KaI600-258_5
author: Albert, Johann G.

D — . —
—
⸗
“
4 D 4
*
1 4 2 4*

—,—

Q D. B. V.

DISSERTATIO INAUGURALIS URIDICA.
D, .

FIDE
HNSTRLCMEFNTORUM

We⸗ ASDAM POSITIONES EXHIBE NsS
WAM

DEO S010 PRESIDE
FX DECRETO FEFT AUCTORITATE

ILLUSTRIS ICITORUM ORLDINIS
IN ALMA ARGENTORATENSIUM
UNIVERSITATE

PRO LICENTIA

SUMMOS IN UTROQUE URE HONORES

ET PRIVILEGIA DOCTORALIA
RITE CONSEQOENDI

SOLENNI ERUDITORUM EXAMINI SUBIICIT
DIE XVIII. JULII A. R. §. MhooWIIV.

JOHAN. GEORGIUS ALBERT

AKRGENTORA PENSIS.
Q. C.

J—--———

Typis SIMONIS KüksSNERI Cancell. Typogr.

D EO,
PATRI KE,
PARENTIBUS

PATRONIS
ATQUE

A MICIS.

H Ne
„.
E D
R

C

DISSERTATIO INAUGURALIS
WURIDICA-

DE

FIDE INSTRUMENTORUM

QUASDN POSITIONES
EXHIBENS.

THESIS I.

WSSe Nſtrumenta ab inſtruendo dicta L. I. F.
b. z. Literas, quibus Judici fides fit, pro-
prie deſignant. Præter alias ſpecies in Pu-
blica, quæ a publicis Perſonis conficiun-
=? S tur, & in Privata, quæ a privatis conſcri-
B buntur, dillingui tblent: de Publicis, cum
hæc regulariter tantum cauſas inſtruant,
plenamque Judici fidem eian⸗ „Diſſertatio noſtra Aum.
) am,

2 (2) 282 .
dam, Privatis tamen præſertim iis, quæ pariter ac Publica .
plene probant, non omiſſis, pertractabit.

THES. II,.

Quatuor publicorum Inſtrumentorum genera MAT-
THEUS WESENBECIUS ad fl. h. z. eleganter nobis expo-
nit: Imum quod manu Notarii confectum „ſive in Judi-
cio, ſive extra Judicium. L. fin. Cod. de Re Jud. IIdum
eſt ſoriptura ſigillo aliquo publico ſignata, utut ſit à priva-
tis ſcripta. arg. c. ſcripta 2. X. de Kide Inſtr. o. tertio loco
F. X. de Probat. IIItium genus ſunt omnes ſoripturæ qua-
lescunque, etiam privatæ, quæ auctoritate Magiſtratus in-
terveniente publicantur: puta, ſi Teſtamenta vel Codicil-

li, &c. Authore Judice aperiantur. L. Publicati 2. Cod. de

7 Mam. IVtum ſunt Scripturæ de Archivo publico extra-
ctæ. L. 45. §. 7. f. de Jure Fiſci. Laudatus quoque au-
thor d. l. ait: Scripturam a teſtibus & ſcribente ſubſigna-
tam a Dd. inter publicas minus recte numerari, niſi pu-
blica manu confecta ſit.

THES. III.

Publica Inſtrumenta, præſertim extra Judicium fiunt
à Notariis ſuper Contractibus, aliſſque ejuſmodi Negotiis.
Quæ porro dividuntur in Protocollum, quod eſt ſummaria
quædam Negotii annotatio, memoriæ cauſa facta: & Trans-

Jumptum, quod ex Protocollo cum Clauſulis ſolennibus

deſumitur, remque geſtam plene exponit.

TRES.

mO

gus
ſuin
a
tu
lun
r
e

41
3

len,

Aro.
judi.
ldum
tiva.
o
la⸗
n.

Gicil.

n.
l.
ena.
pu.

dunt
Ntüis.
naria
Pns-
Ubus

15.

Z
3 (3) 8*
THES. IV.

Alia porro ſunt Originalia ſeu Authentica, quæ pri-
mo de re a manu publica ſunt confecta, & Exemplaria,
quæ ex illis ſolenniter deſumpta ſunt atque deſcripta. Di-
ſtinguunt nonnulli publica inter & authentica inſtrumen-
ta, ut authentica dicantur, quæ ex auctoritate Magiſtra-
tus fidem habent: publica vero, quæ a Notario confecta
funt: circa quam Diſtinctionem in effectu parum inter-
eſſe dicit ENGEL in Colleg. Jur. Can. h. t. n. 2. cum tamen
privata quoque Scriptura per confeſſionem vel recognitio-
nem comprobata authentica eſſe dicatur, nos authentica
& publica terminos magis & minus communes eſſe aſſeri-
mus: nimirum omnem ſcripturam publicam eſſe quidem
authenticam, non vero omnem authenticam eſſe publi-
cam.

P TPHES. V.

Ex his itaque breviter præmiſſis colligimus plerumque
publicam præfici perſonam publicis iſtis Scripturis perfi-
ciendis; quæ, ſicut Judex habet ordinariam judicandi
poteſtatem, ita publicam ſcribendi facultatem obtinet, ad-
eo ut illi plena fides adhibeatur. Qualis eſt Notarius a
ſummo Principe ejusve Comitibus Palatinis, aut aliis, in
quos ſumma poteſtas jus iſtud contulit, creatus. Magi-
ſtratibus enim Municipalibus hic ſummi Imperii actus non
eſt conceſſus. Arg. L. 12. f. de Jurisdk. Conf. LubpwEL.
Synops. Jur. Feud. Cap. 13. fol. 33 I.

NK 2 THES.

.
3 (4) L82
THES. VI.

3

Notarium porro Virum eſſe oportet „ cujus fides
cognita eſt, quique ſe idoneum oſtendit. Inde tantum de
honeſtis, legeque non vetitis rebus ſcribere ei licitum eſt.
L. 14. H. 3. 4. Cod. de &S. Eccleſ-

*

TnES. VII.

Cumque Notarii Munus publicum ſit, ad quod no-
lentes cogi poſſe, certi exploratique Juris eſt, L. 16. §. I.
S. de Muner. & Honor. drg. E. 9. de Vacat. Muner. L. I.

JV. de Adm. Tut. is etiam ad id ſcribendi munus invitus
compelli poteſt. ⸗

THES. VIII.

. Notarius ad negotium quoddam conſcribendum ro-
gatus, præter rem geſtam probe ordinateque annotatam, .
nomina, cognomina, officia & domicilia eorum „ ad quo-
rum preces ſcribit, locum, annum „ menſem & diem
contractus, nomenque Regis, in cujus territorio factum,

addere, atque Inſtrumentum ſubſoriptione partium, te-
ſtium & ſua munire tenetur. .

THES, IX,

S
Sed quid? Si ejusmodi Inſtrumentum a putativo

quodam ſcriptum eſſet Notario? quamvis ipſe ob falſita-
item graviſſime puniri debeat I. 27. f. ad L. Corn. de faſſ-
Uud tamen, quod ab eo deſeriptum eſt, Inſtrumentum,

ob

ides

de⸗
eſt.

lo-
I.

tus

ino
um,
0b

„ 53 (5) 682-

ob utilitatem, ſi publice pro Notario ſit habitus, effe-
cum ſuum habebit: error enim communis Jus facit. L.

3. F. de Of. Prat. Niſi falſitas quædam in ipſo arguatur

3
negotio.

TEES. X.

Inſtrumenta igitur legitime à Notario confecta, plene
probant: modo producantur Originalia ſive Authentica;
Exemplis enim, quæ vulgo vocantur Copiæ, ſine authen-
ticis nulla fides adhibetur. C. I. X. dJe fide Inſtrum. niſi
ex originalibus fideliter ſolenniterque ſint deſumpta, at-
que cum auctoritate Judicis, aut cum expreſſo partium
conſenſu, talem copiam vel transſumptum tanquam con-
forme originali approbantium. L. 24. F. qui teftam. fa-
cere poſſ. C. 20. X. de Converſ. Conjug. cum tale Exemplum
cenſeatur virtualiter eſſe ipſum Originale. C. in. X. de
de Inſtrum. quamvis hodie vi conſuetudinis non Judex,
ſed Notarius inſpiciat originalia.

THES. XI.

Extendit ſe aſſertio (Theſi Xma.) facta ad Apo-
ſtillas, ſeu Additiones in margine, vel initio, vel in fine,
Imo. ad Interlineationes, Cancellationes & Raſuras, ab

ipio Notario una cum ipſo Inſtrumento factas, modo ille
eas a ſe eſſe factas, ſubſcribendo atteſtetur.

THES. AII.

Extendit ſe IIdo. ad Libros Rationum, Cenſuales,
Fiſcalum, Theſaurariorum & Parochorum, utpote con-
ſoriptos ab Officialibus publicis, quoad ea ſaltem, quæ per-
C 3 tinent

2 (6) L 82-

tinent ad eorum officium. L. 10. f. de Probat. Quia Of.

ficiales publici publica auctoritate ſunt conſtituti ad talia

conſcribenda non minus, quam Notarii publici ad Inſtru-
menta publica conficienda.

THES. XIII.

Scripturæ privatæ pro ſcribente regulariter nihil pro-
bant. L. 7. Cod. de Probat. Cum nemo ſit idoneus te-
ſtis in Cauſa propria, & in nullius poteſtate eſſe debeat
alium ſibi obligatum reddere per ſuam ſeripturam, niſi
Imo. Summa ſit modica, & ſcribens integræ alias famæ.
IIdo. Adverſarius eam producat. L. 26. §. Ffin. depoſ. vel
contra. IIItio. Epiſtola ab eo, ad quem miſſa eſt, fuerit
acceptata & retenta ſine contradictione. Clem. I. de Pro-
curat.

THES. XIV.

Contra ſcribentem autem plenam faciunt probatio-
nem, modo ſcribens manum ſuam recognoſcat, cauſa-
que debendi ſpecifica ſit expreſſa. Propria enim Contfeſſio
eſt optima Probatio: quanquam enim Confeſſio extrajudi-
Cialis abſente parte adverſa verbis facta non plene probet:
Scripta tamen plenam fidem facit: cum Scriptura ſemper
loquatur, etiam coram adverſario & Judice, ſi exhibeatur;
præſertim, quia majori ſolemus Iſcribere deliberatione,
quam loqui. Ag. L. I. Cod. de Uuris.

THES. XV.

Denique Libri Mercatorum, Sociorum rite inſtructi
pleneé quoque probant pro ſcribente ſecundum conſuetudi-

IIes

WWW——

I

R

lia

io.
ſ.
o
di.
Ne
Ur;

cti
ndi⸗
nees

23 (7) E2.

nes Locorum. Sie juxta ſtatutum Norimbergenſe, Teſte
PICHLERO ad Tit. X. de fide Inſtrum. n. 7. Libris Mer-
catorum creditur, ſi arbitrio peritorum Mercatorum regu-
lati & ſcripti ſint à Viro integræ famæ ſuam Scripturam
cum Juramento confirmante: idem communiter obtinere
obſervat GAILIUS Lib. 2. Obſerv. 20. n. 2. Adde LAU-
TERB. ad f. h. t. §. 50. Si vero iidem ſuos legaliter non
teneant libros, reperianturque in illis Alkterationes, Inter-
linzationes⸗ Apoſtillæ & Raſuræ, nulla eis fides eſt adhi-
benda.

THES- XVI.

Ut autem plenam Judici faciant fidem, debet Inſtru-
mentorum fieri productio, quæ usque ad Sententiam ad-
mittitur, cum Inſtrumentis nullus ſubſit timor Suborna-
tionis. C. 4. X. de fide Inftrum. Si totam exhibere nolit
Scripturam, ſufficiat Capitulum iſtud edidiſſe, quod Cau-
ſæ convenit. C. 5. X. b. t.

TREBS. XVII.

Cum vero regulariter Actoris ſit probare. L. 4. Cod.
de edendo: ejus quoque eſt Inſtrumenta edere, d. L. 4.
Cod. d. t. niſi ſint communia. C. 12. X. b. z. aut Reus
affirmando excipiat. L. I. F. de Except.

T HES. XVIII.

Cxterum is, qui duas contrarias Scripturas ſimul- in
Judicio producit, neutrum probat. C. 13. X. b. t. Eo
quod alterum Inſtrumentum alterius fidei deroget, non
tam

2 (8) 82.

tam vi ſua quam utentis profeſſione, qui ſibi imputet,
quod contraria in Judicio produxerit Inſtrumenta.

THES. XIX.

Fidem quoque Inſtrumentorum minuunt Imo. Raſura
& Cancellatio in loco Inſtrumenti ſubſtantiali, talive in
quo vis diſpoſitionis continetur. C. 3. X. h. t. IIdo. Fal-
ſi ſuſpicio C. 4. X. b. t. IIItio. Literæ non legibiles, Si-
gilli aut Ceræ inæqualitas. C. 6. X. h. t. Unius autem
Literæ defectus neque Inſtrumentum vitiat, neque Re-
ſcriptum. C. II. X. h. t. Conf. GoNzZ. ad h. t.

TAN TLUM.

„

/,
. W W
W

D⸗⸗ 4
.

4 V A

n
Ilunt Bh — n
„ F5 5 An S

Ee

è
*
P

N Focus O S2alance

M

1

K

2 3 4 5 6 7

. Copyright 4/1999 VxyMaster Gmbh wWW.yXymaster. com

1

VierFarbSelector Standard*- Euroskala Offset

D. B. YV.

O INAUGURALIS URIDICA
DE

FIDP
UMFEFNTORUM

POSITIONES EXHIBENS.
WAu

SOLO PRESIDE
RETO FT AUCTORITATE

6 CTORUM ORIDINIS
ARGENTORATENSICUM
UNIVERSITATE

O0 LICENTIA

UTROQCQUE URE HONORES

VILEGIA DOCTORALIA
RITE CONSEQUENDI

RULDITORUM EXAMINI SUBIICIT
II. IULII A. R. ö. MDöoooLVII.

GEORGIUS ALBERT

CGFENIORAIT N SIS.
H. Q. C.

R G E N T O R 4 TT
MONIS KüksNERI Cancell. Typogr.