
antea fomentationibus , ut offa pubis tempore partus didu-

cerentur ; atque trucidatum & a lateribus diffectum per partes

extrahebant: aut, quod rarius fiebat ,^ ad fectionem abdo-

minis remotiflimis jamjam czíarum temporibus exercitam

perfugiebant x). Quid tandem neoterici? Íi nihil potuerit

machinarum armamentarium , & famofa preprimis gallorum

incurvaforceps ; czfaris appellatio noviffimum eis perfugium

clamabit »). Anautem jure merito cxtera , przeter idonea fe-

Gioni cxfareze inftrumenta, laudentur aut tuto adhibeantur;

an impendantur cum fÍrucu; au neceffario trahantur in

ufum; definire fi contendam ; arguar fane temeritatis,

Et

vero arguat me quilibet alienz fautor fententiw ; quid fen-

fana

tiant mulþi non infimi fubff:llii auctores ; quid dic&tet

ratio

sj -P,AI;IEUS L zl.i. B. 1; p. 94;.') SMELiL.IVF'; T.;2. .. rec, 1. . ast. fs

pag 1.

.

£) MAURICEAU c, r. 'L, 29. p. 207. &c. Przter ligazienta fatis

robuíta que hanc fejunctionem prepediunt, etiam ipfa obliqui

externi ftructura contra illam militat; quo enim fortius ftringun-

.t£ur, eo magis offa pubis debent adducere ad fe invicem ob decuf-

fationem.

4) vide HiPPOCRAT. de exfecfione fztus.

briotomia cap.13. p. 12. &c.

?id. Moscn, de eim-

$) Inde cefones romani quidam appellati funt.

Á matre excifa in

abdomine, cefaris nomen reportavit SCIPIO, qui a domita Africa

pariter Africanus denominatus eft ; quali natus fuifTet heros ut a

funeribus nomina fortiretur,

y) Multam de ea mentionem fecit Celeb. CRANTZIUS in egfegia

difïertationg, quamin &ne-operum Cel, PUzos videre ePcr.wp, 395.

L

ratio, proferam : dictat autem nihil quidquam. preter ma.

ium aut fectionem hic locorum effe adhibendam.

Recendetur diflertatione toties jam citata ejufinodi prava

eonformatio, qux ab offe pubis exurgit , quoniam illud. offi

4acro conferruminatum elt. z).

Qui cum Cl. FniEs dixerit

eam inftrumentorum apparatum exigere, abutiturilleinftru-

mentis, non utitur: cum Íola manus coccygem flectendo ,

obftaculum nullo negotio removere potlit,. ItaMAURICUEUS

ipíe jamjam praceperat; ita fefe gefferat SwELLIUS a).

Commemoratur a RULLEAU talis in pelvi deformitas , qüæ

fuam ab exoftofi verfus offium pubis fymphyfim protuberanti

otiginem traxerat J).

Hxzc fectioni cafarez locum prabuit,

Sed inítrumentis ea occa(fione abufum, mon ufum eft. An

ergo non potuit infans ita pedibus avelli, ut caput ejus &

facrum & pubim latere raderetalterutro?

Àn non potuiffet

&orfan methodo confueta extrahi? ita LA MoTTIUs autu-

qmat c).

Mentio fitin 14 Morr10 mulieris alterius, qua multo

ipericulofiorem in pelvi deformitatem patiebatur: nimirum

osillus facrum in parte fuperiori anteriora verfuüs ita pro-

iminebat, ut manus in interiora uteri adada ,

quantolibet

dein educta conatu , nunquam cum pedibus infantis quos

complectebatur, regredi potuerit. Sola rA MorrI1 patiens

manus vicit omnem remoram, & vivum fotum reportande

triumphavit 4).

- Defcribitur e) in Medicinz diariis six non eadem defor-

mitas; defcribitur pariter m ,L,EyRE,To f): forcipem non

qIMRAGESO

"a

T

—

zï l c:.v c 9. p. 19

4) L.2. €.7. p. 244. SMELLIE T, 2. Rec. E,. Art, 2. Ob

Lro

b) LA MO'I'TE T. 20 Part. -;. Lo lc G. 5.

&) T.2. patt, 2, L.3. c. r. obf. 216.

P

€) Journal de Medic. Juillet 1?71. p. ?5.

J) Suite des QbJerv. fuür les 4ccouch. labor. Att

Bo 143- Rs

à

$i G

adhibuerunt neque MavsstoNiUs , neque LEVRETUS: &

onmmem tamen difficultatem fuperarunt.

Quid porro defideratur in iftis obfervationibus operofi,

quod alibi prava conformatio perpetrarit * Ipfum in(trumen-

torum patromum evolve SMELLIUNE, rmum fimile quid exhi-

buerit g)? Átqui tamien illi quatuor cafus ex difficillimis

fuerunt abfque nmiachinis refoluti: conclufio lectorem tangit.

Attamen periculofiffim us ex periculofis cafus , & peífimas

1

3)

mnium difficultates complexus exhibeatur, im quo vix di-

ftent a fe invicem offa pelvis; duni capitis ternelluli oíffa in

amplum diffenta volumen maximamr ad itineris. anguítias

molem appellunt: Quid hic, quefo, cxtera, prater Ícal-

pellum ínftrumenta poterunt; aut quem , cohtrito cerebro,

üon occident infantem /)? ^ Unum igitur reltat miferw pa-

renti effugiunt, ut vivo infante & ipfa vivere poíffit, mortis

tentare aleant, & laterali fectione fefe diffecandam . permit-

tere. Hoc forti quidem animo probare poterit , fi tot mu-

lieres noverit excifiore eadeni feliciter a morte liberatas 7 ):

&i vel unicam hiftorianab illuftriffimo Comite DE TRESSAN

s hanc operationein paffx

tanp eleganter defcriptam: mulieri

fepties, auribus combiberit £). Sed fi nihil przftiterit na-

tura;, ipfis embryulei manibus induftriis adjuta , ipfis Medi-

:

cinc infirurmmentis appofite impenfis fublevata; omnia tum

inflrumenta ob(tetricantium , utpote duobus fxpe infimul

lethalia prudenter recufabit /).

Oriunda vidimus ex parte matris i partu obftacula, qux

Ínflrumentorum apparatumr exigere amtea videbantur; qua-

que ex hls1llum dut exigant aut 1rO! exigant, perpaucis de-

ád 9. :

g» vide SMELLIE rec. 217. obf. t.

,

h) .Hac fane retio eft, quare fercipi

sufur diffuadet CRANTZ. D. 49.

S.

i) R

à ä.s

sET. de y/lerotomotokia. L. 1. p. 449 & feq. Item ap-

per

:dicem GAsP. DAUHINI p

480, in harm gin.

D) SMELLIE

Lettr. a.M. J. v..549.. T .2.

MAURICEAU obf. 26.

p.69 &feq. vix non eadem

E) Journal. de :Medic. Juillet 1771-

inharm. gin. hiff.1.

DÓ

hiftoria extatin RoussETO de Partu Cafareo;

puase

——

À

o

19 $5

fnivimus; in multis ca(bus abufum eorum vituperande,

Alia nunc non levioris momenti neque metuenda minus ex

in quibus ipis pariter utendum ne-

parte foetus derivantur ,

ceífario cum. veteribus,

tum hodiernorum multis adhuc-

An vero recte ,, brevi pronunciabimus.

dum ratum eit.

Si capitis naturaliter cou(tituti moles i

ngens fotum ab

egreffu prohibebat, pelvi bene conformata ; fi hydrocephalo,

fi afcite tentabatur infans, neque fummis matris nixibus ex-

cludi poterat; fi putrefactum demortui corpus aere fermen-

tationis part

u turgidum & expulforiis & concuffibus propell:

moris erat machinas flatim vocare. in

auxilium.

nequibat ;

Quorfuim autem in hydrocephalo?

Quemadmodum fieri fua-

PAnjUS, multitudo alio-

dent AgT1US$, PAULUS /ÉGINETA,

rum, quos hie non appellabo 57): cum molliffimum caput &

cerz inttar lexile pelvisanguítias fuperat fine moleftia & egre-

1

fum in afcite ? quemadmodum cum veteribus

ditur.

Quor

jam nominatis MAURICJIEUS patrari jubet z5 :

cum compref-

file abdomen, & facile excrefcens in longitudinem , tantum

latitudini, aut quod idem eft, obici detrahit 5 ficque labo-

ranti prxbet fefe manu

i morigerum.

Quorfum in. univería

corporis tumiditate ?

quemadmodum HiPPOCRATES cum

tota affeclarum caterva o ) peragendum ftatuit :

tunc enim

aut inflituta. putrefacti cadaveris verfio toll

et omnem re-

moram ; aut partes fola manu facile feparabunter a partibus,

ptz, fine uncis protra-

& abfque ungue pollici adaptato difcer

hentur,

Qu quidem omnia feri

poffe fi denegatis, inter-

berrimum

& fumme indu-

rogate citatum a nobis toties Cele

ejus fcripta clamabunt p.

i&riqm in.arte fua LA .MOTTIUM;

-

2 s

n) AþETIUS l. c.. PaAURUS IEGINETA L.;. c, 76., MoSCHIO 6, 13.

p.I3. PARJEUS L.24. C,33.

:

n) MAURICEAU L. 2. C. 39. p. 339.

9) de morb. muliebr. L.2. c. 96. &c.

p) 14 MorTE p.3. L. 1, c- LObf 13455 5-7.3

$i co $3

Difficilius quidem videtur abfque machinis partum pro-

rmiovere naturalem , cum caput infantis ália$ rite conítituti

quantitatis patitur exceffum , & vix non monflrofum eft:

niultus enim labor ut in pelvim protrudatur matris dolori-

bus.

Cujus rei füfpicionem. mente concipere poteris, fi

craffum caput & corpus humeros incirca quadratum. trahat

pater Baoticus 4); Íi robuíta mulier confuetum ultra tem-

pus graviditatem egerit.

Quod Ííi cum iítis magna: molis

prefagiis tactus ipfemet illius exillentiam & realitatem aí-

erat ;

neque tamen inftrumentis utaris *); verum dex-

terrimi SERINI

praeceptis :

aut patiens expecta cer-

x

tantis maturz victoriam; aut ír de victoria dubites,

fo-

u-

tum inverte, ait Vir dexterrimus; dein caput ejus im pel-

vim fuperiorem ita demitte, ut capitis diameter amplior pelvis

ampliori diametro refpondeat. — Superatis hifce primis angu-

ftiis, digitum poftea indicem & maximum ad naíi latera

appone, faciem infantis verfus IscHir tubera depreffuros,

dum altera manus occiput ejus ad fuperiora levabit, His

jta peractis, caput majori diametro verticaliter oblataIscutk

tuberum remoram eludet. alternis a

prodibit »).

gitatunj.' motitationibus &

Quod fi victorix fpes matri addit animos, ait rurfüä Vir

Celeb. ; tum feítinare lente; pofitum commodare idoneuni $

juribus reficere;. clyfteribus podieem expurgare ; fanguinem;

fi prz plethora neceffum videatur, mittere:

caput affiduis

depreffum doloribus flectetur tandem molliter, & ad vaginam,

devolutum i illibatis, fi cavegs , matris genitalibus egredietur.

cleutisoansinas

q) Similia videin NICOL ROCHEO c.27. p. 104. harm. ginec.

7) Ita fefe gefht LEvRETUS; vide Suite des Accouch. labor. p t««r,

Sed praxi cunt theoria fua' non concordante; fiquidenr majorenr

diametrum pelvis effe.ab offe facre ad offa

labor.. p. 136.

pubi*s-ftatuit. " ccouch.

Y) Veteres vix nonomnes hic

embryulciam adhibebant , viveret äuz.

mon. viveres infans..

CUSNNFIH NTRU IN RRU ts m n Va m

-

i 21

Cuyus ultimi proecepti veritatermm expertus fum non its

pridem in hac civitate, cum Celeb, Viro Prafide pariturani

Árgentinenfem puellam prxmagno infantis capite liberavi.

Gul indulferat ifta nimium tempore graviditatis , & cum

victu lauto ac nimio choreas,

deambulationes , urio verbo

hilarem motuni-confociaverat.

Neque vero officinam fuani

deferuerat infans tempore partus corifueto ; fed decimum ultra

menfem tranquille in ea hofpitabatur : cuni ecce inaufpicati

dolores mifellulam divexant.

Ad tertiam noctis vigiliani

accerfimur.

Aquas dilapfas quafdam , fed fpurias, rurfus

alii dolores exceperamt, acuti quidem; fed quaqua verfuni

vagabantur ad quiutam ufque poft meridiem, aut nihil nifi

infimam obliquorum abdominis mufculorum partem incitas

bant.

Orta funt tandeni € renibus vera laborantis uteri co-

namina, qux, veris aquis effluxis, foetum immifericordite£

d exitum compellerent:

Capite craffo renitebatur infans;

& vividis adeo concuífibus exagitabat uterum, ut motitantem

multoties cernere potuerlmus.

Prolatum: eft ad. undecimani

ufque ptxlium ,

quo feliciter devictus, caput tandem ad

eítium exhibuit.

Sed quater ipfo in limine portz fubftitit

neque tamen utero fonitum inílrumenta dedere

Infítámus

eorum. immemores ,

matri addimus animos:

Vix aderat

ultimus, fed fummus dolor, cumi arreptum: occiput extraxit

manus altera, altera dum vulvam molliter diftentam & in-

tegram ad fuperiora repulerat.

.Septem unciis ab occipite

frons, ab altero latere latus unciis quiique diftabant, Utere

po&m inftrumentis , neque naturz laborem opperire patienz

ter ; vel potius. mirare eorum. inutilitatem & obítupefce.

Sed longius procedamus.

Si foetus , etfi non impar egref-

fui, propter volumen infolens; dwerfam tamen , ut exitum:

moliretur, a capite partem exhibebat,

aut aliam quamd'zm

cdpms comitem, qua partus finem rémorabatur ;. morís erat

antiquis mifellulum , fà viveret, in caput vertere; atque fie

e 3

-

naturalem partum procurare velle ») ; quibusäam etiam in

quocunque cafu prxternaturali pedes requirere; fed per fas

fepe & nefas refectis, qui capitis naturalem egreffum pra-

pedirent, extremitatibus: immo capite conquaffato & quafi

contrito, aut difcerptis vifceribus & extractis, Jamjam mife-

ram per pedes extractionem moliebantur 7), vix non usque

ad PARJEI tcmpora, quieam intacto corpore ubique tentan-

Sed revixerant iu Galliis infana barba-

dam preceperat z).

riei tempora; & uno abhinc fxculo foetum , vivum. aut mor-

tuum, modo per caput non procederet, ftátim uncis immi-

fericorditer lacerum excarnificabant x).

Portentofa ignoran-

tic facinora ! feetum more PanuI invertendo, aut fi pedes

exhibeat, CELsI ipfius exemplo extrahendo y) quam meliora,

quam patrie utiliora, quam humano genere digniora novi-

mus!

Si demortuus in vitz officina

infans, ob debiles matris

nixus, autalia, quxfolerti manu domari poterant, impedi-

menta remanebat in ntero pondus ignavum & inutile, matri

jamjam oneri, mox ruinz futurum; aut fi avulo trunco ca-

put, vel avulfo capite truncusán intimis retinebatur; motis

erat alterutram harum, qua diximus verfionem tentare tantis-

per ubi tentari poterat; fed quafi cunctari non potuiflent in

Obftetricando veteres, fires ex voto brevi non fuccederet ,

depromebant ftatim numerofum machinarum 2) aut reticulo-

ium armamentarium 4); membra denudabant carnibus &

rteícindebant ; pef latus ferramenta intus adigebant', contun-

$) Tanutieros hic addtóres citare poffem ex vetetibus Suffciat no-

minaffe SHELLIUM qui ifta omnia refert. T, 1, introduction. '

t) Ita MoscHro. Si autemin divexam jacet.... & adhuc fupervi-

xerit.....etiam jugulo ejus ferramentum infigere poffumus &c. ,',

u) PARIEUS L.24. C. !5.

x) vide LA MoTTE T.2. c 2. &c. MAURIGCEAU obf. 431

y) CELsUS Lib.7, c.29. qua ratione &c.

2) Lege HIPPOCR. de ex/ec. fetus.

Mosc

H.Q, 3. p. I2. & iä-,

numeres alios &c.

&) Jam ALaqu»earium meminit AVICENNA incap. 28. & 29. oper.

ONPLEEC.

debant coftas; fcapulas contrahebant; pectus findebant ad

jugulum usque;

confringebant caput, aut cerebelli parte

divellebant a partibus; & dentatis plerum-

fpoliabant; partes

xtrabebant; immo tobuftis manibus ad

que machinamentis e

& deorfum verfus propellentibus avul-

uteri latera applicitis

lH conabantur P). — Qua rabie ducti!

fum caput ejicere nonnu

crudelem f&mitami nomn omi

nino deferuiffe ex recentioribus

Se

multos quis crederet c)?

D

d oblàta occa(ione eadem , ma-

num folam adhib

e, tuqui

squis es; inverfunt pedibus arripe

cadaver; aut i diftractum fuer

it a trurnico caput , in foramen

& diametros dianietris

illius condyloideum immitte digitum ;

*

folves absque inftru-

rite implicando , mullo negotto partunr

mentis. ,

*

Si conferrumi

nátis gemelli corporibus , obftaculis focia-

it oc(tacula , & geminanr ir uno partu niole

ni exhiberent

fer

non alio quant fimul

taueo lapfu deciduanr, brachiis quatuor;

& coalitis revinctam partibus ;

pedibus totidenr inftructam,

nifioblato dupliciin

uno certamine

natura vinceret animofa;

Y Vl

& coactis in unum

iribus duplicata gloria fuperaret ; moris

difcerpere, in frufta comminuere cruenta,

etat confcindere ,

& fub ipfis palpitantia cultris 7)

. Quarum operatiorunt me-

moriam pofteris traditam non

fine quodant horroris fenfy

Quaír vero iítis ettanr re-

neotericis probatamr videnius e).

troactis temporibus nat

ura victrix rerum , meliorem a

liquan-

do viari non comnmniofi

flraverat f). Hac duce fapienti nos-

emus operi & labanti fuccurrimus,

metipfi manunri admiov

Quonan modo , inquies ?

ki&O*' quem data occafione adhibere

—— ——

:

E

P"ARJ?:QS- L.zäk € 26 6-946*

h. Itac

'»LSUS de MedL « äg*-. Tta

ra, excerebtatoria &c. adhibend?

c) Mul in his cafibus uncos ; fcalp

" fuadent

aliqua pats riultum

d) lta Moscuro c, 13. p. 13. Si... aut certa

1

'gr:.mdis fit &c

& MAURICEAU C 29. p.

139. & feq.

b, mul. in harm, ginac. oap. 3«

) vide Nicor. ROCHEUM de mor

Gb l4 Q

poteris. Ni feetus ope fcalpeili poffit vel forficisa foetu divelli,

dum fola cutis ambos conferruminat; tum amborum pedes

oportet ad ima detrahere; unum dein ex utraque parte bra-

chium educere, duobus reliquis verfus uteri fandum fubla.

tis; dumque capita proxime imminent egreffui, caput alte-

rum mandibula fuperiore depreffum juvat in alterius conge-

netis partem colli infimam collocare; ficque diminutis, quan-

tum fieri poteft, obicibus difficilem partum fagaci labore

confcere.

Quem profperum in rebus adeo arduis eventum

fi foveas impoffibilem, interroga W' EIGENIUM , Árgentinen-

fem olim embriulcum , qui aliis jamjam meritam operibus,

hac nova operatione fibi celebritatis viam aperuerat g). In-

terroga mulierem illam Parifienfem, fexus fui ornamentum

& gloriam /), qux agglutinatum lateribus gemellum, cum

mortuo vivum, absque inftrumentis, manu fola avellendo ,

meruit dici obftetrix Galliarum primaria, & re

gio di plom,atc

nominata eft ;).

Satis belle fe habeant omnia quoad matrem ; foctus ergref-

fum vix remoretur quidquam fagaci fuperandum brevi; ve-

rum tunc temporis wgram invifat obítetrix imperita, neque

guanu habilis; Trojz rurfus imminet incendium.

EXi &i—s

g) Icon'i&ius partus ad VVEIGENIt gloriam exaratus e&'ä-difcipule

ejus GoboFR. CHRISTEL vide diff. de partu gemellorum coa-

litorum. Argent. 1751.

.

A) Madame Du CounRaY, vide Icon. gemellorum iftorum a latere

conferruminatorum apud D. SERIN,

Árgenting obítetrican-

tem juratum.

i) Audacter nimis ifto in cafu

þpronun.ciavfï'e videbor : prudentius vi-

deretur cum SMELLIO fcribere: On ne peut etablir de regles po-

Jitives pour ces fortes de cas qui fe rencontrent rarement. Ile

donc plus à propos de s'en rapporter au jugement 62 á la. fagacité

del'operateur.

. . Aft nihil, nifi forficibus utendum in hoc tafu

prafcribit. T. i, c. «. $. 2. p. 595 &c.

Mentio fit in. Journal

Enciclop. Aun, 73.. T 7. part. 3. p. 89. De monftro cujus caput

mole magna cum adnatis adhuc

2

partibus donabatur; qucd-tamen

abfque inftrumentis natum elt.

^

Exiflin

P

abit forfan aliquis, me eum effe velle quiobftetti.

cibus & fagacitatis famam & dexteritatis adimam: immo ob.

[letrices cum manu, tum ingenio promptas exiltere ; quin

mulieres in hac arte viris przeítare poffe libenter fateor.

Verum ad parituram accerfatur una ex his, qwuw artem

fuam machinarum more profitentur; eut ex iftis péritulis, qua

ante oblatum periculi cafum dicaculz,

omnem exfíolvunt

lingua pattum, quantumvis difficilem; ^ dum íllo prafente

dexteritatem adeo jactatam, vocem , cundctas corporis & arni-

mi vires deperduht: atque alterutram examinemus óperan.

tem.

Vix dolores perfentit mater, cum continuó illam tacu

defatigat.

Dum caput infantis modice craffum ,. aut- volu-

minis, filibeat, praternaturalis , fed patienti labore angu-

ftias fuperaturum, molitur egreffum; continuis attrectatio-

nibus-uteri cervicem vifcofis & lubricantibus fucéis emun-

eendo, contundendo, infammando, obicem obici conjün-

git. Jamjam pretergreffum fuerat partem pelvis füperiorem

caput, cum tumefactum, tumidis pariter irretitur partibus:

dolorofa & irriguo turgida fanguiue cervix uteri cingit illud

undique cum inflammata vagina, neque egreffün patiuntur

neque regreffum : mater vexata torminibus dejicit animum;

glifcit ignis ab utero ad viciniam; undique proximus ardet

ucalegon: jam digitum horrentindurata ilia; vix non allidit

mentum umbilicus, quem putens aura pulmonum alluit ; la-

buntur exilia imo de p

ectore fufpiria; xmors»*& matri '& te-

nellulo pre foribus adeft.

:

Adíciftatur eadem ad parturientem cujus fetus alíam

cum capite partem a pedibus diverfaàm 'exhibet:

infulfam

ipfius methodum audi; fed annis venerandam; fed HirpPo-

" CRATE ftabilitam; & quia antiquitatis obfcuratur tenebris,

eo mulierculis peritiam affectantibus facram magis, & luce

magis dilectam : non arguar certe mendacii, cum eam ex' ob-

ftetricibus plurimis audiverim : ftatim arripiet manum , ma.

" gus fifuerit; arreptam trahet magnis.nixibus , ut tutum &

OM EE

exoptatum in extrahendo partu auxilium : obítacula aderun£

non levia, primis conatibus; neque tamen auxilio fuo defi-

Ítet: usque dum inflammata extremitas allicito violentis con-

trectationibus fanguinis torrente turgida corpus avellendum

adequet; & caput magis ac magis incuneatum & detorfum

Ípem vitw incipientis infanti,

& labentis moriturze matri

;

adimat.

Invifat eadem puerperam cujus infanus manus alterutrius

extremitatem oiferat capiti contiguam & vix animadverten-

dam: tum illa nil nifi partum videre naturalem: qus debe-

tur brachio contra pelvis offa arcuato remora , hanc in capi-

tis craífitiem refundere; matrem hortari turgidis pulmoni-

bus, ut toto connixa robore foetum inferiora verfus compellat ;

a lecto identidem demittere ad fellam; a fella denuo ad lectum

transportare ;

deambulationes in cubiculo multas , fed va-

nas, Íed funeítas inítituere ; Jamjam arcana moliri nüllis

combibenda duribus, nullis videnda oculis, nullis fenfibus

exhibenda, & Pliniana , & ridicula 4); tandem expandere

brachia, & manum operi non admovere; omnes implorare

divos , -& obítetricantem induftrium noenattendere; fufbiriis

& ejulatibus timidx jam matri magis adhuc propter incuffum

terrorem perniciofis evocare e codo auxilia, qux ín manus

fapientum repofuit deus ; donec devicta multiduis torminibus

mater, neque quidquam przter capillitiun infantis horride

tumefactum progreífa, difcumbat imbellis & mortí parata.

Excitet eam alia foetu male pofito gravida, qui penden-

tem cum ventre umbilicum tactui obvium offerat,

Audive-

rat forte fortuna exter[e auris obítetrix morem hodiernis

ufitatum, verfionem ibi femper tentandam, ubi parsa capite

diverfg orificio uteri ingruit. Sanum pr«eceptum apud indu-

——

ia

U SAUNL UAET

--

DEU MCI

&) vide eörum co,lleötiodcm ín differtatione Cl. HENR. DAN.

Hór-

LING de offidio obfletricantium in partu. naturali, Mrgent.

1736. C, 18. p. 26. 27. in quibufdam re

prehendendis egregiusv ci

:LA MorTTE m fuisA operibus.,

$4 o7 (

ftrios factitatum viros & ipfa perficere aggräditur. Mirate

"vanitatis exitum , & cum foctu matrem miferare! emerfit

quidem ipfa navante operam tenellulum e latebris corpus ,

& brachia cum pedibus extra vaginam pendent: fed obvería

tempore dolorum facies reftitit offium pubi per mentum im-

pacta : aut recte quidem facrum verfus locata, verum digitis

fupra oceiput & maxillze fuperioris oram non rite applicitis,

j

circa collum fortiter utero conftricta, ne minimulum quidem

-

promovet,

Fruftra pedes convellit toto robore, & corpufcu-

.]um huc illuc fluctuando exagitat: continuus ille fuxus mo-

le

tuum & refluxus debilitatam ratem quaffat ad fcopulos & cur-

»

fum vitz fufllaminat: hoc itu & reditu eliditur magis atque

magis funiculus, ad pelvis offa compreffus; ftat undequaque

cruor circa obicem , & furit in utero matris dum lentus in

l-

infante neque refluus horrendam innocenti vultui nigredi.

I$

nem prxtexat & obvelet eum veriffimis mortis tenebris. En

l

vide! cum caritate duritas, cum pietate ftupor, cum amore

z

horror, mors cum

vita pendulo, fed quam horrendo feedere

(4

Íociatur!

$

Advocet eam alia mater multiplici foetu gravida , prae do-

loribus fuis jamjam aquis libera, qux duplicem vulva pedem'

J

exhibeat, dextrum finiftrumque; verum duplici pariter foetui

conterminum: videre mihi videor lucinam noftram omnia

I

l

curiofo luftrantem ocule , nulla digito explorantem ; 'obviis

fibi partibus inhiantem ridendo; eas gracili occupantem ma-

n-

nu, & blandienti primum , dein conflricta fortiter attrahen-

$-

J tem*: audite, velim , *quam eleganti ab exemplo oratione de-

f

hortetur matrem ut totas tormisibus viresadjungat ad expel-

lendum: videte quam naviter alternas a latere motitationes

(

Ü-

alternis fubductionibus confociet: quo magis reluctantur tra-

henti femora , eo diligentius allaborat; ut ex oppofitis fibi

anguftiis emergant; atque ita tandem impendit animum labo-

L-

nt.

rum diffücultatibus pártum, ut illum per fudores, laffitudi-

d

nem, totius'corporis inertiam deperdat; neque quidquam'

A

z

»f-.'

W 28

:

vicerit ejus labor improbus. .Quonam autem modo vince.-

ret? Cum duplex foetus ad imam vulvam inconíiderate pro-

tractus alterum uterque pedem habeat in ute

o comp

licatum,

& incurieato valide corpori relexum. F elix adhucdum, (1 mem.

bra fua confervare potuerit integra; neque per avulfam.ex-

tremitatem cum cruore vitam amiferit: felicior ipfa mater;

fi non ideo mortis incurrat periculum , quia vitam duplica-

vit imperitze mulierí commiffam & creditam.

Imploret ipfius auxilium alia .. . quin potius ommes

alios, quos parturit obftetricum ignorantia, cafus omitta-

mus, & ab hiíce tenebricofis facinoribus avertamus oculos.

Quam autem exoptandum effct in hifce extremis imperita-

rum fortunis ad modeftam tandem defcenderent neceffitatem,

Íibi comitem in laboribus induftriam invocandi ».ant.tot &

tam przclaris ad generis humani utilitatem conflatis de'partu

libris uterentur , ut oblatum fibi Gordium nodum calliditate

prompta refecarent! fed füperba, gloriatur in ccenofis erro-

ribus ignorantia, mnec refiliet unquam pertinax, nifi feve.

ris admodum legibus coercita fuerit.

Ergo fuam ex propriis

cladibus imbecillitatem , ex alienis triumphis vidoriz femi-

tam condifcat , & quid in hac matrum alea ferrum contule-

rit aut conferre debeat ad victoriam.

Ultimum, quem exhibuimus, cafum quomodo folverit

infcius obftetricans , narrat LA MoT10s 2).- Avulferat ille

per vim oblatas fibi cxtremitates , & gravide vulvam vio-

lentis contrectationibus incenderat: cum luttratis ipfe partus

obicibus & reliquis extremitatibus feorfim arreptis , multo la-

bori & mifero dicto citius &nem im

pofuit, folam manum ad-

hibendo. Quid autem perfecit ipfe quod res ipfa non loque-

retur? dum enim duplex per vulvam pes progreditur; fÍi

vel leviffimam gemelli fufpicionem afferat in extrahendo di£-

ficultas, nom admonet prudentia, non dictat ratio manum

I) I22..c| a, oDL 214. p.A67-6 -PARJE&S eadem a

attendenda jam

*

preceperat, L. 24, c. 31 p 961,

f5 29 Qu

ad inguina usque promovendam infantis, quz disjunctionem

pendentium extremitatum aut contiguitatem iu ilibus ex-

ploret ?. Hac autem inveftigata , pofitura, reductio, extra-

étio, quam brevi omnia confummabunt'!

Neque *) minorain quarto cafu auxilia manus fuppeditabit

.

* 113

lii

absque machiuis; dummodo,. poft repulfüm ad

terauea

tantisper corpus iufantis,

adaca collum ejus inter & ma-

terna pubis offa, mentum extricet, faciem fenfim atque fen-

fim detorqueat in facri cavitatem ,. vel potius in majorem pel.

vis diametrum dirigat.

Matrem fupponimus in fitu neceífa-

tio conílitutam: reliquam operis encheirefin antea expofui-

mus.

Quod fíi facies in Íacri cavitatem jamjam immería

renuerit egredi fubitam propter & nimiam uteri confítrictio-

nem; inquirendum cít in caufam mali; brevique per ratio-

nem agendi fimpliciffimam huic, malo £&nem impofueris. Iter

hoc anno fufceperam in Alíatia fuperiori; cum ecce advolat

ad me ignota mulier, medicinx auxilium implorans, quod

pro forore partu laboriofo divexata cum lacrimis efllagitabat,

Revolo cum ea ad ergaftulum, in quo non mediocriter ob-

ftupui." Vultu pallido & cruentato corpore mater jacebat in

ftramentis, lividulum gerens inter femora cadaver, cujus

ftrictum caput totis connixa viribus obítetrix in vanum edu-

cere tentabat.

Sic fine curatur ruri regnorum fpes fecura ,

& veriffimum in fua debilitate robur imperiorum ! accedo,

digitum adigo fenfim ad caput finefenfu: nihil ta&ui obvium

fefe obtulerat fupra occiput, etíiorificium uteri przetergref-

fus fueram ; cum ecce adigendo magis, fentio quid vulvze

eonterminum, nec licet adire plus ultra: íemitam revolvo

diligentius, atque membranz veluti papyracez oram exploro,

quze infra apophyfis cruciatz protuberantiam cuti veluti con-

ferruminabatur: ítatim digitum dextrc manus indicem per

auris ejJusdem valleculam infero, usque ad medietatem occi-

pitis quod repellebam , infimul or.ficium uteri paulisper

ih3

*)þ Vid, MAURICEAU obf. 12. & $56.

(s 30

t

remÁovendo, dum finiflr indicem & maximum per fübter-

J

ranéas recti latebras ad nafilateta applicites inferiora vei

ius

adduxeram: exorto dolore mater, fimul quantum potuit con-

nixa, atque meam animofe machinationem adjuvans, quafi

;

fubfultaneo partu enixa eft.

Cafus tertius non ita pridem-gemina occafione fefe obtu-

lit; fed quam vario exitü! vidit alia; mater foetum immani

morte fublatum inftrumentorum fub(idio, cum avulfa cerebri

parte per vim extractus, fuper cruentatos pannos tripudiaret

adhuc, funus inconfíideratum & horrendum inftrumentis ex-

probraturus: alia falvum & incolumem , fed absque ferro

ereptum dexter. SgRINO luadente confpexit lata, & mater-

nis oculis admirata eft, Deftinabatur quidem jamjam machi-

nis feralibus, & mortem ejus obfletricans alius, laude fua

alias digniffimus, ne funus in machinas refunderetur, lu-

ctuofa , ut mos eft, voce pronunciaverat.

Sed quam diver-

fum.fuit SgRINI judicium! quantotutius! ergo commodavit

fubito idoneam matri pofituram Vir Dexterr. ; inveftigavit obi-

cem; tumefactum caput fuperiora verfus paulisper repulit,

ut compreffa manus in interiora clauftra regrederetur; juri-

bus &alicantino refecit exhauftam ; moxque furrexerunt pro-

fltratze vires, & dolores redivivi devolverunt ad auras viva.

cem foetum , qui fofpite matre & ipfefofpes, in parentum de-

liciás, in patriz

Ípem & emolumentum crefcit in dies & l-

tior affurgit.

Secundum, quem perítrinximusleviter, cafum manu folg

toties refolverunt Practici celeberrimi, ad ultimas partus an-

guílias accerfiti, modo extremitate avulfa, quod rariílimum

fuit; modo in uterum paulisper cum capite repulfa , & pe.

dibus femper arreptis; utremlatiusexplicare velle; vel me-

thodi veteribus ufitatz aut inutilitatem aut barbarum mofem

evolvere; atque inftrumentorum abufum mortiférum data

occafione proloqui, prorfus inconfuültum mihi videéatur;

Quod attinet ad primum, ?aptxc folum, .fed incuneatum

D

c

intellizo ; rron omnium eadem mehs eft in operando, fieque

etiam eadeni fortüna manet onines,

Hoc primum monere li-

ceat vix aut nunquam.in terris extitaram paragomphofim ,

nifi irrequieta obítetricum manus & foetui invertetido impe-

tita, concitatis in vulva & uteri ofculo ardoribus, hoc fum-

mum in partu nialum acciverat m).

Sed cum incumbentia

per igfüiorantiam :ala gentem humaranm non raro torqueant,

atque hzc inter adíit non traro formidanda matribus paragom-

phofis; cum medicorum officium actionem cum coritempla-

tione exigat; ex iis pauci quidem, fed induftrii, ut mifera

folatium afferant, omnia refpuunt inftrumenta quamcunque

formam & famam habuerint, ac folis utendum natürz viri-

bus contendunt,

Itaque manum admovere capiti; ipfum

verfus alterutrum latus paulisper comipellere; deinu ab illo

ad aliud viciffim motitando proniovere alternis & repetitis

vicibus; matrem collocare appofite ; fanguinem miittere ali-

quando; alias reftaurantibus corroborare ; tumque rem ficin

profperum .eventum fucceffuram autumant; quemadmodum

celeberrimo, inquiunt, Gallos inter LA MOT'10 toties cor-

tigit, qui inftrumentis nuncium remiferat,

Alii vero partum

ejusmodi fovent absque illis alíquando infuperabilem ; nec

Íane immerito contendunt.

Cunciantur quidem cuni pru-

dentiffimis, & matribus auxiliantur ut fuas in integrum vi-

res natura explicare poíTit: fed f1cunctando nihil promoveant,

tum variis inhiant fymptomatibus, qua vurgent parituram , .us-

que dum de morte foetus judicium ferre fecurum potuerint ),

Prolato mortis judicío, ne.duplicem mors predam corripiat ,

inftrumenta accingunt operi, & laboribus finem, non fine

horroris fenfu, triftiffunum imponunt.

À pofteriorum pgrtibus Qa;e veritatem flatuere promum

7hn) Diff. de paragompho/f! , Geettingze p tr, C. 6. Ánno 174*'9/.- edita,

A) Extat horum collectio in PLATERI Chirurgid, $, 1425. p. 899«

. Securiera in fine operis explicabimus.

32

"

ä

£2

L

eft : quodnam enim reftitat olbfï»::tric

nti auxilium proter-in-

(*i

ftrumenta, fiomnia, quxe fuppeditat

nduftria manus , auxilia

exhauferit? aut quodnam in ipíis adhibendis incurrit pericu.

?

lum ?

quid alud ipfe Valeniarum Chirurgus, manu !

Pa

1

1

cet

2

exercitatiffimus , licet ofor machinarum acerrimus, in auxi-

lium advocare non raro coactus eft o) ?

PARS TERTIA.

t

3 nftrumentis igitur adl

1ucdum certis in cafibus utendum eft,

3

neque abutitur femper qui eis utitur.

Sed cujusnam ge-

neris & formz adhibueris, in tanta eorum multitudine . non

ftatim definiveris.

Ergo ut nodum expediamus intricetum

fatis, fiftamus hic ab ovo embryulcum coram parturien:e ca-

fibus antea enarratis obnoxia, füam ipfi benevolentiam ar-

mata manu tefteturum ; & ferr

oculis & intueamur.

E

eum ejus app'ara;umr-luPcremus

En divitis auro facci clauítra rofea laxat eleganter; & fe-

rales oftentando divitias proloquitur. Conticeo mitabundus,

& arrectis auribus ad[to.

Hic adeft, ait Doctor pallidulus,

& mofchato obrutus galericulo, hic adeft Griphzus pes,

.

.

iftum

Panuo defcriptus & molis deftinatus enormibus j

cerne concavum cylindri ferrez tubum:. transadigitur vifé&a

