þertinent, recensendis, ceteras ad hanc classem referen-

das causas postea expositurus.

il2

le

L. ZÀimor. Ommes tristes animi motus g)et in pri-

[]«

s metus corpus debilitant irritabiliusque reddunt. Per-

aC

tinacissima itaque est epilepsia a terrore oriunda, quaeque

saépissime omni medelae renitatur. E SELLE À) quidem.

eiusmodi epilepsiam, qua puerpera infestabatur, optime

xdebellauit.

Huc etüam trahi potest epilepsia communica-

tiur, quae ex terrore propter epileptici adspectum gigni-

tur, cuius quidem exempla a V. Cl. AAskow i) et Born-

h

HAAVE narrata silentio praeterire possum, quum, quod

It-

hic

cel,

A

£g) Cfr. amid optimi L A. DzrscH diss, inaug. sist. paradoxa me-

dica, len. 1792. p. 19.

tüs

A) V. EKr. neue Beytrüge z. Natur - und Arzneym., 'T.1. p. 39 8qq.

Cfr. HazN lc. p. 12z.. ForBenoitp JZMed. Obs. and, iuq. Vol.

Vl. p. 79. 1ll. Ricuren in chir. Bibl. Vol, Xl, p. $51.

à) Soc, M. Havn, Collect. V-oï. ll p. 14-22,

F

42

hic in orphanotropheo Harlemensi mlra.batm , Satis est

famosum.

amdem vero, quam terrorem adducere valere modo

dixi, interdum et fugat

quare Cl Boznuaavr territione

eandentibus carbonibus effecta ipsam puerum quemdanri

vexantem depulit

Qui tandem hoc fieri possit

exph—

Ccatu est difficillimum.

Celeberrimus Konruaas Á) in eo

quldem causam esse positam monet, quod anima ab alius

rei contemplatione ad aliam proripiatur.

. "mor , qualemcunque demum s$e praebeat.

Conci-

tfmdo vero huic morbo eam ob causam sufficit,

quia

saepissiíme bonam solidorum conditionem 1nf11nfflt

I;u-

cülenter id probant obseruationes Ill ZriwwERMANN et

Tissor )

Harrrnvs mortuorum inter

coitus negotla

hominum exemipla collegit 77), ortae vero ex prohibito

concubitu atque amore ad desperationem adducto epilep-

siae Clarissimus AAskow ).

3. Onania.

Pessimum hocce et perniciosissimum

viüum dienunm videtur

de quo singillatim loquar. Gra-

visSsinia

À) Cf. Inclyti huius medici Ratisbonensis, víri, qui maxima fauo-

riset amicitiae documenta quum publica, tum priuata mihi dedit

beneuolentiam pariter ac sapientissima ipsius consilia grato sem-

per animo prosecuturo

Znuleitung zur Bildung àüchter ZTund-

ürzLe. Vol.lV. p.20. Hegensb. 1789

1) L'onanisme p. 24

m) Element, physiol

Lib, XXVll, Sect, 3. $. 12. T. Vll, p. 567

5n) L.c. p. 16

m E HEOU ETE t

45

tum quod hominem

Yissuma infert COIPOll detr imenta ,

si forte miseri

quam maxime debilitat

tum etiam qula

ab illo subito abstineant

vehementissimas spastici gene-

[

ris adfectiones e

o

hypechondriam et epilepsiam saepis-

sime adducit,

Ea enumn est constans et pelpbtua naturae

lex, vt suetas excretiones, subito suppressas,

admodum

Hac itaque ratione onaniae effectus

aesre ferant corpora.

referendus est,

Orta-

ad causas,

quas materiales dicunt,

que hinc epllepsm excretionis r estltuüonem et lentam sup-

PI6Q81OH€ID

summa cautione instituendam, requirit.

Paeter hasce vero causas, corporis robur infringen-

aliae etiam. nonnullae nequaquam sunt mnegligen-

L

dae, v. c.

4. Haemor! hagiae grauiores ; quibus, quotiescunque

subito irruperint epileptici motus superueniunt

$. Climata calidiora epilepsiam exacerbare

Celeber.

rimus LorrrrLER in itineribus maritunis obseruauit

Epl—

qui vix vno per SlflglllOS menses pa-

lepticus quidam,

tricies intra duodecim horarum

roxysmo adfligebatur ,

spdüum COlnp iebatur, quum nauis aequatori adpl Opinqua-

ret

In Europam redux sexto quouis mense vna morbi

accessione vexatus est o)

Fa

S. 258

g) V. Tll. Pucares's chir. Bibliotheck Vol, XII, iamiam prelo libe:

ratum, p. 327. et LórrrEm's Beytr, z. draneyw, u, AZF'undarz-

ueyk, T.l. Leipzig u. Altona 1791

44

$

28

Ab eo autem longe profecto absum,

vi ommnes EP].-

lepsne causas enumemcsc c:tedam- bene enun multae

S UPGl sunt,

quas, vtpote remotiores quodflmmodo, Hnunc

quidem recensere nolui.

Quin ignotas adhuc crediderim

plurimas p), quum haud ommnes sectiones hominum epi-

lepsia mortuorum

1psius originem illustrauerint

Drae-

cipue

quando idiopathica erat

quae quidem saepius

omnes sensus fuecit

ita vt de sede ipsius nil certi con-

stet )

Neque mirum hoc, si consideramus et animi

adfectuum et imapginationum vim in tanto. cum sensorio

€omumnuni consortio

et tenerrinam substantiae cerebri

structuram :

nam multis mutaüombus morbosis obiuoxiunt

hoc esse,

quis dubltauent? Quum in ahlis tenuissimis

corporis humani parübus stap gnationes et obstructiones

Oor mntul

quidni et in encephalo oriantur epilepsiam tunc

producentes'? Sed. ante oculos rem - poneze nequaquam

sufficimus,

p)ldem monet Cl. Moncacnmr Epist. IX.. $. v s.

9) Lvpwisc Instit, Pathol, P.lll, €. 5

$

ITr16,

SECTIO

4j

SrEcC TAI o VI |

EPILEPSIAE PROGNOSIS.

$.

29.

Quum epilepsia adstantibus aeque sit horribilis ac aegrae

iis molesta, eademque haud raro, quando finem cepisse

videatur, in alios transeat morbos: signa, quibus bona,

vel mala eius prognosis cernatur, notari sane vel maxime

1f1erent. Vu.enim epilepsia saepe est effectus alius mor-

bi, ita et non xaro illum antecedit, cuius quidem sub

ortum euanescit,

Saepissime, obseruante iamiam HiPPo-

CRATE 7), febrish quartana epilepsiam depuï.it; idemque de

scabie narrat Cl. TrssoT s) Praeterea vero multa quoque

alia sequuntur epilepsiam ex aucta quidem irritabilitate

et nimia-sensibilittate explicanda.

Obseruante AngTAEO /) ingenii et sensuum externo-

rum hebetudo, tinnitus aurium; auditus difficilis epilep-

siae, quando diutius saeuiuit, accedunt z); sicut etiam

aliorum fit causa malorum, quae chirurgiae opem requi-

runt, e. g. $i müseri iuter paroxysmos corporibus duris

ilidantur, in ignem incidant, vel a pontibus in flumina

delabantur x).

F3

S. 39.

r) Cfr. Tissor L c. $.78.

5) L. €/ $. 78.:80q.

£) De causis diuturnorum morb. L.1, Cap. 4.

az) v. SwiETEN Lc. p. 425.

*«) T:ssor l.c. $.92,

46

S

30

Circa prognosin . epilepsiae gcneraleuz adnot'-mdum

est, epilepsiam curatu esse difficillimam y)

Quo irrita-

bilius vero corpus aegroli, eo maior ipsius sanandi. adest

spes, quum morbus plerumque ab eo leuioribus irrita-

mentis pendeat

Atque banc ob causam infantum epllep-

corpore vero mi-

siam facilhori opera remouere licet z);

5pus irritabih graue et pertinax suspicari oportet irrita-

mentum

quare in adultis curatio difficillime succedit a)

Plerumque igitur epilepsia feminarum miünus est atrox,

quippe quae corpus adficiat delicatum et magis irritabile.

Nulla vero sanationis spes adest

si morbus iam diu et

per p]mes annos durauerit

vel post aetatis annum XXV

vel malum sit herediutarium

viliumue

demum inceperit

aliquod. cerebri suspicari liceat £)

$.

21

Quod ad specialem epilepsiae prognosin atinet

onmniuin rinum causarum occasionalium indoles resSpici

debet

]ta v. c. haud inanis sanandae epilepsiae spes

adest ,

quae à 1et10pulsls efflorescentiis cutaneis vermi-

busue orta est, modo aptis illae remediis remoueantur.

Superueniente febre quartana: epilepsiam tolli iam docuit

HirPOCRATES c), et Cl BAxc d) hanc HirPocmaTIS sen-

tentiam

y) Tissor l.c. $.95.

z) Bawc in pr. med,. p. 361

Psdb ]

g5

a) Celeberr. SzrrE JWed. Clim, p.

b) Bawc lc.p

61.5qq

c) Aphor. Lib. V. Aph. 79.

d) L.C 9. 361.

MR

— BR

47

tentiam sua. confirmauit obseruatione. Epilepsia hvysterica

remediis quidem raro tollitur, saepius sponte et lapsu

temporis cessans, id, quod multiplex experientia docuit.

I1dem hoc et de ea valet, quae a /fluxus menstrui vitio pen-

det e).

Ex trerrore vero Orta , secundum vnanimem me-

dicorum obseruationem , pertinacissima est f); attamen

Cl de Hazw g) et FornuznoiLL h) vel ilam debellarunt.

De morbi vero exitu haec fere obseruáta sunt:

1) Interdam aegr()ti in stadio soporoso paroxysmi mo-

riuntur.

Quando vero sua defunguntur morte, sem-

Ill. QuARIN hoc saepius

. per fere apoplectica ea est.

obseruauit 7).

2) Nonnumquam vero in alios morbos transit (v. supra).

3) Accidit quoque, vt natura crisin aliquam efficiat,

excitatis v. c. haemorrhoidibus, vlceribus, exanthe-

»

matibus, febri quartana vel petechiali A). -

e) TissoT l c. $. 10r.

f) »s Hazw iat. Med. P.V. p. 121. *epilepsiam a terrore (pessima

sane origine) matam,"

g) L. m. cit,

À) Med. obs. and, inq.

| Vol. VL p. 79. Cf Ill. BLv MENBACH m;d.

Bibl. Vol.l. p. 259.8qq.

i) V. Ex. Zenimaduersiones 1. c.

k) Cfr, Ill, SzrnrE lc. p. 377.

h

: ! SEGTIO

48

SEGTIO V IL

DE EPILEPSIAE CVBRBATIONE IN .

GENERE

-

5 14

Accedo tandem ad tristissimi morbi curationem, tantis

si modo succedat, pressam difficultatibus, vt opprobrium

medicorum iure adpelletur.

Non est itaque,

quod mire-

mur, non solun tot tantaque huic morbo specifica quae-

sita esse, sed etiam medicastrorum molimina, quum ra-

tionalis medicina saepissime vulgi spes fefellit, in tentanda

eius sanatione versari

Medicamentorum specificorum et

arcanorum vsus ab eo, qui rationalem medicinam sequi-

alias enim

tur, ad methodum quamdam referri potest

haud inteligerem, quomodo aniepileptica. nonnulla

a

iinedicastris adhibita nullam

à medicis vero artis scientia

pme(htls adph(:am maximnam Saepenumero exserant vim.

Lubentissime itaque lll. BArprzxGEnr sententiae subscribo

omnia medicorum arcana exploratione diena. iudicantis l)

Atque

D) *Alle Arkana verdienen ans Licht Bexogen zu merden. . Hütte

»GavBivs nicht LüpEMANNs Íuna flxata untersucht, soivüssten

7;ir nicht, dass es Zünkkalch ist" | V, Hj Zri, qui plurimis

maximisque honoris,

beneuolentiae et amicitiae documentis,

Marburgum transeuntem me ornauit,

fautoris ad cineres vsque

colendi ZMagazin f. 4derzte Xl.B. S,73. u,s.w. — . Cfr. Samm-

lzmgf pr. i. Vol, XHl, p. 685.

um t aESEDCCTETT TL OTERB t t

49

Atque in eodem illo mihi q;aidem posita videtur causa,

quare nostris, quibus iusta artis medicae notitia cordi est,

temporibus non solum epilepsia felicius tentata, sed etiam

eorum ipsorum, quae specifica nominamus , pleraque ma-

iori cum effectu. in vsum vocata sint. Prius vero, quàm

ad specialem morbi curationem exponendam accedo, pauca

de generali ipsius tollendae imethodo disseram.

S. 331

Epilepsiae curatio in vniuersum versatur circa causas

morbi auferendas vel frangendas, neruorumque sensibili-

tatem et fibrarum muscularium irritabilitatem minuendas,

Omnia itaque corpora aliena irritantia seu [luida siue so-

lida auferenda sunt trepanatione, incisione, iniectione, va-

riaque ektractione. Neruus adfectus transcindendus, seu

ope caustici destruendus, aut sensatio nuerui infringenda

est.

Vulnus parti cuidam neruósae inflictum dilatetur,

Acria varia, vel in corpore enata, vel intus delata laua-

tione, iniectione, inuoluentibus, antidotis, vesicantibus,

emeticis, Jax'antibus auferantur, diluantur, obtundantur

Vermes destruantur eliminenturque an-

et corrigantur.

thelminticis et purgantibus aluum. Boni sanguinis inopia

reparetur diaeta blandg? nutriente, idoz.lea.

S. 34

Neruorum vero sensibilitas et nimia irritabilitas mi-

nüpntur quum omnibus antispasmodicis »7) e.g. opio,

Á

moscho,

m) De antispasmodicorum differentiis v. Cl. Hgcxen in Archiv für

die. allgemeine Heilkunde , V0l l. p.439. sqq.þBkerIin 1790.

G

jO

UEL KOT

moscho, valeriana,'asa foetida; tum balneis fug1dïssmns,

vesicatoriis, enieticis z), electricitate et. s. p. Neque hic

praeteleundum videtur, quantum ànimi quies ad Spasmos

fugandos valeat

Cl FornznoiLL itaque summo iure ad-

monet, ne medici aegrotos ad lunae phases aitentos red-

dant

neque periodicum paroxysmi epileptici ordinem

commeéemorent, quia saepissime talis recordatio eam in ae-

erotorum mentem exserat viumn

vt morbus exinde certis

--

temporibus redeat

Quin maiorem adhuc potestatem excitandorum nono-

rum paroxysmorum recordationi huic tribuit FornznorLL,

quam ipsi lunae ommnibusque planetis o),

atque Ill

BrvMENBACH acutissimam' hanc sententiam sua quoque

auctoritate omnibus medicinam exercentibus inculcat p)

$. 35

Saepissime epilepsia tam aperte pendet a graui ahquo

QtlllllllO, solidum viuum irritante, vt sola eius remotio vel

destructio

7) ForHEnGILL in med, and, phil. Works, .ondon 178:. p.2:

in cap. de emeLicor. osu in wariis morbis tractandis. ait

»In

,UOorbis spasmodicis aliisque plurimis neruosi ordinis, qui origi-

,0em ab inertia et languore chylopoetico ducere videntur plu-

rinum. pxodesse visa sunt emetica.

9) "Those who are-about the sick should be paxmcularly careful

,never to call their attention to the time of the moon, or any

.Other periodical return

Perhaps this attention

once deeply

Zunpressed, has much more influence on the return of the fits,

,than the changes of the moon, or any other revolution,

N.

»Med. Obs. and. ing. Vol. Vl. p. 79

p) Med. Bibl. Vol.ll p.259

— E n

U

S'I

destructio a(l' morbum curandum suffíiciat. Saepius tamen,

1n pnmïs $i COlPuS nimis irritabile a stimulis leu1ssunls

atque ilis, qui extrinsecus accedunt, nec à medico remo-

veri possunt ad. motus epllep'ucob excitatur, omnium pri-

mum morbosa solidi viui conditio respicienda et corri-

genda est.

Quid? quod nonnumquam vel neglecta quo-

áammodo causa materiali sola tantum solidi viui restituta

integritas morbo tollendo' par est! Docuit hoc quotidiana,

si opus foret

experientia magis adhuc probandum acu-

tissimus Hrnz;

cuius quidem sententi

quotiescumque

morbus haud diutius a proxima, quae ipsum effecit causa

vtique est sequenda.

pendeat

quamuis adhuc adsit illa

V. C.

Quando vero epilepsia externis causis obnoxia est

S1 noui paroxysimui CPllePtLCl a terroribus oriuntur

quos

nec aegrotus euitare neque medicus remouere scit, vnam

tantum solidi viui curationem instituere licet 4)

ia u

Quodsi vero methodicae huic siue rationali medici-

nae

quod. saepissime,

qm eam exercent,

exper 1untur

ts

morbus

9) 'Tum- quidem remedia sedatiua et anodyna, in primis opium lar-

210r1 por*"wendum mamnu

e. c. quauis hora vnam vel duo grana

a Cl. ForngnciLL commendantur. V. AMed, obs. and. inq. Vol. Vl

p.79. et 80. Nisi vero fallor, haec dispositio epileptica, a terrore

ouunda, praecipue corticem perumanum pOSClt

quippe qui et

fibramdi roboret et nimiam irritabilitatem iustis finibus circumscri-

bàat

——

De viribus corticis peruuiani v. Max. STorr yraelect.

in div. morb. chron. ed. EvgREL, Vol.l. in cap. de conuulsione,

M

Cfr. Cel. HEcxkEn l,c. p. 442. 5qq

$2

r B ss

morbus resistit ,

tunc quidem curatio remedlis empiricis

tentanda erit.

At vel haec saepissime quin saepius, quam

methodica medendi ratio, medicorum spes fallit, id, quod

nuperruine adhuc FornuzRoiLL quentm r)

Lr ComwrE s) nimis Vuïaalem remediorum epilepsiae,

quae specifica adpellamus, vsum valde vituperat,

suadet-

que, vt in curanda ea plurima habeatur ratio causae, ex

qua ea S)t orta, quamque multo saepius, ac vulgo creda-

L. ccïmm et distinctam ecse, qum plerumque in syste-

3ate viscerum abdominalium latere contendxï

Quam in-

certa vero haec empirica medendi ratio sit

satis adpare-

bit, si id modo cogitauerimus, remedia antiepileptica re

vera non existere

quaeque ita nomainari solent

si quid

ad sanandum aegrotunr vmquam attulisse visa fuerint, non

nisr eani

quae tunc morbi causa erat

tollere potuisse.

Hac quidem ignota (atque ita abdita sane est ea vel sae-

prssune, quae vel acutissimi medici oculos fugiat) empi-

rica remedia recte adhibentur

quoniam hac demum via

latens mali origo interdum detepatur ,

idque ipsum ita

tentetur atque remoueatur.

Bene itaque sum persuasus,

nos plerumque,

quando haec pseudo-specifica efficacia

fuerunt,

*

r) *The disappointments , howcver, that I. met w1th in many in-

»Stances, made me dlsqatlsücd with this method ;

it was always

»tedious, too often uncertain."

V. AMed. obs. and. iuq. Vol. cit

P. 69.

9). Zournal. de Medecine, 'T. LXXXI,

Cfr. Ill, Pucuren eAir. Bibl

VOl XL p.srz

—

at ET ss

E

fuerunt

caüsam antea abditam indicare posse, quamuis

id quidem haud semper adcuratius liceat

81 e. g. Vale-

rima tülit auxilium, vermes potissimum auctores paro-

xysmorum putandi sunt

Remedia itaque antiepileptica

specifica pro mere causalibus habuerim, ordinarias epilep-

Siae causas, licet latentes; tollentibus

Facile vero

SI CL

conüngit esse tam thCl vt pruinun medel dae epüepbne

periculum | faciens

ilud statim antiepilepticum,

quod

morbi causam tollere valet,arripiat; in' eum induci potest

errorem, vt remedio hoc spemüco ipsum morbum fuga-

tum credat.

CESUEUISUEN

SECTIO VIII

DE CVBATIONE

EPILEPSIAE IN

PAROXYSMIO.

$.

1

In hac opellae parte et illa exponam, quae ante et post

paroxysmunm medico sunt obseruanda atque agenda., Pa/-

liatiuam vero. curationem hanc iure vocares, quam in

vna tantum spasmorum momientaneorum solutione verse-

tur. Id enim nonnisi perquam raro accidit, vt irritamen-

lum tunc sit e corpore 1'emotum.

$.

38-

üte paroxysmum tiunc quidem tractando morbo

opera adhiberi potest

quando prodromi ipsum. antece-

G 5

dunt

aaáÓ Ó P

E

d

3

L

Y

^

À

t, vel ordo periodicus in reditu paroxysmorum obti-

net.

Tum vero haec potissimum sunt obseruanda.

Ae-

grotus omnia illa, quae, si paroxysmus incidat, detrimen-

tum ipsi inferre possint, evitet.

Concedatur ipsi ab ad-

stantibus locus satis spatiosus, ne conuulsiones impedian-

tur corporisque partes miorbo correptae laedantur. Omnia

irritamenta occasionalia vel interna, velexterna vel euiten-

tur, vel amoueantur /), gastrica véro in primis clysteris

ope eiiciantür.

Omnia pericula, quae proxime a pa-

roxysmo pendent, remoneantur.

Omnes itaque causae

excludantur, quae sanguinem ad encephalum congerunt.

Vestes arctae et angustae exuantur et ab omnibus potu-

bus spirituosis abstineatur.

Quid? quod vera plethora

venaesectionem poscere videtur z).

Quando paroxysmus

spasticae 3ndolis est, interdum remediis antispasmodicis

Vel- praecaueri, Vel plinpi pot.est.

Obseruatjones tamen. ,d.ocen.t, ommnia calefacientia et

nomünatim opium non solum paroxysmum exacerbare, sed

etiam Ns.tadium soporosum augere et protrahere. Optime

vero conueniunt vomitoria, large quidem propinanda;

quum epilepticis ea, quae alias sufficit, medicamenti por-

tione vomitus cieri plerumque nequeat.

Vt vero spasmi

minuanmr, alia etiam antisp*a51ïlpdica e.E. spiritus nitri

! dulcisä

L) VAN SwIETEN in Comäzenb. T.HDl, p.451. Etiam frictiones cor-

poris,

sternutamenta ,

obseruante iamiam CoErLio ÁAvRELIANO,

noxia sunt durante paroxysmo. V. de morb. chron. Lib.I. Cap. 4.

Cfr. Tissor. 1. €. $. 198.

?z) Banuc l.c. p. 362.

"

$3

dulcis, liquor mineralhis. Hoffmanni, ipecacuanha in.re-

fracta dosi, clysmi ex asa foeti'da et valeriana ,adhiberi

possunt Voc).

Intärdum prodromi singularis prorsus indolis sunt

et recta eorum traciatione paroxysmus auerti potest.

Exemplum offert :epz'lepsz'cz pedisymptomatica Sauuagesii,

quae, vt experientia docet, fascia, supra locum sensatio-

nis-arctc constricta, e'xstifngui potest y). |

— JEpilepsia. infantum .semper. . fexe :Pl'Odl"OmiS est .in-

structa.

Plerumque .enim. dormiunt,. oculos semiclausos

circumagentes, et per somnum xrident atque cohorrescunt.

Adplicentur vero his clysteres deturque moschus. Inter-

dum irritamenta quoque occasionalia, '"vtpote in tenera

ipsorum aetate plerumque: manifesta, tolli possunt, e.g.

acidum primarum viarum absorbentibus.

S

39-

Inter ipsum, vero paroxysmum idin primis» est cauen-

dum, ne aegroti propter maximam conuulsionum vim de-

trimentum capiant.

Membra igitur conuulsa ne retinean-

tur; nam humorum congestio ad encephalum inde àuge-

tur, et summus virium languor insequitur.

Pollices in-

clusos pugnis eripere velle stultum est, aeque ac frustra-

neum. Paroxysmi antem mitigatio tentari potest clysteri-

þus ex asa foetida et tartaro emetico compositis, cucurbi-

tis

«) Ill. SzrrEe in Zed. Clin. p.373.

y) SerrLE l modo cit. p.374.

$6

tis siccis vmbilico impositis, vel, quod ommibus praestat,

emetico. Opii contra effectus pessimi sunt.

S. | AO.

In stddio apöplectz'co s. soporoso id curandum, vt

aegrotus in aere temperato wersetur, caput ipsius eleua-

tum sit, atque, quum apoplexiae periculum immineat,

Hoc vero instare declarat

tempestiua medicina paretur.

somnus profundus, soporosus, nulla irritatione inhiben-

dus; facies rubra et tumidaj'oculi rubri, proterüi; venae

iugulares tumentes; pulsus plenus et durus.

Atque tuim

guidem plerumque "Velïaesectio requiritur z).

z) Cl Bawc in praxi med. syst. exp. l.c. commendat simul aquam

frigidam faciei ,adsfiergendam.

7 SEG:I'IO

SECTVIO'IX.

.DE CVBATIONE EPILEPSIAE

METHODICA.

— ÀÓÀ—

S- 4T.

i /uum expositio curatienis methodicae omnibus nmhe.

ris absoluta, et,arctos, quibus inclusa est haec disputatio,

limites et ipsam virium mearum facultatem superet; nec

non chifcurgia eodem iure, quo medicina, morborum epi-

lepticorum therapiam sibi vindicet; praetereaque in sectione

decima copiosius de multorum medicaminum viribus sim

xpositurus, lector paucis tantum in eius specialem curam

inquirenti mihi indulgebilf ; quin eo facilius impetraturum

me hanc spero veniam ; Qquum satis absolutam causarum

;pecialium enumerationem me praestitisse arbitmri. audeam.

$.

42.

Quomodo vero epilepsiae curatio sit instituenda , id,

quemadmodum in omni morbo, tribus potissinuum rebus

cernitur, causis videlicet morbi, tüm omnibus iis, quae

praeter sanitatem in corpore aegroti adparent , atque medi-

camentorum denique efficacia.

Quae vero per causas morbi

facienda indicantur, ea omnibusiis, quae ex reliquis duo-

bus 1nodo commemoratis vtpote saepenumero vel incertis,

vel haud sufücieïïtibus eliciuntur, longe sane sunt antepo-

H

neuda.

$8

nenda.

Quando enim Valeriana emepsam ni ügauit; num

tatim certa vermium suspicio adest? Si post retropulsas

efflorescentias cutaneas morbus irrup

un statium psori-

cam acrimoniam culpemus ?

S.

4j-

Stimuli mechanici, e.g

. fracturarum . ossium complica-

tarum, vbi vel globulus ferre us, vel margo ossis fracti, vel

aliud corpus alienum epilepsiam excitauerat, chirurgica ope

tolli debent ) Quodsi certa orti e molesta nerui alicuius

laesione morbi .adsit Suspicio

dissolui eam vtique Ooportet ;

id quod Celeberrimus 'TuzpEx in epilepsia castrationem se-

cuta, vt vidimus, faciendmm suadet £). Eþllepqa-e capitis

laesionibus profææcta interdum foratum modiolo instituen-

änm ahd*nue chir uro icam tractationem pogndat. uaeplssnne

tanien venae sectlones e01e0105 effectus edmex unt c), et

vleera artificialia, quae aduersus epilepsiam quoque a th-

bus laesionibus Chlïïü s. l'"lS oriun dfzm Ont"mun* prie aestant

auxilium. — Sic e. g. CI. WIAR]:T d) epilepsiam, quae ex vio-

lenta pollicis et flexoris euulsione profecta erat,

CHIHSQHP

paroxysmos snmpm: antecedebat dolor fixns in musculo bi-

lJJ

:piæ bia

setaceo loco dolenti fmph

09

O N.JLHI(B C'ï-

davuit

In epdepsm pedisymptomatica membrum morbi

fomitem

) Cfr. Bircvgn lc.

5) L 6 P- 49.

B)

Tissor l c. $

28. 6t sqq.

lluc etiam trahi possunt obser-

ationes Cl

RvporPH,

qm Xsüere crann eplïepsmm sanauit.

V. Er JDiss, laud. p. 19. 8qq.

d) V. Ill. Pucnrzn's chir, BiH, XI. Band. P. 113. 8qq.

n ht 7 ORRT R

"

fomitemi continens stringatur, fasciaeue arctüssinie. inuol-

vatur pro ratione integritatis securae membri et sensibi-

htatis aegroti e)

Haec de therapia

chirurgicam opem

Jamiam ad alias causas accedere

postulante, sufficiaut

liceat

$. 44

"dnimi adfectus epilepsiam excitasse, iisque sedandis

eam 1psam jinterdum sanatam , iam supra mont! uimus.

Cl

Aaskow in actis Havoniensibus f) curati puellae morbi

exemplum exponit, cui parentes hoc dederant, vt ardenti

iuuenis amori libere tandem mdulo eret.

Morbi reliquiae

sub Vsum corticis Peluulanl ahls aïomatl(:ls iuxta prae-

ceptum CL Wnuvrr 9) compositis iuncti adeo euanesce-

la

bant, vt grauius modo iucitamentum paroxysmum eum-

que non nisi leuem resuscitare valuerit.

Epilepsia puer-

j

perae e terrore profecta remediis bilem euacuantibus, an-

ïlSP&SIIlOdI—LlS et diaphoreticis optime a CI. SrrLE sanaba-

i

tur

g. IlL FOTHERGILL À) commendat in pumls remedia

)-

sedatlua et nommatlm Oplum. Tta quidvn sexennem pue-

i

rum, alias sanissimum, qui insiliente in se cane molosso

[

vt integro triduo conuclleretur,

horren-

ita pertelhtus

le

dosque postmodo epilepsiae accessiones quouis fere die

Q1

H 2

pateretur

J

€) Tissor L.c. $. 128

f) ZActa Flavn. Vol.M. p. 16

^ -

g) V. Ill. BavniwcER in PAarm. EÉdinub. Brem. 1784. .

351.

C

SACHTLEBEN J"ersuch. ein, Med, clinica, 'V, l. p. $3. Danzig 179:.

j

2) V. Er. zeue Beytr. z

.JNat. u. drzneyw, T.l p.39. sqq.

h) Med. obs, and. inq..Vol. VI. 1 c.

Go

sst PRGIENSUE a v

pateretur, morbo nullis remediis arcendo. per . sexennium

vexatus fuerat, tandem Cel IHatw amlupaænoäïrm atque

OpiO pr istinae

sanitati restituit 7). Doctissimus Scoror:A)

binis drachmis. pulueris radicis. Valerianae quotidie dati

deinde eius decoctae libra vna post singulam pulueris

drachmam exhibita epilepsiam triennem ex terrore natam

et quouis fere die irruentem suppressit Z)

Epilepsiam

coimunicatrnam puellae cuiusdam- Cl. AAsxow 77), post-

quam ab alia epilepüca eani seiunxerat,

pediluuiis, asa

foetida et opio mitiganit;

sub vsum vero morsuïorum 6

COlthG peluumno et Lmatum mfn"us parator um pæ Qxycnu

tandem prorsus siluerünt.

Hl. pz Srónx z) cicutam ali-

UHQZKLO 111113886 QXPGIUJS e€st; morbo vel müa vnius merm-

Sis spatlum remoto.,

Ibiquidem a terrore exortus videtur,

quoniam,si causa quaedam materialis adfuisset, intra tam

breué tempus vix potuïsset depelli.

'Tahl lcnt ur cpïlePSLae

medicina forte paratur vel e belladonna, quam expenentls-

einius, Müxci aduersus epllepsmm adhibendam saepius

$uasit , Guum haud ob vnam in ouo v ututem mmo andlona

51t

i) Vi Fal

Med, T^V.. p. 426

d

À) Tbid. p. 121

I) Praestantissimus hicce radicis Valerianae effectus eo niagie :

idmi-

ratione diemnus est

quandoquidem, sicut etiam CI. Hrnz (v. E:

librum vom Sehwindel . 444.) bene admonet

non nisi tum ezre

iam suam edat virtutem, quum abunde v.c, duabus vnciis sin

^ (f

-

uli

iebus dandis adhibeatur

[

m) dct.. Havn, Vol. 1. . p. 17

n). Libellus de Cicuta secundus; '"Vindób. 1761, p. 261

P

umoncc i ARCT RR P m

6t

sit.o) Quum vero omnes adfectus animi tristes et furi-

bundi, vt communis docet obseruatio, in prinus liepatis

systema adficiant

a

bilem augeant atque corrumpant

éuius vitiosa conditione saepissime, vti TissoT muitique

alii obseruarunt, pendeat epilepsia: ommnia remedia, quae

bilem et euacuant et corrigunt e. g. emetica et acida ve-

getabilia, quotiescumque ex auimi adfectibus morbus hbic

ortus sit, adhibenda videntur.

Quid? quod horum me-

dicamentorum adhibitio semper opii aliorumque narcoti-

corum vsul praemittenda esse videtur,quum haec sine illis

€o inalores secu-

saepissime nocere, at, $1 plaecessennt

iioresque praestare possint effectus.

Opium saltem hasce

caàutelas sane posceret, quum . eius vsus sordes prinarum

viarum adhuc pertinaciores et fixiores : reddat.

^

54f

Obsh uctiones atrabiliari iae requirunt sedulum resol-

Ventïum vsum, e quibus Cl Tuingwrvs in primis aquam

laurocerasi

Il GvARIN

hälebm um nigrum potissimum

commendat

Ali.egregios tum asae foetidae effectus ex-

per ii sunt.

Fermes praecipue apud. infantes epilepsiam

excitare valent, tunc in primis suspicandi,

si periodicae

vicissitudines in paroxysmis epilepticis sese ostenderunt

in adultls taenia praesertim epllepsmm gienit.

H3

Effica-

0o) V. I. H. Müxca Obs. pract, circa vsum Belladonnae in melanch h

mania, etepilepsia, Gótt. 1793

Modos vero huius medicamenti

summe venerabilis eiusdem pater in Aurze Jnleitung, wie die B

auzuwenden ist, Gütting. 1783. p.27. sqq. definit variis aeerotan-

tium aetatibus atque .conditionibus adcomodatos,

62

Gtccescsenit R DACC N pl

Efficacissima itaque anthelmintica in auxilium vocan-

da sunt

Cl. ForuERoiLL p) praecipue limaturam stanni

vtendam suadet

ScumvcxER g) semina sabadillae; et Ill

SELLE r) mercurialia

Celeb. Ovanrw talem paroxysmum

cataplasmate ex felle taurino, herba et oleo absynthii

comp osito mautieauit

Cl.FurrzE s) et SAcu TLEBEN/) etiam

externum felhs tauxin vsum laudibus extollunt

$. 46

Quod ad onaniam attinet, illa, vt supra demonstra-

yimus, duplici modo nocere potest

quoniam non solum

ipsa haec enormis humorum euacuatio,

sed etiam eius

cessatio, vti ommnis subito suppressa excretio hominis na-

turae perniciosissuma est.

Vt vero ita debilitatae corporis

vires quodammodo restituantur,

adhibenda sunt vtique

mechcammd roborantia et aDUSPäSHLOdlCH

TissoT z) qui-

dem balneorum fuo'ldorum atque corticis peruuiani, quem

et Srónk x) commendat, vsum suadet, alii martialium y -

Ouodæ autem intermissi subito sceleris poenas dent ho-

mines, tunc ea quidem adplicanda videtur medicina, qua

aduerqus ahas suppressas excretiones vii solemus.

$. 47.

p) Med. obs. and. ing. Vol cit. L c.

g) V. Er. vermischte chirurg. Schriften, Band lI. Bemelk 39.

r) Med. clin. p. 195.

5) Mediz inische Znnalen, 'T.T. S. 324.

t) Fersuch e, Med. clin. I. Th. P. 274.

u) L'Onanisme p. 198.. CÉr. Tentamen de morbo ex manustupr. m.'w/ze,

P. 203.

w) un. med. l. p. 216

y) ll SELLE JMed. clim. p. 315

— ERN n

65

$. 47

Taedet sane, plurium causarum therapiam adponere;

$aus eumn superque est cognitum, quae medlcamenta at-

que leuamina requirant acidum primarum viarum, vitia

fluxus mensium

dentitio difficilis, calculi varii ivritantes,

inorbi retrogradi cutanei, venenum venereum ets. p. Vnum

modo hoc addam

quod omnia haec

quando epilepsiam

gignere valuerunt

vel pertinacissima | saepius sunt

vel

omnino abdita.

Ilustris Furrzr ingenue, atque, vti decet

virum luculentissima artis medicae scientia , praeditum,

licet omnia illa remedia

exemplum pueri propornit, qui

et anxilia, quae a medicina methodica vmquam suppedi-

iari potuex int

tentata sint, post septem tamern menses il

stitutum clinicum

haud sanatus

reliquit

Nequidquam

anthelminthica, antispasmodica et ipsa specifica antiepilep-

tica adhibita erant z). Átque eiusmodi obseruationes com-

mumb BXG&lCOTLulH ex PC rientia PlOb'luït

$. 48

Quae in corpore aegroti adparent, ea interdum, quo-

modo tentandus sit morbus, indicant.

Epilepsia e. g

. pe-

riodica plerumque est symptoma febris inter mü:tentlb lar-

V'itäe., mensium. vitii V€11111 ain aaque irritationis gastmcae

Epilepsia pedisymptomatica ligaturam atque remedia to-

pica, quae nnmm deriuant, euacuant, .suppurationemue

M omouent

) Vide Doctissimi vixi, praeceptoris et fautoris summa pietate a me

prosequendi, Z4nnalen des Klinischen fustituts zu Berlin, 1. Heft,

p. 56. sqq. Berlin 1791.

6l

promouent a); nocturna wedicamima antigastrica et anti-

spasmodma adhiberi. iubet.

Quae vero humorales b) dlcuntur e. g. plethorica et

cachectica, eae quidem plethorae 'et cachex1ae requirunt

medelam.

-

Effectus medicaminum, licet is qmdem nonnumq uam

certam medendi rationem suppeditare poseit.

at, vli lani

supra exemplo radicis valerianae demonstratum est, multa

tamen dubia, multos errores, multa praeiudicia adfert

Haec igitur medendi ratio parum ab empirica illa,

quae in remediorum specificorum tentamine versatur,

quamque in sectione sequente exponam, discedit; vixque

ad curationem methodicam pertinet,

ita vt non misi fors

aliqua :medlcum ad ea,

quae adzzzaantza, et 7"ocentia do-

ceant,

attentum leddele debeat et p0551t

) V. ManeT in JNouveaux IMemoires de P cademie de Dgon

Premier Semestre. 1784. 8

at

Cfr.Ill. BicurEn's chir. Bibl

T. Xl. p. 113. sqq

5) TissoT l c, $. 133.

SECTIO

$j

GEUCERSSUM DEU EC Ea as

SECTIO hi us

DE CV BATIONE E]WPHHCA ET DE

hEMEDIIS SPECIEICIS IN EPI--

LEPS[A

« $. . 49.

id. ix inuenitur alius morbus, qui tot remediis specificis

tentatus Slt

quam epllepsia,

quorum quidem pleraque

altiori adhuc. virium indagatione sunt digna; quum, si

quidem certi aliquid de illorum virtutibus . statuere fas

€st, vel corpus roborare, vel excitare, vel stimulos, morbo-

sos obtundere, diluere; extricare vel neutros reddere vi.

deantur.

Quocum etiam consentit Cl. TISSOT, qui ne

vlh quidem medicamento antiepileptico veram virtutem

specifcam attribuendam 'censet TE

Idem egregie osten-

dit, quales effectus a promiscuo horum medlcammum vsu

exspectandi sint

Si specificum sic dictum remedium num-

quam falleret,

neruis tantum roboris et 1118e1181b1htat13

tribuere deberet, quantum ne in homine quidem robusto

et ammahbus conspicinus.

S.

fo.

Iamiam illa specifica recensebo ,

quae principum me-

dicorum auctoritate et expenentla. famam laudemque

nacta sunt

Il

e) It

. 263. Cfr, BoennaavE aphorism, 1085.

MoRnGAGnN:1 Epit,

1X. $. 26

I

66

L. Fiscus quei nus d).

