QWiens di;izur jömnia-

ve athum edendi 9 [itiens a&tum bibends. -

Supernaturalia vero infomnia, in veteris & noui foedes

rislibris, plurima recenfentur; quae ex inftiteto. confide-

rari merentur. —LEius rei periculum fecit vey. FRISCHi VS

Saroviae , anno huius faeculi XLV. lingua patria exponeus

diuina facrarum. littevavum infonmia.

Veterum de fomniis opinionem, po

ft mppociur—:m

modo laudatum (cui THEODORVS ZWINGERVS f. ff0,

quaedam adfpeifit) maxime perfequitur Avg. THEOD 9-

I p. m. 7,

$1Y5 MACROSIVS , —in gmiqm,S;ip. Cap.

.« . JNempe

»

£L

D/Ex GRATIAE ORD!N'ARHIS ACTIBVS

Nemjpe fomniorum zizgue fpecics enumerat. Quarum duae,

bímnoy G Quvlacpa, zibl diuinitatis apportent. — Prius. ita

'defcribit; fi cuva oppreff amimüi, corporisue, fiue. fortunac ,

^gualis: vigilautem] fatigauerat , talem fe imgevit dormüenti.

I:xemplis tamen a rebus laetis ac triitibus, per quietem oc-

cuürrentibus animo, id illuítrat.

Quale infomnium i4o

fuübinde habuerit apud viR c.. 7deneid, 1F 9.

"dunua foror, quae me fufpewum infommia tevrent :

vbi tamen legunt aliqui £erret atque zzfomziaz dici putant, o-

gnui abfestiam. Haec ille de vna fomnii fpecie, quae bvrwov

dicitur. Cui fubiungit «/feraz, cui nomen fit 9z/lazua, quod

vifum interpretatur: cuma igter vigiliam €9 adultam quietem,

in quadam , vt aiuut, prima . fomni nebula , adbuc fe vigilare

aeffimans , qui dormire vix. coepit , a[picere videtur irruentes

àm fe vel paffim vagantes formas , a matura, feu magnitudine,

eu fpecie difcrepantes variasque tempeffates verum vel laetas vel

tuvbulentas, — du boc genere eff tpiu/1uc , cet. « Haec duo nihil

egere cenfet interpretatione, & fa//z dici zgfommia a vim-

G1L1O, quae per eburzeam portam exeant. — Sed tertia fpe-

cies eítfommium, graece ovugos s quavta; elt vifio, Somua, quim-

£a oraculum, x,npalieuace.

Ín his quandam fuzur? indicatio-

nem contineri, veteres opinati funt;. quod fine vi quadam

füperiove vel proxima, vel interuentu diuinorum hominum

operofa, fieri non poffet. ' Nifi forte-menti humanae diui-

num quiddam, feu ominandi facultatem, tribuerint, — Ver-

bofius hac de re, nec fine füperftitione, difpurat-p, C 4-

sPAR PEVCERVS, lbro de praecipuis diuimationum generi-

bur, Sevusfae cióloxctw edito, vbi totum capaz, idque

faris diffufüm f. 25 f. his nugis impendit, . Quo in genere

ARTEMIDORVM, SYNESIVM, lisque recentiores aliquos

elaboraff. conítat, ^ Quos 10. ALBERTVS FABRICIVS re-

cenfet, bibliogr. antig. pag. 427. f &v bibliotb. graéca Lib. IF.

€. XHI. p. 402; [ Ceterum nec id omitto, difcrimen inter

boTuo & óva, feu Ovedehaud 'effe. perpetuum. — Quod

]. 10. HgNRicvs Maius, F. in limine notarum ad 1v-

** Sic

'C1AN1 Jozgaeuor, comprobajxuit,

p INSOMNIA, CAR. 1l

13

* (* ch

natura e. c. agit per gradus, nunquam vero per (ültum.

Si iufolita celeritate aliquid per illos gradus tendat, tunc erit

extraordinarium , & nobis, tanta notitiae anguília circum-

Ícriptis, nouum atque difcrepans a prioribus exemplis, quo-

rum obfíe

;ruata ümilitudc,:upo.bis notionem. ordizarii fug-

ggfïir.

$ XXV.

4

Somniantes, cum ZwZiezr & ratiocineztur (S. XXIV.)

non dubium eft, quin iidem, ideas a&tu z»agizatioz:s for-

matas (quae phantafmata dicuntur) componant atque diui-

dant. ld ipfum enim vigilantes zzg/742do faciunt, quod.

3

roinde reproducere in fomno . pariter, & pro ftatu inci-

j

ente, variare poffunt. —]ta fit, vt partem vnius phan-

tafmatis, cum altero aliquo; vel alterius parte, in vnum.

contrahere queamus.

Id vbi accidit, tali compofitionis. &

diuifionis modo, res numq

nAmur.

Á

uam * feníü perceptas zþagz*-

* vifi

ones fancterum hominum irf-fäcris litteris Commämöi;ätgää

EZECHIELIS Ín primis atque 10ANNIS 27 apocabypfi, hoc

illuffrant. Quales diuinitus obtingebant viris 3e«£veuic &

locum vel in ecílafi, velin (omniis, habere poterant.

Quin, & fine miraculo, in ftatu cerebri tum naturali, tum

praeternaturali, variae fiCtiones euenire

-

poffünt,

qued pifa

s

b

tUgHIE

E

rum & poeta?um.. follertia teftatur.

"i as fe G2EXCVT. 4

-Phänta(rhata fomniantium praeter morem clm , nd.þ;j;&g.a

»e: referri debent, —Quae »arales lünt ,. (i. per. naturam

m. fui ha-

imaginationis explicari pofTunt, ideoque ration.

bent in ipfa imaginationis indole, ac legibus, quas illa in

E

;xci:andis' & continuandis pbamrefmatis , lequitur, - --

CAP,

44

'.VVD.?: GRATIAE .o.xinrmm;s.: ACTIBVS

v M pR P d

DE ACTIBVS GRATIAE PER INSOMNIA.

COUSSERSSNAGENMNR UER URURRUNC QR NERNUERERGD-—

SYNO PSIS.

L Aioues gvatiae per ánfannnia,

fumt pofhbiles $ Xxyll.

geææïonem £ Janificationem

XXV

XXVIL -

( V. Zufommia tamen mwom mf

T. ;4H;oues eaedem , a&u apfo

per media gratiae — profant.

exerceutur. XXAX. vom1 .focus

$. XXXVIIL.. feq.

tangitur ibid. not. *

V.. Media gratiae pey fe ad bunc

ufum idouea funt $. XL.

i. Zvfommioruta buc þertinentf-

VIIL. Per id quod. fanaticum «ft

u düefio 1) quoad snateriam

. XXX.feq. 2) diuifio quoad

Iu fommuüs, gvatia mwom opera-

-

fubietlum $. XXXII.

tur. $. XLI, ff.

IX. Zugelorum opera. quam con«

IV. Gratia praeuemiens $. XXXIII.

Jerant ad infoumia? $. XLIV.

£? opeans per infomnmuim

X. Sousma im yfatu integwitatis.

$. XXXIV. feq.

|ALV.

V. Deut ?titur infomniis ad con-

Xl Z/us doffrimar $. XFVI., :

o$. XXVIL

G'

4

tiam diuïnär'n omniyt:)äs effe- horhinibus communem ; ita

vt nullus omnind illius. plane fit expers, e theologia

dogmatica huc tranfcribere licet * ;

jt. JH. 11. Ram.L;&. *

H. 12.. XL $2. Do. £. g. cet.

E Gratia Dei; dicitur edlgeis mv ,d'v&gänu fa]utzfem eutiédit bo-

anitibui, fiue illam ampleétantur ad falutem a&tu confe.

quendam, fiue minus,

Magis certe natiuus eít hic verbo-

: menexusr. quam ficum entecedente, izeQarw , coniu

ngas

UIc

PER INSOMNÍA -CAP. liL

2b

hunc -färtium cafum , "ráei dv9:sos, Mla nempe gratia,fem- -

per fuit falutar;z5, tum ante. clerioremz iam anmanifeffationen,,

tum illo tempore, quo illuftriore modo apparuit.

Sub vtra-

que illa temporum periodo, fünt oxmr bominet, in regno

M

gratiae viuentes.

;

-

Qui fine lege peccamevunt, fome lege iudicabuntur. N

äm9 Vt

quidam poenas male factorum luant, & pro fontibus decla.

rentur in folemni iudicio, ad id füfficiet Deo iudici, lex na-

turae, fine tabulis iftis, in monte Szzei (criptis, Spretaquip-

pe ac negleéta lex naturae, quemlibet inexcufaábilem | facit.

Con£ PRAE

siDIS difp. de veuelatione diuzga traturali Cap. 1F'..

$ XXIL

$. XXVIIL

— "Non repugnat gratiae diuinae., agere per infornia,

Quod patet a pofferiori, cum infomnia diuima , in facro co-

dice plurima commemorentur.

Gratiae autem oerdizariae

nulla a&io repugnat, quae per seZia vcl f2b/rdia, fieri pot-

eft, & naturae ftatuique hominis eft czzemezs. Quod e

Jfapientialiquet, quam pEv in adminiftranda gratia obfer-

uat Epb. I. 17. 2 Cor. PiL.2. Status vero /ämw'mtis,; eít ta-

lis, qui.recipere p

"u .apcrat.ioncs) .gratiget

r

(Cap I) o&cndimus.* :

i

$. XXIX-

n

-.... Statüs þzknäzn:iu

, non tantum zoz repugnz? operationi-

V

bus.gratiae ordináriis, fed etiam apzusieff & epportanus ad il-

las, fifpeCtes:quosdam homines, & quorundam fingulares .

sisdeuc, Nam in fomniis conquiefcunt fezfatioyes, && vis

Gmasinandi (üas partes agit, ita, vt vifovs quoque pro-

ducar ( $. XXVL.) quae ad claritatemn. ipfarum feníàtionum

aliurgunt,, Hisyero admodum fortiter afficitur mens hu-

------

defi-

tunc .quidem :füäliämfg (Roratiacinari.

— D

Y

d d

26

DE &;lxu'rug ORDINARIS ACTinVS

ftit ('5 XXI.). Homineä autem vagis fenfationibus adfue-

ti; dum vigilant, in res nimium multas cogitando diftra-

huntur. Quofit, vt zzezrio, quam fibi quisque debet, ad

füam feliciratem procurandam, impediatur. Alii vero,

per ipíà gratiae media iam excirati, & in ftatum (alutarem

promoti, viuaciores rerum falutarium repraeíentationes,

& inde natas animi commotio

nes, adiutlantc (þiyku fan&to

repïadumng * vbi fomniant.

"

llutris hanc in rem locus eft 1021 XXlX'L[]. M. [f vbi tacen-

tibus tribus 1021 amicis, orditur EL1H v, grandioris fapien-

tiae largiffimus promiffor, de quo. non admodum praeclare

fentit celebris Gallus, ? à1y1PP vs cODVRCVS, comznentav. ad

€om. 6. buius capitis. — Pollicitatio, inquit, Elibu vana €7. fu-

zilis valde fuit. Verum huius tamen Er1Hv. fermo, non tan-

tum ex in(piratione diuina cozfigzat4s e? ; (quod quidem

haud füfficit ad eius veritatem ) fed etiam continet haec peri-

«opa fententias eiusmodi, quae doctrinae (acri codicis & fa-

élis in illo commemoratis, plane refpondent. Non dubita-

werim, hic agi de gvatia, iz. bommes aétuofa.

ld indicat effe-

&us graphice defcriptus, & fizis pariter indicatus.

Ab ope-

ratione gratiae per Jegenz, tranfit deinde a4- evazgelicam ; cou.

23. [f-

Modus autem, quo gratia illa hic agere. perhibetur;

conitat zz/ezunüs:: & erdinaria hic indicari, non ett diffimile

WVero.

"amuis non pugnem, fi miraculofa potius & iiti aeuo

propria , hic defcribi putes.

uae interpretum fortaífé com-

munior eft fententia. "Vtuntur theologi hoc teftmonio, ad

afferendam vocationem vaiuer[alem.

Ita j. 10; HvLSEMAN-

Nvs extenf. bveuiav. cap. ZHI. $. 11. docet, his verbis indi-

cari, quod Deur fufcitet conclufiones praéticas àa 1mentibus iufide-

hum ad inquirendum de vero cultu Dei - - per iufluxum

"ratiofum, . smerito Chrifla partum. — lufomnium, per exerga-

i, poetis Zrabum & Ebraeorum, totusque orientis po-

Ícribitur ;

puloram ; faxrniliaremï,x uiplii dénominatione dl

Primum

[

-

25

PE 4NSOMNYA: CAP. 1f

N

D

$

vwTvioy red—'—

Primt-lm vfitato nomine dicitür eyon zufonm

u

diderunt graeci inrerpretes. . Et quoniam infomnia clerztaten

repraefentationum requirunt, fine qua nobis eoründem con-

feii effé non poffemus; ideoque nee fructum . operantis gra-

tiae ex illis percipere: ideo additur: zz vifioge nofuvna. — V bi

vifionis notio non ità premenda erit, vt ex?raordiuariam cla-

vitatem , vel vaice smiraculofam denotet , eorcm phantafinatum,

uae fomniantibus interdum obtingere poffünt.. ($. XXVI. )

Satis effe.putem , id genus fomniorum indicari, quod eft

eiusmodi , vt phantaífmata poít fomnum repetere, ac de illis

iudicare, aliisque illa narrare poffimus.

Quae denuo vel

funt vifiozet proprie dictae, vel clara quaelibet phantafmarta,

dormientibus obuerfata , quorum recordari poffünt exper-

efaéti.

Diurium: quoque fomnum , & infomnia proinde

diurua contingere poffe, pér fe liquet. . griHv defcriptio-

nem fuam ex eo; quod comumumiter accidit adornats quod

graecis & latinis vatibus in .hoc genere vfiratum eít.

3

VIRGILIYS:

5

INox evat €9 placidumi carpeban

: fl þpoie'ni

Corpora pev tervas.

"t zo&urza tamen dicuntur, ifta quoque de cauffa; quia no-

&urna infomuia facilius q

«

.

uam diurna; cqn;inugritur propter

opportuna filentia noétis,

. . Cum tacet ommuis ager, pecu

des , pitlaeque volueres. -

Tertium exergafiae membrum ; hoc elt: (un fopor rrait. id

bomuns. Nomen npwn foporis profundi notationem alibi ha-

bet. Hocloco id valere nequit.

Nemo quippe mortalium

fomniat, nifi leuiter dormiens. Confer Cap. /P. 1;. Quod

indicat 2uartum. membrum illico per epexegefjg additum : ze

dormitationibus fa

Juper letio: - vbi laxior gæizus,..preïfe ac phi-

lofophice , memoratur.

Porro, Deus aureg; hom

inibus aperire dicitur, xt:s;'an;

per zuommnium, hoc eft perceptioues i sllis producere excitando

phantafiamà dorimientium. — duvem — aperire, ftilo ebraeorum

id'ex amore, generatim: &

comruniter eft reuelaïe aliqu

2

nomi-

*

n-

28

PER. fN. $OMNIA- CAP, TL

nominatim, ex amicitia fingulari 1 Sem, 1X, 15.. z Sam;.

PFIL27. Quiactus diuinus duplicem hoc loco*determina-

.

[5

onem habet : primo, quod fiat azica zzente ad falutem ho-

aninis; ( eft enim operatio graziae) deinde, . quod fiat per

Sed ille

anfomniuim , ideoque terminetur im vi dmagimandi.

ipfe actus, ad initiuri fomniorum fortaffe :pertinet, vbi fez-

(atio quaedam oritur, quae prouocat phanra(ma primurm;

quod deinde per Jegenz zmaginatiomis continuatur , fiue freiplex

fit infornnium , adeoque in eadei phantafmatum ferie continue-

aur , fiue iz diuerfís feriebus , adeoque compofitum fiat... Simul-

atque acies meatis intenditur ad illam J/ez/atzogem ; fomnii

genetricem , aditus quafi paratur ad a&fus 2zagimandi, quibus

infomnium. abfoluitur Cap. 7Z 12.

Deus igitur aperzt au-

venm dormientibus, quatenus fapienti ipfius. gubernatione fit,

vt talis potius, quam alia fenfatio contingat, & vt attentio in.

illam tendat, :

q

lO cogitationes dein:e?e rel.iqua,e- fequanmg-quae

iníomnium conflituunt.

Porro Deus obfiggarve . dicitur i»/lït'kt*:'omm eorum,

G — Dezuffitutioue, ic habe.

Queando aétus imagizationir tam

clari funt, & tam natiuo inter fe nexu cobaerent; Cap. 77

X6, 17. vt Íomnians obieéta repracfentata cognofcat , & tam-

quam fibi praefentia, intelligat, tunc veluti docetur & infti-

&uitur, vt Zof;fiag eorum renouet in mente íüa, & denuo

velut acquirat, aut re' vera per compofitionem ac diuifionem

phantafmatum ($4XXV.) nouas fibi formet ideas.

Infüituz-

)nur enim, quando nouas ideas & notiones acquirimus,

oetarum more loquitur 10»vs, ficut DAVIDES ode fplen-

dida P/a]. X1X. x. cael

;

u

s

am & firm'aniemum , um 'do&o.-re co-

pio(o & facundo comparar.

2) Olfiguatur autem haec z

u[Hitutio: hoc eft, eo vsque pro-

3ouetur, vt nibil amplius defit, quod requiri poteít ad eius in-

tegritatem: fed vt, gradum fibi conuenientem fine vlteriore

defc&u, attingat. "Tunc autem illud euenit; quando tale

infomnium fàtis. aptum. & quafi cogfupzaatum. eit, ad illum

Nimirum quando fatis

víum quem Divs,il,l;iï 'Qelänaniiv'

apuum

sOPRRODN$O MNIA (CAPS DMH

29

aptum eft ad id, vt homo ad vfüm mediorum gratiae per

illud difponatur. Lta hoc zzfomnium, fit quoddam fubfidiun

mediorum gratiae. ($.IL) — Atque ita fe gratia praeueniens in«

fomniantibus teffatam facit,— Sed quando tale infomnium eft

in homine, qui operationes mediorüm pratiae iam recepit : tunc

obfignaturillud, quatenus debitam & perfeam (in füo gene-

re) aptitudimenr acquirit, vt hominem ad. vlteriores gratiae

Tunc enim ipía zzedia gratiae per

eperationes difponat,

iitud füam vim exercuerunt, Nempe, obfigzatio propria eft

illi negotio, cum fcriptura quaedam ; certo fini deítinata, per

figillum impreffum, f/emum valorem fibi debitum, obtinet,

vt fa£ta obfigriatione, habeat perfe&iozen fiài fuo congruene

tem. Quando igitur actus fomniandi menfüram veluti fuam

impleuerunt , ita vt inferuiant DEo, ad actus gratiae cum il-

lis connectendos, tunc cogizatiozes , e quibus infomnium con-

ftat, & quae zzftutionis nomen babent, obfignantur.

lo21 tempore id iam víu. veniffs, nemo dubitare pot-

eft; cum mos im

imendi /igza.Ííit antiquiffimus £xo4,

XXFIIL 11. 36. 4

0,

»

XXXFIHI. 14.

t^ Codfir-

Sed obfignatie vim comfirmatiemis etiam habel

snatur autem znfPitutio , fi quis viteriort adhibita meditationes

qua fomnium fibi oblatum, iudicaudo, & vatiocinando , eui-

gilans agitat, fibi confcius fieri poteít, quorfum illud, vo-

lente DEO, tendat.

Nam fiue cogitats fommiantis, fint

fibfidia, fiue ipfa gratiae suedía; vtrobique -fpiritus fanétus,

propter meritum CHRIST1 agit, & operatur pro cuiusque rei

modulo & natura. Sed ila sc vt rENivs aliquis, &

EiVMGARTENIVS, feliciori fücceffü expediuiffer , quam

tenuitati noftrae datum eft. Nami contextus orationis alludere

ad morem quendam ifítius'aeui ; non temere videtur. - ZZperis

ye auvem y 3

?

y

Jflituere, obfignare inter fe connexi funt a&usfs;q;ui

inftitutum quoddam refpicere » puæa;i- poffunt.

e

XXX.

" €o

níderata, feu ijüöf;&

- Infomnía; quoad qnatería

2

cogi-

7^

^"

50

DE JGRATEIAE ORDINARILS *A)C"VII'IBVS 1

cogitatiónes, e quibus conftant, grata & amalilia, vel rriffia

& rerrifea efTe poíTunt. — Gratia praeweziess , vtrisque vtitur;

cum vtraque cafe caece non eueniant, & , quamdiu regnum

ratiae eft in mundo , omnes quoque eiusmodi mutationes,

fnlfidia gratiae effe debeant, ex deftinatione diuina (S. XilI.

féqq.) Homines enim, naturae quodam inftinctu, ad vo-

luptatem numquam terminandam, feruntur, experientia

teíte.

Quamobrem rerum gratarum perceptio in fomnis,

hominem gratiae mediis nondum vtentem, reuocare debet

ad Jegem maturae , vt re&titudinem illius voluptatis, vel cul-

am eiusdem, ad illam exigat, & vlteriori adhibita medita-

tione, ad anhelandam ex ipfo Deo felicitatem, puram il-

lam atque infinitam, trahatur; falam vero & impuram

auerfetur. Quod .vbi fit, certe pEvs fulfidiums mediorum

ratiae ipfa cum /eze zaturae conne&tit; vel faltim ad hanc

d

iligentius inquirendam, quafi manu ducit. Sed lex natu-

rae, eft pars ( quamuis haud praecipua) mediorum gratiae

($.1X.) cuius notitia ducit -ad cHRISTYM. Martb. X]. 26.

E Xxxx;--')

Terri/ïm* véro '-infomhia, pariter. ädþi'fkeäeniwitäkx—»graä

tiam referri debent.

Homines enim mediis gratiae non-

dum emendati ,. zortis terrore vehementer percelluntur, &

metu amittendi ea , quibus externus eorum in hoc mundo

ftatüs, perficitur.

Etcum facile quilibet in:elligat; . non

terminari cum vita huius: corporis, ipfam mentis duratio-

nem; & reCtorem huius mundi rependere cuique, quod

e&tionibus congruat : fe .denique. variam contraxifTe cul-

et ad

pam: eiusmodi phantasmgFis ';crribiliþus adduci deb

» iram

-

D

ER INSOMNIA CAP. IH

3&

-

iram numinis agnofcendam & amoliendam. Re». l, 18.

Quod vt fiat, gratia praeseniens (uas partes addit.

* Non abnuimus, quo minus fertia fpecies addatur, & quoddam.

infomnium zdifferen: exiftimetur. Quod tamen vix adeo

neutrum effe porerit ; quin ali

guq modo ad grata vell ingvata

referri queat.

-& -XXXIE -

Faciemus. periculum, an alia fomniorüm hüc perti-

hentium diuifio procedat.

Zinimalia * vocabimus, quae

eriuntur fine praecedente vfu mediorum gratiae , modo or-

dinario ( S. XXII (f.) licet gratia praeueniens illis accedat.

Medii, quae exiftunt in irregenitis, fed praecedente víuü

$

aliquo mediorum gratiae.

P

piritualia, quae oriuntur in re

genitis ex antecedente vfu mediorum gratiae.

* Hoc fergzizo vtemur, auctoritate theologornm, qui hominem

ammalem [pirituali opponunt ex 1, Cor. /J. 14, — Haec info-

mnia liceret adpellare za?uralia. Sed quia haec vox opponi

folet füpernaturalibus , feu szzraculofis ; hoc autem loco de or«

dinavüs, non vero de zmiracu]

venjam habebit.

ofis fermo eft : illa appe;latia

$ XXXII

Gratia graewemiens agere poteft per infomnia, exci-

34)do hominem. ad. ví(um legis, ac deinde euangelii,

($. XVIL) | Quare excitaus dici potcít. . Sed quae agit per

eedia gratiae atque sperass vocatur ($. XVIIL); eadem

vel eft Jegalis, fi operatur ad obligationem noftram & cul-

pam poenamque agnoícendam; vel ewazcelica, fi agit ad

pdem excitandam vel cg:frgæqdam, poft leg(i—sv vífum. -

E XXXIV.

bj

EY

DE Gg:hfuzx-; ORDINARIIS! ACTiBVS

$. XXXIlV.

S iritus fan&us, operationibus fuis per mediä gra-

dae fungitur , etiam hoc modo, vt afficiat vér smaginaudig

juando prius egit 7 fezfs, Nam operationes eius, a

cHaisTO nobis acquifitae, tales ex parte funt, vt nobis s

memoriam yeuoCet cogitationes & nifus falutares 4v. X/F., 2.6.

Remini(centia vero, fine a£tibus imaginationis, concipi ne-

uit. Sed fomniantes imagipantur, íeu refufcitant cogita-

ta fenfibus ante percepta, ita quidem, vt iudicare quoque ;

& ratiocinari queant ($. XXL )

$,

XXXV.

Gratia praeneniens, a&u . exercetur per infomnia. Quiïp-

pe agit per /sbfidia, (

$.XVIL) quae nexum habent fapien-

tem cum ipfis gratiae.

mediis. ($.XIL.ff.) Et hic nexus ad

mundum optimum pertinet, atque fapientiam diuinam ex

harmonia regni naturae cum regno gratiae, & partium re-

ni eratiae . concordia interna, eluceícentem , glorificat.

Átr, fomniantium ftatus, opportunus eft ad a&tus gratiae

pràeuenientis. . Quare Deus hanc opportunitatem haud ne-

gligit. ($.XXIX.)

& ,XX—X,VI..,'

Gra&ia operans, a&u. ipfo .«(ae«pims, -(;ätïngïit; þer info»

mnia, dum reproducit in fomniantibus, ea, quae- per

'víum mediorum gratiae antea perceperunt. Datur enim

rmobis, vt talia in. memoriam ' reuocet. ($. XXXIV.) Sed

flatus. fómniantium aptus .eft ad illas operationes ($. XXIX.)

Et gratia; opporrunitatem agendi quamcunque, continuo

n & bo-

gu?ficic, gt ad finem fuum adhibet: per fapientiar

gitatem

C

OPER 4 NS'O'M;NTTA/ ETYTXDT

733

nitatem Dei operantis. .* Aefiz LAF. 2.

diüesXNh L.

VLz. defa. XYFI g. Pfud

35 Jo. FI. d. F.

91:2. 2. AVT. z. LXXVII 7. *CXX;*

* Quae tcftimonia de zoZurgir

ratiae operatïohibus agunt, noh

- ad füla quidem infomnia re

erimus: fed ea tamen hinc exc

8

-

T

dere non licet; per ea, quae demonftrauimus,

.5,

XXXVH,

E

.. Deus ad promouendam & perficiendam conu-rfranens

& [antfificationem , adeoque ad vnionem myfticam, vtitur

infomniis. Nam a&u ipfo exercet gratiam * praeuenien-

tem ($. XXXV.) & operantem ($. XXXVL.) fed conuerfio &

Jascizfcatio, non nifi per illos gratiae actus fi

Quod e cheologia dogmatica conftar.

z

gri po(funt.

* Conípirat P. s1GM. 1AC. BAVMGARTEN fbeol. moml; art. L

Cap. V l. sot. ad

vis refert..

$. lïXXl. vbi zpfomnia ad jitb]zdu: cozzaef]t'a-

$. XXXVIII.

Ad aCtus gratiae per infomnia, accedere d*äbe

t euigi-

lantium recordatio, & meditatio

s di efïe&qs debitus produ-

ci debeat.

Nam cogitationes , quae. fomnium aziz;afe

($.XXXIL) conítituunt, conne&i debent cum vía medio-

rum gratiae efficatium. (& XVIL) . Conne&ti- autem niti

in vigilantibus, qui eorüin 'fibi conícii fünt, plane. non

poffunt. . Ergo recordatione opus eft, G vatiocizatione,

qua

nexus veritátum perfpicitur. Cog

itationes autem ,' quae con-

ftituunt infomnia »edia, & fpirizuslia, exigi debent ad nor-

mam mediorum grátiae, vt coníter recordantibus

; n per

vfum illorum, orra fint, iisdemque congruant.

Denique,

omnium fomniorum illa eft indoles, vt res

nobis videntur praefentes, re vera non ad(i

i

quaedam , quae

nt , & £0]a IH

^ Vt igi-

gisatione percipiantur ($. XX.) canägam praefentes,

tuf

*

34

DE G.,R/A*T'lA'E— fl as ACTIBVS

gur fi&ta difcernantur * a veris, antea perceptis, & nunc in

vfüm conuertendis, opus eft tum recordatione fomnii, rum

comparatione phantafmmatum

E

rebus perceptis.

:

inter fe connexorum; curïl

* Jii

nftrationi forfan infer

uiet exempfüm , €uius ipfe teflis füm.

Miles quidam bibaculus, fed in /fatw [eruitutzs viuens, iam

aetate grauior, faepe vim verbi coeleítis fenfit, reuolutus ta-

men continuo ad confüetudinem peccandi. 1s die quodam

expergefactus, anxia mente & inops confilii, quid fibi per

quietem obtigerit, trepide mihi narrauit. — Aufum fe effe, in

«aelum.eniti: fed viam adeo praecipitem & aditus quosdam

"e

adeo anguítos fuiffe, vt vndique conftriéto corpore, omnia

fibi membra conquaffata, inexplicabili dolore fenferit,

His

angufítiis vix femiuiuo corpore füperatis, arctiores denuo fau-

ces obieétas fuiffe, quas tentare conanti; fenfus & ratio abícef-

ferit.

Hinc mira omniaà & inenarrabilia fibi ocurriffe,

Vix

ili perfuaderi poterat, haec, phantafiae potius imagines,

quam vere facta, fuiffe, Coníternatus deinde atque cupiens

erudiri, fcifcitanti quid legerit fortaffe, vel audiuerit e facris

litteris, aut libro bonae frugis alio, refpondit, fe proximo

lbi com-

&lie folis praeconem fàcrum diligenrer aufcultaffe.

ertum eft, expofitam illo die fuiffe pericopam de via enga-

ffa, & ar&a ad caelum. porta Mattb. P H. 13. 14. quam pauci

mortalium ingrediantur. lllaimago haeíerat menti huius ho«

Tninis, ac terrore perculerat non bene fibi confcium, ita

vt pallidus, toto pectore traheret anhelitum.

Leuiter dor-

mnienti, fimilis azbelitus, alii fortaffe cauffae debitus, haud dubie

fübrepfit, cui fenfationi attentus,. reproduxit azguffur illud

iter ad caelum , per legem imaginandi. —Ceteras faucium an-

uftarum fpecies , & membrorum compreffionem , compo-

fitio phantafmatum cum aliis fimilibus ;

ginatione perceptis, illico fuppleuit.

antea fenfu vel imaQ

Nempe veritates vuiuer[ales ad reuelationem naturalem vel

fopernaturalem pertineptes; ineffe poffunt fomniis, quod et-

tiam

fes

d

PER ,WTNSO—MNM. CA, T.

3f

tiam t-ex infomnio JZolfiazo ($. XXI *) patet, vbi argum&

D7

folidiffima inerant phantafmaüu.

Quae non produxit infomni-

um, fed reproduxits cum habitus àntecedens, illorüm marer

putari debeat. Recogno'/cens infomnium füum, illorur: ves

ritatem & robur cum debita conuictione intellexit, — Nimi-

rum cogitationes fomniantium, occupantur partim ic fabftantüs,

partim in iis,quae fulfartiae cuique tribui & conueuire potti.nt

aut videntur. Ad fuffaztus pertinent perfoma tum fomniaeus,

tum aliae, & res quae non (ünt perfonae, —Aufatiozes, quas

fomnians perfonis illis & rebus tribuit, continere poffunt vez;ta-

tes vniter[ales, aut fa&a vel poffibilia, vel aliquo rempore pe:ia,

Si fomnias, patrem nuper mortum te alloqui, & inculcare ora-

culum quoddam fàcri codicis de zrmtagdo Cbriffo: haec loque-

la eft sautatio quam parenti tribuis, quafi adhuc viuentis &

continet veritatem vniuerfalem.

Si fomnias, vrbem incendio

perire propter neglectum continuum diuini cultus; haec eft

mutatio poffibilis. — Euigilans vtrumque in vfüs falutares con-

uertere poteris.

Fictam patris perfonam, & fictum incen-

dium , feparabis illic a verirate vniuerfali, hic a fa&to poffijzlz,

Si phantafima quaedam coztráditforia, immifcet veris & poffibi-

Ls

libus; illa facile feparantur a vigilante, meditationis beneficio..

Reuocemus in memoriam exemplum PETRI.

uenm

CHRisTVS admonens de inílanti peccato, ad pall cazturs

iv

attendere iuffit..| Commiffo facinore, PE TR VS' gallum canen-

iem audit, & vulru. cHg1sT1 ad ipfüm conuerío, neglectae

admonitionis recordatus, varias easdemque grauiffimas 'ani-

mi perturbationes experitur, in lacrimas, praeter morem ve-

hementes, effufus. Quis dubitet, ?zrRvM fübinde fomni-

antem, refinxiffe quae fibi tunc acciderant? . Galli cantum,

poítea faepius audiuit, in diuerfis terrae locis commoratus,

Leuiter dormiens, eundem audire potuit, ita tamen vt eafen-

fatio ipfüm haud expergefaceret. Cum illa en/atiome cantus

galli, recurrere oportuit, pér leges zmagimandi, fociorum

cateruam, quibus f& adiunxerat in domo fümmi facerdotis,

t Zer?g abnegatio, & cHnr-

.N eque minus tunc refüfcitata füi

2

L

$Ti

"d

36

DE G'mæmä 'O*R-DINAR-I'IS "eTIEVS -

sTi vültus, & lacrimae a peccante profüfae. Expergefactus,

facle per zneditatiouem) auimaduertit, atrium facerdotis, &

praefentiam cHmisT:, tunc capti, & lacrimarum profufio-

nem, re vera fomnianti non adfuiffe, Sed recordatio tamen

illorum aétaum, La&tenus erit pratiae tribuenda, quatenus

veprodu&ía ilorum aétuum erceptio, renouauit in vigilante

monitum €HR1ST1, & nutum illum falutarem, qni ad refi-

pifcentiam tunc primum maxime valuerat; & nunc varios

fotus fanétiores in mente P ErR1 refüfcitauit, qui ad faz&i-

ficationem , adeoque ad gratiam opevantem Peztineþant,-

2$ XXXIX.

Si per infomnia »ez miracdlofa * (de quibus hic agi-

Eius) promouetur conuerfio & fan&ificatio; ( XXXVIL )

id in folidum pendet ab a&tibus gratiae;

& media tunc operactur. ( $. XXXIlI. )

, quaek ger Jfelfidia

* Infomnia fàcris in litteris ad declarandam fingularem Dei proui-

dentiam commemorata, in cenfum zziraculoforug: ve&te refe-

runtur. Saltim iíta ratio tutior plerisque -videbitur, quam

alia, quae cauffas ordizaria: , fiue regni naturae, fiue gratiae ,

ximetur. Vxor PiLATI plurima per

quietem (üftinuit propter

CHRISTVM a marito crudeliffime traétatum Aattb, X X717. 19.

Hoc infomnium id frugis liabuit, vt mulieris teftimonio iz-

vocentia Cbrifii probaretur. — Et nifi contemtum fuiffet a. ma-

rito, hunc etiam reuocaffet ab vlteriore iniuria, grauiffimo.

ue facinore committendo. Doéctorum virorum difputationes

obferuata , recenfüit P. 10. cHR1STOPH, WOLRBVS cyris

ad b. l.

ui per doétrinam & miracula c H R 18 T1 hactenus cón.

uiéti fuerant, vt IESVM NsZaRENVM pro doctore diuinitus da.

to haberent , qui pium obfequium, non fürias-crudeles,

pro-

meritus effers ii fruétum aliquem mediorum gratiae perc

e€pe-

rant,

2uale quid vxori »1x411 accidere potuiffe, quis dubi-

&et ? Jam vero innocentes homines eosdemque mi

rifice pios,

quere, ve-

atque diuinitus datos; non Jmoäo indefenfos relin

Tum

*

SPERC iINSOMNIÀ : CA—P*.V Pt

37

ium etiam anétoritate iudiciali , in gratiam furiofi accufátoris »

atrociflimo fupplicio tradere: id nimirum ipía naturae vox

deteílatir, ac talia facientes iu(lifimis a Deo vindice poenis

affici, fatetur. Idin ientem huic matronae venire potuit, audi-

iis illis, quae maritus, contra exploratam facti legisque, fidem

in SERVATOREM optimum moliebatur, Forte exempla quoque

füccurrebant, poenarum coeleítium , in vexatores piorum.

Haec igitur erat pars zoZitae zaturalis (S.13X.) vindictam puta

diuinam, in homines adeo fceleftos, parata habere füpplicia,

Quae, quoniern illa viro füo metuebar, graui cum animi com-

motione, ab ipíà cogitabantur. Quae fic cogitamus, facillime

recurrunt per quietem : ($. XXIV. *) Iraque, cum iniuítos iu-

dices, crudeles poenas N E MEs 1 daturos effe, cum terrore cogi-

taffet , fommuiautesmn terror ifte vehementer perculit , & totam

zerrificorum phantafmatum feriem peperit.

Vnde queritur,

snulta fe in [omnis perpe[]a

9 effe, propter iuffum z'l(um tam indi-

gnis modis iam vexatum.

Quantum e caulfis ordinariis ad hoc infomnium explican-

dum, intelligi poteit, tantum falua erga vim füperiorem re-

uerentia, conquirere ficet. Miraculum fi quis praeferat, ni-

il pugnamus. — Sapiegtiae diuinae gloria, ex vfü zzedroruma

elacefcits ficut

potentia f'umgna,- nunquam fine comite fapienz

tia , qperatur.

$. XL.

æc&'eäusv

Media gratíae , fua natura funt eíusmodi, vt

falutares in fomniantibus gignere queant. Quod de verbe

Dei exinde probatur, quia pleraque ad (alutem cognitu ne-

ceffaria, exhibet per imazines * [enfibus obuias. — Quae phan-

tafiae beneficio, facillime reproducuntur. Immofa&ta

plu-

rima DE1 & sERvATORi1S noftri, huiusque perpeffiones,

oculos auresque perftringebant, & nunc.afcriptoribus ía-

cris recenfita , fufcitant in nobis ideas fenfü quodam vel nu-

aS- . Óa

: Jde,; vel F)er, pi&am.aut fculptam imaïginefng percept

( ATR

/

u

-88

W-m; GRATIAE ,oxniu,mns ACTIBVS

eramezta** vero per fe calia funt, vt organa fenfuum viuide

tang

ant, atque ita phantaímatibus congruis- materiam

z

praebeant.

*

,

* Spiritus fan&tus fe accommodat ma

ximae lectorum par;i ;& fimul

acumine praeditos ad a£tus inferiorum facultatum coniungen-

dos cum fuperioribus, adíuüefacit, vt ardor debitus conciretur,

Jdeo cunctas fere doctrinas falutares , veftit. imaginibus.

ZÁnima peccato corrupta fiftitur vt perfona zuda , coeca, omni-

umque vitae fübfidiorum prorfüs indiga, neque fibi ad illa

comparanda, fufüciens 7por. /]J. 17. — Contra vero, ea quae

CHR1STVS ad illam miferiam abolendam, & ad beandos mi-

feros, in promtu habet, vt aurea ovzamenta, veftes candidae,

eibus potusque infolitae f[uauitatis , fiftuntur, cH&ISTVS, re-

gis, paftoris, fponfi, formam induit : ficut anima cuni1sro

coniunécta , oniculae liberaliter habitae, fponfae, ciuis, foro-

ris, characterem fufcipit. — F"ziomem smyflicam habitatio regis

in aula magnifica, figurat. Status beatorum poít hanc vitam

3j[

luculentiffünis formis, vrbis suagnificae, fontium viuerumi,

eriump

balium [acvorum s tomuiuiorum , vegalum diuitiayum ,

depigitur,

** Sacvamentas prorfus huc pertineat , 'e-oqüe fünt &omparara, vt

gratia diuina etiam agat cum Chri/fiazo fomniante. Per fan-

éffimum aguae lauacrum ejfuuditur i2 z0s pleno. quafi. flumi-

ne,fpmitus Jan&us Tit. l1l. g. €. Et fimul in memoriam

vocatur, quid aétum fit, cum ipfe cagi1sTvs hoc füfciperet

facramentum, & quid fimilitudinis illa habeat aqua, cum di-

luuio, veterem hominum. fentinam, tamquam terrae- for-

des expurgante, & contra meliorem hominum partem con-

feruante, tanquam fpem aeui purioris x Pet. 77. 21. Idem ve-

ro, "morti fimul & vefufcitations Chrijfi (imulacrum habet

Rom.P1.3.4, Quodti quis vigilans ifta coniun&im medi-

tatur, ita, vt motuin. quendam animi cum illa meditatione

coniungat ( quis nefcit enim, fpiritum fanctum talia meditan-

quin fo-

af;bus ingerere tam fanctos mocug) dubium non eft,

?

mnians

ER INSOMNIA CAR ni

39

mnians eadem refüfcitare queat. De /acra coeza, n;xult*o facilius

idem oftendi poreít, praefeértim fi quis illa coniungat, quae

de ar&iore cum Chriffo comiuntlione tub imagine vitir

3

" capz'tz'tk

ac membrorum » cet. alibi facris iu litteris traduntur,

i

'6. N

*

(

Il;lfvomniä * f?tmm

funt, quae re vera quidem accide-

runt, fed per errorem fomniantis antecedentem , cauffis ex-

traordinariis tribuuntur ** cum ab ordinariis profe&ta fint.

