morbi inde diuturnitatem Bzzorp c) judicat. Attendenda febris

comitantis diuturnitas, chronicaque magis indoles, unde inter

figna latentis alicubi , prefertim in pulmonibus, fuppurationis

vaeos eos inconftantesque calores numerat Hripr. d) ex lateris

qorbo, inquit, aut pulmonis inflammatione purulentor. calores in-

terdiu quidem tenuer, no&u vero: intenfiorer confequuntur , neque

guquuam efeäu dignum exfpuunt ,

circa cervicem &2 claviculam fu-

dores occupant., oculi cavantur , male vero rubent , dzgztz quident

manuum fummi calent 2 Jcabri vedduntar , unguer autem unci fiunt

€? perfrigefcunt

VII. Caloris in internis fedibus aucti ominofa magis indo-

les; calorem infignem circa cor & hypochondria malo omine

notat SWwIETENIUS e) , nifi latitantis in ventriculo materisz acris

E 3

turse-

-

p) Hi?». l. c. L. 26.

c) Bzzorr progn. febr. p

d) Hir?,.Coac. L. 402.

e) van $wiagTEN T. IL p. 151. 424

as

35

VAQUAS. / VAGOfS

turgefcentia l. excretiones per vomitum ac diarrhzas fpontaneas

moliatur, l, eas arte excitandas indicet. Gravia alias malalaten-

temque perniciem prodit ab inflammatione potiffimum ganerena-

que flagrante iis in partibus, atque hepate praíertim , organo bi-

liofarum partium e.maffa fanguinis fecretorio, fedeque putredini

favente; tum quod alio etiam febris genere celeritati fanguinis

ea per abdominis hepatisque vafa haud refpmdeat, infauftisque

adeo eorum Vlfeerum infardtibus faveat: fed iisin vifcerum abd.

adfectionibus extrema aut ricefcunt

facile aut frieefcunt adnotan-

te ArrtiNo f)

in thorace zftus fimilis & funeftz toties injuriz

index peripneumoniam

viteque fuoinfonte laborantis luctam

plus minus auctam docet, quam & non difficulter reliqua refpi-

rationis, febris dolorisque phenomena produnt; fed & in falla-

ciore, uti aliquando folet, eo pulmonum ftatu, qui prefertim

phthifeos imminentis minas alit,

maxillarum rubor calorque

inter figna refertur ab ArPiNo g)

V.

Sed & eo in argumento maxime notabilis illa ca-

loris qualitas eft, quz & a V Vrum temporibus attentionem me-

tuit: mordacem dixit GargNvs h), mihil enim , inquit, fuave,

nihil moderatum , neque ephemeris fimile habet , fed quemadimodum

optimi ante nos Medici dixerunt, mordax potiur quodam modo eft ,

ut ledat mordeatque ta£tum , veluti fumus oculos C2 naves: inalio

nimirum febris calorisque genere licet primo attacdtu magnus

fatis calor Vldeatur, tangentis tamen digiti calore tandem vin-

citur, minorque adparet, aut in fuaviorem benignioremque mu-

tatur 7); in €o Vero genere levior pr1mum vifus augetur ad ta-

c&um

f) P. Axrimvs l c. p. 122.

)P.Arrisvs lc. p. 299

b) GarENvs Method. med. l. 9. c. 4.

i) van SwirTEN T, H. p. 423

VNf T *NS

39

&um omni momento, digitumque quafi pungit, mordetque, ac

fi de profundo calor corporis emergeret, fenfu adhuc in remoto

digito fuperftite; mordacitatem & acrimoniam caloris ipfe ad-

pellat GargNvs, que perinde ac furnus nares & oculos, fic k)

ipfe erodere tactum videtur. Diftinguendum hoc caloris genus

a vulgari calore febrili, etiam inflammatorio, diftinxitque Ovrs-

NAY I) ut calorem acrimonig , alium inflammatorium adpellaret

diftinxit ipfe Hrrr. m)

Febrer, inquit, he quidem manui mor-

dacer , ille vero mites, quedam. non mordacer, increfcentes vero,

fed ab ipfa manu devitie

febris vero putride femper fignum

pathognomicum habet I'issora7) it. PaiNa1Eo). SwigrENIUSD)

Huxnanvs zftus hujus irritantis peculiare genus a falibus acri-

bus & fulphure fanguinis abundantibus ejusque motu inteftino,

neutiquam ab ejus audaa vi progreffiva repetit, dum in primo

cutis attadu eftus, parum valde l. vix naturali major videtur,

fed longiori temporis fpatio digitis ingratus pelientlfmtur calor

urens, cujus fenfus per aliquod tempus in digitis ab egroto re-

motis remanetg) ; fenfum additita profedo differre, ut attactum

ligni ficci valdeque calidi & 'immerfionem digiti in tepidum

cornu cervi fpiritum; eum abundantium falium acrium, mo-

tusque inteftini potiorem effedum , quam Iap1d1 motus progref-

fivi exiftimat,' quod pulfus tunc. iemper debilis, tenuis, licet

celer obfervetur; id quod vulgaris experientia abunde compro-

bat

k) GarEemus de differ. febr. L. L. c. 7

L

7) Abhandl. der chir. Acad. T. 1. p 128

m) Hirr. de intern, adfetion,

4) Tissoc.de febr. bil. p. 19.-

6) Conf. Hamburg. Magaz, Vol. IX. P. 548

p) van SwircTEN l. c.

q) HoxHaM, P. IH p. 121.

AO

W t u

bat. Ardorþm cutis cum debilitate pulfus mcxementum üatus

putr1d1 refert Lupwiaivus »).

IX. Verum & in lm]uc: perinde, licet ancipitem toties

eventum habeat, ac cujuscunque caloris febrilis re&a sftimatio-

ne eedem regule Hippocratice fünt, quas fatis BoeRHavivs in

infüit. fuppeditat, queis vires vite morbique ex functionum 1e-

farum füperftitumque diverfis rationibus dijudicamus, varios

coctionum modos, multiplices Naturge luc&antis vias, crifium

adparentium l. perfectarum , l. imperfectarum, atque in metafta-

fes proclivium indicia pheenomenaque accurata obfervatione per-

lufiremus; in quibus fumma certe in re medica femper mo-

menta fuerunt eruntque deinceps contra acres illos Recentiorum

Em piricorum conatus.

$. VI

CALORIS FEBRILIS THERAPIA

àlor febrilis, quamvis terrere primum femper, artisque

us

opem flagitare foleat, cum przcipua Natureg in coctione

opera fit, qua & toties absque medice artis adrhiniculo gravibus

morbis convalefcunt, cautelam in medendo facit, eorumque

motuum praecipuam a Medicis rationem habendam exigit, an

:übl relinquendus , an moderandus calor, motuumque febrilium

vis, fi excedere, var iosque effectus fapradl&os producere me-

tuantur;.fed & fi nimis parvi de epreffique ii motus fuerint, quo-

dam modo augeantur fummam hanc regulam , ut febris haud

mmls

d

7) Lupwic adverf. T. I. p. 43

—

224

nimis torpefcat, nec nimis: augeatur, ponif SvpENEBAM J), if

BoxRnavivs, ejusque Commentatort), it. 'TRALLES u) aliique.'

II. - Sed caloris cum diverfa'ex dictis ratio fit , tum amö-

tus attritusque augmento, quod folidz partis fluidzeque robur ac

denfitatem fequitur, tum globulorum rübrorum copia, tum fan-

guinis diathefi magis inflammabili , 'oleofa , acri, diffoluta, tum

nervofi generis auda fenfilitate: adparet refrigerantium reme-

diorum ampliffimum quendam cámpum effe, Sed illud imprimis,

quo naturali ftatui calorique profpexit, Naturz inflitutum no-

tandum; dum non tam in vafis cutaneis per univerfam amplam-

que corporis fuperficiem dispofitis, quam in univerfa pulmo-

num fuperficie , que füperficiei eorporis :qualis a magnis viris

eftimatur , aéri frigidiori exponitur; fic ut quantum calefcit hic

aér, tantum caloris decedat fanguini, hacque ratione r

efrige-

retur: inde fante in febribus noxe, dum negledo prudenti

aérisrefrigerio, propriz calidiori, putride atmofphzre corpus

includitur; ut hoc debitum aéris refrigerium in febribus audlis

fummi femper momenti effe, regul& pradtice flatuant; ut 1. co-

piofiores amicos excludat 'T'issor x); hofpitalia militaria a copia

egrorum plerumque maligna, in Templis amplioribus faniffima

adnotavit PRINGLE 9) ;' anguftum vero conclave, aéri haud fatis

pervium benignam febrem in malignam mutaffe , obfervavit z)):

LUR

quod

$) SypENHAM. pP.e68.. —

£) van SwirzrEN T.IL p.

760 14.8- I 52.

w/) TRArLES de Op. II. P. 79.

x) T:ssoT Anleitung für das Lándvolk,

J) PEiNGLE de morb. caftr.

P. 128'.'w

z) Idem L. c. p, 272.

F

:

&

d

*

quod idem adnotat PLATTNERUSa) it. HasENOERHL D): cubi-

culorum amplitudinem commendat femper HuxuaM c) it. Ca-

minorum utilitatem pluribus momentis declarat d), queis per.

petua aéris ventilatio ac renovatio inducitur. .Sed & adparet ,

eadem ratione a potibus frigidis, balneis aliisve caufis, que

proximius vafis fanguiferis frigus adplicant, 'impetra;—i.

IIL . Refrigerantia alia id agunt, in eoque conveniunt,

ut attritus inter vafat& fluida majoris caufas diminuant, harum-

que vires ad juftam & falutarem corpori menfuram' reducant.

ita agunt potiflimum fanguinem denfüm, vifcofum attenuando

refolvendoque, quorfüm V. $. pro re nata repetita, refolventia

faponacea, mel, ffrum, finapi varii, d* C ammon. aliaque Cj me-

dia pertinent, l. & tenuiffimas pàrtes fanguinis deperditas, refti-

tnendo potu multo, aquofo , eoque ut facilius fanguini magis

oleofo vifcofoque immifceatur, faponaceo; quo ícopo admixtio-

ne

m oxymellis ad precepta Hrpr. 1. fucci citri & fyruporum ex

fru&, horreis fuübacidis commendant; qua ratione, interpofita

;

elobulis fanguineis fufficienti copia liquidi tenuis aquofi, ftatiim

$

calorem ftardar

i fedarique oftendit BoERHAVEe). Quo & fimul

id agunt, ut cordis arteriarumque

vim conítradilem , vigentem-

ue a ftimulo erethyfmum demulceant, remiffioremque faciant:

quod efficitur maxime potu multo aquofo, leniente tepido ad-

fumpto ,

demulcente, clysmatibus fimilibus, vapore aque tepi-

decur-

corpori ; iisque præcipue igcis, ubi'xjafa nuda

dze omni.

runt ,

a) PLAT'I;;JER Diff. p. 79.

b HASER-OEREL hift. 5. morb. p« 43*

) HuxgaM. P. II.-p. 180;.

d) Idem P. I. praf. p. 3. 47-

e) BOERU Avz chem. T. L p. 161.

W ye n EF

435

runt, adplicato, cujus fümma vis eft ftridtiores fibras reddendi

laxiores, quod hic quam maxime requmtur.

IV. Adparet hoc certe in medendi genere cauto judicio

verfanduni effe; dum quod in uno cafu prodeft, in altero obeffe

poffit quam maxime: errant omnino, qui V5bus, ad quas in

omni caloris augmento confugiunt, methodo temperante anti-

phlogiftica, continuo curationem adgrediuntur, dum pulfuum ce-

leritatem preternaturalem , motus febriles aliquantum efferatos

in primis etiam paroxifmis vident, quos ille primo toties impe-

tus exafperat , fed facile fuccedente bona crifi deferbefcens; quam

toties non adfequitur, dum primi motus ea methodo depreffi

nimis, diuturniorem ejus coctionis laborem inferunt, ut in diu-

turnius fpatium morbus protrahatur, nifi nimis demum ulterio-

ribus ftadiis elanguerint funefto eventu: adeo non femper a fe-

bre, febrilique caloris augmento indicari VSem, probe con-

tendit RAMaziNI f); ejusque przter neceffitatem in febribus iri-

füitut» noxas in relida majori debilitate, in decurfu morbi de-

mum toties ominofa, variosque alios effedtus, in chlorofi, fpi-

rituum ataxia, folidze parüs relaxatione fimilibusque ob*'erva-

vit "Tissor g)

V. Potiffimum hic ín plethora momentum eft, qua auctio-

re humorum mole, eaque febrili calore rarefacta, commotaque

magis, immanis fepe in vaforum diftenfione vis, atque liberi

per vaífa minima franfitus impedimenta, lateralium minorum,

per quz fe- & excretio fieri debet, compreffio, ingentes cordi

refiftentie 1nferuntur, ut in fummos motus violentiffimasque

contra-

2of) WRAMAzin1 Conft. Epid. W RUTINEURIOp. SyDENH.'l II. p. 37 38-

g) T1sso febr. bil. p. 128.

I"z

44

AR r CY r

contractiones agatur : quantum caloris febrilis augmentum a co-

pia globulorum rubrorum , quantum omnes exacerbantur motus;

1. fuppreffi languent, dum diftradta nimis eo füb onere vafa fua

ab acione defcifcunt, ab elatere vique ipía vitali dejiciuntur ,

aliena accerfuntur fymptomata; ut eam ob caufam fummum.in

difcerimen fepe seger conjiciatur: vides Variolis e. s. decum-

bentem & fimul plethoricum, quantis colluctetur difficultatibus,

xietatibus, dum eruptio interim ]. plane non 1. tardius fücce-

dit: accedit, quod ea vaforum fanguinisque conditione nec di-

luentia aquofa admittantur, fed continuo per renes rejiciantur;

nec antiphlogifticorum folventium ufus effe poffit ; crifis inde]

nulla, 1. imperfeda fuccedat; 1. in abfceffum quendam terminari

febrem, 1. fuperveniente febre quadam exanthematica, ut pur-

pura, exacerbari, adnotet BRENDEL1Us/7); non quod imperfe-

éta L. turbata crifis fradas vite vires femper arguat; neque enim

fic nova febris oriretur; fed quod Natura parte oneris haud li-

berata, nec adjuta diluentibus antiphlogifticis, morbi materiem

fübigere juftoque pepafmo fefe vindicare prohibeatur.

-

VI Venz fedtionis adeo maturus ac tempeftivus eo gradu

quo vafa liberiora, liberiorque humorum

ufus fit, oportet;

tranfitus inflammatorias in vifcera.nobiliora congeftiones, toti

accedentes mortis caufas, arceant, co&ionique ac crifibus perfi-

ciendis faveant :. inde pulchre toties tardantes accelerantur va-

1101æ morbillique, vaforum minoruüm liberiorum amumento

fputa in pleuritide liberiora, tranfpiratio au&a, L fudoxes a

V. S. largiores hanc vaforum liberationem docent.

Ea regula

VSem non in initiis folum febrium acutarum ; . fed medio in de-

wrfu inter varia crifeos impedimenta a copm fano uinis l. ejus in

varia

E

p

J) BazwpEL de Torm. V. S. in Acut. $. VI.

DEFSLETSNREUETETCHVISSM

f

Auat

45

waria vifcera imminentibus congeftionibus, inter auda pheno-

mena inflammatoria neceffariam determinat , quicunque morbi

dies fit: ita VSem ab Hrer. octavo pleuritidis die inftitutam le-

gimus;); idem adnotat pe H.ex k) item' Krosckuor!) Vfis

oclavo die in petechiis repetitz exemplum habet SvpENHAM m),,

feriusalii, Hinc eft, quod quo major rigor, 1. horror in febre,,

eo certiorem, largiorem VSem poftulet HuxmaM n); neque

pulfu parvo fappreffoque contra indicari VSem in acutis velit 0)..

Plethorz namque is effectus eft fæpenumerc, ut febrem parvam.

reddat maligneque fimilem cum maxima virium proftratione eo.

fub.onere cordis vaforumque, uti obfervávit SyDENHAM 9)5

facta VSe majorem magisque excandefcentem: licet pulfus celer

& debilis effet; urgente fymptomate inflammatorio, VSem re-

petiit KroEckHor 2); it. pE H.sw ») aliique illuftres pradtici, -

VII. Sed & hzc notanda accuratius de p'lethora aut conge-

ftione inflammatoria momenta funt, ne facile a rectis VSis indi-

cationibus aberremus; cujus nimie atque intempeftive variz

noxe funti in coctionis probz.crifeosque turbis ciendis, quas

fupra ex 'T'issoro adduximus: ea adeo inprimis nobis momenta

fint ; ab acrimonia non indicari VSem; nifi plethora comitans,

l. congeftionis fanguinez phenomena inflammationis alicubi im«

minen:

. F 3 :

i) Hirr. Epid. III. S. HII. zgr. VIIL

kKF) Dz Hzw l. c. P. I. p..72.

D &rnoscxaor. c.p. 1275

5) Svp»tNHAM p. 480.

H) H oxuHaM P. II. p. 164.

0) HUXHAM .[o C. P- 19.0'

p Svpzunuam p.683.

qg) Krosckmnor l c. p. 187.

-

—ü

—

"3

minentis, l. jam facte metum facianf; ita in febribus cátarrhali-

bus fimplicibus non indicatur, nifi plethora comitetur, aut gra-

vior catarrhuspulmones nimis obruat, eorumque fundiones tur-

bet, ubi VSem przcipit T'issor »): alio in febrium genére, quo

acrimonia per humorum maífam diffufa, . febribus exanthema-

ticis efflorefcit l; loco quodam fixa hgret, uti in cholericis febri-

bus ac dyfentericis; quo in genere nunquam V. S. indicatur;

nifi fpecialibus circumftantiis caufarum antecedentium 1. fympto-

matum, uti excretionis fanguinez fuppreffe, aut inflammatio-

nis metu comitante; dum in mitigando fübigendoque acri fum-

ma in fanguinis proba crafi vis eft.. Neque a febre ipfa quidem

femper indicari V. Sem , füpra contendimus; nequeadeo ad eam

confugiendum continuo, ubi ex pulfuum celeritate motus calo-

risque augmentum cognovimus ; dum ex hactenus dictis conftat,

fingulare in eo Naturz verfari fubfidium, quod nec turbandum,

nec ullo modo impediendum eft: reciffime adeo, pulfu nec du-

ro, nec nimis pleno, nunquam neceífariam effe VSem, adfe-

rit CorLiN £); ipfosque V Vres rarius in morbis acutis VSe ufos

effe, ex' VVrum monumentis ipfisque Hzppocraticir conftat;

queisnec a CELso, nec ÀAer10 nec AEGiNETA przícripta in. cu-

ratione febris acutz , neque nifi in inflammatione valida hepatis

aut fepti transverfi ab AnErT40 u) atque ab HirrocnaATE x) po-

tiffimum in pulmonum pleureque inflammatione ad impedien-

dam ejus füppurationem, V. S. praefcripta fuerit — Sole fere

ille conditiones funt, quas diximus, l. plethore 1. congeftionis

fangui-

:) Tissom Anleit. p. 146.

7) Corriiw Ann. med. p. 28. 68.

4) AnET.EUS de cur. morb. l. 2. c. 3.

X«) Hir. de vx&l, rat. in acut,

OWAQER m L

n

fanguinem, queis V. $. adornavit HIPPOCRATFS, uti ejus mo-

menta collegit Grasstus y): in , univerfum eam regulam condi.

dit Hipp. 2); in auctis morbis fan'rumem ne detrahas, nifi ve-

hemens morbus videatur, vigeatque vgrotantis stas & virium

adfit robur.

VIIL Aliapotioraque in eo medendi genere a ptlfams illis

VVrum ex avena, hordeo adjedtisque variis paratis fubfidia funt;

quarum rationes eleganter DE SAUVAGES 2) expónit, quod liqui-

diori fada fanguinis mole l. ejus imminuta vifcofitate per diluen-

tia, attenuantia, 1n ratione imminutz vifcofitatis, velocitas de-

crefcat, dum vifciditas a refiflentia, moli movende analoga eft

Sed mixta fimul acida potiorem virtutem conferunt, quorum ilía

precipua vis eft

ut fanguini mixfa, ejus rarefactionem cohi-

beant nimiam, olea faliaque calore febrili exaltata, in volatilem

naturam tendentia figant, alcalefcentia jamjam immutent, olea

maxime rarefada, quibus potiffimum caloris aupmentum auctos-

que fenfus deberi, fupra diximus, reducant figantque, uti omni

experimento mifcela olei cum acidis conftat

E vegetabilium

claffe huc inprimis pertinent fuccus citri, aurantiorum , berbe-

rum, ceraforum, acetum aliaque ; itaoxymellis, pofcz, aque ct

aceto remixte aliorumque fimilium tante V Vrum laudes, nec-

dum hucusque conticuere

; folamque fere methodum Hippocra-

ticam continent

peffimarum febrium pmra exempla defcribit

Hrpr. interque illa Nicoxeni P) memoro

Jin gua ardebat , ca-

lor fOVZ:gS(uJ' non valde.fortis, GLJuZszLG corporir vehemens, vox

fraga,

—

y) Grassrius comm. de febr. p. 66

$) He*. l. c.. p. 396.

8) Dz SavvAGES Mofol. T. I. p. 205.. 206.

b) Hirroca. Epid. 7. n. 88.

ni]

TaGOA mET

L

WW*

fra&a y tempora collapfa , ocuZz cavi, circa fpænem diftrentio j urina

clara, decubitur fupmm, perpetuæ vigilie &c., que peffima certe

febris facies; evafit tamen fuperftes

At quonam: medicamen-

torum adparatu? in quo toties defudat recentior elerrantquue

etas nofira; en methodum Hippocraticam: Potur erat de farina

eraffa , in ipfa macerata ,. fea &2 de pomir fimulgue wiali punici fuc-

cur, €9 lentir towefaä?ce C2 farine lotura codla.

Verba funt. di-

vini fenis: adeo fola in acidis, farinofis, mucilaginofis hzc curan-

di meïhodus fehx fubflitit.

IX. Alia adhuc fünt amdorum vegetabilium momenta,

notatu dlgna eorum , uti aceti, fücci limonum omniumque aci-

dorum virtutem antifepticam evidentibus experimentis demon-

flravit PRINGLIUS c), 1it. MaknsRIDEd), natam illàm in carne

putredinem, additis ejusmodi acidis domari vidite): fed &

eundem fimul experimenti eventum adnotant, quo carnem fimul

emolliant, refolvantque; uti & obvia experimenta confentiunt,

carnem aceto conditam maceratamque a putredine confervari

quidem, fed teneriorem multo fragilioremque reddi ; quod idem

LorsEKEf) monet, refoluto nimirum, quod fibris earumque

elementis intercedit, & carnis firmitatem confüituit, gelatinofo

elutinofoque principio; atque ea quidem refolvendi virtute pre-

clara efficaciffimaque flüunïremedm quam folvendi virtutem in

"Vceeoe-

^

c) PaRiNGLE Verfüche p. 425

d) MaxBRiDE Verfüche p. 128

e) Eodem fcopo in aítuofo climate fümmum in aceto remedium, quo ades

le&osque confpergunt. Hamb. Magaz. Vol. VI. p. 569. fuccum limonum

in India contra febres malignas praftantiorem inventum effe, quam ipfunx

Bezoar refert Lisr E& vs- de morb. chzon. p 88

f) Lozszkz Mat. med. p. 447.

LÀ

NGf

"N F

49

vegetabilibus, eorumque fucco varia manifefte docent, diarrhoe

toties copiofie a nimio frudtuum horzorum ufu, que & natura-

lem tunice villofe mucum nimis cum validorum fepe tormi-

num effe&tu abftergünt :

a vidu vegetabili corporis molem im-

minui, obfervat LosB9) teftaturque HarrrRus ; diuturnam

a carnibus abftinentianradfectionem hyflericam inducere SvpEN-

HAM ;), temperamentum phlegmaticum reddi, . HarrEnvs k)

adnotat.

Qus omnia folventiffimam virtutem in acidis vegeta-

bilibus manifeftam docent, quae & gelatinam ipfam nutritiam in

noxas corporis depaícat; adeo potiffimum in gluten vifcofum,

in morbis precipue inflammatoriis dominans agunt, uti plura

curationum exempla refert T'issor 7)

X. Verum & inde in eorum acidorum ufu temperandi ca-

loris Ícopo , cautelas notatu dignas elicimus: datur namque ex

fupra didis caloris febrilis genus, ab acri per humorum maffam

dominante, cumque tenui folutaque jam fanguinis crafi ia febrium

malignarum, putridarum, nervofarumque genere, que folutio-

re jamjam fanguine deflagrant , tenuitate illa, 1. per putredinem,

corporum principia deftruentem , ac quadam colliquatione indu-

&a, L ea, dejedtis corporis viribus, imbecillitate nervofa, defi-

cientibus coctionum przfidiis conciliata , uti in febribus nervofis,

ideo inflammatorig indoli oppofitis. Quezs in cafibus adparet,

adeo nullum a folventibus acidis peti poffe prefidium, ut lar-

giori etiam continuatoque ufü noxz inferri poflint: conqueritur

hinc

) Theoph. L o s s. exp. circ. calc. p. 222.

P) HarrEm. elem, T. VI. p. 200.

i) SYDEN HAM. p. 504.

REYHALLER. l c. 1. IL. p. t47.

J) Tisso- de febr. bil. p. 46. go &c-

€

UGAQSh "r

OEX

50

EJ

hinc PaixGLE m) fe parum ab iis folatii in ejusmodi febribus

perceprfe, ventriculi moleftos natos effe fenfus, quiab iis ab-

ftinere jufferint; dum crudi fruduum horeorum fucci debilio-

res magisque irritabiles in aliquibus ventriculi fibras moleftius

adficiunt, licet eam debilitatem demum, abfterfo nimis muco

elutineque emollito, inferrent; unde ab eorum ufu largiore &

febres fepe intermittentes l. earum curatarum recidivz accer-

fantur ; quibus adeo acetum quidem, liquorem fecunda fermen-

tatione natum, mobiliffimum per vaía omnia, principiis tenuif

fimis fcatens preferat omnino; fed pretulit omnibus vini ufum,

ventriculo amicum, antifepticum , cardiacum ; nifi videret de-

liria in febre 1 accerü inde, l. augeri; WARRENI primas has

cautelas fuiffe addit: Sed & fimilia MAkBRIDII7)Íunt, in exp

fuis circa acida & antifeptica inftitutis deducta; nunquam id ab

acidis expectandum effe, ut forma integra acida fanguinem pe-

netrent, ubi nonnifi diffolutione & deftructione fibrarum corpo-

ris agerent, uti in friftibus illis offium emollitorum cafibus,

prædommans in omnibus humoribus acida acrimonia manifefte

adparuit: potiffimam adeo eorum acidorum vim in ventriculo

primisque viis flatuit, ubi putridas materias contentas offendunt,

immutant in fubflantias neutras innoxias; ficque toties febrium

putridarum fomitem in primis viis deftruunt; quodque etiam

ex ceffante naufea, vomituritione a putrido hoc flagrante adpa-

ret.

Novi doluique virum juvenem debilioris native conftitu-

tionis, in febre epidemica, quam putridam credidit Medicus,

acidorum ufu nimis diu tradtlatum ; ita debilitatum fandem, ut

devida quidem febre, in cachexiam incideret, qus accerfito de-

mum hydrope pedoris, mortem, fuis lugendam inferret,

XI.

:

3

z) PRiNGLE l. c. p. 298

2») MaxksnRIDE l, c. p. 163

5I

XI. Acidorum adeó eorum ; qu fimul acerba , ufüm pre-

tülere VVres, uti Ruasks exponente Mxanro 0), confentltque

'I'issor p); atque VarcARENGI obfervationes excitat, queis in

peffimis febribus fuccum malorum punicorum, cum aqua mix-

tum efficacem adnotat

quorfum & noftri berberes, cydonia,

cerafa acida aliaque referri fubflituique poffunt; dum preter vim

antifepticam , tonica fimul, incraffante egregia, aliis acidis nimis

folventibus, preftant

optime igitur vim acerrimam tenutis pu-

tridi mitigant, & fimul fibris novum robur addunt; quo refiftant

diftenfioni, quam intendit elafticum putredine generatum; cui

& ortum debet meteorifmus ille, in putridis finiftri adeo przfía-

gii phenomenon , qui & fümmam fomitis abdominalis putredi-

nem, fummamque debilitatem exhibet

eademque ratio eft

quod VVres opiatis fuis, 'T'heriacis, femper adftringentia mi-

Ícuerint, rad. biftortz, lormentill. alia ejusmodi, quse eorum

compofitiones fere omnes ingrediuntur.

XII. Acidorum mineralium potior hxc virtus; quorum

vis potentior non tam antifeptica, quam incraffans, coagulansque

experimentisadparet: fanguinem momento coagulant lympham-

que , fi mifcentur; venis infufa animalium, continuo mortem in

coagulis fanguinis intuliffe vifa funt variorum cl. virorum expe-

rimentis, ut nullum magis prfentaneum venenum detur , fi fan-

guini liquidisque l'ymphaticis mixtum fuerit; folidas partes ani-

males immediato contadu crifpat, corrugat, deflruit, dilutum

vero afque enervatum ea viindurat, coníolidat

Qu tamen

virtutes debita aquz mixtz copia ad falutares in febribus fines re-

ducuntur , ut alcalefcentiam falium, oleofi evolutionem domet

poten

a

9) Mzan. de Variol. p. 101.

p Taissom l c p. 58..59.

G 2

RO

potentius; folutioni putredinofz refiftat , folidorum robur vi fua

adftringente confervet , reflituatque amiffum: fummis iis laudi-

bus ornat BoenHAVE q) , it. SCwrErENI1US 7) , T'issor /) aliique;

SypENHAM f) potum fpirit. vitrioli imbuit magnis falutaribusque

effedibus; aluminis ipfius ufum in malignis a vi non tam antife-

ptica, quam roborante , quam debiliffima fepe fibra exigit, effi-

caciffimum predicat Bucuoz u)5 "T'issor -^v (-li prefcripfit Lin

aqua pura fontana, l. in decodt. rad. & fol. acetofe, fl. rofarum

rubrarum, quandoque fyrupo ruborum;. deco&. hordeaceum,

additis fl, rofar. rubr. vehiculum egregium quoque prabuit

cujus unc. duas omni fefquihora potabant egri, neque ulla alia

carminativa in tanta pneumatofi adhibere licuit, nec preftantio-

ra invenire potuiffent

Eidem acido vires fuas debent, quz in

officinis proftant "'ind, papav. rh. it. Bellidis, fimilesque, quze

lissor

larga dofi potibus, julapiisque addi ad eos fines folent

demum in febribus putridis ad fummas dofes aícendit, ut «« p-li

ad unc. Sem. in fyr. rub. id. dederit; fed. ea quidem dofi, uti

ori euftuique intolerabilis, ita jure mihi metus eft, ne ea formula

haud fatis dilutum involutumque acidum vim efferàm, vix non

venenatam in fluidorum coagulis, folidorumque deftructione ,

immani ardoris in precordiis fenfu exferat; neque non funeRa

nobis conftat novz methodi vxc'hma.

XIIL. Inter hzc acida foffilia BoeRHAvE ejusque commen-

tator e^« Z ris p. camp. precipue laudant, qui puriffimum foffile

prebat, nil metallici in fe habens; alibique eam virtutem cele-

c

brant

4) Boenuavx chem. T. IT. p. 278.

7) van SwwarTEN aph. 88. p. 127

$) I1ssow L-C..p. 59

£) SYnENHEAM p. 289.

$») Bucnoz Flecken- und Friefelfiebe:

r iT .

53

brant, omnes motus fermentativos fupprimendi coercendique;

quo fcopo Zre in doliis accenfo , vinum eo fpiritu imbuerent,

fed & eadem ratione motus putredinls inteftinos, diffolutorios ,

colliquationem fanguinis impediret, Aliieosfpiritusacidos dul-

cificatos ad eum medendi fcopum adhibent, minori ventriculi

incommodo , uti «w cptri dulc. , . (p-li addito alcohole mitiga-

tum acdulcificatum; cujus nec ab alcohole vis rarefaciens timen-

da, quam acidum compefcit, nec acidi incommoda, quas phlo-

gifti combinatione mitefcunt.

llla precipue in acidorum ufü

cautela eft, ut fatis diluta fint, quacunque demum dofi adíu-

mantur, licet unc. femis, drachm. vj, imo unc. unam confu-

mant quotidie, uti id vidiffe fe refert QuanIN x); qua ratione

fomitem putridum in primis viis deftruant, fed & eludari in

profundiores lacteorum, fanguinisque vias poffint, putredinem-

que ibi evolyi incipientem coerceant; aülio alias in

primis viis

fubfiftit.

XIV. Nitrum quoque precipueque in hanc medicamen-

torum temperantium claffem antiquitus relatum eft; quod de-

puratum 1. in decoctis, julapiis, l. in pulveribus adhibent. Atque

hujus quidem virtus refrigerans, exp. phyficis nota , visque at-

tenuandi, omnibus fallibus neutris communis przclarum in fe-

bribus ufum habet: memorabilis hzc folvendi virtus, dum fan-

euini mixtum, illius fluiditatem auget, puniceum imo- nigrican-

tentem calorem in rofeum mutat; qua in re plura exp. inflituit

BorckLERUS y) it. alii z), queis infignis nitri in folvendo vis

G 3

adpa-

X) QvARIN de med. febr. p. 32

J) Boscxrznus denitrofan guini vefolv. l, coagulante Völi —*II. H. pr.

p.254.

z) Marrricmz. de polypo. it. in Hamb

*

urg. Magaz,. Vol. XI. pagpISPS-

HALLEIH'VL e T. Il. p. 74.

54

*Kv&ed;'ä'

oA

adparet: adeo quidem, ubi folventia & attenuantia indicantar,

preclaram virtutem exferit; quod quidem potiffimum in phlo-

giftico fauguinis vifcore vitium eft, adeoque in febribus inflam-

matoriis przcipuum locum habet: fed & eas, ut adparet, cum

acidis vegetabilibus fupradidascautelas, fere communes habet:

ea namque diffolvendi virtute debilioribus inprimis non conve-

nit, uti monet RosENi1Us a), facile inde ledendis; a ventriculo

fzpe haud perferri monet PRiNaLE D): noxas in feipío teftatur

'TRALLES £); facilisque propria eorum experientia eft, qui cre-

bra phlogofi , ac fanguinis facile rarefcibilis incommodis obnoxii,

continuo ad pulverum temperantium ufum confugiunt.

In fe-

brium genere adeo cum diffolutione humorum conjunco, quas

ne in eundem effectum

fupra de acidis dixi, cautelas habet

confpiret

teftaturque T'issor d), vim ejus effe diffolventem

vifcofi phlogiftici, inde in inflammatoriis morbis, modo nimia

dofi non propinetur, egrepie refrigerare; in morbo vero bilio-

fo, ubi tenuior viget humorum diathefis, par non fperandum

erat auxilium ;; bafin addit, nitro prebere alcalinas materias ,

leniter fzpe debili acido nuptas, ita ut, fi elementorum disjun-

&tio in C. H. fuccedat , quod facile contingit, majus oritur ex bafi

alcalina damnum , quam ex acido bonum: atque obfervationibus

clinicis conftat, nitrum magis prodeffe initio morborum phlo-

gifticorum, quam fequentibus periodis, cum jam adeft putredo.

Preclare adeo illius Ilaudes, quas occinit HasexoERnHre), ad

morbos inflammatorios fpedant

fal leve valde, adfíumptum

1n

$) RosgN1vs Kinderkrankh. p. 170.

b) PRimGrLz Lc.p. 149. 150

vid. Vocxri. meth. med P- 387-

é) Txarrzs hift. choler. p

CT

d) Tissomv l c. p. 15g.

€) HaszNozxnRHrL hift, 3. morb, P. 37.

OR

df

55

in C. H. mire refrigerare , fanguinem attenuare, impetum 1-ä'tun—

dere, partes animalium htmidas folidasque condire, & a putredine

prohibere; unde in omni morbo inflammatorio una cum denfita-

te phlogiftica fanguinis eft fal attenuans, optimus, nimia acri-

monia haud quaquam ledens, alcalefcentiam falis humani, pu-

trefacionem olei ejusdem certo & fortunato impediens, hinc

vero nomine fal antiphlogifticus nominandus; hincargam fatis

dofin preícripfit HasENOEHRL, 31j. nitri ad unc. 1o. V: fambuc,

Quod quanquam in eo morborum genere verum effe poffit; par-

ciore tamen dofi uti maluit HLgNi1vs f) atque drachm. unam

nitri integre aquze menfurz mifcuit, ut nullo modo poffit ftimu-

lo agere , fed fpiffos attenuare humores tantummodo, eorumque

temperare calorem; febre mitefcente, addit, &i alvus adparet

paulo liquidior, fe aut parco eodem , autnullo uti. In malignis

inutile declarat ErrERvs g) locoque ejus contrayerva utitur ;

confentit RoEDERER 5) ; nocivum vidit BRuN1NG?) it. BEzor.pk),

plerique alii. — Quz falium aliorum neutrorum par ratio & cau-

tela eft. "T'erreorum denique abforbentium, qus diaphoretica

fixa adpellarunt, atque nitro adjuto, varias pulverum tempe-

rantium formulas conftituóre , ufus noflro evo in febribus evi-

luit, ut füü mentionem haud mereri vifa fuerint; atque

adeo pagellis noflris academicis imponamus.

P LINS OR OM

ss

P N

f)" HENIU S l].0 c. P. XIII. po :770

g) ErLzR. de cognofc. & curand. morb. p. 126.

7) RorzpEREA de morb. mucofo, p 60.

i) BauN 1NG conftit, epid. effend. p. 58«

&) Bzzorp von Faulfieber, p. 40.

COROJL ITLIOAIROGEA. —

£.

eligatio funiculi wimbilicalis , nozabile Medicine fovenfis arguinentum . aliquoties

boc loco controverfum , inrey. autiquiflbnas cbirurgicas operationes merito.a

quibusdam velaza, tum ex analogia vulneratortm magnorum: vafortom, fanguinem ad

amortem eriam fandeutium tuin.frequeuzi baud dubie luemorrbagie ex neglela. deliga-

zioue confecure obfervarione ; inde obflerrices a Gracis jam 0a AoTowors tnbilico-

vum prefectrices adpellaza.

Il Ab eo uegleGiu infanticidi reatus tozies , a. cl. Meditorum azque $ Crorum

collegiis a fecuta inde letbali bemorrbagia , corpufculoque infantis exfangui vifo reperto-

que aguitus couclufusque. fuiz.

vid. ALBERT:1 jurisprud. med. ZirrMANNE

med. for. FABRicius Samml, medic. Refponf. alii plerique.

"s

í

T. Communi fententie primus fere Scu 1 z1vs dubia, fed d& Defenforibus

laucomatis smateriem objecit; cum deligationem eam baud tece[ariam, a fimilitudine

i

rutorüm., feruun.fuorum. faniculos , ipfo Nature iuflizuto , folo morfu, femperque fe-

Ticiter refcindentium. adfirmaret.

Diff. de vafis umbilic. nator. & adultorum. Hale

iMagdeb. ao 1733. Vol. V. Hall. i. d.

