KaI600-2374_6

E

ia

i

"

"o

Em

des

Es

g

r a

ET

Bs

" Af/l»

a

-—

d

ái

i

L

a

d

"

Ll

d

*

E

de.

M*

"

1&4&

a

g

*

g

*

us

xf

E

P.

d

*

a.

* o

—

Ed

",

a

-

"u !

at

-

:

$£

"

m*

lr d

r

E

&ü

L 4

M

€

Ls

E

zi

k1

E

*

"

t

T

3j

i

E ..

r

"

as s

p

7

&

É^

t

*

sh.

Y

*

»

p

x*

*«

;

-

T

fie

-

t

ï&?

at

"lf

r À

x

E

d

- n

V

E d

i

E

us I

$

z

L d

Ed

ts

x du

7ss

æ«w

H

£

"o

P d

d

N

*

»

.Mw

*

T

—

*

g

g

E

s

à p n

w

ipe i

$

"d

"m

^. us

"

.

*

ts

d.

.M..m

hs

m

E

$o

i

*

$

íiaf

^

*

d.

T

"2

*

*

&

5e.,

».

pt

r

* i

- a

a

d

Bs

x*

*

".

")

"

d-

"4

€

y

a

" À

E

z

T.

d

t

m

£*

W

—

L

"

"u Vs

-

*

E

M

d*

*

r

ol

*

r

.

ges

:

»

r

p

m

?

W

*

"

r

P .

d

F]

$8

nnmw

"

d

d

z

*

"

r i

LO

!

M

! m

r

E

Z

i

"

M

WW

*

at

.

du

T

P od

i

- g

*«

yg

.mw

^

j

LE

P d

h»&&ä/ *

*

g. —

g

r d

f

d

g

P

W 34 *

e

g

oj

r

d

a

£

^E

L2

*

"w

E

g.

i.

LX

*

j

;^

w

;

g

$.

|

**

u

ipom

& »

äx&cs

a

i.

7

W

gt

T us

p

5

s*

a

M

£

*

vslite n

—

r

&

wsä,&»»äm

$Ó d

*

L

li. d

Ll

^

E

^l ag

L

»xfux

F d

E .

Wl

,mu.

r

i

g

Aj

$ s

d

s

^

*

E

decnx

"u

EJ

*

af

g

t

Mw

- i

M,xïw

*

Lj

m...oa»M

p

. d

£, 3

. d

j

H

K

i

d

g

*

*

n

LE D

p*

g

És

d

as m

p

&

i

L

L

^

1

"ii

4

w, ;

e

E

MM

"

ä:*,a

wm«?

p UE

o

£,

g i

«

p

1

- w

*

: R

£

L

L À

T

.M

n

Pnd 4

- rh

m

E

" d.

$.

F À

»

*

b s

*

"

F

P^

$

"

du

3

s

" d

V

PWW-

^

1

od

j

m

.w-ren

*

P E.

*

Ó

*

i*

g s

M.

8

t

T s

Pd

*

E

€

"

y^

"

*.

"

a

Nïa ET

^

**

T

$

T

pd

a.

»N

xngM

Á

"u " dl

afr

r

E

^

3 i

"a

n

*

r

-*

*

P

"

-— M

&

k

E

g

E

É

h

P

h

hd

s

:

st x

MM,

E

AM»

k

*

j

Wa

k

d

*

M

J

E3

a

gU

g

T d

E

E

d

s Qü?m

D

-—

ii ag i

a

He.lï.dæ.r..xi

—

d

pmmc

u

BP ANDNI EUET g

Ó

:

"

r t

i

o PTR ERE IUO t DAL GU P SOHNEN

..ia,. —

TT

—

a

-

deigechs

t

s a

t

l

[

Digitalisat

vorhanden

Ercnet MR

(52

"g

&

:

P

X

b

As

Binns

S&.

I-WFL.

W

s

«f

aec

u

u

d

m

r r

TA

hij

n

um

Cb zi

]

ag

t

£

—

d-

a

:2

x

1

h

*

Dietei

p

P

U

j

^.

.

AX

at

i

*

d.

À

——

g

Bs

r

[v

í

/

* o

J

,n,w

E

-

*

ORDINIS MEDICI

IN

VNIVERSITATE LITTERARIA IENENSI

H, T.

DECANVS

D. CHRIST GOTHFRIDVS

GRVNER

SOLLEMNIA INAVGVRALIA

NOBILISSIMI MEDICINAE CANDIDATI

IOANNIS CHRISTIANI FRIDERICI AVON

GERA- VARISCI

A D. XiX- DrzcEMeRIS clo129CcCLXXXVIIIL

HABENDA

IN DI OC I T

Praemittuntur

Fragmenta. Medicorum. rabiflarum

De Variolis et Morbillis

VII

IENAE

LITTERIS STRANCEMANNIANIS

-

—

»y

8

-

s«

"i

p

"

p

pes

d

^

A

x

E

"

—

—

$

l.ï

^

f:f

f

æ e/izgza værzo/arum fic remouehtur. Primo poft e:dïccatxo-

nem earum vtatur patiens regimine 1mpmguaüuo vt foueae

Iftas medicinas ponit AviCENNA ad re-

carne impleantur.

mouendum dicta veftigia.

Primo radix cannae, farcocolla,

fem. melonum, rifum ablurum , àqua hordei,

albumen oui

^et

creta er lutum armenurm, htarmrum zuccarum tabatzet

de oleis eft oleum de lilio, oleum de fiflicis, adepsafini cum

oleo rofarum, et vere valet oleum balfami.:

Et dico, quod

valet oleum, quod eft contra paralifim, et valet omni ticatri-

ü etad rqnouendum dicta veftigia.

Et eius recepta fcripta

eft in fexto li. hums in cap. 4. de gomorrea.

Et valet fpuma

maris, quia lenit et abftergit, et valet in antiquatis coftus et

fal armoniacum, et thus, et fapo, et baurach, et offa vetufta

combuüa femen rafani, et farina rafani exficcati, et ariílo-

lochia, et lupini.

Ex iflis fiant trocifei aut vnguenta etc.

Et fiat tale magifterium, omni die aliqua iuuenis perfona an-

helet in facie 1lhus cuius veftigia volumus remouere, et ca-

pæta amborum fint vno linteamine duplicato cooperta, et an-

helet ; donec facies fudet

Et tunc accedat batbitonfor, et

apþlanet foueas in radendo, ac fi vellet radere pilos barbae.

Et

Aliqui hoc faeiunt' cum fruflo cannae, et fit hoc faepe.-

aliquando intrent balneum, et quando vis abluere faciem,

diffolue in &qua amydum et rifum fractum, et ablue cum illa

àqua.

Fr. rad. ferpentariae ïb] fabarum fbfj. fucci faponariae

quartis j. aquae 'rof. quartis j. diftemperentur et diftillentur,

et cum illa aqua liniatur facies frequenter. E axungiae afini,

etíi non habes, axungiae gallinae £j. dlawagantx, cummi

arab. florum fabarum an. Zj. et ( Fiat deco&tio in aqua fur-

furis, et cum llla ablue faciem, quando volueris illa rnedica-

mina remouere. Hoc vnguentum ponit Rasirs, Le. litargiri

A 2

DU«

e

4

-

p

nutriti , rad. arundinis ficcae, offium vetuftorum aduftorum,

farinae cicerum et rifi, fem. melonunmi mund. been, cofti àn-

Zj

Omnia puluerizata cum mufcillagineifenugraeci et fem.

lini, incorporentur, et facies liniatur et eplthlmetur, et in

craftinum cum aqua fupra dicta lauetur, -

Declaratio in variolit. Primo quaeritur, a quo humore

varlolae vtplurimum generantur , fanguine vel colera, et

videtur, quod a colera, quia dicit AvicENNA, quod vario-

lae generantur per viam ebullitionis, fed colera eft maioris

ebullitionis, quia calidior et mob:hor, ergo etc. Oppofitum

dicit AviCENNA, et omnes autores, et probatür ratione.

Omnis . morbus,

qui magis fequitur febrem íanguineam,

magis

Sic efít de

variolis ,

fit ex fangume.

ergo

ete, -

Confequentla pater, et minor probatur per Ziati-

£un ,

qui dicit,

quod variolae funt ex accidentibus, fy.

nochum concomltantxbus.

Pro ifto dubio intellige, quod

variolae generantur per viam ebullitionis fanguinis fermen-

tati a reliquiis nutrimenti fetus in matrice.

Quae quidem

eliquiae remanent in porofitatibus membrorum vel mixtae

cum humiditate radicali vel fluente.

Et quando natura forti-

ficatur vel ex qualitate aeris, vel ex influentia adiuncta, mo-

uet illas fuperfluitates et fanguinem maffae fanguinariae cale-

faciendo et mifcendo ad inuicem.

Et in iftra ebullitione mitti-

tur fanguis cozruptus ad fuperficiem cutis, et fiunt apoffemo-

fat veficae

Si autem in ifta materia mala abundet phlegma,

fiunt maiores variola

molles, et latae, etalbae: Si fanguis

fiunt rubeae, non ita latae: Si maeis abundet colera, fiunt

morbilli, quia fecundum AvicENNaAm morbilli funt. variolae

£olericae.

Sed

Et per hoc patet refponfio ad quaeftionem.

tunc, quid dicendum ad Gar. 7. paj&on. qui dici£, quod

omnes iftae generantur ex phlegmate maxime falfo. Ad hoc

dicen-

E C d

$

dicendum, quod variolae funt in duphc; differentia.

-Quae-

dam funt rubeae et;non latae, fed (ftrictae, 'et iflae 'proprie

dicuntur varioíae. Aliaelatae;etalbae, et iítas 'vocat ,GALE-

NVs ibidem furbedo propter magnam turpitudinem, quam in

faciem hominum inducunt.

GALENVS ibidem in fine ca-

pituli, Er iftae veniunt cum pruritu, et de iftis intelligitur

GaALENVs, quod fiunt a phlegmate falfo, et non mtellemt de

illis primis, nec de morbillis.

Seceundo dubitatur, quomodo tu dicis, quod variolae

generantur ex fanguine menflruo, quia dicit CONsSTANTINvs

in Pantechni, quod fetus nutritur in vtero ex puriffimo fan-

guine, vario/ae autem ex groffo et teculento fanguine gene-

rantur, Dico, quod variolae ex reliquiis fanguinis menftrui

generantur.

Vnde fanguis, qui venit ad matricem , ad nu-

trimentum fetus habet duas partes. Quaedam fünt rarae, et

clarae, et purae, et de iflis nutritur fetus in maiori parte.

Aliae funt groflae et feculentae, impurae, et iffae latirant in

locis dictis, et poft tempus ebulliunt et putrefiunt, et cau-

fant variolas, et mouendo fecum ahquas partes maffae fangux-

nariae, exiflentes in corpore, et vicinas ei etc.

"Tertio quaeritur, vtrum variolae femper contrahant or-

tum a fanguine menftruo, et non aliunde,

Et probatur,

quod ab aliis poffint prouenire, quia variolae fecundum Avi-

CENNAM fÍequuntur ebullitionem fànguinis et putrefactio-

nem eius,

Sed ifla poffunt fieri in fanguine fine fanguine

menfiruo, vt patet in fynocho et in flegmone, igitur etc.

j

Secundo varlolae fut de accidentibus fequentibus fyno-

e€hum.

Modo fynoclius poteft fieri fine putrefactione fan-

guinis menflrui, igitur, Confequentia tenet, et antecedens

patet per Ziaticum

In oppofitum eft CoNsrAN TINvs in

P1lI. fuae theoricae in cap. de variolir, qui dicit, quod fem-

*

A 3

v

E^

per

ATE

E

E

6

per 'ut'*rafmüfof,tum a fanguitie menfiruo Ad hoc 'dicendum

praenotando cum GareNo T. de íinter. c. T. qui ad intrin-

fecam pelliculam matricis terminantur venae procedentes a

vena concaua epatis, et per iflas venas fit attractio fanguinis

ad matricem , vt per illum fanguinem fiat fluxus menítruo-

rum, vt iüde fetus nutriatur in tempore impraegnationis,

Nam in ifta fuperficie matricis intrinfeca et in capitibus, et

in orificiis venarum iftarum terminatur vmbilieus, per quem

Vnde ifte. fan-

tranfit fanguis di&tus ad. nutriendum fetum,

guis habet duplices partes,' vt di&tum eft. . Quaedam funt

puriores et pure fanguis, aliae funt minus. purae et verum

menftruum. . De primis nutritur fetus, de fecundis vero nom.

Sententia eft Av ERROISs c. de menfiruis , vbi-concludit, quod

fetus nullo modo nutritur ex menflruo, fed ex fanguine pu-

rifimo, Ettunc dico ad dubium, quod variolae initiatiue

fiunt a fanguine menftruo, et coadiuuatiue ab alio fanguine

putrefadto per ebullitionem , ita, quod illae reliquiae fanguinis

Tüenflrui, iacentes in porofitatibus membrorum, dant fer-

mentum et caufam ebullitionis, et putrefa&tionem aliis parti-

bus fanguinis, Et fic natura fortis expellit exterius, .et facit

jllas veficas" et apoftemata. — Et lic intelligit AVICENNA et

COoNSTANTINVS, quia,non efíet praefumendum, quod. tot

humores, et ità generaliter haberent variolas, nifi aliquod

:enerale fermentum a prima generatione contraherent.. .Se-

cundo fequeretur, quod fi & fola fanguinis putrefactione et

ebullitione fine fermento fanguinis ferent variolae,' feque-

retur, quod, quotiescunque effet pufrefactio et ebullitio in

fanguine; fierent variolae, Antecedens eft falfum, quia in

fynocho et flegmone non fiunt. Tertio fequeretur, quod plu-

ries, quam femel, homines hac infirmitate aegrotarent. Con-

felquensþe['c falfum , fi benc gubernantur etc.

Quarto

m

?

Quäx*to dübitatur, fi variolae vni indiuiduo bis aut am-

plius poffint accidere. Sine argumentis dico, quod fic, quia

poflibile eft, quod. in vna vice narura expellat calefaciendo

ebullitione vnam partem illius fanguinis menflrui, et alia vice

refiduum, et fic bis aut amplius faciet variolas et morbillos.

Verumtamen hoc accidit raro, quia quando matura nititur

expellere, illam totam vna vice expellit, nifi natura fit debi-

lis aut malum repimen intercedat, vt quia fe expofuit aeri

frigido , non fe cooperiens diligenter, aut quia comedit car-

Omnia ifta difturbant dige-

nes groffas aut pifces beftiales.

Di&dum tamen

ftiuam et expulfiuam a fuis operationibus,

commune, quia vix amplius vna vice per iftam aegritgdinem

aliquod indiuiduum moleftatur.

D

Quinto nota, quod in vari

olis eft maior .dolör in fpina

doríi, quam in morbillis. Et ratio eft, quia ille dolor dorfi

eít ratione materiae contentae in vena Kili "), quae extendi-

tur fecündum longitudinem dorfi. Nunc autem maior re-

n

pletio in variolis, ergo maior dolor. —Et hg'ec fententia

"

J!z

CENNAE.

n fe virtutem ïeniti&äm;

Sexto fcias, quod ficus habent i

et leniéndo dilatant membra pectoralia, et ipía aptant ad an-

helitum. Secundo habenr virtutem et proprictatem expel-

ldeo in vtenti-

lendi materiam ab interioribus ad exteriora.

bus faciunt multos pediculos, et iuuant ad exitum "-v'ariola;-'

rum, et fic ponit AviCENNA etc.

$) i-e, caua,

AI.

E

/

XI.

f

IOANNIS DE CONCORE

GIO »

J

. SVMMVLA DE CVRIS FEBRIVM

!

FOL, 93.- 2,

-De Fariolis et Morbillis,

Pro finali complemento huius operis reftat ponere curam

ü

variolarum et morbillorum , quae duae difpofitiones f. variola-

|

rum et morbillorum communiter omnibus eueniunt, et maxi-

mein pueritia vel infantia, licet, fed raro ; adolefcentibus et

proue&tis eueniant, fed rariffime in fene&tute.

Et euentus

ipforum vtplurimum eft in vere, aeftate vel;autumno, et

rariffime in hieme. . Multiplicantur autem praecipue vario-

:

làe, et fic ad experientiam vifum eft in anno, qui praecedit

peftilentiam futuram de proximo.

Et eft, tanquam fignum

pronoflicum eius, quando vltra con(uetum eueniunt.

E«t

licet etiam in omni anno poffint euenire, fed non multipli-

cantur, nec funt tanti periculi, ficut in anno peftilentiam

praecedente, —Variolae enim cum apparent ad extra, fünt

L

puftulae rotundae, paruae, ad magnitudinem ciceris vel par-

gi lupini, et tunc, cum magnificantur , non fic corpus reple.

tur

*j Pra&ica mota medicine Ioannis .de concoregio xMezZiolanenþ:: Lucida-

viü et flos florum medicine uutcupata, | Summula eiufdem de curir fe

brium [fecundum hodiernum modum et vfum cóyillaza :

nouime vecogmite

infinitisque erroribus cafligate.

Venet, fumtibus heredà. Scoti, yg15. £,

Coepra eff rogatu. discipulorum ,

quantum ex praefatione ;patet ,

poft

aunum. XX XII. le&urae in fludio Bonouienfi

, comtinuata im alüs ltali-

cis lizerarum vniuerfiraribus , er. finira w Y438. in. Papienfi, — Vtrum

vero hoc auno mortuus fiü, vt KgsrNER (Medic. Gelehrt. Lexic.

.

213.) e ELov Difiom, Hifl, de la Medec, T, I, V. 695 flatuunt,

uon faris liquet, V Fuit vero. Medliolanenfis ,

er clariffimus . fauo. tempore

profefor.. Editiones l, &, nominantur.

*

Á

MR Ro

*

9

tur ex eis, et' vocantur variolae vtplurimum.

'Tamen funt

in principio cum obfcura.rubedipe, Cum autem maturentur,

albefcunt, quia in eis alba. virulentis generatur.

Et zaufan-

tur et fiunt hae. praediétae variolae ex fanouine . menftruali

ex quo nutritus eft embrio in vtero mulieris, qui fánguis

in venis eorum eft referuatus, et fic in certo et determinato

tempore a natura vtplurimum vnico periodo ad cutim expel-

litur.

Et fic variolae caufantur et fiunt,

Quod autem plus

in vno, quam in alio referuetur, eft nobis obícurum.

.Et

hi tales non abíoluuntur a febre ex farguine dommante, fed

variolas f(emper praecedit et fequitur,

Sed morbillus apud Mediolanenfes dicitur j?;/?:r 2, apud

alios dicitur rofagia, et eius caufa eft etiam materia referuata,

dum fetus erat in vtero mulieris cclerica et fubtilis, non fa.

ciens puftulas, propter fubtilitatem ipfius, cum ad cutim ex-

pellitur, feu afperitatem quandam inducit in cuti cum. rube«

dine clara adimixta citrinitati cum maiori pruritu, et febris

magis aeuta, quae' etiam prouenit in morbillo, Ex his enim

apparet, quod morbillus citius terminatur atque manifeftarur

in cuti, quam ipíae variolae, propter diuerfitatem materiae

in proffitie et fubtilitate, et moaiori et minori caliditate, -a

quibus morbillus et variolae prouemunt

Et fic etiam f»cun,

dum diuerfitatem temporum anni in calore, frigore , variolae

citius vel tardius exeunt.

Et fic etiam euenit de morb;,!o

femper tamen, vt dictum eft, febris variolas praecedit per

aliquot dies, et morbillum fmnhter, fed non tantum, vt ex

diétis clare comprehendxrur et difcernitur.

Diuerfifcatur autem cura variolarum fecundum dmeria

tempora euentus ipfarum et fecundum diuerfitatem aetatum,

in quibus eueniunt.

Nam ante apertionem ipfarum,

exi*

ftente tamen febre, et in corpore forti atque robuíto et. de-

B

centis

10

PA

centis aetatis. , praemiffa lenitione ventris cum lenmuo clifteri,

eft licitum et conueniens, talem taliter patientem de brach10

dextro flobotomare de vena bafilica vel communi ad quanti-

tatem $vj. et vltra cum fecundatione de die, fi corpus eft for-

te et abundans in fanguine. Et fi poft flobotomiam in die

g:

fequenti punécturae variolarum vel ipfarum rubedo vel puftu-

äi

lae non apparent in cuti, lenitiuum factum folum ex caffia

vel ex manna omnino concedimus , fequente lauatiuo clifteri,

fuperius pluries connotato , in hora et tempore fuo.

Dofis

autem caffiae in aetate perfecta eft víque ad Zij et mannae

folius eft vfque ad Ziij Diftemperari autem debent cum de-

i

coctione communi recenti, cui decoctioni in hoc cafu fem-

Si autem flobotomia

per de tamarindis addatur víque ad 2j

fieri non poteft propter defe&um aetatis vel propter debili-

tatem virtutis feu ex caufa alia, quia infirn.us eam confentire

non velit, et non apparentibus adhuc vefligiis variolarum,

Íed íola febre exiftente, expedit tali patienti caffiam vel

mannam eodem modo diftemperaram concedere et exhibere

in dofi conuenienti fecundum aetatem, virtutis et potentiam,

derelinquo exiílimationi periti medici.-

Ft fi mfans variolas

expe&tans lac fuüperet, ita, quod medicinam lenitiuam vel

aliam affumere non valeret, nutrici decoctum lenitiuum om-

fi effet in

nino exhibeatur, ficut patienti variolas daretur

aetate perfecta, Et fic eodem modo regatur in omnibus nu-

trix, ac fiipfa propria pateretur.

Conditiones autem pluresg

—

recitatae fuperius de víu flobotomiae et pharmaci leniriui

Et fit

omnes plenarie obferuentur,

ne errace contingat

omnium praedictorum expeétantium variolas praediétas, ac

etiam nutricis diaeta tenuis et non grofíía, tendens ad frigi.

dum, cuius oppofitum vulgares communirer tenent.

Sed

AE OT

Xt

x

Sed redeamus ad rem. — Inflaut fo-ll'einnïa inauguralia

CranissiMi1 CANDIDATI, qui, quam ftudiorum viam fecutus,

quibus profefforibus vfus fuerit, h

?.I'ce verbis Ordini Noftro

fignificavit,

.

.

go JoauxEes CunmiTiaNvsS FnipsRICvs AvoN, matus

"m Gerae, die vii Jlanuarii a. cloloccrxvu. cutus n

vrbis illuftri Gymnafio pater YoaNNES, quem adhuc viuum . ve-

neror , linguae Gal/icae magifter efl , mater autein MARGARE-

'HA FuiDERICA ELisABETHA, culus acerbam mortem duobus

abhinc annis vehementer Íugeo ,. ex . flirpe fuit INEVHOFERIA.

Oytimi parentes fumme mihi dewnerandi omnem operam dederunt,

vt non modo religionirnoflrae f an&iffimae, [ed linguae éttam latinae

tyrocinia fub priuatis magifiris ponerem, et hac v:a ipfius Gymnafíi

grofefforibus aptior firem. — Hic viros dexlerrimos, iam pie

dofuntlos , praeceptores habui, Hgipv, HgNgicr et GavNER.

lam vero quum ammo cloloccuxxx. parenter "mei cum totius

fere urbis noflrae ciuibur fatali tffo incen

dio et doimicilio, et opi-

bus magna ex parte. priuarentur, loaNNNIS ADorPHI, Sz-

aENissIMI PaiNciPIS Saxo-GorHaNi1 TANNECKIAE fefi-

dentis sumificentia et gratia. ita fumus reepti, vt. Eifenber-

ram nos rerque noffras conferremus. — Quum hic. Lgceum e[fit,

quod lilterarum caufa frequentare poffem ,. hac opportunitate vf

optimi parentes , me KeBorum CrantssiMORVM, GRIESHAM-

MirR( - HARTMANNI, /am juter beatos verfantis, mec

non Conrt&lorir Ampliffimi SchLEICH & 1 ef Cantoris [pettatiffi-

mi SacHsH eurüe et z'n/liitutiom'- tradiderunt. — .-Duobus: annis e£

amplius

hoc in opyido exaílis, patriam in vrbem cum parenti-

bus cariffemis reuevfus , litterarum fludiis ita me dedidi, vf priua-

tii et proprüs laboribur proficerem, /fnno vero clolaccrxxxvi.

quum [alutaris artis fludio inprimir ducerer , in hanc. patiæmum

"Academiam me eontuli, ab Prore&lore tunc temporis MMagnifico ,

Trrvsrnai HexNINGS, n ciuium munero collocatus. Hoc igitur

in Mufarum fede per duos annos integros oumor et [emtflrem. ver-

[atus fum

, collegia et inedica , et philofophica varia variorum

z

o&o-

1

12

ais

1

Jo&mm; frequentare. coepi, . Nam. primum ex . ore TrtvsTRIS

NicoLat Pathologiam generalem et fperialem haufi. Yuyvsvgt

GixvNtRO debeo Methodologiam, IMedicinam praBicam et femio-

T

ficen. IruvsTRIS LoDERi fe&ioner anatomicat , phyfiologicas,

j

chirurgicas et obfletricias diligenter audiui ,. nec tiom exercitium in

JAVcfocomio , ipfo duce, fuflinui. Yvuvsruis STARKu, cui^ plu.

rimun dibeo ,. acroafibus de materia medica,. medicina. prattica

er grudentia medicorum interfui , Exusdemque fab aufpiciis cliui-

ce quogue exercul,

ExcriLENTIss:MI BaTvscHu, Fauloris

e Hofpitis Optimi , praeleftioner in Botanicen, Materiam medi-

cam , Chemiam pharmaceuticam. et. Elefricitatem fedulo. frequen-

iaui;. . ExPeRiIENTISSIMVM DocronsM SchHzNxivM deé

o[fibus humani corporis audiui differentem.

Demde litvstRIS

Vyna1cui praele&onibur Logicir et Metaphuficir adfui.. 1z1v-

srRISvccovio P/yficam theoretico "experimentalem: debeo ,. et

Cra4gissiMYM L

:

ENZIVM. Hifleriam .naturalem | exylicantem

audiua.

. Quibus quidem omnibus ac. fingulis Praeceþtoh'bu;, Patroni

ac F'autoribus gratias 'h:'ck puþlice ago, quas habeo maximas,

ch vero nuper ex patria in aeademiam redux , examen asb Ordine

Noft o decenter petiit, illudque, venia impetrata, fubiit, BwE refpon-

dit, et dignus eft habitus, cui via ad cathedram honoresque medici pa.

teret, praeuia dispnutatione, .quam fuüb praefidio ViR: lLvsTRIS, Nico-

LAt, Ordinis Noftri Senioris Spe&tabilis, ftrenue (fpero) contra aduerfa-

ríorum tela tuebitur. Di&us hnic follemnitati dies xix. Decembris efft,

Quare Vos, MagaNiriCE ÁcADEMIAE PRORECTOR, CowirES ILLv-

STRISSIMI, PATRES CONSCRIPII, et PROFESSORES EXCELLENTISSIMI,

GENEROSISSIMI atque INOBILISIMI COMMILITONESs, et quisquis rmnaio-

rum inftitutis fauet, Ordin!s mei verbis oro atque obteftor, velitis eam

praefentia VESTRA reddere illuftriorem, atque CLARISSIMI CANDIDATI

animum ad difputendum excitare.

P, P, Sub Sigillo Facultatis a, d,

gvu, Decembris C10l19CcLXxXXvul,

*

82

-—

-—

-

-

v

EM

d

E.

*

j

"a

E

L

E

.

-

4

r

f

n

j

L

CR

R

i.

DES

5

T

fs

tb

[

"

p

«

ln

*

a

—2

E

fs

d

(;

X UM

":

-

d

':;

w

.

E

*-

E

r

L

E

*s

Va

&

— —

deo AE

"

i

*

m

Mi

b

*

;

EV d

a

x

m

P

-

L

&

À

-

-

E

&

A

:

»

e

Vs

-

7

z d

&

d g

E

4

-

-

gnme

J

"À

de d

:

w

ii

&

4

*

J

*á;

v

g

i

5*

L

'

i

L

, d

s

E

*

E

424

i

àá

$*

"'Sï.;;g.

*.

—

N

1

"1

z*

E

"

&

i

$.

E

*

L

d*

:

*

i

*

**

P

*

"

A

&

h.

$

m

*

L]

x

»

*

$

d.

U

*

f

*

E

p*

rl

if

p

T4

u

*

A

-

s.

Pt

*

E^

*

ä:

ul

1

"

&

i

&

LE

H

*

d

*

E

a

*

*

*

.

u

p

ii

)

E

**

*

g.

g.

"

-j

2

L

R

*

-*

k

)

,

r

**

d

d

*

1

-

$

w

d 4

*u

".

d

L

)j

i

L

E^

at

,

w

&

*

*

L

d

"h.

-

L

"h.

ïö

$.

À

"

&

dÉewso

*

g*

,

*

i

"

W d

:

»

ï

.R;f,*ï

4

*

i.

* fä

(.1

*

$

LE

-

di,

&

X

"d

E

Z u

&

d*

*

wä&

N

Pl

de s

"

E

E

ï'?

h. i.

x

b

^.

VE

Ó

a

$À

-'!JC

i

^i

a n E

.5

XS*W

^

i

:

d d

i

5

.

L

*

E

ärïfï T*

^"

n

"

D

p

^

ES

L

"n

ge.

*

d- o

* . ä.?

a

*;fä

ET

i.

;

d

&*

S

i

^

r d

ï«;

L.

^

*

5

*

^

, 3

L

* WDowY

^i

A.*

3

ee

E

[

LES

£e

.

a

r

gtb

H

ag

*

v*

hu

g

:wæ

^

-

" g a

^

us

l

w

,ääï

-

^

"

"v

"m

EC

&á

*

"

h

d

h.

gb

-

.

.Ljp

ä*æ

*

"

POR

"

o

*

& «,3.':,,,

3

h

f

'nü'ä

.,,.? J

*

d

"

E

^

**

p

d

M&ï

v

-X

2

Md

s

"x

Y

s

gx

W s

A

A

n

E?

*

23

"

E

*

-

4

"

ii

4

E

iz

]

z

:

".

F

&*, 3

*

*

E

k

;

m

*

^

a

u

^

$

d

*

1

l

-

E

*

fj

dl

E

-

a

3

*

i

:

!

*

P i

*k

»

m

.

*

*

"H

£

ge

.

d

^&,

*

v

" us

*

E

"-

d*

w

A

:

Ls

22d

a

19

; *

*«

*

k

E

*

As

&

544

E

E

a

*

*

DÀ

ï;

E.

*s

ii

*

r

devaqii

^*

E

"s

]

E

4

E

d

E

« M

L

É

^

L

C« N

X

d^.

e

.

F

&,

E

*f

*

:æ.

E

$.

p

st

g

:

*

&

s

-

E

»

"

$

i

" d

É

L

$» 7b

*

A

m

-

;;'.ï

Tae

i,

$

E

-

"

-—

x*

L

E

-

*

"

W. Mi

. i

iif

z

&*

* w

3

a

p

s

:

^

E

w

*

a

4

1;

E

E

L

*

]

"

E

E.j

HU

3

*

!

E

*

*

-

vX

&

4

z

i

f

E

D

*

*

3

P

L

*

A

;S

" AÁ

g5

L2

s

r d

.

-

L.

i

"

E

^

P

3

"

g

k

*

*

ET

5

:

29

E d

*

r

E

L.

n

E d

(—.

*

&, 9?

L s

$,

t

h-

V

d

U

T

ORDINIS MEDICI

IN

S

VNIVERSIT ATE LITTERARIA IENENSI

R

2

H. T.

co

n

DECANVS

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

15

r

j

D. CHRIST GOTHFRIDVS

l

O Baiancee Q

e

GRVNER

1

Focus

D

SOLLEMNIA INAVGVRALIA

[

N

2

NOBILISSIMI MEDICINAE CANDIDATI

ä

M

Ll

IOANNIS CHRISTIANI FRIDERICI AVON

[

77

GEkRA- VARISCI

110

11

A. D. Xix-« DEcEMBRIS cloi10ccrLxxxviitr

l

10

HABENDA

|

1N D.I C I T

|

8

]

7

Praemittuntur

I

5

6

Fragmenta Medicorum. drabiftarum

De Variolis et Morbillis

5

|

VII

4

l

a HM. EOE IUI "

IENAE

3

LITTERIS STRANCKMANNIANIS

2

1

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com