc. cit;

&£) ALBUC. /oc. cit.

h) PaRmus L.24. c.33. p. 942-

*à) ScuLTET, Ta. 18. p.49. & Tab,43. p. 311, de

U Arfinal &c..

'&) PAREUS/. c. p. 963,

e

37 iX

Griffinis pedibus illum compone cervinum pedenm /) a Ro-

Ex recentitis donabatur

tomagenfi Chirurgo excogitatum.

alter quqdruphu aculeo ; "huic duplex eft:

alter (tringebat

hamos minaciter; hic obtuía extremitate lata & bifida bhn-

ditür oculis & recreat.

Materno cruori vix parcebànt ipífa

tenuitate czteri quos defignavi; hi quos vides, rotundatis

quaqua verfum marginibus latitudine fua pareunt vulneribus

nequeíauciant. Urcorum ejusmodi mentionem Jam injecerat

CELsus, dum de unco lxvi & brevioriacumine pradito fermo-

nemfacit;?).. Uncum fimplicem in multisaptiorem, reddidit

virgam incurvando MENARDUS z), atque fuit primus qui eum

in rectum & curvum difpelceret, Huic utrique perfectius cacteris

antea infertis manubrium indidit SwELLEtUs , applanatum fa-

tis;, & duplici pro extrahentibus digitis verfus extremum

fuperius incifura przditum.

Non eo ítetit. verfati(fimus iix

arte fua LEvRETUS ; atque ut uncorum fecuritati faítigium

xmponeret 0), vaginam elffinxit illorum acumini fub opera-

tione adaptandam ;. & depictam ejus iconem Londinenfi Aca-

deimix obtulit

Nunc vero quid caufz effet cur uncos, nom

in avellendo perfas & nefas p) , pro falute matris, foectu, ut

contendebant ex antiquis multi,

& ex recentibus adhuc ali-

qm peiiïme contendunt q) , fed in extrahendo ejus cadaverc

E3

1) LEVRET Accouch. labor. p. 10

HED OEESUSL 9. 0. 239

n) vide SMELLE introdudlionem. T. 1.

p6

e) Hzc inftrumenta vidi apud Doctiff, ROEDERER, Árgerit, Embr.

Med. IX Clariff

) Solum evolve MósCHTIONEM toties citatum. c. T$«

q) vide Differt. Cl. DE1SCH — Árgent. 1740. C. 28, Neque tamen hic

Celeb. CRANTZIO fides adhibenda; qui Galliam uncis fervientens

afferit. -

Dicit Idem p.23. de inflrumentorum ufü &c. e, 1*7. i

Gallia ..

tum &erte hec hodie omneg

51 qu& enim alid regio,

difficiles partus judicat uncis , vix non prater Levretuntota .

Àn ergo ipfis LA MOTTE utebatur? An MAURICEAU multos cafus

difüciles cum uncis folyebat? Quare ergo CRANTZIUS p. $3.

x

*

1

*

$:

us

,

fub quavis pofitura impedito, aut avellend

[

capitc truncato

abjiceres? an quia dum demittuntur in uterum, vaginam

poitk

113

bii

t & uterum contundere )* an quia per vim extracti,

f:

Y p

p

captum dimittere foient, etiam impadti offibus, atque

nonu cxdenda carpere? an quia propter craífitiem f1 reni

ra

vro-

tur id quod debet extrahi; adacto volumine fueverunt augere

dirhcultatem, non minuere? an quia uncus unus, propter

factam in avellendo obliquationem fxpe laborem exfolvere

impos, tenetur congeneris alterius requirere focietatem, &

cum vulneribus obítacula duplicare? an quia correctio a ME-

NARDO inducta, auget operationis periculum; aut ipfamet a

LrEvnETO factaillius impoflibilitatem demonftrat, atque hzc

ultima uncorum perfectio videtur eorum inutilitatem abfolu-

tam confirmare & evincere? an . . . intelligo; & quemad-

modum illorum infecuritatem, fic & opem, ; quotquot fint,

vanam & frufltraneam admitto: funt mihi manus; funt dieiti

ad uncorum normam incurvandi, cum neceífum eft; funt

inftrumenta tutiora eis omnibus & in fumma neceffitate aptio-

ra: ne generi humano noceantamplius, dele totam uncorum

familiam & Hamn?is funditus everte ;).

— -

m m P ICRED UE 7 r

Eju(dem operis, mentionem facit de the(i Parifiis defenfa A. 1744.

cui titulus ineft: Ergo in partu difficili fola manus. inftrumen-

ium? Nil amplius addam usque dum cum CRANTZIO CRAN-

'" ZIUS concordet.

7) Non is fum qui cum Eodem Viro Cel. & MrrTELHECUSER /oc.

Cit. C. 14. Contendam uncum capiti iscuneato nog — poffe infigi :

Sed hzsce in introducendo fumma difficultas nunquam fieri potcft

citra mattis periculum.

f)

Addam adhue verbulum: Celeb. CRANTZIUS, in refutando un-

corum ufu. neque vult ipfos in partibus mollibus fecure infigi,

neque in duris capitis partibus, abfque matrum detrimento potle:

& addit poítea

C. '9. in cafü autem reliéfi in utero

aut

capitis craffi nimis. €$ jam alio inflrumento , mortuo fztu , com-

nmünuti, folum conveniunt . . . vel caput tum moile vel duram

eft; fi molle, juxta Crantzium , non debemus unco uti; pariter,

li durum eft, Adhucratiunculam ijubjungo: Quare caput commi-

G 39 (

Quid igitur loqui potero quod manus tuzx dexteritatem

mon offendat ? quod muliebrem non lxdat animum ? quod

in fpeciofum fexus foeminei & humanitatis amorem non alli-

dat? proferrem quidem inter vectes qui detentum infantis

in pelvi caput tam felici fato concutiunt, illum ROONHUISII

celeberrimum , caro a concivibus fuis pretio redemptum ,

quo Batavus infantem : toties irretitum e clauftris eduxerat;

mirum fimplicitate fua inftrumentum, ab egregio Auílrix

medico laudibus elatum plurimis, fed ipfis digniffimum ; &

plus quam octingentis , ut czeceros taceam , fucceffibus, inter

Íolas bruini maius coronatum : proferrem cochlearia magna,

parva, denticulis interne armata , qux capitis convexitatem

partim amplexa, remoram fine moleftia infringunt; fuis pa-

riter meritis non indecora: proferrem forfices ferratas quibus

dilaniabantur capita, forcipes dentarias aut offarias, quibus

conterebantur; antiquis ufitatas; duplicique mandibula den-

tibus horrida victrices obftaculorum, & molium comminu-

tarum abílractrices certiíTimas.

Proferrem misdach parvum,

maguum almisdach. . . Sed incumbit mihi nomina profe-

rendo metus ne aures tuas verborum amoenitate non demul-

ceam : quantum igitur irritarent animum , oculis fubjecta £i-

delibus ! ... quinimmo, jocofe Doctor , novaifta, qux pro-

tulifti, inftrumenta fanam rationem otfendunt.

Odi entia

fine neceífitate, fine fecuritate , Hng jucunditate 7), Odi

nuendum fuadet cum inftrumento, 'neque cum eodem evellit?

.ÀAn non minuuntur fufficienter per eam capitis comminutionem

ejüs diametri? odi entia fine neceffitate.

t) Poftquam de forcipibusfub RooxHUIsII nomíne venditatis, quate-

nus profcribendis lermonem fecit CRANTZIUS , c. 31. 33. 31. fuum

fufpendit judicium de vera forcipe Roonhuifiaa, quam ab Illuftriff,

SWITENIO acceeperat. Vide ejus defcriptionem & Iconem ad

finem Tom. t. SMELLIE. Hic Cel. 1nglus manualem illius ap-

plicationem ita defcribit, ut in rnultís (ibi contradicat, & imagi.

narias Datave Machin& virtutes attribuat , recte a LEVRETO in

fectione particulari, (p.243, usque ad 31o. ) reprehenfus, Omnia

-

E u a

Q 40 $4

qux falutem per vulnera & contufiones facile vitandas requi-

K0f

runt 4

Odi qux omnem explicandis natur

Vitibus

OoCcca-

fionem pixcludunt

'di quae humananr per ferrum dexteri-

tatem jugulant

odi que vita fruituris certam mortem infe-

frunt

odi machinis uti cum detrimento, cum exercitatis luxta

normam alibi przferiptam manibus uti poffim ad gentis hu-

£inanz emolumentum : uno verbo- nihil eft.ex iftis omnibus

quod

divint inftrumenti miracula fub LEVRETI calamo evanefcunt ;

neque quid poteft nifi uno in cafu , quem fola manus folvere poterit,

Quamautem pronum erat vel ab ejus initiis adhibitam il!i fidem

denegare

cum duobus uncis comitibusin eadem theca reclinaret!

dum laudes illius recinit SwyTENIus T. 4. comment. p. 48s, ad-

notat quod poffeffores ejus ad parturientes vocati , nunquam opus

aggrederentur, dum caput infantis vacillaret tantisper in pelvis

anguftiis, fed expecarent donec spenitus. incuneatum hzreret,

Inde facile patet ipfius inutilitas, vel quxa ante caput. unm&um

veríio potuiffet infüitui; vel quia natura in matribus minori impae

]lius etiam

infecuritas

tientia obnoxiis obftacula fuperalffet.

facile elucefcet, fi attendas, quod fupra pubis offa ufque ad par-

turientis abdomen extremitas áltera non poffit aliquando elevari,

qum caput altera. neceffario avellat: fic tamen in SMELL. T. 1.

ejus prafcribitur ufus.

Nil de ejus injucunditate addam , cum matris vaginam ut plu-

timum ledere debeat,

& clitoridem femper , urgendo, periculofe

contundere quantumhbet detritis pannis ferrum obducatur.

Quoad obfervationes bruini, no:5

omnibus fidem denegabo ;

fed omnes infimul id probare videntur ; , quod qui nimis probat,

ille nihil probat.

T p

2 Cochlearia, cujufcungue fuerint n

ic

gnitudinis, in hoc etiam

RooNHUISII vectem pravitate fuperant, quod propter convexita-

tem poflmt difficilius intromitti; & cencayitatis fuz aïpentanbus

capitis teneritudinem certius lzdant.

almis-

Quoad forcipes ferratas, forcipes ofTa'r-s, misdach ,

dach.« ,. illud expeto quomodo iíta pofïmt in uterum dedl.cu,

dein divaricari , poüea caput amplecti, tandem conterere illud &

eximi, abfque enormi partium contulione, aut dilaceratione fune-

fiffima? illud lubentius expoflularem folum, quomodo in vulvam

wÍque, turgido & incuneato capite plenam, demitti peflunt ?

U a

.

quod prc manu lubentius aámoveam operi , & fecurius: funt

mihi manus; íunt brachia; horridam cruentata ferri rubi.

gine antiquitatem redde tenebris.

Forían igitur, ait, in(lrumentum defideras grändiori

113

partium ni

^b

iere conflatum , quod novitate & artificio fingu-

lari recrect: dàabit ifta omnia MAURICEI extractor x).' Cone

templare virgam hanc ferream ; altero extremo difcum exhi-

bet complanatum & duobus afperum monticulis , atque com-

miffura mobilem; altero cochleam récipit: adigit hzec cochlea

canaliculum fuo pariter inftractum difco, qui duobus exfcul-

ptus foramini:bus, alterius difci monticulos excipiet, ficut

virgam excipit canaliculus.

Si tributum morti perfolviffe ju-

dicatur infans, obvia tum capitis pars cultro- ad id idoneo »)

perforatur.

Iatraditur verticaliter per rimam difcus mobilis,

3

ut horizontalem dein internis capitis parictibus fuperficiem

offerat.

lum virge ita immittitur canaliculus, wut difcus

ejus ad exteriora relictus duplici foramine utrumque exfor-

le

beat menticulum perforatis implantatum oífibus ; & fic ulti.

h

matim mediante cochlea compefcitur.

Vide jam quam firmi.

ter machina noltra offibus inhxreat! quain latam cranii fu-

per&ciem difcos inter comprimat! quam arctis nexibus offa

cranii terebrata detineanmtur! quid proderit uitra machime

laudes recinere , quibus perftrepuit Gallia, atque tutiíhimam

fe

ii condogare in extrahendo partn facilitatem ? quid juve-

rit,.. faveloquenti, doctor optime: nil juverit nifi ut re-

rum inftabilitatem recordemur, atque fummis-fipe laudibus

oblivionem fuccedere tenebrofam & meritam.

Et vero quid

preftat MauRicEl ma-

)ca-m nfui-ri;, quid matri adeo falutaris

h3

"-

ass

Em

X) Celeb. FRIEDIUS pater etiam eductorem exbogïtuverat, quem

r

autem ipíe antiquavit; vide ejus defcriptionem in il. JAN K 11

j

differt, de forcipe &Z'c. p. 15.. Etiam BuRTONUS Anglus extracto.

Qs

rem conftruxit prz czteris efficacie non majoris,

n

y) Hujus fcalpri iconem dedit MauRIcEAU £. c. füb afterifco, *

z.

i 42

t

china ,4 dum caput inflammatis partibus incuneatum & irreti-

tum extrahit ? parcit partibus capiti circumductis & vicinis?

vefica, rectum , vagina,. uterus absque preífione molelfta ,

contufione nociva, Ítupore diutürno, laceratione aliquando

triftiffima , tzediofiffima paralifi, liberantut mole irretita 2)?

5i non Juvat hic manum operi folam accingere, tutiora funt

inftrumenta; valeat MAURICJEI extractor.

Intelligo tandem quid exoptes : forcipem fane defideras ;

neque primum te curiofitas ifta ftimulavit.

Viguitante diu

in obítetricantium animis divini hujus inftrumenti cupido,

quam ipfíius ftudiofis inclarefceret. Semel quidem orbi litte-

rario communicabatur ab ejus inventore Tigurino embryul-

co 4)5 fed nullo in honore pofitum 2), caliginofo lacu fefe

immeríerat. Parifios allatum rurfus, exibate latebris; fed

pre pudore in eis iterum abditum, Londinum remeaverat c).

Ergo in fuis paludibus Flandria, in SilvisHybernia , in ne-

bulis Anglia, diu Z) retrufum detinuerunt, invitis obítetri-

cantibus, cum illud tandem, plaudentibus eis, exhibuit

ParriNusBelga; neque absque invidia: ejus namque inyen-.

z2) Hic non poffum celeb, CRANTZIO affentire in rationibus proptet

quas MAURICIEI extractorem refutat: hunc cum auctore fuo feli-

citer extinctum credit, tum quia mortuum vix unquam educit in-

fantem , tum quia vivum certo certius occidit.

Sed cum eo Mau-

RICJEUS quot infantilia cadavera extraxit: vide obf ro7. 334.

$19. $43. &c.

Sed ipfum auctor nunquam fuafit ad vivos infan-

tes avellendos. |Tgitur utraque CRANTZII propofitio cadit.

Ad-

dit auctor, quod ipfosmet, quos rejecit, uncos magis accommo-

datos cenfeat. Nequeillud verum eít: implantatur enim extractor

vertici oculis obvio,' dum unci partibus femper occultatis non.

poffunt citra malris periculum implantari.

&) JACOB. RUEF, Aarm. gyn. p. 179.

b) Nullam hinc inde mentionem illius. reperi in toto opere SPA-

CHII.

£) Vide MAURICEAU obf. 26.

&) Patet exinde num Helvetis ejus inventio , aut Anglis adfcribi

,debeat ; anetiam Germanis; ut contendit falfo CRANTZ. p. 16.[.c.

& IL.

-

t 43

üonem Yprenfis auidam chirur

o1Tie

S.s-t.-,

nomine GILLE

UE

Dovux,

(ibi vindicare annifus eft raptum reclamans e). Hxc

prn na fuit illius forma per PALFINUM efficta; du a jun&ura

h

virgz ferrex altera parte define

bant in uncos fat longos, al-

& f

eY

CX

u levi la-

tera in cochlearia longiora multo, lata fati

teraliter de

jantia abibant

Quot ab evulgatore ad corre-

&orem eéjus ultimum mutationes fubierit ,

uadraeinta ab-

hinc annis

longum foret enumeratu & txdii p'enum:

fum

ma libeat fequi rerum fsftigia

Mutatum eít in cochlearibuss

in cochlearium Junctione; in manubriis mutatum elft

Metus erat, quia res fpe cellerat in malum

ne divifx

riís & fcrupeis afperitatibus forcipis mandibule tenellulo

capiti vitam commolendo adimerent:

dentes f/) abítulerunt

BiNGrUs & DussiUus , atque ultimus 1Hos mcdum femilu-

naribus commutavit £.

Metus erat per varia pericuia conürmïtüs, ne emarei-

natxc hujuícemodi extremitates, anguils licet admodum ob-

tufis priediue,

difficilem nihilominus aditum paterentur , ne

que poffent absque Ixfione viarum intro demitti : feneftravit

mediam earum regionem CHAMBERLINUS, atque fic nimium

"

volümen imminuendo aditum faciliorem reddidit 7)

Metus erat per experientiam fiabilitus, ne feneftratz ejus-

modi extremitates incuneatum caput non poffent in omni

2

m

€) Vide LEVRET olfervatzons flr les accouc/z. labor. p. 86.

f) Nulli aderant dentes in medici Tigurini forcipe; fiquidem illam

forcipem ferfam appellat :

nulliinforcipe, Palfiniana vulgo dicta!

fiquidem Icon ejus nullos reprefentat :

quis ergo tales excudi cu-

ravit dentes, quos Duss;EUs juxta LEVRETUM abftulit. Vide LE-

MXRET-..C.

g) Vide lll

]ANKII differt. de forcipe €2c. adeft verfus finem Icon

Bingianz forcipis:

vide LEVRET /Z. c.

A) Chamberliniane forcipis Iconem . dedit CHAPMANX*US, a Bu-

TERO reprehenfus verbis admodum" Severis, €o quod illam non

B

evulgaret, Vide Act, Edimb. T. 5.

$3 44 Q

fiora extrahere; atque occiput füpra

pub»is- offa impeditum ,

facie anterius obvería

; nequirent ab obítaculo removere :

metunt fOIVCI.'UHt extremitates incurvando [

EYRETUS atque

JANSONIUS; ficque obicem null

um inexpugnabilem demon-

ítrare ftatuerunt i),

Metus erat ne incurvatz licet,

non poffent femper pro-

pter varium capitis fitum aut diverf

a

im cjus remoram ex ad-

verfo collocari: partem earum infi:

nam ita excavari curavit

FRIEDIUS, ut cochl

eam ftriatam reciperet, qua vario ad(tricta

Virium gradu cochl

earis faciem internam huc illuc obverte.

tet; atque ita potuit in omni fi

.

tu utrumque adhiberi 4)

Quod factum eít in. cochl

earibus forcipis, illud in coch.-

learium jun&ura p

ariter effectum eft,

mutatio multiplex,

rtieque filentio przetereunda /),

Elimatz a cochlearium radi-

cibus ad medietatem profunditati

s Virgz , primis forcipis tem-

poribus, mediante cochlea firmiter junge

,

bantur: hancautem

juncturam antiquare coacti funt,

quoniam pro ratione capi-

tum extrahendorum atque v

ario volumine virgas cum facili-

tate virgis adaptare non femper dabatur,

Ea caufa fuit, cur

Brugeníis Medicus quidam,

tertium addendo cochle

ar quo

caput tutius apprehenfum detraheretur

1), mira fe pra(titiffe

crediderat,

i) In hoc differt JVANSONI'I force

ps noviffime correcta , a forcipe

EVRETI, quod ipfi Smelliana

manubria indiderit; quodque an-

guli curvatura in utroque cochle

difcrimina, que quivis intueri

ari nori eadem fit: etiam alia funie

poterit: neque enim in hoc opuf-

culo licet omnia defcribere,

&) Hic de FRIEDIO filio fern

10 eft,

ftulit.

Ad imitationem lith

quem mors nimis prematura ab-

otomi occulti hanc mutationem effece-

rat

Sed cum hac mutatio

ne quz fecuritas i capite extrahendo ?

cum femper debeat,

propter vim locis non oppofitis agplicitam .

titubare.

I) Tempore Jac. Ruzr.

ambz virgz religabantur ad invicem me-

diante clavo, cujus cufp

is retundebatur

; ita ut nunquam feparatim

introduci poífent,

Alia'exhibet Icon

Pal&nianz forcipis,

&) Vide LEyRET,

lï $..

$Ch ag C

Verum fecunda hzc Junctio ptopter imminens matria

nimio forcipis volumine periculum explofa non immerito &

repudiata eít, ut alteri lecum cederet.

Viderant nimirum

primam methodum, fepofito altero, qued diximus, incorh-

modo , temporis etiam requirere multum; atque fieri vix

poffe, utbrachia jungerentur absque cóntufione pudendorum;

quz unientis cochlex rotationem prepedirent,

Quod ut ipfi

pariter femoverent incommodum ; alteri virgw axim fuppo-

fuerunt conferruminatam, quzx virgam congenerem perfora-

tam & mobili lamella £rmandam reciperet z7).

Et hzc tertia

unionis fpecies fuit.

Devitabatur quidenr inde virgas uniendi fuperior diffi.

eultas; fed craíli capitis arripiendi facilitas nullatenus com-

municabatur.

Quapropter alii alias juncturas excogitarunt

& adhibuerunt: ali? repudiarunt univerfas.

Vagabantur huc illuc inter RATHEAWwIE manus cochlea-

rium extrenzitates ; nullo clavo retinebantur in fitu 8) » nullo:

communi hypomochlio innitebantur; inde fiebat ut demit-

terentur in uterum inzqualiter ; ut capiti appofita plerumque

vacillarent cumr vulvz periculo; ut vim inxqualem infanti

applicando, obliquarent ipfum , non extraherent: immo fi

aliquando diductis nimis extremitatibus adhiberentur ad tran-

fitum faciliorem extenía vulva procurandum., ipfamet vulva

facile dilacerari poterat,

Àn ergo iíta a PALFINO- difcrepan-

tia in junéturis, forcipis perfectio fuit?

Fafcias adhibebat GitLEs LE Doux , quibus extremita-

tes ad invicém approximando, hypomochlion quidemin me-

dio vectis, pro lubitu, & varia capitum mole ítatueret; Ííed,

quod malum fuit, fafcia nom poterat adeo firmiter adaptari,

quin virgis per compreffionem magis ad fe invicem acceden-

tibus ligatura fieret mobilior; & aleco in lecum cum jactura

E.5

rE

n) Idem auctor,

2) Vide talis forcipis fignram ibid. fecunda. tab, ad finem no, &&

xR 46 i3

«irtum transmteraret.

Àn fafcia.clavo , aut quod tdem eft,

remedium malo p

K/)k.

/211]

1 non erat p)?

Extitit politor alius, qui duplic:

em alte

r1 Virgx unctinum,

*:lx

alteri clavos totidem adaptamdo, pu

A uG as

at omnia fefe incom-

moda juncturarum fuftuliffe.

Neque tamen resa dhué ex voto

Íucceilcrat.

Quze per latus alterum religabantur firmiter vir-

g,

per alterum elabebantur non raro, ut e compe&u mu-

tuo fub obítetricantis manu deflecterent.

Àn facilitas in ap.

plicando, in extrahendo facilitatem adjuvabat q)?

Alius fuit, qui alterum cochlear Vcrfus extremitatis fupe-

ut incurvatam al-

rioris £nem oblongo finu exfculplerat »);

terius oram ad

ieitationis &ibulate modum in [e reciperet.

Qualé imaginationis portentum , Juncturam excogitare, in

duplm tantum cafu impend libilem, qus autem mente potius

quàm manu vel máxime induftria applicari poterat! haec jun-

&ura decidit velhiti lofculus, & in ortu fuo oblivione fepulta eft

Ortus eít tandem ille vir, qm quantum ab arte fplen-

dorem accepit, tantum ili contulit claritatis; LEvRETUM

appello: qui ut cochlearium:. & forvpu n multitudinem varii

voluminis capitibus in^-quocunque cafu admovendam prz-

verteret, tum cochlearia ad radices incurvavit magis; tum

axim mobilec diverfo loco &£rmandam , & cum diverfíis in

alia virga foraminibus pro neceílitate & lubitu fociandam ex-

cogitavit 5)

Eundem auctorem agnofcit alia jun&turz fpecies, in utra-

LREGURCS

É

p) Hic enim neceffario vacillabat in agendo inftrumentum, quod

cum junctura per clavum fieri non poterat,

) Idem aderat cum bac junctura incommodum.,

r) Vide LEVRET ./Ircouc/l lab.;p. 92,

5) Ibid. Hiftoria juncturarum forcipis in LEVRETO quadrat quidem

eum fuo de inventione fmcmm fyftemate, fed veritáti minime

refpondet.

Tertia ; quam raccnret, Jundure fpecies jam RUEF,

celebrábatur ; vide Tiarm. $in. p. x9.

immo' ea perfectior cwt,

fiquidem coincidit cum illa quam parve forcipi antea deicnptæ

indidit:

C'ejt uhe Jonä?zon paffee.-

i

47 i

que cochlearis extremitate firma fimul & mobilis. quam hic

defcribere utloungum nimis foret & laboris plenum ; ita pror-

fus 1nutile ,

Cunm

Lw

Q

verbis éam

CX

Q

fguris adeo nitide ex-

Han

v

C oOX

V zM

hibet f FOTCeps ab ingeniofo viro commen-

prLACL U

data, qus ea virgz triplicis unione oaudct, ut ex tribus in-

curvisamba ad latera mobiles & in firmo poltea fitu per ela-

terium

retinendz ,

d

IB!

uc

Ss tertia

capitis partes amplectantur

ii

vl

n & 'HTL

Y^

quaquavetfi

—t)

lectendo expcdmnt FA

Novam, nullis pariter antea adumbratam auc'torlbus, &

facilem in )u:wfendo & in omni volumine avellendo habilem

excudit anglus in fua regione fama notiffimus, & celebris

Hic ita direxit feneftrata

apud exteras gentes SMELLIUS

inftrumenti fui cochlearia , ut emergensa junctura eorum an-

gulus curvilineus fit admodum obtufus: dein laterales an-

guli parietes latitudine füa confpicuos profunda fatis & rotun-

ex ad-

data in parte inferiori incifura exeavari adeo curavit,

verfo utrt,mque, ut brachia communi unione jun&a admit-

tant fimul & admittantur, 'tbsque vinculo , pwihd fac illime

diffocianda o

Hifce ultimis juncurarum modis palrmm mventombus

his effecerunt ut

exteris proripuerunt Gallus & Anglus:

quodcunque in: partu obftaculum removeri poffit, cum ma-

3011 facilitate Anglus, Gallus vero cum fecuritate majori.

ochlearia vidimus perfectioribus commutatas juncturas

palzter in melius fabrefactas confpeximus : Reftat ut de alia

forcipis extremitate , manubriis nimirum proloquar, ut ab-

folutam divini inftrumenti ideam tib? reprafentáre poffim.

Adhuc paulisper expeca.

karum nimirum extremtitatun.

alterutram RUEFIUS terrhinarat in globulum x), dum alte-

t) Forceps et LEVRETI tribrachialis, Vid. ej. defcriptiones ace

couchement lab. p.13. usque ad. 4o.

u) Non rara eft ifta forceps. Vide ejus iconem in LEVRETO Ta« 2«

Jüite des accouch. (ab. no, 9.

X) Harmn. gin&c. p. 179.

G ag

in fenram

*am incurvando ii unci formam redegerat:

43

nuli deinde tranfierunt;

cujus mutationis

Al

a

AA

1

€

pR

A

]

i

^

nar

8

nequeo rationem,, nifíi forfan infitum nobis

amorei

et!

ii

Varie«

Q

tatis: aft digitis obítetricantium nova forma molefti

ii anue

rebat, quoniam nimis inter agendum anguftabantur y) ; que

factum .eft, ut annuli utrinque in nncorum habitum tranfic.

rint,.

Hunc pro forcipibus fuis cum recta, tum curva reti-

nuit cum diícipulis fuis LEvRETUS, intercadnm Smelliana

]

illis manubria Cel. FR1EDIUS commuünicaveraez;

i

ignea nempe,

quibus mediam ad intro partem auferri voluit Anglus, ne

juncturz nocerent; atque fetarum longitudinem fimul immi-

nuit. Solus huc usque B1NGius, nullo duce, dux nullis

futurus, virgas excidit per medium ; & mediante fingulari

cum annule profundo commitfura rurfus uniri cum firmitate

fuafit, inter operandum ; ut metum ferramentorum matribus

deteftatorum facili occultatione przeverteret 2).

Átque porro omnes illos recenfui gradus per quos obíte-

tricia forceps ad fummum perfedlionis gradum vix non elata

eft; in fuo genere utraque; Smellianam appello & Levretia-

nam.

Agite enim , cum probetur opere iftiusmodi perfectio,

L

agite delitefcat in utero dejunctum .ab extracto corpore caput;

aut contiguum.corpori, detineatur in nterofolnm, quemad.

modum in Agripparum partu non raro.contingit; adíit etiam.

num in partu naturali quzcunque capitis incuneatio; adíint

exetera partus impedimenta & pericula; abortus; hamorrha.

gic ; funiculi circa.collum obtorti; convulfiones; abfentia

dolorum, animi deliquia ingruant; nullareformidat pericula

