empe , generatim , fanaticorum indoles eft, fingere quaedam

i

rationi rectae & illuminatae contraria, & venditare mutatio-

nes quas experü fint, a cauffis occultis & füpernaturalibus

profectas, cum contemtione mediorum , quae pEv s excitan-

dis falutaribus mutationibus internis deftinauit, Duéctum cre-

ditur hoc nomen a facerdotibus

aganorum , qui fraüdum

magiflrri ver(utiffimi, deorum re

/á

onía fibi data fingebant,

Qui & ipfi 63« zumine plezi agitatique, vocabantur, maxi-

me, fi geftus accederent infoliti, vnde nomen ezth

uhaffis hae-

fit; in quos conuenit MARO Nrs de(criptio, (vt fimilem imita-

à

toris LVCANI locum omittam

) qui S12YLLAM numineyagri-. :

;atam(exhibet*

den. IF. 45.

- t 7 - £Um virgo pofcere fata

T! ethu:

&it, Deus, ecce. Deus ; cui. talia fanti

dnte fores fubito uon. vultus. nou color vsus,

]

INon comtae sanfeve comae s fid pe&lus. aubelum

Et vabie fera corda tument , maiorque videri ,

- AINec tuortale fonans, aflqta eR vumine quando.

:

Et v. 57. itemque 99.

"d Phoebi uondum patiens, immanis in antvo

Blacchatur vates , magnum fi petlore pofft

Excufflfe Deum : tanto magis ille fatigat,

| Qs rabidum , 7 fera corda detmaus , fingitgue premeudo.

eni-

40

DE GRATIAE ORDINARIIS ACTIBVS

Nempe, in 'regno gratiae, D E V S ordinauit zzedia gratiae, quö-'h

rum víus, vbi praeíto funt, negligi fine tentatione n 1 non

oteíL. Somniare igitur nefcio quod lumen internum, &

operationes D E 1 z/uzediatas , eft contemnere ordinem fàpien-

tiae diuinae, eft ludibrio cacodaemonis fe exponere. Vnde

huiusmodi homines grauiter reprehendere folebat j.r v u-

&vs. Exempli loco effe poteft, quod zom XJL JFitteub.

jol. 371:. legitur. fÉr iff eim YEntbufiaft, ooer Qeifter,

o nídbte gefállet 6anm QDaift, daift, Gaift, ber vor

YOort, preoigamt, Siacrament nicbts bále - - - as

beift eit £eben, 6a cin feglicbez feis felbfE flTeiffer 1ft,

uno tbut, 1oas cr votll; unb 1vao ibr. qutc ouncfec, mufs

alsoent alles vecot uno woldetbai uno oer Gcift beiffen.

2íllee anore muf. ftinc'ent uno. ni

dte [cym, Oenm eitel

Slaif(cb, Slatfdo, Slatfcb 1c. . Et tamen iíftum hominem,

qui hanc reprehenfionem beato viro extorferat, GoD, An-

NOLDYS in contumeliam LvrHrER:i laudat, Baerefio/.

lom. l. p. 87 $. .

r

"

d

ui phantafrnata ord

L

naria djiuinae þtggefiz'om' inämgdiatde tribuunt,

fiue infornnia ipforum fint agzzalia , fiue zedía, fiue. fbiritualia

($. XXXIL) horum infomnia re&te dicuntur fazaticz , quatenus

error ifle, antea ab illis conceptus, in fomnio recurrit, eiusque

artem conftituit. Repetit enim fomnians zudicium fanaticum

antea formatum. — Tali autem errore non antegreffo, & phan-

tafmate a cauffis ordinariis excitato , infomnium ipfüm non erit

fanaticum , fed zudiezum fabfequeus vigilantis, fanaticam labem ha-

bebit,: "unc fomnium ad exferzeutiam in. fe a&ualem, vefervi de-

bet ; (ed fübrepet vitium peruerfe iudicantis. — Ita peccabitur com-

tra ea, quae füupra ($. XXVIIL; monuimus, Nam infomnia nom

praeítant vfüm illum , quem gratia fibi praeftitutum habet, nifi

vatiozi poítea locum demus, quo ficta difcernantur a. ver;s,; &

vera applicentur ad flatum eius , cui inferuire debenr, Si quis

tempore belli; cum hoftis vicinim.iam agrum tenet, minas DEr

recogitat, de vrbibus incendio delendis, quae omnem pietatem

;iuxïauerunt ; i patriam yrbem omnino talem effs nouit; fi eius

ruinagn

A

2

&

p

PER Q)J?NISVO,MN)IR C AP. UW ,

GE

; ruinam hac rérum facie interdiu. anxie metuit:

fi metui deninx]'imy

ifti füb noCtem indormit: leui ftrepitu füborto,

fomniare poteft,

quod vigilans fummo cum timore copitauerat.

Phantafma , di-

-uinae vocis memorem , ludere poteft imapine: va

cis de coelo aud-

ditae. ls mane fürgens, (i contendat, fe voce diuina admonitum

/-.de incenqm vrbis, vero de phantafmate fanaticum ferer iudicinm;

$. XLIL

TM "uoqüe infomniu

m eft /zaticum , quod mendax quis-

piam (ibi obtigi(fe &ngi

tica vero tur

t; cum re vera non * obtigerit : fana-

pitudo augebitur , (; tale infomniu

geftioni tribuatur ( $. XLI.)

mdiuinva»-e [ug-

* Ad emeudacia

potius, quam ad fanaticam ïeu'ïta'tcm, hoc reFärEn—

dum effe videtur. Sed cocitandi

r

im eít; quosdam homines men-

tiendi libidine vsque eo prolap

fos effz, vt ad extrémum figmenta

i .ft?a pro veris factis ha

beant, aliisque obtrudant,

D S C REIIT

Id quod fanätïc

um eft in infomniis, maxime derogat

mediis gratiae , & DE O

aliquid tribuit , quod ipfius fapientiae

repugnat. Quare per id, quod fazaticuz eft in fomniis,

-gra-

tia diuina non operatur ($. XLI. XXVIIL) Cuiusmo

di o«

muiastes . nale audiunt in (acris litter

-

is, Deur. X.lll 3. fe

Mudae $. devem. XXI] 2y. XYIX. g.

7 ET V.

1

! Quälis angeloru,

"it opera, eratiae diuinae i

n hoc negó-

tio miniítra, explicatu difficile v

idetur.. De JYingulavibus exem-

plis,res in promtu cít. Sic magi * zsuariStfer

L777 di/te(ft

redeunt in patriam. Et 10s Ep

H vs in fomnis zzezezur ab anzelo,

ge repudiet. Mariam , & rurfüm

; "Vt fusiat in Aegyptum. "Quod

caeleftes hi miniftri , haud du

ble zuffu Dei extraordinario fece-

runt Quantum vero fit, qu

od angeli cognofcant ex 4uzize

gloriae quo fruuntur, *** s;

7

ari», & quantum inde confe-

&usipromouendos, non exípe-

ra'nþ lad hos quoque gratiae a

ato

4

42

DE GRATIAE ORDINAR1iS N:A,CT?!BVS*-

O

Éato fingulari nou

;

que Deiafflatu; id à quoquam determi-

nari poffe, dubito,

*

?* Mattb. 1. 12. iil

b t du RR d-

auuium. MaLvciANVS inlongaeuisabinitio ó»ea 1 31o xeasviduse

au[omuio qaodam , iu[fus. vt id faceret. Angelum vero huius mian-

dati fuifíe internuncium , haud improbabile videtur. Neque vo-

cis x,eolitev alia eft notio, quam quae modo data fuit. . Ipfe

MACROBIVS d.À.8. xexwalieuó» , ovüculum . interpretatur;

Íomnii fpeciem , de quo f. 9. ità iudicat: 7 eff'oraculum quidem;

eum iu [omnis, paveus , vel alia. Jau&la grainisque perfoma, feu Jacer-

dos , veletiam Deus , aperte euentuvum quid aut non eventurum , fa-

cieudum vitaudumues, denunciat. 10 SEPH1 autem an

gkelus— Mattb.

4.20. 41.13. aperte commemoratur.

** Recordemur, quibus negotiis deftinati fïhtj angeli Ebr. 4. :4." Si

omnia prae(tare debent , quae pro quauis opportunitare; : beandis

hominibus conducunt; neceffe eft, vt ftatum hominum, quantum

licet,exploratiffimum habeant;atque omnibusadeo hominum atio-

nibus inuigilent. Cuius rei tanto fibi maiorem facultatem compa;

rauerunt, quanto longiore tot faeculorum experientia gaudent .

hominumquemores & variam temperaturam, & agendi modos;in

fumma varierate , femper tamen. alicubi fibi fimiles, animaduerte-

runt; praeterquam quod lumiree gloriae colluftranrur. : Quod igi«

tur peragunt angeli , huicnotitiae & lumini gloriae ordinario con-

uenienter, id fecundum leges huic mundo dictas ( cuius nempe

partem, fpirituum tota ciuitas conftituit) id eft orZzzarze, pera-

&unt; fiue regnum naturae, fiue gratiae fpe£temus. Leges zmagiza-

1095 no(trae, perfpectas habenr ange!is quibus fenfanonibus con-

junxerimus aliquando vel aliquoties phantafmata quaedam ,id.ex-

periundo difcere potuerunt, & (üfcipiendo continmum gloriae lu-

men, Quando expediat refüfcitari talia phantafmata , pariter in-

telligere poffunt, Senfationem illam , vnde phantafmata incipiunt,

in dormientibusexcitare poffünt , quia corporibus & ipfi, ad hoc

negotiumi aptis , inftru&ti funt.

Quodfi fuum quisque cuftodem

habet angelum, id multo facilius intelligi poteff, Tales igitur effe-

nter oy-

&: »(i o modo ab angclorum miniüexiq proficifcuntur , i

28105

D

-PER lNäZ-o*Mür-A' CAP, Ill

43

.- dinarios numerauerim ; vbi angeli fubfidiariam prae&ant- operam.

tn , fanatici erroris mixtuy

Abii:«veþo per omnem modu

*

XLV.

ïa.

Somno locus fuit, * etiam in ftatu rimaeuä.e fanGtitatis,

Quocirca credibile eft, ctunc quoque Numinis benignitatem

per in[ounia fuiffe operofam.

* Nonvltra modum extollend

a eft corporishumani in illo ftatu di-

ferentia , ab eo corporis habitu , qui nuncnobis eft proprius. Cogi-

tandum, quod primi progenitores hominum , fanéti adhuc & inte-

gri,iis tamen orgamisinítructi fuerint , quae ad zu£ratzozez & pro-

pagntiouem dettinata funt, Vtebantur practerea ciborum eo gene-

Te; quod mater terra parit, ex arboribus, & alio terrae prouentu,

JVotis praeterea vices perpetuae, fuadebant fomnos. "Vix enim

adducor vt credam , totas noctescontemplandis fideribus infümtas

fuiffe. Quem fomnum pzv s immifit ADAMO; illeextraordina-

rius fane fuit, ideoque folito profundior; qualem opio inducunt

medicorum filii; vrere vel fecare parati, Sed confuerus ideo fo-

mnus haudquaquam ADAMO abiudicatur. Conceffo igitur fomno,

-

fieri potuifle credendum eft, vt fozzziarezt primaeui parentes,

inipfo paradifo: autoítendendum e contrario, fomniain feeffe

talia vt habeantaliquid pietati aduerfüm,

. XLVI.

Quod o:;endi non 'g*ot'ef.f.;

Haec do&rina illuftrat grazize. diuinae mewremias- vber-

tatem , quae ne dormientibus quidem fübtrahitur. lllu(trae

vim mediorum gratiae, quae in leges imaginandi fe quoque

infinuat.. Admonet nos, de variis * officiis tum ad promouen-

da infomnia falutaria, & ad arcenda noxia, rum ad vfum

. fan&tiorem infomniorum, praeítandis; ac denique fazaticis

illufionibus commodiffime repugnat.

* His officiis tractatio fingularis impend

i poffet, fi quidem id infti-

tuti anguília permitteret, Nam infomnia quaedam, /i/eris a&io-

nibusaccenferi debent. « Quare, /fatus. antecedezf. ita conformari

debet, vt per illum infomnia falutaria gignantur.

Et quoniam

infomnia (übf«quentem etiam requirunt rationi

s vfüm ($. XXViIL)

hinc etiam officig quaedam reéte deriuantur.

9

o w

VIRO CLARISSIMO

IAC, THEOD. FRANCISCO RA

s

-xägtv Kou iïgn'vn-'ï-.

MBACHIQ

-

E ipitur in cathedram nune produco, q&em inde ab ädole—ä

fcentia ducere ac formare mihi contigit. In ipfo hoc Lyceo,

quod r£ iam docentem videt, fpem illam de TE concitaueras;

quae voris meis plane refpondit, atque plenius, in. pofterum,

- haud dubie refpondebirt.

Eorum poflea in numero cum per an-

n0s aliquot

es, qui me de virtutibus cultorum CHRISTÍ, ex-

^- plicantem, aufcultgbants forte accidit, vt dezzfommüs dicerem, qui-

bus vtatur diuina benignitas, hominum faàluti confüultura.

Non dif:

fimulabam, dignum hoc effe argumentum, cui explicando fingu-

. laris opera deltinaretur.

)uod illico follertiam tuam excitauit,

atque natales huic difputation? praebuit; quae quidem aeftiuis his

tnenfibus, quam hibernis, (quibus orta & abíoluta iam erat) in

lucem publicam prodire maluit, Interea SERENI!SS1MVS PRiN-

CEPS noíler, commendationi meae clemenrtiffime grarificatus, in

liberaliffimum eorum collegium , qui illu(tri paedagogceo huius vr-

bis praefecti funt; T& focium adoptare dignatus elt. Quocirca &

hoc nomine r:51 publice gratulor; & hoc fpecimen , annis aca-

demicis ante deíftinatum , egregiorum noui muneris fücceffuum,

Deus ter optimus ma-

omer quoddam faufliffimum eífe cupio.

ximus, qui magni PARENTIS exemplum 7121 proprium fecit,

ea omnia in TE porro largi(lime transfundat, quae ad fimilitudi-

nem eius enitenti, progreffum facilem , optabilemque metam prae-

flare poffüunt, Vale, meque talem T121 deinceps effe futurum ,

ualem- coenitum adhuc iudicafti ,

o

plane confide. Dab. fcxto ca-

lendas lunias A. cliIocerviu.

PRAESES

[

5

t

n a n vRUTUD M

4

.m

":

€

— Ü

s

"

——

g m

Sospmte 7

s

-U TT T

£

M

*

n

i

.43,3!

d

g

j4

J

i

;

Ti

d

ä?

IZ

$.

f::

u

Á

£

d

3

z

p

J

TA

/

L

g

x

T

x

:;-

x*

*

vX

»:

|

€

(:

E

E

*

3

3dek s

AK

:j

g

"p

at

-

»

-

i

A

N

:

EXERCITATIO THEOLOGICA

GRATIA ORDINARIA

o

IN QOMNIANTIBVS

:e

OPEROSA

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

z

ä

o

PRAESIDE

ä

D. IO, HERMANNO BENNER

S$3, THEOL. P

Q, PAEDAGOGIARCHA ET PASTORE

GISSENSI

Gd

RESPONDENTE

&

IAC, THEODORO FRANCISCO RAMBACHIG

-

ILLVSTR.

PAEDAGOGII GISS,

COLLEGA

—

D

MAII AN. CloloccLvir

aE

EM

h

g.

z

2.

£s

p

:

E

4

4f

SS

á

Ua d a

b^3

ä

GIESSAE

€HAIST

SCHREOEDERL

TYPIS, 10

6, Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com