KaI600-2372_5
author: Feuerstein, Johann Heinrich

-

—— 4

u

i

P

x

^*

"m

-ä&kg

d

L.

&

s.

:

*

x

*

^s

:

w

|

u

A.

.Mää

"4

Ed

1

»

"

d

ä;?

k

N

*

C

l-

p

f

LR

E

L

j

ha

hs

——

Ó

w*

OM

*

A.

"

L

pe

"

ln

]

f«

€

d

*

^

- d

^

"

h

Ü

" d

L2

.

Ed

"

b

s n

á

T*

"Ws

"w

"

s

*

-

*

E

L.

t

a

AC

*

y*

Z

P

n

.

X

!äü*'*

L L

-

T .

-

F

*

N

w :

P

m

$-

P

r

gest

*

z

»

P

m

ä&w**v

P

E

N

*

E

À

H

IN

b*

-

F

"

R *

» *

Mu

o

&

vt

&*

r d

äw

s

*

P

"W a*

Ti

q

E

::

: d

h

-

r a

4

C

E

^

"-

Ws

t

!«æä*

-

as

n

x

o

hii

d

2

w

i

N

L2

A

E

:

w

E

x

E

»

:

x

'-f-,

Á

*&,

*

&w w

n

;

*«

*

*

786

N

x

P. Y

À u

RTM

:

P

*

E

"

"

hs;

x

*«

E

-— *

i

i

,

P

[

L

3f

W

P

&

P dl

&

&

s

*

:

*

&

uk "3

;

s

C

L ad

4

g

»

E

i sl

.

S *

.

^

s

$

*

-

"N

r

v-

p

r

*

QUP

-

$

r

E

LUE

;

N

" s

*

ïf

R

Ml

R

La ï*i'

—)5;-'

,

3* "d

s

*

n

*

"

Vs

:

& udy

*e

E

r

w

*

A

£*

A.

:j

PA

"

)«

ä&:.

* i

3

devs

"

8

),:,,'5

E

M.

J

L a

Á

-s

x

ï*'bl

-

-äga

gem ag

at

^

w

E

X

:&«*

L

—

*

a

p lt

*a4

"

— *är

M

& d*

*

d

n

*

f i

W

"

i*

E.

Tk

E

",

w:

*EWW*

æüþ

x

d-

P.

E

E

AMRÜRPLS

"st

»ie

u

-

*

-

E&

:ï

*

P

^

"

j

u

r5

"

p

'.'ä'f

v lp

E

*-a-yüw

N

j

wnW

$*

—

*

As

N- L

d

£

x*

Ef

.

*

ao

g

P

&

Ne

k

g

- d

z

Ed

*

*

*

3

h

u

9.

ia

^

E

L2

E

T

*

:

*

É ag

*

&.

L

| N d

L

--

E

*

d

L

"

LE d

4

"

E

&

t

g

w

»

a

d

ass

£

A

" I

* ag

&t ^

Av

a*

T

o*

^

M

LY

gt

"

A

*

--

*

w

* At

*

?;w

y

"

$ alb

d

NY

A

Pa

u 4

"

i

" d

.

*

*

Est

AÉm- r

P d

M^

*

qee

E

"

d *

w d

T*

*

wl

&

*

-

i

*

k]

1

L -

l

a

ii

B

"

^

*

L

N

WE R.

*

»

-

as

ïæ.w

us

-

ia*

k T a g

É

i

m h

**

ä-mk

W. t

"

-t

-

-

a

T l

"d

,,rm P s

;

;

"w

Nda

*

*

*

ss

MT N

t

p

E

N

AE

at

d

i.

Av

"

N

N

;l&.

$.

£

*

s

w

E

m

x

&

*

m

W*QM

- a

i.

?

—

"t

E

"

»äk*x

P

ii

a

.

z

-—

"

.

d

æææ

:;

E

e

2

*

-

"--

Ed

- Wa

vt

*

V)))(/ -

vt

J

m 77

?&

A. "7

"

$

^s

db

P

;5

df v

ae *

$

t

Lv

ii

Y

E

w

"

p

9d

*

j

:*

P oubd

L

M 3

m u

L

a

*

t

x

-

E

d

Qæ;gw

Es

hag

p

i

h:

»

Mi

E

*ä&b

^*

x

7

"

s

LUR

i

",

dMsciiion s

; püpeMa

ho

4

m

p

x ts

v

a

!

d

TX

&

T

-

N

S

:

-

E

A

E

A ml

X

i

H

41-

d

d

*

Á

*

:

w

*

D ii

"m

w

D4

Em

ii

:

«

*.

E

-

á

w

D*

Ld

*

£

-

"

a

r

m

ET

* atv

Hs

"

ab

*

D

At

L

E

*

3

L

*

x

2 r

"—

"^

As

*

m

p

b

W

"A

i

"i

L)

*

ä

:

A

2

"T

"

E

"

A

a

ia

DN

-

s

[3

&

ii

TDS

J*

(

A

h-

B

Ti

R

g

"

F

M m CT

, ?IFV

G

anasf

j st

3

eMN

ET R d

Z^

à as

*

^

" emout

n

—

J

;

À

"

hs

A

h

-

-t

d

AV/V

hs

J

-

w

i

v,

Lsl

F

—

r NRDNG

T

4

t

a

DISSEBT ATIO I"**ïAV

x?' PLALIS

.Lv/IEDIbA

D]l

U

ILLPSIA

QVAM

ILLVSTRHIS MEDI(,OnVM ORDINIS CONSENSV ET

AVCTORITATE

IN

ACADEWIIA GEORGIA

AVGVSTA

PRO

GRADYV

DOCTOHRDIS

IN

MEDIGCIJU 4

* 1

CHIHhF HGZI.4

CAPESSENDO

PVBLICE5 DEFTENDIET

DIE IV. OCTOBR

cIo I5 ccrxxxxritr

AVC'T OR

IO X"NTNES HENRBRICVS FEUBSTElN

BODAMICO - LINDAVIENSIS

SOCIETAT. PRIV.

PHEYS

GOTTINGENS

S0DAL

?

Iuterdisu medica /plus. valet. arte malum

Ovid

GERNRUNCLSIT ER TOU WL

GOTTINGAE

APV

IOANN.

CHRISTIAN

DIETERICIH

Corrigcnda $i qua samne visa vobis hic erunt,

Non ero stulte repugnans, aut amans praue mea,

Quin statim culpanda delens, praebeam xectis locum.

TERENTIANVS MAvRvs de syllab. v.46. sqq.

st

SPLENDIDISSIMO zr AMPLISSIMO

LIBEBRAE ATQVE INCLYTAE

$. R. L REIPVBLICAE LINDAVIENSIS

S -REc-N.AÀA E wv R

a u m

PEAILLVSTRIBVS "MAGNIFICIS EXCELLENTISSIMIS

CONSVLTISSIMIS SPECTATISSIMIS

GENERIS

WOBIEPEITATE

AEQVE AC

MERITORVM IN PATBARAIAM *GRAVITATE

QVAM

MAXIME

CONSPIOVIS

CONSVLIBVS

PRAETORI

SECBETIOBIS CONSILII

ASSESSORIBVS

CETERISQVE INCLYTI CORPORIS

MEMBRIS ET PROCERIBVS GRAVISSIMIS

PATRIBVS PATRIAE OPTIMIS

SALVTIS PVBLICAE CONSEPLVA.T OPLIBVS

MAECENATIBVS ET PATRONIS SVIS

OMNI OBSEQVII ET HONORIS CVLTV SVSPICIENDIS

NEC NON'

:

s

d

-

t I RE

i

—

VENEJABABILI

SENI

IOANNI CHRISTIANO . ANTONIO

THEDEN

MEDICINAE ET CHIRVRGIAE DOCTORI SVMMO AC

PRIMO

OMNIVM EXERCITVVM BORVSSICORVM CHIRVRGO NOSOCO-

MIORVM

MILITARIVM

DIRECTORI

ET COHORTIVM

TOR-

MENTARIARVM CHIRVRGO SVPREMO COLLEGII MEDICORVM

SVPREMI NMEMBRO OKRDIN»ARïO VARIARVMQVE ACADE-

MIARVM SODALI

VIPLVO

D E

BEPVBLIGA

MERITISSIMO

FAVTORI ET,AMICO

FY

17

M

M

P

E

H

ATIS, C'V'LT'V

AETERNV'M VENER;ANDO

SCos m o

poie

ud$ FODIS, PATRES CONSCAIPTI , AUnc (fel'o,

studiorum. meorum primz'tia.s, diutius / quidem. dubitabam,

HUTL

ZESTRIS

NOMINIBFS

TANTIS

inscribere . liceret,

quippe qzzaä Lenues chh sint, neque , talibus sub. auspi-

.

cüs vt prodeunt ,. satis diguae

3

sed animum tamndem mihi

fazcz'eöat summae humanitatis atque 'clcmenl'i(ze recordatia,

qua Lolies iam ; frui . me voluistis , quamque . oel hoc mihi

daturam sperare audebam, ot per. summum -F ESTRV M

splendorem . nominis moi obscuritati. lucis aliquid | conci-

liarem.

Qumzmm autem cunque hoc erat ,. quod ita ad-

sg)r'zzi studebam , -et . quamuis. incitatis studiis id adpete-

or

rem;

at propier sumunam :f-amen(

o

rauiatem VESTRAM,

rinri plurima reuerentim cólendi, a consilio de-

destitissem, . nisi optimüm . occasionem macium me crede-

i'i?m »

gratum FOBIS lestandi animum.

JNVeque sane

possizïiz ;

quin. - publice

nuunc glorier ,

quot. et guanta

VOBIS, MAÁAECENATES INDVLGENTISSIMI, debeam, quium

Lam multa tamque ampla sint VE.STBA im me collocata

beneficia , vt ?s , Quem ipsis ornare . haud | dedisnati

SiLLS ,

maximan

inde

laudem

conseguatur.

Quqd&i—

enim ommnes cz'ues. VESTAI vOel id ipsum in maxima, qua

vimquam -C(oti potuerint , | felz'cz'tate ponunt, quod in re-

þublica viuant à FOBIS tam[/zlam 0/PTIWII$ PATRAIAE PA-

TAIBFS

recta. regendaue ;

quanta , quaeso ,

laetandi

quin exsultanudi materia me oporlet esse cz'rczmgj?ælüri,

qz)gm VESTRAAE benejcenüq-e documentis z'nter aequa«

les Zozzge' eminere . voluistis! 'Quem ignobilem . adhuc

puüerum plurima r0s, rinRr Gna4rISS»MT, potestate' ad-

eundi decorastis, adolescentein deinde FESTRA anctori-

tate atque exhortatione ad. quaeuis P!'aeclara excitastis,

ZESTHAIS consiliz;'s ornastis et firmastis, F ESTRI fazzorz's

et praesidii largitione laetissimam sortem exspectare fe-

cislis, quemque, "vt p?urinza FESTRA inome promerita,

quorunm —Q)nizzersörzmz iusta recensio. praeterea 'ne(/zze per

FESTAAM «irtutem,

,Cenii

3.

nec per summam. in

zl)el'fa.-

tem liceret, . silentio praeteriens nouissima modo addam,

largissimis subsidiis et instruxistis, vt in academiis A4r-

gentoratensi , Berolinensi 72[10(;718 alnà Georgia 4u-

gusta medicis studiis cacare |potuerim, et iustructuri

b

ésli$, «t P'indobonenses insüper DMusas adeam! J4equant

vero profecto la'ektz'tz'azm lühc,; 6 munerum in me collas

torurmi cdntemplcztio.nä oOrtam, gratiarum, quas FOBIS

habeo semperque habebo, muenitudo et sinceritas, quippe

E

3

gui bene scimm, ómmes, (/'7[OSCZZ?72(]ZZ€.4 in studis feci fa

cturusue sum , progretsus , Fronis, M VIISA'AG-E TAE

27

»ie^debere ^ solis,

atque' cunctam,

quae on

L(I[

uun iH 7728

cader, felicitatem, "FbBIS "auctoribus enice . &ie tribuens

dum.

Ged. cerba desunt, quibus, quae sehtium,

plene

|

L]

l

exprimanm

JModo fac.fz's exprimere .S"Z(['j!?c:d eml Sed voel

2!

Ov

j

OC

quantum -t

Z22

UT

( B9 77:,(, L

&

X

adnisurus' foreni, ^ milü

jt.CC

Fece

ntiae V ESTRAAE t

)

-

j

negualum . esse ,

Z)emfj

f?t)'

litudo - ium (?c*f-

Z

ny

clkzmi ! Deo

e

itur T QO. JM. rem mando, et, quum

r ——

propter conizznclfarvz, cum mea reipublicae incolumitatem

jau&la quaeuz's Semper .FOBIS pr*äcatzis Sum , 72241;0, quunm

maximis. beneficiis. me ornastis, eo ardentioribus preci-

bus ab ipso supplex oro, «t rEsTR4M in me colloca-

tam Zäenignitaæm 'lczrgi&sime remuneretur , oþ't'ima qua-

Ti felicimte rOs beet, sapientissimis FESTRAIS consilis

faustissz'mos det $uccessus., atque in /longisq-"z'ma tem-

porc.zv VOBIS , mihi, dulcissimaeque patriae numquam

.

non summa q;eneratz'qnä FESTRA in ipsam promerita pro-

Ü

-tque nunc quidem nil. amplius

j

secuturae Fos se.r-zzet,.

in volis habeo, n?si vt, si parum cumulate F OBIS gra-

h

Lias egcran, immortalium vrESTRORFAM meritorum 7ämgrz.i-

^

tudini.potius, quam meae naturae id tribuendum putetis

j

pietatemque . illam probetis, qua' ros:meneror semperque

:'venc-*rab'Or : /Utpqtg:

TAA*T OAFM ;ZVOJHATZ*ZW FESTRORFM

cliens deuotissinus,

./ZIJ*CTOR,

WMouc od TE, PIH MGXIME FÉNEBABILIS,

optime T H E D E.N,conuertit se mea oratio, quem

plurimis beneuolentiae documentis ornasse me «t proftear,

animus poscit. Ex quo enim TE adii, tanta. me am-

plexus es /zitnzanit'ate, vt non peregrinari, sed in patris

domuin rediisse putarem.

Direxisti studia mea atque ex-

citasli, " largissimam TF j?'äqü&rlt*dndi potestatem dedisti

mihi, fautores insuper atque amicos exoptatissimos con-

cilians ,

consiliis pariter atque auxiliis ,

quotiescumque

ipsis opus erat,

me adiuuisti, et, quum singula T74

in me mgr-z'ta enumerare , si quidem- possem , nimis lon-

gum foret à

eodem plane aduersus ue osus es amore,

quo - patc/'.

Quodsi i

Igiur eum,

[o)

quem naturda mihi pa-

trem dedit , pie colo eaque, quam üpsius. in me collo-

cata liberalitas pariter ac virtutum laudabilis summa sibi

fcile vindicant, obseruantia prosequor , haud minorem

sane praesto semperque praestabo T'IBI, quem tributo-

runm Zmzcgficiorum multitudo e£ grauitäs alterum . mihi pa-

rentenm fecz't.

p

Faxit vmoclo summum mumen, «t iustum illum cul.

tunm,

quo . 4:R& prosequor ,

per plurimos adhuc annos

TIBI probare mihi liceat, .otque in. gentis TY AE Lani-

guam communem parentem TE oenerantis delicias artis-

que ,. quae tantum. T1BI debet , maiora adhuc incrementa,

iuuentuli quasi. redditus summam , quae in homines, cadat,

aetafeng sospes et a se'ï'zectut*ä molestiis immunis. attingas.

Atcjzz.e ita quidem vale et porro faue

L

'ILLVS-TBI .Tl/f 0. NOMINI

t

w

Á

tzclclic;tissimo eiclenzque

634 TISSIMO CFLTOR ^

AFCTOÓRI

Praef.atio.

Quum consnetudo ita fert, vt, qui medendi artem sint

exercituri, publicum antea dent eruditionis specimen; de

epilepsia quaedam perscribere Statui, quoniam operáe pres

fcium facturum me sperabam, si, quantulumcunque tan-

dem foret,idtamen et ego ad abolendam medendae ipsiüs

Vsitatissimam methodum mere emypiricam conferrem;

Nequaquam vero omnia medicamina, quae s'oïqä vsus ad-

hibendà docuit, improbauerim , quum multa luius morbti

genera huc vsque non nisi ipsis vtendis sanari potuerint;

sed id tantum contendo, dirigendam esse eorum. adplica-

tionem ad certas quasdam regüulas, eamque non nisi tunc

licere, quum rationalis medicina auxilium denegauerit.

Continetur enim omnis ars medica ratione et vsu, ita qui-

*7

a

x*

t

t

lter sine altera esse nequeat;

dem inter se 'iuïfictis ;

et mægnli sane interest, prius, quam morbum cures, scre,

vnde ;it profectus.

Perfectum

M X

Perf&)ctunionmil')'t;i:s(iue numeris absolutum. Gpus ne,

quaeso, iam exspectetis, lectores.

Suppeditauit quidem

Illustris

VRISBERG, Culus

summanti

ijn me collocatam

humanitatem atque beneuolentiam gl'atis'sinlo animo colo

sänipcrque culfþu;m sum, eþnumerosissimo selectissimoque

librorum adparatu suo Omijes, "quibus miüateriam hanc

tractaturus indigebam, quosüe alias difficulter conquisiui.s-

sem; at non solum nimis difücileverat ipsum argumenturfit;

quam vt vel mihi satisfacere potuissem , sed etiam tempoQ

:þis angustiis premebar, Viennam properans, vt tractitan-

äa.e .qualiscunque 1neae artis opportunitatem, quam Mu-

sarum haec sedes offert , .mihi vindicarem. Quum primun

aqtem in curandis epilepsiis ipse versatus fuero, libellum

hunc enleïldatiliï:ï, aüctum vernaculaque lingua Perscri.-;

ptumndenuo Plil.thi«iUl'iS facturus sum ; quod quidem pro-

positum vt suis consiliis conmiunicandis adiuuent, fauto-

res atque amicos Qllixe rogo.

&

SrEcTIO

SECCTIO-L

EPILEPSIAE NOMEN FT

HISTORIA.

—

x

CXM

De quo nunc agetur morbo, licet varia pro lnguae va-

rietate insigniatur adpellatlone

plura tamen 1nbupe1 ab

iisdem populis accepit nomina, eademque, quod quidem

in aliarum aegrotationum nominationibus saepe desideres,

plerumque vel ipsius notionem satis bene expnmentla

Apud Graecos enim non solum zij f.

CTIAmUstec a)

vocabulum habet, a prehendendo, arri ipiendo, occu

paudo

petltum, sed etiam ceAmwaxuc vozov, quoniam a vario lu-

nae situ pendere putabatur;

eamdem ob causam a Bo.

manis quoque Zuuaticus adpeïïaLalur

Át hi tamen plura

adhuc ipsi indideruut nomina

v. C. morói conitialis

b)

quoniar

z2) HiePocnarEs ] 4phor. 45

III Aph. 29. et ali

ibi

D2 1; 'n '-*L ati 7!2

nomen

b) CrLsvs llI, 23. «f. II, 8

Prixivs VMI, i-

À*

p

n a 2X KR p

L

i a

quoniam a comitiis excludebat €), et «2

iC

d),

*

quia, quos

vexabat, ab omni mmtxa inmunes reddebat,

ne ipsi sibi

vumn inferrent

Quin sacrum e) nominauerunt illum ob

pessimam suam ándolem,: quasi ab ipsis

ais

VRUA

ad punien-

dos homanes sit mussus,

x

initer Pranco-Gallos vsitatissima sunt vocabula haec:

pilepsie, Mal caduc

heaut mal

mal de aterre, mal

de 'óL Jean;

apud Belgas Z"allende Züekte;

O Jan

Iunvel; in Germania die fa llende Sucht, das schwere .Ge-

brechen

das bóse ]Ksæn,

die schiwere

Krankheit ,

das

Scheurchen, der Jammer, das ZT;JO*Z*[CA

dizj TZL?Z(Z

die

schwere INoth

Angh denique 4/Ae fallu

Gichness ipsum

vocare solent.

S. m

Quae vero mnmodo recensui tristissóhmi morbi nomina

Per

ea nequaquam sunt Omnmtia

quae de ipso exstant

imuità enim alia tam apud veteres;quam recertiores aucto-

Tes. OCCl urrunt.,

quae,

quum ali iam collecerint

nec

1)1111010«

111

1

D

€

SENECA de ira i

iif

3.

--

&

d. C£. Pandect. V

rt,.46. — XXI

1, 65. — XXXXI,

t, 66

*

C

i.

HzxxING (1n diss. sist. .Jualecte Aistorica ad theóriam

JLLQ?JJZE?B P

Gryphiswald. 1788.) propter noxae grauitatem

quae

ita

iustam comparendi coram iudicio excusationem praebeat,

nznuncupatum eum arbitratur.

e

-

CoEgLivs ÀÁvnELIANVvS in morb. €

DR.L.1,47 5

HgnNING in

diss. c. p. 7. À hauc denominationem interpretatur 'quia omne

maegnum, facrum quandoque veteribus vocatur.,,

D ErOetUR m

Btsasmsto s N NI t

5

philologica eorum expositio mihi sit proposita, equidem

ittam f)

d tantum adiicere liceat

magnanm ilam

cïenommaüouum farra giuiem satis prooare,

quam diu la-

tec jue malum h()C in terraruim orbeiam saemeu

Nullus

morbus, mnisi forte luem veneream eiusque

modificatio-

nes et

Species exceperis,

iam ?dte per omnmnes terras ini-

perium suum extendit, quam epilepsia; nullus porro re-

cui difhcilius medemur,

peritur,

i& vt Aerculea opera

ad persoluendam eius curationem requiratur g).

Idem

hoc declarant IIlOdlCOI"üIll omnium obseruationes et mdo na

remediorum specificorum,

quae Vl)x lDGdLC&lHPIIUS cancro

farra go.

eppositis numero cedunt

$. 3

Quamquam quidem ex paragraphis praecedentibus

epilepsia iam veteres adílictos fuisse liqueat,

frequentio-

rem tamen mostris '[CTDUOIIbüc eanm 1l1u6]1111 0131111?131 1"1

dicorum obseru'monfes testantur A).

Quod enim de omnibus mOïbis *neruosis valet,

vi

—

quem&dmedum li. ZrwwzRMANN effatur i),

dimidiam

A2

oart

i

f) Quos iuuat, ommum fere eruditorum popülorum huius morbi de

nommatxones S(JIC , äC

ant Cl HzNwxwiwG diss. modo laudatam

p) Hinc etiam HLRCVLEI nomen accepisse videtur morbus

lice

1

ali aliunde hoc deriuent

CÉ- HierocRATEM- de morb. - mulie:

EE

AV 6

4) Tissor 4bhandl. über die NNerven, 1. B. Vorrede.

j) V. Summi Viri. L. vom der Erfahrun

Il Th. 4.B

r oD LRUE EEE i a

4

partem omuium morborum chronicorum efficiant, id in

primis de epilepsia :contendi potest, si Süswircuro, vti

meretur vir egregius, fidem tribuimus,

qui epilepticas

adfectiones et dentitionem, vti tabulae mortahtatis testan-

tur, tribus partibus inajiorem infantum numreruim, quam

ante centum anmnos enecare docet A). Neque mirum hoc,

quum maxima nostratüium pars debilitatem et morbosam

irritabihtatem, a parentibus in liberos propagatam, que-

1

[4

*

runtur? et qt

CM

$

nnmodo quaeso res aliter &e. habere potest,

quum, quae nuHc recepta est viüepdi ratio, tot tantisque

anfractibus. a simplici ilþ. et nàturae congrua maiorumnti

nostrorum aberrat? LExperientia porro. quotidiana plures

morbos nostris diebus, qui antea i quibusdam regioni-

bus vel numquam, vel raro. tantum occurrerunt, diuulga-

tos esse probat, postquam plurium terrarum incolae ar-

ctiori necessilate iuncti et propter commercii studium, cu-

ratius -excultum, intimius commixti sunt.

Haud enin

sola morum et victus praua. unmutatio 1nmorborum agmen

"T

3

auxit 7). Quantamcunguc vim

[2

H

5 s

platum honinum com-

at multo tamen

mercium in mores gentiuni exercucrit ;

'23 4

iturae minuenda valuit.

Àáic

pl'usl iu firmitate ipsa hmlna.nae

Hinc

A) Si:lSE*sIII.CH süttliche Orduung-in den Jf'eründerungen. des mensch-

lichen | Geschlechts, M. 'Fh.. $.

DL

——

Sqq.

ZX

*

Ill. vax Swre

1

0R PU

á52N

verissime pronuntiat : **INoui, quoscaam meäicos

.in opinione fuisse, oimmnes generis htunani calumitates veteribus

,non solhun vtique innotuisse, [ed iam HrzPPocRAT:5 ante tem-

»pora

317

iz

rtale -; ho

*T?;

ERE

num genus adílixisse;

flernUIXStl';ïti(";nem

,autem isnoro et credo,' me attulisse àrgumenta, quae contra-

,,x*ium probenu;"- 'C£, Ex- Conuneutar, TY. V. $- 1480.

)

m HC RPE t n

-

$

Hinc ortae sunt epilepsiae, quas communicatiuas adfella-

mus, de quibus infra pluribus agetur.

Ea vero in pi*imis nostris temporibus laus cïe!'jet'uïf;

quod, empirica epilepsiae medendae via relicta, medici

;*ationali'pOti;us et methodica medicina ipsius curationem

susceperiut.

A me sane impelrare non possum, quin

ecregio et aculissimo 'T IS$0T, cüi tam multa debet vni-

versa ars medica, meritas laudes hic persoluam , qui

omnimm primus, quid de specificis in morbo hoc curan-

do iudicandum sit, ingenue, atque, vt decet virum candi-

dugn,professus est pD). -

Ceterum persuasissimum est mihi, medicos eo feli-

cius olim medicinam ipsi esse paraturos, quo magis phy-

siologicam et pathologicam solidi viui docirinami perspe-

xerint atque illustrauerint ; Ucet enim saepius epil.epsi:m;

sublata causa materiali euanuisse constat; plerumque ia-

men haec medicina minime sufficiet , sed*poüuþs' illa simul

A&3

reinedia.

»i) Tissor Traité de- ! Epilepsie, a Lausanne et Paris 1770.: 8. p.

262. lamiam CLFv HRMANN pro.sui temporis genio optime monet:

'"Epilepsia medicorum ingenia difficulate valide exercuit hacte-

,quus,..et .vadhuc exercet. vsque adeo,

vt plurimi eorum ad To

»J&0v confugiant, aut in latibula occultarum qualitatum se re-

,Cpere malint, quam aperto Marte et Atte illum hostem adoriri.'

V. Er. Diss. de Epilepsia, Jen. 1679, quam quidem rarissimam

qptimi.öt illastris WnissERGir humanitas mecum comununicauit,

,

6

tss Q ROTSEEAPE t t

remedia adhibenda erunt

quae spasmum soluendo mor

bosae solidi viui conditioni. succurrunt

ANTONIVS.de

llAEN causae proégumenae licet plelumque in morbosa

soldi viui conditione fomae, minus habendam rationem

veluti

contendere videtur, quae,

" sublata procatarctica,

)pita maneat 7)

Minimme tamen in hac viri alioquin

acerrimi sententia acquienerum,

quum et the

-ctlll ot

medicorum obseruationes contrarium suader

satis CF Och-

aGerim.

übentis

ime quidem largior, inueniri epilepsia

[2]

SPQClCS e€.

Fen)

recens natorum, in QUI:JUS vna tantum causa

procatar ctica adcusanda sit ;

at tunc modo valere hoc vi-

detur, si epilepsia

licet adsit solidi viui inteori

ab

irritamento tam eraui excitatur

cui vel sanissinia irrita-

bilitatis conditio non mnisi editis motibus conuilsiuis re-

sistere nesciat.

Quld? quod m"umentum

cui Cl. IIAI"*I

sententiam suam superstruit, nequaquam huic fauere vi-

detu1

Depulit enim epilepsiam adhibitis saepius emeti-

C1S

Quomodo vero inde causam procatarcticam. fugasse

ojoriari po tuerit

haud adsequo:

quum emetica quoque

eeregiam in iotum systema corpo Is vim exse

"ant

et.

dum morbosae solidi irritabilitati imedentur

multis epi-

lepsiae speciebus curandis satisfaciant o)

ahibus adfectionibus

Acutissimus quidem IHzmz in

in primis solidi viui conditionem respiciendam rectissime

mbet )5

morbo enim conuulsiuo a

retropulsa scabie

oriundo

) V Ex. JHat. med. P. V. p. 118.

0) Cfr. Jons FornHgnciLr's medical and phil ()so;)lucal ZForks . 21.

p»V. Yiri insignis, fautoris nunquam non mihi venerandi . /er-

such über den Schwindel (ed. 2.) P. 385.5qq. Derlin 1791

u RR SERDEERD r -^

7

oriundo, postquan 17 frustra adhibita erant remedia, quae

causam hanc oppur*naleut tomcxs et anusp"æmodïc;b feli-

CXssime medebatur.*

b

$. $

Quum vero puyslofmonuces atque animi humani a

i

]

fectuum | scientia

ogïmæe th oribus nostris sif evcuhd*

mult quoque ii 1emf!uc laet

ssimi fructus inde in morbi

huius,

qul wepzssnne ex animi pertur bpationibus oritur,

cuiusque

diaenosis

acutissimum formarum et vultuum

Spectatorem sibi vindicat,

curationem redundarent

ne-

ce

e

L Lli

idemaque it

ia docuit experientia 4).

g) Cfr. Hll. Hznz L modo c. p. 475 sqq

d

nE ——

s

SEcCTIO

SE*C;I'IQ IL

SIAE DEFINITIO, VARBIE-

EPILEP

TAS, DIAGNOSIS.

&

r

Quod inomnibus rebus difficillimum est, vt recta atque

omnibus numeris absoluta earum definito exhibeatur,

quamuis manifestae sint externis sensibus, id multo ma-

gis adhuc de epilepsia valet, quippe quae haud eamdenr

plane faciem vbique prae .se ferat, cuiusque pl*illcipium

a variüs auctoribus varie determinetur.

Ortae hinc tot

inter medicos de optima eius definitione opiniones, qua-

rum varietas inde potissimum profecta videtur, quod au-

ctores de causa morbi proxima dissentiant.

Infra, vbi de

morbi principio exponendum mfühi erit, magis opportu-

nam de placitis hisce pathologicis et physiologicis disse-

rendi copiam nanciscar, quum boc in loco historica defi-

nitionum a variis auctoribus prolatarum enumeratio prius

mihi sit addenda.

$. 7

Cl. FvunMANN, quem primo loco nölninare lic&at,

morbum hunc ita definit, ,vt sit sensuum omniuin subi-

,üanea cessatio vna cum motu partium conuulsiuo, a fer-

-

1nento

a a RCROEBUEEI U o

2

4mento quodam alieno in.corpore cacochymico, mneruo-

»Sum genus irritante, orþa,, us

Bozsivs contra ,.detentionem þrinbipum : E&zi&tionmh

,,,'sealsvy,mmquev, quum internorum, ium externorum, cum

1motu conuulsiuo totius corporis per interualla repetente,

,ab iusigni membranarum cerebri et neruorum irritatione

,dependentem esse dicit, s). BamrHorowarvs pE Moom

»tpilepsiam (excepta quidem ea, quam symptomaticam

,adpellamus) nominat symptoma, quod illos, qui sibi et

,alis videntur satis sani, adfligit, per interualla redit,

»€t nonnumquam per totam vitam perdurat, subsequente

»sensim maiori vel minori mentis hebetudine,, 7). Átque alio

loco haec insuper habetz): ,Est conuulsio vniuersalis et re-

»pentina, per interualla repetens,cum setsuum internorum

abolitione,. e repletione potissimum ortum . ducens.,,

ur

Multo vero aptiorem :qmrb'i notionem p-roþulisse videt

CI.

r) Y. Er. diss. laud. $. VIl. Secundum huius auctoris opinionem

"Ssanguis intemperie frigida crassa et viscosa laborat cum im-

,Dixtis sibi particulis salinis et acribus ; fermentum aliquod latet

,in partium solidarum tubulis, aetherem intra sese fouens, qui

,0uin sanguine comimnixtus feriimm eius'clet motum cett. cett.

Humoralis huius et obscurae pathologiae documenta v. Q Ix.

sqq.

5) Dawrkr Boxzsxv—ä (praes. FascH) diss. de epilepsie, Yen. 1686.

pag. 6

t) Patko-lbgia;: e-esrcbri.clelilzcatia practica, Amstelaedami 1703. p. 403.

!

u) L.c. p. 362.

B

*

w—-—-

1o

d

Cl RvprorPH X), ,4subitam, periodicänique'muscuïorixm

,Lniuersi corporis conuulsionem adpellans, praesente si-

,Umul sensunum tam internorum, quam externorum lae-

»sSione; consentiuntque cum ea, quas Viri doctissimi Hrn-

scunr y), FissoT z), SELLE a), Baxwo 5b) proposuerunt,

praeterquam quod subtiliores adhuc effinxerint c) ^ At-

que debetur sáne Clarissimis his viris ea in primis laus,

vt, in defintenda epilepsia, iis tantum adquieuerint, quae

in externos sensus cadant, exclusa anorbi originils in-

quisitione.

APE

Ceterum 7) facile ädpäret, eani, quam modo lau-

daui, definitionem mnon misi idiopathicae coimenire epi«

lepsiae, neque ad omnia huius morbi genera pertinere;

Interdum enim aliquae modo corporis partes ab eo cor-

H Sere

1*.igi,'u.mur, neque semper omnis ommnium internorum

Suurm

) X Er. díss. inaug. de esHome eranii i epilepsia $. praes. b.

"Dzri, Exvlang. 1768. G.H.

$

)

Gedanken, die TJcilmsg&är&' d

er f. Sucht 'Zyeärün;l,. Bex*iin 17790.

z

2)

92

1

[

ité de Z?;J'ilepsie, $. I«

('/

V. Viri celeberrimi, summa reuerentia a me pfö,sgqüendi Medz

cinam clinicam (ed. 5.) in Cap. de epilepsia.

b

Prasx mned. fysf'. c;x;.:. 356.

?

Magnam definitionum apud auctores obularuüm copiam critice ex-

pouit HgNxixsG lc. p. 10— 13.

d) ldem hoc iam monuit! Cl nz Moon l & P363

m EE RRR r

ii

swam*ï'abolitiö locum habet, quemadmodum in. epilepsia

hysterica, . quin ipsi motus epileptici saepius alius potius

znorbi sunt symptomata v. c. acidi primarum viarum e).

E

Nih-ilominus tamen symptom&ticas has, vti adpellari

'stcïeht, epilepsias singulas iustis definitionibus ornare

nunc.superuacaneum mühi videtur, quandoquidem äïïa,

quam supra attuli, ómnibus ipsis facile adcommodari possit

$. 9.

De varietate autem ep'z'kpsiae in primis notari debet

loc, quod modo est idiopathica, modo symptomatica vel

sympathica (S.8.). Cl. ne Savvacrs f) hancdiuisionem

quidem oppugnat: sed, vti FurpEeRrCvs HorwaxNw docet,

eo magis walet, quod causa irritans nunc in encephalo,

nunc in äïia corporis 'paþte haereat g).

Ceterum haud 1*aroï accidit, vt epilepsia tam. aperte

ab alio morbo pendeat, eoque sublato , simul euanescat,

Prae-

vt symptoma huius morbi recte adpellari possit.

Ferea vero alia quoque epilepsia

e genera cons.timi possunt,

Z

B a

quin

?) "Quagdo'huic capiti titulum facio de moerbo caduco,non eà est

Rihi mens, morbum caducum non posse dici recte epilepsiam,

V

»Sed quod clarioris distinctionis gratia morbus caducus debeat

üistingni a reliquis epilepsiae symptomaticae speciebus, quae

ab hoc toto caclo distant."

V. nE Moon l,c, p. 367,

f) Nosolog. method, T.l p. 363. $: 50.

&

g) V. Cl. Hornaxs ZMed, Hat. Syst, 'T,1V/ Part, 5.

x

-12;

12

ao o i R D E

quin fortasse debent, habito quidem respectu loci, in quö

irritamentum epilepticos motus excitans latet, temporisue,

per quod morbus saeuit, nec non gradus, indolis, cau-

saeue ipsius varietatem.

Aique haec demum exponanmus

singula, praetermissa nunc quidem, cui plurimus sane lo-

cus essct, vlteriori materiae diuisione Z).

IC-

$.

Jocus quidem, in quo irritamentum morbi latet, ar-

ctis saepius finibus circumscriptus inuenitur; nihilo vero

minus omne musculorum systema neruorum. consensu ad

inordinatos motus concitatur. TIIuc in primis referenda est

epilepsia. pedisymptomatica S&uvAGEsn i), qua adfecti,

antequam paroxysmus incidit, teusione pedum laborant;

atque procedente deinde eodem hoc dolore in abdomen,

vniuersalis epilepsiae paroxysmis vexantur.

Quo *et irz-f-

fantum epilepsia pertinere videtur, vbi sedes irritamenti,

vti curátio quoque probat A), in primis viis latet.

Inter-

dum autem epilepsia oritur ab irritamento' vniuersali, to-

tum neruoruim systema subito prehendente.

Exemplum

praebet epilepsia commzmiczzäiu?a, a BTG-ERHAA-VIO lD) et re-

centio-

&) Subtiliter et copiose do. epilepsiae differentiis. disputantem v.

»£ Moon in opere laudato P.421.

E EM

2) Nosolog. meth, T. ll P.z. p.9o.

1 W. l. Sranx' s,- viri gr.atissimi animi et obseruantiae studio.milï.if

colendi, 4rchiv f. d. Gcbzz:'»"ak/äl ? u s, w,, Vierte's Stück, pag.

188. sqq.

) Cfr, I, ZiungRwanN v. d. Erfahrung, P. M. p. 445-

*

,

a DP t n

I

^

P4

centioribus temporibus a Cl. Aaskow 7) saepius obseruata.

Quum vero irritamentum. epilepsiam excitans. in diuer-

sissimis corporis nostri locis haerere possit et infra de

hisce causis specialibus agatur:. nunc quidem in enume-

randis hisce Pagcis 'eïnïepsiæ mOdiücatäouibgg adquiescam.

S ÉD

Quod ad £empüs, per quod morbus durat, paro-

xysmorumque rationem attnet, aut vna tantumm vice ir-

ruit ile, a momentaneis causis excitatus, e

o

[e

in aetate

infanti, vbi vel leuissimas ob causas ninua irrit ibilitas

J

1.

1

]

in epilépticos motus erumpit, aut ta

s est, quem. habi-

tualem voces, quique hominis naturam non nisi post mor-

tem relinquat.

Alius ante pubertatem, alius serius inci-

pit ;) Tuentur vero paroxysmi modo periodicum ordi-

nem o), atque tunc vel die, vel nocte incidunt p), modo

sunt erratici.

Hlustris Sw1rETEN epilepticos vidit, qui se-

mel tantum in anno morbo vexabantur; aliü vero ct. in

Dzi

autumno; plures singuhs meusibus 1

i.lu

sumt obnoxii;

Circa maiores mutationes lunae alii; àlii circa nouilunium

Vidit idem

et Plenilunium , adeoque bis per mensem.

B

?

]

nonnul-

»») Soc. Med. Havn. Collectan,. Vol, M. p. 14-2z. -

»1) nE Moon l.c.-p.421. Cfr. vau Swrergw in Conmm, T.10. Iu

primis epilepsiam hereditariam tempore pubertatis prinum inci-

dere obseruauit, FornHrnciLrL in ZMed, Obs. aud, ing. Vol, V.

pag. 68.

c) FornznoiLL l c. p. 69.

p) ForBERGILL l, c. ibid,-

*

L4

r EHIETRT RESND Oa

14

nonnullos , quibäs Piures'inïr& Vi'gïnti* quatuor horarunr

gpatium' pamxysmi pgtiendi emntq). 5

S*. ;z.

g

Va;fii 'vero suht e*pz'läþ&z'aäu vradus þro' ifï'it;&biïit&tiä

Non-

corporis atque stimuli irritantis$ indolis diuersitate.

numquam, vt egregius: SWIETEN monet r), tam

cr

[5

"-.i;

est morbus, vt quandoque vel primo ipsius impetu ex-

üncguantur homines, tuncque ad acntissimos morbos re-

ferri ineretur. AR]L?;TAEVS itaque epilepsiam et inter acu-

ios et inter chronicos morbos numerauit s).

Hlustris

SwikeTEN mnulierem parturientem eamdemque arinosam,

licet primiparam, inter vltimos puerperii nixus paroxys-

mum epilepticum inuasisse vidit, horrendum et letalemä

quamuis nullum antea experta fuisset.

Nouit quoque

quemdam, qui vicesimo quinto aetatis anno ob subitum

et maximum terrorem epilepticus concidit, et vsque ad

octuagesimum aetatis annum cum hoc morbo luctatus fuit,

iteratis per varia temporis interualla ipsius abcessio;nibus'.

Variam igitur esse patet epilepsiam pro varia irritamenti

et irritabilitatis conditione; atque eamdem ob causam ma-

iori huic irritabilitati attribuendum puto, quod epilepsia

| Saepius

g)- L. c. p. 400.

r) L.6. p. 395.

5) De causis et signis morb. acut, Lib, l. Cap. s. et de causis et

sign. morb. diut. Lib.T. Cap. 4. Cfr. CErsvs de AMedicina, Lib.

T,. Cap. 23.

rv TTR APE a

1j

eaepius infantum. 7) et feminarum corpora infestet, iquam

robustiores virorum 1nusculos.

ta

$. 13

Indolis xatione. mult

adhuc. datur - epilepsiae varie-

ta—s.

Morbus enim aut simplicis est genn, aut cum alius

morbis coniunctus.

Saepissume cum malo hysterico co-

h ieret,

quemadmodum Cl Pommr w) obseruauit

quin

maniae 1unctam crebro wcüt 1.

GREDIN

in ptochotro-

pheo Waldheimensi x)

Interdum . epilepsia mere est a7/ificialies, meque vlla

re turpius decipiuntur inedici, quanr hoc morbo aut aliis

conuulsionibus fictis y). Pueri aeque ac puellae 'vafram

hanc fincendi artem a.se mutuo discunt

ne vapulent

Vel

vt benignius tractentur.

Ita et.puella quaedam,

quum epilepsmm maü imonio ngnnumquam Bniri audisset,

parentes, vt VllO se nubere sinerent, . cogere studebat z)

p .xï(iue

P JNorbus puerilis itaque vOcafur v. HIPPOCRATE w de aere, locis

ct a(]lu.f.

&) PoummEe Essai sur,les afectwm vaporeuses des deux sexe , Paris

.

I76I.

m) E Aclv. ZPI;;Z Pmct V()ï 3E I' UR p 92.

y) V.. pE HAEN Paat med. P. V, p. 128. sqq.

&) Tales tamen fraudes facile deteguntur ; $1 suspicio tantum ficti

morbi.adest

Cft. vaN- SwrgTEN im Comm, 'V.1H. p.393. Etiam

HarrteR im ZForlesungen: über, dié^ geriehtliche . Zrzneyw, M. B.

I,'Ph. p. rr-r5. multas fictae epilepsiae hstouohs, eimsque cu-

r

xationem sine difficultate absoluendam proponit, :

J

16

n RE CEQ R

Atque haec quidem de adfectiorium: epilepticarum : dis

uersitate vniuerse proposuisse sufficiat

Quas speciales

morbi causae efficiunt epilepsiae varietates ,

eae curatio-

rem medicorum obseruationem requirunt; neque de ipsis

