e et HVYEAT. tOö. II. p. CMXXIII. . ) Ga r. N E p
è” *) GhRVT. tom. I. p. DLXXVIII. 5. 4) 1 PpHM zom. I. p. DLXXVI. 9.

Sr. F I. A VI V S.
G RA E C.

5x

*

A. 1 YHLIOrT.
P A L e)

c. IVIIVS. c. L. P H R O N I M V Ss

A. 1 IBLIOTHECA. GRAE CA Y)

*

A. X I V S.

.

A. B YY B L I

G R A EC A 9)

SILENTIO hic etiam non eſt praetereundus, qui generatim
bibliothecae Palatinae praefuiſſe dicitur,; c. IVL. HXYGINVS. Hic,

SVETONIO )) teſte, AVGVSTI libertus natione Hiſpanur atque a biblio.

theca Palatina fuit, nec eo ſeciur plurimos docuit.
1IAM porro, expoſitis iis, quos a bibliotheca Palatina fuiſſe ac-

cepimus, bibliothecae Octanianae, pracſecti proponendi eſſent; ſed neſcio.

quo modo nemo veterum ſcriptorum, quos equidem vidi, nominatim
vllum commemorat, praeter svETONTVM 2), quippe qui haec de

MELISSO litteris mandauit: CAI

VS MELISSVS, Spoleti natus, in-

genuus MAECENATI pro grammatico muneri datus eſt. Cui quum
ſe gratum et acceptum in modum amici videret - eito manumiſſur Av-
GvSTO et inſinuatus eſt. Quo delegante zuram ordinandarum biblio-
tbecarum in OcTAVIAE porticu ſuſeep»it.

NEQVE tamen non fuperant nonnulli, qui, nulla habita no-

minis bibliothecae cuiusdam praecipui ratione, bibliothecarum procu-

e) MVRAT. fzoém. II. p. CMXXVII. 18.

adde sroNIVM in miſcell. erudit. au-

ziqu. p. 206.

) MVYRAT. zom. II. p. CMXXVII. 4.

rationem

et GhRVT. tom II. p. DLXXXIIII. 7.
g) MVRAT tO. II. p. CMXXVIIII. 11.
5) de illuſtr. gram. c. N X. tom. IL. p. 965.
i) l. c. cap. XXI. zom. II. P. 966.

1
in ant

15) in
) 6
n) il

generatim
. ic,
bibly.

fuiſle ze.
nelcio,
ominatim
haec de
tut, in⸗
i Guu
u 4r.
n biblio⸗

bita no-⸗
1 procn⸗

rationem

IIII.7.
XVIIII.11.

l pg.

ats⸗

rationem habuiſſe dicuntur. pPrimum quidem audiamus Svur.

NIVM A), qui feruntur, inquit, et a buero et ab adol- ſcentulo
Cacſare quaedam Jeripta? t LAVDES HERCVLIS „ tragoedia OEPDI-
PVS ; item DICTA COLLECTAN EA. QLuor omnes libellor vetuit
AVGVSTVSS publicari in cpiſtola . quam breuem admodum et ſi mplicem ad

POMPEIVM MACRVM, cui Ordinandas bibliothecas delegauerat miſit.

Deinde ſequentes eiusdem generis inſcribtiones ab hoc loco non

aliena Eeſle videntur.

A L E X I O
C A E S A RI S
A V G. A B
ü1 V B F I o T H E C E 0

*

T I. C L A V D. A V CG. L
P RO C. BB XBL. )

RESTAT huic ſimillima fere inſcriptio in lapide antiquo, tan-
tum quod medieum Hymenaeum CLAVDIVM iſtum fuiſſe declarat.

pſa vero inſcriptio ita ſe habet:

T I. CLAVDIVS. A V G. L.
H V M E N A E v s M E D TI C V S

A., B I B L. I O T HECIS 2)
PRAETER memoratas hactenus bibliothecas, mentio quoque fit

in antiquis ſcriptoribus bibliothecae T1BERIANAE, quae ſub NERO-
X

k) in CAESARE c. LVI. zom I. Pp 96. 2) GRVTER L C. M. 4. et MRATOR.

/6
idin ,. I. P. DLANAIIII4. p. pCCCLXXXXIII. 7.
C

XVIII
XE incendio paene conſumta;, a poMITIANO reſtituta eſſe videtur.
Ac, ſi AvRATORIVS opinione non fallitur, iſte, qui in inſcriptio-
ne quadam apud illum .

F L A VI VS TI. E R O S iskl.
dAdAdqdquuiui Peer
S C RI B. L I B R 92) “ üimor
22è
vocatur, inter eos fuit, quos bibliothecas incendio abſumtas repaea- e ſodal
rare iuſſit DOMITIANVS „ vt svETONIVS -z) ſcriptum reliquitt. on lel
His tandem omnibus eam addo bibliothecam, quae in templo raäa ue au
IANI fuit collocata et vLPIAE nomine adpellata eſt. Atque hunce nn
quidem praeſtantiſſimum librorum adparatum T8ATAN VM adornaſſe opter
ipſique "LINIVM Iuniorem praepoſuiſſe exiſtimat cel. sSTRVVIVS ). iesgrinat
uia vero vir doctiſſimus nullam ſententiae ſuae rationem adtulit: cae,
in medio tantum ponere illam libuit. Lucis fortaſſe nonnihil huic rentill.
loco adferre poteſt inſcriptio quaedam a MxVRATORIO ?t) defcripta. Arneclit
Quae etſi mutila ideo habenda eſt, quod litura in nomine eius anim- Voluptat
aduertitur, cui dicata eſt inſcriptio: tamen ex ea adparet, auctorem ſo
illius fuiſſe eorum e numero, qui T “u/uANI atque HADRIANI a biblio aumſel
thecis fuerunt, Ipſa vero inſcriptio haec eſt: c1o p
Per an
I M P. C AES A K. TRAIAN I. HADKRIAN I Kdhn
. mentis
— — — — — — — — conſtat.
officium
munt,
L AT. A B EPIST. CGRAE C cuadle
. Rcietit

PRO C.. BIBLIOTHECA R. GRAE C. E T

H E R MES AVG. L I B. ADIVTYT . en En
. . . Non 4
es at
JHam
Haec mam

EILV S

.

TVNL,
nunc
Portun

*) conf. cel. sSrRVVII introduct. lau- 2) in vit. DOMITIANI c. XX. tom. I.
dar. p. 157. ſeqq. PpP.ß 94 I. ſed- „
— 5⁵) in epiſt. cit. p. 46.
) tom. II. p. CMXXNVII. 19. 3 in 2 MMNXVI. 4.

Haec igitur habui, de bibliothecarum veterum praefectis quae dice-
rem in praeſenti.

VvENIO nunc eo, quo me non inanis TE „ VIR AM-
PLISSIME ATQVE DOCTISSIME, laudibus efferendi cupiditas,
cui plerumque adulandi ſtudium coniunctum eſt; ſed grata ſpecta-
tiſſimorum ſodalium meorum voluntas ducit. Tanta enim Tvo-
RVM erga ſocietatem noſtram eſt meritorum magnitudo, vt nemo

tehe. E ſfſodalibus noſtris, niſi ingratus atque inhumanus, maxima perfundi
telauit “” non debeat voluptate ac laetitia: ſi rE, vVIR CLARISSIME, fortu-
ſ I nae aut dignitatis quamdam acceſſionem conſequutum eſſe animaduer-
e hue tat. Quum igitur sERENISSIMI academiae huius NVTRITORES,
dornale ðBBðð propter liberaliflimam doctrinam VAM, quam in litterariis TVIS pe-
IV8 4 “ regrinationibus perpolire in primis ac perficere ſtuduiſti, bibliothe-
cctultt cae, quae hic eſt, publicae ordinandae procurandaeque munus cle-
hil huie mmaientiſſime TIEBI detulerunt: nemo non fuit in ſodalibus, quin ex
eſeihtn. Ppraeclaro fortunae illo rTVAE honorisque incremento ſummam caperet
6 au . voluptatem TrIeIque ea de re gratulandum eſſe exiſtimaret. Quod
uctotem etſi ſocietas noſtra, ſe cum multis aliis, qui rE magni faciunt, factu-

bibii. ram eſle, intelligit; eo cupidius tamen huius rei principatum adpetit,
quo praeclarius rV, sSPECTATISSI ME SENIOR „ de illa multos
per annos es promeritus. Itaque ſodales, Tr E quanti aeſtiment et
quantum debeant TISI, publice declaraturi, me laetitiae grataeque
mentis ſuae elegerunt interpretem. Hoc vero non ideo illos feciſſe
conftat, quod me vnum ex omnibus maxime aptum ad ſollemne hoc
officium explendum cognouerint; ſed quod ipfi futurum eſſe ſpera-
runt, vt TV, HAVTOR OFTIME, eo placatius feras hanc qualem-
cunque gratulationem, etiamſi ea ne minimam quidem rvonv in
ſocietatem noſtram meritorum partem conſequi poſſem; quo clario-
ra ſemper ſingularis beneuolentiae documenta in me exſtare voluiſti.
Non committes igitur „ VIE PRAECELLENTISSIME , vt ſodales
ſpes atque cogitatio fallat, amorique in me rvo pluſculum etiam,
quam ſcriptionis huius ratio concedit, largieris. Cuius rei dulciſſi-

re mam ſpem quum mihi reliquae etiam faciant praeclarae virtutes
TVAE, quae, ſpecie dispares, humanitate coniunguntur: breuibus
X. nnll. nnunc votorum meorum ſummam paullo fidentius TIEI exponam.

Fortunet ergo TIs1 ſummum numen dignitatem illam, quam IN-
Ch⸗2 DVLGEN-=

X X

DVI GENTTSSTMI huius academiae coNsSERVYATORS clegantis exx-

quiſitaeque doctringae rvVAE inſigne atque praemium eſſe voluerunt.
Vigeas ſemper animo valetudinisque fruaris integritate: Vvt TE non
modo ſocierati noſtrae talem in poſterum impertiri poſſis, qualem
TE hactenus illi praebuiſti, floris, inquam, illius adaugendi conſer-
uandique ſtudioſiſſimum; ſed vt ii etiam, qui auſpiciis TrVIS ex prae-

ſtantiſlimo illo librorum theſauro, cui TrS iam praepoſitum eſſe

omnes muſarum amici gaudent, laeti id, quod volunt, conſequan-
tur. Neque etiam dubito, quin omnes, qui ingeniis fauent et ſin-
cero et ſübtili iudicio perfrui illo cupiunt rvo, quod multos per an-
nos de infinitis paene doctorum ſcriptis in commentariis rerum no-
uarum litterariarum, qui hic eduntur, elegantiflime feciſti; non du-
bito, inquam, omnes hi quin mecum exoptent, vt TIBI omnia,
quae in fungendo ampliſlimo munere illo ſuscipies, pulcherrime pro-
cedant atque exitus habeant multo optatiſſimos.

ET MANL
C0ORSI
A1

PRO

——=—

—

—

DIATRIBE

ARVM APVD VETERES
EAEFECTIS

VierarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Balance

4VCTORF
VILIELMVS SCHVMACHER

ISE N AC ENSIS

Focus

I ADSCRIPTVS SOCIETATI:

K

J

H

F G

15

E

—

—
£

LITTERIS SCHILLIANIS
CIDIODCCLVIII.

4 Copyright 4/1999 VXyMaster Gmba wwW.yXymaster. com