KaI600-236_28

——

E

h

x

SAAM

L d

v

E d

&

vi

^

x

E

€

A.

*

h

ii

B

*

d

h

$-

&

a

EX ]

E.

;

Q

ä j

?

x

1

x

o

&

^

"3

»

E

N T

sR

g

F

*

£

g

3

D

t

F

6d

*

L J

;

L

-

n

s

N

ï

äi;

— d

r il

L

E

M

ia

d. T

4*

AE

T£

r

:

E x

X

-

&

i

d

T

»s

-

MÉ

»

dl

fe

1

:

4

E

-

2

a

x*

$

(

a

E

QÉ

x

A^

UE

—

"

*

P.

A

ä EC

:Ef

J

h

a

M r

-»ïü*

C

ä i.

P

.

"

4798

: d

"-

k

TE

n

m

am i d

5*

*

d

*l*

Ht

g

"n

P d

*

-

xt

3

!

: a

MF

r

A

t a

E

| —— "

ia

— —— PIPNHABURRS

y

/

j

N

s

94

ä»

Em

?

9

A

24

?

ä

;

p

!

—— ——

).

3

ï

Digitalisat

]

l

vorhanden

JnÁ

Rab DA E as

ULTAT v E

" endtrdi o

Eu

P E rad

Ü

*

E

Q

MAXIMAM OMNIVM

METIHVSALAE AETATEM

INVITANTE

FORIVNATISSIMO

NATALE

DIE

MAGNIFICENTISSIMI ACADEMIAE

RECTORIS

G VILIELMI

AVGVSTOQ. CONNVBIO

INTER

EXCELSISSIMVM NASSAVIAE

PRINCIPEM

CA

OLVM

EXCELSISSIMAMQ ARAVSIONENSEM

ET N ASSAVICAM

CAROLIN

SVB PRAESIDIO

MARQVARDI WINCKELI P. p

DEFENDEZEZT

H.L.Q $

CAROLVS LVUOVICVS kNlPPER

——

m n ts AUR

HERBORNAE

LITTERIS REGELINIANIS. cl D ccaix

TE

p

RI

m

TOR

C

z

CM

ia

"]

[ ]

SERENSSSIMO PRINCIPI, AC, DX )Z*/URU

DOMINO

GVILIELMO V.

ARAVbEONIS ET. NASSAVIAE

PRINCIPI

FOEDERATI,

BELGIIL.

GVBERNAT'ORI

HEREDITARIO

TERRA. QVE. ET. MARL IMPERATORL SVPREMQ

RELIQVA

DOMINO. $SVO. LONGE

CLEMENTISSIMO

AD. DIGNAS. CELSISSIMIS. MAIORIBVS, DOTES

AC. VIRTVTES. PRAECLARISSIME. SVCCRESCENTI

PATERNAE. QVE.

MAXIME. GLORIAE

AEMVLO. . FELICISSIMO|

'CVM

SVBSECVTVRAE. ABHINC. SERAE. ET. F AVST,ISSIMAD

LONGAEVITATIS

PIO. ARDENTISSIMO. QVE. VOTO

DVODECIMVM. | OVI

AVSPICATO, HODIE

ILLVXAIT. . NATALEM

SIMVL

SIMVE. QVE

SERENISSIMO

PRINCIPI

AC. DOMINO

DOMINO

C

ROLO

PRINCIPI.

NASSAVIAE

REGNAN'TIL TERRARVM. WEILBVRGENSIVM

PRINCIPI

BELGICI. PEDESTRIS. EXERCITVS. IMPERATORI

CIRCVLL. QVE. ITEM

RHENANI. SVPERIORIS

PRAEFECTO. GENERALI. MAIORI

TT PEDESTRIS. LEGIONIS. DVCI. SVPREMO

XKELIQVA

DOMINO.SVO.MVLIO.CLEMENTISSIMO

PIO. FOKTI. FELICI

DVBIVM.. CEESISSIMIS. MAGIS. NATALIBVS

AWN. INSITO. DIVINAE. MENTIS

KARISSIMAE. QVE

INDOLIS

SPLENDORE

CORVSCO

COMMVNIBVS. OMNIVM.PLAVSIBVS.LAVDES.OMNES

PRIDEM, SVPERGKESSO

VT. ET

SERENISSIMAE

PRINCIP

AC.

DOMINAE

DOMINAE

CA

ROLINAE

- ARAVSIONIS,ET. NASSAVIAE.PRINCIPI

FOEDERATI

BELGII

GVBERNATRICI

HEREDIT ARIAE

KELIQVA

CVNCTIS. CELSISSIMAE.SVAE.GEN TIS. OKKAMENTIS

SVPRA. QVAM. DICI. POTEST

FLQRENTISSIM AE

MATERNARVM Qlf IN. PRIMIS.

VIRTVTVM

EXPRESSAE. AD.

VIVVM. IMAGINI

BATAVORVM OCVLO. NASSAVIORVM. GAVDIO

ORBIS. DELICIO:

SVAE LONGE. CLEMENTISSIMAB

PRINCIPL AC. DOMINAE

IVNCTA. INVICEM. FELICISSIMO. HOC. TEMPORE

SVAVISSIMI. CONNVBII. FOEDERA

SVBMISSISSIMA

DEVOTISSIMA

QVE. MENTE

GRATVLATVR

EADEM..QVE -

LARGISSIMAM, DIVINAM. BEN EDICTIONEM

HEREDITATE'V! LAETAM

NEOVE. DEI*LORES(,ENTEM AD. SEROS

NEPOTES

DOMVS. AVGVSTAE. PROSAPIAM

HVMILLIME. VOVET

VPI

QVOD. DEBEBAT

QVANTVLAM. CYNQVE. HANC

DF. AETATE. METHVSALAE.DIATRIBEN

IPSO. HOC

QVOD. NASSAVIAE. FASTIS. ILLINL PAR. EST

EXOPTATISSIMO. '"lTEMPORE

NON.SINE. PVBLICA. ET. SOLLEMNI, ARDENTISSIMAR VM

AD. DEVM. PRECVM. NVNCVPATIONE

"YENTILATAM

SVMMAE SVAE. DEVOTIONIS. ATQVE. PIETATIS

HAVD, DVBIVM. PIGNVS

CELSISSIMIS. IPSORVM

NOMINIBVS

E

L 4 0 D h

€LIENS, ÉT. SERVVS. SYBIECTISSIMyS

CAROLVS. LVDOVICVS. KNIPPER.

DEC. NASSAV. THROL. $1VD.

D —

3U

i 0-3197—

ty

sf m '—.&

N

4

i

Pa

Y

o(baX/

23

u

M

.;&r

gt t

EO CH CCb REO CO

* |

5 VW' SEELGUUTY i

od iaiecd asf

CVR

MAXIMAM OMNIVM

AETATEM ADEPTVS ME-

THVSALA SIT

DISQVISITIO

" SECTIO PRIMA

ISAGOGICA

DE

CAVSSIS LONGAEVITATIS PATRIARCHA-

RVM MAXIMAEQVE XOMNIVM METHYV-

SALEAE IN GENERE.

I

U

Jicquid de Senum i

llo Rege, METHVSALA

differendum nuper fumferamus: id omne i

D £iopis Sum-

; Differta

Q

duo admodum capita defcripfimus. Alterum, "4 -

fies,

uo, Grandaenitatem Ei,quae nulli vnquam Alii,

æyzf/fe, vinceremus. Alterum, quo de eiufdem arbitrarc-

mur caz[/z €t rationibus.

Atque ad hoc quidem po-

erins, cum priori illo nouiffia noftra Exercitatiuncula

fatis pridem defunüi videmur, otiofo hoc inter veterem

& nouum annum interuallo, cum alias vix licet, nunc

accedimus : eademquc opera caclitus denuo donatum

recentem illum annum SERENISSIMIS PRINCIPI-

A

BVS,

Àlo

DE CAVSSIS. AETAT; METHVS

BVS, ILLVSTRISSIMO REGIMINI, ACADEMIAE

PRO-RECTORI, COLLEGIS VENERANDIS

BO-

cffe fauftum iubemus

NlISque tandem OMNIBVS,

atque propitium; . Methufalemicae etiam, id. eft, felicis

& canae, fenectae anteambulonem certiffimum. | Praeli.

babimus vero primum pauculas quafdam noftras obfer-

uatiunculas: de cautlis grandaeuitatis Patrlarchaxum &

METHVSALAE, vziuerfe: vt exinde, quac de hoc Po-

fteriore paullo poft dicenda magis /£giZati etunt, coin-

, telligi redius queant,

Summa

Il. Conítat, Longaeuitati primorum Hommum in

eauffarum

cenere naturali

gnturalt

2

i quodam modo explicandae varia ad-

ws,quus Inodumt a Variis, qua Hebraeis, qua Chriftianis, al-

de Lon;2t- |ata in. medium effe ;

& , füummam fi volumus, huc fc-

gitate Pa-

triarchae

re redire fingula, Verram, acren,elementa omnia, per totum

sgere Viri

vum in ge- iud ante diluuianum lempus, adeonue etiam po[f maledi-

Gam iam t:rmm,deþemtmm fuiffes ipfayot LYRANPFS(1)

doci dede-

[ 17772

ait, J dera propitiore f adfpettu plurimum fauiffe ; maturam

empnuem malore, ac bodie, valentia gauifam ; confhitutionem

ac temperamentum Hominis, ipfus DEI, vt cum IOSE-

P HO (2) loquar, sanibur fati , multa plus babuiffe robo-

viri acceffeffe ab iis ominibus, quae vi nimia debilitant, ab-

ffientiam, acflimentiam, i mquam, a vVinis largioribus (3),

4r074-

(1) Comm. in Gen. V

tem, inquit, opulenta hilarique

(a) 4mit. l. 4,

Sagina vehementem ( QVER-

(3) Dceone óAlye s modica: vini

NNYS) incidit in Podagram : fie

vt belliffime. ad rifum euene-

amen[ura Y Tim. V. 23, quaeftio

non eít,

Sed intemperantio-

rit, quum de fe canere iuffüs

rem eius vfün: a capite ad pe-

in hünc hexametron erupiffet,

"rchi-Po?ta facit "verfus pro

des perdere. Homines: lepido

z»ille Poétis,

CAMILLI. QVERNI, Archi-

Po&tae didi, «exemplo docet

Et cumr haefitaret ; inexfpe&tae

PAVLLVS IOVIVS, dum in

tus Princeps(LEO X. ) hoc pen-

Ab hac au-

ametto pcrargute refpondetit,

Elogiis pet9te 7 -

Er

z

msws&lo

I1i,

avomatibus mineralibtr vebuy, carnibus quoque, ffue omni-

Lbus , flue nimiis, ftue certe , quod YO. BEROVICIVS (4p,

et Medici quoque alii *, exiftimarunt; cocir; ipfos vfrta-

ti/femor, et [emper [aluberrimos , cibos, Lac,Butyrum, Mei,

agrorum, bortorum

que, frudlus, ob necdum vfque adeo de-

1

*

u—:zþatum, orbem falubriores tum,quam nunc,extm

iffe : prat-

jiitzfe vnicum eo temporepomum medicamentis noflyis omni-

&us ; parce vixiffe Homines s. cafte eliaw ; naturalium

omnium rerum peritiffnmos feiffes. aliquid quoqu—e contuliffe

Balitationis locum , propius remotum a paradi(o: anxiela-

ter denique azizi, iudice IO. CLERICO, ** aut nullar,

aut leues, faiffe.

N

Am'maäg

III. Non puto quidem, h

aec fingula et vniuerfa

uerfio im

momenta in hunc pertinere cenfüm pofle; quatuor etiam

bas eau(-

priora prorfus exiftimo diluta. Nam, quod /ecunde loco

jas. Celeb,

nominabamus, LYR ANI commentum füa fe leuitate Crafii fen-

[2/ 11 T 08

conuellit. — Zertium ; ct quartum , Natutae omnis, etiam

Humanae, tanquam effoetae et fati(centis, faapte fponte

infra&am hodie vim effe , füis praeftabat, Prudentiffimo-

rüm quoru

muis iudicio, paganis Inuentoribus, HOME.

2

R.O,

E? pro| mille Aliis Archipo?ta

(4) Thefaur. Sanit, c 1. Vid, ve-

|obibit.

ro contra Eum HEIDEGGER.

Hifl. Patriarch. 'Tom, I. Exetc.

Tum vero adftantibus obortus

eftrifus; & demum multo ma-

XIH,, quae eft de Longaevir.

Patriarchar. $. XX. Con£. PLV-

ximus, qnum (&cmus fïupcns

TARCHVM de Sanit. tuend,

& iBterritus hoc tertium nonh

inepte carmen induxiffet,

praecipue p.151. T. l, Opp. &

de E/u carnium p. 995. Cuius

Porrige, quod faciat;mihicar-

tamen fcliquas, duabus Oratt,

mina dotia falernum,

ibid, prolatas, contra efüm car-

niuní rationes vix quifquam

quuc LEO repente, mütuatus

a Vi!'giho, fübdiderit,

probauetir.

Hoc etigm eneruat debilitat-

* Con£ Cel. GATTERER /ec,

citand , p.A4t.

** 1n Genef V. a7e

-- que pedess ,

I1it.

DE CAVSSfS AETAT. METH.

&O, LVCRETIO, R-cliquis (5), relinqui, quam a Chri-

füanis.ctiam Hominibus, inter quos ipfos grauiffimos

Theologos, IO. GERHARDVM (6), et MICHAELEM

N ALTHERVM (7), pettinerc video, tam infcite ct ofci-

tanter arreptari.

Primum veto illud dc Terrac , aéris-

que, per diluuii vndas, connexosquc his continuos terrae

motus, ingenti immutatione momentum vt pariter fru-

ftra huc allegari Viri do&tiffimi (8) demonftrarunt ; ita

denuo illo tamen in hac materia vfus pronuper eft Celeb.

CHRIST. AVG. CRVSIVS, Phitofophorum fimul Co-

ryphaeus, fimul Zip//ze hodie fuae Theologus primarius.

ls prolixo loco (9), cuius hic tenorem exfcribere a fi copo

nos abduceret, trigeminam ftatuit, quac longacuitatem

Hominum poftea imminuerit, terrac aérifque commuta-

tionem. Primam, qzumz po[t peccatum a D EO terrae ma-

lediceretur : licet nibilo fecius tunc quoaque tam accommos

data vebus bumanirs terva manferit, vx Homines man procut

ab anno milleffmo ex vita excederent.. Alteram Diluuii

Noacbici tempore: vbi copiofrffzni vapores e terrae ffnu pra-

pulfe, abyfff omnes aperti, Ynnumcerae szizerales. ex balatio-

2€y 1n atmo pbaemm emiffae, fints £errae etiam "iolu,et

alia id. genus, ita contigerint : vt poft diluuium flatum vi-

ta6 bumanae durabilitas diminula fft. Poftremam dehi-

que, et zzaiorezz illam , ceztum ferge poft dilumium annis.

Nam Zeeri zempore nouis terrae motiéus vuptapa et diui-

"

(5) Quos omnes gemina oratione

(8) Vid. vel HEIDEGGERVM.

in Fafcie.Orazt. Eius Num.VI1l,

Lo $ XV.I.

& VII L accurate reuicit 1O,

FREINSHEMIVS, Vit Clari(-

(9) Differt. 11, de Reliquiis Gentie-

fimus..

H[z,, im opimiemibus de Morte

(6) Cómm. in Genef. p. t6f..

Lipf. 1756.

p.3.iqqy Add. .E:'zg,(d;

(7') Offiein., Bib], p»696.Íqq.

DIJ: I. pP*16s

V.

D'ISQVESITIG

fam terram continentem c(fe Gen. X. 25. y Par.L- 19: vt

ctiam Zfmerica tunc. ab AAfrica et Affa abrupta, idcoque

iteram aetas bumana. arélioribus. circum[eripta linitióus,

fuerit Gen. XV.16. coll. v. 13. P. XC.10.

IIlI. Pace vero Viri do&iflimi harum omnium muta- drserefal-

litur. Lo-

tionum nullam ego ad imminutam vitae hunaanae dura-

cus Gen. X

tionem pertinere puto. Non primam : quippe, vtalia ta- ,,, yjp;

ceam, (i maledidio ea, qua, poenas ADAMO minatus, C^ sap-

terrae maledicebat DEVS , ad brcuitatem, et noh potius egponens *

aàd aerumnas tantum

P

I

1uius vitae, agrique colendi di&ï-;:ifd"'*"

cultatcm Gen.IlI. 17- 19, fpe&atfet, primum procul du- "

bio, idemque luculentiffimum; implementum in ADA-

MO ipfo, proximisque Eius fortita pofteris effet: minus:

contra in iis, qui, poftquam DEVS quodamiodo rurí(us

terrae-benedixerat , tranfegerunt aeuum.. INon a/teram :

!'ïquid*em rurfus, fi Diluuium terram, aérem , cctera, tan»

topere corrupit,in eoque imminutae longaeuitatis cauffa

iacet, breuiffimam omnium ii viuere vitam debuiflenr,

qui ftatim poft exa&un: Diluuiam, vbi maxime adhuc in-

fecta omnia impuritate erant, viuebant; cum e contra-

rio , quod idem et R. NISSIM iam obferuauit( 10), ma-

gis ab hoc tempore remoti, et'decoctiore rurfüs auta ve-

Ícentes, magis etiam, quod fecus tamen accidit, fieri lon-

gaeui debuitfent. Neque tandem pof/remasm : vtpote quae

in rerum nunquam natura fuits neque cx II.cc. Gen. X.

et 1 Paralip.l. probari poteft..— Cum enim, quaenam an-

te terrae Z/uif/onem, iis in locis memoratam , terrae obe

tinucrit vz4*, difertiffime docetur Gen. XT. 1. 6., vritas

A

b

E

vide-

-

nullo:

. (10) Apud ABARBANE:LEM loc..

adu&ügni ,owof'uiæ

€and, p. 419.

Quae ipfe A-

mihi.fatisfacere. modo viden-

fuf,

VBAR(BANEL p: 42j; hüic anime-

VI.

DE CAVSSIS AET. METH.

vidclicet, qua t«crrakomnis*-crext lalii vnius et 'z)eräarz);ä

vnorumi (iuc iam eam de vna omnium Zzgza, (iue de

féntentia omniumeadem,fiue quocunque alio morali( 1 1)

fenfü, exponanius : Eccui, ccdo,cum Gen. X. de con-

traria terrae 4izifrone legit, diuifto potelt in mentem alia

venire, quam moralis illa idiomatum,; confiltorumue, cu-

ius Gentium in totum orbem difperfio (12),et Ziziffe

confequens erat, et in quant HERMANNO forte. voxs

der HAR DT (12), vel Simili,excepto, Interpretes hadte-

nus omnes, Iudaci, Chriftiani, de p/yfca ct Geograpbica,

"mevicam a veliquo orbe rumpente , terrac diuifione ne

fomniantes quidem, iuerunt pedibus? Pofteriorem qui«

dem hanc phyficam terrac diuifionem Hebraicam phra-

fin, X?Nni rX^25, poftulare V.C. putat. Sed an. non Pf.

Lv.rO. C2owvh 398 diertiffime de lingua víürpatur?

Annon mawn r2 rm^a, difiributiones famnliarumyme-

-

morane-

(1) Videanqui vo'lck, pragxcr mul-

CONRADI; nupet noftri, Fra-

trem, & nunc collegam, in O-

tosAlios, ex profeflo hac de re

IS. CASAVBONVM de Lingr.

rat. de Con[u[ioue Serm. Babel.

confufione . in Eius -"Aduerfar. ,

Gtöning.wgz, praecipue p. 9.

MERICVM CASAVBONVM

40. denique AVG. . ZOBEL

de 1V, Lingg. Patt. L. p. 2« fqq.;

Diff, de Cowfuf. Lingg. Babyl.

lO. BVXTORFIVM , Filium,

Vitemb. 1754.

in I. D

ilfevtatt.

U*

philot. Theol.

(t2) Con£ hic integram Celeb,

de Hebr. ling. confuftone & plur.

HEIDEGGERI Exctcitat. de

lingg. origine, TO. HEN R. HEI-

Gentium Difperfione in Hiff, PAtr,

'T-I. p.658.

DEGG.Hiff. Patr. Exerc. X XI.

€.XX.fqq., IO. MARCKIVM

(13) Eius enim quis abfonas, quas

Exerc. ad Gen. XI. 1-9«. de.Ba-

& alias amauit, interpretationes

belica labii confufiene a Deo fa.

nefcit inHiflor. Regui Babel. per

Cyrum euerfi ex Tabulis Mofaicis

cfa, quae in Eius Fafric, Differ-

Gen. XI.1- 9, itemquein libro,

tatt. pbilol, exeget, ad fel. textus

V. T. Lugd. Batav. 1725, prima

Nünmrod ( Peleg a confufionz

eft, CAMPEGIVM VITRIN-

Lingg. &» Bifperfrone Gentium (-

GA Olferuatt. S. Lib. L cap.

milibusque. turris. Babyl. fabulis

liberats per. aureas Mo[aicas 3-

VIIH,, NIC.GVIL.SCHROE-

DERVM; Cel. hodie Grónine

»Im'la: Gez. X**

ga.num Profefforem, Cl. LVD.,

E

V.

'DISQVISITIO

morantut 2 Chron. XXXV. $. 15? * Vt adéo tam in-

folentem clariffimi loci explicationem Viro celeberrimo

aeque relinquamus, ac duas alias non minus infolentes,

quibus et- portationes animorum per Angelos Luc. XVL

22, (14), et locum Hag. Il. 7. (15); litteraliter expo^

nit; quemadmodum pofteriorem huncce fingulari etiam

alia Differtatione (16) profeffo ftudio interpretatur de

iagenti Diabolorum , cum CHRISTVS confummatus

tertium caclum repeteret; in caelis inferioribus commo-

tione, Eorumque inde fcquuta deze&fione in terram, ex

Apoc. XII. litteraliter rurfusintelledta. -Quaero hac oc-

cafione hoc tantum-adhuc; an non, fi validae tales com-

motiones vitam: Hominum breuiorem faciunt, breuior

adcoque etiam tempore afcenfionis Chri(ti fieri debue-

rit? An non breuioritem temporc Eius, cum refürrectio-

nis (17), tum mortis (18): vbi velz templi findebatur,

copmbuebatur tevra, rumpebantur. petrae, aperiebantur fe.

pulcbra? Breuior etiam cis hos annos in commota tan-

topere Zuftania, Siciliaeque illis oris, vbi, qui

Exwomuit paffos per [aecula e[nius igntr. CY9).-

tanta rur(us cam vehementia, tantoque cum furore, qua-

quauorfum (aeuiit , ebulliuit, eru&tauit? Sic in aliis plu-

ribus, modo addudtis, phyficis cauffis longaeuitatis pri-

morum Hominum dcüdekgrc aliquam multa poteram.

M. Sed

^

* Conf, ZOBEL 4 c. pei.

Con£ hic . GOTTINGENSIVM

ERVDITORVM iudicium

(14) Djff. cir.l. po20. & Diff. 1I,

AKnz. Yg1e St, A. 1757*

Pv7- 19,

(15) Diff. cit. 1. v.17.

(17). Marcl- X XVLIT, z«

(16) Decaele per aduentum Chrifiz

(18) Math. XXVI!. s« (qq«

gomuoro ad. Hag. l1. kipf. 1757*

(19). SILLVS XVII, j58-

^

VIIL

DE CAVSSIS AETAT, METH,

Sela bai

- V. Sed fi valere tandem etiam omnes , quantum

Japientiff^ eoffant , iubeamus: facile tamen patet, cauffas tantum,

125 "0019

tas fupre-

vt rete SCHOTANVS (20) monct, fecundas (21) efie;

mavatio primam E femper manere vo/zztatem fapientiffimique

longaeitae

tisPatriar -

Eius confilii-ftatutum fuptemum. | Is cnim nifi optimis

charum.

quibufuis falutis atque vitae perennandae mediis benedi-

Maimoni- Cetet ex alto: vana vtique omnia effent, ec.ne per vni-

4« ?Í- cum Homo, maxime ctiam mediceviuens (22), per(iterct

r

momentum. ,, Vtapud nos (inquitalicubi (35) HIERON.

ZANCHIVS) inítrumenta Artificis alicuius nil per fe

??

operantur, aut poflunt, fed eatenus tantum , quatenus

2?

Artifex illis vtitur pro /za li&era voluntate: (ic multo

22

. minus res aDeo conditae aliquid poffünt - - , nifi qua-

35

tenns Deus illir vt infirumentis - - vti vult. Con(en-

22

tanea cum his eft facra Scriptura. Hof. 2. non fimpli-

» Citer dixit, Caelum exaudiet terram , (ed primum, £Ego

»

exaudiam caelos. . Pendet igitur vis caelorum in haec

2

inferiora a Deo. Et ideo Scriptura ait, Neque, quiplan-

2

tat, neque, qui vigat alz'guid effe : Fd folum eum,qui in-

» CYEHenta

(20) Diff, de prima smundi aetate,

luftratum : praefide Cel. I. H.

quae reperitur in Eius Bi,

MAIO Erudirorum difquifitio-

Rift. S.Vet, Teft, p. $o.

ni Gie(fae quondam expofuir,

(21) Sic tanquam fecundam cauf-

praccipue p, rr. fqq,

fam frugalem et moderatam vi-

| (:) De di&to valgari, Medice vi-

ram, aliamue id genus circume

teve eft belfime vinere , in cditis

ftantiam , conferre buc pluri-

a MELCHIORE IVNIO ora-

mum. poffe, non negauero,

tionibus Argentini ( fic enim

Conf, LVCIANVM in Longae-

Rubrum habet) 1550 duae ex-

ss c, LT. IHE, V. vbi de plurie

ftant Oratt. fingulares, quarum

mis paffim, qui fiue fobrie, fiue

altera p. 493 *- - o illud di-

fub . clementi caelo , vixerunt,

&um defendit; altera pag.jo6-

longueuitatem illeam. demon-

515. contrarium, nempe,Medice

ftrat, Add, ibi Intt. etin lis Cl,

viuere eflc opzime viuere,pugnat,

1O. HERM. BENNER in pe-

Nentra leétu indigna.

EY

cul. Differtatione, qua LY CIA-

4YVM noue verfum et notis il-

* (as)). Dc OPP-'II?fi Wsere

Pa

VIIIH.

DISQVISITIO.

,"',—»cremenm dat , Deumy. xAtquc ho&- ego puto MAT-

MONIDEM, qui primus inter ludaeos delirare. defiffe

di&us eft, maxime voluiffe, dum ingentem illam Patriar-

charüm longaeuitatem quodammodo ZMiraculo (24);

vel, vt R. LEVI exprimebat, Providentiae, non ANaturae,

ad(criptam volebat ; in coque ISAACVM etiam ABAR-

BANELEM (25), et Tribules quofdam alios, fibi ouc-

Vifesc accipiebat. Proprie fic di&tum miraculum (ob quam

rem Eruditis paffim vapulat) non credidiffe videtur do-

&iffimus ludaeus, dicenstantum, tam annofos fa&os cífc

prifcos illos Patria

rchas, vel propter accuratam alimentivis

uendique rationem, vel per MODVM ALIQVEM MIR A-

CVLOSVM: adeoque haud dubie tantum fubindigitans,

tam ziram, taram, infolpntcm , tam ab €o, qui nunc ob-

rineat, natürae ordine longe abeuntem, Patriarcharum

illorum soivqasglo» füiffe, vt neceffe fit, fingulari fua pro-

uidentia, mediata licet illa, ordinataque; DEVM eam

cffeciffe. Sic in fimili argumento PLINIVS, (26) , Pro

smiraculo , inquit, et id folitarium reperitur exemplum,

Xenophilum, Muficum, centum et quinqueannis vixiffe

fine vllo corporisincommodo,,: non vtique miraculum

proptie di&tum, fed miram et extraordinariam DEI fub-

indicare bonitatem ac virtutem volens. Atque ad hanc

quidem fupremam longaeuitatis Patriarcharum cauffam

Chriftiani tandem. omnes quoque maxime confugiunt;

eiufque multas practerea cauffas fivates, et vel in primis

Do&tinae purioris, Litteris nondum confignatae, perora

uuntur,

Virum eo faciliorem propagationem late Xprofeq

obfer-

(24) Mer. Neuocb. Patt. il.p. jaje

Latine verfa a BVXTORFIO,

vetfionis Lat. Buxtorf,

Eiusque Differtatt. philolsgico-

Theologicis p, 412 fqq. fubnexa,

(15) In. fingul. Diff. ad Gen, V,

(16) VH, fo.

de Lougaeuitat. primor, Patrum,

"

X

DEÉ CAVSSIS AETAT. METH.

obferuantque, ftatim ideo pott fcnptam MOSIS minifte-

rio caelcftem Do&rinam ad tamar&os LXX vl LXX X

annorum vitam Hominis reda&am terminos effe (272.

Quae vt pluribus nos hic ediffcramus: noftri non fert ra-

tio inftituti.

Eadem er«

VI. Illud tantum inde exfculpimus, Parili ergo ra-

go fuprema tione cauflam vltimam, cur Hic, lIlle,

Altero maiorem,

YAPRID 2A-

ximae

minoremue, indéptus actatern fit, curque nmiaximam ome

grandaeui.àum METHVSALA , in DEI eo magis effe voluntate,

vatis Ma-

ciufque fapientiffimis rationibus atque finibus, pofitám,

ES

&hufalae.

quo clarius patet, hac fublata per phyficas cauffas, com-

sset Pa-

Iforum

munes omnibus, fieri debuiffe, vt aeque magna Vni;ac

zriercbs^ item Álteri, cederet actas.

Eqwdcm de METHVSALA

rum, bac

de ve fen-

noPcro IO. CLERICVS ,Hic, inquit*, omnium diutiffi-

rentia,ex. me vixit , forte, quod corpore effet natura vobufHore., aut,

Yob. XIIII,

quod maiore temperantia vixerit - - Sed þaþ*erzm,[)amar-

1. detla-

VATA

chis omnibus neceffaria temperantia vtentibus,ne quid

probabile: fübfumique indidem e conttario poffet, LA-

MECHVM METHVSALAE Filium ,wygogmv, tempemn-

tiae legesmirum quantum effe tranfgreffum. Priz» vero,

Corpore natura vobu[liore fuiffe forte Metbufalam, i etiam

conccdxtur, vnde tandem arceffendum, .. ni(i ex cadem,

quam diximus, Diuina voluntate, vel, vt ipfc mox CLE-

RICVS, f/ngulari Dei prouidentia ? Hic vero veriffime

fane Celeb. CRVSIVS loco. fuperius excitato (28),

»Non,

s cec

THERVM l. c., BRVCKNE-

(27) Vid, vel maxime HEIDEG-

GERVM de Longaetmit. Patr,

RVM Vindic, Bibl. Part. Y p 9;

&. XXI. fqq. Add. Commentae

BVDDEVM Hifl. E.v V. T.Tom

tores 4nGencfin, GESNERVM

l. p« 166., RAMBACHIVM

GERHARDVM ,

CALOYVI-

Col'ez, Hifl, Eccl. V. T, Tom, L.

VM, Alios; :pfumque ex parte,

P.

199 etc.

licet pro more füo alieniorem,

d Iw

CLERICVM: itemque WAL»

(:.R) Diff. 1. p. 10.

|

Xü

DISQVISITIO

» Noh, inquit, in animantis natura genera!i/, fed ixi fin-

» gulorumanimantium /Copo a Creatore illis praefixo,va-

» tio debet e(fe, cur tantundem viuat, quemadmodum in ee

» ffne dubio cauffa latet , cur longius aliis, aliis brenius,

» vitae fpatium praefinitum fit-.,, Haec profc&o ipfo-

rummet Patriarcharum , Poftdiluuianorum certe , qui

traditione ab Antediluuianis acceperunt, non dubia opi-

nio füits clriffimeque illud pertpicere ex IOBO datur;

qui, cum ipfemet adhue ad ducentos et amplius annos

provc&us eft (29), a Patriarchali aeuo proxime abfuit,

Patriarchalifque adeo Theologiae xeza^éppera et frag-

menta quaedam libro fuo pa(fim infperfit. Is quid dicere

vnquam in hanc rem clarius et difertius poterat, quam

quod cap. XIIII, 5. de Homine habet, Profeio, Certe,

Fiique, (vt commodiffime reddi hic E2 videtur) Zeciff

dies Einss numerus menftum Eius Zecum: teyminos Fius

fixifli s eofque non tranfibit. — GROZIFS maiatente, Pc-

fuifli Eum in plura faecula,vt oligy,vitam producere : adeo-

que dc prifcae longaeuitatis contractione hic agi putat.

Admiferim meditationem ad v.1. Sed v.5. (copus IOBI,

vi cuius, fecundum v.6. coll. 5, orare DEV M volebat, ne

aüte pracítitutum decretorii iudicii tempus tantopere fe

affligat, fatisdocet, non in fpecie de veteris termini co-

ar&tatione(quamquam interim haec ipfà quoque pracfti-

tuta etat), fed in genere de termino vitae, accurate apud

DEVM fixo et determinato, fermonem Viro fan&o effe :

idque eo magis forte ob cos, qui fuo iam tempore de-

creta ct prouidentiam DEI negabant (30). Dicit co con-

BD a

filio,

: : (19) Qod colligex& fatis eft ex

* (50) Vid. Iob. XX1. 13 - 15. eticom-

cap. XLH.16. 17. Copf. FRID.

paralud, v.15.Sequentibus tem-

SPANHEMII Hifter, Iobi cap,

potibus impia haec fententia

inter Iudaeos frequentata; vt

?Ul.

patct

Xl

DE CAVSSIS AÉTAT; METH

filio, praei'titutum in genere vitae huius noftrae fpatium.

efíc, quod zrazffre nemo queat ,

quodque adeo, fi PLV*

TARCHI gnen de Fato 431)

conferre. huc licet, fit

Ap'yo; Sráoc kcimaagcc',öun'; 9 disiay aveumibigoy, diuina aratio,qzmm

tranftri fft mefas propter cauffam nulli Pppedimento obno-

XlAm.

Dicit » /pecie, pracftitutos omnes Me»fes effe.

Dicit /fecialifme, etiam Dies, et, quae ad eos pertinent,

tquc

quaf,-Scnai-horas, momenta minutiüïma (32). À

z

r comuns

haec

patet ex Ief; V. 19. lerem.XVI1I.

voce nolimus, cum OCTAVIO

15. Mal. IT. 17. Add, T hren.TIE.

Chriftiano apud MINVCIVM

37. 38« Am. I T. .. Procul dubio

cap. XXXVIE. , et cum AVGV-

tam licentiofa opinatio, vt ex

STINO, Pelagianorum calum-

LVCIANO, et Ahis , conftare

niis tefpondente, admittimus,

poteít, gentilifmo, quo facile

fed in fpecie vel maxime ratio-

fequiores Iudaei ob continuum

ne praeftituti vitae termini pro-

cum , Gentibus cómmercium

bamus. Hic rcéte fàne, i Chri-

infici potuerunt, natales debet ;

ftiano illud fenfu interpreteris,

dignumque fingulari Exercita-

VARRO, Queod Pareae, inquit,

tione argumentum puto, fi quis

eorflütuerunt. mafeenti, a fando

illud- vellet aliquanto. curatius

fatum di&um.

Conf LVD,

diducere, eoque ll. cc« clario-

zem affundere lucem,

VIVES Comm. ad Auguffin. de

C. D. L. V, c. VIJI. VIIHI, Add,

PFANNER Tbeol Gent, cap,

Opp. T. 2, p m. £68, vbi PLA»

VIIL, p. 248, Hüc pertinent

o

'TONIS illud de Repullica, Fa-

(nifi ad [zauelam naturae vahere

tum effe Aoyoy. Avasyuie u-

malis) notiffimae phrafes, Fatis

yurgäc m;gn; Aaax,t'aew; » VEf

Ungi, Fatis concedere, Extremum

bis citatis clarius exponit, Ne«-

fati diem fufinere, vv OVIDIVS

que vero offendi Le&torem vo-

Hereid. 1, habet;pro, Mori,

lo, fi Paganorum de Fazo do-

(j2) Conf, hic IO. d'ESPAGNE

&rinam hiccomparo. Nonam-

Exemples des jours, qui-omt ésé

ple&imur fane Szoicum illud in

omnimoda pec-andi neceffitate

fataux: vbi incipit, Non feu-

lement les Siecles, les . Années,

pofitum.

Sed quatenus nihil

les Mois, mais les Heures mef-

aliud. per fazum . intellexerunt

mes, fe trouvent fous le- com-

faniores Genuüm Philofophi,

pas de cette fouveraine:Provi-

quam 4uod Dii, vt vetus Pocta

dence; et deinde curiofiffima

loquitur, fantur , i. e. dccretum,

multa eius rei exempla fübiun-

et pronidentiam , DEl1: nonin

git: quibus tamen complur:.

genere tantum fa47, licet. vti

addi alia poterant,

p2

XHT.

DiSQJISITIO

hácc oinia verbis &gnantiffimis : defumtis a ludice

terminum praefiniente peremtotium , quem negli-

ere nemini fas fit ( 33 ).

Adcov ,al vero illud abludit

NIS (34) de Zta,

3

NAso'

-iïfigï)is

-. . Dataeft fine foenore

Mutua: ec certa per aluenda die.

FORT NAarbitriüs tempus difpenfat * iniquir.

Sed de credito a Patriarchis fixiffimo vitae termino, ob

quem tota vita Hominis Diex (35), certarum tantum

Horarum (36) curriculum, ipfemetque Homo Merceza-

rius (37), appellatur, hie non eft in generc difputandi

locus: minus, protritas pridem denuo amoliendi obie-

Gionés, quafi ad /ecuritatem, vcl temeriratem, ve&a fic ire-

tur via. Fufe, qui volet, hos,tales, nodos, non fane gor-

dios, in ipfius illius, quem enarrauimus, Iobaei loci com-

mentatione folutos videre

J apud 1O. CALVINVM (38)

oteft.

VII. Illud hic praecipue nunc nobis agendum, Vt peulizre;

Deo, ctir

de fizali£u; illis, ob.quas terminum omnium longiffimum

maximam

METHVSALAE DEVS conftituit; cauffis qualeícunque

omnium

noftras in medium mediratiunculas proferamus. — Fuifle aeare»

enim DEO certos quofídam huius rei fizes; certum ,

Ob Mefhu/;l-

€ C0n -

uod ita prouideret, et difponeret, confilium, nemo, CIC- ,,, £,

do, nifi forte SPINOZA aliquis, vel qui(quis impiis Eius, fzes.

53

inmil-

—

'7(35) Vidxcaturuö 7 ÀYU, -SCH:VL-

'Sed reponit HEINSIVS, Ini-

TENSIVS, in Cez. p. 348.,

quis,Not. ad Ouid. T om.l. p.505.

Addatur et infignis non minus

(55) Math, XX. 6, et alibi,

locus Ecclef,1ll, 2, t1.

(56) l, c. Math. XX. , mane v. ,

hora zertig v,3, fexta et nona

(34) I» Mortem Drufi (& tamen

V.5 "vndecima v.6, "vejpera v« 8.

huius Elegiae au&or eft) v.

369íqq. Add. Cael, Eirm. Sym-

(47) lob. VII. 12.. XIILI, 6. Math.

pofium de Fortuna.

XX. etc,

* Vcteres iam. pro Vbigque , quod

(58) Sermons. de Iean Caluin far i

liure Iob. psa71t,

vulgaris le&iq haþct. Inigue,

L d

DE CAVSSIS AETAT "METH.

XIIL

ïïmxhbufque (citis eo adducitur, mfïtlas iuerit. Non Sd-

pientem tantum nibil fruffraagere, ed ne Ipfrpientem qui-

dem,;quariquam infipientiffima forte huius Poftcrioris in-

tentio fit, folus, quantum fcio, Doitor Me fzbtilis,et $co-

tifLae fequaccs, parum fZétiliter negarunt; recentiores vc-

ro Sapientiac In(titores , Duce Gregis ipfo LEIBNIZIO,

variis fuis placitis abunde afferuerunt.

Quanto minus

ergo fapientiffimo caclefti Numini in re vlla, et in hac

etiam, de qua loquimur, certum quoddàm, idque fapien-

tiffimum, ob quod ita ordinarit, denegare propofitum

poflis? Et quanquam dicere quis praefümeret, fieri non

potuiffe, quin, nifi minus forte digna DEO, Eiufque fcopo

generali, accuratione omnes Is Pamarchas actate aequales

fa::erc voluiffet; Alter Altero, fiue inferior,fiue füperior,

fübinde annis, vnufque hinc omnium maxime grandae-

uüs, effet; neque adeo magnopere feifcendam rationem

cffc, cur hic vnus in fpecie METHVSALA fuerit: effe

enim vnum debuiffe; fiue Is iam METHVSALA, fiue

quifquam Alius, effet: parum tamen reáricis Diuinac pro-

uidentiae rationcs, puto, calleret, qüi, maximam omnium

)

actatem hancce mero quodam cafu, et non potius pru-

dentiffima Diuina ele&ione ac d:ftnbunonc,vm obtxgxü'c

METHVSALAE ariolaretur.

Sed nebis

VIIL Id vt fumo; ita ab altera parte non inuitus

37€ ogmtz.

largior,a nobis, quibus fui hac in re confilii f£zales ratio-

nes nufquam DEVS patcefecit, accurate et certo eas finiri

atque determinari haud poffe. Ecquis ezim Domini coggo-

uit mentem? Aut quis a confrliis Eivnquam fuit (39)? Sa.

pxcnu[ï' me fane hic Sapzmtme libri. Scriptor (40)

MA anmäoyev T& UTl yyHi6 Xdj Tà i xegu » eugw'muzv (AET& z. Tà

8b iv d gavois vis Vylare y uiiy 9t ev ie Vyvos — F'1x ac ne vix

quidesa

(9) R »a. XL 34, Efai. XL. r;.

(40) Sap, Vllll. 16,

lerm, X XIA1I. 18, 1 Cor, IH. 16.

XV.

ijISnysr-TIO.

quidem conieHamus, quae faper terra fumt, et, quae fabsa-

nibus [unt, inuenimus diffcilime. — Caeleflia vero quis in-

uefligauit? Confilium Tuum quis cognouit ?

VIIII. Quid.ergo ? Temerarium hie quoque, wodeftae

ANafuütulum — nimis et au.ft^"enle-

&uBnrtvem, & " äwga:'mc,uev?

£us conies

dax, velle, quae foli DEO conftant, veftigare? Tutius

&urae d-

contta, hac ctiam in re arbitrari cum Piofóp£e (41),uw.

ANular vuquam rationes circa ves naturales a fine, quem

Denus, aut INatura, in iis faciendis frbi propofuit, de[fumen-

dax effc: quia nontantum nobis debeamus arrogare,vt Eius

confiliorum participes mos effe putemur?. Ego vero atro-

gans ct inucrecundum efle exiftimo, fi quis earum re-

rum, quas vt ardua totidem myfteria foli fibi DEVS re-

fcruauit, curiofius rimari cauffas velit (42)5 et, vt hoc

vtar; Diuiniffimiillius deaeterna Hominum falute decreti

rationes penctraturo cum Patrum auguftiffimo (43) re-

fpondeo, Zz ratiocinare: ego mirabor; Va difputa : ege

eredasm: altitudinem 'video ; ad profundum . non feruenio :

vocat Ile infcrutabilia Dei iudicias et Va feutari venifli :

»

Mle dicit inuefligabiles Dei vias; etZu vefligas cet.. Cete-

rum, fi qua alia ad atcana eiufcemodi ct profunda fan-

&tioris Difciplinae capita non pertinent; quemadmodum

noftrum fane de cauffis grandacuitatis Methufalae ia

nemo, credo, vllus huc referet: aleam Atique non fub-

ibit, vel Axdelionum leui fe nationiaggregabit, quifquis

hic cauto et modefto. examine, quos habere DEVS fa-

pientiflimos fines potuerit; inueftigat. Tanquam c tri-

-

wpodc

(41) CARTESIVS Prizc, Phil,

Senis , ac Cuius, nobis fauore

4

!D 7.

gratulamur,Celeb, HEY MAN-

(41) Conferendae VOETILSON-

INI de Ignorantia decta Diatribe

UTAGIHI et. VELTHEMII de

Bibl. Brem, Cl, V.

. 188,

Laudabili T'heologorum ignorane

(43) AVGVSTIN. Serej. X X, ad

ti5Differtatt, Ajdcnda Venerab,

Rom.XI.;;, Íqq.

E

XVI.

— n METQ.

pode quidem pronuntiare hic velle: 3oweiee? omnino et

tacfidentis iudicii faftus effet.

Quod fi vero quis zoz

quaff Pytbius Apollo (vt eft alibi (44) apud CICERO-

NEM ) certa "vt fint et fixa, quae dixerit, fed vt Homuncn-

lus vnus e multis, probabilia coniettura féquens, procedat:

ipfe,nifi aunc omnia me fallunt, DEVS quaf(i a longin-

quo ad tale fcrutinium inuitauit: dum tanta induftria;

tanta diligentia et praecifione , Patriarcharum illos eno-

tari annos iuffit; cum contra in N. T. , neque ipfius

CHRISTI, neque cuiufquam adeo alius perpetua -mor-

te defundi Hominis (IAIRI enim Filia reuocabatur in

vitam (45) ) exfcripti et colleGi anni leguntur.

Infiituti

buius "uti-

