KaI600-2352_3

P IEHIESESHENIII I —

IH AN

—

——

v

Mi

L

E

E.

E

*

L

*

3

-

E

E

"

*

E

;?

E

E

am

f

"

5«

»

F

"

s

-

La

"Y

*

:

d

i

$T

;';(

ri

E

hi

asf

R

*

CMURTR

"1

i

*

*

:

E

?

k

**

.

't:'m

-

eoe

)ïi'

*

;

*

d

*

"

i

ää*«

*

*i

»

E

d

.*

" t

"1

r

,

*

*

.z

b

m

d

i

&

E

L

h

L

*

ä(»v

u

*

& w

^.

56

4

"-

À

;

o

ä

*

&

-

r

E&!&n

*

&

*

A

2

A

w*

"

u

"

*

d

^

d

*

*

&

-

ii

»

»

:

Aäit*"* v

M

h

d

3

« **

w

R

*

j

"t

,

y

Ebe

i. ]

£

E

i

i

$

i

*

L

*

"E

É

:

m

31

ais

bg

du

»

s g,

"a

*

E.

*

3

*

E

F

LÀ

*

ER

A

E

o

*

»

T

w

W

*

"

&»

& ;

h i

x

L

h-

Á n

LE

&,

N

»

b

3

1

*

*

NT

"

:

E

i

us ^ .

;:'

Ws

i

*

b

N

*

$

*

,

g

M

3

m

*

p Ü

-

*

*

ïa

*

B

j

*

^

d-

L.

*

i;ä*

Mi

E

"1

L m

3

*g?!

*

X

L

i

3- nl

b"

-

Á

Lil

^

a

Mi

*

y

V

2

d

: À

&

H

.

ET

Siier

E2

»

H

g*;*

$

F

.

E

1

k

1

*

*

v?gw

*

*

»

B

Mp

i

L3

i ^

Ri

&

"d

8

n*

* 4

5

*

"

"

B

d.

dl

j

*

*

t

P

-

"A

E&

E

N

k

*

*

^.

t

s

i

*

- II

*

E

2::

i*

x

"g

^

»

w

g

$

2£-

a

*

L

21

N

Iu

T

d s

p

$-

&

r

E

La -

J!ï

*

*

*

4

as

$

v

"

F

L:

kl

*

nj

*

1

L 3

g

*

k

*

É

1

il

j*

ä u

"

l'

r a

E^

*

i d

*

A ?R

:

*

-3&'-7

E d

-gl

LT

t

9

m

w

"

j

P

k

g

"

E

us

.

ï

*

d

E

E

4

E

y

5

s.

us

i^

EX

A. !

k oW

*

É

*

d

$s

E d

a*

;

E

P.

*

o j

|LAETS

E

[

$

g

»

*

x

e

f

d

*

'a&äw*'

*

"DK

Fe

E

]

W«M

E

F d

*

E

*

E

E

A

,*&

?

k

)l

" hu

t

*

i.

"

1

x

—

A

L

*

P4

^sitt:

.att d

4

:

*

":

b À

z

r

;4

"*

E

p d

-

.,-g?

*

E

w

*

E'r.p

j

A.

$

AF

P usl s

'1::

-

a

55

":

Aj

w

ld

i

w

*

&T

3.

- li. a

* x

d

x

"

d-

À

2

"uf

y

j

*

m d

*

LONE d

-

"1

F

E

Ó

8f

h

b

-

E

r

Mi

f

i d

"

*

d

*

"J

:

h;

Q^

E]

wv d

E

E

^

w

b

Li

&

L

e

t

r

E

d

o L

g

d

*

-

" i

Mi

*

a

»

E

- inpe

L 4

"

E

"

m

-

s

""

L

ao d

—

4

&

»

*

E

"W d

L

anmi

.

*

».;*æ

r

" d

w

»

L2

E

A

*

o

É

RA

*s

ro

A

TA

[

A

U.

hr

"dCat 6

* 2

f

J

b

R

v

T7how

E d

CHHFEEETUE:

J

ORDINIS MEDICI

IN

VNIVERSITA?E LITT ERARIA IENENSI

ï

L

H

T.

DECANV

D CHRIST GOTHFRIDVS

GRVNER

SOLLEMNIA INAVGVRALTIA

NOBILISSIMI MEDICINAE CANDIDATI

CAROLI

GVILIELMI STEINMETZ

HorsaA-WALDECCI

A. D. XXIX, INOVEMBRIS cla19CCLXXXVI1II

HABENDA

1N

D Ll

Praemittuntur

Fragmmia Medicorum Zdrabiftar um

De Variolis et Morbillis.

VI,

IENAE

LITTERIS STRANCKMANNIANIS

Rn

4 *

x

qi

h

qu

ii

7u

q

M

Ri

o

[w:

af

quo

h

LT

H

de

CQpyl

L

*

a

: '. CAP. m

De ïä;:zgtio::g fzgnar;uvnþz,, gqu .1?0/2 þ»variola(:i remqnfnt.

Remanent cicatrices e.x*vulnerigbuhs 'V&l Vlcer'ibuä x'?afidlar*um

fieut ex aliis vlceribus vel folütionibüs continui-

quandoque ;

" fatis, quae cutim maculis nigris foetidis deturpant.

.Et ego

quidem dico, quod

colorem ipfarum remouent vniuerfaliter

decoratione cicatricuim , . vulne-

illa, quae dicentur infra cap. de

rum vel-vlcerum, et proprie; quando non funt concaua , et

etiam valebunt mult

um, quae dicentur infra de. decoratione.

mine víus fum compofito, quod eft.

Sed ego quodam medica

radicum cannae ficcae, farinae ci-

Rec. Lithargyri abluti,

, farinae oryzae toftae ana ,

terantur et ag-

ceris, offa vetufta

gregentur , et lini

atur ex eis facies in no&te cum aliquo ex li-

fra dicentur, et in mane cum aqua calida

quoribus, q

uae in

'balneo, fi eft poflibile.

x

lauetur, aut in

Concauitatet autem , quae in cufe remanent; p

oft variolar,

, et nos.de hoc;

íanat cum praediétis regimen impinguatum

fi deus voluerit , in libro de decoratione propt

ium .fa"ciemnrs

caput.

*5

A2

X,

Y

2

*

X.

VALESCI DE THARANTA *)

i

PRACTICA S, PHILONIVM -

LIB, VIl. CAP, XVII, Pag. 188, a. EDIT. VENET, 1502, £, et CAP. XVII,

- Pag. 38o. EDIT,LVGD. 1516.4. et CAP. XV, Pag. 609, EDIT, -

4

1

FRANCOF. 1599. 4-

äDe Vario!a £t Mlorbiltir,

Variolae et morbilli funt veficae natae fuper cutim. ex

fanguinis ebullitione, cuius ebullitionis fermentum et mate-

rialis cauffa eft aliqua pars. fanguinis menflrui in aliquibus

partibus vel porofitatibus membrorum in prima . peneratione

derelictus vel retentus.: Et hoc vltimum dico, quod pau-

ciffimi fünt, íi fuüo naturali tempore viuunt, qui.euadant,

ff

quin habeant vario/as:et.morbillos. .Et. quia tamen funt com-

munes omnibus, videtur; quod fermentum iflorum contra-

one fan-

hatugapnma genelaneneex fuperfluitate vel infedti

p

. guinis

[

f

"*"-*)' Repetita eft'altera éditió 'ex':prïorï ; tertia reficta e* paullo libe.

riusmutata a&'lo. BavEkRO , fecuto editionem Gvir. D

rü

quam, vt illam Lugd, r490. nunquam vidi.

ESIDERII,

De reliquis cf, Lín-

lVi

den, Keuouat, p. 1036. Haller. Bibl, Chirurg, T. 1. p.

163. et Bibl,

fdt

Pra&t.'f, L'p. 454, Extat etiam- Boc

fragmentum in Coll, De Feby;-

bus, p. 254, füb nomine cuiusdam PAilouü , témere ac imprudenter

Ils

fumto libelli nomine pro nomine viri.

Fuit vero VatEscvs p&

TARANTA,;

Lufitanus, do&or Monfpelienfis,

d

medicus, maximi habitus ab CowRiNaGIO (l

clarus füo tempare

T

Btrod. c,

3' p' 1030 )

FnE:wD (Hift, Medic. p.

30$5. Opp. Párif. 1735. 4.)

et AsrRvc

P

i

(v. Erov Diction. v, /'aíe[7.

P. 458. T. llll.) pro

pter hunc librum,

obferuationibus bonis plenithimum, et a. 141

ügl

praxin 36. annorum factam.

8. inchoatum poft

fl

Vtrüm vero füerit re

Vnde quando vixerit, fatis liquet,

Erox l. c,

gis (;Agor.x VI. archiater, de eo dubitat

i

NT

rj

a

PA

$

guinis menftrui. INam ex'puriori parte fetus nutritur, fe-

culentia autem in porofitatibus retinetur.

Cau/at variolarum et morbillorum quaedam poffunt effe pri-

miliuse, quaedem -antecedentes , quaedam comiun&ae. — Caujae

primitiuae fünt nimia alteratio aeris in füis qualitatibus folum

vel ad corruptionem ,. vel alterationem et putrefa&idnerh',

ita, quod ifte aer corruptus et putrefactus calefacit fangui-

nem et humores, et facit in eis accidere ebullitionem, . Si-

militer ftare diu fub fole. : Caufae. antecedentes fünt. frequens

repletio cibórum faciliter corruptibilium, vt funt lac et pifees

i

^

L

fimul comefti. Similiter rep

letio mali fanguinis , fimiliter di-

" miiffio flebothomiae confuetae in fanguineis et rep

letis, et fi-

milia.. Caufae coniun&ae fant ipfamer ebullitio et calefactio in

*

fánguine e

thumoribus, et in fanguine menftruali, fermen-

—

fimiliter 'et humores,. et corruptio

tànte alium fanguinem ,.

fanguinis-, et humorum exiam dicta fermentatione pxjocedens.

Siguà ià morbillir et variolir funt, quod antecedit eis do-

lorin dorío, et.accidit eis pruritus aurium vel narium pro-

pter vapores;

:qui cleuantur ab illa materia ad. dicta membra,

et adeft timor in fomno,

quia materia eft horribilis, et ideo

fumi et vapozes, quiab ea eleuantur ad caput, faciunt timo-

rem in fomno, &t fentiunt punctionem in corpore, quia ma&-

fui acuitate, et aliquando graui-

r

teria eft quafi venenofa cum

31

tatem in membris fentiunt. . Adeft rubedo in facie et in ocu-

lis cum quodam tumore,

Habent etiam extenfionem bra-

et

chioruüm et ofcitationes, et dolorem capitis.

Et apparet pri-

D5

ye

mo,pa.ï

ua rubedo; deinde fiunt pàruae eminentiae, ficut gra-

inde crefcunt et fiunt paruae veficulae, plenae

N

num mili, de

V

de deinde incipiunt deficcari, et fiunt,, ficut pu-

aquae, vn

Jm,

- ftulae et cruftae, poftea cadunt. .Et

quando funt manifeftae,

lt

je

áccidit raucedo vocis et conftricio anhelitus,

et anguília in

;'*«.*.'&T.

A:

toto

J;;f

—

6

toto corpore et dolor in gutture et in pe&ore, et in gm-

gxms.

Juditia in variolis.

Primo variolae quae cito apparent

funt falubriores, quia fortitudo virtutis. cito- expellentis at-

guit cum obedientia materiae.

Secundo variolaé quanto pau-

ciores, dummodo infirmi bene gubernentur, tanto meliores

quia paucitas corruptae materiae indicatur.

'Tertio variolae,

quae cito maturantur fine magna anguítia, fünt falubriores,

Item albae

maxime fi febris recedit cum earum . aperitione.

funt bonae, quando funt paucae, et non continuantur ad in-

vicem. Nam fi continuantur ad inuicem, ita, quod faciant

vnam cruftam , tenentes magnum fpatium , funt malae

Ita

tiam duplices, f. quando in ventre vnius alia reperitur,

Quarro variolae rubeae funt. meliores , - quia- fanguinem fi-

enant. lllae autem , quae tarde apparent, ettarde maturan-

tur, et quae habent colorem nigrum vel viridem aut viola-

ceum, nimiam aduflionem aut mortxficatwnem fipnant, ideo

malae.

Quinto dicit AvicENNA, quod variolae funt, ficut

vnus modus crifis,

Sexto fecundum AVICENNAM variolae

viplurimum accidunt infantibus , deinde iuuenibus, raro au-

K

tem fenibus, et frequentius humidis plus, quam ficcis, et

plus in vere, quia virtus eft fortior

Etiam in fineautumni

li

propter comeftionem fructuum et temporis inopportunitatem

Tunc etíiam mortalitates frequenter inuadunt, quas vtpluri-

o ii o i

N

inum antecedunt variolae et morbilli,

Septimo morbil/i mi-

Hl

nus accidunt in oculis, quam vario/ae , quia oculi funt rarae

ini

fubflantiae , et materia morbillorum eft fuübtilis et euaporabi-

N

lis, et fic cito exterius euaporat per raritatem oculi. . Octauo

dicit AvicENNA, quod morbillus nihil aliud eft, nifi vario-

Và

la colerica, et non eft alia differentia , nifi quia materia mor-

;;*

Ti

billi eft colerica, et ideo eft minoris qvantitatis, et ideo non

mul-

n

L

7

multum eleuätur fuper cutim , nec profundatur infra, etideo

eflmaior infammatio et maior anguília, et oculi magis la-

crimantur , dolor tamen. dorfi eft minor ; quia in ea non eft

variolis impletur ve-

tanta repletio ;,-*;ücut in variolis,' quia in

na fanguine, quae vadit per dorfum corporis.

- Curatio variolarum et morbillorum. Primo ponantur aliqui

canones generales. Primus eft, AvicENNA in fententia, quia

am accidunt in. cuti et in parte exteriori

variolae non fol

immo etiam in partibus interioribus et in omnibus membris

fimilium partium apparentibus e

t occultis, ideo di&tis mem-

. Secundus

bris interioribus, aliqua fübuentio ef adhibenda,

eft formaliter:Av1cENNA in fententia, et conuenientius, quod

in hac adminiftrátur aegritudine, eft flebothomie, Tertius

eft AvICENNAE, propterea:quod flebothomia retrahit illud,

quod exterius expellitur a

d intra, ideo poft tres dies ince-

Quartus, opus, vt pa-

ptionis aegritudini

s eft dimittenda.

tiens bene cooperiatur et €

longetur ab eo aer. frigidus, quia

m retardat.

AvICENNA ibidem.

porosopilat, et exitus eoru

Quintus,

non tangat eorum

corpora oleum, aliquo modo fa-

.

Sextus, fi

ciendo inflammatione

m et pororum claufionem.

aut fincope, et

2

ex nimia coorpertura accidit fupercalefactio

detegatur vel exponatur aeri minus

il

noneftexeufatio, quin

TU Gd

calido, illud debet fieri .

paulatim, et nón fubito. Septimus,

quando variolae vel mor

bili incipiunt exire et apparere, et

,

imnmo lingua inuenitur

M

mon reperitur propter hoc alleuiatio ,

t

inflata,

decliuis. ad- nigredinem, tunc caue, ne calefacias;

O&auus eft Avi-

Ül

AvICENN A:exprefle in capite proprio.

CENNAE ibidem. |Oportet, vt.alienes ab illis, qui habent

o

variolas et morbillos, emplaftrationem, maxime emplaflro-

r*

rum frigidorum 'et flipticornm, et ventris er aliorum. mem-

gt

et

i

brorum, propter timorem confiridionis anhelitus fubito

ne

n

E

8

ne materia retrocedat, et caue, ne accidat fluxus ventris vel

mictus fanguinis, Nonus,' quamuis repercuffiua vel ftiptica

exterius applicari non debeánt, tamen circa:oculorum vel in-

teftinorum — protectionem ifa regula non eít obíeruanda.

Déctimus , fi poft figna variolarum vel morbillorum exitus re-

tardetur, danda funt, quae accelerant eorum exitum.

Vn-

decimus, eft cauendum, ne veniant in fluxu ventris, quia ifta

materia corrodens et venenofa eft; ei/fi currat ad. ftomachum

vel inteftina, Vulnerabxt et excomabxt ea, et ad interitum re-

ducetur aeger.

Cura partzculam variolarum et mor!ulla,- um.

" In primo

iuxta tenorem fecundi canonis, quando apparent figna vario:

lae vel morbillorum, tunc fiat lebothomia de bafilica; reple-

tüone fangumls apparente in^prità vel fecunda die, velin

tertia; "ante apparltlonem variolàrum,,

et poft nequaquam,

——

]:j

Deinde inuoluatur in panno laneo de perfico vel faltem.rubeo;

vt per vifionem panni rubei. fanguis ad extra moueatur, et

fic teneatur in calore non fupérfluo iuxta.tenorem fexti ca-

nonis. Etfi bene non exéunt, et habent anguftiam , dentür

illa ,

cuae facmnt ebulhtwnem

et aperiunt opllauonem,

b

licut eü fenieulum, apium cum zuccaro et:decoélio radicis

et feminum iftorum cum ficubus et -melle,

Iu

Et pro cibo de-

af

tur hordeatum et auenatum in potu aqua hordei.

Et volunt

omnes, quod iíti vtantur caricis, quia: liabent proprietatem

qu

propellendi materias malas ab 1nter10r1bus ad exteriora. Ft

j

hu

cum hoc dlcxtur, quod apcmunt opx ationes. epatls et fple.

nis, et vtatur feflicis et lentibus in duabus.aquis cum oleo

///

i

vei pulh coctis.

Fiat talis potus.

R. caricis numero I5. pi-

|

i

ftacearum 53ij. feminum feniculi etapii ,

etlaccae an. Siij. len-

COl

li

ricularum fine cortice Zj. et (f. gummi dragaganti 5ff. rof. rub,

u

fandali , fpodii, femmum, citoniorum an; 2(j. Coquantur in

8. Ib.

mï.u

——

x

9

ss d

-

$. 15. aquae ad tertiam , detur mane ' et fero. Ad finet co-

Interius fecundum GzmganDvVM

éHionis pone croci $ii].

CnuEMONENSEM fuümatur oxizacara et zucarum rofarum,

quia extinguunt ebullitionem et ardorcm fanguinis, et mate-

riam exterius expellunt,

Et hoc etiam confirmatur per Ávr-

CENNAM.

Et detur rob de ribes et de acetofa, et rob de

agrefla, et aqua fructuum acetoforum , et rob de piris et de

citoniis. ]fta enim ingrofíant et infrigidant fanguinem , et

prohibent ipfum ab ebuilitione, et tuentur flomachum t in-

teftina. Et ad idem valent lentes terüae decoclionis, abie-

&is primis et fecundis aquis, et fiant acetofae cum aqua gra-

natorum, et fumach, et fimilibus, et fumatur pro cibo, vt

materia trahaturad extra, et in interioribus non accubet. Et

vt variolae cito appareant, GrRARDvs CnEMON Exsis iubet

linteamen madefieri in fucco feniculi et apii tepidis, et ae-

grum in eo inuolui. Et AvicENNA ponit iftam medicinam.

E-. Laccae ablutae 5vj. lentium excorticatarum Sviij gummi

dragaganti 5iij. decoquantur in media Ib aquae; donec re-

deat ad quartam partem librae, 'et detur in potu, vt mem-

bratueantur a nocumento videlicet varioclarum. et morbillo-

$

rum. Otrulus defendatur fic. Licium et acaffi2, et crocus

an. 5j. camphor. 9ij. diffoluantür in aqua rofarum, et fre-

yr

ï

!

quenter cum pluma oculis infüilletar. 51 iam forte in oculo

apparet aliqua veficula et rubedo, intus ponatur collirium al-

Á

bum, quod-iam fuit di&um in fecundo libro cap. 2.. de aphthal-

E

mia.

Et dicit AviceN NA , quod oleum fifticorum valet mul-

00

tum poft variolas et poft aduentum nocumenti in oculo , et

pye&i&cat oeulum.

Gutturir et.oris nocumcnta tueantur .cum.

pl'

e

coll

utione facta cum diamoron, cum aqua hordei calida

ub.

mixto. Etír:m gufture

fentitur dolor, bonum eft, quod fu-

moris in füo tempore, et fu-

mat lambendo diamoron et de

b

tnat

Hiö

Z

10

1]

ER ER n

P

mat füccu/m .gränacorum in fuo tempore, et fïmilia. Iu

"ares. autem intromittatur íuccus menthae cum fandalis

et rob de agreía, et aceto, et odorare acetum folum

eft magni iuuamenti Íecundum AvicENNAM. — Pulmo iu-

uafur cum diapapauer. et fi ibi iam fit laefio et raucitas,

recurre ad capitulum de rautedine, et coquantur liquiritia, iu-

iubae, febeflis et caricae in aqua, et addito dragaganto.,

Gargarizet, et paulatim deolutiat de aqua illa.— Sumat etiam

de lacte caprae tepi.do, dummodo non impediat febris, u-

£/lina tueantur cum citonio cocto füb prunis, et fumpto

cum zuccaro vel cum citoniorum.

Et fr incipit fluxus ven-

iris, reftrinpatur , ficut dictum eft in fuis cap, in lib. IIl

Poftquam autem variolae exiuerunt perfecte, et iam tran-

fierit feptimus dies, et apparent iam matura, tunc fecun-

dum AviCEN NAM et fecundum alios autores medicinae ne-

ceffe eff, vt rumpantur cum acu auri, et auferátur humidi-

tas. Perlhoc enim aeger alleuiatur, et humiditas corrupta

expellitur , hc»kcaro ab ea corrodatur et corrumpatur, et ne

foueam in ea. dimittat. ^ Aliquando fcinduntur cum forpici-

:

bus capita eorum, ne iterum claudantur;

Deinde fiat fina:

pifma cum fale et puluere lentium, er fabarum, et orobi,

l

et litargiri, et cerufa, et de iflo puluere adfpcrgatur in le&to

!

ceorum.. .Hoc autem documentum eít contra opinionem

omnium laicorum , qui nolunt, quod perferentur.. Etiflius

[

n

opinionis laicalis fuitautor 'de proprictatibus rirum;, qui dicit

l

l

fic: Caueat autem nutrix del medicus iam paruwo , quam: adulíto;

ne talium puflularum.i. variolarum veficulae nec propter. pruritum,

Di

nic propter aliud rumpantur [eu aperiantur , maxime. circa faciem,

[

Quod i gerforintur vorioíae ,

perpetuis. lemporibur veftigia: appa-

NT

D EPNITNG URU E EE

rglvmzt:. Et eft opifio propter cauías iam ,di&as-;

*

Tira

Wt

1

| kHvaec

d r

II

- Haec quidem ha&tenus. Reliquum eff»,' vt NOBILISSIMI

atque Cranxissiumr MzpiciNAE Cawpipart: folemnia in-

augural

ia, ex ritu et inflituto maiorum peragenda, indica-

mus, et quae fuerit vitae ícholafticae ratio, v

»

erbis elius

fignificemus.,

an, Cánorvs GvIHELMVS STEIN m-:';z»-, natur fum Het-

F«]

.

j'ae UicO comi

tatus IWaldeccenfis, auoo MDCCLXVII, die xxv.

Decembris ,. patre loaNNE FnaNcisco. CunisrorHoRo,

munus Superiutendentis et Concionatoris aulici Zdrolfae nunc ad-

minifir

ante , e£ matre HgNniETTA ELiSABETHA, nata W aL-

mihi

pECK. Quos parentes , de me optime meritos , adhuc viuos

fupereffe , inter maxima, dei beueficia tefero. Priuatis m

agijlm-

rum infliiutionibus ad addifcendas eas [cientias ,. quibus guerils

aetas imbui folt, gauifus fum3" donec, gprogrediente aetate,

arentis optimi iu[fu miffus in Gymnafium apud Corbachenfes flo-

rentif/anum fum.

ÁMaximo gaudio recordor praezeptorum. veneran-

dorum b. KaavsrERI, ReBoris, Do&iffi S'vRvBENI,

Con-

re&loris , Dottiffimique KrgmNsc H MIDII, Collaboratoris ,. quo-

z

rum .do&irina íres per annos jZ::x:* atque dimidium magno cum

emolumento ruebar. — Tandem, confentiente patre, ad meditinam

adp

licare animum conflitui, celeberrimam hanc ddcademiam menfe

[

Otlobris anno

-MDCCLXXXV. wetii, et a. Proredore tuuc

j

GnvNERO, /n academicorum

temporis MMagnifico, JLLVSTRI

j

ciuium mumerwum . réceptur fum. — Academici fIudii initium . ita fe-

I

g, vt praeletliones anatomicat YL1. Lopz Ri frequentarem , de-

]U5

inde le&lionibus . im. hifloriam litierariam Yy1. F'1cH HORNI, ff

tcit

hifloriam naturalem e&. phyfitam. theoretico - experimentalem. Trr.

Svccow, in Mathefin tam puram,' quam applicatam ltv Wi

j fo,

ptnvkG, im Logicam et JMetaphyficam Yur. Vrsicn interfui.

u

Pathologiam , Chemiam «t Therapiam generalem l1. N1COLAI,

;ifüh

Semior Gratiofae medicae Facultatis, me docuit; Iur.. m v-

NERVM JZifloriam meditimae, Semioticen. et. driem. formulas

[lï:)ïü'

mcdicas. confcribendi explicantem fumma cum. laetitia ct. fru&u

riem

audiui. Secutus etiam fum prae eytairiem IiL.Lopzrm, euma

z

x027--

Wa

ï(

D.

EX

—

i€

E

*

!

I2

ob/iefficiam, Chirurgiam .vl;?'am'que e£ Phyfiologiam explicaret,

£oque duce , cadauera dilecui , praxinque obfletriciam in . Nofo-

comio obfletricio exercui. — In materia medica et Therapia fgecia-

lilun. SrARnkE, in re herbaria praeceptorem Exc. BArscu

e ExeER.ScHENCKE /iabui. — Hocetiam in Ofteologia vfus fum

magifTro.

Quibur omnibus et fingulis Fautoribus [umme vene-

rüniis, praeceptoribus doti/famis ,

onmi , qua aiebeo., obferuan-

La gratias ago habeoque maximas.

Ille vero nuperrime examen fubiit, sENWr . refpondit,

et primam exinde lauream reportauit, dignus etiam habitus

a Collegio Noftro eft, cui liceret, quando demum cunque

e re vifum fuerit, fuam difputationem de abortu pro cathedra

publice defendere, fümmosque in medicina honores exípe-

éare. Faciet hoc a, d. xxix. Nouembris. Vos ergo, PRo-

RECTOR ÁCADEMIAE MAGNIFICE, CourrEs Irrtvsrkisst-

M1, ParRzs ComxsemipPri, Pmorrsssonss ExcELLuNTISSI-

MI, GENEROSISsIMI et INoBILISSIMI COMMILITONES, et. fi

qui maiorum inftituta farta te£ta conferuari cupiunt, Ordi-

nis mei verbis perobíeruanter rógo, vt hanc panegyrin Ve-

ftra praefentia illuftriorem reddere ne dedignemini. P. P. Sub

Sigillo Facultatis a,d. xxvii, Nouembris cIo I cczxxxvi,

C

j

/;

JHM'

/

I

N

uN A Q ONSSAS

SN

7

]

N

(

AE

I

£

"

-

z

F

*

z

-

x

x)

2

i

-

Pa

V

as

w

M—À

—

x

d

NY

$

xR

N

d

s

"

s

Lixur Mp

m

e

ii

l

"

—

E

:

m

^

-

H

M

|

&

-

"

€

Pardr t

l

:

——

-

-

E

»

:

p

N

du

RE

E

rf

2

A&

at

t

Á

*

a

E^

*

^

E

[^

T

"

&

x

fL^

Msf

s

L2

Ó

g n

*

*

r

a

P

*

^

1

*

L2

A

s

m

E

i

s.

g

T

4e

&

"-

*m':,:)

m

*

vÉe

Ls

As*

-

ET

d.

s

Á

".

Hs

-

*

g

-

dl &

Ls

s.

*

L

La

& d

E

w

5

» *

äw

É

&

$

4

r as

--

a

*Misg

*

?

E

*

$r

.

.i: '

d

*

$

g.

i

du

*

h

»

*

*

a

"o

E

*

&

r

L

3-5

i

d-

v

*

R. -

*

»

»-

E

&

E

E

h 1

*

"

—

ii .a

Z

*

r

»

3*

11

f

*

*

1

$

»

a,

A

^.

6a

r

"

a

&

*

*

*

&

d-

$,

3

p

"

-

«

Ql

d

s

-

l

^

d

T

*

pl

À Wt

d

&

E

j

m

;:

ln 2 d

« M

p

ï;

&

.

299

g

L ssl

m

r d

^E

as

B

Cowb 8

E

V s

h

$ al

]

s

*

*

g

*

"

de

E*l

8

L:

i

d

N CU

"

*l

$

,J

^* d

E

As

L2

39«

"

"

as

W

.

m

M O.

*

!

*

"-

c

m d

$

Cl

"

EN

"

r4

d

$

*

Q

Á

a

*

us

m

r

Fs

r

K

-

;*)

*

Mi P

*

WA

;2

u w*ï

;:

"

"

h.

:

»

p

P

8«

gï:

"i

&

$

p d

N

F

N

i. d

F ssts

*

*

$

3

L

—

5-? .

A

P

i

*

ha

ae

LU

F^

;

»

-;;

*

H

"

k

F.

p

*

Zg*w*

3

DW o

*

* 4

&

L:

—

m

*

"Mi

duut

hs

-

g

T

ï

$

M

"

:

m

Pt

d

?

E

TE

m

--

*

s.

r

E

-

* u

LO

d s

E

b

ï

m

A

$:

5

j

»

d

"

d

at

:

u-

*

;Nä

ais

M

Mil

*

*

X

»

-

od

d

Ri

d

g )

*

w

m

um

.A

d

-

*

M

[

"

"*

"

*

$.

:

*

*

gne

u

RL

*

aR

hh. Wng

E

5X*

CR

" ä '&*"*Q

]

i

*

B

*

:

* 4

Qb

i

fb

a

t

É

U

:

1

-

E

d

*

*

*

3.

w

?

*

z.

M

hs.

va

l

L:

E

x

;j1

ä

ä

x5

E

--

;f

o

d 9

.;g.a?*

$

"

L

"*

A

J

ä

E

v

|TTELO.

*

á

;

1

y

*s

&

*

ha.

E

"

* ?

*

—

?

"

ES

i

"

»

--

As

A

$

du ? *

E

&j

"-

*

*

&

"

ïr*

d

A

E

:

üä

*

E-

L

hk s h

i

E.

P

£

É

E

E

&

&

*

aN

i

^f

d.

fon

us

E^

Á

E

*

Á

*

1

T .

y

"À

*

h

E

s

2

,**

i

$

x m

^

"

E

Pj

F

il

w

?ä

o

».

£

p

&

»3«

*

&

L'-ï

at

Á

"

*

*

j

t

-

P

li

*

&

"d

».-,-l,,

Ó

u

o

b

ï

"

*

äe

p

*

$a

Y

,

ä

*

1

$

deoom

E

»

r

l

a

^eeg,

L:

d

$

L3

r

-

:j

"

b

n

-

$

ln

E

a,

w

e

—

£

á

ss

s Ea

E

É

Ed

[j

u d

:

d

*

)

&

*

*

$

"

E

LE

$

-

qWes -7,&(

ï

i

at

$

z

"i

D

P d

P

i

E

t

r

"

"

L

n

W

ïä

"4

*

o

2:;

*

L

d

»

a

V

3

U

ïïä

T

ORDINIS MEDICI

S

IN

ii

VNIVERSITA""E LITTERARIA IENENSI

R

19

H

T.

t

18

DECANV

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

l15

T77

l CHRIST GO THFRIDVS

]

O Baance Q

16

GRVNER

[

Focus

15

SOLLEMNIA INAVGVRALIA

NH

k

[

N

NOBILISSIMI MEDICINAE CANDIDATI

—

M

CAROLI

GVILIELMI STEINMETZ

]

Horsa- WALDE(,CI

110

[

A D. xxix, NovEMBRIS Cl219CC LXXXV11L.

9

HABENDA

|

1N D LC I X

|

|

Praemittuntur

I

5

Fragmmta Medicorum drabiftarum

De Variolis et Morbillis.

|

E NB E IUI "

VI.

V

IENAE

LITTERIS STRANCKMANNIANIS

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

: