silebimus, quando ad. causas mali indagándas accesserimus.

$. 14

Ouïïm epilepsia ad illas corporis adfectwnes perti-

neat,

quae a senseibus exteruis facile peïmpmptur

ina-

xima iam diagnoseos pars in data eius définitione posu:a

est.

la hac itaque paragrapho speciatim diagnosi dicata,

primaria paroxysmü eplleptm signa eiusque decu"sum Suc-

*

cincte exponam «).

'Tribus quidem stadiis absoluitur epliepsmc

ACCeSs1IO,

Primum est prodrómorum.

Non omni tamen epilepsiae

prodromi praecedünt,

Jv 1€CtlSSlnl€ monet "TissoT 6);

quae vero his gauddet,

ea loncre exoptatior esse debet me-

dico

qunum saepe morbi sedes inde er uatur,

e,

bo

in

epilepsia . pedisymptomatica

atque paroxysmus - instans

tuni mutigari possit

-Secundum . stadium:* complectitur | motus comzulszuos

qui à musculis pectomhous exordientes tandem totum

musculorum svstema excepïo polhcp cornpmnt c) Dam

Vel Q

4) Ádcuratissimam paroxysmi epileptici

descriptionem dedit vAx

SwiETEN in Comm. T. H1.. $. 10"73.

b)L0576

c) TiesoT l. c. 5 2.

o GT ER n

-

17

vero conunulsiuis hisce motibus cauum thoracis coarcta-

tur, et a&r ex pulmonibus éxprimitur; magnum clamo-

rem miseri edunt, cuius tamen non sunt conscii d).

Eodem etiam momento humi prosternuntur. Inprimiä

nunc gpasmus adparet in pedibus manibusque.

Vrina, semen, faeces spastice eiiciuntur.

Pollex

fortissime solet versus volam adduci,quod quidem multi

pro signo vehemeniioris paroxysmi habent; et quia re-

mittente, ipso vident,

compressam manum denuo expli-

cari,

ideo saepe magna adhibita vi inter eius vigorem

polücem pugno eripere student, atque ita saepius partes

ilas miserrüne disirahunt, dum summam. conuulsorum

musculorum vim

maiori violentia

sSuperare conantur.

Manent vero hinc orti molestissuni dolores membri huius

adeo vexati.

Impedita respiratione sanguis libere per

pulmonem transmitti nequit, adeoque nec cor dextrum

z

sese euacuare; vnde sanguis venosus circa hoc adcumu-

!

latnr, et ommes venae conépicuae adparent turegidissimae,

in primis venae frontis, raninae , iugulares: incipit tunc

liuescere facies, immo fere nigï*escere. Finito paroxysmo

Cl TissoT grauissinas ecchymoses in fronte et circa ocu-

n

los atque Swrirerrzw faeces aluinas sanguine miüxtas et vo-

n

initum cruentum vidit.

Tandem spuma ex ore naribus-

i

que prodit. Át nequaquam tamen periculosum est hoc,

'ü

sicut Ill serrE e) monet, quandoquidem spuma solo va-

31

sorum

-d) VAN SwIETEN l c. p. 397.

e) JMed,. clin, (ed. 5.) D. 332.

lassenneri r d

i

sorum miünimi ordinis spasmo excernitur Ff5 - Emissa

hac iam incipiunt minui motus conuulsiui g) et respira-

tio liberior fit, sed stertorosa, quod quidem eam in primis

ob causam tenendum est, quoniam veteres in eam dedu-

xerat opinionem, vt viscidam hanc pituitam, remittente

paroxysmo ore naribusque exeuntem, vnicam fere habe-

rent mali causam, qua eiecta morbi statim accessiones ces-

sarent A).

Verum ex iis, quae modo dixi, facile adpa-

ret, pituitam hanc eiusque excretionem nequaquam cau-

sam, sed eftectum potius spasmi esse, sicuti iam TIl. Ser.rx

monuit, adeoque ineptam esse eam curationem, quae id

agat, vt mucosus lentor cohibeatur corporeque emouea-

tqr. —

Sinmulac ea, quae morbum edere huc vsque nar-

raul, cessauerunt, tunc stadium apoplecticum $. soporo-

sum adest Somnus oritur profundus quasi apoplecticus,

alios per longius

alios per breuius teniporis spatium

vinctos tenens, quo quidem exciti, quaecumque mod

sunt passi, ignorant.

Sequitur '"Nero paroxysmum fÉni-

tum ala malorum . cohors, v..c. languor, stupor ;) sen-

suum hebetudo et memoriae debilitas A).

Nihilo tamen

J-

minus refocill

&i LA

ati

S

ius

C

O victu et quiete corporis vir

H

L

AUs

perfecta

i

f) Sz1xx 1l c.

£) vau SwizgTEN l. c. p. 399.

À) lbid.

i) DawG in praxi mc(i. p.358.

k) TissoT tamen in aureo suo et'saepe laudato operenuflum non-

numquam adesse stadium apoplecticum contendit; sed aegrotum

potius, praeterlapsis convulsionibus statim sui memorem essc.

tUR SERETEMIUM t

I9

perfecta post biduum. vel triduum redit sanitas, vt nul-

]um tanti morbi 'Vestikgium supersit /).

Maxime autem differunt tempora, per qjuaxe morbi

accessiones:sese extendunt, quum alii longioribus, alii bre-

vioribus sint obnoxii.

Secundum 'Tissor: enim obserua-

tiones interdum ,solis aliquot minutis primis sunt inclusa,

in aliüs autem magis minusue aucta, ita v£ nonnumquam

plures horas paroxysmus expleat.

Quin Cl. BansETTE z:)

aeque ac lil RicurrR,

praeceptor atque fautor summa

eademque aeterna pietate mihi colendus, per viginti qua-

tuor horarum spatium malo correptos vidit.

1) Cfr. và SwiErEN Comm. T. lll, P. 399.

33) ln Prax, med. Vol. 1. Cäp- l,

j

TA

*

nt

p

| SECTIO

29

S EIC"T* 1 o 1IE.

DE EPILEPSIAE PRINCIPIO.

S.

If-

Quum epilepsia itaque. morbus 'sit, in quo praeter

morbosam irritabihtatis muscularis conditionem, et exter-

norum et internorum sensuum abolitio sese manifestet :

non solum systema musculorum totius corporis, sed etiam

ipsum encephalon atque totum neruorum systema adfectum

esse patet. Quare secundum Cl. TrssoT z) morbi princi-

pium recte posueris in praeternaturali sensorii communis

conditione, propter quam motus corporis contra nutum

voluntatis fiunt.

Atque id modo huic definitioni addide-

tim, adesse simul morbosam eamdemque auctam irritabili-

tàtem imusculorum, cuius ope irritamenta, sensorio comn-

musculos ad motus conuulsinos concitare

muni illata,

possint.

Cel. Tíssor hauc encephah rationem, . cuius in-

ieruentu irritamenta vel immediate, vel mediate cum sen-

sorio comumnuni coniuncta epilepsiam gignunt, propensio-

nem encephali (Gencigtheit des Gehirns) adpellat o), qua

quidem eiusdem facultatem sese contrahendi intelligen-

danr postea monet. Nihil Accrti tamen de hac contrahendi

4

f

[4

wul-

n) L. c. $. 6.

o) L,c. $. 7. $qq.

r d

2t

facultate a mente nostra tam arctis limitibus cirvcumscripta

statutum iri satis timeo; quin ipse 'TrssoT alio loco p)

encephali mutationes eiusque a statu sano discrepantiam

mortalium oculis semper fore absconditas fatetur.

$.

16

Qualiscunque autem sit is encephali et totius syste-

nimian

matis neruosi status,

hoc.tamen dubio. caret,

neruorum. sensibilitatem ) auctamque systematis muscu-

losi i1-1-ita*ï3i1itaïern cum epil»lepsia coniunctam esse r).

I

,. Efficiunt autem illum quum '-z natura ipsa hominibus

insita sensibilitas,

]

tum vero atque ea vel potissimum,

[«

neruorum irritatio ex.alüs demum in corpore latentibus

stimulis orta, v. c. vermibus, animi adfectibus et deside-;

16

I!

IilS; a.crim.oniis. Illa enim est sensationis commiunis lex,

a

quod pars corporis jam irritata vel dolens aliis sensibilior

l-

sit *).

Hinc fit, vt primus epilepsiae paroxysmms, casu

quodam ortus, haud raro eius, quae, vt ita.dicam, habi-

B-

iualis sit, semina dispergat in hominum maturis, atque,

[e

l"

si irritatio neruorum. tanta erat, vt graues effectus in sen-

sorium commmune ederet, encephalon ad nouas conuulsio-

)n-

nes

C

l 3

i0

p) L.c. $. 14.

n

en

q) V. CI. AASK()W 4n Societ, Med, fI[t?.)?l. Collectan, Vol. ïl. p.' 20,

eet 2I,

n

r) TissoT ]. c.

j-

5) Verissime haecce ad origines epilepsiae commuwunicatiuae adplicat

Cl, Aaskow l. modo c,

22

cecmestirg gt T t s

nes' perpetiéndas reddat propensum.

Átque ita quidem

TissoT terrori, ex quo epilepsiam habitualem saepius vi-

dit ortam, permutationem structurae encephali tribuit /)

S

17.

Quamquam omnes quidem homines epilepsiae sint

obnoxii ,

dummodo ea,

quae encephalum ad hunc mor-

bum plochums reddere valeant, in ipsos vim suam exer-

cere possint;

attamen mnon nisi tunc irr umpxt

quum

multa irritabilitas atque sensibilitas in corporis constitutio-

nem cadit; quin fugatis stimulis inimicis et ipsam aufu-

gisse numquam redituram saepius iam docuit experien-

t1a.

Cl HAEN z), itaque .impossibilem alias epilepsiae

,curam

ait, non raro obtineri sedula causarum proca-

Starcticarum — expiscatione

quamuis proégumenae haud

,aAÓuferantur

Pendet vero maior miünorue ad epilepsiam procliui-

tas ab hominum natura, aetate atque cexu

Nonnülli tam

firma gaudent corporis constitutione

quorum systema

ï

neruosum vel acerrimis stimulis renitatur, alii vero iidem-

que robustissimi morbo succumbunt externis rebus la-

o

essiti

quàe aut directam vim in ipsos exserünt

e.

bo

(

quando caput vulneratur, aut indirectam x), quum aliena

cerebro se immiscuerint

Quantum

D L m Ha.

4) Lc:p. ff*

x) Illl. T'uEpEN epilepsiam post castrationem oriundam a tensione

cum tela cellulosa concreti deriuat

nérn,

quare separandum

ilum et per aàannulum abdomini immittendum censet,

V. optimi

Viri Bemerkungen, 'V.l, p. 49

"

r RE UUR N m

23

Quantum ae/as ad ciendos motus epilepticos confe-

xat

recens natorum exempla docent

quibus meconium,

acidum ventriculi

crusta lactea atque dentitio vehemen-

tissimas conuulsiones epilepticas conciliabant, quum contra

simules istis stimuli in adulta iam corpora nequaquam tan-

tam habent vim y)

Denique et o sexus varietate pluri-

mum pendet epilepsiae perpetiendae periculum. Mulie-

brem enim eius accessionibus multo maeis esseobnoxium

iam Cl TissoT z) experientia probat

qui multo plures

feminas, quam mares malo hoc vexatas vidit.

S.

18.

)

Ab elastica vero vi aliqua et fermento quodam, quod

veleres in bumanis corporibus adesse crediderant

deri-

vanda sunt ea

quae de aura. epileptica a) atque Hzr-

woxrivs de zZrcheo b) protulerunt,

quorum quidem fn-

gendorum epilepsia pedlsymptonnüca ansam videtur prae-

buisse.

Qualis ipsorum sit natura atque indoles, nemo

4

sane e*(posurc

licet plurimi

qu1 cursum eorum ascenso-

-

rium sinul descripserunt

kq

et hanc descripsisse sibi vi-

deantur c)..

Evun-

It

y) Cfr

amicissimi lÍziwE diss. de vesor. absorbent, ad. rachitid.

jn

procreand. poteutia, Gott. 179

N)IJCSI

*»

ij

&) FvHRMANN L c. Th. XII

n

5) BbenriwG (praes, IlawTKE) de epilepsia ,

Itdorf; 1736. &.1X

u

€) Cf

HxxiNG l c. p. 20

— ÁÁ E E m

24

—FvnnwaNNvs d) quidem haec habet: "Hi itaque hu-

mores, postquam fermenti naturam induerunt, in situ,

».lgura ac magnitudine mutati, dum amplius spatio suo

».contineri nequeunt, ruptis carceribus et, quibus antea

»co&rcebantur ,. repagulis e latibulo peruolant, atque cir-

,culantibus humorzibus se coniungentes pergunt vna cum

»ls per vasa lymphatica, varias per pártes dispersa, ad

Saneuinen,

vel

immediate per ductum thoracicum

5redeunti ab ambitu corporis sanguini circa venam sub-

,clauiam se adsociant, ipsum cor, sanguinis officinam,

,vitaeque focum subintrantes."

Paulo post haec quo-

que addit: "Atque hinc est, quod epileptici auram illam

,adeo distincte persenïiant."

$.

19.

Howr 9)

Viri Clarissimi. GnEpIxG c), Trssom f),

e2?

multique alii 4) epilepsiae principium atque causas inda-

ga.turi multam in cadauerum sectionibus collocauerunt

industriam, quae, lif:.et de eo, quod quaerebatur; nil certi

proferrent, egregias tamen symbolas adcuratiori materia-

lium (vt artis vocabulo -nrta;') causarum sedisque morbi

cognitioni

d) L. modo c.,

e) Aduers. (Jzecl. pract, Vol. l, pluribus locis.

d) . c

g) Clinical Experiments, Histories and: Disseetiots, - CEr. Ephe-

men"des Gottingenses lilerarias de auno 1781, p. 890 -95

Á) VALSALYA, BONNBT, MonGcaAGnt.

Ó RUR

2j

cognitioni parandae contulerunt,

quum non solum ence-

phalum ,

cuius quidem deterior conditio epilepsiam 1d10m

pathicam efficit, sed etiam plurimas alias. corporis partes

in epilepticis a statu sano aberrare atque ab earum vitiis

saepissime ortum esse morbum ostenderent, et irritamenta

conuulsiones excitantia

qüamuis

laterent remotissimis

corporis partibus abscondita, detegereut j). Ex ipsis enim

non solum id adparmt

quod morbosa iam alui e€xcre-

imnta probauerant, in abdominis visceribus Saepius occa-

sionalem epilepsiae causam haerere, sed etiam a cancro

ls

cardiae A), calculis vel biliaribus, vel renalibus [)

plene

indurato 71) pulmonumque vitils 72) e$se ortam.

n

In priunis autem anatomia vberrima fuit in exponen-

dis determinandisque illis epilepsiae causis, quae in ence-

phalo sedem . habent.

Indásauit cariem et exostoses tabu-

lae internae cranii o). FERwEr inuenit in quodam epilep-

i1:cO

P

d*

1) THomas SuonT in med. Fersuchenm von Edinburg, Vol.1V,

P.

li

$43-545. (ed. germ.) Cfr. Cl. Bircvkn Eruuzerunfren J- d. .Be-

merk. z

u

. Erweiter. d. m. u ch. Erkenutuiss, Berl, 1791. p. 107. sqq.

]«

A) Cf. Tissor l. c. $.18

»

7) V. BaENDELIH Opusc, P.l Progr. X. p. 59 (ex editione Summi

j

WmnissERG, praeceptoris et fautoris ad cineres vsque venerandi)

m) Sepulchretum anat, L.l. Sect, 12

Obs. 42.

") Ibid. L.l. Sect. 12. Obs. 34. Tom.1. p. 286.

0) Hgwnict Parnmar. LEVEI ING diss, de carie cranii militis quon-

dam venerei; postea epileptici, c. iconib. aeri incis. » Anugolstad,

[

1774. — Sepulchret, L,1, Sect. 12. Obs. 3. Tom.1 pi- 273.

D

26

— ET REPE p

tico effasum inter duram matrem et thecam 'crann icho-

rem putridum p)

Ali conspexerunt vlcer

durae matris

vna cum extrauasa

anguineis,

quae totum cerebrum

cruüentauerant g), "ossilicationes meningun 7r), oss;icula la-

teri sinus longitudinalis adhaerentia 5), amnateriam gelati-

nosa

1iin ventriculos cerebri profusam /), serosam, omne

cnænliaïum corrumpentem z), hydrocephalum

hydro-

1

pem c

LreDri

cum S$pina bihda :x);, ;hydatides in^| plexu

ï

choroideo,

gelatinosam substantiae

Corticalis et medulia-

lisS COI

idii

AX .

iüonem y), ali alia &)

p) assot l. c, $.40.

q) lbid

r) Se,vulc/zret Obs. 27.

5) BozRHaavE in prao med, 'T.V. p. 3( Cfx. Journal de ,Meele«

cine, T.XIV. p. 319.

E) Memoires d« l'acad. p. t705.

4) TissoT L c. $. 44

FUMI,

e

£5

x)

Aret. Obs. 12. Cfr. Hl. PucnumrR, praeceptoris et jautoris

in cap

summopere deuenerandi, Jnufaugsgr. d. ZVundárzneyh.

d: Hydrocephalo.

"!

).MoncacNr de sed, e£ causs, Epist, Xl. 6. 18,

C

-4

6j

z)

OM ES

sorT Lec.6

7*

SECTIO

27

TOE o EOE qer o P AR u Lt

SECTIO IV

DE EPïLEPSIAE CAVSïS

IN

GENEHARE

20.

$.

aneïsæsxma autem ratione epllepcme causae agunt,

qulppe quae vel

1) ipsum sensorium commune directo cursu 'adorian-

tur stimulentue, vel

2) vires vitales siue spiritus encephali,

qualicun-

que tan dem modo debilitatos et collapsos ad mo-

tus excitent inordinatos , vel

3) haud ipsae quidem sensorium adgrediantur, ve-

rum alas corporis partes vexantes ope consensus

neruorum viin suam in istud. exserant

Hinc adparet, epilepsiam haud secus, ac alias spasmi

species, interdum esse morbum idiopathicum, interdum

symptomaticum vel sympathicum.

S.

21.

bene cum 1iis conspirat a. Cla-

Quae modo exposui

rissino 'TissoT proposita causarum generalium diuisio;

D 5

qui,

.

ao t E o —

28

qui, quum in morbi principium inquireret

eïposnls Cat-

sis praedisponentibus seu proegumenis,

arum tandem,

adducunt

duo ege-

quae sunt proximae ipsumque malum

alterum ;oralium

nera constituit, alterum pAysicarzm

Ad has quidem ommes animi adfectus

quos morbum hunuc

excitasse experientia declarauit

refer

llarum wero pr

loci, in quo latent, varietate

duas iterum facit classes,

ad quarum vnam epilepsia idiopathica,

alteram sympa-

thica pertinet a)

I(Zzo;mtlzmz, enim ex omnmibus irrita-

menüs, quaecunque encephalum directo adficiunt

Sgioni-

tur,

quum contra sympathica non misi ab iis oriatur

neruos viCcHloOS COIT1-

quae extra encephalum collcca'a

plunt

irritationem tandem cum illo communicantes.

Epilepsiae quoque sympathicae causae. secundum

'Tissor 5) pro sedis varietate distribui possunt in znter-

nas et externas.

Ad ilas e. g. pertinent,

quae in ven-

Lrlculo c), visceribus abdomiünis 4), tubo intestinali e),

par t1b us

&) TissoT l.c. $. 16

lamiam antiqua talis diuisionis monumenta

occurrunt apud HirPocnarEm in Zpidemicor. L, Vll. Cap. 96.;

AnETAEVM de causis eb signis aculorum morbmum, L «8p. 5.;

GALENVM de locis adfectis, L.l cap.2

) L. c.

c) BoenBaAvE Praelect. de morb, neruor. p.443. Cfr. ForgEncirr

med. and phil. ZF'orks , Lond. 1781. p.21. sqq

d) Tvrpru obsero. med. L.l. Cap. z

Cfr

Journ

de

Jedecine, 'T

LXXXI, Nouembre 1789. Ill Ricgren in chir, Bibl; Vol, Xl. p. 512.

e€) Huc referendi sunt in primis vermes,

Cfr. ZMed, obs. and iug.

Vol, Vl. p. 70. $qq

m ITR ERa r

22

partibus genitalibus f/), vtero grauido g), ipsis pulmoni-

bus, vt optimus de Hazw auctor est ), latent

Causis vero exfernis in primis sunt adnumerandae

omnes corporis laesiones

qua

ad epilepsiam excitandam

alent

Cuti etiam cumncta

Jïul

iT

tamenta

quae, licet

sponte u corpore enata sint, at tunc tamen, quuim ipsius

Ssuperiüciei äüpioywquant

pro externis recte habueris.

$: 341

Aluü carusas epilepsiae ita diuidunt

vt vel / ormales

&int

vel zmateriale

Pormales quidem dicunt eas, quae

vel iis partibus corporis humani

quae irritantur, adque

inotirs

C OIl[HllSlUlQb concitantur

vel aliarum mala confor-

alione continentur, quarum actione corpora ad irritan-

AMateriales autem

das neruorum origines impelluntur

quatenus vis ipsa irritans in eo est posita

quod irrita-

tionem producit. .Formalis igitur causa in tali praecipue

conditione systematis et originis neruorum quaerenda erit

vi cuius obnoxii sunt huic impressioni,

ex qua deinde,

pro mera eorum in reliquum corpus vi conuulsiones et

epilepsia oriuntur.

Prodit autem haec conditio :modo praeter

aturam

mnodo Ipsa corporis constitutiorne efficitur

Prius tunc

pes

bhabet

f) Tissov in. l'onanisme, Sect.ll..p

g) Comun. lit, Nov, ann. 1741. hebdom, 40. p. 315.

h) vAN SwIETEN lc. p. 419. exempla proposuit

m mET .TI t

30

habet locum,. quando quid.extrinsecus. corpus . inuaserit,

quod neruos.solido sensibiliores reddat, quo.deinde .fit,

vt materia aliqua, cui alias quum quantitatis, tum qualita-

tis ratione nequaquam tantum vitii inest,

nunc tantam

in neruos exserat vim, vt effectus 'sequantur- naturalibus

longe insigniores 7). A corporis vero constitutione origi-

nem traxit illa, si nerui sensibilitate sunt praediti iusto

maiori, qui quidem tunc propter vim materiae cuiusdam,

quae vel-ipsa praeter consuetudinem excitata longe effi-

caciorem se praebet, multo magis quam al irritationi

sunt obnoxi. .

Nequge* multum refert, vtrum ex interno

aliquo huius materiae.vitio vehementior ipsius vis Orid-

tur, an ex alia causa extra ipsam posita Á). :

Süb causa vero materiali omne id- cohlprehendimüä,

quod vel in nateria aliqua aduentitia, quae organa sen-

suum irritat comprimitue, mnec in sano hominis corpore

feperitur, vel in ea consistit; quae tunc quidem, quunm

integra adhuc valetudine frueretur aegrotus; adfuit, sed

nünc adeo est concitata, vt imulto acriorem, quam ahis

solet, virtutem . exerceat.

'Neque temere- huc pertinere

dixeris omnes- animi perturbationes, quum sensorium

commune *adficiant ,

sanguinisque motum ita accelerent,

vt irritatum inde encephalum epilepsiam gi-gn-ere valeat Z).

: Quaiuis autem causarum generalium diepositio. haec

u

acuté sane sit excogitata atque talem se praebeat, ad quam

vel

.Li)XH,AMBäR.GE-R- diss, de Cöïïulilf- BBh N g 3

k) Moncacn: de causis et sedibus morb. L.l Ep.9. $.10.

[) RvpoL?H diss, cit, p. 6, sqq.

i ECTREGOYRT um

31

acile. referatur;

el Tissotiana tráctatio

at.equiaem . ta-

men crediderim,

malam partium conformationem , quas

rum actione corpora ad irritandas ner uorum. 01'10111«.,8 1111-

pelluntur

ad causdrum potius materialium. classem per

tinere.

]ta qt idem, vt vnam modó ineimoreim , OYISgineHt

epilepsiae,: cerebri eiusque loci, e quo neruorum sumina

Pï'Oalt compress10ne, a pmmn&tma V. C. concrelione .su-

turarunm cranii proficiscunda "i) effectae, veris poiiüs ir-

7

ritamentis

quam causis formalibus adnume

l

U

iiu.

Quamquam itaque neminem quidem fore puto

qui

etcamsi Tl irritamenti ali-

epilepsiam. oriri posse credat

cuius p rtes Corporis sensu Fl(l(?dlt&S vexantis adsit

atque

duplicem eius morbi causam,

proegui

m''et proca-

TY

t:—ucuca

Ál

1. IGDPICJ.CHJ.JHI heget ,

at nullus tamen;

quam

modo e*(pocm, causarum gonenhum dmlswnem seruare

(1uL1tau1, quum vel lemssmmm 1111tamentum gmuxsumoe

NUX

ibi par:

.L-ï

remos .epil qPïlCGb haud raro excitet, vbi nuha fere

ratio ha ;enda

huius, maxima vero pr aeäæponeuhs causae ,

e

Sit

?

quare eumdem quoque orcdainem in enarrandis causis

specuhnus secuturus sum.

$.

23

:

)

Cl. T:ssoT 7) illas epilepsiae causas, quae vela quan-

titate, vel a qualitate humorum pendent, ad nouam aliquam

C

*

lisque

j

z) Betuht de hac re ad Besiam Scientiarum. Academiam Parisien-

J

sem Clarissimus livwNaAvrLD, ciusque narrationem exhibet

Hüist,

de l'acad. des sciences; Vann.

734

Obs

aunat, 1l

?1) L C€ 5 51,

i r DI ESECRRE m

32

iisque solis destinatam classem refert; nihilo tamen minus

ad procatarcticarum agmen ipsas reuocauerim, quüm *eo-

dem plane modo , quo irritamenta, agant, vel aliis stimulis

et ipsae sint obnoxiae o). Quot enim haemorrhoides sup-

pressae et catamenia obstructa ab aliis, ii$que grauioribus

irritamentis sunt orta! Quoties sublatis ivritamentis et. epi-

e.

obstructio mensium

lepsia, et quod secum duxerat

cessabant! 1dem: etiam de acrimoniis valet

quae organa

motoria ad Cplleptu,os motus excitant p)

o

varii excitant stimuli, abusus potutun

0) Plethoràm spiriam e.

[

animi motus,

spirituosorum ,

nimnia corporis exercitatio atque

exaestuatio,

p) Saepissime enim morbus ab acrimoniis psoricis originem trahit

Cfr. Henz lc. p.385.sqq. Quin euenit quoque boc, vt scabiem

febris intermittens atque hanc demum epilepsia exciperet, cuius

qmdem :cu notatu dignissimae narrationem praebent Tragmente

&. Zrznei- ANaturkunde u, Geschichte , Partmulal p. 5. (auctore

CÀl. 'BERCBELMANN).

ia

SECTIO

p

33

E pH E at

5

S ECTIO V

sB E

CAVSIS EPILEPSIAE SPECIALIBVS.

$.

24-

Peruenimus tändein ad causas mbfbi speciales, ,qua,-

rum quidem

quum ommnes enumerare per temporis no-

bis concessi angustias non liceat, eas modo recensebimus,

quae proximae morbum antecedunt ,

quibusque praesen-

b

übus et hic adest continuaturue, absentibus autem deest,

ii

vel remouetur 4).

Quum vero duo epilepsiae genera con-

H

stituerimus , alterum idiopathicae, alterum sympathicae,

?

Primo igitur loco de idiopathicae, deinde de sympathicae

causis agamus, atque iu hine demum de iis, quae corpus

debilitant morbosamque irritabilhtatem — efficientes morbi

änsam praeb ept.

S.

.25'- :

Ad causas sensorium commune ipsum directo cursu

inuadentes et stimulantes referuntur:

1. F'ariae laesiones capitis extrinsecus ortae. Omnia

irritamenta directe encephalum petentes þpilepsiam gignunt.

: Rus-

4) BoERHAAVE Znustit, 6. 740.

a

110

o o E IOR m

34

Eiusmodi est effusio sanguinis extrauasati, quae primum

symptomata depressionis cerebri, mox vero, si acris et

putrida fit, irritationem ipsam mouet et veras conuul-

siones excitat 7');

Ossium quoque fragmenta, a tabula

interna cranii separata ,

margines fracturae simplicis,

depressiones ossium caluariae, contusiones cerebri eiüsue

membranarum, violenta durae matris a caluaria separa-

tio, irritant cerebrum atque inflammant, nec raro epilep-

ticos motus cient ;).

Saepe etiam epilepsia a causa ple-

thorica, commotionem cerebri sequente pri)üciscitur, 1d,

quod inde elucet, quoniam incisis decussatim integumen-

tis communibus, adplicatisque cucurbitis interdum est

remota.

Creberrimae quoque sunt epilepsiae longo demum

post factas capitis laesiones interuallo ortae, quarum per-

tinacissimarum causà difücillime interdum eruitur /).

Sic e. g. remanens festuca ossea aliaue res aliena, inae-

qualitas tabulae internae, quae ab occulta fractura, exo-

stosi, callo luxuriante effcitur; caries sicca caluariae z)j,

varicosa vasorum expansio et impletio x) .morbum . gi-

gnunt. Qui quidem quando grauem et maniféstam capitis

laesionem illico excipit, causa occasionalis crebro facillune

inuéni-

r) Hl B.'IPCHTER Anfangsgründe c?. ZF'undarzneyk, V9l.l, $. 1'34..

s

5).V. ibid. $. 174 175.

) lbid. $.207.sqq.

4) LzvELING diss. de carie eranii.

x) Ill, PucnrEn l.c. $.207.

vt ACENIS CEEISERME r

35

inuemtur

quando vero serius aduenit

et laesionem se-

quitur, quae per se leuior videatur; tunc in magno pe-

riculo versamur, ne a falsa origine deriuatum peruersa

medendi methodo sanare instituamus y)

Mala conformalzo C(zpztzs vel nalzgralzs oel aduen-

Litia. In primis huc referenda est compressio capltls inter

par tum

siue facta sit ea ob nimiam maoenitudinem capi-

tis, siue ob nimiam angustiam peluis, siue propter in-

cautum praematurumue instrumentorum vsum z)

3. Causae plethoram encephali adferentes. 'Txssov a)

ebrietate

t

multa narrat exempla excitatae exaestuatione

nutrimentis nimium sumtis, haemorrhagus habitualibus

in primis fluxus mensium suppressione epilepsiae. Neque

ii

forte temere his adnumeraueris compressiones encephali

ex adcumulata in cauitate cranii lympha profectas 5)

)

hydrocephalumque internum c). Quid? quod animi per-

-

turbationes e

c

z

ira,

audium, terror, dum vel sangui-

0-

nem recta versus caput propellunt

el ad interiora

)

deflectunt, epilepsiam ciere sufficiunt 4)

*

4. Caries et exostoses, sponte enatae, quae quidem

ls

Vil

i

ipsae potissimum e. l]ue venerea onginem trahunt

E2

Monz-

u-

y) Cfr. 7Melanges de Chirurgie pax Ml. POVTEAV, Lyon 1760. p. 85.

z) Tuzszsn Hebammenkunst $.657.

a)Traité de l'epilepsie $. 51. sqq

b) MoncacNi de causis et sed. morb. L.l Epist.9

.€) Il BRicHrEeR lc. in cap. de Rydrocephalo,

d) Tissor l. c. $.67.

26

MonGAGNI e) et LevzrIXÓG f) docent

Duphici vero modo

acere mihi videntur

mechanico

vt ita dicam

et che-

muco

quoniam inunctiones mercurii iunctis fr icLionibus

multum ad mor Dunm., Ts

anandum

attamen mainuen-

dum 2), valent

Neque silentio praetereundae sunt

$- JIndurationes. cerebri À),

H?l]?[LC[llHl SIRUDIS THii-

Dl$ue o

dis pus.

Veri enin scurhi cerebro inhaeren-

tes sunt inuenti 7)

$

26

Causae epilepsiae svmpathxc ie plurimum sane dilfe-

runt

Vix enim dantur irritamenta

quae morbo huic

efficiendo fuerint imparia.

Quum eninm extra caput in

alis corporis humani partibus haereant

non. solum tam

multiplicia esse possunt,

quam partes corporis humani,

vitpote neruorum consensu.his omnuibus. commumcanda,

sed etiam pro diuersa ipsorum indole variare: atque quo-

tidiana experientia docet, nullum fere dari morbum,

Cul

non interdum motus conuulem vel epilepsia dCCQdah

Quibus quidem enumerandis , cunctis, quia arcti huius

coninien-

e) L.c. L.l. Epist. 9. $. 25.

odo laud

J) 1n diss

9) Fasnxz des maladies veneriemnes, Paris 177 9.

?z) Moncasuz l. c,

T3

£) Multas. eiusm

odi

Obseruationes codeoxt Tissor 1 c, il cap

de

E;)zlcpsus Zch O]J[ölhbcli.

n Qu CC EEE a

37

commentationis fines haud sufficiunt, atque multi ali e

Cl n Moomn Á)et Tissor /). absolutissimam j.. quantum

fieri potuit

causarum expo tioneunl

un praestiterunt

primarias modo, quae hoc epilepsiae genus efficiunt ,. pau-

€«is ilunc.: exponam.

Maximam vero 1psarum partem in VlSCel'lbuS abdo-

minalibus qnaemndam experientia docet;

ab his 'itaque

]u

ordiamur.

j"

'I:ssoT mula eius-

1. Cruditates in primis viis.

modi exempla enarrat

In pruni

epilepsia. sumtis , vene-

AMS C.

Dl

Cr

cicnta aquatica ") adducum.

n

. zfcida. et ac: idi in: p. «.

.Haec quidem aeque; ae

meconium epllepsxam infantum pmempue excitant 72).:

]

3 Ye ermes ; qui inter flequentlssunas m01b1 causas

qfï 13

referen di i sunt.

In

&L'— VA.

kïc p espltïm t.uema epüeïwmm

h

efficit 0)

L

)

4 Bilis COIruptd;:ommnium fortasse epilepsiae causa-

"

rum priüceps et frequentissima.

Quare etiam, quemad-

,

E

3

modum

ls

K) L.c.p. 417. sqqd

]«

D) L.c. $. 17-37

») Cicutae aquaticae historia auctore Wrpt LR, Bas. 1679. p. 6. sqq.

;) Fg. HormaNw

Med, Rat Syst

SHPU:

M Cfr. 1ll,

; £,

STARCK ZÍrchiv fzzr die Geburtstu

J

St 1'* æ 189.

x

0) Tissor.lec. G

C 4

d. obs

aud

LUg

y.O

Vl p.68. sqq

IIl BaicHTER- e»ir

DID.D.DG p 273. Hh Bïr MENBACH

prae-

ceptor pie colendus, in Jed, Bibliotheck, B.1l.

29'7

38

t o UE OO pb

modum in nosocomlo academico Gottlnaenæ factum au-

vel imn

dmi vomitorlis paro*(ysml epileptici vel omnino,

longum saltem tempus, depelli possunt.

Idem et TrssoT

docet p). Neque mirum id, quod bilis corrupta epilep-

siam mmo uet

quunm 1110 eror;,

trlstlua et ira

quibus de-

iünum couumpltur, Vel IPCd. eam moueant

if Calculz oarii irritantes.

PLenahbus quidem pro-

VE

creandi mmbl vires iribnit CI BnuENDEL,

quos secatis ab-

sumtorum ipso recens natorum corporibus in renis sub-

stantia et vreteribus vidit 4). £asdem ali et calculis ve-

siculae felleae vindicant r).

6. F'iia fluxus menstrui

Haec enim non tantum ni-

mia sanguinis copia ad encephalüm. delata epilepsiam mo-

vent, sed etiam propterea

quod multas spasmodicas ad-

fectiones sgienunt

quibus ipsum corpus totum vexant

Ortam vero inde . granissimam et cnuratu difficillimam cen-

set Cl BRENDEL 5).

Haemorrhoidibus suppressis enatám

ion misi perquam raro vidit TrssoT, 1de:mque argumen-

tis quoque a puon ostendit, quare demum sit adeo rara L).

Praeter haec irritamenta abdominalia multa alia ad-

huc-vel interna, vel extezna chirurgi curam postulantia re-

periuntur, quae vel momentaneos epilepticos motus, vel

epilepsias habituales gienere valent

7. DE

p) L. c. $. 17. $qq

85 v

opuscula mathematica. et medica, quae Summus Wnis-

pERG collecta edidit

Part. 1. p. 59

r) lgss in Zercure Danois, Mois d'Aoüt. 1758. p. 99.

) V. Er. Opuseula, T.1. p. 178

/) Il a g 5)'

at AEERETT ETE at

39

*

7. DE-Mzz4 z), acerrimi ingenii vir, singulari ali-

qua epilepsia iactatum vidit iuuenem sedecim annos na-

tum

vnde mutationes

quam ex spernmuatis cm!fec[wne

quidem corporis varias circa pubertatis tempus originem

ducere constat, prouenisse censet.

Omnia enim remedia

et methodica, et empluca quamuis 1ecent1 morbo incassuni

adhibuit.

$. Epilepsia ante exanthematum in primis ' variola-

rum eruptionem x)

9. "4crimoniae psoricae retropulsae y)

Alia etiam

irritamenta morbosa e.

c. lues venerea

monente Cl

FABRE

Idem Vcdet de materiis fe-

z), epilepsiam gignunt.

«

brilibus

[

quae e

rl

intermittente febri intempestiue Sa-

j«

nata remanserunt )

L

x

JDentitio difficilis. b)

]a

11. Ligatura funiculi spermatici. Eam quidem vel

perünacissimam epilepsiam effecisse docet Vir Sununus

]«

''HEDEN

)

auctore

k

u) V. de adfectw spasmodico refractario Obseruationem

SALOMONE THEeoPHiLO DE MkzaA.

In Collect. Soc. M, Havn

I

d

.. Vol. ll, p. 265.

x) V. HxarsrER comp,. med. pract, C, XVMl, $. 24.- C£. IH. SEQ,JE

p

AMed. clin. p-127,

*) DE Mzza l.c. p. 261.

[$

3

z) Cfr. V, Summi, RucnrEn, chir. BLEZ Vol W p2

I

&) V. DBERCHELMANN l. c.

) V. Ill, Sezrg l.c. p. 371. Hrzs:*rg Le

46

HEDEN C),

qm plura eius rei exempla notatu dwms-

Sima, quaeque 1pse Vldlt Il'ülat

Gn,nn lza

0550 sesamozclea

12.

* neruos prementia,

qmbus sublat:s epuepsmm quoquu depulsam fuisse T 18-

sor, d) 1efe1t

Haec itaque sunt potiora epilepsiae irritamenta. Pro»

ducunt.vero eo facilius epilepsiam, quo debhcatiores sen-

sibilioresque sunt homines,

quas vnum, vel alterum ipso-

rum vexat; atque hinc fit, vt sexus seqmm et pueri quo-

clue propter maiorem corporis imbecillitatem et irritabi-

litatem, magis sint procliues ad motus conuulsiuos, quam

mala victds ratione

mares e);

thue rüsticorum liberi,

perturbationumque animi violentia haud depranato lacte

materno nutriti

sub variolarum eruptionem atque denti-

tionem nequaquam aeque facile epilepsia corripiantur, ac

sensibilior, tenerior atque delicatius educata Vlblcolalum

?

proles f)

i

S

27.

Ü

Secundum ordinem, a me supra propositum , paucis

i

adhuc recensendae restant illae causa

quae

dum dire-

P

ctam vim in solidum viuum, neruosum systema videlicet

atque fibram muscularem exserunt, vel Óinomentaneos mo-

tus

€) L.c. T.L p.49. sqq

d) L.c. $.35

€) V. HxiwE diss. cit. $. 15.

f) Fm. HormaxN ZMed, Bat, T.1V, P.35, C. 1, $. 5.

EU o W.

&l

tus epilepticos vel habituales epilepsias proferunt. Perti-

nent huc plerique animi perturbationes. Ipsa ira et amor,

quamquam quidem per imritamentum intermedium, san-

guinem ad eucephalum propulsum, corpus ad eþilepti-

cos motus ciere videntur; at vis tamen vtriusque nociua

ilï(le, quqd subito atque directe solidum viuum adüciunt,

L

deriuari potest.

Vt paucis dicam ; quaecunque fibram mu-

ln

scularem irritabihorem, neruosque sensibiliores reddunt

j«

et corporis vires frangunt, ea epiïqpticos motus excitant.

la

Exordior itaque ab animi p'(ärï;urbationibus, quae huc

l-

