KaI600-2586_10
author: Ficker, Wilhelm Anton

--

J

s

»

r

"

&

E d

d

*

-

"

)

MC —— ÀM

"

T

T

n

— —— 1

ES

—

T

A

29

;

.

".

l

4

M

,

o

as

o

E

le

a*

la

l

,uv

w

X

3

d

e

-

V

l"

——

-

-

an.1

r

EN

*

s

L2

a

ha*

3

NU

Lal

La

w

"

[

ld

:

NS

"

E

TM

v

w«

:

w

P4 7l

À

ISSERTATIO INAVGVRALIS MEDICO-

CHIRVRGE(,A

riepmen , EBPO AL P M

TRACHEOTOMIA

ia

LAWNGOTOMM

QVAM

CONSENSV ILLVSTRIS MÉDICORVM ORDINIS

pPROSOSVMMIS

IN

]

MEDICINA .ET CHIBVBRGIA

HONORIBVS RITE, OBTINENDIS

PVBLICO ERVDITORVM EXAMINI

SVBEMITTIT

A

YaGc-d U m

GVJId6CcJUPe^h AS0NSwVg

TJC6A

o 0

2c€5

Véeof g.2 6U .c 9 ef.,

SOCIETATIS PRIVATAE PHYSICAE GOTTINGENSIS SODALIS

DIE XIX. APRILIS. CIOIOCCXCII

DIGENVCNUQU I GRU

ERFORDIAE

TTERIS GOERLINGIANIS, Acap. Tsroc

Mi

"

TM

REVERENDISSIMO

ET

CELSI

SSIMO DOMINO

DOB/IXD«O

FRIDERECO GWLIELMO

EPISCOPO HILDESIENSI AC PADERBOR*QENQI

u

S .E 1 PRINCIEIPE!

GOMITI

PYRMONR

AN O,

ETC. ETC

DOMINO

SVO LONGE CLEMEN-

lISSIMO

S5P

CT

p

EUTTE V CH m

RTT

SPECIMEN

HOC ACADE-MICVM

SVBIEC-TISSIMAE' z HVDIILLisz.«E

VF'.NE.RATII"ONAIS DOC-VME;N.TVM

DEVOTIS'S.IME

DICAT. AG CONSWECBAT

b

[

l

i

;AVCTOR

r

LEC.

.'LECTORI, ISENEV-OLO

S P. I

(M

AVvVCTO!Rn

üum de confcri'benda commentatione inaugu-

Q

.rali cogitarem, ideoque magna Dilfertatio-

num volumina peruoluerem, quani maxime mjra-

bar, nofira aetate, in qua ars medica et chirurgica,

fumima vtilitate, vinculo firmiori altera alteri iungi-

tur, neminem ad 'Tracheotomiam accelfiffe; etfi

nihil it vulgarius, quam vt Dilfertationum Scripto-

res de argumentorum inopia in proemiis conque-

rantur.

In nulla autem cognitionum humanarum

parte plura, quam in arte falutari, reftare diligen-

tius elaboranda explicandaqug, qus Medicorum

negäuerit ?

A

Ó

Nec

EC

vt

ERE as

Nec etiam defuere materiae, quas difquifitioni

accuratiori fubicere libuiffet

defuit vero tantum

temporis, quantum earum dignitas exigere videba-

tur; maneant igitur otio ftudüs priuatis magis fa-

venti referuata.

Vt aliqua tamen proferrem, quae Differtationis

vice fungi poffent, "'racheotomiam pro viribus ex-

plicandam fufcepi, operationem fcilicet commen-

datione et vfu frequentiore dieniffimam.

Hiíto-

riam eiusdem litterariam é praeclaro GEonGrAr

AvcvsTAE librorun thefauro, quumi ibi adhuc

degerem, hauftam, ea breuitate, quam anauitw h-

: belli limites poftulabant, confcripfi.

Peliqua Virorum. Eruditorum iudicio lubens

fubiicio, quos, vt ea, quae minus recia ipfis vi-

deantur

üroni ienofcant,

mihique fdueaï at, fum-

tui

uus preeipus rogo.

qu

W

Ynj

Qu

àp

f

SEC-

P

2

r

D.

[

ä

eu

2

.

d

l

X2

d-

Ed

v »

99

m

* d

T

,(,L»—-

æ?ba

d*

aM

":

23

hu

H?u

j

C

d

ERY

i

)X.

u

fla

SECTIO -PRIMA,

LE

n

Y

De Tracheotomia.

M

9.

1.

$

iij

efpirationi nonnunquam tanta obiiciuntur impedimenta,

yr

R

vt, nifi breui amoueantur, diris füb angoribus, fpiri-

Celerrimo hinc opus eít auxilio,

tum vitamque auferant.

j

quod quidem omnia remedia, quae füppeditare ars medica

poteft, faepiffime negant. Haec vero impedita vitalis aurae

infpiratio non raro pendet e morbis tracheam , laryngem et

quodammodo pharyngem obfidentibus, qui chirurgica arte,

aperiendo fcilicat tracheam , feu laryngem, non folum minui,

fed etiam omnino tolli queunt; quum tamen primis mec!igi-

na

(

——

DoDATUUESE ER Em t n

8

»

nae temporlbus tales aegros fato tradere funefto, vel fiftulas

TiC

in fauces detrudere commcndaretur a)

i

L

0

2;

ftà

$.

hj

"fclepiades , primus tedicorum romanorum fama et

N

meritis excellens P), operationis illius auctor putatur «); quae

quidem, etfi ab ipfo, nondum tentata, plurimus tamen ita

ang

I«

probata eft, vt eam publice commendare non dubitarent; in-

&

ter quos Ajfclepzadzr difcipulum fectaeque methodicae aucto-

iMf

rem, T/Eemffmmz $, -utyllum, ignotae aetatis fcrlptorem,

Paulumque Jdeginetam *) nomma[ïe fufEaet

0. 3

f

Quis primo hanc operationem tentauerit, anxie non per-

*

fcrutabor, quum mihi antiquorum fcripta legenti nihil occu-

?

rerit, duod aliquem eorum Bronchotomiam exercuiffe certe

h

demonftrare poffet. :

Sit vero, quod 1pfimet operationis pe-

]

ricu-

D)

9) PlniüHiltor. nat. L. XXVI. C TI!

T

b) T. BZuzenbachi? , Pmueptous pxc ww m, mhou. in hxüox med:c

b

litter.

P. 49-

N

€) Caelius Anreliamus 3n acut. patfion, T,. T. p. 225. Edit alt. Haer:

Galenis in. Medie, Edit. Charr.: TJ1E. p. 379

D

d Caelius. Aur eliamus 1 e

1

€) De re medica

Colon; pP634:p

88—89

L d

9

jlis

riculum facere non aufi fint, tamen, praeter citatos, ab 47

bucafi ,

egregio apud Arabes Chlrurgo £), Guidoue de Caulia-

co 8), JAmibrof. Pavaeo, principe Chirurgiae apud Gallos re-

ftauratoreh), Jac, Dalechampio!), Fabric. ab "Aguapendentex),

Iul. Cafferio V), Nic. Halicot *), Iul. Guflauino v), Maillardo),

)d

Sanctorio P), M. 44. Seuerizo 3), et pluribus antiquorum, in

quae

1 1

angina inflammatoria commendatur, quos deinde omnes fere

recentiorum exæperunt

qui Tracheotomiam amplexi funt

; If

et vel füa auctoritate, vel aegrotorum, quos eius ope (anitati

o

reítitutos perhibent, exemplis celebriorem reddidere.

reil

0. 4

f) De Chirurgia. Edit. Chazning. Oxon. 1778. L.ll. p.227 —29

8.) Inftit. Chirurg. Tra&. III. de Apoft

Wt

h) Ocuvres. à Lyon 164

p.189

0C*

i) Chirurgie frangoife. à Lyon: 15773. p. 169. fq,

ky De operat. chirurg. c. XLIV.

certe

l De vocis auditusque organis. Ferrar. 1600. C. XX.

sp

Ticu

? Queftion chirurgicale, par la quellé il eft démontré, que 1e Chi-

rurgien doit pratiquer la Bronchotomie, Paris 1620.

») Locorum de Medicina felectorum liber. Lyon. 1616.

Teat

9) De quaeftione: vtrum in angina tentanda fit Laryngotomia. Bafii

1623.

d

!

P) Comment. in Canon. chemme Venet. 1646. p.$09. fa.

3) De recondita abícef, natura. L,IV. p. m. 191«

B

TO

0.

[

--

Licet ab antiquis inde temporibus Tracheotomid adeo

placuerit, vt, me quidem fciente, praeter Zretaeum *), et

2

Cael. "durelianum 9) , nemo eam i mprobáre conatus fit; licet

"Ts

tius peragendae occafiones deeífe fane non poffint, attamen

rariffimis huc víque chirurgiae operationibus adícribitur; ete-

nim praeiudicata illa opinione, qua refpirationis organa non-

nifi cum vitae periculo laedi poffe vulgus fibi perfuadet, chi-

[

rurgus plerumque eo adducitur, vt, famae fuae confulturus,

ab huius remedii vfu caute abítineat.

Verum enim vero cum

nulla pars operationi rectae inftitutae fübiicitur, 'cuius laefio-

J

nem redicina forenfis pro abfolute lethali declarabit, hocce

vtiliffimum remedium, data eiusdem indicatione, qegligere,

eoque praefentillimum auxilium aegroto in mortis periculo

verfànti eripere, chirurgo haud igno[&eqdum videtur.

MEST

:

Quamuis autem tracheae incifionem operationem valde

É

egregiam effe credam, reticere tamen nequeo, eam non tam

—5

facilem, tam tutam effe, quam plures fibi perfüadent. Chi-

rurgus eam bono cum fücceffü tentaturus, artis anatomicae

bene gnarus fit, optima vtatur methodo, beneque cognofcat,

*

qua-

7) De curat, morb, acut. L.T, c: VII. p. 168. Edit, alt. Hall.

9.L. 6

ao n as

YXI

quatenus-operatio prodeffe adhuc pofïït Hinc nihil magis.in

&O

* votis habéo, quam vt labor ineus:exignus; in huius operatia-

nis indicationibus conquirendis, et, inter plures, -optima

&

et

eiusdem-methodo :defcribenda aliquam-fàltem proferat vti-

3

litgtem. i

$56

d

"

Tracheotomia quidem in quibusdam laryngis vel fau

Ti

jl

adfectibus, quibus refpiratio difficillima, vel'penitus intef-

ii

cepta fuit, adhibita eft; aft.in pluribus certiflime cafibus feli-

l$,

citer adhiberi poffet, modo eam non refugeremus. Liceat

in|

mihi ergo, omnes enumerare cafus, qui hancce operationem

0

indicare queunt.

[i4

a.) -dugima iuflammatoria , acutiffimus fàepiffime mot-

L]

bus, qui tentatis omnibus remediis antiphlogifticis tam inter-

nis, quam externis pertinaciter refiftens fuffocationem mina-

Jtur. "Non quidem (emper eundem occupat loctim , fed modo

"uvulam, vel tonfillas; modo laryngem, vel tracheam , modo

pharyngem praecipue,'aft interdum omnes illas partes fimul

d

adficit, idque maiore vel minore periculo, quod e maius mi-

' nusue impedita refpiratione elucefcit.

li

Anginae fpecies, quam laryngeam vocant, ob fummam

Ó

in genere periculofiffimna *),

ia

partis a(.l'fectae virritabilitafem,

nec

b

d

t) Sro/l aphorifi. de cognofc. e£ cur, febrib. $. 98.

R. A. Vogel praele&. de cognofc. et curand. praecip. . h. affe&tibus.

p.1. $. 183. p. m. 134.

B.2

i

ä

|

12

du MTR

nec tamen uvularis, tonfillaris et pharyngea otmni ca-fent pe-

ol

ijculo; quum, ob impeditum fanguinis motum, tanta intu-

A

meícentia oriri poteft, vt de aegri vita actum foret, nifi a

Vi

medici, vel chirurgi auxilio aliquid poffet expectari. . -

X

Qui huius morbi naturam cognofcit, non facile negaue-

rit, Bronchotomiam, et propter fanguinis miffionem topicam

illi femper coniunctam, et propter celeram refpirationis refti-

fo

tutionem , omnibus remediis faltem palliatiuis coronam prae-

q

ripere, quod etiam antiquis ícriptoribus haud ignotum fuit;

Ti

nec inutile eorum monitum eft, operationem fcilicet in illo

folum caíü inftituendam effe, vbi partes fupra palmones pofi-

L

tae fünt adfectae; etenim in fummo anginae gradu , ob impe-

ditum fanguinis per pulmones circulationem, peripneumonia

f

accedit, quae Bronchotomia tolli nequit, et per íe non raro

fi

lethalis eít.

Y

In

1)) «dugina [paffica, fine adparente tumore, quandoque

fuübito maximaque cum vehementia oritur.

Abfque vllo figno

confpicuo , folo ftrangulatu orthopnoico fe prodens cito letha:

)

lis eft ", et fere femper, poft mortem, fuppuratos pulmo-

3

nes relinquit. v*),

3

Cel. S&arpius quidem in hac anginae fpecie Bronchoto-

yi

D)

miam reiicit *), non firmis vero nixus argumentis; nam eum

ü

- glot-

r

f

") Hipbocrater in coac. praenot. C. XIV.

OE A A

c

X) "Ireatife on the opcfa!imïs of Surgery. F.L.ond; IZ;I. p.187.

r RRE t

13

lottidem in hominibus hac anginä mortuis femper patulam

B

It«

inueniffe, non eft, quod miremur, quum morbus ifte fpafti-

fía

cae indolis fit et poft mortem omnis fpaftica confcrictio rela-

Xetur.'

iue

A

c) Zdugina fuppuratoria. inflammatoriae fuccedens fut-

focationis periculum interdum non minuit, quin immo auget,

«t

quando partes pure diftentae, ob fitum minus aptum , aperiri

Lt

ul

t

nequeunt,

jllo

yfi

d) Tumnores glottz'dä adiacentes, Llua'les funt radicis linguae,

amygdalarum, vel uvulae intumefcentiae feu inflammatoriae,

p

fcu fcirrhofáe, interdum. viam aeris ad pulmones fenfin fen-

nua

7)

fimque adeo occludunt, vt inftrumenta vel ad fcavificandum,

vel ad excidendum neceffaria, abfque fuffocationis periculo,

inferri haud poffint, neque chirurgis pra&licis erit ignotum,

g

polypos faucium et narium adeo aliquando increfcere, vt ad

?0

laryngem defcendant, ligaturaque iniecta adeo intumeícere,

hi

vt refpirationem intercipiant.

Immo ipfi Oefophago corpora

o

aliena deglutita, vel polypi inhaerere queunt, quae neque ad

ventriculum detrudi, neque in os protrudi poffunt, quin ae-

(t.

In omnibus hiíce cafibus Bronchotomia

ger füffocetur Y).

eurm.

tam aegroto, quam chirurgo multum certiffime commodi ad-

ol

ferret.

v

e)

Y) Habicot l.c. Cap. XVI.

B 3

14

e) Rarifimam, attamen aliquando obfernatam 7) cartiJa-

ginis thyroideae et. cricoideae. fracturam ftrangulatio proxime

fe

íequitur; fed quid Chirurgo faciendum, íi tali cafüi ftatim

£0

intereffet? Num cartilaginum fruftula a loco füo remota citiífi-

gl

me reponere? Vix quidem fieri hoc potuerit. Si ab vllo re-

tit

medio aliquid folatii expectari poteft, a Bronchotomia expe-

fr

ctetur, quae nouam aeri viámn aperit, donec cartilagines prio-

Thi

rem fitum recuperarint.

p

Àn tumores chronici.in regione iuguli , feu glandula thy-

le

roidea tumefacta indurataque aífperam arteriam , vtpote. par-

tem, inter omnes adiacentes, maxime refiftentem, tantum

T

poffint comprimere, quantum ad plenariam aeris interceptio-

nem opus eft? Dubito.

yg

Si vero illud contingeret, Broncho-

lib

tomia nihil prodeffet; etenim tumor ipfe quam celerrime re-

folui, vel extirpari deberet, fi aegro vitam conferuare vellemus.

uf

)

J2 44 Detharding.*) Bronchotomiae vfüm in fübmerfis

commendat, nec plane reiiciendum, vt aliqui voluntb), hocce

confi-

ce

2) Cl. P/e.;zk Samml. von Beobachtungen. Vindeb, r775$. p. 15 $. íq.

Qir

3) Differt, de - methodo ,- fü

bi

2

"

uenierdi fubmerfis per Làryngotomiam.

tie

Roftoch. 1714.

Etiam inferta Perilluftr,

Halferi Difput. chi-

irfi

rurg. felect. T.1I. p.429.

b) Keffelringii Differt. de morte fübmerforum in aquis. Regiomont.

173$.

Cel;-Louir in Mémoires de l'Academie royale de Chi-

rurgie à Paris, T. IV. p. 497. fq.

as t RE t

1$

ia

confilium eredo , mecum reputans: quantae difficultates iftis,

ifte

fere femper tumultuariis, aerem per glottidem infpirandi,

t

conatibus , faàepifIime fefe obiiciant.

Negari quidem nequit,

if

aliquam infpirati aeris partem, Bronchotomia facta, per glot.

Bs

tidem recedere; adhibita vero:cannula paululum recurua; in-

(pe

fra defcribenda ,. et infpiratione per eam: t vehementi faéta,

Iio-

maxima pars aeris ad. pulmones tranfibit. Obiicitur quidem,

in fübmerfis glottidem femper effe apertam et pulmones aqua

plenas ?). Nonne vero, fi primum: fectionibus cadauerum

thy-

demonftratum foret, per-Tracheotomiam: via: parari poffet;

pat

tüm

—

ad inflrumenta melius inferenda, quibus aqua ex(ügeretur d)2

"Trachea pulmonesque vtique: hac: ratione: irritarentur; num

Xit-

vero periculofa haecce irritatio incorporibus minime irritabi-

(ho-

libus? Hinc nullus dubito, quod:illis infelicibus et: aliquibus

t

fuffocatis Tracheotomia ex Vüx foret..

N

0. 7-

SMS

Qcce

In quauis angina paulo grauiori periphe,umonia pertime-

Jnit

fcenda eft, quam , vt quisque facile intelligit,. Bronchotomia

curare nequit; hinc Chirurgo fümma: opus eft circumfpedio-

ne, ne, fi pulmones quoque inflammati , aut iam pure repleti,

J

irrites fit'eius !abor, et calumniandi anfam praebeat.

Ante-

yont.

a

*) Cel Louis l.c. p. 497..

9) Poureau ouvres pofthumes. T II.

16

nE m

Antequam ergo operationem.inftituat, bene attenden-

dum, an affiduus oppreffionis fenfus ad thoracem, indeque

et ob tuífim ficcam, vel humidam , vel cruentam, profundius

Ti

infpirandi facultas fit impedita?

T

E]

Etfi tumor radicis linguae eiusque mufculorum, palati

Q

uvulae huiusque mufculorum cum infauftis illis fignis-adpa-

Yv

ret;

attamen Chirurgus non faciat Bronchotomiam

adeft

Yu

enim, vel appropinquat peripneumonia.

10

In qualibet angina vehementi , fine adparente tumore,

f

quae fübito oritur, accedentibus nullis peripneumoniae fym-

d

ptomatibus , operationem quam citiffime adhibeat. (S.6. 9)

üt

Non vltimum in genere Tracheotomla Ht remedium , fed

Sür

d

primum.

In adultis plerumque-minori cum periculo et labore per:

Tat]

ficitur, quam in infantibus, quorum glandulam thyroideam

re(g

non raro valde propendentem 9), glandulam thymum prae-

grandem, arteriasque thyroideas inferiores valde mtumefcentes

inuenimus, quae periculum haemorrhagme ülaedantur fa-

fülui

cile qxxgent

Pari modo res fe(e habet in iis, qui ftruma la-

atte

borant; hinc operationem non accdcxare cautumque eITe ne-

U]d

ceffe erit.

S. 8.

€) L ZFrisberg, praeceptor pie colendus, duo vidit exempla, vbi

in iunioribus infantibus glandula thyroidea àd thoracem vsque

a

hy

defcenderet

D RENSORa o -

E

9. 8

V

Methodum, hanc operationem peragendi, antiquiffi-

inam £). maxime imperfectam fuiffe, nemo negabit, fi legerit

105

nihil aliud requiri, quam vt cutis fimulque fpatium membra-

naceum inter tertium ac quartum tracheae annulum

aut fi

i

Chirurgus paulo timidior fit, primo cutis et mufculi, deinde

Pu

vero trachea ipfa incidatur.

Vox aegri intercepta aerque per

ld

Mihi

vulnus fibilans, incifionem fàtis penetraffe indicabat.

non plane verofimile.eft, operationem hac ratione vnquam

o

factam fuiffe.

"Abucafis quoque nullum in fua regione Bron-

j

chotomiam feciffe teftatur, ipfeque operationem haud perfe-

o).

cit, quod quidem Cl. Z7gz/zis a Creuzenzfeld credere vidctur £).

(l

Sanauit folum ancillam, quae fibimet ipfi guttur inciderat;

MATET

fed aliud eft, quoddam tracheae vulnus curare, illaefis refpi-

rationis organis, aliud, hiíce inflammatis occluhsque, viam

Q?.l'

re['pxratxoms amficxal»m facere.

eam.

me

9: 9

(5

fä*

Fuerunt quidem, qui melius effe putarent, incifà pri-

mum cute femotisque a fe inuicem mufculis, inter praedictos

alä

arteriae afperae annulos lanceolam immittere, pofteaque can-

i f

nulam introducere, vel rotundam rectamque ^), vel paulum

recur-

D 8'

£) v. Aibucafes, Paulus Megineta, Paraeus l. c.

v

*.8) Bibliotheca chirurgica. Vindob I"SQ . D. p -106.

v.ikc

hy Fabric, ab Aquapendente l. c.

C

]

18

n— ——

recuruatn fimulque compreffam !), duobus annulis in capife

$

armatam, quibus per duas taeniolas ad colli pofteriora alli-

ftj

(It

getur, fiue,, fecundum quorundam confilium, priusquam lan-

ceola educatur, iuxta illius laminam fpecillum inferre,. cui

d

fit

cannula in tracheae vulnus transmittatur k); aft haecce me-

d

thodus multis ambagibus iisque- haud neceffariis coniundta,

d

omnibus difficultatibus in operatione obuiis nondum praeca-

vet.

Cum enim, difciffa in longitudinem cute mufculisque

iL

1

femotis, trachea perforata fit, atque tum lanceola eximatur,

In

nihil adeft, quod impedire poflit, ne cutis mufculique prio-

ti$

rem fitum occupent vulnusque tracheae obtegant. Quo facto

tig

eannula aut prorfus inferri non poterit, aut certe nonnifi

[

fie

magna cum difficultate. Fac etiam, fpecillum inferri, ante-

i

quam lanceola educatur, attamen fieri vix poterit, vt cannu-

i

lam recuruam per fpecillum re&tum transmittas, vt de aliis

Qu

iisque non leuioribus difficultatibus taceam.

ïLL

10

0. 10.

qu

Neque omnibus vitiis caret altera methodus, qua tubu-

I

lus vno eodeinque momento immittitur, quo trachea incidi-

1nf

D

tur, ope acus.cann*u!atae, iàm a San&orio defcriptae, et in

figu-

Ri

3) Habicot, Cofferius V. c. - Mangetus in not. ad P. Barbette opera medica

ct chirurgica. Genev. 1688. p. 258.

*) Nienus l. c.

L Z. Platuers Einkitung in die Chirurgie, Lij

-

1770.' $. 641.

o UE EOR u n o

19

Y

figua Pgnea exhibitae D, quae fimilitudinem quandam cum

1

]

inftrumento in paracenteíi abdominis víitato, Gallis froir-

quert di&o, habet "). . Sit enim clauus, qui tubulo redto in-

im-.

Cui

cluditur, rotundus, vt ille- Sazd'orzi effe videtur, non omnes

ma.

fibrae mufculares et tendineae períecantur, íed folummodo

W

ad latera dimouentur; cum vero tubulus ille rectus extracto

clauo, in vulnere reli&us, ne pofticam tracheae parietem at-

€»

tingat, admodum curtus effe debeat, certe lábiis vulnusculi

inflammatione fübfequente tumefcentiF's, agitatione tuffien-

tis aegri, quin etiam ipfo motu, quem fub quadam infpira-

d0

tione, exípiratione et deglutitione afpera arteria patitur,

eiicietur vulnusque fibris haud difciílis obducetur.

Si acus.

E

fit triquetra, iisdém incommodis nouum et quidem periculo-

fum iungitur. "Tubulus fcilicet rotundus vulnus acu illa tri-

us

quetra inflidum omni ex parte occludere nequit, füb exfpi-

ratione itaque aeri via fàtis ampla patebit, qua in telam cellu-

lofam vulneri proximam feífe diffundere poílit, neque (ànguis,

quominus in tracheam manet, fatis impeditur; hinc emphyfe-

1|

d

ma tuíflisque vehemens adparebunt, à quibus, ni füffocatio

ipfà metuenda eft, certe tamen cannula illa curta e vulnere

i

protrudetur.

frrd

Chirurgus quidam Gallus, Za*schot, aliud . inue-

niebat inftrumentum, lanceolam ícilicet. tubulo compreffo

Uiv

inclu-

lj L.e. p.'$10.

4

") Deckeri exercitationes pra&ticae, L. B

69

p

29

i d

inclufüm ^); quum autem hic tubulus re&tus et curtus fit,

facile e trachea eiicitur, vnde plura iam commemorata in-

commoda oriri poffunt.

T

1l.

oul

$.

L

lu

Hifce permotus cauífis Ill. ZcAter, praeceptor meus ad

tur

cinetes vsque colendus, fibi comparauit inftrumentum, his

tor

1n

verbis ab Ipfo defcriptum: ,,eft lanceola in vaginula fua la-

in]

,tens, cufpis tamen ex illa prominet ad lineae longitudinem

,et quousque prominet, acuta et anceps eft.

Incurua eft

nol

»lanceola cum ipíà íua vaginula.

Infigni tubulus gaudet

fis;

»longitudine, neque itaque facile elabitur; tracheae vero

Tec

»pofteriorem parietem non tangit, cum incuruus hr.. lnda

pi

,etiam orificium illius inferius. deorfum fpectat, aerisque

ind«

,irruentis riuum deorfum dirigit. Eodem tempore, quo

o

»perforatur trachea, tubulus quoque immittitur, qui, cum

tür

,rotundus non fit, fed complanatus, vulnusculum eo ipfo

,momento, quo infligitur, exacte claudit, omnemque viaín

» fnguinis in arteriam afperam aerisque in telam cellulofam

,

» intercipit, ^ 9)

d |

pra

$.. 12.

Thy

nj Louisl.e. p. $07. 'Yab.IV. fig. 4. $. G.

tür

9) Obferuationum chirurgicarum Fafe. IL Gottingae 1776. p. 4O.

Flg. l.

»

t —

2l -

fit,

(. 12

g

Adhibita hac ,þ tracheam perforändi, tubulumque refþi-

ratorium inferendi, ratione, omnes praedictae tolluntur diffi-

cultates, omniaque commoda, quae aliorum inftrumenta ad

hunc vfum deftripta, maius vel minns pofífident, combinan-

; d

tur

Illuftris quidem Edinenfis chirurgus, Zc//, Broncho-

his

tomum illum- recuruum reiicit; quum nihil mali ab víu in-

ftrumenti , quod rectum erat, accidiffe viderit P).

1ll. virum

,3 l

nem

in hac operatione aliis for(àn feliciorem fuiffe, negare quidem

j di

nolo; attamen omnibus, quae commemoraui, bene perpen-

udet

fis nemo dubitabit, inftrumentum rectum non tanta, quanta

yero

recuruum , gaudere poffe longitudine, quin pofticam tracheae

1nüe

parietem attingat, irritet, ipfàque per tubulum refpiratio

;que

inde impediatur; nec fàtis intelligo, quommodo huic incom-

modo compreffis tubulo circumuolutis, quibus l]. Ze// vti-

qklü

cum.

tur, praeueniatur.

x?(ü

5. 19.

viaítt

Hifce peaemiffis, quae pro iudicio meo neceffaria credidi,

ofom

ad operationem ipíam accedo.

Chirurgus illam tentaturus,

praeter ea, quae ad fanguinem abítergendum, et ad haemor-

u

rhagiam nimiam, fi forfan accideret, coercendam requirun-

tur, inftructus fit Scalpello acie paulum conuexa, cultro lig-

neo,

r

^ 9) Syftem of Surgery. Vol lL. p. 420. fq.

C 3

E

a CR m

22

S

;a

V

neo,

'; offeo, duo—bkus hamulis obtufis , bronchotomis binis,

vel pluribus variae longitudinis et craffitiei, vt in quouis cafu

eligere poffit, quod pro aetate aegri et craffitie partium tra-

(

cheae incumbentium optime conueniat, emplàáftrisque variis

adhae(iuis, quatenus ad firmandum in vulnere cannulam iis

opus -cft.

t

$.a

ii-

Aeger in fedili collocetur, capite quidäm erécto, non

f

vero retracto; cutem cum platyfma - myoide miniíter vtraque

l

manu in transuerfüm complicet, vt Chirurpus incifionem à

füperioribus ad inferiora ducat ad pollicis longitudinem. Di-

fciffa cutis hamulis ad latus moueatur; leuis haemorrhagia e

valis cutaneis haud inhibeatur; vtiliffima enim eft ob vicinam

inflammationem , nec operationem turbat. Cum dexteritatis

K

magis, quam celeritatis ratio habenda, chirurgus cultro lig-

K

neo,

vel offeo mufculos fterno- hyoideos et fterno- thyroideos

leniter ad vtrumque latus reprimat, .glandulamque thyroi-

deam , fi ob vicinam inflammationem intumeftit ac deorfum

defcendit, caute et accurate feparet, adhibita tamen omni

ü

Mufculi

cura, ne arteriae thyroideae inferiores laedantur.

f

dein vna cum cüte hamulis retineantur, fanguis fpongia blan-

de abftergatur et aegroti mentum, quantum fieri poteft, ele-

vetur, vt fic ipfius occiput miniftri pectore fuffulciatur, tra-

chea vero nunc penitus denudata magis promineat, annulique

cius cartilaginei a fe inuicem 'magis recedant. . Bronchotomo

deni-

P

n den d

E

')I

denique, fupra chirurgi digitum fpatio inter tertium et quar-

i

tum, aut hunc et quintum annulum membranaceo impofito,

"

trachea ipfà perforetur.

Tubulus, extracta mox lanceola,

I$

fenfim fenfimque in arteriam afperam immittatur, donec di-

n

ícus, quo inftructus eft, cuti mufculisque iam remi(fis incum-

bat

*

;

ne vero partes difciffae eo premantur, lintea carpta

.in-

terponatur.

n

Ad tübulum in vulnere figendum nil aliud opus eft, quam

fafciolas difco alligatas, ope emplaftri adhaefiui, ad vulneris

IlUC

14

latera adglutinari, aut, fi placet, ad collí pofteriora alligari.

i

Quando chirurgus bonum quidem, íed magis compofitum

1€

optat inftrumentum, ad tubulum in vulnere tenendum, illo,

p

quod 1ll. AMonzro9) inuenit, vtatur; fi autem inftrumentum

I(IS

recuruum Hl. AicAteri adhibuerit, &acile hiíce ambagibus Cà-

l

rere poteft,

e0$

(

10!

Qu-um vero fint, qui aere frigidiusculo pulmones ad

ümï

m

tuífim incitari opinentur, tubuli orificio fpongiam vino calido

h

fàepe imbutam imponendam volunt »; fed, ni fallor, facilli-

ïlli

((

1(

me aliquid vini aere irruente in tracheam premitur, quod

tuífim

n

t

) BeJ l.c. p. 421. Tab. XXIII. fig. 1.

qll(ï

£) Platner ]. c.

ymo

Heifler Ynftit. Chirurg. P. Il. c. 102. p. 711

jent

IHecRCNSARSROSEc A rt T

24

tuffim multo vehementiorem excitat.

Vafculum vero aqua

calida plenum, vt aer eandem accipiat temperaturam, orificio

Ht

tubuli externo füpponere, quod alii commendant *), vix ac

ne vix quidem fieri poteít, quod cuiuis omnia perpendenti

fi

facile patebit.

'Tali apparatu quoque rariffime nobis opus

erit; maior vero curain id dirigatur, vt aer, quem aegrum

«

fpirare facimus, haud impurus, ac puluerulentus fit. Hinc

;l

cannulae apertura panno tenui obtegatur *), quem paululum

Ye

humectare, vt particulae alienae melius adhaerefcant, haud

ter

inutile erit.

Df

b ab.

tn

Ti

Verum enim vero non raro euenit, vt, quamuis adhibita

ftà

fit omnis cura, ne quid alieni tubulum intret, tracheam ac

pulmones irritet, orificium tamen internum muco obfideatur,

atque refpirationem vix reftitutam iterum impediat. * Quo

ta

cafü mucus quam citiffime plumula cannulae immiffa tolli de-

bet '5.

10

Sub illo autem tempore, quo tubulus expurgatur,

m

aeger difficillime refpirat, et mucus ille plumula fenfim folu-

li

tus, praefertim fi tubulo recuruo vti volueris, vt mihi qui-

[

dem videtur, facile ad pulmones deiicitur, quo facto tuífim

QU

1 g

vehementem excitari neceffe eft. — Hinc Ill. 2e// ), ad prae-

cauen-

"nmt

Qn

üd

$) Cl. Ne/fi Inftituzioni di Chirurgia, Pavia 1786. T.Y. $. 330-

*

7) Ill. Ricbter l. c. p. 41.

u) L P- 4.! 8o fqo

us a

2j

Ui

cauendum huic incotmmodo, extraéta lanceola, tubulutm alium

A0

X

ftatim introduci iubet; quae quidem methodus, etíi nón pla-

]tt

ne noua, quum iam a Chirurgo Florentinenfi claro ; Dorizico

JUS

fcilicet '/Mazott;, in abdominis parac

centefi commendatur ")

magna cum facilitate atque vtilitate fiet; etenim alter tubulus

ff

educi mucoque purgari, aegrotus autem füb illo tempore per

Inc

alterum in trachea relictum refpirare potett

Sed tubulum

m

ecuruum ex alio vecuruo educi iterumque immitti fieri vix po-

ud

te

Quam ob.rem cannulas reéctas 1l

Bell vecuruis antepo-

nit,

Quuin vero tubuli recurui praeftantiam fàtis demonftra-

tam credam

cannulam e duabus compoü m et recuruam

ü

methodum itaque illuftr. virorum AcAter et Je/] combinare

ftüdui.

4

/*

0. x

n

Sit qvoque tubuli curuatura W*f'ïunfum circuli *^, omnis

Qu

tamen difficultas in cannula altera 1mm:ttez*da et cxtianenda

de-

non tollitüur, quod cuiuis hac de re experimenta facienti pa-

tur

tebit;

omnino vero ea tollitur

fi tubulo argenteo recaruo

ol

Hl. Aichteri alterum includas,

tanta gaudentem flexilitate tan-

d

taque tenuitate, vt tubuli argentei curuaturae fe

adaptet

fim

Xta famen, vt aeri via fàtis ampla remaneat

Tubulus ex te-

n

nuiífimis arz genti laminis perfe&tus tantam habeat flexilitatem,

[Af

quantam in.cathetere fic fabrefacto ohieruamus, aut, fi;mauis,

metho-

W) CL Berrtzandi Opc.a? oni di Chirurgia.

Nizza I763. 'T. I. p- $7-

*) Cl. Callifeu Syftema Chirurg. hodiern. V, 1I

439

26

methodus cel. Z7eden et Pickel, Prof. Wirzeburg. de müru-

C

menns ChlflllglClS Lene meriti , qua catheteres admodum fle-

ti

xiles paratur

noftro quoque víui accommodari poteft

Si

[

illa cannula, quae argentea includitur, e folutione refinae ela-

f

[ticae in naphta vitrioli Y), aut e mixtione quadam ex.oleo

Y

lini

lithargyrio imbuto, oleo therebinthinae et fuccino li-

Y

[:

quefacto 7). confecta, eadem fit figura, ac cannula argentea,

vt huius parieti internae fefe vbique accommodet, ob fum-

mam flexilitatem facillime inferri, iterumque extrahi poic?c

praefertim f1 oleo quodarm antea paululum nwngatur

D

9. 18.

0

Adminiftrata nunc 'Tracheotomia omnia remedia, quae,

Pl

ad tollendum vel anginam vel aliud refpirationis impedimen

[

tum

neceffaria videntur,

diaetetica et pharmaceutica tam

ti

interna, quam externa auhxbentur

Reftituta vero refpira-

P

tione, quod in angina circa diem tertiam vel quartam euenire

a

folet, quodque videre licet.ex eo, quod aeger bene refpiret

d

quamuis cannulae apertura digito occ!uiïq lt ,

tubulus educi-

l

tur, vulnusque primo tracheae, et dein partium externarum

p

cura-

P

Y) "Ibeden s neue Bemerkungen vnd Erfahrungen. Berl. 1782. T. II.

P. 143

l

Gauelin, praeceptoris pie colendi, Grundrifs der

Pharmazie. -Gotting. 1792. $. 324.

7) Cel. Picke] in Richzer's chivurgifcher Bibliothek. V.1v. p. $12

Grielia Y c..$.325

GUMemAERSEE TEU m

27

Iu

fe-

curatur. . Ad cbng!utïnandum tracheae vulnus nihil requiri-

Si

tur, ni(i hoc, vt caput, ope faíciaea Cl. Evers*) excogitatae,

la

antrorfum flcQtas, atque vulnus plumaceolis cum digeftiuo

fimplici contegas. Quando flammula ante denudatum tracheae

]eo

vulnus immota manet, perfe&ta curatio tempusque adeff, quo

li

vulneris quoque externi labia, fine emphyfematis periculo,

,

emplaftris quibusdam adhaefiuis conglutinari poffunt.

üm-

tll

. 19.

Sunt, qui ligamentum crico-thyroirdeum pro inferendo

tubulo perfecari iubeant b), et negari nequit, hoc in loco

operationem fine vlla fere haemorrhagia peragi poffe; duo

;WE';

autem obftant huic confilio; Chirurgus fcilicet in hominibus,

n

collo carnofo, vel glandula thyroidea paulo tumidiore, fpa-

gui

tium illud ligamentofuüm ta&tu vix inuenire poteft, et, quod

phl

maioris momenti eft, angina interdum totum laryngem vífque

ire

ad tracheam occupat, refpiratio itaque illa operationis metho-

le,

do reftitui haud potuerit, vt taceam de illo, quod tubulus

di

1ct

ligamento crico -thyroideo immiffus, partibus inflammatis

um

proximus, irritaret, atque inflammationem i

qura-

morem facile angeret.

giäm et hinc tu-

D 2

SE-

/

II.

A

3) Hofer's Lehrfaetze des chirurgifchen Verbandes. Erlan

g. 1791,'F. I

p.94. Fig. 32.

x2

b) Cel. Vicg d Azyr in Journal de Medecine, Chirurgie etc. T. LVIII.

ACI. Cboparz et Dofault 'Traité des maladies chirurgicales, T. I, p. 264.

^

28

SECTIO SECVNDA

OT LTES UE

De

Laryngotomia.

j

1.

$-

ä

Laryngotomm, quam alii quoque füb nomine "Tracheoto-

mide vel Bronchotomiae comprchendunt, eft plurium tra-

cheae annulorum,

feu laryngis diffectio.

Peculiari indiget

?

na

rdà

ä txbn

quum eius peragendae ratio sb ea Bronchoto-

f

pert

t

In(hcam eít,

quando impedi

Àil

entum (:hquod

miae differát.

refpu'mon sin trachea vel lax;npchaercns extrahere velimus;

t

4) in caíü, quo corpus alienum per glottidem in tra-

d

cheam illabitur et.deinde, tuífi hànd eiectum ,. refpirationem

LY

t

quam maxime lfl

lit.

Plura cxempïa hac-.de re annotata

[9

1

yloe

ià

inuenim

1s,;

vVt,

n (,

[

7: hic Laryngotom

id s

tamquam vnico

re

Fï"(rzi

Fxf")xi Inox f-Lï.,;OCE'CDï'W ('"3

"

b) !

A

Xl

n

'ina

.C!üui'

acea, feu pol

p :J, morbus. noftris

[

f

vt videt UL

fru'-zmn ÓT

D-(

7

ntantibus tmnaxune

temporibu

25

at

)et1

iji

no

rana qu

m lympha-

infeftus,

a

vnzem, fe

;

762 iv

eu trac illu( m m

cclt

Larvncbotomia hiC

tica obducens vias refpi

atori

ü

$

Ci

..lk it,

^

ad

:

2

[u

Lozis

l

c

p

«16

Íq

ere

iV

emoirces dC L 7

Cdtc

Pa l

. de Chirure

T. V.

De la Mavr

ae jsiedecine «c.

H

X

V

Gautier in Jou

Í

Vieg a

y£-: ATb E

la

re. de 1

neo

ciete royale cc Medec. Ar. 1780.81.

EY

ï

I

Lentis Beitrd

$

e zur ausübeüuden A;znem

àc

Íchaft

P.3904.

J

-

a tss

h

29

ad rexpxratxonem reftituendam et ad membranatm illam extra-

hemiam viam aptiílimam fternit 9)

d

.

2.

Laryngotomia operationem effe 'Tracheotomia difficilio-

rem et p ericulofiorem negari neqnm, attamen plura;:aut fàl-

