ter fuper bonos €9 malos facit oviri, — Et quia. ficut. flella. dif-

fert a flella in claritate, ita evit & refurretlio mortuorum , co-

rona wmen[e domimi varüs diftinba fcripturis ,

fed competenter

ordimatis adpo[ita eft. Uma emim vita futura omuibus eft. pro-

mi[fa iufris , fed. multiformis in illa, pro. diverfitate meritorum,

gloria efr fiugulorum ( 4 ).

SOVIII

(2) GREGORIUS M. libr, j7. morval.þ Ccap

nonnulla babent exemplaria, cap. XLII.

(3) ldem Lomil. XVI. in Ezecbiel.

(4). Vid. RABANUM libr, 11L. in Exodum cap. XI.

g

u

4,,

-

P

;QUO' DQGMaä"IS HISTO'RIH TRADlï';JRi |

$. VII.

Qmm'

»

non tantum in leco RABANI Mauri , quäm

modo excitav

imus , fed & in fcriptis aliorum ; eorumque

cetus chriftiani dodtorum , qui prioribus

antiquiffimorum c

pott.

Chriftum nat

um Íeculis floruerunt , vox meriti item-

iisin locis, ubi de in-

que ver

bum merendi (epius occurrant,

vita zterna fermo inftituitur ; ab infti-

equalitate gloriz in

uti arbitramur, alienum haud erit, i

tuti.no(tri rationée ;

tionem curatius inquiramus.

in veram harum vocum no

Qui ecclefiz roma

nz facris fu

nt addicti, perfüadere nobis

annituntur , vocem 77€

riti a patribus in firiZiori accipi fen-

eiusmodi opus, cui ex iuftitia debe-

fü, quatenus denotat

tur prc&

mium, propter

intrinfecum eius valorem ac dignita-

in quibus vox ?ze-

tem.

Unde & ex iít

is patrum effatis ,

coligunt, bona opera effe meritoria

riti deprehenditur ,

vitz &terna , nec non

diverforum , qui in vita &terna lo-

m.

Verum hancce opinio-

cum habeant, glori& graduu

nem a mente paturum antiqui

ffimorum proríüs alienam e(-

bari poteft , quoniam in

fe , vel exinde lucu

lenter compro

complura eorum occurrunt enun-

antiquitatis monimentis

ciata , quibus falutem

xternam non operibus , fed gratiz

difertis verbis adfe-

diving in folidum adícribendam .efle,

runt.

Ita enim banc inrem pronunciat CHRYSOSTO-

MUS: Ov5 qui nimi

rum Chrifti membris nulla preftite-

duxxiws XOÀGKCOVTEA. — MUXHYOLS qUI fcilicet

runt caritatis opera ;

liberalitatem fuam erga paupere

s demonftrarunt , seayevrog

.xa!;'a. Z(Zf[yo z94y 'yag)

Mwupux t TETOUXOTRS , . A(RQuTOS EUY 9) QuAeTI(MuE . TO

&TU Gj tuTEAwy, mNiXyo» ToTsyTOY $5j fBaci exvy

Xqy Tü^ix«Ue

&yri MuX Quy

z5* awrüs do9wwod TigAUV.

Ifti iufle puuiuutur : ili etiam per gra-

infiuita talia fecerint ,. gvatie

iiam coroxantur ; etiam]ï enim

tamen adfcribenda illa. gloria ;

quod pro vebus 4ninimis C9 vi-

E

lifmis tautum. celum

Ó

regnum ,

&g tantus bouor ipfis da-

3

ÍuT,

22

CAPUT PRIMUM

tr().- Chryfoftomo adiungimus BASIL!üM Cæfärifv:n'-'

fem, qUi ita infit : Ilgoxeerof ayesougus ouuvi 0i5 Vogauuus — Toy aVTGcUS R

déadAgeuc. Buov* 2 xwrx epeAsmux ToY spyuy emodelousg., ae xaTX X*pis

7.". þc'eyulo)ng Qex , Tes t5 evvoy qAmrixoc: mrxoM 0UEV

Manet requi-

es Jempiterna illos, qui im bac vita legitime cert

averint, non

fanquam debitum. operibus redditums fed ob munificentiffimi

Dei gratiam; iis, qui in ipfum fperaverunt exbibita (2).' Ba-

filio focium damus THEODORETUM , qui i

n cap. FT.

epifl. ad Romanos vers.

22. ad verba z» 4* Ax«peux Ts GOez Con o

wos t» xpso lus &c. Qratia aufem Dei vita eterna in Cbriffo

Iefu &Sc. fequentia adnotavit: Evrwva sx sQu piDovy x AUXpIT AX

O yap dupo) n Cun g 94wyI0$) XXY "yup TyV uXpxy ts XaDooJ u ämauoa'uqu,

WX GYTITRAAYTFUMTA) TMS. mrU0CROHQUIS SrUYOIS T& ottayi Giyados.

Hoc in loco

non dixit mercedem, f/ed gratiam.

Eft enim Dei donum vita

4terna. Etiamfi enim Jummam quifpiam €9- abfolutam iuflitiam

E

vefliterit, temporalibus laboribus eteraa bona in equilibrie non re-

Jbondent. Necaliterad eundemlocum THEOPHYLACTUS,

Achridie primariz Bulgarorum ecclefiz archiepifcopus , fe-

culo duodecimo clarus, Ita enim habent ipfius verba : Ov

emsy , « nyTIMUIA 4 mupx Tk Ots ,. ao TO AXCMgum j .

Ov yup x Mu gy xixy

«vridosiy movuv eXouoers 9 «?)he& xaxoiTL TAUTX TrXyTOX SySytTS fy Xosu lysz

evros yup v«vrx w4pyuct. — NOU dixit, merces qué eft a Deo, fed

gratia.

Non enim vetributionem 89 remuuerationem laborum

vefirorum accepiflis, fed ex gratia bec omuia "coutigerunt in:

Cbriffo Iefus ipfe enim bec eft. opevátus. — Eandem quoquefu-

iffe antiquiffimorum ecclefiz latinz doGtorum fententiam,

ex iis , quz nobis reliqgerunt 3 C;ngþnü füi monimentis edo-

cemur.

(1) Vid. CHRYSOSTOMUM boriil.

ad cap. XXF. v. 46.

-LXXIX. i Matïb.

(2) BASILIUS Czar. i

p- 21.

x:x "PM"',Z CX)/T', -.,iu,gt,a', gfæcqs CXIV

QUO DOGMATIS HISTORIA TRADITUR.

23

coooeames-

cemur. Duplici vero cump

rimis argumento viri ifti pre-

ftanti(fimi meritum operum im

pugnarunt : 7) ex co; quia

bona fdelium opera, qua merita ip

forum adpellari folent ,

Quaprop

fer , inquit AUGU-

fint revera dona Dei gratuita.

babere meri

ta bona , «0n de-

ando ceperit bomo

let [ibi tribuere. illa ,

fed Deo (3)

; iem: fj ergo. Dei doua

Junt

bona merita tta , non

Deus corouat merita iua tanquam

; rurfuss maluit apo-

merita

tua , fed tauquam. dona fua C42

erna: ut bhinc intelli-

ftolus dicere, grati

a autem Dei vita 2t

geremus ,

non pro meritis noftris

Deum nos ad vitam «teruam ,

a müferatione perducere EtX.

II) eam,quoque ob

Jfed pro u

erum reiecerunt an

tiqui ecclefie ane

ration

em meritum op

tiftites, quia, teíte g

entium apoftolo ; »«a£« , nequaquam

ares fünt paífiones

huius temporis

glorie, qua fumus ad-

ficiendi ( 6 ).

uid po[[umus ,

inquit AMBROSIUS,

di-

e celeftibus ?

quis nofrum ita adJurgit iu

num premiüs facev

boc corpore ;

ut ami

mum fuwum elevet , quo iugiter adbareat

Chriflo? quo

tandem bominum merito defertur , ut bec corrue

tibilis caro induat incorruptionem ,

€9 mortale boc induat im-

quz'

bus iniuriis poffumus moftra

mnortalitatem

? quibus laboribus ,

buius temporis ad fu-

levare peccat

42 Indigne funt p

a[fioues

euturam. gloriam. — Non evg

o fecundum mevita

noftra , fed

pCT'D

dum :mifericordiam Dei c4

leftium. decretorum i. bomines

- fecun

Nec. minus egre

gie FULGENTIUS

"forma procedit ( 7 )-

da-

qui ita infit: B gratia enim

Rulpenfis ; epifcopus 5fcr ,

: tur

p sl

(3) Vid. AUGUS'I;INUOM libf. de grati

:

trio, cap. FT.

à ïä libefo afl;-i

4) loc. cit. cap. FII.

( $) loc.cit, cap. IX.

(7) AMBROSIUS iz

pfalm. cXmL

24

CAÁPUT PREMUM

Iur aonu folum iuftificatis . vita bona , fed eti

aim glorificatis vita

«terna -.- « Gratia autem ipfa

(vita zterna ) ideo zom iniu-

fle dicitur , quia uon folum domi

$ fuis Deus doua fua. veddit,

Jed quia tantum etiam ihi gratia

divine retributionis exuberat,.

ut incomp,

bone Q5

ex Deodata LbhDumaue vo

arabiliter atque ineffabiliter omnue meritum , quamvis

luntatis atque operatíonis ex-

cedat (8). . Atque ex his aliis

que locis, que in antiquitatis

monimentis paífim deprehen

duntur ,

luculenter adparet ;

m

antiquos coetus chri(tiani do&tores totu

opus falutis gra-

tiz divinz in folidum* adfcripfiffe nullum

que meritis ope-

rum locum reliquiffe.

Occurrunt equidem , ut füpra iam

obíervavimus, in fcriptis patrum ecc

Li

!

efiz paffim eiusmo-

di enunciata, quibus bonis operibus

ericum quoddam

tribui videtur; verum fi loca ifta curati

ds expendantur at-

que cum aliis, prout par eft

» comparentur, facile adpa-

rebit,

Ícriptores iftos antiquos, quos patres

adpellamus ,

voces meriti & mereri alio plane fenfu adhibuiffe ,

quam qui-

dem ab ecclcgfïæ romanz edíeclis vulgo ufür

pari - folent,

Acceperunt. nimirum. v

oces iftas non in, feníu proprio, ac

fHrito . fed laxiori

& improprio.

Late autem bonum homi-

nis imerifum illud dicitur opus,

quod a Deo mandatum,

atque a renatis in fide füf(ceptum eft, habetque premium,

non quidem ex valore at

que intrinfeca dignitate operis ip(i-

u$, fed tamen ex beni

gna & gratuita ordinatione ac pro-

miílione divina ,

five in hac 5 five in futura vita.

Suícipi-

tur quidem in huius generis rnerito labor, fed ille eft de-

bitus, cum contra meritum proprie non dicatur, nifi de o-

pera indebita, - Sequitur quoque eiusmodi meritum premi-

um quoddam; verum non ex debito ftricteiuftitiz, fed ex

gratia & mifericordia divina.

Eadem ratione veteres ec-

ereri

cþcfïæ patrcs vocabulum :

*

: fqm*f.'ertrmt in : fgn(u latiori

r Ü

pro

-(8) FULGENTIUS J5v f.24 Masimüm. —

QUO DOGMATIS HISTORIA TRÁADITUR.

28

pro preftare opera Deo graq'tav,' & gratuitam eorum remu-

nerationem a Deo confequi. ^ Luculentis exemplis hoc

ipfum comprobavit IO. GERHAKDUS;, przftantiffimus

ecclefiz noftrz theologus ( 9 ), te&teque obfervavit MART.

CHEMNITIUsS;theologos noftros a vocabulo meriti non ab-

horrere, ficut id etiam patribus fuerit ufitatum , addidit-

que: premia promittuntur ex. gratia C9. mifericordía; uon ta-

men dantur otiofis , vel male agentibus , fed labovantibus in vi-

nea domini ( 10 ).

Nec deftituitur hec vocis (ignificatio

au&oritate optimorum eorumque antiquiflimorum fcripto-

rum latinorum , PLINII nimirum, IULII CZESARIS , CI-

CERONIS, TERENTII aliorumque, quibus verbum mte-

rere & mereri idem eft, ac aliquid coufequi , obtinere , impe-

apud

irare (a1).. Idem vocis(ügni-ücatus obtinuit quoque

vete«

(9) in locis tbeol. tam. IV. loc. de . bouis operibus. $. 124.

D- 166.

(10) in examine concilii Tri

dentiui part. I.' Ioc. X. p. 261.

11) Non abs re fore arbitramur, fi unum alterumve ex

ícriptoribus iítis Jatinis fupra excitatis adferamus teftimos

nium , qao adferti noftri veritas confirmetur, PLINIUS

lib I. epift. FII. p. m. 25. fequentem in. modum (cribit:

Sequi euim gloria , non adpeti debet : mec, fi cafu, aliquo

uon f

equatur , idcirco quod gloriam mom meruit , minus

ulcrum eff. Adquemlocum [$. CASAUBONUS hacad-

notavit; meruit eff exvxe, — Senfuseft , preclava fatla , :et-

laudatores non invemiunt, momideo mimus effe pul-

fiami

CTA .

Verbum mereri zon femper «£s3o fignificare ; fed

svyxooé , &9. fatium notare , non ius,. notius eff , quam ut

robatione egeat.

Eundem fignificatum fua quoque aucto-

gal-

ritate confirmavit ;ULIUS CAESAR ? libr,V1. de bello

lico

26

| CAÁAPUT PRIMILM

veteres iureconfultos( 12) , quin & apud anticiuos fcripto-

res ecclefiafticos, de quibus in nota textui fübiecta nonnulla

$ VIIT.

dicemus ( 13

lico cap. IV. p. 147. edit. IUNGERMANNI , ubi hac le.

guntur verba: Cavarimum cum 'equitatu. Senonum. fecum

pioficifciiubet, ne quis aut ex buius iracundias aut ex eo,

Prater-

quod meruerat , odio civitatis motus exf[iflat.

mittimus teftimonia TERENTII ac CICERONIS , quz

in medium adduxit HUG. GROTIUS, in adaoftat. in

.

Mattb. cap. VT. v. 1.

(12) Vid. ]. 93. f. delegatis 2. l.1. f.6. ff. decollat. l. z1.ff.

ad l. falcidiam. l.13. ff. de doli exceptione. l.x. ff. de nun-

dinis, & l. 1. $.5. C. de off. praf. pret. Afr.. ut alia loca huc

fpectanüa taceamus, quz larga manu dedit BARNABAS

BRISSONIUS, magni nominis iureconfultus , in libro ,

qui infcribitur: de verborum, que ad ius civile pertinent, [fi-

gnificationé , voc. mereri p. 223. edit. Heineccianz.

(13) Ex imagna teftimoniorum, quz huc pertinent , farragi-

ne nonnulla tantum heic.dabimus , cam nobis prolixis etfe

non liceat.

CYPRIANUS illud, quod Paulus dicit r.7i;.

IV.16. Sed müfericordiam confecutus fum, in epifl. ad

Jubaianum ita legit: fed mifericordiam merui.

AUGU-

STINUS /erm. XL1X. de fempore aiv: : Peccator de fe nou

defperet , quia Paulus . meruit. indulgentiam.

Idem libr.

LXXXIII. qu&fl. 67. fcribitt ocamur filii Dei, quamvis

boc adoptione mereamur, hoc eft, confequamur. "Notum

quoque eft GREGORII M. pr«fulis romani dictum , quod

in milfa fabbati fan&i fub benedicione cerei , fecundum

Miffale romanum cani folet: O felix culpa, qué& talem ac

tantum meruit babere redemtorem. O vere beata nox ,

qu& fola meruit fcire tempus €9 boram , in qua Cbhriflus

oprie

ab üiferis ïejïtfrexit. : Ea-dlcm ratione merces, que pr

jeng-

27

QUO DOGMATIS HISTORIA ;RAD[T[IR.

$. VIII.

ex di&is patet, voces iftas meritt,

^. Licet vero, prout

itemque

mercedis fentu ma

xime improprio ufürpaverint Ícri-

lefiaftici antiquiores , in alia ta

men omnia abie-

ptores ecc

runt ;

tenebricofi (cho-

runt , qui

fabfequentibus feculis vixe

crumi male ac preter

]z do&ores.

Hi enim , phrafibus pa

homines

ipforum mentem acceptis ;

dicere occoeperunt ;

mereri v

itam 2ternam.

Nec tamen

fuis operibus proprie

huius do&trinz noviter adinventz pror-

in ipía explicatione

(us inter fe confen(erunt.

Nonnulli enim vitam &ternam

faltim ex merito de congruo ;

quod vocant; haberi adíerue-

m fi

t ac conveniens divinz bonita-

runt , fiquidem congruu

nis condecorare. Ta-

ti , opera iuftorum bona

premiis 2eter

les (uo iam exftitiffe tempore,

di(ertis

verbis teftacur THO-

ii ,

iícefferunt tamen ab hi; al

&

MAS dg AQUINO (1). D

erius huc condudi ex pacto

denotat pretium, quo labor alt

fubinde

eft mifericordia , five retri-

compeníatur , antiquis

butio mere gratuita.

Pertinet huc locus, qui legitur apud

in bomil. 1I. in 1. ad Tbe[J. cap. 1T.

CHRYSOSTOMUM

Deum mercedem pmmitten-

p.277. ubi eleganter docet ,

do,;

auem imitari, qui prom

iffa mercede filios ad obe-

dienuam alliciat.

R ecitavit eius

dem verba, aliaque tefti-

m huc fpectantia fubiunxit IO.

monia ícriptorum antiquoru

CASPAR SUICERUS, in £

befauro ecclefiaft. tom. 11. p.

cri-

370.

Conf. CAROL. DU FRESN

E in gloffario a

ptores me

die g infime latinitatis,

voce merces ;

ex theolo-

DUS in !

oco de bouis operibus, $.

ä

gis vet

o IO. GERHAR

barmonia Pauli &9 Iacobi de

124. &

HULSEMANNUS in

iuftificatione contra Grotium

; f.26. .Ex ipfis eccleíiz ro-

I$

manz do&oribus nobis heic

füffragatur CASSANDER , in

t

fcbol. ad. byma.

ecclefiaff. . 179-.

dijtind. 27. qu. 3-

Jo

; ( r) libr. LL. Jentent.

28

pAPUT PRIMUM i

-

& quidem plerique ex iis, qui fcholafticorum nomine vuIQ

go veniunt , ftatuentes , opera bona iuftorum vere cífe me-

ritoria vite sterng ex comdigno.

Verum hi ín diverías

rurfüs abierunt fententias. Nonnulli

enim voluerunt, ope-

ra piorum ex intrinfeco valore atque

dignitate premium a

Deo promiffum mereri & obtinere ;

alii vero . contende-

runt , bona opera falutis eternz meritoria effe de c

ondigno,

fed tan-

non ratione valoris ac dignitatis füz intrinfecz ,

tum ratione padi , ordinatiosis , promiffionis ac benevole ac-

ceptationis divine. Priorem fententiam amplexi fünt Tbo-

,wijiæ,(z ),, pofteriorem. vero IO. DUNS, Scotus 4f

3)5

qui

(

2) Vid. THOMAM de AQUINO loco modo ex

citato ,

ubi hecleguntur. verba:

uidam dicunut , quod aliquis vi-

tam 4ternam non poteft me

reri ex condiguo, fed ex con-

&gruo. . .Alüi vero dicunt,

quod quis etiam ex

condigno Vi«

tam &ternam mereri po[fit per alus virtutum.

Ili tamen ,

qui dicunt , nos ex condiguo vitam eternam

verius dicere videntur.

mereri poffe,

(3) Vid. SCOTUM libr. 1. feutent.

dzjf 17. Quéft. 2. ubi

hec leguntur verba:

Ratio meriti non babetur complete,

nifi babeatuv vatio dig

ii vel digae ordinabilis ad premium ,

quod eft beatitudo :

€9 boc digne fecundum iuflitiam com-

enutativam vel vetributivam.

Sed quicuaque attus ex folis

ántvinfecis agentis non babet bu

nc ordinem: tunc enim De-

us non pojfet ei, qui fic operatus eff , non retribuere bea-

titudinem , nam iniufle eam

fibi vetrabevet , boc autem eft

falfum. — Ergo talis ordo fec

undum iuflitiam eft ex fola vo-

luntate di

vina gratuite ordinante. Etita vatio meriti com-

pleti erit.ex ordinatione. voluntatis dieine illius adus ad

premiwm, Eandem fententiam GABRIEL BIEL , profgf-

Y

;

——

29

Emi

QUO DOGMATIS HISTORIA TRADITUR.

H

quä DUR AN-*

qui Scotifi

arum fe&se originem | dedit, item.

o Scholaílico-

D

as

Porciano (4), a quo tertía vulg

Fuerunt quoquenonnu

lli, qui utram-

tum atas inchoatur.

bona iuftorum o-

runt fententi

am , ftatuentes;

que coniunxe

ex condiguo, non folum- ratio-

era mereri vitam aternam

ne patli atque accepfatioris ;

fed & ratione operís, ex intrin-

3

ut vita eterna illi, tanquam

feco füo valore ita comparati

Licet vero doctores fcholafti-

tur.

xquivalenti pretio debea

varia inter fg habuerint certamina

ci, ut modo vidimus ,

de ratione & modo m

eriti ; in eo tamen concors eorum

litasmeritorum in mortali hacce vie

fuit fententia, quod inequa

ta comparatorum

fundam

entum fit. difparitatisgraduum glo-

s vero gloriz, qua coelites gaudent,prz-

riz in vita futura. Ipfa

rogativas aureolas, V€

l & lgureolas adpellarunt veteres fcho-

ut mo

do obfervavimus, ipfam diverfitatem

lafticijquumque;

dam effe cenfüerint,

glorix ex inzqualitat

e meritorum metien

fententiam, aureolam unam altera maiorem

in eam defcenderunt

hanc de aareolis opinionem , an-

exc.

Primus, qu

i novam

ditam , in fyftematis formam red-

tea in ecclefia plane inau

egit;

fuit THOMAS de

AQUINO( 5), dodor angelicus ,

bis excitatus , quem

alii tanquam ducem

fupra iam a no

Non abs re fore arbitramur ;

fi ea,

gregis heic fecu

ti funt.

nt antiquiores fcholz

qu-æ' de hïfceþaureo

lis copiofe trgdidcru

dodo-

for quond

am tubingehGS, 2. difl. 27, q. un. art. 1. ANDR,

VEGA in

libr. de iu[lif. queft. V. sliique adoptaryunr.vl'

(4) .lib"z. II fehtent.f dif. 27. qu. 2,

É

iofe admodum atque

data opera argümgn-

: C ,-) Is -quippe cop

reolis pertra&avit in fupp

tum hocce de au

E

lemenfg z-xd-'tez'-

jiam partem fumme fue quef': 96.

30

CAPUT PRIMUM .

x

r ia

do&tores, breviter equidem , íed tamen

» quanium fieri.

pon'eft," dilucide heic edifferamus.

*

$. IX.

De["cribit aureolam

THOMAS de, AQUINO, aitque,

illam fignificare gaudium quoddam de operibus, que . excel-

lentis cuiusdam. vittorie babeautvationem, | effeque aurex , five

pramio eJfentiali additum, ab aurea five gaudio , quo quis de

4

coniuntijome ad Deumr&gaudet, diftingui , nibilominus. tamezn ,

quia f'uperaddita [it effentiali, effe eo minorem.: Paulloclarius

fuam hac de re mentem efferunt alii ex antiquioribus fcho-

lg do&toribus, qui dicunt, aureolam effe coronam Ípecia-

lem gloriz , qua virgines, dodores ac martyres , vel heroica

virtute , vel fingulari certamine nobiles , prz aliis in terra,

donabuntur in coaelis.

Fundamentum huius zominis fe de-

prehendiífe credunt Exod. XXF. 2;. ubi Deus Mofi in man-

datis dediffe dicitur, ut meníam, cui panes Deo confecrati

imponerentur , duplici corona aurea circumdaret.

Quum

in boc ipío loco vocabula ebraica 27 ^W bis re

petantur,

interpres vulgatus ea in commate 24. corozam auream ; ln

commate 25. vero aureolam wertit. lgitur cum corona illa

priori; quam azream vulgatus vocat, gloriam vitae aeternge

eflentialem, beatis omnibus communem; cum altera autem,

quam aureolam adpellat, gloriam accidentalem eiusdem vi-.

tx wternz, quz quibusdam duntaxat fpeciali ratione fit red-

denda, conferendam effe arbitrantur.

Nemo non videt,

miram eífe hancce allegoriam, qua nec argumento , nec

conieCtura probabili aut confirmari, aut illuftrari poteft.

Viam tamen doctoribus fcholafticis heic preivit vetusglof-

fator ( 1) in. z0tis ad locum biblieum modo excitatum , qui

-

pott

( -1) Denoitur hocce nomine WALAFRIDUS SIKABO,

NG

TC

od

31

*

QUO DOGMZT[S HIST..()'RIA TRADITUR.

oft GREGORI

UM M.ac BEDAM, coghomine vener abi-

diculam confinxit füoque adpro-

em , allegoriam hancce ri

ro etiam de fundamento ipfius rei

bavit calculo ( 2).

Ut ve

llud quidem, i THOMAM au-

pauca heic fübiungamus ; i

uod

ugna debeatur coronas:

diamus, in eo pofitum eft; q

ubi ergo fpecialis vatio pugn

£

ibi

À

beri coronam fpecialem ,

Idem vir acutus, nonnullis inter-

€g bauc vocari aureolam.

je&tis, ita pergit, q

uum T

erito refpoudeat praemium , operte-

ve excellentie meriti v

efpondere excellentiam. aliquam. in pr&-

iam vocariaureolam. "Yribus vero ho-

mio , &9 banc excellent

minum ordinibus , virginibus

nimirum, dottoribus & martjri-

lici victoria comprobare anni-

bus deberi aureolam, ex trip

fcholafticorum grege' docto-

tuntur THOMAS aliique ex

p

vi&oria nimirum cariH

$, quam 9i

uU TTE diaboli ,

res,

precones, ac mundi, quem

uem 4o

Cores verbique divini

martgres vincant.

Anxie quo

que difputant homines ifti te-

la virginum fi

t potiffima, an mar.

nebricofi: utrum aureo

tyrum? an fi martyr aliqu

is , ex mortuis refufcitatus ; ite-

o cone

rum a perfecutoribus occi

datur , id qupd S. Sebaftian

tigifTe

enedi&i, decanus olim cenobii

monachus oyrdinis fanéi B

Reichenavienfis in. diccefi Con-

fanài Galli, poft

ea vero

ftantieufi abbas ,

feculo poft Chriftum natum nono clarus.

m ilam ex pàátrum

fcriptis compilavit , qua

Is enim gloffa

tantám mox apud homines me

liorum litterarum plane igna-

/

ut 0

dinaria, immo & lingua

ros, auctoritatem nacta eft,

ex hac ipía gloffa unice fa-

fcripture adpellar

etur.

Átque

uit THOMAS DE

AQUINO, fopra nobis laucäatus, quem

ba fecuta eft,

& reliqua (cholafticorum tur

MARESII, theologi

(

3 Legi vero mer

etur. epicrifis SAM.

reformati, in hanc glo[fau,

quz exftat

dzfp fclcïh part. L.

p- 799*

32

CAPUT PRIMILM

tigi(fe fe:tur, duas ille aureolas a

ccepturus (it? an unus

eandem aureolam habeat inten(i

us alio? an Chrifto debea-

tur aureola, an angelis,

uzítion

an mulieribus doctoribus ? & quz

funt aliz huius generis q

es otiofe, quibus receníen-

dis heic non immorabimur ( 3 ).

lllud duntaxat vel tribus

notamus , doctores iítos infelicite

t acutos.

eousque progref-

fos effe audaciz , ut varias confinxerint a

ureolarum diftin.

&iones.

Ita IO. DUNS .$cotus non tant

um in corporibus

virginum, martyram & do&orum

» infignia quedam , vel-

uti indicia aureolarum animz,

futura effe ftatuit ; fed &

virgines in capite coronulam al

rübram , do&Gores autem viride

iquam candidam , martyres

m geftaturos co

ntendit (4).

Addit & hoc, martyres

fortafüs etiam in manib

us geftaturos

palmas , virgines alba. lilia .

dotores virides ram

liles.

Ita & PETR. PALU

05 z'ncormp-ti—

DANUS (5J i

ater alia obíer-.

vat, fore in corpore quandam decentiam

9 pulcritudiuem [in-

gularem aureole , przdicatori q

uidem in ore, martyribus in

cicatricibus vel aliis partibus

corporis ,

fecundum genus

martyrii; virginibus vero iis in

L

partibus, quas no

It.

*

minare

vsrccundia fanctior haud permitt

-7 eli M D i MF DEU

$. X.

Iam vero ubi a fcholafticorum ev

O0 ad tempora refor-

mationis ecclefiz iufto ordine progredi

mur, ante omnia oe-

neratim notamus , facrorum repurgat

ionem a b, LUTHE-

p

RO

(3) Recenfionem harum

quz&[ïionum dedit celeberrimus PFAF-

*

FiUS , in diflert,

de aureolis vi

Pyrum , 4, MDCCLALH. edita,

rginum , do&orum 89 mar-

(4) Vid. SCOTUM in IF. libr.

AT. 2.

feutent. dijiï: 49. qäæjf. f.

(5) Vid, PALUDANUM ad libr, IF. Jï?ntent; difl. 21

33

QUO .DOGMAm HISTORM 'ïfRAz/)lïwz,

RO..'fuf'ceptam in ipía ratione tractandi *do&rina*äbæle&cä

mutationem haüd levem attuliífe. Profcriptis enim vete-

rum ícholafticorum quifquiliis atque ineptiis , precipua re-

ligionis chriftiane capita fecundum duc&tum ícripturz ía-

cre methodo (implici ac perfpicua proponi occoeperunt.

Quod vero fpeciatim doGrinam graviffimam folatiique ple-

niflimam de gloria coelefti beatorum attinet , ea priftino

füuo nitori fuit reftituta, atque ab opinionibus fal(is pror-

fusque erroneis, quz eidem per tempus bene longum ad-

mixtz erant, repurgata. Certe fententiam de merito bo-

norum operum, a Íícholafüicis magno conatu propugna-

tam, itemque frivolam iftam. diftinéctionem inter meritum

cougrui & condigni, nec non varias quzítiones otiofas de

vita eterna olim in fcholis agitatas, e purioris

theologiz

fyftemate penitus profcripfit b. LUTHERUS (1

)nofler , li-

cet alias gradus gloriz beatorum, praeunte fcriptura facra,

atque füffragantibus antiquis coetus chriftiani doctoribus,

tam gr&cis, quam latinis, firmiter. adferuerit ( 2.). .His

prorfus confentanea funt, quz in libris ecclefiz noftre fym-

bolicis , fpeciatim in auguflana confe[fioue (3), eiusdem-

D

que

(1) Vid. LUTHERI -'comment. in cap. ZI. .epijtol:e .ad'—Gald-

tas, oper. lat. Ienenf. tom. IV.' fol. a1. b. 22. 69 feqq. ubi

fententíam ícholafticorum de merito cozgrai : & coadigiti

non tantum recenfet, fed & refellit

; eorumque fubtilitates

inter ludibria fatanz refert.

(2) Patet hoc exaureo eius in locum r. Cór. XJ* 41, 42.

cemmeitario , qui exftat tom. FT. oper.. Altenburg.

(3) Vid. art. IV auguf. confe[. qui do&rinam de iuftifi-

Fa:ione in fe continet, . Conf, 2rt. V VI. & XX. Cetetum

easdem

34

N

CAPUT PRLMUM

& in confeffioue I/Vüïtembefgica (s)

que apologia ( 4), quin

. Occurrunt equidem , quod mi-

hanc in rem elata exítant.

nime diffimulamus , in apologia augufimme confe[fiouis , loca

!

uzdam , in quibus bonis operibus meritum quoddam atque

influxus in vítam eternam tribui videtur,

Sic enim 4fo-

logia aliquoties :

docemus, boua opera merüoria effe non ve-

suiffionis peccator

um , gra

tie aut iuflificationis ( bec enim tantum

) fed aliorum premiorum corporalium Q9 pi-

fide coufequimur

witualium in bac vita, 89

pof bauc vitam , quia Paulus in-

uits umusquifque vec

ipiet mercedem , iuxta fuum labovem.

Evunt igitur DI

$81M

ILLA PRAEMIA , proptev. diffimiles la-

Pboves: at remiffi

jo peccatovum fimilis €9 equalis eff omuium

&9c (6). Rurfíüs: concedimus &9 boc,

uod eleemofyne me-

7

eantuy inulta beneficia Dei (7). — Porro: fatemur && boc,

uod fepe teftari fumus , quod etfi iufrificatio €9 vita eterna ad

4 CO0r-

fidem pertiuent , tamen bona opera meveantum qlia preni

pora.

eäsdem effe cauífas iuftificationis ac falvationis , ex pro-

pria fede huius do&rinæf Rom.IFV. Epb. ll. manifeftum

eft,

cenfej]ï art. I1.. de iujïif. ]?- 6:':. edit,

(4) Vid. apolog. aüg.

diftin&io inter meritum congrui &

Rechenberg. ubi &

His coníona

meritum conmdigmi, ut iluforia , ' reiieitur.

funt, qua art. H1I. de diledioue €9 impletione legis ,

alibi-

g

ue paffim occurrunt, — Cum primis legenda , que loc. cif.

.12$. contta eos, qui bona epera proprie mereri vitam

&ternam contendunt, difputantur,

(5) Vid. confeff. H'ürtemb. art. III.

eS 'iwþ-le;io-

(6) Vid. apol.in articulo fertio. de dilediene

at legis, p. 96. ed. Rechenberg.

(7) Vid, loc. excif. p. z.

QUO DOGMATIS HISTORIA TRADITUR.

35

þomlia e9. fpiriïüalia , €9

gradus præmiafum ,' iuxta illudv:

Ve-

unusquifque accipie

t mercedem .

iuxta fuum laborem (8)-

rum qui conf(id

eraverit, meritum bonorum operum , pro-

prie fic. didtu

m s

diligenter folideque in ipfa confeílione

ologia proHigatum effe; voces autem 7-

eiusdemque ap

fenfu ftridto, fed latiori haud raro u-

vili ac mereri non in

furpari, fine magn

a difficultate perfpiciet rationem, qua

loca ifta ita fint explicanda , ut omnis, qu

2 adpareat , dif-

ficultas prorfus evanefícat.

Scilicet mereri antiquis fcripto-

ribus idem eft, ac obtimere , mamcifci, confequi , ut eventus

potius ,

quam i4s fpectetur. Hunc vocis fignificatum fu-

praiam v

ariis exemplis luculenter comprobavimus (9), qui-

bus & alia f

acile a nobis addi heic poffent ; . (i quidem opus

abu-

id effe iudicaremus(10). Atque in hocce Jatiori fenfu voc

2

lum

(8) Ibid. P.1370

(9) Conferenda heic funt, qu

À

z fupra diximus p,zï. €9 26.

"0. 11 12, & 13.

Ó

(10) Evolv

itamen heic po

ffunt, przter auores füpra iam

excitatos,

IO. VORSTIUS ad. Sulpic. Severi bift. facr. libr.

1. cap. XXIV. lO. FRID. GRONOVIUS, obferv. ec-

clefiaf. cap. VII. 76. itemque IO. COLUMBUDS ad La-

Gant. de mortib. perfecut. cap.z. p. 8o. qui plura huius

generis exempla , cum primis ex cadentis latinitatis fcripto,

ribus magno ftudio collegerunt, Omnibus tamen palmam

heic preripuit GERH. TITIUS, theelogus quondam

Helmítadienfis isque doctiffimus, in tractatu proríus egre-

gio de pbrafibus five locutionibus veterum. ecclefie dotto-

rum , quibus pro fucandis novitatibus ftis romauo-pontifi-

cie ecclefie dotlores bodie abutuntur , cap. X. p.mo.

Prodiit hicce tractatus Helm&adii ; d. MDCLXX.VI.f'n 4«

36

CAPUT PRIMUM

lum mereri ufurparunt quoque pii noftri confeffores, quan-

do dixerunt, bona opera 'ereri premia non tantum tem-

poralia, fed & cceleftia, certosque premiorum gradus.

Nihil quippe aliud voluerunt innuere , quam hoc ,' opera

bona a renatis in fide füfcepta, ut ut ex debito praítita,

tamen vi gratuitz promiflionis diving coz/equi premia lon-

Lo-

ge praftantiíima, tam in hac, quam in futura vita.

quuntur itaque in apologia Auguft. confeff, non de actioni-

bus indebitis ; fed debitis: non de premiis, quz vi iufti-

tiz a Deo poftulari queunt , fuamque cum ipfis actionibus

habent proportionem ; fed fola fupremi numinis gratia ac

mifericordia innituntur; non de ipfa vita eterna, íed de

GRADIBUS GLORLZ in vita zterna.

Idem quod de vo-

cabulo meriti modo diximus , obfervandum quoque eft de

voce mercedis, qu& non tantum in apologia Auguftanz

confeíIionis , fed & in ipfis fan&tioribus litteris fubinde oc-

currit. Duplicem enim fignificationem habet hocce voca-

bulum, & vel late accipitur, vel firiie.

Pofteriori fenfü ac-

cepta hec vox denotat iuftam ac labori debitam retributio-

nem, qua opus indebitum ita compenfatur, ut inter la-

borem eiusdemque przmium iufta quadam fit proportio ,

feu «»Oeye, Verum fi in fenfü latiori fumatur hec vox,

fignificat compenfationem mere gratuitam, in qua labor

proportione iufta' non refpondet metcedi.

Unde & ipfe

gentium apoftolus diferte diftinguit inter mercedem x«

a osgiy QU xa& eQaAgux ( II )

Quum itaque, prout e3 dictis

patet, vocabulum ;ercedis diverfos fuüftineat fignificatus,

declaravit PHIL. MELANCHTHON in apologia, iuffu

electoris Saxoniz confcripta, fe de nomine tercedis poftea

normn

gmecsum

rR

- CKar) Rom. I, 4.

37

| QUiO DOGMATIS HISTORIA TRADITUR.

JRsmqr p us

non valde litigaturum effe

( 12), infimulque explicavit,

uo modo in gratiam diffentientium ,

fi aliquid heic con-

cedendum effet , vita eterna mrrces vocari po

itic

Nega-

vit, quod iuftificati

oac vitavterna, de quibus difputetur,

ftri&o mercedis nomine venire queant,

ii fenfu proprio ac

Admifit vero, . vitam a&ternam

fiquidem fint dona Dei.

vocari poffe mercedem , fi

hac voce intelligatur eiusmodi

remuneratio, qu& non ex

metito , fed ex liberali Dei pro-

miffione fidelibus obtingat

(13). Atque hxc omnia lucu-

lenter oftendunt, in apologia augu

ftane confeffionis nihil

quod vocant, ulla

effe traditum ,. quod merito operum ;

uod proteftan-

faveat ratione ( 14) , falfiffimumque effe,

IGNUS BOS-

tibus obiicit vir alias doCtiffimus , IAC. BEN

PHIL. ME-

SUETUS,; epi[qopus quondam Meldenfis ;

LANCH-

— —

-(12) Vid. apologia

m , art. 1lI. de dilediose €9 z'mpl&tion'e

legis , p.135. edit. Rechenb.

(13) Dabimus heic ipfa ve

rba apologig , que p.136. ex-

ftant, atque ita habent: Vos fatemur, vitam atemam

mercedem e(fe , quia eff ves debita, proptev promiffionem,

a

"

non propter nofrra merita.

(14) Cop

iofius hoc oftenderunt IO. HULSEMANNUS,in

veletiioni

b. in form. concord. p. $43 1O: BENED. CAR-

PZOVIUS, inzfagog. in libros ecclef. Lutber. f'ymbolicos,

.289, GOTTILIEB NVERNSDORFIUS , in: diff. de au-

toritate librorum fymbol. fuübiun&a eiusdem comment. de

indifferentifmo veligionum p. 427. ROMANUS TELLE-

RUS, iz animadver(ionibus ad Hollazü examem tbeol. a-

eroamat. p. 977.

& , qui primo nominandus erat loco , vir

longe celeberrimus,

IO. GEORG. WALCHIUS , in iz-

irodu&l, in libros ecclef. L(Ltber. Jymbolicos ,

p-449. Jï'qqf-

38

CAPUT PRIMUM |

LANCHTONEM in hoc ipfo de merito

argumento fibi haud conftitiffe ( 1s ).

bonorum operum

$. XI.

| Oftendimus ha&enu

s, primos ecclefie noftrz refor-

matores mrriüm, quod vocant, operum , a tenebricofis

Íchole doctoribus adinventum acriterque defenfum , fuo

haud adprobaffe calculo, quin potius hoc

ipfüm dogma e

fcholis fuis penitus profcripfiffe.

lam & porro hoc adiici-

mus, theologos tum antiquiores

; tum recentiores , qui

repurgatz per LUTHERUM religionis placita fünt fecuti,

opinionem de azreolis virginum,

dodorum & martyrum,

in fcholafticorum cerebro natam o

perumque meritis füper-

ftrudam, tanquam incertam omn

ique facrze fcripturz au-

&oritate deftitutam

» pariterrepudiaffe , licet cum antiqui(-

(irms caetus chriítia

ni do&oribus, un;mimi veluti confenfü

docue-

Mu

(15) Vid. BOSSUETUM in Hbro

gallico fermone edito, cui

index: biffoire des variations des

églifes proteftautes , toim.

I. livr.IIl. $. XXV1. & XXFIIL p.

106,107,109. — Aft re-

futavit Boffuetum , cauffam

que Melanchtonis egregie per-

oravit IAC. BASNAGIUS , theolozus reformatus

gallus,

isque longe eruditiffimus, dazs l'biffoire de P

églife, tom. H.

Miramur vero

liv. XXFI. chbap. II. $. X. p. u7. feqq,

oppido , neminem fuiíle e no(tristheologis, qui ea omnia,

quz proteftantibus obiecit BOSSUETUS , ac fpeciatim ea,

