KaI600-2602_10
author: Engelhart, Johannes Paul

-

"

r

n

&

"

L

4

E

E

*

d.

$

L.

,

*

"

s

*y

. i

a

-

*

i

^

&

:

"

&

^g

1

A

i

3v

al

"

*

»

:

.

OM

E

2

é

5

*

E

*

E

L

*

&

Des

L

E

—

"

*

P

E

L m

g

:

x..æ

d

d

K n

i

E

i

A

a

*

É

$

E

&

&

dÉ5

s

"

*

"

E

*

t

d

"

T

y

dw

r

$

d-

g

*

*

s

E

rige

F

r

"

LA

æW

s

É

$

—

—

—R

—

—

——

—

— ÀÓ

-

A

—

—

"

-

-

poe 5

vt

—

—

m

—

x

|ey

L5

E

R

m

L

-

[

Fa

ha

e

L.

N

"

A

|*

^

D.

b

g

»

L.I

"

m

E

m

€2

a

,

|.

A

od

$

aÉ

L*

r

As

VN

M

N

n

"

Pa

M

wl

.-4.

|

jl

k

d

g

ais

PN

^

a

»

T-—

"

ij

h

4

&

/*

i^

5.,

T.

g

u

7

4

$iv

E

"

Vg

uv

»

E

:

W^

«.M

E

j

E.

"«

X

E

»

[

Nvl

Ó-

o

"C

:

t

x

iW

2

"

-7

d

ORDINIS MEDICI

IN

YNIVERSITATE LITTERARVM IENENSE

H

T.

DECANVS

D. CHRESTIAN GOTHF RID

GRVNER.

SOLLEMNIA INAVGVRALIA

NOBILISSIMI ATQVE DOCTISSIMI

MEDICINAE CANDIDATI

IOANNIS PAVLLI

ENGELHART

IvpzNsACHIO - MEININGENSIS

À. D. xxvr. ApniILIS CIoloccLXXXXIL

HABENDA INDICIT

Continuatur Opufculum

FREDERICI VAN DER MYE

De morbis et fymptomatibur gopularibus Bredanii

VHI

IENAE

LEITERIS FIEDLERIARNIS

»

-

Omm! morbur faczllzme in pejz'em degenerabat . dem ?

Putredo hac infigndi calamitate morbos (ufcitabat infi-

conta-

cientes, tempus et cibus corruptionis cauífam

gium, labem, inferebat, et promifcui vbique verfaban-

tur aegrotantes, inde fummum exitium debilibus labo-

rantibusque, tempore, victu et animi motibus,.

praes

fertim melancholicis, vnde peftis eft fons et origo. À mul-

to feculo hoc obferuatum,' pefte ad finem properante,

morbos diuerfos exfurgere, incipiente vero et v vigente,

antiquos definere. Putredinis etenim commune princi-

pium putres affectus in peftem degenerare facit, imo

et commimnutat.

Simile in'T'nvcyprDpis **) pefüilentia exor-

tum.eft. Legamus fcribentem, — Zmus, vt in confe[fo g/l inter

ommes, maxime aliorum morborum immunis fuzt

Quod fi quis alio

grius morbo laboraffet, in hunc omues decumbebant.

Et poftea :

Nullus alius morbus imfeftauit ex dis, qui confueti habentur ; .Si quis

autem accidilfet , im hunc definebat.

- Figebont capitis dolores, tuffs, g

oerauedines et raucitator.)

Ex neceílitate, Videte Aphortsmum ***): Qj neflar [uca

A 2

fuerit

*) Idem viderumt et affirmarunt recentiores medici, v. Cnuzuor.

- À cit. c, 2. p, 55.

Ceteri morbi fub auctore SENuNERTO DejFe-

'bnb. IV, E« p 354. fporadici et benwm, peftilentia graffante,

- omnes fere filent, quartanis exceptis, variolae, mmbdh, dyfen-

teriae et febxes ma

lignae tandem in peftem degenerant,

**j De Bello Pelopon, 1I, P. 155.

U* Hipr. Sect. $, Aphor, 13,

4

-

COUSORDU GA RERUI st m

fuerit, e&. aquilonarir, autummus autem pluuiofus et auftralir, capi-

tir dolores ad hiemen fiunt, tu]fes , grauzdines e raucitata.

Tundem gelhu, poflis ex toto fere defüt *), "Cur? An quod

Clb], licet vitiofi, a nofiro calore melius deuincerentur?

Sic eft.. P'eutres hieme calidiores et fomni [ut long iffani **). -An fic-

citas cum rigore putredinis hoftis coniuratus? ÀAn cutis

condenfata vapores peftilentes minus admittebat? Vapo-

res erant pauciores, terra lacubusque gelu condenfatis.

Dehfinebat obfeflis metus, veniebat animus, indies nuntii

làeta adferebant, et e turri Hollandorum acies intuentur.

Circa. aequimoGlium . vedeunt imbres , ingeminat lues ***), tertia pars

Juperuiuit.) ingeminat lues, quia veniunt imbres, putri-

di vapores e terra lacubusque exfiliunt, fames ingra-

Scorbuti

uelcit, et irritos Batauorum| vident conatus.

adeft

n e i

*) Hoc vt plurimum . fieri folet, (Howanp 1. C p

. 9o.) fed non

dÀ -

lemper, Cnurzxor l cit c, 2. P. 44 feq. Peftem plerumque

menfe

Nouembri

et Decembri dehnere confirmat SENNERT

] Czt. P 375'.

-

!

**) Hipr. Sect. I, Àphor. t5,

"F) Tefte Howanp l c p, 87. feq. peíftis quidem quauis anni

a«

tempeftate incidit, cum maxime Íi calida et humida eft

prae

l

ceteris aeftate,

minui folet circa aequinoctium et fol(titium,

zi

Sed haec cum exceptione vera funt

Nam fub auctore a6 tefte

l

SENNEnTO l cit. P. 394.. &ánimaduer um efl aeffatem feruentiimag

»allum peflilenziae genur produxiffe, imerdum pe[lilemiam bieme iniiium

o

epiff, quae acdfare media vel autumno foluta fit,

n

m s RRE REU ts

$

adeft initium, maculas per corpus imperiti vident chir-

urgi

exanthemata putanut, peftem pronunciant

Ingee

minat lues non folum itaque re ipía, fed inertibus vul-

goque iguotae puftulae luem repraefentant. "Tertia ergo

pars fup91 uiuit; Ver enim faluberrium et morbis melius:

refmt.

Etiam fcorbuticis conualefcentibus,

a pernicie:

illa fumma fingebantur vindicati: Videbantur itaque fu—

peruiuere, cum non fuillent infecti,

Nullae aliae ftbrium poloulatae funt formae, quotzdzanae quare

nunme

tanaeque ini 'ermittentes

Farae ,

aliquibus : tertiana,

quae

lam fcimus

quam, quod comperi,

o peflem degenerawi)

Ü

omnem morbum facilüme in pefiem degenerare;

la

Caulífam affignauimus,

rarl ercOo ceteri morbi.

Ter

i

tiana

tamen febris

intermittens

numquam

(me

:

fciente) in peftem defecit.

Rationem quaerenti mihi

vifa duplex, Vnam ab humore, alteram a loco defumo,

Prior potiffima: Omnis enim tertianà intermittens vel

exquifita eft, vel notha. 1lla ex putrescente flaua bile im-

T

permixta, haec ex bilis pituitaeque confortio.

Confen.

taneum hinc eft, tertianam exquifitam, (quae rarilÍima

eft in his partibus) aeftate fuscitari, quo tempore febres

nt

ardentes erantet continuae. Altera, quae notha e&, ex

26

humoribus erat, qui nec in fuccum melancholicum, nec

fl

atram bilem tempore frigido madidoque erant conuer-

fie

tibiles. Imo flaua bilis, ü cui conftitutione algida humi-

n

daque abundaret, temporis, ciborum et aliorüm fucco-

j

yum vitia coercebat.

Cauíla, quae a loco,

ceeneralis eft

AÀS

Oomnmni-

6

OT EU ZBER: ii gen

omnibus febribus intermittentibus. Non enim ii habitu

corporis, fed in prima regione partibusque ei affinibus

earum veniunt primordia.

Eiusdem fententiae eft Hip-

POCRATES

Cum, inquit

quoquomodo febres. intermiforint,

periculum abe[le figuificatur. — Rem tetigit GarENvs *) in Com-

imentarais.

Sunt, dicit, absque periculo, vt quae mon ab in-

Jiammatious aligua , mec ex malzgna humorum gutredine haümt

occafionem.

Adeo increuerat iam fcorbutus,

vt ahorum affe-

ctuum, etiam ipfius pefiis mentio obfeffis fex feptimarum

Inde

fpatio nulla foret

Jéurfus inuale/cit peftis ,. centefimus mon. euadit.) Müferi era-

mus ciues! Exercitus regius, octimeftris fames, depopu-

latae vaftataeque domus, plaef idiariorum militum me-

tus, parentum amicorumque mortes, igniti globl aedes

noctu funditus déiicientes, medicamentorun penuria

peffimusque cibus in interitum confpirabant.

Qui itaque fomel eua[erant, demuo correpti **) otcumbunt.)

Quis mir abitur? Non nouum eft, rariffime eundem mor-

í

bo

*) In Aphor. IV. 45, p. 121, T. VII

(

f

**) Idem tefiatur Howanp ib, p. 103. fed dubius haeret, factumne

fit ab nouo contagio, an ab victus errore..

l

Homines genio fuo

indulgentes denuo infici poffe profitentur DigsxnEnROECK. ], c

[

HilL $9. p. 256, et CHENOT c. 2 p 49, fed fere rarius in eadem

Y

epidemia,

Ortisuesd o POR

7

bo peftilenti bisvexari. Speciatim a Tuvcybrpg*) menmoas

riae relictum. hac paragrapho: J[agis tamen tam morientem,

quaim laborantem. ii miferabastur, qui iam euaferant, -propterea

quod intelligerent. i* fecuro f iam verfari: Birenim eundem morbug

&on corripuit, vi interficeret , atque hi tum ab aliis beati cenfebantur,

£um . dpof) praeter. praejentem. laetitiam in poflerum [pe. aliqua fubleuas

bantur , ne ab. aliquo quidem morbo aliquando: fore vt extinguereiti

Non ignoro tutiores effe femel infectos :

Experientia

Luftremus caulífam.

comprobat.

Àn mon quod ab

allueto veueno minus alterentur? A[fueti funt, quia euá«

fere.

An non quod natura de morbo femel triumphans

facilius pefiilentes vapores excludat ? Num quod minus

peftem metuaut?* Num denique quod, confumta propul:

faque 3lla materia, quae fomes erat mali, nihil remaneat,

ex quo noua peftis poffit exordiri? Enadunt itaque luem

a

femel correpti, fed non femper.

Quid hic obfuerit, ex«

phcabo.

E maligna putredine peítis exorditur, quae

non determinata eít, fed alia putredo peior alia inueni-

tur. Non quicunque igitur benigniorem putredinem eua-

fere, ob id maligniorem fuftinere queunt, bemgmorem

[«

autem effugiífe liquet, cum non perierint.

Dubitatne

aliquis. ad peíiis euafionem naturae robur multum

conducere? Non.exiftimo, humor tamen peccans praes

ferendus. Maximis enim naturae viribus i i, quibus pa.

nle

lam fuerunt exanthemata, periere, etiam, qui nigra deies

u)

cerunt et tenuia, quibusque e naribus fangms fluxit

vel per vterum, Qui femel itaque liberabantur, autumno

21

hiemes

8

hlemeque euadebant

o

aeftate, cum bilis atra perniciei

effet principium, omaues occumbebant.

Qm iftis autem

tempeftatibus fuperuixere, non atram bilem, fed humo-

rem melancholicum corruptum babuerunt et foetentem.

Inde bilis redit atra, fames folito grauior, liberationis

Aliter

fpes vana, et ommes peftis cauffae validiores.

apud 'TuvcxpripEM. Cauffae tractu tempons non inualue-

runt, fed paullatim defecere. Quo ergo validiorem cau-

fam fuftinuerant,

ab exiguiori erant fecuriores.

Rem

hic e diametro repugnantem quis non adfpiciet? .Anno-

tandum hic merito, naturae facultatem ad peftis prae-

feruationem momenti elfe maximi. Obferuaui in me ipfo

contammatos inuifente ftatim inguen dolore Vel axillas:

Afficiebatur ahquando caput ,. noctu inde fudor et fecel-

tres quatuorue.

Hoc et aliis accidit, qui fideliter mihi

retulerunt

Rem szeftam dabo

Aegrotum primum a

me defcriptum crebius iuuiferam, vomitus

excrementa,

fanguinis fluxum et carbones intuebar, adfueram filiis,

vxori familiaeque toti. Sole fubfequente, naufeabundus

eram et capite grauis, in inguine dolor, tumor: exiguus,

noctu aluus.fit lubrica, fudore diffluo, indufia quater

inmutata, totiesque calidum vinum cum macere fum-

tum. Euanuit tunior, capitis ceffat dolor nucum auella-

narum appetitus venit 1nfat1ab1hs, abunde eas fumo,

vrinae prolluunt fextuplo potuabundantiores. Deusme

fanauit. Ab illo periculo ad contagiofos mihi appropun-

quanti in enunctoriis fucce[fit dolor vix fallax Peftls

iudicium.

P!um

d

9

.Plufe:vmoriebantur, quibur iumam t ingäaïm, praefertim j?-

niffro, quam aliis locis erant cen[picui.) Paradoxon foret, ni

vfus comprobaífet. An igitur quod his non ita abunda-

ret venenata illa pernicies, vtpote non tam vitiofe ve«

fcentibus? Hepar enim inquinatum (hinc in inguine tu-

mor) fimilem fanguinem toti corpori transmittebat et in-

quinamentum. Quibus in collo vel fub alis bubo, hie

].

nec iecur, nec omnis fanguis infectus videbatur. Hinc

caufam elice a me dati Aphorismi: Superuenit fames, in

inguine tumor frequens, morscrebra. Sanguinis namque

officina ob famem diffueta commutans, per fuas fene-

firas et canales miferiam declarabat.

Cur quibus in [(ini-

O

ftro? Àn quod illis humor melancholicus prae ceteris

l

abundaret? An quod arteriae, quae ab aorta fub fepto

hi

transuerfo in lienem definunt, promtius vitali principio

venenum comunnnicarent? —Quocunque tempore peftis cum fri-

gore*) inuafi.) Ecce humorem melancholicum atramque

/)

bilem, peftis fontes, nondum'ab initio adeo putrescentes,

»Y

15

vt calorem gignerent et acrimoniam. Inuafit et cum fri-

I5

gore etiam eos, qui nunquam febricitarunt, fed ii ra-

xiffimi. — Pueros et iuniores pafim, raro [mes corripiebat.) ^ Prio-

i

ris ratio in aeftate affignata eft, Rari fenes moriebantur.

m-

Jt

An quod humor melancholicus ipíis familiaris non tam

(

putredinem admitteret et corruptionem? An quod pan«

]

ciori victu contenti et cibum in tempora diftribuentes ex«

quifitori vti poterant ? An quod contagium magis euitae

J

rent?

fs

dt.c p9*

" E?dem obferuauit CHENO'*T; l

i

B

"

$o

ao tsss

rent?. An quod plerique- praecedennbus temponbus pe&e

femel laboraffent2-An deuique quod frigida ficcaque cor-

pora putredini melius. refiftant et ^ deftrüctioni? . Cor-

rpiebantur tamen: aliquando , vt.falfa. Pxixir *) fint hg«

menta , /eues poflem mniitime Jentire. — : DInter ciues, pauperer) et Cal-

uipianos * .. Pauperes: Canffam manifeftam non inquiro.

Caluinianos: An quod, quae plerique Catholici fperabant,

iphi timebant? | Au quod ob confideutiam fuáe liberatio-

nis minimo victu eflent inftructi?- An- quöd praedeftina-

tioni fidentes. infectos minus euitarent? Et iam correpti

fatali exitio: fe.timebant perituros? — 7Milifes fine difiriminz.)

Mixtim 1nte1 infectos agebant excubfas eoäem vteban-

tur victu,. et peftem: Plusquam claementem regem ommnes

aeque fæmd&b ant.

« Natuml isft. VII. 50.

**) Sub auctore €nexor L. eit. e. 9. p. 47. l'eq. in. hanc luem . pro-

ni funt cholerici, fanvum&, melancholici, minus phiegmancl,

emnium minime bibored, maxime cachectick et pauperes (Ho-

WARD l. c. p. 87:): rarius corripiuntur fenes ( OnnaEvs. Defcr. Peft.

n. 5, p. 59-) venerei et fcabiofi, et rariffime moriuntur ex fide

Graecorum medicorum et propria experientia Cl. PAnis. v. Mem,

Juür . da.peffe, à Paris 1778.

Tuti etiam funt infantes variolofi

item lac fugentes, (Drvsrwo Tr. de peífte: p.213:) fed non femper

(GIESELERO Obf. Med. de pefte Brunov. Obf. 19.) tuti ab con-

dagio, vt multis videtur ,. vefpillones ,. minus medici,, chlrurgx et

qui minifteria fua pefte infectis deftinarunt.

Etiam conualefcen-

tes recidunt, fed hi;fere leuius ,^ et prorfum immunes a. pexiculo.

funt,. cum leucophlegmatia fuperacce!fent.

ais

Sed

ts r u

asss n at ao

li

: »Sed.mh'a—ec fatis. Redeat oratio ad fuaue officium, quod

in indicendo actu follemni et difputatione inaugurali

CraRissrur MEDICINAE CawDIDATI verfatur. | Hic cum

aequam modeftiam .et .affiduitatem in agitanda-medicina

femper oftenderet, neque tempus academicum otio .dif-

fluere vel voluptatibus;perire fineret, id quidem con-

fecutus eft, vt .,diæhfatalem etanultis odiofum nunquam

perhorreíceret, fed futura praefumeret. En vitae Ícho-

lafticae-et academicae tabulam !

Ego I 04;4355 *-*PANL&S E&GELH&;&' natus fum Judgnbackäþago

m t

Sáxo - Meinïngenfg die xxxx. JVouembris. amni cloloccrxx. Pa-

rentes ger Dei Optimi Maoimi clementiam adhuc fuperfliter fumma

qua debeo, gietate colo, pairem ToANN&M. FRiDERICVM, Sere-

niffami; Ducis, Meiningenfis. praefe&um [altuum | primarium, -ma-

ireim CATHARINAM. ELISABETHAM 6X flirpe.-BECHMANNIANA

oriundam. |..His optinis parentibus curae cordique fuit , vt a-gri-

ma iuueniute -bona mihi contingeret educatio. — Quare praeceptori-

bus priuatir me inflituendum íradiderunt. — Sic ad annum wsque de-

eimum quartum in paternis aedibus commoratus , in primis religio-

nir ch,;i/;ianag et aliarum bonarum artium principiis informatus fum.

AAbfoluto horum. anmorum [patio, garentum .optimorum confenfu

tolum sme ad litteras dare conflitui. — Quum ad humc finem gublita

inflitutio: videretur ee necofaria , amicorum confilio Meiningam me

Bo

coniuli

E2

Conetestoo s RCR eetrego

contuli, atdue Lgceum ger. quatuor. ac dimidium annum. frequene

taui. Praeceptoribus de me optime meritir, Cran1Ss. ExwM-

RICH; Lwrei lufpéflori, Ct. BvceRO, Reori, e& CL. Ha«

BERLAND, Conrefori, nunc gublice ago habeoque gratias. — Im«

petrata a. [enatu. facro venia, vt vlterius litterarum ftudia profe-

querer, [cholae valedixi, et fama dotiffimorum virorum commo-

tu5, in almam hanc academiam conceff. — Hic. die mono menfis

AMaii anni huius feculi o&luagefimo nono ab PER1LL. DE SCcHELL-

WITZ, Í.1i. academiae Prorelore, mumero ciuium. academico«

rum ad[criptus: fum.

Quum artis f[alutaris. fludium prae. aliis

mihi arrifit, hinc [ub excellentiffamis -profelforibus operam litteris

altioribus nauare corpi, RriNuorp ín Logicir e Metaphuficis,

Voror in phuficis, Bxrscn ín botaniris, GoerTLING if cht-

micii. D. ScugNK im ofkologia, Lxwz in hifloria naturali.

His Präemw:, gropius ad adyta. Huygeae penetraui. Irr. Ni-

Yt

COLAI, faculiatis medicae Senioris grauiffmi, inffitutionem in

Tu

medicina forenfi, nec non in arte formulas medicas rite concinmandi

n

maxima cum vtilitate et voluptate audiui. Peu1LL.GnvNER, Pa«

ls

tronus ac fautor pie deuenerandus , fundamentis tne imbuit patho-

dh

logiae, Semiotices , therapiae tam generalis quam J[pecialis. — Eum

l

quoque hifloriam medicinae litterariam, | Hippocratis iusiurandum

f

ei aphorismos, nec non CE1svm de medicina expliantem vtiliter

(to

audiwi. Per aumum quoque interfui exercitationibus difrutatorir,

lit

quae- fub. éius þrae/ïzïio firenue obsuntur. . Itt. Lopzm is phufia-

Xr

fogia, arie ob/getricia, vtragug clzimrgia ac anatomia miji fuit

t

prae-

Gucsmco MM ao

13

graeceptor. — Sub eius aufpicio cadauera diffecui , e£ parturientibur

in nofocomio obfletricio operam . tafi.

Irrt.STARKE, praecéptor

ac hofpes ad ciméres v[que. colendus , phyjzoloa*mm homistm . ei

plantarum, materiam. medicam, therapiam — [pecialem && artem

obfictriciam mihi explicauit. Eodem duce, per anntm in clinico ducali,

quod curae eius demandatum efl, aegrotantes inuifi e& curare dididi.

Saepiur quoque mihi occafionem fecit gurturientibus opem ferendz.

JWaximas igitur ei gratias ago habeoque.

Reliquos vero. omtes

ac fingulos Patronos et praeceptores sme [emper fibi quam commene

datiffimum habere velint iterum iterumque oro,

Nuper ad examen admilffus talem fe praebuit Ordini

Noftro, qualem dudum opinati eramus, id eft, bene

verfatum in medicina vtraque, hinc dignus quam maxi«

me fuit habitus, cui liceret ex vmbra fcholaftica prodirein

publicum, e cathedra defendere difputationem inaugura«

lema fe confcriptam, et viam fibi aperire ad honores inme«

dicina fummos. Faciet hoc,me praefide, a. d. xxv1I. Április,

lubemur ex inflituto maiorum , qui medicinali arti

füum decus eífe percupiebant, nec temere ridendo vel

fcommatis infulfis derogabant, vt omnes ac fingulos

ltterarum bonarum cupidos et amantes, maximeque

Vos, PnonzcroR AÁcADEMIAE MacNtrick, S. R. L Co-

MITES lLLvsrRissiMI, PaTAES Cowscmiperi, PhOFESSO-

RES

——

14

REsExcrLLENTISSYMI, Docronrs *Exvzmm'rzss-mr i -. Gz-

ad

WEROSISSIMI atque NomiLIssztM: CoMmILITONES,

hunc actum celebrandum modefte conuocemus.

Adefte

frequentes, et "öPtimO Candidato audientiam facite.

1d quod Ordinis mei momine rogo "n obteftor.

P. P. Sub Sigillo Facultatis medicae a. d.

E

Y

p d

ng | APälis

'CIOIOCCLXXï*xIL

£ 7

" 2

AA

3 'XQJ

2

[9 r

:

E

-

;

-

;

£

2

.,I.

X

A

m

CX

ER

49-:-?7

(»

i

EC

P

aM

-

—

»

and

--

p

zi

^.

£

H

s

d

e1

£a

35

L

P

at p

m

.

—

-

a

i

n

Mibowen

-

uejicuoue

exs

i icimar i

m

i

Ri i

i

t od er m E E r t

ET

-

——

ERE CU E

———À

-

i d

"-

*

dioe

$

i

3

J

4

&

*

é

*

3

v

$^

"

1

"

-

*

*

-

E

u

sl

x

y

: d

*

3

F

s

qee

.

&

*

»

-

Á

$

P.

&

v

"

":

"

F

*

L

"

*

F

*

9

:

*

L

g

-

&v

"

"

N

d

a

*

"

E

P

"

Z

i

E

A.

2

—:

ORDINIS MEDICI

IN

YNIVERSITATE LITTERARVM IENENSE

29

H

T.

eo

DECANYS-

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

ie

n

ä

D. CHRISTIAN GOTHFR[D

e

GRVYNER-

BL

SOLLEMNIA INAVGVRALIA

ä

ä

-

NOBILISSIMI ATQVE DOCTISSIMI

MEDICINAE CANDIDATI

N

IOANNIS PAVLLI

ENGELHART

.'-O-

IvpzNnaAcHIO - IMEININGENSIS

u

ä

A. D. xxvr ApeniLIS ClIoloccLXXXXIL

2

HABENDA INDICIT

Continuatur Opufculum

FREDERICI VAN DER MYE

De morbis et [imptomatibus gopularibus Bredam:

VIH.

IENAE

ä

LEITERIS

FIEDLERIANIS

2

6// Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1