KaI600-23_38

£

-

$-

-

-

E

z

-*

$

x

*

————————

-—-——

—

T

Lal É o aaiit .

——

--

"—

E

a s ii

LX

$s

ia Bu a ion

T.

«

d

us

-T

d

a

r

A

^

E

d

"

3

M

z

n

TE

d

"p

-

*

T

L

j

-

at

T

2*

i

zj

aR D s

»

2

"

3

v

d

m

.

o

,

T

M

.

A

E m

g

lER

-

T

"

M oiny

x

W

L

p

X

*

E

x

d

CmbERTTMS

15

UR

——

p

t

Y u

E

;

w

—«5

TA

i

at

ET

O

i

E

*

.

zi

t

R.

z

z

P

X*

iyw

$s

A

SAMS

5

g

^s

w

C o IUO

Y

L

VA

&

TA

T

W

«U s

"i

x

eS

$

"

uX W

E o

—X

2X

—

acpS.

R

M

.MI.

26

ia

M

*

^

E

ex

:

av

a

us

Ed

AR

R

s

E sss

s

«.n

N R

-

d

AEES IURY

E

E .rü.knl..

s

us

s

e

*

p

E

A

j

E

nm

E

E.

x

h

T

!

j

D

E-

As

5

Y

|

2

-

Ls

-

E

£

"

i

:

d

^

"

t

x

X

*

|

-

R

us

^5

L

A

imtÉEt, n

T

2

ii

——

d

H

DISSERTATIO PRIOR .

*HISTORICO - THEOLOGICA

ADIBVS

DIVERSIS GR

/T.

BEATO

RVM

l

VAM

DIVINA ADSPIRANTE GRATIA

RECTORE VNIVERSITATIS. MAGNIFICENTISSIMO

la

SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO

d

DOMINO

r

Ó

IO. CAROLO LVDOVICO

ALATINO RHENI, VTRIVSQVE BA-

COMITE P

VARUE DVCE , rel. rel.

1)1

W

uc

PRZESIDE

i

d

[O. FRI

DERICO COTTA

(f)

S. THEOL. DOCT. 4c PROFESS. PVBL. ORD.

SEMINARII THEOL. SVPERATTENDENTE

jnhy

ECCLES. TVBING. vr zrr ORDINIS THEOL. DECANO

(j

ATQVE

VNIVERSITATIS h, t. PRO-RECTORE: |

D

MART. A. MDCCLVIIL.

PVBLICE DEFENDENT

U

IOANN. GODOEFR. HILLER , Nordheimenfis,

J

en

PHIL. EBERHARD. DVNZ, Stuttgardianus ;

LVDOV. HENR. KAVFFMANN, Mezingenfis,

ANDREAS GENTER;

Vracenfis ,

M. IO, CHRISTOPH. REINHARDT, Steingebronn.

S. THEOL. STVD. IN ILL, STIPENDIO.

TVBING E ex Officina C»ottaiana.. :

TUCHESNIREREUT as

—

at a BI

d

av

LA3IN

ft g

r aA

&

j

QU

)

*

//ä?

st

lo .

SSU

P ESS

[/

3

2j

e(

.(&,

E

i

N

.

Z

(*

Sewb

E

N

T

ET

R.

Pa il

"3 /l

2

P

PRAEFAMEN.-

p

$o

D ïïf(zwam effe

beatam illam vitam, ad quam omnes ad-

i

* äï Jpiramus , dignam efJe gloriam i$£am fummam, qua

NUX colites iugiter perfruuntur , utuon tantum eaudem,

adbibita omni mentis atteutione , peuitius confide-

remus , fed Q9 , divinioris fpiritus gratia adiuti, ad eandem a-

liquaudo obtinendam omnuibus contendamus viribus , nemo cbri-

fnanorum . facile inficias iverit, Kquidem dubitari nequit , quin

credentes in. Chriftum iu bac. etiam vita, feu in ftatu gratie ad-

buc conflituti vera gaudeant felicitate

, adeoque iure meritoque

beati adpellari queant.. lniuntur enün

per fidem cum Deo , qui

Jummum bominum bonum eft ,

adoptastur im mumevum filiorum

Dei (1) quoad primitias (plena enim me[jis mauifejtatio cum ved-

emtioue corporum noftrorum coniunta e[t

) evaduut. templa fpi-

ritus fandi, fentiunt fruitionem ac po[feffionem Dei gratiofam,

omniumque bonorum , que fratum gratit comitantur, fiunt par-

ticipes. — Feruu , licet iucompavabiles, immo plaue ineffabiles

"

A

Wperuemeery

H

(x) G,al.-IKII. 26,

*

-PRAE FA ME N

fint ïtbefauri iffi , quos credentes in Chrifum iam in bac mi tria-

rum valle. poffident ; longe tamen ialor, longe'eminentior erit

ila beatitudo, que adbuc im flatu glorie mobis exfpetauda

ef, Tunc enim omues, qua felicitatem piorum circumftant ,

imperfetiones , plane removebuntur; tunc neque luus, neque

^ 3HATÉHRENT U n NI

elamor, neque dolor ullus exftabit , lacrumeque omnes ab oculis

abflergentur (2). — Adevit contra, quidguid optimum glorio-

Jifmumque in mentem bumanam cadere. poteff ,^ ampliffima ni-

mürüm, que im creaturas. cadere poteft , "intelleus cognitio ,

Jantlitas mullo amplius defetiu laboraus, animi , omui curava-

cui, ommnique metnliberi, perfe&a tranquillitas, corpus denique

pef beatam vefurrettionem inflauvatum , nullis amplius morbis

obnoxium , perpetuo vegetum, incorrïtptibile, immortale, cor-

porique fervatoris, maxima eloria [plendenti, quam [fimilli.

mum (3). His accedet , quod caput eft omuium, intima que-

dam cum Deo communio, qui erit omnia in omnibus , quen-

que beati non amplius per fpeculum , fed a facie ad. faciem vi-

debunt , tefle gentium apoftolo (4)3s cui &9 alius optimi ferva-

toris legatus fu]fmgatur,k ita fcribens : Scimus, quod i adpa-

ruerit, fimiles ei erimus, quoniam videbimus eum , ficuti

eft(g). Nolumus idm vexatiffimam illam- queflionem , — inter

zenebricofos. fcbole dotores olim iam agitatam : an. beatitudo

precipua quadam vatione ad. intelledum , an vero ad volunta-

du

dem pertineat ? jäul,j q-zv;todv-perz'nde eþ, num in vifione Dei

us

"( 2) Apoc.XXI. 4: —

(4) x. Cor. XLI. 12,

(5 ) 1. Iob. LII. 2.

ndds

d

PR/É FA MEN.

amore c*onþfmt? fizb exämän'fäeöa

;*iu:,ïqfïllfa

ii eitis fruitione , feu

aomullos cum THOMA DE 4-

lovicum vocare.

Con[tat ,

lios vero cum IO.

DUNS $COTO pro

OUINO pro intelledu , a

voluntate militafje » vecius a

lis contendentibus, utramque fa

fi bomo dicendus fit beatus , adeo-

cultatem coucurrere: debere ,

ue comundim in viþane*&ä am

ore Dei ponendam effe f'usrmanr,

ia frunntur ;

felicitatem. — Nec. curiofüas

ua beati in altera v

beic inquiremus , quis preci fe

flatus ille. beatitudinis futurus fit $

enus ,

nos flatunr. illuut nagna quidem

ingenue enim fateri deb

ex parte. nefcive;

nam neq

ue oculus vidit, neque in men-

x paravit Deus iis, a quibus ipfe

tem hominis venit, qu

diligitur 6653

vedeque i

am olim pronuuciavit AUGUSTINUS,

.

antifles: nom eft fragilitatis

celeberrimus . ecclef

ie Hipponenfis

nofir&, coclorum fecreta

difcutere (7). d potius idinage-

per virium noftvarum imbecillitatemt

mus, ut, quamtum quidem

brevem inflituam

us difquifitionem hifforico-tbeologi- .

jieïi poterit,

s glorix beatorum , argumento, u

cam de diverfis gradibu

arbitramur , uec. inittcun

do, nec inutili, fed ad edificationenz

veritatumque preftantiffimavum-

animarum noflvarum fpethante ,

fecundo. Certe enim ipfa py

æmioïum-

longe praftautiffiorumy

vefervantur , divevfitas , laborum

us

fidelibus in vita futura

n prefeuti bac vita fufti

nuerunt, diverfitati proportionata,

quoä i

bouitatem atque iuffitiam mirum

immenufa

m Dei japientiam ,

uantum illufivat , veligionem c

brffianam Deo dignam effe de-

d pietatem &5 virtutem fub-

qnonftvat , infimulque validifma a

Iía vero m

offram de bocce argumento

minifrrat incitamenta.

A 3

inj?'i-J

sl

6

1. Cor. H. 9.

(7) AUGUSTINUS

de jz'de &9 fbolo , N,lpf XHI,

6

—

CAPUT. PRIMUM

Mi

infl'ituemus tra&ationem ; "t primo

centiorum.— ecclefie chbriftiaue - dote;

quidem veteyum &que ac re-

"* banc in

rem cogitata

4

breviter edifferamus ,

deinde verofententias ortbo

ecclefie idoueis corro

boremus avgumentis ,

doxam nofire

ac vel tandem eorum,

qui a nobis beic diffentiunt ,. vationes p

odacamus in medium ,

easdemque folide confutemus. 4

d

f

DEUS. 7.-0.. M,

iflat wobis, ita precamu; ,

gratia fuva celeflüi, mentem

qne nofiram ac

calamum ita: diy

igat 3 Uf

» quecuuque cogitabimus

Jcribemus , evata. ipfi fint

» Quecuuque

——————— RRR

atque accepta

Cedantque in. laudem

gloriofe gratie eius,

nofivamque falute

m Jempiternam , per [g.

S[lM CHRISTUM , domiuum ac Jofpi

tatorem . ng]irum, amen,

CAPVT PRIMVM

| HISTORIA LII)QOCTRINJE

DIVERSIS GR A.lämvs'

GLORIJE

-

BEATORVM TRADIT

VR.

$. I

o&rinæ ; cuius. tracCtationem ia

m adgredimur, hiftori.

am brevi penicillo delineatu

ri P]

fimis ,

qui quinque prioribus poft Chr

à patribus antiqui(-

fi

oruerunt, dicendi faciemus initium,

ifturi natum Íeculis

Horum fi fcripta e-

volvamus , mox deprehendimus , .cos.

mágno confenífu fta.

tuiffe, in vita zterná futuros effe div

Ado

ptarunt-hancce- (entent

r

3.

o

erfos gloriz gradus.

lam- ex- prifcis- ecclefiz- pracae

doctoribus IREN./E U5, epifc

ENS

opus»vl..ugdfmenfï-s', CLEM

Ale-

QUO DOGAMATI$ HISTOR l4 | TRADIT:-UR.

?

Alexandfihus, BASILIUS cognomine magsuts , Cæ(a-

rien(is antiítes ,

GREGORIUS Nazianzenus , MA-

CARIUS,

HEODORUS Heracleota ; IOANNES

CHKYSOSTOMUS, CYRILLUS Alexandrinus, ISIDO-

RUS Pelufiota, THEODORETUS OQyri epifcopus , alii-

que complures. Non patitur infiituti noftri brevitas, ut

omnia, quz in ícriptis iftorum , quos modo dilaudavimus,

patrum paífim occurrunt teftimonia heie addueamus in

medium.

Dabimus tamen ex iis nonnulla loca, compro-

bande adíerti noftri veritati, uti arbitramur, Íuffectura.

Audiamus primo IRENZEUM , de iis , qui Deum diligunt,

ita pronunciantem: Quanto plus eums dilexerimus, boc eo

xiaiorem ab eo gloriam aáccipiemus, cum (immus femper ür cou-

fpettu patiis C Y ). Copiofius füam hac de re mentem expo-

fuit BASILIUS M cuius verba in origine graca íta habentz

Es; y «vemoevgi$ g v xvxmousto 0 K-*Uf(p-;;r TWH HTIP xOTU TÜY J*ixuæxfy.

euxy v& GCex mpos Tyw Tuv mempuymtyuy ufv devtug D yesyut Tiuxgote yep

pus Quv [atiQoni Ti(uoas" — Tà6 de. vmeüteeegoas dmulw xvup xespos dieQuoew

ev Jofn' - 40 amsidA: soon- quüvxa. mupgu TU TATQL. T$ €MEV LV UIEQEIETUAS

Eft ila

oj mþ,,)..ongms- X&TXSOcSTL . TES PEET vno.cïu;'zg-oeu Ayx W UTR

requies , qua Domins ïefOCi!labiti fc..amautes fe , bomos, quiy

iuxta iuflum Dei iudicium, pro fadorum diguitate diffribue-

tur. , Honorabit enim alios quidem maieri bonore , alios vero

mimore , quouiam flella differt a. fiella im glovia: 69 quomiam

multe fuut maufioues apud patrem , alios quidem im preftantio-

re 0j füblimiore ftatit., alios vero im infexiore vefocillabit(2).

Huic teftimonio aliud. adiungimus, idque ex GREGO-

RIO Nazianzeno defümrums, quod hifce conceptum eft

[OT"E

VC»rbiS s Qemes d Qepo Biev oug,wms? Xy& j £MOYQy. f023.04. TTX0U

AXoT6

IRENAEUS libr. F. advetf. b

*'cx)

:

'ære,[." cqp.'.XXI('Il'. P af«

edit. GR ABIF..

-

(2) BASILIUS M. in caput. XI.. Efai.

p. o f9«

$

CAPUT PR IMUM

uTA v5v af enucu papiCopusyoe Te 4KJ Diepsuevoq ,

uem ad Lmodum

-varü vitarum dele&us , ita multe quoque apud Deum man[iones

Junt, que cuique pro diguitate dividuntur $$ diftribuuntur (3).

tur,

Digna quoque fünt MACARII verba, qu& heic adícriban-

Ita vero is pro'nunciat: "Ewes Aayasi , xv Baciktuuy , Ky

puxy yatyyay" 9 juers d. Aeyessy fBoJueES moPes x &xæogm Xj MerQ. X

sv wvr5y T5 Basikem , xej sy KUTH TU ySTYWp.

Quidam dicunt, wunum

e[fe vegnum , uxam gebeunam: wos vera- dicimus , multos e[Je

gradus 9 differemtias, &9 modos, tum in ipfo regno , tum ia

gebenua ( 4. ).

Nec prztermittendus heic eft IOANNES

CHRYSOSTOMUS, in cuius homiliis plura occurrunt lo-

ca huc fpectantia,:. ex quibus unicum duntaxat heic adpo-

nemus. xftatis bomil. XLI. in s. ad. Corintbios, ubi hzc

leguntur Verba: « ravor avrsuSay uTapuyDuvopty ) ori uj sv Dutilao

fEAVTES 34 0U TXYTIS YUy &VTRY MXOAXUCOVTG).

uod ergo binc difcimus

(quando apoftolus dicit, alia claritas folis, (alia lune Q9c. )

quod etfi omues fint in regno, mon tamen omnes eadem coufe-

queufur €9 isdem,frauentur ($). . Cum primis vero heicno-

randi veniunt CYRILLUS Alexandrinus itemque THEO-

DORETUS, Cyri epifcopus, ambo feculo V.clari, qui, cum

aliis eccleíiz graece doctoribus, in eam defcenderunt fen-

tentiam , w iftas, quarum fervator meminit Iob. XI.

commate 2. nilaliud effe , quam «£wnerav jugepes , diverfa-

rum diguitatum differentias. 1taenim CYRILLUS Alex. in P.

per

l. fcribit: Dominus bumano more de cæl:jï?bus loguens,

mul-

(3) GREGORIUS .Nazianzenus Ofát. Xkl. p?24z,.

(4) MACARIUS Pomil. XL. p. 476.

( ; ) Evolvi quoque merentur loca, quz leguntar spud CHRY-

SOSTOMUM, bomil. X1II. in epiflolam ad Ebreos p. gog.

bomil. 11. ad Theodorum, tom. VI-oper. p.82. bouil. XXXI,

in epiff. ad Ramaao: . p',izg.öf aliþiquc paffim.

4

Quo Doayjm HISTORIA TRADITUR.-

p

p

cavit &$ amplam coli capacita—4

multitudinem manfionum figuifi

.Ad THEODORETUM vero

rem Q9 glorie differentiam.

quod attinet, is in cap. I. Caatic. fi

u

am hac de re mentem

, non funt in eodem di-

ita exprimit: Omaes, qui crediderunt

uitatis gradu.

Multe enim maníiones apud patrem meum,

inquit Chriflus, boc eft , multe dignitatum differentie. — Nam a-

lius propbetarums alius apo-

lizs eft ordo patriarcbarum , t9. a

ftolorum , 69 alius martyrum ;. ali

us virgirtatis decore preftau-

tium , €8 alius matrimonii iugum legitime fubeuntium. — Legun-

tur & alia apud laudati

ffimum prefulem loca, in quibus

eandem fententiam ftabilire annititur,

Cum primis huc

Cor. XV. vers. 40. ab ipío funt ad-

fpectant ea, qu& ad r.

Ibi enim inter a

notata.

lia obfervat , non omnes iuftos ea«

dem accepturos effe præmia y «NX GUj MMETDOY TOIS. & TO W /ART TU?

siridoew , fed rette fadis convenientem remunerationem , provo-

cans ad verba fervatorís modo excitata, que exítant Iob.

XIF.2. Reliqua veterum ecclefiz grace doctorum füffra-

gia brevitacïs (tudio heic prætermit;imus.

$. 1.

Ab antiquíis ecclefiz grecz doctoribus pergimus acila-

tinos, qui in eandem cum illis defcenderunt fententiam ,

przmiorumque in altera vita ftatuerunt inzqualitatem.

Age, transferamus ex eorum fctiptis loca qugdam ; quz

hoc ip

füm luculentius comprobent. Primum teftimonium

defumimus ex TERTULLIANO, qui occafione locorum

ne

fcripturz facrz , quz Iob. XIV. 2. & 1. Cor. XF. 40. legu

tur, ita infit:

uomodo multe manfiomes apud patrem, fi

uomodo flella a ffella diftabit

&onpro varietate meritorum ?

im gloria, uifi pro diuerfitate radiorum (1)? Tertulliano ad

atus

" (1) Vid. liber TERTULLIANI, $co

rpiace infcxrlviptqsk, ad-

verfus Gaofticos & Cainiar:o:,

10

CAPUT PRLMUM

-

ïatus ponimus AMBROSIUM , epiícopum Medfoiaden(cm

,.

qui füam de argumento hocce featentiam hiíce verbis ef-

fert: Sicut incremenia virtutum ,. ita etiam. incrementa funt

premiorum (2). Cum primis vero nobis commemorandus

heic et AUuGUSTINUS , celeberrimus ille Hipponenfium

prefül, in cuius fcriptis tam dogmaticis & moralibus,

quam exegeticis aliisque quam plurima paffim occurrunt

loca, in quibus inzqualitatem graduum gloriz difertis vere

bis adftruit. Primus locus, quem adlegamus, defuümtus

eft ex eiusdem encbiridio cap. II. ubi hec leguntur verba:

in beatitudine eletli alius alio praflabilius, in miferia vero da-

mnati alius alio tolerabilius permanebit.

Alterum locum de-

füumimus ex libr. de /azEa virgiuitate cap.XXVI. ubi itapro-

nunciat Auguftinus : Ip/a vita eterna erit pariter omnibus fan-

Gis, equalis denarius omuibus. attributus eft..— Quia vero in ipfa

vita eteraa diflinde fulgebunt lumina mevitorum, multe funt

manfioues apud. patrem , ac per boc in denario quidem non im-

p4ri nou vivet alius alio prolixius. Adiungimus tertium lo-

cum , qui exftat //br. XXII. de civitate Dei, cap. XXX. at-

que ita habet: Qui futuri fimt pro. meritis premiorum etiam

gradus bouorum atque gloriarum , quis eff idoneus cogitare ,

uanto magis dicere? quod autem futuri fiut , non eft ambigen-

4

um. Atque id etiam beata civitas illa maguum in fe bonuin

videbit , quod. nulli fuperiori nullus imvidebit , ficut nunc nou

invident arcbangelis angeli ceteri,fic enim. babebit donum alius

&lio minus, ut boc quoque. douum babeat , ne . velit "amplius.

Addimus hiíce alium. locum , qui legitur ferm. CXC/. de

Íempore , ubi ait AUGUSTINUS : uuam credimus effe fantko-

yum vitam omnium , fed premia pro labore diverfa, €9 e con-

irario pro modo delitiorum, peccatorum e[fe fupplicia. Deai-

que & notari meretur locus, qui exftat ferm. CXLII. hifce

conceptus verbis: Jamdormm corporibus proyzz'[a el. claritas

(2) AMBROSIL]S in-cammen't. ad Luc. i.

II

QUO DOGMATIS HISTORIA4: TRADITUR.

gdiverþ fpecies claritatis..

: Nempe unusquifque ftabit z'nfofte

Jua, patriarc

be €9 prophete in forte [ua ,

aü

oftoli iu fua. for-

:

ores in. fua forte,

te, evaugelifle iu

fua fovte, paftores Q9 do

alii deuique fideles in fua. forte.

S. III.

Ex reliquis ecclefiz latinz doCtoribus commemoraffe heie

fufficiatduumviros przítantiffimos feculo quinto claros EU-

CHARIUM Lugdunenfem, at

que PROSPERUM Aquitanum.

Audiamus primo EUCHARIUM, qui

bomil. in natali uaius

it: Qui plus laboraverit, plus

coife[J.

fequentem in modum differ

mercedis accipiet.

Stella enim ,

ut ääojïolas ait, differt a

es beati evunt, nouta-

fiella in claritate. Quamvis igitur oimm

men ommes £quales eruut, quod quidem

in eo fignificatur, quod

alii fup

ra decem , aliüi fupra quiaque. civitates conflituti dicun-

£ur.

d vero ad PROSPERUM Aquitanum attinet, s

Quo

fuam hac de re mentem

hifce verbis expromit : Quicumgue

ibi erunt, etfi. differentibus meritis. ab invice

m diffabunt, o-

ngulis premia

amues tamen uma perfetione beati erunt , quia fi

fua-fufficientia. erunt ,: £. capere amplius premis

juis iam per-

fetli non poterunt.

Sicut enim corporalis Jaturitas omn

es fatu-

fiuguli cibum non . equaliter , fed

ros equaliter babet, quamvis

P

liaua

fP ro

offibilitate perceperint :

ita omnes faudi , ezfi fueriat a

gra

H

ü

um fuorum diver(it

ate diflinézi ,

una beatitudine perfetti

f

Gione beati futuri funt.

Ceferum i2

eruut, quia €$ wuna perfe

illa tante beatitudinis re

giome mec moioris meriti aliquid fibi

o

f

]

jue arrogabit ,

quia arrogantia ibi nulla. er

it, uec fuperior

quiJ

infeviori invidebit ,

quia ibi iwvidus mullus effe potetit , 89 ideo

etfi ibi erit diflantia manfi

E

onum , fumma in. illis erit unius per-

le

fe

Gionis equalitas , quibus erit»r

egni calefris wua . felicitas ( 1 Y

2

e

p) Vid. PROSPER Aq

^A QR U

"

uitan'us' de Pvita cou-ljïc-mp)latiw ^

libr. 1. cap. IF.

12

f

CÁAPUT PRIMIM -

08 1V,

Edifferuimus ha&enus mentem ecclefie chriftiang an-

tiquioris verbis patrum tam grecorum , quam latinorum;

iam & ex precibus , quas apud veteres chriftianos preci-

puam cultus divini partem conftituiffe conftat, ecclefiz pri-

mitive fententiam de gradibus glorie eruemus. . Conftat ex

hiftoriz ecclefiaftice monimentis , primos chriftianos preces

ad Deum feciffe non tantum pro vivis, fed & pro defun-

Gis (1) atque animabus eorum , qui ceteroquin in Chri-

Íto quiefcerent, Clariffima hanc in rem exftant loca par-

tim in cozflitutionibus apoftolicis ( ) vulgo dictis, »partim

in liturgiis antiquis (3 ), partim denique in fcriptis anti-

quiffimorum chriftiani coetus doctorum , TERTULLIA-

NI (4) nimirum5 ORIGENIS (sr), ARNO'BIIH( 6), CIT-

iadsnidi:

(1) Duplieis erant generis p»reces pro defun&is in: primitiva

ecclefia chriftiana. — Alie fiebant pro /anWis & martyri-

bus,aliz & eodem quidem tempore fundebantur pro peccato-

ribus, prout patet ex CHRYSOSTOMO, Pom. XLI. in

1. Cor.p. 701. Nobis de prioris generis precibus duntaxat

heic fermonem effe, exíupra dictis intelligitur.

(2) Vid. conflitut. apoftol. libr.VI.. cap. XXX.. itemque

libr. VIII.cap. XII. XIII. XLI, alibique paífim.

( 3) Loca huc fpectantia ex liturgiis veterum collegerunt IA;

COB. USSERIUS, in libro anglico fermone edito, cui ti-

tulus: ansvver to tbe cballenge, p. 136. & IO. DAL-

—LAUS, de panis && fati

sfattionibus bumanis , libr(. F.

eap. l1. p. $o8. feqq.

(4) Vid. TERTULLIANUM de äzonögamia, cap. X. '*

(5) Vid. ORIGENEM Jibr. IX. in Rom. XI1I. tom. II. oper.

P. 697.

t

(6) ARNOBIUS ]

il;; IF. ad-verfusq gentes , p- 181.

ä

13

QUO DOGMATIS HISTORIA TRADITUR.

RILLI ( 7);

ecclefie Hierofol mitanæ*aäti&icïs, EPIPHÁ-

aliorumque.

lam vero

NII (8), CHRYSOSTOMI ( 9),

do excitavi-

fi omnia ifta antiquitatis monimenta, que& mo

mus, evolvamus atqv

l

e penitius confideremus,

mox depre-

hendemus , veteres c

hriftianos pro omnibus omnino fan-

oraffe (10);

&is, qui in fide in Chriftum diem fuum obierunt,

ne

B3

7) (XRILLUS Hierofol. catech. myftag. V. n. 6.

(s

) EPIPHANIUS «res. LXXF. Aeriain. i. II

: (9) CHRYSOST!

OM

us, libr. V1. de facerdot. cap. IF.

(10) k

a enim habent verba in cozffitutionibus apoftol. mo-

do exc

itatis, libr. VII. cap. XIT..-

Offerimus tibi pro. omini-

bus fantlis , qui a feculo placuerumt tib

i, patriarcbis , pro-

martyribus 8

coufefforibus ,. epi-

hetis, iuftis, apoftolis ,

fcopis , presbyteris, diacoiis ,

fubdiaconis, lettoribus, can-

£oribus , virgiuibus , viduis ,

laicis , && ommnibus, quorum

Eadem repetuntur

cap. XIlI.. fautkorum

iu no[li nomina.

martyrum memores fim

us, ut digmi babeamuv participes

fieri eorum certamini

5

Proiis, qui in fide requieveruut,

oremis.

Similia his !

eguntur in fcriptis patrum antiquiffi-

morum , quorum loca ,

utpote longiora, heic non recita-

bimus, Qualesnam fuerint i

ftz preces pro pie. defundtis ,

1uodam modo intelligere licet ex

libr. VIII. conftit. apoff.

zec verba exftant :

Pro fratribus noftris, qui

cap. X11I. ubih

in. Cbrifto requie

verumt , oremuss ut bomiuum amaus De-

us, qui animam

defuntii fufcepit

, ei remittat omue pecca-

tum voluntarium. ac mon voluntarium ,

&g propitius cle-

eum in regione piorum à

uiefcen-

mensque fa&us , collocet

" ]

tium in [imu Abrabe , 1fa

acit lacobi, cum ommibus , qui

& feculo. placueru

nt Deo,

ac eius voluntatem feceruut, un-

ndo-

rum

de aufugit dolor ,

tr?jïz'fia ! Eä gemitus. m quiq.cu

14

CAÁAPUT PRIMUM

ne ipía quidem virgine /María excepta ( 11 ). Deprehen-

demus porro, varias fuiffe pie demortuorum claffes,

pro

quibus preces oliim ad Deum fuerunt fufz.

In prima qui-

dem erant patriarchz,

& apo&oli & martyrcs & &y(0L TTE er—

epo 5 in altera vero ii, qui in fide quidem erant defunti,

fed ad fuüblimiorem illam fan&timoniz gradum, quem alii

attigerunt, in mortali haccevita haud pervenerant.

Equi-

ac aliis ho-

dem A[;GUST!NUS ncin eque -pro martyribus,

-—

minibus

"

ium auime apud te vivunt, gg Jpiritus iuftorum in- tua

As junt, quos nom tanget craciatus: ommes euim faa-

. ificati fub mauibus. tuis funt: ipfe g

nuüc vefpice faper

Jeroum tuum bunc , quem felegifti

Q9 quem adfumfifli iu

aliam fortem :

K$ condona ei, fi quid voleus, aub invi-

tus deliquit; atque aagelos ei exbibe placidos; atque cel-

loca eum in fimu patriarchavum , propbetarum , apofLolo-

yH , omniumque , qui tibi a feculo placuesunts ubi non

eft triffitia, dolor, gemitus , immo locus piorum fedatus,

Q9 pariter terra retorum quieta, eorumque,

gzæz' iB :€4 vi-

dent gloriam | Cbriffi tui. — Caierum ea , quz de remiflio-

ne peccatorum poít mortem heic dicuntur; ita comparata

effe videntur, ut cum divinioribus fcriptis pugnent, niüi

forta(lis dicere velis, id tantum a fupremo numine heic ex-

peti , ut peccatorum a pie-defunctis olim commifforum pe-

nitus oblivifcereutr, quod quidem remiflionem iam factam

pra fupponit.

Legimerentur, quz ad huncce locum coz-

ftit. apof. adnotavit vir longe celeberrimus, C. M. PFAF-

FIUS in differt. de oblat. veterum euchaiifica f. XXXF.

in fyntagm. di[f. tbeol. p. 345, 246.

(1r) Patet hoc ex liturgiis, que fub CYRILLI Hiero(o.

lymitani, CHRYSOSTOMI, aliorumque nominibus editz

funt.

Loca huc fpe&antia exhibet DALLZEUS loc. exci£,

P. j09, j10.

.IT

sE DRRUSESRESDAS

Q(!O DOGMATIQ /HISIQRI.? TRADITUR.

3

is orandum effe cen

Ruit." «s q'ü'od' ad

minibus pie demortu

diíceffüum ex hac

felicitatis 2eterna fruitio

nem illico poft

vita (int admiffi ( 12 .

N

ec tamen diffit

1

etur laudatiffimus

hriftianor

um

fupplicationes facere

P

rxíul, quod coetus €

& catholica focietate de-

foleat pro o

mnibus in chriftiana

)

rmule, «qua ho-

fanàis ( 13)

; quod & antiquz precum f

Non fine ratione

dienum exftant ;

luculenter evincunt.

: quanam fuerit caufía, cur veteres

vero quri heic poflet

chriftiani preces fecer

int pro fan&is & martyribus non mi-

nus, quam pro rel

.

iqui

s omnibus beatitudine iam (íruenti-

bus? Nemo non vi

det, neutiq

uam id fa&um effe ex füp-

ofitione alicuius purg

atorii.

Quomodo enim pro iis quos

difo ftatim recipi credebant veteres,

in fide defun&tos, para

orare potuiffent, ut

eorum anima

e purgatorio , aut gru-

mnabili aliquo carcere

liberentur ( 14

)? Eo potius fpecta-

ant

122 Vkulga

re Í

ub AUGUSTINI nomine diétum cifcumfer—

tur ; quod

ita habet: i7i

uriam facit martyri, qui orat pro

martsre.

Vid. AUGUSTINI ferm. XVI

I de verbis apoft.

Miramur oppido, lanocentium

fom. X. oper. p. m. 132-

fulem , hocipíum Auguftini effa-

Ill. eccleíiz romane pr&

acre oraculum citare in. decretal.

tum tanquam fcripturz f

Gregorii libr. ILL. tit. XLI. cap. F.

pro qmortuis caþ.' IvV.

(13) Vid. AUGUSTINUM Z4e cura

vería proinde precum pro defun&is

apud veteres chri-

( 14) Di

ftianos

fuit ratio ab ea , quz hodie a pre

fulis romani fccta-

hoc oftenderunt fcriptores,

toribus probatur.

COPiOGUS

qui argumentum de

precibus

itemque de oblationibus pro

*c

mortuis ex hiftorie ec

clefiaftice monimentis data opera ex-

mis MAKTINUS CHEMNITIUS ;

ofüerunt; cum pri

IO. DALLZEUS, IO. FORBESIUS,

PHIL. MORNAUS,

IOA&H. H;LDEBRANDUS,

9

u

FRID. svmagmus ;

il

16

CAPUIT PRIMUM

MPUR

bant

preces iftz , ut declararent chriftiani, fe

cupere, ut

Deus animabus iftis in coelo iam ex(iftentibus b

eatitudinem

auctiorem , atque altiorem in coelo honoris

felicitatisque

gradum pro

pitius largiatur, ita, ut quibus ia

m bene eft,

pofthac fit

melius.

In ea nimirum veteres chr

—

iftiani ftabant

Íententia, precibus pro defun&is obti

neri poffe , ut, quum

varii in ccelo fint felicitatis

gradus , ipli

beati maiori, quam

ha&tenus habuerunt ,

gloriz gradu a b

enigniffimo numine

pofthac augeantur ( 1

P

$. V.

Nec, quantum nobis

quidem conflat , quifquam ex-

ftitit antiquorum chriftiani

coetus do&torum , qui hanc de

diverfis gloriz beatorum g

radibus fententiam

3 tanto cons

fenfu ab ecclefia tam graca, quam latina

dubium revocare,

adoptatam, in

publicisque fcriptis impu

gnare aufus íit,

!

fi a IOVINIANO, monacho italo,

qui vero monachatum,

quem profeffus erat, poftea dereli

quit, diícefferis.

Dici-

tur is feculo quarto fere elapío

Romz primum , deinde Mediolani

varios fparfiffe errores,

1:;

; atque inter alia ftatu-

iffe, omnium, qui fidem Chrifto in

baptifmo datam (erva.

verint, waame[Je in reguo colorum re

munerationem , feu equa-

lem gloriam (1 ^ /Damnavit lovini

-

anum eiusdemque fecta.

tores

que IOSEPH, BINGHAMUS ; ut

alios taceamus.

(1£) Evolvi heic merentur au&ores, in precedenti nota iam

laudati , in primis HILDEBRANDUS ac BINGHAMUS 3

ille quidem in offerforio pro defuntis, cap. XIII. p. 92.

Jeqq. hic vero in orig. five antiq. ecclefiaft. vol. V1. libr.

XF. cap.Il. $. XFII. p.358. feqq.

Cr) Vid. HIERONYMUM libr, 1, advevfus Iovinianmm ,

cap.

I7

.. QUO DO-GMATI;S" HISTORIA TRAD)II'T[[R.

totes primur.h*SlR!CI-[IS ; ecclefie romanz prefül (2);

congregato Romz concilio A. CCCXC. Huius deinceps ve-

ftigia prefft AMBROSIUS, celeberrimus : Mediolanenfi-

um antiftes, qui excitatus lítteris Siricii P. R. concilium

Mediolani congregavit, in quo, fecandum: nutum ponti-

ficis romani, Iovinianus eiusdemque adíecla itidem damna-

ti füunt ( 3.).

Cumprimis vero HIERONYMUS, ftrenu-

us fententiz de inzqualitate premiorum czleftium adfer-

tor, contra [ovinianum calamum: acriter fltinxit eiusdem-

que fententias duplici libro data opera confutavit (4).

ldem fecit AUGUSTINUS, epifcopus Hipponenfis fzpius

iam nobis laudatus, qui peculiarem librum de bono couis-

gali ( ) Iovinianiftis oppofuit. Quin ipfi imperatores chri-

ftiani fectz huic addictos legibus: co&rcere . confültum du-

fer-

xerunt. LHONVORIUS.quidem IOVlNïANUM ipfum, .

Xïili

cap.1I. & AU GUSTINUM, libr. dé Blärejibus, cap.

LXXXAH. & libr. II vetratfat. cap. XXII.

(2) Vid. SIRICII

repijïolam XI. ad Mediolainenfe,m'evc:c'xe-

fiam datam.

3) Teftis huius rei eft fynodica illius concilii epiftola,

inter AMBROSII epiffolas legitur.

(4) Exftant ifti libri contra Iovinianum fcripti font. IF. ope-

rum HIERONYMI, edit, IO. MARTIANAEI, monachi

Benedi&ini e congregatione fancti Mauri.

( 3) Infertus eft- hicce liber tom. . oper. AUGUSTINI, a

monaohis Benediáinis congreg. S. Mauri undecim tomis Pa-

rifiis editorum 3. quam quídem editionem .Antverpiz , feu

potius Amfítelodami, recudi caravit IO. CLERICUS , infi-

mulque tomum duodecimum

j

fub titulo adpeud?cis Augu-

fliniau& addidit.

18

| CAPIT PRLMUM

: "

vili 'quplicio' adfe&um, in infülam Boam relegavit (6

,

i

THEODOSIUS vero, ultimus imperatorum huius fecu

L

primarios huius feCdte fautores ; e monafteriis eie&tos, ab

urbibus recedere atque ad deferta loca proficifci iuflit.

Obfervarunt tamen recentiori mtate viri quidam docti,

HIERONYMUM , acerrimum illum IOVINIANI ad-

verfarium , eiusdem fententiam non fatis adcurate nec ple-

ne propofuiffe ( 7), incertumque omnino effe, quid fen-

ferit IOVINIANUS,

uum de eiüs mente non aliunde ,

quam ex HIERONYMI relatione , conítet (8). lIdem

HIERONYMUS inter erronea loviniani dogmata & hoc

refert, quod nullam virginitati prze nuptiis adícripferit

prerogativam; itemque, quod ftatuerit, izfer abflinenti-

am ciborum &$ cum gratiarum atlione perceptionem eorum ,

nulam effe diftantiam.

.Quod fi binas hasce doctrinas

cum priori illa de «qualitate gloriz, quz IOVINIANO

-

vulgo

—

w—( 6) Vid. codicem

VI. p.193.

—Tbeadoþanum, fom. III. Pf,/218. &

tom.

(7) Ita fane ex vero pronunciat' FR

dubis evangel. p.m. 743.

ID. SPANHEMIUS, in

(8) Equidem ipfemet IOVINIANUS opiniones fuas com-

mentariolis comprehenderat, qui tamen ad noftram ata-

tem haud pervenerunt,

Quod fi HERONYMO fides

habenda, lovinianus in fcriptis fuis fic involvit omuia , &8

uibusdam inextricabilibus nodis -umiverfa perturbavit , ut

ilud Plautizarum litterarum ei pofft. aptari:

Has quidem preter Sibyllam leget neuo,

nam divinandum eft.

Furiofas Ap

ollinis vates legimus.

& illud. Virgilianum :

Dai fne mente [ozgmzï.

: QUO'DOGMAT!S HISTORIA TRADITHR. :

79

vulgo tribui folet , compar

cmusl, non íine magna veri

fpecie exinde colligi poffe videtur , ment

em loviniani huc

cibis modice re-

rediíffe, in coniugio viventes corpusque

creantes , Deo zque gratos effe, ac quidem eos ,

qui vel

calibem vitam agant ;

vel ieiuniis corpus macerent, adeo-

Que (i

que & zquale ad cz

leftia przmia ius habere.

genuina fuerit loviniani fen

tentía, quonam iure ea in hz-

refium cláffem olim fuerit relata,

quin & hodienum in

eandem referri foleat ; nos qui

dem haud perfpicere; ingg-

nue profitemur.

j

g. VI.

Oftendimus ha&enus , qu

enam antiquifífimorum chri

ftianorum , qui quinque

priori

bus poft Chriftum natum fe-

dibus gloriz in vita sterna fuerit

culis loruerunt, de gra

fententia.

]am & de iis ec

clefia chriftiane do&oribus ;

ribus claruerunt , mentemque fu-

qui (abfequentibus cempo

am de hocce argumento i

n fcriptis fuis expofuerunt, pau-

ca dicemus.

Heic vero

primo locofefe nobis offert FUL-

GENTIUS Rufpenfis

epifcopus Afer, ineunte feculo fex-

de re mentem hiíce verbis edifferit:

to. clarus, qui fuam hac

diveifa erit [anttorum g

loria , fed una erit omuium vita 4ter-

na (1). Copiofi

us mentis

fuz cogitata expofuit GREGORI-

feculo floruit. Verba eius itafefe habent:

US P.R. qui ceodem

uia in bac vita mobis ef

difcretio operum , erit in illa procul

dubio. difcretio diguitatum ,

ut quo bic alius alium merito fupe-

Unde in evau-

vat , illic alius alium

retributione traufcendat.

elio veritas dicit: n domo

patris mei manfiones multz funt.

Sed in eisdem maultis. manfiomi

bus erit aliquo. modo ipfa. retri-

quia

tanta vis amoris in. illa pace

butionum diver[itas concors ,

cce-

nos fociat, t quod iu fe quifq

uec non acceperit , boc fe a

piffe

ïl ) -Vid. FULCENTIUM de fide ad Petrum cap. XXFIILL

20

'QCAP'UAT* PRLMUM

pilfe in alio exultet. — Umde - €9 - non eque laborantes in. vinea,

&que cundi demarium fortiuutur. — Et quidem apud patrem man-

fioues multe funt, €9. tamen eundem deuarium difpares labo-

rantes accipiugt, quia una cuntbis erit beatitudo leütie , quam-

vis uon una [it omnuibus fublimitas vite ( 23). Addi meretur

alius huius prefülis locus, qui ita habet: /m retribatioue

ultima , quamvis eadem dignitas emnibus non fit una , erit ta-

men omnvibus vita beatitudinis , uude per femet ipfum. dominus

dicit: in domo patris mei manfiones multze funt. —Sed tamen

qui in eam du&li funt , quamvis diveris boris. venerint , uuum

deuavium perceperint. Qua itaque ratione conveuidnt mau[io-

nes mulie cum umo denario, mii quia diveyfz quidem beatorum

civium diguifates evuut, fed tamen uma requies eterae vetribu-

tionis? Nam etfi difpar erit mevitum fingulorum , non erit di-

verfitas gaudiorzm , quia et(i alter minus atque alius amplius ex-

uliat, ownes tavien unum gaudium de conditoris fui vifiome le-

tificat ( 3).

Nec pretermittendus eft heic RABANIUS

Maurus, archiepifcopus Moguntinus feculo nono clarus,

qui mentis fuz cogitata hifce verbis expreíTit: Corona au-

rea men[2 domimi pura €9 nom intervafilis effet , fi claritas fu-

turg vetributionis iuflorum. «qualis omnibus pandevetur , in[lar

videlicet buius smundi folis , cuius. fpleudorem Deus indifferen-

