
nendo ?"^

id, qued erünmt dies Mmmorum

eiui : ira nempe, vt contentus

(72) Gen, XLVIIL :e.

vit4e füae fpatio fit. GEIE-

(7;) Ruth, Hb zi l'z:

$o

N

DISQVISITIO.-

XXIIT.

biapt BOASO, Det IEHOVA ; irquiunt, Mulierem

venientem ad dcmum Tuam Jfcet Rachelem et' Leam

-

-

--

-

etfiat.domus Tua //cst. domus Perez.

iSi"c a

ud Profanos paílim, $i« -felicie AVGVSTO;

fís smelior. 'TRAlANO 5 fenefeas TITHONE profun-

digs etc.

Sic et nos fuübinde ferrmone communi & vul-

gari j a&ox. NESTOREM ,. mox METHVSALAM,

in eiufmodi noftris. votis meminimus.

Ào non ergo

hic:etiam commode ad METHVSALAM prouocatfet

SALOMO ?.: Sed.magis etiam huc pertinet ; quod . fe-

quitur apad Eum poft paullo (74) , Etiamft viuat zz//e

annos duabur vicibus : xamen bonum non videt. Quid-

ni hic quoque potius dixiffet, : Etiamfi METHVSALA

anzoffor ,. et duplo annoftor , fierct?- Vel anne omni-

no de iZe anzis duabus vicilus, i. c. de bis smille, lo-

quens,' co etiam fupponit, fuiffe aliquando , qui ge-

minuin tile millenarium: adtingentes longe METHV-

SALAM his fuis annis: vicerint ac füperarint?

Il

Cur n?ü?'.

XIH. Areft tamen in promptu refponfio.

lae nempe omnes ct. fimiles locutiones , quemadmo:

e( Bomina -

tim Ief.

dum plurcs.paffim aliae , funt zz4 fivitae, conditiona-

LXV. 20.

Zath,

tac, ca!iïbuiquc,' qui nunquam exftterunt, vel cxifkent, 22.

VI..2.

fübnixae : nec quidquam adco in re ponentes magnam

eiorati

fummatim tantum actatem indicant.

Contra detet. 1 f

minatum METHVSALAE exemplum ponit aliquid in Merbs/a-

re: miutuatacque adco inde phrafes zZeticzz aliquid in- ^* ^"*

uoluerent ,. vt qui iis vteretur ,. vel loqueretur. Zyper-

£olice nmimis ,

vel (imilem, ac METHVSALA affecue

tus cít; actatem nobis ctiam bodieque adhuc poffZilem

fub- ,

-

(24) V. &

XXIIL DE AETAT. METHVSNALAE'

fubinnuctret,. inque votis a METHVSALAE hac aetate

tranffumptis férie aliis adprecaretur eandem.

Atqui

ct indecora eft fan&is DEI Viris nimia frigidaque ciuf-

modi hyperbole; ct perfuafifimi funt, poffe, vt nunc

eft humanarum xerum conditio, ad METHVSALAE

amplius actatem peruenire neminem; et longiffime ab-

funt ab co , quafi ferio cuiquam METHVSALAE i-

ftam aetatem, fi ctiam daretur adhuc hodie, adpreca-

zi vellent.

Atque adeo illud de METHVSALA ,

quemadmodum et.de reliquis prifcí aeui Longacuis, . fi-

lentium €o interpretari in genere potfamus , quod fic

facri Scriptores terrenorum .nimis hominum occurrere

vanitati, inepta (eculi vota perftringere, .de meditan-

da potius 43«v«eía admonere , jálludque ingeminare

cuiuis, voluerint, Pufillum admnodum cfle, quod ho-

die vinamus et a longinquo ctiam modernam noftram

aetatem 405 pertingere ad dier annorum vitae Patrum

eoftrorum (75) 5 labi tempora taciti[que nos annis fe-

me[ceye : - mumerandos (76) ergo iugitet., v fapientia

inducatur in.cor noffrum, dies nofiros effe ; iugiter id a

DEO effe orandusm ; mortem et exilium , xt alibi (77)

EPICTETVS, «t omuia, quat in ..mali:v Batentur , ob

x9€ff-

* (95) Gen. XLVII, 9.

;rtre.., vocat,

Et dum conti-

nuo fübiicis

Philofophus ,

(76) Pr- b 499 ,

) Enchir. c. XXVIIL 'Quilo-

diiv wX cGroré CGTRÓP ev-

: €77

cus citato illi ex Pf. XC, ptor-

SuuxDuee , vré Myav tm-

füs confonus eft,

Quod enim

Nihi w

EPICTETYS dicit, ertenm

Supécts hiC ,

quam bumile cogitabis , uce im-

awbis debere pb iO aAaw

genfe cupies quicquam : quid a«

évar xaD. quionr :

idem

- jiud cft, quam S. Vatis illud,

&fR, quod Píaltes, JDies tite

Accurari co /2piemtinm ?

D

XXV.

D1SQVISITIQ.

L

eculoy "verfari quotidie debere

b

omnium» "epo "axiseé

mortem ; fatie mobis, quod re&c SENECA (78) eft

ratus, Jumgam» vitags, et. in maximarum verum confasm-

aationem: large datam, . effe, — ff tota. Éene collocetur cet.

Ex quibus qnidem intelligi ctiam poteff, cur figillarim

praeprimis DEVS, dum fàtis longam actatem fübinde

meminit, du de ceztum annorum purris loquitur (75),

dum JPopuli fui dies ffcut dies arboris promittit (80),

dum fidem facit, Z"rae dierum multitudine cum 6aculo

ip manióus (81) ingreffuros Nonnullos effe, dum de

mil'enario regno iermonem (82) inftituit ,

METHV-

SALAE tamen illos anios in id genus locutionibus nun-

quam commemorct ?

*

XIII.

uii et eadem ;pofiffimum cauffa vide. $wi4 £,

tür, cur ipfe ctiatn MOSES longiffimam illam ;ME-

quod fim-

pliciter fal-

THVSALAE vitam , rcliquorumque item Patriarcha.

tem et ab[-

rum grandaeuitatem ; abíque omni füa ad Pofteros 2v e»e-

45:0 f4f»

D

an

" grandem

AetAfem

Mofes retté-

(78) De Brewit.-vitae : qui Yius

-cfï:c »'quam dc'.'ngaeäz'Mtea

lerit1 Caffi-

totus liber conférendus huc

"Ut A

Quod fi quis ceietum

antur Flo -

e(t.

rii$, Val.

Ief. LXV, 20.

TNon male

fpitituale. etiam^ beneficum ,

Max.

et

(79

"Vitae nempe Aeterzae , in va-

VITRINGA hanc etiam locue

tiis gratiae donis , vberi prac-

grofani al

tionem eenditionatatm putat et

cipue copnitione, praeguftum,

Riftorici.

ad Impios zeferte

v

includete hic velit : twm vero

(80) l.c» Y.22. Quanquam Iu-

VITRINGAE ad Y. 26. com-

daeorum , et nominatim A«

mentatio placet ,

»E&8

in

BARBANELIS ,' illad hoius

prophetia hac hyperbole , fic.s

leci ioterpretamentum , Fizers

interpretanda , vt vita tempo-

»undi quosd [eneCham feram

ralis , ab incolis hifce fanctae

t8lem forz, qualis fuit princi-

Ciuitatis. , viuenda., ómagintm.

fium eius , 'reüculum puio:

balitura fit vitae acternac. '*

non tamen exiftinio , proprio

(31) Zach, VIif. 4.

fenfu de re alia fermonem hic

(8:)) Apoc, XX. -

^

XXVI .

DE AETAT. METHVSALAE

animaduerfione tramiferit. -

Poterat exferte. alias ad-

uertcre ,. Magnam illam admodum effe , qkuam de his

Pattibus, maximam, quam,de METHVSALA , rc-

ferat , aetatem.

Poterat admirari, laudare, celebrarc.

Poterat comparate: breuiffimam eam , quae füo e con-

trario obtinebat acuo.

Poterat apparentem illius feli-

citatem, infelicitatem huius, contendere cet. -

Sed

primo quidem abítinuir, quod Hiftoriae illud leges non

Víquequaque permitterent: quippe hac ratione a veZe-

mpentia, vel parentAyrfo , quae in euentibus enarrandis

prorfus abíona fünt, non omnino caucere fibi potuïfi'cte

Philofophorum illud pradicorum cft, laudare res, . vel

increpare ; Hiftoricorum non cft : qui in folis füis ter-

minantur factis atque rcbus geftis recenfendis.

; Vnde

hidibrium dudum. VELLEIVS , FLORVS, CVRTIVS,

Alique, Dodis ornibus debuerunt, qui hoc fcriben-

di genere ,. vbi rerum memoriae pertexendae diftri&i

funt, fubinde non abfítinent.

Quod cum de hiíce

AuOoribus oftendere alias (83) Commilitonibus no-

ftris profufius folemus

tum-vero idem nunc faltem

de VALERIO MAXIMO , parter, vt hic MOSES,

Longaeucs profequente (84),. admonere liceat. Quam

ct llle, inftituti huius fui cauffam praefatus ,

praeter

rcm , JNe, ait, cui Deorum immortalium. praecipua . in-

duloentia fuit ,. ei noflra ornata ssentio deeffe. videatur ,

et ffenul fpe dinturnioris vitae quaff adpinicula quaedam

dentur , qui£us infiflens alacriorem f& vefgetiu vetuflae

czli

felicitatis facere. quis. poffit , tranquilitatemque fä'e

A40-

(8:) In Praeleckionibus ftili ad HBI-N

NECCIVM P.1,c.11. $.LVH.

(84) i.o?, fuprä*cixa;. 5 vI.

X

XXVIL.

DISQ,V:SITIO.

noflri , qua nulla vnguam beatior fuit , fnbinde fiducia

confiramet , . Jfalutaris Principir incolumitatem aá langW-

amor bumanae conditionis teyminos propagando ^. Quam

frigidum illud- Eiufdem ,

Jam de M. Perpenna quid

loquar ? qui omnibus, quos in Senatu Conful roga-

uerat, fuperftes fuit.

Quam frigidum etiftud , quod

de GORGIA LEONTINO ,

recenfita Eius aetate,

fubiicit ,

O)uid :flo tratiu aetalis., " aut longius, at

£eatius ?. Jam alterum faeculum ingvefus , meque in. £oc

querelam llam inuenit, neque in illo veliquit - - -

Quanto maíore MOSES noftras iute dicere hoc modo

de METHVSALA poterat, QQuid iffo sratho aetatis,

aut longius, aut beatigs ?

Jam decimum faeculum in-

greffus etc.

Sed caftius vtique, vt paffim, Hiftorici

hac in re defun&us officio eft.

"CTum vero, vt jam

fubindicatum , docere maxime illud quoque voluit,

ipfam fanctorum illorum Patrum longaeuitatem, quans

pro fcopo füo Genealogicas faliem ob cauffas docere

debuerit, noneffe, quae magnopere venire apud nos

in cenfüm debeat : ilud agi, vt tanquam fandi illi

Longacui aeuum tranfigamus: vt Eorum imitati fiden,

Ífpem, pietatem , longaeuos nos pracítemus fapientia,

probitate, DEOque in

N

CHRISTO placentis inftiru-

to vitae.

XV. Mirum vero effet , fi profanis Populis, Pa- Cetritufse

triarcharum fere omnem hifteriam. ad Nationum füa-

EXthnicis

Merbu/ata

um origines dctorcgucnci,bus (85), tam multa de A-

$'renaae-

DA- se: fueritt

Nesa ex-

n

,D2

rum Suid, e

ptfitio loco»

(8;)) Quod ;;'o'iï IOSEPHVM ,

CLEMENTEM .| ALE&AN- ebftephans.

IVS5TINYM MARTYREM,

- DRINYM ,

JGEVSEBIVM ,.

. aliof-

^

XXVll. DE AETAT. METHVSALLAE

DAMO, EVAÀ, Sfrpeme, /a])/ä, rertum. Inuentoriäzif,

reliquaque omni antediluuiani aceut. memoria , fabula-

tis,. folus incognitus METHVSALA , Eiufque tam

grandis, tam digna notatu , fenecta man(iffer.

Ac

ipfum quidem METHVSALAM: minime iis incogni-

tum manfiffe: .clarc docent EVPOLEMI apud EVSE-

BIVM verba, quae ex Eius Enangelica. Praeparatione

(86) iam produxit i »àv, BOCHARTVS (87). Sed

cognitam .etiam procul dubio METHVSALAE. tam

annofama «etatem . habuerunt.

SVIDAE

-ldem BOCHARTVS

uendam, et STEPHANI, locum de AN-

NACO, vel CANNACO , vcl, vt male SVIDAS

habeat, NANNACO, adfert ; et intelligi Eo ENO-

CHVM tendit.

Ac cóngruunt fane fatis ANNACI,

et ENOCHI, , vel, vt paffim apud IOSEPEVM (88)

legimus, ANOCHI,; nomina.

Quid fi.tamen potius

diceremus , Patre cum Filio per obuium errorem com-

mutato, SVIDAE iftum: ANNACVMPpotius ENOCHI

Filium; METHVSALAM, eíle?. In hunc certe melius

omnia, quae de ANNAGO illo SVIDAS habet, . qua-

drant.

Dicitur enim primo Ei zaawüe dvie, Zjv fé-

5tx.; quin ita fenex, vt exorta fit waguj4ia, "Ams Nawa-

x«, Ur| vü» eQüdpae maAGIAY woj deyoum: fümmaque adco

Eius fenecta in prouerbium abierit.

Quod:non ett

pro prifci illius aeui rationc-de ENOCHO, Breuiffi-

mum

znam omnium aetatem.- adepto ',— verum j veriffii

VCXP

aliofque . Veteres , recentiore

aetate. a^ DoGiffimis Viris ,

(86) Prasar. Eunng. l,. 1X-

praccipue HVETIO ,

extraà

^ (87) Phaleg. L, 1. c» X1lL,

ofnnera duBitationis aleam po-

fitum conflat,

(:8) Vid, vel. fa?xa-je X

DISOVisi TIO

xxvmr.

vero äe filb, METHVSALA. Tuh addit, r£

$«l Bueie ysté&e m aE AcxaAMbVec.

Quis hic rurfüs

neícic , METHVSALAM , non ENOCHVM , efíe,

qui proxime praecefferit illum DEVCALIONEM, i e,

vt coüftat, NOACHVM, Eiufque Z//uzis;»a ?. Et düm

denique fübiungit, "O mesda: vb — udmorres xurakAonplr

gWe'jetyur- mavrue E oTà de ,

uera Sæïch:av i&érRuee :

hocctiam METHVSALAE vtcummaximce, veriufque,

quam ENOCHO, conuenire in propatulo eft.

Ipfe

BOCHARTVS agnofcere id videtur ad locum STE-

PHANt de Lycaoniae vrbe , Jeomiwm , Qael $, in w

7Gv (lege 9) 'Awaxbc , oc iQurtv vmie a TQiaxóci [rw. — Tag

&b ml pavitecadop teg cvios [Duorerca.

E2 8b xgga-þe*c, $n

TETE feAeurr,'auv-rqi mavrtg DiaQ agieorrats

'Or Bb vyse axd-

eavris 'e&gn'v;;v -o- - yegutx D& TE WaraxAuTS. VT. At

xaNaves - Travrto DnQOamray.

Subiicit enim Vir doaifüi-

mus.,

» ANNACVS. fiue ENOCHVS .vere. dicitur

vixiffe fupra trecentos annos.

Attigit. enim annum

,CC LXV.

fed. reliqua. de; diluuio. in. Jpftus morte

falfa- funt ,. niff: de. Filio intelligantur.* | An non vero

ita exponcre' verba poffumus, vt de Filio aeque ac Pa-

tre intelligi commodiffime. queant et re&tiffime: hac. ra-

tione fe . omnia babcant? Quid fi,, inuecta tantum ab

initio., quae facile excidere potuir, vel.ea per cllypfin

fübintelle&a ; voce-«» ita reddcremus, . Dicust, quod

fuerit, Cyibs. nempe. Iconium) 42j "Awaiie ,. AMictte: Fie

Jiorum; 4dnnaci, .qui vixit fuper trecentos annor.

Cir-

;määäitmte.r anpem mn[uylanHOramlxgni, quiamdiu a

&urur fft (ile nempe ANNACI Filius, !conii Rex,

.Íatis annofi Pareniis annofior multo

D 3

Filius)

XXX

DEI AETAT. METHVSALAE

filius). -Datwm autem eff Diuinum Refponfum, quid Hoc

sortuo ommnes perituri fint.

«

e.

Pryges autem audientes

damentati [ent

-

Fadio autem . [ub: Deucalione

diluuio perierumt omnezs.

Non quidem omnino hic ali-

Sed hoc certum, veriffime hac ratione

quid definio.

etretineri ctum etiam illud z

fibi omnia conftare ;

poffe, quod non temete cum BOCHARTO muran-

dum in. z$ videtur.

Adde, quod alibi etiam reperi-

rc fit, METHVSALAM tanquam Regem, «cui Ififägx

et Populi fubiei fuerint,: expingi.

:

Xlion, ab:

XVL Ncque enim tantum füperior

SVIDAE io-

er Phocsi-.

"MHegyptiis

cus ex mente noftra referri huc poteft ;

fed MANE-

süsscip. lHO etiam inter antediluuianos Aegyptios Reges et

ribn v Deos, quilpfi vero, tefte SANCHVNIATONE, an-

9norst9 ,

*yidetur ftu-

te occupatam Aegyptum in Phoenicia habitarunt, re-

ife Merku- cehfct HELIVM quendam, Succefíorem VVLCANI,

a,

AGATHODAEMONIS autem , et CHRONI, pro-

ximum Anteceflorem ,

uem neminem alium , quam

mirae. feneáutis METHVSALAM noftrum | fuiffe ,

pulchre nuper coniecit Vir Venerandus , IO. FRIDR.

SCHMIDIVS , Superintendens Vorsfeldenfis, in me-

3oratu digniffimo , et publice etiam ab Erzditis Gót-

tingenfibus laudato , Opufculo, quo Ecclefiafticae . Hi-

ftoriae, «t facrorum Scriptorum , circumftantias chro-

nologicas fimpliciffime et planiffime ex ipfis potiffi-

mum Diuinis Scripturis deducit(g9). Poftquam enim,

quod dudum ab Eruditis tenetur, confirmaffer,; Ante-

xcfforem illum HELII, VVLCANVM, effe THVBAL-

dicata;

QA;NVM J cum et ggmin;,. et vttiufque prae

P&CHC(

w—-——-

(89) Brawn[chwweig 1;;7.

DISQV'I;SIT'IQ.

i

XXXI.

paene eadem fünt: ob(eruat deinde ex EVPOLEMO,

CANANEM, JPPoeezicuts ,

CHVMVM ; vc CHA-

MVM; Zfebibum, ct MESTRAIM, vel^ MIZRAI-

MVM , enyptiorum, Patrem def(cendere a BELO ,

qui, eodem dicente EVPOLEMO , ipíe' CHRONVS,

vel, fabulam fi tollis, CHAMVS , fit.

Vnde, Ante-

cefforem. huius. CHRONI ,

vel CHAMI ,

AGA-

THODAEMONEM, neminem álium, quam NOA-

CHVM , effe, aeque recte concluditar, quam re&te

Huius rürfüs Anteceffor; HELIVS ,

pro eo fumitur,

qui ptoxime NOACHO, Patre Eius, LAMECHO;

intermedia morte abrepto, principatum reliquit, nem-

pé pro noftro METHVSALA.

Ac ille quidem HE-

LH nomine a MANETHONE infignitus a SANCHV-

NIATONE appellatur ELIVN , vel ELION: adne-

xa obíeruatione, male Graecos, linguarum inífcitia ,

ab ;;AIO; ,

$»/, deduxiffe nomenclaturam , füb /o/is

etiam emblemate venerantes HELIVM ;

effe potius

ipüffimum - Hebraicum qvov , — lriffgus, notareque

vetuftffiinum Patrarcham , qui a/f/fz4m omnium

ad.ptus ftne&am. fit

*

5

quemadmodum - 7e'u; ctiam

egypti. Chronicon lpfi 30000. annos, non tamen

de folidis noftris intelligendos , affignat.

Quae bre-

uiter buc repetita, ct per fe plaufibilia, illuftrare facile

pluribus, propiufque Veterum excutere loca; poteta-

mus , hifi íummo nunc ftud

24

;

io- fc&inandum nobisv ad

finem ceflet.

XVII.

Quanquam vcero ex ha&cnuä di&is a

b. 4* f/:

inde liquet, nifi annofiores quaerere. inter. PraeZHda- ,iuin,

mitas velis;. vnum omnium woxeofiraroy- ME T HV- ree dica

£ur , refpe-

no

n

. u DeiMe-

SAL-'V- AM cxüiti/fïc 5 cum GR milje*l*s*ahnæ

adtis

[

XXXH. DE AETAT.X METQVSALAE

falum s. adtigit : ne veicum. etiam refpeciu DEI adtigiffe diem

"UHicUm

videri poteft, — Nar mille anni in oculis. Eius funt. ff-

vixife di-

em? Lochs

cut dier beflernus, qui tranffit P. XC. 4... ta quidem

*

P[altis ex«

1

indefinite, et pie (90), vtvidetur, magis, quam fe-

Ptv ]de, Viri nonnulli DoGiffimi; fuitque (91), qui, hoc

fubnixus fundamento, iam diíquirceret ,

HAERLATP ,

cum yallle anni "vuus tantum coram Deo dies fént, . nof-

que fummum otluagenarii fiamus Lodie , ànter. banc no-

firam aetatem, willenariumque ilum, vt ita dicam, di-

em , proportio fét ? — Addere et inter mille eos annos,

et zocfis vigiliam ,

tribus apud ludaeos horis abfolu-

tam , proportionem debebat.

Nam hoc a S. Vate

continuo additur ,

CTA rmeuw.

Sed vana v-

tique haec omnia.

Citato Píalmi loco manifefte. »i/e.

ARni , id cít, in genere fempu:, quod numero hoc

rotundo expreffum cft, fublimi et magnifica phrafi (92)

confertur v9, CZ7W detevnitati Y. 2.: eítque in toto

co 'contextu Pfaltis fcopus., vt infinitatem maieftatem-

ue Aeterniet Immortalis NVMINIS oppofite ad flu-

xam.admodum atque zranfitoriam hominis conditio-

nem depraedicaret atque affereret.

Acin eo quidem

ncmo vtiguc fanus diffentit.

- Ipfi Gentiles ad aeterni-

tatem

) De Piüs meditatienibus in O-

-

LINVS in der Erbaulicben Laf

vationibus Jacris adbibendis: ex-

No. XCVI'.

fat- Difl, JO.'ANDR. GRO-

) Conf, AVG. LEBRECHT,

SCHII, len, cl l»cc rvr

^ (,l

WILCKE Coc Seripter. diu,

Nec repugno: fi modo foli-

e Lengii excell[a difciplina,

dae: etiam .femper. illae..medi-

tationes fint; quod , dum res

Vitemb. 17;8. p. 29:, vbiin-

ter fublimiffimas di&tiones me-

mouas et^ inex[peHiatas pro fs

rito etiam refert- Pfaltis eas ,

effentialiffimo. «earuni . critetio

Dieis, Revertimini filii bo».inis,

Aucor habe

;

i

r, fübinde deíi-

Mille .anni éram Ty nén. fuine-

- deráre poffis.

vafi dies looflermus e.

9) ;CHNIST. ERANC. PAVL-

y

a

z

XXXIlT.

"

DISQYVISITIO:

- fàtetn telatum euanidum prorfus tempus omne dixerunt, etiam

longiffimum alias (93).

Imo hoc refpectu vita omnis noftra

prorfus zibl (94) eti.

Non sille 4222 (ed mille quoque anno-

rum zzyrzades, aeternitatis ratione vr gutrula agnae lunt, oceana,

vel vr arenula, arenae comparata meris (95).

Anne vero abfque

s

hac compatatione, de quo cafu hic efle quacitio debebat , mille

anni etiam in- oculis DEI funt vt dies hellernus ?

Vel an in fe

fpeétati dies multi et infinitiidem DEO funt, quod vnicus?

uis

dixerit? Tale DELiudicium et contra veritatem (fit abíque blaíf-

phemia di&tum) effet; . et aliis Seripturae locis late rcfelleretur.

Sic enim, dum vitam longz multofque annos Fidelibus fuis fub-

inde promifit DEVS : nihil promififfet, Dum quindecem an-

nos addidit HISKIAE : addidifet nihil.

Dum alibi faepe con-

queritur, Muitos et longos annos ab Impoenitentibus negle&tos

effe :- nihil ethoc effet cet.

Ergo, fi aeternitatem afpicimus, aille

quidem anni, annique METHVSALAE noflri, in cenfum non

veniunt.

Sed in fe fi rem confideramus: maximam tamen Ille

affecutüs aetatem eft; nulloque modo fecundum illud Pfaltis dici

poteft, etiam ne diem quidem viuendo Eum tranfegiffe : haud

magis, quam vice verfa de eo, qui vnicum vigihti quatuor hora-

rum diem vixit, dici potefl, eum milleannos vixiffe, « Nam inuerti

etiam propoütiontm poile, auctor eít PETRVS, zus, inquiens,

dies apud Deum fcur mille anni, et mille anni Jfiéut vnus dies 2.Pett.

1Il.8. Quantoalienius, extam bello inuento porro fubfumere,

quod Nonnullos olim feciffe IREN AEVS (96) teflis eft, ipfo er-

go adhuc die, mille nempe annorum illo die, mortuum hominem

effe , quo de fru&u vetito comederit? Quod dilutum prorfus

commentum accurate explofit Vir doctus , quem tanquam dili-

gentiffime omnium in Hifloria Patriareharum verfatum'faepius

. Jam laudavimus (97).

XVIH. Sed fatis vel tandem de Difputationis no(trae ca-

Peroratio

nid)

P] te Di[(f?'fd-

(93) Vid. HERACLITVM; PYTHA-

hon nominatim, quod alibi SCALI. f/0/5: AW«

GOK AM; SIMONIDEM; Aliofque,

GER opinatur, 120 annos.

Conf. dizo

*yete

apud GROTIVM ad à.Petr. l1. $.

omnino peculiar.de voce ]

L,

riois.

apud FVLLER VM Mi/e L.I c. X1V.

(94) Pf xxxvilll.6., IN2 ^n

(or) Sirachb. xvitT, g,

PU C&o inloco per tranfennam

D

(96) 4du. HA&F. Lib. V.

ctíam notare poffümus, "TAT in

(97) HEIDEGGER. 4e LonrAtWif.

Petriarchar. $. X1V. p.m. 375

genere notare actatet hominis ;

».

*XXXIHL DE AET AT.METHVSATL *A—A?E

o fat

Apitc;pr'imo ; id eft, de aetate Methufalaeipía. :Sequitur, vt, pro

ASERENIS-

inftiuitafuperius partitione, altero quodam anquiramus, O»ae-

SIMO

nam v[aue adeo cani et decrepiti,ac prae Ceterishuic Patriarchae

RVM

abnenit, fenii allegari-cau][ae queants cumque Alios.eas veftigare

PRINCI- nonmermjini: initio in illas folas, vbi primum baecnobis mate-

PVM :Wo

ftyorum

"ries in : mentem venit , ántentí fuimus,

Quandoquidem vero

longaeuita-

praeter.opinionem omnem prius illud.caput fub manibus nobis,

$o et laetaiufto forte dicacioribus, accreuit:

alterum iftud in occafionem,

Sobole.

& DEVS volet, differimus proximam: :nuncque, reuocata in

qmemotiam fcriptionis huius anfa,in TIB VLLI ifto figimus pede

3

iDicamnus bona werba , -enit. Natalis, ad aras z

Quifgquis ades , lingua , Vir Mulierque , faue,

Vrantur piatura focisy uwrantur codores

"Duos teuer-e terra diuite enittit. Zrabs.

(Quemadmodum METH VSALAE «dditos .a DEO annos Pater-

503 e[fe ; fuo déindeloco obferuabimus: ita vt CARISSIMO no-

firo PRINCIPI , 'CVIVS :et 'CELSISSIMVM ?TVTOREM,

BRVNSVICENSEM DVCEM, virente.DEVS fene&a beet ! e-

uediatidem;PATERINNAEquefimul gloriae etvirtutisheres ex affe

fiat, wotorum ;noftrorum fumma eft! Sed cum nunc .hoc ipfo,

.quo haec fcribimus, :tempore tranfactaitem CELSISSIMI CA-

&OLI, NASSAVIAE /PRINCIPIS., N/EILBVRGENSIS

STEMMATIS , «um 'CELSI$SIMA «CAROLINA .;noftra

fponfalia accedunt: temperere inullo modo ipoffumus , quin his

ctiam tam optatis bymenaeis a DEO 'T..O.'M. bene precati, 7o?

Vinant! Jo ! Valeant! :ex intimo deuotiffimi cordis meditullio

füccinamus; dumque, quod :de IVLLI «et '.'MANLII Mluficiffi-

mis Nuptiis CATVLLVS 4ixit,

E.

NNulla domus 1ales vnguam contexst. agorei

Nullus amer tali coniunxit foedere amantes :

incotandem finiamus, quo Jaudatam modo E/egiar finit Pota,

. Vota cadumt : vtinam . fhrepitantibus aduolet alss

Flauague coniugio vincula portet Anor !

Vincula, quae mantant. femper, dum tarda [Z-nA:&u:

— Inducat rugas inficiatque comas.

Huc veniat natalis anis prolemque sminiftret

Ludat et ante Tuos Turba nouella. pedus !

A —— '3-" —Mw

U o a

-—

:

MUET

"

.Ww

t

À

SNSONOS

v

—

-

—

s

AT

xïhn.hx&au 2

n E

—

x

:

W.

—

—

F

E

E

f

—

duf

æf

m

?

r

ü&

Ü

. Ed

*RCR

,.

&

—

;

L

^

7

&

$p

.

A m«

r

A

P

"

Ls

*

bj

E

4

í

d.

À

í

j

&

OM

" 4

E

n

b

:

E

». 241

Y

L.

I

*

!Kk

4

d

E&

j

P

*

Ls

-

$

J

"

Mm

Md

r d

F

:

&

E

*

v

»

1

i

WM

-* ]

i

E

E

1

P*

p

£

*

E

p

E 4

M

*

Bd

*

M

A

*

w à

n

gw,ww

*j

y

»

PA

p q

f,w

MR

"

Y

$

& aE

-

u W

wa&

d

A

"

p

imss.

ET

m

1

" d

ii

,£J

ge.

£

"C IN

m

g

du

m

:

^

!

4

äw

&

m

«

E

g

»

, .

K

Tl

u

y

M

*

- d

u

g

M

K4.

I

*

Wl&q.

w

H

E

"

i

;

Ws

r

.

^

F ii

*

n^

"

)

E i

La

i

N..m,

P

ü.»a

E

i

i

f

&j

j

j

,

'-

4

, g

H

L:

3

&

g

aM d

d

us

*

^

—

PMBES

n

$4

:

&

d

ss

w o

P

r d

*

b

"

d.

f :

— ID . l

z 3

|

|

— sst

uT

E T

Q.

MAXIMAM OMNIVM

;

METHVSALAE AETATEM

:

INVITANTE

ä

FORTVNATISSIMO

NATALI

DIE

MAGNIFICENTISSIMI ACADEMIAE

ä

ä

RECTORIS

GVILIELMI

AVGVSTOQ. CONNVBIO

QINTER

EXCELSISSIMVM NASSAVIAE

PRINCIPEM

OLVM

( UA

EXCELSISSIMAMQ ARAVSIONENSEM

ET NASSAVICAM

CARULI:

SVB PRAESIDIO

WwWwW.yxymaster.co!

MARQVARDI WINCKELI P. P.

HLQ-S

ä

CAROLVS LVUOVIQVS kNlPPER

DETFENJDXE

ä

LITTERIS REGELINIANIS. l ID cc 1x.

HERBORNAE