facile iterum inde feparari poteft, dum maffa exponitur

ndum Plumbum, fub quo

ienis gradui fufficienti ad folve

Cum ftanno Plumbum fa-

Cuprum nondum liquefícit.

cile colliquefcit & unitur in maffam quafi homogeneam

du&ilemque, & vix reperitur ftannum, quo ad varia

ï

utenfilia vulgo utimur, quod Plumbo non adulteratum

fit, cujus fraudis mentionem jam fecerunt Prmivs y) &

ante

GALENUS z) dicens, flamuum autem. Plumbo adulteratur ,

quod

u) Elementa Artis Docimafticz, Part. 1. pag. 22,

LO

v) Grláuterte Grperimental « Gbpmíe, Tom. IHI.. pag. II4,

w) Confpe&us Chemiz. Tom. L. pag. 970.

inify

x) Qopfifde €bemie. 3meiter Sbeil. peg- 41o.

y) Hiftoria naturalis. Libro XXXIV. Cap. 17,

C&P 54

z) De Antidotis. Libro I. Cap. 8,

H

o — Q

19

quod vitare comveniet wmon [oluzm in bac antidoto, fed &9 dm

quibuscunque alüs snedicimis.

Hinc patet, quanta cum

cautela ftannea vafa adhibenda fint in culinis, rebusque

economicis ; legi hac de re meretur BücnERUS a). Opti-

x.]u

Cm

me autem detegitur ftanno admixtum Plumbum ex ejus

gravitate, cum Plumbum dimidio ponderofius fit. ftan-

ünf

ls

no, quam methodum defcripfit ScurürERvs P). Fer-

01

rum, quamdiu in ftatu metallico eft, juxta plerorumque

öl

le

aW)

Chemicorum opinionem non commifcetur Plumbo, cui

tamen fententie contradicit WALLERIUS c) afferens, tres

lh

LOI

partes Plumbi granulati mixtas cum una parte ferri ma-

ximopere candentis, tedique fluxu nigro, quo & calci-

(us,

COf*

natio impeditur & fufio promovetur, commifceri, mix-

tumque inde obtentum, Plumbi faciem habere, & a

TO

K

magnete attrahi. Semimetalla cum Plumbo colliquefcunt,

Qu

fragile autem inde redditur. Mercurius cum Plumbo fa-

m

bum

cillime amalgamatur , qui inde cognita fatis methodo fa-

cile revivicatur.

[l

tur

) quO

S v d

ul

(

PLUMBI SUMTI NOXAE.

Varà

oxiam Plumbi fumti naturam tot teftantur , tum ve-

aturm

ï.

terum tum recentiorum teftimonia.

GALENUS, uti

y&

antea jam notavimus d) a Plumbo Dyfenteriam generari

'AWH,I

C

afferit.

j

—

3) 3Ibbanblungen verfcbiebelier gur eranenge[abrtt)eit gebórigen 9ma-

terien. — 3mote &amml[ung 1760. von bem bebutfamen Gebraud) metalfener,

inibejonbern sinnerner Zifb» unb Sudengefáffe pag. 280 & feq.

b) Orünblider tinfetrídt pon Oüdttemerfen, Cin bem qobierbudy,

Cap. 56,

«) 39byfift)e €bemie ater £beil, pag. 312

d) Hujus Differtationis $. VI.

20

afferit.

Qui Plumbi ramentum vel loturam hauferunt,

D

ftomachi, alvi & inteftinorum ingente gravitate cum

raviffimis . circa umbilicum torfionibus affici , tradit

j

JÉGINETA e).

Limaturam Plumbi qui fumfit , eadem

I

experiri triftia mala, quam qui Lithargyrium bibit, no-

tat AVICENNA f). Pariter gravia ; que Plumbum uftum

q

& limatura Plumbi inducunt mala tradidit ARNALDUS DE

VILLA NOVA g) & FERNELIUS b) exemplum enarrat fe-

ii

X

quens Empirici , qui Plumbi pulverem adverfus Arthri-

tim ita commendavit, ut in eo folo, ejus recurrentis

d

precautionem pofitam effe; ftatim perfuaderet. Cujus

f

idcirco ufüm amplexus, pulveris ejus fesquilibram ex

hi

jusculis, ex vino & piris codis, aliisque cibis, facchari

loco, dierum quindecim fpatio abfumfit. Sed Dyfente-

fo

ria crudelis, febri ftipata, die duodecimo exorta eft, cum

0

90

graviffimis, non ventris folum, fed & ventriculi torfio-

nibus. Ventriculi tanta diffolutio ; tanta oris oblzfio fub-

pi

fecuta eft, ut ne conta&um vel blandiffimum ferre pof-

Tat

fet: Et quecunque ingerebantur, vel in plumbeum

ái

nidorem, velin mucorem tenuiffimum vería, mox re-

th

vomebantur. Sedata Dyfenteria; graves illi ventris , lum-

fe

borum & ventriculi cruciatus dies viginti perfeverarunt,

[

cum incendii interni moleftiffimo fenfu totidemque no-

P

&es peregit infomnes.

Atque hoc temporis intervallo

li

l

licet fitis ipfüm non valde exercuerit, appetentia tamen

Ya

femper proftrata jacuit: nec alvus quidquam , nifi vel

i

ciy-

D

t

e) Lib. V. Cap. 62 & 63.

f) Lib. IV. Fen. VI. Tra&. I. Cap. 3.

g) Opera. Lib. de Venenis. pag. 219. Lugd. 1509 Fol.

h) Uuiverfa- Medicina.

De Luis Venerez curatione. Cap. 7, psg:

Q

. 588,

oj ——

2*

t

IÀ

elyftere vel cathartico medicamento proritata reddidit: &

quecunque tum infra, tum fupra, aut fponte, aut artis

lit

beneficio prodiere, plumbeo colore infe&a erant omnia.

4

Interim exorta idero corpus totum fedatum apparuit.

10

Nec minus notatu digna eft Obfervatio DETHARDINGIE

l]l

quam his verbis defcribit ;). "Vocor ad figulum & non

DE

modo Herum vel Heram, fed omnes fervos fervasque,

it*

imo omnes domefticos graviter decumbentes, & de an-

hri.

Xietate precordiorum maxima , lancinantibus abdominis

IU

doloribus, quxrulantes offendo. Subit animum, noxium

]jüs

fi non toxicum cum cibo vel potu fuiffe affumtum , (dua-

| OX

bus enim horis poft prandium hec Tragedia ceperat, )

iiv

& poft varia quzfita, ipfe cibos in. prandio appofitos vi-

xn e-

fo, cerevifiam degufto, nec quicquam deleterii obfervo.

CUfIl

Opportune fatis, microfcopio portatili inftru&dus, panem

rlio-

oculis armatis contemplor, & ftatim micantes quasdam

fub

particulas confpicio, quas dum cultro effodio , & accu-

pof-

ratius examino , ramenta effe Plumbi, apprehendo.

euftt

Fa&o examine, unde hoc peregrinum pani accefferit, fa-

x E

imulus pariter graviter decumbens, tandem confitebatur,

[uft«

ífe vas illud , quo in cineres Plumbi, pro vitrificandis

run

r

terris figulinis affervari affolent, auferre voluiffe, fed per

e o

incuriam quandam, Plumbi partem in proximum, quod

vallo

illi adftabat farinz receptaculum cecidifle, quam, ne inde

l

vapularet, apte farine commifcuiffet.

Cognita ergo la-

j vd

crymarum talium caufa felicius remedia dare licuit, ac

l

Dzofint grates , omnes penitus convaluere. Venena-

tam quoque Plumbi naturam incufat RAMAZZINI k) Ope-

e 3

rarios

i) Ephemerid. German. Decur. I1I. Ann. VII & VIII in Appen-

"a

dice, Obfervatio 131, pag. 75.

k) De morbis artificum. Cap. V. de Figulorum morbis.

—

£2

tarios Cremonenfes, qui & cryftallinas fi&itias gemmas,

j

tum & pretiofos alios. parvos lapillos levigant, variis-

[

que modis perbelle complanant, iis plerumque excru-

p

ciari morbis fymptomatibusque, quibus Figuli torqueri

f

fübinde folent, teftatur. VarcanENotr 7) in cujus cauffam

inquirens ita dicit.

» Unde nam tot, tamque varia; mo-

[

leftiffiinaque eveniant ipfis mala, facile erit intelledu , fi

l/

quo munere fuo funguntur,

Ti

perpendamus modum,

eaque omnia, quibus uti folent.

Illi namque ut Ame-

L

cryftallinosve lapillos complanent, levi-

J

thyftos illos;

gent atque poliant, p

lumbea utuntur rota, fupra quam,

H

(0

in gyrum citiffime a&tam, molandos lapillos altera manu

identidem figunt. Prius autem rotam illam luto quodam

£

undique illiniunt, quod parant diffolvendo in aqua are-

nam quandam mineralibus particulis. refertam, quam

H

Smerium dicunt, eodemque luto lapillos eosdem obli-

p

niunt, ut levigari commodius poflint. Infenfis adeo

fic

conftat moleculis lutum iftud, ut, fi in aqua diffolvatur,

u

fi

atque ex illa feles bibant, vel aves, aut extemplo mo-

riantur poft univerfales vehementesque Corporis contor-

I

fiones, aut furibundi & phanatici ad aliquod tempus eva-

dant, in gyrum undique cum tremoribus corpus volu-

tantes. Infuper alio utuntur pulvere, quem in tenuiffi-

mum pollinem redigunt,

ad confricandos, levigandos-

lapillos, ut majorem ipfis lar-

d

que magi

s complanatos

iantur n

itorem, Pulvis ifte ex minerali alio lapide; feu

bif

T

mavis luto, elicitur, Tripoli di&o, faporis fubdulcis par-

tim & aliquantulum fal

fi,. Dum hec preftant, ada fz-

tli

Vi

pifme in gyrum rota,

fuprapofitum ipfi infenfifimum

lutum

n

D

nita

1) Continuatio epidemicarum Cremonenfium Confítitutionum, An-

qu2

norum I731- 1740- pag. 85. & feqq.

tth

23

M

futum in pulverem redigitur, quem per aeret avolan-

N

Ü.

tem ore naribusque adfumunt, una cum alio tenuiffimo

Jl

pulvere. Hujuscemodi pulveres, qui ceteroquin vene-

nata pollent vi, eo magis ipfis infenfi evadunt, dum

I

u

plumbea illa rota, a complanandis lapillis diu vehemen-

terque preffa, eodemque tempore velociter circuma&ta,

brevi confumitur. Tunc fecedentes a rota plumbee mi-

1I',

nime molecule predi&is affociantur pulveribus ; unde

6

venenatum magis emergit compofitum, quod eo nocu-

V

I)

um ipfis evadit, quo magis prava femina Pluzmibum in

finu recondit, que per folam exhalationem exerit, dum

Qu

Af

conteritur & aqua diffolvitur, uttam male afficiantur Fi-

guli, qui illius opera indigent ;. Et BoERHAAViUs ) de

[e

Colica Pidonum agens, Pidoribus, inquit, frequens eft,

atl

iisque, qui de Plumbo pigmenta parant, vel fundendo

bl

l

Plumbo operantur, maxime qui vetus Plumbum puri-

deo

ficant & utenfile reddunt, unde peffimus fumus ori-

t

r

tur 7: iis preterea, qui per Plumbum in fornace vafis

N

figulinis incruftandis operam dant &c.

Vinum poma-

t0f-

)Va.

ceum in cifterna plumbea per aliquot tempus harens,

noci-

j

l

iff-

m) De Morbis nervorum. 'Tom. Il. pag. 379.

dos-

n) Idem notat Clarif. Mza» Opera Medica. Tom. II. Tentam. IV.

hr

de Mineralibus & Plantis venenatis. pag. 163 itadicens; Obfervatur Plum-

feu

bi fumum nocere iis, qui ei fundendo conftanter operam dant, quemad-

päl'-

modum plumbariis & eloborum fclopetariorum fuforibus &c. DoGiffimus

eliquis Medicus, Amicus meus, nuper mihi narrabat, a maegno in hac arte

d

viro fibi affirmatum effe, experientia edoctum fe, minime tanta vehemen-

nufn

tia malum iftud adeffe fufioni recentis Plumbi, quam vetuftioris: effe fibi

f

operas complurium annorum in tra&ctando novo Plumbo nihil quidquam fa-

nitati detrimenti patfos.

Rede hoc diferimen imputabat corrofivz qualitati,

M

quz Plumbo atri diu expofito, a falibus in aére obvolitantibus, fubnafces

£etur,

24.

EE

Mj

tife

nocivum inde factum fuiffe notat BAckERvs o) & Illuftris

pE HazN p) mentionem facit Tin&orum , Pidorum,

fu.

perie

Pharmacopeorum , Figulorumque qui ex Plumbo mor-

bum fibi contraxerunt.

Multa alia addere poffemus ex-

lis a

empla, fed ha&enus adduda fatis fuperque Jam evincunt

IBQU

Plumbi venenatam naturam. Haud ita pridem in Figulo

alii

tolo

hujus Civitatis triftifimos Plumbi effe&us obfervavimus,

qui Colica faturnina correptus, tertia vice recidivam paf-

mixt

fuseft, ufüus confiliis Clariffimorum Virorum GATTEN-

in4

uorn & Prefidis, adhibitis leniter evacuantibus, muci-

inde

laginofis, oleofis, clysmatibus idoneis, balneisque emol-

lientibus &c. . Colica quidem ceffit, fed Paralyfin artuum

füperiorum & inferiorum poft fe reliquit, cui per trime-

flre Ele&rica vis opponebatur, tanta cum efhicacia, ut

nunc baculo fuffultus incedere & brachia quoque, aft vix

0i

dum digitoslibere movere poffit: nec defperamus de ulteri-

ori felici progreffu fub continuatione hujus cure. Venenata

pores

eif,

Plumbi vis fefe manifeftat non folum in hominibus, fed

10SC

& in quadrupedibus, avibus atque pifcibus. Canes ve-

firuà

naticos, qui alimentum ex vafis Plumbo intus obdu&is

Plum

accipiebant, convülfionibus mifere excruciatos, fepe

Pium

inde enecatos fuiffe, teftatur PERcIvAL 4), cauffam mor-

Titus

tis a folutis vel derafis Plumbi particulis fufpicabantur,

fentit

hincaliis vafis ufi, canes a priori malo liberi erant. Ar-

tifex

PH],

o) linterfud)ung Der Virfadbe ber einbeimifen Solif in Deboxtöbire

betteffetb, Gtebet in benen 9Irjnepfunbigen 2ibbanblungen. Syerausgegeben

$0n Deti Collegio ber 2lergfe in fonbon; von fraufen überfegf, Tom. I.

pag. 159. 168 & aliis.

p) Ratio medendi. Part. X. Cap. I & II.

q) $Beobadytungen unb Crfabrungen über bie SBlepgiffte ín ben 900ds

XXHI.u

gajin cor 9lerite, 3te8 &t 1775. pag. 269.

W

25

Tf

tifex plumbarius non ultra duos menfes feles in domo

T

- fua fervare poterat, mox egrotabant, brevique marafino

J«

perierunt , cujus rei cauffam querit in minimis particu-

2

lis abrafi Plumbi, in pavimento officinz fuz copiofe h-

Mil

rentibus, quas feles delingebant.

Idem obíervarunt

lo

alii, eodem Tefte, Aves & pulli, qui pane, folano tube-

us

uf

rofo efculento, hordeo &c. oxygale in vafis plumbeis com-

mixtis nutriebantur, inde macrefcebant; & piíces, qui

IN

d«

in aquis particulis faturninis inquinatis degunt, morbofos

inde evafiffe notat quoque PrncivAL 7).

0.

Y g. XI.

Ut

Te

VAPORES PLUMBI VENENATI.

üt

vix

ïo' 0

n folum Plumbum in fubftantia noxam infert, ut va-

el

riis ha&enus evicimus exemplis, fed ipfos etiam va-

d

f

pores faturninos exitiabiles effe; jam pridem notum

erat, idem quotidiane obfervationes docent.

Nonne

fed

v

Diosconipzs s) in preparatione Plumbi ufti monet, ob-

xdis

ftru&is naribus illud effe eximendum , alioquin halitus

Plumbi noxius fentitur? . Et PriNiUs £) cum coquitur

zpe

1or

Plumbum, inquit, munienda in eo opere foramina fpi-

tUl

ritus convenit, alioqui Plumbi fornacium halitus noxius

fentitur & peflilens, &c. Idem docet obfervatio 'TRuM-

Ar'

X

PHn, quam fic defcribit z) Medicus quidam itinere per

Angli-

il

u

r) Loco mox citato.

g

i

Jfri L

s) Libr. V. Cap. 96.

t) Hiftoria naturalis. Libro XXXIV. Cap. 18.

u) Commercium litterarium Norimbergenfe. Ann. 1742. Hebd,

XXIII. pag. 194.

É

iP di

D

26

qt

Angliam, Bataviam & Galliam confe&o, uftrinas noftras

89

J6

nuper invifebat. Quum ex me audiret, fumum atque

l

ulverem ex Lithargyrio, ceruffa, fufione Plumbi, de-

j

puratione Argenti a Plumbo, maxime nocivum effe, ex-

de

erimentum hujus afferti in fuo ipfius corpore fadurus,

V

di&um fumum, ex furno feparatorio prodeuntem, pleno

la

& aperto ore haurit. Fa&um eít inde, ipfo fatente, ut

y

brevi poft naufea, oculorum obfcuratio , lipothymia,

tandem vormitus exorirentur.

Poftridie quum peflime

cpj

X

adhuc fefe haberet, & de apoplexia metueret, largam

fanguinis per vene fe&ionem inftituit fubtra&tionem, que

adeo bene ceffit eidem, ut ad fuos ftatim proficifci jva-

luerit, metuens, ne morbus gravior fit fubfecuturus.

(

Alieno damno itaque cavere difcant increduli, ne in po-

fterum experimenti hujus periculum faciant, quod multi

Medici circa uftrinas verfantes, experientia jam dudum

(

comprobarunt.

Plumbi fufores 1nde Colica faturnina

quod

&

affici , refert WirsoN v). In furno piftorio, ligno,

colore ex Plumbo parato tin&um erat, fervefadto coque-

eff

ni

batur panis ,

qui faturninis hinc imprzegnatus vaporibus,

inde commederunt, graviffima

g

novem perfonis, qui

fymptomata excit

avit,

quorum duo mifere perierunt,

qu

& PeRcIvAL X) exemplum enarrat ho-

1

tefte MonEL »);

minis, in cubiculo, co

lore ex Plumbo confe&o, noviter

tin&o, dormientis, qui gravia inde perpeffus eft fympto-

mata. Avis, per longum jam tempus fui affuetus aviarii,

reponebatur in cubiculum haud ita pridem, colore

quo-

4

Y

—

v) Nova A&ta Edinburgenfia. 'Tom. I. pag. 538-

w) fleite copmifibe &xbriffen : vid. Bsckwaws vbofitatifri - ofonos

wifde Sbibliotfef. "Tom. IV. pag. s6r.

x) l c.

— GUEU EE —

ZT

((

quodam ex Plumbo confedo , tin&um, periit inde poff

Jut

paucos dies; idem accidebat alio avi, in idem cubicu-

De turture & cardueli

de'-

lum repofito, teffe EoDEM y).

Q

in officina figulina convulfionibus fepius correptis tan-

AX WP

JLIE

Qs,

demque mortuis, obfervationem reliquit W«

IUS 2)).

9

Venenofas effe Plumbi exhalationes variis exe

iip

m»pl

is pro-

g

bat GMELINUS 4).

lmo faturninos vapores viridem

li,

plantarum, prope officinam plumbariam creícentium,

ifile

colorem delere, animalibusque , illas depafcentibus no-

um

xias reddere teflatur quoque PERcivAL 7).

güæ

V

$. XII.

IAI'US.

CERUSSAE, MINII, LITHARGYRII, ALIORUM-

m

xulti

QUE PLUMBI PRAEPARATORUM NOXAE.

Juff

ue de fumto Plumbo , infpiratisque Plumbi vapo-

nind

(3

- ribus ha&enus diximus, valent quoque de Ceruffa

1110d

& reliquis Plumbi preparatis.

Ceruffe potum lethalem

que.

effe, afferit DioscomipEs c), & AEGiNETA d) inquit, Ce-

'ib'».ls,

ruffa fingultus cit, tuffim, lingue ariditatem, artuum fri-

fima

giditatem cum delirio & mentis percuffione, corporis-

"unt,

que torporem, motumque difficilem ingerit.

Ínter ve-

tho.

nenaCeruffam refert AgrTiUs e); & AvicENNA de potatione

viter

D2

Q-

p

y) Pzacuar.

À

1

[v

Q1f

olort

z) Commercium litterarium Norimbergenfe. Ann. 1741. Hebd.

XXXVI. pag. 287 & feq.

m

a

r

2) Siffgemeine Gefdite ber Gifte. €

TO E

G?"z

K

i. pag. 2

48 &fe

b) 1. c. pag. 276.

: mnw

€) Lib. V. Cap. 103.

d) Libro V. Cap. 6o.

e) Tetrabibl, IV. Serm. I. Cap. 46.

W

—

Ceruffz agens f, gravia que inde oriuntur defcribit mala.

Venenorum catalogo infertam quoque legimus Ceruffam

a jacobo GREVINO g), & de eadem

— w

Hancuius b)

'ita canit Jodocus

Ulceris ardorem reprimit , carnemque refolvit,

Et ficcata tegit vulnera cruda cute.

Sumpta venenofa tamen hzc cor füffocat aura,

-—À txyO t v

Copia cui ladtis fübvenit haufta malo.

[u

Noxaám ex interno & erroneo Ceruffe ufü in puerpera

—

Vi

defcribit HELwicn 7), & memorabile eft exemplum quod

refert "FRoNcuiN k), Vir fanifimus, juvenis, corpore

Ti

gaudens athletico, licet periculi non ignarus, intrat in-

cautus moletrinam, ubi Ceruffa conterebatur, vix horu-

al

lam conflitit, calidus erat aér & ficcus; domi redux;

Ü

rima die, de levi anxietate pe&oris conqueftus, fe-

di

uenti die naufeofüs , pracordiorum anxietatem perfen-

W

tit, alvus prius dura, cum doloribus fenfim increfcenti-

bus, claufa mox evafit.

Vomitus fere perpetui fubfe-

cuti, intra paucos dies, una cum doloribus colicis in pa-

refim defierunt.

Quz de Ceruffa mox diximus, valent

g

Y

quoque de Minio & Lithargyrio, quibus, ut re&e mo-

net DoenHaavius 7) eadem virulentia venenata femper

De Minio id docent Pi&torum alio-

adheret, manetque.

rum-

f) Libr. IV. Fen. VI. TraG. I. Cep. 4.

g) De Venenis Libri duo. Libro II. Cap. 3. pesg; 17I-

h) Enchiridion medicum. pag. 86.

i) Ephemerides Academig Naturz- Curioforum. Centur I & I,L

x

Obferv. 145. pag. 300.

Ber

k) De Colica Pictonum. pag. 29.

1) Elementa Chemiz, Tom. II. Proceffu 171. pag. 453.

29

H

rumve exempla, qui illo incaute utuntur. — Lithargyrii

noxa , omnibus nota, multisque experimentis atque ob-

"

fervationibus evi&a, patet quoque ex vinis Lithargyrio,

nefaria arte, fucatis; de quibus confuli merentur Zzr-

LERUS 77), GockKELIUS, de vini acidi per acetum Lithar-

eyriicum maximo bibentium damno, dulcificatione q).

BnuwwERUs o) Zircbiater quondazm Palatimus, &9 im bac

Univerfitate Profe[for Medicmue — Celeberrimus, de Ex-

erimento circa noxam Lithargyrii.

Vicanius p) de

CIÀ

Vino lithargyriato. RErmELIUs q) de noxa Lithargyrii in

od

vino.

WzsrPHAL 7) de inquifitione in vinum Lithar-

gyrio fucatum , occafione Sacchari Saturni ex . Lithargy-

-qre

rio confe&i, & inde orta noxa.

if

LzNTIiLIUS $) & plures

[ü-

alii.

In hujusmodi vinis Lithargyrio adulteratis fucus

UX

optime detegitur Zframento [ympatbetico feu liquore fic

fe-

di&o vimi probatorio, cujus jam mentionem fecit ZELLE-

fer-

RUs£) &alii quem clare defcripfit Illuforis Gausius u)

3

quam-

nti

be-

mm) Differtati('), Docimafiam, Signa, cauffas & noxam vini Lithar-

|pe-

Jent

gyrio mangonifati experimentis illuftrans. Przfide, ZziiERo. Refpond.

WzisMANN. Altorfii.- 1721.

fo-

n) Ephemerid. German. Decur. IHI. Ann. IV. Obferv, XXX. p. 77.

npïl'

o) Libro mox citato. Obfery. XCII. pag. 195.

1lit«

p) Ibidem Obfervatione. C. pag. 208.

n-

q) Ephemerid. German. Ann. V & VI. Obferv. CCLXI. p. 6or.

r) Eodem libro. Ann. VII & VIII. Obferv. CXXXIV. p. 228.

S) Jatromnemata theoretico-pra&tica. Cap. XIl. pag. 63.

t) In Differtatione antea citata. pag. 12.

u) Verhandelingen uitgegeeven door de Hollandfe Maatfchappy

&

der Wetenfchappen te Harlem eerfte Deel, pag. 120 & feqq. cujus verfio

germanica exftat ir 9banblungen aus ber Staturgefipidte, praftifien 9lg«

ticg

36

zzeY

[

quamque compofitionem poftea in egregia tra&tatione de

pa

Colica Pi&onum communicavit Illuffris ng HazgN v). Eft

£or

autem fequens.

. Pulveris Auripigmenti Unciam

t

unam, Calcis vive pulverifate Uncias duas, mixtis in

rd

phiala vitrea affunde Aque pluvie puriffime Uncias duo-

decim.

eni

Obturato phiale orificio,; per viginti quatuor

horas leni igne digere, quovis bihorio phialam concu-

qui

hh

tiendo: poft refrigerationem & fübfidentiam limpidum

provide decanta & in phiala vitrea probe obturata ad

li

W

ufum ferva: digeftionis loco fubíftitui poteft coctio, quae

autem non ultra dimidiam horam protrahenda eft: nota

exi

fiti

probitatis hujus liquozis eft, quod fi affundantur non-

ide

nulle guttule aceto Lithargyrii; illud opacetur & nigref-

cat, examen hoc femper, & inprimis neceffarium eft

Ím

N

cum liquore hoc , diu ante jam parato, quippe qui

tra&tu temporis fuam amittit efficaciam. Servari debet in

U

&t

lagena probe obturata, vel quod preftat, in plurimis

parvis lagenulis, ut aéris acceffus, quantum poffibile,

coerceatur. . Quod fi vinum cum liquore hoc probatorio

examinare velis, inftilla guttulas nonnullas vino in vitro

mundo, fi vinum inde turbatur & nigrefcens fit, major

vel minor hec mutatio docet majorem minoremve ad-

mixtionem quantitatis Lithargyrii: Vinum enim non fu-

catum pallide tantum turbatur. Butyrum Ceruffze ope ad-

ulteratum obfervavit quoque Illuftris GauBIUS ») cujus

eon

i

fucum ejusdem liquoris ope detexit. Saccharum faturni,

licet

tl

nenf:mü unb Cpirurgie; au8 ber Goriffen ber :aarlemer uno anberer

lànbi(den Gefeüifc:baften, Tom. I. pag. 28.

-1)0!5

v) Ratio medendi. Parte X. pag. à4. & feg.

w) Loco citato. pag. 125. & feqq.

Es Is

5X

(

licet quondatm a nonnullis Medicis interne, fed rarius,

El

parcaque dofi ufürpatum fuerit, & vel hodie ab Agyrtis

m

contra varios morbos inprimis Gonorheam fübinde, fed

j Il

trifti plerumque eventu in ufum vocetur, fimiles cum

lg.

reliquis faturninis vires deleterias habet, invincibilem

jl

M

ot

enim alvi ftriduram cum immanibus torminibus relin-

IQü-

quit: Cujus rei plura teftimonia habet TRoNcHmN ») pE

l

Wil

Hazw y) TniLrLERus 2)& plures ali..— Eadem de cauffa

4

a

huc referimus Tin&uram antiphthyficam GRAMANNI;

que

quam Tmi.LERUs 7) nunquam adhibendam effe, re&e

iri

exiftimat , ob füummum nempe quod ex ejus ufü, & (a-

10l

nitati, & vite adeo ipfi, imminet perigulum , quamque

ret

ideo deteftabilem in perniciem humani generis infelicif-

ef

fime repertam tinduram dicit: idem fentiunt alii Medici.

Simile valet de pilulis faturninis, verbo de omnibus

qui

em

compofitis, que faturninum quodquam in finu fuo re-

Ifil

I

conditum habent.x

lbllï/)

$. XIIL

)

Vitr

PLUMBI EJUSQUE PRAEPARATORUM USUS

EXTERNUS.

najor

)a.

2

icet Veterum plurimis noxius Plumbi faturninorum-

fl

11

u*

:— que ufus internus notus fuerit, nec tamen illos latuit

e ad

eorundem ufüs externus; Teftibus GarENo, DrosconiDE,

Qujus

Azri0, ÀÁVICENNA, AEGINETA, PriNi10, Mzsu& i& plu-

[Umi)

ribusalis, qui tum ipfum Plumbum , tum ejus prepa-

«

—

rata

i

x) De Colica Pi&onum Cap. X. pag. 26.

y) Ratio Medendi Parte X. pag. 87 & feqq.

z) Difpenfatorium Pharmaceuticum univerfa]e, pag. $94 & feqq.

3) L. mox citato. pag. 765 & feqq.

52

E QUE Q

rata ätque ex his compofita variaad ufüm externum fum-

vl

mopere commendarunt, tanquam adflringentia, refri-

Ül

j

gerantia, cava explentia, fiflentia oculorum fluxiones

& ulcerum excrefcentias , fanguinem füpprimentia, pro-

p

deffe contra fedis ulcera , condylomata, hemorhoides,;

p

cancrum, idem ad ea que egre cicatricem ducunt, Ex-

tor

terne, magno ab omni tempore faturnina in ufu fuiffe

i

teftantur tot Compofitiones, Unguenta, Emplaftra &c.

W

que in omnibus fic di&is Difpenfatoriis frequenter adeo

C0l

occurrunt. Confirmant tot Virorum Clariffimorum tefti-

Uh

monia atque experimenta profituum fepe faturninorum

(ui

remediorum.externum ufum.

Maguio BoreRHaAvio D)

Tat

tefte, ( qui ceterum faturninis adeo infenfus eft, ) Ce-

DU

ruffa auxilio eft aquofis, ulcerofis, ftillantibus ulceribus,

cutisve vitiis, fi iisdem afpergitur: & paulo poft inquit,

omnium ( de faturninis ibi fermo eft) eadem poteftas ex-

D)

ficcandi medicata: & de faccharo faturni ita dicit c), eft

fer

adftringens, ftipticum, fanguinem coagulans fatis prom-

i

ptum; aqua diffolutum reddit acetum Lithargyrii, bo-

&

num ad inflammationes, externo ufu.

Quotquot inter-

TX

num faturninorum ufum damnarunt, tot eorundem ufum

T

externum commendarunt tum Veteres, tum Recentio-

res, quod teftimoniis ipforum Authorum facile, fi opus

effet, demonftrari poflet. Pre reliquis autem . eorum

DI

ufum externum extulit, &, ut nobis videtur, ultra mo-

dum laudavit GovrARDus d), commendat ea ad inflam-

mationem, eryfipelas, cutaneos morbos, fcrophulas,

ulcera,

PT

li

b) Elementa Chemiz. Tom. Il. Procefíuü 171. pag. 452.

Tioy

9

€) L. c. Proceffü 173. pag. 456.

d) Gbirurgi(de äBerfe, aus bem Sranjofí(den z':fafrfest. fübed r767.

aE

EE

33

(s

ulcera, cancrum &c. parare docet hunc in finem Extra-

r

Gum fic didum Saturmi, (quod fit coquendo continuo

(5

in aheno totidem Lithargyrii libras, quot menfuras aceti,

-

er horam vel quinque hore quadrantes, agitando fem-

)s)

per fpaiuula lignea, fepofito aheno, quieícat materies ,

»

ll

tum liquor fedimento fupernatans purus inclinatione va-

fis provide decandetur , & in lagenis ad ufum fervetur.

i

Eft ergo! hoc Extrad&um Saturni, Acetum Lithargyrii

3U

concentratifimum?). zquam vegeto-zmeralem , Ceratumn,

l

Ungueutum; Nutritum, Sparadrapum Saturni, vavia-

que inde compofita Exnplafiva €?. Candelulas, quas prepa-

j

rationes omnes, cum fatis fufe defcribat iple Gouran-

-

DUs in modo citato libro, qui in omnium Medicorum

J

& Chirurgorum manibus eft, & in plerisque etiam Dit-

Il

penfatoris inveniantur defcripte, hinc eas hic repetere

X

noluimus. De externo faturninorum ufü egregie quoque

li

fcripfit ArkiNe).. Repetite obfervationes egregium ufum

[]e

externum aceti Lithargyrii 1n fanandis Carcinomate colli

(

In

& cancro labiorum docuerunt SCHoENHEITERUM f ).

ll'-

morbis oculorum variis externe Extra&um Saturni com-

mendat JANNiN g). In multis preterea morbis laudatur fa-

turnino-

I

e) $Seobadbtungen über ben aufferlid)en Gebraud) ber 3Blenmittef,

Silfenburg rT776.

-

i

f) Societatis Medice Havnienfis Colle&anea. Vol. L. p. 33. & feqq.

g) Sinatomifde, vpbofiologi(be unb pbofitalifibe 9D5banblungen unb

Y

S5eobadbtungen üiber ba8 9luge unb. beffen &ranfbeiten 2c-. 2008 bem Sramó«

fi(den dbefe&t. Sherlin 1T76. qui p. 395 & feq. füb No. 3. Extra&um Saturni

novum ab ipfo di&um, fequentem in modum defcribit ,, Seeues 3SMeyeytraft.

San neme Cilberglátte ein pfunb , guten eilfen 3eineffig, cín x2uart , tbue

afc&

Ü

E

34

diic

turninorum externus quoque ufusab aliis, quibus omnibus

recenfendis autem nunc non immorabimur. Experientia

ext

tum aliorum, tum propria novimus, faturnina externe ap-

Qu

plicata vi gaudere infipni exficcante, conftringente , &

1.10?;

diícu-

ind

diu

alle8 in cinem glafirten £opff, ftetle e8 auf ein feoblenfeuer, Laffee8 foden, rübre

e8 Beftánbig mít einem . bolsernen Cypatel um, big aller SiDeineffig pertbün(tet

ift, unb nur eín Seig aurüd Bleibt. Dierüber gíefe man nad) unb nad

adit 3ouart fod)enbe8 SBrunnentaffer, unb rübre e8 sufattumen eine 3Biertefz

fiunbe lang um , laffe e8 al&benn bíer unb $manjig Ctunben ftcben, oiefe

ba8 flare ab, ub Dermabre e8 qutr Gebraud), 7Xrófte. Siefe8 neue 3Sfep»

C

ertra£t ifl meit beffer al8 ba8 Goularbijde, 9Xan mirb bemerft baben, baf

(i ba8 Goularbifie Grtraft nitbt genug in bem 9baffer. sertbeilt, bann fo

M

Palb man e8 mit SBaffer vermi(dt, fiebt man &lümpden , tvelde balb gu

g

ll

85pben falfett.

Syasjenige Gyttaft, beffen 3ubereitung id) bíer anjeige, bat

biefen Sebler nidbt, unb moirft baber aud) meit gefibminber unb fiberet.

9Iud) erbált ian auf biefe 2lrt at SÓuart; Dabingegen man aus8 eben betz

felben SXenge nut eit. toffel Goularbifdes erbált, G8 if ein vortrejticbeà

3

topi(d)e8 SDtittel gegen rtgünbungen ber 9Lugen unb anbere €beíle be8 r«

»

per8.

Syer Gebraud) bícfe8 neuen 9Xtittel8 ift ; bier. Sropfen gu einer tnge

SArunnentoaffer su mi(den, mammifdt bre) Sropfen. Sampferfpiritu8 bitts

73(

"

qu, unb (düttelt e8 mobL burd) einanber, meldes matm bep jebesmabligen

QGebraude mieberbofen muf.

Hic notare debemus, quod fi Extractum

»

Saturni ad mentem Gouranp: rite paratum & provide decantatum fuerit, ut

D

a fedimento nullo plane modo turbetur, illud fine precipitatione cum aqua

y€

fefe commifcere.

Hoc vero JaxxiN1 novum fic di&um Extractum Saturni

»

nobis nil videtur aliud effe, quam Aqua vegeto-mineralis GovurAnp: ad-

»

modum concentrata , quz facillime etiam obtineri poteft, admifcendo

aque majorem quantitatem Extra&to Saturni Gourampr. Porro idem CÀ

Jaswiw füb No. 4. commendat przcipitatum Saturni, & aliud refolvens

Ophthalmicum fub No. 8. cui Saccharum Saturni admixtum eft.

— a —— O

MF

b

difcutiente, eademque tuto, fed caute femper, in ufum

Df

externum trahi poffe & debere; imo cito fepe id efficere,

qp.

uod alia tarde nimis preftant, ut in ambuftis aliisque

T.

nonnullis morbis toties obfervavimus, & egregiam fub-

inde opem ferre, in morbis, quibus alia remedia fruftra

diu oppofita fuerunt.

tiltt

S. XIV.

TR

af

MONITA CIRCA PLUMBI SATURNINORUM-

u

QUE USUM.

g

älen«

£^um Plumbum , ejus vapores & preparata fumta Cor-

,W

pori animali perniciofa adeo fint, hinc ea ex numero

!t (

Medicamentorum internorum, merito, tanquam infida,

lb

ejicimus.

Re&e hinc F. HorFMANNus b) inquit; ,in

mj

, numerum eorum medicamentorum , que minus tuta,

dutuf,

» & triftibus exemplis quafi infamatal funt, jure meri-

n

, toque ex Saturno parata referri debent,,; & paulo

j

poft 7) ita dicit, ;, Quum tanta noxa a Saturninis intro

TU

»

fumtis corpori humano immineat, prudenter ii agunt,

a

f Dl

2

qui plane ejusmodi medicamentis, quze Plumbum ha-

35

bent, in curationibus abftinent, ut funt Saturni Sac-

Mgut

adum

»

charum , Tin&ura GRAMANNI antiphthyfica. Ego, per-

3

it IDEM, teflari hic bona fide poffum, me nunquam

rit X

ag

»

aufpicatum, vel diu durantem effe&um ab ejusmodi

utarní

»

remediis exhibitis annotaffe.

Lefus inde non modo

fuit ventriculus, ejusque digeftio, fed & alvus ad-

») ad-

32

fcendo

2

,, firi&tior

2 C']»

(oyens

h) Medicine rationalis fyftematicz. Tom. Il. pag. 293-

3) L c. pag. 296. $. XXIII.

56

b

Bl)

ftri&ior reddita &c. Et alibi &) ita dicit, ,, Immanis eft

33

illa Colice fpafmodice fpecies, que a fumis faturni-

»

2»

nis, ore hauftis & cum faliva deglutitis ortum fuum

7)(

32

ducit, atque iis qui mineras Saturni igne tra&tant &

»

2

calcinant, vel Plumbum ab Argento in docymafticis

^

35

furnis feparant, ut in Hercinia fit, familiariffima eft,

»!

22

vulgo dicitur bie $2ütten-Sat6e. — Dolor eft in inteftinis

»

?5

intollerabilis, alvus conftipatiffima, nec clyfteribus ne-

2

que laxantibus facile cedit, umbilici fit introrfum re-

?

jl

2

tradio, fumma adeft inquietudo & artuum tra&tio,

))(

»

naufea & affiduus ad vomendum conatus, in parefin,

»1

)5

vel veram paralyfin vel afthma fpafmodicum quam

))(

35

facile terminatur, ac diu & mifere fepius vgrotantes

U0

»

torquet.

Ejusdem generis dolori, figuli, qui vafa

»

»

figulina vitro ex Plumbo obducunt, obnoxii funt.

7)(

»

Teftantur quoque obfervationes pra&ice , quod medi-

?,I

»

camenta, que Saturnus ingreditur, ut T'in&ura an-

0b

2

tiphthyfica GRAMANNI, vel magiftrerium Saturni, qui-

fin

25

ia

bus Medicaftri in Gonorrhea fupprimenda frequen-

»

tius uti folent, invincibilem alvi ftridturam cum im-

N

2

manibus tormentis ftipatam relinquant.

Quam gravia

fU

25

& periculofa valetudinis damna atque incommoda, a

fm

$

vinis acidis, Lithargyrio immiffo, dulcificatis, ante

n

aliquot annos in Suevia oborta fuerint, id exquifite

gt

»

& do&e in Differtatione, Prefide Clariff. Z&rtERo ha-

fa]

2

bita de 10xa vini Litbargyrio snangoni[ati, eft dedu&um,

t

2

Inde enim non modo dolores ftomachi, abdominis,

(

finiftri hypochondrii cum forti alvi ftridura, item co-

QU

?5

lica convulfiva, fed & afthma convulfivum oborta

IU..

lisdem Obfervationibus triftiffimis motus

»

BoE&n-

k) Libro mox citato. Tom. IV. Parte 2. pag. 323.

37

id

BornnaAAviUs I) inquit ; ;, Pulvis ille tenuis ( loquitur de

ürfi-

2

Ceruffa) infpiratione du&us in pulmonem , afthmata

um

?5

creat terribilia , infanabilia fere, tandem lethalia. Si

-t

2

[lis

ore receptus, deglutitur cum faliva, peffimos creat

2

morbos vifceribus, languores, debilitates, dolores,

T

2»

oppreffiones intolerabiles, tandemque mortem. "Tetra

