quidem non tam fanguini rarefaCto,. qui vafa diftendat,.

quam fübtiliffimis. potius. et efficaciffimis paruculis. attri-

bnimus, quae vbi neruorum: finibus: applicatae fuerint;

non folam vim eorum infringunt et neruofas partes

relaxant, fed in ipfum. cerebrum, vt videtur, agunt

viresque ei fübripiunt,

Quamwuis enim norr negamus,.

quasdam particulas. a. venis. reforberi,. quibus. fanguini

admixtis et cum: eo ad caput delatis, ea in fecretorio

apparatu cerebri exiffat mutatio, vt nerueum liquidum:

partim- parcius, .partim lentius. per neruos deducatur;

mira tamen eft, qua particulae hae vaporofae in. ven-

triculo., vel in. quacunque; cui. applicatae: fuerint, parte;.

calore refolutae neruos. afficiant;, et in- cerebri fün&io-

nibus poteftatis füae figna exhibeant;, celeritas, cuius rei

non alia cauffa effé nobis videtur, quam quod illae

proximie: in netuos: et: cerebrum: iis contimuum: àágant.

Proximus, qui neruorumr, per vires opii factam,. füp«

preffionem. neceffario: fequitur, effectus.eft ; quod va-

forumr fünguiférorum genus relaxetur, cui relaxationt

nontantum: arteriae, fed ipfae venae, quas fanguinem

infita et a neruis accepta vi continere, irimo vere

füs cor premere fcimus, 'ita obmoxiae funt, vt fanguis.

in omnibus: partibus tardius moueatur..

Extat igitur

non folum: doloris partis affe&tae remiffio, fed fuppreffit

etiam totum: corpus: talis ex immobilitate fanguinis: at«

que hümorum: natus languor, qui virium refe&tionem

Cum vero in nulla parte teneriora inuenian-

exigit;

i:a*es

tur vafa, quam in .cerebro-? cuius nom. tantum: arter

*

ita

IN MORBIS INFLAMM.AATORTIIS

21

ia- denfim cellulofam atque e

elafücam, quahs aliis im

fed' etiam

locis in arteriis effe. foler, non: habeant '),

venae tenerioris laxiorisque compaginis nobis vifae

fint ^; nullibi, quam in hoc vifcere, graulores narcoti-

carunr opir virium . fünt. fequelae;

Noumnus enim,

contratlilitateny cordis vltimam: perire, et, etamfi in

alus. partibus per opium 1am abolita fuerit, tamen in

corde aliquamdiu fuperftitem effe ) ; legimus etiam ex-

perimentis a Cl. wrRTENSOHNO 1epetms 3') cotn-

probammï effe, irritabilitatem in vafis minimis citius,

quam: im cordis fibris: extingui ;

vnde: patet,. imminuta

m laxis encephali vafis refiftentia ,

fanguinem: poft

opii víum ad'caput cogi et ad flafin in laxis venis difpo-

ni.

Cum: vero: tum: ob: mollem et teneram fabricam,

tum. etianr ob conftantiany atque . perpetuitatem actionis

nulla corporis pars affluxum fanguinis,. vel aliquo modo

auctum,, aegrius: ferat,, quanmr cerebrum ; effectus in re-

laxats cerebri partibus er vafis eo: erunt: magis perni-

ciofi ,. quo liberius fanguinis ad. caput, fuperfüte vel

parum imminuta cordls contraétilitate, . fuerit compul-

fus.

Hinc a. premente et. vafa diftendente fanguine

fomnus;, et, fi vel non omnes fibrae nervofae,, vel non

omnino

C 3

t) BOEREAAV. praele&. 'academ. tom. IT. not. H AL L. m:

p- 344-

u) Quemadmodum in arteriis cerebri fabrica minus déufa eft,

quam in alüis arteriüis corporis; ita, fi venas per piam matrem

1eg1eH' is et finui longitudinali infertas cunr venis aliarum. par-

tium comparauimus ,. femper nobis ufae funt. teneriores et magis

pellueidae..

X) EALLER. elemi. phyfiol. tom. 4.. p. 459. vita /itpere;/i, du

morus venrviculi er imeflinorum abolenzur.

y) Difputat. de'opio- vires fibrarum cordis debilitante et motum

tamerr fanguinis augente $. 49. Monafter. Weftphal. 1775..

22

DE VSV OÓPII SALVBSRI ET NOXIO

omnino, irritabilitete primatae fint, fhmulo prementis

fanguinis adhuc percepto, conuuifiones .et veri motus

epnepugx Oriuntur,

5 -

Virrum effe-

Narcoticas et principio: vitalt infenfas vires, qui-

Gus opii folis

QUWIOHS

anzi-

bus,

ftupefactis neruis, irritabilitas vaforum 1mminua-

fpafmodicis

tur, opio ineffe, experzmemls intelligimus , num vero

attribueudi .

a olis ifüs Vmbus omnes, in corpore ab opio nati ef-

frnz ?

.fe&us proueniant et omnia, vél ca, quae calefacientem

facultatem monftrant, phunomena inde exphcanda fint,

an potius illud ab initio ftimuli 1nftar agat, 1d. difficiüio-

ris quaeftionis effe videtur, quum non deficiant, quae

in vtramque partem dlfputarl poffint *).

Ex hydraulicis

notum eft, in aeftimandis viribus, quibus fluida per ca-

nales. moueanrur, aon potentlae tantum mouenus, fed

relifteniae enam capalium rationem habendam effe,

*.Vnngue viuam mouentem tanto magls mcrefcele, quan*

to. plus refiftentiae dematur,

Ergo quidquid canalibus

minimis arteriofis eam infert difpofinonem, vt cordi mi-

-nus relítant, vim eius viuam auget, efficitque, vt

fano ulS ,

imminuta latemm canalium refifk:nna celerius

€t malou cum 1mpem moueatur.

Opium, cum irritabi-

litatem 1n vafis minimis non ln'llnl.lat tantum, fed eam

eram citius in bis, quam in fibris cordis minorem effe

inbeat *), efficit, vt vafa ad ftimulum fangmms remif-

us contrahantur, et, quod confegmtur, minus re-

fiftant.

7) VOVNG loc. cit. p. YÓ6t.

"TR ALL. de vfu opii tom. T. p. 194.

wuHv-TTSs account of fome experiments mad Wïïh opium

P. 3?4-

3) wuüvTT, l c. p. 324.

*

*

IN MORBIS INFLAMMATORTIS..

23

fifant.. Plenus itaque püliüs , expeditior fa&ta fanguinis

circulatio, perfpiratio au&a, vigor, qui in principio: in

i, qui opio vfi fünt, animaduertitur, cum im promptu

fint horum omnium phaenomenorum cauffae, cffectus

effe videntur a nulla alia, quam narcotica facultate, pen-

dentes. Hinc fluit, cardiacas opii vires, quas ei attri-

buimus et in a&ione eius in neruos quaefiuimus, lo»

cum habere poíffe, etiamfiillud folis fopientibus, non

autem ftimulantibus viribus praeditum: effe ftatuamus ;

neque quidquam obftare videtur, quominus cum Clariff.

WIKTENSOHNO, quiin his adornandis plurimum di-

gentiae pofüit P), arbitremur, opium, licet vires core

dis debilitét, viuam tamen eius yim et circulum fangui-

Sed, vt in. diffücili ifta ze. fententiam di-

nis augere..

camus, nonnulla, quae dubium nobis haGenus inie-

N

cerunt, atque im ea opinione, quosdam: effefus ex

ftimulo opii pendere, permanere nobis. praecipiunt, pro-

fere. liceat..

.Primum. experimenta, e quibus appare-

bat, poft vfunr opii cor nunquanrcelerius, fed tar-

dius et rarius. pulfare, in cordibus. e ranis. diffectis et a

neruofo fy(temate remotis facla funt; vel ipfa. ranarum

eorda. paullo: ferius ,. et eo tempoere forte aperta: fünt;,

uo ftimuli effe&us iam. enanuerit;.

Putamus. auten

ad conclufiones ab omni dubio liberas ex his experi-

mentis eliciendas: opus effe, vt omnes iftae. adfint. ratio-

Cum vero

nes, quas in corpore viuo adefle fcimus.

epium in neruos et cerebrumr agat, in iflis autem. ex-

perimentis nexus inter cor:et cerebrum füblatus: effet;

adeoque eae', quae ad.fidem horum experimentorum ne»

cefta-

b)- Difput. cit:

x4

DE:VSV OPII'SALVBRI ET ;NOQIIO-

ceffariae funt, conditones déficiant, an non conclufio-

nes inde colle&tae inceriae [fint? |;et, cum forte fe.

rius corda ranarum. fuerint. aperta, an non virium .fti-

mulantium lecum marconcae 1ám -excipere potuärunt?'

dubio iis:con-

nonnejn hoc noflro, 1n quo veríamur,

firmemur experimentis, quae vterque, tum ipfe Clarif.

fimus Vir, tum amicus els, in femetipfo ceprt, vbi

pulfus poft quarram horae parrem ex víu grani vnius

opiicelerior et plentor abinitio factus erat? .certe cauffa hu-

ius effe&tushaec effe videtur, quoniam, inexu cerebri et cor-

dis illaefo, opium in neruos et celebrum agere et irritan-

"Addi eunam hoc pore& aliis

tem vim probare potuit.

et quae quodammodo .analoga dici «mere

hr, expe-

rimentis monfhau, dubitari pofle; vtrum , reïaxaus Va-

fis minimis , vis cordis augeatur.

Quodfi enim parti an-

flammatae, in qua vafía fpaftice contracta effe nouimus,

remedia emollientia ex laCte alüsque, :quae relaxandi

vim habent, 1mpon1mus, inflammatio non augetur, fed

imminuitur,

:de qua re doloris remiffio :nos :certos

reddit; fi vero relaxationem vaforum minimorum auctus

motus cordis fequeretur, inflammatio , quae eft.effectus

aucti morus .cordis , crefceret , cuius tamen fieri contra-

rium - videmus.

Plane ;etiam ob hanc. cauílam .cum

Cl.wuvrr fentimus ^),. in cauffis motus fangüinis per

vaía minima,

cum non conica, fed cylindrica fint,

aeftimandis , plus viribus yaforum eorumque motui ofcil-

latorio, quam .cordis contraäxonx, tribuendum effe.

Si ergo poft magnam opii dofin motus vafornm «excita-

tur, et mflammano, vel nata nam, augetur, vel non.

dum

*

C) YHYTT hb cit. p. 227

IN MORBIS INELAMMATORIIS.-

25

dtim praefens, adferturs cauffa non in vi cordis viua, per

vires opii narcoticas aucta, fed in motu vaforum ofcilla-

torio, perílimulum opii excitato, quaerenda videtur, ;

$. XL

Quae de viribus iftis duplicis generis opii ha&enus Opium CofPthar.

FAfur cum u-

propofüimus, illufrari poterunt, íi ad alia corpora,

no e£ falibus.

quorum eadem in corpore humano fcimus effefla effe,

alcalinis uela-

attendamus, e quibus vinum et falia alcalina. volatilia 4//ilus-

praecipua fünt, quibuscum illud ita conuenit, vt'non ef

fectis tantum, fed agendi etiam modo iis amiaog.um fit.

Vino enim ineft principium fpirituofüm et volatile, quod,

vbi corpori fuerit ingeftam, celerrime agit, et ex quo

pulfüs ad eum modum increfcit, vt fanguinis non exi-

guam rarefactionem faCtam effe animaduertamus.

Si

inoderata fuit affumti huius fpirituofi copia, non tantum

progreffiuum, fed inteftinum etiam excitatum motum fan-

guinis;aucta perfpiratio monflrat; fiquis vino nimium vfüs

fuerit, pulfatio arteriarum adhuc dum augetur, elapfo

tamen breui fpatio hilaritatem animi et celeritatem circuli

fanguinis torpor, fomnolentia, et lentus fluidorum pro-

oreffus exeipiunt.

Similes a falibus alcalinis volatilibus

exiftunt effe&tus, quorum fübtiliffimis et volatilibus par-

11

ticulis calor corporis augetur fanguisque ita commouetur;

vt inter valida ftimulantia re&te referantur, et, fi cardia-

u

cas vires refpicilas, cum vino conueniant.

Etfi vero

nonnulli hanc vtrorumque in circulum humorum alio-

nem a particulis fa&am effe putant, quas prius, quam

nerül excitentur, fanguinem expandere et rarefacere,

qua fadta mutatione neruofum genus excitari; vini ta-

ilium effedtus 1pfos neruos

men aeque ac fülium volat

D

att*inggre

26

DE VSV OPII SALVBRI ET NOXIO

attingefe verifimilius eft, quibus excitatis, eriam vaforum

motus intenditür, fanguisque, vt ad omnes partes, ita ad

Hauflus enim vini vix ore ac-

cerebrum celerius fertur.

ceptus torpidos neruos reficit, viresque fractas erigit;

-vapor fpiritus falis ammoniaci naribus admoti fanguinis

cordisque motum excitat; vix vero videtur particularum

tam celer effe effectus, nifi in neruos ipfos agant, eos

que ita difponant, vt aucta eorum actione, etiam ofcilla-

Cum autem medi-

torius vaforum motus promoueatur.

camentorum, quae opium admixtum!habent, non hic

tantum, fed etiam, vt PITCARNE fd) et MEAD ^) conten-

dunt, longe maior effe&tus fit, idemque celerrime in fen-

fus incurrat, nulla obuia eft ratio, cur non omnes opii

effectus ab eius 1n neruos actione proüxcifci Pcatuamug

/

$ XHL

Vfus opii t10-

Medicamenta ingentibus viribus praedita tempeffi-

xiusin fobri

ve'et re&te corpori applicata, fiue folidorum compagem

bus inflamma-

et morum.mutent, fiue fluida atüingant, fiue in vtrum-

ZoViii.

que partium genus agant, faluberrima fünt, praepofte-

' go vero et inepto víü peffima adferunt mala. Mutatio-

nes enim inde natae tanto grauiores fünt, quapto magis

quantoque plures vel imminuantur, vel augeantur viuen-

üs machinae actiones. — Nifi ergo inepto opii vfü aegris

eraue damnum afferre, fed virium eius gnari, eos poten-

ter iuuare velimus, eo pluris intereft, vt iuftam et yeris

indicationibus accommodatam víus rationem cogni.tarn

nobis reddamus, quo clarius eff, füummam eius in princi-

pium vitale vel incitandum, vel refraenandum effe effica-

ciam.

d) Diiïertat. de circulat. in animalib. genit. et non genit. $. 19.

€) de venenis, p. 130. de opio.

IN MORBIS INFLAMMATORTIIS.

27

Qanm

$1 quis in febre inflammatoria, in qua non folum

vaíorum minimorum, fíed maiorum etiam et cordis mo-

tus auctus, fanguis autem inflammatus eff et rapido impe-

tu per canales agitatur,

fpafticam harum partium contra-

&ionem opio, ommum quae extant, calidiffimo, laxare

vellet,

idem aperet, quad is, qui 10'n1 ignem addeiet

Cum enim ftimulantes et

ardiacaü eius vires fint,

excita-

ta vafà ad eum víque modum feruidos humores agita-

rent, donec vel inflamm atoria matema quae Hs contine-

tür et aucto motu vaforum augetur,

conuceretuf ad Vi-

fcus, cuius tam tenera effent VaCz Vt opinione citius gan-

craena fe deftrui paterentur, Vel refoluto inflammatoria

in putudam conuerterétur.

His cerebnrum et pulmones

prae ceteris omnibus obnoxia effe inflammationes horum

vifcerum, ex calidiffimi huius medicamenti vfü Mïtempefh-

vo ortae, quae febriinflammatoriae tunc temporis füperue-

munt

manifefto comprobant.

Inflammatoriam autem

dlffohmon;m putridam excipere manifefta putredinis fi-

gna, vt pulfus decrementum, virium ingens iactura, hae-

Nam.fi non folum

monhagme parcae et alia, teüantur

in variolis, quas ad mor bos inflammatorios pertnere fct-

mus, fed enam in febre fcarlatina et rheumatica motu va-

fomm non calidis quidem au&o, fed fponte excitato, fan-

guis ità refoluitur, vt vertigo interüeniens, pülfus par-

vus, fomni defe &us'er alia, quae refolutionem humorum

produnt, his morbis fuperueniant fysiptomata, vt eo

horum morbmm n ftadio analepticis, nurientibus atque

roborantibus aegro fuceurrere cogatmur, quanto citius

haec fymptomata,

à quibus tantum unmmet periculi, me-

dicamento, quod faneuinis motum concitat, ipfi concita-

remus! Hmc prae&anufümomm mcdmoxum coníeufu £a

D 2$

febre

DE VSV. OPIJI SALVBRI. ET. NOXIO

23

febre inflammatoria et contimua , guamäm vaforum genus exci-

datum /ängmmfgue smotum et calorem au&os deprehendamus, ab

vfu opii follicite abftinendum | effe patet. Opium dicit Cl

YOUNG,

in omnibus mfïammatmmbus internis nocmum

efle, illuä enim-in fano homine minima vafà replere et di-

üencïele cutim calidam reddere, Iebumque incendere* ).

Iumoares medicos PRINGLE monct, vt in febribus inflam-

matoris ab omnibus opiatis,

euamü dolor et peruigi-

ium grauia 57mptomata lint, abfüneant; *). affirmat. et-

lam TRALLES,;

*j phaenomena a fumto opm orta doce-

re naturalem et fedatum antea motum circulatorium ac-

celerari humorumque expanfionem gigni, fi ergo humo-

ribus fani hominis haec accidant;

quid de Hs, qui per

morbum 1am rarefachi fint, fpemndum ioret7 febri et

inflammationi eam .ob. cauffam id prorfüs repugnare.

$. XIIL

Vfus epit fa-

lubvis zu fe-

Neque tamen hanc, confenfü peritiffimorum praétr-

coruth de noxio opii in morbo iüflammatorio vía ftabili-

bribus inflam-

SRZOTIME

tam et a nobis affumtam ententiam femper et quocun-

. que loco ita accipi volumus,"ac fi haec conftantiffima et

. quae nullam ferret excepnonem lex habenda effet; imo,

interdum etin nonnullis febris mf';am-

fi caüte agcamus,

fatoriae. ftadiis cum frudta aegri ab ea lege nos recedere

poffe demonfirabimus. An non opio, quo in omni nor-

bo inflammatorio . vt vetamur,

hypothefis, proximum

eius effedtum rarefactionem fano*mms effe, quam auCtam

ftieruorutm irritattonem

certo fequi,

inuidiam fece-

ïlt"' quae fi vera fünt, prorfus ab eo abfüinendum, et fola

re

f) loc. cit. p. I4I

$) obferuat. on the dcfeafec of the arniy part. 3. cap I

h) lib. cit- tom. 2. . 81

IN MORBIS

FLAMMATORIIS.

29

refriverans et antiphlogifüica merhodus 1n auxilium vo-

canda eft, quum, quidquid fanguinem expandat, eius ia

neruofa vafà facultatem ftimulantem augeat.

Quodfi ve-

ro vt affumfimus, et demonftraffe putamus, primus eius

effe&tus ad ner uos pertinet, qum um excitatam vim auctus

fanguinis motus etrarefactio eius vt cauffam fequantur,

codxguur 1nde inflammatorios effectus non effe metuen-

dos, fi fänorumls antea talis mutatio fuerit fadta, ob quam

expanfio eius et auctus motus cum detrimento aegri lo-

cum non habeant

Quibus pofitis, etiamíi neruis ftimu-

lum admoueamus, attamen, nifi in dofi excedamus

ab

aucta eorum 1n vafa et fanguinem- aCtione noxam non ad-

feremus, fed, fpafinis anodyna virtute opu fopitis, fymy

ptomatum remiflionem obtinebimus et aeger fomnum ca-

piet. Quis vero nefcit, vigilias diuturnas, quarum cauffa

in morbis inflammatorüs in fpafmis et aucto fanguinis

motu quaerenda eft, aegroto fümmar moleftiam. facet-

fere, fpaímosque augere, moderatum vero placidumque

fomnum, per interualla accedentem

acceptiffimum effe

et;

aifia fanguine nimis verfüs caput congefto ortus

fmut fpem medici alere? inomni febre, vigilus diu pro-

tra("tis

humores peruerfe mixti magis corrumpuntur,

fomno autem blanda mixtio iis redd tur,

et

fi criticae

perturbationes ancipitem morbi exitum eül oftendunt

fpes noftra tum alitür, quando vel per breuia temporis

interualla. induciae factae fünt,

et acceffuri fomni figna

apparent, praefertm, fi natuxa in materia morbi vel eua-

cuanda vel mutanda. aptïs auxiliis adiuta fuerit.

Quan-

tut commodi ex fomno ad ar-*grotos in febribus redun-

det, iam ARETAEVM ') et antiquiores medicos non fü-

D3

gl

t.

2

1) de curat. rnoib. 75

39

DE VSVIOPIIJ*SALV,BRI ET NOXIO etc.

git, qui nihil agendum effe praeceperunt, quo fomnus

impediretur. Si ergo 1pfa naturacum morbo inducias init,

quidni et nobis naturam imitari et opium prudenter et cir-

cumfpecte aegris porrigere liceat? id eo macis agerelicebit,

camantifpafmodicas eius vires effe fciamus,morbum vero

quemcunque inflammatoriae indolis mitigari, vtprimum

nimia vaforum tenfio fuerit imminuta; JHinc vfus opit

non tantum in morbis inflammatoriis concedendus, fzd commen-

daudus etiam effe nobis videtur , . fi quando venaefi Gironibus at-

que laxantibus antiphlogiflicis copta fanguinis ita imminuta fue-

rit, vt ex flimulanteeius virtute vafa: minima nimis non exciten-

iur. o eríim ita prouide exhibito, fopientium virium is

&rit effedtus, vt imminuta vaforum arritabilitate, ex au-

€&a perfpiratione aeger leuetur, et, fi qua etiam füperftes

fit debilitas, analepticis ab ea liberetur.

N

T ,

z

2

EE

SES

;

E

2

SS

d) —

Mu

2 NN

N

N

G

N

um

*x(

N

N

ä

7 .

N

Z

Xäx

T RES

$7

N

E

(

;;r

23 E

SS

f

P.

a.

ä*

/ ZT

27

T

AA

1

M

MICH.

ER

dä*ï?*ää

MICH. CHRIST IVST ESCHENBACH

S.. P.

D.

CHRIST. GOTTH. ESCHENBACH

D

- m

um iam przdem eguidem opta/fem , vt otcafionem tiüte

czfcerer, qua pro Tuo, quo feimper me amplexus ej,

amore gmtz[ mum meum animum cognitum "Tibi reddere gof-

fem, non potui non hac opportunitate , ad quam vel ipfa ho-

dierni diei folemnitas me inuitat, eo [ubentius vti guo certius

equidem eram perfuafus, magis idontam occafionem sme adeptu-

rum e[fe nunquam, .. Qüae cum . ita effe intellexilem , non ina-

tis mihi eà opera videbatur , qua ipfo illo die, quo fummir,

quos Hygea largitur, honoribur au&um 'Te algue ornstum

con/picimus, tneam aduerfus 'Te voluntatem cognitam Tibi fa-

cere, ipfosque illos honores. gratulari. conarer. * PEif autem

dicendi milhi non defit materies, vereor tamen , ne, Jf prolixus

e[fe vellem, 'Vibi, Vir Amiciffime, meu; férino. moleflus mae

i, quam gratur videatur, quippe quem iwic fofemnitati pa-

rum accommodatum fciam.

Feruntamen, vt me prorfm hanc

Op-

— À

ópporfunam otcajionem neglexiffe vidrar, Tib, Viv Docuffi-

1ne, fummos, quos accipir, tb quos dudum meruifli, honores ex

animo gratulor, Diuinmmque ; INumen grecor, vt Ye guam

diuti//me pro/permmum effe iubeat

Ceterum rogatum Te

cupio, vi amore me profequi nunguam 18termittas , Tibi gue

certiffome perfuadeas, meam erga 'Ve animi propenfoném fem-

gar eandeim. futuram. effe..—

lale ££ res "Tuas age fe/zczter..

Scripfi in Lipfunf litterarum. vniuerfitate ; Non. Decembr

A. D. R. c3oryocCEXXVIH.

/

'*w

*ä'"lwgä

(

4

'N,','yasx**xw m 3 QN« -

-

——

2

E N

LL

C

— 4y7

(X

'* EY

N ERMM

N

SS

N

em

as&s

6'9

ML

N

w

«

Xä NW ID a

4&9»** 4 ,

S

J&

7 Ww[fï

3j

-N

2

—

ha

T

T.

-

a

»

-

"3

Ü

-

s

P

2X

P

t

2

s

L

3

p

ï

1

$

od

p

Ts

af

Y

9

E

L;f

r&'

j

4

du

p

b

$

É

2

23

U

Y

z

]-

d

*

j

p

156

M

"

v

$

ï,

n

LR

u

X

2

E

u

z

s

N Va

f

"

"-

[

um

E.

FA

"m

k

$

?

s

-

u

z

X

Euno

d

ET

5

f."

Y

z

z

x

TïF

E

—

EEE

z

"

:

-

á

i

——

-

,

A

x

i.

26

al

x

m

AT

n

—

3.

s

A

dic

RRE

as

*-

-

um

w

i

u-

m

z

"-

-

d

h)

u*»ä&.

Z

E

P

^

s

ak

. n

*

"VE

p

s

Y

.

L

d

E

: s

L

P an

Y

$

A?r

d

k

i as

PA

*A

4

p

E

d

v

22

Vi

Á 4

*

w

^

a

p

E d

M

P s

v

Fs

P

P

E

N

w3

»w

r d

»

*

;!

w

W

$

*

"u

"

wf

f

*

*

»

&

T

^

A

ao

W

d

^

MMW

Í

é

y

^É

$

Sedis d

" A

j J

E

-

M

:

s

]

p

:

*

»

"d

-s

A

w

4

x d

&

71

W&/p

J

&

E

*

s

w

.

.

v

F d

Ms

j

s

d

i

*

*

z

PAU

L

E

E J

"us i

^

D

J

X?À

M.&

E

w

É

d

X

r a

$

"

*

»cd.

P

h

t

k

B. i

*

M

aw

F

*

p

M

"m

—

5"ecf

-

!

[

a m

n

—

*

-

E

&

ii

F3

[ d

"

L

Mm

*

E

*

*

p

E

^ d

*

h

d

"

x

3

eeme

p d

MT d

*

k

E

d

"

N

^

"-

N

*

:

y^

$

d

&

x :

*

"

d.

-

"

w

*

a^

d

E

E

El

3

Á

9T

E

aW

s

P d.

z

£

y

g

"*

*

*

-

^

-

a

k

F

M

g

d.

"

r xl

ee

- d

*

3*

$

3?

db

:

L.

s

X

g

*

$*

Á

P.

"z

P

m

M

-

E.

P

"

H

-

E

2*

E

*

ir

g

P

*

il

hd

d

-

w

;

i

"

"p w

o

*

d

d*

i

M

ae

*

a

P^

-

a

lo

3

E^

-

s

»

t

"

*

ii

,

»

,

J d

&

"

*

5

EN

T

-

P

d

-

*

Ye

».

"

^ fs

g

&

i

£.

at

r

*

fFe

5 a

L.

*

E

*

"

E

^

"d

5

E

-

L.

al

m

Mu

P

m

s

F3

,Ul

U

L.

"

3

E

a

y

E

- d

F

£

a

AFer

"1

A

Eal

&

»W»

iad

*

*

-

d

m

t

EJ

E

5

&

F

*

b

3

£^

et

€

£

"n x

I

W

"

l

r

E J

v

TX

F.

*

—

Fl

r

r d

PA

*

x

Ej

J

h

m

-

us d

X ii a

od

BM R SE.. N

W

-

s

:

&

Z

Y

a

E

VSV

I«l

19

SALVBRI ET NOXïO

IN

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

17

MORBIS INFLAMMATORIIS

JDISSERTATIO PRIOR

O Baance Q

16

a

Focus

15

QVAM

HHH

C0 N.S-BNSV

GRA'TIOSI

MEDICORVM

ORDINIS

PUOGSRSODAE C49 WW E

eQ

D. IOANNE GOTTLOB HAASIO

ä

MEDICIN. PROFESS PVBL EXTRAORD

FACVLTAT

MED. ASSESSORE

e

lRO GRADV DOCTORIS

ODBTINENDO

A. D. V. DECEMBR. A. R. S. MDCCLXXVII

POVPLICE' DEFTFPLBENDET

MKCH AEL CHRISTIAN.IVSTVS ESCHENBACH

LIPSIENSIS

ä

MEDICINAE

BACCALAVREVS

ETIBSIOASR

EX

OFFICINA

LANGENHEMII

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com