KaI600-2403_13

-

—

TT

s

T

-

—

ETROTTT

E

m

T

"

"

L P

Cisdiru a

a

T

$44

E

hii

r

A

:

s

E d

i

fsb j

od

Á o

ww

AUW.

í

x*

A

s*

; 284 17 f

*

st

7

N

" i

$*

*-

pe - m

Wu.æ

-

ag

wx

*

-

"

x

A

»

.

H

*

uf i

p f

L]

u^

u

m i

.H!..

"

"

.wæ

PA

M.

*

— T u

a

od "

E N

,«

-—

*

*

H

*

H

ivw.a

F^

M

m d

1

$t

W

£w

H

Qnm

$&

MM

2

ho

M

" s

W«

-

.!M

L^

vy

FIXSP uice-

t

»"

M.»a

PT u

P d

vt

-

—

X

*

Ro

»

-

;

*

a

*

gïï-

vi

"

g*

—

d n

* qï

At

u^

» d

- 5d

25

*

" d

*W»æu

M.

£

m

H

»*.

E

w

ïi&mv.äi

K*

*

T

:

r

m i

s.

A.Mw.

;

£

vit

1£«

ul

27 dl

d. ts

N

9Ó

»

du

T2

"

£e*

d o

-t

AF

d

E

us

r*

"

H

M.

*

*».

£

-

—

"iv

Hs*

.W

k

Y

E

Mu

Éw

»

z

n.ähæ—u at

»w&

P

.&&1 "

b

"

FA

"at

g"*

»^. u*

9X*

d

Mx

P

2

-

£

*s d

& ,À

"-;

E

.M-h

-

"

"a. d

d

*

bt

d

J

»

;

"-

a

i

p À

-

C*

La

u d

P

"

-

*

"

"-

"P.

€—

;

i

sl

COME - ucæx

;

M

ex

"

:

m

:

J

;M.b.

x

y t

4^

--

"

$

» 4

a

»

P

Www

E

L

PO n

P

M.

;

É^

J

Wx

M ,«u.v.—x

as 7-

- .

*

p

£

*

»

aWææ,

4

Ww

":

5*

LA

m a.

*

*

,

æswa

d m

M

..H

»

4

,

-

FY

P

—

"

»

d t

e

m w

w

" al

n

p

»

4

s

M.

-v.«

^

-

"

E .

$5X

"

» l

JM

—

f

QW

ww

"

L2

P

»

p

—M

E

X d

H-

X

du

i

£

:

i

-t

u

"

p

"

Xufes

*«

.&-&&7

tyg

L i

Y

i^

d

&

4

l

i

At

)

ï*

z

m

»-

,

"o

d d

N

F

-*

--

7

AMEITUL s gt

a

$x

-

;

r

LEJ

AP

*

me

mv

Es

T

^s

2*

*

a

-R

W

1

*

EM

u

M

^f

)

:

"-

A

pte

d

P*j

3

L.

é

*b

M«nm

J

Ll

s

P d

-

6s

m

z

tl

j

at d i

äw.

P

t

;

1 ;

».Q

y

w*

«.ï.&

[]

F^

wv.,w,

LT E

)

E

LA

E

—

m .

NW?&&?

Y,«4

»

"4

Wv

d

7 7

Ls d

M

«Mh

T

2

r

-

Pa

-

(

w..

d ;

*

À

-

»

i

W

"

"

H

W

$

4

d

-

k

,M

r

—

r

"

?Mw

L»n

"m

&

d r

s f

&h&.ä

w

-

*s

F 6^

L

LE ^

d

|

Wv&»

W

j

—

Pa

z u

"

-*

£

*

E..

"

M..

.

w

*

UN-&

*

*

38

^

v

,

-

P* ad

"

Mm—

f

"m

j

LA n

,

».,

1

--

^

»

..W

—

»

J

P

n

1

A

Á

p

y

E

M

L

g,

$

p

*

P

3

»"

^

"

P

.

»

E

4

*

mm

ämw

i

M

j

4

:j

^ d

"

T

«M

*

A.

d

d

!»

»

"

$

)

&

$

"

T

,

b

1

$s bt

*

:5

"

*

Wn

s

hs

at

LEU

9

m

"

f..».

P

-

,T

$

N

4

-

F oW

$

"T d

beb L.

4

E J

^ "d

M

*

"

"

"

m*

;

v

sls

ts

E

---

Y

J

QW

d

J

*

»

m

P h

X

a

s.

& n

d

X

a

*

P g

we d

:wlq

"

Fa

E

m

WM««

"

* .

-

E

$

d.

-

*

"

xwuws.w

H od d

g -

&..

:j

, d

sie]

"

)

^

a( a

-

$.

-

»

"-

$s

"

x

p

d

i

r

z

-

,^*

m i

F.

ag

u

V

5

Á

*

IU

L

*

*

—

——

——

—

"Al

EM

-

2

d

—

x

r«X

d

H

At

«

l$)

R

—

L

b

^Y

EE

x

:

NU

ul

ORDINIS MEDICI

PN

])

VNIVERSITATE LITTERARVM IENENSI

H,

T

DECANVS

D CHRISTIAN. GOTHF RID

GRYNER

ice

SOLLEMNIA INAVGVRALIA

tili

a

eC6

NOBILISSIMI ATQVE DOCTISSIMI

ulla

ila

MEDICINAE CANDIDATI

nis

j2!

Q

PHILIPPI EHRHARDI HARTLAVB

elie

SVINFVRTENSIS

at

la

que

A. D. v. APRILIS cloloccrxxxxir

18l

Cui

i6j

HABENDA INDICIT

Y

jb

us!

Continuatur Opufculum

gix

FREDERICI VAN DER

MYE

ad

Jnis

Dt morbis et fymptomatibus gopularibus Bredanis

VI

IENAE

LITERIS

FIEDLERIANI

L

S

—— —

|

Awris crebro haec aqua fuccurrebat; Sanos ea prae-

Áeruatos non comperimus; ingrata etiam et fumofa vo-

mitum facillime procurabat, vniuerfali fudori repugnane

tem.

Mihi in vfu diftillatitius liquor, fanos ad miracu-

lum praeferuans, infectis leuamen admirandum. Tefii-

imoniae Bredae copiofa non moror.

Inftar omnium To-

ANNES erat Anglus, a magiftratu obíidionis tempore

pefüs magi&er ordinatus.

Centum indies aegrotos ad

minimum vifitabat; Subito animo deficit, aeftuat, vo«

mit, et fub axillis cum tumore dolor venit implacabilis,

-Tument venae, arteriae vniuerfae pulfant, fanguis fta-

tim detrahitur, vncia aquae infrafcriptae exhibetur, vi-

res recreantur, fudore defluit, fequentique die (hiumo-

rem.hunc ad caelum attollens) fe fanum dat plateis, et

quem iam mortuum ciues gemuerant inhumandum, hi-

jari fronte vident ambulantem.

Inde quotidiamus hu-

ius liquoris vfus hoc effecit, vt tumores, ei crebrius huc

illucue obuenientes, fine anxietate animique deliquio,

haufta aqua, cito euauefcerent.

Vtiliffimus hic liquor

fic conficitur.

E. Rad. Enulae campan. Amgel ana $ii

Herb. Rofmar. Saluiae,

Rutae,

Meliffae,

Betonicae,

Scordii, ana M. i. Flor. Ablinthii, Laauendul. Rofar. rubr.

ana P. i. Macerentur in lib. IX. viui albi per octo dies.

Adde camphorae optimae 35ii.

aquae Scabiofae lib. XV.

diffolutae, difüllentur lento' igne per arenam ad medie-

taten, coletur diftillatum, et oleum camphorae fepare-

tur.

Adde Theriacae veteris $iij.

Myrrhae clect. Aloes

Á

à

opt.

k

m i

4

opt. ana $i. Sem. Papau. albi in petia ligati $viii. diftilla,

vt fupra: Diftillato adde Croci 5i. Infolentur per qua-

ij

tuordecim dies.

Ad praeferuationem eius vfns cochlear

apu

di

vnum, ad curam ab $viii. ad $i. enemate vel fuppofito-

]en

rio, excrementis euacuatis. Pergamus in chymicis. Sal

abfinthii *) in peftilentia extollitur, oleum fulphuris et

b

|

vitrioli mire collaudatur.

Prius improbare non. poífum,

at

putredini fal refiftit, fugat corruptelam, abfinthinum

di

praeterea fudores mouet et vrinas, tamen non indiffe-

renter, fed poft ftatum erit exhibendum.. Alioquin ma-

lorem fructum hac obfidione in oleo abfynthii chymice

inq

extracto, quam in eius fale perlufiraui.

Salem fraxim

C

fudorem copiofe ciere, feliciter hac tempeftate compro-

[

baui, cum eius grana decem vel duodecim ex aqua car-

hu

dui benedicti vel vino albo exhibuiífem.

Chalcanthi

I

oleum, vt in nullis internis affectibus magni facio,. ita

Yi

nec in hoc.

Septicae facultatis eft et erodentis cum ca-

Yi

liditate non inftrenua, eo magis, quod diftillando maio-

tal

rem caliditatem acquifierit.

Quin iam.eius vfus in mor-

e

bo calidiffimo? Sed quantitas adeo imminui poteft, vt

h

corpori non noceat. Sithoc: Ergo tam exigua quanti-

lt

tate morbum

non

euincet validifíimum.

Libenter

al

ego valde calidis attenuantibus medicamentis in febre

N

praeualida locam denegarem. De fulphuris oleo eadem

C

fit cgnfura.

Ti enes-

*) Laudat ex moré feculi Rrvtw. L c. p. 95.. fpiritum C. C. et fa-

lem C. C. volatilem, reprobat Ascm 1. c. p. 478. vtpote infalu-

brem in pefte laffienf

5

il

Tenetmi multis cum: dolore , dujfeuteriae ,. praecipue mulieribut,

-

atque harum. peribant. multae).

Teuesmi non fecus, quaim

lear

apud GaresvwM *) ex vitiofis alimentis oriebantur. Cru-

il«

di nempe humores, ob penuriam geniti, tempore pefti-

57l

lenti haec vlcera adferebant, quae e mordentibus humo-

vet

ribus laceffita inteftina ad. excretionem cum dolore ex-

i,

citabant. Erat autumhnus, quo praecipue inteftinorum

um

difficultates,

.

fe.

tld«

Dufenteriae ). Innüit HiPPocmAres "**) Dy/'enteria,l

ljce

inquit, 4j maxime tentantur, qui tenesmo . crebrius. corripiuntur.

n

Communis vtrique cauífa eft. Admiratione non caret,

j

cur corporibus pituitofis, humidis, tempore autumnali

af«

madido,

erodentes potiffimum hi fuerint humores ?

ii

Dyfenteriae vel ab vtraque fiunt bile, vela pituita falfa.

Jlà

Viri cum exiguo tempore praecedente vino (quod vi«

Q

liffimi ob vectigal remotum fuerat pretii) fefe ingurgi-

10*

taffent, biliofos coaceruarant huimnores, qui ob frigidam

0r«

et auftralem conffitutionem vires fuas exercere nequi-

yt

bant. . Deerat et iplis pituita falfa. Vnde igitur dyfen-

itis

teriae? . Allia quóque, caepe et fpinachia, idque genus

er

alimenta feminis prae viris communiora cum forent, has

ré

inteftinorum difficultates proceabant. Sic voluit nofter

m

€ous, mulieribus quodam tempore fieri dyfe/nterias.*

A $

. Dicit

d

*) De Succor. Bor&t. c, 1. p 12g. Tom. II

f

**) Sect, 1II.- Aphor, 22..

li

lasss d

6

FZI' ;

Dicit Gargsvs *) in Commentariis : Si totam conflitutionem,

tamquam nofira gutrefacientem corpora, damnamus , liquet, quod pue

bus

trüdo magis humidis adueniet coryoribus. - [Manente igitur putredine

in corpore, febres fiunt ; Si vero per ventrem euacuetur ,. intflinorum

pit

difficultates.

Sed quid auxilii in medicamentorum penu-

tani

ria? 'Tenesmo laborantibus éxpurgátio vnica vel fatis-

por

fecit, vel poft reiteratam laudani fublequentis propinatio,

Cen

dyïentericis poft triduum quatriduummne fluxum eius

[//)

deglutitio. Medicamentum incomparabile fic conficitur.

Àn

PL Opii 38. vel quantum vie, diffolue in aquae vitae ali-

din

quoties rectificatae f. q. Macerentur per tres dies: Ex-

lu

preífio fiat fortis per fetaceum; . Coque lento igne ad

pilularum confiftentiam femper fpatula agitando adden-

doque fub finem olei Cinnamomi 9j. Spec, Diarrhodon

tah

Abþatis 5i. Dofis a. gr. V. ad octo. Effectus videbis mira-

piles, absque nocumento in. dyfentezia aliquando alternis

g

lu

fïiebus exhibebis.

d

pe

4tque fhiarum: peribant multae). . Difficillimae curationis

ni;

eft, continuantur infueta alimenta, viget autumno, .quo

po

morbi acutiffimi et. omnino letales.

Omitto: peítilentes

n !

plerumque fuilfe has dyfenterias, et peftis iplius fymto-

$X

qmata, vt recte dictum fuerit a Garexo **): /Zanente putre-

ol

dine in. corpore , - febres fiunt: (Eloc;viris contingebat) 5j vero

D

pea

*j Comment. in III. Aghor. 1T; p. 78. Tom. i;lï.

**) Method. Med. VI. et Hipr. Sect. Aphor. IlI. 9.

[

(t,

ger ventrent euacuetur , difiedtates inteffinorum.

(Hoc mulieri-

llj

bus: Alui enim erant his humidae ob caufas dictas.)

At

tfi

Infantibus feminirque vermer.) Ex. craffa viscofaque fiunt

ll-

pituita, hinc mulieribus ex vberrimo infito calore fufci-

l$«

tantur et vitatn fumunt; inde pueris, eo praecique tenme«

10,

pore, quo materiam fuppeditat cruditas et facile putres-

centium víus.

u

Audiatur HirPocnarEs *):

Pueris ,

vbi

![L'

actate paullulum adoleuerint, veniunt lumbrici. Anni tempus apud

Oriuntur ,

li«

AnisTOTELEM "*) quoque vermes caufat.

ait,

Xs

eliam hiberno tempore, |quoties tranquillum. auftraleque tempus dinte-

lius dur at.

Ts

Mlitibus gediculi, [tabies, puflulaeque magnae.)

Maduïæ

)

calidaque intemperie pediculi gaudent, cultus negli-

d.

gentia in putredinem agit humores, corum incrementa,

n

humidorum corporum fupprelfa confueta euacuatio blan-

ditur

et fuccus malus.

Extein poraneun certumque

pediculorum exitium obferuauimus,. fi. vncia faponis

l$

nigri duabus falis communis drachmis mifceatur ad cor-

u

poris linimentum,

Scabiei locale praefidium erat hoc

2

vnguentum. Recip. Vnguent. Rofacei $iji. (cuius defectu

axusgiam caninam (umelamus vel butyrum) Argenti

[2

fublimati 3j.

Tartari vini albi 3i.

Olei Spicae vel Tere-

0

binthinae (tandem etiam Raparum) q. f.

Puftulae

*) Aphor. Sect. HI. 96.

»*) De Hift. Anumal. V. Io.

L od

Pu/?ufae graetereg. erant. magnae.) Generatio ipfir, inquit

tol

4

Garexvs *), efl ex fuperfluis humoribus, atque qualitatem étiam

mon iniuria. fubfequuntur, cum tenues humores exulcerationem potius,

Bo

quam tumorem creemt , at c affi in tumorem gellem. attollunt

N€

illi

Arthritii **) rari, mephritici : plures-)

An abfentibus

ob

cauffis euidentibus, vini ieiuna potatione , equitatu,

ü

xenere et íunilibus effectus non fortiebantur morbi

U

articulares? An quod non in articulos, fed vel ad vrina-

et

rias partes, vipote per eas cor gibbumque hepatis ex-

&

purgantur, (hinc nephritis) vel ad cutim communia-

que emunctoria natura vacuationem moliretur? Recte

ergo HiPPocnATES ; Qui ex febre diuturna laborant, in articu-

P

fos potiffimum fimt| abfceffus

Et alibi.

In ficcitatibus articulo-

f

gum incdunt dolores.

Vides temporis ductum,

morbos

raecedentes et ipfam maturam ab arthritide aliena?

Videbis poftea vrinas craffas fuifle copiofasque; ()uaq,

quaefo, nephrmdls mora? Teftis fit GanENvs ***): Cui

vrinarum. craffitier, in- generaudis lapidibus caufas habet praerogan-

ite. Leuamen nephriticis erat indubium, aliis deficien-

tibus, falis prunellae drachma cereuifia macerata, mane

et vefpeu propinata. Erat leuamen in defectu, nefcxo,

an in copia cemuet fecundo.

Quod

*) In Hirr. de morb. vulg. HI. Comm. 5. n. $1. p 556. .T. HI

**) Idem fentit CHExoT. c. 4. p. 164, propter victus rationem et

fenectutem ; et ante eum. Dzvsixc l. c. p. 2e2. modo fint fobrii

**j In Hirr. Epid. VI. Comm. $. n. 15. p. 665. T. III.

D

9

üt

Quod ad bubones aitinet , multz':r in. febribus ante^ et. pofi

1

contigerunt , euafionis. difcrimine. nullo *), — Hoc rarum dicunt;

W

Bubones enim ante febrem nmaturae vires oftendunt,

venenumque a corde propulfum, priusquam inficeretur

üs

illud, quod caloris febrilis fons eft et origo. Haec olim

U

obferuarunt practici. Diffentire tamen mihi videtur Hzrro-

hi

"cRATES *5): Kx bubonibus, ccipfit, omnes febrer nialas, praeter dia-

lds

Tias.

Nonne docet hic bubones febres praecedentes

X«

etiam calamitofos ? Indicat particula ex, quae cauífam

ld«

éfficientem denotat, adeoque praecedentem, — Confirmat

16

Garzxvs in fcholiis, qui febres non ephemeras ex bubo-

(1l

nibus, docet ex vifcerum inflammationibus fieri. 'Non

"

itaque interpretandus hic aphorismus loawwzs Hevmwi

05

fenfu: Quae febres bubones pariunt, ita, vt febricitanti

x

.fuperueniat bubo: fed contra, bubones, qui febres pa-

riunt, fiue febres, quae a bubonibus exoriuntur, vt

:

Y*

4

expreífe his verbis docet GarzNvs ***) loco iam citato:

It«

Allios vero. bubones, qui fine cau[fa manifefla. fiunt , manifzftum eft,

[l«

ex vifierum. inflammationibus furi, atgue adeo febrer, . quae cum

lt

ipfis eueniunt, malas effe.. Apertiue: Inhoc genere (de diariis lo-

quitur) continentur , quae a bubone originem habent. Altius pe-

0

figni«

netremus.r Febris poft bubonem exoriens, abunde

ficat,

*) Similia narrant recentiores, et recte, fi bubones funt fympto-

matici, nec remiffionem vidit. CBENOT €. $. p. 62. etíi bubo,

et

carbunculus et peticulae eruperant,

**) Aphor. Sect. IV. 55.

* De Arte Curat, ad Gravcom. l. 2. p. 907. T. VI.

B

1o0

Sastsot-c R areemero.

ficat, calorem adhuc in. corde contineri; ergo bubones

lei

ante febrem, naturae vires in hoc non oftendunt, quia

——

non minus oriuntur febres poft bubones.

dat

Pl!

Forte venenum a corde propulfum demon&raht. Cur

1al

non et hoc innuunt tumores, qui poft febres? Veriffime

a venenata qualitate cordi inhaerente febris non ordi-

tur, (alioquin poft bubenes non facilevgigneretur), fed ipfe

:

calor praeter natura

Z

m e cordþ in vniuerfum corpus effu-

fus febris eft.

Intumoresiam incidimus; Maximi momenti rem

examinemus,

au cauterium conuenientius buboni infli-

gatur, quam partibus vicinioribus? Aa magis regula-

riter fine cauteriis tumor euacuetur 2

P

Quidquid probaui , ratione confirmabo. Propinguis

locis. cauterium potentiale inuri, nec reuulfionis gratia,

nec derinationis cauffa, mihi perfuadeo. Non enim re-

uelli debet peccans haec materia, nec deriuari, natura

hos locos eligente.

Euacuationem. hac moliri Oreftes credat infanus.

Veneni vim obtundere fateantur chirurgi, qui non par-

tium interiorum, fed tumoris curam gerunt. Euentus

raro felix: Magiftris enim peftis inter fe altercantibus

trifte ab 'e.*:perientia iudicium lfge'm ftatuit.

Sed

11

n

65

Sed fufficiant illa. . Redeamus a prolufione ad fol-

ld

lemnia ipfa, fub quibus Clariffimus Medicinae Candi-

Qatus

praemia . diligentiae

e€t eruditionis

medicae

r

promerita ex[fpectat.

Vitae fcholafticae et acadeniicae

rationem hanc Ordini Nofitro reddidit.

"

P

-Ego PurnrPPVS Ei«znïmnnvs HanTLAvs Hahur fun Sumfurti

l«

amo cloloccrxvixr men[e Nouenibre.

Pater fuit YoawNxs

CunisTiANVvs, emercator, maier vero e flirge LLv CKXARA.

Qui

garentes yie deuentrandi ommem, operam dederunt , vt in difciplinis

chrifiiange reigionis et reliquis. puerili. aetati. aptüi duftruever.

Juffu iforum [tholam frequentaui patriam, monnullir vero. annis

fic pera&is , parentis cariffimi, proh. dolor! ad codlitum numerum

vocati funt. ^ Quo faio, in iutelm YoANNIS Worrc ANGI

GvsTRERI, me-ïcatokz'x iuduftrii , datus um , al gratiat pulli«

(t ao habtoque maxutias pro affidua cura e erga me beneuolentia

ac diffcilibus laboribus, quibus ad hodiermum vsque diem me perfe-

ulus.sfl. - Taondem. Gymnafium. iluftre, quod fub. Reltore RAs-

pozurrno in.patria wrbe ffore, aj/due frequentawi, ibique

4

litteris , quae ad. nunamitatem. pertinent , totum me dedi, — Suff-

ciat hic onmibur praeceptoribus maxumas , quas po[fum, gratjas

agere.

Tucere. enim lubet de eorum in sne meritis, quae etiamfi

gublice hic prafiear, mec fati:; mec digne [rio, mec, fi fciam,

apte e& breuiter deftribere. audeo. — Curfu fchulajiicg feliciter ab[o-

B

g

luto,

12

luto, quod per leger confitutum eft, ab yraeceptoribus dignus iu-

dicatus fum, qui altiora pelerem fludia. — ltaque in hanc almam

Iit['emmm vniuerfitatem me contuli, in mumerum ciuium academi-

corum receptus fub. initio-[emeftrir afliui coloccrxxxvir. ab

A'L'ade-

Pgnirr. pE SckLLWwITZ, aradmziae 1. t. Prore&lore.

mici fludium z'nchoaw' apud Excgrr. REzNHOLD, preeleffiones

tam logicas, tam metaphyficas frequantaturus,.. ExcÉr z. Vo1oT

mathefm puram et applicatam et phyficam theoretico - pratticam

me doduit.

Quo fatto, [cholas medicas adii , et 1r... N1COLAT,

5Seniorem facultatis. grauiffimum ,. praecepta. rite con[tribendi for-

mulas imedicas et. medicinae. forenfis. fumimo- eum. fru&u. docentem

audiui.

Prmritr. GmgvNER, autor ac Patronus maximus d

ad cineres vsque. colendus, .Pathologiam, Semioticem, Therapiam

genralem et. [pecialem . milii tradidit, eumque etiaom. Ce1svM . de

medicina c£. HiprocmATIS aphorismos interpretantem. | audiui,

magnoque emolumento difputatorium , quod [ub eius aufpiciis floret,

freguentaui, . Yor. LopER anatomiam, phufiologiam, chirur-

giam tam mauualem, quam medicam, vt et artem obfletriciam

me docuit, eoque duce parturientibus in. nosocomio Ducali opem

ferre didici, in: tieatro. anatomico cadauera diffecui, — In materia

medica, therapia [peciali et arte. obfletriria vfur [um inflitutiont

Irr. Srankz, viri de me oplime meriti, praeceptoris, fautoris

ei hospitis pie colendi, cuius in me-collocata beneficia tanta. [unt,

quqnta

13

Dd

- quanta folent effe maxumas — Collegium clinicum, quod. [ub. eiur

T

" aufpicis floret, per integrum mmum maxima cum vtilitate frequen-

Jl

taui affidue, et hoc ia collegio, 'ntc non in priuata praoi [aeyiffme mi-

()

hi occafionem dedit me in curatione morborum internorum et exter-

i,

morum exercendi, eoque duce, parturientibus opem . tuli, quht

j4]

faepius meae. curae/ commifit.

EXCELL. Fvcus medicinam

T

forenfom ,. et do&rinam |Jalium. mediorum, Chemiam Excerr.

J

GorrrLixc, ExcELr. Barscu rem herbariam eb analyfin

f

plantarum , nec non füfloriam naturalem ExPER. ScuENK oflea-

logiam me docuerunt.

/

!

Quibus quidem ommibus ac fingulis fautoribus. pie venerandis,

praeceptoribus aeftumati[fomis , iterum iterumque ago et habeo. gra-

tias, quas po[Jum, imaximas.

Nuper emenfus hoc vitae academicae ftudium, fe-

liciter, laudabiliter ac ftrenue progreffus a meta vsque

ad calcem, et in examine, quod fubiit ex inftituto maio-

rum, praeclare probatus, abiit cum licentia fummos

in medicina vtraque honores capeílendi. Quos prae

ceteris meritos capeífere animus eft a. d. v. Aprilis. Vos

ergo, qui bene fauetis litteris et arti falubri, maxime-

que omnium Vos, PnoRECTOR ÁcADEMIAE MAGNIFICE,

S. R. L Conuiris Irrvsrmissiuri, ParREs CONSCRIPTI,

Pao-

14

Uncenetctactuftaemtaeeo

PRorzssonES ExcrrtENTISS:IMI, "DocroREs ExrrnrEN-

DIS3

'szlsmn*,- GENEROsISSIMI atque "NoniLIssIMY COMMILI-

N

JfG

TO

ES,

rogatos etiam atque etiam cupio, vt frequentes

interele velitis huic panegyri, et candidati optimi ftudia

excitare.

P. P. 8ub Sigilo Facultatis znedicae a. d,

ilVI*., Aprilis cloIocerxxxxm,

NEELE

X

W

at

i

f

Ev

é

EC

Q&gm"

CM

N

$01

CEO

um

4RGE

E

:

"

-

"

EX

"M

TWPDTTHP TT TWH RUT PU r r ET

——

EM

- 3F as

m

4

x

! Fa

»

D E

-

4

as s

» a

.

W

a r

$

-N

m

Ed

L

p*

PU

fe

"E

E

..5

?

r

"E

J

x»r

w3

Fs

£

4

E

|

V.

"d i

LA d

d

L

h4

n u

^"té

kES

wf

w

El

Y

—

--

"

*y

-

»

*

d oa W

[

"

D

.

f

"

ia

P QU

.U

Lt

p*

FAG

$*e

"

Lf l,

ehäw

gt

z.

f.

A

s.

n

-

o

B

-

æ .

*

— a

^K

*

-

- £a

a

*

w

de

E

E

;M

VE i u-

*&ow^

- s

Y**

f

WW.

". t

MU

MM o

^

,,Wï-.

^

Fs d

æ&a

v Ó

a

&

: 2

-

x

o

J

LR u

s.

-

Ej

d*

1& w-

m at

wah

4 Go

P I

*

w r

"É

r i

*

QM;

-

u&x»&!ïïï A

"$

**

d

£Sg O*

m i

"

-

:

-

W

?

?

N

LO

^*

.&æï!ü v

A*

dl um

wpet

i s

m

-

-

^

r orid

: M

apn s

—

*

—

L

t

d o

i

-

-

-

t o

--

wWa

1 5

X

LE

a.

r]

nl

n

tv&e».»».( *

J v*

"

3

^

|

"u

PT

U

43*

*

d

P

«M&.

P s E

CC

Mi

..i!.,nwos

E

w

uierac d.

—X

j

Md w

»M«

4

——

^ -a

i

- -

fh.

&

*

E

Ed A

d

""

P

"

E

M.

AC

d

&*

u) ]ÁHm

" d

viä,

j ..,4.&.!.

d

hd

*5

* ia

R

s.

a s

*s if

A

—

-

N *

ie

t

LE

AUR

rE

"-* $u

* w

.

»

aA

F

Á

d

»

L

EE

£t

*«

"

Fb

»w

hr 9 u

:2

E

Vi

»

*

i*

x

^

F

!Ó

1.

-—

p

u

*.

s

w*

i

TW

L d

L2 u

F

7 — ha

u

,

E

bl

EE

s

d

—

" m a

d

avw(m)ü

—

m

d

E i

À

^i

,»:.c

*s

Af

ir^

-

atl w

?

d

£t

— (

^

4

V

atl

M t

Ll

)*.

La 24

—

* n

T

4

u

X

*

**

h

E. o

t Fa

-

P.

P

agf tUP

A

o od

r

P d

-

£5

V a RT

&w.se?.

"

i

M.

»*

*

at

&rt

"

d

PACS

b a

»

E

m

" d

A

j

»

L "--

u-

-

TOR

i

HM

z

ao

"

*

ht

Fs g

[*

: 2

*

! 9s

FFj

a

h

F).

M

PT g

des

g

Á

X

-5

d

2

*s

;

redtyi

^"

—

^s

oD B ia s

M

a n

--

T

AÉ o

*

F*X

-

"t

W

J

v*

n

p

a

*el

Stu&ü

,i.ï! Av

/s

"

ub

a

"

j

o

A

-

Mu

P s

dl

—

«

-

—

P

*

e^

"gY

— d.

"^

W

P d

W 41

*

&

z.

.

a

Ls

h

has

"

E

-

"

W

a lllnd

m

*

^

-

"

$

:

L^t

M

WW,!

d o

.«,W

"

uunie

*À v

j

-

ao

p

o

2

p

—

-

2

L yÀ

££f

»

-

W

-

- ii

*

"

-

,u.

X

-

;

1

. n

M.

J O

n

-

$.

&

i

&

«

kes

d

5

*

JW

i

u W.

P

» d

F

"

LE

doy

-*

o w

P d

- *xü

zl

*

"u E

od

m

*

—

^

-

:

4^0,

L.

&

1

j*

-

L «Mr —

ais

]

Z

xw

,

»

P

"

-

M.»M&

L

ÀÓ

»

"

w

»

$.

k

d.

:

*

^

,

*s

u

mmw.

d

4

s

M&

r

"

w*

m

v

-

"-

-

M

—

*

Y

"

*

—

E

*

*

b

w

^

L

-

-—

*

H

d

»*

»

H

d

.

M.

Y

H

p

:

"

am

-

r

M

"

-

»

s

E

*

"4

EE

Lal

1

*

»

»

*

A

*

i

&

n5

ORDINIS MEDI

d

C

I

PN

-

VNIVERSITATE LITTERARVM IENENSI

d

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

HO

T'

r

ä

DE.CA.NVS

E-

ä

e

CHRISTIAN GOTHFRID

ä

GRVNER

SOLLEMNIA INAVGVRALIA

o

NOBILISSIMI ATQVE DOCTISSIMI

s

MEDICINAE CANDIDATI

UER M - tT EEE Tred

"PHILIPPI EHRHARDI HARTLAVB

e

SVINFVRTENSIS

A. D "V. APRILIS CloloccnLxxxxii

n

1

HABENDA INDICIT

ä

Continuatur Opufculum

FREDERICI VAN DER MYE

s

De morbis e fuymptomatibur popularibus Biredanis

VI

IENASRE

&

LITERIS

FIEDLERIANI

*

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com