Nafus feminz tenerioris aulice ,

quem cafum mihi illuftris Mannhemienfis Pra&icus paulo poft

retulit, pregreffo moleftiffimo frigore, fpontaneo pallore, in-

tumuit, incaluit maxime; mirabilis morbi fcena peraliquot ho-

ràs protra&a ; brevique rediit in naturalem ftatum, illeía fanita-

te reliqua; fed altero die rediens eadem hora fymptomatum fe-

ries febrem intermittentem precife nafum occupantem prodi-

dit, que & facile & cito C. Pno ceffit.

Similis nota de auricula

obíervatio, que friguit primo, fummoque pallore notata con-

tradaque, excalefcens dein ruborem, calorem moleftum, tu-

morem exhibuit, redeuntibus alterno die eademque hora phe-

nhome-

s

y) Progr. de refpir. prim. &c. p. 13. 14.

z) Mvsc RAyx Betracht, übes die Nervenkrankh, Cap. IL

C

18

WW

*GMW*

nomenis à). Dolorem utnusque zigomatis cum rubore aucto

periodicum novi, cort.Pao difpulfum. .Alia febrium topicarum

exempla refert SwiETENiUuS b), it. SENAc. c), Rosxwr1vs d),

BowEsrvuse) alique; prout venenum, uti SENAC adpellat, fe-

brile fingulari parti nervisque adplicatum , audis eorum vaforum

motibus oícillatoriis mira ea phenomena effingit; fed & caloris

nec originem nec augmentum nervis fic adícribi immediate de-

beri, adparet, quod nonnifi cum audo mofu, fanguinisque ma-

jori adfluxu, uti ex rubedine tumoreque patet , jungatur ; fpafmo

econtra conftantiore, motum excludente, frigus, pallor, con-

fractio.

XXXIIL Eadem materiz electriee ratio videtur ac vis in

nervos vafaque minima:

licetque calor vere ab electrifatione

conftat ni-

auctus vifus fit, uti copiofis experimentis conftitit :

hilominus, eam materiem neque a frigidis etiam animalibus

abeffe, neque.tamen calorem produci. Vipera, que electricum

torrentem emittere apta eft, perinde fcintillam emittit ac mus,

cujus fanguis calet; fed & cadaver perinde fcintillas edit ; per-

indeque torpedo pifcis, gymnoti eledrici, anguille tremula

frlgent , licet ingens illa, qua armatur, percutiendi vis ad ma-

teriam

H

&) Utinam quelehs Tissori, von Krankheiten der Relchen, excitarentür

cel. viri, qui morbos aulicos na&ant, ut eorum natura, quam fe adhuc

ignorare fatetur illuftris Pra&icus , magis dilucidata rem medicam

illuftrarent,

v) van SwirTxN T. " p. 534

c) SzNAC l. c. p. 67.

d) Conf. Schwed. Mag. Vol. 1l. p. $o $7:

e) Boxzrvus l.c, T. III. p..135. 136

WW"*'*WW

T9

teriam 'electricam a cel. Viris pluribus referenda vifa fuerit fJ,

Non ergo videtur cum calore materiz eledtrice prefentia con-

d

junda effe g.

XXIIL. Atque hcet fatendum omnino fit , ignis matenem,

unde calor producitur, fpecificam plane, fubnhfïimam, que

cogitari vix poflit, mobilifimamque effe, qu: certis corporis

partibus.plus colligitur; uti de oleofis aliisque exp. phyficis

conftat, certzeque conditiones corporum motuumque requirere ,

queis effedus fuos edat

íolumque motum absque ea materie

haud fufficere 5).

XXXIV. - ft quldem fie fangume animafi ana[yfl chemi-

ca fal volatile elicueris ; mixto aceto effervefcentia inde riafcitur

cum caloris augmento; quod idem numerofis chemicorum exp.

conftat.

Varis hic denuo nate de origine caloris animalis hy-

pothefes: uti HawaERGERUS eam ab actionie falium in fülphurea

corpuícula, continenter impetum faciente, ficque ignem ex ii$

expediente repetit, aliique complures totüm caloris animalis

negotium fulphureis f. oleofis falinis partibus commifere. Sed

certe a motu ejusmodi inteflino licet calor, haud certe ejus

gradus producetur , qui animalem adfequatur.. Præterea in ca-

davere

Ainunsnes

d) BrRGMANN ad. Ac. R. Snec, vid. Schwed Magaï.. Vol. I. pag. 187

W arcn in transact, phil. vid. Comm;' de reb. in fc. nat, Vol. XXI. pag.

1*1l. I12. a magnete aquis merío perire vim percutiendi; vid, Berlin.

Saniml. P. II. p. 362. phenomena plura electrica referunt comm, Soc. fi,

- Hant. vid; Comm, de rebus in fc. nat. Vol, XIL. p. 291,

) HAI»LER. I Ce p 308

F) Dx Sayvaczs de infl.. n. 70;

C5

20

NQEr r CNS

davere is motus eo major, quo putredini proximius eft , néque

famen calor adnotatur; licet exfpirans fetor illam falium & ful-

phureorum actionem auctam maxime acceleratamque common-

fcret

Esdem porro caufz a falibus volatitibus, imo plures in

P1f01bus ferpentxbus funt, qui majori copia falium oleorumque

14

conftant, frigidum tamen fanguinem habent; quo arg. utitur

AnsuTHNOT 7) Sed & motus ejusmodi inteflinos dudum ex-

|

plofit BoeRHAvE, it. HarrERusk) Certe in humoribus noftris,

quamdiu moventur, nulla hec nota, nec in acerrimo animalium

genere, qui a putredine haud procul abeft,

— XXXV. Cum id econtra certum omnino üt cum motu

fanguinis calorem indivifo nexu conjund&tum effe , auctaque cir-

culatione augeri, minui diminuta, ablata aufferri, reddita re-

füitui. Speca hominem aquis fübmerfum fuffocatumque , ut ad-

paret ; cujuscalor in calorem medii,.quo hzret,; facile redit:

deícribunt ad. Suec.]), ubi extremitates fugldlfïïmæ , oculi

membraque rigentia, refpiratio nulla fenfibilis, nullus arteria-

rum pulfus, fenfus omnino aboliti: fed caloris quidam gradus

in fcrobiculo cordis fuperftes, vitam quandam. minimam indi-

care vifus, adplicanda quevis motus excitandi adminicula mo-

nuit; queis iis ex umbris motus fenfim, cumque eo calor ac

vita feliciter reftituta funt

Quem motus calorisque nexum in-

dividuum copiofa aliorum exempla demonftrant. Licef non ne-

gandum, áàb ea cáaufa latentium in humoribus noftris faliu

oleorumque copioforum magisque evedorum opera, quod pe-

culiari temperamento, victus genere, L & mcrbofa materie fit ,

: majo-

[

i) Hamb. Magaz. Vol. V. p. 219.

kK) HArLzEm. L c.p. 291. 292.-

]) A&. Suec. Vol. XVIIL p. 107

*

3

o

*

maJorem caloms gradum in corpore generari, aut ejus faltem

fenfum intendi,

XXXVI. Adeo multa latent de caloris natuta, necdum

Phyficorum experimentis eruta fatis aut determinata.

XXXVII. Ita quidem conftat, corpora determinati tan«

tum caloris gradus capacia effe; aquam fupra 213 nonadmittere;

id quod de aliis etiam corporibus verum pro denfitate, oleofi-

tate varia, aliisque conditionibus forte necdum fatis cognitis.

Ita corpus animale certi tantum caloris capax videtur, in quem

gradum vi vite caufarumque aliarum actione evehi poffit; licet

ratio necdum conftet: quemque non tam in ambeuntis medii

calore, fummis gradibusaudoo tueatur, uti de balneis dictum,

quam in fümma incredibilique vi frigoris ex obfervatis confer-

vet.

Vifum namque frigus fub rigidiffimo boreali celo, non

ad 28. 33. qua maxima frigora reputabantur, fed ad 113. 120.

Fahrenh. defcendiffe ex obf. GMELINI; in quo frigore animalia

quiete continuo in flatuam coagulantur; uti obfervationes plu-

res experimentaque collegit HarrERussm): ineo tamen fummo

frigeore animalia vivunt calentque, ipfique hominesBelge in re-

gione magis feptentrionali, Spizberga, toleraffe vifi funt, adeo-

que fuos 92. 94. 96. gradus caloris fub motu corporisque exer-

citatione confervant; facileque eo fub frigore fuperfunt vitales

Barbari, dum venantur, fola quiete interituri,

Computatis

adeo, quos fuperare debent, frigoris gradibus, calorem gene-

rant, quo ebulliens aqua vix non a congelafcente diftet 2). Qus

enormis certe corporis animalis a vita motuque Vltah VIS eft,

hcet tantum natuzales gradus exhibeat,

C 3

$ IH

L.

d

7) HALLER. d. e p. 295«

5) HALLER. L g

Ajv m 'æ?wf*

$. HL-

CALOR FEBRILIS

aturales ii gradus, pro temperamenti ratione, diverfo

DN

vite genere, fanginis indole , diverfi, in altiores toties

caufis internis evehuntur in morbis febribusque precipue, quas

acutas, ardentes dixerunt V Vres, atque pro vario comitantium

fymptomatum pencuhque gradu in peracutas ; & acutiffimas

diflinxerunt.

IT

Febrium, plerarumque præmpua hæc in aucto calore

viseft, atque natur& laborantis viriumque vite, magis inci-

tatarumi operam , auf latentis morbofe materie noxas, fenfim

magis in deftrudionem vitalis fabrice evolutas exhibent , caufis,

unde calor naturalis pendet,

plurimum incitatis , acceïeratxs

vaforum vifcerumque motibus, qui precipua fimul probze co-

&ionis adminicula fiftunt

Febrem hinc indeque fequentem

codionem probe comparat KrockHor o) acri particule oculo

illapfe ; unde dolor primum , motusque mufculorum convulfivi,

fluidi copiofioris adfluxus cietur, queis ipfis vero fubfidiis acre

haud mitigatur melius, faciliusque eluitur.

IIL. Sed & qus in ftatu naturali concurrunt caufe a fan-

&uinis, nervofeque fyntaxeos conditione, ut varias caloris ra-

tiones mutationesque efficiant; eedem in morbis aucte diver-

füm calorisingenium efformant; ut haud male diftinxerit M Ack-

BRIDE p), in inflammatorium a copia denfitateque fanguinis

(N. XIV. XV. XVI. XVIL. XVIIIL.. $. II.),

in putridum

CN. XXVII $.1L), hedicum (N XXVII. XXVIIL) , vola-

tilem

ce) Krocxuor de febr. epids p. 209..

p) vid. Comm. de reb. in fc. nat. VOL XX. q. 433

*

*

Yf

VNf

23

tilem f. hyftericum (N. XXV. XXXI.), qui fingulari concur-

rente fibre nervem fenfibilitate mobilitateque facili in eos fen.

fus evehitur.

IV. Quem in gradum vero demum febre aliisque caufis

evehi poffit calor humanus, ex colledlis clariff. Virorum obfer-

vatis repetendum z fed & notandum i inprimis, vifüm effe calo-

rem naturalem hominis, licet aliquibus gradibus majorem , ad

99 usque, quin fehrilis dici potuerit, adnotante HLNio 4).

Adeo nec folum quidem '"hermometrum, nec folum. caloris

augmentum febrim determínat.

'V. Atque tantum certe cáloris gradum, qui ignis febrilis,

incendii, inflammationis, aliave nomina mereatur, nunquam

febre, aliisque caufis generari, vocabulaque illa magis figurata

poeticaque effe, quam medica,recte moneta BEnGEN *) ífüummum-

que caloris increfcentis gradum differentiam circ. pro natura iri-

dividuorum 16 aut 18 graduum fcale Fahrenh. indicare.

VL Sanguinem vivi hominis non incalefcere ultra 33 gr. R.

qui 1c0 F. equant, adnotat p SAvvAGEs )5 alibi 4omum fum-

mum habet, qui 112 F. »), L femper fupra 28 & infra 4o0mum

obfervat: ad 104 adfcendiffe in febre epidemica caftrenfi adno-

tavit HoME f), celo fudo 100, fub tentoriis 103. 1xo er. colo

pluviofo ad 58 delapfo: interg4 & 112 ALExANDER u) in fe ipfo

112 gr. obíervavitx): gradum ad 1o7. absque comitante peri-

culg

A

4) Dx H zu l. c. P. IV. p.215.

*) NNov. act. N. C. T. 4. Comm. de Therm. $. jg

7r)Dz SaAvvaAcrs INofol. T. I. P. 14.

5) De inflamm. n. 78 79-

z) Howuz Med. Beobacht. und Velfuche, qiézkBáy

") ALEXANDER Medicinifche Verfüche, p. 40-

&) .ALEXANDIR l €. p..135.

25

VRM m UEX Y

culo advertit HoME )

HN1US 2) in fümmo calote 104. 104

107. 108 adnotavit

Harrenus inter copiofas cel. Virorum

colledtas obfervationes füummum gradum invenit-in cane Ar-

noldi DuNTZzE, quem vaporario 146 gr. calenti incluferat

qui tamen in abdomine 110 gradus non excefíit ;

.memoratque

folum ad 1r2 gradum apud pE Savvaars, uti fupra didum,

adícendiffe a). ScnmwENKEPD) calorem in principio intermit-

tentis adnotat 'T'herm. gr. 9o, in alio 87, in ardore 104, in fu-

in febre continua remittente gr. 99

dore roo, poft febrem 95:

cum ardore contmuo, in remifhlione 96, in quartana 1ncxplente

paroxifmo 87, in ardore. 100 cum incipiente fudore

VII

JEqua adeo tum caufarum externarum (XXI.) tum

internarum in producendis caloris animalis gradibus ratio vide-

tur, que eam certi caloris cáapacitatem in corpore animali

(XXXVIL) fat probabilem reddat

S IV.

CALORIS FEBRILIS EFFECTUS.

ed caloris animalis effedus, atque Nature in eo produ-

s

ÁAtque ignis omnis

cendo operam perluftrare oportet

in rerum natura motus omnisque fluiditatis author , noftrum

etiam mpmmls fangmnpm a congelatione coagulisque liberatc);

adeo fluiditatem confervat dum cordis vaforumque adio pro-

ereffi-

J) Hon z. Princ med. p. 65

z) Dsz Hzw P. XI, p. 31. 114*

4) HALLER. l c. p. 36. 128

b) ScuwzncxE l.c. p. 57

E

€) HarLEx. l c. p. 36. 128.

ÀMÀÀ

NG

"SNG Yf

25

erefiivum fanguini, calor, ut folet, inteftinum ei motum im-

pertitur, a neutro finitur quieícere

II. Ea ratione, dum cum motu perpetuo jungitur caïor,

æquabhem principiorum , fanguinem conflituentium , miícelam

confervat, redditque amiffam, uti a ftafi fieri folet.

Vaforum

cujuscunque generis diametros, squabiliter aperaoa tenet, ad

equabilem pro fuo munere liquidorum omnium circuitum fü-

ftentandum. Quorfüm Harrsit exp. confentiunt, queis aqua cali-

da citius, dato tempore per canalem fiuxiffe vifaeft, quam frigida.

HIE Ab iis vaforum liquidorumque muniis naturalis par-

tium mollities, fabricz cujuscunque partis integritas, naturalis

fundio, fanitas vitaque fuftinetur.

IV. Sed & non tam in coclione prima in adfimilandis in-

ceftis, fed ulterioribus coctionum generibus, per definita fua vaía

perficiendis f. naturali cujusvis liquidi crafi ac indole confervan-

da conciliandaque confert in refolutione vifcidi , acris involu-

tione, mitigatione, atque excretione, fi fuperari nequit , in fe.

& excretionibus omnibus ad perpetuas Naturz leges fuftentandis.

V. Nature certe ad functiones fuas determinato in calore

operaeft. Ejusdefinito gradu, temporeque determinato in ovo

jn refolvendo albumine pro nutritione pulli ejusque incremento

utitur. Ovorum alia auddiore calore temporeque diuturniore ;

alia minore ejus gradu; citiori tempore ad fui exclufionem egent,

Certe refinoíz fubiïanüæ ad fui in menftruis folutionem diverío

caloris temporisque gradu indigent: ovum humanum caloris ani-

malis

d) HALLER. l.c, p. 284

26

]v Eu a nm n R meRd

mali's eradu, novem menfium fpatio; Gallinaceum diebus vi-

cinti, & uno gradu caloris audiore, 33 R. 99 F.; Bombycum

ova fpatio 7 dierum, calore gr. 18 R. 7o F. egent, & fic de ce-

eris: & cuinam datum, in hec Nature arcana penetrare?

Infeda pleraque, ranx, bufones, hirundines, aliaque perfe-

&iora animalia hyemali frigore motu vix non omni vitali defti-

tuta jacent, donec redeunte Veris calore, motus vitales excitante,

animentur.

Plantarum ipfarum füccus in motus fuos vitales ca-

lore reducitur, totiusque Nature vigor verno Jove revivifcit.

Colligimus certe, peculiarem ejus operam in calore inftrumen-

tumque in variorum operum produdione ponie). Quz par in

corpore humano ratio eft tum ftatu ejus naturali tum morbofo.

VI.

lis ex fimilitudine & analogia rationibus utitur DE

SavvaaEs, ut neceffarios in febre. audos eos caloris gradus

oftendat pro definita materie latentis indole;, quam fubiegat ,

]. evolvat, coquat, eliminet.

Que enim ratio diverfi febrium

termini, quo acuta feptenario tertio, pe-ucuta altero,, acutiffima

intra primum terminentur.

Certus caloris gradus neceffarius

eft, ut varioloía materies, fi benigna fuerit, r4 dierum ple-

rumque, fi malignior, 18 & ultra fpatio evolvi, coqui, elimi-

nari plane poffit.

Diverfitas decurfus in morbillis, purpura ;

ícarlatina aliove febrium genere in fpecifico miafmatis ingenio

rationem habet; dum morbi ecootra chronici absque eo caloris

augmento diutiffime decurrunt , nervofieque febres, putrideque

fepe, cum pulfu naturali, l. naturali etiam. minore maxime

diuturne funt.

V.

Febres ea ratione omnes; calorisque precipuo- ad-

miniculo inter morbos coctorios referuntur; que;s vis vite ma-

teriem

e) Dx SA*UVAGES l e. n.8o.

27

teriem movet, quo cruditas coclione immutétur, & mateyria

mota blanda lyfi diffipetur, aut fi interdum vehementior mate-

rie flimulus 1. valida corporis vis, poft aptam cocdionem, ple-

nariam crifin evacuatoriam moliatur f).

VIIIL. Absque calore adeo ejusque augmento materies

morbi non immutatur, fed l. flafis univerfalis reddita, motus

vitales fufflaminat; l. materies morbi nec mofa nec corredia,

optimis corporis fuccisremixta in propriam ruit corruptionem g).

IX. Caloris vero maxima proprietas eft vis illa immediata,

corpora omnia rarefaciendi & expandendi; quzque corporum

Sed &

expanfio caleris gradum juxta leges phyficas indicat /h).

eleganter hanc expanfionem ac rarefactionem in C. i1. haud ni-

miam effe poffe, docet nE Savvaars L c. ex obfervatione, ex-

panfionem maximam fanguinis a calore 9o gr. R. vix effe cente-

fimam partem folidi voluminis; fed calor maximus hominis vivi

a caufa interna vix unquam 40 gr. R. attingit; ergo nec ab hoc

calore fanguis una fui voluminis parte ducentiffima rarefieri poteft.

X. Diffunditur ergo calor uniformiter per partes in ratio-

ne denfitatis; laxantur & aliquantum rarefcunt partes omnes fo-

lide fluideque; glutinofus quivis humor, vifcidusque a gradu

ealoris, 4omum R, haud füperante, fluxilior evadit. Eamque in

folvendis coagulis vim calorisexperimentis demonftrat ScrwEN-

CkE j); queis ferum igne gr. 150 F. induratum , ab omni cruore

-fepcz-«

f) Lv»wic adverf. P. I. prefat. p. 11,

g Lvpwrec inftit. clin. $. 29.

b) Ds Savvaczs Nofol. T. I. p. 257.

i) Sen wxmcxz l. c. p. 167z.

D ^5

28

WAQSS o ENLER

feparatum , in phiala alta calori zftivo expofuit, viditque fen-

fim diffolvi coagulum , ut nono die in fluidum redadum effet,

incaffum atiis adhibitis variisque menflruis, quibus femper re-

Idem exp. refert, 1íi 9o. l. 96 gr. F. calori

ftitit coagulum.

exponeretur; inde ad determinati protractique caloris vim con-

cludit ;

magis vero breviusque Naturam agere, caloris natu-

ralis augmento febrili in diffolvendis coagulis noftrorum liqui-

dorum, quz tanto calore, uti in exp. non producuntur.

XL Sanguinem adeo calore febrili maxime folvi inprimis,

atque ejus caloris ope materias tenaces, vifcidas, quz prius hze-

rebant in vafis, eaque obturabant, fluxilitatem fuam recuperare,

deducit pE SauvaaEsk). Adeo non timuit caloris febrilis!'auctos

gradus SENac/) ; licet tantas alias noxas in hominibus brutisque

iummo zílui expofitis noverit; miraturque haud majores a ca-

lore febrili noxas, fed eventus t-otie.s falutares ema*gere.

-XIL Sed & neceffarii alii caloris effectns funt a dilatatione

foh

V CO

!'ï ?M

partis ac rarefadione continuata; unde debilitas demum,

jun&do maxime motu, in vaforum latera accelerato, fepeque in-

zensrelinquitur ; atque ab auctis fic fimul vaforum & orificiorum

aperturis, fe- & excretione auda, magnam fenfim humorum

tenuiorum jacturam infert.

"

(.')

etr

Í

XIH.

Neque vero conftans felixque

nper hujus calóris

energia eft; ut non fzpius in ingentes noxas terminetur; dum

attritu nimis intenfo protradloque, calorisque vi nimis diu

continuata, non moderati refolutorii fed defirudorii fequuntur

£r,

e

t

X

ectus, qui l univerfalem inflammatoriam diathefin , l. eam in

quodam

k) Dz Savvaczs l.c. p. 260.

!) SzxAc. de abfcond. febr. nat. p. 107.

À —— ÀÀ— MÓ Á

Nf

29

quodam vifcere, favente caufarum externarum adlione, ipfaque

partis difpofitione, congeftam, 1. puütridum ftatum inducunt.

XIV. Alter enim continuati atque acrioris caloris effedtus

is eft, atque cl. virorum experimentis comprobatus, quo fan-

guinis naturam compactilem augeat, fanguinem denfiorem effi-

ciat.

Cel. virorum experimenta collegit HArrEnusm) invenit-

que ab 8. 9. & 12 gradibus, qui in fano homine funt, vim co-

hzfionis in fanguine ad 32. 48. 56, & funefto quidem omine

ad 64. increfcere, ad exemplum experimenti e. g. in placenta

cruoris in homine fano ante 24:horas emiffi, inftituti, in quo di-

miffum 8 drachmarum pondus grumum frangit; in febre vero

70 drachmz requirebantur, ut placenta cederet: cl. MEnrLES

exp. excitat HALLERUS m).

Hujus quidem effectus ratio a calo-

ris aucti, au&zque motus circulatorii velocitatis effedu in jactu-

ra ac difpendio liquidi tenuioris aquo

3

fi , refoluti, manijfgfïe fatis

videtur.

XV. Largior eftin hisexp. colligendis p SauvAars; &

ad calculos vere mathethaticos reducit.

Sanguinem in initio

febrium effe vifcofiorem, adeoque fàle, terra oleoque ditiorem;

quam in fanitate juxta exp. LawcRiscH & Taszon. Gravitatem

fpecificam lymphz febrientium ad eam in fano ut 14. ad 13. circ,

Coagulum rubrum fanguinis ad lympham; ab eo feparatam, in

fanitate ut 12. ad 1.5 aut in febribus pleuriticis 3. ad r.; & in

febribus vulgaribus 23. circ: ad 1.;" quo in argumenti genere

j3luribus experimentis calculisque verfatur; atque in iis auctze

per febrem denfitatis aut vifcofitatis in fanguine rationibus ple-

rique confentiunt.

Rationem globulorom rubtorum-ad. ferum

iT 3

crefcere,

-

9) H ALLER. l. c. T. HI. p. 45.

z) HALLER. l.c. p. 44

EH AFSERRR RRR

429

crefcere , cl. virorum obfervatis, maximeque LANGRISCHII ex-

perimentis ftatuit ipfe HarrERvuso); quo quisque acutior mor-

bus fuerit, eo minorem in fanguine feri portionem effe; imo

periculum a morbo celeri abefíe, quamdiu feri dimidia, aut

quarta demum in fanguine portio eft. In feb

À

4773

intermittente

ferum fanguinis non fupra tertiam quartamve totius fanguinis

partem efficere; quartamque in acuta febre, fepe quintam &

fextam aliquando , oftendit LaNcniscH ;

que eadem refert

ScHwENCKE p). Ouiquidem neceffarii diffipati aquofi in fan-

guine per calorem motuumque augmenta effectus effont. Majora

mala cum BoeRHavtro metuit SWIETENIUS ), a concretione feri

incipiente, vix ulla arte dein, l. faltem difficillime refolubili ,

ubi centeffimum gradum 'Th. F. calor nofiri corporis excedere

incipit.

Seri in gelatinam mutationem ftatuit HuxngaM r ).

XVI.

Verum an certas ea in praxi regulas fuppeditant?

Licet diffücile fit, neque eam mihi partem füumam, ut tantis

Viris contradicam, — Àn perpetue ille aquofi excretiones per

renes, cutim, alvum? ut non fepe cutis arida, vix non fuo de-

fitofficio; urina parca toties in caloris gradu, ubi maximam eam

denfitatem metueres? toties certe gradu centefimo majore in fu-

prá dido experimento ( IV. V.) fubftitit febrilis calor, absque

concretionis , fed refolutionis potius effedibus ; neque eos ingra-

dus unquam , unde fanguis ferumque coagulantur, evehitur ca-

lor animalis, qui ad eos effedus 148 graduum omni experimen-

to requiritur /).

XVII.

6) HarrER. l c. p. 49.

p)Scuwzncxx lc. p. 56. 57.

q) van SwizTzN T.Il. p. 304-

r) HuxaaAM. P. II. p. 44-

5)ScgmwENCKE l.c. p. 138. 139.

pbbb

f

ä&æ&æ

Ó

G

L

XVII. Quotiesfanguis a Vena mittitur in febre, plethora

l, congeftione alicubi inflammatoria indicante; qui, quo denfior,

co copiofiori circumfluat fero? Sanguinis pleuritici annon cre-

berrima illa conditio, ut fanguine in medio in parvam denfiffi-

mamque infulam contra&do nonnifi copiofiffimum circum circa

ferum obfezvetur; utquo fanguinea infula glutine illocontradtior,

eo copiofior ferofa pars fit,

Id vulgari perpetuaque experientia

conflat; quz plusprobat, quam operofioraexperimenta quzlibet,

XVIII. Sanguinis mtxima ea denfitas adparet, dum in

patella ftagnans refrigeratusque cruftam illam vifcidam plus mi-

nusque tenacem induit, fepe cultro refiflentem. — Sed fi rem

paulo accuratius penfitaverimus , non ea certe fanguinis, aut

elobulorum , dum per vaía fluunt, aut in patella recens fufus eft,

conditio; ut manifefle ea principia, olei inftar ab aquae confor-

tio recedentis, gelatinam fluidam fiftant, que dein frigore in

pellam illam ac corium tenaciffimum mutetur; cumque fangui-

nis infule potiffimum fuperius innedatur, potiorem levitatem

habet, quam denfitatem ; cum qua gravitas opecifica femper

crefcit decreícitque: illa ipífa HuxuaMr füpra cit. gelatina eft,

in quam ferum magno caloris gradu converti credit,

XIX. . Atque adeo & hzc fanguinis conditio folutionis fpe-

cies eft, qua ab equabili globulorum aut principiorum, fangui-

nem ac lympham conftituentium mixtione gelatina exfolvitur,

extrahitur, lpeculiari modo miafmatis ac materie morbofz adio-

ne mutatur pervertiturque; quod arg: pluribus peculiari differ-

tatione de crufta inflammatoria cl. PnussEs pertra&avit, Inde

fub ea crufta fanguis toties folutus fubeft, aut minns laxiusque

cohgrens ; g quotidiana fere obfervatio eft.

XX- Ad-

3

EX Uf

XX. Adparetque, quam falllacia illa experimentze fint,

in fanguine , in patella refrigerato inftituta.

Adeo major qui-

dem fpiffitudo naícitur ac immeabilitas; dum minus deníz , ex-

folute a globulis gelatinofe. particule svquabili per vafa motui

plus refiftunt , atque in laterales cellulas, textumque vifceris

eellulofum dispulfe, aut vafis minimis inhzrentes, infarcdtus

vifcerum irrefolubiles, concrementa, concretiones partium ef-

ficiunt , eosque effedus pariunt, toties ab immeabilitate per

vafa vitalia lethales, quos alias ab aucta maxime fanguinis denfi-

tatate , circulum vitalem fufllaminante deduxerunt. Pulmonum

fpongiofa texturaà ea ratione in denfam in aqua fübfidentem fub-

ftantiam mutata, toties id vitium lethale exhibet2).

XXI.

Sed & alii hujus refofutionis effedius notandi funt ;

perinde enim ac ignis, crafin cruoris deflruit, falia oleaque

elicit, & a naturali indole immutat, ut .e blanda in acezrimam

degeneret; qui & caloris externi effedus nimis noti perípedi-

que funt, ut quo ferventius celum fit, eo vehementiusomnium

animalium humores ad diffolutionem & putredinem inclinentu).

Similes demum calorisfebrilis continuati effecus videmus; licet

eumin gradum violente deftillationis nunquam evehatur; vide-

mus ftamen falia, quz in naturali mixtione blanda , oleaque de-

mulcentia, acrimoniz gradum/inügnem adquirere, qüi liquida

Lae

omnia acriora reddat, utpote magis evoluta & exfoluta.

ipfum

3) Harrzm. elem, T.l. p. 37. 100.. it. Opufc, path. obf. *1.4. RoEzpnERER

Kaaw de perfpir. p. 83.

In plerisque :durum | fiers

de ule. uteri p. 8.

pulmonem , nifi ubiinflammatio eryfipelacea, adnotat M oxa o. de. morb.

;

' eaftr. p. 102.

*) Grass. comm, de febr. p.4r68.

33

ïïb s

*Qäc,f*?*

ïgfum per febrem aicalpfcexe adnotm fïALLERUSX), liquida ex-

creta omnia àcriora obífervamus; urine auctam acrimoniam ex-

perimentiscl. viri demonftrarunt, uti pE SAUVAGES y) repertam

effe in fanitate ad acrimoniam primis diebus febms acute utr.ad

2, in initio febris ardentis ut 100. ad 109. creviffe in vigore fe-

bris, ut effet ut 100. ad 135

203; fimilia experimenta ï&OaENII

funt ac. A. R. Suec. inferta z), atque in urina turbida febrili

critica plus falium oleorumque adnotat, minus in cruda; quod

acre tunc in faneuine remaneat. Similia experimenta in fangui-

ne ac Iympha inftituta refert pE Savvaazs a) , queis falis volati-

lis proportionem augeri conftitit.

meuadmem 1pfam in telis

cellulofis diffolvi 5), attenuari, in maffam humorum circulantium

reforberi coploüus ponderis jadura, per febrem fadta, torofi-

tatis fepe ingens imminutio docet, quin & pericula indicat acri-

monie, nifi nature & medicamentorum opera per urinas alias-

que excretiones evacuetur c)

XXII

Quzque adeo refolutio in majorem fenfim alcale-

fcentiam ipfosque putredinis varios gradus tendit; que & ipfa

in principiorum plenaria refolutione confiftit. Inde in febribus

auctioribus funeftz toties gangrens vifcerum; a perfiftente diu-

tius magro caloris gradu íalia & fulphura fanguinis acerrima

reddi, recdte metuit T'RALLEs d), ut tenerrima folidorum in pul-

imone

-—

K) HaALERR, L-c.p. 89

3) Dz Savvacszs l.c. p. 231.

$) Conf. Schwed. Magaz. Vol. 1L. p. 7o. & feq.

4) Dz Savvaczs l. c.

b) H.srrLER. l. c. p. 106. 109. 133.

€) QuzsNatv Abhandl. der chir. Acad. T. L. pag. 185.

4) T*^LLxs digt. Princ, p. 270.

E

p

44

of

NGf

mone & cerebro flamina rodant & exedant

in minus acutis,

intermittentibus relictus fcorbutus, ac fcorbutica fanguinis dia-

thefis, quzi pariter diffolutione fundatur, crebro obíervatur, te-

ftante SybEeNHAMO if. SroeRcex10 e), HEguERMANN f), Medicis

londinenfibus 9) aliisque Rachitis infantum , quam poft febres

intermittentes obfervat RosENtUs , pari refolutionis vitio tum

fanceuinis tum folide fibre debilitate flaerat

Aliz febrium reli-

quie vix non omnes, caries offium poft febres malignas?), ca-

lores hedici fuperftites k), adfedus cacochymici , feb1 es lentg,

in quas adeo facile malignge tranfeunt 7), tumor corporis flacci-

dus pallidusque, quem peffimum judicat HuxuaM m) , alia copio-

(a a febribus relicta mala, iis vitiis fundantur. Sanguinis minor

copia a febre, prævaïenS aquofum , unde illa edemata ipfique

hydropes a febre pendent, hanc diffolutionem probant: fangui-

nem refolutum obíervat BnockLEsBY $) atque experimenta re-

fert SARCONE 0); imo fanguinis per febrem fere totius confumpti,

obf, habet BoxETvs 9); febres acutas fanguinem aliquando fere

omnem exhaurire, adnotat DE FISCHER q); aliisque febrium

effectus relicdi idem manifefte docent

$. V

e) SrToERCK. ann. med..p. 33

)Bemerk D. p. . 72.

g) Bemerk. der JErzten in Londen, P. II. p

]

p) Roszsw. Kinderkrankh. p. 343.

j) SroERcCk. l.c. p. 40

K) T:ssorm de febr. bil. 110

]) BazpigGER Krankh. der Armee,

14

z)MHvuxHAM. P. IlI. p. 122

u) BROCKLESBY Krankh. der Armee, p. 140.

0) Sag coxz Krankh. in Neapel, P. II. p. 140

) Boxzr. fepulchret, T. IIL. p. 256

q) Dz F:scRER de febr. mil. p. 34

WWM'GMW

33

$ V.

CALORIS FEBRILIS PROGNOSIS

nter tam diverfos adeo caloris febrlhs effedtus . fpem me-

sl

tumve inferentes, attentius verfari Medicum oportet,

ut collectis fignis omnibus, collatisque febris pheenomenis reli-

quis, nature laborantis vires, acdtionumque modos, aut przva-

lentis morbofe materie luctam recte eflimet

IL, Calor adeo inprimis a naturali haud. multum defledens,

bonus, communi illa Hippocratica regula, qus a gradu lzfionis,

actionisque a naturali aberrantis vim morbi eflimat: uti ad eam

reeulam figna in morbis bona refert Hrpr. 7) facile morbum fu-

fiinere , bene fpirave , dolove levari , fputum fine difficultate rejiceve,

corpus equaliter calidum &2 molle videri, fine fiti effe, urinas etiam

€/ alvi excrementa €? fomnos €9 fudorer, velut defcriptum eft, fü

gula fupervenire, bona exifiimanda funt; hir enim ommibus con-

tingentibus haud quaquam eger morietur

Sed morbi aliquando

malignitas cautelam facit, toties cum febre parva, calore vix

naturalem excedente conjuncia, viribus ita obrutis, ut nec pul-

fuum velocitas, nec fymptomatum vehementla Iatentt permclex

refpondeant

III

Sed nec auäh in ma]ores gradus caloris femper peri-

culum eft; fed Nature vigentis coctionem probasque crifes mo-

lientis indicium , ulteriori morbi ftadio, motuumque continuan-

da ferie evolvendus: fed recte eam boni caloris regulam requirit

Hirr. /), utæquahter per partes corpoms & cum mollitie aliqua

profufus

T) Hirr. prog. p. 40. 41

5) Harr. in progn. p. 39. lin. 28

2

36

W W sgä(,n w

profufus fit; optimum vero cf? , inquit

2corpus omne. &que cali-

dum moileque eft.

. Caput autem CY manus C? peder frigere , ventre

€9 lateribur calentibur , malum denuntiat : x q

it calorem placi-

dum , nulla anxietate juncdtum. — Contr

ejus conditiones va-

riis locis damnat£)

IV

Qu2 mollities junc&a equalitasque calóres hedticos di-

fünguit P. ArriNo w), qui tum inzequales, ab adíumpto cibo

exacerbati, tum cum íqualiditate potius junguntur

V. Inszqualitas caloris varia alia momenta habet tum à vi-

ciffitudine facili caloris fmfronsque, unde longitudinem morbi x),

linter alia mala fymptomata, perniciem przedicit Hirr. y),

tum pro ratione partis, quam majori gradu calor occupat, dum

in eam auf vicinas partes fanguinis congeftionem , acrimoniz

impetum, inflammatorii attritus vim determ1mm, aut inherere

fingulares materiz morbofee ftimulos vário omine indicant; quod

quidém cómitantibus prefertim probz cóctionis fignis definitur:

ita faciei rubor calorque auctus previis coctionis fignis, heemor

hagidm narium, parotides, absque iis inflammationem capitis

ipfamque phrenitidem aliquando denotat. Extremarum partium

calorem majorem inter proba figna refert P. ArprNus 2), quod

materie morbofe impetum verfus.eds partes determinari, libe-

rari interna vifcera, eaque nec inflammatione, :

1eque. intern

aliqua humorum putredine offendi indicet; ita Hipr. a.) maxime

vUero

n»q

T

le

z) Hirr. Coac. I

4e :) J'

prorh

p.ft.

76

u) P. ArriNvS' de pref. vit. & morte. p.-120.

x) Hair7. l. de judicat. p. 54

) Hirr. Coac. L. 180.

g) P. ArPINU

"d 0. p.120

4) Hirr. progu. p. 45. L. 14-

—MÓÀMMÀMÀ— — 9

'bäb, fok

N

34,

vero ]uvam*w/', fii cervix ac pe&us traxerit Vuborem, Hec Jacer ig gnis

intra recurvat

Additque fecuriffimum vero eft, fi vubor quau

maxime foras vertatur b) ; fed ad hec alia utique figna morbi aut

benigniori indole notati aut probam coctionem molientis requi-

runtur ; dum inter mala alia fymptomata peffimo omine rubores

caloresque cutanei ab exundante ubivis acrimonia, maligniffimo

toties ingenio in variolis, petechiis, aliisque morbis exanthe-

maticis notantur. Praedominantis certe acrimoniz, diflolutique

fanguinis, fibre nerves irritabilioris & inzqualiter adfecz indi-

cia, uti in malignis vagos illos rubores caloresque, genam unam

rubentem pal!efcentem alteram notamus

recfe caloris varia-

tionem fpafmos indicare, critice evacuationi contrarios atque

