larga.venaefectione periculum aügmenti inflammationis

.fuerit auerfum, ea non coknlïïgndailïtzs. "Ponamus àu-

3tem,

$) HAEN. rat, tied. tom, L. C. 2. p. 26.

t) i. . c

2l

d4N MORPB'IS INFLAMMATORIIS.

tefn, haec. a. medico facta effe, dolorem autem non ce-

dere, fed tuffim frequentem aegrum vexare, ei fuffoca-

tionem- fere minari atque Íputationem purulentae et co-

Clae materiei impedire, .nonne quiuis facile intelliget,

Íymptomatum remiffionem neruorum fenfilitate nimia et

Ípaflica affectione impediri?

Si haec in. aegro occur-

runt, paregorico folatiutn: ei afferre non dubitamus: vt-

E

plurimum, . fi praemiffa fünt ea, quae laudantur, anti-

phlogiflica remedia , opii- dofin moderatam tranfpiratio

aequalis fequitur, quae-fpafini remiffionem cum magno

aegri leuamine factam effe indicat.

Id ipfi in femina vi-

dimus, cui poflquam larga facla erat venacfectio, lauda-

ni guttas decem. exhibuimus;.-applicatis parti dolenti ca-

taplatinatibus emollientibus altero die, madente corpo-

[e, doloris et febris: aderat remiffio ").

P x

In. pleuritide partes membranaceas , in periþneumoQ

Peripneumo-

"8

nia. profundiorem pulmonum fübflantiam. inflammatio

obüdet. .. Etfi vero dubium eít, vtrum congeflio fangui-

nis ad vaía pulmonum - Ruyfchiana, an ad interiorem

vafculofam eorum partem pertineat ?), quidquid demum

fit, certum eft, in peripncumonia tanto grauius tranfi-

turo fanguini factum effe impedimentum, quanto maior

eft in- pleuritide dolor, in latere affecto perceptus, Par-

và, cum obtuío dolore coniuncta, refpiratio medieum

monet;-vt Qzaþure ea íe

ligat remedia, quibus inflamma-

tioni

C;

u) Confelrj. quae igg'ixätt;xx* apucï nvx

-—

E

-IAH. differt, d/e'p!euriz. ctip"e-

ripnet, cap..4.

X) CVLLEN. 1. c, 5 334.

22

n:ia?vsf;f OPTI 'S'AL.»VNBRI ET NOKIO

tioni fraena iniiciantur, et pulmones humoribus congeftis

liberentur.

Praeter largam fanguinis miffionem et di-

luentem copiofüm potum, etiam laxantia antiphlogifti-

ca, quibus fputi reiectio fupprimi noii poteft, addenda

effe iam nrPPocRATESs iislocis, in quibus curam in-

flammátoriorum pectoris morborum tradit, feuere im-

perawit ). Quo facto nifi doloris fit remiffio liberior-

que fanguinis per pulmones tranfitus, veficantia externis

Quamuis vero fola fputi, puri fimi-

partibus applicant.

lis, reiectione morbus ifte vix curatur, cauendum ta-

men eft, ne vel nimis fero, vel nimis large fanguinem

mittàmus, ne fputi critici eiectionem perturbemus.

Opiata in initio et progreffu morbi, cum dolor magis

prefforius quam pungens fit, non indicantur et nocerent,

eo tamen tempore, quo febris ex antiphlogifticorum re-

mediorum vfu decreuit, refpiratio autem magis aequalis

atque plena facta eft, praefertim cum tuffis molefta do-

lore redintegret, fomnummque et tranfpirationem im-

pediat, cum fructu exhibentur. Nam etfi reiectionem

fputi cohibent, eatamen breui poft fponte redit et de-

mulcentibus reddi poterit, aegrotus vero materiem, quam

mora fpiffiorem fccit, facilius reiiciet.

90 X I.

ltg'ïaïm;mtia

Periculofiffimus aeque ac fumme dolorofus morbus

jateflinorum,

inflammatio inteftinorum eft, cui, fiue illa morbus fit,

NC

fiue eius fymptoma, num competat paregoricum, cum

praeftantiffimi practici de ea re diffentiant , paucis eft ex-

mam

plicandum, HorrMANNVS rcxh- pcriculi pleniffi

éeum

g) In fag victus in morb. xacut.

JN MORBIS INFLAMMATORIIS.

23

eum agere dixit, qui paregoricum iis fuadeat, quibus

ventriculus et inteftina ad inflammationem inclinent 7) ;

BOERHAAVIVS *) et TRALLES P). etfi in inflammatione ifta

opiatis alia praemittenda laudant, eadem tamen a nume-

ro eorum remediorum, quae commendant non exclu-

dunt, in adhibendis autem iis magna prudentia opus effe

dicunt.

Liberalior in opio propinando recentiffime

WIRTENSORHNVS fuit^), cui illud, cum fibrarum mo-

tricium inteftinorum vim debilitet nnmxnutoque motu

vermiculari cauffam inflammationis tollat, princeps me-

dicamen effe videtur.

morbum intra

E qu:s covltet

paucos dies funeftum efïe, et efficaciffimis laepius non

depelli remediis, : opium autem inflammationem , . qua

pereunt aegri, modo augere modo omnium citiffime

auertere. poffe, medicum in eo feligendo neque praeci-

pitem, neque nimis tardum effe debere, quilibet intelli-

gs.t.

Sed vt audaciae aeque, ac timiditatis fcopulum eui-

temus, duo, quorum ratio habenda fit, ponimus, quo-

rum: alterum ad-cauffas,-

alterum ad tcmpora pertinet.

Quodili enim bilis vel acrior eft fa&ta, vel copiofius effu-

fa, etfi ratio neruos contra ftimulum ftupefaciendos effe

fuadeat, experientiae tamen hac in re plus fidendum eft,

quae docuit, praetet vinum et falia alcalica opium bilis

acrimoniam admodunr augere *)..

Praeftat. corruptos,

in inteflino duodeno et veutriculo contentos, humores

diluen-

z) Med; Syfleim. tom, II, patt..3/ c. 7. & 11:

2) SWIETEN. Cofitient, in apbarifin. Y3. 5 964.

b) l. c. p. 252.

c€) Differtat. d2 opio vires cordis debilitante $. 56

d) GRANT. de fibrib. verf, teut, de [ynocba pamdzt-.

£e

p

DE V$V OPII SALVBRI ET NOXIO

4

diluentibus, quae demulcendi vim habent, qualia ea

funt, quae ex amygdalis, auena excorticata, hordeo,

vel gummi arabico: cum aromaticis coniuncto per de-

coctionem parantur, diluere et anodynis clyfimatibus

Ípafmos remouere, quibus cundtis, fi ventris meteori-

finus, vomitus dolorque acerrimus et alia inflammatio-

nem vere-adeffe produnt, venaefectio eft praemittenda.

Quodfi vero vomitus non ceffet, neque medicamenta in

cánali alimentorum ob nimiam eius irritabilitatem retine-

antur, fed ex eo ftatim vomitu reiiciantur, num patiamur,

vt bilis in duodeno collecta acrior fpaímos augeat, et in-

flammationem, cuius forte leue erat principium, et quae

validis antifpafmodicis fupprimi poterat, perfectam red-

dat et prorfüs contrahat, vel eam ftimulo fuo ad plura

inteftinorum loca diffundat? - certe tunc indicatio eligen-

di remedii ab iis, quae aegrum iuuant, petenda et ten-

tandum effe videtur, num laudani modica dofis cum de-

cocto demulcente commixta motum inteflinorum ver-

micularem moderari. valeat, dum interim vel ea, quae

diluendi facultatem habent, acre abluunt a pariete villo-

ío, vel euacuantia, cum opiatis coniuncta, et per os

aeque ac per inteftinum rectum immiffa, acrem mate-

riem euerrunt.

Si ab arthritide retrogrefía is-morbus

ortus fuerit, citius ad opium cum aromatis coniunctum

confugiendum effe,: quippe quibus praeter fenfilitatem

imminatam fibris etiam robur reddatur, $. VII. monui-

mus.

Quotiefcunque vero fpafimus nondum in veram

inflammationem tranfit, - toties etiam praemiffis aliis,

uae contra flricturam partium commendantur, veluti, fi

pulfus id indicet, venaefectione aliifque, opio inter au-

ríe-

gilia praecipuus locus eft,. cum malum, quod pe

um

YN MORBIS INELAMMATORIIS,

25

&um difficile tollitur, vtplurimum ea ratione fuperari

poflit,

$. XIL

- Haec plenam nobis praeferunt lucem; Qua via in

Cbholera,

biliofis morbis fanandis, colica in primis, cholera et

dyffenteria tuto incedere nos oporteat. Quemadmodum

in colica biliofa bilis viae obftructae funt ita, vt modo

parcior, modo copioftor repente. factus eius fit ex clau-

ftris efluxus, fic illa in cholera vel ex abundantia, vel

ex nimia commotione in inteftina copioíe effunditur,

quo facto non fine fummo infimi ventris dolore biliofi

humores per os etaluum reiiciuntur.

Hanc excretio-

nem vtramque, quam natura ipfa molitur, neque pur-

gantibus augendam .effe, neque narcoticis füpprimen-

dam,. enormes ifti edocent dolores, qui oriuntur tum

quando vel ftimulantibus vires naturae nimis excitamus,

vel motus fopientibus füpprimimus. Quaecunque agenda

funt, redeunt eo, vt diluentibus, quae demulcent, enema-

tifque emollientibus ea via, qua tuto euocari poffint, cru-

da egerantur, quo facto opio eft vtendum. In plethoricis,

et in iis in quibus viresnondum quocunque modo fünt ex-

hauftae, non aberrabimus facile a fcopo, fi facta fuerit ve-.

naefectio, cum non huius ipfius tantum auxilio fpafini im-

minuantur, fed etiam, quae poftea applicanda funt, diluen-

tiaet abftergentia ipfaque opiata fpem noftrarn non fallant.

Hinc nunquam ab initio paregoricis in cholera eft vten-

dum, íed exfpectandum, donec per praegreffas vomi-

tiones et catharfes, quarum vehementiam diluentibus et

demulcentibus temperari oportet, materia morbofa,

nifi prorfus , maiori tamen ex parte expulía fit, ad ca ta-

inen

26

pE VSV OPII SALVPEI ET xoxm'

men confugiendum tunc eft, fi, vt fentit sybpENHA-

Mvs, dolor eft vehemens, vomitus et deiectio enormis

et fpiritus infignis ataxia *).

$. XIIL

D»wfjenterta.

Non efficacius opio remedium morbo dyffenterico

opponitur, in quo neruofae inteftinorum partes a bile

acri eique analogis huc congeflis hümoribus ita velli-

cantur, vt, nifi tollatur dolor, certo quandoque aegro

fit pereundum:

ANam etfi ex hepatis biliariis ductibus

copiofior et acrior bilis ad duodenum effluit, malorum-

que, quibus flipatus eft morbus, fufficiens exiftere pot-

eft cauffa; permulta tamen fünt, quae doceant, ex vni-

verío fanguine biliofas in' eo contentas particulas effectu

febris feparari et ad inteflina critice coniici. Cum vero

periculi grauitas partium affectarum fenfilitate metien-

da fit, ad dolorem eiufque cauffas praecipue dirigenda

cft curatio.

Suntautem duplicis.generis, quarum alte-

ra corruptus in inteflinis colle&tus humor eft, altera ni-

mia per diuturnitatem morbi- orta irritabilitas; vtraque

pari attentione digna eft. . Vix-enim eft morbus, qui,

vbi euaeuantia non ftimulantia frequentius repetita. po-

ftulet, ita etiam citius antifpafmodica et narcotica exi-

gat, quam is, cum. partes, in quibus ipfa morbi fedes

eft, ceteras omnes irritabilitate fuperet: quare praeftan-

tiffimi practici, vt vtrique indicationi faciant fatis, ano-

cent f).

d;:na cum euacuantibus chiungenda effe do

Opïata

e) Oper. p..573.

: TRALLE'S in biffor. cboler. P. 346.

f) Confer, quae de his habet

Cl xvRzAY, in apparat, tntdicam.

4

[

tqm; H.p.276. Gotting. 1776.

I

-

IN MORBIS INFLAMMATORIIS,

Opiata vero in initio morbi nocere quilibet 'in&lliget ; fi

velit fibi reuocare in mentem, potiorem doloris cauffam

non in irritabilitate, fed in acrimonia, quae partes rodit

quaerendam hancque eiufmodi euacuantibus extermi-

nandam effe, quibus tam profluuium bilis ex biliariis

vafis et inteflinis, quam tranfpiratio augeatur, cui in-

dicationi emetica leniora cum blande la

xa

xed li

tibus coniun-

&a faciunt fàtis, fi ea dofi fuerint exhibita, qua vel le-

nem vomitum concitent, vel periftalticum inteftinorum

motum ad inferiores partes deducant.

Nam qui primo

dyffenteriae fladio, excretionem, quae in hoc morbo

effe folet, opio cohibere vellet, hunc non folum dolo-

rem reddere afperiorem, íed alia etiam, vt aphtas, in-

flammationem, conuulfonem, concitare fymptomata,

qui opium admodum amauit, sypENuAMvs fàpienter

monuit $) . JSed cum in progreffu morbus aliam induat

formam, et ab acri humore, copiofius affluente, mu-

cus a villofà tunica inteftini abradatur; ita augentur do-

res, vt irritabilitatis maior cura fit habenda, et meden-

tes de neruorum extremis contra aculeos muniendis,

neceffario cogitent, atque, quoniam euacuantia non-

dum Íunt feponenda, eo ipfo motbi tempore irritantis

medicamenti flimulum more Px 1NGrrEI *) oleofis in-

voluunt, vel opiata euacuantibus interponunt. Cum

vero eo tempore laxantia propter nimis auctum motum

periftalticum iufto citius e canali inteftinorum effluant,

et, licet frequentius foluatur, aluus tamen parum acri-

at, laudandi fünt illi, qui

nmoniae þ—et cum tenefímo dimitt

D 2

€ud-

£) Oprr. p. 222, TRALLES , oper. de 'æif

t 0pii tom,

IIL p, 199«

b)

Qn tbe diftaf?t of tbe artmmy , part, IUI, ch. G

28

DEÉ V$V OPII SALVBRI ET KOXT1O

euacuánti paruam 'opii dofin addunt, qua ratione neruls

ad breue tempus fopitis et mora medicamento catharcti-

co facta maior peruceríae materiae copia conuerri atque

eliminari poterit.

Videtur quidem is, qui ambabus in-

Jicationibus eodem tempore fatiffacere ftudet, cum fibi

contrariae fint, neutram adimplere; fed cum parua ano-

dyni dofis ad certum tempus nimiam fenfilitatem immi-

nuat, laxantis medicamenti eo certior falubriorque erit

effectus, quo magis, fpafio lenito, humores biliofi,

tum in valis retenti in inteflina effluere, tum exinde,

per diluentia corredii , eliminari poterunt. Declinante

iorbo et correcta fanguinis mixtione humorum decu-

bitum inteftinis tantam faepe contraxiffe laxitatem, atque

fenfilitatem norunt medici, vt nec alimentorum nec me-

dicamentorum vel leuem tantum ftimulum ferre poffint,

fcd, ipfo roborantium ftimulo affecta, humores dimit-

tant.

Nil co reconualeícentiae ftadio iftis aegris falu-

brius füadetur, quam opiata, ea dofi cum roborantibus

coniunéla, vt irritabilitas iramiuatur laxitafíque corriga-

tur!) Etfi enim motu, diaeta aliifque, quibus infrmi-

tàs corporis tollitur, imbecillitati fuccurri poteft, haud

raro tamen, nifi deiectionibus ifüs, ex nimia irritabili-

tatc ortis, valida remedia tempeftiue opponantur, ante-

quam alia proficua effe poffint, lenta humorum diffolu-

tio oritur, et vires aegri prorfus confumuntur.

5; X1lV.

i) Laudatur pro.fcopo froborandi data. ipecacuanha, fi dofis aliquot

granorum cum parua dofi opii confungitur, Éxempla, in quibus

apparuit huius radicis vis adftringendi, fi parua eius éft. dofis,

leguntur apud Cl. MvRRAY; 'in apparat. ied. xom. L p- 535.

d

IN MORBIS INFLAMMATORIIS,

29

6; XIV.e

Vltimo tandem loco conuulfiones partu'fienthzh

Eclamþfz'(; ,

inflammatio

vterique 1nflammatio attingendae funt, tanta confinitate

vieri; febris

coniunctae inter fe, vt haec, etfi non femper ex illis

?uer'pcmrum

naícatur, a fpafmis tamen trahat originem.

Quemad-

modum vero in quocunque morbo, ita;jin conuulfioni-

bus parturientium, quarum ex.perfeueratione atque pet-

tinacia inflammatio vteri nafci poteft, auertendis tollen-

difque cauffae explorandae funt, vnde tanti excitati inue-

niantur tumultus, quafque vel ia abundantia et orgafmo

fanguinis, vel in defectu eius et vacuitate vaforum, vel

in nimia totius compagis neruofae irritabilitate deprehen-

dimus *). Si a cauffa qua demum cunque procatartica farr-

guisin vafis ita agitatur, vt, cum per infimi ventris vifcera

ob molem vteri, foetum continentis, libere tranfire ne-

queat, vel cerebri folius, vel totius corporis vafa nimis di-

ftendat, atque oppleat, mala inde metuenda opiatis augeren-

tur, quae nunquam, fi plethora et orgafimus fanguinis re-

periantur, falutarem edere effectum abunde diximus:

praeferenda fünt ea, quae fanguinis copiam et motam

inminuunt.

Si vacuitas vaforum cauffa eft, quam a

nimio fanguinis profluuio prouenire fcimus, nec tunc

falubre eft opium, cum laxatis vafis et aucto pulfü hae-

morrhagia et debilitas crefcant. . Moderandi tamen fünt

eo tempore narcoticis nimii neruorum motus, fia ni-

mia irritabilitate fuerint nati, fj, quae huius cauffa fit,

lateat, adeoque aliis remediis füccurri parturienti non

poffit In inflammatione vteri, in qua inflammatus fan-

DgA

guis

k) Excell, GEHLER, äifï'ert."aïci de eclampfia parieutiuu v« 19«

3

c

DE VS5V OPII SALVBRI ET NOXIO

30

guis fenfilia huius partis vafaà diftendit, cum. fanguinem,

antequam dolorem,compefcat, exagitet, funeflum fa-

cile edit effectum, nifi venaefectione, emollientibus ct

euacuantibus antifpa(imodicis inflammationem ita com-

peícueris, vt opiata non huius, fed irritabilitatis nimiae,

adhuc füperflitis, cauffa praebueris.

Non minus cau-

te agendum eft in ea inflammatoria febre, ad quam

puerperae menfibus grauiditatis vltimis praecipue a cauf-

fis, quae fere euitari non poffunt, difponuntur et quae

puerperarum febris dicitur, cum dolore hypochondrio-

rum infimique ventris coniuncta !). Etfi faepius fi me-

dicus quarto die ad eiuímodi aegram vocatur, imbecilli-

tis eius pulíufque debilitas! roborantia et calida fuadere

yidentur, attamen cum ex víu eorum inflammatio-

nes pulmonum, omenti et inteftinorum oriantur fune-

ftae, lochiorumque interruptio, quae ineffe in eo mor-

bo folet, pertinacior reddatur, ab omnibus calidis ad-

eoque ab opio eft abftinendum.

Duo íünt praecipua

et calidis ptorfus oppofita remedia venaefectio et anti-

Venaefectio tum maxime cum

phlogiftica euacuatio.

aegrot3 viribus abundat et pulfüs magna eft durities,

fuadetur, neque tamen larga effe debet; omnibus ante-

ponenda fünt antiphlogiftica laxantia, quibus, fi cruda

tempore grauiditatis collecta remota fuerint, omnia,

quae

terrorem

continebant,

Íymptomata tolluntur.

Argumentum a nobis tractatum tam late patet, vt ad plu-

res morbos cum inflammatione coniunclos nos diffun-

pio a

dere poffemus; ea tamen, quae bactenus de o

nobis

1) HvLME de febre paerper, veif, touton. p. 42,

^

—

IN MORBIS INFLAMMATORIIS,

3I

nobis expofia funt, monftrare poterunt, quid de eius

víu in reliquis inflammatoriis morbis internis modo [a-

lubri, modo noxio, fit iudicandum,

gt

d

f05

&f

C

(fa

v

xY

:

20

—

£

$-

CL

1«

Y2

d

N

4

:

4

g

;

À

(s

X

d

KOX

!

a

t

l

J M,

H

N

Q

E

)u2

s

I

Hs

3

3- N

P d

"

U

^«

—

ha

T

T.

-

a

»

-

"3

Ü

-

s

P

2X

P

t

2

s

L

3

p

ï

1

$

od

p

Ts

af

Y

9

E

L;f

r&'

j

4

du

p

b

$

É

2

23

U

Y

z

]-

d

*

j

p

156

M

"

v

$

ï,

n

LR

u

X

2

E

u

z

s

N Va

f

"

"-

[

um

E.

FA

"m

k

$

?

s

-

u

z

X

Euno

d

ET

5

f."

Y

z

z

x

TïF

E

—

EEE

z

"

:

-

á

i

——

-

,

A

x

i.

26

al

x

m

AT

n

—

3.

s

A

dic

RRE

as

*-

-

um

w

i

u-

m

z

"-

-

d

h)

u*»ä&.

Z

E

P

^

s

ak

. n

*

"VE

p

s

Y

.

L

d

E

: s

L

P an

Y

$

A?r

d

k

i as

PA

*A

4

p

E

d

v

22

Vi

Á 4

*

w

^

a

p

E d

M

P s

v

Fs

P

P

E

N

w3

»w

r d

»

*

;!

w

W

$

*

"u

"

wf

f

*

*

»

&

T

^

A

ao

W

d

^

MMW

Í

é

y

^É

$

Sedis d

" A

j J

E

-

M

:

s

]

p

:

*

»

"d

-s

A

w

4

x d

&

71

W&/p

J

&

E

*

s

w

.

.

v

F d

Ms

j

s

d

i

*

*

z

PAU

L

E

E J

"us i

^

D

J

X?À

M.&

E

w

É

d

X

r a

$

"

*

»cd.

P

h

t

k

B. i

*

M

aw

F

*

p

M

"m

—

5"ecf

-

!

[

a m

n

—

*

-

E

&

ii

F3

[ d

"

L

Mm

*

E

*

*

p

E

^ d

*

h

d

"

x

3

eeme

p d

MT d

*

k

E

d

"

N

^

"-

N

*

:

y^

$

d

&

x :

*

"

d.

-

"

w

*

a^

d

E

E

El

3

Á

9T

E

aW

s

P d.

z

£

y

g

"*

*

*

-

^

-

a

k

F

M

g

d.

"

r xl

ee

- d

*

3*

$

3?

db

:

L.

s

X

g

*

$*

Á

P.

"z

P

m

M

-

E.

P

"

H

-

E

2*

E

*

ir

g

P

*

il

hd

d

-

w

;

i

"

"p w

o

*

d

d*

i

M

ae

*

a

P^

-

a

lo

3

E^

-

s

»

t

"

*

ii

,

»

,

J d

&

"

*

5

EN

T

-

P

d

-

*

Ye

».

"

^ fs

g

&

i

£.

at

r

*

fFe

5 a

L.

*

E

*

"

E

^

"d

5

E

-

L.

al

m

Mu

P

m

s

F3

,Ul

U

L.

"

3

E

a

y

E

- d

F

£

a

AFer

"1

A

Eal

&

»W»

iad

*

*

-

d

m

t

EJ

E

5

&

F

*

b

3

£^

et

€

£

"n x

I

W

"

l

r

E J

v

TX

F.

*

—

Fl

r

r d

PA

*

x

Ej

J

h

m

-

us d

X ii a

od

BM R SE.. N

W

-

s

Vi

RAR

.;

Z

Y

w("?

X

DE

W

VSV OPT4.

19

SALVBRI E-L. NOXIO

18

IN

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

MORBIS INFLAMMATORIIS -

TT

Balance Q

DISSERTATIO ALTERA

16

Focus 0

HH

T5

QVAM

CONSENSV

GRATIOSI MEDICORVM ORDINIS

P R àA E G ID E

N

D. IOANNE GOTTLOB HAASIO

T

MEDICIN. PROFESS PVBL EXTRAORD

ä

FACVLTAT. MED. ASSESSORE

9

PRO GRADV DOCTORIS

OBTINENDO

A. D. X. SEPTEMBR. A. R. $. MDCCLXXVIIII

PVBLICE DEFENDET.

IVSTVS GODOFREDVS APEL

LIPSIENSIS

MEDICINAE BAGCCALAVREVS

ä

LIPSLIAE

€X OFFICINA HOLLIIE

Qj Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com