KaI600-2575_3
author: Ziegler, Johann Heinrich Ernst

—

À H

P

E

—

55

! Ka I 600

FMW

A a

al

-

s5

,-&

&

)lu

21

i

L

D

^

Er-

39^N.

£^

&

x

n

Wa

N

)

/ilh

b

Y

s d

vaw

e

€—

£s

—

SPECIMEN

INAVGVRALE MEDICVM

2

»

SVPPRESSIONE

MENSTRVORVM

QVOD

RECTORE ACADEMI AE MAGNIFICENTISSIMO

SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO

DN FRIDERICO II.

HASSIAE LANDGRAVIO RELIQVA

AVCTORITATE ET CONSENSV

|

AMPLISSIMI ORDINIS MEDICI IN ALMA ERNESTINA

PRAESIDE AC PROMOTORE

THEOD. GERH. TIMMERM ANN

MED. DOCT. ET PROF. PRIMAR. PROVINCIAE HASSO- SCHAVM-

BVRGICAE , MILITIS PRAESIDIARII VRBISQVE RIN TELIENSIS

ET ACIDVLARVM RODENBERGENSIVM PHYSICO

FAVTORE AC PRAECEPTORE SFYO

PIEDEVENERANDO

PRO GRADV DOCTORIS

M

LEGITIME OBTINENDO

PROCERVM ACADEMIAE CFLEBERRIMORVM

PLACIDAE DISQVISITIONI SVBMITTIT

AVCTOR

IOANNES HENRICVS ERNESTVS ZIEGLER

HORNA - LIPPIACVS.

DIEYXV«4 . APRILIS MDCCLXXVII

RINTELII, TYPIS A. H. BOESENDAHL, ACAD. TYP.

;

-

i,

l?

-

R

A*

)

:

N

F

DADQNECUA as

EN

bX

N 'i;ä

Q

((

f[:

1

E

p

X-.

U

/1.4

P

7 m

f

PSS

ET rA

d

Mlzz

W &

j

:

P

Z

2

j? ,

Y

3

N

» WXXF

£

CXDEES

i

(

2 s

-2

Q55 J5

s

(X

l3 NT

od

:

7 ,

p

:

at

N

x

)

'!

x

i

$d

s

-

TE

T

R d

Al

Y

l

[

W.

—

NROES

* t UE r

m

SNS

dup

[

pv

ao

-

t

NV

$.L

27

!

3

*

J

uamprifhu'm puellä de- reliquo

g

u

äW

A

x

fana, terminum pubertatis con-

fecuta, & non omnem amplius

u d

fanguinem ad "Nutriiionem fui

(

b

corporis confümit, fenfim plus

alit humorum, quam ut vafis contineri, & fine machi-

nae laefione, omnes retineri queght, quapropter immi-

nutio ngcefïaria eft;-jam vero Uterus, innumeris, am-

€

A2

"-

*

4-

ROREEEMENN TET

pliffimisque mirum in modum pertextus vafis, ex Spet-

maticis ,. Hypogaftricis , /Iliacisque externis prodeunti-

bus, optime fauet congeftioni, & forte *x difpofitione

quadam naturali, tunc temporis nata, haud vero accu-

ratius definienda , fanguinem in vafculofiffimam fuam

fübftantiam majori in copia recipit, qui deinde vafa ma-

gis magisque extendit, ac dilatat, usque dum per am-

pliata feroforum vaforum oftia erumpit, & ex cavitate

Uteri ac vaginae e corpore varia in variis copia, Men-

Ítruorum, f. Catameniorum füb Nomine eflluit, quo

fa&to vaía, ( quod Canales diftendens vis remota eft)

fe contrahunt fenfim, rubrum fanguinem plorare defi-

nunt, & ita denique anguílantur, ut confuetum tan-

tummodo vaporem exftillent : Colle&a vero nova hu-

morum copia, quod intra menfis fpatium fere fieri fo-

let, fluxus hic redit, & tamdiu ordinem fuüm perio-

dicum fervat, quod per ma

gnam vitae partem fit, donec

t.'

€]f fuis cauffis tandem ceffa

*

$03

. Tempus fi confulimus quo menfes accedunt,

nullum. flatum , definitumque dari , fed ratione vitae

generis, Climatis, ac' temperamenti magnam eífe di-

verfitatem obfervamus, rure enim viventes juvenculae,

tuko labore corpus exercentes, & per alias. exeretio-

necs

5

des abundantiam humorum imminuentes ferius Cata-

meniía experiuntut, quam Urbanae, plerumque tamen

ortus a Xl ad XX. annum collocari poteft, Lvpwiett

Luftirut. Med. Chu. Parre I.. Cap. li. Sed. 1V. pag. 176.

quamquam Exempla, fed ra

riora proítant, ubi jam ac-

ceilerunt VII vel IV. aetatis anno: TVLPIU Obfervat,

m

L lIl Cap. XXXVl. quin puella 7 dies nata, fluxu

hune per 5 dies; continuantem , paf'fa'ef'c fine noxa, &

poftannum iterum feliciter ienftruata: Commentar. de

vebus in [cientia maturali €9' medicina geflis, Lipfiae Y772.

Volum XLX, Pavt.I. p4s- 527- Ceffationis denique tem-

pus nihilominus ex iisdem cauffis variare neminem fugit,

uo citius enim boni fucci deficiunt, fibrae rigidae ac

callofae fiunt, vafcula minora concrefcunt, vel imper-

via euadunt, eo citius quoque ceífant catamenia, quae

mutatio circiter circa annum 48 - 5O. contingit.

$.

Quemadmodum vero fluxus hic periodicus, or-

dinem fervans reditu, magaum Sanitatis praefidium

eft, fic fuppreffus , fufflaminatus, multa in oeconomia

animali, mox graviora, mox mitiora producere valet

Symptomata, quorum nunc, quae plerumque hanc

menfium fuppreffionem concomitantur, mentio erit

facienda. Sanguis retentus, quia omnis a corde & ar-

ter diftribui nequeat, ad va-

teriis propelli, ac aequabili

A 3

Tià

GuemmaxrEvpumG Mu r as UEREDETENIEMN

6

rialoca congeritur, ibidemque partialem quafi, f. to.

picam plethoram, efficit, quod fi in pulmonibus fit, re-

Ípirationis mechanifmus valde laeditur,

ob vafa enim

praeter naturam impleta, cellulae pulmonum a£reae pre-

muntur, atque aér infpiratus illas'non rite explicare

poterit

hinc frequens noítris aegrotis incommodum

efpiratio difficilis.

Et quoniam inde cordi refiftentia

enaícitur, quo minus perfecte fe euacuare poffit, crebrius

& fortius folito fe contrahit, hinc Pa/pitario cordis &9 au-

!

Xietas pmecürdzorum,

Sic Cerebri quoque fun&tiones

ob accumulationem humorum, eorumque difficilem per

ejus fubftantiam tranfitum, vix non femper labem fibi at

trahunt, unde fpirituum animalium motus vel debiles

vel irregulari modo perficiuntur, hinc Somni illis funt

minus quieti, & Cephalalgiae, Syncoptici Vertiginofi-

que affe&us, quin Epileptici motus interdum tales inua-

dunt aearas,' id quod teftantur — Commentar. fup. cit.

Volum. XIX, Part.l. pag.30. puella actatis annum 21.

agens plethorica ex menftruis fuppreffis epilepticis mo-

tibus laborabat. Illa quoqueSymptomata per confenfum

vifcerum abdommahum cum Capite produc1 poffe nulli

dub1tamus.

P

E

Praeter ea vero alia etiam in fcenam prodeunt

mala: nimirum Appetitus eft proftratus, accedunt Vo-

mituritiones, vexant Flatulentiae, alvi obflipationes, ac

dolores

7

dolores totminofi. Haec non folum ex ineptis crudis

affumtis alimentis exoriuntur, fed excretio no(tra diu-

tius retenta , quatenus naturalem humorum crafin per-

vertit, multaeque exinde fordes excrementitiae gignun-

ur, fenfim etiam horum fymptomatum cauffa effe pot-

eft. Tandem fuperveniunt ob liberum per vafa minora

)

dénegatum circuitum humorum, eorumque ftain &

corrüptionem , Laífitudo totius corporis , gravativus

pedum ac lumborum fenfus, habitus cache&ticus, ftatus

hydropicus, tandemque Febris lenta aegram interimit.

Non raro quoque fit, ut Natura per alias mirasque fae-

pe vias corpus a fuperfluis peregrinisque liberare molia-

tur humoribus, ficque aequilibrium Circulationis re-

Ílaurare ftudeat.

lta THOM. BARTHOLINVS i2 Epiftol.

medicin. Cent. V. Hiflaor. XXXII. mentionem facit mu-

lieris cujusdam Hafnienfis, quae ob folitam menfium

purgationem fuppreffam, ftatis menfium vicibus vo-

mitum fanguinis fatis grumofi paffa fuit: refert LAzAR.

arvERIVS in Oper. med. Libr. XV. Cap.ll. fe vidiffe pu-

ellam, puftulam habentem in capite, quae fingulis men-

fibus aperiebatur, & fatis copio'um fanguinem funde-

bat. Idem vidit multas periodice per pulmones fangui-

————

nem rejicientes, quae euacuatio purgationis menftruae

vicem gerebat. Narrant porto Ada :nedic. Ba'rolz'nekjl

apparuiffe 11 foemina juvene plures puftulas,| unamque

infigaem in Centro umbilici, quac rüpta effuderit ma-

gnam

3

-——-*—-

gnam pürülehtae materiae copiam , qui flaxus -per plu

res feptimanas: perduraverit, ut eum febris lenta cum ap-

petitu deleto, & vomitu comitarentur, tandem autem

iníccuta excretio puris fanguine remixti, alteroque die

fincerus fansuis ad Uncias tres exílillavit cum rnagna

patientis euphoria, ejusdem etiam quantitatem per al-

vum cum revulfione ejus

qui per umbilicum fluxit

rejecit, ulcus tandem. coaluit, . & menítruorum negoti-,

üm nunc in ordinem redactum fuit

Eadein . A&da Volum.

IV. pag. 69. commemorant de puella quadam, : cui prae-

via pe&toris oppreffione, in ipfo fterno, fupra ferobicu-

lum cordis ex integris poris cutis fanguis guttatim pro-.

füillaverit

plures fimilesque obfervationes notatu di-

gnae, quas brevitati ftudens, praeterire cogor, apud

KERCKRINGIVM, Rodericiin. 4 CASTRO, RIVERIVM, RHODIVM,

ahosque inveniuntur.

$IV

jam ad cauffarum feries perftringendas nos ac-

cingimus, & cauffam proximam ponimus in omni impe-

d peiabqdMMD EUA QENpRMpA:

dimento, quod tranfitui fanguinis per vafa uterina obi-

cem ponit, quodque ex praedifponentium , & occafio-

nalium ulteriori inveftigatione melius eluceb1t

Inter

praedifponentes attendi merentur :

L. Plethora f, abundantia fangüinis. Ob nimiam

enim humorum copiam vafa ultra fuetum diametrum

diften-

9

Tv

diftenduntür, contraclilitate & elaftica fua virtute mul-

Jj

tum privantur, hinc propulfio humorum languida, &

motus fuccorum per vafa minora aegrius fuccedit, qua-

propter ea dilatatio vafculorum uterinorum, qua ipfe

fanguis ruber penetrare poffit, difficilius obtinetur. De-

inde etiam multa vafa per Nervorum tunicas repunt

docente id anatomia, quae igitur nimis impleta, & ex-

panía, compreffione vel irritatione Nervos laedere

haud dubium eft, unde quoque fieri poterat, vt, cunx

Vterus multis gaudeat nervofis furculis, in eo inde fpa-

f

flicae affectiones fluxum cohibentes oriantur

IL Defe&us fanguinis f. xeayyus, quae in iis,

quae morbos acutos vel chronicos paffae, conüdcrandæ

eft.

III. Sanguis fpiffitudine, vifciditate peccans, aci-

doque abundans: talis cacochymia ex fuis cauffis nata

Lentorem, immeabilitatem, & tandem ftafes in minori-

bus vafculis producit, unde quodvis & fe- & cxcreüoms

negotium facillime labefactatur,

IV. Laxitas vel Rigiditas folidorum: illa quatenus

————SÉÉÁRERÜG

&braenimiis humidis particulis abundantes,ob imminutam

cohaeüomb vim nimium cedunt, & languidius reagunt,

Baec quatenvs fibrae ob terreftrium particularum copi-

am fortius fluidis refiftunt & immobiles fiunt ; in utro-

que autem cafu ad circuitum humorum, praefertim per

váfa minora, ineptitudo exfurgit

B

V. Coa-

-

Io

V. Coalefcentia. vaforum poft abortum enim

fäeprïus vafa, quibus colligabantur fecundinae, ita coa-

leícunt, vtpoftea feparari nequeant: RODERIC. à CASTRO

de univerfa muliebrium morborum mediciua. Part, 1I. Lz'ör.,ll.j

Cap. Il.

-

VI Tumores circa partes veficae aut in Vteto

ipfo ex mente HIPPOCRATIS. .

Ad cauffas, quae Hugum intercipiunt, naturalgs

pei'tinent j

1

VH. Graviditas; hoc enim tempore fanguis fu-

perfluus ad Vterum defertur, quo foctus ad nutritionem

fui corporis optimos fibi hauriat fuccos. lInveniuntur

tamen foeminae, quae & in graviditate fua, Catamenia

R

experiuntur, in quibus vero tunc claufo Vtero fanguinis

xprolfïüvium' ex folis vaginae vafculis procedit.

VIIL Partus: Si nimirum füb- & poft partum

magnam fuccorum copiam mater amiferit. In his etiam-

fi per aliquot menfes non erumpant, nulla auxilia phar-

maceutica, vel chirurgica adhibenda effe , cuivis non

ignotum erit, quam primum enim corpus bonis reple-

tum eft füccis , K"menihfua quoque ruríus in cogfpe&um

veniunt.

IX. La&tatio: tunc enim temporis copia chyli ad

nutrimentuxn'ixlfgrxtis, lac nimirum praeparandum, con-

*

furrxjþpr.

g. V.

-—-æ—n—

II

$.V

Quibus nunc breviter perfpectis, progredimur ad

caufas perquirendas occafionales, inter quas primariae

fere funt

quae adco (requenter femina morbi noflri

fpargunt: T. Vitia Diaetae, quorfum pertinet victus durus,

glutinofus, acefcens, pinguis, nimis falitus

Potus vel

parcus, vel nimius aquofus calidus vti Infuf.T'heae. Quae

omnia officinam chylificatoriam ita laedunt, vt bonus

chylus parari nequeat, fed cruda, vifcida, acriaque ori-

antur neceffe eft, quae folis adhuc primis viis inhaeren-

tia, interdum menfes jam fupprimere poffunt mani-

fcíto pra&ticorum teftimonio , ubi unico dato purgante

fluxus faepius reftituitur ; quod fiautem ad Secundas tran-

feunt vias, mifcelam fanguínts vario corrumpunt modo;,

& Lentori ac ftaenationi optime favent: haec autem eo

RUE

facilius accedunt, fi. II. Quies f. vita fedentaria uti fae-

piffime fit diaetae vitiis accedit: ficuti enim motus cor-

poris docente id phyfiología, aCtionem primarum viía-

fum, nec non cordis , arteriarum venarumque pro-

movet, fic vita fedentaria digefttonem, circulationem, fe -

& excretiones valdopere laedit. II Viciffitudines aeris

maxime vero Refrigeria partium inferiorum, pedum ac

abdominis, inftante fluxu admiffa, quippe quae con-

ftringendo vafa, & reprimendo: humores ex minoribus

vafculis uterinis, menítruationem facile intercipiunt

B2

"

GEORG,

u

I2

-—

cronc. PAGLIVI Specin. IV. Libr. de fibr. motrice &9. mbr-

bofa. Libr. l. pag.78.

IV. Animi affectus graviores uti ad multos mor-

bos generandos potentes funt, fic & faepius noftri morbi

cauffam fiftunt : alii enim fubito, ut Ira & Terror, ali

fenfim, ut moeror & triftitia, & his fimile vitium, oc-

cultum Veneris defiderium , ataxiae menfium originem

praebent. Illi quoniam fubito nervorum fyítema mire

fortiusque commovent, febriles motus & fpafticas foli-

dorum ítri&uras producunt: hi quoniam languidam cir-

culationem, debilem reactionem folidorum, minus con-

venientem elaborationem fuccorum , infar&tus , & ob-

firu&iones progenerant.

V. Medicamenta denique Purgantia, Emmena-

goga, aut non indicata, aut nimia dofi fumpta , & fan-

guinis miffiones intempeftive adminiftratae. Illa quate-

nus Serum diluens fübtrahunt, fpiffitudinem humorum

reinquunt, & Nervos, jam in difpofitis , in teneriori-

bus nimirum & fenfibilioribus foeminis adeo mobiles,

morbofe afficiunt : hae quatenus copiam fanguinis, ad

fluxum menftruum neceífariam fübducunt , & corpus

magis debilitant, quo fuo munere fungi nequeat.

$. VL

Diagnofis ex ipfius agrotae relatu & fymptomati-

bus concomitantibus mutuanda eft.. Quoniam vero Sup-

-

preffio

Z

—— —

13

reffio Catameniorum tam a cauífis praeternaturalibus,

qua

m naturalbus, a graviditate nimirum oboritur ,

fuppreffionis diftin&iva eruenda

paucis figna utriusque

funt, ne Medicus a mulierculis graviditatem, ex illegiti-

mo concubitu fibi contractam, celare conantibus, deci-

piatur, neue vere gravidis medicamenta pellentia temere

pracícribat.

L Symptomata, quae gravidis pnmo gravidita-

tis tempore accedunt , quaeque cum noftris quandam

convenientiam habent, in dies miteícere folent, contra

in noftro morbo, quo diutius fuppreffio perdurat , €o

magis augetur malum.

Il Si Vteri orificium evploratur, ex cujus muta-

tione optima ac certiffima figna defumuntur :

non ita

exacte claufum reperitur, u

ut in gravidis, & in non gra-

vidis durum cartilaginis ad inftar, contractum , .acumi-

natum ; in gravidis vero mollius fpongiofum, - PLENCES

Aufangsgründe der Geburtsbülfe. 1V. Cap.

—

- l. Gravidarum mammae intume/cunt, poüeaque

bumore lacteo turgidae reperiuntur.

.. ]V. Situs Vteri eodem modo efít conüderandus,

quippe qui primis graviditatis menfibus paululum defcen-

dit, dein vero aícendit,

V. Quarto menfe finito jam. motum foetus in

Vtero percipit Mater.

b 3

$. VII.

i

———-æ*——

$. VH

Ordo nunc poftulat , ut quaedam de prognofi

afferamus, quae fere fic formanda eft.

Si fuppreffio

menfium nondum diu duravit , & corpus bonis adhuc

ille fluxus facile , adhibitis modo

fuccis repletum eft

aptis remedis , revertitur.

Si fuppreffionem Catame-

niorum haemorrhagiae fequuntur, bonum eft ex mente

HIPPOCRATIS fcnbcntls Apborism. Sed. V. XXXIIL ,,San-

auls ex naribus fluens, menftruis deficientibus, bonum ;*

:

th quoque praeternaturalis ftatus tollitur, quam pri-

inum fluxus menftruus rurfus comparet, id quod nie»o-

;

CRATES confirmat Sed. V. XXXIL. dum inquit, ,, Mulieri

fanguinem vomitione rejicienti , menfltruis erumpenti-

bus folutio contingit.* Quod fi vero malum diutius

Jam duraverit, corpus malis ]am inquinatum fuccis, &

femper adhuc cacochylia & cacochymia augetur , tunc

hyftericae pertinaciores affectiones , cachexiae, oede-

mata ac hydropes fequuntur, vel lenta febre corpus pef-

fundatur.

HIPPOCRATES. Libr. I.. de morbis mulievum

prognoftica figna ita determinat: foeminae, quibus men-

fes fuppreffi funt, tertio menfe poft fuffocationem in-

cipiunt fentire horrores, obdurefeit venter, urina co-

piofior, vigilia, quinto doloribus gravioribus infeftan-

tur

Sexto menfe infanabilis ( difficilem admodum cu-

ratu affe&Ctionem effe

hic pouus mtcllxgendum eft,)

- reddi-

d "äv OE AEENRENRUR

I5

redditur, anxia fit, animo linquitur, pituitam' vomit

fiis mmaxima , partes ventris & pectinis dolent, febris

accenditur, fupprimitur alvus & vefica, dolet fpina dorfi,

intumeícunt crura, pedes & venter, urina rubra, fan-

guinea, dolor totius corporis, ac tandem hydrope

moriuntur,*

1

$. VIiL

. Qui Naturam, Symptomata, & Decurfum noürï

perfpexit mali, facile concedet, Indicationem curato-

tiam, fanguinis ventilationes, euacuantia, attenuantia,

refolventia, ac roborantia exigere, quorum vero auxi-

!mrum indicationem accuratius determinare teneor; ]am

igitur fingamus. nobis duo fubie&a, plethoricum nimi-

rum & Cacochymicum, & videamus quomodo curatio

eis adornanda fit

In Plethoricis, ubi ex abundantia

humorum, vcl ex animi pathematibus gravioribus flu-

xu$ emanfit, copia fanguinis eft imminuenda, humores

verfus inferiora funt dirigendi, Orgafmus cft fedandus,

huc itaque fpectant Sangumls miffiones in pede, Cucur-

bitulae femoribus applicatae, Balnea, Pediluvia, Infeffus

& Frictiones

intus Diluentia, Ptifanae vel Decocta,

potiones vel pulveres terreo- Nitratae

Laxantia lubri-

cantia, antiphlogiftica ex lTamarind: Caífia, Manna

Salibus variis coniuncla,

An

I6

' : 'äb"-ä É : ;

-An & m hoc cafu vaforum lliacorumi exter-

norum compreffio commodum afferre poffet? - legitur

pimirum in Commemtor. fup. cit. Volum VIL. Parr. l.

jg.99. DR. ARCHIBALD HAMILTON, medicum Edinbur-

genfem, commendatam ab atnico fuo D. HVNTER, ad re-

movendam menfium obftructionem, iliacorum vaforum

externorum compreffionem mechanicam, in foemina

felici cum euentu applicaffe. Haec foemina 20 circiter

annorum e refrigerio fuppreffionem menfium paffa, jam

pallida & emaciata, appetitum proftratum, digeftionem

laefam, vomendi conatus, pulfum languentem, & laff-

—

tudinem infignem fimul experiebatur. Nofter poft bal-

neum, purgansque alo&éticum adhibitum , 'Torcular

arteriis cruralibus caute applicavit, & jam hora femis

praeterlapfa acgra fenfit pondus in regione Vteri, &

pe&toris capitisque leuamen, brevique rediit fluxus ipfe

qmenftruus, ceffans a remota fafcia, fed eadem applicata,

iterum bene fluxit per 3 dies, atque proxima periodo

falva vegetaque foemina. — Quem divifio arteriarum ilia-

carum earumque ramorum diftributio non fugit, facile

praevidet, oc auxilium faepe cum magno fru&tu ten-

tari poffe, modo praemittenda praemittantür ie. in

admodum plethoricis primo V. S. inftituatur, & in

impuris corporibus antea euacuantia adhibeantur , fic

m vi, &

enim per illam compreffionem fanguis majori cu

celeri-

COREENCEOBEERCUSONS,

—R

i

[

ceierxtate ad Vterum fertur, fibique per oftia vaforum

uterinorum viam parat

!

glx

Nunc qualia in Lentore, & cacochymico non

9Si

menftruatae ftatu agenda funt, paucis disquiramus.

cruditates primarum viarum fms fignis fe produnt, ne-

ceffe eft, ut haec faburra removeatur

quod vel leni

emetico fit, quale eft rad. Ipecac.in pulvere ad 8j - z vel

fi hoc non indicatur, mitiora & faepe repetita fuadean-

tur purgantia v, c rhabarbarina , Mannata, "lamarind

Salia, ac Noduli purgantes; in corporibus autem fpon-

giofis, facciplenis, ftimulum refinofum addere decebit,

Aloen

e. g. Fol Sennae

refin. lalapp. Scammon.

Extr. Hellebor. nigr. &c. deinde fecundis profpicien

dum efít viis, quo humores viícidi, ítagnantes, atte-

nuentur, folvantur, educantur, & fanguis 1pfe ad Vte-

rum determinetur

huic fcopo optlme inferviunt fe-

quentia medicamenta, quae fub varia forma propinar;

poffunt, Extraca herbarum amaricantium & aromati-

carum v, c. Salviae, Matricar. Helenii

Gent, rubr. &c

Afa

Gum. Ammoniacum, Galbanum, Sagapenum

foetida, Myrrha, Succinum , & Crocus, cum quibus

combinari poffunt Infuf. vel. aquof. vel vinof herba-

rüm emmenagogarum,, ut Matricat. Meliff.. Abrotan.

C

Puleg.

m-—

18

Puleg. &c.'rad. Levift.' Carlin. Pimp. alb. prouti vel

mitiora, vel calidiora indicantur medicamenta

Quo-

niam vero in hoc ftatu. maena fimul laxitas folidorum

adeft, Roborantia nullo modo negligenda funt, inter quae

Martialia & Cortex peruvianus optimam promerentur

laudem. . Denique magna quoque vis in aquis minerd-

libus, marte donatis, pofita eft, ut Pyrmontanis, Dri-

burgenfibus ,

Swalbacenfibus ,

Spaadanis & noftris

Meinbergenfibus, quippe quae ommnes particulis fuis

falinis & Vitriolicis, fibras ftimulandi, motum humorum

promovendi, humiditatem abfumendi, vilcidum impa-

&um folvendi, & per varia colatoria euacuandi, deni-

que fibrarum robur reftituendi, vi infigni pollent.

Quae omnia auxilia jufto tempore applicata, & cuique

fubic&o accommodata ,

omnein 'Curationis paomam

abíolvunt

$.X

Sicuti vero in omni morbo debellando aptum

Rcmmcn diaeteticum fervandum eíl, ne novae caufüe,

materiam morbi alentes , ingerantur vel admittantur,

fic fons diaeteticus & in noüro malo non leve confert

auxilium, fed medicamenta omnia aptiffime felecta, &

exhibita, fluxum hunc periodicum nunquam n ordinem

redisere valent, nifi accurata viétus &, vitae ratio habe-

atur,

!

—

Í9

atur, interdicendi itaque funt. cibi dj*fpcpti, glutinofi,

pingu:e*s, fumo indurati, leguminofi, potulenta Coffeae

& Thaeae ultra modum non concedenda, & plethoricae

fugiant cibos aromatibus acrioribus conditos, nec non

potum fpirituofum ; frigidis vero fubie&tis haec quodam-

modo concedenda funt quo ftimulus aliquis fibris ap-

plicetur. Deinde Motus corpori fit proportionatus, nec

nimium quieti nec fomno indulgeant.

Aer fit purus &

temperatus, refrigeria omni iodo, potiffimum pat-

tum inferlorum, fugiant.

Denique animi pathemata

gravia, corpori tam noxia, &;recurfui hujus mali tam

facile occafionem praebentia, fevere vitent.

$ D G

EUl

C2

A HE-

——

9j

EX

"(

U lo

IGIDTEES

o

L

Non folu.r fuidi Nervei influxus fuficzt ad mujculum

movendum.

II.

ln Scirrbo nulla Circulatio.

g

II

Materies. artbritica in "lerra cakarea per acidum foluta

confiflere videtar.

IV.

Foetus ultimis graviditatis menfibus per os nutriri veri-

fmnile. eft

V

Veficatoria. fummum in. febribus malignis funt. auxiltum

VI

Materuz J acrimonia. Tuffis Con-uulf *vae (gall. Coquelucbe,

germ, -Qelcbfguffe) fimilis forte. eft. Scarlatinaceae.

VII

— —

2LT

VII.

1

Vulnera letbalia dicuntur , quando. vel mortem. fubitaneam

ve] certam licet quodammodo protrstlam afferunt , binc non a. Me-

dicit forenfibus: affumenda. eft-Sententia. eorum , qui. putant , aggref-

forem a Crimine. bomicidii: liberandum ,. ultimoque Supplicio baud

affciendum . e[fe ,

f fvulneratm non intra priores dies fed X wel

feriori guodam moriature

VIII

Si ves daretur, quae vafa, fibrarque vigidar, faceret vur-

fus. flexiles , ela]izca.rque, Canales minimos pervios vedderet , O bu-

zorés ita vefolveret ,

ut adbuc per illos tranfire poffent. ( quae mala

Senibur contingunt,) bomo femper wivere po[fet , O hqu indolis

fuiffGe arboris vitae fru&ius . conjicitur,

IX.

Olfletricantibus interdum licet. abortum . promovere,

Z

SASNS

M

"o

N

P

IY

MA

Nv J,þ

AT

-

2

2

fl t LA

À

;

f'

.I

U/

A

EY

e

,

VC

DAUR

7

P

d

d

r

N

E

E

-

RU

DOCTIS-

22

DOCTISSIMO DIG szlsäfMoQVE

DOGTORATWES 'CANDIDATO:,'/

ZIEGILERQG.XIFZU

ET SIBI PVBLICE GRATVLATVR.

T. G. TIMMERMANN.

A lioquin , fi, quae ad officia publica, exceperis, inam-

bitiofus ego , toties tamem me fuaviffmis gloriae flimulis

puugi fentio,: quoties vel meminiffe juvir me fumme prae-

|

flautiun aliquot. Virorum , quorum uomina onmi ; occafioue

maxima veneratione profequor , audirorem olim 9 difcipu-

lhun fuifes vel quoties jucundifimam illam , qua me Deus

collocavit , Viros iuter eruditione C9' bumazitate Q9 virtute

maxime con[picuos ,. [edem &9' cum illis commercium cogito :

borum etenim uz mugeris €9 amicitiae vinculum , fic illorum

meinoria, 9. laudis, quam merentur , €9 amimi, guiäus, duin

|

vivereut, excellebamt alü , vel etiammum , qui fuperfunt ,

o diutiffine utinam! excelluut, bonarum dotium ambitione

mea we quafi pavticipem .faciuuts — vel quoties. denique in

menteim venit, quos babuerim Difcipulos Oprimos ! Horum

quippe imgemia quamvis meque fnxerim , eruditiouem neque

multam impertiverim , uec virtutem informaverim , qui viam

gla-

tameg ad Medicinam Pmemokjl'mverim ; Magifler dici

YiOr ,

23

V1OT ,

fic laudis., quam fuo fibi ingenio, fua. fibi folertia,

fuo virtutis fludio fibi comparavere ,

Difcipuli me partici-

pamt Bomi: & ego rrifariam aliena glorza jruwr! dam

igitur Optzmzs,

Quem fua. Lippiacum fHimulo Bene concitat. acri

Patria, tot dodos quae dedit alma viros ,

AMufarumque aluit Lemgovia lade, Latiuo,

Vix , quo fraudati , proficiust juvenes,

Rite fed imbutum laetans Academia vidir

Tradar Apollizeae cui facra magna fcbolae ,

Rigtelium docili proba cui fundamina jecit ,

"Dbefauros. pandit Lipfia clara. fuos ,

Nominis &5 noflri inibi quod ZIEG L ERVS bonori ,

Gaudeo, difcipulis amnmnerandus. evat !

Difcipulumque mibi, zizulo quem jure coronem

Dodloris , reducem gratulor C patriae

Laurea quem vigili fiudio acquifita , modeflum

Exornant pecius , candor &5 iIBgemum.

w

Haec, ZIEGLERE, Tibi dodrinae eucomia plaude,

Er quae T? certo praemia. plura manent.

Vive, meres ! felix, docus Virtutis amator :

Feliciter medicae fac, precor! artis opus.

N

)

M

Z«

-

r

AE

——

-

mz

t d -

—

lsf n

p

st

"L

f dR

4

Pa

-

TC

m.

^

g

Mx ^

d

47 hs. UR

p

m À

at

"

-*

p

d

Ls

4

aE

E

^ n TA

EX

n

lnlb

ET

m

a

—— À€

as Ms

—

E

"

2

—

—

-

"N

—

hi

|

l

$:

,

iE

"

4

*

"

$

*

M

1

*

t

v

*

$

r

N

-

*

*

^

-

|

|

[

WW

1

L

!

—

UR EEE ER

.;

SPECIMEN

INAYGVRALE MEDICVM

^5

S

R

9

SVPPRESSIONE

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

A

MENSTRVORVM

O Baanee Q

RS

QVOD

ä

-

RECTORE ACADEMIAE MAGNIFICENTISSIMO

Iä

ä

SERENISSIMO PRINCIPE

AC DOMINO

p u

DN FRIDERICO II.

HASSIAE LANDGRAVIO, nzriovA

S

ü

AVCTORITATE ET CONSENSV

AMPLISSIMI ORDINIS MEDICI IN ALMA ERNESTINA

z

PRAESIDE AC PROMOTORE

E

THEOD. GERH. TIMMERMANN

MED. DOCT. ET PROF, PRIMAR. PROVINCIAE HASSO -SCHAVM-

BVRGICAE , MILITIS PRAESIDIARI VRBISQVE RIN' TELIENSIS

ET ACIDVLARVM RODENBERGENSIVM PHYSICO

E

FAVTORE AC PRAECEPTORE SVO

PIEDEVENERANDO

PRO GRADV DOCTORIS

LEGITIME OBTINENDO

PROCERVM ACADEMIAE CELEBERRIMORVM

PLACIDAE DISQVISITIONI SVBMITTIT

AVCTOR

IOANNES HENRICVS ERNESTVS ZIEGLER

HORNA - LIPPIACVS

|

APRILIS MDCCLXXVII

P

DIEXYX V

RINTELII, TYPIS A. H. BOESENDAHL, ACAD. XYPe

4ie ^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

lg