Eius efficacia. iam a, TurorHnAsTO PaARACELSO et

MaTTHIOLO laudata est.

BOïLE €) in ep1lep51a vtendum

commendat ét exémpla enarrat,

quae ,

solo. eius odore

morbi curationem absolutam esse probant

BOERHAAVE

in motibus systematis neruosi inordinatis egregio cum

effectu illum propinauit f/). lIAcozr, de Hazw g) et Lor-

SECKE À) idem adserunt.

CvrLLEN et Tissor 7) celebratas

huius medicamenti virtutes negant,.quas tamemr CorsATCH

éximiis laudibus extollit 4).

!2. Hadix F alerzzznae siluestris. L).

Hoc medicamentum insignem famam in curanda epi-

lepsia tueri, non est quod moneam. . CorvwsNA et Man-

-

*

CHAN'TE

. d) Primrivs im Hist. ]Vlundz, L. XVL cap.44. Hirr om merues p.53.

e) De vtilitate natural, phil. P.W.

Sect, 5. Cap. 7

12 De morb, neruorum, . 841

£) Hat. medendi, P.V. Cap.4. $. z.

A&) VocEeL mat.med. p. 279. (Ed.IL)

QUEX p. 277

Idem etiam Lrwis (4m experimental history of the

materiamedica p.574.) adserit

AxpnéE (Casesof the Epilepsie,

Aysterie fits, and. St,. F'its, dance, Lond:1764, p. 261.) vna tan-

tum vice auxilium aduersus morbum ex ipso profectum conspexit,

Cir

quod (111OTIDSCHDQHG pOSïCH vteretur eo, "vthue negamt

SrELLE med, clin. p. 374. (ed. 5.)

K) V. Er. Abhandl, über d. Mistel. u. dess, Kraft wid. die Epilepsie,

a.d. Engl. übers. Alteuburg. 1

8. (8.) . Commentatio autographa

Londini annis 1719. et 1723. edita est auctore l, CorspATcH, M

D. — CanrHEevsER Pundan:;

mat.med. Sect. XV.

CJP 27.

'lom.

ll. pag. $28. (edit.2.) etiam in epilepsia aliisque morbis conul-

siuis Viscum quernum adplicari iubet.

l) TissoT valerianam siluestrem ab anthmc mCdlClS iam adhlbltam

contendit, consentiente HALLERO et hancspeciem in primis laudat,

ecocccsat aPTA E QUi o n

i

PT

CHANT 77) primi hanc radicem laudabant

DeSCI'1PSlt il«

lam Diosconrpes sub nomüne VALERIANAE PHvu prae-

eunte ARETAEO.

Cl. Wnuvrr, Scororr, Savvacrs, Trs-

soT z) et nuperrime QUARIN plobatam eius virtutem te«

stautur.

Dandae vero sunt binae drachmae.

Vis est

ciuretica, purgans, sternutatoria, emetica

diaphoretica

Quum eius virtutes in principio volatili constent

pluri-

nas sane, si integra sumatur, exserit, quae vero nullae

sunt

quando locis humidis sit effossa o)

SAGAR in pri-

mis oleum valerianae aethereum làudat

laleriana cel.

£ica secundum obseruationes CanMINATI p) rminus

est

efficax.

Vt vero radix valerianaeintegras suas habeat vi-

Tes;

effodienda est mense Martio,

antequam caulem

-

edlcht q).

CvrLrLEN quidem et ÀNDREE de ipsius praestantia

'valde dubitant; sed. fortasse solum humidum, in quo po-

Sl'LE!. erat

et obseruationes temere institutae sunt culpan-

dae r)

'Tissor ipse quidem valerianae vsum constitu-

iioni corporis ad inflammationes pronae haud conuenire

mmonet

idque tum secandis venis

antiphlogisticis -inter.

nis et balneis praeparandum suadet

vt deinde valeriana

I*

iusta

z Hist. de l'dcad

des sciences, année 1706

n) L.c. p.26;.

0) L c. p. 265. Cfr. Hirr on 'valerzan.

p) Opp. therap. 'Y.Y. Cfr. Cl. ARNEMANN 7r. Arzneymzttellekrc

Vol.l. p. 256

Harrenr Opusc. patholog. Obs. 74.

Qg). Cfr. IDispensat. Fuldeuse, p. 40.

r) CvrLEN in /Lectures on the JMat, med. CF. AxpRéx in Ca.ce: of

Epilepsy *p. 262.

E

68

D D p — us

iusta

auxilia ferat 5)

Idem quoque nimiam eiüs portio-

nem ab initio anxietatem momentaneam efficere monet

quae quidem, quando nux moscbata ipsi iungatur, vitari

POQSlï

Cl. HinscuzL corticem perauianum valerianae an*

teponendnm esse censet, nullis tamen argumentis senten-

*

txa,m probat z)

$ : Cianabaris.

TIS.:OT ne vllum quidem sanatae cinnabari Ppllep-

siae exemplum habuit coguitum z), atque idem hoc et

'YaaArLEs docet.

Quotiescunque vero a syphilitide sit orta,

tunc bene: eam adhiberi, multis obseruationibus LOCIIER

probauit x)

Insignem quoque virtutem edit,

eamque

cum aliis mercurialibus communem habet, quando syste-

matis lymphatici vitia vel berpes epilepsiae coniuncta

sunt y); sed specifici nomen nequaquam illi est tribuen-

dum.

Quaecunque enim Cl. HovssrT z) de specifica

mercurii efficientia in sananda epilepsia adfert, ea nil aliud

probant

nisi vt tempestme datus egregios praestare pos-

51t effectus.

/4. Mercurius dulcis.

Hunc quidem cinnabari atque antimonio mixtum et

quldem largius sumendum suasit DovAntus a), sed ea-

dem

$) L. c. p. 264. et 270.

£) Gedanken über die Hezlunosart d. Fall. S. p.34. (ed.z)

u) L.c. p. 3or. Cfr. TnaLzLEs in disp. vniv.

&) Obseruat. practic,. Vienn. 1762. p. 41.

y) V. TissoT l.c.

z) .Dissertation sur. les. parties. sensibles du corps humam etc, 1769.

p 72.

a) Essais de ]Wed d.läldmbour:D T.l

L d

69

dem de hoc medicamine Valent quae de cumaban modo

expobm.

$. Semen Hyosciami

a nonnulis commendatur

initio quidem mnon nmisi sex

ipsius pgranis dandis, quae vero sensim vsque ad scrupu-

lum vnum augcantur

at semper tamen teste ScARDONA

anceps est et periculosum 2) ,. quum solus ipsius odor ver-

tiv1inem moucat

€. Herba Hyosczamz.

Extractum ipsius succum illustris de STORCK c) epl-

lepsiae plodes;:e voluit; modo ab initio nonnisi vnum vel

duo, ad summum tria grana quouis die porrigantur, licet

At GnrpiNG d)

temporis progressu valde adaugeantur.

tamen in quatuordecim. epilepticis summam illius noxam

expertus est, quum aliorum morbos deteriores adhuc red-

didisset

alios vero vel morte adfecisset

7. Herba Gtramonii.

Optime -huius extracto morbum sanatum et Sróncx

et

GREDING

testantur

e)

Hic

quidem

pt incirpio

I 3

vnuni

b) Aphor. de morb. curat. et cognitione.

€) Libellus de Stramon. hyosc, et aconito, Vindob 176 Cfr. M vn-

RnAY adp. medicam., .Vo]. 1.

d) V. Lvpwic Jduers. med. pract. Lips. 1769 p. 88.sqq. Cfr Baxc

Pra:xzs med. systemat, expos. select. diarii nosocom, F rzderwzam

ulustrata, Havniae 1789. p. 365.

€) GnzpiNGs sánmlich. med:c.. Schriften, . TI p. 36. et 37. Gre1z,

1390.

Confirmatur etiam annepxleytma vittus a. Cl, Onnzr:o

2 &Schuwed,

7O

m U DT OSE I r

vnum singulis diebus -granuni dedit, ad quindecim vigin-

tiue paulatum procedens, partitis vicibus . propinanda.

Sunt tamen, qui vel huius medicaminis contrarios effectus

obseruauerint f/). Optima porrigendi ipsius methodus est,

si camphorae et extractis amaris iungatur, ija vt Pilp;a-

*

xum formam accipia;.kg), |

$. "nliepileptica e cupro.

a) Specificum FEeismanni,

Paratur ex vitriolo veneris in aqua pluuiatili soluto,

colato, atque spiritn salis ammioniaci prorsus saturato,

cui demum post temporis aliquod interuallum spiritus

vini rectihcatissimus adfunditur, vt elegantes crystalli

äappllirillae praecipitentur.

!

b) Sulpkur. venereum.

H

Ad epilepsiam, quam habitualem vocamus, prïmus

ilud adhibuit PAsQvarrarr A).

Vitriodi Cyprii vnciae

sedecim éufficiente aqua pluuiatili super modico igne dis-

s,go-luantur', percolataeque in aliud vas amplum vitri den-

sitate atque leuitate instructum effundantur, cui ramenta

ferri sint imposita; atque hac ratione his partim adhae-

rens,

(Schuwed, Abhandl. v. Jahr 1766.), qui in nosocomio Holmiensi

'etramonii

extractum I4, epilepticis praebuit, quorum 8. con-

valuerumt ^ Cfr. 7Med. aud. ph. Comm. of Edinb. Vol.1. P. 4.

f) V. C ScarEngTBH JDisp. Fuld. p. 24.

g£) Cfr. Cel. AnuEmaANN l.c. Vol.l p.279.

K) V. Additamenta diss. med. de epilepsia,

Vindob. 1766. Cfrx et

- "WzisMANN in JVov. act, nat. eurios, Àw.1757. p.276., qui pri-

mus hoc praeparatum descripsi;

?

m m C VET RTa r n

97

rens, .parti'm vero in vasis fundo iacens cuprum prodibit,

quum primnum viginti quatuor horarum spatium effluxum

erit. 'Tunc denuo exsiccata ramenta eadem sotutioni inr-

mittantur, donec cuprum sit praecipitatum: qnod aqua

pura ablutum atque arefactum Cupri virginis nomen sibi

vindicat, cuius quidenr vncias tres, drachmas quinque et

Vir-

scrupulum dimidium producebat Cl. PAsQvALLATI.

ciae vero ipsius tres, addita vnica mercurii destillatione

purgati, in vitreo mortario collocentur, tenuisque subii-

ciatur ignis; tunc mercurius*it ductilis atque ita cum

cupro comiungitur, vt plame euanescat et amalgama pro-

deat.

Id quidem minori cucurbitae inditum in arena de-

foditur, multa adhibenda cura, vt talis calor, qui Ther-

mometrum Fahrenheitianum centesimum scalae gradum

adsurgere faciat , perpetuo adsit. Peracto ita memnsis spa-

tio subfusculum colorem induit atque in puluerem dila-

bitur, qui aqua pluuia lauatus ex viridi nigr'esci"t, .et sic-

ceatus sulphuris cupri titulum nanciscitur.

Atque huius

demuüm medicaminis vnum detur singulis diebus gramum;

nonnumquam duplex.

Sed idem GnEDING septem exa-

mina cognoscendarum sulphuris venerei virium causa in-

stituta exhibet, quae quidem haec ipsi probare videntur:

»l1lae historiae 7 satis superqne demonstrant, hoc cupri

»sulphur tam'parua, quam auctiori dosi nec in curanda,

»nec in subleuanda epilepsia habituali quidquam valuisse. ,,

c) Cuprum

o n n DA FTEU r r

€

Cuprum ammoniacum : ij

Aamuam AnrETAEVS cupri vsum suasit

atque 1psius

port üonem tantam adhibuit,

vt simul vires emeticas et

catharcticas exsereret.

HzrwxoNTIVS etPARACELSVS morbis

conuulsimis illud profuisse laudant

lenibusque viribus

narcoticis praeditum perhibent

quimm BornHaAvE et Hor-

MANN Ooplo mnajorem virtutenr sedatiuam ipsi tribuunt

eiu

ed

CVL

emque ope Cl Cvrrzw epilepsiam optime sanauit.

Secu

A LA

11(.

lum obseruationes recentissimas,

quas Celeb. Mr-

cHAELIS debemus Á) cuprum ammoniacum ex septemdecim

aegrotis quatuor ad perfectam sanitatem reduxit

alio-

run vero paroxvsmos nutisauit et diminuit

€eorumue

reditum »er

aliquod tempu

$

-

Vt vero. iustos

impediuit

edat eflectus, augeantur paulatim mecesse est portiones

principio quidem octauam vel quartam grani partem haud

superantes; quandoquidem natura hominis facillime 1psi

adsuescat

Quamdlu adhibetur

pulsus Bit mollior, vrina

copiosius secernitur, aegroti perpetuo sudori obnoxii sunt

nullo tamen aestu vel detrimento adueniente.

Plerumque

'Ple*(TSInl inde fiunt. mi itiores atque pauciores; rarissune

vero pénitus euanescunt 7)

9 J.MO"

z) Cfr. DvNcAN Zifed Cmes P. r WHITBRS Bemerkungen p.356.

GnarGORY clin

lectures

CVLLLN s Mat. med, Micnagrrs Biblio-

theck, Vol.l TurtExIvs med. u. chir. Bemerk 1789. p. 129. cuprum

aminoniacum maxime commendat

Aliquando sine vlla noxa

integram drachmam portiones singulae accedere possunt,

À) Micnakr:s Bibl. Vol. l. P. 355.

7) Recensitis hisce pr aeparatis cupreis, meam qmlcmcunque de eo-

rum adficiendi corporis humani modo hypothesin addere liceat

Ex

9.. Moschus .m)

BoznHuaAvE, SwiETEN, VocEeL, NicoLAr

Errwür-

LER, MvnRAY, CRELL, Wüurxrr, ÍRBALLES

CvLLEN,; GRE-

cony, Locurn, Mrnpricvs, QvARIN in.scriptis suis antie-

pilepticam eius virtutem laudant

Cl. Móxcu quatuor

atque aucta sensim sensunque copia viginti postea huius

medicaminis grana epilepticis porriei iubebat.

Irritat au-

tem ille systema neruosum roboratque, nec non vi ano-

dyna

antispasmodica et hypnotica pollet, atque in epi-

lepsia in primis propter vim diaphoreticam sese commendat,

Paruas eius portiones nihil profecisse recte. monet .

"CL

WarLr z) Quare ne minus quatuor granis aegroto dede-

Yis.

Adultis conueniunt interdum grana quindecim usque

ad scrupulum vnum vel drachmam dimidiam, vt.Gnr-

GORY monet

BRosón medicamen hoc ad risum quoque

sardo-

Ex analosjia recte me concludere crediderim, vim antiepilepti-

cam ipsorum in emetica virtute, qüa pollent

esse quaerendam,

sxcutl enim tàrtárus emeticus proptel nutamentum contrarium,

quod in' ventricnlo excitat

HIIIIUS spasmls et nominatim CP].-

lepsiae prodest

eadem etiam agendi ratio de praeparatis.e cupro

statuenda esse videtur.

Haec enuim tartari emetici ad instar pro

sumtae portionis d1uer51tate, vel ventriculum 1r11tant, vel ,eme sin

et catharsin effic mnt

Inde etiam di: iphore

ticam noïum pxamu-

ratorum vim e*(phcem, dvm insignis ventriculuur inter et

vasa

cutanea consensus vasorum

vin,

quam 1in superficie :€orporis

exserunt

auget

m) V. Abh. f pes dette P.18. BE BAïDIN*GZR uf[af)f derzte

T.1V. AMed. obs, and. ing. Vol.lll. Cfr. Trzssór 1. £.5 p4278, etc.

Gq) Ph;loy I'musactwns P. 474- Cfr. ARNEMAXNN l;c. p.261,

K

—— MÓ ETE TAUR a

7

saräoniüm atque '^t1*ismum infantum dari iubet 0). T;ssoT

contra antiepilepticas eius virtutes expertum se esse negat,

vt castis

attamen eius vsum aliis medicis commendit,

obseruationibus, quid in gPilepsia de 1pso statuendum sit,

stabiliatur p).

j

. IO. Flores Zinci.

Gavsarvs huius medicaminis vsum a medicastro acce-

pit, et printus descripsit 4).

Dedit infantibus grannlunt

vnun et quidem bina singulis diebus vice; adultis vsque

ad viginti vel triginta granorum multitudinem porrigi pos-

eunt. Vis huius medicamenti est antispasmodica et anthel-

|

inintica, quare iufantibus in primis prodest.

CL MoóNcu

quidem non nisi aduersus epilepsiam verminosam adhiberi

vult hosce flores; at vel in ea, quae variolarum eruptio-

nem praecedit , Cel. HvrELAND praeclaram laudem meruisse

testatar, eamdemque illustris Turprw in sananda quoque

tussi conuulsiua probatam memorat r).

Tpsorum loco.et vitriolo albo Angli vtuntur; neuti-

quam tamen mili quidem arridet, quum non solum enor-

inem cieat vomitum, sed etiam interdum corpus ita adfi-

ciat, vt perpetuis fere deinceps vexetur nauseis s) Tlo-

res Zinci itaque ommi respectu praestant atque optimo sane

iure

o) Rosór v. Nutzen des M. oschus in einem hartnáckigen J*Lir'cläïzü-c,keri

Lachen.

p) L. modo c.

g) Aduers. med. pract. 1. c.

r) Cfr. Cel. AnxEmasN 1l c. p.263.

5) V. ARNEMANN lc.

m at M2 C EEDES I

2

iure à celeberrimis miedicis in primis laudantur /)

Ipse

quoque, quum . Arg ent01 ati studiis 111€d1C18 vacarem, corum

ope duos aegrotos ab Illustri SerEtMANN, praeceptore t

fautore pio gratissimoque animo numquam non pïosequendo,

sanitati 1esututos vidi.

11.. Oleum . animale szpelzz u).

Obseruationes

Cl

virorum Dippzr,

TJAOSEÉNSTEIN

Mavcuanp, Harrrn, WizmnLHor praeclaram ipsius vim

antispasmodicam praesertim . antiepilepticam probauerunt;

earumque auctoritatem nuperrine CLl 'TuovvrwrrL sua

quoque confirmauit x)

Dari quidem solent huius medicaminis guttae decem

vigintiue, quando vero tempore matutino et vespertino ad-

hibeatur,

vel drachma dimidia.

Nonnulli tamen e.

Au1ssoT y), Móxou, SrniNGsrFELD, vel inefficax, vel adeo

K.2

noxium

L) GanpaANE gazette de sanlte 1776. Mzzcrn aduers. med. pract

'«T. Hl Jourz. de Med. Vol V. AMed; Comment of Edinburgh

Voll p.103-424. Vol.l

p. 399

HvnrtEsvscH diss

Helmsta-

diensis de Zznco

Abhandl. f. pr. Aez"te, Vollll Pranckfurter

med. ZT 7che;zblatt Jahr 1781. p..

HanTwANN (resp. SoHw)

de flór. Zinci vsu medico, Tlfuect ad Viadr. 1778. DE LA Bocnx

Obseruationus sur lusage:interieur des jieurs de ch, in Zour:i

de Med. de Paris, T.Ll p. $18

u) MavcHanp de oleo animali Dipyp. 'Tübing. 1745.

Clr.

VAN DEN

Boscn Aist. epid. verminos. L. B. 1769.

-7

x) V.

Sammlun. gen

^V.

Gebr. f. pr. Aerzte, Vol, X. p 138..352

COIC.

) TissoT haud noxios quidem illius éffectus vidit, sed nihil tamen

Idem

ad morbum tollendum valere arbitratur l c. p.3ii. sqq

monet HrinscHEL. l.c. p.35

76

Gmmoccsee m RTE Gen

noxium illud censuerunt

Potest autem haec de vno eo-

demque medicamento obseruationum diuersitas inde fortasse

explicari

quod nonnulli .aére iamiam -corruptum hocce

oleum..adlibuerint.

- Quum. enim ad empyrevmatica per-

tmeat et lect:dicatlsblmum 51t eo tantuim tempme Vl sua

ceaudet

quando ..adhuc.album est

et recenter pcudtum.

Aéri enim expositum amox virtutem amittit 2j

Radix Dictamni albi: s. Fraxinéllae

À Medicis Vindobonensibus et aliis z) ad. epilepsiam

dari est 1iussa, at nullo tamen effectu, (quod pace tanto-

rum virorum fateri mihi liceat) quum adhuc inter Argen-

toratenses essem, adhibitam vidi. -Porrigisolet 1) in pul-

verem redacia 5) granis quidem trinis atque aucto sensim

numero vicenis sumendis; vsus vero per sex hebdomades

continuari. debet;

2) i essentiam soluta

cuius quidem

vicenae:guttae, purgato prius aegroto, atque deinceps plu-

res quin vel quinquagenae trina per singulos dies vice

instillantur.

Continuandus. 3 ero est huius medicaminis

vsus. per vnum vel duo, interdmm etiam per tres menses.

13. Jiadix Paeoniae. c).

Garnrwvs et FrznwrLIVs hac quidem collo adphcanda

infantam epilepsiam sanari volunt,

at TISSOT tamen, cum

Bozazuaavio plane inefficacem declarauit 4)

14

z) V. CL SScurrnrTH L c. p.149. olei corrupti iterum corrigendi

methodum quoque proponentem. Cfr. Cel. AnxEMANN 1. c. p:249

&) Pharmacop. VFürtemberg. P.1. p. 29. (Ed 1786.)

5) ScnrEnETH.L c..p.36,

€) Ph. ZT 'ürtemb, P.l p.40.

d) TissoT l c. p.308. Cfr, HIRSCHI:L L p.34.

D i

—

-—R

r

O/]Zï-'??l.

Rarissime tantum lioc in epilepsia curanda. est vten-

dum; nam, vt Viri Clarissimi TRArLrES e) Brckzm et Tis-

sor f) monuerunt, tunc'solum morbo medetur, quando

a graui dolore aut terrore exortus est

Ab hóc vero pro-

fectum, quamuis aduersus omnia alia medicamina perti-

ax esset

opio tandem fuderunt fugaruntque MonscaAGNE

atque nE Hasw g)

Iu plethoricis adhibitum nocet

primis im epilepsia a plethora oriunda A)

Inter . paro-

xysmum . surm tum nomnumquam soporemn clpoplectl cum, vt

adducit

H QvARIN Obsernauit

optmnum vero. certissi-

murmque fert auxilium

quando aeger exsanguis est, nullo

diatheseos phlogisticae signo exstante; atque epilepsia ab

aucla irritatione orta videtur 7) Neque münus ipso licet

vti, simulac.plethora satis imminuta primaeque viae pur-

gatae sunt Á)

I5- Cortex Peruuianus.

HinscHzr princeps eius ad. epilepsiam dandi fuit

yindex 7)

Periodicae quidem bene eum profuisse testa-

K 5

iur

x

e) Tr. de Opio.

Cf. CL Mirrans diss, de medicamentis antepi-

leptw'r, Araentor 1787. p. 37.

fW cu 283. sqq. Cfr. Reurzrp provr sistens hzstormm mmöz

cataleptico - epileptici . opio . sanati, Gryphisw. !788

g) fat. med. P. V. Cap. 4.:6. 3

h) TissoT L c, p. 383.

i) CvriLEN first limes of the practic. of Ph. Vol I 5 1243/.

k) V. Cl. Renrzrp in proor hud

ä

Z)L0526

o o EU ORE n

78

tur Cl TrssoT, vbi paroxysmi certis temporibus redi-

bant z7). Plethor

vero et fibra adstricta corticis Peruuiani

vsuim excludit

16. Jiropa Belladonna.

Antiepilephicam huius medicaminis virtutem experti

sunt GREDING n), Esvrns, WIAïEm:R et STOLL 0).

Hic

quidem puero tredecim annos nato intra viginti quatum

horarum spatium nonnisi vnum extracti scmpuïum dedit;

nihilo tamen minus puluis praestare videtur. 1ll. hicurER,

praeceptor et fautor ad cineres vsque colendus, in prae

lectionibus puluerem rheo iungi et quina vtriusque medi-

camenti grana aegrotis praeberi iubet p). Summe venera-

bilis Müxcn,.eiusque fiiius plura enarrant exempla, quae

antiepilepticam belladonnae virtutem satis probant g)

17. Folia aurantiorunm.

Hacsae Comitum ab idiota vis eorum anüepdeptch pri-

mum est obseruata; postea vero a medicis ipsis probata

Y

qui qulcïem modo iu

k

juluer em r edactis ; modo extracto

succo vtebantur r)

pE HaxwN, LocuHER,;

VAN SWIETEN

Sróncxk, lTissovr magnanm eius virtutem laudant, in prumnis

*

1n

»» "TissoT l. c. $. 176.

42) Fon den Heilsmittelu u. der F. ï/ rksamkeit der Belludoma in der

f;mepne

o) Bat. med, Vol.Tll. p. 406. Cfr. Archio d. pr. drzneyk. T.1.

p) €tr. Viri Summi Anfannxnr d. ZY'undarzueyk. Vol.l.. $. 477.

q) V. I. H. Müxcz Obs. pract. circa vsum belladonnae in melauch

inania et epilepsia. Gótt, 1783.

r) HawwEs diss. de foliis aurant, e£. epilepsia sanata Grocn 1771.

CEr. TissoT l. c.

P. 790. $qq.

oo a EY anseenn

Ll

Ly

92

in nimia sensibilitate systematis neruosi, et in constituiione

)

vernunosa comnsvicuam

Idem etiam b. M ARX testalur. $

/o

18. Castoreum.

Plurimi quidem medici epilepsiae prodesse negarunt

recentis-

e quibus 'Fissorvw /) nominasse iam satis est

sxmae tamen CL. TuovvgwzL obseruationes ipsius adhibi-

twnem mox huic vindicauerunt u)

*

19. z fsa foetzda.

In curanda epilepsia laudatur a €l BormgHaav

et

Tissor x), sed caute in plethoricis adhibenda est y)

20. Cardamine pratensis.

Cel. MicuazLis fHoribus ipsius choream St. Viti cu-

ratamni esse vidit

z)

21. Camphora.

Elus Vlrtutes in epüepsme sanati oene muïtl qïndem CO-

lebrant e.

D

Hasxrs a4) et LocngeR 2), alii tamen veluti

Tissor

$) V. Er. Observ. ..AMed

b Ls.6, p. 298

u) Samml f pr. derzte, Vol, X, p. 138, 352. $qq

«X) L. c. p. 299

) Cfr. Bvnccnavg de aere, aquis et locis Fraucofurtens. Mir.tAne

in laud. diss. p. 37.

z) V. Il Biemrxn's chir,

5b Y

"I

a) .De puero epileptico, p.47

6) Obs. pract. p. 42

8o

Tzssor, nebant c)

1 plethoricis $altem camphorae vsus

multam poscit cautionem ,

$Sicuti enam tum, quum illis

dau lubeat, quibus somnus salutaris est 4).

^2 Flzxuzum aezclzzm Hallerz.

JOOptime. lll ZiwwzngMaANN hocce

medlcamento m

multls adfectionibus epileptlas vsus est e).

.

Ed

23. JNux J'omica

Narcotica et antispasmodica ipsius vis in humanum

corpus vt antifebriles, alexipharn:acas, anthelminticas alias-

que praeteream anutes, ziouissimis expeumentls vülissi-

mam . sese exhibuit in dy senteua et epilepsia f)

ia P/ïzosp/zm "us vrinae.

Laudatur quvlem tamquam summum analepticum et

sed naturae

diapnoicum in febribus acutis et mah(fms'

1psma igneae, vrenti maxime di ffidendum esse in sanandis

hisce morbis, experientia monet; aliter tamen res se ha-

bet in morbis chronicis, epilepsia,

mania, par lyæ et sl-

milibus, vbi securius vnum vel plura ipsius, ope conser-

nae rosarum in boh formam redacti

grana quouis die

praeberi, possunt

GL OGZL eius vsum valde commendat

a$. Guecus Galii lutei g)

Quotidie.aliquot vncjae succi recens expressi suman-

tur; pulueris vero non misi dimidia.

Sudor inde elici-

iur,

€) L. c.-p. 296..sqq

d) "Vissor. l, c. - p.«297.

€) Cfr. Exascnzr d & p.35. 8qq:-

f) SivgéN. (Pr. Vpsaliens.) in Ibhandl. f pr. eerzte,- Vol Vlll

*

p.552. Cfr. ScatERETH lc. p. ar.

g) V. Gazxette de Santé, Paris 1776 p.73

h

^

Ls ss

81

tur, in lecto maeis adhuc excutiendus.

Galio albo vinx

Specificam tribuit Cl. GagpawzE A)

26. Balneum frig eidum

quibusdam

epilepsiae

speciebus egregiam adfert me-

delam ex frigore, pressione ac concussione corporis sub-

mersi oriundam.

Nocet tamen plethoricis illisque, qui

suppurationibus viscerum laborant ;)

In primis illis est

vtile, qui laxitate solidi vexantur; plurimum enim valet

ad solutum solidorum nexum restituendum )

HrxrLMOoN-

TIVS epilepticos ita sanasse gloriabatur, vt in aqua fri-

gida submersos tam diu teneret, donec suffocationis peri-

culum accederet.

Nonne vero horum sanatlo terrori po-

tius, quam balneo frigido debebatur?

27. Hlectricitas

quidem

inter

paroxysmos

1in

auxilium est vocanda

atque ita adhibitae saluberrumnos fructus Arcentorati bina

vice conspicere mihi licuit.

Nonnumquam tamen excita-

Vtilis

tam primum ipsa esse epilepsiam fateri oportet

vero est plerumque, quando debilitas et lentor adsunt;

causaue morbi in excretionibus obstructis aut suppressis,

T

€.

&) lbid, 1773. p. 19.

i) TissoT l c. p.329. Cfr. Ill, SxrLE Med clin.. p. 602. et Carr-

SEN in Princip. syst. ch, hod. Vol.l. p. 3 1.

&) De efficadia balneorum frigidorum in morbis spasmodicis cf,

Hanw Unterricht von d. Kraft n. IFirkung des frischen ZFas,

ser$; FLovER Traité des baius froids; ScumipT Traité des ver-

tus medicinale$ de l'eau commune.

L

Lonsd i od

82

L

g. .liaemórrhoidibus: aut. mensibus. latere.videtür )

Qu0d51 ex numnia irritabilitate orto$ esse Spasmios putaue-

ris, necatiuam sane électricitatem recte adhibueris.

—

28. Magenetismus animalis

Experientia . probat

i muliérculis in primis hancce

medicinam :sese vtilem. praestitisse.

Ipse.quoque Argen-

toraü GOptimo cuim süccessu àdplicatan eam ' vidi tribus

puellis, quae inde a prima aetate epilepsià vexatae erant.

Per biennium enim nullus paroxysmus. epllepucus rediit.:

Effectus vero laudati.a sola irritatione: partium corporis

sensibilium imaginationisque operationibus sunt deriuandi.

Irritamenta enim contraria inde efficiuntur, atque ita qui^

dem. facile explicaueris: Spasmos

conuulsiones

atque

euacuationes, quas magnetismus animalis peperit

29. -Terror.

Cl BoznuaavE ipsius ope ommes eos pueros orpha-

notrophei Harlemensis cuxauit

in quos conspoctus Inor-

bus transierat z/); atque medicaster quidarm plures explosa

inter motus .epilepticos fistula:;ignifera sanitati restituit.

Pariter quoque fulminis ictu depulsam paralysin constat.

20. A[]u(zc Sulphureae INendorfenses.

Continent magnam sulphuns partem,

mephitidem

hepaticam ,

materiam oleoso bltummosam

asphaltum

aérem fixum

sal alcalinum ;

varia salia mclm

taicum

et terram munatlcam.

Ipsarum ope femmam quadrage-

na1 iam,

) Cfr. Ill. Sszyixg l.c. p. 616. et CALLasEN 1. c. p.37

m) ÀBRAHAM Kaav BornHaaAvE Opus, cui tit, Zripetum faciens

dictum IHippocrati per corpus consentiens, $.406

85

nariam, sme. oculorum vsu natam; quae non solum vehé-

mentissuinis epilepsiae accessioxibus: per continuos qua-

tuordecim . annos vexata fuerat

sed. etiam psora ; labora-

bat, felicissime. sanatam narrat Cl. ScugóTrER professor

Biünteliensis, quum sumtis simul pulueribus sulphureis

atque radice valeriana per quatuor hebdomades aquam po-

tasset ipsaque lauisset

Idem quoque monet

1s potissi-

munm epilepsiae generibus mederi hunc fontem,

quae .a

1et10pulao mnrbo cutaneo vel restincta euacuatione qua-

hcunque smt 01ta n)

31

Remedium. nomine inuentoris,

medici Eusiiani

« Ji46G0r0/ insi, gnitun.

]

Multam eamque optimo iure, :sibi vindicauit lauden.

Ipse quoque;. quanta praeditum sit virtüte

saepius-sum

expertus ,

quare e pluribus exemplis vnum alterumue

4ddam.

- Vidi emm femmam recens nuptam

quae cete-

rum bene se habens acerrimis, quotiescunque rem habuis-

set cum marito, epilepsiae accesslonlbus per quintam quar-

tamue horae partem infestabatur

adhibita frustra ommi

sanationis methodo. huius medicaminis ope efHux1s quia-

tuordecim dæsus

qulbus seruata msupel recta victus ra-

ütone Venéri litare abstmuemt

01, unae sammü re ntu—

tam.

Idemr auxilium fe1ebat puellae- dnnmum septemrle.

cm] onamam faCIentl quae quum ante tum mler me nanup 1

Iz

tt;hpw

EO V Cel. SCJROFER in Ill BibondrWs Mazaz.-. f.. Aerzte T. XI.

9t.3. £789. -

Chemicam. aquarum, Nendorfensium: analysin.w. in

ll CnELL, fautoris summopere colendx, Beytrüsen zu den, che

nncchcn sz(zlen, B. 1. St. 4 447

t

onececana YE ERE N um s

84

tempus, - quin et finito illo grauissimis doloribus angeba-

tur, vehementissimos motus epilepticos, simul ac menstrua

profluebant,. excitantibus; .pariterque infantem sanauit,

qui propter summam nutricis, ad cuius vbera pendebat,

iracundiam epilepticis conuulsionibus tentabatur.

Neque

desunt optimis huius medicinae viribus publica medico-

rumtestimonia, e quibus Celeberrimos Viros TuiEgLEMANN 0)

et hzrivorp p) honoris causa nomino.

Plurimas vero gratias a lecturis accepturum me spe-

fo, siiustam medicaminis huius explorationem chemicam

addiderim.- . Debeo quidem istam beneuolentiae Illustris

GwzELIN, práeceptoris nuimqfu'-am non mihi venerandi, qui

ea, qua semper me amplexus est, humanitate, licet pluri-

xuis negotüs et publicis et priuatis distractus esset, natu-

ram arcani analytica et synthetica. methodo scrutari haud

grauatus est.

»

Ne autem mea eXpositione bonitati instituti examinis

quidquam detraheretur, Virum Doctissimum rogaui, vt,

quae expertus est, ipse literis mandaret ;

qqgre iam ipsis-

sima eiusdem verba. ad.ponanl;,; -

i

t

-

,Puluis

o) Cfx. ZFirkungen der Bacoroscukex Arzuey in der Epilepsie; in

BAL,DIN.GER,S AMag. f.derzte, 1789.'T. Xl. St. x. S. 73-76. TnaEkcovRT

traité des uerfs et.de leurs maladies ,. dans la quelle on trouve

aussi une nouvelle, methode ; pour. guerir les convulsions:et Dé-

pilepsie par le remede de Raeoro, (Ed. germ.) Lveipz..1—792.

p) €fx. Ipsius Minscii in Bussia alba:medicam artem exercentis coih-

mentatiop&m, über den Gebrauch des RBAGor.oscugN Mittels iu der

fallenden Sucht ; in Samml,. Jf praet, derzte , B. XIll, p. 676. sqq.

8j

"Puluis ille, qualem quidem hoc nomine signatum

»accepimus, tantopere spirabat valerianae officinalis radi-

»cem, VE

qui semel huius.odorem percepit;,

vix ac ne

»vix quidem:de eiusin hoc puluele praesentia dubius haes

»rere posset. Neque color, quem puluis prae se fert, ex

riseo lutescens repugnat

Pondus praeterea specificum

»valde exiguum quamuis validum satis argumentum non

»Offerat, probabiliorem tamemreddit coniecturam, esse ve«

»getabilis originis, quam opinionem illam, post B. Ro-

4ZIER

g) a Cl. TuQizLEMANN r) euulgatam , xninerali regno

3,S1108$

debere matales.

apor parum gratus ac debilis ma-

leria

insrpida temperatas ac dilutas esse sapidas acresque;

»quae forte inesse possint

particulas testabatur.

,,Sumsnnus pulueris eiusdem vnciam dimidiam, in-

,,besæmus retortae Vltlefle

'et supeérinfusis aquae vnciis

,Septem, instructoque foco, instituimus destillationem,

lIaborem leni igne continuando , donec laticis vuciae qua-

,tuor in vas excipiens agglutinatum transiissent.

Exat au-

,tem ille limpidissimus 5) olei guttulis nonnullis suprana-

Jiantibus conspicuus, odoris minus ingrati, quam puluis

L ;

»ipse

:

X

qg) Jourual de Paris, 1784

r) Ap. Ill. BarpixcER in Zh'agaw i Aerzte , L;ps. 1789.'Vol. Xl,

Fasc.l. p.7

. Eamdemsententiam fouet BAnNvscoNr, Venetüs me-

M

v

dlcus, in Aöh LR A licwul ]Flþlle[ ir der IIezl'unn clel E;Jz[epsw,,

UJ

C Pags

3) Lactescentem obseruauit Cl. KNo?r, ap, Ill. Bar. DINGER in Jag.

f. 4erzte, 1789.. Vol. XI. Fasc. s. , quod. quidem, 'vunnom.ua ar-

g

tis constat, ab ignis regimine pendet,

um RRE a

86

»ipse, vt reuera oleum quod vulcro caueput adpella.nt re-

M

»dolere videretur 4)..

,Charta infuso Cm cumae tmcta ne minimam quidem

,alia infuso heliotropii infecta vix leuissimam in rubellum

»coloris mutatronem ab hac aqua instilla ta perpessa est.

,,Puluens emsdem dmchmab duab, Vt quas eius Pdï-

,,tes ]0'1118 :m vapores arrelet cocrnoccelemus V1t10 Hloebbl-

»Hus, eique in arenae balneum Ammisso ignem. substraui-

,nlus paula tlm Vlolenuox em. Pel acto 1.1b01e et refrigerato

,vase inuenimus praeter carbonem leuem inodorum, haud

Jüitentem z) iu fundo superstitem, omnes. portionis supe-

.Tloris parietes internos oleo empyreumatico foetido, fusco

»et atro, tenacitate picem referente obductos

, pt aeter an-

,itulos materiae siccae nitentis nullbi :tamen metallicae,

»Sed atrae inferiora vitri tenentes. lfaec materies cunmi calce

»,viua contriüa et aqua humectata non quidem: odoremi

eructLauit

mihi saltem notabilem

verunmn tamen aerem

»qui, quum chartam acido salis humectatam offerrem , iu

,Snubeculam satis spectabilem . abiit

vt igeitur alcali vola-

,&lis:acido intricati vesügium huic-materiae et pulucri

»ipsi inhaerere ex eo. colligere liceat

* ,—D estll-

P) Hunc odorem pemtus PXPT(HQL,» e visa est, (3 I&Nom 1 €,

zz) Hesiduum hoc foetidum dcpuh(*ndlt Cl Kxorr ]

c€

E

an fm san

£0, quod igne nimis violento vsus est? — puluerem cmmcum

zibethum redolentem , aqua calide facillime soluendum absoluto

hoc labore retortae parietibus adhaerentem deprehenderunt: Bo-

ZiER et TnuiELEMAXN ll, cc.

o RE E r n

87

E

»Destllatione igne fortiori et sicco ex puluere hoóc

»proditurum spiritum acidum, equidem sane non imirarer

»quippe qui ex ommuibus fere vegetabilibus igne vehemen-

,,t101'1 Vstxs extorquetur ; mirarer tamen, omnino 1nmedu-

lus cum €l. KwoPr x), prodire ex vncia pulueris spiritüs

-

,eiusmodi vncias duas

et eius quidem adeo intemerati

»vt cim oleis aethereis efferuesceret

quod obseruasse se

»adseuerant Rozieg et'TursrEMANN y); fidem potius adhi-

Sbens animaduersioni Kworrnu z), qui vidit, obtentum li-

»quorem tam .1d1LCïib cineribus clauelldms tum factae ar-

salis

»genti per aquam fmtem solutioni mtelmlxtum

,,dlmomam mhamentls edidisse mdlcla.

,,Faten tamen fas est, puïuerls recentis port:o0nem

,Cum calce viua tritam nec alcali volatilis odorem eructas-

»Se, nec admota charta salis communis acido humectata

»nubeculam conspiciendam exhibuisse. Drachma. vna pul-

,Uueris aquae destilatae vnciae vni

quacum per nych-

»themerum leni calori exposita fuit

et odorem sibi pro-

».prium et colorem fuscum impertita est

Qtiantum ex eo

,extrahens, vt pulueris per filtrum sepatati atque- exsic-

5cati non superessent, nisi erana duodecim.

Huicaquae,

parte solubili pulueris grauidae excalefactae

quum in-

,fLIunderemus lixiuium causticum ,

iOox surrexit aer,

ab

,,admota charta S'lllb commums acxdo machda in nubecu-

,,lam

La P

y) b.c

E) L. c.

— RRCEREC um — ——

$8

,lam Canani conuersus

t ideo sal

Sali certe ammioniaco

,aemulum

inhaerere iure meritoque coniici queat

