KaI600-254_20

TM

Y

4&,

E

^

p

s m

ET

^

2

N

st

sl

w

"

p

L

d

x

r

y

N

à

Á

Mi du

E

:

3

Á

d.

;

M

A

MA

p

:

E

E

*b

*

1

i

"

DI

T

*ü

P

d

W

us

T*

PU

E

dv

vE

b

UR

N

2

P

Ms

À

P

a d

ia

-

fs.

—-—

-

23

L - p

L:

—

AE

rpsdins

,

L

'.

I

ï

Bigitälisat !

[

vorhanden

» x

LE Em

Rn

C

EXERCITATIO THEOLOGICA

GRATIA ORDINARIA

IN SOMNIANTIBVS

OPEROSA

PRAESI D E

D. IO HERMANNO BENNER

SS, THEOL. P. O. PAEDAGOGIARCHA ET PASTORE

GISSENSI

RESPO N]DE!N'fE

IAC, THEODORO FRANCISCO RAMBACHIO.

ILLVSTR. PAEDAGOGII GISS, COLLEGA

h)

MAII AN. cloaloccrLvim

LW v

24

h

W

9.

Yis

ä

N

&*

L

GIESSAE

TYPIS, 190

€HRIST

SCcHROEDERI

-

-

h

»

-

p Q NNJ

u

2

f

ch

;

iX

N1í 2

VOTRSEDERS

:x

Z

N

T

-

*

N

ey

N

-

753:6

COT

(ó

':f:

um

P

E

:

CSERN

;

A

;

pv

2f

CAP. L

DE

»

ACTIBVS GRATIAE HVQC

PERTINEN TIBVS.

SYNOPSIS.

K — Gratine definitio &. L.

dinaviae, tum

, exfi*aöfdiwria!

lL Media.gratiae , €?. eorutidem

$. Vill.

Jubfidia $. V. &5* vis fufficieus ad| V. Ordinariae quae vtuztur fub-

. falutem S. WL IV. V.

fídüis e vegmo naturae €? gvatiae

1l Effefjus medierum — gratiae

$. IX-XVII.

. VI. VII.

VI. Gratia praeueniens 9 .

IV. Operatioues gvatiae, tum or-

vant $. XVIL XVIII

f

$

(zratia diuiza, e(t veffitutus faur. Dei per Chriftum;- i]l*ae vt

- f?ng operationum faluzarium in

homines redemitos, confi-

2

deracur

——

*

DE GRATIAR ORDINARIIS ACTIBVS

deratur * 7 1. 1:. 2. Cor. XII. . ** Saepe ip(ae operationes:

dicuntur grati4, & ítatus in quo fiunt, füb dominio Gu Rr-

S'TI, regnum gratiae,

* Hic PAVLLVS xde» 1 9« pratiam Dei z'lluxzjfäï dicit, hoc eft

clariffine veuclatam eff , quando p Evs 1) promiffionibusde

fofpitatore quondam in Z 7. datis, fidem fecit, miffo filio,

qui confpicuus in terra verfabatur, 2)typis tamquam v/Z-

bvis, refpondere iuffit res ipfas, quo faétum eít, vt in lo-

cum vmbrarum furrogauerit lumnen, 3) clariore euangelii

raedicatione , clariorem in mentibus notitiam excitauit,

x his fpeciminibus cognitum eít; quanta fit pE1 propter

cHRIsTVM propenfio ad falutem hominüm tendens, feu

Jalutifera. . Eadem vero propenfio, fine operatiombus con-

cipi nequit quod etiam exinde patet; quia ítatim gdditur

t.madigra "a.

** Gratia, in DEO, ut propezfio ad operationes fal

E

utares; confide-

rari poteít atque ab operatiouibus actu ipfo in homines in-

fluentibus, diftingui. . Quod enim actu zzfiuuzt, ad id ac-

cedit pozezia diuiza, effeCctuum extra DEVM procreatrix.

Propenfio Dei, merito cHRisTI prouocatd, eít aeterna.

Operationes z femipore fiunt, .vbi gratiam potentia facit

a&cuofam Epb. [ 19.20. . Hanc effe cauffam exiftimo, qua-

gye dicatur: fofficit tibi gratia zmea , quia potentia aea per in-

firmos, tamquam per inftrumenta, fizeuz deffanatum obtines

i1deoque perfede mauifefiatur.

$.

II.

Res, quibus DEvs proxime vtitur, ad operationes gra-

tiae perficiendas, dicuntur »edia gratiae. | Sunt autem /ex

Rom. Hl 20. 1 im. L. $.. Pfal. CXIX, 24.. & euanzelium Dac.

A. 12 cum facramentis . Marc. XPA. 16« 1 Cor. XE. 24. 2. 26

Quibus autem .vütur zezere, vt homines ad vfüm me-

diorum

-

i*ER, lb!(SOMNIA CAP.X Y.

$

X

dioræünmï gratiae difponantur & adigantur, funt //fidia me-

diorum gratiae.

$.

IÉ

| Cum ftlm fit miferiam excipiens. beatitudo , ftatus falutaris

incipit, fi ea fiunt in homine * quibus tollitur miferia; idem-

que 777

7

flum , conítat.

pletur , fi ea fiunt , ql..IibLis: (anfänjäs cum Deo per Chri-

* Status falutaris ita defcribendus eft, vt defcriptio conueniat etiar

in izfantes per baptifmum regenerandos. ; In adultis, íta-

tus ille falutaris Zzezpit a notitia viua miferiae & completur per

—nozitia"m viuam meriti Chrifti Zo. X7. H', 3. Mattb. XI. 28.f.

$ IV

Quoniam operationes gratiae funt falueares ($.1.) &

fiunt per sedia gratiae (S. lL. ) neceffe eft, media gratiae e(Te

apta, ad ftatum falutarem producendum & continuandum

2 Tun, HE. 15 Rom. L16.. dac. F 21.. Marc, XFI. 16,. 1deo

redte dicuptur effcacia. ad falutem.

$. v

Vuio cum Deo, eft ftatus falutaris completus. ! Nam

ftatus ille, eft confenfüs cum nEo per CHRISTYVM, ope-

rationibus gratiae ad iftam rem efficacibus produ&tus &

continuatus ( $.III. IV. ) Sed vwio cwz Deo, nihil aliud, nifi

confenfuüm iftum, continuis gratiae operationibus productum

& vigentem, denotat z Cor. £. 17. Phil. H 9. 1. XIF. 22,

1 Cor. 4II. 16. Confer. Eph. 411 17.

Qggre media gratiae;

fum effcacia ad "vnienem. cum Deo.

^ 3

$. V.

/

l4

X

-

*

*

PE *.Gu'na;uä ORDINARIIS .ACTIBVSV

*

5. VI.

Primus & proximus mediorum gratiae. ef&;&usw, funt

Gufationes, ftatui falutari, atque adeo vnioni cum Deo; in-

feruientes ZZ. XV4L r4.. Nam verbum Dei eft medium gratide

(S.1L.). Quod, quoniam fcriptum eft; vel /efizme vel aa-

ditioze vlarpatur. Vtroque modo afficit oculos vel aures,

& efficax eft ad ftatum (alutarem , vnionemque cum Deo

( G. IV.V.). Sacramenta vero , fenfüum organa neceflario af-

ficiunt , vt aqua baptismi, ta&tum; coena facra tattum,

guítum, olfactum Ze. Z. 3. Ron. —X' I4.

$. VIL.

Senfátionibus, per operationes gratiae produ&is, ac-

cedere debent reliqui a&tus aniri, ad comparandam noti-

tiam, eandemque ftatui falutari congruam , iníeruientes.

Artentio nimirum ,. veffexio, abffratéio, ratiocinatio ,, quibus

comparatio ftatus noftri, cum iis, quae facrae litterae enun-

ciant, continetur,

Debet enim verbum Dei, vtpore quod

eít medium gratiae (S.M.)

confenfum in nobis eum Deo, effice-

Sed confenfus antecedentem requirit notitiam.

re (S$. V..

Et verbum

Dei, per fe tale eft, vr * non niti adhibitis il-

lis animi a&tibus notitiam gignat. /o- F. 29. Mattb. XXIF. 1.

A. XVL 14. 2 Vum. 11./3. Luc. V I 15,

* Coniunétionem operationis diuinae cüm vfu verbi, per naturae

noftrae vires füfcepto , haudquaquam , ifta dicendo, nega-

mus: fed potius iftam verbi diuini eficaciam füpernatuvalem,

exofculamur. Pro gradu tamen attentionis, adhibirae &

continuatae , iftum operationis diuinae cum verbo caelefti

concurfum, nobis obtingere, non eft quod infitias eamus.

Eadeim eft ratio ceterorum aétuum.

Cunétae nimirum

a&tiones diuinae , congruunt cius fapientiae, Sed fapientis

4

€ib

L

PERO INSOMNIA, CAPR. f

eft, adhibere media, quae praefto funt -ad obtinendum fi-

nem.

Sed aétus illi fupra recenfiti, funt media naturalia,

quibus vfas mediorum gratiae adiuuatur. — uare Deus , qui

effentiae & naturae rerum : conuenienter agit, illos nequa-

quam negligit in regno gratiae, Atque hinc concordia re-

ni naturae cum regno gratiae, intelligitur.

Quamuis igi-

tur exempla repeztinae conuevfiomis obítare videantur: tamen

re vera non obítant ; fi modo antecedentia quaeuis in menti-

bus illorum hominum , vel fcire daretur, vel obferuarc, vbi

obferuari poffunt. Neque celeritas ïpfai excludit iílos ani-

imorum actus.

Attentio Z5diae /4&or. XP/T. 14. id manifefto comprobat:

cui DEV S, cüm «aufcultaret , cor aperaiffe dicitur ,' vt attende-

vb Orationi a PAVLLO habitae. "Vnde liquet 1) affeztzomis

actum fuiffe neceffarium ad id ; vt znedium gratiae, PAVLLI

videlicet praedicatio, efficaciam fuam exerceret: 2) attentio-

nem illam excitatam fuiffs a pE o gratiofe operante; ) il-

lam operationem praefítitam a Deo fuiffe, per illud ipum

medium gratiae, quod mulier ifla, beneficio fez/atiozis perci-

piebat.

Nam xsev, audiebat ; & inter audiendum Deus cor

aperiebat, vt attenderet.. Cor hoc loco smentem fignificat, Mens

aperitur, fi ftatus eius ad zztelligeudum id, quod extra illam ac-

cidir, & ad appetendum, auerfandumque, determinatur, feu ipía

prona adid cfficitur. Cuius effectus proximus, eft ipía atfeztio,

Ratio vero determinans, eft vo/uptas praeuiíà vel fperata , ex

illis, quae fermone facro proponuntur. Quod fi e contentis

fimilium fermonum antea auditorum, praegu//ata iam voluptas

quaedam fuits eo maior erit prozitas ad illam attentionem ;

latiusque patebit ianua cordis, — Certe matrona hic memora-

ta, iam ante e«Qouém Tv 9) , cultrix Dei fuerat, experta

iam plures gratiae operationes.

Er quod ad illam, de qua

diximus, voluptatem attinet, illam DE vs fingulari ad me-

dia gratiae concurfü, mentibus affundere poteft : vt non

Íola vzs logico-moralits, quam verbum DE&1 cum humanis

doctrinis ma

fpe£tari

gna exw parte communem habet,y hic

fïcbeat.

*

S. yIII.

DE &RATIAE ORDINARIIS AC-TiBVS

Y

$. VIII.

bperationcs gratiae f

unt ordinariae , ( fiunt per naturalia

fubíidia, atque media gratiae femel inftiruta, &, (i * a fenfa-

tione incipiunt, ita vt organa folitis a cauffis, & folito modo

ad nos delatis, feriantur. ** . Fit enim ordizarie, quod faepius

feu femper, eodem modo fit. Quoniam igitur zed»s ope-

rationum gratiae, tunc idem eft, ( fit conftanter per eadem

emedia, quae proxime fenfationes producunt ( $. Vl.) mani:

feftam e(t, huiusmodi

ratiae operationes effe ordizarias,

ó

1. Cor. XF. 1. ff-. XI. 22.

ratiae operationes ex/raerdinariae

dicentur; in quibus i&a qmodi familjtude non obferuatur,

* Hanc determinationem addimus, Non enim repugnat poten:

tiae diuinae, cozfezta verbi diuini etiam fize fugmis fenfibilbus

menti hominum ingerere; fi quidem ipíius fapientiae ita vi«

fum fuerit. Nam fine contentis euangelii fides (in adultis)

numquam excitatur.

Quae contenta fi fine auditione vel

.Te&ione, animo infinuarentur, ea fane foret extraordizaria

gratiae operatio, illabens eorum mentibus, qui verbo /cripte

vel praedicato , deftituerentur..

** Requirimus, vt orgaza folitis a cauffis , €7 folito uodo ad s de-

latis, feriautur.— Organa motum determinatum füfcipiunt a

corporibus aliis, circumftantibus, ad hanc térram pertinen-

tibus: vt oculi a lumine, & obiectis vifibilibus, pro fitueo«

rum. . Id ordizarie fieri, nemo nefcit.

Si-angelus agat in

oculum, cauffa illius mutationis in oculo , foret zz/olita; mo-

tus igitur oculi ex£raordizavius.

Porro, fi liber. noui teftamenti ad nos defertur, feu no-

bis occurrit folito modo, dum potfidemus eum per emtio-

nem, velin amici menía iacentem fümimus & víürpamus,

tunc oculi, quibus ad legendum vtimur, tum a cauffa folita,

id eft a figuris litterarum, afficiuntur, tum etiam /o//zo 7200

ad nos delatus eít liber illis chara&teribus in(truétus,

.Si de

extvaor-

caelo iapfus effezx ille codex? une fape modus effet

A

es

dinariu;,

q

C

k

t

CEROINSOMNIA CARORO

^6

dinavius, quo ad nos deferretur. — Idem fieret, fi volumen

i

facrum, Arabice fcriprum, & 4 "Turcico mercatore, inuol-

uendis mercibus imprudenter adhibitum , ad Lufitanos per-

ueniret. -

i

D

:

Nempe, agimus de comparanda notitia fülutari, Dbi, qnod

ü

5e

extvaordiavium cít .. duplci modo exiitere pote:

- Primo,

quod attinet ad feriem feu fucceflionem a&uur amimi , in

nobis.

Vbi fenfationi fuccedit attentio, cei. - Vno eorum

&&uum omiffo, vel fucceífione mutata, exzraordizarium

quiddam occurret.

Deinde . cauffie externae, in organa

agentes ,- & modus,. quo ad nos deferüntur, aliqu:d extra-

ordinarium habere & gignere poffunts vt modo declaratim

eíl. Non omne extraordinarium neceffario ei: gzzraculofugn s

res altioristamen eft indaginis: qua: cerus in cafibus, declarari

fatis non poteít, donec, exempli cauffa,' euidenrer quis do-

cuerit, quo loco azgelorum operatiozes babendae fint ? quod-

gam fit ovdinarium eorundem 1ninifierium ad (alutem homi-

num? Ebr.].14. Certe, ad hunc mundum optimum haec

mninilleria pertinent,

Praeterea , vérum modus, quo augeli

2n Jlatum gloriae vecepti, difcuut maudata Dei ad bomunues, fie

ordiarius , au 1,iraculofa

us2 alii difpiciant, / Recurret aliquid

infa $. XLIV.

Ad miracula quod attinet,:in iis non omnia vbique fie-

ri fine vllo virium naturalium, & legum naturae concuifü, -

fatis notum eft. - Sufficit, a&ieze;zn omnipotentiae immedia-

tam in illis verfari. — Ita in extraordizarás cafibus, de quibus

hoc loco nobis fermo eft, quaedam ordinaria fimul inferta

effe,. quis abnuet? Nec tamen ideo talis actio eiusque effe-

€us, definit eff? ac vocari extraordizarius.

NNotandum e;i praéterea, quod attinct adinftituta pz1 in re-'

gno gratiae, quamuis effectus ea füpernaturales producant,

ideo tamen hos non effe extraordzzarios, vel sniracula 7

gratiae.. Sicutenim in regno naturae, quod per vircs rerüm,

Íecundum leges il'is diétas euenit, minime dicitur . sracaz

»

lofum ; quamuis negare nemo debgat conferuationem diuinan

fme

DE. cgju'lvux, ORDINARIIS Acfnnvs

fine qua vires rerum nec perdurare nec agere , poffent, effe

aniraculum , vel actionem zuiraculofam : ia pariter in regno

atiae fe res habet, lbi quod per media femel a Dzo in-

ituta , efficitur, id minime sziraculofum eít, quamuis con-

eurfus DE1 continuus tam in his requiratur, quam requiri-

turin regno naturae ad actiones virium huius mumdi. Ita

€, c. vio corporis & fauguinis. Chrifli eum [ymbolis eucbariffi-

4i$ non eít miraculum regni gratiae,

x

$.

IX.

Leges naturae puerales,

nec non ea, quae de nEo & ho-

fninis àd pEv M habitudine, vi naturae cognofcuntur, &

in facris litteris eodem modo expreffa leguntur, ad »eZia gra-

siae referri. debent, quibus . adbibitis ,. gratta. ordinarie. operatur.

Patet exinde, quoniam illa fünt pars verbi disini, quod credendis

& agendis , tamquam partibus praecipuis, conítat. —Zerbu»

vero diwimum;, e(t medium faluis (S.1.). Legesille, &

reliqua, modo diCta, quatenus fünt pars verbi diuini, par-

tem zeffimonii diuimi, conftituunt.

Quare eredunzur, propter

auCtoritatem DE: teftantis. . Quatenus vero per Ze»onffra-

2iogem eruuntur ab aliis, qui verbo DEI carent, tamen ea-

.

dem funt quoad fenfum,

ui ineft teftimonio diuino in ía-

cris litteris confignato.

à

uamuis igitur sseziwwm credendi

quod eft S«m»vsla, feu zeffizmonium diuinum,, hic defit5 tamen

per demonítrationem cerza funt, & ineluctabili vi conuin-

€unt Íícientes.

Ex quo tempore igitur oerztums Chriffi in

mundo eft, fiue promiffum, fiue praeftitum; pEvs illis

legibus & notitiae naturalis partibus, pariter vtitur, vt ho-

mines earundem gnaros, ad' cHRiSTVM alliciat. Vnde

snexcu[alales fünt, qui illis ]

:

*

cgibps ad hunc fi*u&um haud

vtüntur Av 4. 2e.

*

us

$. X,

zt

PER XNSGM-N-iIA CAP, d

D

. Snb ;Ji'ax * mediorum

gratiae , fun

t varia; & gratia þer

ifta fübfidia qpide,,x;n ágit; *l'xcd':xjeüaek&u. qnients cum. Deo, tan-

cum remote ( 1I. V. ).

l

* Haec non fünt ipfa pratiae media, ficut facile -þatet. Qvuamob-

rem nec habent illam

efficaciain , quae m.diis gratige pro-

pria eít ( $. IV.).

5. XI.

Ad regnum naturse pertinent. vires rerum huius. mundi,

inter íe connexae , itemque mutationes ex his viribus euo-

lutae , nec non leges, fecundum quas hae vires in euoluen-

dis mutationibus agunt. . Ad regzwm gratiae pertinent media

gratiae , eorumque effe&tus, item

que in(titucqm redemtio-

nis Per Pc(:mils TvM. CS. L).

$. XII

| Suä/z'ä'ä mediorum g

ratiae , partes efTe pofTünt rezzi z«-

1ur4£; Íed connexio eorundem cum mediis gratiae, qua fit

vt homines difponantur ad vtendum hiíce mediis; eft regni

gratiae. ldque denuo teftatur de Jarmoniz regni naturae &

gratiae, ad mundum optimum conftituendum pertinente.

Sola nimirum grariae media, funt illae res, quae ad ftatum

falutarem, feu vwrozema cum: Deo efficiendam , fünt efficaces

(S.IV.). Subfidia igitur, non habent eam efficaciam. Qua-

re fatis eft ad id, vt finc fübfidia, (i cum gratiae mediis con-

ne&ti poffunt, vt haec, vel ante iam cognita, fru&tuofius

;

víürpentur, vel nondum cognita, .optentur* & quaeran-

tur. "Talia autem efle

qpaedam ; in regno nacurgc obuia,

x

dubitari nequit.

* Obftare videtur, quod ignori nulla fifcupido. Sed reuera non

à

obítat,

EY

DE GRATIAE ïqx*njämARiis-' Acnm'fs

obítat. Ignotum diuerfae indolis eft.

uod n,eqüe in con-

ceptu gezer:5 neque /pecie? neque zzdiuidui cognitutn ,& ne-

que diflincta, neque confufa claritate, neque vt poflibile,

Beque vt exiftens, & vt futurum , innotefcit, id optari,

quaeri, appeti, fperari, nequit. Sed homines, defalute füa na-

turae folius beneficio folliciti,/ quando fe défertos vident ab.

omnibus praefidiis regni naturaes facile adducuntur, vt as-

scilia mifericordiae diuinae , per alia fpecimina. operofae , fufpi-

t

rent,

Quae quidem. effe potfibilia, vel álicubi exiftere,

4

npinari, atque vt exiftant ,

optare poflunt,

E

e

llI.

Ea, per quae Deus füufcitat »atralem ioffinttum ad felicita-

tem, exipfo tramquam au&tore & re&ore huius mundi pe-

tendam,nondum adhibiris gratiae mediis; /72//4i4 * funt me-

diorum gratiae.

Qualia funt beneficia naturae, /47. YJ7.17.

cogitationes de breuitate vitae, de morte improuifa, de ani-

ma poft hanc vitam fuperítite ; ad praemia vel poenas, cet.

Di(ponunt enim homines ad oprandam & inueftigandam

*

gratiarn per media Deo digna exhibendam ( $. X. ).

(

uatenus talia inferta leguntur facro codici, vt veritates commu.

nes, ( $. IX.

) catenus z/dii$ gvatiae annumerantur , n?gx?-a're,;

funt Jubfidia.

.

9. XIVB,

"Fattidia e voluptate ,

quam res huius mundi

| praebcht,

ubfidia fieri poffunt mediorum gratiae. Patet e

OH EL. Cz

odcm mo-

Qo. ($.XIlI.), Confer. &

P. Icä-.l!

96

V.

l-nfïgniofes in rTegno

naturae mutationes , quales funt *

terrae motus, cempefítates vehementiores, incendia, ruinae,

opulorum clades , exempla hominum fla

gitioforum, quos

fortuna aliquamdiu fouet, fed Nemefis

mox. perf

equitur,

t medio-

ex eadem ratione ($. Xlll.? fubfidia fieri poflün

zum

w

PER INSOMNIA- CAPR.

!D

13

rum grati'a-e—;v fiue hiftoriae nobis talia exhibeant, fiue íe

Pa

fibus obuia & praefentia; ipfi experiamur.

* Viliffimam ad hoc quoque hegotium riauant operam, quixtalia

colligunts ficut Zofitazorum triftiore fato commotus, fingu-

lari programmate celebriores terrrae concuffiones idoneis e

. fcriptoribus collegit, celeberrámus GEsNERVSs, Geettmgen-

fis acadermiae magnum decus, program. cloIo c ct vi. editó,

HORATII FLACCI confe(fio, quod infolito tonitru per-

territus EP1C VRI caflra deferuerit, nota et 5 quam djfputa-

tjoe academica expofüit aliquando PRAESES.

Huc referri

poffunt, qui Zrontotbeologiam ; Jcbtbyotbeologiam , Litbotbeo-

logiam, Cofinotbeologiama ícripfere ; auétores celeberrimi,

AHLWARDIVS,

RI'CH';'ERVS, 'LESSERVS » WALPVR»

GERVS cet.

.

ubitauerit, Vtrrum

. AMiracula huc pertinere, vix quisquam d

Vero ad regnum naturae, an gratiae, referri debeant? alia

eft quaeftio. — Quae pof? Japfum edita fünt, cuncta videlicet

eregno gratiae fluxcre , & ad illius commoda de(tix;gntur.

$. XVL

Sed ipfüm gratiae regnum, plurima habet mediorum

gratiae fübfidia, quae illis füccurrere poflunt; qui nondum

ipfis gratiae mediis vtuntur aut fruuntur, . Huc refer exem-

pla fan&torum hominum, virtutes martyrum ipfis in füp-

pliciis confpicuas. De piorum calamzaribus internis & quí«

busdam externis, notum eít, quantopere illae difponane

eos, ad víum mediorum gratiac.

Par eft ratio £ezef-

ciorum - huius vitae

; liberis proprer parentum pietacem à

Dyeog praeftitorum.

$. XVIL

- .Gratia quando defig

nat oþeration&ä C$.1.) dicitur prae-

wnze:?;., fi nquum per

media , fed tantum per /o//dia* . ze-

40 HH2

*

*

14

.DE G-x';aæyunþ (ORDINARIIS ACTIBVS

diorum; in homines ab víu mediorum gratiae alienos , ope-

ratur. ldeo enim praewemiems vOcari poteft, quod antece-

dit operationes: per media, quo ipío antecedit etiam vires

.noftras, vnioni cum DEO haudquaquam aptas. . Opera-

.tiones autem DEI per /z//idia medioram, ad gratiam rette

. .referri, exinde conítat, quoniam illae non tantum zz zeri-

4 Chrifli rationem fui habent , fed etiam a4 vaezem cum Deo

er Chrilum ebtinendam

, tendunt, ,rcmotiore licet nexu.

GT. AIPLESI

*- Non alienos effe ,Z"/aeo[og«;f aB ifta notione, colligas ex iis, quae

apud b. 10. FRANC. BVDDEV M Zpfd

zt. tbeol. dogmat. lib. IF.

Cap. HT. $. XLH. uot. ** leguntur: diferimen ab

j4uod iuter

vatiam praeuenientem €9 excitautem , co

"f

itui polfet, fi illa

j

divetiionetn iflaem. INuminis figgularem qua &

denotet.

xfternaf "I&gig AE tig

$ XVII

Gratia eperans *. eft, quae »ediis ipfis vtitur ad operan-

dum. Quae qpidcm, amtatiores in hominibus, ad ftatum

falutarem propius pertinentes, femper ** excitat quas vel

refi(tendo ( citius aut ferius, ) excutiunt homines, vel conti-

nuant aut conferuant Loc. V 1L. 12. ff.

* Operantei dicimus eo fignificatu, quo diftinguitur a praeuenien-

£c: non ignari, quibus di

*

uiügnibus theologi hoc in argumen-

to alias vtántur,

** Primae zzutationes fünt inftar fenfationum ,. quae pofitis (;mni—

bus requifitis, neceffariae fünt.

Quamobrem illae muta-

tiones primae per operantem gratiam produétae, fünt zrre-

fiiibiles. Poffunt autem odor vitae fie

eri ad vitag, & pariter

ïodor- tnortis ad mortem. 2, C"'f'ü' 1g.

a

Eu

1j

r/si-ri»:som:fm. CAE -

&

COR 4L L

DE INNSQOMNNIOR;VM'« INDOLE.

CUSeSSUNEUESETUDGVTUE NEDEESMPENNEERUPNUIESErUMEU--

SYN O"P S'I'S.'-

L de flatu fommuiautium ge;æ-

turala ,

- vatim $. X1X.

ordimavia 9

C* füpernatuvalia s

extraordina

ritf

Il de eodem, fpeciatim , quoad

$. XXiII. XXIV.

atlus imagimandi $. XX. iutel-

- hgendi &$ vatiocinandi $. XXI.

IV. Corupofitio &9' diuifio. pbkn-

uoad corpus $. XXII.

zafmatum, in fomnüs 9 vifioe

i. Divifio anfommioruim , n na-

aibuss kg. xxv XXVI.

$ XX

omnians aliqua fibi repraefentaz c/sre,. quae fenfationibus

S

aequipollent, Sed infomnia, non niít" derzieztibus: ob-

tingunt, n fomno * fatis profundo autem, ceffant con-

fuetae fenfationes. In minus profundo, quaedam debilores

locum habere poffunt. Quae tamen haudq

uaquam fünt

infomnia, quamuis haec initium capiant ab illis.

Ipía vero

infomnia, phantafiae funt opus, quae rebus in abíentibus-

occupatur. Quod exinde quoque conftat, quod fomnians,

vbi euigilat , abunde fibi conícius eft, ea quae videre, au-

dire; loqui, tangere, guftu tactu

H

que percipere, fibi vjde«

batur, reuera fic non contigifIe.

* In fomno tum ftatus cor

poris , tum etiam mentis, notandus eft,

Nempe, actiones orgagorui ibi ceffant, vt per quietem no-

uas acquirant vires, ad munia fua rite obeunda, Fibrillae

erialer x

erueae; quae /becies imprelJas ræipiunf & ideas mat.

cerebro

4

5

16

»9E ; GRXETIAE. O

RDINARIIS ACTIBVG

cerebro fórmant, quibus zzumaterialet in anima refpondeht,

chordarum inítar, remitti aliquamdiu debent, vt alternam

poft requiem , fortius intendantur. Quis nefcit, adeo be.

rignum effe quorundam fomnum, vt vehemenrtiffima to-

nittua, non audiant, & vix admoto impetu vellicantium ,

expergefiant.

Stetus vero 7651

i? in fomno talis *e&,-'vt ceffent fäþrae-

fentationes clarae atque diftin&tae.

Nemo enim eít morta-

lium, qui,; quod anima in fomno profundiore molita fit,

meminiffe vel eloqui poffit. — Quamuis, eam nihil agere fi

quis puret, is largiter fit erraturus. . Ipfüm adeo corpus, in

Íomno continuis motibus fungitur, quibus in anima mutatio-

nes congruae refpondent; & quae heíterno v-fpere memo-

riae mandauimus, eadem hodie, fürgentes cubitu, viuacio-

re obtutu recurreré obferuamus.

INeque tam exulat omnis

fenfatio, quin füum anima corpus in fomno fentiat, & fati-

gatum latus, aut cubili duriore preffum, fübinde vertat.

u

ae tamen fenfationes debiliores & minus viuidae folent

E

effe, vt a phantaímais vïx.aut ne vix guidem, diftinguantur.

L.

50 XX.

Somniantes imaginationis ac memeriae a&tibus fungun-

tur

Quod experientia euidentiffime comprobar.

Quam

crebro enim accidit, per quietem nobis occürrere ami-

cum, quem eundem efTe agnofcimus , quocum fermonem

alicubi conferuimus, vel quem in laeto quodam aut trifti

negotio comitem habuimus. ltaque ;Ze« amici tunc repro-

ducitur, a&tu imaginationis, & recognofcitur, actu me-

mprig:.

$. XXL

Somniantium jzrellefus & ratie (üas partes peragunt,

ud

vbi res ita ferc animique fkacu;. Nulla eft ratio ; quae, ill

eri

N

|PRER nvï'so.mn-u CAP L

rÍy

feri non po

ffe, conficiat. A&ibus enim zrellelus & vati-

»is, imaginatio & memoría (uas fun&tiones accommodant &

immiícent. Et, íi quis ea, quae memoriae beneficio re-

nouantur, meditatione profequi éonfüeuit, non eft quod

dubitemus, quin.ea cogitationum feries, vel pars eius,

quae meditationem quandam ptiftinam, ingrediebatur, in

3

fomnis refuícitari queat.

nem plane tollit.

. Experientia vgra;-**. dubic—atio-

"

* Negari non poteft,' a&us zzeditatio

« per þhätitafmatum (ibi

bart.

füccedentium: varietatem , plerumque intercipi, atque tur-

Vnde Píychologici doctores re£te monent, in fo-

maiantibus deficere verztatemz, hoc ell congruentiam cogi-

tationum cum rebus, quae cogitentur, quatenus illae res

€earumque mutationes, vt praeíentes occurrunt, cum actu

tales non fint. — Et quamuis Jex zmagizatiozis xationem con-

tineat , cur haec potius, quam alia phantafmata, & cur hoc -

potius, quam alio ordine fuccedentia, fomniantibus exhi-

beantur: tamen de iis quae fieri fomniamus diuerfifima eft

quaeítio. Nam quis vere dicat iffa fieri, quae fomnianti

cuidam fieri videntur? Interea veriffimum hoc eft , fomni-

&ntes non iudicare tantum , quod vbique propemodum

euenit; fed feriem cogitationum, quibus orationes, poema-

ta, demonfítrationes, ab(oluuntur, ordine concinno & vi-

Bilantibus familiari; mirifico fucceffu conunuare.

Noui-

mus hominem , poefin quondam docentem , qui anno hu--

ius faeculi XXVIL v1RnGiLH locum de harpyis tunc. tem--

poris exponebat, cum Zudae proditoris facinus ac fupplicium,

& cacodaemonum in eundem poteftas, pro concione (acra,

tractaremr, ls notabilia quaelibet, carmine complecti foli.

tus, vt f& füosque exerceret, inter has cogitationes, praeci-

piti iam nodle, le&um petit, id memoria retinens , quod

de monfílris füis canit MAR o: 74ezed. H1.248..

-

-

vncaeque manus, & pallida femper

Ora £

ame,.

u-

C

Secun-

z

18

DÉ GRATIAE ORDINARIIS KCTIBVS

Secundum quietem, Zudae proditoris imago fiflitur, & co-

hors cacodaemonum , vacis smagibus & ore pallfdo j quorum

vnus ceteris occinebat:

:

9luf! ergreift-ibn. bei Der -Düfte,

Sert unb reft íbu ourd) bie £üfte,

Snirfdt ibm 9(bern, Gleifrd) unb. SSein,

Cblppt ibn über &baf uub JDríbe

. €in verfludbtea Gingerocibe

..l ber -Dóllen. Sunber. feyn.. -

Expergefactus, probe meminit; iftos fibi verficulos in o

mnis excidiffe, quos, vigilans, vix eadem emphafi, (erat

enim ficciore vena ) adornare valuiffet. Sed maioris eft mo-

menti, quod P. i. s. de worr, communis philofopho-

rum, fummo cum L E!3N1T10, magifter, de fe ipfo refert,

pfycbol. ration. fet. 1. Cap. F. $. 419. p. 357. ^ Is poftquam

demonítrauerat, zudicare Íomniantes; eosdem & Yvatioci-

zari, oftendit, ita fcribens: quod dezique in Jonmio quoqueva.

diocinemu , adeoque tevtiae quogue meutis operationi fit locus,

Et-

anesnorabilia exempla smibi faggerit experientia dome[fHica.

enim plus fimplici vicey in fomnmiis ime docuiffe philofopbiae quae-

dam fubtiliera capita, atque confuete ex notiomibus difandlis

gatiocinaundi smove fui[e vfum, probe snemimi. — Sane, pauci ad-

snodum elapfi fuut. dies , ex quo per [omuium auditorium me-

um ingvedi suibi in catbedra conflituto vifus eft aduevfarius qui-

dam faflu turgidus, pietatis pompo[ze affectator,. bypocrita,

ampndentia iufelix : quo con]petto, cum iudicarem , eum infidio-

Jas porrigere aures

er digreffonem de confoufu. attionis exter-

nae cum interna difereve coepz, €7 conmtimuo : orationis flumine

á

difcurfum contimuaui , vltra dimidium borae, quautum iudicaui,

quadrautem ,. donec feruor. animi , quo abripiebav , intrinfecam

bypocrifeos turpitudinem delineatuyus, cum fomuo fomnio finem

amponeret. — Expergefattus , eorum probe memineram , quae a

1 dicia fueraut , 69 mujta vatiocitia Kgitimo modo intev fe

CO?ZWK'Q

-

:

ET

PEVR ,mSOïMäN'IA CAP. II

*

19

eontexta difcarfui imej]& depreben?i, muhil im toto dzþwfu obfer-

sans. quod uom vigieus probarem. — Hic

raefens-non fuit

Neopharifaeusjlle; qui per quietem adeffe videbatur, ne-

que ^. worrivs, in leéto fuo tunc decumbens, in cath .dra

ftare, neque videre, .cum claufos haberet oculos , aduer(a-

rium pedantifio informem, poterat, fi vel max'm- adíti.

tiffet; neque verba proferre, cum organa quefccrent. . Ha-

€tenus igitur veritas aberat a phantafmate.-..Sed. iz ipfo fo-

enmante, cogitationes illae, re vera naícebantur, & rccta

rauone magiítlra, ideoque propitia veritate, mentem fübi-

bant fomniantis. Vnde patet, quo pa&to veritas infomniis

tribui, vel non tribui, poflit.

Simile. exemplüm legimus

in celb. knüczR1 phyfiologia-&. 436. de oratioge , quara

fomnians adeo cultam atque nitüidam , habuerit, vt eui.

gilans, miratus fit ordinem, & elegantiam quarundam]

periodorum , quae memoriae finito fomno - inhaeferint,

Sed idem ab uiePocRATE notatum leges. Is enim libro

mépl brurvíav, in limine, f. z. 543. ita- ['Crlbl[.:'w pv . yata

caja xuDtUloy se aSaverau, * MR yowyop?en yoatktis Ka Srogs

T& Tà ógarG , ko| Biaxsu T& dxwgm , af , qoeuti, AvTE TA ,

iSrupteran , ii óMyu ,. OxoroA TE copaTOC vTWetTiML, f oTEG qpuo

XAc» TaUra "&v 5 Q i» r vrwe Duewerevos. — INanm

corpus dormiens uon fentit, ipfa vero (anima) igzlans cogza-

ftit, ac videnda videt , &5* audienda audit , vadit , tangit , tri-

flatur , vatiocinatur: & vt femel. dicam , quaecunque . corpo-

"

:

[ emir-aut apimae uutmia funt , ea.oimuia i þi?gnzf:; üwa'ggþit. .

í

E

7 $ R.

a

ere-

.. - . ]n fomniantibus mutationes. fiunt in corpofö; qü

fpondent mutationibus eodem cemporé mentem occupanti-

bus: nam in cerebro:;Zeae ;sateriales femper ématerialibas in

ammo, congruunt. ngd ex ragiqu;läus;pfgyghblog;igig: patet.

^S$ XximL

-

^

20

DE ezm"ruiuoïæmmnns -;.c'nnvxs

$. XXIII.

4

Mutationes in. hoc riundo euenientes , tunc fünt »atura-

&s, cum in viribus earum rerum, in quibus & a quibus pro-

teniunt , rationez füi habent, & in legibus, quas illae vi- -

zes in mutationibus fuis fequuntur. ($. XI.) Sapernaturales

autem Ífunt, in quibus omnia vel quaedam, a vi fummi

4ANwmink infinita pendent, quae per vires rerum illarum,

quamuis a Deo conferuatas, & legibus fuis conuenienter

agentes, haud euenirent. Eiusmodi mutationes etiam s:-

vacula, Velsviraculofae, dicuntur.-

$.. XXIV.

| Quoniam ínfomnia funt mutationes n mente atque cor-

pore fomniantis ($. XX. ( eas vel »aturales vel faperzatura-

&t efle oportet.

Quare infomniorum hae * duae funt claf^

fes, & non plures. Sed, gratiae diuinae operationes fünt

fepernaturales. — Ex. tamen fünt ordinariae , fifiunt per media

eo modo, quo fupra declarauimus ($. VIIL) fünt autem

extraerdinariae fi fiutt. aliter. (5:4.) — Ergo talia infomnia

Vel erunt ezdizaria Vel extraerdinaria,

Idem valet de info-

aznniis sazuralibus, Quae erdinarie tunc eueniunt, fi confue-

£0 modo füfcitantur; & exzraerdizarie ; fi nihil quidem inter-

&edit miraculi, fed »exws zamen; naturalis eorum , quae huc

pertinent, diuerfus eft ab exemplis confuetis; quamuis ideo

non definat effe ** »aalis.

P In facris litteris haec diuifio ftabilita legitur.

Nam sAtOMO

Ecchf, F. 2. affirmat, e cararum multitudine infommia. uafci.

u

Vbi diurnas inter curas & noéturna phante/mata, zexus

suaturalis docerur. . Qui quidem neceffario talis eft, vt co-

git«tiones vgzlagtium, pariant phantafmata. Ea videlicet eft

ant, &

;egqtiomm vehementiggyis, vt acrius mentem affici

guotus

PBR INSOMNIA CAPR, 1H

2x

tiotut cieant grauiores, zezum, [pem, cupiditatem , iram &

alios, vnde multo facilius reproducuntur in fomniantibus.-

Nam primo , illae animorum commortiones & meditationes .

intenfiores, vrgent fluxum fanguinis, qui motus, quo con-

citatior eft, eo magis impedit fomnum altiorem. In fomno

autem minus profundo, infomnia regnant.

Deinde, quo

viuaciores in meate fuerunt cogitationes, & raotus hinc

rofecti, eo facilius recürfant per quietem, & eo clariores

funt eiusmodi imagines.

Quid AQvILAM, interpretem ;

permouerit, vt huic loco plane diuerfüm induxerit fenfum,;

( quod in transcurfü monemus ) non adeo difficile eft conie-

étare. Is enim reddit: aoseda, heogoc, jid mAXDo; dvojix6s

abibit fommiums ob multitudimem . imiquitatis cmwen forteffe

pro fomzo poni putauit, idem ebraeae voci accidiffe ratus,

quod graecae $vues, quae & Jomium & fomwumi notat.

DRvsivs certe, ad b. ]. graeca AQVILAE verba conuer-

tit: abilit fomuus cet.. Deinde, vel per ofcitantiam, ( quod-

minus tamen vero fimile) vel ob aliam in codice füo ebraeo

le&ionem , non ebraeum psy; fed locoillius s ante ocu-

los habuit. Punéta enim vocalia, non eft, quod in codi-

ce; quo AQViLA víus eít, vel fomniando fingamus. Nam

vt graecis AQVILAE verbis mutanonem inductam effe

credam , qua avosias factum fit, pro genuino a«oxas, vix

adducor, quamuis DRvsi1vs modo laudatus füfpicetur.

Alius locus eft Je. XX1X. 8. vbi efz

