X. Quid? quod neque de co generc haec exifti-

litase

mati difquifitio poteft, cuius Z ;Zerianae illae quaeftiones;

uae mater Hecubae? . C)uod Achbilli nomen inter V'irgi-

nes fuiffet ? Quid Sirenes cantare fént folitae? aliaeque hu-

ius farinae innumerae, curiofiores (46) períane, quam

vtiliores. Potius cum ex explicatis, quos hac, illa, in re

DEVS habere potuit, finibus seivrobuvc Eius voío, fapien-

tia ct prudentia »szltifaria, co in oculos clarius incurrit:

facile quidem patet, poffe huius generis difquifitiones,

tanquam ad maiorem DEI gloriam, variarumque Eius

perfe&ionum ,fapientiac, iuftitiae, bonitatis, laudem perti-

nentes admodum effe opportunas, rectiuíque in iis nos

verfaturos, quam fi iz communibus locir, vt fcite alicubi

HIERONYMVS, pompaticum iattare fermonem inftitua-

mus.

Quemadmodum Hiftoriarum in genere ea eft in.

b

doles, vt co nobis magis placere foleant, quo fum magis

vt

(44) Tufcul. 1.

litteratiffimi Hominis, Orar, de

45) Marc, V. 42.

E

Vitanda euriofitate Opp, p, 235«

(46) Quo fpc&tat VAYASSORIS,

Add, ClCVERO de Eizib, v,18,

*

DISOVISITIO

XVIL,

vt POLYBIVS vocat*, zé/mo menyuarimi, i,e, nof etenttus

tantum ipíos, fed corum etiam raziozer atque cauffas,

uantum pote, delibantes: .ita pragmatica quoquc haec

noftra de METHVSALAE aetaté difputatio vana vidcri

nemini poteft; optandumque forte effet, vt aliae quoque

ad Hiftoriam Populi DEI pertinentes circumftantiae, mi-

nutae etiam in fpeciem, eodem pertradarentur modo.

Sic cum emphafi iztuemur opus ZE.HOF AE et negotium

manuum Éips contemplamur **. Étiam hoc pertinct ad

velfuum D EI in Santinayio Eiuy. ***

ehferuationem

Pror(üshic Cl. HADR. RELANDI inargumento non dif-

fimili noftra facere verba poffumus. Ita llle(47), Peffa-

su2, eicent ZMigui, carere ilarum verum notitia, quas Mofa

adnotare non placuit. Fattor equidem. Po[fumus fine falu-

tis nofirae perim!a rerum Marum notitia cayere.. Ceteroquim

illae in facris Litteris legerentur.. At bic de [olis iie vebus

We2 agimns, QUATHM. inte//z'gmtia cum falate aut exitio Ho-

minum coniuntla efl. — Paucae enim Mlae ves funt oppido,

qua- [cire neceffarium efl Homini Chrifliano de. vna falute

sa fallicito. — Gunt in ipfrs P'eteris et Noui Infirumenti ta-

£ulis quam plurima, quae qute ignorare poteff, et nibilo mi-

at vitae benlae atque immortalis fieri particeps. Ideone et

g

illa fzegli

^

»

enda [unt $. Abfit, vt boc credavius. .Nibil eff in

lis , quod vtilitatem non babeat: adeoque et illud vtile eff,

uod. vel minimam partem facri codicis iluftvat.. Nibit illie

froefira feriptum efl. . Decet nos in omnibus [apientiam Dd

rimaricet, Annorum quidem numeri, quos hinc, inde,

deprehendimus, et in genere totum illud, quod nunc tra-

&amus, argumentum, omnium huc facere minime poffe,

C

videri

accoer

9 : VITUL s.

(47) In Oratiene de Vfu 4ntia,

VX . Tef, v,12. P. XVIIT, f

$, apud KAPPIYM. Orarz. Sef. .

w** P( LX VIII, af.

Pp, 119,

XVIIU.

Dfx GAVSSIS)»AET: METH.

videri queat, . Keae vcro hic etiam fubtiliffimus d'ES.

PAGNE in: Praefatione ad. Harmoniama . temporum ,

Nous fcavons, inquit, que les nombres ne font pas

caufes:.de ce, qui advient: mais ils font marques ou

cachets, que Dicu imprime en fesocuvres, afin quenous

les diftinguions par les differences de leurs chiffres.. | Et

paullo poft, D'avantage, Dieu veut,. quc ces fecrets des

mefüres, corre(pondances , oppofitions, et diftributions

des Temps et de ce qui eftenfermé en iccux, foyent cou-

nile

vertes d'c

lÀ YV.

lopes,afin que nous aportions de l'induftrie

pour les decouvtir.

Rurfusque Idem , Or en la pre-

miere Antiquité, et encore depuis, l'on rencontre, plu-

e

ficurs faits que T'i

o

norance croit eftre peu confiderables.

Mais il faut fcavoir, queles premiers Temps et ce qui s'y

eft paffé , ont efté comme l' Alphabct, qui eft neceffaire

aux plus fcavantes.

Touts les plus hautes matieres ont

Comme la lan-

befoin d'eftre exprimées par ceít a b c.

gue la plus diferte ne fe peut expliquer que par le fon

des lettres Alphabetiques.

Sed abunde vel tandem In-

trodudionis. In ipfam propius veniendum rem cft.

g

&

p

X

zij s

Nie

à4e

w

Ed

u

a

M

k5

(!

xX

.

«

3F

AE

?h

d

r

ïäw&

á

Ea C

IK OKOX

EU E

Z

3

7

NS

$* Bs

44

c d lo h o

ï

;ä

d

H

Z

3 o i o i, of

AGKOR

Md

p

x

ux^k

f

ROX Ne vaeh me vj "un g

;

Cs ER NU.

M

J a

A

/'(

u

x

*

X*

d

2

x*

d d

*3^

2

3

n

aX

SLCXO YR

j

s

d

E

VENCACO je

:ï'g

SRSS.

E?

[

l

mszrsmo

SECTIO: ALTERA

$

DE

OMNIVM LONGAE

V

CAVSSIS MAXIMAE

TATIS METHVSALAE IN SPECIE.

N

í

l.

F

Ic vero illud primum intelligi, et fübfterni tàn- — E»ochbu;,

uam fundamentum, volo, non temere accidiffe Me^»s-

q

lae Pater,

videri, quod, cum maximam omnium METHV-

A?n20$ 003»

SALA, omnium contra.minimam Eius Parer,atque Z aispan-

ciffumos ha«

;

lins, adepti actatem fint.

Patrem quidem ENOCHVM

buit, Ob-

fuiffe: nemo dubitat; ct neício,an ipfüs ille qui Iri3g110 /zruario ad

ferio Monachum , Minoritam forte aliquem, vel Cart£u- Pf.CILas,

fanum, cx ENOCHO fecit, IACOBVS nempe BOVI--

DVCIVS (48), cadem Eum opera facere Cae//em vo-

luerit: qualem fane Eum fecit HENRICVS HENRI-

QVEZ, Exzoch, inquiens (49), 441 coepit inuocare nomen

Dei tran[latus ff Firgo in Paradifim. — , Egregias ve-

2

ro, inquit PFEIFFERVS, (50), Virgines; quae fecun-

»

dum ordinarium naturae curfunvgenerant Filios ct Fi-

»

lia Certe Mulierculae noftrae diligentius fcripturam

»

legunt, quam Henriquez, quem aut legere eam nuri-

2

quam ferio coepiffe; aut non procul ab mitio progref-

2

fum effe, vel hinc eftmanifeftum.

An non véro me-

»

lius fibi füaeque famae confuluiffet Henriquez, (i idem

»

hic dixiffet, quod Arriaga, qui Z; 1. i& ZZoz. pag. 19.

?5

incidens in illud: Gezeratiozes Zuar quis enarradit?

»

ita (e cxpedit: ff qwaeffio feripturiflica , ideo illam di-

2

,;7)22:"

— (48) De Ecclef, ante Legem cap.XI.

"vbt affinem R. IVDAE LEVI-

Vid. GOTHOFR. VOCKE

TAE (ententiam adducit.

RODTH Hflr. Socier. ltterar.

(49) Apud PFEIFFERVM 1.

x

ec

mundi primi p. m. 136 163, fqq.

AT.

ct AVG. PFEIFFERVM 4e E-

E

*

nocho cap.11, $. IH. Add.G.1ILL,

(109) &. 1.

r

DEÉ CAvssis- AÉTAT. METH:

» "itte. ,. "Sani ergo omnes, genitum ab ENOCHO

METHVSALAM ceftc, cx difertiffimo an&ore, MOSE,

ex Eodemque illud item, fciunt, Annos ENOCHVM vi-

tae omnium habu

ifle pauciffimos, tantum nempe zrecen.

tor fexaginta quinque , id eft, totidem, quot ordinarii et

iufti anni diez funt. Re&te quidem Nonnemo (5 1), qua-

tenus ENOCHI vita nulla interrupta morte eft, £x ex-

nióur , inquit; Zfdami Filiis , non Metbufalem , fed Pater

ipffus, Henoch Gen.V,4., diutius vixit, cuius adbuc vi.

ta durat... Sed i commorationis in hoc mundo tempus

ífpedamus: vix ac ne vix quidem comparari Eius vita

cum vita Patriarcharum reliquorum, ordinarioque per id

aeuum viuendi termino, poteít. Erat, (i numerum ro«

tundum volumus, cerminus ille ordinarius,qui hodie füm-

mum eocfzaginta facit,tum potius temporis annorumcir-

citer oZingentorum, ct, li, (vt phrafin P£XC. r0. hic re.

tineam ) i2 fortitudinióus "vita erat , nongentorim. . Nam

ab ADAMO ad ENOCHVM Patriarcharum nullusfuit,

quin annos adeptus oZzgentos, vel nongentos, cffet : Non-

nullis etiam procedentibus vltra; et in HisIAREDO ad

mongentos fexaginta duo. . Jam vero ENOCHVS ad tre-

centor tantum £ fexaginta quinque proceffit. Vt adeo

termini, vt tum tempora erant, ordinarii n€ dimidia qui«

dem Ipfi obtigeritpars; extraordinarii,

quali v.g. IARE-

DVS fruebatur,

vix acne vix £erfia. Verbo, quod Ecclefia

alibi (52) deprecatur, Ipfi cueniebat, vt afcendere Eum

nempe DEVS fzceret "*iP2, in dimidio, dicrum Eius; for-

tcque ifta phrafis, cum mors a

lias appellari etiam afcez/fa

poteft (53); ad proprie di&am illam afcenfionem ENO-

CHI

-- GMNDACWOL 2OHMIUN) Mi teDMNIM. NI Fmcreimr II asss TEUM st

VM &hc

(3) Vid. GE!'ERVM' ad Z e, et

(5!). ;a ;;;x.d PFEIFFER

Comnentatores pailime

^

(:2) Pf, C1I, 15

3

Il -

DISQVISITIO. -

^C€HIÉ dimi—dia dierum Fius vefpicit, .. Vt Adolefcens, vt

]uuenis, faeculo Ille huic noftro valedixiffe videri poteft.

Il.-Sed nec Nepos Eius, METHVSALAE Fil

jus, ?4udff-

205

E«

.

LAMECHVS, ordinarium ea aetate confccutus termi-

mechuns -

num eft: confecutus quippe tantum annos feptizgentos. amos Eins

eptuaginta feptem (54). Vbiin parenthefi quidem Cele

b. Nepos,Mes

abu[alae '

ESSIGII notanda mihi qualifcunquequacdam alücinatio

Filius, La

welcher von mechbus,

eft, dum alicubi (55) Ille, Lamech, inquit,

- dem Cainitifchen zu unterfcheiden, hat fein alter azf* vve-

b,zlzm'f.

nigfte, und doch auf 777 iahr, gebracht. — Quiuis enim

videt, nifi de iis tantum; qui gz/farunt mortem , intelliga-

tur, defendi id non poffe; et generatim ENOCHVM

fempcr inter Patriarchas mancere illum , qui omnium in

hoc aeuo pazciffezos tranfegit annos ( Spr.): cam LA-

MECHYVS contra, (i quindecem adhuc annis amplius vi-

xiffet , duplicatam illam ENOCHI portionem habuiffet.

Sed tamen termino, vt dixi, cius temporis ordinario;

o&ingentorum nempe vel nongentorumannorum (l.c.)

fruti Ipfi non licuit. "Qua in re peculiares rurfus Diuini

Numinis efft viae potuerünts potuitque v. g. ca, qua prac-

maturum , vt videbatur, Parentis, ENOCHI, difcefinm

profecutus forte METHVSALA ceft; adfe&ione animi

m

LU

C3

(14)Scinleben, inquicBVR MANe-

non LAMECHVM. fed ENO-

NVS$ ( Bill, Werck. p. m. 48),

CHYM , feptimum, ab Adanio

beftund aus lauter 7 zahlcn, die

dici lud. v, 14.. Vnde etiam ; vt

ein bild feiner ruhe ^waien.

I

hoc obiter addam , Carmelitae

Dann waüa man Enoch, der

fuum Enochum, ordinis. fcil,

nicht geftorben, tiberfchlàgt:

fui San&um quendam , inter

So war Lamech der fiebende

Difcipulos. C HRISTI Septi-

Menfch nach Adam etc, Simi-

liter d'ESPAGNE/ZHarmon. des

mum Füiffe finganr. Vid, IT TT-

GIVM $d. capp. H. E. Sácc. 1.

Temps P,T. p. m.38.

dae quie

? 473

dem diiudicanda Aliis relinqui-

- -(555

Háfi. vwait..l.l. c.L..$.

Num. 5

ylï»

mus; illud tantum moncmcs,-

1V.

DE cæwägrs AETAT. METH

ipfemét Ylle huic rei fuffeciffe anfam. Quanquam enim

in fummis et maximis bencficiis, iisque extraordinariis,

viuaParentis in.caelum affumptio. numerari debebat: fa-

€ile tamen, quiíquis Liberorum erga cariffimos fibi Pa-

rentes ingenium atque affe&um nofcit, fibi perfuadet,non

fine anxia animi teneritudine quadam Patris cam abfen-

tiam tuliffe METHVSALAM. — Atque ibi ergo DEVS,

folito citius Filium.Ipfi ctiam furripiens, potuit Eum vi-

uidiffime voluiffe commoncfacere, Nil hic quidquam ob-

murmurandum a quoquani effe . cozfeztaneum quidem;

vt ait SY NESIVS, inter Homines ZaZer?, ifLHifffpum Prin-

cipeys Cornicis imperare ais , wapóvue inavrss delou: CCte-

ram Dei cogitationes non effe cogitationes Hominum ; Íevi-

tad iuxta ac mortis fupremum effe atque mariere Arbi-

trüm:ad denafcendum natos omnes: omnia vana, omnia

fluxa etcaduca, effes veri nominis Patriam efte caeleftem

illam, beatam ; gloriofam; - hic habitari tantum peregre.

Et ficri potcft, iam ante LAMECHVM mortuum notan-

tior4 quaedam eius rei documenta fuggeffiffe Deum: vt

ipfe proinde LAMECHVS ratione quadam fingulari de

Filio, NOACHO, Zf'e, diceret (56), con[olabitur-mos in

epere noftro et laéore manuum no[firarum in terra, cui Deus

snaledixit.

Viriufque....

anni addi-

IIi: -Atque-inter.hos qüfdcm duo, qui aetatem-in-

: Metbus

ter Patriarchas omnium breuiffimami habuerunt, collo-

falae vi- catuam METHVSALAM tanquam talem videmus, qui

eentur.

omnium maximam:. qui fexcentis et quatuor annis Pà-

trem , centum ct nofaginta duobus Filium, füperauit;

nec quidquam, puto, dicemus &remo, fi imminutos hofce

E

Patris, ENOCHI, et Filii; LAMECHI, annos additos

in

(56). Gem V. 1.

DISOVISITIO

Vi

in cumulum , et hanc Eum quoque 6b'caufïäm ad tam

grandem perdudum fenectam, effe, fufpicati- fuerimus,

Vtique illud a gratiofo: co, quoalias DEVS vtitur, cum

Suis agendi more nequidquam abludit... Eft (57) , vbi-

ipfos lile vaftatione et clade infauftos annos ref/ituturzm

óe Populo:fuo promittit: non co fenfu,quem vult A.

EZRA, quafi: vnico anno' perditáe fuperioribus fruges

compenfari fimul et femel deberent;: fed quatenus an-

norun illorum infclicium loco, qui quafi non fuiflecen-

(endi efant , reddere DEVS. totide

ii

f2 5

» pingues et locupletes,

vtalibi (58) a

i

t

J

pcllantur, volebat (59).. Quarito minus

illud haberi alienum poteft, quod, cum Patres, vel Libe-

t0s , in medio vitae curfu fübtraxit DEVS, piis Ille, qui

ad Eos pertinent, Pofterisex clementi voluntatis fuac de-

creto annos cóncedat eo plures;eo copiofiores? Siccum

refpe&u ad complures Patres et Anteceffores HISKIAE

videri poteft annos addidifíe admodum quindecem (60).

Ita ccrte aliquoties iam laudatus IO. d'ESPAGNE, pott

alia huc adlata, 1l faut donc,. inquit (61), remarquer,

qu'Ezechias eftoit le quinziéme Roy, quiavoit gonverne

le Royaume de Zda, dans lequelle avoit e(té confervee

la vraye Religion. Car depuis $22/, qui füt le premier

Roy, jufques à É£zecbias inclufivement, on compte 15

Rois de Zrdz. . C'eft à Savoir 1. $444 2. David, 3.$alo-

mon, 4. Roboam: - - :8. Abüa, 6. MfayT. Iofaphat,g. Jo-

ram, 9. Zcbazia, auttement Zfozias , qui fut (uivi defa

llegitime n'cftpoint

mere Zí/Zala, et de nguchc leregnei

: vcompcä

(57) Xdcl, II,-zg.

/ (69), EGGi. XX X Il «

(;3) Gen, XLVIITL 29,

(9) Con£ MARCKIVS aJ.I c.

; (61)- Ob/ervuations fur le Detalogue

leel :m Comum. ià XlL. müo.

Ad Praec, V, Add. Eündem de

v Propb,p. aro,

annis iofuae T,. HL, p.75. 762

VI,

DE .CAVSSIS; AETATT/METHVS.

compte entre ceux des vrais Rois, 10,Joar, Y1. fmaziia,

I2. Zfzaria, 13. Jotbam, Y4:Achaz, 15. Ezechiar. Com-

me donc le Regne d'Ezechias eftoit le. quinzieme

en lordre de la fücceffion, Dieu voulut Lui donner

encore 15. àns; comme enfermant en ceft abregé

tous les Regnes precedens, ct les recapitulant par un

pareil nombre d'années, en la perfonne du quinziéme

Roy. C'eftoit pour confirmer tout enfemble et la vie

ct le Royaume d' ZzecAiar , tous les deux ayans cflé fur

le point d'cxpirer.

Tellement, que la vie de ce Prince,

prolongé de 15. ans, cftoit un gage de la fübfiftence du

Trone, qui avoit porté 15 Rois.

Sic. et, cum IOBVS

poft exantlatasue grandes illas aerumnas,vixiffe «dbuc]an-

ss centum et quadraginta, Liberormque Liberos in quar-

1472 "Vfque generationem vidiffe, Yegitur (62) , non admo-

dum, credo, extra oleas vagabirur, quifquis praematuris

mortibus (63) ereptorum Liberorum annos Ipfi deinde

in vitam eo longiorem ceffiffe autumabit.

Atque fic

ergo non incommode quoque denegatos Patri ENO-

CHO, et Filio, LAMECHO, vtrique peoBieruzo, annos

propitio Numinis ftatuto conceffos METHVSALAE,

fcumque, et integram Eius Familiam, ingend hac ratio-

V? "triM[- ne affectam confolatione, effe, afferemus.

que prat-

1TnAPHPWID

IHI. Ipfi quidem METHVSALAE, Pattis et.Filii

difceffum, fübitaneum diíceflum lugenti, hanc Ei a DEO donatam

et Ipfe ,eà

Suifacilius

annofitatem folatii non exigui loco fuiffe: eo dubitari

minus poteft, quod vita longa, quae femper Hominibus

fervent.

optabilis fuit, a prifcis in primis Patriarchis fingulare ha-

beretur beneficium, eorumque, quae in hac terra con-

tingere Cuiquam poterant, caeleftium donorum haud po-

furemum ac infimum. — Non difpatabo quidem nunc,

7

vtrum,

m

-ri63) lQb,lu 18! 19»

(621) IoS. ?;LII. 16.17.

*

?

DISQVISITIO

VL

vtrum; quod Plerifque;-qua Tudaei, (64), quà. Cörtfim-

zis (65), vifum cít, foli Patriarchae, an vero, quod A-

liis (66) potius pla»uzt, RClquu €tiam,ipfique adeo im4

pii eius aeui Homines, vátae ea gauifi longaeuirate (intf'

Ncquc ctiam vexatiffimam Patrum noPcrorum mcmorxa

quaeftionem, Piifae mors in fe beneficium,an poena,f' it,

aut, fi vtrumque cít, pto vtro haberi magis debeat, hüc

repctam: qmn, iua vtique natura d/ez moertis hic pmejian

re die natinitatis (67); facile concedam.,

.Sufficit, fatis

conftare, Patriarchas fane; et in genere pnfcac occonoe

miae Homines, promiffüm MESSIAM in hac terra, quin

in addi&a .deinde terra. Zereditatis , eiu(dem MESSIAE

pignore ac fymbolo, videre geftientes, tanquam exofcu.

landum DEl munus; cuius decrementum grauiter con-

querebatur IACOBVS (68), vitae habuliïc Iongacmta-

tem :-camque ideo poftero temporc piis.Ifraelitis etiam

promiffam, Impiis vero eius contrarium feuere. intermi-

natum, cífc. . Quo et Fragmenti Exnochi, quifquis ille fit,

2

refpexit Zfacfor , dum Egregoris apud Eum (6 9)'Deu:

commmatur, Ka ,umcgornc WIA&QAV ;qu mca'a- ngmw: *5 m 'm;

TTATQAUY & VTG, QXI ENTIQUEIY Q'ia| Cajy cLiaVIOr Ag]. on grre-rau exus*bc

ff

N UTW

CALOVIO, WALTHERO

- (64) MAIMONIDI, ABARï&

NELI, R. CHANINAE:

Aliis, magnus etit quos nüfuc-

Pofterior apud HEIDEGGE-

rare labor.

RVM de Longae. Pairiarch.

(66€) NACHMANIDI, HEIDEG.

P. j72. huc etiam adfertnomen

, GERO , SCHOTANO, Rcli-

quis, Quorum quidem firman-

TOV CONTATN, x;:, quo ob

dae fententiae inferuit forte et

lengaeuitatem pii Patriarchae

gauifi fint.

Scd idem ob can-

docus lob. XXE- 1:, dum . de

dem cauffam promifcue pri-

Fobaei acui, Patriaschis pro-

mis mundi Hominibus tribuit

ximi ,

impiis

nb:

dicitur,

COnm o DXIDD Ym

ABENDANA apud VOCKE-

RODTIVM Hf Secietht.Miz-

(67) Ecclef, VIT.'2,

- Merar, mund. ptiu, cap. 1. S.1X.

(68) Gen. XLVII, s,

(s;)GESNERo GBRHARDO,

fés) Cap. VIL, extr

vitit.

DE CAVSSIS-AETAT: METH.

dvrby dv $: Mortem ideo omnes; tanquám terribiliusm

omnium terribiliffpgum, vt appellat Sragirita (70), exti«

mefcebaht (71) :: idque quidem, vt facile cogitare eft,

co quifque magis, quo tempor? pronuntiatae poft pecca-

cum, fiebilemque admoduni a2 puluerem rcditum Cuiuis

comriinafitis, decretóriae mortis fententiae cflet proxi-

mior. Quocirca cuni in Patre etFilio vitam tam breuem

deplorabat METHVSALA: co longiore erc&us et de-

sulfus propria eft. Sunt vero fimul qitoque omnesSui:

lique in primis; qui nati Ipfi fortean erant ferius. Genuit

procul dubio METHVSALX poft Patris difceflum Libe-

ros adhuc complures. Genuit forte etiam adhuc poft

difceffum Filii, LAMECHI. -Hisnec noffe Auum fuerat

datum, nec Fratrem: vtrumque' folito fublatum citius.

Sed co longius ftui nunc Parente; Eoque tanquam do-

mus 'Íü3e laetari fulcro et Statore praccipto, debebant:

Qua re quid Diuinae illi decentiae atque bonitati effe, vel

fingi , magis confentaneum poffit: 'non temere dixcris.

Cenoruum

V. Sed et eidem Diuinae decentiae minime incon.

et 8vA£,

Metbu[n-

fgggun*;*ill*üd yidetur , vt Eüni, qui. Diluuii tempus prox--

lamy qua-

iié antederteret; ad maximam omnium aetatem cuchen-

2enus pro-

do clariffime demonfítraret, quantopere prolongaturus

sime ante

dies Hominum fuiffet , nifi fuis cos peccatis decurtaffent

Diluuium

mixit, d

ipfimet.

Petibaánt in diluuio innumeri infra actatem iu-

34 gran-

ftam:- ibique, i vnquam, illud valebat Zera?isanum (7 2

dem fent-

$m per-

l,f;(?ullm Sengmiff :.quenu?z dmþiztw funera.

ghici.

*

Aäo—-

o) Bige, L. II cap. VMIT. Sie

treminm. Hinc tot, quibus du-

: .(7

&t ISOCRATES apud STO-

2 rüm mortis nomen molliretur,

BAEV M-Sermn CXHIL ,cum no-

^

;per.euphemifinum inuentae ape

nagenadüs intertogarerur, Quo-

ABL auonss, Tigt p

amodo 'iveret;, Yelpondehat, V£

( Hebr;-HEi1js-Rom. Vul. Ifo

14lis , qui iam monagenarius nor

$emm indicat malorum omnium ex-

( ribfr'od xxvili. -

DISQVISITIO,

VIII.

Adolefcentes, Virgines, Tenelli, Bimult, Trimuli, 1uxta

cum Decrepitis fuffocabantur extmwucbanturquc mi-

fere : poteratque hic fenfu proprio - dici cum. CICE-

RONE (73),

"Adolefcentes . mori f C omibi wdmmr, vf

cum ACQVAE, MVLTITVDINTE vis flammae opprimitur.

Qualium quidem infortuniorum cauffas folent fubinde

Homincs in DEVM ipfum, cumin fua pcccara cïebcbant,

reicere.

Prifcus DEI Populus szazum Eius 2imis cur.

tam , quam vt iuuare poffet, criminabatur : .cum tameii

iniquitaies Eorum Fcemerent Ea.r 4tqgæ Deum ,Eüe

"um (24)..

.Hae ytique iniquitates, prouocataeque, iis

Diuinae poenae, tot etiam. in Diluuio mortium,. ct €a-

rum quidem maximam pattem praematurarum , cauffae

erant.

Hic vere yalebat illud (75), Jnundatione abripis

Eos: quia cm/wzzzmur in iraZ'ua et in excandej Centin sz

turbamur. Wi verftimum erat illud eiufdem, quem lau

dabam, Zenufrri 'atis (76), in IAPETI, vczu&xmmx olim

crcdm, Pofteros ammaducrtcntxs,

Audax emnia perpet;

Gens Humana. ruit £* 'uetztum ;gef;z.f

Audax hpett genw

EE

E

f€

Semotzque prm.r Mrdæ necgf M.f

Lethi currzpmt gmdz/m.

Emmmcro Diluuii in primis tempore hacc xpfa HP;mmda

E

Gentis audacia ct petulantia fuit , quae fémoti prius i.

tardam- necef tatem,id elt , (eros admodum et longinquos

antea annos, ita coegit graduoz corripere, vt,quidquid Ho«

minum effet, vltrxcxbus vndls Hmul et femcel hauriretur

^

—D-2-

merge-

^ (yi) De Senedt. Opp pm. 1;17

(76) HORAT l, c. Od. H[ xcrf

- (r4) - Efai. EVIIL. 122«

az.Íqq. -

(7) PEXC. f 7-

Xl

DE CAVSSIS AET M TH,

eneteereturqne, " Quod cüri aliutide cektum etát: tum ad

oculos vclindxime METHVSALAE ; tántos adhucpro-

xime ante diluuium annos yiuentis, exemplo patebat ; vt

in ipfis fotte diluuii aquis Plurimi' adhuc agnouerint,

agnofcere' cette" debücrint;

3

potüerint, fi fide , i virtute,

iimt&ïïiïMETFïVSALAM effi

BbnoliSe fane tam praecoci,

tam maturato;nunc perituros fato effe.

Quam quidem

grandacuitatis METHVSALAE cauffam, camque, quan

füpérius dixiadus; hefcio an non item €el. D'ESPAGNE

inmuere voluerit;" Les Jouts; inquiehs (77), de Son Peré

Enoc fürént'coütts en ee hhonde 4d 'ïþriit'dc ceux des au-

tres Percs de '€e témps 12. ' H'y fat une Annte d'Ans,

36yans. Mais fon Fils eut uné Scpmaine d'Ans plus,

que tout àutre 'homme, qut fut jamais. fefeptieme ct

derriere an dé cefté Semaine, que Dieu Lui donna pat

preciput, Táh de'Son repós eternél farauffi le dernier de

l'ancien'Monde. ^ Car ce Patriasche alla Se repofer au

«icl peu dc jours avant de Delage. 11

y a ici plus de pro-

fondcur, qu'il nc femble.d'abord.

Propngatio

VL Agel vero; LECTOR,, paullo nunc penitius

3Docirinae "

per Mesbu

a

alorem cam, quam initio videri po/jrz, profundit ziem rime-

j

Jalam

mur; eamque tandem,:

quae praccipua videri debet,tam

eiiam inter rarae. Metbufa

vAuffas

*

lemiae fenc&tae cauiflam, a.collato diuinitus

graudaetie .

1

n fan&ifimum Virum tnuncte pétitam ,' aliquanto cx-

at Es P

*

onanmus vberiüs?

Nédqte' támen füc'in gencre;folum

:

GTAT.

ihüd nünc volo; clarum it

P

tiris praeclarimque ME-

THBVSALAM,Güernsdnicdurn etPateENO CHVS(78),

VSCgO),

NG IARTISDIPARERQRERDACE

PUN

Y

:j

£

pet

(.77.)ï l. £. D. 44.. Vide et B.Vli- 2 -(80) .1,chgg..l»l.-k-g.-'Gonf--—CC! IQ,

MENN. 4..], pa*g.'. 47«

GEORG.|MICHAELIS. Df

(78) Iud. Y^ 14

de Progveffa et iüciemento: [alu-

z2r. Doffrin. fub-Noaébo, Hala

(79) Gen. V. 25.

«€Magdcb,i754.

XI.

DISQVISITIO

per id acuum fuiffe Do&orem (81), qui ote traditum

Diuinum verbum vtiliter propagare ad Po(teros poterat,

Cuique adeo vita, quam longam Hominis conditio fert,

fapientiffime ex hac cauffa a Dco concedebatur: quan-

quam generalis haecce ratio vtique hic debet praeftrui

et a quouis facile conceditur. —Docuit experientia,

DEVM in ipfis fequentibus inde a MOSE temporibus,

vbi verbum Eius fcriptum iam erat, Viris infignibus ct

de Ecclefia Kius benemeritis , MOSI ipfi (82), SA-

MNVELI (23), DANIELI (84), ESRAE (85), NEHE-

MIAE($6), Aliis, folito maiorem fübinde concelffitíe

Vitar]s vel,fi mature Eos eripuit, eripaiffe in Populi fui

ins

poenam (87):. qucgjmi;.hnoägm

1"n eandem poenam

£cr-

3

Pes

Jïsl) Conci&harääi morem aMö.

de quibus 1dem 'fOLLi-O T6,

Dedtiffriii , inquit ; Mathbermati-

'SE demum repetit PO LYOoO-

eorum centutn : et, culginti annos

RVS. YIRGILIVS L. V, c.1X.

Sed videcontra Enm IOACH.

Homiui ad viuendum datos iti-

HILDEBRANDVM de Vef.

dicant , neque amplius Cuiquam

damitamt effe conce]pum, . Addo

xoncionib. c.14 $..2 5, qui, Pae

LACTANT.uU,.12e6tC.

Atiarcha$ omnes Concionatores

et Dodores Ecclefiae fuiffe,

(93). Cui .ïNonuulh'v LXX, Aliü

4um Aliis recte pügnat; ideme

LXXV.,

annos

dant. '"Vid.

que muper'denuo admonuit

GEGRG, SERPILIE Perfonat,

"T ubingenfis Academiae Cam-

Sninuels

«ellarius, fumme Rev. R ÉVS-

Siv5; in Dillemat. de Vocat.

(845. L'Auteur de la Vie ides Pro-

gratiae| "Eub. 3761 , lsudata

, phetes, attribué à faint Ifidore,

Erl. Beitr. $3. W och. a e. A dd.

aioute, que Daniel mourat dgé

ide ceüt.dix ans MORER

"MICHAELISIc.S 2., Eiuf(dem-

-&oc. Daniel.

qué alia Diff. de Imcrem. falut.

deir, a. Proteuang. .ad Noach,

(85) Incertae, fcd maximae ta-

Hal, 17524

men, aetatis, SERPILIVS 4 c,

(81)Non quidem CXXV.(vt Ma-

ithematc nonnulli apud TRE-

f36) NEHEMIAE idem laudatus

BELLIVM POLLIONEM in

SERPILI!VS vltta CXXX an-

"Vit, Claud. ttadunt) fed tamen

tiosadfciibit,

4CX X, id.eft, cos, annos adepto,

(87,) ICLHL Z.,f:q(þ

XII.

DE CAVSSIS AETAT. METH.

terdim etiam Do&ores malos viuere diutius iuffit et tu-

bet

Quanto magis, vbiícripto necdum comprehenfa

habebatur facra Do&rina, magna Ecclefiae Lumina diu-

tius viuerc, eam Do&rinam docere, propagare, vbi con-

trouerfiae oricbantur, de ca refpondere, omniaque re&e

et fapienter agcurare, e re erat?. Non admodum, opinot,

a vero aberrabit, qui fieri poffe exiftimet, vt vel interipíos

Paganos V üiris fapientibus , fobriis Phxlofophls prudcntx-

bus Legiflatoribus, idololatriae nimiae , mmquue prauls

aliis inftitutis, generofe obuiam cuntxbus, prorogatit

DEVS interdum vitam, inque Reipublicae bonum et de-

cus ferius Eos abire ad plures iuflerit quemadmodum

- de potioribus ex f ptem Sapzennäw LVCIANVS,

Ion 5 mqult (88), X00 80&?&»;;, x I'In-amog » 0THtG TY XNM-

Dirray &rrai XoQav iybreyro , &xavriv Guegos Oursi Prüz vt rchquos

nunc ab eodem daofatLenff addu&tos Longacuos Do&o-

res fciens praceteream.

Quis vero dubitet, in faciliorem

fan&iffimi fui verbi propagationem METHVSALAM fa-

ne aliquem tam diu feruaffe , fuaeque Ecclefiae donaffe,

fapientiffimum bcmgmilxmumquc Deum? . Hanc ergo

generalem rationem omnino hic conftitutam in antecef-

fum volo: nec eam tamen, cum ad rcliquos omnes Pa-

triarchás eandem pertinere in Introdu&ione (89) iam

monui, plunbus nunc perfequor.

Praeetpue,

eum Eius

VII. Refpe&uveto METHVSALAE in fpecxc ma-

:empore *A-

gis; puto, illa ratio ftringet, i Ecclefiae füb pofterioribus

vinames Cximii huius Do&oris annis pcrdxtxmmum ftatum, late-

£ordatá

Dei Viri

que vbiuis dominantem impietatem , reuocamus ad, ani-

effent

mum. Statim iam CAINVM prauis et procacibus fuis

infitutis mirum quantum Ecclefiam turbalfe , . cer-

Es

tum

m

-

I sl

(38) In Mexgofoleis cap. X,

(89) Supra Sedi.1. $. V.

*

XIlf.

mäcmsmo :

tum (90*. . «Eïufdcm Pofleri in nefas omne magis fem-

er rüebant. magifque (91): vt ENOSI etiam tempore

publica Nonnullis Ecclefiae inftituta reformatio videa-

tur (92). Tandem ipfos ctiam $eitas , profanis et in-

fauítis coniugiis alle&tos (93), in candem cum Cuinitis

lernam, etlicentiam profligatiffimam, praecipites Se de-

diffe,conftat (g4). Id IAREDI in ptimis tempote ficri

cocpiffe, Plerifque perfuafum: et inHis Ccleb. VOCKE-

RODTIVS, ,, Zared, inquit (95), infelicioratempora vi-

3

dit, fi Arabus (ctiptis credimus.. In hoc aeuum inci-

»

diffe triftiffimum ezAiazze pofteritatis lapfam, quem

25

fub Zisorsz Dei ad Filios hominum defcenfu facra

?*

Hifteria defcripfit, praeter Batricidem ct Ebnacinum,

E

Chriftianos Arabes, Geze£rardus affirmat. Tanto gra-

E»

-uius labes ifta Eccle(iam afflixit, quod ipfa Lumina ad

»

impietatis focietatem acceffcrunt; , et, qui paterna cum

23

heredirate acceptam fanditatis opinionem tueri debes

b

bant,cam hoc pa&o proftituerunt; Ad conferuane

»

dam vero notabilis fa&i memoriam, Zzre ditum:

»

quod co tempote multi piorum ex feceffibus fuis, edi-

25

tioribus locis, fi Arabum reftimonia hic valent, ad Cai-

35

nitasdéfcenderint: aliqui augurantur, Eundem effe,

35

. qui in Henochi fragmento (96) commemoratur, Se-

35

gixan, rebellium conatibus refiftentem,eofque a Cai-

nitarum commerciis retrahentem, exiftimant, quibus

?

P

E5

Henochaei chryipti fcliquiis aliquid veri fübeffe .vidct.

Qua

od

fim Profani tradunt dem ax*imz'x

(50) Gen.III 5. fqq.

(91)], c. v,t9. fqq.

Hominum impietate tempore

**$92) coll. l. c. v, 26,

Diluuii Deucalionis, vbi Honai*

(»3) Gen. V I, 2.

imes, vt Seneca ait, ágferarum in»

genin tran[ierant,

(94) Gen; V. 5. fqq.

(95) Biff rei litter mund. prip. cape

(»6) Vid. illud Fragm. ftatim ab

I1.$.X V.Conferantur, quae paf-

init,.cap. T,

-^

XIIIL.

DE CAVSSIS AETAT, MÉTH,

Qua vetoaetate METHVSAL A deindeflorebat'ad fuam

omnis getteris corruptio graffabatur 4xiv: vt'deeaidem,

uem modo laudabam, Vir clariffimus, , Piorum, di-

» Càt (97), fodalitium (üb Mergalemi et Lamecbi prin-

» Cipatu ita imminui contigit, vt (üb triftiffimum peri-

turi orbis caum SOLAM NOACHI FAMILIAM

22

355

complederetur: ex quo tempore nec vllum memo-

35

rabile fa&um S.Hiftoria annotauit ,. Cum ergo, poft

LAMECHI in primis obitum, ad tam paucos orthodo-

xos Do&ores, quorum quafi Pracful et Superintendens

METHVSALA erat, nunc res rediiffet: eum tam inclu-

tum Veritatis Affertorem quam diutiffime humanis re-

bus interefle, ipíà DEI efflagitare cauffa; et fandiffima

Eius in redarguendis, multiplici verbi praeconio , Impíis,

feruandis Piis, intentio atque fcopus , videbatur.

Vnde

etiam proxime demum ante Diluuium, et, fi LIGT-

FOOTO fidcs, quadraginta tantum dicbus ante, quin fe-

cundum zfg/foreza liéri Zuchaffn* feptem tantum diebus

ante, vbi res omnis conclamata erat, confilioque adeo

DEI feruire Nofter abíoluerat, fatis Eum intelligimus

Sed et t^ defünctum.

i

dit viute

bat Metbus

' VIII. Quid? quod tam longa Eius vita effccerit, vt

[ua,ut fion ipfe tancum ad dilunium víque gnauiter ct grauiter

Nonchi

9301 ? 47«

docere, fed eum etiam, qui Do&orum in nouo abhinc

tum,fed St«

mundo futurus Princeps crat,ad eo dignius fuftinendam

ypPi etiam,

eam fpartam reddere aptum atque idoneum poffet. Re-

e[fe- adbuc

&é fane hic pronuper adhuc Cel. IO. CHRISTOPH

Traeceptor

e ME.,

GATTEREI?, Góttingenfis Academiae Decus, d

THV-

CUM luD

(57) 1. c. $ XIX.

$1VM ad sulpiz, Sener. p, 11

* Apud POLVM ad Gen. V. 15,

edit. Aer». ibidemque alia item

Vid. ipfa verba apud DRY-

Saba ex Brefish rabba,

DISQVISITIO,.

XV.

THVSALA loqucns (98); 'velat talem Eum defcribit,

der nicht ohne góttliche ab(icht unter.allen bekandt ge-

wordenen meníchen das hóchfte lebens- ziel, nemlich ein.

alter von 969 jahren, erreicht hat, und zu,unterftüzung

der mündlichen überlieferung e/eicAfam im mittel- punid.

zyvvi[eben Adam und Sem geflellet vvordem. Sic eft. Cum

ADAMO METHVSALA , fi occurrentium apud MO-

SEN annorum computum inimus, tria amplius adhuc

iaecula, cum SEMO pariter fäcculum adhuc vixiffe in-

tcgrum dcprchcndxtul. Hic vero SEMYVS crat i lle, per

quem maxime, diluuio cxacto, in renafcente Orbe et Ec-

clefia purior propagari doctrina et ad omnem tramitii

Pof'centatcm debebat.

Quam in rem quid eífe Ei op-

portunius, quid appofitiis, poterat, quam , cum Eo ad-

huc vixifie,Eo.Magiftro;Eo Do&tore; effe vfum,qu1 tam

longum adhuccumjpío ADAMO. commereium habue-

rat, ex Eoque; quidquid ynquam inde a.creatione re-

rum Dmmarum innotuerat, fideli et accurata- lnihtutxonc

audiuerat , petceperat?' Erat qmdem METHVSALA

ctiam Praeceptor NOACHI: ;qui folus tum porro Ada-

. Sed üc al-

mitica Do&rina «erudire; SEMY M, poterat. .

tera, et tcrti;jam manus fuiffet, per quam traditam cam

SEMVS accepxiï"et. Formarc illud fecundi Orbis Lumen

et Columen METHVSALA fimul 1pfc dcbebat Cui; vt

-cum Paefa (59) loquar,

I

-

K

-

5

óeris. venit.vofe.s - ab anmr,

Cuxufquc, ex mnuex[.:nonc cum ADANXO res veteres

-

»

E

nare

ss

( 98) Vniterfal. Hy?me "otn ánfang

:muandx fpem,; haudobfcure in

der Welt bifs zum . urfprung der

Pracfat, fa&am, vt propediem

meiften beurigen Reichen und

V. D. explete velit, eft, quod

Siaaten, GOting, 1761» pe13j,

magnc GïOPuCZHdS OPCICs

Cuius quldem praeftanti(limi

OPCHS in noftrum.aeuum con-

(55) OYID. Ms?, YY. 25

XVI

DE CAVSSIS. AETAT. METHVS.

narrantisvel ipfe geftus et affeQus, qui in Senibus'et auti*

tis Teftibus fidei faciundae accommodatior eft, ad'eo ma-

iorem viuidioremque lmprefï' ionem cfficiendam tribue-

re non parum poterat.

Vixit Ille adcoquc ideo ctiam

tam dxu vt,,tanquam veteris et noui orbis commnms

Magifter, Difcipulum, qui in nouo abhine mundo prac-

üpuus Do&or effet, largiter primum rimbnere, neceffàrta-

que oini cacleftium rerum inftrucre cognitione, PoüPt.

Qucmadmodum Diuino praecepto, multis annis ante,

