quz is contra libros ecclefiz noítre íymbolicos monenda

elle cenfuiít, data opera füb examen vocaverit. Ea énim,

uz a DANIELE SEVER. SCULTETO, IO. HENR.

MAIO , CHRISTOPH. MATTH. PFAFFIO aliisquehanc

in rem fcripta funt;

licet fint egregia , rem tamen peai.

tus haud abíolvunt,

39

"

.QUO DOGMATIS HISTORIA TRADITUR.

p estensd

glorie beatoru

m inequales effe. . Ut Vero

docuerint , gradus

de hocce argumento fen-

enuina noHtroru

m

theologorum

lligatur, omnibusqu

e finiftris interpreta-

tentia clarius inte

ntia paucis notarmmus :

I

le

tionibus via przclu

datur , feque

dei docCtores

inter beatitudinem , quam

ftingue

re purioris

Deus ;

füummum iiu

xocant;

obiedivam ,

. qux eft folus

bus beatis commune

adque füummam felicita-

bonum , omni

& inter

beatitudinem formaiem »

tem perfe&te fufficiéns ;

onec a

c fruitione Dei,

fummi illius boni;

uz confiftit in vifi

ftionem heic efic,

non de priori illa,

fed de pofteriori quz

Addunt JJ) hancipf:

a

m formalem bea-

monent theologi.

fione ac fruitione

titudinem effe vel

effe

aütialem, qu& in vi

omnibusque

(ine difcrimine

eadem futura fit;

Dei confiftat ,

itetur, velcons

velaccidentalem , qu& p

rzmii effentiam com

mple&atur ani

ma

corporisque do-

fequatut ;

variasque co

dem in mortali hac-

tes.. Atque han

c pofter

iorem , qua qui

&e explicari nequeat;

fe

d beate &ternitati

ce vita fatis exa

i

radu diflribu-

ft refervanda , piis in

futura vita difpar

Ne vero merito operu

m ulus

heic relinquatur

tum iri.

IlI) docent theolo

i ore

locus , przeunte fcript

ura facra;

difparitatem fecun

dum bona eledto-

thodoxi, hanc glorix

us hzc fünt caut-

rum opera dete

rminat

um iri , non quaten

] fundamentum falutis;

(hzc enim con-

fa meritoria, V€

Dei liberalitate &

fertur gratis ;

ex imme

nía immeritaque

m , per

dem ; ) fed quate-

mifericordia ,

propter Chriftu

m ac.

benignitatem fu-

nus Deo fünt ratio movens »

gratia

H

inc ferio inculcant, non

am hoc vel illo modo exercendi.

na ele&orum opera,

fecundum tamen €a, . retri-

propter bo

effe.

Non opus effe arbitramur,

butionem

piorum futuram

j

uic fubfcripferunt fenten-

ut omnes iftos theologos ;

qu

nti iftorum

Sufficiat, €X (ingc

üæ. , heic commemoremus.

E

4o

CAPUT PRIMUM

numero heic nom

HULSEMANNU

inaffe IO. GER

HARD ll—M I

IO

M(Z),

IO. ADAM. SCHERZERUM

(3)

E

1O, ADAM. OSIANDR

UM (4), IO. ANDR

UEN

STEDIUM

(5), GEOR

. CALIXTUM

MEIS-

N

ERUM.(7), atque A

BRAH. CALOV

IU

(6), IO.

us ex recentiorib

us IO. FRANC. BU

M (8).

ui-

CHRISTIAN, E

BE

DDEUS 9)5

3UST. HERM, F

RA

RH. WN/EISMANNUS

(10)5

AU-

PHPCIL I

CHIUS

(1) in Joc. tbeclog. de vita eterna , RUn. 120.

(2) in /reviario theol. c

4p. XF1. tbef. 1. & in libr, de au-

Xilüs gratie, p.a58.

(3) in Zrev, Hülfe

", p. 1095. fe

loc. XXII. f.F

T.

D.6334. &

qq. itemque in Fyflem. tbeol,

in colleg. aati-Socig. Jd2537

(42 in collegio tbeol.

Joftem. part. v7. D. 220. & in tbeol.

cajuali part. V1. p.

$6o. fe

-Gem. in epifl. Pauli ad

d. — Add. eiusdem prele&, aca-

Corintbios , cap, Xp., - 223. feqq.

(52 in f3flem. tbeol, to

WA T. p. $14. jäqq.

(6) in libr. de 5ozo pe

dine , p. 32. feqq,

Yfele fummo , five eterua beatitu-

(7) in afirofopbia myflica

1

XPF. V.21. 42. porism. 111

e

» €x epift. Pauli JadCorintb'. cap.

(82 in Socinianifmo profigato, $. X. a. 2.

C0ARÍYOV, L.2

9) in inflitut. theol. dog

mat. p. 623. feqq.

( 10) ininflitut. thbeol. ex

qu.

egetico - dogmat. p. i125. & "6f'

(11) Edidit is fer

mone germanico

pecaliarem | libellum v0n1

V.de«n Stuffen der

ev?igen Herrlz'gb

Reif, 4. MDCCXIL in 12.

4t

QUO DOGMATIS HISTORIA TRA'D—[TUR;.

CH!US (12), CHRISTOPH. MATTHJEUS PFAFEI-

US ( t3), atque IO. ERNES

x

iungi merentur.

T. SCHUBERTUS ( 14) ad-

S. XII

ui , poft facrorum repurgationem, HULDERICI

ZW/INGLJI atque lO. CALVINI partes fünt fecuti, ac

reformatorum nomine hodie infigniri (olent , eandem in hoc

ipfo argumento cum eccleíiz noítre theologis adoptarunt

fententiam,

Omni enim tempore unanimi fere confenfü

docuerunt, nullum dari meritum in homine apud Deum,;

qualibuscunque operibus, nec de cozgrauo, nec de coudiguo;

fed mercedem, piis promiffam , efIe mere gratuitam atque

indebitam , adeoque exípectandam, non ex interno operis

merito , & intrinfeca cius dignitate , fed cantum ex coro-

nantis liberrima dignatione. lidem viri przftantiffimi, pro-

fcripto, quod do&tores fcholaftici excogitarunt, aureolarum

figmento, diverfos quidem ftatuerunt gloriz gradus in vi-

ta futura, eosdem vero neutiquam ex gradibus fanGitatis

ac perfeGtionis fan&torum in hac vita , tanquam cauffa me-

ritoria derivandos effe cenfuerunt , fed potius ex mera Dei

!ibcrälicatc ac miferícordia.

F

Audíamus hanc in rem ipfum

IO.

(12) in der dogmatifcben theologicv, quz poft obitum b, au-

&oris in lucem publicam prodiit , part. /I. p. 2040. feqq.

(13) in den academ;fiben Reden über die. Grundlebren. der

chrifllichen Religion , p. 6og. feqq. itemque in peculiari

differt, de aureoli;, quam fupra 1am laudavimus , p. zr.

feqq.

(14) Vid. eius Gedanken von dem ewvigen Leben, cap. V.

f.193- p. 214. feqq. itemque. inflitut. tbeol. dogmat. f.

D XCV. p.919. feq. ed. prim. — Edidit quoque ADAM LEB-

RECHT MULLER inlingua vernacula eige Unterfucbun

der Stufen des evoigén Lebens, lene MDCCXXXIIL $.

Ut alios auctores in rerum prafentia háud memoremus.

42

CAPUT PRIMU.M

IO. CALVINUM, qui mentem fuam hifce verbis

( I)' expref-

fit:

uod fcripture docent,

ab omui coutrover(a exemtum

apud moseffe debet; nempe ficuti varie. Deus fua. dona fautlis

i boc mundo diffribuens, eos inequaliter irradiat: ita NON

fore ZQUALEM glorie modum in colis, ubi doua fua corona-

bit Deus. Neque enim indifferenter competit in ommes , quod

dicit Paulus ( 2), vos eftis eloriamea & corona in

die Chri-

fti. . Ef illud Chrifti ad apoftolos, fedebitis iudica

ntes trie

bus Iífraél. .Sed Paulus, ( qui fciebat , prout fautlos locuple-

Laf Deus fpiritualibus douis in terra , ita in colo gloria decova-

ve ) peculiarem fibi coronam pro laborum fuorum vatione, re-

pofitam eJfe , non dubifat. . Paulo poft , denique, inquit, fic-

uti corporis fui gloriam multiplici donorum varietate inchoat

Chiftus in mundo , €9. amplificat per fuos gradus, ita etiamin

cclo perficiet. Idem in barmonia evangelica, ad illa verba

Matthzi: ( 3) tuac enim iufri fulgebunt ut fol, in. reguo pa-

fris [ui , fequentia notat: gloriam banc, folis luci compa-

raus , equalitatem inime flatuit. gicut enim varie nunc doua fua

inter fide

les diftribuit Gbriftus , fic ea quoque ultimo die corona-

bit. Porro , ubi de parabola operariorum egit, reiicit fen-

tentiam illorum, qui bauc fummanz colligunt , quia non ope-

rum tmeritis adquiritur coleffis. bereditas, fed gratis donatur,

«qualem fore ommium gloriam. — Atqui wom difputat Cbriftus,

inquit ; vel de coleflis glorie equalitaie , vel de futuro . pio-

r flatu: fed. boc tantum. promunciat, cauffam non e[fe , cur

glorieutur, vel alüs infultent , qui tempore fuut priores: quia

domimus , quoties ita placuerit, wocare poterit ,

quos vifus eff

ad tempus negligere.

Hactenus IO. CALVINUS , quem &

RUS

a;ii magno agmine funt fe-cu-þti ; ex quibus THEODO.

BE-

(1) Vid. CALVINUM libr.

IH. ipfüitut. cbrift. velig. cap.

XXVF. fetl. 10.

(2) 1. Theff. H. 19. Ma'ttb;xXiX. 28.

(3) Mattb. XIII. 23.. XX. 1.

45

QUO DOGMATIS HISTORIA TRADITUR.

p

BEZA (4) » alterum, poft CALVINU

M, ecclefiz refor-

mate columen, IO. PISCATOR ( ) ;

LAMBERTUS DA-

NJEUS , Aurelianenfis (6);

*

ANDR. RIVETUS ( 7),

theo-

logus Luegduno - B

atavus 1

sque doGtiffimus , IO. HENR.

HENR. ALTINGIUS (9), SAMUEL

ALSTEDIUS ( 8);

MARESIUS ( 10);

PETRUS MOLINJEUS(11:), theo-

logus qu

ondam Sedanenfíi

s longe praftantiffimus, IO.

FRANG.

TURRETINUS ( 12), theologie quondam pro-

feffor in academia Geneventi ,

IO. HEIDEGGERUS ( 13);

theologus Tigurinus

IO. BRAUNIUS (14),

profeffor

uondam Groninganus ;

HERM. W/ITSIUS ( 15) & IO,

MARCKIUS ( 16 ) , am

bo theologi Batavi, itemque DA-

NIEL W'YTTENBACHIUS (17), theologus hodie Mar-

purgenfis famiger

atiffimus , przcipuo quodam iure heicno-

minari merentur.

Hifce ex ecclefiz anglicange doctoribus

THO-

[ d

2

) Vid. BEZA part. 1. queftion.ac refpouf. cbriffiau. p. 675-

J in notis ad 1. Cor. XV. 42. alibique patiim.

j

) ifagog. part, IP. libr. V1.

cap. V1II.

3 in cathbolico ortbodoxo , tra&. I1I.

ol. tom. I1I. p. 278. feqq.

qu&ft. y8. oper. tbef

( 8) in tbeolog. didatlica , fett. IV. cap. XLI. p. 851.

9) in theol. problem. part. I. probl. 64.

( 10) J9llog. difput. fele&. part. 1. p.62.

(1

1) ín diff. de fummo bouo €9 beatitudine ,

quz exítatfom,

1. thefauri difput. tbeol. Sedan. $. 42. feqq- p. 7 42- Je41-

(12) in inflitut. theol. elencht. pavt. LII. p. 695. Jeqq.

(13) in corpore dotirine cbriftiang , tom. II. p. 784.

ftqq.

(14) indoBrina foderumyvol.I. pavt.IHI. cap. XIV.p.499 Je4q-

(15) in ecomom. faderum p. $49. feqq. itemque in. exer-

- citat. in f'ymbol. apoft. p. 464*

(16) de expeatione future glori

& Iefu Chifli p.747. jäqq.v

(17) in tentamine tbeolog. dogmat.

'tonxiþ. 1Il. p 1513. eqq.

p. Ij'fg.

44

CAPUT PRIMUM

THOMAS MORTONUS, (18) , epifcopus quondam Duncl.

menfis,itemque ex fcriptoribus recentifTimis ISAA C W/ ATTS

(19),quin & complures alii (2

o)adiungi heic poffent;fi quidem

opus id effet.

Caterum ex iis , que mododiximus , lucu-

lenter adparet,

plurimum hallucinari nonnullos ecclefíz ro-

manz fícriptores,

qui CALVINO eiusdemque fe&atoribus

IOVINIANI erro

rem , omnes beatos effe equales

3 adf'cripfe-

runt, eosdemque magno molimine confütarunt

(21X. Cer-

te omnes, qui hoc faciunt, cum umbris

& fpectris pu-

gnant, cum Calvinus eiusdemque adíeclz h

tem nunquam adferuerint ,

anc zqualita-

ptis fuis adíeruerint ac confta

fed contrarium potius in fcri-

nter docuerint.

" $. XHE

Nec tamen diffimulare heic poffumus, inter eos

ecclefiv reformatz facris fünt addi&t , exítitiffe viros

» qui

quos-

dam, alias egregios atque eruditos ,

qui a fententia in re-

formatorum ícholis recepta difceder

€, contrariamque ad-

optare opinionem haud dubitaverin

t.

Inter eos,

ui hoc

fecerunt , agmen ducit PET

.

vir. magni nominis,

RUS MARTYR VERMILIUS,

datio ecclefize an

feculo decimo fexto clarus, cui emen-

glicanz do&rineque evangelic

£ receptio

plurimum debet, ta

tamen laudatiffimus vir fententiam

pla-

(18).. in apelogia catbolica, part.I. cap. XXXVI.

p^ 132.

( 19) Exftat eiusdem libellus ex angli

co in germanicum fermo-

nem converfus,cui titulus: 704f uz

d Hinmeljin quo p. 101-119.

. hoc ipfum argumentum copiofe

pertractatur, .

(20) Le&u cumprimis digra fünt cogitata auctoris Angli tra-

&atus , qui in idioma vernaculum translatus eft ; fub titu-

lo: der glückfeelige Zuftland. der AMufiervveblten im deim

evvigzen Leben.

(21) Fecitid cumprimis GUIL. BAILIUS, focietatis Iefa

|

facerdos , qui, iuffu epifcopi Butdegalenfis, catecbifzum con-

troverfiarim edidit, confutatum sb ANDR. RIVETO in

catbelico ortbodoxo , trad. 1I. quefi. LV IH,

QUO DOGMATIS HISTORIA TRADITUR. —

4$

lacitis aliorum theologorum contrariam infinuavit , ut m-

hil heic voluerit definire;

nam poft adlatas rationes fuas

mox (ubiicit :

b«c a me non. dicuntur

, quod probare velim

átem; fed adfero ueutrum ex facris litte-

ibi effe provfus eaualit

Probabilis eff utraque feutentia , neque ad

ris confirmari pofje.

falutem

neceffarium . effe

duco, fcire, utrum iflorum verum

it (1).

Eandem fententiam fuam quo

que fecit DANIEL

TILENUS,

theologus quondam Sedan

enfis, qui quzfítio-

nem hanc e fan&tioribus litteris decidi

haud poffe pronune

c eft IO. CAMERO,

ciavit. Longius tamen progreffus hei

ia non uno fun&us

gente quidem Scotus ,

fed qui in Gall

eft munere, tandemque Montalb

ani profefforis theologi of-

ficio admotus fuit, Eratis novarum opinionum in

theolo-

ia feQator, interque a

lias & hanc adílruere conatus eft,

n vita e&terna (2 ).

Atque hane

nullos effe glorize gradus i

ipfam fententiam exornanc

lam quoque füfcepit GREGOR,

SCHONFELDIUS ( 3), theo

logus quondam Marpurgenfis,

cui iure meritoque ad latus ponimus F

RIDER. SPANHE-

MIUM (4) ; magri

nominis theologum in academ

ia Gef

hancce fententiam , tanquam proba-

nevenfi, qui itidem

lias. fententiz praeferendam

biliorem, communi ac receptz a

effe cenfüit , refuütatus eapropter a

IO. ADAM. .OSIAN-

lario. Deni-

DRO (5 , academiz noftre quondam cancel

ue commemorandus heic quoque venit IO. VERDERI-

mia Montalbanenfi quondam

us(6); theologie in acade

pros

F3

1) Hac PETR. M

ARTYRin comment.: ad 1. Cor. XF. 4t1.

argumentum pertra&tavit CAMERO tojn.

2) Copiofe hocce

II. prelecionum ,

& quidem in prel. ad Mattb. XFTIT. 1.

j

) in peculiari differf, de vita eterna; tbeJ. 78.

4.

) Vid. eius dulia evangel. part, I11. dub. CXXXF. p.m.

za8. fe

q

ï(

l?:;gio theol. fsftem. part. V1

. p. 220.

« ) in €O

(6) difp. II. & LII. de libro vite.

Pmdigrum hz differ:a-

dienes 4, MDCLVFII,

46

CAPUT PRIMUM

profeffor, qui inzqualitatem

graduum elorig data opefa

.-Ampugnare adgreffus eft. — Ver

um obie&tionibus ipíius fatis-

l

ecerunt ex txheologis noftris

/

datiffimus cancellarius O S]

duumviti praftantilfimi, lau-

ANDER (7),

itemque IO,

CONRAD. DAN

NHAVERVS ($), theolo

gus quondam

Argentoraten(is proríüs eximius.

$. XIV.

/

Qui poft facrorum emendationem

ecclefiz romäna;

placita tueri

perfeverarunt , meritorum q

uoque doctrinam,

ab antiquis fchola doctoribus adinventa

m acriter

que pro-

pugnatam,retinuerunt, quin & gloriz cceleítis au

gmentum

füb meritum cadere , premiorumque cceleftium

diver(ita-

tem fola meritorum in:

&enus docuerunt.

qualitate niti, magno confeníü ha«

Quin eousque in fervore fu

0 progreffi

funt concilii Tridenti

ni patres, ut in eos ,

qui in hoc ipío

religionis chriftianz capite ab ipfis diffentiu

nt, anathema-

tis fülmen evibrare haud dubitaverint.

verba casozis XX X1I.

lta enim habent

Jef. VI. $i quis dixe

Vit , bominis iufti-

ficati bona opera ita

effe dona Dei,

us iuffificati merita , aut ipfum iuflif

utuon [int etiam bona ipfi-

catum , bonis opevibus, que

ab €o per Dei gratiam Q9 Iefu. Cbr

ifli meritum, cuius membrum

vivum eft , fiunt, non vere mereri

augmentum

gratie, vitam

eternam , €S

coufecutionem

ipfius vite eterne , fi tamen iu gr

atia decefferit ,

atque etiam

glorie augmentum , anatbema fit.

Atque hzc

atrum Tride

ntinorum veftigia fecuti quoque

funt ROBERTVS BELLA

omnesque reliqui ecclefi

RMINVS (1), pater purpuratus,

& romane doctores, quosnominare

füper-

EM

(72 in theol. cafuali, part. V. p. g6o.

Jeqq.

(8) in differt. de. queflione :

lorie

radus ?

an im vita eterna futuri

fint

Argentorati MDCLLIX. edita,

(1) Vid. BELLA

RMINUM Jlibr. F. de iuftifi

catione cap. IIT,

itemque cap. XIF. ubi diquirit:

Utrum Deus . fecundum

iuflitiam diflributivam

, 4n fecundum | commutativam bo-

aii bominum meritis pr

«mia [ié redditurus ?

aT

quo DO

GMATIS HISTORIA TRADITUR.

eos, qui ecclefiz ro;

fuperfedemus. ldtantum paucis notamus »

(cholafticorum de z1-

manz fseris funt add

icti do&

rinam quoque

reolis , quam fuprae

differuimus , fuo ad

probafle calculo , pramia-

cant acc

identalia, martyribus, virginibus & do-

que ita , qux vo

ires vitlorias privilegiatas , ut

loquuntur, adíj.

&oribus , izXfa

naífe, Nolumus h

eic cumulare auctores ; qui poft tempora con-

cilii Tridentini in pema&ando ho

cce argumento ftudium fuum o-

ollocarunt. Sufficiat,

ex magna eor

umcopia heicadle-

eramque c

affe CLAU

DIUM ESPENCAVM (2).

theologum quondam pari-

IOSEPHUM ANGLES ( 3),Fran-

fienfem fociumque fotbonicum;

feculo decimo fexto clarum, item-

ciícanorum ordini adícriptum ,

que ex iis, quia fan

&iffimo ferv

atoris nomine lefuitarum fibivos

cabulum fumferunt,

GREGORIUM DE VALENTIA (4), gente

ADAM.

TANNEKUM (;5), natione germanum , qui

hifpanum,

cancellarii m

unere in academia Pragenfi olim funé&us eft, nec non

RODERIGCUM DE ARRIAGA (6),

gente hilpenum, páriterque

cancellarium ac tbeologum Pragenfem.

Adiungimus tamen iis-

dem ex p

atrum purpuratorum co

llegio

duumviros doctiffimos,

M MARIAM GOTTI

(7), theologum quondam

VINCENTIU

SPERUM DE LAMBERTINIS (8) ;

Bononienfem, atque PRO

qui fub titalo BENEDICT

l XW. Íupremum »ecclefiæ tomanz

præfulgp hodie agit(..

S. XV.

ut de nonnullis minotibus , quz c

briüianam civita«

Supereít,

mendatam in Get«

tem fcindunt , familiis, poft inftauratam atque e

mania religionem atis , fpeciatim Sociuiauis,

Arminianis atque

4ua-

(2) in comment. ad 2.

Tim. IV 7. num.22. oper. f. 430. jä—q-q.,

V1.£8 qu«ft. de beatitud, a. 6. in fin.

(3) in IF. dift. 49. art.

Vid. eius comment. £beol. tow..

IV. fol.2424. Jeqq.

C $) tom. HI.theol. fcbolaff. fol. 151. Jegq.

I1. dif,

ut. theol. f. 553- Je

qq.

(7) Vid. eius :

l

eolog.

dogmatico fc

/

olaft.tom.V1I. p.90.feqq.

de fervorum Dei beatificatione Q9 bea-

(8) inopere vaftiffimo

tovum canoniza-tionc?

libr.11H. cap. XV- f . 4. 69 g.

48

CAP . QUIO DOG MATIS HIST. TR AHR

Auabaptifiis pauca fubiuagamus,

À Socinianis ut diceni facia-

mus initium, ii quidem in eo inter

füficatio, ita& vita ztecna noftris

fe confentiunt , quod, uti iu«

quod ad premia vitz xternz attine

operibus fit tribuenda; verum

tum eft fententia, Nonn

t; deiis nonuna eademque eo-

alli enim

contendunt,

1iD váta fatura prz-

mia fore pror(us eq

ualia, quam quidem fente

VAL. SMALCIUS

(1) atque CONR. VO

ntiam amplexi funt

contra inzqualitatem przmioram coleftium

RSTIUS (2).

Alii

ftataunt , quibus vi-

am heic przivit ipemet FAUSTUS SOCIN

US (3). Ad Armini-

4505 quod attinet, ex iiscum

primis heic notari meretar HIIGO

GROTIUS , qui in ean d

tibus dici poffe ac debere,

eícendit fententiam, certis fub ratio-

&lerne vlorie. Primam z

opera iuftificatorum mereri mercedem

quitatis rationem ponit vir do&tus in

aptitudine ipfias operis ad «

ale premium ; alteram vero in veracie

iate DEI promittentis; ut

proinde , ex i

pfius mente

» dignitati o-

perum condignitas ad gloriam poti

us fit adícribenda .

3

quam libe-

ralirati divinz(4). —Nec abludunt

ab hac. fententia r

eliqui AR-

MINII adífeclz,

Ípeciatim SIMON EPISCOPIUS at

que PHIL.

LIMBORCHI

US, qui graduum gloriz diverfitatem in

alias propugna

fcri ptis fuis

tribus notamus

runt (5), Deniquede

Anabaptiflis ac f.

a

HAficis vel

» €0s fuis operibus

vim iuftificandi coram tribunali

divino pariter tribuere (6), viteq

ue zternz don

ptriafutpendere. — Plura in rerum praíentia non

uma iuftitia pro«

addimus, fed ea,

4

,

quz dicenda reftant, inaliam refervamus

occafloncm.

AL

(r) Vid. epiftolam SOCINI aá VAL. SMALCIU

M, -quæ in-

Íerza eft fom. Z. bibliotb. fratr.

(2) Vid. VORSTII refferadec.

Auti-Piflor,

polon. f. 263. Jeqq.

(3) Vid. SÓCINUM loc.cit.

eiusdemque epiflolam ad ANDR.

DUDITHIUM , perícripta

m

que exftat in. Dibliotb. modo

*

excitata , tom. I. p. go7. feqq.

(4) Vid. GROTIUM, in anzot, ad. art.

IV. confult. CAS.

SANDR I, atque HULSEMANNI tr. de 3

uxiliis gvat. p. 373.

"E

. qui Grotium'confutavit.

(5) Vid. EPISCOPIUM, op

BORCHIUM , in inflitut.

er. fom. IT. p. 130. atque LIM-

(6) Vid. ZELTNERUM in )

relig. cbrift. p. »46. feqq.

reviar. controv .cum fanat.p.321.

EUR o 9N

d

-

l

)

u

"

:

t

L3

-

.

O

h3

v

5

$

T

3

-

*

:

W

b5

H

s

2

ä

^

RY

5

E

EY

&

1

$u

f:

^

A

ib

*

T

]

-

W

[

N

v

11

t

zt

-

"s

i

ä P

p*

"w

—R

du

N

"

y

L

$as

m

»

z

v—À

3

d

—

m

a

5

u-

9-

-

—

N

M

I

a Ra

TOS -

-

s

^

E

g

ï

L

-

m

WE

2

2

-

TESM

-

——

——

— :

—

*

m

E

dv

-—

.Mn.

L:

M

d

"

E

—

9s

*

*

M—

T4

.M.

:

i

Zs

z

W

X

E

—

Z

| ]

Y

X

W

CGHIST ORICO THEOLOGICA

DISSERTATIO PRIOR .

19

DIVERSIS GRADEBVS

18

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

GLORL/E

á

EH

T7

BEATORVM

-

VAM

DIVINA ADSPIRANTE GRATIA

RECTORE VNIVERSITATIS MAGNIFICE NTISSIMO

SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO

DOMINO

e

IO. CAROLO LVDOVICO

CO*-AITE PALATINO RHENI, VTRIVSQVE BA-

VARIZ DVCE, rel rel.

PR/ESIDE

e

IO. FRIDERICO COTTA

S. THEOL. DOCT. 4c PROFESS. PVBL. ORD

SEMINARII THEOL. SVPERATTENDENTE

ECCLES. TVBING. vr rr ORDINIS THEOL. DECANO

ATQVE

7

VNIVERSITATIS h t. PRO-RECTORE.

D

MART. A. MDCCLVIL.

6

PVBLICE DEFENDENT

J

IOANN. GODOEFR. HILLER , Nordheimenfis,

5

PHIL. EBERHARD. DVNZ ,

Stuttgardianus ,

4

ANDREAS GENTER;

Vracenü:, ;

äï

LVDOV. HENR. KAVFFMANN, Mezingenfis,

3

IO, CHRISTOPH. REINHARDT, Steingebronn.

S. THEOL. STVD. IN ILL, STIPENDIO.

2

eQO-sr-adr-—du.-q p od* --- u-

IVBING E ex Officeina Cottaiana

4 " Conyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1