& wuexz;, appellabant (10) , annos habuerunt: non

hos tamen Eos, 'vbi de vfque adco Longacuis fuae gen-

us loquuntur, fed menftruos, vel fütmum trimeftres,

et quadrimeftres, intelligere , pridem ex PLVT AR-

CHO, DIODORO, ALEXANDRO ab ALEXAN-

DRO, PLINIOV, LACTANTIO Á Aliifquer, admo-

nuc-

(») Quod vel ipt XENOPHON,

quin fübinde luculentum autci

PLVTARCHVS, aliique can-

operis , quod Vcerbi Diuini

didiores Graii homines ; fiffi

Miniftri. et Candidati omnes

ingenuefunt. Vid, fufe de hac

le&itarent ,' compendium ex-

ze liluftriffimum STILLING-

Ooptati,

turae et reli

Infigniter enim Scrip-

FLEETVM Órig. L. 1. c, IIII,

giolni Az))mm' fidem

tot. praecipue pag, 12j. "fqq.

facit.

peflimae Germanicae cditionis,

qua meliorem dudum voui ;

. (0) SALMASIVS. Exeróir, : Zin,

pi S5f- Siïcs

DISQVISITIO

V.

nuerant SCALIGER (1:1), VOSSIVS (13);; GROTI-

VS (13);

STILLINGFLEETVS (14) , et Eruditiffimi

quique: neque plis adeo allata ex his Au&toribus exem-

pla , quam circumcurfirans /pemortalis Zudaeus (15)»

et'aniles id genus aliae: fabellae ,

probare videntur.

Adco ca vocabula;: quibus ad defignandam Hominum

actatem vfi Scriptores leeuntur 4 dubia interdum funt,

vrt, ne Chaldaeos nunc, ceteroíque illos Orientales

Populos, Eorumque Sarax, MNiros, Sofor, diutius mo-

remur (16) , .nc item apud Graccos ct Latinos de vo-

€Bbus resd , Saeculum, Zdetas, enum , (imilibufque;

quidquam dicamus (17). vel in Zizgiziagis (19) illis,

Quem Tibi /»zgaezo fcrum Lauinia coniux

Educet Syluis Regem

-

negarit APOLLINARIS SVLPITIVS (1 9) pcr Lone

gaeumm , id quod CESELLIO (20) vifum fuerat, in-

telligendum effe »snlzorum. annorum [enem 5 idque po-

tius vocabuli per eum, quitranfa&o hoc aeuo, Dco-

A 3

rum

(1). Canon. Ifngog LHNT

(

De quibus vid, Sebol;aft. ad

(12

De Idol. 1, 30.. Conf, Filium,

Homer. Odyff. *y. Y. 24t

et

ISAACVM, in de Zer. mumd,

RADERVM |ad Martial.

l1.

(x;) Ad Gen. V.

Epigr. Vl, et VIl

paffimque

(14) £. c. p. 143- 149.

ln ad HORATII illud de

(15) De quo figillaim commenta-

(NESTORE l. od. 9,15. fqq.

t fünt . GODOFRED, THI-

Add

item Ccleberr. noftrum

LO in Meletem. biflor, de. Ius-

RAVIVM,Collegam Veneran-

snortal,

Iudae ct CHRI-

SCHVLZIVS

dum , de Syzag. M. Part. HI.

STOPH.

in

S. HL c.11, $. 1X X

Confe-

Difp. .de Igdaco non mortali ;

ratur quoque ex nouiffimis 10.

incidentezque hinc'inde quam

THEOPH, sEGERI Difp. de

plurimi,

zAnno Roianb: Livfiae 17$9e

18Y. eneid. - V1,764: 765.

16):Vid. in €hrenwis (ui EV-

SEBIVM

SYNCELLVM ,

(19) Apud- Gellium 1L, 16,

Ceteros,

(2o) Cemm. Leclien. antiquar.

vl'

DE AETAT. METHVSALAE

rüm ad infar, — immmortali, fa&us eft ,^ interpretaretur.

Quid? quod ipfe tandem IOSEPHVS , vt faepius fen-

tentiam fufpenfam relinquit (21) ,. excitatis fupra ver-

bis continuo fübdit, De Ai» igitur quifgue , vt ffbi vi-

J fuevit , accipiat.

Nimirum Gentibus tantum-pla-

cendi ftudio Gentiles laudáffe Scriptores vidctur ; eftque

haec in Eo adulatio alias ctiam obferuata (22.).

MJ:: eui-

IHL — Sed confentiens ab altera parte DoGiffimo-

*"U£res 0-

deifme ram Hominum (23) exiftimátio eft, MOSEN fine,

dfros annos

qui zezfés alibi (24), menfiumque dier (25), primum

Metbu/a-

(26?, decimum feptimum.(27) , quin feptimum et "vice-

dee tribuir, f/pyu m (28), figillaim meminit, ncc adeoque , qua

bonus :Hiftoricus (29), confundere ecs cum annis po-

m ME-

sturit (30); de annis .Patxiarcrhar.um,, '€t nominati:

THY.

——

'(u) V.g. 7;:. :;ir. fliS.*VlH&l. i& XT,

dEnzeigen: citante IO, FRIDR.

vet E^ X, extr.

(12) Vid. RELAND, 'h. 1. ALB.

SCHMIDIO Zeiz - Umnfiánd,

&er :Kirchen - Gefehiebte. Praef.

ALBERTHOMAM apud HA.

VERKAMPIVM Zrwf. T.l.

(84;;(;;!1. * æi!. 'VIIL 4. j* 15

Opeic. er TH. IT T1GIU Pro-

14. €t£,

leg, ed. Lipfienfi; de. A. 1691.

(235) 1T. cc,

praefixa p. y;.

(26). Gen. VIII. s. i.

Q;

) Vid. citates, et adde paffim

Commentatores ad Gen. V.

(27) Gen. VII. ri.. VIIL 4,

(18) 1. c. v. 14.

iem HEIDEGGERVM de

(229) Re&e

enim TATIANVS

Xongaeuit. Patriarcb. $, V-XAY.

€t, de afnnis Patr, poft diluu. $.

Orzt. &dv. Graecos, Apud quos

non (f , inquit, vt Latina íal-

IV-XiL BVDDEVM Eifl

tem veiba adferam, eedfe con«

Esl V, T, Tom. l. p. t6e.

fermata. semporum Aefcriptio ,

RAMBACH, Celleg, Hifl, Ecci,

- ApHd «s nec "vern effe hiflerien

FOTST.IE p» Hfe etco

Sin-

654996.

gulari pariter opera ante ali-

quot annos demonftratum i-

69) ldem €rgo hic argumenti va-

et genus ; quod contra eog ,

dem gü in. den. Brauscbvo,

qui €x (ex ersationis. diebus

fex

DilsquS.FTIO; :

'VIPo-

THVSALAE, loquentem; ion pifi modetnos hoftrates,

miaime menftruos , fubinnuere.

Quanquam- enims

cüm-.de. nieüfibus et' annis zeiercalaribus. obfcariffimra

res.cfb. difficillime afferi SCALIGER! (3 12 illud fcitutt

poffe ;-exiftimo (32),. Annos MOSIS patriarchales

omnino frecemtorum et fexaginta. quinque . ,

ne ynico

deficiente, veliredundante, dierum;,, quémadmodum

meüíes-omnino rpaxoSwutesc, , ne tantillum ; maiores,

vel tiinores;, fuiíle:: plus minus tamen-(33),. et- quan-

tulocunque forte nonnullorum dierum difcrimine ex-

€epto, annos eos hodiernis illis noftris refpondiffe, fà-

ni omnces largiuntur : confequenturque vtique ex con-

traria fenteniiasquacuis abfürdiffima:

Hac- enim obti-

nente , receptifque noftris annis in menftruos conucr-

fis, ineptiffima illa corum, qui ampliffimam Affyria-

cam Monatchiam iam inde.à NIMRODO et ASSVRE

arceffunt (34), exfurgat opinatio neccfle eft, Patriar-

cbas nempe zam pueros genutffe- liberos (35) s hacque

Vuge

fex aän'os facere voluerunt.

tis et hiemis complexit cen-

Vid. ZANCHIVM in Hexaem,

fent, Vid, MVLLERI Rwff//che

et Alos.

Gefcb. 'T'o. ll, pátt, 4. Petro.

:

(1) De Emeid. temp Vib. ll. et

burg. 17$9.

(4) Vid. illos ex profeffo confa-

- AiIl. patlinque 10 Ofp. Eiuse

tatos a GERH, OVTHOVIO

(43) Vid. radoncs apui H EI-

DEGGER VM de 4fzpo Pa-

in Diff. de Monarcb, Affyriac.,

itriarch. & V, fqqe

quae exftac. Bibl, Brem. T. V.

Sic compluxzes hodie Aftroao-

Fafc. I. No. I,

Addendi. PE-

QJ)

micarum zerum necdum vfque

RIZONIVS. in Origz. Babyl.,

periti Populi ,^ v. g. Tfehere-

.SCELLARIVS de Principie

mifé,. Tfchuwonfchi , ex Wotia-

Regnoz.,

[2

ki, i. Cafanenfi igro habitan-

Jonm , Alique.

et Hifloriar. sntra Cfe :

a€s., .annum praetcr propter,

(35). Vid. de hac horum Hóminum

vtnos, habent ;

fed quém

opinione PETAVIVM. Rarie-

santum fümmatim , t abíque

sar, part, HL. p m, 85..86.

vt emboli£mos «urent , aéíta-

v HI.

DE AETAT MFTHVSALAE

v. g. ratione iam non amplius anno uixto et f exageff-

s/, quod MOSES habct (36), fed anno vix fexto,

METHVSALAM noftrum Pater ENOCHVS progenuit.

Hac item rationc, non in annum smillefimum fexcente-

firum qmnqtmgcf mum fexium , quae vetior fententia

cft (37), fed iam in centeffmum tricefrmum ocl aumm , zc-

ferendum diluuium , infulfeque fimul afferendum, erit,

potuiffe tam recenti tempore tam- belle iam, quod de

aeuo antediluuiano conftat (58), varium genus florere

Scentias , Ajiranomzca: , Zhrchiteilonicas , Ferrarias,

Muffcas.

Hac ratione, non vitae pztzm , quod tam

faepe refertur (39), fed, cum viuere vix inceperunt ,

tüortui dicendi Patnarchae erünt.

Hac ratione non

imminuta fequentibus temporibus , vbi ordinario füm-

mum nunc LXXX. annos viuimus (40), Hominum

wta, (cd maior ctiam, quam antediluuiana illa, erit cet.

V. Nec

(36) Gen. V. st,

RO, Alufquc, exhibitam. En

(17) Vid. inftar emnium VSSE-

paucula, quae huc faciunt, ex

RIVM in Cbronel

€ap. Ill verba, Latine a me

(58) Non is fuüm, qui antediluuis-

feddita,

: anus Exacl, dc-

ne àcuo in DoÓGirinis ct Arti-

€imus Principum ,. docuit fa.

bus, quod Nonnulli fecerunt,

.eere gladios, etfhorases ,. es

quin cum MADERO Zh»fedi-

omne as bhellicum . (hebraea

duwiana: Biblesbecas (omnia-

phraü) et enmetalla gerrae ,

et

£unt, Uibuere nimium velit,

quomodo AWrsm eperarentur

Scd de illis, quas in textu no.

ettc «€

Et mox, ,, Nonus do-

sninaui , Seientiis, vanorum

cux Artem , deaucendi flellass

praccipue Hominum libidine

quartus ad/ir»loginms ; octauus

€xcultis, ex MOSE fatis «en-

eX A/re diuinandi

Scsen?iAm,

ftat,

Quo «t ENOCHL, fi

"TTerius autem docuit fsgsa

quid ei fübelfe veri crcd:s, de

Perr4s ;

quamnus vero dwnae

dÉÉeyegoris , ie €. defeifcentibus

€£ch *

net ,

Sethids , fragmentum petti-

(393) . Gen. XXV.& XXXV. z5.

a Byxammis primum

äiI.

Smptmh:, tum e: KINCHE-

(40) Píal, XC. i& B ordinorin

9-

Es

VIIIL

DISQVISITIO.

&T

Nec moramur in conttarium obfc&aä

H

E)

in

Oechirritir

illifque praccipuum illud , LXX. Intt. (41) prifcis illis

obiecfions,

"lexans

Patribus plures-adliac, quam originalem tcextum , ad.

drini nae

»

fcribere annoós ;

tAfi,

ex Eorumque, nifi menftruos intelli-

gamus, computo fequi, vt quatuordccem adhuc poítt

diluuium anncs METHVSALA nofter vixérit : qui in-

terea inter o//o eas, quae folae in Arca fucrint , non

Connumerctur Animas.

Vti nc enim LXX. per

LXX. refzllam, nonnullatque Eotum accutatiorcs e-

ditiones, ex quibus METHVSALA f(cex iam ante cata-

cly(mum annis defun&us intelligitur (425, hic obmoue-

B

am:

—

ae'ate, non de co, quod extra

MARONIS apud ER ASMYM.

ersinem &c ,

illos ocfuaginta

Chil, I. Cenc. VI,

annos intelligendos, vel iptemet

Ter binos. decie[que souetm fi-

MOSES,

Odae audcor,

perexit im annos

proptio teftatus exemplo cft.

lufin | Sene[centum: quos implet

Nam non oZfuaginta , fed cem-

vita Virorum.

]lle annos

£um et "Viginti ,

(41) Quorum calculum, occafione

adeptus eft. Deut. XXXI. 2,

inquifitae cius originis, denuo

XXxliil. 7.

IOIADA etiam

nuper defendere (tuduit. 2470

ad zentum et triginta diu poft

nymus

aliquis

in

Specimine

[2 1

peiuenit z. Paralip. XXIIITo 15.

Chronographiae

Afiaticue

Vulgo autem LXX. vcloctua-

"tegyptiacae Londin, 1759. Nec-

ginta dnnos non facile nunc

dum vero vidimus librum, ex

excedere homines

tcftis et

Efbemer. tantum littergr. wo-

SOLON apud LAERTIVM

bis notum. Vid. Erlang. Beytr,

in Vs&. Eius, Aliique TU tLu

XLIX. Woch. 1759.

fünt. Con£ PFEIFF, in Db

(42) Citat illas editiones, qui ec

vex, ad b. ]. et S. R. W AL-

Aifdem adfipulatur, AVGYVY-

CHIYM Lex.

Philof. T. 1

STINVS 1 c, cap, XIII,. Conf.

. m. $o.

Nec multum rece-

HEIDEGGERYM de .Aetas,

dit STASIAS apud CENSO-

Patriarchar. Antediluniauor. &,

RINVM de 2Die na£. c. XlUT.

IV. Vi. Xil.

Sed confüt,

et

yid.

MACROBIVM 2ac

ipfum dilunii annüm affignari

PLINIVM. apüd POLVM /.1,

vyetiüs.

Adde et illud .ex. appendice

X.

DE AETAT. METHVSALAE

am : faas nunc cortuptae LXX. Viralis huius v&x-fioänis

Adoratores habere res iubeo , illudque ccncedi mihi

tanquam certum ac confeffüm volo, Hebraicae verita-

tis maiorem vtique hic(43), proutalibi, habendam

rationem cffe, vcl, vt AVGVSTINVS ait(44), Ke-

c'?.e feri, wt, quum diuerfum aliquid in vtrifgue codi-

eibus insenitur , quandoquidem ad. fidem verum £eftarum

virumque effe non poteft verum, . ei linguae potius creda-

tur , vnde eff per Jnterpretex im aliam fatía tranf latio.

Netno poft

CVLE

Et-

uemadmodum hac ratione METHV-

diluniuza

Metbu[ala

SALAE illaactas, prout MOSES eam affignauit, du-

anno[sor

bium non habet; ita indubium et hoc, Neminem vn-

enafit. Va

quam alium ad aetatem perueniffe maiorem , magifque

ler. Max,

locu$ VIlIL,

a.rmofam.

De illis quidem ,. qui aeuo noftro recen-

LED

tiore viuunt, vel vixerünt, nulla prorfüs , credo, effe

quacftio potcft. Quanquam enim hic etiam multi füb-

inde reperti fünt (45), . qui comparate ad ordinarium

fepruaginta vel octuaginta annorum numerum ad mi-

ram rarifïïmamquc peraenerunt aetatem ; taIchuc, fu-

nonnunquam ctiam hodiedum

?eriorc faeculo nati ,

ad-

(43). Quod cx»inüimto vincit

(421.c Vbi LVD, VIVES 'in

HEIDEGGERVS loco proxi-

Commentarie , poriffimo C'.

fummam

me excitato $, XI- XIX : re-

huius Viti opere ,

fatatis item . MORINI Alio-

AVGVSTINI cea in re mode-

zumque obiedionibus $. XX-

Jtinm animi meritis profequitur

XxV,

Add. GVR TLERVM

Jaudibus.

Orsg. lib. L. c. 1. $. 5o.. et 10.

(45) Cuius rei exempla adducune

STORMIVM . pecul, Orz£ de

-ur in Mercsre biflorique , in

Protoplafior., longaeuitat. et; a-

Fam. Ewrop., alifque mohi-

34£. Matbu[alae Amftael, 1747.

mentis, a laudatiilimo W AL-

P. U fqq. item.

CHIO

laudatis

Lex. Pbhil

que qunnfcbm

Anzei;e Lc

Y, diter,

Xl.

DISQVISITIO.

adhuc in Relationibus memorantur publicis: : . eius fa-

men omnes illi fünt indolis, vt de illa iam aetate , qua

laetam adhuc et ludibundam METHVSALA iuuentam

referebat, grauem illi cum leffum, diuerbio vernaculo

tritum (46) , intonarc , velinfire cum .Lati;;o' Kate

(47), debeant,

-- QOnam continuis et quantis longa fenecius

Plena malis ? Deformem ct tetrum ante omnia vultum,

Difffmilemque fui , deformem pro cute pelem etc. —

In Romanorum, Graecorum, aliorumque Populorum,

temporibus varios nobis quidem , poft XENOPHON-

TEM, ARISTOTELEM , CICERONEM, ccterof-

uc, qui de $ene&ute. ícripíetunt, VALERIVS MAÁ-

XIMVS (48) oftendit, qui ad METHVSALAE aeta-

V.

e

E

tenim cceteros nunc omit-

tem accedunt propius.

tam ab Eo.addu&os: :quid fpeciofius, quam, quod in

fine fübiicit, , Hellanicus vero ait, «quo'fdam ex Gen-

»te Epeorum , quae eft pàrs Aetoliae , ducentos ex-

» plere annos ; eique (übícribit Damiates: hoc amplius

D2

E fit-

- (46) VIeunsig Xabr Lh&r AA

Growoutani Thefaur. "T om.TLIE;

"^er .

et ex Recentioribus 'HENR,

pott 5

MEIBOMIYS in Ejiff. de Lon.

founeert abr genaoe

3 ut!

gaewis, et 1O, MOEBIVS ia

Add.

(47) Iuuenalis X. 190. fqq.

Difp, de :Grandaeuis,

(48)*Vlll.' 13 Conf. ibi LIPSI-

MELAM,

LVCANVM ,

et

VM, RVPERTVM, cer Intt.

lures alios 'Longaeuorum tc-

ftes, .apud GYRTLER. ^Orig.

piffim, Vid. et peculiares .de

L. I. €e XX. s- 7:

HEI-

Meoxeofiiig . Tibellos

in qui-

DEGG. de ZLenmgaeHitat, PA-

bus, praeter LVCIANVM, ex

Veteribus

eft

PHLEGON

triarcb. $.T. HERMANNVM

TRALLIANVS -de Miralili-

SVDEN Curienf, Criticms T,L,

infercus

pag» 984. fqq. etc.

bu: e& — LengasMis ,

XII,

DE AETAT. METHVSALAE

»firmans, Litorium quendam ex his, maximarum vi-

»tium, ftaturaeque praecipuae, ?recentefemum . annum

»«umulaffe.

Alexander vero. in eo volumine , quod

»de lilyrico tra&u compofuit, affimat, DANDO-

»NEM quendam ad quingenteffnum víque annum, zul-

»la ex parte. fenefcentem ,. ptoceffiffe.

Sed multo li-

»beralius Xenophon , CüiUS s yweeg legitur.

Is e-

»nim Lachmiorum Regem ecizgentis vitac annis do-

»nauit; at, ne Pater Eius parum benigne acceptus vi-

» deretur, Ei quoque /excentos a(ignauit annos. *

Fa m

VII. Sed primo nullus tamen horum »ozgentos

;þg loce,

illos fexaginta nouemz, quos METHVSALA; adeptus

annos legitur.

Deinde, cum poft diluuium, volente

DEO , humana aetas gradatim femper decreuit (49):

vix credibile eft, etiam illos annos,

qui leguntur apud

VALERIVM , maxime quingentor iMtos ,. fexcentos ,

immo ocfngentos ,

adeptós eos homines effe.

Fieri

rurfüs poteft ,

vt alii ,; quam hodierni noftri folares,

intelligantur anni ( $. 3. ).

Quod fane PLINIVS ,

qui etipíe VALERIL illum DANDONEM, ZacZzic-

rem Regem, Aliofque, adducit, aperte prodidit (50):

omnia haec inícitia temporum accidifíe , annoíque Ve-

terum admodumi varios ,

acin his menftruos etiam ,

fuiffe, faffüs.

Fieti et poteft, vt fübleftà eorum , vn-

quem-

de ,VALERWS haufit, Scriptorum fides fit ;

-admo-

; .(4,) Notanter et cutiofe, vt foler,

Quem, licet non lauda:um ,

huius decremeriti rationes fub-

ex a(fe fequitur R'AMB A-

duxit et pét numeros expu.

/CHIVS Cole. bif. E.

sauit fuübrliffimus IO. d'ES-

T. 1

« 199,

PAGNE dans /es Oemvres T. I,

P. 9j. €d. Geucr, de 41672

(jo) Hift, Nm* ;.*VI(f € XFVII!,

,msqvisx*no."

XIII.

admodum fane CTESIAS v. g. ille, quem inter cete-

ros nominat, exple(us hod/e a. Cordatioribus dudum

eft. Vid. füpra $- TII. not. 34.

Ipfüum quinimmo

VALERIVM reliquiffe pcnes hos tales Au&tores fidem,

et tantum non albo Eos irrififfe dente : documento fa-

tis fant verba illa poftrema ,

Multo Zéeralius Xeno-

.

-

-

phon

Lachmiorum Regem ocingentis an-

nis dozagit ; at, xe Pater Eiur perum benigne acceptus

videretar , Ei quoque fexcentos afffezauit annos.

Et

denique alii etiam Gentiles, Artem longam ,

qitas

breuem , exiguumue vitae curriculum (5Y), effe , per-

fuafi , non credidiffe videntur, vere ynquam tam an-

nofos homines, qui fexcentos ,. ocfizgentos , adtigcrint,

exíftitiflc.

Ecquis enim NESTOREM , Dyli Regem,

tanquam quem antiquiffimum (52) fere omnes repu-

tarunt, ignorat?

IVVENALIS (53) Eum inftar omni-

um in longiffimae vitae documentum proponit.

Exemplum . vitae fui; A CO,Hice femndae.,

Vt

B 3

(/) CICERO pro Rabir, ciap. X.

xiffe ,

nonnullis: dictae fünt,

Conf, Idem. pro Sexz, c, XXI,

Quo fpectant. verfüs illi spud

et de. Sesedl, paffim.

HESIODVM, quos citat

et ex co

(j21) Excipimus nempe hic plane

PLVTARCHVS ,

fabulófa illa TUTHONIS (vn-

ERASMVS 4dag. Chil l.

de

Titbonim — f[eneBtus

apud

Cent, Vl wbi ipfae tandem

STATIVM ct HORATIVM),

Hamadryades , cx Latina ver-

vel Hamadryasum ,. faecula :

fione,

quae pofterieres etiam Cerzi-

4itqui,inqu'unt,Crifpicomae fo-

cem , Ceraum, Coruum , quin

boles Ieuis algma 1onantis

ipfam tandem Indicam Phoeni-

£6é0), C0YHinos Anmnos nouies agere

Egredimuz 'Hies. bhoenicia. a«

ereditam ,

ela. Nymphae.

longiffime fuper-

affe; longeque adeo, vt LV-

G5 $«s X« 3 ;2;7. :

CIANVS ait, «vitre fufum vi-

XIIII.

DE AETAT.;METLHVSAL AE

Vt ctiam de graui nimis fene&a conquererctur ipfe-

mc; C .54) ;

-

Nam quaerit ab omni

:Qgt.yät;ix

adefl , facio, cur baec in tempora du

;et ?

Quod facinus. dignum tam longo adriferit. aeuo ?

Atqui huic £receztos faltem , et fzwum (55 trecen-

tos, 3nhOS, rgk ybe a, Homcrica phrafi, criaue

faecula, dedit Gentilitas.

Vi adeo poft diluuium, qui

METHVSALAE annos vel quadantenus ad

:

repertus omnino nemo fit.

aquarct ;

V/me' Iu-

VIHl.

"Sed an nemo item ante dilunium ?

AÁn

laei,viuere

Adamum

nullus reliquorum Patriarcharum , qui inde a mundo

mille 45295 Condito tranfegerunt acuum ? Quam prima fronte ab-

debuife, ex f(utdam «quacftionem, et ob eos, qui Zeffizatos, et ob

Pf. XCII.5.

«&oncia-

«os, «qui reapfe dtem co/ates, AD AMO ile omnino

a,

annos'efle pugnant', excutere hicbreuibus e re.fucrit.

Prius ad fingendum nata Rabébinoarum . cffinxit natio,

commentaque eft (56) , datum ct fixum ADAMO a

fupxcmo NVMINE "TUMMIM» DEI fdiem 3 ld -Cü ; CX in-

terpretatione Pfal. XC. 4., zi/e annos, fuiffe ;

quod

vero non eos reucra, fed feptuaginra jachtus paucio-

res, fit, id folum in cauffa effe , quod, praemonftra-

tis a IEHOVA ADAMO Nationibus omnibus, omni-

bufque

(54) 1. e. ;i'./ £ggs

ratione pro tam celebrata ,

Suns enim , qui tria illa fae-

uae in prouerbium quoque

: LOI

eula per tres faltem hominum

abiit, NESTORIS aetate ni-

MefAfes , quarum quacuis £ri-

mis exiguus annorum mihi vi-

detur numerus futurus,

ginta , emnefque adco fimul

menagimta tantum , annos ha-

(56) Ialkue CbaBa[ch. fol. s. col,

beant, interpretentur, Conf,

2, num. j3. et fol, 7. €ol r.

fupia $, lll, Sed hac tamen

No. $3.

DISQVISITIO.-

XV.

bufque item Ifraelis Regibus , DAVIDEM ilie nofter

Protópla(tus in vtéro materno »»ortuum (TV2 o7») de-

prehenderit : donatifque Illi propterea feptuaginta de

annis ftiis propriis Ipfemct effecerit , vt adtingerc defti-

natum Ipfi millenarium haud potuerit.

Quae etfi íüa-

pte concidere abfurditate. videntur

propria tamen

DAVID!S confeffione Pf. XCII. $.. Quia laetificaflt

sue dehous opere Zuo , confitmari debuerunt.

Illius

enim loci quis tandem fenfus? Audi, fodes, Le&or,

ipfos Iudacos, continuo illi commento; Matuaffe Pro-

toplafium DAVIDI LXX. auzor , addentes (572, £t

ideo dicit DAVID, Laetificafli »oe Jebona opere Tuo , re-

liqua, id efl , .Cuis conciliauit mipi gaudium in &oc fat-

enlo, vt ff viuus ?. Opus Tuum.

Ef ille Adamus

primus.

lle nempe opus Zuums et mom eft opus carnis

et. f[anguini».

Jn opere manus Zuae exultabor. — .Nam

ile conciliauit mibi gaudium , quod non vixit ; tempus

videlicet illud;. quod ego nunc viuo, quo fenex floreo,

et vt palaa virefco v. 13. 15 Quid, Le&or, clarius

atque cuidertius ?

Quid euidentius ad minimum ,

fomniahaec, vt omhia, cífe ludaica , neminemque

non palpare manibus poffe , intelligi co Pfíaltis loco,

quemadmodum et Pf. CIIII. 24. CXI. 2. 3., per opz»,

vcl, vtin plurali mox (58) effertur, per Opera, DEI,

non figillatiim nunc ADAMVM, fed omnia fummatim

naturae atque gratiac opera , caque non tam Píilten,

N.

fi is omnino DAVIDES cft, quam in Eius perfona

T.

(52) L. c. apud EISENMENGER

: (38) v* $,

om,

«

XVI.

DE AETAT. METHVSALAE

T. Ecclefiam , efferre laudibus , ordinarioque diuino

cultu fingulis celebrare mane v. 2. 3. ?

Vuxius eti«

VIIHII.

Ecquid tamen fa&am ad deliria

—ct lcunis

A nonnul-

£ Chriflia-

digniffimas naenias miremur Gentem: cum ex ipfis

oi, renfe. Chriftianis vlteriusNonnulli progreffi, Aeapfé Z4damum

eville- amnos

Adanum. gyille ax

iffe annos , Metbufalamque adeo [aperaffe, tta-

vixile,

diderint ? lr nempe poft BEN. PERERIVM COR-

Metb/as NELIVS a LAPIDE ,

de. METHVSALA loquens ,

Inmique

Aadeo fuper-

Hic fuit , inquit ($9) , emnium mortalium. longaeuiffr-

af[fe, ten-

7A

ZAdam tamen eo longaeuior dici bac ratione po-

du .

£efl, quod Zdam creatus fft in. aetate et. flatura perfeita,

qualis iam efl triginta ,

tenc fuiffet fexaginta, amno-

SÓIM.

Matbufala autem natus eft infans r

angir.z-

ia annis creuit et adolewit. ad. flatum et, flatur

[ P

1

qua creatus efl Zddam.

d fexaginta annos a Metba-

fala demar, "vel totidem zldamo addas , [uperabit Ada-

mus Matbufalem viginti et vmo annis.

Ad quam

tam clegantem fupputationem re&c fane AVG. PFEIF-

FERVS, Hew, ait (60) , acumen Jefuiticum ! — Quae-

fflio eft de duratione et numecro annorum , quot vixerunt,

«on praecife "vt adulti, vel viri , féd t bomines.

E-

quidem illud reor: cum Gen. V. $. fermo faltem eft

deanunis, quos ;zde a creatioze viuendo ADAMVS

aflecutus cít, certam vtique Ei recezs zunc condito ac-

tatis adícribi formam debere.

Iudaeos fi audis: pri-

mo , quo conditus et, die liberos iam genuit (61):

ct €opfe adeo die annos iam habuit cegtum et t

riginta

Gen.

f$9). Comm, in Gen. V. a

(61) Sanl;edr. fol. 38. col. s. Vid,

(60) Exerc. I1..e Henoch. $. 12, in

EISENMENGER

Dub. Vex. p. m 489,

»

tkT. I.

P. m.—ä7o. *

IS'IVX?,

DISQVISITI0.

Gen. V. $.

"CORNELIVM a LAPIDE nomiare

Sed temerarium exifti-

modo /exaginta audiuimus.

mo , defin'fius exputare, quantoruts annorum faciem

recens conditus, ifque puicerrimus fane, retulcrir A-

DAMVS; hocque faltem obferuo , non vcros vtíque

tum Eum habuifle annos veramque aetatem, fed acta-

tis hümanae quandam fáltem formam.

.Vera'enim ae-

tas dierum (üpponit fzccefffozez : quae vüique in Ada-

mo tum , quippe vnius tantue diei homine, nulla ad-

huc erat, vcl effe poterat.

Habebat adeoque aetatis

faltem formam quandam congenitam , quac Ipfum a

ftatura et indole, vt hodie Zrfaztes naícimur, difcreuit.

Ac hinc bac vna di(tin&ione totus ille friuolus compu-

tus , ac fi ADAMI recéps nati anni ad Eiufdem rcli-

quos additi METHVSALA lIilum magis longacuum fa-

cerent, períe corruit , fuifque nugiuendulis remittitur

Inuentoribus.

X. Quid vero? Àn non Auus METHVSA

;, Virum. Iá-

vedus pse

LAE, JAREDVS, totidem faltem, qnot Ipfemcet, an-

Methbu[A-

nos vixit? lta multi fane, qui IOSEPBVM nobis La-

lae amni

tine reddiderunt, ftatuere videntur; et manifefle In- feriz ? Re-

»uset Ge-

terpres vetus, qui creditur RVFINVS , Aquileienfis

lenius not&-

facculo v. Prefbyter, locum IOSEPHI de IAREDO «; ire»-

que lofe-

(62)) ita vertir, Cui (IAREDO) zowem. et fexaginta

phus. Iefe.

fuper haec et mozgentis 4annis vimenti Henoch filius pb loems

j

fücceffit.

Et ita quidem in non antiquiffima, fed ca. *«*

ftigatiore illa Bafilienfi , editione, quae M D XXIIII.

Sed non-

1O. FR OBEN II excufà :ty?is eít, lego.

mui- -

(62) anni. Ind, Lib. L. «,IUlI,

;

XVIHI.

DE AETAT. METHVSALAE

multo mclius diu poft SIGISM- GELENIVS , LVir a-

lias Do&iffimus, vbi A. MD XLVIII. ,. Aeftzianae

ad

10D contemnendum

Interpretationis pertaefus ,

Graecum textum ARNOLDI ARLENII, vcl

?

2

vt ap-

pellari malebat, PERAXILI; adornabat nouam.

Ibi

enim , leui tantum in verbis a RVF:NO difceflione

fa&a , pariter llle, Cui nozem et féxaginta el mongen-

Lis annis viuenti Enochus ]ïl/"u.r' pnceä?ff

Quac et

verfio in fequentibus deinde reténta cft./ Ge/enianae

Tran(ladonis editionibus : ct in ipía adeo ca, quae

poftremunz , fi ex rubro iudicomus,

Coleniae, fi ex

vero , Lipfiae , cum THOMAE ITTIGII Prolegome-

zir Graeco textur adiun&ta prod'it.

Quod non video

quomodo fieri potuctit,

Ipfe quidem IOSEPHI lo-

cus; in ea certe, quae ad manus nunc mihi (63) cft,

editione , (cft vero didta illa Lip/fepfzz). paullo videri

obfcurior , nifi forte. vitiatus , poteft.

Verba EFius,

poftquam modo de MAHALAELE locutus fucrat,

las)» wavreM a d. "Q; tres 0s Mevrepov ) iämcïl*av——'ywä«

pieoc

(63) Admonere B. L. dob;:';lau.s.

cum , qui corruptiffime nobis

aliam editionem , vbi primum

editus videbatur, aj Mff, &-

haec in chartes coniecimus,

dem reftituiffe , prorfaíque a-

ad mauus

nobis non

fui(le.

lirer in hune exftripfiffe fenfuüm,

Gontrulimus ve;o poflliminio

"Ov , .Éroe Eqeciv dv g

nünc quoque (ynle quacdam

iem ad &. II ec Ill, aédidi-

WLTORDV . 9) ERJATE 0V yt-

mus,) Íplendidiflimam eam

v6H evoc äy&'w»iriy.

T2 eic

Litteracflimi

HAVERKAM-

$/e xo) &bnavra Es Teic

PII, in eaque vidimus , -Do-

iwvaxoeloc fueckvra , Avw-

étilimos Viros ,

BERNAR-

DvM, et HVDS$ONVM, ci-

VT EPT UEL

T.

A

r

tatum iflum 1*9 SEPEHIlo-

x

N

AVIITI,

bïSQVïs;[I'fIO.

pieves by&üweco "Evncóv . eis $s xei iiyxovm QU

TOi4 ä»:*ain!at:

Bibravra.

Quid enim illud ?* Sic, non IAREDI, fed

filii, ENOCHI, compurtati anni vitae, Huicque anní

dati Paterni, erunt.

Quod , licet faepifime (64)

IOSEPHVS, ct in ipfo ctiam loci eiufdem contextu

(65) , in numeris perplexus fit , prorfus effet extra o-

leas.

Putocrgó, in voce fiuewwa pro fecec ctra-

tum.

Sed ita emendatus IOSEPH VS vongentos ta-

men illos ct- /exegiz£a/ zouez annos , quos GELENI-

Im-

VS in verfione expreffit, non tribuict IAREDO.

mo exícrte tantum lile $vo xad ibxovre wo v Yeaxecicc.

De METHVSALA quidem Idem . poft paullo, Av

( dani ) xaeragöäv inia xob ib4uovra Eml Üwexotioc.

Quo ta-

men in loco ,. fimilibufque einfdema generis, nefcio an

animaduertere mihi pxr tranfennam liceat , videri IO-

SEPHVM annos 47 &exüc» Drincipatus, ctannos to-

tius Z itae, METHVSALAE quodammodo confudit-

Íe.

Si enim foli anni principatus , ab A. natiuitatis

LAMECHI,.quo METHVSALA. iam «entu et ocfu-

aginta feptem habebat, incipientis, o

ngentos fexaginta

nouem cíücimnt: tota vita, additis fcilicet illis centum

ocfuaginta feptem ,. etiam plures habebit, nempe side

cenium . et quinquaginta fex.

Intelligo fane, de annis

pri'ncipagus

loquentem de tota vita exponi velle , — et

ffe, IOSEPHVM.

At ex-

quc?mociocunquc item po

.Cæi

prme-

(64) Vid.. PETRI BRINCKH

: p. 287-;04», haee vero ibid.

Cbronologiae et Hifler, F. le-

p».401-42j.

ephi Examen 5

ec EZEOH,

(6;

vid.

Comimnentatores

ad

SPANHEMII Chronologica 1o-

adntt. L. T. c H $. 3. 4« p. 1.

14« ciufd, laudat, Haverk, edis.

fapbi :

quorum illud. exftat. in

xdi H

AVERKAMPII T. ll.

XX.

DE AETAT. METHVSALAE

primere forte imentem praccifius poterat.

" Ceterum*

rc&e ibi GELENIVS, 'Qwup (principatum) Ipfe te-

nucrat . annis wonmgentis fexaginta et nouem.

Infighi

ergo llle errorce IAREDVM füpra Nepoti, METHV-

SALAE, annis parem fecerat; et, fi mendum ctiam

typographicum in prioribus Ge/eziazae wer(ionis edi-

tionibus fufpicari velimus : non debebat (ane illud ,

GELENIO iam mortuo (66) ,. Editor Lipftesfr , qui

eerie leuiora quaedam alia hinc inde mutanda fibi fum-

fit; Anno M DC XCI. repctere: in re praeprimis tam

aperte, tam manifefte , falía.

IAREDVM cnim zoe-

gentos faltem et fexaginta. duo annos vixiffe ,. acceffif-

feque adeo ad METHVSALAM quidem proxime, fed

Eo ramen feptem adhuc pauciores annos habuiffe, et

audiuimus modo ex emendato IOSEPHO, et MOSES

totidem , iifque expreffiffimis, verbis prodidit (67).

Fuerintue

XL Scd an non tamen, cum Genealogiae tan-

ante dilu

NI

Me.

tum intentus MOSES fcopum non habuit ,

Longac-

3bufala a5

uos aduertere, fieri poteft, vt, quos Ille non memo.

sófres, 4 Tauit , Alii annis METHVSALAM vicerint ac (üpera-

Mofe »». pint ?

35690Y A?

Ita fane dodiffimus HEIDEGGERVS, Zro£a.

44b Héideg-

;, ait, mequit , neminem prümorum bominum annum

gere etBur- fIlleffrpums adtigiffe.

Jnter eos. quidem , qui a Mofe ve-

22A9»0

Aifceffuns,

ckantur , órabami et. .INoae. Maiores. nemo vnus. per

mz'//f

(66). Videtur teterum ille GELE-

culiaris ex.fïat Di(quif?:io Clar,

NiVS- Proauus fuiffe - AEGI.

NVNNINGII, nobis necdum

Dil GELENIL, qui fuperio-

vifa 3

Jaüdata vero in Gójf,

re fee.ulo vixit , et de cuius

-"nz, . "von ' gelebrten — Sacben

Vita sc feriptis im Opujewler.

148. St. 1759,

Laiimor. Sacietat. Litterar, Duif-

(67) Ger. Y, 20,

burgenf, Vafc. I, No. Vll.vpe-

DISQVISITIO.

XXI.

spille annos aetatesn prorogauit. - At intey ceteäo: Adami v

et INoae pofleros ad tantae fenedlutis vobur ueminem per-

ueniffe , Quis adfirmare aufrt. ?

Jas fuüpra animaduerti -

wmus, AMofen,non inflituiffe longaenitatis ferae. exempla

promtre ,. féd per. occaftonem Genealogiae , cui foli inten-

tus bae[t,étiam annos numerauit Patriarcharum.(68) Ea-

dem Ccelcb. BVRMANNI (69) hac de re animaduer-

fio legitur.

Mihi fic videtur.

Inter METHVSALAE

Coaetantos ,. veleodem potius cum Ipfo tempore na-

tos, nemo Eo annis praeftarc potuit.

Hlle enim, fi quis

fuiffet, prorogaffet actatem fupra diluuium : quod cít

contra narrationem. de Animabus tantum o&o, . quas

Arca tenuit.

Deberet ergo METHVSALA annofior,

vel ante, vcl pof), Eius tempora, ipter. Noae ,. vt HEI-

DEGGER V Sait, Poffero», exítititfe.

Poflerius, cum ex-

a&o diluuio annos femper decreuiffc animaduertimus;

vcti ctiam fpeciem non habet. — Priz; fi ponimus: an-

nofiores illi, aut inter Piox , aut inter Zzpios, fuerunt.

Intcr £o; fi quis extitiffet :

credo Eum a MOSE,

quamquam ]s directe Iongacuitatis exempla colligere

non voluit ,

loc

cuiufdam alius memoratum fuiffe.

Inter Zzpies cxtitiffe j

Impioque adeo cuidam maxi-

mam omnium cius aeui ceffiffe longaeuitatem ,. quae

beneficii tum temporis loco habcbatur, vero mihi mi-

nime fimile fit: conftareque illud ex iis, quae in loco

dicemus, adhuc clarius poterit.

XII.

Illud vero animaduerfione fübinde non in-

Notalile

eft, Methu-

dignum vifum , cur, fi omnino vna omnium maxima

ae annos

actatc

€ 3

nungw&m

Alibi me-

fnorari in.

kca) De Lowpaeu, JatriWtbh. pe

Seripturde

W 3744

; (sg) Bibl, Wercke p« xfx. 44

-

V

XXII;

DE' AETAT. METHVSAL AE

Mnim,d. actate gauifus METHVSALA cft, non idenfidem, fiue

serfo ad inlon

gioris vitac et reliquae id genus felicitatis mutuis

Ecclef. V1.

3. 6.

ct alternis votis, fiue qua alia inuitante occafione , co

allufum, vel próuocatum , effe, in S. Codice le&ite-

1ihus ? SALOMONIS v. g. (eum enim locum expen-

dens praecipue aliquando haec mihi cogitatio fübnata)

funt haec (70) , ,Si genuerit Vir centum (fc. Z£eros )

»etunnmos seftos vixerit ; '€t »sulti frut dies annorum

»t€ir (71)5 ct anima eius nofi fatietur bono ct etiam

; fepulchrüm non fitIpfi: dicó? bonus prae Ipfo abor-

»tiuus eft. *

Quidni breuids et rotundius dicere hic

Vir fan&tus poterat , — O vod f Metbu[atie- quis. adi-

piíceretur annos ? Nonne id alias etiam haud infrequeris,

vt-eiufmodi locutiones ab iis; quibus fimilis obtigit fc-

licitas, petantur? Sicfenex IACOBVS (72), ,;Pet

Te benedicat lírael; dicendo, Ponat Te DEVS ffcut

upic-

?g)þmäm et Maaaffe / * $ic alibi(73), qui bene €

Dbant

/

—

RVS in -Axndcm fenfüm , Ef

C o') Ecc'lcfi ME 3.

(71). Noa accuratifime , et ali-

[atis. annltum. fuerit. xempus ,

quante frgidius, LVTHE-

que [unt, vel durauerunt, djes

RVS , quemadmodum et Bei-

ADOrum- einse

Quid fi , cum

[ m

Uzd bátte fo langes Le-

Iob.

2" Gin, XXV. 27

ben, daff er "uiele Iabre zberieb.

XXXIL. 9. Ier. XXXVIII. 15,

2e.

Scd nec ; quod primo in-

et alibi etiam 274gn95 notat ,

tutu videri cuiquam poteft, in

porius redderemus , Et emagni

textu ofiginali eít tautologiá.;

fint dies annorum eius : fic vt

quanquam varie id oftendere

non tantum primo membro

&onati

varie funt.

VATA-

auxeiit SALOMO 42265 , fed

BLV$ ea fini pofterius mem-

poftetiore item Wies , maiorc$

brum vertit ,

Et fatis fit. illi

co$, quam funt oizdinarii, po-
