uam ad Caclites pergeret, Difcipulum et Succefforem;

ELISAM videlice5;[conttituere ELTAS;E Eumquc,du plicata

tandem Spiritus portione inftru&üm, ad dignam i in füum

muünus fücceffionem effingere atque pracpárare; debe-

bat (100); longiffima ideirco pariter, quam tamen ni-

miam comminifcuntur ludaei (101), pcrfun&us vità:

ità METHVSALA- quoque praeceptis primum neceffa-

H

riis exafciare'confitmmareque SEMVM debuit.

Ratbba-

VIHIL. Iuuat; Cel. RAMBACHII verba quaedari,

ehius lau-

BALAS,

quáe non multum: ab hac meditatione abludunt, hic ad-

huc ir partes Vocare; paullulumque tantum interpolare:

Ita Ille (102) de noftró: METHVSALA, Mit 4447 hat

Ér noch 243 ialife (163), ünd mit" NozZ/600, und mit

Deffen Sohn, Sez; 160 iahr I3ng conucrfirt.

Da nuà

kein zweifeE th dáfs Er von Zdar, dem Stamm - Vattet

der erften Welt, viel befondere nachrichten und Docu:

menta werdc empfangen habtn $ alfcy hatEr folchc dcm

k

Nv

mo) rReg. XVIIII is.ï 2 Reg

(xo;) Hifl, Pam. T. l. -Exeic. VI.

1T. s. qq.

. XXXIV. ccl- HEIBDEGGE-

RVS quinque : annos . plures,

(lcx) Habent enim Eum to PI-

nempe CCXLVIHI. yponit: pro

NEHASO , AAROWIS Ne-

diuerfa creda, plenos, . vel mie

pote.

tatione..

nus.'plenos, annos adícifcendi

(102) €olbz. B; E, T;T p.roj.

: DISQVISITIO

XVIL

INoab; als dem Stamm - Vatter (addo ego, Üv demSEM

als dem vornebm[len Lebrer)) det anderen. welt treulich

communiciret und übergeben. Noah (addo, Urd ME-

ZHVLSALEM felbfi) hat esdurch - - Semweitct pro-

indem Sem noch mit Abraham. und l(aac umge-

pagirt:

hen und. Dcnfelbcn erzehlen kónnen , was Er theils.yon

fcinen Majoribus.gehórt, theils felbft mit augen gefehen

hatte ; biís endhch durch Mofen, was. bifsher mündlich

propagitt worden; in ScArifften vexfaffet worden. Quo

in loco D. V. obiter tantum noto, non accurate didàum,

METHVSALAM cum SEMO centum adhucannos effe

c€onuer, atum.

-Füxit,cum Eo quidem, fi inde a prima

SETHI natiuitate numeramus, tam diu adhuc. .. Sed coz

uer[atus cum Eo; quippe.pueriles SEMI anni in cenfüm

haud veniunt, tam díu effe;non poteft, Haec per-tranfene

pam.-.,.Cetera Cl. Vm, METHVSALAM NOACHI et

ipfius SEMI Praeceptorem. demon(trantia , ex verlfïïmo

Hebraico calcule(104) re&te fe habent: ideoque ctiam,

non NOA&CHYVS, non SEMVS, fed METHVSALA ipfe,

occurrit fübibde apud Scrlptores tanquam talis, a quo po«

fterioris aeui do&nna omnis ad .nos. dimanarit.

-Sic

EVSEBIVS adfert (105) ex EVPOLEMO, proxime qui-

dem de Aftrologia locuto; fed facile.tamen de Diuiniore

cnam,quo Aftrologia tandem ducit, doarma intelligendo,

s ài Evæ;(, 7ma$g uzav MaOscaAay j àv sravra i .A ytytAay, *yvanat

agl us Pro vmeyvavo, Exmocha. Filium effe Metbufalam na-

tum; Hunc omnia ab Angell.r dtdmf: t fíc. ad xg/lmm

veniffe aetatern.

E2

e

(104) ond cum fupcnous Dx(ï'.

repetitur in Eius Ora£, 4e Vn!;t

de Maxtina omnium Metln aetat.

—

LL. QO. ad intellizent. $S,, tecue

$.. p 9« 10.. fatis iam :difpu-

fa in Cel, KAPPU Oratt. fet.

tauimus :

tum vero prohxum

p.53:fqq.

munc conferri in hanc rem volo

(1605) rmcpur £w»g. L. VIHE

STEPH. MORINI Iocum; qui

e X

XVI i.

DE CAVSSIS- AETAT. METH.

3Be vinua

Enochi in

X:- Sed et illud vel másite huc accedit; quod;cutà

ENOCHI, abfque praematura morte in caclum recepti,

&aelum a[-

fumptione Filius effetc METHVSALA, huiüfque Paternáe in caelum

eljerstio- ; (fmptionis fide digniflimus teftis, hanc Eum rem, ex

nes quae-

dam. Neua

graüiffimis- ratxombus praedicar& DEVS vndlqmquc et

2203/2174$

cüm feris commiunicare Pofteris voiucut. 'Ac ENOCHI

Metatron

quidem fine ánterueniente morte w à fciolis pri-

exbUcAT ,

mum [udaeis nonnullis ncrratam, affertam autem dudum

valide a doälfïïmls multis Vms extra omnem nunc du-

bitationem pono:* duafque faltem basad eius propiorem

contrá Iudaeos'(quos temere noünulli Ghrttiani fecuti

funt) confirmátionem obferuátióries fübiicio.

Primo

ex Seriptore nd Hébraeor , quatenus Is nude ct fimpliciter

eam ENOCHI gtra94» memorac,(lo6) fatis mihiliqui

do prifcae Ecclefiae Iudaicae eain r€ patere confenfio vi-

detur.. -Deinde illud quoque- fübinde in merntem venit,

an non vel ipfurn iftud, quod'Latinó nomine, Merarros,

Metator , Talmudiftis appellatàr ENOCHVS , éo debeat

exponi,quodtalem prifci Iudaei: crédideríintENOCHVM,

qui, in caelum áfcendens;quáli trianfiónés »erari, ct R eli-

um

quis, füó fenfu , paráre hofpitiüm; cumque hoc in plena

emphafi MESSIAE TESV:. dofli, mürius eft (107), ca

€tiam In re Eius cfï'c typus; debnerit: vt necefíe adeo non

fit, in hac nominis permutatlonc nomine MESSIAE

ENOCHO dato, cum Vms ^ionnullis Dodilfimis com-

ml&'um errorem Pcatuetc. Neguc énimi infolitutnid eft,

vt'Hominibus, qua typis, adícribant Tüdaei, quod pletio

fenfu competzr Anu "typo...

Culus xci infigne alicubi

exen-

'iitsrnons, i

* Ipfi Págani, iudice S.Rcv, HA-

"qngibe " a[cendere caeltim, coll,

VIR(: L. Zten. 1.510.

KENBERGIO Proleg, in Apor,

oip (IO() zHebr: XI. $:

P. 29, defumferunr inde phrafin, -!

iP(9967) d9 X Y 2,4.

mscLszxi-xo.

XVIIIE

éxemplum Ccl. IAC. RHENFERDIVS proniit 108),

dum ex ABRAHAMI SEBA Comm. in Legem adducitlo-

cum, in quo. YUs E97N Zfdamius primus , AARONI,

tanquam "1N CO"M 2famo alteri, opponitur: ad eume

que ideo locum V. D., fuffragante Cl. WOLEIO (109),

admonet, De Aarone boc dici tanquam Pontifice maxi-

s0, adducendo ad Deum,immo vera Zdlios adduciuro,totum

wero boc in plena empbaff de Antitypo demum verum effe,

Dacerdote Mefffa, qui, cum ipfe ad Deun appropinquarit,

tupn alios quoque in ipfum Credentes ad Deum:adducat.

Vel ct, cum in gencrejverum eft, quod Quidany non imr*

e

fcite dixit, Per szortez , multo vero minus per viuam in

caclum affümptionem, noz amittere mor Noffras; féd prae-

suittere: Metatyon , Metatorem, appellarc etiam Talmu-

diftae ENOCHVM potuerunt, quod vniuerfe afcenfione

Eum fua ad caeleftia gaudia, tanquam Metatorem quen*

dam et itineris Difpofitorem, graemiffz/z crédiderunt: id-

ue adeo nominis Ei multo opportunius, quamROMV-*

LO olim Romani, ex quo ad Caelites.eue&us credebatur,

nomen Quvirizi, impofuiffe eenfendi funt.

XL Tum vero iftud quoque dari hic niibi-cüpio, . parermae

afcenfienis

Paternae afcen(ionis fide dieniffmum teffem fuiffe M.E-

eertiffmus

ZUV$ALAM. - Mihi quidem, quod,cüta Aliis, AUTUTTHS

Methbufalen

ctiamy et oculatus , eius teftis fuerit, nullum prorfus du- sferefis

biam. : Quanquam id enim, vt multa alia, non diferte porero.

habet MOSES: fatis tamen tuto ex eo, quem in ENO-

CHl affümptione DEVS fibi maximepraefixit; fcopo cone

cludi poffe exiftimem. — Fuitisnempe fcópus, quod du

dum Alii obferuarunt, potiffimum, vt Contra Caiita»,

ines (110)» etipfam adco

pe(fimis placitis imbutosHom

.E3

"pro-

£:09) Cur. ad iCär. XY. 4'; pojj C-

. £108) Obfervvatt, fel. d loca Hfi**'.

Eina

T

[

*td; v; 1x. coll, nexue

NCD, Parr Vi Pp.x

7

XX

DE CAVSSlä AETAT. METH.

rocul dubio vitag aetermam negantes CT 11)» fpectabili

et vifibili qquodam modo ea confirmaretur, et tum impii

hi Homines ipfi eum füum Epicureifmum , aut Saddu-

ceiímum , ferio vel tandem damnarent , tum Pii etiam

in acternae vitae certiffima fpe magis femper magiíque

ftabilitentur, confirmarentur, -..Cui quider vt fatiffieret

Diuino fcopo: omnino e erat, vt publice infpe&antibus

Aliis-ea tam illuftris, tam in hahcrem momentofa, ENO-

CHI affümptio perageretur.

Siquid mihi quidemiudi-

care datum eít: ipfiex hac cauffa Impii, quanquam fe-

€us-bic Viri doGiflimi fentiant, iHi Enochi affumptioni

interfuiffe. putandi- funt.- -Interfuiffe vero (ane Pattiar-

chas,' quod ipfum quoque precario Nonnulli negarunt,

Plcrifque facile affentior : nec dubitandum adco etiam

vel maxime de METHVSALA, reliquaque ENOCHI

Familia, cenfeo;

ELIAM afcendentem: ELISA (112), :

et procul dubio Alii etíam (113), viderunt. Afcenden-

tem item CHRISTVM viderunt Sui (114).

Quis du-

bitet , ENOCHVM quoque afcendentem cos, qui.a

Eum pertinebant, et in lis METHVSALAM noftrum,

confpicatos effe?-Illud certe dubitandum.nemihi cft, fi

€tiam füisrem oculis nemo vfurpauit,a DEO vtique, cum

MOSES adhuc (ua aetate de ea tanquam in vulgus nota

loquatur, piis id aeui Hominibus , et vel maxime ME-

modo

T,HVSALAE,' Agnanfque reliquis,. c;üoþunque

mb

s

Fa

re U'Cf

f

MUER 6u

RERÓ hecusieerDeUS

(111) Viide IVDAMS'I.' €-Ya,mo«

—üus po[fumu's; Cc-l. CAT;Eþ

net füos, vt de ia Aetersa do-

&rinam firmiter retineant : id-

RER l.c. p.139. cos fequitur,

qui omnimodum irreligionari-

que:hie adeo fatis nobis e(fe

mum peílimis bis Hominibus

teftimonii poteft , qui Theolo-

tributum cunt,

£iam Cainiicam, Do&orum

(112) 2 R eg. H 125

Virorum Difputationibus agi.

(11) . v.7-

n

(u4) Lue, XXIITI

taiam , non 'gxögt'cxc nunc fu-

—-*SIV'A?JQ, x "J

AXE

; DISQVISITIO

reuclatam efe.- Qüiä*tahdc:m Rhetor expingete fatis

METHVSALAE noftri mocrorem poffet, (1 fubito ami-

fiffet Pattem, abfque vt quid cum Eo cuenerit, a Cainie

tis, an a Brutis aliis, dilaniatus forte fit, (Ciret? Nonne fic;

IACOBI adinftar (115), cuvz fuctu defcenfurus in foucam

erat ?* Omitto rcliqua.

Ergo, fi omnino non Zvrórw,

fide certe digniffimus, Paternae

kai'ccnv(fxonis Fciïis haberi

:

METHVSALA debet.

an'-äuth : qmd iconte. E^ vtefer d

XII. lam quid magis confent

ádeo etiam

te]

gis et accommodatum rei, crat; quam, Eum vi-

qi;ns 4na

tot Adeptusz;

tat acteznae non dubiam fpem contra impia eius tCm a, og,

m

poris plàcita ad feriffimos propagare Pofteros, feriffimee

que àdco etiam viuere, qui ipfum füum Patrém ad cae:

leftem et aeternam eam vitam, córpore, animo, clemen-

tiffime fublàtum atque eue&üm norat? Poteratne ali-

quis difertius, ardentius, vinidius, ea de re differere? Pos

teratne aliquis cum máiore ctiam commotione atque

conuidione animorum ?' Quod fi, PAVLLVM praed-

captem e auditiffe, inter cetera oprauit'AVGVSTINVS:

non minori forte íarc, vt praedicantem METHVSA:

LAM, ct de Patris na

tal

Veli

ibus, vita; ar&tó cuni DEO com-

mercio, gloriofà denique in caelum afcenfione; differen-

tem, valideque haec omnia applicantem ad animos; au-

diiffet, videretut fibi Aliquis exoptarc.

Nonne , qui fc-

rio rem.-agebant, vcl afpicientes.METHVSALAM cae-

m conítabat, memi-

leftis illius, ad. quam Patrem eue&ut

niffe gloriae.debebant? Nonne, vel additum "METHV-

vulgo *

SALAE nomen huc facievb-aztl? Exponunt

!"'l' thï hw

amsccknus

?

(115) Gen^ XXXVIE 24.55,.

1O. SIMONIS Qnomaft.. V. T-

* CADPELLVS, HEIDEGGEe«

p-4«2: interpretatun, Extenfie

RVS, RAMBACHIVS , cet,

extenfronis, w . extenfia wcl proa

Alütamn&n Alicet :-in quibüs Cl,

"

pagatio. familiae ampliffmee, cx

-

NIVYS

XXII.

DE CAVSSIS AET. METH.

mouwm Mortalem miffum, vel, Mortis mijffle : ct prophe.

tico fpiritu ab ENOCHO id Ei inditum credunt, quod

generalis »sorti; per diluuium /zzzi/ffo Eius tempore euene

tura, Ipf'&:mctquc eiufdem futurus Praeco, effet. — Sed, (

quid cius rei diuinare coniec&tando licet, malim potius

eo interpretari, quod METHVSALA notct Filium Eius,

qui D T'?U, qui »mortem penitus mifit , t abíque adeo

€a praeuia viuus receptus in caclum efít. Hoc adco vel

nomehn audiens, magis vero hunc Diuinum Hominem

audiens docentem, beatiffimaeque Paternae vitae in Pa-

tadifum víque hiftoriam texentem, quis dubitare iure de

vita aeterna poterat: co magis, cum vita illa aeterna,. i

etiam yiua ENOCHI in caelum affümptio a quoquam

negata effet, vel ex co fübfümi facile poffet, quod idem

ENOCHYVS vitam temporaiem, licet eam tam probam,

tam fanctam, cgiflet, víque adco habuerat breuem, et cum

reliquorum eius aeui Hominum vita nequicquam come

parandam, fineque adeo dubio commutatam cum aeter-

na?* Etfi qui remanebant (remancbant vero fane plu-

rimi) qui vel fic fe obdurarent: an non. px-ajp.rium Il)i

judicium, in iuftitiae DEI vindicantis honorem , eo.ma-

gis aggrauabant ipfimet? Quo et forte acuti(fimi d'ES-

füpet

PAGNEV facere ob(eruatio (116) poteft, Manentis

tcrra

Wocoer

mhisisreo

m2 Arab, cx:?ndit, cz.ngü:

praeclare þro moic füo moset

"

Hebr. extendit,.emift, Sed fic

folidioris DifciplinaeVindexille

vox hibridaeífet, Et vnde con-

atque Stator, I.D. MICHAE-

LIS, in Differtatione argumenta

ftat nobis illà tam la prac

immortalitatis animearum ex Moe

zeliquis Familiae Methu(alemi-

cae extenfío , vt inde merucrit

Je colleia (iftente, Gouting. 1752.

cognominari: LAMECHO im

184X

primis tam cito mortuo?

* Quam in rem confcr, fis, quae

(u6? Opp- T-1II, pag, 5j;

DISQVISITIO *

XXHL

terta Diluuii tempus manifcítam ad ENOCHVM (Me-

thufalemicae concionis praécipaum argumentum) :ha-

buiflc zclationem, totque omnino dies Diluuii aquisime

meríos iacui(fe Homines; quot annosante a:iumpmoncms

fuam vixeric ENOCHYVS. ;

XIIl. Iam vero, vt co minus hacc ita a.nobis dupu- Quemad-

tari fruftra videantur, illud obferuati. porro. v

olo , alias ^"4«»

þmnmaf

etiam viuae in caelum affumptionis T eftibus atque Prae.:

€HAT) AR«

nos adeptus

conibus vitam ideo DEVM, fi ex temporum ratione re

Elfa fl

putetur., mul

to conceffiffe longiffimam.

o

ELISAE qui-

Afcenfio-.

Atl o Eliae

dem, Magittri fui, ELIAE, raptum pariter contempl

non aufim omnino nunc annos vitae finire atque dcter- """m?f**

minare.

L

Sed in ingentem exereuiffe numerum, quem"'

centenarium Plerique faciunt, Omnes confentiunt. Fuiffe

enim A. M. ter millefimum centefimum vicefimum feps

timum, vbi ab ELIA, virilem tum iam.aetatem adeptus;

adícifcebatur Difcipulus.

Diem vero obiifl A..M.

ter millefimo ducentefimo quarto.

Quin tradit. Iu-

daeus. Salmanticenfis , Anms adhuc, quinquaginta;

vcl fexaginta ,. amplius, .poft.. ELIAE aícenfionem.

vixiffe ELISAM, 4cenffo , inquieng, - lag fuit d. M.

3047 - - Fidetur autem,quod E.lifeye tunc acceperit Pa.

trum traditiones ab Elia -- - Fileturex textu,quad.E-

lifeus smortuus ftt anno XXXI LL regri, Ioas, &egir duda--

Qnod ff efl , vixit Elifeus. annum, onum. (upra quinqua-

ginta poft afcenfronem F.liae.

Ex. Sede,r olam ( Sic.pergit

poft quacdam interiecta). difcimus anno decimo Toas; Re:

gis Jfrael, - - vita funttum Elfeum, - Quoed ff verum :

Nec abs

vixit Eüfeus LXI. annis poff vaptum E.liae.

te [ane erat, cum maxxma pamm ELIAF apud P0pulum

A

?

GE ERE

Iudaz«

* In me Iutbaf; apud . DRV-

ed. Hero

$1VM ad Swlpie, Sevev, p. 20$.

XxIII.

DE CAVSSIS AET. METH.

lIudaicum audoritas effet, caquc non parum nunc vius

Eius in caclum aícenfione fuerat confirmata, Eius Suc-

cefforem' atque Difcipulum; in tantae rei vlterius firma-

moentum, regnantifque eo tempore Daalifmi omnimodam

debellationem, quam diutiffime füperftare. Vt adco eó cui

quam minus effe mirum poffit,fi METHVSALAE quo-

que, Paternae afcenfionis Te(ti atque Praeconi, vitam ex

.hac cauffa tam longam, tam raram , tnbutum hlc atque

adícriptum eanmüs. :

Et Aþaj!ol:

XIIII.' Porrovero, quod maxime dicere nuhc vole-

afcenfienis-bam , plerifque etiam refurrectionis et afcenfionis CHRT-

Chrifii Te-

ffes atque

STI Teltibus canam paffim, vt grauiffimas hafce veritates

Praecoe

diütiffime propagatcnt, et per omnem mundum ferrent,

LL

écfliffe aetatem * düdum contftat ex Annalibus Ecclefiafti:

cis,; Multos (üb. NERONE, Alios füb DOMITIANO de:

mum, et ferius, ià fpongiam incubuiffe, vel quomnquc

alio modo e viuis excefliffe, tc&anubus, quanquam in«

téerea accüratus Cuiufüis annorum numerus obícurus füb:

inde manet, eumque nos ii$ ; qui hinc campum ingreffi

ex profeffo funt, dxfputandum nunc atque figendüm re-

imquimus. Quid multa?'Ipfemet PAVLLVS (quildem

quóque CHRISTVM imgloriaconfpexerat (117),fimul

veroSe PAVLLV M Sezez (11 8) appellat) totidem me-

momï*( ir 93 verbis, Plpsquam qmngmtomm eorum 774«

tPtino, QUi vefurgentei, tum vero'ex párte etiam aíceriden-

tem;" Chriffum iderigt ;

quorumquc forte- non' pauci

CHRISTO afcenderite proïuc&wrxs iam aetatis erant, Ho-

tüm ergo 86 TÀec mmv p wg*m 1d cfï viuere (120) €o ad-

^huec

CEMQUUS aM ce

-.:'

(m) [52 VIIII " qu. 2 Cor, XII.

(120) Mevav plo ; Vintum mrmen,

iq,

dudum notarunr Etuditi; nec

(18) Philem, v. 9.

s

: "Sytiafmumin ea phrafi effe,con-

(15) 1 Con XV, 6,

tra HEINSWM ex ARRIA-

NO

[

&

;DISQVISITIO., 6

huc tempore , vbi pricrem adfC,orinthi& Epiftolam fcri;

bebat A poftolus, anno, puta, CH RISTI, ( Plerorumque

calculüm fequimur; /éptimo et quinquagefemo, NERONIS

tertio.

Quin ipfemct CHRISTVS diferte Difcipulis fuis

praedixerat(rz 1), Eorum a/iqzo» z vifufos qortem effe,

donicum venientem Filium Hominis widerintin Regno fuo,

i.e., vt Plerique exponunt; ad /udicium in Hierofolymam.

Sic figillatim alibi, non PETRO tantum, s; yugdey, quo

magnam adepturus Senecfutem fit, vaticinatur (122)), fcd

vcl maxime idem IOANNI, denec Jpfe-veniret , manfuro,

praenuntiat (123) , eoque , quifquis tandem illorum-ver-

borum feníus (it, fümmam fane.illam aetatem fubinnuit;

ad quam IOANNEM reuera deinde perueniffe certum

eft. lactabantur quidem Apoftoli et Apoftolici Viri per

innumeras miferias, tanquam totidem.mortés, ceontinuo:

cóque fenfu: zeriebantur quotidie (124).. Scd.ipfatamen

mors fero admoduni Pleri(que euenit : idque fane non

fpe&abatalio, quaim, vt fácerrimae fidei myftéria; eiufque

in primis momentofiffima capita; re(ürre&ionem et afcen-

fionem CHRISTT, cuius oculati fuerant Teftesjad omnem

propagarent memoriam. In ipfis iam illis , quibus fe-

suebantur, fed: dion opprimebantur, quotidianis aerumnis vi-

tae ct gloriae CHRISTI certiffimum iacebat argumen-

tum

NO adftruxit *R—APHELIVS ad

"EVSEBIVS 4n Cbron, ad, A. €.

Io.XXI. 22. Éam vero RAPHE.

Ll obferuationem WOLFIVM

CI...Eadem plena:di&tio repeti-

uir.in. Chron. Pafch..ad. A. Tra-

in Cur.: Ad l, «, tanquam faam

ian.JII. etapud SYNCELLVM

propriam promere,monet ELS-

" Chbronogr. po347- -

NERVS.Comm. in Phil..p, 374.

(121) Math. XYl. 28. ; ,

Vid, et LAMDE :;» 1o, T. HUI.

(122) Io« X. X1, 18,:

FE

p.76n Obferuari-.vero -velim,

(14):l.6 v.az.

ellipticam e(fe phrafin : pro qua

(124) Rom, VILI. 36, 1 C

o-f. X V

plene-sragajsenos và (2io dixit

j &€or. Til s. 19

DE CAVSSIS AETAT. METH.

XXVI.

tüm (125). ] Sed ditertius tradere eamdem ore, vtque i

Ecdéfiae cótimoduni diu traderent, viuete diutifime;

Gcbebant.-

Cuiüs rei ipfe nobis PAVLLVS luculentura

fufficit teftimonium (1r26), dum, vt ews CARISTO

effet; g2 qmdem praeffare, E.cclefüis vero , vt in carne ma-

seat; Wzagz.r nece[f arin ette, pronuntxat t ideoque nequic

quam etiam dubitabat, fore; vt in vita adhuc mancat, iif

que, quibus NERO gaptxuum Eum nunc tenebat , cate-

Anis rurfüm liberaretur. Quain re vt minime Eum, qmd-

quid impie fere Alii diuerfum hic fentiunt (128), fefcl-

lit ratio: ita- in genere dici ;credo, poteft, cruentas eas

Paganorum perfccunoncs, et earum in.primis acftum

àc feruorem nimium, idco facuire paullo ferius in Ecclc-

fia cocpiffe, vti ne ia medio ftatim munceris fui curíu ab-

tiperentur À poftoli, fed ad ífcram víque vefferam àn vi«

nca Domiüi opetari poffent (129). Átque adeo de ME-

CTHVSALA Quoque, afcenfionis Paternae, quemadmo-

dum Apoftoli affümptionis CHRISTI; teftc oculato; vt

fimile quid nobis pcrfuadcamus nll cqmdcm qüidquam

v:deo obftare.

GV

1

(u;ïzï(,orlllll do: xï Éxifierüo-

X

;8!.qu SicSIMEON etHAN-

v eigatà lehim ibi- 'qubtidiana Apo-

NA tam diu vixerunt, donicum

r

ftoloram..,morte , ad.

yitam

CHRISTVM natum vidilfent

CHRISTI rcfuf?:uan et in caes

et celebraffent Luc. H. 25. fqqz

lum euedi certiffime toncludi

36. f«

Apoftolum voluiffe , argümen-

(128) ELSNER 1,c. p.376.

us Hoii fpernetidis cmnccrtün-

(129) Math-XX:8, Ira-er- multi

éuic: B*MOSHEM!VS N/OL-

Apofïolo'rum Difcipuliad gran-

FPO etiáfn ad.!; & "eol gomine

em pcrucnerunt

knc&ama

POLYCARPVS' v.

laudatus; prac-cxþüc ün'eprepia

g. ( Cuius

ad ésdem illayérdàConcione,

hodiernus dies'nomen 1n Ca-

quae xcpcmur "Heilipev: Reden

lentlario 'ptaefert) apüd'EVSE-

Tomo,

nifi fallóz4^ fecundo,

BivM TIH.;, in Oratione an»

^ Olim enist: fo&é &^ nie: lecta

te Obitum ad Procónfülét ha.

nonamplius nunc adfnanas icít,

£

bità,Sex , iniquit4 etochzacinta

126) Phik 1. 25 - 2540*

X

Hinos rontmua: [9/221/77 m:mlim-

(1:7) Gónf dé hác m:ä,æmfe ELS-

t

viy.nec me "ullw- VUTPTUAI. .aj"m:

BUHHUVIA,

NERVM in Comus pag. 362.

DISQVISITIO.

XXVH.

. XV. Sed magis id nobis perfüadebimus, fi illud fi- ; ufuta -

mul in animum inducamus, ficri commode pofle, vt ME- 4poftolo-

vHIm eA $n

THVSALAM ea in re tanquam Apoftolorum confide-

ve t]ng

remus £/ypz»2 atque imaginem. Paradoxa vero, ais, thefis:

-quae ne Illis quidem in meneem vnquam venit, qui in.

cudendis ex quibufüis rebus typis dudum excefferunt mo-

dum. Sed cum typ'ficandi eum, morbum verius, quanr

morem, procul ego femper a me effe iuffi: tum vero in

ea de METHVSÁALA, Apoftolorum memorato refpectu

emblemate atque ty po; meditatione adeo nihil violentum

atque coactum inuenio,vt vItro potius omnia atquefponte

fluere-mihi videantur. Si cnim, quod dudum omnes te-

nent, ENOCHI in caclum afcenfio ipía luculentiffima

afcenfionis CHRISTI figura fuit:quis neget;Potiores quo-

que Enochianae illius afcenfionis circumftantias futura«

rüm retum habuiffe vmbras: noftrumque adeo etiam ME-

THVSALAMujafcenfionis illiusTeftematque Praeconem,

cum Teftibus atque Praeconibus afcenfionis CHRISTI

€o comparari commodius poffe, quo manifeftior vniueríe

inter Hos, et IHllum , deprehenditàr conuenientia? Nolo

nunc éam,cum haec ad Theologos propius opera fpectat,

refecaread viuum. Paculae multis! l. METHVSALA 77-

liu: crat ENOCHI, Typi CHRISTI. Apoftoli Fi/; CHRI-

STI fgiritzales : Plerique ctiàm cognatione fecundum car-

nem Ei nexi. ]. METHVSALA amézulationem E. NO C HI

eum Deo, vcl, vv LVTHERVS expreflit Diuisam: Eius-vis

tamjmitabatut: vt veriusex

quod cft apud Poetam,

patte accomm*qcþri Ei Pogaf

Ille Dezz vitam acgip'ie*;; B

Pacatumque reget Parriis virtztibus orbem.

fttenui et gnavi erant.

IlL

Apg&eh imitatorcs .CHRISTI

ET

XXVIIL

DE CAVSSIS, AETAT.METHVS.

Ill. METHVSALA hincaeque ac ENOCHVS, Deo placc-

at : Diluuii idco aquis quoque non abfümptus. Apoftoli

pariter: quippe illius Filii DEI Filii,in quo ozzne Éin bene-

lacitum erat. M1l. METHVSALA eximius (üi aeui Do-

&or erat (SVL).. De, Apoftolis res nota.. V. METHV-

SALA. Do&or crat vereriy et noui orbis: quippe in hunc

etiam pofteriorem Eius do&rina propagabatur ($ VIIIL.).

Apoftoli fimiliter, non zozi tantum, fed veteriz, ctiam 'Te-

ftamenti, ad Hierofolymorum vfque excidium quodam-

modo adhuc durantis. VI. METHVSALA peccazino-

füffzo praedicabat Populo. VII. Poeziteztiae: idco etiam

bocum non danti. VIM. DIeffitiae potius Praecones teznenti,

VHIL. Et hinc tandem fezeri/ftyga DELra extizifo. Yudai-

cus Populus CHRISTI et Apoftolorum tempore erat v£

in diebus NOAE ct METHVSALAE ;; Diuinique in Eum

iudicii proceffus Diluuio non abfimilis. X. METHVSA-

LA iudicii Diuini interminationi exípe&andam a Piis

omribus vitzz aeternag addebat ($ Vi (qq.). . Apoftoli

ciam. Xl. METHVSALA praecipue eam vrgcbat vifae

a Sc($ X1.) Paternae afcenfionisexemplo ($ X1L). Apo-

ftoli ex afcenfione, cui interfuerant, CHRISTI. Xll. ME.

'THVSALX ante difceffüm füuum Difcipulos, qui idem in

mundo nouo praedicarent, formabat ($. VIIL.) Apoftoli

non minus fuos Z z;ze?2eoy. XIll. METHVSALA 6b hànc

tam mornentofae huius doGrinae propagationem diu-

tiffime viuebat. :Perinde Apoftoli etc.

L

Praecipue

XVI. Sed cum tamen prifcorum Patrum, qui'iuxta

Apajïoll

cum METHVSALA afcenfionis ENOCHI teftes fuerunt

lennnis.

($ X1),alii quoque hoc fenfu tanquam Apoftolorum con-

fiderari typi poffunt: ideo ita rem reputare propius iu-

uabit, vt €iüs praccipue Apoftoli figuram ftatuamus ME;

THVSALAM, qui; vt maximam METHVSALA inter

Pa-

DISQVxSIT.Io '

€XVIIIL

Patriarchas, ita maximam inter fuos Zoeyse, A poftolos te-

liquos, àdeptus aetatem eft, dile&tiffimi vidclicet illius in

finu CHRISTI Difcipuli, IOANNIS. Eum enim, ÀApo-

ftolis omnibus rcliquis füperuiuentem , ad longiffimam

pariter , vt tum tempora erant, vitam perueniffe, et tan-

tum non, vt ex male intelleta CHRISTI oratione (1 30)

Nonnulli fabulati funt;,hodiedum adhuc viuere, conttat.

Non poteft (ane, cum obfícurum elt, quo aetatis anno a

CHRISTO vocatus IOANNES fit, annorum vitae Eius

liquidus Íniri computus; eofue C, CX, CXX, quoufque

Nonnulli progreffi (ünt (1 3 1), fuiffe; affirmari, Sed aera

tamen, quam vitendo attigit, cffc faris fera intelligitur.

Nolim cum DOROTHEO,Tyri quondam Pracfüle, poft

TRAIANI cam reiicere actatem. . Ad ipfam aetatem hu-

ius Imperatoris (132), et fiue tertium.(133), fiuc fepti-

mum.et octanüni (134), Eius annum pérmanfiffe IO-

ANNEM, fub finem DOMITIANI relegatum (135), füb

NERV A reuocatum ( 136), magna Plerorumque conien-

fione prodiderunt. Veteres.. Vnde Eorum fimul Aliquis,

Eo iam tempore, vbi Euangelium fcripferit IO ANNES,

ngnagefxarigm EPm fqiiïc, perhibet (13 7,)..' | Q—uidqhï

con

(150) Io. XX. 21 33,

YREN. L.HE, c:IIL, et EPÉ-

Q11) Vid. hic várias Variorum

UPHAN, Aaeref X XX. c.XXXII,

fententias breui laterculo com-

prehenfas apud LAMPIVM

:^ $) EVSEBIVS in Chron, ad A.

Traian, MI, et Alii,

totam fimul banc cauffam ex

Proleg. in I0. Lib. , c, Vl, vbi

(34) Chron. pa[chal, ad A. Lt

Olymp. CCX XX.

inftituto difputar.

(12) Neruofé HIERONYMVYS

(üí) IREN. apud EVSEBIVM

in louin, L. I, c. XIIUI. - -:,

L. 1H., c, XVIII.

Manifefiffime doceut. Ecclefrafs-

(156) EVSEBIVS L. HI, c. XXV.

(ij7) EPIPHANIVS Haerj. LL

cae Hifloriae, quod vfque ad TrA-

jani "ixerit. ümperium, Conf.

CQP. XIL -

XXX.

DE CAVSSIS AET. METH. DISQVISITIO.

corfetlum « fenio . fu

z[e, wt ait HIERONYMYVS, meris

toque adeo Apoítolorum dici METHVSALAM poffe,

b

omnialoquuntur. Quidni vero adeo quoque prifci ME-

'THVSALAE Antitypus minime obfcurus: qui ex iifdem,

ex quibus Ille prifcus, rationibus tam diu protraxit aetatem?

» Cauffae huius longaeuitatis (IOANNIS) variae, inquit

3?

Cel. LAMPIVS 1. c. commemorantur. -

uidam pu-

2»

tant, vt; quod reliqui Apoftoli plantauerant, confirma-

2

ret, et perperuum effet oraculum Ecclefiae, quod in om-

95

nibus notabilioribus cafibus adiri poffet, fimulque veri-

?)

tatem rerum , quae iam fuo tempore a peruerfis in du-

9?

bium vocabantur, obfignaret. Alii addunt, vt monftra-

25

ret Ecclefiae ad omnem pofteritatem, quae effent genui-

25

na Zpoffolorum ícripta , et ab illis notatione Apoftolica

feiungeret apocrypha et fuppofititia.

uidquid fit, id

95

certum eft, longaeuitatem Apoftoli huius , fidiffimi Te-

25

ftisIefu Chrifti, infigne plane ad certitudinem fideiin Ec-

clefiainter Gentes fundata momentum adtuliffe. [ta enim

33

» tam diu a vrémri füpererat, donec radices egiffet Ecclefia

» N. T., ad quem prouocari identidem poterat. ;,

Xpiloguo

XVII. Sed manum vel tandem de tabula.

Volebam

uaedam adhuc alia. Plura tamen forte idm promfi;quam

"''ibi; LECTOR, perfuafi. Maneat vero liberum Tuum,

inodo. fauens et beniuolum, in omnibus iudicium. Eft

Difputatio Academica: in qua non totidem vbiuis Euan-

elia, non Mathematicorum et Syftematicorum fingula

Axiomata , et xovac Bitae, fed ea fübinde, quae in vtramque

ventilari partem poflint, T'uo

quodam ,

. igxev exfp.cflces.;

hd

& eo

p D

r

t

ass

U m n

d

m

.

a

&

X

T.

E

v

i

|

^

$

2

x

L

x

^i

z

A

35

à

1

ii

&6

3 O5 3&

JX

hw

c

e»

CX

M

N

2

MÉ

o M u-

m

?

A ä

4

DE

MA?(IM

A OMNIVM

METHVSALAE AETATE

I)Isczyïgïïïiï

L

1 AGNIFICENTISSIMO .SERENISSIMOQque Difatwis-

nofiro RECTORE copfe hoc tempore, quo

"i anía «p

imminentibus SERENISSIMAE SO & Q.

thadiis,

M

U* RIS cum CELSISSIMO CAROLQ

nuptis laetamur, primos nunc bis fenos ,

clemen-

ter DEO fortunante, impleturo annos; meque fundenda

abhinc noua pro exactiffimo olim EORVM fenio per-

ennique falute vota animo iam praccipiente : fübit, vt

fit, METHVSALAE, inter ccteros, actas tri puü-

diantem gaudio.animum; nccab(onum videtur, hanc

ipfam fam grandem fanilifEmi buins Viri Manofftatem,

eiufgue Cauff/z^, publica, et, pro more noftro, ipío

illo fortunatiffimo natali die habenda ,

Difputatione-

ofequi, ciufque, quam de Latizi füil in Oratoria

$.

Vti!itq&: nuperincepimus, «

Qnt—inua;icncm, vt fit

A

hic

H.

DE AETAT. METHYSALAE

h'c fübinde nobis variatio,; ncc eadem fcniper Ober-

rare chorda videamur, in commodius nunc aliud tem-

pus differre atquc feponere...—. Ac lübentius illud argu:

mentum ad manus fumfimus : . quod varia fimul ex

profanis Scriptoribus Difcipulis noftris ea occafione ex.

ponere nosloca, variafque non infcitas excutere quac-

ftiones, poffe, intelligeremus.

Scd cum nugis ctiam,

quippe abíolui paucis pofle videbatur, ob praefcriptam

- Xoobis breuitatem placuit ; amplior-fque dehinc ,. fi

quae füerint, nofras curas in iuftos conferre lib:llos

ftatutum eft : illud agam , vt, praec:fis ambagibus fin-

gulis,' quidquid huc adferendum videbitur, fuccin&te

ac preffe difputem , iiíque praecipuc, quae fatis iom

excuffa Aliis videro, leuiter tantum. et ob nexum

€r-

flridis, rem omnem, vt alibi (1) PLAVTVS,

Quam potero, in verba conferam paucif/ma.

.: Quocirca, bipartito ordine, et Zfearez METHVSA-

LAE ,. qualis. nemini ,. etiagi inter Patriarchas , .con-

tigit ; ct noftras praecipue

:

dc | éjus Ratianiäzg.:üa(fe'ram

" €onclufiunculas.

Metbu[a-

II.

Sumo ante omnia vt c

önfcffum, €t quóo ni-

lam non- hil

gentos fe.

effe exploratius poteft ,, vere METHVSALAM, .S.

Hiftorico tefte (2) , ad annos zengentar, fexaginta:na-

xAginta

muem an- um2 ,. €t hos quidem /ongiores noítros ; non £éreuieres,

not, tÍdH8 ol p . VCl MFU. ,

moftrates ,

menfrum , quos Nonnullos . hic

adeptum

commentos conftat (3) , prouectum fuiffe.

iNeque

effe, a» extamen

pofterius illud co confirmare argumento aufim:

Seriptori -

bus Jsegyp-

hr

( Memaechm. Prii VI. 7* 8.

Ciuit. XV. 1. e;fDxODbRo

(2) Gen. V. 17.

1.:6.. Vid, et' Alios apud PO:

LVM d Ger, V, $.

(Q)) Referente. AVGVSTINO de

i.

DISQVISIT! O.

quod ab exterorum Scriptorum confenfione du&um eis, fiz-

Hebraeorum ille L'VIVS, FL. FOSEPH''S, pracit

yir. ä?»fqm,toh-

Irmari po[-

dum, longaeuitati Patriarcharum fidum factarus, poft

& ofe-

TAOn

ial

alia complura ita

dem 1lle (4), Moeruasc. &i us 10 Absyu pbi losus,

TavTíe li "& ET ETI zaeo? 'Bæg,&i'eþ;; 'fuyygac(!,z/(.aem Teg AEX a40-

Aoyi&e. Ka yolo MaytSu (5), 8 vv Tv " Anyomrriuw TIOHME RA EV OC Ayte

yeaQno, 2 od Bnga-þwä;, 6X weAMeia cum ysyos, x9) Maxo (Al

malunt MéA«) 3à xa (»Ectoüoä, Xtg) Qs xuTdg à Weyvivus

"legavuor, àp TU Qowauxal cuvrafapsn , evpD.veci

46 "p SU0U

Meyopetieico

'Hrloäpg (6) ** xa& "Exaraiec xoj EXmWuMOS , xd

'AxscíAXes , — *ud -»-gïv; ov TOIS " EQogoc XUp NmcoAES . iy0pETi - Te6

&RQxAiue Qiravras Vr x

Sic; Audaeo -duce ; ..eodeni

argumento .vfus MARCVS ANTONIVS. COCCIVS

SABELLICVS legitur, «fed wteungue, inquiens (7),

res excipienda efh , Berofus ,. Helanicus ,. et, alii ve.

tuflifffni rerum Seriptores , Jongilfima dbaec dumanae vi-

tae [patia pro confeffrs tradidiffe dicuntur.

Bdf ipula-

tur bnlc fidei , quod in aperto oc rerum declinio Macyo-

Lii Aethiopes , eres d. Hyperlorei , centenis quadrage.

pis annis "viuere dicuntur. . 'Sic huic item rationi Ccleb,

HEIDEGGERV M (8) , alioíque emun&ae naris Vi-

ros, fuffragari late videas.

À 2

II

(4) Jnn; p

ugo aut la'k'äæga;«, intelli-

(1) De varia nominis huius fctipe

gendo lfdorum Cbaracemum ,

tione conf, Commentatores

qui ( vt con&at, ex Lwciane dec

h.l. ed. HAYERKAMPII

Mactrobiis) in Hiftoria fua ad-

. 18.

tulitexempla. Regum longae-

uorum, **

Sunt verba HyD-

(6) , lta in omnibus Mff. Grae-

4is.

In Léfini: autem Jfro-

SONIS h.l

dus , Efiodus , lfsodorus , e 1fs-

€7) Rapf. Hifl. Lib, 1.

dorut.

Vnde Poffivs (de.Hit,

(8) -Hiff. Parriarcb, Tom. L, Exerca

Gr. L. I, c. 10,) malit Igs6-

*XV. s- lib

DE AETAT. METHVSALAE

H"',

i refa'-/

HL Scire vero velim, quod non (atis patere.pu-

iitsere

to, vtrum tanquam Patr/archarum, an potius tanquam

Aecgyptiorum, aliorumque prifco aeuo Hominum, lon-

gacuitatis tcítes memoratos illos Auctores excitec; 1O-

SEPHV$ ?

Prius prorfus hic Zresióveoy videtur : . co

quod antiquiffimi etiam Orientis Scriptores , nedum

P

HESIODVS ct ccteri Graeci (9), de antediluuiana illa

Ebracorum grandaeuitate idonce teftari ; neque potue-

1uDt: ceu recentes nimis ac nouitii ; neque voluerunt:

quippe inuidiae, quod conftat, ocftro perciti; neque

omnino tandem reflati fünt : cum m x(ua, imfegrum,

quod referre. lilli dicuntur, »iZezarizz , Nonnul-

los vixiffe ,

ex Eberidum nobis Annalibus minime

!iquet.

Poftetius vero; in Aegypto nempe, Chaldaea,

illicque locoram, poft diluuium tantae áetatis homines

exititiffe , magis etiam alicenum ;

licetque. Acgyptii ,

plurefque prifci populi, maiores etiam , qtos xwuss ,

