KaI600-2567_14
author: Tarusell, Georg Josef

—

T

M

»

-

-

n

z

»-

*

P

p

-

*|

—

E

m

.

Á

»

i

,

»

L

»

n

"

9.

Y

Ls

—

P»

-

*

,

J U*

d

b

»

r

E

"ib

»

4*

t

*

»

P

L

A

H

-

*

e

-^

3

Aa

j

-

A^

»

h m

--

^

*

,

(

Mx

»

"

M

T.

»,

L.

»

P.

A^

.

"

^"

E

-a

F]

-

.

-

w

"

*

"

"

»

-

" f

-

A a

"

4

ET

ER

"

M

2«

?

:

»

-

*

E

i

E

&

-

4

-€

--

-

-

$9i

Y

-

»

»

.

*

-

«

-

"

&

&

2

-

s

-

»

-

b

P

&i

-

—

P.

-

y

E

T

—

T a

——

»

À

"i

Y

m

«

L.

E]

-

M

- ba

*

»

*

N

T

2

s

"

-

"

*

W

^

y

h

——

»

r.,um

ad

d

"

M»

d.

m

4

-

-

t

A

*

*

-

1

Á

,.

;

Í

*

"

D wi

»

*

,

J

T

"

*y

À

od

ao

L

X

-

P

—

at

-

*te

»

r

:

4

E.

(

vé

^

2$ -

"

Yb

E

",

*

-—À

?

-

Em

;

^X

Á'*

l

À

4

n

A

d

"

p

wH

"wb

Se*t-

».

*

u

z

t as

.M

m

w!kn

ét

**

P ao

Á

«,

4 .

*

4

N

t

$^

*

i

»

E

[

K*

*

E

^

9X

A o

-

!

*Y

E.

-

xfX

/kt

P^

a

P

Á

;

ia

*s

»i

»*

»

^

"

)Mlc)f:

E t

W.

A

E

P

*

ET

*

m

d

*

A

f*

$

nt

.

A

£T

/

1

P

T

,

A^.

gt

4

r

A

OM

A

-

Pl

—

)

Kælk.

FF

$-

d

TM

d m

N

N 7

p

»

»..

23 1

7

7

^

$)2

a

]

W..

sE

hn

um i d

4 ^

^

»

^

-—a

-

w,

*

J&

i

RE

&

M

À

d

-R OC

r*

9 N

w

w

w

F*

.;

Ls

j4

"8

o

"

T

t

P d

R

*x

Wh

j

N s

*

-

M

*

x

v3

Wv

T

d

äv«

- M

*

-

W

H x

;

n

:

v

A*

P**

af

7

P.

*

W

d«

xPF

t

W

.w

Á

R

4

-

.m

&e

"

A

À

2

"

n

; Ws

E

i

& f

$

?

,W.

f

7

]

WW/M

d

Ül*

£

A at ]

f

Í

;

:

RA -* t

-

1

v d

z

MI..

r]

n

31

!

MJ

M

.»,x

E. 5

* f

4

$

1

i

L^ 1

A d

j

i

m

Y

W

iEX

f«

)

w.

: m

À

EEXA

N o

|

ptA

3

À

W

qornpepeps

—

"

"n

-

À

r

M

—

—

— Á

— Ó

—

-

-

——

R.

z

——

od

Ed

EH

Rl»:

m

EM

26

T

z

x

I

Y

P

EY

x

us

ij

?

Ü

^

H

n

"i

rl

M

t

3

as

d

-

&

:

D

r.w

muä

5

k A

Iu

:

a

E

É

t

T

*

L

m

-

"d

DISSERTATIO CHEMICO- MEDICA

INAUGURALIS

í

DE

Bo

qumpe

PLUMBO

m o

QUAM

peopem

AUSPICE DEO TER OPTIMO MAXIMO

tunc eft

EX

INCLYTAE FACULTATIS

TICUOTES.

MEDICAE DECRETO

SUB

k Pal

PRAESIDIO

- l

VIRI CLARISSIMI ET EXPERTISSIMI

]utaretd

pant

DANZELIS WVILUDLELOUME NGGG

PHIL. ET MED. DOCTORIS, MEDICINAE, CHEM. ET PHARMACIAE

PROF. PUBL, ETORD, ACADEMIAE ELECTORAL. SCIENTIAR

THEODORO-PALATINAE SOCII

PRO GRADU DOCTORATUS

SUMMISQUE IN MEDICINA HONORIBUS AC PRIVILEGIIS RITE

ET LEGITIME CONSEQUENDIS

PUBLICO EXAMINI SUBMITTIT

AUTHOR

GEORGIUS

JOSEPHUS TARUSELLO

FRANKENTHALIO - PALATINUS,

ARTIUM LIBERALIUM ET PHILOSOPHIAE MAGISTER

AD DIEM ] ",

NOVEMBRIS M. D, CCLXXVII,

IN AULA ACADEMICA NOVI WILHELMIANI

HEIDELBERGAE,j,

Typis joannis Baptiftae Wiefen, Univerfitatis Typographi

N of of Pa 9X fOf rf a, AC gf X f

Sine experientia vana ommnis theoria, bella fit utcunque.

Hoxnaw Opera Phyfico- medica.

'Tom. III. pag. 68.

f

pi

&

NI

If

Z

IN

TM

——

NN

!

—

—

lil

/

N

A

/,

NS

j

//

I II

äx

f

N

ün r

li

N

V ff

J)

U;Q/

"

n

TU u p m p n

ii

pnny

TR

ponocuítt

DISSERT ATiO INAUGURALIS

CHEMICO - MEDICA

PLUMBO.

$— L

PLUMBI COGNOMINA.

lumbum apud veteres Chemicos & hiftoriz naturalis:

Ícriptores variis infignitur nominibus: Denomina-

tur a SATURNO, cui tribuebatur. Plumbum quoque

nigrum dicebatur , inprimis veteribus, ut diftinguerent a

Plumbo cinereo, quod ipfis Bissmutbum eft, & a Plumbo

camdido, quo juxta plerosque 4) Stammuem fignificabant,

Alchy-

3) Sunt tamen, qui diftinguunt inter plumbum candidum & ftan-

muüm, Sic CumisroPHORUs ENCELIUS de re muialica. Franc, 1581. Libr. f»

Cap. '»

A

Z

Alchymicis & Chemicis veteribus modo dicebatur, Bal.

an

neum Regis €9 Regima, Supo vellavacrum metallorua ,

Ti

modo Sadex inorrüptuüs, 'ortor gebemue, PARACELSO

Tifi

quarta columna Chirurgie & fic porro: denominationibus

lic

potiffimum defumtis a plumbi proprietatibus vel veris

&

vel fictis.

Reticeo lubens plura alia nomina variarum

:

linguarum, que hujus rei curiofus colle&a inveniet ul-

Tiüf

tra quinquaginta apud MicHAELEM ToxiTEM P).

f

20l

$ AL

i

PLUMBI DESCRIPTIO ET NONNULLAE

ff

PROPRIETATES.

tim

tid

T3]lumbum metallum eft imperfe&um , coloris ex albo

mit

coerulefcentis, fplendentis, fingularem livoris fpe-

file

ciem habens, hinc ftanno auflerius; operatoris manus

Citif

levi nigrore commaculans. Poft Aurum, Platinam &

Dus

Mercurium eft ponderofiffimum: pescubicus hujus me-

D«

talli pondere «quat 828 libras ; in aqua fui ponderis

amit-

u

——

Ccp. XXXI quo de plumbo candido agit, dicit. ',, Improprie autem plum-

bum hoc noftrum candidum, Q9ínf, ftannum dicitar ; & non funt idem

ut ha&enus voluerunt , ftannum & plumbum candidum.

Aliud eft ftan-

num & aliud plumbum candidum noftrum, quod nigro plumbo quafi eft

"6

quiddam purius G perfe&ius. Priwrus hoc Caffiterium vocat a Caffiteride

infüla, ubi hoc primum eft inventum a Mydacrito. Et in fequenti Capite

XXXII quo ftannum pertractat, plura de hac differentia addit: rem tamen

Pa :

non clargm reddit.

b) OwowasricA II. — l, Philofophicum, Medicum, Synonymum ex

i'ariis vulgaribusque linguis. II Tüsornünasr: PARACELS:: hoc eft earum

& ph

yocum , quarum in fcriptis ejus folet ufus effe, explicatio &c. 1574 in 8v^,

Senfen

-

3

,

l

amittít , aut j&, mollifimum eft, facilique negotio

lu

malleart poteft, minim: du&ilitatis & tenacitatis, facile

]

rimas trahit & finditur, filum plumbeum diametris 45 pol-

licis, 29 $ !b tantum fuftinere valet: Omnis elafticitatis

expers eft: fi acuto cultro fecatur, exhibet füperficiem

m

i*

denfam, levem atque fplendentem , hic fplendor autem

non diu durat, in aere enim libero obducitur fenfim fen-

fimque nigrore, & tandem füperficies ejus calce lànugi-

nofa alba incruftatur, ut in te&tis plumbeis antiquis con-

Ípicitur c), nunc citius nunc lentius, pro diverfitate ni-

mirum aeris; ficuti eandem in aliis metallis ànimadver-

timus diverfitatem.

HoMsnEncro d) tefte füb Zona tor-

bo

rida plumbum trium vel quatuor annorum fpatio confu-

mitur & fit mera terra: Et plumbum in Belgio ab aéreo

X

u$

fale vertitur in ceruffam e). Inter metalla pdf'c ftannum

citiffime rarefit plumbum f). Maximamque pre omni-

bus metallis patitur rarefattionem g). Solutio ejus femper

I

fpeciem Saccharine dulcedinis exhibet.

Satis frequen-

i

ter occurrit, Plumbi chara&er eft $.

A5

i«

$. IIl

dem

(lat-

c) Warrz&nu Elementa Metallurgiz , fpeciatim chemicez, Holmie

fielt

1768. pag. 120. $ 3. c).

vide

d) Hiftoire de l'Academie Royal, de Paris. A. I7I3. pag. 55.

ypitt

lt

€) MUSSCBENBROEK Introductio ad Philofophiam. naturalem $ 1075-

pag- 383. Tom. I.

f) MuvsscnxusRozx l. c. $. 1531.

m a

arurm

8) MvsscuzNBRozx l. c. $. 1530. quo loco Experimenta Errrcor:

ex Philofophicis Transa&ionibus, & Bovcvz&m ex Adis Parifinis etiam re—

ng

eenfentur, qua idem demonftrant.

EL

LE

p

D

$. -

AN DETUR PLUMBUM NATIVUM?

Ü

rum Plumbum nativum detur, nec ne, de eo non

t

Ut

T

confentiuntomneshiftlorie naturalis fcriptores & che-

mici: pauci Plumbi nativi mentionem faciunt; plurimi

li

tale dare negant.

De Plumbo nativo ita inquit FAanI-

cmus b) Plumbum wügrum . aut ex lapide, excoquitur , aut

I

naticum effoditur. — Quod matioum efí , aut durum foliduza-

que, ut Polonicuszm , aut animus durumi, ut moflrate. HxR-

Ti

MANNUS i) Granula defcribit plumbea, alba crufta obdu-

€&

&a, varie magnitudinis, GRos - ZaucHAE prope MassEL

li

ab ipfo reperta, que nativum plumbum effe ceníet.

[

Hinc & LERMANNUS K) dicit, variffisuum licet fit plum-

bil

buin nativum , tale taznen dari taim diu mequit negari, u]que

lit

dusn. eviclum fuerit unde proveniant granula plumbi nativt,

D

!

que prope Maffel in Silefia reperiuntur , binc & plumto

n

locum inter 1netalla natioa megare 2on po[fumus. Ait idem

Wt

LEHMANNUS poftea re cautius examinata fuam mutaffe

(

fententiam videtur, dicens /), dubiums admodum e[Je, an

I

7id-

$

W

h) De metallicis rebus ac nominibus obfervationes varie & erudi-

tz ex fchedis Gzonou Fasznrcu: quibus ea potiffümum explicantur, quz

GzoncGrus AcmicoLA praterüt. Tiguri 1565. 8vo pag. I9.

;

i) Maslographia. pag. I94.

b

k) $urge Ginleitung im einige Sbeile ber SSergteerfàroitfentipaft

ita

Syerli! 1751. pag- 79*

fWj

1) SBer(ud) einer Gefibidte sor G15« Gebürgen, Sberlin 1756. pag.

At

o1r, & paullo poft dicit. 90[8 id) biefe8 vertoid)ene Srübjabr auf alletbód)

ïügt |

fen. Sónigl, Syfebl eine. 3veile nad) &ilefien tyun mufte, (o erinnerte id)

dic)

mid)

Em

5

natioum. detur plumbusm , cum mondum certo confiet unde

erana plumbea Maffeleenfia proveniant ; Hifce granis in-

du&us videtur WArrERIUs 77) quod plumbum ftatuat

inveniri nativum.

WooDWARDUS 7) in Saxonia fuübinde

reperiri Plumbum nativum, fe autem femel tantum tale

ll

vidiffe afferit.

Nuperrime MicHAEL Monmis o) men-

tionem fecit plumbi nativi in Mommouthshire reperti,

i

Ín indice foffilium que collegit & in ordines ac claffes

j

À 3

difpo-

d

mid, bag SBoldimanm in Silefia fübterranea p.233. fagt, baf man Dep

€dónemalbe im gunfterbergi(dben auf bem 26ege, ba man über Cilbete

i

d

berg gebet, an ber Ctrafe gebíegen 33ley al& Sobnen ober Crbfer grof,

aud) grófer finbe, fo feo aud) bafe[bft eim Iettiget SDerg, Darinnen gebieget

Il

9Meg liege, 8 bat Derr sBolmann redf, unb bie &ade gebet gang naz

Tl!.e

fürlid) ju, banm an biefem 28ege Dat ebebeffen bie alte &dmelsbiütte geftatte

Jl

ben, auf teeld)er bíe Gilberberger Cr&te qu gute gemadt morben, — as i(f

]o

il

alfo natürlid)er, al8 baf tmit oerem Cdladen iele8 3Slen abgeboben mors

ben, unb in bie Óafbe gelaufen, toelibe8 nad) unb nad) burd 3tegen ub

anbere bergleic)en 3ufálle i ben 20eg gefdemumet morben, too e8 nod)

üï,e

fl

je&o gefunben wmitb.

Gben Dergleidben itmftanb fann oieffeiót aud) bey

Sinafict fíd) ereignet baben, — o Teícbt fann man fíd) irren, mena man nidt

guf alle tunftánbe bep eergleiden Gelegenbeiten genau 9Idtung giebt,

udi

m) Sitietalogie, pag. 375.

quæ

n) 9sboficali(be Crbbefdbreibimg. pag. 717.

o) Philofophical Transactions. Vol. 63. Part. 1, 1772. pag. 20. vid,

fSedmann8 pbofifali(d) - ótonomi(d)e SSiblioted& , 6ter S5anb pag. 472. ubi

g

ita dicit: (&8 folín febr geringet Siefe, unb toenm moir iDn redt bere

fteben im ber SDamumerbe gefunben (epn, (o tag mam obl auf alferten

n

Sibeifel fallen fann, u beren -ebung in biefer. Éurgen Stadricbt nidt8 ge-

(agt toorber, Porro vid, Commentar. de Rebus in Scientia naturali & Me-

Wt

il

dicina geftis. Vol, XXI. pag. 103, ubi fequentia leguntur, — Zria fruflula

j

plum«

6

ass

[

difpofuit lluffris IoNATIUS S. R. L. Eques 4 BonN

itt-

D

venio quidem Plumbaum natioum mnalleabile, fe&ile ex alt

)

be[cherten Glück ad Bleiffadt Boboem: fed in nota adjungit

f

Jllufiris NurBoR, Dono oblatum a. D. HvrrER fodmarum

tf

Bleiffadtenfiumm. Divectore, qui Plumbusm boc natroum e Ga-

Ti

lena , cui znfidebat , femnet i

»

bfum 'excugiJïc* afferit. Sit pe-

P

ues Autborem fides.

Princeps veterum, qui folide metallorum naturam

fcrutatus eff , GEoRGIUS ÀGRICOLA q) inquit, purum au-

tem fepe invenitur Aurum, Argentum, Aes, Argen-

751

tum vivum; minus fepe Ferrum, & Plumbum cine-

reum; vix unquam Plumbum candidum & nigrum. Ve-

fi0

rum recentiorum plurimi nativum Plumbum ha&tenus

e

repertum fuiffe negant ; ut voz Jusr1 r) Cori1 5) Hrzx. £).

iij

CRONSTEDT 2/). SPIELMANNUS V). VOGEL »). ScoPoLI x)

Wor-

hi

plumbi puri/ffimi Audtori allata funt, qu& in parva profunditate in campo

L

aliquo effoffa fuerunt. Erat vero plumbum, cum plumbi minera commifium,

Cum vero plumbi minera &2 utrum in vena metallica ea reperta fit., an fru«

Jiula disjedía cffoffa fuerint , non hic indicatum Jst, verendum omnino eff,

ne etiam hoc Plumbum, ut ftannum ante aliquot annos in Cornubia re&«

[

pertum , &pro nativo venditum , ignis vim jam expertum J

i

p) Litophylacium Bornianum. Part. I. pag. 93.

q) De Re Metallica. Lib. V, pag. 76.

r) Grunbrif be8 gejammten sotineralteid)e8. & 124

s) A&a Academie Tmzopono-ParariNAs. Tom. Il. pag. 510«

t) Hiftory of the Materia Medica. pag. 19.

&) SBerfud) einer treuen Seinetalogie. pag. 181, $. I9I,

v) Inftitutiones Materis Medice. pag. 439.

w) Siracti(doe8 SUtineralfyftent. pag. 455.

x) Differtationes ad fcientiam naturalem pertinentes. Part. T. p. YY,.

fkga]

(W-:——.m—

7

W'orTERSDORFP y) BAUMER 2)) PEITHNER 4) & alii plures,

Í

Ex hisergo1inter fe comparatis, quam maxime dubium eft,

Plumbum nativum ha&tenus efie repertum: falem quod

J

nobis huc ufque ob oculos venit, nunquam tale pro na-

tivo agnofcere potuimus; nec tamen aflerere conamur,

nativam Plumbum exiftere non poffe; uti temere non-

nulli flatuerunt.

$. IV.

PLUMBI MINERAE.

un

equenter fatis occurrunt Plumbi minere. De his au-

Qe

ä?r

tem diverfa fepe eft Authorum opinio, quod re&de

notavit Clariffimmus Coriwi in egregio tra&atu fur l'in-

n

certitude de Phifloire maturele dans letude des mumes ane-

Hl

talliques b). Sufficiat nobis earum precipuas enarraffe.

j

Huc pertinet inprimis.

o

L. Garzwa, eft Plumbum fulphure & argento tninera-

ITf

lifatums: conflat ex teffulis modo majoribus modo tmi-

Til

noribus, diciturque Galeza

teflalata. '"Teffule fubinde

d

tf

tantze magnitudinis deprehen

untur, ut earum diame-

[f

ter duos pollices equet, fubinde adeo exigue funt, ut

teffulata figura non nifi armato oculo diftingui poffit,

Alia Galenz fpecies non ex diftin&is teffulis, fed era-

nulis

-

y) Syítema minerale, pag. 59,

2) Staturgefibidte be8 9yrineralteidjed, Tom. I. pag. 423,

$) €rfie Grünbe ber SSergmerfamiffenfpaften. Tab. XVIII.

b) Hiftoria & Cemmentationes Academiz EleGoralis fcientiarum &

clegantiorum Literarum 'Tuxopono-PavATINAE. Vol. Il P3g* 519,

»

8

QUE —

II

nulis aut areolis conftat, que diverfe fünt magnitudi-

nis, fub Galeme granulate vel punclate nomine ve-

fí

(

nire folet. Alia texture eft denfe & fere ftriate, dici-

turque Galeua firiata, nonnullis Plumbago , inprimis

f

fi non ftriata eft, alii PIuzibaginez] Plumbum dicunt

H

fülphure & arfenico mineralifatum, & a Galena di-

flinguunt, eamque tanquam feparatam fpeciem con-

Tie

fiderant.

Subinde Galena lapidi infenfibiliter immixta

dep

eft, tumque Galeza audit smimeralifota ; pro diverfi-

Offif

tate lapidis, cui inhsret, colore variat,

1L MiwERA PruMmr SPaTAcEA, vel fpatum plumbife-

vum aut [patum . Soturm.

Differt tum ratione coloris,

tum figure

Deprehenditur enim coloris vel al/i, ci-

dTieracei ,

ex

avo-fu[ci , wigricantis, viridis , modo

,

|

diluti, modo [aturati, vel;

uod tamen rariffimum,

vubri c). Ratione figure conftat vel ex lamellis modo

V8 t

gnan

1najoribus, modo minoribus, craffioribus vel tenuio-

ribus, modo rhomboidalibus vel irregularis figure;

Opiti

td$;

lerumque inordinatim concretis: vel ex cryftallis;

in quibus magna deprehenditur diverfitas. His addi-

long

Plur

mus, quod fpatum plumbiferum fubinde fit pelluci-

,

dum, fubinde opacum.

1nus

III.

flrari

Prir

c) LznMaNNUuS de noya minerz plumbi fpecie cryftallina rubra, Epi-

huj

ftola. Petropoli 1766. In linguam germanicam translata exftat ír Dett neuett

tis [

Samburgtíden 3Xagasitt, ote &tid pag. 336. & feqq. unb in benen 9Xti»

tter

neralogticen SSeluftigunaen jum 3Debuf Der Gbpmie umb 3taturgefdiibte De8

Quar

Sineralreid)s, Vter £beil pag- 36. Locus natalis, inquit LenwaxNvs. $. 2.

quantum adhuc conftat unicus eft in Sibiria prope officinam fuforiam Piro-

trejd

Dati

fowka Sawod, di&am, quindecim Leucas ruílicas ab Urbe St. Catharinen-

burgo diíffitam &«c.

9

"

TII. TrRRA PLUMBARIA, continet fepe particulas Gale-

[:

ne, que nonnunquam adeo funt exigue, ut nudis

[*

oculis difcerni non poffint, fubinde plumbum mine-

Vs

ralifaum vel ochram plumbi,

Colorem habet vel

It

album, flavum vel rubrum.

i

n

He Plumbi minere variis aliis mineris mixte fübinde

X

deprehenduntur; diverfiffimasque matrices habent, quas

if

omnes recenfere prolixum nimis foret.

It«

S V.

[i$

PLUMBI PARTES CONSTITUT IVAE.

(

Xlo

f *mnia metallorum principia conftitutiva proxima de-

terminare, difficillimum effe, nonnulla vero eorum,

n

lo

vel etiam remotiora tantum perícrutari poffe, Chemie

I)

enarus haud inficias ibit: hinc etiam eft, quod tanta fit

Iq,

opinionum circa partes conftitutivas metallorum diverfi-

J

tas, quas omnes hic recenfere non fcopi noflri eft, &

$

ldi-

longum nimis foret. Quod de fingulis valet metallis, de

Plumbo quoque verum eft. — Nos hic de iis tantum agi-

(

mus partibus conftitutivis Plumbi, que certo demon-

ftrari poffunt. Ad Plumbi partes conftitutivas pertinent.

Primo Terra vitre[cibilis , que bafin Plumbi conftituit;

Ep!

hujus prefentiam , preter alia; demonftrat facilis tranfi-

tus Plumbi in vitrum.

(

Aft objici poteft, terra hec vi-

g

trefcibilis omnibus ineft metallis, atque compofita eft;

|

du

quaritur ergo qua terra fimpliciori compofita fit hec vi-

$a2

trefcibilis Plumbi terra: hoc certe difficilius eft determi-

llemus

piro

natü, & vix, nifi conje&ura affequi poteít; ma

j

hac

ífOo

hac in re confiftere in determinandis partibus conftituti-

tio

vis remotis.

Sed fi ad quzftionem refpondendum, fa-

pfO

temur, accedere nos fententie WALLERII d) quippe que

It

nobis verifimillima videtur: Nimirum Plumbum ab al-

n

calino quodam principio, falino vel terreftri, a materia

Hül

inflammabili penetrato & mutato, ac quoad partem vo-

pn

latilifato, originem ducere. Alcali hoc minerale in Plum-

bo probat fequentibus argumentis e). r) A calcis plum-

Cip

pi

bi ejusdemque vitri facili folubilitate in acidis. 2) Ab ejus-

$u

dem calcis potentia acidum in fpiritibus acidis deftruendi,

df

eo effe&u, ut non modo nullam poftea effervefcentiam

cum alcalinis oftendere poffint, fed & fyrupi violarum

colorem in viredinem, falium alcalinorum more, com-

mutent. 3) A calcis Plumbi combinatione cum oleis in

faponaceam mixturam. 4) À cubica figura, quam Plum-

bum mineralifatum frequentiffime affumit, que fali com-

muni, vel potius ejus bafi competere folet.

Altera pars

conflitutiva eft Phlogifton, feu Principium inflammabi-

1

I

uod tum analyfis Plumbi per ignem, tum calcis

Plumbi facilis redu£tio per addita inflammabilia fatis evin-

toyr

Y

Cif.

Verum unicum adhuc enodandum, nimirum ut

Iin

re&e meminit WarLERIUSf). Cum Plumburp , Argen-

vl

tum, Mercurius & Bismuthum ratione principiorum con-

ftitutivorum maxime inter fe convenire videantur, que-

tum

filus

ritur ergo in quo differentia eorundem confiftat ? tam in

beo

horum principiorum minori aut majori attenuatione,

I

quam in eorundem diverfa proportione, nec non for-

tio-

puur

d) Elementa Metallurgie fpeciatim chemicg. Holmis 1'768, p. 143.

€) Eodem mox citato loco.

ÀN

f) L c. pag. I45.

ir

Itt

tiori ac debiliori nexu hanc confiflere differentiam Tpfi

j

robabile videtur. Certe nullum eft dubium, quin hujus-

ln

d-

todi diverfitates, varias mutationes producere valeanut:

etia

An vero he folz füfficientes fint, ad tantos effe&us prz-

YO

ftandos, quis facile determinabit? An forfan preter dicta

um

principia conftitutiva proprium eft cuilibet metallo prin-

üm

cipium, quod fpeciem determinat, indeque denominari

poffet, ut in Argento, principium Argenti, in Plumbo

j

nidiy

Saturninum & fic porro? Lubens fateor, abdita hac cfle

nature, denfisque ha&Genus obvoluta tenebris.

af

fUf

$5 VE

oftl

isin

PLUMBI HABITUS AD AQUAM COM-

MUNEM.

um

z0f1o

Y.

ullam aquam in rerum natura perfe&de puram inve-

pars

l

N

mabie

niri, omnemque admixtas habere partes heteroge-

neas, terreo falinas aliasve, que non femper primo in-

calcis

evif-

tuitu, fed ulteriore & accuratiore demum examine appa-

rent, omnia teftantur Chemicorum hac de re tentamina.

n u

Hinc certe non mirum, aquam de Plumbo quid folvere,

rget

vel corrodere, eamque nocivam reddere, quod toties jam

| C0f

tum a veteribus, quam recentioribus adnotatum legi-

quæ—

inus.

Hinc GarENvs g) inquit; Aqua, quz per plum-

m i

beos canales derivatur , fugienda eft, limus etiam quidam

jorte,

ex Plumbo in ea continetur: Et IngM afferit, quod per

| for«

plumbeum canalem derivata aquaDyfenteriam generet 5).

tlo-

2

Et

p

2g) De Compofitione Medicamentorum.- Libr. VII; Cap. 2. p. 180

H. Venetiis apud Juntas. A. 1609, fol.

h) Loco mox citato.

[—GWP

12

p

r

Et VirRUviUS 7) inquit, multo falubrior eft ex tubulis

fl&ilibus aqua, quam per fiftulas plumbeas: quod per

À

plumbum videtur effe ideo vitiofa;, quod ex eo cerufía

naícitur: hec autem dicitur effe nocens corporibus hu-

manis, ita fi quod ex eo procreatur id eft vitiofum, non

p

eft dubium, quin ipfum quoque non fit falubre, Exem-

»

plar autem ab artificibus plumbariis poffumus accipe-

[

!

re, quod palloribus occupatos habeant corporis colores,

lt

Namque cum fundendo plumbum flatur, vapor ex eo in-

fie

fidens corporis artus, & indies exurens, eripit ex mem-

[

bris eorum fanguinis virtutes.

Itaque minime fiftulis

D

plumbeis aqua duci videtur, fi volumus eam habere (a-

u

lubrem.

Fi&ilibus quoque tubis aquam deducere jubet

il

CoruMELLA £. Idem falutare effe docet AEMirIANUS 1),

D

qui fiftulas plumbeas, quod aquas noxias reddant, reji-

ij

cit; dicens, nam cerufía plumbo creatur attrito: quae

D

corporibus nocebit: falubrius & utilius eft, aquam duci

LU

fi&ilibus tubis z). Illuftris van SwrrEN 7) vidit integram

bit

familiam colica pictonum laboraffe, dum ad culinares ufus

W

adhibebatur aqua in magno receptaculo plumbeo colledta,

& diu herens. Hinc eo magis improbamus antlias plum-

r

beas: perattritum enim emboli, facillime fubtiliffimce

bt

plumbi particule abradi poffunt, que aquam nocivam

35

red-

b

ei,

D

i) De ArchiteQtura. Lib. VIII. Cap. 7,

k) De re ruftica. Lib. I. Cap. 5.

hi

&

1) De re ruftica. Lib. 1. Titulo.XVII.

f)

)

1) Idem loco mox citato. Libro IX. Titulo XI.

Ll

n) Commentadia in BozaHaavii : Aphorismos. "Tom. III.

hr

j

pag. 35T.

miQpEecntties

L

(

N

reddunt, quod notabili exemplo confirmat PERcIvAL 0)

pa

Aquam faturninis Vaporibus impreghatam, vel in qua

uffa

3

utmn-

hu

of

o) 85cobadytungen umb Crfabrungen tiber. bie äleogime. Vid. 9tas

ff*

gasim vor 9leryte , 3te8 &tf v775. pag. 287. & feqq, quod fic fe habet.

[l

» Gin angefebter SDtann in ber &tabt i&ordbefler at ber CBater einer abl

j:

I S,

reid)en. Svad)fomen(daft,

€r batte ein unb jmangg Sinber. gejeugt, ol

)ffl

toelden adt jung ftarben, ub bregjel)en ibre.9lelterm überlebten, & [ange

fie niod) unermad(en toaren, unb in ber SDat, (o lange bif fie ben Ort, tvo

em

Lulis

fie gemóbntid) mobneten , verlieffen, toaren fíe alle mer&lid) ungefunb, ie

efi

tearen Daupt(adlíd) ben Sranffjeiten be8. Stagen8 unb ber Ginaetveibe ands

gefett.

Cibr 9Bater moat feit bielen Cyabren gelabmt, unb bie SDeutter toat

uþet

3

feit langer 3eit ben Coticft)mersen nnb gatlígten 3Berftopfungen ausgefest ge-

"h

(

toefen, €ie ftarb enblid) an einer bartnáadigen Gelbfudt. Giefe $anfber£

teje

feat ter(dbiebene male burd) ben. Gebraud) be& 9Satbmaffer8 geboben moorbem,

que

abet fie ftellete fíd alletial gleíd) nad) ibrer SBieberfunft su Sibordyefter miez

dud

bet ein, unb enblid) mar bie franfbeit gegen alle Curarten unb Oirgneper

j

bie man ber(ud)te, Dal&ftartig, — — 9ad) beur Sobt ber 9leltern verfauften

vfüs

bie Svadfomimen ba8 Sauf, meídje8 fíe fo Iange Demobnet Datten, Y

[6&23

$ aufer Dielt e8 vot nótbig , bíe qMumpe aui&efferen gu laffer, — &ie beftunbe

[uft

au8 25len, tveldeà tan nad) ber tinterfudyung fo jerfreffen fanb , baf fo gar

ber Gplinber, in teldyen ber &tópfel paft, serfdiebene &idyer Datte, Ger

fime

ivatm

3iBafecbebálter at anf bett obern Sbeil fo bünne, alà braune8 qJapiet, unb

Ü

oller óder, t»ie ein Cieb,

Syie 9affet ber Gtabt finb merflid) Derbe,

€jie coaguliren mit &viffe, geronnener Sild); e8 erfolat ein (tatfer Sies

berfiblag menn man tlcali , e8 mag feuerbeftánbig ober ftüdbtig fenn, Dineim

toirft, Cju frodenem Sjabresseiten fdjmeden fie Ditter unb alaunartig, Cie

entfalten folglid) eine burd) vitriolift)e Cdaure aufgelóffe feald)etbe, $6;

ftbon eine folde 9Xtifjung ba8 25affer nidt u einem boüfommenen 9tuffós

fungs&mittel be8 5Bleges tnadbt, fo fann e3 bod) getoifi ba8 9Dtetall anfteffert,

, TIl

SDie eben ergüblte Gefibidte beflátiget bie SiBabrbeit ibrer SSeobadbtungen

voBfommen, unb c8 iff mebr al roabrfdeinlid) , baf. ba8 foldyergeftalt mit

&Blep

14

— QR

vl

Plumbum.lotuf erat, nocivam evadere animalibus;

[

teftatur WirsoN.p) & plures alii.

g

VII.

fe

N

Ü

PLUMBI HABITUS AD IGNEM.

16

1

nter omnia metalla Plumbum facillime liquefcit; quod;

M

fi Plumbum faltem in tenuem laminam didu&um eft,

Id

ad flammam candele facile fieri folet: fluit antequam

Pl

candefcit; chartain liquidum Plumbum immerfa, inde

non comburitur, & guttula Plumbi liquefa&i delapía in

i

hir

chartam albam ad diftantiam trium quatuorve pollicum

ii

L

vix levem maculam imprimit,. Igni expofitum varias

mutationes fübit.

Nullum eft metallum, quod adeo fa-

lo

cile calcinatur ac Plumbum, quodque ex calcibus fuis

[

tam levi opera in priftinum metallum reduci poteft. Li-

j

[rl

quefa&um Plumbum, quod novicum valde fumum, fum-

inopere vitandum, emittit, mox tegitur pellicula cine-

fj

rea;

qi

f

$5(ey vermíidte 98affer ben ungefunben 3uffanb ber Samilíe, bie babott

fül

ftanf , verurfad)et babe,

Sya id) biefe Gefibidte aufgefibrieben Datte, fagte

il

tir ein SSleyarBeiter er Dabe Diefe 3Mumpe au ver(diebenen malen, umb ba8

de

leste al obngefebr Drey ober sier CXabre oor bem £obe be8 SBefitier8 ausgez

lil

beffert, 100 et fie bepnabe im bem obenbe(d)riebenen 3uftanb gefunben babe,

ex

€o geídabe alfo ba8 3erfreffen in febr. furser 2eit, unb folglid) muf ba8

j

SiBaffer febr eiel som ben fdbàofiden Gígenídaften be8 9Xetaüs ím feineg

Sieifdung gebabt baben.

Idem exftat it argnepfunbigen 9tbbanblunger ,

berausgegeben vomn bem Collegio Der 9Merste in €onbor, Tom. 1I. pag. 3o9

& feqq.

Quo

'SIO

p) 9tadridt con ber unfer benen. SBergleutett am. berten 5SlepBergen

fogenannten. SDeillreeffrantbeit i bem er(ten. $5anb ber neuen SBerfudye unb

bi;

SSemerfungen einer Gefellfbaft qut Goinburg. 'pag. 539.

Is5

h

Te2, QUæ ejus füperficiem obfcurat, atque calcegi Plurbi

conftituit, fed quoties aufertur hec pellicula, mox nova

generatur, fic ut demum, protra&a hac operatione omne

fere Plumbum in calcem converti poffit. Hac calx, dum

diutius aut majori ignis gradui exponitur , flavum colo-

rem induit, diciturque Calx Plumbi flava, Flavedo Plumn-

M

bi, Mafliot q), nonnullis etiam, Ceruffa citrina vel

Minium . flavumi. audit.

$i vehementiori igne urgetur,

J

df

ita ut flamma lambat ejus fuperficiem, rubro colore tin-

eitur, diciturque Minum.

Si Plumbi calces diutius in

de

fl

igne vehementiori torquentur, abeunt denique in maf-

fam femivitreatam, ex fquamulis compofitam, quam Li-

qm

M

thargyrium , aut Spumam argenti appellant, eft autem co-

loris vel pallide flavi, diciturque vulgo Lzbargyrus ar-

T

fuis

genti, vel Argyritis; vel ex flavo-rubentis, tum Litbar-

Li-

gyrus auri, vel Chryfitis audit: preter coloris diverfita-

ifí*

tem autem nulla plane in his eft differentia, que vel a

folo diverfo ignis applicati gradu dependet, vel fubinde

Ws

quoque ab adharentibus heterogeneis particulis, inpri-

mis cupri, originem ducit, fi nimirum obtentum fuerit

atl

fub cupellatione metallorum nobiliorum cum Plumbo,

nihil tamen vel argenti vel auri continet.

Quod fi tan-

(l

)

dem Plumbum vel ejus calces vel Lithargyrium, vehe-

mentifimo ignis gradui, quem vitrificatorium.dicunt,

I

htmu

exponitur, in Vitrum abeunt, de cujus ufu & colore

i

Glarif. VocEL r) re&e ita dicit: ; Ufus vitri faturnini

QU

praci-

ngdy

q) Sunt, qui inter Flavedinem þlumbi & Mafticot diftinguunt, id

..

quod ex caleinata Plumbi minera nsfcitur, FlaVedinem Plumbi, quod

vero ex ipfo Plumbo calcinato oritur, Mafticot dicunt.

$ed fuperflua no-

vt

bis hzc diftin&tio videtur.

eunt

Y) Inftitutiones Chemiz. $. 695,

16

?5

precipue eft pro amaufis & ad docimafiam. — Color

fil

2

ejus aliquantum differt. . Quodfi enim cinis Plumbi ad

pu

L

fumtus eft, & Vitrum bene co&um eft, id flavum eft

(ic

»

acfüccineum; filithargyrium, viridefcens; isque co-

ipf

??

lor proditor eft particularum venerearum, lithargyrio

Mi

»

inhzrentium.

Quodfi vero hoc vitrum cum ignobi-

IQ

L

lioribus metallis, ferro, cupro, aut horum calcibus

Iu

»

liquatur, tunc pro varia horum proportione nunc ni-

Ph

EP]

grum, nunc fufceum, nunc rubicundum colorem;

cal

2

nunc viridefcentem fingulosque magis vel minus pel-

f

lucidos füfcipit ,.

Porro Plumbum diu fufüum per

Lid

Va

fa pleraque tranfit. .His denique addimus, quod Plum-

Ti

bum fortiori calcinatione non exiguum ponderis abfoluti

qu

incrementum acquirat; Centenarius enim Plumbi dat

fU

Minii libras zx10 ad 120.

Vi

$. VIII.

af

lono

PLUMBI HABITUS AD ALIA MENSTRUA.

Que

ulta habet menftrua Plumbum , a nonnullis eorum

Tfdg

l

facile fatis, ab aliis difficilius folvitur,

De aéris &

h

aque vi in Plumbum jam diximus.

Aqua Fortis, quas;

[

lK

fi concentratior fuerit, aquà diluenda eft, Plumbum fol-

at

vit cum aliqza effervefcentia; talis Plumbi folutio, fieva-

Cru

poratur leniter , formantur inde cryftalli parvz, elegantif-

Plu

fime, folide, valde ponderofe, 5a] Saturui, Sal Plumnbi,

tup]

dicunt: remanens liquor ad ulteriorem cryftallifationem

ptt

ineptus, dicitur Oleum Plumbi, quod, affundendo huic

pon

fali novam aquam fortem ad folutionem usque, folutum-

fufo

Solutioni

que iterum infpiffando etiam parari poteft.

Ttet:

Plumbi in aqua forti fi additur acidum vitriolt , przcipi-

tatione nafcitur Vitriolum. Plutubis ab addito autem acido

. falis

E ——

r?7

WUf

falis communis, PIuenbusn coruuum; ab addito alcali fixo

Id

puro, precipitatur pulvis albus, qui Magifferiusm Plumbi

elt

Q

dicitur. Calces Plumbi & Lithargyrium facilius, quam

ipfum folidum metallum ab aqua forti folvuntur. Sol-

J

UI

vitur quoque Plumbum & inprimis ejus calces ab aqua

regia, fed difficilius ab acido vitriolico & acido falis com-

iDus

imunis.

fit

Acetum vini ejusque vapor pro parte folvit

Plumbum & ejus calees, idemque penitus corrodit in

(l

Co&ionis admi-

calcem albam, quam Ceraffazu dicunt.

pd

niculo diffolvuntur quoque Plumbum ejusque Calces &

pe

|um.

Lithargyrium in aqua, que tartarum diffolutum conti-

net

orro a vinis acidiufculis inprimis & aufteris. Salia

Ofüd

d

quoque alcalina folvunt Plumbum & ejus calces, nec mi-

nus refiftere valet falibus nonnullis mediis, ut Tartaro

vitriolato, fali mirabili Glauberi fimilibusque; item fali

ammoniaco.

Co&ione folvitur etiam Plumbum, fed

äl

longe facilius ejus calces Oleis expreffis & ftillatitiis, fic-

que oriuntur Bal[azza Saturni.

Encheirefes hic neceffa-

rf

rias optime defcribit BoeRHAAvIUs $). Plumbum cum

T

fulphure fufficiente ignis gradu folutum , mutatur in

VUdy

caleem nigram , Pluzubum ufluzm dicunt, fi nimirum

n fol-

partes decem Plumbi cum fulphuris partibus quatuor in

]evte

crucibulum candens fuccefüve ingerantur; fi vero fufo

;'äntif-

Plumbo füperingeratur fülphuris quadruplum vel quin-

Ql

tuplum, mutatur Plumbum in maffam fragilem, Galenz,

oneti

particulis minoribus nitenti, fimilem , cum incremento

) Tuic

ponderis. Idem etiam valet de Plumbi calce; fic Minio

It

fufo additum fulphur producit mixturam fulphureo

ütioftt

inetallicam , Galene fimilem, W'ALLERIO 7) tefte.

gUpe

C

$.Ix.

d

fs

$) Elementa Chemiz. Tom. II. Proceff. I77 & 178.

t) Elementa Metallurgiz fpeciatim Cheiniez,. pag. 151.

I8

(ti

$.

IX.

(

PLUMBI HABITUS AD ALIA METALLA.

(

[

T

agnus profe&to eft in Metallurgia Plumbi ufus; ejus

f

?

M

. énim adminiculo, operatione, quam Cupellationem

i

dicunt, metalla nobilia ab ignobilibus feparari poffunt.

10

Aurum, fi Plumbo liquefa&o immittitur, füb certo ignis

Tuí

radu a Plumbo folvitur, ab eodem pallefcit, & fragile

(h

fit, teftibus CRAMERO 4) & BEAUME v). JUNCKERUS »)

fafi

Plumbutn fufum fuo vapore Aurum fragile reddere tefta-

tur, fed WarrERIUs x) Aurum inde fuam dudilitatem

py

Xif

non amittere afferit. $i tantus adhibeatur ignis gradus,

Tàt

quantus requiritur ad Plumbum in Lithargyrium con-

Itl

vertendum ,. remanet tum aurum purum & plane immu-

Hiri

tatum, quod etiam cum argento contingit, quod eque

Cuprum &

ftao

facile cum Plumbo liquefaéto commifcetur.

Plumbum colliquefcunt in unam maffam, fed Plumbum

II

l

(

le

