KaI600-2623_25
author: Duisburg, Christian Georg Ludwig Gottlieb von

8

.

j

us

&

r

EY

L

m

"

^if

*

*

&

5

t

".

"

$

I

d

ar

:

l

a u

"

Me

x

B

v

Ó

"

*

i

*

ï:

s

&

wf

oata:

»

A

-

"

* "h«*.

PBog

"

^

«

k

E

*

*

H

»

PL

»

21

du

*

A

æ;f

a

*

g5

"i

[

*

^

"

i

P

*

"

"

«

N

*

&

*

s

T

*

»

m

E.

»

L

d

$43

:

&

&

[

*

T

gk

t

r

v

&

€

»

*

of

M.

"

*

*

"

»

*

a

w

»

*

"

E

r

v

*

"Á

d

?

E

Y

^

E

»

[S

"

*

H

$

4

Viv

"

?

m

-

1

E i

u

g

*

&

*

"1

2*

LP

.

"

*

»

"

P^v

3

e

-

t

" d

-

d

"

g

ï

st

ET

»

Á

"

-^

»

b

ES

r

P

4

*

*

»

*

d

"

))

:

w

"

r

E

al

* d

" ïb

Le-

L2

j'c

r

4*

il

-

«

«"

ET

"

ÉÓ

&

m*

»-

LU

p *

i

y

"

"

e

d

r d

.

L

-/

$

É

H

X.

$

^

—

"

ü

l

**

j

P

u

á v

d.

».

L d

"

*«*'*

M d

"

ww

:

"

Pt

4 Pa

.7-7?

*

p

!

-

a.

L

-

L

"

Á 1

vt

*

ts g

»

LU

*

E

&.

L ET

ET

LA

^

T.

r.

^

4

*

TA

*«

"w

*

*

P*:*:

d

^.

*

o

*

La á,

Es

L]

4

ub

&

PA

y'!.

d

idt

P

Eu

«

*

»

^

X

^».

P

d

: i

L

"1

-

&

*

1

bs

-

»

»

-T

"

$

-

"

*

w*

"

^

*

4

d

a

M.

W

d

w

H

j

ï

,

-

1]

»

L:

*

*

$

-

[

-

;

m

E

"E

b

E

"

p

*

u

Bs

2

*

d

":

*

as

g

h

-

*

a

*

d

e

"d

-

k* ;

v 7

*

*

L

ä»x

n i

T

«x]

hus

E

-

v

^

w

T

"mv

"m

-

i

*

u

*

n a

d

F

DN

^ t

"

d

-

L

p

E

:

füi "

^*

»

m

s

»

N

xaf,&

X

*

Ll

D

"

"

Á

--

*

Ed f

T i

»

"i

"

*

*

T

P

&

-

".

-

*

A

M i

ii

r

L

-

D

a

".

L

a

E

,

W

^.

;'**"ï.

"i

"

-

M

A

^

LNT

.

À

&

Z

3l

al

»

E

s.

)

$99

«

P a

s

x

*

.

tept

i

E.

L

D a

hus

P

-

: .«*ï;&ü

4

"

n

As s

é

m

* ^

-

"

1

»

E

d

*

Vr

E

^

La

n

m

—

-

d o

r

r

*

&

"R

b

"

"

al

K,

*

L

$

L. ]

E

A

d

t

" d

Ü

,

E d

E d

»

"

^

k

"d

"

:

dl

s

-

u

*

.

*s

"m

"

A

-

Y

".

u-

tow

V«(?.æ N

-

C a

-

PT d

^

)P

»up

A.

&

;

j

P EUA

" eani, d

N

"

ia

$

tin

*

&

-

E^

a.

a

m

n

g

,

D

M

Ya

a

?M»

:

|

*

s

t

".

-X

ïrf

m

$*

ex

n

3

r

MÉ

E.

7æw

-—À

J

A

P.

"aedier

E

d as

-

Mi

as

^

—

h

*

:

3

E

k

LX

1

k

:

k

:

bmv

$x

p*

zT*

r

Ts

[*

- -

:

W.z».x* d

a

a

GE fïäs

P

A À CM **

xau.

a

L d )-

um

E

**

2y

*

"

p

F

-

*

TO

Vsl 0s

r MR

E ii

at af

—

ORDINIS MEDICI

P

iN

VNIVERSITATE LITTERARVM IENENSI

.

H, T.

DECANVS

D. CHRISHAN. GOTHFRID.

GRYNER

SOLLEMNIA INAVGVRALIA

| NOBILISSIMI ATOVE DOCTISSIMI

MEDICINAE CANDIDATI

CHRIST. GEORG. LVDOVIC. GOTTL. DVISBVRG

SCHAVENBVRGO - LIPPIACI

Á. D. xvi. Manru clolocornxxxxix

HABENDA I-SDICIT

Continuatur Opufculum

FREDERICI VAN DER

MYE

tibus popularibus Bredanis

De morbis et fy;*np?omæ

IV

"9

IENAE",

£

R

15

FIEDLERI

A

i

NIS

* »

ison

À

&uid ..x:von'ti-g,it ;.ä;:&ate? Si flaua bilis in atram commu-

tata fumme putrefceret, xeletiam humor melancholieus,

peftis oxiebatur, :eo difcrimine, quod ex atra bile exqui-

fita omnis letalis:exiftebat, :«ex humore anelancholico .non

ita. Si vero Ílaua bilis non mutaretur in attram, licet

putreíceret, dyfenteriae eueniebant non contagicíae et

febres ardentes. Ktiam [laua bilis, in craffum atrumque

humorem commutata, defic

iente contagio, febres arden-

:Sic IoaxNEM Micu-

tes in quartanam «commutabat.

MANN

s, molitorem, febris ardens inuafit, quae feptima

Aliquibus haec .quartana faciili-

in quartanam definit.

me in peftem degenerabat, nimirum cum non exquifita

foret, fed ex atra bile proueniret. Hinc illud Hirrocna-

corripiuntur , àntel-

v1s: Quartana laborantes snaguis Amorbis non

SQuid igitur? :Ex

ligandum eft de quartana exquilita.

humore melancholico folo atraue bile putrefcente .oritur-

ne venenata illa putredo? Minime, fed fumma putredo

fi concurrat cum temporis pelüilentis tractu, 'vel faeuiat

contagium. . Ex fola enim fame victuque *) «deprauato

A2

luem

..3) Quidni? Ex veteri prouerbio geTÀ Xiu00 Ó AotuoG , 'ct experien-

tia magiftra, :

pefüs poft famem et malum victum 4ngruit , xeddi-

i

:Cuius :exempla multa dedit

üis bonis alinentis illico quieuit,

Cl Fznao L. Von der Anfteckung S. 28. et L. "Unterfuchung

der Peéfianfteckung S. 29. 32

Id -vnum :certum -eft requiri ad

maxime humii.

eam inducendam cozftitutionem aeris morbofam ,

ellum;

cþm et calidam, (CugnoT Tract. de pelte..c. 2« P 39.) b

obfi-

Crmctus ENNHGEPERE at

4

luem non oriti, indubitatum eft. "Nam quï pi'a;e fame

legumina comedebant in Aeno, genua dolebant, et «e-

leberrima illa fames apad Garzxwva *) raram peftem,

melaucholicos morbos tulit plurimos. Efiam ex imopia vi-

dimus hic febres vigenter, quas mulli cutanei affelur, fed aui-excre-

menta [eguebantur graueolentia et mordacia, inteflinorumque difficulta-

tey eb Lemesmos poflea adfwrentiz. Quid vhta? Ciuitate libera

optimisque cibis plena, tandem

kpeftis non modo' non

dþeünit, fed et exafperafcit.

Cur igitur regimfx exercitum non inuàafit? Am illis

alia caeli, aeris terraeue conftitutio? Nequaquam. De-

fuit contagiuni, victus impurus$, etiam metus.

lllis fa-

bor affiduus, nobis otium, illis caelum, tellus, aqua

foluta, obfeffis claufa, nos inuiti cum infectis, illis tu-

tior fecäfïus, inde nec caeli afpiratio peftilens, . nec

adeo grauis. Miracult et cuftodiae diuinae peculiare fi

quid fubfit, non effabor.

Cur alioquin tàm crebra inter

Hollandorum exercitus depafcens illa pernicies? Alii ter-

rae þumid.ae adícibant et contagio, non moror.

Ergo

ebfidionem, angorem etc. Haec cum Bredanos obfeffos vrgere

s&oeperant, non potuit non pefiis infequi, et aliquamdiu, vxbe

€apta, continuare debuit,

*) De Succorum Bgnitäæ —et Prauit, e. y.

mtecenoc t EEE J iomeut m

5

Ergo peffit nobis orta fuit ; æntaaïg ?. quo tempme

(aeftatei volo) cum bilis abundaret, vigiliae, fanguis e

naribus, vomitus, dyfenteriae, exanthemata, carbones.

Etiam moriebantur ommnes.

Aptifime Gargwvs **):

Kxitialir atrae bilir generatio e]fe videtar , vt quae atro humore fuper-

affato contingat ,

muíto vero' huc pernioiofior ceufenda: eft ea bilis

atra, quae a jiaua bili fapera]fata. progiguitur, quanto nimirum:

A $

humor-

*) De hac pefiis contagione acriter difputatum eft inter medicos,

maxime fub peftilentia Maffilienfi. v. CHicovxEAv Vom der Peft,

r'Theil S. I4r. affirmauit HEcovzrT Traité de la Pefte, p. 10»

fed omniuim optime CL FERao (Von der Anfteckung der Epidem.,

Krankheit. befonders der Peft S. 15;' et Naehere Unterfuch. der

Peftanfteck. S. 27. feq.) docuit hue requiri quam maxime malam

aeris conftitutionem, tranfpirationem:affectam et alimenti penuxiam

vel deprauationem. Haec^omnia in obfidione Bredana infunt ergo

ex hoc concurfu peftem eífe nataur inirum non eft. Aderat fames fum-

ma,eanmmue tantum non femper excepitdira morralitas. v. FonEsT.

Obf. Medic. L. VI. Obf. 9. p. 159. Deobfidione, pe(tis. cauffa, vide

plura exempla ap. FEnno Naehere Unterfuch. der Peítanftek. S. 55«

4Quaeritur, iftane peftis Bredana nata fit ab contagio, nec ne? Ne-

gat probabiliter BaArprxcEnvs (Magazin vor Aerzte St. 6. S

479.) et multis probat F'zngo (l c. p. 24.) eam fieri non polfe,

mili praecefferiut cauffae communes,

dari etiam peftemr fpo-

radicam [fine praegreffo

contagxo.

Dubium ergo relmqmtur

annom fporadica, fed Occultata, adfuerit prius, [infecuta epldea-

mica ex contagio, propagata hominum incluforum multitudine;

fota penuria alimentorum , cum pauperes primi corxipiantux,

9?* De atxa bile c 3.

6

a

Tiimor Tuunore eficacior , mempe flaua bilis , -quam ea , quae fonguinis

véluli fubfidentia ef. . Vides, cur omnes moriebantur in

aeftate?

Cur autem cvieilit, :cur womütus et e naribus funauzs?

Tatione humoris et temporis,

bils wigilias Jnducxt,

1nduc1t vc-rmtum, ïangumem calefacit, 'erodit venas.

Quod ad tempus, fomni hieme Jongiffimi, aeftate

brem[ümx. 'Tunc etiam Vommones.

Quid aliud Iirro-

GRATES *):

JMedicamentis .neflate gqnurgare oportet ger fuper jora?

Ad-

Et merito -quo natura wergit, :eo ducere oportet

huc dubitas, :cur nobis yomitus in aeftate, .cur fanguis

per fuperiora?

Eo nempe redundantes indomitosque

hunmiores vel afflicta foras relegabatinatura, vel praecipi-

tanter fluere permittebat.

ä

n

iAE quomodo dy/mterme, »exanf/zemam, aarbunculi ?

noftrem GarzwvM **)

: Cum atra bilis in partem quam yiam de-

f

cubuerit , carbunculus fit.

£t paullo poft: /aua bilis atraque in-

teflinorum erodere , . aliar aliud videtur, -mimirum 4 quo potiffamum

hae/ï?rmt Jf feque firmarint.

Proinde XipvocnATES n Zylerir-

n"mis ***) Jerigtum. reliquit z

JDufenteria fi ab atra. bile incoeperit,

Ltalis.

Exanthemata etiam veï ab humore funt melancho-

lico, vcl fíaua bile peralffata

Quod

j Lib. T. Aph. 15. L. 5, Aph, 21.

**) De atra bile c. 3.

3** fbid, Cap. 4

Lnensen tsl

7

Quod ad ami diuifionum , bilis. atra (eundenx cito) gene-

vatur in; calidioribus £ þtrzorzi)us gqraecpue annitemporibur , iiem ir

morbis ardentibus caufiue maluraqus eferentiLus s quicunque fime hnmi-

ditate naturam. obtinent

)

Ex his ceuH'am elice, cur plures iuuenes et inficie-

bantm , et peubanä im aefiate , quanxz fenes? Cur plures-

viri, quam mulieres.**/? Illis flaua bilis facillime im atranx

affabatur, his, vtpote vel melanchohus, vel pituitofis,.

)

non 1tà.

r

Cur buboner erant vari ***)?. Ax quod, cum aeftate fudo-

i5

r1om certo: determinatce

res: fint copiofi,

qui vndique,

que fpatio, profiuant;. eadem: via etiamr infiffat natura?

l«

An redundantibus humozibus biliofis fuperaffatis, car-

bunculi originenr habent et rudimentum 2

Lingua torrida,. . arida ,. [cabra, ardonsm [itis inexhau-

(*

fiae et vxmhmum nuncia.

«

Sed.

!

3) Ib c 6;

lj*

"5 Dzvsixe: (Tr: de pefte p 215,j puerperas, MzncvnraLis (De

li

Peíte Ratauina c. f

p: 42 memoxat inulieres , puellas et virgi-

O-

nes nubiles easque onmes: mortuas,

GEuTILIS . viros robuftos;

Cnruor (Tr. de pefte c.. , p. 4.) maxime infantes, raro fenes.

»**) Vidit peftemv fine bubonibus et carbunculis DigmERBRozcK

j

£De: Pefte , Neomag.

L.L.c 0. Annot 1

pÓ et Hif. 190.

ij

p- 535.) etfi fere propriae peftis notae funt, fed non femper,

Howanp: Nachricht. von dem vorzügl. Kranken- und' Pefi-

háuf. Abfelr. 3. S. gr

äi

dl

:

Sed cur .O*mnes; quibus fanguwis e maribui *) copiofe

faxit, ante triduum perierunt? Bes mira, hactenus in-

audita. Non fane id contigit, quod omnis illa excretio

fuerit fymptomatica; Cur enim fuilfet omnis? Nec etiam

fymptomatica ommis inutilis eft et letalis.

Quid ergo?

indagemus. 'Omníis, licet vtiliffima, euacua

tio cum fpi-

rituum effufione (vbique enim fpiritus) et virium eft ex-

folutioue, tanto magis, [i affatim magnoque fiat impe-

tu: Vndealiter fzydif*(yjicz"**) & fJuppurati cum facantur et vruntur

f aæruqtim pus aquaue effludt, moriuntur, licet vitiofus petífi-

zmusque fuccus euacuetur? Sane non, nili ob virium

imbecillitatem et dilfolutionem. Quid ijam aimiri, a co-

piofo fanguinis fluxu peftilentes cunctos interiiffe, prae-

fertim cum felix huius morbi euentus in virium conliftat

conferuatione, quarum cufios fangnuis. eft fidiffimus?

Cruoris itaque abundans ille efíluxus licet morbi materi-

am imminueret, non aliter tamen, quam :-bello Thebai-

-

€o homo cum inorbo concidebat.

HierocnATI ***) ea mens videtur : Sceui fanguis yer fa-

päi*ïora eumpat, culsmodi tandem is füerit, calamitofum. Ad-

duca-

*) Raro haec in pefte incidit fb auctore CngxoT 1. cit. c. 3. p. 7r.

etc. 4. p. 165. rarius falibris füit. v. Ascm ap. BArprxo. 1. c;

p. 4579. anortifeta intra triduutn. éffe debuit, vt putredinis index.

*) Aph. VL ar,

:Zx':f:ï'c) Aphor' I'V. 5

-

gt i E n

9

&ucátur hic Gàrzsvs in Epidemicis *)

Cur ante íri-

duum? Wes clara: Etiam fine illa debilitate rariffimi ter-

tium praeteribant. F/aua, viridia t migra, quae vomebamtur

&t in febre, et ante. febrem, et a. febribus, marbum mon tollcbant.

En peftis malignitatem! Multis euacuatis, multa rema-

giebant.

Vel enim nouiter inficiebantur humores, vel

ab initio infecti erarit plurimi: Qui igitur morbum tolle-

ent, cau[fa perfiftente? Audiamus prognoftica Cersi **)

V'omitus. fincerae gituitae vel bilis. periculofur, gelorgue, fi viridis

fit aut niger.

Eodem modo Srwowr, €ui erant exanthemata, vo-

le

Vbi GarLENVs **) in Commenta-

mituüs non conferebat.

Ly

riis: Solum fiquidem noffe fa

liumores ad. cutim vepentes ger. illam

t

vacucndor effe, quod awerfiffma ipfs fit im profundum . veuulfio.

An non inutilis eidem vifa in melanc*nohcls morbis vomi-

le

Atio ****)? Apparet: liam vacuationi viam dedit, —Omner,

l

inquit **^*) , quotquot ex melancholico fyumore funt. affethus, fta-

tim inter initia flrenue purgans talom humomn erefcere prohibebis vel

quue ad cancros.

"n

,

Ho

v

(l«

*) $. Epid. Comm, 3.

"u

**j De Medicin. l

j

***) 6, Epid. X

** Sub initio minime, [i materia turget et recems attracta eft

contagio

&

**"" De atra bile cap. 9.

E

co

COSRDEOEDDRISETTETISQ -t if

Hoc crebrius aninro peruoluens, ad praxin reuo-

caut.

Ex ellebori nigri*) radicibus extractum. concin-

naui

fubitaneum. plurimis infectis adiumentum.

In

quorum Ícenam etiain fratrem. introduxi.

Hic pharma-

copoeo nofiro inferuiens , medicamenta vefpertino tem-

porefufceperat deferenda. In nebulones mudlt,apprehen-

ditur,caeditur, fpoliatur. Illi pauoringens, noctis tenebrae

et effugium vndique circumfeptum peftiferam labem attu-

lerunt. Sequenti itaque die capitis dolor et vomitus venit

copiofus, in finifiro inguine tumor exiguus cum ardo-

re vehementi.

Plorans ad me venit:

bono animo eífe

iubeo. Cubiculum domi meae aífignaui,.et quam pri-

mum extracto praeaicto expurgauH; aquam a me infra

defcriptam propino.

Sudat multum, tumor non in-

crefcit: Cucurbitulam buboni affigi ir;pero, et modicum

fanguinis e finiftra bafilica depmnn. Noctu vigilat, de-

lirat multum.

Soumus. arte conciliatur: mente a fomno

coníiat. Tumorem ferro aperire mando;

anguis niger

€xit et graueolens: Sine difficultate plene conualeícit.

Comoediae huius fpectator Clariff. Dominus G. vAx Dxw

Bnorcx etiam fuit, qui fratrem crebrius mecum mmfe-

bat.

Sed ad curfum redeamus.

*) Dubiam facit eins vim CuzNo

L cít .c. 4 p. aOt

Hacte-

m

sss d

i

Yfactenus illa. Poftulat ordinis dignitas munerisque

ratio, vt panecryrm Candidati optimi follemnem indica-

mus, et quae promeritus eft chhgentlae praemia, in

eum more maiorum conferamus.

Quam 4(tudiorum

ita

viam (ecutus fit, quxbas víus praeceptoribus,

expofult.

Ego CnnrsTr1ANVs GEonóorVs Lvpovicvsá GorTLIiEB Dvis-

evnc, Stadhagae, oppidulo. im comitatu Schaumburgico - Lip-

giaco fito, anno cloloccrxvir die xx. menfis Waii, a Cunr-

srIANO GoTTLrEB, patre perquam D'enerabili, e£ CAROLNA

CuanEOTTA, mütre praeflantiffima, ex flirpge MREISTERIANA

orta, in lucem editus fum. — Fungebatur. tum. pater meus coram

principe widua conciouatoris aulici munere, vijue ad id temyus,

ex quo, vt toeui chrifliano reformato Giedanenfi. praee]]et , o»

AVecerat, cur nouum aunus detreBaret.

gatio ipfi adíata fuerat

quippe qui, patriae amore flagrans , hoc smunus [acerdotale libanter

in fe fustepit, e hoc confilio, goflquam ego quinque compleueram

annos,-iter Gedanum tetendit. — fbi horum parentum, quos mihi

adhuc incolumes: feruauit: Deus

O. JW. .affidua ope, tum in re-

ligiouis chriffiauae veritatibus, quam in [cientiarum ' artiumque

"Adole

elementis comixoda. puerili aetati. educatione vfus. fum.

centulus enim decem annos matus in Scholam ad .S. Petri et Paufi

mijfus , fab inflitutione b. PaxNR , cuius cineres mihi. femper fantti

erunt, tum 4n - linguis erudito futuro, quam in [cientiis , homini

B

«

2

tultior:

12

rj

tultiori. neceffaríis ,. prima. funcamenta, leci. — Sed. vlterius in. illis

progredi-mihi. licuil , : poftquam , : fehola: velitia, Gymnofii, acade-

mici: Gedanenfis citibus: adfcriptus. literarum. ftudiüs totum me- dare

incepi, — .Et hic amor ,. quo ardebam in. litteras, mon fuftentatus

modo, verum. etiam praeceptoribus ibi ver[antibus , mihique, : donec

viuam, colendis commode dire&us fuit. — Viri, quibug et ingenii

eultum, et mentis retionem, et. [cientiarum progreffus. debeo, li fuut:

Venerandus .S...S.. Th. D. VenPoonTENN, Gymmafüi Reifor,

religionis chriftianae [rientiam. amplificauit, Exc. GRaraTH J.

V.-D. hifloriae: uotitiam tradidits Excerr. Brrcu. M. D.

cuius in & ogeram equidemi munquam. fatis laudare goffum ,. ri-

mom . Phufiologiae, Diaeteticer, maturalis. humanae hiftoriae, et

quaruudam ghyfices. partium. dorinam . mihi. [uppeditauit. . I

Plhlofophiae primis. elementis a. 0. SrmAvssro, in mathefi et

glujfica a. b. Banruorpr, in humanioribus litteris & latii lingua

& len. CosACK, fn graecir taudem a - Celeb. TRENDELENBVRO,

bene inflitutus fu. — Data mili quosdam in arte anatomica faciendi

grogrejfus -occafione, eandem lubens arripui , atque praeente et inffi-

tumte b, KnvgoERO, .eiur artis. quandam notitiam. non folum

na&us fum ,. [ed. etiam. per. integram hiemem cadautra diffecaui hu-

09mm.

alibus praeliminaribus. [cientiis. exftru&us ,. Academiam.

Aenenfem petii, atque in hac do&orum virorum [tde a P&R11T. Dx

[)

ScugLLwiTz, ftunc üemporis Prore&loris dionitatem Lenente , ci-

ab

viut academicorum mumero-accenfebar. — Zldiui flatim poft aden-

di

dum magni nominis philofoplum Ytr. V LRxcu, philofophiam ratic-

X

tilem , Anetapificam, theologiam. maturalem et autbiropologiam

lia

philo-

i

*

13

phiquophicaäi auditoribus trac[enfem: graecepta. vero. p[ucho-

logiae à cl. ScawrpT , muuc profeffore. Giffenfi, mathefeos difci-

glinas atque plujficam. theoretico -- cxperimentalem . ab . ExcELv,

Vozor , .cui tmulta faue debeo, acceyi.

His fludis curfum acade-

sicae vitae exor[ut. [ums et ab iisdem ad. ea. tranfii , quibur omnem

meain operam per totius vitae cur[um impendere in animo. efl, id. eft,

ad artem [alutarem yerlinentibus. .. Pathologiae, Semiotices, The-

rapiae tum geueralis, quam. [pecialis praecepla,nec mon Cexs1. libros

&t HixerocnaTICOS Zphorisnot, PEn1zLL. GRvNERVM ti-'aa'mj-

tem et illuffrantem audiui. 44b ltr. Lopxmo im chirurgia e

—

fnatomia, ab lL. SrARKE , cuiur in me merita nulla vnquam

delebit obliuio, in Phufiologia , arie obfletricia et Therapia fueciali

inflitutus fum, eoque duce, ger integrum aunum. iamiam aegroto-

rium leior adii, eorque ip[e curaui. — Supereft. denique, vt addam

me Excrrr. BaArscH Botaniragm, ExcgLr. Fvcnus pharma-

tiam, ExcrkLr. GOETTLINO chemiam | exylicantes | audiviffe,

Exr. BnazgTscuwEIDER materiam meditam, et Cr. LENz hiffo-

riam vermium in humanis vifceribus W;[thium.

Nuperrimä, Bnito vitae medicae curriculo, fubiit

examen, bene refpondit, plaufum examinatorum. tulit,

abiit cum licentia difputationem inauguralem defenden-

le

Defendet eam a. d,

di, guandocmique ei libuerit.

"

xvir. Martii.

Eft vero maiorum voluntas, vt omnia

á

fiant in confpectu hominum doctorum et artis profelfo-

!

rum,

x

E

/^

D

Ed

"

44

rum, hinc Vos, Pmonzcron AcapzwrE MaoxrrerCE,

S, R. L Cowrrrze lrrvsTmisSIMI, ParRES CoxscniPrTI,

PROFESSORES ExcEsLLENTISsSIMI, DocroREs ExPERIENTISe

srwr, GewEROSISSIMI atque NoBrLISSIMT COMMILITONES,

et fi qui fuperfunt conflictusJitterarii fautores, non ofores,

1

perofficiofe ac perhumaniter oro et obteftor, vt frequen-

tes et beneuoli velitis interefle actui noftrisque inftitu-

tis fauere in pofterum. — P. P. Sub Sigillo Facultatis medi-

cae.a. d. xv. Martii. cloloccrxxxxur.

N

]

i

j

7

o

( ANS

ss

À

*2

E

T

g

guntuce

-7

B

- ts

RP

IN TEU

E

um

—

m gigs

»

"

.M

Pa

D

he

*.

w

/

^

Ua

EIi

B

&

z

E

E

:

$*

p^

A

»

-

3

^.

-

TX

$*

Á

"i

»-

a

m.u

É

E.

zsl

m

i

T

E

i

*

T

d-

A:

m

L

N

E

s

ia

BC 5

—

-—

—

—

m

——

T

*

&

.R

&

";

*

"od

"

g

-

m

$

*

*«

4

"n

L

"

"

d

W

r

n

—

"-

"

*

*

m

"

-

"

-

»

[

w*

*

*

5;

&

V

U^

[

4

r

E

-

-

j

"

P^i

*

*

»

E

E

h

*

s

P

i

—

^

L

"

-

Á

V

;

E

jb

$

E

»

u

3

já

á

^"

E

x À

"

;

k

.:

E

us

r

;

*

;

:

m

d

5

*

*

E

flï

$

F.

o

-

"

z

r

s

"

"

74

»

w

1

"

/;'

*

v

E. »

s

^

:

A

*

"

H

3!

"

FO

*

—

w

E

"

9

:

t

i

*

E

*

be

»

^

*

*

m

[

[

"

Q: »

o

d

E

^*

Emi

t

';

EX«

À

*

d

w

*

v

*

"1

r

*

4 o

sl

F

w ii

?

á

N

*

$

;?

:

f

d

&h«

"

E

,

-

»

r

;!

F

5

A

w

"v

-

1:5

"

L2

"

"

—

w

»"

E

2

i

.

x

t

A g

f

"" a

É

"

$

*

*v

a

i'

£ 4

"

d

p

,

"

xf

a

L

a

ET

r d

" d

P.

"

F

"

»

-

1

AT.

,

A

$ s

$

n

,*

;

E

N

a. f

"i

Mu

*

1

ä

;

"

»

;

.*

"

"

P^

»y

r d

D.

! d

^

P d

*

L

P i

Y

p

n

w p

*

"

»

y

*

»1$

w

"

E

T

L

&

J9P.,, P.

)

,,z;

DeA,

-

E

P

asf

n

4

*«

*

^f

T

il

x

$

"E a

de

*

-

" u

;

*

5j

L.

!

i d

F

h.

"

,

*

*

a

*

"

p

W

r

"

Á

w

u o d

"d

zi

é

a

E

$

»

"

?

dÀ

T

""

;

»

$

K

d* od

r

L

F

&

L

[

E

:

4

*

'fs

L

"

J

*J

1

M

di

"

J

P.

r

4.;6

?

K

á

;

?

&

a

g*

s

-

P.

&

*

$e

rA

^f

-

F

f

"1

&

A

E

*

w

(;

E

m

k

l.

?

L

:

H

-

*

-

il

*

Ej

!

-

"

*

r d

P

[

&ï

al

h

yha

d

;

^g

A

"

"

E

T

"

r

r

E

-

»

1

f

&

gn8i

.

T$

,

d

*

1.

*

*

?

w

o

P

$

4 od i i

z d

-

9.

P

"

b

^

x ^

r]

4

»

o

A

"

sl

-

.

—|

$

*

;

2

$

€

L

ha

"

*

,

*

b

ï

—

ï

&

:

a

P g

3

E

&

L

)

*

vt

"

d

"

-

73

&

Ws

$

Ka

)

As

A

y i

&

k

[1

n

»

$

3

M

» ,JP'.

"*

at

L

hs

ï,i

[ dnd

r i

"

J

:—

j

E

"

i

j ;

^ d

r

ä q

)

H

^

$

É

"

2

j

Q

L.

2*

Va

u

Pl

;'

L

*

r

" u

$*

&

LA

M

LA

d

i

p

ww

C

V o«

&

"

m

8 w* ubng

s.

wf .

L ded

*

"

*

v

d

*

"

M

—

$

w

-

-

AX

cd^

2

J vt

p

-

E

"

N

^

P i

e

,

-

7

p

u

)

"

4

L

PX

,

-

n ]

t

*

$

Ts

"g

"i n

v

&

J;I

20

DINIS MEDIC]

IN

n

g

L

E LITTERARVM IENENSJ

m

TO

*

Q

e2

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

145

)ECANVS

E

Balance

O

e

[IAN. GOTHFRID.

H

L

;RVNER

Focus

ää

INIA INAVGVRALIA

N

1I ATQVE DOCTISSIMI

13

[

2INAE CANDIDATI

12

110

LVDOVIC. GOTTL. DVISBVRG

11

.VENBVRGO - LIPPIACI

[

10

Manru cloloccrxxxxrir

l

IABENDA INDICIT

[

E N

t

£

[

inuatur Opufculum

RICI

VAN DER

MYE

l5

ymptomatibur gopularibus Bredanis

IV.

IEN A En-,

FIEDLERITIÁAZ

N

w

4 " Conyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com